روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

سلام به هم محلی های عزیز و گرامی.
باز هم با هم سری به جدیدترین اخبار دنیای تکنولوژی و فناوری میزنیم و اهم این اخبار در سه هفته اخیر را در یک بسته خبری ۲۸ هزار و ۲۰۰ کلمه ای مرور می کنیم.
منبع اخبار گرداوری شده، ستون دکه خبر وبسایت نابینایان پکتوس است.
امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید.

 

کاربران ایرانی روزانه دو میلیارد بار از کانال های تلگرام بازدید می کنند

آمار نشان داده است که کاربران ایرانی روزانه بیش از ۳ میلیون مطلب در کانال های تلگرام منتشر می کنند و آمار بازدید از این کانال ها به حدود دو میلیارد بار می رسد.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش پژوهشگاه فضای مجازی از فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام، بیش از ۵۸۶ هزار کانال فارسی در تلگرام وجود دارد و روزانه بیش از سه میلیون مطلب در این فضا منتشر می شود.

پژوهشگاه فضای مجازی همچنین گزارش داده است که میزان انتشار مطالب توسط کاربران ایرانی در کانال های تلگرام، ساعت ۲۲ به اوج می رسد و حدود ۲۵۰ هزار مطلب در این کانال ها منتشر می شود. این در حالی است که کمترین زمان انتشار مربوط به ساعت ۴ صبح است. در همین حال میزان انتشار مطلب از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ روند ثابتی دارد و حدود ۱۵۰ هزار عدد است.

از سوی دیگر، بررسی روند ایجاد کانال های تلگرامی نشان می دهد که در طول یک هفته حدود ۱۲ هزار کانال، به تعداد کانال های فارسی افزوده شده است و آخرین آمار از وجود ۵۸۶ هزار و ۹۴۰ کانال تلگرامی حکایت دارد. این در حالی است که تعداد کانال های به روزشده فارسی، ۲۳۸ هزار و ۷۶۷ کانال است.

بر اساس آماری که در طول یک روز به دست آمده است، کاربران در طول ۲۴ ساعت، ۳ میلیون و ۵۶ هزار و ۳۳۱ مطلب در این کانال ها بارگذاری کرده اند و این رقم در روزهای پایانی هفته به حدود ۳.۵ میلیون مطلب نیز می رسد. همچنین تعداد مطالب منتشرشده در هر کانال به شکل میانگین ۱۲.۸ مطلب در روز محاسبه شده است که این رقم در روزهای تعطیل به بیش از ۱۳.۲ مطلب افزایش می یابد.

در همین حال، تعداد کل بازدید از کانال های تلگرام در یک روز، یک میلیارد و ۹۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار بار عنوان شده و متوسط بازدید هر مطلب در کانال، ۷۱۷ بار است.

شاتل شبکه تلفن همراه راه اندازی کرد

شبکه تلفن همراه شاتل موبایل به شکل آزمایشی راه اندازی شد و به این ترتیب نخستین تجربه همگرایی خدمات ثابت و سیار در ایران محقق می شود.

به گزارش زومیت، محمدحسن شانهساززاده،  رئیس هیئت مدیره و مؤسس گروه شرکت های شاتل  ، آغاز به کار شبکه تلفن همراه شاتل موبایل را سرآغاز تحقق نخستین تجربه حقیقی همگرایی خدمات ثابت و سیار در ایران عنوان کرد و گفت: شرکت توسعه ارتباطات همراه شاتل با نام تجاری شاتل موبایل به عنوان شبکه همراه گروه شرکت های شاتل، با هدف تمرکز روی نسل های جدید خدمات ارتباطی بی سیم مبتنی بر شبکه های تلفن همراه،TD-LTE و Wi-Fi عمومی تأسیس شد. این شرکت، خدمات ارتباطی همگرای ثابت و سیار بر پایه اینترنت را به صورت یکپارچه به عنوان نسل جدید اپراتورهای تلفن همراه کشور به مشترکان خود ارائه می کند.

به گفته ی شانه ساززاده، محصولات و خدمات مقرون به صرفه، خدمات پس از فروش تلفنی ۲۴ ساعته، پوشش شبکه در نزدیک به ۶۰۰ شهر، خدمات رومینگ بین الملل مقرون به صرفه، پوشش سراسری شبکه نمایندگی در ۹۰۰ نقطه، پیش شماره ۰۹۹۸۱ و روش ها و کانال های متنوع خرید محصولات، سرویس ها و شارژ و راهکارهای سازمانی از جمله توانمندی های شبکه شاتل موبایل را تشکیل می دهد.

شانه ساززاده در خصوص وضعیت حضور شاتل در بازار کشور گفت: ارائه  سرویس های اینترنت پرسرعت ADSL2+ و VDSL2، VoIP، تهیه و نصب تجهیزات شبکه های دسترسی و تجمیع، پهنای باند، تلفن ثابت، خدمات نقطه به نقطه، میزبانی سرور، راهکارهای امنیتی اینترنت، خدمات ویژه محتوا و خدمات تکمیلی مانند نماوا از مهم ترین خدمات شاتل به شمار می روند.

او یکی دیگر از مهم ترین پروژه های FCP شاتل را ارائه خدمات تلفن ثابت ذکر کرد و گفت: بر بستر این سرویس، ارائه خدمات با هزینه کمتر از شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای تلفن همراه، با کیفیت صدای HD، قابلیت جابجایی و با قابلیت استفاده از دفترچه تلفن با امکان ارائه  خدمات ویژه برای سازمان ها ممکن شده است.

رئیس هیئت مدیره شاتل، ارائه خدمات ارتباطی مانند تلفن ثابت و همراه، اینترنت ثابت و همراه روی یک بستر واحد با هدف یکپارچه سازی فرایند خرید، پرداخت، خدمات پس از فروش و تجربه طیف گسترده ای از محصولات مکمل را از مزایای FMC به عنوان راهبرد اصلی گروه شرکت های شاتل توصیف کرد.

به گفته وی، دریافت طیف گسترده ای از خدمات ارتباطی و محتوایی از یک تأمین کننده به صورت متمرکز، صرفه جویی در هزینه و زمان، مدیریت اثربخش نیازمندی های ارتباطی و محتوایی از جمله مزایای همگرایی خدمات ثابت و سیار برای مصرف کننده است.

آرش کریمبیگی، مدیرعامل شاتل موبایل نیز گفت: شبکه تلفن همراه شاتل موبایل مبتنی بر نسل های ۳، ۳.۷۵، ۴ و ۴.۵ تلفن همراه است و اینترنت نسل دوم (۲G) در این شبکه ارائه نمی شود. بر اساس نیازسنجی انجام گرفته از بازار هدف، به این نتیجه رسیدیم تا خدمات خود را با دسترسی به اینترنت پرسرعت تلفن همراه بدون محدودیت در سرعت و فناوری روی شبکه موبایل نسل های ۳، ۳.۷۵، ۴ و ۴.۵ ارائه کنیم و به زودی امکان استفاده از خدمات شبکه TD-LTE روی فرکانس کاربردی ۲۶۰۰ مگاهرتز برای کاربران شاتل فراهم می شود.

مدیرعامل شاتل موبایل در ادامه گفت: کامل ترین نوع اپراتورهای مجازی با عنوان Full MVNO شناخته می شود که علاوه بر زیرساخت های مورد اشاره برای برندریسلرها و light MVNO-ها، لازم است پلتفرم اپلیکیشن و هسته شبکه را نیز تأمین کنند که در مقایسه با MNO-ها، این دسته از اپراتورها صرفا شبکه دسترسی رادیویی را در اختیار ندارند و از ظرفیت خریداری شده آنتن های شبکه های تلفن همراه موجود استفاده می کنند و در این میان شاتل موبایل تنها اپراتور حقیقی نسل جدید تلفن همراه در ایران است که به جز شبکه دسترسی رادیویی، از تمامی اجزای هسته شبکه دیتا برخوردار است و نسبت به پیاده سازی، نصب و راه اندازی آن ها اقدام کرده است.

به گفته او، شاتل که سال ۹۴ موافقت نامه اصولی خود را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کرد، در دی ماه ۱۳۹۵، موفق به عقد قرارداد با نخستین اپراتور میزبان برای استفاده از ظرفیت رادیویی شبکه شد و پس از پیاده سازی هسته کامل و مستقل شبکه تلفن همراه خود، اسفندماه ۹۵ سیم کارت های خود را برای تست به سازمان تحویل داد.

به گفته او، شاتل موبایل هسته ی کامل شبکه خود را نصب، پیاده سازی و راه اندازی کرده است که عمده اجزای آن شامل هسته اصلی شبکه دیتا و اینترنت ۲G، ۳G، ۴G و (۴.۵G (GGSN/PGW، شبکه اختصاصی بی سیم ثابت شاتل موبایل (MME/SGW) و HLR/HSS به عنوان اصلی ترین عنصر شبکه که امکان تعریف و مدیریت سیم کارت ها را به صورت کاملا مستقل در اختیار شاتل موبایل قرار می دهد، است.

مدیرعامل شاتل، دیتابیس داخلی خدمات ترابردپذیری شماره (FNR) و سرویس های ارزش افزوده ای همچون درخواست تماس، اطلاع از تماس های ازدست رفته، اطلاع از هزینه تماس، انتقال اعتبار و صندوق پست صوتی را از دیگر اجزا و قابلیت های هسته مستقل این شبکه عنوان کرد.

کریم بیگی، مزیت های شبکه شاتل موبایل را دسترسی به سریع ترین شبکه اینترنت کشور، پوشش گسترده خدمات در بیش از ۵۰۰ شهر، مدیریت آسان، متمرکز و شفاف سرویس ها و حساب ها با تعرفه ها و بسته های مقرون به صرفه و سفارشی، خدمات محتوایی، ارزش افزوده و تکمیلی، فروش و پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمامی ایام سال، راهکارهای سازمانی یکپارچه ثابت و سیار، برخورداری از بیش از ۴۰۰ نقطه انحصاری فروش و خدمات در سراسر کشور و تخصیص پیش شماره اختصاصی ۰۹۹۸ با کد یک توصیف کرد که در کنار آن ها، مشتریان به ده ها خدمات شاتل موبایلی دیگر نیز دسترسی پیدا خواهند کرد.

وی محصولات شاتل موبایل را سیم کارت های ۳G/4G پس پرداخت، پیش پرداخت و توریست عنوان کرد و گفت: خدمات مورد نیاز مشترکان شاتل موبایل به صورت هیبرید هم ارائه خواهد شد؛ به طوری که مشترکان شاتل موبایل برای اولین بار در ایران می توانند بخشی از خدمات را به صورت پیش پرداخت و بخشی را به صورت پس پرداخت دریافت کنند. همچنین سیم کارت توریست نیز به عنوان یک محصول جدید از سوی شاتل موبایل وارد بازار خواهد شد.

به گفته کریم بیگی، به زودی خدمات اینترنت پرسرعت بی سیم ثابت نسل چهارم (TD-LTE) شاتل، روی فرکانس کاربردی ۲۶۰۰ مگاهرتز ارائه خواهد شد. او درباره مودم های TDD و FDD سازگار با شبکه های همراه شاتل موبایل توضیح داد که دو مدل مودم رومیزی، دو مدل مودم قابل حمل با قابلیت Cat4 و Cat6، یک مدل مودم فضای باز و یک مودم ویژه خودرو ارائه می شود. کریم بیگی افزود: انتخاب شماره در تمامی کانال های فروش، قابلیت انتقال دیتا به صورتی که با پایان اعتبار زمانی بسته اگر حجم دیتای مشترک تمام نشده باشد، می تواند بخشی از باقیمانده بسته خود را با تمدید بسته قبلی، به ماه بعد منتقل کند و مدیریت پیشرفته اینترنتی حساب را به همراه سرویس تعرفه ویژه مصرف آزاد برای مشترکانی که با وجود باقی ماندن اعتبار زمانی بسته، حجم خریداری شده خود را به پایان رسانیده اند، از جمله خدماتی است که شاتل موبایل برای نخستین بار در ایران به مشترکان تلفن همراه عرضه خواهد کرد.

به گفته وی، شاتل موبایل با ارائه پنج بسته پیش پرداخت آغازین به همراه سیم کارت رایگان و دو بسته آغازین خدمات پس پرداخت، این امکان را برای مشترکان خود فراهم کرده است تا متناسب با میزان نیازهای ارتباطی خود و با پرداخت یک مبلغ ثابت ماهیانه، بتوانند مجموعه خدمات ارتباطی مورد نیاز خود را به صورت یکپارچه و در قالب آبونمان ثابت تهیه کنند.

کریم بیگی با تأکید بر اینکه شاتل موبایل به صرفه ترین نرخ مکالمه پیش پرداخت را ارائه داده است، گفت: در صورت مصرف خارج از بسته، هزینه هر دقیقه مکالمه درون شبکه ۵۵۵ ریال، هر دقیقه مکالمه برون شبکه ۸۸۸ ریال، ارسال پیامک با نوشتار انگلیسی ۲۲۲ ریال، پیامک با نوشتار فارسی ۱۱۱ ریال، ارسال پیامک به خارج از کشور ۱۵۰۰ ریال و استفاده از اینترنت همراه ۳G/4G/4.5G به صورت مصرف آزاد (خارج از بسته) بین ۰.۰۷۵ تا ۰.۶ ریال تعیین شده است. ضمن اینکه ۲۲ بسته افزایشی اینترنت همراه با قابلیت تمدید خودکار و انتقال مانده ترافیک به دوره بعد، در اختیار مشترکین قرار گرفته است. همچنین بر اساس بسته های مختلفی که آماده شده، مشترکان بر اساس نیاز خود و بر اساس پرداخت ماهانه از ۱۸ هزار تومان تا ۴۰ هزار تومان مبلغ ثابت می توانند با توجه به نیاز خود، از خدمات صوت و دیتا استفاده کنند.

کریم بیگی با اشاره به اینکه کانال های عرضه مستقیم شارژهای شاتل موبایل بسیار گسترده پیش بینی شده گفت: با توجه به امکان دسترسی به کانال های متنوع فروش الکترونیکی، شاتل موبایل کارت شارژ فیزیکی در بازار ارائه نخواهد کرد. وی کانال های فروش شارژ الکترونیکی را کانال های فروش از طریق کدهای دستوری #۱*، #۷*، کدهای دستوری خدمات پرداخت بانکی نظیر #۷۸۰* و #۷۸۹*، وب سایت شاتل موبایل، مدیریت حساب اینترنتی، درگاه های POS، خودپرداز بانک ها و وب سایت  بانک های طرف قرارداد برشمرد.

کریم بیگی میزان پوشش شبکه ۳G/3.75G/4G/4.5G شاتل موبایل را در تمامی استان های کشور و بیش از ۵۸۰ شهر کشور اعلام کرد.

کانسپت اسمارت EQ، شاهکار تازه ی محمد حسین امینی یکتا رونمایی شد

در آستانه نمایشگاه خودروی فرانکفورت، کانسپت برقی اسمارت  با نام ویژن EQ که از استراتژی CASE دایلمر پیروی می کند، رونمایی شد. طراح این خودرو، محمد حسین امینی یکتا است.

به گزارش زومیت، در نمایشگاه فرانکفورت امسال، نسلی از خودروهای کوچک با فناوری های بزرگ و کارآمد دیده خواهند شد. یک روز پس از آن که شرکت مینی از کانسپت برقی خود رونمایی کرد، دایملر از نمونه مفهومی جدید اسمارت ویژن EQ ForTwo پرده برداشت. این خودروی دوسرنشینه کوچک نه تنها ردپای خودروی تمام برقی مرسدس Generation EQ را دنبال می کند، بلکه به مجموعه  ی کاملی از فناوری های لازم برای استفاده به عنوان خودروی اشتراکی (اجاره ای) خودران مجهز است. این حباب رنگارنگ کوچک پس از شناسایی و اطلاع رسانی به مخاطب  مورد نظر، او را به مقصد درخواستی می رساند.

کانسپت برقی اسمارت بر اساس معیارهای استراتژي CASE طراحی شده است. این واژه از حرف اول کلمات شبکه مرتبط (Connected)، سواری خودران (Autonomous)، کاربرد همگانی و انعطاف پذیر (Shared & Services) و محرکه برقی (Electric) تشکیل شده است. تمامی زمینه های CASE، جزو یکپارچه استراتژی شرکت دایملر AG هستند. هدف دایملر، شکل دادن به حمل  و نقل ادراکی از طریق ایجاد پیوستگی بین موضوعات CASE است.

برخلاف برند مینی، شرکت اسمارت طی سال های متمادی روی خودروهای برقی کار کرده است و حالا همه ی خودرو های این برند، گزینه برقی ارائه می دهند. پس اسمارت با کاوش در زمینه خودروی خودران دوسرنشینه که برای حمل ونقل شهری اشتراکی آماده شده اند، قدمی تازه در آینده این فناوری برداشته است. امینی یکتا، هوش ازدحامی یا گروهی را برای محیط هایی شلوغ شهری در نظر گرفته است. این هوش مصنوعی، زمان موقعیت یابی و سوار کردن مسافر را کاهش می دهد و در بهبود آسایش او نقش دارد. به لطف این نقشه برداری هوشمند، همواره خودروهای قابل  دسترس در اطراف پرسه می زنند و درحالی که نرخ بهره وری را افزایش می دهد، باعث کاهش وابستگی و نیاز به خودروهای شخصی خواهند شد.

سرنشین ها به منظور زمان بندی سفر به تلفن  همراه نیاز دارند و به جای روش تطبیق چهره راننده با عکس کوچک پروفایل روی گوشی، هر مسافر با پیغامی شخصی  که روی نمایشگر دیجیتال جلو و سطوح نورافکن کناری خودرو ظاهر می شود، استقبال می شود.  برخلاف آنچه در کانسپت مرسدس F015 سال ۲۰۱۵ دیدیم؛ دایملر برای این خودرو از فرمان و پدال استفاده نکرده است و در غیاب این دو،  کنترل های کابین، تونل انتقال و سایر تجهیزاتی که در فضای داخلی خودروهای غیر خودران بنزینی دیده می شود، فضای داخلی بزرگی برای سرنشین ها در دسترس است که نسبت به جثه کوچک خودرو فراتر از حد انتظار احساس می شود.

دایملر فضای داخلی خودرو را با استفاده از صندلی نیمکتی از جنس چرم مصنوعی و محل قرارگیری پای عمیق، ساده و باز نگه داشته است. به جای داشبورد از یک نمایشگر ۲۴ اینچی دیجیتال استفاده شده است که برای سرگرمی و اطلاع رسانی کاربرد دارد. دو نمایشگر جمع وجور ۴ اینچی که در زوایای بیرونی قرار دارند، امکان ارتباط  بین سرنشین ها (مثلا نمایش پیغام خوش آمدگویی) و خودرو را در مواقع ضروری فراهم می کنند. در غیاب گزینه های کنترلی فضای داخل، کاربر می تواند از تلفن  همراه یا فرمان صوتی برای تغییر تنظیمات استفاده کند.  پنجره های حبابی بزرگ کناری هم در گسترش  فضای داخلی مؤثر هستند؛ نوارهای یکپارچه باریکی که سرتاسر آن ها نصب شده اند، نوری ملایم و پراکنده ایجاد می کنند. کنسول جداشدنی وسط، هم برای جداسازی فضای سرنشین ها و هم به عنوان فضای ذخیره سازی قابل استفاده است. فضای ذخیره سازی اضافه بیشتری هم در زیر صندلی و کف خودرو قرار دارد.

در اقدامی جالب دایملر از سرویس «۱+۱» برای دوست یابی با خودرو استفاده کرده است. زمانی که مسافری تنها سوار شود، خودرو سایر مسافرین محلی را بر اساس پروفایل و نقشه سفر فعلی پیشنهاد می کند، سرنشین تنها توانایی قبول یا رد پیشنهاد را دارد و وقتی که سرنشین مورد نظر روی صندلی بنشیند، نمایشگر دیجیتال علایق مشترک مثل موسیقی و ورزش را برای برقراری ارتباط آسان تر نمایش می دهد.

بدنه اسمارت ویژن EQ دوسرنشینه مثال خوبی از اصل «فرم تابع عملکرد» است. نسبت و ابعاد خودرو کاملا جمع وجور و با ظاهری هوشمند طراحی شده اند و کوتوله برقی اسمارت را به یک وسیله حمل ونقل مقرون به صرفه و بهینه  برای محیط های کوچک شهری تبدیل کرده اند. لولای درهای حبابی به سمت عقب باز می شوند و درحالی که ورود و خروج را آسان  می کنند؛ از اصابت به دوچرخه سواران، عابران پیاده و سایر خودروها جلوگیری می کنند.

گوردون واگنر، سرپرست طراحی دایملر، در خصوص فرم بدنه می گوید: این خودرو معیارهای هوشمندانه ای را در طراحی با محوریت قوس و خمیدگی در چهار لبه و بدون هیچ گزینه اضافه، به تصویر می کشد. تعدد سطوح دیجیتال داخل و بیرون خودرو، سطح جدیدی از ارتباط  بین انسان و خودرو را ممکن می کنند. مشتری قادر است طبق نیاز خود، این وسیله نقلیه را شخصی سازی کند.

قاب مشکی  جلو به غیر از نمایش اسم مسافر و پیام استقبال می تواند تعداد سرنشین ها، مقصد و هشدارهای ضروری به سایر کاربران جاده ای را نمایش دهد. دایملر پیش بینی می کند که نورافکن های کناری امکان ارائه اطلاعات عمومی بیشتر مثل زمان، وضعیت آب  و هوا، اخبار، جدول زمانی رویدادهای محلی و تبلیغات را هم دارند. چراغ های LED جلو و عقب هم به شکل مناسب ظاهر خود را تغییر می دهند.

پیشرانه برقی اسمارت ویژن EQ ForTwo، از یک باتری ۳۰ کیلووات ساعت لیتیوم یون قدرت می گیرد. طبق تصویر سازی دایملر برای  آینده، هر خودرو در زمان عدم ارائه سرویس به صورت خودکار به ایستگاه های شارژ هدایت می شود. این خودروها قابلیت شارژ القایی دارند و در ساعات اوج مصرف در راستای کاهش فشار، می توانند برق را به سیستم برگردانند. اسمارت ویژن EQ ForTwo در نمایشگاه فرانکفورت که کمتر از دو هفته آینده برگزار می شود، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

رونمایی مگنا از محصولی با سطح ۴ فناوری خودران

شرکت کانادایی مگنا اعلام کرد با معرفی پلت فرم رانندگی خودران در نمایشگاه خودروی فرانکفورت، به جمع سازندگان خودروهای خودران می پیوندد.

به گزارش زومیت، به نظر می رسد طیف گسترده ای از خودروسازان، تأمین کنندگان و شرکت های فناوری به شدت تلاش می کنند تا پلت فرمی برای خودروهای خودران تولید کنند. در حال حاضر شرکت مگنا هم با معرفی پلت فرم خودران اختصاصی در نمایشگاه فرانکفورت، به این رقابت می پیوندد.

پلت فرم خودران جدید مگنا به نام MAX4، پلت فرمی است که توانایی رانندگی مستقل سطح ۴ را برای خودرو فراهم می کند. وسایل نقلیه در این سطح از فناوری، می توانند بدون کمک راننده، به طور مستقل تصمیم بگیرند. بر خلاف بسیاری از سیستم های خودران دیگر، پلت فرم MAX4 دوربین ها، سیستم تشخیص و ردیابی به کمک نور (لیدار)، حسگرهای اولتراسونیک و پلت فرم محاسباتی را در بدنه ی خودرو ادغام می کند. با این تفاسیر، پلت فرم جدید مگنا مانند خودروهای خودران رقیب (گوگل، اوبر و …) حسگرهای زیادی به سقف خودرو اضافه نمی کند یا در فضای داخلی حسگر دیگری قرار نمی گیرد.

مگنا ادعا می کند پلت فرم جدید این شرکت با نمونه ی دیگر سازندگان خودروهای خودران نیز سازگار است. این پلت فرم انعطاف پذیر، قابل ارتقاء و قابل تولید در تیراژ بالا است؛ به علاوه نیاز به انرژی کمتری نسبت به سایر پلت فرم ها دارد.

سوامی کوتاگیری، مدیر ارشد فناوری مگنا، می گوید: تمرکز ما بر توسعه ی راه حل هایی است که بتواند انعطاف پذیری را در فناوری خودران ادغام کند و بتواند چارچوب مناسبی برای استفاده از فناوری سطح ۴ خودران در خودروهای بازار پیشنهاد بدهد.

مگنا این پلت فرم را روی خودروی جیپ گرند چروکی قرار داده است. رانندگان می توانند کنترل این خودرو را در حالت های خودران یا دستی قرار دهند و با فشار دادن یک دکمه، حالت رانندگی مستقل را فعال یا غیر فعال کنند. همچنین بسیار شبیه به یک سیستم کروز کنترل، فشار دادن پدال ترمز نیز این ویژگی (حالت رانندگی خودران)  را غیر فعال می کند.

در فضای فناوری خودران، شرکت های زیادی در حال رقابت هستند. به عنوان مثال بیامو، اینتل، موبایل آی، FCA و دلفی برای ساخت یک پلت فرم خودران صنعتی که بتواند برای خودروهای مختلف استفاده شود، همکاری می کنند. گوگل با خودروی خودران ویمو که در حقیقت یک محصول جانبی است، مدتی طولانی روی فناوری خودران کار کرده است؛ زیرا برخی از سازندگان خودرو و حتی شرکت هایی مانند اوبر که در زمینه خدمات اشتراک تاکسی فعالیت می کنند، می توانند از این خودروها و پلت فرم خودران آن استفاده کنند.

رونمایی جگوار از فرمان مفهومی با هوش مصنوعی

شرکت بریتانیایی جگوار لندرور از فرمان مجهز به هوش مصنوعی برای خودروهای مفهومی آینده رونمایی خواهد کرد.

به گزارش زومیت، این طرح مفهومی توسط گروه خودروسازی جگوار لندرور در مراسم افتتاحیه جشنواره فناوری انگلستان در کالج هنر، طراحی و فناوری مرکزی سنت مارتین لندن ارائه خواهد شد و به نظر می رسد بسیار جذاب باشد.

سایر (Sayer) فقط یک فرمان معمولی نیست؛ این طرح مفهومی یک فرمان چرخشی فعال شونده با صدا است که بر مبنای هوش مصنوعی (AI) و برای استفاده در وسایل نقلیه ی خودران طراحی شده است. جگوار لندرور در این طرح مفهومی، آینده ای را تصور می کند که مصرف کنندگان دارای بیش از یک دستگاه خودروی خودران هستند و طرح مفهومی سایر می تواند برای همه ی آن ها استفاده شود.

سایر همچنین به عنوان دستیار شخصی راننده در نظر گرفته شده است که به عنوان مثال، یک قرار کاری را او یادآوری می کند و حتی می تواند تعیین کند که خودرو چه موقع در کنار در خروجی منتظر راننده باشد. این فناوری مفهومی نه تنها به راننده اجازه می دهد که خود رانندگی کند، بلکه به او توصیه می کند که از کدام قسمت سفر، می تواند لذت بیشتری ببرد.

طراحی مینیمالیستی و مدرن این فرمان هیچ دکمه و نمایشگر فیزیکی ندارد؛ اما هنوز در حال طرح ریزی اطلاعات بیشتری در مورد سطح آلومینیومی براق آن است. در حقیقت تنها یک دکمه در بالای فرمان وجود دارد؛ اما تولید کننده ی بریتانیایی عملکرد آن را مشخص نکرده  است. جگوار لندرور، طرح مفهومی خود را با عنوان یک «قطعه ی هنری زیبا» توصیف می کند که نام آن را از کارمند و طراح وفادار این شرکت، مالکوم سایر که در سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۰ برای این برند بریتانیایی کار می کرد، الهام گرفته است؛ سایر با ایده هایش در مورد فرمان آینده، الهام بخش طراحی فرمان مفهومی جگوار بود.

فرمان مفهومی سایر در غرفه فناوری جگوار لندرور در جشنواره فناوری لندن رونمایی می شود و از ۸ سپتامبر تا ۱۰ سپتامبر (۱۷ تا ۱۹ شهریور) برای عموم مردم به نمایش گذاشته خواهد شد. در این نمایشگاه، بسیاری از شرکت ها، فناوری های خود «برای ایجاد یک تغییر مثبت» را به نمایش می گذارند؛ درحالی که شرکت کنندگان می توانند چشم انداز آینده جهان را ببینند و تجسم بهتری نسبت به خودروها و فناوری های آینده داشته باشند.

آپدیت جدید تلگرام: استیکرهای محبوب و اطلاع از ریپلای و منشن

تلگرام به نسخه ۴.۳ آپدیت شد که به لطف آن امکاناتی همچون استیکرهای محبوب، مطلع شدن از ریپلای پیام ها و موارد دیگر به آن اضافه شد.

به گزارش زومیت، هم اکنون می توانید با مراجعه به پلی استور یا اپ استور تلگرام خود را به نسخه ۴.۳ آپدیت کنید. در این آپدیت تغییرات جدیدی را شاهد هستیم که در ادامه آن ها را مرور خواهیم کرد.

استیکرهای محبوب

باوجود تعداد زیاد پکیج های استیکر، پیدا کردن استیکر مورد نظر ممکن است کمی دشوار و زمان بر شود و از طرفی مسلما تمام استیکرهای یک پکیج برای شما جالب نخواهند بود. با کمک امکان جدید، می توانید استیکرهای محبوب خود را مشخص کنید تا همگی در یک پکیج و در کنار هم در اختیار شما قرار بگیرند تا دسترسی سریع تری به آن ها داشته باشید.

اطلاع از منشن و پاسخ

امکان ریپلای یکی از کاربردی ترین قابلیتهای تلگرام است اما با زیاد شدن تعداد اعضای یک گروه، امکان آنکه پاسخی را از دست بدهید بسیار بالا خواهد بود. پیش از این در گروه ها اگر کسی به پیام شما پاسخ می داد متوجه این موضوع نمی شدید اما از این پس با یک آیکون جدید، این موضوع به شکل یک نوتیفیکیشن به شما اطلاع داده خواهد شد که طبیعتا باعث می شود هرگز یک پاسخ جدید را از دست ندهید. این ویژگی در رابطه با منشن شدن نیز سازگار است و اگر کسی حتی در حالت غیر ریپلای، نام کاربری شما را منشن کند شما مطلع خواهید شد. این موضوع به صورت یک علامت «@» در کنار تعداد پیام های جدید در لیست  چت ها به نمایش گذاشته خواهد شد و بعد از ورود به گروه، با لمس آن میتوانید مستقیما به پاسخ داده شده منتقل شوید.

استیکرهای مخصوص گروه

گروه هایی که بیش از ۱۰۰ عضو دارند می توانند پکیج های استیکر اختصاصی برای گروه بسازند به این معنا که کاربران، بدون آنکه نیاز به Add کردن پکیج مورد نظر داشته باشند، می توانند آن را در گروه مشاهده و از آن برای ارسال استفاده کنند.

تغییرات دیگر

تغییرات دیگری نیز در این آپدیت وجود دارد که تلگرام به طور جزیی آن ها را شرح داده است:

 • در اندروید از این پس می توانید هنگام مشاهده عکس ها در Shared Media مستقیما به پیام مورد نظر منتقل شوید.
 • از این پس ویدیوهای Twitch از امکان پلیر داخلی تلگرام پشتیبانی خواهند کرد و امکان پخش تصویر در تصویر را خواهند داشت.
 • سرعت همگام سازی چت ها در نسخه اندروید افزایش پیدا کرده است.
 • نمایش قدرت سیگنال در حین یک تماس آنلاین تلگرامی
 • امکان فوروارد همزمان به چند چت

سامسونگ گلکسی جی ۷ پلاس با دوربین دوگانه معرفی شد

سامسونگ به طور رسمی از گلکسی جی ۷ پلاس رونمایی کرد که دومین گوشی سامسونگ با دوربین دوگانه محسوب می شود.

به گزارش زومیت، سامسونگ تایلند، در وب سایت خود از گوشی گلکسی جی ۷ پلاس رونمایی کرد. این گوشی تنها چند روز پس از گلکسی نوت ۸ معرفی شد و دومین گوشی سامسونگ محسوب می شود که از سیستم دوربین دوگانه استفاده می کند. خبر بد اینکه، گلکسی جی ۷ پلاس گوشی ارزان قیمتی نخواهد بود و طبق اطلاعات مشخص شده، قیمتی معادل ۳۹۰ دلار دارد. البته سامسونگ اعلام کرده است کسانی که این گوشی را تا قبل از ۲۶ شهریور پیش خرید کنند، یک هدفون بی سیم یو فلکس سامسونگ به ارزش ۷۵ دلار هم دریافت خواهند کرد.

گلکسی جی ۷ پلاس یک گوشی رده میانی محسوب می شود. این مدل از پردازنده ای ۸ هسته ای هلیو پی ۲۰ مدیاتک با فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می کند و چهار گیگابایت رم دارد. حافظه ی داخلی این گوشی ۳۲ گیگابایت است که البته از کارت  حافظه میکرو SD هم پشتیبانی می شود. جی ۷ پلاس بدنه ای تمام آلومینیومی دارد که در پشت آن، یک دوربین دوگانه، متشکل از یک حسگر ۱۳ مگاپیکسلی و لنزی با نسبت کانونی f/1.7 است و در دوربین دوم، یک حسگر ۵ مگاپیکسلی و لنزی با نسبت کانونی f/1.9 قرار دارد. برای عکاسی سلفی، سامسونگ دوربینی با حسگر ۱۶ مگاپیکسلی در بالای نمایشگر جی ۷ پلاس تعبیه کرده است.

از دیگر مشخصات گوشی جدید سامسونگ می توان به نمایشگری ۵.۵ اینچی با فناوری سوپر امولد و دقت فول اچ دی در کنار باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی، حسگر اثر انگشت، پشتیبانی از دو سیم کارت، دستیار صوتی بیکسبی و اندروید ۷.۰ اشاره کرد.

سیستم تشخیص چهره گلکسی نوت ۸ فریب می خورد

یک توسعه دهنده ی وب با انتشار ویدیویی نشان داد که سیستم تشخیص چهره گلکسی نوت ۸ نیز فریب می خورد.

به گزارش زومیت، سامسونگ ابتدای شهریورماه سال جاری، نسل جدید فبلت پرچم دار خود را با نام گلکسی نوت ۸ رونمایی کرد. این گوشی  هوشمند همچون نسل پیشین آن یا همان گلکسی نوت ۷ که به دلیل مشکل باتری از بازار جمع شد، از وجود سیستم تشخیص چهره بهره می برد.

نکته ای که باید در مورد گلکسی نوت ۸ به آن اشاره کرد، امکان فریب دادن سیستم تشخیص چهره این پرچم دار جدید است. بر اساس توییتی که یک توسعه دهنده ی وب با نام مِل تاجون منتشر کرده، می توان این سیستم را با استفاده از یک تصویر به راحتی فریب داد.

سیستم تشخیص چهره گلکسی نوت ۸ به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از آن می توان از طریق دوربین سلفی و اسکن چهره کاربر، قفل گوشی را باز کرد. در ویدیوی منتشرشده توسط توجان در توییتر، وی دو گلکسی نوت ۸ را روبروی هم قرار می دهد که یکی از آن ها تصویر توجان را روی صفحه  نمایش نشان می دهد. گلکسی نوت ۸ دوم که قفل آن فعال است، پس از قرار گرفتن روبروی گوشی اول، به راحتی فریب  می خورد و قفل آن باز می شود.

نکته ای که توجان به آن اشاره کرده این است که می توان گلکسی نوت ۸ را با استفاده از تصاویر پروفایل کاربری افراد در اینستاگرام و فیسبوک نیز آنلاک کرد. توجان با تأیید این موضوع اعلام کرده است که با باز کردن تصاویر پروفایل افراد و نمایش آن از طریق آیفون، توانسته گلکسی نوت ۸ را آنلاک کند.

البته این تنها روش قفل کردن و باز کردن قفل گلکسی نوت ۸ سامسونگ نیست و می توان این گوشی را با استفاده از روش های دیگری نظیر سنسور عنبیه، سنسور اثر انگشت و همچنین روش سنتی اندروید برای وارد کردن قفل یا الگوی اندروید آنلاک کرد.

گلکسی تب A 8.0 جدید سامسونگ برای کودکان مناسب است

گلکسی تب A 8.0 مدل ۲۰۱۷ سامسونگ، یک تبلت مناسب برای کودکان خواهد بود.

به گزارش زومیت، این را می دانیم که سامسونگ از مدتی قبل در حال کار روی نسل جدید تبلت گلکسی تب A 8.0 است. این تبلت اخیرا در رگولاتوری چین موسوم به تِنا رؤیت شده و این یعنی محصول مورد اشاره در کشور چین نیز به بازار عرضه خواهد شد. این تبلت یک دستگاه پایین رده خواهد بود که برای کودکان در نظر گرفته شده است.

گلکسی تب A مدل ۲۰۱۷ به یک پردازنده ی اسنپدراگون ۴۲۷ مجهز خواهد شد. فرکانس کاری این چیپ ست روی ۱.۴ گیگاهرتز تنظیم و در کنار آن، ۲ گیگابایت حافظه ی رم در این دستگاه تعبیه شده است. حافظه ی داخلی تبلت مورد بحث ۱۶ گیگابایت در نظر گرفته شده؛ ولی کاربران می توانند با استفاده از کارت حافظه ی جانبی میکرو اس دی، حافظه ی ذخیره سازی این تبلت را افزایش دهند. دوربین پشتی و جلویی گلکسی تب A مدل ۲۰۱۷ به ترتیب ۸ مگاپیکسلی و ۵ مگاپیکسلی خواهد بود. سیستم  عامل پیش فرض تبلت جدید سامسونگ اندروید ۷.۰ نوقا خواهد بود که رابط کاربری انحصاری سامسونگ موسوم به یوایکس روی آن اعمال شده است. اخیرا فایل مربوط به دفترچه ی راهنمای این محصول نیز به صورت آنلاین فاش شده است. بر اساس اطلاعات این دفترچه، انتظار می رود این تبلت به دستیار هوشمند بیکسبی مجهز باشد. البته گلکسی تب A 8.0 جدید از نسخه ی کامل بیکسبی بهره نخواهد برد و گفته می شود فقط به قابلیت بیکسبی هوم مجهز خواهد شد. از دیگر مشخصات محصول نامبرده می توان به پشتیبانی از شبکه های ۴G اشاره کرد. با توجه به مشخصات فنی این دستگاه، ظاهرا سامسونگ آن را بیشتر برای کودکان در نظر گرفته است. در این تبلت قابلیتی به نام Kids Mode وجود دارد و تعدادی بازی نیز به طور پیش فرض روی آن ارائه خواهد شد.

سامسونگ هنوز این موضوع را تأیید نکرده است که تبلت گلکسی تب A 8.0 مدل ۲۰۱۷ دقیقا چه زمانی معرفی خواهد شد. این احتمال وجود دارد که محصول مورد بحث در رویداد ایفا ۲۰۱۷ برلین که از چند روز قبل کار خود را آغاز کرده است، معرفی شود.

اپل در آيفون های ۲۰۱۸ از سنسورهای با رزولوشن بالاتر از ۱۲ مگاپیکسل استفاده خواهد کرد

بر اساس گزارشی جدید، اپل از همین حالا سفارش ساخت لنز دوربین با رزولوشن بالای ۱۲ مگاپیکسل را برای آيفون های ۲۰۱۸ به تأمین کنندگان خود ارائه کرده است.

به گزارش زومیت، درحالی که اکنون همه ی توجهات به معرفی آيفون ۸ (آیفون ادیشن) اپل است، این کمپانی از مدتی قبل کار روی ساخت آيفون های سال آينده را آغاز کرده است. شایان ذکر است که آيفون های ۲۰۱۷ اپل در هفته ی آینده رسما معرفی خواهند شد. حال یکی از تأمین کنندگان اپل گزارشی منتشر کرده که در آن به یکی از تغییرات آيفون های ۲۰۱۸ اشاره شده است. بر اساس گزارش یادشده، آيفون  ۲۰۱۸ اپل از دوربینی با رزولوشن بالای ۱۲ مگاپیکسل بهره خواهد برد.

به گزارش دیجی تایمز، اپل از قبل سفارش ساخت ماژول  دوربین با رزولوشنی بالاتر از رزولوشن دوربین آيفون های فعلی را به تأمین کننده ی خود ارائه داده است. البته با توجه به برنامه ی زمانی معرفی آيفون های جدید، به نظر نمی رسد این لنزها برای آيفون های امسال در نظر گرفته شده باشند.

بنا به گزارش مورد بحث، با توجه به احداث کارخانه ی جدید شرکت لارگن پرسیژن تایوان، اپل درخواست کرده است که این تأمین کننده، ظرفیت تولید لنزهای دوربین بالای ۱۲ مگاپیکسلی خود را بیشتر کند.

بر اساس آنچه در شایعات اعلام شده، در بین کمپانی های تولیدکننده ی لنز دوربین گوشی  هوشمند با رزولوشن بالای ۱۲ مگاپیکسل، لارگن تنها شرکتی است که پیش نیازهای کیفی مورد نظر اپل را دارد. کارخانه ی جدید لارگن که در تایچونگ احداث شده است، باعث خواهد شد ظرفیت تولید لنزهای موبایل این کمپانی به ۶۰۰ میلیون واحد برسد؛ این رقم شش برابر ظرفیت کارخانه ی فعلی لارگن است و خط تولید کارخانه ی جدید این شرکت از اکتبر ۲۰۱۷ آغاز به کار خواهد کرد.

در گزارش مورد بحث به این مورد اشاره شده است که خط تولید جدید لارگن ابتدا از ماه اکتبر با ظرفیت کم آغاز به کار خواهد کرد و سپس ظرفیت تولید این کارخانه ی جدید در سه ماهه ی چهارم سال جاری میلادی افزایش خواهد یافت.

با توجه به زمان ثبت سفارش اپل برای ساخت لنزهای بالای ۱۲ مگاپیکسل، شاید برخی فکر کنند که این ماژول های برای آیپدهای جدید اپل در نظر گرفته شده  است؛ اما نباید فراموش کنیم  که کوپرتینویی ها همیشه امکانات جدید را ابتدا در آيفون  معرفی می کنند.

اگر نگاهی به سابقه ی اپل بیندازیم، این کمپانی همیشه سعی دارد از بازی مگاپیکسل ها دور بماند و در واقع دوربین گوشی های این کمپانی از نظر عددی پایین تر از دوربین های بسیاری از محصولات شرکت های دیگر قرار می گیرند؛ اما اپل برای این استراتژی دلیل خوبی دارد. اگرچه رزولوشن بالاتر روی کاغذ یک مورد مثبت به نظر می رسد؛ اما اگر افزایش رزولوشن با افزایش سایز لنز دوربین همراه باشد، در این شرایط و به خصوص در مواردی که نور محیط کافی نباشد، کیفیت عکس ها کاهش خواهد یافت. سنسور کم تراکم برای ثبت تصاویری با کیفیت بالاتر، یکی از ویژگی های کلیدی در دوربین گوشی  هوشمند است. اپل نیز همیشه سعی کرده است برای ارائه ی تجربه ی تصویربرداری باکیفیت تر در آیفون، از مگاپیکسل کمتر و دوربینی با سایز بزرگ تر بهره ببرد.

یکی از احتمالات موجود این است که اپل تصمیم بگیرد در آيفون های آينده ی خود از سنسورهایی با ابعاد بزرگ تر استفاده کند.

کمپانی لارگن تاکنون در مورد این گزارش هیچ نظری ارائه نداده است؛ اما لین اینپین، مدیرعامل شرکت نامبرده، این موضوع را تأیید کرده که کارخانه ی جدید آن ها لنز دوربین دوگانه، لنز چندگانه و لنز تصویر سه بعدی تولید خواهد کرد.

اندروید اوریو تقریبا شبیه به اندروید نوقا است

اندروید اوریو تازه منتشر شده است، اما ظاهرا شباهت هایی با نسخه ی قبلی دارد. در این مطلب نگاهی به شباهت های اندروید اوریو و نوقا خواهیم داشت.

به گزارش زومیت، مدتی از انتشار اندروید اوریو می گذرد. برخی از کاربران با ثبت   نام در برنامه ی اندروید بتا، نسخه های آزمایشی سیستم عامل جدید موبایل گوگل را از مدتی قبل تست کرده اند؛ اما اکثر کاربران برای دریافت این به روزرسانی باید مدتی صبر کنند. واقعیت این است که اندروید اوریو به همراه گوشی های هوشمندی که در سراسر جهان فروش بالایی تجربه خواهند کرد، ارائه می شود و بدین ترتیب میلیون ها کاربر می توانند از این سیستم عامل استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آپدیت اوریو چه شباهت هایی با نسخه ی قبلی اندروید دارد و چرا این مورد، ناامیدکننده است.

باید اشاره کنیم که در گوشی های هوشمند ساخت سامسونگ، ال جی و اچ تی سی و هر کمپانی دیگری به  غیر از گوگل و موتورولا، احتمالا تمام بخش  های ظاهری این آپدیت تغییر خواهد کرد و آنچه شما از محیط نسخه ی اصلی اندروید اوریو مشاهده کرده اید، در گوشی های ساخت کمپانی های غیر گوگلی تقریبا وجود نخواهد داشت.

البته این موضوع برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی نداشته و نخواهد داشت.

اندروید یک نرم افزار قدیمی است؛ منظور از قدیمی این است که سیستم عامل یادشده به بلوغ رسیده و هر شش ماه یک بار بازطراحی نمی شود. در نسخه های اولیه ی اندروید انتظار برای تغییرات جدید در هر آپدیت یک امر معمول بود، اما حالا شما در نسخه های جدید این سیستم عامل بیشتر شاهد تغییرات متمرکز و تکمیل طراحی ها هستید؛ درست مثل آپدیتی که در پنل نوتیفیکیشن های اندروید اوریو اعمال شده است. این تغییرات در طراحی ها بدین منظور اعمال می شوند که کاربر اطلاعات بیشتری مشاهده و راحت تر با رابط کاربری تعامل برقرار کند و توسعه دهندگان نیز راه های جدیدتری برای ارائه ی قابلیت های کاربردی در اختیار داشته باشند. این شرایط در مورد تغییرات بصری اندروید اوریو و قابلیت نوتیفیکیشن دات نیز صدق می کند. وقتی شما از قابلیت هایی پشتیبانی کنید که در سراسر پلتفرم اجرا می شوند و می توان روی هر رابط کاربری  از آن ها استفاده کرد، سرعت تغییرات را در طراحی کاهش خواهید داد.

به عبارت دیگر با این تغییرات بصری، شرکت هایی مثل سامسونگ یا هر کمپانی دیگر تولیدکننده ی گوشی  هوشمند، می توانند علاوه بر پشتیبانی از ویژگی های جدید اندروید، ظاهر المان های رابط کاربری خود را به همان شکل قبلی حفظ کنند. افزون بر این می توانید در نسخه ی جدید اندروید به بخش تنظیم کانال برای نوتیفیکیشن ها دسترسی داشته باشید و برای مشاهده ی اطلاعات بیشتر، نوتیفیکیشن مورد نظر را با سوایپ کردن، گسترش دهید؛ در هر صورت ظاهر کلی اندروید اوریو روی گوشی هوشمندی مثل گلکسی اس ۸ به اندروید نوقا شباهت خواهد داشت. در حال حاضر سامسونگ ظاهر رابط کاربری سفارشی خود را مناسب می داند و اگر شما هم گوشی های هوشمند این کمپانی را خریداری کرده اید، حتما با آن ها هم عقیده هستید. حتی اگر ظاهر رابط کاربری گوشی های ساخت سامسونگ یا شرکت های دیگر را نمی پسندید، با مراجعه به فروشگاه پلی استور می توانید تقریبا تمام اجزای رابط کاربری دستگاهتان را مطابق میل خود سفارشی سازی کنید.

در لحظه ی نوشته شدن این خبر، تنها گوشی هوشمند غیر گوگلی که سیستم عامل اندروید اوریو را اجرا می کند، سونی اکسپریا ایکس زد وان است که البته هنوز به بازار عرضه نشده است.

همان طور که انتظار می رود، ظاهر اندروید اوریو روی اکسپریا ایکس زد وان، شبیه به رابط کاربری همیشگی کمپانی سونی است. در هر حال این نکته در مورد اندروید اوریو اهمیت زیادی ندارد و در مورد اندروید پی و حتی در اندروید کیو نیز اهمیت نخواهد داشت. نکته ی مهم این است که بهتر شدن سیستم عامل اندروید نسخه های جدید، به دلیل تغییراتی است که در پس زمینه ی این پلتفرم اعمال می شود و آپدیت اوریو نیز شامل تعداد زیادی از این تغییرات است.

یکی از بهبودهای بسیار خوبی که اوریو به ارمغان آورده، روش جدید محدود کردن فعالیت های پس زمینه ی اپلیکیشن ها است. ولی در کل باید گفت که ویژگی های جدید محدود کردن فعالیت های پس زمینه ی این سیستم عامل باعث می شود تا بتوان به طور هم زمان تعداد بیشتری اپلیکیشن را به اجرا درآورد. با توجه به این قابلیت، اپلیکیشن هایی که بیشتر با  آن ها کار می کنید بهتر اجرا خواهند شد، زیرا اپ هایی که از آن ها کمتر استفاده می کنید منابع سیستمی کمتری اشغال خواهند کرد. امیدواریم با این تغییرات مواردی مثل لَگ در صفحه کلید اندروید برای همیشه از این سیستم عامل رخت بربندد.

یکی دیگر از تغییرات مهم اندروید اوریو، می توان به فونت ها و شکلک های اموجی جدید و نیز API قابلیت تکمیل خودکار فرم ها اشاره کرد. نکته ی مهم این است که اگر گوشی هوشمند شما اندروید اوریو را دریافت کند، می توانید از این قابلیت های جدید استفاده کنید؛ حتی اگر ظاهر اندروید اوریو برای شما شبیه به ظاهر نسخه ی اصلی این آپدیت نباشد. به روزرسانی مورد بحث، امکان دریافت قابلیت ها و امکانات امنیتی جدید را فراهم می کند و توسعه دهندگان نیز می توانند با روشی آسان تر اپ های خود را آپدیت کنند و این مورد یکی از ویژگی هایی است که اهمیت زیادی برای بسیاری از کاربران خواهد داشت. اگر یک پلتفرم واقعا خوب باشد ولی توسعه دهندگان از ویژگی های جدید آن بهره نبرند، مرگ آن پلتفرم نزدیک است.

درهرحال اکنون یکی از مهم ترین بحث هایی که بین کاربران اندروید در سراسر وب مطرح شده، این است که آپدیت اوریو چه زمانی برای گوشی هوشمند آن ها منتشر خواهد شد.

جهش بزرگ در فناوری پیشرانه‌ های توربوشارژر

اخیرا فناوری های جدیدی معرفی شده اند که عرضه ی آن ها به بازار می تواند تحول بزرگی را در راندمان و کارایی پیشرانه های توربوشارژ ایجاد کند.

به گزارش زومیت، پیشرانه های درون سوز هر روز کوچک تر و در عین حال قوی تر می شوند و یکی از دلایلی که سبب حرکت صنعت به سمت چنین مسیری شده است، حرکت خودروسازان به سمت پیشرانه های پرخوران یا توربوشارژ است. استفاده از توربوشارژر یکی از راه حل های ساده و کارآمد برای بهبود کارایی پیشرانه است. توربوشارژرهای امروزی دارای انواع مختلفی همانند دو مجرایی (Twin scroll) و دبی متغیر هستند که راندمان بالاتری در مقایسه با یک توربوشارژر معمولی ارائه می دهند. با این وجود حجم موتور خودروها همچنان در حال کاهش است و همین موضوع سبب می شود توربوشارژرهای ساده، جوابگوی نیاز خودروسازان نباشند و به همین خاطر  انواع دیگری از پرخوران ها همانند توربوهای الکتریکی، هیبریدی و حتی ترکیب توربوشارژر و سوپرشارژر در کنار یکدیگر، تولید شوند. در ادامه می خواهیم به دو ایده ی جدید که در این حوزه معرفی شده اند بپردازیم.

نخستین ایده نوعی سوپرشارژر با نام V-Charge است که توسط مهندسان Torotrak معرفی شده است. وی چارج می تواند هم به عنوان یک دمنده ی مستقل به کار رود و هم به عنوان وسیله ای برای جبران تأخیر توربوشارژرها. این سوپرشارژر به یک توربین دمنده  از نوع گریز از مرکز مجهز است که نیروی مورد نیاز خود را با استفاده از یک تسمه از میل لنگ پیشرانه دریافت می کند. نکته ی جالب وی شارژ، وجود یک جعبه دنده ی ضریب متغیر از نوع CVT درون سیستم است که توانایی تغییر دور کمپرسور را دارد.

در این نوع سیستم انتقال قدرت از دو پولی مخروطی استفاده می شود که یک تسمه در بین آن ها قرار دارد. با تغییر فاصله ی پولی ها از یکدیگر، تسمه نیز در قطر آن ها حرکت می کند و به این ترتیب ضریب انتقال نیرو تغییر خواهد کرد.  در حالت عادی ضریب انتقال نیرو یک به یک است؛ اما با تغییر فاصله ی پولی ها، می توان آن را از بازه ی ۰.۲۸ به ۱ تا ۲.۸۲ به ۱ تغییر داد. تغییر ضریب انتقال نیرو در وی شارژ در زمانی کمتر از ۴۰۰ میلی ثانیه انجام می شود.

یک ست چرخ دنده ی سیاره ای نیز در این مجموعه قرار داده شده است که می تواند ضریب انتقال نیروی ثابتی به میزان ۱۲.۵ به ۱ را فراهم کند. نکته ی جالب این چرخ دنده ها این است که همانند پولی  فاقد دندانه هستند و نیرو را با استفاده از اصطکاک انتقال می دهند.

با این حساب زمانی که دور موتور خودرو روی ۱۰۰۰ دور بر دقیقه باشد، این سوپرشارژر می تواند دوری در بازه ی ۸۷۵۰ دور بر دقیقه تا ۸۸ هزار و ۱۲۵ دور بر دقیقه داشته باشد؛ ضمن اینکه سرعت عمل آن در فراهم کردن بوست مورد نیاز پیشرانه از حتی از توربوهای دومرحله ای و سوپرشارژرهای کلاچ دار بالاتر است. برای مقایسه، کارشناسان اقدام به نصب این سوپرشارژر جدید روی پیشرانه ی ۳ سیلندر ۱ لیتری فورد فوکوس کردند و توانستند به حداکثر قدرت ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۲۴۵ نیوتون متر دست پیدا کنند. نصب این سوپرشارژر مصرف سوخت این پیشرانه را در حدود ۳ الی ۴ درصد بیشتر کرد؛ اما توانایی آن را نیز به اندازه ی یک پیشرانه ی اکوبوست ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری افزایش داد و به این ترتیب شاهد کاهش مصرف سوخت ۱۲ درصدی در مقایسه با پیشرانه ی ۱.۵ لیتری هستیم.

Torortrak همچنین ادعا کرده است که میزان صدای تولیدی توسط وی شارژ، ۹۷ درصد کمتر از سوپرشارژرهای روتس است و قیمت آن تفاوتی با سوپرشارژرهای برقی ندارد. این در حالی است که وی شارژ نیازی به سیم کشی و باتری و … ندارد.

ایده ی دوم از سوی یک شرکت مستقر در مینه سوتای آمریکا به نام Hunsen Engine Corporation ارائه شده است. در این طرح، مهندسان به جای آنکه اقدام به تغییر سرعت سوپرشارژر کنند، حجم سوپرشارژر را تغییر داده اند؛ یعنی حجم هوای موجود در سوپرشارژر می تواند تغییر کند. این مهندسان برای این منظور اقدام به استفاده از یک سوپرشارژر از نوع دور پیچی ساخت Lysholm کرده اند و نتیجه ی کار، سوپرشارژری شده است که ضمن اینکه سرعت پاسخگویی بالایی همانند سایر سوپرشارژرها دارد، بازده و راندمانی در حد توربوشارژر دارد و حتی میزان گشتاوری که به گشتاور پیشرانه اضافه می کند نیز قابل رقابت با توربوشارژرها است.

هدف از طراحی چنین سوپرشارژری این بود که هیچگان نیروی پیشرانه صرف تولید هوای فشرده ی اضافه نشود که از طریق سوپاپ اطمینان به بیرون دفع شود و هدر برود و پیشرانه همواره به میزان نیاز خود هوای فشرده تولید کند. به طور خلاصه باید گفت در این نوع سوپرشارژر، درصورتی که در دور آرام رانندگی کنید یا در اتوبان یک سرعت ثابت داشته باشید، دریچه های اطراف سوپرشارژر باز خواهند شد و به این ترتیب این سوپرشارژر برای کار کردن به کمتر از ۱ اسب بخار نیرو نیاز خواهد داشت و استهلاک کمی نیز دارد.

در صورتی که پای خود را روی پدال گاز فشار دهید، این دریچه ها بسته  می شوند و به این ترتیب فشار هوای تولیدی توسط سوپرشارژر افزایش پیدا می کند. این سوپرشارژر همچنین طوری طراحی شده است که کمترین فشار را روی میل لنگ موتور وارد کند.

تحقیقات صورت گرفته توسط فورد نشان می دهند که  یک پیشرانه ی اکوبوست ۲ لیتری که به این نوع سوپرشارژر مجهز شود، می تواند به اندازه ی یک پیشرانه ی اکوبوست ۲.۳ لیتری قدرت داشته باشد و در عین حال مصرف سوختی برابر با یک پیشرانه ی ۲ لیتری ارائه کند. این در حالی است که سوپرشارژر هنسن روی یک پیشرانه که برای استفاده از توربو طراحی و دارای ضریب تراکم پایینی به میزان ۹.۳ به ۱ است، نصب شده است و در صورتی که سوپرشارژر روی یک پیشرانه ی با ضریب تراکم بالا نصب شود، حتما شاهد نتایج بهتری نیز خواهیم بود.

پل کراس، معاون مدیر عامل هنسن نیز از این بابت اظهار خوشحالی کرده که سوپرشارژر ساخت آن ها نخستین سوپرشارژری است که راندمان و کارایی به اندازه ی توربوشارژرها ارائه می کند. همچنین برنامه هایی برای استفاده از این نوع سوپرشارژر در کنار توربوشارژر به عنوان مکمل وجود دارد که تأثیر بسیار زیادی بر کاهش مصرف سوخت خودرو می گذارد.

از سویی دیگر، تمهیداتی نیز برای کاهش دمای این سیستم اندیشیده شده است تا با معضلات ناشی از حرارت بالای توربوشارژرهای امروزی مواجه نباشیم. یک سری اقدامات نیز به منظور کاهش صدای تولیدی سوپرشارژر منسن انجام شده است که البته باید گفت این سوپرشارژر از نظر صدای تولیدی، ناله ی سوپرشارژر و صدای زیبای وست گیت توربوشارژر را هم زمان ارائه می کند.

جذب سرمایه از طریق عرضه اولیه پول رمزنگاری شده در چین ممنوع شد

عرضه ی اولیه پول رمزنگاری شده، اخیرا به یک روش پرطرفدار برای جذب سرمایه در دنیای فناوری تبدیل شده است؛ حال دولتمردان چینی این روش را غیر قانونی اعلام کردند.

به گزارش زومیت، تا قبل از آنکه استفاده از بلاک چین پرطرفدار باشد، استارتاپ ها و کمپانی های نوپا روش های روشن و مشخصی برای جذب سرمایه داشتند که نظارت دولتی روی آن ها نیز ممکن بود؛ اما پس از آنکه پول رمزنگاری شده یا بیت کوین پا به عرصه ی وجود گذاشت، روش  جدیدتری برای جذب سرمایه ایجاد شد. عرضه ی اولیه پول رمزنگاری شده یا ایکو (ICO – کوتاه شده ی عبارت Initial Coin Offering) روش جدید اما پرطرفداری است که با استفاده از آن می توان برای استارتاپ ها و سرویس های جدید اقدام به جذب سرمایه  کرد. با استفاده از ایکو، یک کمپانی می تواند با انتشار تعداد مشخصی پول رمزنگاری شده و فروش آن ها با ارزش مشخص شده ، با استفاده از فناوری بلاک چین به جذب سرمایه بپردازد. برای مثال یک استارتاپ در نظر دارد سرمایه ای ۱۰۰ میلیون دلاری جذب کند. یکی از روش های موجود راه انداختن یک ایکو است که برای مثال ارزش هر سکه در آن ۵ دلار باشد. این استارتاپ می تواند با فروش ۲۰ میلیون سکه به هدف خود دست یابد. خریداران سکه های این استارتاپ نیز در صورت موفقیت آن سود خواهند کرد؛ چراکه ارزش سکه ها افزایش خواهد یافت. در واقع می توان ایکو یا عرضه ی اولیه سکه را چیزی شبیه به عرضه ی اولیه سهام خواند؛ با این تفاوت که هویت کاربران در ایکو مشخص نیست.

همانطور که اشاره کردیم، این روش جذب سرمایه در کشور هایی نظیر آمریکا بسیار پرطرفدار شده است؛ به طوری که بسیاری از چهره های معروف و ورزشکاران آمریکایی نیز برای جذب سرمایه از این روش اقدام کرده  اند. پس از آنکه حجم جذب سرمایه گذاری به این روش در کشور چین نیز افزایش یافت، حال دولت چین انجام ایکو را به صورت کامل غیر قانونی اعلام کرده است.

بانک مرکزی چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که ایکو عامل اختلال در سیستم بانکی کشور چین است. بر اساس مواردی که در بیانیه ی بانک مرکزی چین به آن ها اشاره شده، امکان سوءاستفاده از ایکو وجود دارد؛ چراکه می توان این روش را به فروش سهام و جذب سرمایه به صورت غیر قانونی تشبیه کرد. با استفاده از این روش می توان به راحتی اقدام به پول شویی و اختلاس مالی کرد.

هرچند پول های رمزنگاری شده نظیر بیت کوین برای جایگزین شدن با پول های مرسوم ایجاد شده اند، اما پول های ایجادشده برای ایکو تنها برای جذب سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، پیش بینی می شود که در سال ۲۰۱۷ شاهد عرضه ی ایکو به حجم ۱.۶ میلیارد دلار باشیم که بیش از ۶۵ ایکو از این مجموع در کشور چین انجام خواهد شد. برآوردهای انجام شده نشان از این دارند که ارزش این ۶۵ ایکو بیش از ۳۹۸ میلیون دلار باشد.

به نظر می رسد در آینده ی نزدیک شاهد ممنوعیت ایکو در کشور آمریکا نیز خواهیم بود. چندی پیش کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ی آمریکا با انتشار بیانیه ای هشدار داد که ایکو به نوعی دور زدن قانون این کشور است.

یخچال متحرک پاناسونیک، با فرمان صوتی به اتاق شما می آید

شرکت پاناسونیک در جریان نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷، از یک یخچال مفهومی رونمایی کرد که متحرک است و از فرمان های صوتی هم پشتیبانی می کند.

به گزارش زومیت، حتما برایتان پیش آمده است که مجبور شوید به خاطر یک لیوان آب یا یک میان وعده ی ساده، از پشت میزتان بلند شوید و به آشپزخانه بروید. حال تصور کنید که این موضوع به صورت برعکس اتفاق می افتاد؛ یعنی می توانستید یخچال را صدا کنید تا به اتاق شما بیاید. ظاهرا این ایده برای مهندسان پاناسونیک جذاب بوده است؛ چرا که این شرکت در جریان نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷، از چنین یخچالی با نام Moving Fridge رونمایی کرد. این یخچال، همان طور که از نامش پیدا است، می تواند حرکت کند. به علاوه یخچال متحرک پاناسونیک از فرمان های صوتی هم پشتیبانی می کند؛ بدین صورت که می توانید آن را صدا بزنید تا به سمت شما بیاید یا حتی به شما پیشنهاد بدهد که چه غذایی را با نوشیدنی مورد علاقه ی خود میل کنید؛ البته طبق گفته ی شرکت سازنده، این یخچال برای افراد سالخورده که به سختی حرکت می کنند، طراحی شده است.

داخل این یخچال، تعدادی حسگر لیدار و سنجش عمق وجود دارد تا بتواند محیط خانه را بررسی و داخل آن حرکت کند. پاناسونیک می گوید این یخچال با فرمان هایی مثل: «یخچال به اینجا بیا» از کابینت خود در آشپزخانه خارج می شود و به اتاق شما می آید. به علاوه در بالای این یخچال، یک صفحه ی گرم کن هم وجود دارد تا بتواند غذای گرم را در سطح خانه حرکت دهد.

یخچال متحرک پاناسونیک، ابعاد کوچکی دارد و حتی به راحتی در خانه های کوچک هم حرکت می کند یا خود را در گوشه ای جای می دهد. در حال حاضر این یخچال یک طرح مفهومی محسوب می شود و بعید است که به زودی وارد خط تولید شود.

دوقلوی مخوف خورشید، موجب انقراض دایناسورها شده است

اخترشناسان می گویند شواهدی به دست آورده اند که نشان می دهد دوقلوی خورشید ممکن است دلیل انقراض دایناسورها در ۶۵ میلیون سال قبل باشد.

به گزارش زومیت، اخترشناسان بر این باورند که اکثر ستارگان شبیه به خورشید، حیات خود را به صورت ستاره ای دوقلو شروع کرده اند. اخترشناسان مدت زیادی است که فرضیه ی انقراض دایناسورها بر اثر برخورد یک شهابسنگ بزرگ به زمین را مطرح کرده اند؛ اما شاید این فرضیه با شواهد جدید نقض شود. اکنون محققان دریافته اند که خورشید ممکن است حیات خود را به صورت منظومه ای دوتایی شروع کرده باشد.

بر اساس این فرضیه، ستاره دوقلوی خورشید که «نمسیس» نام دارد، هر ۲۷ میلیون سال یک بار به دور خورشید میگردد. هرگاه نمسیس به خورشید نزدیک میشود، میدان گرانشی آن باعث پرتاب شدن شهابسنگها به سوی مرکز کهکشان میشود. در نتیجه هر ۲۷ میلیون سال یک بار برخوردهای عظیم شهابسنگی با سیارات منظومه شمسی روی میدهد. برخورد شهابسنگهای بزرگ، میتواند از همان دست شهابسنگهایی باشد که در ۶۵ میلیون سال قبل منجر به انقراض دایناسورها شد. استیون استالر، اخترشناسی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در برکلی و محقق ارشد این مطالعه می گوید: ما مجموعه ای از مدلهای آماری را انجام داده ایم تا جمعیت نسبی ستارگان جوان مجزا و دوتایی را در صورت فلکی پرسیوس محاسبه کنیم و دریافتیم تنها مدلی که میتواند چنین نتایجی در بر داشته باشد، مدلی است که در آن تمامی ستارگان از ابتدا به صورت منظومه دوتایی متولد شده باشند.

این یافته ها میتوانند درک ما از نحوه ی شکلگیری ستارگان را هم تغییر دهد. افزایش دانسته های ما از نحوه ی حفظ و شکستن منظومه های دوتایی (برخی منظومه های دوتایی شکسته میشوند و برخی رابطه خود را حفظ میکنند) میتواند درک ما از جهان را متحول کند. استالر می گوید: مطالعه ما گام رو به جلویی برای درک نحوه شکلگیری منظومه های دوتایی و نقش آنها در تکامل ستارگان اولیه است.

استالر همچنین اشاره می کند که این مطالعه حتی میتواند منجر به درک بهتر ما نسبت به نحوه شکلگیری کهکشانها شود.

 

مصاحبه با مدیران سیروان موتورز؛ سازنده فينيکس، اولین سوپر اسپورت ایرانی

مصاحبه با صاحب امتیاز سیروان موتورز، شما را در جریان عملکرد مجموعه ای می گذارد که در تلاش است تا اولین ابَر خودروی ملی با تکیه بر توانایی های مهندسان ایرانی را طراحی و تولید کند.

به گزارش زومیت، در این مطلب، می توانید با روند فعالیت سیروان موتورز و اهداف آن آشنا شوید که حاصل مصاحبه ی اختصاصی زومیت، با مدیریت این شرکت است. فعالیت های تبلیغاتی و اطلاع رسانی سیروان موتورز و پروژه ی فینیکس، تکیه بر اینستاگرام و شبکه های اجتماعی دارد. این گروه مدعی است که سعی می کند به دور از هیاهوی رسانه ای و حاشیه های احتمالی، به فعالیت خود ادامه دهد. از این جهت، نام کامل افراد حاضر در این مجموعه، محفوظ است و ما از انتشار آن، معذوریم.

سلام. از اینکه وقت خود را در اختیار زومیت قرار دادید ممنونم. برای شروع تاریخچه ای از سیروان موتورز در اختیار خوانندگان زومیت قرار دهید.

در سال ۸۹، شرکت دانش بنیان سیروان موتورز، با هدف ورود به دنیای فناوری و تکنولوژی های نوین در زمینه ی طراحی و ساخت سوپراسپرت با پلت فرم و بدنه ی اختصاصی، ساخت ربات و ماشین های هوشمند و همچنین تحقیق و توسعه ی دانش فنی دستاورد انحصاری خود در تولید انرژی های پاک ( فناوری ایرهیبرید)، در اروپا به ثبت رسید. سیروان موتورز به عنوان هسته ی مرکزی در رأس تمامی تولیدات خود قرار دارد و محصولات تولید شده در مجموعه های مختلف خود را با نام و لوگوی اختصاصی مربوط به واحد تولید کننده ی آن که کاملا به سیروان موتورز وابسته است، وارد بازار جهانی خواهد کرد.

اولین محصول برای بیان توانمندی علمی شرکت سیروان موتورز، ساخت و تولید سوپر اسپورت با ویژگی ها و توانمندی های خاص نسبت به دیگر رقبا است. ما کاملا آگاه به ابزارها و امکانات محدود و همه ی مشکلات تولید در داخل کشور هستیم و همچنین رقابت با شرکت های بزرگ که چندین دهه در حال تولید خودرو هستند کاری بزرگ و بسیار دشوار است. از این رو سیروان موتورز با توجه به توانمندی علمی، فنی و برنامه های خاص و بلند مدت خود با هدف خدمت به مردم عزیز ایران علی الخصوص تغییر دیدگاه جامعه ی داخلی و خارجی مبنی بر عدم توانمندی ایران برای تولید محصول با کیفیت بر اساس معیارها و استانداردهای جهانی، پا در این عرصه نهاده است.

سیروان موتورز با تکیه بر افراد و طراح توانمند خود که دارای ۱۵ سال سابقه ی تحقیق، مطالعه و همکاری های موردی (کوتاه مدت) با چندین برند معروف و بزرگ خودروساز است، تولید یکی از پیچیده ترین نوع طراحی خودرو را در داخل کشور پیش گرفت.

با افتخار اعلام می کنیم، با توجه به تمامی محدودیت ها و تکیه بر دانش بومی، با رعایت اصول مهندسی مدرن، نکات و معیارهای آیرودینامیکی و حفظ بی قید و شرط کیفیت بالای محصول تولیدی خود برای رقابت در بازار جهانی، اولین پلت فرم و کانسپت سوپر اسپورت ایرانی و یک محصول مدرن شهری با ظاهری منحصر به فرد و طراحی شده برای سیروان موتورز با نام تجاری فینیکس (ققنوس) و آماتا ( اصیل و بزرگوار) در آینده ی نزدیک معرفی خواهد شد.

چرا فینیکس و یک ابَر خودرو را انتخاب کردید؟

به دلیل علاقه ی بسیار زیاد بنیانگذار شرکت به این نوع خودروها و به دلیل جزئیات و پارامترهای پیچیده ی مهندسی در این نوع کلاس خودرویی، ایده ی این کار از سال ۸۵ در ذهن ایشان بود. نمونه ی اولیه از کانسپت پروژه، با کیفیت بالا و جزئیات بدنه ساخته شد و محاسبات فنی بر روی آن انجام شده است. در مدل نهایی و اصلی در حال طی کردن پروسه تکمیل خودرو هستیم. هدف ما همانطور که در تاریخچه و اهداف سیروان موتوزر اشاره شد، ورود به ساخت وسایل نقلیه مدرن و هوشمند است. همچنین توسعه ی فناوری انحصاری پیشرانه ی Air-Hybrid و ساخت خودروهای سفارشی دست ساز و ربات های هوشمند، از اهداف اصلی ما است.

کدام شرکت های داخلی و خارجی، با شما همکاری می کنند؟

تا پیش از رونمایی رسمی پروژه، امکان انتشار این اطلاعات وجود ندارد؛ چرا که فعلا جزئی از اطلاعات محرمانه ی تولید محسوب می شوند.

کدام شرکت ها، برای همکاری با شما ابراز تمایل کرده اند؟

با توجه به نبود تولیدکنندگان معتبر داخلی، متاسفانه مجبور به همکاری با شرکت های خارجی شدیم که آن هم به خاطر مشکلات مربوط به تحریم های ناجوانمردانه، با مشکلاتی روبرو است. همکاری با بعضی از تولیدکنندگان معتبر جهانی سخت و یا غیر ممکن است؛ اما استقبال خوبی از سوی برخی شرکت های خارجی داشتیم و به جهت منع افشای اطلاعات، لیست شرکت های همکار با سیروان موتورز، در مراسم رسمی منتشر خواهد شد.

چه کسی بیشترین کمک فنی را به شما کرده است؟

تیم سیروان موتورز بیشترین کمک را به خود کرد و محور اصلی پروژه، بنیانگذار شرکت بوده است که در همه ی زمینه های فنی و طراحی محصولات سیروان موتورز، فعالیت می کند.

پروژه فینیکس، تاکنون چه مقدار هزینه داشته است و آیا اسپانسری در کنار شما وجود دارد؟

سیروان موتورز کاملا خصوصی است و چهارچوب خودش را دارد. ما اسپانسری نداریم چرا که اگر اسپانسری وجود داشت قطعا تا به امروز مردم متوجه این موضوع در تبلیغات ما می شدند.

فکر می کنید، چه زمانی بتوان نمونه ی قابل رانندگی فینیکس یا یکی از طرح های شما را دید؟

اگر حواشی اجازه کار به ما بدهد و سرعت پیشرفت ما را کم نکند، در سال جدید آماده تست خواهد بود.

آیا این خودرو، تولید محدود خواهد بود؟ چه بازه ی قیمتی برای آن پیش بینی می کنید؟

تولید این خودرو محدود و سفارشی است و بدلیل کیفیت بالای ساخت و فناوری های استفاده شده در آن، مسلما قیمت بالایی خواهد داشت. معمولا قیمت این نوع خودروها در بازار جهانی، از ۵۰۰ هزار دلار شروع می شود و به ۴ میلیون دلار و یا بیشتر هم می رسند.

به فکر فروش و بازاریابی طرح های خود در خارج از ایران هستید؟

با توجه به سند چشم انداز خودرویی کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری، مبنی بر اینکه تا سال ۱۴۰۴، ایران باید محصولی را تولید کند که بر اساس استانداردها و معیار کیفیت روز دنیا باشد، از این رو بیشتر بر بازارهای خارجی تمرکز داریم که علاوه بر درخشش نام ایران موجب ورود ارز به داخل کشور شود. ما در تلاش هستیم که به سهم خود در پیشرفت صنعت کشور کمک کوچکی در کنار دیگر بزرگان زحمتکش کشورمان، برای صنعت ایران داشته باشیم. برای تولید داخلی در نظر داریم یک یا دو دستگاه در بازار ایران عرضه کنیم، البته با توجه به محدودیت های خاص خودروهای موجود در کشور، محصولات داخلی با صادراتی متفاوت خواهند بود.

آیا فکر نمی کنید از نظر تبلیغاتی، باید قوی تر ظاهر شوید؟

مخاطبین ما خاص هستند و فرصتی برای توجه به تبلیغات ندارند، ما متفاوت عمل می کنیم.

آیا تا کنون، به خروج از ایران فکر کرده اید؟

قطعا اگر در خارج از کشور فعالیت می کردیم تا به امروز محصول نهایی ما آماده شده و به دست مشتریان خود رسیده بود؛ اما در داخل کشور محدودیت ها و چالش های زیادی وجود دارد که برای ما بیش از آنچه فکر می کردیم دردسر و هزینه ایجاد کرد. با این حال چون ایرانی هستیم و کشورمان را دوست داریم ، حاضر به تحمل سختی ها در زیر سایه پرچم کشورمان شدیم، ما سربازان علمی این کشور هستیم و یک سرباز هیچ وقت به مملکت خود پشت نمی کند.

چه پیشنهادی به علاقه مندان طراحی خودرو در ایران دارید؟

در داخل کشور طراحان برجسته ی زیادی وجود دارند که مطمئنا اگر مسیر درست را پیش بگیرند و در مراحل استاندارد این هنر گام بردارند، قطعا کشور عزیزمان شاهد پیشرفت های خوبی در این زمینه خواهد بود. پیشنهاد می کنم برای شروع طراحی خودرو، از گام اول بر اساس اصول، مبانی فنی و استاندارد طراحی خودرو گام بردارند تا در آخر مسیر یک طراح حرفه ای شوند.

شبکه ۵G ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات آزمایش شد

ایرانسل طی مراسمی شبکه ی ۵G خود را با حضور وزیر ارتباطات برای اولین بار مورد آزمایش قرار داد.

به گزارش زومیت، ایرانسل طی مراسمی پس از ارائه ی اطلاعاتی در خصوص دستاوردهای خود در زمینه ی توسعه ی شبکه های ۴G و ۴.۵G در کنار آماری از تعداد کاربران و حجم ترافیک شبکه، برای اولین بار شبکه ی نسل پنجمی خود را که با همکاری اریکسون توسعه یافته است، در حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایش کرد. با توجه به قرارداد منعقد شده بین دو شرکت ایرانی و سوئدی، اریکسون خود را متعهد می داند تا به ایرانسل در مسیر پیاده سازی شبکه ی نسل پنجمی کمک کند.

مدیران رده بالای ایرانسل، مانند علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل به همراه نماینده ی شرکت سوئدی اریکسون، اطلاعات جامعی را در خصوص مزایای پیاده سازی و استفاده از اینترنت نسل پنجم (۵G) در ابعاد مختلف، مانند صنعت، حمل ونقل، اینترنت اشیاء، کشاورزی و گردشگری اعلام کردند، به گفته ی آن ها این فناوری تاثیر بسیار زیادی در بهبود شرایط زندگی کاربران در تمام ابعاد خواهد داشت.

با توجه به اینکه فناوری شبکه ی بی سیم نسل پنجم در حال حاضر هنوز تجاری سازی نشده است و کماکان در فاز آزمایشگاهی قرار دارد؛ از این رو تجهیزات این شبکه از نظر فیزیکی ابعاد بسیار بزرگی دارد. ایرانسل در بخش پایانی مراسم امروز خود با حضور وزیر ارتباطات، برای نخستین بار، عملکرد شبکه ی ۵G را مورد آزمایش قرار داد. سرعت دانلود در شبکه ی نسل پنجمی ایرانسل با استفاده از دو موبایلی که به این شبکه متصل شده بودند پس از چند بار آزمایش، در نهایت به مقدار بیشینه   ای بالغ بر ۲۳.۹ گیگابیت بر ثانیه رسید.

البته باید خاطرنشان کنیم که با وجود دستیابی به چنین سرعت دانلودی در شرایط آزمایشی، دزفولی، مدیرعامل ایرانسل پیش بینی می کند که سرعت دانلود برای هر کاربر پس از راه اندازی رسمی این شبکه به عددی بالغ بر یک گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید.

مادیران لوازم خانگی تی‌ سی‌ ال را وارد ایران کرد

مادیران طی یک نشست خبری، ورود لوازم خانگی TCL به بازار ایران را رسما اطلاع رسانی کرد.

به گزارش زومیت، مادیران از این پس تنها نماینده ی تولیدکننده و پخش محصولات TCL شامل تلویزیون، ماشین لباس شویی، یخچال و دیگر لوازم خانگی خواهد بود. پیش از این محصولات برند تی سی ال در بازار کشور حضور داشت؛ اما از این پس محصولات این شرکت تنها توسط مادیران عرضه می شوند.

در نشست خبری این شرکت، مدیران شرکت تی سی ال اعلام کردند که از بین ده ها شرکت های داخلی، شرکت مادیران را به عنوان نماینده ی منتخب خود انتخاب کرده اند که بیش از ۵۰ سال سابقه فعالیت دارد و از توان هزار نیروی متخصص ایرانی بهره می برد. مادیران تجربه ی عرضه ی تلویزیون های شارپ و ایکس ویژن را نیز در بازار کشور دارد.

تی سی ال (TCL) یک شرکت چند ملیتی چینی است که طراحی، توسعه، تولید و فروش محصولات از جمله تلویزیون، لوازم خانگی، تلفن همراه و دیگر لوازم الکترونیکی را انجام می دهد. در سال ۲۰۱۰ شرکت تی سی ال بیست وپنجمین تولیدکننده ی بزرگ لوازم الکترونیکی مصرفی در جهان بود و در سال ۲۰۱۳ نیز به عنوان سومین تولیدکننده ی بزرگ تلویزیون در بازار جهانی لقب گرفت. در این نشست خبری،  شرکت تی سی ال ادعا کرد که سومین تولیدکننده ی تلویزیون در دنیا است و جزو معدود تولیدکنندگان تلویزیون به شمار می رود که دارای کارخانجات تولید صفحه نمایش است. ۷۵هزار نفر نیروی انسانی در هفت مرکز تحقیق و توسعه ی این شرکت مشغول به کار هستند و محصولات این شرکت که در ۱۶۰ کشور جهان عرضه می شوند ارزشی بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار دارند. تی سی ال سالانه بیش از ۲۰ میلیون دستگاه تلویزیون تولید کرده و به سایر کشورها صادر می کند.

بابک ثقفی، مدیر عامل مادیران به خدمات و گارانتی محصولات TCL در ایران اشاره کرد و گفت: گارانتی محصولات تی سی ال که توسط مادیران انجام می شود، دو ساله و شامل همه موارد غیر از شکستگی است.

سامانه حمل و نقل هوشمند باربری بین شهری رونمایی شد

سامانه حمل و نقل هوشمند باربری بین شهری اوبار به صورت رسمی شروع به کار کرد.

به گزارش زومیت، اوبار یکی از محصولات استارتاپ ساناگستر سبز است که در صنعت حمل و نقل کالا فعالیت می کند.

به گفته ی حامد تاج الدین، مدیرعامل و مؤسس سانا گستر سبز، سنتی بودن صنعت حمل و نقل و استفاده نکردن از فناوری، دلیل ورود شرکت به این سامانه بوده است؛ چرا که ساناگستر تغییرات در سامانه ها و شیوه های اجرایی را مد نظر دارد.

بر اساس گزارش وی، با استفاده از اوبار فرایند طولانی حمل و نقل و باربری کاهش می یابد و از سوی دیگر مشکلات موجود در این صنعت، کاغذ و رسیدهایی است که باید به سامانه الکترونیکی تبدیل شود.

مدیرعامل ساناگستر سبز گفت: «قیمت مسیرهای بین شهری برای مسافر در هر سال مشخص است؛ اما این قیمت در بخش حمل بار بسیار متفاوت است. عوامل بسیاری بر قیمت بار مؤثر هستند که همین موضوع تعیین هزینه حمل بار را مشکل می کند. بر این اساس تلاش شد تا الگوریتم تعیین قیمت مناسب و بهینه شود و از آنجا که هزینه حمل و نقل روی قیمت برای مصرف کننده هم تأثیرگذار است، تلاش کردیم که این مشکلات را مرتفع کنیم.»

تاج الدین در مورد نحوه دسترسی به سامانه اوبار گفت: «هم اکنون  اوبار برای مشتریان روی وب قابل دسترسی است، اما به زودی اپلیکیشن اندروید برای مشتریان ارائه خواهیم داد و تا دو ماه آینده اپلیکیشن iOS ارائه خواهد شد. برای رانندگان نیز تا کنون نسخه وب و اپلیکیشن اندروید ارائه شده و در آینده نیز اپلیکیشن iOS را ارائه می دهیم.»

وی در مورد هزینه سربار استفاده مشتریان از اوبار اعلام کرد: «فعلا مبلغی به عنوان کمیسیون دریافت نمی کنیم و در آینده پس از ثابت شدن وضعیت، این میزان اعمال خواهد شد. بنابراین استفاده از اوبار فعلا هیچ هزینه ای برای راننده و مشتری ندارد.»

به گفته ی تاج الدین، از ۶ ماه پیش که اوبار فعالیت خود را آغاز کرده، ۸ هزار راننده و ۱۰۰۰ مشتری از شرکت ها و کارخانه های بزرگ جذب کرده است.

سونی اکسپریا ایکس زد ۱ اولین گوشی هوشمندی است که با اندروید ۸.۰ عرضه می شود

عرضه ی گوشی هوشمند سونی اکسپریا ایکس زد وان آغاز شده است. این محصول اولین گوشی هوشمندی است که به طور پیش فرض با اندروید ۸.۰ اوریو به فروش می رسد.

به گزارش زومیت، معمولا هنگامی که گوگل نسخه ی جدیدی از سیستم عامل اندروید را منتشر می کند، محصولات سری نکسوس و پیکسل این شرکت جزء اولین دستگاه هایی هستند که این آپدیت های جدید را دریافت می کنند. امسال نیز همین وضعیت برقرار بوده و اندروید ۸.۰ اوریو برای گوشی های جدید سری پیکسل و نکسوس پیش از هر گوشی  هوشمند دیگری منتشر شده است.

اما اولین گوشی هوشمندی که به طور پیش فرض به همراه سیستم عامل اندروید ۸.۰ به بازار عرضه می شود ساخت کدام برند است؟ مسلما پاسخ این سوال، شرکت گوگل نیست. در عوض امسال سونی اولین گوشی هوشمند مجهز به اندروید ۸.۰ را روانه ی بازار خواهد کرد. این کمپانی اخیرا گوشی جدیدی به نام سونی اکسپریا ایکس زد ۱ معرفی کرده و حالا این محصول در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. گوشی هوشمند اکسپریا ایکس زد وان هم اکنون با قیمت ۷۰۰ دلار به فروش می رسد. این اولین باری نیست که یک شرکت به غیر از گوگل، اولین گوشی هوشمند مجهز به جدیدترین نسخه ی موجود اندروید را به بازار عرضه می کند. سال گذشته کمپانی کره ای ال جی با معرفی ال جی وی ۲۰، اولین گوشی هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید ۷.۰ نوقا را عرضه کرد. اما امسال نوبت شرکت سونی است؛ هرچند به زودی گوشی های هوشمند بیشتری به طور پیش فرض با اندروید ۸.۰ به بازار عرضه خواهند شد. انتظار می رود گوگل در رویداد ۴ اکتبر (۱۲ مهرماه) دو گوشی هوشمند جدید به نام پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال را معرفی کند.

درهرحال به موضوع سونی برمی گردیم. گوشی هوشمند پرچمدار جدید این شرکت، به امکاناتی مجهز شده که از یک محصول رده بالا در سال ۲۰۱۷ انتظار دارید. از جمله ویژگی های این گوشی هوشمند می توان به پردازنده ی اسنپدراگون ۸۳۵ کوالکام و ۴ گیگابایت حافظه ی رم اشاره کرد. اکسپریا ایکس زد ۱ همچنین از ۶۴ گیگابایت حافظه ی داخلی ذخیره سازی بهره می برد و علاوه بر این ضدآب است. افزون بر این گوشی مورد بحث به دوربین بسیار باکیفیتی مجهز شده است. در واقع سونی از یک دوربین پشتی ۱۹ مگاپیکسلی در این پرچمدار جدید استفاده کرده است؛ دوربینی که امکان ثبت فیلم های صحنه آهسته با نرخ شگفت انگیز ۹۶۰ فریم بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می دهد.

گوشی هوشمند مورد اشاره همچنین به یک دوربین جلویی ۱۳ مگاپیکسلی مجهز شده که برای تماس های تصویری و ثبت تصاویر سلفی بسیار مناسب به نظر می رسد. از دیگر قابلیت های اکسپریا ایکس زد ۱ می توان به پشتیبانی از کارت حافظه ی جانبی میکرو اس دی، بهره بردن از درگاه یو اس بی ۳.۰ نوع سی، باتری با ظرفیت ۲۷۰۰ میلی  آمپرساعت و پشتیبانی از شارژ سریع اشاره کرد.

البته این محصول نقاط ضعفی هم دارد که شاید این موارد برای برخی از افراد اهمیت زیادی داشته باشند. به عنوان مثال مدل مخصوص آمریکا این گوشی هوشمند به سنسور تشخیص اثر انگشت مجهز نیست. اگرچه نمایشگر ۵.۲ اینچی این دستگاه از پخش محتوای اچ دی آر پشتیبانی می کند، اما رزولوشن آن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است؛ این در حالی است که بسیاری از پرچمداران امروزی به صفحه نمایش هایی با وضوح تصویری ۲۵۶۰ در ۱۴۴۰ پیکسل و یا حتی بیشتر مجهز شده اند.

علاوه بر این سونی هنوز به روند کاهش ابعاد حاشیه های نمایشگر در گوشی های هوشمند نپیوسته است. با توجه به آنچه گفته شد به نظر می رسد این محصول با قیمت ۷۰۰ دلار، فروش خوبی را تجربه نکند. اما این احتمال وجود دارد که به زودی مدل جدیدی این گوشی هوشمند توسط سونی معرفی شود؛ مدلی که گفته می شود با نام اکسپریا ایکس زد وان کامپکت روانه ی بازار خواهد شد و مشخصات فنی آن تقریبا با مشخصات مدل فعلی این محصول مشابه است. مهم ترین فرقی که بین این دو مدل وجود دارد این است که اکسپریا ایکس زد وان کامپکت از یک نمایشگر ۴.۷ اینچی بهره خواهد برد و رزولوشن این محصول نیز ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل در نظر گرفته شده است. انتظار می رود قیمت مدل کامپکت گوشی مورد بحث ۱۰۰ دلار ارزان تر از مدل معمولی این محصول باشد.

بدافزار نصب‌شده همراه با CCleaner بیش از ۲.۲۷ میلیون رایانه را آلوده کرد

گزارش ها نشان از آن دارند که رایانه ی بیش از ۲.۲۷ میلیون کاربر با نصب نرم افزار CCleaner به یک بدافزار با قابلیت ایجاد روزنه در سیستم عامل آلوده شده است.

به گزارش زومیت، نرم افزار CCleaner یک برنامه ی رایگان و هدف از توسعه  ی آن، بهبود عملکرد سیستم های رایانه ای از طریق رفع مشکلات جزئی سیستم عامل  است. سی کلینر توسط آواست که یکی از شناخته شده ترین شرکت های توسعه ی نرم افزار آنتی ویروس است، کنترل می شود. بر اساس جدیدترین گزارش منتشرشده، رایانه ی بیش از ۲.۲۷ میلیون کاربر در اثر نصب CCleaner که همراه با یک بدافزار بوده، آلوده شده است. اطلاعات ارائه شده نشان از آن دارد که این نرم افزار پس از نصب، یک روزنه ی امنیتی در سیستم کاربر ایجاد می کند.

CCleaner در ابتدا کار خود را به عنوان یک پروژه ی مستقل در سال ۲۰۰۳ توسط توسعه دهندگان Piriform آغاز کرد. هدف اول از توسعه ی این نرم افزار، حذف کردن اطلاعات غیرضروری، نظیر فایل های موقتی دانلودشده از اینترنت و رکوردهای حاوی ارور رجیستری سیستم عامل ویندوز از روی سیستم کاربران بود. این نرم افزار به مرور قابلیت های دیگری نیز در اختیار کاربرانش قرار داد که از جمله ی آن ها باید به بهبود کارکرد هارددیسک، حذف کردن لاگ های ناخواسته و غیر ضروری و حذف کردن اپلیکیشن های غیر ضروری از استارتاپ ویندوز اشاره کرد. آواست در جولای سال جاری میلادی این نرم افزار را تصاحب کرد.

۱۳ سپتامبر سال جاری بود که Talos Intelligence از سیسکو در زمان آزمایش بتای فناوری جدید خود که هدف از آن شناسایی روزنه های امنیتی است، موضوع جالبی را کشف کرد. سیستم تالوس متوجه شده بود که در زمان نصب CCleaner v5.33 یک هشدار امنیتی در سیستم ایجاد می شود. به گزارش تالوس، فایل  نصب مورد نظر که آلوده بوده، از طریق سرورهای متعلق به این سرویس دانلود شده است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، فایل نصبی CCleaner در زمان دانلود با یک بدافزار همراه می شود که از امضای دیجیتال این نرم افزار برای نصب روی سیستم استفاده می کند. پس از آنکه CCleaner به درستی روی سیستم نصب شد، بدافزار مورد نظر پیامی به سرور ریموت ارسال می کند که مبنی بر نصب کامل روی سیستم کاربر است.

پس از انتشار این خبر، CCleaner v5.33 به صورت کامل از سرور های شرکت توسعه دهنده حذف و به سرعت، نسخه ی ۵.۳۴ جایگزین آن شد که از این مشکل رنج نمی برد. بر اساس اطلاعات ارائه شده، نسخه ی مشکل دار که از تاریخ ۱۱ تا ۱۵ سپتامبر (۲۰ تا ۲۴ شهریور) در دسترس قرار داشت، توسط بیش از ۲.۲۷ میلیون نفر از کاربران دانلود شده است. آواست پیشنهاد می کند که کاربران یا نسخه ی قبلی این نرم افزار را نصب کنند یا برای در امان ماندن از مشکلات احتمالی، به نصب نسخه ی جدید منتشرشده از این نرم افزار اقدام کنند.

آمازون عینک هوشمند مبتنی بر آلکسا می سازد

بزرگ ترین خرده فروشی جهان در حال ساخت یک دستگاه هوشمند پوشیدنی و نیز یک سیستم امنیتی خانگی جدید است.

به نقل از زومیت، فایننشال تایمز در اواخر روز سه شنبه گزارش داده که آمازون با ساخت یک عینک هوشمند جدید، به دنبال گسترش دنیای دستیار صوتی آلکسا است، و این محصول در واقع اولین دستگاه پوشیدنی کمپانی محسوب می شود.

در گزارش مورد بحث به نقل از افراد نزدیک به کمپانی آمازون، گفته شده که این عینک هوشمند به یک عینک معمولی شباهت خواهد داشت که از وجود سیستم انتقال صوت بصورت القای استخوانی بهره می برد.  با توجه به استفاده از سیستم انتقال صدا از طریق القای استخوانی می توان بدون نیاز به استفاده از هدفون، با دستیار صوتی آلکسا تعامل برقرار کرده و بازخوردهای صوتی این دستیار هوشمند را شنید.

غول خرده فروشی آنلاین همچنین در حال تولید یک سخت افزار خانگی هوشمند جدید دیگر است. بنا به گزارش فایننشال تایمز این محصول یک دوربین امنیتی اینترنتی است. کاربران می توانند با اتصال این محصول به سایر دستگاه های سری آمازون اکو، ویدیوی زنده ای از محیط خانه یا محل کارشان از اِکو شو (Echo Show) مشاهده کنند. اکو شو در واقع اولین اسپیکر هوشمند آمازون مجهز به یک نمایشگر است. این محصول جدید نشان می دهد که دستیار صوتی آلکسا تا چه حد مورد توجه آمازون قرار دارد. آمازون قصد دارد با استفاده از دستیار شخصی دیجیتال خود بر بازار خانه های هوشمند تسلط یابد. با تولید محصولات جدید مبتنی بر دستیار آلکسا، کمپانی آمازون می تواند علاوه بر ترغیب فروشندگان جدید، ارتباط نزدیک ترین با مشتریان خود داشته باشد. آلکسا قبلا در تبلت های آمازون مورد استفاده قرار گرفته و کاربران می توانند با استفاده از آن می توانند موسیقی و فیلم  پخش کرده یا لامپ های هوشمند خانگی خود را خاموش و روشن کنند. از دیگر امکانات دستیار صوتی آلکسا می توان به بررسی وضعیت آب و هوا اشاره کرد.

آمازون سرمایه گذاری بزرگی روی محصولات سری اکو خود انجام داده و امیدوار است با این سری دستگاه ها بتواند بازار خانه های هوشمند را گسترش داده و بر آن تسلط یابد و حتی مشتریان وفادار بیشتری را به خرید این سری محصولاتش ترغیب کند. این استراتژی تاکنون برای آمازون به خوبی نتیجه داده زیرا بر اساس اعلام eMarketer در حال  حاضر  ۷۱ درصد از سهم بازار اسپیکرهای هوشمند  آمریکا را در اختیار دستگاه های سری اکو این کمپانی است. در این میان سهم اسپیکر هوشمند گوگل هوم در بازار آمریکا که بعد از اسپیکرهای آمازون به بازار عرضه شده معادل ۲۴ درصد است.

وب سایت آمازون از بیان هرگونه جزئيات در این رابطه خودداری کرده است.

دانشمندان موفق به ذخیره سازی داده های نوری به شکل امواج صوتی شده اند

گروهی از دانشمندان موفق به ذخیره سازی اطلاعات نوری، در قالب امواج صوتی شده اند. این یک گام اساسی در مسیر ساخت کامپیوترهای نوری کاربردی است.

به گزارش زومیت، دانشمندان برای اولین بار اطلاعاتی مبتنی بر نور را به صورت امواج صوتی روی یک تراشه ی رایانه ای ذخیره کرده اند؛ چیزی که محققان آن را با به دام انداختن صاعقه در قالب رعد قیاس می کنند.

در حالی که خبر اخیر ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، ولی در هر حالت می توان اذعان کرد چنین تبدیلی همان چیزی است که دانشمندان برای ارتقا از کامپیوترهای ناکارآمد الکترونیکی کنونی، به رایانه های مبتنی بر نور نیاز دارند؛ کامپیوترهای نوری می توانند داده ها را با سرعت نور منتقل کنند. رایانه های مبتنی بر نور یا همان کامپیوترهای فوتونی، دارای توانایی اجرایی به میزان حداقل ۲۰ برابر سریع تر از لپ تاپ شما هستند، لازم به ذکر هم نیست که این کامپیوترها گرما تولید نخواهند کرد و مصرف انرژی شان نیز همانند دستگاه های فعلی نخواهد بود.

دلیل چنین مزیت و عملکردی هم این است که کامپیوترهای نوری از دیدگاه تئوری،داده ها را به جای پردازش با الکترون ها، با استفاده از فوتون ها پردازش می کنند. ما در اینجا تاکید کردیم که از دیدگاه تئوری چنین است؛ چرا که، علی رغم تلاش های شرکت هایی مانند IBM و اینتل که به دنبال محاسبات مبتنی بر نور هستند، انتقال داده ها توسط نور، در مقام کلام بسیار راحت تر از دنیای واقعی انجام می شود!

رمزگذاری کردن اطلاعات و ثبت آن روی فوتون ها به اندازه ی کافی آسان است؛ این در واقع کاری است که دانشمندان در حال حاضر نیز توان انجامش را دارند. زمانی که ما اطلاعات را از طریق فیبر نوری می فرستیم، از همین راهکار استفاده می کنیم.

اما پیدا کردن راهی برای اینکه از طریق آن بتوانیم تراشه ی کامپیوتری را قادر به بازیابی و پردازش اطلاعات ذخیره شده در فوتون ها کنیم، بسیار دشوار است. دلیل آن هم اتفاقا عاملی است که نور را برای ما تا این حد شگفت انگیز کرده است: نور بسیار سریع تر از آن است که میکروچیپ های کنونی قادر به خواندن اطلاعات نوری باشند.

به همین دلیل است که اطلاعات مبتنی بر نور که در سراسر دنیا از طریق کابل های اینترنتی با سرعت های بسیار بالا منتقل می شوند؛ اما در انتها باید به الکترون های کند تبدیل شوند. با این تفاسیر یک جایگزین بهتر می تواند سرعت نور را کاهش دهد و آن را به صوت تبدیل کند. و این دقیقا همان چیزی است که محققان دانشگاه سیدنی استرالیا انجام داده اند.

بریجیت استیلر، مدیر پروژه ی اخیر گفته است: اطلاعات موجود در تراشه ی ما، در حالت آکوستیک (صوتی) با سرعتی ۵ برابر کمتر از دامنه اپتیک (نوری) منتقل می شوند. این مانند تفاوت بین تندر و صاعقه است. این بدان معنی است که کامپیوترها می توانند از مزایای انتقال داده ها با نور از جمله سرعت بالا، عدم تولید حرارت ناشی از مقاومت الکترونیکی و عدم دخالت تابش الکترومغناطیسی را داشته باشد؛ از طرفی هم می توانند این داده ها را به اندازه ی کافی کند سازند تا تراشه های کامپیوتری بتوانند کارهای پردازشی مطلوب را روی آنها انجام دهند.

مورتیز مرکلین، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی گفت: برای اینکه [رایانه های نوری] به یک واقعیت تجاری تبدیل شوند، باید داده های فوتونی روی تراشه ها کُند شوند تا بتوانیم آنها را پردازش، روت، ذخیره کرده و به آنها دسترسی هم پیدا کنیم.

بنجامین اگلتون، یکی از اعضای تیم اضافه می کند: این یک گام مهم در زمینه ی پردازش اطلاعات نوری است، زیرا طرح مفهومی اخیر، تمام الزامات مربوط به سیستم های ارتباطی نوری فعلی و آینده را برآورده می کند.

این تیم با توسعه ی یک سیستم حافظه ای که به طور دقیق بین امواج نور و صوت روی یک میکروچیپ فوتونی قرار می گیرد، موفق به ساخت سیستم جدید شده اند. گفتنی است که میکروچیپ فوتونی، نوعی تراشه است که در کامپیوترهای نوری استفاده می شود.

نحوه ی کار سیستم به این ترتیب است: ابتدا اطلاعات فوتونی به عنوان یک پالس نوری وارد تراشه می شود؛ جایی که در آن با یک پالس نوری دیگر باعنوان نوشتن یا write تعامل می کند و در نهایت به تولید یک موج آکوستیک با توانایی ذخیره سازی داده ها منجر می شود. پالس دیگری از نور، به نام پالس خواندن یا read شناخته می شود. این پالس در ادامه به داده های صوتی دسترسی پیدا می کند و یک بار دیگر آنها را به صورت نور انتقال می دهد.

در حالی که نور بدون محدودیت می تواند در ۲ تا ۳ نانو ثانیه از میان تراشه عبور کند؛ اما زمانی که به صورت یک موج صوتی ذخیره شوند، اطلاعات خواهند توانست تا ۱۰ نانو ثانیه در تراشه باقی بمانند و این زمان برای بازیابی و پردازش آنها کافی است. این واقعیت که تیم پژوهشی موفق به تبدیل نور به امواج صوتی شده اند، نه تنها آنها را کندتر کرده است، بلکه علاوه بر آن باعث ذقیق تر شدن بازیابی اطلاعات هم شده است.

از سویی هم بر خلاف تلاش های قبلی، سیستم جدید در یک پهنای باند وسیع به خوبی کار می کند. مرکلین گفت: ساخت یک بافر صوتی درون یک تراشه، توانایی ما در کنترل اطلاعات را تا چندین مرتبه افزایش می دهد. استیلر می گوید: سیستم ما محدود به پهنای باند خاصی نیست، بنابراین بر خلاف سیستم های قبلی، این اجازه را می دهد که بتوانیم اطلاعات را در طول موج های چندگانه به طور همزمان ذخیره و بازیابی کنیم و این موضوع به طور قابل توجهی کارایی دستگاه استیلر را افزایش می دهد.

دستاوردهای این پژوهش در Nature Communications منتشر شده است.

IBM با استفاده از کامپیوترهای کوانتومی واکنش های شیمیایی را شبیه سازی می کند

IBM رویکرد جدیدی را برای شبیه سازی مولکول ها با استفاده از کامپیوترهای کوانتومی معرفی کرده است. این پیشرفت می توانند علم مواد و شیمی را  متحول کند.

به گزارش زومیت، کمپانی IBM از رویکرد جدیدی برای شبیه سازی مولکول ها با استفاده از کامپیوترهای کوانتومی پرده برداشته است. این پیشرفت می تواند علم مواد و شیمی را متحول کند. IBM در ژورنال nature گفته است که این رویکرد جدید درک بشر را از واکنش های شیمیایی پیچیده افزایش خواهد داد. این پیشرفت می تواند به توسعه ی برنامه های کاربردی علمی مانند ساخت مواد جدید، توسعه ی داروهای شخصی سازی شده و کشف منابع انرژی کارآمد و پایدار کمک کند.

محاسبات کوانتومی جای پیشرفت و امیدواری زیادی دارد؛ زیرا این روش جدید برای انجام محاسبات از بیت های کوانتومی یا کوبیت ها استفاده می کند. برخلاف بیت های معمولی یک کوبیت می تواند «صفر» «یک» یا هر دوی آن ها باشد. با استفاده از این کوبیت ها، دستگاه ها قادرند تعداد زیادی محاسبات را به صورت همزمان انجام دهند و منجر به ساخت یک کامپیوتر کوانتومی با توانایی انجام پردازش های خاص با کارایی بسیار بالا شوند. ‫IBM سال هاست که در رابطه با محاسبات کوانتومی تحقیقاتی را انجام می دهد و اکنون شروع به انتشار گزارشات خود از پیشرفت های رخ داده کرده است.

دانشمندان IBM الگوریتمی توسعه داده اند که از یک پردازنده ی کوانتومی ۷ کوبیتی استفاده می کند. در واقع این دانشمندان با استفاده از ۶ کوبیت از این پردازنده، برای اندازه گیری حالت کمترین انرژی ماده ی برلیوم هیدرید (BeH2) استفاده کرده اند. این اندازه گیری، یک حرکت کلیدی برای درک واکنش های شیمیایی است. این مورد تاکنون بزرگ ترین مولکول شبیه سازی شده در کامپیوترهای کوانتومی است. با این  که می توان مدل BeH2 را بر روی کامپیوترهای معمولی نیز شبیه سازی کرد، ولی کمپانی IBM اظهار داشته است که با استفاده از این رویکرد می توان به اندازه گیری ویژگی مولکول های بزرگتری نیز پرداخت که کامپیوترهای معمولی از انجام آن عاجز هستند.

داریو گیل، معاون پژوهشی تحقیقاتی هوش مصنوعی و آی بی ام کیو در مرکز تحقیقاتی IBM می گوید: با تشکر از برنده ی جایزه نوبل، ریچارد فاینمن، عمومی ترین چیزی که در مورد کوانتوم می دانیم این است که کوانتوم طبیعتی مکانیکی دارد. این همان چیزیست که تحقیقات اخیر ما آن را ثابت می کند. ما قادر به استفاده از کامپیوتر های کوانتومی برای افزایش دانش بشر در مورد پدیده های طبیعی در جهان هستیم. پیش بینی می کنیم در چند سال آینده ظرفیت و توانایی سیستم های آی بی ام کیو از کامپیوترهای مرسوم امروزی پیشی بگیرد و به عنوان یک ابزار برای متخصصان در زمینه هایی مانند شیمی، زیست شناسی، بهداشت و علوم مواد به کار گرفته شود.

برای کمک به نشان دادن این  موضوع که کامپیوتر های کوانتومی چگونه در حال شبیه سازی مولکول ها هستند؛ توسعه دهندگان و کاربران آی بی ام کیو در حال حاضر قادر به دسترسی به سایت منبع باز «Jupyter Notebook» در زمینه شیمی کوانتوم هستند. از طریق دسترسی به ابزار منبع باز «QISKit github repo»، کاربران می توانند شبیه سازی هایی را برای مولکول های کوچک مانند هیدروژن و لیتیوم هیدرید انجام دهند. سال گذشته کمپانی آی بی ام، تجربه ی استفاده از آی بی ام کیو را با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی پنج بیتی در محیطی ابری و با دسترسی رایگان در اختیار عموم مردم قرار داد. این کمپانی با به روزرسانی پردازنده و استفاده از یک پردازنده ۱۶ کوبیتی، تجربه ی استفاده از آن را به صورت دسترسی بتا در اختیار کاربران قرار داده است.

آلن اسپورو-گوزیک، استاد شیمی و زیست شناسی در دانشگاه هاروارد در بیانیه ای گفته است: تیم  آی بی ام اخیرا چندین آزمایش انجام داده است و به وسیله ی این آزمایشات توانسته است بزرگ ترین مولکولی را که تاکنون بر روی یک کامپیوتر کوانتومی شبیه سازی شده است را شبیه سازی کند. زمانی که کامپیوتر های کوانتومی قادر به شبیه سازی مواد شیمیایی با روش عددی دقیق هستند، احتمالاً هنگامی که در حال اصلاح خطا روی کوبیت های منطقی با تعداد زیاد هستیم کار مختل خواهد شد. برای پیش بینی های دقیق (Exact) باید مولکول ها به گونه ای طراحی شوند که نیازمند انجام کالیبراسیون هنگام آزمایش نباشند. این کار ممکن است منجر به کشف داروهای جدید و مولکولی کوچک یا مواد آلی شود.

شیمی یک نمونه از مجموعه ی وسیعی از مسائل است که می تواند توسط کامپیوتر های کوانتومی و با الگوریتم های مناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. همچنین، کامپیوترهای کوانتومی می توانند روش های بهینه سازی پیچیده را بررسی کنند. آن ها حتی می توانند در شاخه ای از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی که مبتنی بر الگوریتم های بهینه سازی است کمک های شایانی کنند. در ابتدای سال جاری میلادی، دانشمندان کمپانی آی بی ام و مشارکت کنندگان نشان دادند که پیشرفت های قابل تعریفی برای الگوریتم های یادگیری ماشین از نوع قطعی روی کامپیوترهای کوانتومی وجود دارد.

به عنوان مثالی برای برنامه های کاربردی کوانتومی در آینده، آی بی ام، بخش های قطعی یک مسئله را در یک ماشین معمولی قرار می دهد در حالی که اکثر محاسبات دشوار و پیچیده در یک کامپیوتر کوانتومی به صورت آفلاین بارگذاری می شود. این روش نشان دهنده ی این است که چگونه صنعت و تجارت قادر به استفاده از کامپیوترهای کوانتومی و قدرت محاسباتی این سیستم ها، در کنار زیرساخت ها و فناوری های موجود خواهند بود. به عنوان نقطه ای برای شروع، توسعه دهندگان، برنامه نویسان و محققان می توانند الگوریتم های کوانتومی را اجرا کنند و با تک بیت های کوانتومی کار کنند و با استفاده از امکانات آی بی ام کیو، شبیه سازی ها و آموزش های خود را انجام دهند. علاوه بر این شرکای تجاری آی بی ام، در حال تحقیق بر روی کاربردهای دیگری از کامپیوترهای کوانتومی خارج از مرزهای این شرکت هستند.

فولکس‌ واگن پیشگام در خدمات اشتراک خودروی خودران

گروه خودروسازی فولکس واگن تصمیم دارد تا سال ۲۰۲۱ خودروهای خودران را برای خدمات اشتراک خودرو به کار بگیرد.

به گزارش زومیت، گروه خودروسازی فولکس واگن مانند بسیاری دیگر از خودروسازان، دهه ی آینده را به عنوان نقطه عطفی برای خودروهای خودران هدف قرار داده است. این خودروساز آلمانی تا سال ۲۰۲۱ یک ناوگان خودروی الکتریکی خودران برای خدمات اشتراک خودرو معرفی خواهد کرد.

یوهان یانگ ورث، رئیس بخش استراتژی دیجیتال گروه فولکس واگن می گوید: اولین ناوگان خودروهای خودران الکتریکی در سال ۲۰۲۱ به دو تا پنج شهر در سراسر جهان خواهد رسید. مردم می توانند این خودروهای خودران را از طریق سرویس های Moia و Gett، دو سرویس اشتراک سواری مرتبط با فولکس واگن درخواست کنند. با پشتیبانی از سطح پنج خودران، این خودروها، ون ها و وانت ها باید بتوانند به هر آدرسی در یک شهر خاص هدایت شوند. به زودی آزمایشی روی خودروهای خودران کاملا مستقل در نمایندگی فولکس واگن در ایالت ولفسبورگ آلمان آغاز خواهد شد.

سایر خودروسازان نیز اهداف مشابهی اعلام کرده اند. فورد اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۱ وسایل نقلیه خودران را برای خدمات اشتراک سواری ارائه خواهد داد و نیسان نیز در برنامه ی شش ساله ی خود اعلام کرد که می خواهد از ناوگان روبوتاکسی در خدمات اشتراک سواری استفاده کند. به همین ترتیب، مرسدس بنز و بوش هم قصد دارند تا ابتدای دهه ی آینده، فناوری خودران را به جاده های شهری بفرستند؛ شاهکاری که طبق گفته ی این شرکت ها به شکل قابل ملاحظه ای خدمات اشتراک گذاری خودروها را افزایش خواهد داد.

سدریک (Sedric) که یک خودروی مفهومی خودران ساخت فولکس واگن است، در نمایشگاه خودروی ژنو امسال عرضه شد. این محصول می تواند نگاهی اجمالی به برنامه های آتی این خودروساز فراهم کند.

به گزارش اتوموتیو نیوز، ماتیاس مولر رئیس گروه خودروسازی فولکس واگن در نمایشگاه خودروی فرانکفورت گفت: تیم ما در حال حاضر روی ایده هایی برای یک خانواده کامل از خودروهای کاملا خودران سدریک برای مصارف شهری و نیز محدوده وسیعی از خدمات حمل و نقل تجملی، از طریق ون های تحویل خودران و وانت های سنگین تجاری کار می کند.

واگن این خودرو همچنین می تواند برای استفاده صاحبان خودروهای شخصی نیز طراحی شود. این مدل دارای یک محیط به سبک سالن استراحت و شیشه ی جلو است که به عنوان صفحه نمایش OLED دو برابر می شود. مولر همچنین گفت تولیدکنندگان خودرو در حال طراحی خودروهای اسپورت خودران هستند.

شرکت خودروسازی آئودی نیز در آخرین نمایشگاه خودروی فرانکفورت، از خودروی خودران سطح پنج خود با نام آیکون رونمایی کرد. این خودروی مفهومی با یک فضای داخلی بزرگ و لوکس طراحی شده و دارای چهار موتور الکتریکی است که در مجموع حدود ۳۴۹ اسب بخار و ۴۰۶ پوند -فوت (۵۵۰ نیوتن متر) گشتاور تولید می کنند.

صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۰/۵ ثانیه، با سه چرخه‌ آبی

فردی علاقه مند به سرعت، ویدئویی منتشر کرده است که نشان می دهد با یک سه چرخه مجهز به موشک آبی در زمان نیم ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.

به گزارش زومیت، به یاد دارید که در ایام کودکی چطور با بادکنک های آبی بازی می کردید؟ فقط کافی بود، بادکنک  را از آب پر  و محتویات آن را در هوا رها کنید  تا به آسمان پرتاب شود و یا دقیق تر به صورت دوستتان پاشیده شود؛ کاری که خیلی از شما ممکن است انجام داده باشید.

ویدئوی منتشر شده تقریبا به همین روش اشاره دارد، به جز این  که در این نمایش خیره کننده شتاب گیری برای نشان دادن عملکرد قانون سوم نیوتن در فیزیک آب و هوا با هم ترکیب شده است. وقتی که می گوییم این نمایش خیره کننده است شوخی نمی کنیم، چرا که این سه چرخه دست ساز سفارشی با شتاب بیش از ۵g حرکت می کند. برای اطلاع شما باید گفت که این شتاب بیش از مقداری است که فضانوردان در هنگام تیک آف (اوج گرفتن شاتل فضایی) در یک موشک واقعی تجربه می کنند.

با فرانسیس گیسی و سه چرخه مجهز به موشک آبی او آشنا شوید. ممکن است این نام برای شما آشنا باشد؛ این همان شخصی است که چند سال پیش یک دوچرخه (بله درست متوجه شدید یک دوچرخه) مجهز به موشک را با سرعت ۲۰۷ مایل راند و یک رکورد جهانی را به نام خود ثبت کرد. حالا او برای ثبت رکورد دیگری یک سه چرخه جدید ساخته است.

سه چرخه دست ساز خانگی او بسیار ساده است و شامل دو چرخ عقب، یک چرخ جلو با دسته فرمان و ترمزهای بزرگ و قدرتمند برمبو (Brembo) و یک مخزن آب است. در این سه چرخه حتی صندلی هم وجود ندارد؛ تنها وسیله ی گیسی برای مقابله با پرتاب بسیار سریع و وحشیانه، فرمان (دسته های سه چرخه)، یک جفت زیرپایی و احتمالا قدرتی بسیار زیاد (در حد جدای شخصیت فیلم جنگ ستارگان) برای نگه داشتن او در سرجایش است.

شتاب این سه چرخه، بیشتر از شتاب شاتل فضایی در هنگام تیک آف است

بعید است که کسی بتواند برای آخرین اجرای گیسی استاندارد جدیدی پیدا کند. هنگامی که گیسی فشار موشک را در سه چرخه آزاد می کند، او فقط در مدت زمان نیم ثانیه از سرعت صفر به  ۶۲ مایل بر ساعت (معادل ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت) می رسد. او در زمان ۳.۹۵ ثانیه به فاصله یک هشتم مایل (۲۰۰ متر) می رسد و در این فرآیند به حداکثر سرعت ۱۶۲ مایل بر ساعت (۲۶۱ کیلومتر بر ساعت)، فقط با فشار آب و هوا می رسد. با دیدن این ویدئو شاید کمی بیشتر در مورد شوفاژ و مخزن آب گرم جانب احتیاط را رعایت کنید.

فرانسیس گیسی یک ویدیوی طولانی با چند فیلم های دیگر هم دارد که ارزش دیدن دارند؛ او می گوید به دنبال حامیان مالی برای ساخت وسایل نقلیه بسیار قدرتمند، دیدنی و سریع تر از این سه چرخه دست ساز است. ما نمی دانیم که چگونه یک سه چرخه مجهز به موشک آبی به سرعت ۱۶۰ مایل بر ساعت می رسد، اما کاملا مشتاق هستیم که دلیل آن را بیابیم. تماشای ویدئوی زیر را از دست ندهید.

دانلود

ابرکامیون ۴۵ تنی؛ بزرگترین خودروی الکتریکی جهان

تیمی از محققان سوئیسی در شرکت امپا قصد دارند کامیون کمپرسی ۴۵ تنی کوماتسو را به بزرگترین خودروی الکتریکی جهان تبدیل کنند.

به گزارش زومیت، حفاری و حمل مواد در اطراف محل مَعدن ذاتا با آلودگی محیط زیست همراه است؛ اما با برنامه ریزی مهندسان برای استفاده از انرژی پاک (خودروی سبز) در یک وسیله نقلیه سنگین و تبدیل آن به یک کامیون بزرگ الکتریکی، مَعدن  نیز تا حدودی از انرژی پاک استفاده خواهد کرد. در چند ماه آینده، یک دستگاه کوماتسو HD 605-7، حمل مواد از کوهستانی در سوئیس انجام خواهد داد که با یک پکیج باطری ۴.۵ تنی ماموت همراه خواهد بود. گفته می شود با این کار، کامیون کمپرسی به بزرگترین خودروی الکتریکی جهان تبدیل می شود.

در حال حاضر تیمی از محققان در سوئیس تمرکز خود را روی یک کامیون کمپرسی دیزل سنگین قرار داده است و قرار است که آن را به عنوان نمونه اولیه برای یک ماشین مَعدن تمام الکتریکی که می تواند بارهای سنگین را با یک روش سازگار با محیط زیست حمل کند بازسازی و بهره برداری کند.

این کار شامل دمونتاژ و بازسازی کامیون، حذف پیشرانه دیزل و ایجاد فضایی در اطراف شاسی برای پکیج بزرگ باتری ۴.۵ تنی است که شامل ۱۴۴۰ سلول کبالت منگنز نیکل با ظرفیت ذخیره سازی ۷۰۰ کیلو وات ساعت خواهد بود. طبق گفته ی مسئول این تیم، که شامل دانشمندان موسسه ی تحقیقاتی امپا (Empa) در سوئیس و گروه کوهن (نمایندگی فروش کامیون های کمپرسی کوماتسو در سراسر اروپا)، این پکیج بزرگترین باطری است که تا به حال روی یک وسیله نقلیه ی زمینی نصب شده است.

پس از اتمام بازسازی، نمونه اولیه جهت آزمایش به معدنی کوهستانی در کوه چسرال (Chasseral) سوئیس می رود؛ این آزمایش شامل استفاده از ظرفیت بارگذاری ۶۵ تن برای بارگیری مواد از کارخانه سیمان است و روزانه ۲۰ بار این آزمایش انجام می شود. در طی هر یک از این سفرها، ترمزهای احیاکننده پکیج باتری را با ۴۰ کیلووات ساعت شارژ خواهد کرد؛ این کار بیشتر از میزان انرژی کافی برای بازگرداندن کامیون کمپرسی به تپه فراهم می کند.

از آنجا که این پروژه قلمرو جدیدی برای وسایل نقلیه الکتریکی تعریف می کند، افراد تیم از نزدیک فعالیت کامیون را تماشا می کند تا ببیند که چگونه عمل می کند و هر گونه عملکرد نامناسب و عیوب احتمالی را از نزدیک ملاحظه کنند. این بدان معنی است که آزمایش های شارژ بیش از حد و هدف قرار دادن بعضی از سلول های نیکل کبالت منگنز با یک ناخن فولادی را انجام  می دهند تا ببینند که چگونه باتری عمل می کند.

مارسل هلد، کارشناس باتری امپا، در مورد این آزمایش توضیح می دهد: سلول های نیکل کبالت منگنز انتخاب صنعت خودروی آلمان برای نسل آینده خودروهای الکتریکی است. ممکن است در حین آزمایش بعضی از باتری ها شروع به دود کردن کنند، یا بعضی دیگر از خود شعله های آتش بیرون دهند. مهم این است که مطمئن شوید سلول های همسایه توسط آتش و گرما آسیب ندیده اند، در غیر این صورت خطر واکنش زنجیره ای وجود دارد.

سرپرست تیم امپا می گوید اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود،  هشت وسیله نقلیه الکتریکی دیگر نیز می تواند در محل کارگاه مَعدن سیمان وارد بهره برداری شود و این نمونه اولیه می تواند فرصت های جدیدی را برای ماشین های بزرگ ساختمانی باز کند.

اتوبوس برقی پراترا، رکورد جدیدی ثبت کرد

محصول برقی شرکت پراترا، اتوبوس کاتالیست E2 است که رکورد طی کردن مسافت با یکبار شارژ را به ۱,۸۰۰ کیلومتر نزدیک کند.

به گزارش زومیت، اتوبوس های برقی شرکت پراترا (Proterra)، روز به روز پیشرفته تر و کارآمدتر می شوند. اولین بار در سال ۲۰۱۵ بود که اتوبوس کاتالیست XR، با توانایی طی کردن مسافتی بیش از ۴۰۰ کیلومتر با یکبار شارژ، در رسانه ها خبرساز شد. حالا با گذشتن کمتر از دو سال،  شرکت پراترا با معرفی اتوبوس ۱۲ متری کاتالیست E2، با توانایی طی کردن مسافت ۱,۷۷۲ کیلومتر با یکبار شارژ، رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

تیم مهندسی شرکت پراترا، سال گذشته با اتوبوس کاتالیست E2، رکورد پیمودن مسافتی بیش از ۹۶۰ کیلومتر با یکبار شارژ را تجربه کرده بود. اگرچه که امکان دست یابی به این اعداد در رانندگی معمولی روزمره، پایین است ولی مدیران پراترا امیدوار هستند که نسخه ی جدید اتوبوس کاتالیست E2، در سرویس عمومی حمل و نقل آمریکا، تمام پتانسیل خود را بکار گیرد. کاتالیست E2، ظرفیت ذخیره ۶۶۰ کیلووات ساعت انرژی الکتریکی دارد و قادر است مسافتی حدود ۳۱۲ تا ۵۶۳ کیلومتر به طور طبیعی، طی کند. ولی با نشان دادن حداکثر پتانسیل کاتالیست E2، رکورد قبلی طی کردن مسافت ۱,۶۳۵ کیلومتر با یکبار شارژ شکسته شد.

موضوع جالب تر، تفاوت خودروی رکورددار قبلی و اتوبوس کاتالیست E2 است. رکورددار قبلی، یک خودروی تک سرنشینه سبک وزن با بدنه ی کاملا آیرودینامیک، با کد Schluckspecht E بود. اما کاتالیست E2، مسلماْ آیرودینامیک کمتری در بدنه دارد و طبق گفته ی تیم مهندسی پراترا، از خودروی ساخت مهندسین دانشگاه علوم کاربردی اوفنبرگِ آلمان، ۴۶ برابر سنگین تر است.

رایان پاپل، مدیرعامل پراترا می گوید: هر روز مقامات و شرکت های بیشتری به صنعت خودروهای سنگین برقی وارد می شوند؛ کاملا مشخص است که آینده از آنِ خودروهای تمام برقی بوده و دوران پیشرانه های احتراق داخلی، به سر خواهد آمد.

تیم مهندسی پراترا با همکاری مسئولان ایالت نوادا، در حال بررسی قابلیت های خودران این مدل اتوبوس ها نیز هستند.

مَعدن کاوی با قدرت پردازنده بازدیدکنندگان توسط وب سایت Pirate Bay

اطلاعات موجود نشان از این دارد که وب سایت pirate bay از قدرت پردازشی مراجعه کنندگان به این وب سایت برای مَعدن کاوی بیت کوین استفاده می کند.

به گزارش زومیت، وب سایت Pirate Bay یکی از قدیمی ترین وب سایت های اینترنت است که محبوبیت بالایی نیز بین کاربران دارد. اما به نظر می رسد اقدام اخیر این وب سایت می تواند محبوبیتش را خدشه دار کرده و کاربران را به سمت سرویس های دیگر سوق دهد. براساس اطلاعات ارائه شده، Pirate Bay قطعه کدی را در صفحه ی اصلی خود قرار داده که با استفاده از آن قدرت پردازشی بازدیدکنندگان را برای مَعدن کاوی مورد استفاده قرار می دهد. به گزارش Toorent Freak این موضوع زمانی کشف شده که شماری از کاربران پس از مراجعه به این وب سایت متوجه این نکته شده اند که به یکباره استفاده از پردازنده روندی صعودی به خود می گیرد.

همانطور که اشاره کردیم، Pirate Bay از این طریق قدرت پردازشی کاربرانش را برای مَعدن کاوی پول رمزنگاری شده مورد استفاده قرار می دهد. اطلاعات ارائه شده نشان از این دارد که پلاگین مورد نظر توسط Coinhive توسعه یافته و از آن برای مَعدن کاوی پول رمزنگاری با عنوان Monero که سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرده، استفاده می شود.

به گزارش Torrent Freak وب سایت مورد نظر اعلام کرده که مَعدن کاوی بصورت ۲۴ ساعته را بصورت آزمایشی به عنوان جایگزینی برای درآمدزایی از طریق نمایشگر بنرها پیاده کرده است. در واقع با توجه به اینکه این روزها بسیاری از کاربران از سرویس های adblock استفاده می کنند، از این رو Pirate Bay تصمیم گرفته تا این روش از درآمدزایی را جایگزین بنرهایی بکند که نمایش داده می شوند. شماری از کاربران با اطلاع از این موضوع در خصوص وجود چنین پلاگینی که از قدرت پردازشی آن ها استفاده می کند، اظهار نارضایتی کرده اند و به این نکته اشاره کرده اند که این وب سایت آن ها را از این موضوع آگاه نکرده است.

البته کاربران این وب سایت قادرند تا با بهره گیری از سرویس هایی نظیر NoScript یا ScriptBlock به راحتی اقدام به جلوگیری از اجرای چنین پلاگین هایی کنند. هرچند استفاده از این روش چندان جدید نیست، اما بکارگیری آن در یک وب سایت پرطرفدار کاربران را عصبانی کرده است.

استفاده از هوش مصنوعی جهت تشخیص زودهنگام آلزایمر

به لطف پیشرفت های انجام شده در زمینه ی هوش مصنوعی، تشخیص آلزایمر، ۱۰ سال پیش از وقوع علایم این بیماری میسر خواهد شد.

به گزارش زومیت، دانشمندان سراسر جهان در تلاش برای کشف راه های تشخیص زودهنگام آلزایمر هستند. تشخیص زودهنگام این بیماری، به پزشکان اجازه می دهد تا درمان های لازم جهت کند نمودن روند پیشرفت آلزایمر را زودتر شروع کنند. در این راستا، برخی از محققین بر انجام آزمایشاتی روی خون و مایع نخاعی تمرکز کرده اند؛ در عین حال،  تحقیقات عده ی دیگری از دانشمندان نیز بر تولید گجت هایی با هدف تشخیص زودهنگام علائم آلزایمر متمرکز بوده است.

در این میان، گروهی از دانشمندان در دانشگاه باری ایتالیا، معتقدند که می توان از هوش مصنوعی جهت تشخیص زودهنگام آلزایمر بهره گرفت. این دانشمندان الگوریتمی توسعه داده اند که با بررسی تغییرات ساختاری کوچک در مغز، وقوع آلزایمر را یک دهه پیش از ظهور نشانه های این بیماری پیش بینی می کند.

دانشمندان ایتالیایی جهت آموزش هوش مصنوعی از نمونه ی اسکن ام آرآی ۳۸ بیمار مبتلا به آلزایمر و ۲۹ فرد سالم استفاده کرده اند. این دانشمندان اسکن ها را به نواحی کوچکی تقسیم نموده و به کمک هوش مصنوعی، روابط عصبی میان این نواحی را تحلیل کرده اند.

پس از آموزش هوش مصنوعی، دانشمندان ۱۴۸ اسکن مغزی را به کمک الگوریتم حاصله مورد بررسی قرار دادند. در میان این ۱۴۸ اسکن مغزی، ۴۸ مورد به افراد مبتلا به آلزایمر تعلق داشت و ۴۸ مورد دیگر نیز متعلق به افرادی بود که دارای ناتوانی های درکی خفیف بودند و این ناتوانی بعدا به آلزایمر تبدیل شده بود.

هوش مصنوعی توسعه داده شده، موفق شد در ۸۶ درصد موارد آلزایمر را تشخیص دهد. همچنین در زمینه ی تشخیص ناتوانی های درکی نیز، هوش مصنوعی توسعه داده شده دقت ۸۴ درصدی را از خود به نمایش گذاشت. این اعداد نشانگر توانایی بالقوه هوش مصنوعی مورد استفاده توسط دانشمندان دانشگاه باری جهت تشخیص آلزایمر است. متاسفانه داده های مورد استفاده در این تحقیق به اسکن های موجود در بانک اطلاعاتی تصاویر مغزی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی محدود بوده است. به کمک نمونه های بیشتر و با توسعه ی این هوش مصنوعی، امکان افزایش دقت آن وجود خواهد داشت. بهبود هوش مصنوعی توسعه  داده شده در این تحقیق می تواند آن را به ابزاری غیرتهاجمی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر تبدیل کند.

 

پیش فروش گوشی های هوشمند گلکسی نوت ۸ در ایران

آغاز پیش فروش گلکسی نوت ۸ در ایران از امروز رسما اعلام شد. به گزارش زوم تک به نقل از روابط عمومی سامسونگ طرح پیش فروش گوشی های گلکسی نوت ۸ در ایران از روز شنبه ۲۵ شهریور ۹۶ با هدیه های ویژه در ایران آغاز شد. براساس اعلام سامسونگ پیش فروش محصول جدید سامسونگ فقط در فروشگاه اینترنتی دیجی کالا انجام خواهد شد.

اولین شاهکار سامسونگ ابتدای شهریور در نیویورک رسما رونمایی شد. نوت ۸ با نمایشگر بدون مرز (infinity) و صفحه نمایش ۶.۳ اینچ طراحی شده است. پرچمدار جدید سری نوت سامسونگ، نخستین گوشی هوشمند سامسونگ است که از دوربین دوگانه با دو لرزشگیر اپتیکال تصویر (OIS) مجزا بهره می برد.

هدایای ویژه

سامسونگ به تمامی کسانی که گوشی نوت ۸ خود را در این طرح خریداری کنند ابزار کاربردی دکس استیشن (Dex Station) را اهدا می کند. دکس استیشن وسیله قابل حملی است که گلکسی نوت ۸ را به یک کامپیوتر خانگی تبدیل می کند.

به کمک دکس کاربران می توانند در فضایی شبیه ویندوز از موس و صفحه کلید برای کار با اپلیکیشن ها و امکانات موجود در گوشی بهره ببرند.

هدایای مربوط به شرکت کنندگان طرح پیش فروش نوت ۸ به اینجا ختم نمی شود. در این طرح همچنین، سه کارت هدیه ۵۰۰ هزار ریالی برای خرید از فروشگاه های آنلاین دیجی کالا، دیجی استایل و فیدیبو به خریداران نوت ۸ اهدا می شود.

سیم کارت یوسیم (Usim) همراه اول با ۲۰ گیگابایت اینترنت یکی دیگر از هدایای ویژه طرح پیش  فروش نوت ۸ است.

بسته هدایای سامسونگ برای خریداران پیش  فروش گلکسی نوت ۸ با سرویس پشتیبانی ویژه یا VIP کامل می شود. در این سرویس خدمات پس از فروش بسیار گسترده و ویژه ای به کاربران نوت۸ ارایه می شود.

نوت هایی که در فروشگاه آنلاین دیجی کالا پیش  فروش می شوند دارای یکی از ضمانت نامه های مایکروتل یا هماهنگ خواهند بود.

قلم S pen در نوت ۸ با داشتن ویژگی هایی همچون Live Message (ارسال پیام های متنی به شکل انیمیشن)، استاندارد IP68 (مقاومت در برابر آب و گردوغبار)، یادداشت برداری در زمان خاموش بودن صفحه نمایش، تبدیل واحدهای اندازه گیری و نرخ ارز، ترجمه متن ها و… به ابزاری فراتر از یک قلم دیجیتالی ساده تبدیل شده است.

گلکسی نوت ۸ به تازگی موفق شد عنوان «نوآورانه ترین و بهترین عملکرد نمایشگر» را از موسسه دیسپلی میت (برترین مرکز ارزیابی نمایشگرهای ویدیویی در جهان) دریافت کند. نمایشگر این گوشی با نسبت تصویر ۱۸.۵:۹ از رزولوشن QHD+ (۱۴۴۰ در۲۹۶۰) با قابلیت پشتیبانی از استاندارد HDR10 بهره می برد.

علاقه مندان برای بهره مندی از هدایای ویژه طرح پیش  فروش گلکسی نوت ۸ می توانند از روز شنبه ۲۵ شهریور ماه به فروشگاه آنلاین دیجی کالا مراجعه کنند.

جدیدترین پرچمدار کهکشانی سامسونگ به قیمت ۳/۹۹۵/۰۰۰ تومان و با ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی پیش فروش می شود.

اپلیکیشن های ایرانی مانند اسنپ و تپ‌‌سی پس از اپ استور، از پلی استور هم حذف شدند

دومینو ی حذف شدن اپلیکیشن های ایرانی، پس از اپل استور اکنون به پلی استور گوگل و اپلیکیشن های اسنپ و تپ سی رسیده است.

به گزارش زومیت، نزدیک به ۳۰ روز پیش، اپل با ارسال ایمیلی به توسعه دهندگان ایرانی، از حذف اپلیکیشن های آن ها از فروشگاه اپ استور به دلیل تحریم های ایالات متحده علیه کشورمان خبر داد. این موضوع که حواشی زیادی داشت، منجر به نارضایتی عده ی زیادی از توسعه دهندگان ایرانی شد تا اعتراض خود را با ارسال ایمیل و انتشار هشتگ Stopremovingiranianapps# در توییتر نشان دهند. در ادامه محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، از پیگیری این موضوع با همکاری وزارت امور خارجه ی ایران خبر داد.

دیجی کالا، تپ سی، اسنپ، تخفیفان، الوپیک و علی بابا برخی از اپلیکیشن های محبوب ایران هستند که اپل اقدام به حذف آن ها از فروشگاه اپ استور کرده است.

اکنون و پس از حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه اپ استور، گوگل نیز در اقدامی مشابه برخی از اپلیکیشن های داخلی را از فروشگاه خود حذف کرده است. در حال حاضر اسنپ و تپ سی محبوب ترین اپلیکیشن هایی هستند که امکان دانلود آن ها از پلی استور وجود ندارد.

البته حذف اپلیکیشن های اندروید از پلی استور مشکلات عدیده ای مشابه اقدام اپل ایجاد نخواهد کرد. زیرا سیستم عامل اندروید امکان دانلود و نصب اپلیکیشن ها را از فروشگاه های متفرقه می دهد؛ این در حالی است که کاربران محصولات اپل اعم از مالکان آیفون و آیپد برای استفاده از اپلیکیشن های تأیید نشده و حذف شده از اپ استور، باید راه های متفرقه و بسیار سختی را طی کنند.

گوگل هنوز بیانیه ای در رابطه با حذف اپلیکیشن های ایرانی منتشر نکرده است و باید در ادامه منتظر ماند و عکس العمل مقامات داخلی و مدیران گوگل را در رابطه با این موضوع دید.

راننده ای به شکل صندلی؛ ابتکاری برای مطالعه ی فناوری خودران

شرکت خودروسازی فورد با همکاری شرکت ویرجینیا تک، مطالعه جالبی برای بررسی ارتباط خودروهای خودران با عابران پیاده انجام داده است.

به گزارش زومیت، در حال حاضر خودروهای خودران سطح پائین، در بازار خودرو وجود دارند و در جاده ها نیز تردد می کنند؛ اما هنوز هم نیاز به وجود راننده در پشت فرمان وجود دارد. شاید برای بعضی از مردم، هنوز هم سخت باشد که ببینند برخی خودروها بدون راننده باشند؛ به نظر می رسد چنین چیزی برای عابران پیاده بیشتر از این که جالب باشد، وحشتناک است. تصور کنید که شما در پیاده رو هستید و می خواهید از خیابان عبور کنید؛ اگر در تاریکی شب، یک خودرو به سمت شما می آید که راننده ندارد؛ چه حسی به شما دست می دهد؟

به همین دلیل است که گفته می شود هنوز جامعه انسانی آمادگی روبرو شدن با خودروهای بدون راننده در بزرگراه ها و خیابان های شهری جهان را ندارد. شرکت خودروسازی فورد برای بررسی و مطالعه واکنش عابران پیاده و احتمالا انواع شوخی های سرگرم کننده با افراد، با شرکت ویرجینیا تک (Virginia Tech) همکاری کرده است تا واکنش واقعی افراد را نسبت به خودرویی که کاملا خودران به نظر می رسد و هیچ فردی در آن دیده نمی شود، بسنجد.

لباس مبدلی به شکل صندلی، باعث می شود راننده در داخل خودرو دیده نشود و عابران پیاده فکر کنند که کسی در خودرو وجود ندارد. از این طریق می توان واکنش کاربران و برقراری ارتباط بین خودروی خودران با عابران را بررسی کرد. در حقیقت، این مطالعه برای کمک به توسعه نوعی زبان بصری است که خودروهای بدون راننده و مردم می توانند در آینده از آن استفاده کنند. این یک ایده ی بزرگ است؛ زیرا یک خودروی بدون راننده نمی تواند دست تکان دهد، با سر اشاره کند یا سر تکان دهد و از حرکات ناخوشایند برای آگاه کردن عابران پیاده استفاده کند (که آن ها بدانند در مقابل او چه کاری انجام دهند).

در مورد این موضوع فکر کنید؛ اگر در حال عبور از خط عابر پیاده هستید و می خواهید قدم به داخل خیابان بگذارید و یک خودروی بدون راننده را در جاده می بینید، آیا واقعا بدون مطمئن شدن از این  که شما را می بیند یا نه، از خیابان عبور می کنید؟ بله، این کار برای همه سخت است.

بنابراین شرکت های فورد و ویرجینیا تک از جنبه های مثبت جلوه های ویژه در سینمای هالیوود اقتباس کردند و یک لباس مبدل به شکل صندلی برای راننده ساخته اند تا بپوشد؛ چنین چیزی به عابران پیاده توهم یک وسیله نقلیه کاملا بدون راننده را القا می کند. سپس فورد یک نوار نورانی روی شیشه جلو یک ون نصب کرد تا سیگنال های چشمک زن برای عابران پیاده بفرستد.

دو چراغ سفید روشن که به سمت کناره های دو طرف حرکت می کنند، نشان می دهند که ون در حال توقف است. یک نور سفید چشمک زن یعنی ون در حال سرعت گیری پس از توقف است و یک نور سفید ثابت به این معنی است که ون در حالت کاملا خودران رانندگی می کند.

برای ترجمه این علائم برای عابران پیاده احتمالی، نور ثابت ممکن است به این معنا باشد که ون حتی نمی داند شما در جلویش هستید. چراغ های روشن ممکن است به این معنی باشد که ون شما را می بیند و می تواند به شما برسد و نور چشمک زن به این معنی است که شما هدف قرار گرفته اید و بهتر است برای تصادف نکردن با خودرو، از مسیر آن دور شوید؛ چون ون در حال شتاب گرفتن است.

البته وقتی که این خودروی بدون راننده به خیابان های ویرجینیا رسید، عابران پیاده هیچ تصوری از این موضوع و علائم آن نداشتند. از ابتدای ماه اوت، فورد و ویرجینیا تک بیش از ۱۵۰ ساعت داده ی عملیاتی از طریق دوربین های متعدد ضبط کردند. در این فرایند، راننده پنهان در لباس مبدل برای عابران پیاده ای که تصور می کردند با یک خودروی بدون راننده واقعی برخورد می کنند، بیش از ۱۶۵۰ بار سیگنال فرستاد.

واکنش های این افراد مورد مطالعه قرار می گیرد و از این داده ها برای کمک به توسعه ی یک سیستم آسان برای فهمیدن روشی استفاده می شود که بتواند شکاف ارتباطی بین انسان و ماشین را در آینده از بین ببرد. در حال حاضر، اگر فورد از این لباس مبدل به این شیوه استفاده می کند، خیلی از افراد هستند که دوست دارند به علت ترسناک بودن این لباس از آن برای ترساندن مردم در جشن هالووین استفاده کنند.

بد نیست بدانید که هالووین یک مناسبت مربوط به مسیحیان غربی و خصوصا آمریکا است که در آن بسیاری از افراد با چهره های نقاشی شده یا ماسک زده، لباس های عجیب و غریب و غیر مرسوم می پوشند. دیدن چنین ظاهری اغلب باعث ترساندن افراد می شود؛ پس اگر از لباس  مبدل فورد در شب هالووین استفاده شود، کاربرد جالبی خواهد داشت.

حذف پیام های ارسال شده در واتس آپ

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده است که یک بار پیامی را به اشتباه برای شخصی ارسال کرده باشید و برای اینکه شخص از این موضوع با خبر نشود، بخواهید پیام ارسالی را پاک نمایید. این قابلیت در برنامه هایی نزی وایبر و تلگرام وجود دارد و شما می توانید پیغام ارسالی را به راحتی، از طرف خود برای دیگران پاک کنید و شخص با دیدن صفحه ی گفتگوی دونفره یتان دیگر این پیام را مشاهده نکند.

به گزارش زومتک، اکنون کمپانی قدرتمند واتس اپ قصد دارد چنین ویژگی را به برنامه ی خود افزوده و طرفداران خود را با این قابلیت شگفت زده نماید. در این ویژگی شما امکان حذف پیام های خود برای همه ی افراد یک گروه یا یک شخص خاص را دارید (Delete For every One) و این امکان تا زمانی برای شما مفید می باشد که شخص مقابل پیام شما را نخوانده باشد، زیرا در غیر این صورت کاربردی برای شما ندارد وشخصی که این پیام را برای شما ارسال کرده است ، آن را دیده!

مدیرعامل واتس اپ، فیس بوک، در این مورد اعلام کرد که این قابلیت به روی سیستم عامل های اندروید و iOS به طور کامل تست شده و با موفقیت پیغام ها از روی سرور حذف شده اند. زمان انتشار بروزرسانی این برنامه برای افزوده شدن این ویژگی هنوز مشخص نیست ولی قطعا در چند روز آینده این امکان جدید به واتس اپ اضافه خواهد شد.

معرفی استارتاپ: بودگا؛ فروشگاهی کوچک در ساختمان های بزرگ

استارتاپ بودگا توسط دو مدیر سابق گوگل تأسیس شده است و قصد دارد فروش سنتی را با روش های مدرن ترکیب کند.

به گزارش زومیت، با ظهور و پیشرفت آمازون، بسیاری از کسب و کارها و فروشگاه های سنتی بازار خود را از دست دادند. آمازون به مشتریان کمک می کرد که برای خرید به فروشگاه نروند و در زمان خود صرفه جویی کنند. استارتاپ بودگا (Bodega) که مدتی از تأسیس آن می گذرد، ادعا کرده است که می تواند بخشی از بازار از دست رفته ی فروشگاه های قدیمی را به آن ها بازگرداند. این استارتاپ، سفرهای خرید را کوتاه و مغازه ی کوچکی با طراحی زیبا در نزدیکی مشتریان دایر می کند.

این استارتاپ با سرمایه ی اولیه ی ۲.۵ میلیون دلار از سمت سرمایه گذاران شروع به کار کرده است. محصول بودگا کابینت های زیبای شیشه ای هستند که در حال حاضر ۷۵ نوع محصول مرتبط با محل نصب را برای فروش ارائه می دهند. برای باز کردن این کابینت ها نیاز به اپلیکیشن مخصوص دارید و حدود ۱۰ دوربین در اطراف آن ها، مراقب خریدها و برداشت های غیر قانونی احتمالی از کابینت هستند.

روند خرید از این کابینت ها به این صورت است که خریدار اطلاعات کارت اعتباری و رمز ورود مخصوص را وارد می کند. سپس محصولات مورد نظر را برمی دارد و در مرحله ی آخر، نرم افزار مخصوص بودگا هزینه ی خرید را از کارت اعتباری کسر می کند.

در حال حاضر این استارتاپ تنها محصولات خود را در ۳۰ کابینت در کالیفرنیا به فروش می رساند؛ البته پیش بینی می شود در آینده ی نزدیک، این شرکت با تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف برای تأمین کالاهای خاص وارد شراکت شود.

ایده ی تأسیس این استارتاپ زمانی که یکی از مؤسسان آن یعنی پائول مک دونالد در صف خرید فروشگاه معطل شده بود، به ذهنش خطور کرده است. مک دونالد مدیر محصول سابق در بخش جی میل گوگل است. استارتاپی که او تأسیس کرده، یک استارتاپ ساده ی نرم افزاری نیست. فناوری های به کار رفته در تولید این بودگا-ها بسیار پیشرفته هستند. سیستم پردازش تصویر کامپیوتری این کابینت ها، از نرم افزار متن باز یادگیری ماشینی گوگل با نام Tensor Flow استفاده می کند. با استفاده از این نرم افزار، تیم توسعه دهنده می توانند مواردی مانند احساسات، جذابیت و تمایلات مشتریان را مانند فروشگاه های آنلاین دریافت و آنالیز کنند.

مک دونالد در توضیح استارتاپ خود می گوید: روش کار ما به فروشگاه های آنلاین شبیه است. ما نیازی به انبار نداریم و پر کردن و تأمین کالاها را تقریبا به صورت آنلاین انجام می دهیم. ما از روند خرید مشتریان می فهمیم که چه زمانی باید چه محصولی را تأمین کنیم.

بودگا در ماه های گذشته تعداد ۳۰ کابینت را در محل های متنوع کالیفرنیا نصب کرده است تا برداشتی اولیه از رفتار مشتریان داشته باشد. این کابینت ها در محل هایی مانند دفاتر کار، دانشگاه ها، باشگاه های ورزشی، هتل ها و آپارتمان ها نصب شده اند. محصولات کابینت ها بسته به افرادی که در اطراف آن ها کار و زندگی می کنند انتخاب می شود.

اگرچه ایده ی اولیه ی این استارتاپ بسیار جذاب است، اما چالش های پیش رو در این مسیر نیز کم نیستند. شرکت باید حقوق زیادی به افراد پرداخت کند تا وظیفه ی پر کردن کابینت ها را بر عهده بگیرند.

معرفی استارتاپی که محل‌ اقامت ارزان می سازد

این استارتاپ از فضاهای خالی در سطح شهر استفاده می کند و با استفاده از تجهیزات پیش ساخته، محل های با کیفیت و با اجاره ی کم برای افراد نیازمند می سازد.

به گزارش زومیت، بسیاری از صاحبان املاک، خانه های خود را خالی نگه می دارند تا در فرصتی مناسب آن را بازسازی و مطابق میل خود طراحی کنند که درنتیجه، فضای قابل سکونت بسیار زیادی هدر خواهد رفت. استارتاپ Low Guardians با استفاده از این فضا، محل اقامت موقت درست می کند.

۳ سال پیش تیم لو یک جوان ۲۶ ساله بود و تلاش می کرد جای مناسب و مقرون به صرفه ای برای اقامت خود در لندن پیدا کند. از آنجایی که هزینه ی اقامت در این شهر بالا بود، او دست به یک آزمایش جالب زد. او به مدت ۴ ماه در هر محلی که هزینه ی اجاره ی آن کمتر از ۸۰۰ دلار بود اقامت می کرد. خانه های قایقی، مزرعه های اشتراکی، محل اقامت اسب ها و حتی ساختمان های خالی از سکنه، از جمله محل هایی بودند که تیم در این ۴ ماه در آن ها اقامت داشت. زندگی در کنار موش ها، دمای غیر قابل کنترل اتاق ها و سرویس های بهداشتی اشتراکی تنها بخش کوچکی از مشکلات اقامت ۴ ماهه ی او در این محل ها بودند. او بعد از گذراندن این دوره متوجه شد که ساختن محل های اقامت موقت به شدت مورد نیاز جامعه است و می تواند مشکل بسیاری از انسان ها را حل کند.

بنابراین تیم به فکر راه اندازی استارتاپ Low Guardians افتاد. این استارتاپ ساختمان های خالی را به یک مکان تمیز، امن و ارزان برای افراد نیازمند تبدیل می کند. این ایده از این نظر برای صاحبان املاک مفید است که باعث می شود هزینه های مالیات آن ها کاهش پیدا کند. همچنین به افراد نیازمند کمک می کند که در محل های ارزان قیمت به طور موقت ساکن شوند. البته این ایده از قبل هم وجود داشت و کار خودش را از کشورهای هلند و آلمان آغاز کرد و سپس در اوایل سال های ۲۰۰۰ وارد انگلستان شد. این طرح رشد خوبی داشت؛ اما نتوانست تنظیمات خوبی داشته باشد و درنتیجه این محل های اقامت از کیفیت بالایی برخوردار نبودند. آن ها فکر می کردند که با این کار خود لطف بزرگی به افراد نیازمند می کنند و نیازی نیست که این محل ها از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

اما این استارتاپ طرز تفکر دیگری دارد. آن ها با طراحان شرکت Studio Bark صحبت کرده و از آن ها خواسته اند که یک ساختار ساده، ارزان و خصوصی برای هر فرد طراحی کنند. ساختن مواد اولیه ی این زیرساخت ها تنها یک روز طول می کشد و طراحی آن به اندازه ای ساده است که افراد معمولی هم می توانند خودشان آن ها را مونتاژ کنند. هر زمان که صاحب ملک بخواهد از ملک خود استفاده ی دیگری داشته باشد، این ساختارها به راحتی جمع می شوند و می توانند در مکان دیگری مورد استفاده قرار بگیرند. طرح های اولیه ی این استارتاپ، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی مشترک دارند. اما طرح های آینده ی آن شامل آشپزخانه و سرویس بهداشتی مجزا برای هر شخص خواهند بود.

این استارتاپ تلاش می کند در عین حفظ حریم خصوصی و ایمنی افراد، بیشترین استفاده را از فضای ملک داشته باشد. آن ها در حال حاضر توانسته اند برای ۱۸۰ نفر فضای اقامت مناسب تهیه کنند و به فکر این هستند که کسب و کار خود را در آینده گسترش دهند.

تیم می گوید: «لندن شهر بزرگی است اما بسیاری از فضاهای آن خالی هستند. درصد بسیار بالایی از این فضاها می توانند برای مصارف مفیدتر مورد استفاده قرار بگیرند. ما می خواهیم استفاده ی بهتری از این فضا داشته باشیم. ما برای این کار به خانه های بیشتری احتیاج داریم و می دانیم که مشاوران املاک می توانند ما را در این زمینه یاری دهند. هزینه ی اجاره ی ما بسیار پایین تر از اجاره ی املاک لندن است. ما همچنین امنیت خانه ی صاحبان املاک را تضمین می کنیم در نتیجه می توانیم از آن ها هم پول دریافت کنیم. ما خدمات باکیفیتی ارائه می دهیم و این به نفع صاحبان املاک است. زمانی که مستأجران خوشحال باشند و با احترام با آن ها برخورد شود، از محل اقامت خود بهتر مراقبت خواهند کرد.»

هرچند این محل های موقت با تصمیم صاحب ملک باید تخلیه شوند؛ اما این استارتاپ معتقد است که می تواند از این فرصت برای کمک به دولت استفاده کند. درواقع این استارتاپ می تواند مشکل اقامت بسیاری از افراد را برای مدت کمی از بین ببرد و این به نفع همه است. تیم می گوید: «من می دانم که این راه حل اساسی نیست و تمام مشکلات را از بین نمی برد؛ ولی ما و افراد هم نسلمان طرفدار چنین طرح هایی هستیم.»

اولین گوشی سامسونگ با نمایشگر منعطف، سال آینده راهی بازار می‌شود

کمپانی سامسونگ اعلام کرد که سال آينده یک گوشی  با نمایشگر منعطف تحت برند گلکسی نوت خود معرفی خواهد کرد.

به گزارش زومیت، دی جی کو، رئیس بخش کسب و کار موبایل سامسونگ الکترونیکز گفته است که این کمپانی تصمیم دارد در سال ۲۰۱۸ یک گوشی هوشمند مجهز به نمایشگر منعطف معرفی کند. اما وی اعلام کرد که برای تولید این محصول همچنان مشکلاتی وجود دارد که باید حل شوند؛ بنابراین احتمال دارد در صورت حل نشدن مشکلات یادشده، تاریخ معرفی این محصول بیشتر به تعویق بیافتد.

کو گفت: به عنوان رئیس واحد موبایل سامسونگ می توانم بگویم که هدف فعلی ما برای معرفی گوشی هوشمند انعطاف پذیر، سال آینده است؛ البته مشکلاتی در این راه وجود دارد که پس از حل شدن آن ها می توانیم چنین گوشی هوشمندی را معرفی کنیم.

کو به این مورد اشاره نکرد که مشکلات یادشده چه هستند. تحلیل گران می گویند تولید انبوده یک گوشی منعطف، به تجهیزاتی با فناوری پیشرفته نیاز دارد و ساخت یک دستگاه با بدنه ی باریک مسلما نیازمند زمان است. از زمانی که سامسونگ در سال ۲۰۱۳ برای اولین  بار یک نمونه ی نمایشی از نمایشگر منعطف خود موسوم به Youm را در معرض دید قرار داد، این سؤال در ذهن افراد به  وجود آمد که شرکت نامبرده چه زمانی اولین گوشی از این نوع را معرفی خواهد کرد. البته در شایعاتی که طی دو سال گذشته در مورد این موضوع مطرح شده است، بارها اشاره شده که سامسونگ به ساخت اولین گوشی هوشمند منعطف خود بسیار نزدیک شده است.

کو همچنین گفت شرکت متبوعش با همکاری کمپانی هارمن در حال ساخت یک اسپیکر مبتنی بر هوش مصنوعی است که کاربران می توانند با دستورات صوتی با آن موسیقی پخش کنند و وظایف دیگری انجام دهند. سامسونگ سال گذشته به منظور گسترش برنامه های خود در زمینه ی خودروهای متصل در بازارهای در حال توسعه، کمپانی استمفورد را خریداری کرد.

آمازون و گوگل از قبل اسپیکرهای مجهز به دستیار صوتی خود را روانه ی بازار کرده اند. این در حالی است که شرکت اپل نیز با معرفی اسپیکر هوشمند هوم پاد قصد دارد به این بازار وارد شود. شایان ذکر است که هوم پاد در اواخر سال جاری به بازار عرضه خواهد شد. هنوز مشخص نیست که اسپیکر هوشمند سامسونگ – که به احتمال زیاد از دستیار مبتنی بر هوش مصنوعی بیکسبی این شرکت بهره می برد – چه زمانی معرفی خواهد شد. کو همچنین به این موضوع اشاره نکرد که اسپیکر هوشمند سامسونگ چه زمانی روانه ی بازارها خواهد شد.

این اطلاعات در کنفرانس خبری سامسونگ مطرح و سپس گلکسی نوت ۸ در این رویداد به رسانه های داخلی معرفی شد؛ درست چند ساعت پیش از اینکه مراسم رسمی رونمایی از آیفون جدید اپل آغاز شود.

رئیس واحد موبایل سامسونگ همچنین اعلام کرد که میزان استقبال مشتریان از گلکسی نوت ۸ بیش از انتظارات وی بوده و این در حالی است که فبلت پرچم دار مورد اشاره قیمت بسیار بالایی دارد؛ به طوری که هیچ یک از گوشی های سری گلکسی نوت با چنین قیمتی روانه ی بازار نشده اند. شایان ذکر است که سامسونگ پس از دوبار فراخوانی گلکسی نوت ۷، مدل فن ادیشن این محصول را با قیمتی کمتر از حد عادی به بازار عرضه کرد و به همین دلیل قیمت بالای نوت ۸ بیشتر حس می شود.

کو اعلام کرد که پیش از شروع عرضه ی گلکسی نوت ۸ ۶۵۰ هزار نفر نسبت به پیش خرید این فبلت پرچم دار اقدام کرده اند. در واقع باید گفت گلکسی نوت ۸ گران قیمت ترین گوشی هوشمندی است که سامسونگ تا به این لحظه تولید کرده است. قیمت این محصول در کره ی جنوبی از ۱.۱ میلیون وون (۹۶۹ دلار) شروع می شود. شایان ذکر است که مدل پایه ی گلکسی نوت ۸ در کشور آمریکا با قیمت ۹۳۰ دلار به فروش می رسد.

آی او اس ۱۱ در ۲۸ شهریور منتشر خواهد شد

اپل در جریان رویداد اختصاصی خود، اعلام کرد که سیستم عامل آی اواس ۱۱ در تاریخ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) منتشر خواهد شد.

به گزارش زومیت، اپل چندین محصول جدید معرفی کرده است که از آن جمله می توان به اپل واچ ۳، اپل  تی وی ۴K، و آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس اشاره کرد. البته اگر شما اکنون یک آیفون یا آیپد دارید، اپل برای شما خبرهای خوبی دارد. این کمپانی در رویداد مطبوعاتی خود اعلام کرد که جدیدترین نسخه ی سیستم عامل آی اواس در تاریخ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) منتشر خواهد شد. در این تاریخ تمام کاربران می توانند آی دیوایس سازگار خود را به طور رایگان به آی اواس ۱۱ به روزرسانی کنند.

اپل اولین  بار در رویداد WWDC 2017 در ماه ژوئن از آی اواس ۱۱ رونمایی کرد. در طی چند ماه اخیر نیز شاهد انتشار چندین نسخه ی آزمایشی از این سیستم  عامل بوده ایم و توسعه دهندگان در طی این مدت، روی به روزرسانی های جدید و قابلیت های تازه ی این سیستم  عامل کار کرده اند.

آی اواس ۱۱ را می توان یک آپدیت بسیار بزرگ و مهم برای آیپد دانست. بخش ناوبری جدید این سیستم عامل باعث می شود آیپد شما به قابلیت هایی بیشتر از آنچه در یک تبلت وجود دارد، مجهز شود. اگرچه صفحه ی خانگی در آی اواس ۱۱ تغییر چندان قابل توجهی به خود ندیده است؛ اما حالا داک جدید به کاربر کمک می کند تا همیشه و به سرعت، به اپلیکیشن های مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. برای دسترسی به داک جدید آی اواس ۱۱ می توانید انگشت خود را از لبه ی پایینی نمایشگر به سمت بالا سوایپ کنید.

اگر به درگ کردن انگشت خود در شرایط فوق ادامه دهید، یک دید کلی از اپلیکیشن هایی که اخیرا با آن ها کار کرده اید در دسترس قرار خواهد گرفت. در این فضای کاری می توان چند اپلیکیشن را به طور همزمان و در کنار هم به اجرا درآورد. اگر بخواهید از دو اپلیکیشن در کنار هم استفاده کنید، می توانید آیکون اپلیکیشن های مورد نظر را به سادگی و با درگ کردن از بخش داک به صفحه ی اصلی بکشید.

اپل همچنین یک سیستم درگ-دراپ جدید در آی اواس ۱۱ تعبیه کرده است. حال شما می توانید اسناد، تصاویر و … را بین اپلیکیشن های مختلف درگ کنید. همچنین شما می تونید فایل های خود را با استفاده از اپلیکیشن جدید مدیریت فایل آی اواس ۱۱ در یک مکان مدیریت کنید.

اما از طرف دیگر بیشترین بهبودها در آی اواس ۱۱ برای آیفون، در پس زمینه ی این سیستم  عامل اعمال شده است. بسیاری از توسعه دهندگان از مدتی قبل با پلتفرم ARKit اپل کار کرده  اند. ARKit پلتفرم واقعیت افزوده ی جدید اپل است که مدتی قبل معرفی شد. با استفاده از پلتفرم نامبرده می توان اپلیکیشن های واقعیت افزوده ی جدیدی را به آسانی توسعه داد و کار اصلی و پیچیده  برای اجرای این اپ ها را آی اواس انجام خواهد داد.

یکی دیگر از تغییرات بسیار مهم آی اواس ۱۱، بخش کنترل سنتر جدید این سیستم عامل است که حالا می توان میانبرهای مختلف را در این قسمت بر اساس نیاز شخصی سازی کرد. مهم تر از همه اینکه با به روزرسانی آیفون خود به نسخه ی جدید آی اواس می توانید اطمینان داشته باشید که گوشی هوشمند شما از جدیدترین آپدیت های امنیتی بهره می برد و علاوه بر این عملکرد کلی دستگاه شما بهبود خواهد یافت.

استودیوی تولیدکننده ی بازی Journey برای اپل تی‌وی بازی تولید می کند

استودیوی بازی سازی Thatgamecompany اعلام کرد بازی   جدید این شرکت موسوم به Sky به طور اختصاصی برای ابزارهای ساخت اپل ارائه خواهد شد.

به گزارش زومیت، استودیو بازی  سازی Thatgamecompany که به خاطر بازی های ماجراجویی شاعرانه و احساسی اش نظیر Flower و Journey شناخته شده است، محصول جدیدش را به اپل  تی وی می آورد. جنوا چن، مدیرعامل و رئیس بخش ایده پردازی این شرکت که در کنفرانس اپل حضور داشت، بازی ماجراجویی عاطفی جدید این شرکت با نام Sky را به نمایش گذاشت. این بازی مانند بازی های پیشین این شرکت، دنیایی زیبا و جذاب اما مینیمال را به تصویر می کشد که کاربران می توانند به کاوش در آن بپردازند. این بازی همچنین متناسب با اپل تی وی طراحی شده و بنا به گفته ی چن، تمام فرامین بازی با یک انگشت و به وسیله ی ریموت کنترل سیری قابل اجرا است.

در پستی که در وبلاگ Thatgamecompany منتشر شده، اطلاعات بیشتری نیز در مورد بازی Sky ارائه شده است:

شروع پروسه ی تولید Sky از چند سال پیش شروع شده است. پس از ارائه ی بازی Journey، بسیاری از هواداران در پیام هایشان به ما اظهار می کردند که چقدر از انجام بازی Journey در کنار همسر، فرزندان و عزیزان خود لذت می برند. آن ها همچنین از ما خواستند تا در صورت امکان بازی تولید کنیم که به آن ها اجازه بدهد در کنار عزیزانشان به بازی کردن بپردازند. ما [نیز] می خواستیم مردم بیشتری بازی ها را دوست داشته باشند، پس تشویق شدیم تا این ایده را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. همین امر باعث شد بازی [جدیدمان] را برای اولین بار در یک پلتفرم موبایل عرضه کنیم. پلتفرمی که بسیاری از افراد در سراسر جهان به آن دسترسی دارند.

توضیح این بازی برای ما آسان نیست، اما می توانیم بگوییم Sky برای بازی کردن و به اشتراک گذاشتن میان عزیزان و خانواده طراحی شده است. اگر می توانید لذت رفتن به شهر بازی را تصور کنید، یعنی جایی که خاطره های ماندگار و به یاد ماندنی خلق می شوند؛ می توان گفت بازی Sky نیز چنین احساسی را رقم می زند.

بازی اسکای برای آیفون و آیپد هم ارائه می شود و زمان احتمالی عرضه ی آن نیز زمستان سال جاری خواهد بود.

جایگاه های شارژ سریع تسلا در کلان شهرها

مدیران تسلا از ساخت جایگاه های شارژ سریع در شهرهای بوستون و شیکاگو خبر دادند.

به گزارش زومیت، یکی از بهترین مزیت های خرید خودروی برقیِ تسلا، شبکه ی جایگاه های شارژ سریع (Supersharger) این شرکت است. در حال حاضر هنوز نمی توان به  سرعت یک خودروی احتراق داخلی، با یک مدل برقی مسافت طولانی طی کرد؛ ولی با وجود جایگاه های شارژ بیشتر، تقریبا می توان با یک خودروی برقی تسلا به هر جایی در آمریکای شمالی سفر کرد. مورد مهم، شارژ رایگان است که البته این قابلیت برای خریدارانی که خودروی خود را در سال ۲۰۱۷ خرید کرده اند، وجود ندارد. جایگاه های سوپرشارژر تسلا هنوز در شهرهای بزرگ آمریکا، به  اندازه ی کافی وجود ندارند که طبق اعلام مدیران تسلا، این رویه تغییر خواهد کرد.

بر اساس خبری که در وب سایت تسلا منتشر شده است، شبکه ی جایگاه های سوپرشارژر در مراکز شهرهای بزرگ گسترش می یابد. شیکاگو و بوستون، اولین شهرهایی هستند که در این برنامه قرار دارند. این جایگاه ها با طراحی جدید به منظور بهره برداری در مکان های شلوغ مانند مراکز خرید و فروشگاه های زنجیره ای ساخته خواهند شد تا در هنگام شارژ خودرو، افراد به کارهای جانبی خود بپردازند.

از آنجایی که در جایگاه های سوپرشارژر شهری، خودروهای بیشتری برای شارژ وجود دارند؛ این جایگاه ها به ظرفیت نیروی ۷۲ کیلووات ساعت مجهز شده اند. با وجود چنین ظرفیتی، در صورت قرار گرفتن همزمان چند خودرو در جایگاه، زمان فول شارژ افزایش پیدا نمی کند و در زمان ۴۵ تا ۵۰ دقیقه، خودرو کاملاً شارژ می شود.

این موضوع برای ساکنان شهرهای پرجمعیت شیکاگو و بوستون بسیار حائز اهمیت خواهد بود. مدل ۳ تسلا قیمت کمتری دارد؛ ولی باید در نظر داشت که فقط مدل S تسلا به دلیل داشتن قابلیت شارژ سریع، ارزش خرید پیدا می کند. با وجود جایگاه های شارژ بین شهری، تا به حال فقط کسانی که در حومه ی شهر ها ساکن بودند از زندگی با خودروی برقی لذت می بردند؛ اما با گسترش یافتن جایگاه های سوپرشارژر شهری، افراد بیشتری به خرید خودروی برقی تسلا تمایل پیدا خواهند کرد.

اوپل آمپرا؛ ۷۵۰ کیلومتر با یکبار شارژ

اوپل از مدل الکتریکی Ampera-e رونمایی کرده است که به نوعی برادر دو قلوی شورولت بولت در بازار اروپا محسوب می شود و دارای برد مناسبی با هر بار شارژ است.

به گزارش زومیت، اوپل امپرا e نسخه ای اقتباس شده از شورلت بولت الکتریکی است که برای بازار اروپا آماده شده است و شاید در این دوره و زمانه جزو امن ترین ماشین های بازار نباشد اما در نهایت، خودرویی کارامد در حوضه خودروهای بدون آلایندگی محسوب می شود.

این مقایسه فقط از نظر اعدادی که شرکت سازنده ارائه کرده نیست، بلکه این ساخته ی ژرمن ها در دنیای واقعی به رقم حیرت انگیز ۷۵۰ کیلومتر پیمایش فقط با یکبار شارژ رسیده است.

بر طبق گفته های موسسه ی NEDC، اوپل امپرا قبل از اتمام شارژ می تواند حدود ۵۲۰ کیلومتر را طی کند و این در حالی است که موسسه ی WLTP، که تست های مختصر ولی دقیقی از خودروها می گیرد رقم ۳۸۰ کیلومتر پیمایش به صورت متوسط را اعلام کرده است. محصول الکتریکی اوپل، در زمانی حدود ۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.

هرچند دو مجری تلویزیونی برنامه Auto Mobil از شبکه VOX تلویزیون آلمان، گشت و گذاری تدارک دیده است که بدون حتی یکبار شارژ با این خودرو به رقم حیرت آور ۷۵۰ کیلومتر با یکبار شارژ دست یافته اند. البته آن ها از گفتن این مطلب سر باز می زنند که بیش از حد معمول سرعت خود را کم کرده بودند، یعنی در طول این سفر سرعت خود را بین ۴۰ الی ۵۰ کیلومتر بر ساعت حفظ می کردند. همچنین مطمئن هستیم که این تیم نهایت استفاده از سیستم بازیابی انرژی از طریق ترمز برده است و احتمالا در طول سفر حتی از سیستم صوتی، تهویه، گرمایش یا سرمایش هم استفاده ای نکرده اند.

این دو مجری سفر خود را از شهر گورلیتز در شرقی ترین بخش آلمان شروع کرده اند و سعی بر این داشته اند تا با  یکبار شارژ، خود را به غربی ترین شهر آلمان یعنی آخن برسانند. در هنگام مسافرت آن ها به جاده هایی بر خورد کرده اند که تحت عملیات ترمیم و بازسازی بوده که در نهایت آن ها را مجبور کرده است که مسیر خود را حدود ۲۰ کیلومتر طولانی تر کنند که همین ۲۰ کیلومتر افزایش طول سفر باعث ناکامی آنان در رسیدن به شهر آخن شده است.

این مسافرت برای دو گزارشگر که از جاده های اصلی کشور آلمان استفاده می کردند و مسافتی به طول ۷۵۴.۹ کیلومتر را طی کرده اند چیزی کمتر از ۲۵ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید.

دانشمندان یک روش جدید برای پرینت سه بُعدی بافت زنده ابداع کردند

محققان دانشگاه آکسفورد یک روش  برای پرینت سه بعدی بافتها و اندام هایی با یکپارچگی ساختاری، جزئیات و دقت بیشتر توسعه داده اند.

به گزارش زومیت، روش جدیدی که محققان دانشگاه آکسفورد در زمینه ی پرینت سه بعدی ابداع کرده اند، امکان پرینت سه بعدی بافت ها و غضروف های پیچیده تر را فراهم می کند و می توان از آن ها برای ترمیم یا جایگزینی بخش های آسیب دیده ی بدن استفاده کرد.

سلول به سلول

فناوری پرینت سه بعدی در طول سال های گذشته گام های بلندی را برداشته است. این فناوری در ابتدا به عنوان ابزاری برای تولید اشیای کوچک آغاز شد که امروزه در صنایع غذایی، ساخت خانه و حتی ساخت بافت فضایی کاربرد دارد.

یکی از تأثیرگذارترین کاربردهای این فناوری تولید بافت ها و اندام های مصنوعی است که به آن فرآیند بیوپرینت سه بعدی گفته می شود و امروزه تیمی از محققان دانشگاه آکسفورد به توسعه یک روش جدید پرداخته اند که بیوپرینت سه بعدی را به مرحله ی بعدی برده است.

یک چالش عمده که محققان هنگام پرینت سه بعدی بافت ها با آن روبه رو هستند حفظ شکل بافت است. سلول ها در ساختار پرینت شده به اطراف حرکت می کنند و روی هم انباشته می شوند.

برای اجتناب از این مشکل، تیمی از آکسفورد به سرپرستی آلکساندر گراهام محقق بیوپرینت سه بعدی، از بخش بیولوژی ترکیبی آکسفورد (OxSyBio)، سلول ها را داخل قطره های کوچک نانولیتر قرار دادند و به این صورت در یک پوشش لیپیدی قرار گرفتند. به لطف پشتیبانی ساختاری ظرف، بافت ها شکل خود را حفظ کردند و سلول های مستقل می توانند بیشتر زنده بمانند.

بافت های بهتر

با فراهم شدن امکان ساخت  بافت ها در قطره، محققان می توانند بافت های طبیعی تری را بسازند. گراهام در یک نسخه ی مطبوعاتی اعلام کرد: هدف ما شبیه سازی بافت های زنده ی سه بعدی است که بتوانند رفتارهای اولیه  و فیزیولوژی موجود در اندام های زنده را نمایش دهند.

تا امروز، نمونه های محدودی از بافت های پرینت شده وجود دارند که ساختار سلولی پیچیده ای از بافت طبیعی دارند. از این رو، ما بر طراحی یک پلتفرم پرینت سلولی  از مؤلفه های نسبتا ارزان قیمت با وضوح بالا تمرکز کردیم که می توان از آن ها برای تولید قابل تجدید بافت های مصنوعی  از یک مجموعه سلول  از جمله سلول های ساقه ای با پیچیدگی مناسب استفاده کنیم.

حالا می توانیم اندام های سه بعدی و اجزای بدن را بسازیم که مثل همتایان طبیعی خود عمل می کنند، برای مثال می توان به گوش های واقعی اشاره کرد

محققان در سراسر دنیا زمینه ساز پیشرفت های قابل توجهی در بیوپرینت سه بعدی و پیاده سازی آن در طب احیا کننده شدند . حالا می توانیم اندام های سه بعدی و اجزای بدن را بسازیم که مثل همتایان طبیعی خود عمل می کنند، برای مثال می توان به گوش های واقعی اشاره کرد. با تولید بافت  های پیچیده تر، روش تیم آکسفورد می تواند پزشکی احیا کننده را بیشتر متحول سازد و امکان ترمیم و جایگذاری اجزای آسیب دیده و بیمار بدن را نیز فراهم کند.

سم اولاف از OxSyBio در نسخه ی مطبوعاتی گفت: کاربردهای بالقوه ی بسیاری برای بیوپرینت وجود دارد و ما معتقدیم امکان درمان های شخصی از طریق سلول های بیمار و همانندسازی یا بهبود عملکرد بافت ها امکان پذیر است. همچنین در آینده از بافت های پرینت سه بعدی برای کاربردهای تشخیص به کار برده می شود؛ برای مثال برای نمایش مصرف دارو یا سم.

به گفته ی گراهام، قدم بعدی، توسعه ی تکنیک های پرینت تکمیلی است که امکان استفاده از انواع بیشتری از مواد پیوندی و زنده را فراهم می کند. در حال حاضر، تیم به بررسی تولید بافت های مصنوعی در مقیاس صنعتی می پردازد.

ثبت رکورد جدید قوی ترین آهنربای مقاومتی جهان

دانشمندان آزمایشگاه ملی میدان جاذبه، موفق شده اند رکورد جدیدی برای قوی ترین آهنربای مقاومتی جهان ثبت کنند.

به گزارش زومیت، دانشمندان آزمایشگاه ملی میدان قوی جاذبه که بخشی از دانشگاه ایالتی فلوریدا است، موفق شده اند قدرت جاذبه ی قوی ترین آهنربای مقاومتی جهان را به ۴۱.۴ تسلا ارتقاء بدهند. بعد از گذشت ۲ سال و نیم و صرف بودجه ی ۳.۵ میلیون دلاری برای ساخت، این آهنربای مقاومتی موفق شد رکورد ۳۸.۵ تسلا را افزایش دهد؛ این آهنربای فوق العاده قدرتمند در موضوعاتی نظیر تحقیقات پزشکی، واکنش های شیمیایی و حتی محاسبات کوانتومی به دانشمندان کمک خواهد کرد. گرِگ بی بینگِر، مدیر آزمایشگاه میدان قوی جاذبه، می گوید: این آهنربای فوق قدرتمند به دانشمندان این امکان را می دهد که در زمینه ی علم مواد به فناوری ها و اکتشافات جدیدی دست یابند و درک ما از چگونگی عملکرد جهان را افزایش دهند.

آهنربای مقاومتی برخلاف آهنربای معمولی که عموماً در یخچال ها استفاده می شود، در صورتی که جریان الکتریکی وجود داشته باشند ایجاد خواهد شد؛ برای ایجاد این آهنربای فوق قدرتمند، ۳۲ مگاوات برق جریان مستقیم (DC) استفاده می شود. برای درک بیشتر قدرت ۴۱.۴ تسلایی این آهنربا، بار دیگر به آهنرباهای تعبیه شده در درب یخچال نگاهی بیندازید؛ برای رسیدن به قدرت ۴۱.۱ تسلا، به بیش از ۴۰۰۰ عدد از این آهنرباها نیازمند هستید.

در آزمایشگاه ملی میدان جاذبه، گونه های دیگری از آهنربا نیز وجود دارد؛ از جمله ی می توان به آهنربای ابررسانا و همچنین الکترومغناطیس ۲۱ تسلایی که عموماً در دستگاه های MRI استفاده می شود، آهنربای هیبریدی ۴۵ تسلایی که ترکیبی از ویژگی های مقاومتی و ابررسانایی برای استفاده در مصارف قوی تر است، اشاره کرد.

آهنرباهای مقاومتی همانند آهنربای فوق قدرتمند آزمایشگاه ملی میدان جاذبه، ترکیبی از هادی های مسی و مواد عایق است که ساختاری مارپیچی دارند؛ با اعمال ولتاژ الکتریکی، جریان الکتریکی از این ساختار مارپیچی عبور می کند و یک میدان مغناطیسی قوی در مرکز آهنربا به وجود می آورد. برای دستیابی به رکورد ۴۱.۴ تسلا، محققان از ترفندهایی استفاده کردند؛ آن ها چگالی جریان الکتریکی را بهبود بخشیدند و برای کاهش قیمت ساخت، قطعات مورد نیاز خود را از آهنرباهای قدیمی بازخرید کردند. جک تُت، طراح آهنربای این آهنربای فوق قدرتمند، می گوید: این آهنربای بزرگ به ما این امکان را می دهد تا ۵۰ درصد سیم پیچ بیشتری در آن استفاده کنیم؛ این مسئله باعث افزایش قدرت و توزیع مؤثرتر میدان در داخل آهنربا می شود که منجر به ثبت یک رکورد جدید با استفاده از مواد اولیه یکسان می شود.

با وجود اینکه آهنرباهای هیبریدی، میدان مغناطیسی قوی تری ایجاد می کنند؛ اما استفاده از آهنرباهای مقاومتی راحت تر است.

موجود بی چشم ترسناک پس از طوفان هاروی در ساحل تگزاس پیدا شد!

به نظر می رسد به دنبال طوفان هاروی، یک موجود بی چشم ترسناک در سواحل شهر تگزاس آمریکا پیدا شده و خیلی ها را به رعب و وحشت انداخته است!

به گزارش گجتنیوز، صدمات طوفان هاروی تنها به انسان ها محدود نشد و توانست جانوران دریایی بسیاری را از بین ببرد. هنگامی که پریتی دسای، بازیگر اهل کشور بریتانیا و عضور انجمن ملی اودبان، به محل طوفان هاروی رفت تا از محل بازدید کرده و خسارات را ارزیابی کند، چشمش به یک ماهی مرده (اگر بشود نامش را ماهی گذاشت!) در ساحل شهر تگزاس آمریکا افتاد که برای او بسیار شوکه کننده بود. این موجود بی چشم آن قدر عجیب و غریب بود که او نمی توانست شناسایی اش کند.

این ماهی در داخل دهانش دندان هایی تیغه مانند دارد و بدنش همچون یک استوانه صاف است. پریتی دسای در گفت و گو با شبکه بی بی سی در مورد این جانور گفت: دیدن آن موجود بی چشم در آن جا کاملا برایم غیر منتظره بود؛ چرا که چنین جانوری  را در هیچ ساحلی نمی توان پیدا کرد. با دیدنش بسیار کنجکاو شدم و خواستم بفهمم که این موجود بی چشم دقیقا چیست؟

دسای چندین تصویر از این موجود بی چشم -که خودش آن را هیولای دریایی نامید- بر روی صفحه توییتر خود منتشر کرد و در پست هایش از مردم خواست که برای شناسایی آن، به او کمک کنند: من به دنبال چندین دانشمند و محقق می گردم [که کمکم کنند]. جامعه بزرگی از چنین افرادی وجود دارد که در چنین مواقعی بسیار به مردم کمک می کنند؛ خصوصا در مواردی که فرد سوالاتی در مورد دنیای پیرامون و شناسایی موجودات و گیاهان دارد.

پس از انتشار چندین پست، نهایتا زیست شناسی به نام دکتر کنت تای گفت که موجود بی چشم پیدا شده توسط دسای احتمالا یک مارماهی دندان نیشی است. البته ممکن است این جانور، یک مارماهی دریایی یا یک مارماهی گادرن باشد، زیرا تمامی این سه گونه در تگزاس وجود دارند و دندان آن ها بزرگ و تیغه مانند است.

مارماهی دندان نیشی -که به نام Tusky هم شناخته می شود- معمولا در آب هایی به عمق ۳۰ تا ۹۰ متر یافت می شود و بیشتر نیز در اقیانوس اطلس دیده شده است.

پریتی دسای در حال قدم زدن در ساحل تگزاس بود که یک باره با این موجود عجیب و غریب مواجه شد

این موجود که ظاهرا چشم ندارد، داخل دهانش پر است از دندان هایی تیغه مانند و بدنش همچون یک استوانه صاف به نظر می رسد

پریتی دسای با انتشار پست زیر در توییتر از زیست شناسان تقاضای کمک کرد: خیلی خب زیست شناسان توییتر، این موجود دیگه چیه؟ اونو توی ساحلی در شهر تگزاس پیدا کردم

واکنش مردم در مورد این توییت بسیار جالب بود. فردی به نام جنت همیلتون در این باره گفته: با در نظر گرفتن این که بیشتر دوست داریم در مورد فضای بالای سرمان بدانیم نه اقیانوسی که در کنارمان است، تعجبی ندارد که هنوز موجودات ناشناخته ای در ان پیدا شود.

ترسا ماری در توییتی می گوید: موجودات بسیاری در این سیاره هستند که هنوز موفق به کشف آن ها نشده ایم. طوفان هایی مثل همین طوفان هاروی، حیواناتی را در منظر دید عمومی قرار می دهند که قبلا هرگز آن ها را ندیده ایم.

در این بین برخی از کاربران نیز از ترس خود نسبت به این موضوع گفته اند. ایمی فارلی می گوید: و به همین دلیل است که به شدت از دریا ترس دارم!

سیدنی اسلولی می گوید: این جزو یکی از دلایلی است که باعث می شود به خود اجازه ندهم در اقیانوس شنا کنم.

برخی دیگر از کاربران نیز با این موضوع شوخی کرده اند. مثل جیمز آل دی که می گوید: این تصویر همسر قبلی من است که پس از این که دعوایمان شد، در ساحل تنهایش گذاشتم.

اما مهم ترین توییت در زیر آمده است؛ جایی که اندرو تالر هویت این «هیولا» را مشخص کرد: اظهار نظر در این مورد اصلا راحت نیست، اما دندان تیز و بدن استوانه ای این جانور مرا به یاد مارماهی ها می اندازد.

آدام سامر نیز در تکمیل این صحبت گفت: خب، دکتر فریبل هویت این جانور را شناسایی کرده است. او می گوید این موجود بی چشم یک مارماهی از نوع Ophichthid است که به نام مارماهی Tusky هم شناخته می شود.

افشاگری دانشمند آمریکایی قبل از مرگ؛ موجودات فضایی وجود دارند

موجودات فضایی وجود دارند یا نه؟ بوید بوشمن (Boyd Bushman) به عنوان یک دانشمند اسبق آمریکایی قبل از مرگ به این واقعیت اعتراف کرده است!

آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

به گزارش گجتنیوز، بزرگ ترین سوال در تمام دنیا که هنوز هیچ کسی نتوانسته پاسخی دقیق را برای آن ارائه کند، این است که آیا موجودات فضایی وجود دارند یا خیر؟ از ایام بسیار دور، بشر در رویای کشف هم نوعانی از خود در ماورای زمین بود. وقتی که به دنیای اطراف خود می نگریم، تماشای میلیاردها میلیارد ستاره در پهنه وسیع کیهان ما را مجذوب خود خواهد کرد. آیا همه ی این زیبایی ها مختص انسان طراحی شده اند؟ با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، بشر توانست از محیط اطراف خود اطلاعات بیشتری را کسب کند. برای مثال، در قرن های گذشته سرانجام انسان توانست سیاره های اطراف خود را به کمک تلسکوپ ها مورد بررسی قرار دهد. بعد ها تلسکوپ های ما پیشرفت های چشم گیری پیدا کردند؛ تا جایی که امروزه دانشمندان قادرند با استفاده از تلسکوپ های رادیویی، حتی جزئی ترین سیگنال های فضایی را نیز دریافت کنند. با وجود اینکه تلاش برای کشف موجودات فضایی چندین دهه با جدیت بسیاری دنبال می شود، اما هنوز خبر و یا شواهدی واقعی از آنان در دسترس نیست. به راستی چرا تصور می کنیم که ما در دنیا تنها هستیم؟ آیا سیاست های پشت پرده ابر قدرت های جهان، واقعیتی شوم را از مردم پنهان می کند؟ آیا بیگانگان در میان ما حضور دارند؟ این ها از جمله سوالاتی هستند که رفته رفته گروهی را در جهان موسوم به نظریه پردازان توطئه تشکیل داد. توطئه پردازان بر این باورند که موجودات فضایی وجود دارند و بارها از سیاره زمین ملاقات کرده اند. اما چه چیزی باعث می شود که این واقعیت بسیار مهم از مردم پنهان مانده باشد؟

بوید بوشمن یکی از دانشمندان اسبق ایالات متحده آمریکا در منطقه ۵۱ (Area 51) بود که پیش از مرگش در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که: موجودات فضایی وجود دارند ! او تجربیات شگفت انگیز خود در این زمینه را با مهندس هوافضا «مارک پترسون» (Mark Patterson) در میان گذاشت. بوید بوشمن پیش از مرگ خود اطلاعاتی را منتشر کرد، مطمئنا شما را در بهت و حیرت فرو خواهد برد!

دولت آمریکا همواره سعی داشته است که پیشرفت های خود در زمینه علم و تکنولوژی را به رسانه ها ارائه کند تا مردمان داخل و خارج از این کشور را نیز از دستاوردهای خود آگاه سازد. اخیرا مقاله ای در رسانه های خبری معتبر آمریکایی منتشر شده که اظهاراتی تکان دهنده از بوید بوشمن را به استحضار خوانندگان می رساند.

به راستی مردی دانشمند که در آستانه مرگ قرار دارد، با گفتن حقیقت چه چیزی را به دست آورده و یا از دست می دهد؟ هیچ چیز! همین امر، بر اظهارات بوید بوشمن اعتبار می بخشد. دانشمند اسبق آمریکایی که فعالیت  پر رنگی را در منطقه ۵۱ داشت، آخرین گفته های خود را در قالب یک فایل ویدیویی ۳۰ دقیقه ای با جهانیان به اشتراک گذاشت و در آن اشاره های مستقیمی به بیگانگان و حضور آنان در زمین کرد. پس اگر نظر این دانشمند فقید را بخواهید، باید بگوییم: بله؛ موجودات فضایی وجود دارند !

ما نیز بر این باور هستیم فردی که در آستانه مرگ قرار دارد، از گفتن دروغ هیچ سودی نمی برد؛ از این جهت به نظر می رسد که این دانشمند فقید قصد داشته پیش از آنکه از دنیا رخت بربندد، گوشه ای از حقیقت های دنیا را به اطلاع عموم مردم برساند.

بوید بوشمن در هفتم آگوست سال ۲۰۱۴ در ایالت آریزونا درگذشت. او پیش از مرگ خود یک دانشمند ۷۸ ساله آمریکایی بود که تصمیم گرفت در لحظات باقی مانده حقایق پنهانی را فاش سازد. او سال ها شاهد آزمایشات و وقایع عجیب و غریبی بود که برای ما همچون افسانه های اساطیری می ماند!

بوشمن به طور حرفه ای ترجیح می دهد که خود را به عنوان یک دانشمند ارشد معرفی کند. او یک پیشگام واقعی و بزرگ در زمینه دفاع و امنیت ملی ایالات متحده آمریکا به شمار می رفت که تا زمان بازنشستگی ش در سال ۲۰۰۰، تعداد ۲۷ پتنت را به نام خود ثبت کرده بود که بسیاری از آنان شامل اطلاعاتی محرمانه در سطوح دولتی و امنیتی هستند.

اعترافات مردی در آستانه مرگ

سابقه کاری ۴۰ ساله بوید بوشمن، شامل کار با پیمانکاران وزارت دفاع از قبیل شرکت هواپیماسازی هیوز (Hughes Aircraft)، جنرال داینامیکس (General Dynamics)، تگزاس اینسترومنتس (Texas Instruments )، لاکهید مارتین (Lockheed Martin) است. علاوه بر این به عنوان برخی از دستاوردهای او می توان به حضور در تیم توسعه موشک استرینگر (Stinger Missile)، جنگنده اف ۱۶ (F16 Fighter) و تعداد بسیاری از دیگر سلاح های پیشرفته اشاره کرد.

در این فایل ویدیویی، بوید بوشمن مصاحبه ای را در آخرین روزهای عمر خود با مارک پترسون انجام داده که بسیاری از فعالیت های مخفیانه او در منطقه ۵۱ را از زبان خودش می شنویم. ۱۹ نفر از اعضای خدمه او در جریان تلاش برای مهندسی معکوس کردن فناوری بشقاب پرنده های موجودات فضایی برای ارتش درگذشتند! وی افزود که موجودات فضایی وجود دارند و حتی از سال های دور به زمین آمده اند و هم اکنون نیز در پایگاه های نظامی ارتش ایالات متحده آمریکا مشغول به کار هستند و حتی برخی از آنان در همین پایگاه ها می میرند!

به عنوان یک دانشمند، من به نظریه ها بی اعتقاد هستم. اگر چیزی به کمک یک آزمون فیزیکی قابل اثبات نباشد، برای من قابل پذیرش نیست؛ چرا که از سوی “آن ها” داده هایی به من و شما می رسد.

هرچیزی که قابل سنجش باشد درست تلقی می شود و منظور این دانشمند فقید از “ آن ها” در واقع موجودات فضایی است.

این بیگانگان ساکن سیاره ای با نام کوئینتونیا (Quintonia) هستند که ۶۸ هزار سال نوری با زمین فاصله دارد. بر اساس اظهارات بوید بوشمن، سفر بیگانگان به زمین تنها ۴۵ دقیقه به طول می انجامد. این نشان می دهد که موجودات فضایی از نظر تکنولوژیکی بسیار پیشرفته هستند و می توانند با سرعتی فراتر از نور در بین کهکشان ها سفر کنند. موجودات فضایی سیاره کوئینتونیا ، دارای سفینه های فضایی بشقابی شکل هستند که قطر آنان برابر با ۱۱.۵ متر است.

هر زمان که موجودات فضایی از فضای خارج به زمین سفر می کنند، مسیر پرواز ویژه ای را دنبال کرده و در نهایت سفینه خود را در حوالی منطقه ۵۱ فرود می آورند. بوید بوشمن می گوید که سفینه های آنان با استفاده از نیروی ضد گرانشی کار می کند که باعث می شود پروازهای آنان کاملا بدون صدا انجام گیرد.

تا اینجای ماجرا می توان با استناد بر اظهارات بوید بوشمن گفت: موجودات فضایی وجود دارند ، اما نحوه برقراری آن ها چگونه است؟ بوشمن در این باره اظهار کرد: شما سوالی را از بیگانگان در ذهن خود می پرسید و در حالی که در اتاق قدم می زنید، آنان پاسخ را با صدای خودتان و به کمک ارتباط تله پاتیک در ذهن تان قرار می دهند!

او ادعا کرد که بیگانگان ایستگاه خود در منطقه ۵۱ را در حدود ۲۳۰ سال قبل تاسیس کرده اند و قد آنان در حدود ۱.۵ متر است و شکل و شمایلی مشابه با انسان دارند.

پاهای آنان دارای ۵ انگشت به هم تنیده است و انگشتان آنان ۳۰ درصد بلندتر از انگشتان ما انسان هاست. بیگانگان همچون ما دارای سر، گردن، دو دست و دو پا هستند که هریک از آنان ۵ انگشت دارد. اما شباهت های بیگانگان با انسان در همینجا خاتمه می یابد؛ چرا که در سایر زمینه ها تفاوت بسیاری وجود دارد!

بوید بوشمن در این مصاحبه ادعا کرد که هرزگاهی وظیفه داشت که در آزمایشگاه خود در لاکهید مارتین، بخش هایی از وسایل نقلیه بیگانگان را مورد بررسی قرار دهد. برخی از این بشقاب پرنده ها دارای یک خاصیت ضدگرانشی بسیار قدرتمند و بعضی دیگر مقدار نامحدودی از الکتریسیته را دارا بودند. او به خاطر می آورد که در یک مورد، دانشمندان با استفاده از یک قطعه بسیار کوچک از کریستال ناشناخته، به مدت ۶ ماه تمام، برق یک آزمایشگاه کاملا مجهز را تغذیه کردند!

تکنولوژی بیگانگان

تصور حضور موجودات فضایی در زمین و تمدن های بیگانه بسیار جذاب است. مطالعات و تحقیقات باستان شناسان بر روی معماری سازه های باستانی، آنان را شگفت زده می کند. به راستی چگونه بیگانگان موفق شده اند چنین سازه های فوق العاده ای را با ابزارهایی ابتدایی بسازند؟

بناهای تاریخی، شهرک های غول آسا و مقبره های باستانی از قبیل تمدن های اینکا، آزتک ها، مایاها، مصریان باستان و … از جمله مکان هایی هستند که انسان را چندین قرن متحیر ساخته است. چگونه ممکن است تمدنی بتواند ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد حضرت مسیح، چنین بناهای خارق العاده ای را آن هم با فناوری های ابتدایی احداث کند؟

مطمئنا چوب، طناب و سنگ شکن های ابتدایی از جمله ابزارهای مرسوم برای بنا نهادن چنین سازه هایی نیست! بنابراین در صورتی که انسان های باستانی برای ساخت چنین بناهایی از ماشین آلات پیشرفته استفاده کرده اند، بقایای آنان کجاست؟

از این جهت سوالی که مطرح می شود این است که آیا این تمدن ها دارای فناوری های بیگانگان بوده اند که ما از آنان بی اطلاع هستیم؟ اگر چنین است، به نظر می رسد که بخش بزرگی از وقایع تاریخی را نمی توان در کتب قدیمی جستجو کرد.

نظریه پردازان توطئه

توطئه پردازان از دسته افرادی هستند که گفته های سازمان های علمی و تحقیقاتی را به راحتی نمی پذیرند. یکی از شاخه های شناخته شده از توطئه پردازان در سراسر دنیا را می توان به زمین تخت گرایان نسبت داد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید چطور امکان دارد گروهی از افراد در قرن ۲۱ میلادی و با این همه تجهیزات ماهواره ای و دستاوردهای فضایی، ادعا کنند که زمین همچون یک سکه صاف و دایره ای شکل است! در میان آنان افراد تحصیل کرده بسیاری در رشته های مرتبط را نیز می توان یافت، اما ریشه چنین مسائلی در چیست؟ آن ها اعتقاد دارند که موجودات فضایی وجود دارند ؛ اما بنابر دلایلی دولت مردان سعی می کنند این واقعیت را از جهان پنهان کنند.

به عقیده طرفداران تئوری توطئه، دولت ها و سازمان های فضایی همواره سعی دارند که حقیقت را از مردم پنهان کرده و مسائلی دروغین را به جامعه تحویل دهند. از این جهت امروزه تعداد هواداران اینگونه نظریه ها به شدت رو به افزایش است و با یک جستجوی ساده در شبکه های اجتماعی می توانید به مطالب و ویدیوهای بسیاری در این رابطه دست پیدا کنید. در کنار این ها، وب سایت یوتیوب نیز نقش پررنگی را بازی می کند.

با گسترش چشم گیر طرفداران نظریه های توطئه، تعداد ویدیوهای مربوط به موجودات فضایی و یا دیده شدن یوفوهای آنان به شدت رو به افزایش است. برخی از این ویدیوها بدون شک دروغی و ساختگی هستند و به خودی خود بر ماهیت واقعی اکتشافات فضایی ضربه وارد می کنند.

صدها نفر از مردمان سراسر دنیا با مشاهده پدیده های عجیب، ویدیوی آن را به کمک اسمارت فون های خود تهیه کرده و در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند. بسیاری از این مشاهدات نیازمند دلایل و شواهد منطقی برای اثبات چنین ادعایی است. همزمان با تئوری پردازان، آژانس فضایی ناسا نیز سعی می کند با ارائه توضیحاتی دقیق، مردم را از واقعیت ها باخبر سازد.

اما با استناد بر اظهارات بوید بوشمن می توان به واقعیت های شگفت آوری از موجودات فضایی و تکنولوژی های آنان دست پیدا کرد. به گفته او، موجودات فضایی وجود دارند و بارها از سیاره زمین بازدید کرده اند. تکنولوژی های آنان، به دفعات متعدد توسط بوشمن و همکاران او مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و حتی برای مهندسی معکوس کردن آنان نیز تلاش های بسیاری صورت گرفته است.

تمدن های باستانی

بر اساس تخمین باستان شناسان، بنای استون هنج (Stonehenge) حدود ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در انگلستان احداث شده است. بسیاری از مردم عقیده دارند که موجودات فضایی وجود دارند و این بنا نیز توسط گونه ای از فرازمینی ها ساخته شده که در عهد باستان ساکن زمین بوده اند.

اگر ما دانسته های فعلی خود از جهان اطراف خود را در نظر بگیریم، منطقی است که تصور کنیم موجودات فضایی از گذشته ای بسیار دور با ما در تماس بوده باشند. بعضی از این نژادهای بیگانه حتی نقش بسیار مهمی را در تاریخ سیاره بر عهده داشته اند که از جمله آنان می توان به بنای استون هنج اشاره کرد.

از طرف دیگر اثبات چنین نظریه ای نسبت به چند دهه قبل به شکل بسیار ساده تری امکان پذیر است؛ چرا که امروزه میلیون ها نفر از سراسر جهان، تفکرات یوفولوژیست ها را پذیرفته و بر این باور هستند که ما تنها موجودات هوشمند در پهنه گیتی نیستیم!

جهان ما

علم امروزی به ما می گوید که صدها سیاره مشابه زمین در پهنه گیتی وجود دارد. از این جهت، حتی اگر شکل گیری حیات را محدود به تصورات خود در دنیا بدانیم، باز هم باید تاکنون بیگانگان را ملاقات کرده باشیم.

واقعیت این است که در جهان هستی، میلیاردها کهکشان وجود دارد که هریک از آنان طبیعتا میلیاردها ستاره را در دل خود جای داده اند. اگر هر ستاره فقط یک سیاره را در مدار خود داشته باشد، باز هم میلیاردها میلیارد جهان بالقوه برای شکل گیری حیات در اطراف ما وجود دارد. این موضوع چندین دهه دانشمندان را غرق در خود ساخت و حتی نظریه ای تحت عنوان پارادوکس فرمی (Fermi Paradox) نیز برای آن مطرح شد. بر اساس این نظریه باید گفت که موجودات فضایی وجود دارند ؛ اما چرا هنوز ما نتوانسته ایم آنان را ببینیم؟

کهکشان راه شیری

همچنین به لحاظ آماری غیرممکن است که ما تنها گونه هوشمند در جهان باشیم؛ حتی در کهکشان راه شیری! ما قطعا می توانیم فرض کنیم که در کهکشان راه شیری تمدن های فرازمینی دیگر نیز در حال زندگی هستند، چرا ما باید خاص ترین موجودات دنیا باشیم؟ دانشمندانی از قبیل بوید بوشمن اعلام کرده اند که موجودات فضایی وجود دارند و حتی ممکن است به صورت غیرفیزیکی به زندگی خود ادامه دهند! همچنین برخی از بیگانگان ممکن است مشابه انسان بوده و برخی دیگر هیچ تشابهی به ما نداشته باشند.

علاوه بر این، عمر کره زمین در حدود ۴.۵ میلیارد سال است و اولین نشانه های ظهور انسان در زمین در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار سال قبل آغاز شد. از طرفی عمر برخی از نقاط جهان اطراف ما تا ۱۴ میلیارد سال نیز پیش بینی شده است. بنابراین آیا منطقی است که تصور کنیم دنیا تا پیش از وجود ما خالی از سکنه بوده است؟ این موضوع را هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد! از این جهت می توان گفت که موجودات فضایی وجود دارند و طبیعی است که تمدن هایی بسیار پیشرفته تر از ما نیز در گذشته وجود داشته باشند. حتی ممکن است پیش از ظهور بشر در زمین، سیاره فعلی ما را تحت سلطه خود گرفته باشند.

آیا بشریت متعلق به زمین است؟

خیل عظیمی از دانشمندانی که بر تاریخچه ظهور انسان مطالعه می کنند معتقد هستند که نژاد انسان به مکانی غیر از زمین تعلق دارد! این گروه از دانشمندان بر این باورند که ما انسان ها احتمالا زاده شده از یک نژاد بیگانه از موجودات فضایی هستیم که در گذشته ای دور به زمین سفر کرده اند.

اگر ما بخواهیم که تاریخ و طبیعت خود را به عنوان یک گونه از موجودات هوشمند بررسی کنیم، به نظر می رسد که باید در ابتدا به تکنولوژی سفر در زمان دست پیدا کرده و ضمن بازگشت به میلیون ها سال قبل، ریشه اولیه ظهور انسان را کشف کنیم.

بین النهرین

مردمان باستانی منطقه بین النهرین یکی از تمدن های پیچیده و بسیار هوشمند در تاریخ سیاره را تشکیل داده بودند. بسیاری از دانشمندان بر این باورند که تکامل انسان در بین النهرین و از تاریخی در حدود ۶۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح آغاز گشته است. اما لازم است بخاطر داشته باشیم که آن ها اولین تمدن های حاضر بر روی زمین نبوده اند!

بین النهرین (واژه یونانی به معنای بین دو رود) یک منطقه باستانی در مدیترانه شرقی بود که از قسمت شمال توسط کوه های زاگرس و از جنوب شرقی توسط فلات عربی (عراق امروزی) و همچنین بخش های از ایران، سوریه و ترکیه احاطه شده بود.

به عقیده بسیاری از باستان شناسان و مورخان، بین النهرین نخستین جایی بود که جوامع متمدنانه شروع به شکل گیری کردند. گفته می شود که بین النهرینی ها چندین امپراطوری و تمدن را تولید کردند که مصنوعات باستانی بر جای مانده از آن زمان، گواهی بر این واقعیت هستند.

آنچه که معمولا می بینیم این است که شواهدی از گذشته ما ناپدید گشته و یا نابود شده است. به عنوان مثال، بینی  موجودات و یا انسان های باستانی در مجسمه ها، مومیایی ها و یا حکاکی های مربوط به آنان ناپدید شده اند که از مهم ترین آنان می توان به مجسمه ابولهول (Sphinx) در مصر اشاره کرد.

افسانه اِنکی

در داستان های اساطیری سومری، اِنکی (Enki) یکی از خدایان برتر است. او فرزند آنو (Anu) و برادر ناتنی انلیل (Enlil) بود. انکی به معنای «پادشاه زمین» بوده و مورخان آورده اند که علت انتصاب چنین عنوانی این است که او اولین نژاد از پادشاهان فرازمینی بود که به زمین سفر کرد. علاوه بر این، انکی نام اولین شهرهایی بود که برای بیگانگان در زمین ساخته شد.

بر اساس افسانه های سومری، انکی یک پادشاه بیگانه است که همراه با نینهورساگ (Ninhursag) به عنوان خدای کوهستان ها به زمین آمد.

زکریا سیتچین (Zecharia Sitchin) به عنوان یکی از اولین نویسندگان کتاب های مربوط به مبانی فضانوردان باستانی پیشنهاد می کند که خدایان سومری با دستکاری ژنتیکی توانسته اند انسان امروزی را به وجود آورند. اگر چنین باشد، شاید نظریه تکامل داروین هم چندان دور از ذهن نباشد؟!

انکی اولین کسی بود که دانش تمدن ها را به بشریت هدیه داد و گفته می شود حضور او بر روی زمین به تاریخی در حدود ۳۰۰ هزار سال قبل و همزمان با دوره انسان خردمند (Homo Sapiens) برمی گردد.

بنابراین آیا موجودات فضایی وجود دارند؟

ما نیز همانند شما دچار سردرگمی شده ایم! آیا یوفوها واقعی هستند؟ آیا تمدن های بیگانه واقعیت دارند؟ آیا می توانیم با مطالعه تاریخ، به وقایعی از حضور بیگانگان در زمین دست یافت؟ آیا این احتمال وجود دارد که بیگانگان همین حالا نیز در میان ما باشند؟

بوید بوشمن با اظهارات خود در آستانه مرگ، یک توافق جامع بین دولت مردان و موجودات فضایی را به نمایش گذاشت: انسان ها و فرازمینی ها به مخفی کاری های خود ادامه خواهند داد. آن ها معتقدند که افشای چنین واقعیتی می تواند باعث ایجاد ناآرامی در جمعیت جهان شود. اما به شواهد حکایت از چیز دیگری ست!

چیزی که اهمیت دارد امنیت و ایمنی ساکنین سیاره زمین است. اگر حق با نظریه پردازان توطئه باشد، به نظر می رسد وقت آن رسیده که عموم مردم از این تاریکی نجات یافته و با واقعیت ها رو به رو شوند. در صورتی که مطمئن شویم هیچ تهدیدی برای ما وجود ندارد، شاید بتوانیم همسایگان خود را کشف و به سیاره خود دعوت کنیم.

نظر ناسا در این باره چیست؟

اگر بوید بوشمن در واپسین روزهای عمر خود، واقعیت امر را بازگو کرده باشد می توان نتیجه گرفت که موجودات فضایی وجود دارند و همین حالا نیز ممکن است در زمین در حال زندگی باشند. اما نظر ناسا در این باره چیست؟ الن استوفان (Ellen Stofan) به عنوان یکی از دانشمندان ناسا می گوید: به احتمال بسیار قوی ما تا یک دهه آینده به شواهدی بسیار محکم از حیات در ماورای زمین دست خواهیم یافت. من فکر می کنم که ما طی ۲۰ تا ۳۰ سال آینده شاهد یک اکتشاف بسیار بزرگ خواهیم بود.

ما اکنون می دانیم به کجا و به چه شکل نگاه کنیم. در بسیاری از موارد ما تکنولوژی لازم را در اختیار داریم و همین حالا نیز در مسیر اجرایی کردن آن هستیم. بنابراین من فکر می کنم که در مسیر درستی قدم برمی داریم.

جان ام گرانسفلد (John Mace Grunsfeld) فیزیکدان و فضانورد بازنشسته اهل کشور ایالات متحده آمریکانیز در این باره می گوید: من فکر می کنم که تا کشف حیات فرازمینی در منظومه شمسی (چه در دنیاهای یخی و چه در مریخ) تنها یک دهه و تا کشف حیات در مدار ستاره ای دیگر دو دهه فاصله داریم.

افشاگری جنجالی بوید بوشمن به عنوان یکی از دانشمندان اسبق آمریکایی قبل از مرگ سر و صدای بسیاری را در میان علاقه مندان به راه انداخت.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

اول بهمن ماه سال 1368 در تهران متولد شدم و در حال حاضر هم ساکن تهرانم. سی تیر سال 94 ازدواج کردم و در یازده بهمن سال 95 هم صاحب یک فرزند پسر به نام آرمان شدم. مقطع کارشناسی رو در رشته مترجمی زبان انگلیسی به پایان رسوندم و در کنار دانشگاه، فارغ التحصیل دوره های روزنامه نگاری، از مرکز مطالعات رسانه ها شدم. از دوران نوجوانی به کار در رادیو و مطبوعات علاقه مند بودم و همین علاقه بود که منو به سمت گذروندن دوره های ژورنالیزم و همکاری با برخی از شبکه های رادیویی، سوق داد. از آبانماه سال 1392، خبرنگار مؤسسه مطبوعاتی ایران هستم و نویسنده سرویس ورزشی روزنامه ی ایران سپید. گه گاه هم برای روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا در حوزه ی اجتماعی و ورزش نابینایان مینویسم. از سال 1388، همکاری خودم رو با شبکه ی رادیویی ورزش در حوزه آیتم سازی شروع کردم و به تدریج، خبرنگار ورزش نابینایان در برنامه های شکوه اراده و جهان ورزش معلولین شدم. در برنامه امروز با ورزش هم اخبار حوزه ورزش معلولین رو میخوندم. از سال 92، با دوستانم، مجموعه برنامه ای رو با نام زندگی ادامه داره در رادیو فصلی کلید زدیم و بعد هم برنامه ای رو با نام لحظه های خودمونی در این شبکه تولید کردیم. علاوه بر رادیو ورزش و رادیو فصلی، سابقه همکاری با رادیو سلامت و رادیو کتاب رو هم دارم و در حال حاضر، کارشناس مجری برنامه شش نقطه در رادیو تهران هستم. در سال 94 همکاری خودمو با شرکت پکتوس، تولید کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ی نابینایان آغاز کردم و مسئول روابط عمومی و مدیر وبسایت نابینایان این شرکت به نشانی pactos.net هستم. از دوران کودکی، به تغییرات جوی، مطالب مرتبط با آب و هوا علاقه داشتم و مطالعات بسیاری رو در این زمینه آغاز کردم. همین علاقه بسیار بود که باعث شد در سال 1391، وبلاگی رو در زمینه پیش بینی وضعیت هوای استان تهران در سامانه بلاگفا راه اندازی کنم. استقبال بسیار همشهری های تهرانی، منو مجاب کرد تا در آذرماه سال 1393، یک وبسایت تخصصی در حوزه آب و هواشناسی راه اندازی کنم. این شد که در حال حاضر، مدیر وبسایت هواشناسی تهران ودر، به نشانی های tehranweather.ir iran-weather.ir هستم. از مهر ماه سال 1392 بود که وارد این محله ی با صفا شدم و سعی می کنم در حد توان، برای هم محلی ها مفید باشم. اگه با من کاری داشتین، آدرس میلم AMIRSARMADI68@GMAIL.COM هست و شماره تماس من هم 0935 44 33 265. دیگه چیزی ندارم بگم جز اینکه،،،،،،،،،،،، عمر گران، میگذرد. خواهی نخواهی. سعی بر آن کن نرود رو به تباهی.
این نوشته در آیفون, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

17 پاسخ به روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1

  اتصال مغز انسان به اینترنت برای اولین بار
  تیمی از پژوهشگران مهندسی پزشکی دانشگاه «Wits» در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برای نخستین بار در دنیا روشی را توسعه داده اند که می‌تواند مغز انسان را به شبکه جهانی اینترنت متصل کند.
  فناوری جدید که «Brainternet» -ترکیبی از کلمه Brain به معنی مغز و واژه اینترنت- نام گرفته، در واقع مغز انسان را به یکی از نقاط اتصال در تکنولوژی اینترنت اشیا تبدیل می‌کند.
  پروژه مورد بحث با بهره گیری از امواج «EEG» مغز، یک ابزار پایشگر سیگنال‌های «Emotiv» را به سر انسان متصل کرده و امواج را به یک کامپیوتر رزبری پای ارسال می کند. این کامپیوتر نیز داده ها را به یک اپلیکیشن مخصوص فرستاده و در نهایت تمامی دیتاها روی یک وبسایت عمومی در اختیار کاربران اینترنت قرار می گیرد.
  آقای «آدام پانتانوویتز» استاد دانشکده برق و مهندسی اطلاعات دانشگاه Wits می گوید فناوری مورد بحث افق های جدیدی در زمینه رابط کاربری مغز-کامپیوتر گشوده و به انسان ها اجازه می دهد درک بهتری از فعالیت های مغزی خود و دیگران داشته باشند.
  البته پروژه Brainternet فعلاً در مراحل اولیه توسعه قرار داشته و تیم مربوطه قصد دارد در آینده، ارتباطات تعاملی بیشتری میان افراد و مغزشان برقرار کند. جالب است بدانید که برخی از قابلیت ها همین حالا به صورت محدود در حال آزمایش بوده و به عنوان مثال افراد می توانند با استفاده از اینترنت، عضلات دست خود را تحریک کرده و آن را تکان دهند.
  لازم به ذکر است که به گفته پانتانوویتز، فناوری مورد بحث برای توسعه سیستم های یادگیری ماشینی به کار گرفته می شود و ممکن است در آینده به مرحله ارسال و دریافت دو طرفه اطلاعات به مغز نیز بیانجامد.
  منبع: دیجیاتو،‌

  • 1.1

   درود علی.
   شاید دیر نباشه روزی که یکی از دیرینه ترین آرزو های بشر محقق بشه.
   اونم کپی کردن اطلاعات از طریق یک هارد جانبی به مغزه و وقتی اطلاعات کپی بشه، دیگه ناخداگاه بشر هم بتونه اونو بازیابی کنه و در کَسری از ثانیه یادش بگیره.
   الان شاید خنده دار بیاد، اما چهل پنجاه سال دیگه شاید نوادگان ما به همین راحتی زبان های مختلف و و و رو یاد بگیرن.

 2. 2
  مهدی 313 says:

  سلام امیر جان
  خدا قوت و خسته نباشید
  دمت گرم از اخبار گوناگون. اینجا فقط میشه تشکر کرد چون از بس اخبار زیاد بود نمیشه در مورد تک تکش نظر داد. فقط باید خوندو لذت برد.
  اما آیا آدم فضایی ها واقعا هستن؟ خخخ

 3. 3

  اون فضاییه خیلی باحال بود.

 4. 4
  سیمرغ says:

  سلام و درود بر آقا امیرِ گلِ گلاب. امیر به نظرِ خودت موجوداتِ هوشمندِ فزایی وجود دارند یا این یه بازیِ باستانیِ مبتکرانه و هوشمندِ از جانبِ یهودیهاست. من سالهاست در موردِ این قومِ زیرک و خطرناک تحقیق میکنم اوایل برام اسبات شد که موجوداتِ فزایی وجود دارند و دولتِ امریکا ناسا و تمامِ دولتهای جهان از این مورد اطلاع دارند و از فاش شدنِ این موذوع جلوگیری میکنند من خودم یکی از اونهایی بودم که باور داشتم که خیلی از سازه های باستانی مثلِ اهرام و مجسمه های عزیم سازه هایی با عشکالِ هندسیِ بزرگ و غیره تو جهان ساخته یه این برادران و خواهرانِ فزاییِ اما هر چقدر که بیشتر تحقیق میکردم به این نتیجه میرسیدم که همه یه اینها یه توطئه هماهنگ و زیرکانه و باستانیِ که به انسانها اسبات بشه که انسان خالقی ندارد و اگر هم دارد آن نه خدایِ ابراهیم ایسا و محمد بلکه موجوداتِ هوشمندی هستند که میلیاردها سال پیش از انسانها وجود داشته اند و انسان ساخته یه دستِ آنهاست تعدادِ زیادی از فیلمهای هالیوود مثلِ سِری فیلمهای بیگانه به این موذوع اشاره میکنند. متعسفانه کامنتم زیادی طولانی شد فقط بگم خیلی از بتهایی که توسط پیشینیانِ ما که با سنگ و گِل ساخته میشدند آنقدرها هم ساکت و خاموش نبودند خَخَخَخَ شاید یه روزی در موردِ این موضوعِ جذاب یه پست تو محله منتشر کردم. شاد و سر بلند باشی

 5. 5
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام آقای سرمدی. تشکر متنوع و خواندنی بود.

 6. 6
  علاء الدین says:

  سلام امیر جان!
  اول، مثل همیشه از این تلاش فراوان در گردآوری اخبار تشکر می‌کنم. کاری است که هر کسی سختیش را بر خود هموار نمی‌کند.
  دوم، این عنوان که مربوط به زمان آینده است را به زمان گذشته تبدیل کنید تا متناسب با تاریخ انتشار مطلب گردد. آی او اس ۱۱ در ۲۸ شهریور منتشر خواهد شد
  سوم، آیا واکس‌باکس زبان فارسی را پشتیبانی می‌کند؟ آیا راهی برای مطالعه متون بینایی فارسی برای نابینایان وجود دارد؟
  چهارم هم که اگر گاهی نقدهایم شما را می‌آزارد، از من نرنجید. قصدم ابراز دوستی و عرض ارادت است.

  • 6.1

   درود علاء الدین.
   اولا که سپاس، دوما که این افعال زمان خودش که در سایت پکتوس منتشر میشه سر وقت و درسته.
   منتاها چون جمع میشه میاد اینجا اینجوری میشه بعضاً.
   اون موقع که میخواستم اینجا منتشرش کنم کلی باید میگشتم این تیترو پیدا کنم، چون با سرچ از حالت ادیت و ویرایش خارج میشه.
   خلاصه که نه حسش بود و نه فرصتش.
   سوماً اینکه من اون چیزی که نوشتی رو تا به حال نشنیدم و با OCR های گوگل و یک نرم افزار اندرویدی که مسعود اینجا منتشر کرده تا حدی میشه این کارو کرد.
   چهارم اینکه ممنون از لطف و حضورت.

 7. 7
  ندا says:

  سلام آقای سرمدی! از مطالب خوب شما مثل همیشه ممنونم! و مثل همیشه ازتون یه خواهش دارم: میشه درباره اینکه آیا بریل نوت تِیکِر در ایران تولید شده یا نه؟ آیا کیفیت دستگاه تولید شده به اندازه دستگاههای خارجی هست یا نه و بطور کلی تمامی جزییات بریل نوت تِیکِر بنویسید؟ چقدر باید برای داشتن یه بریل نوت تِیکِر خوب توی ایران صبر کرد؟

  • 7.1

   سلام ندا خانم.
   نه هنوز تولید نشده و تا رسیدن به تولید چنین دستگاهی نهایتا باید چهار ماه دیگه صبر کرد.
   اگه میخواین از جزئیات کامل اون بدونید، یا دوشنبه با شماره
   ۸۸۸ ۱۰ ۲۹۱ و ۲۹۲
   شرکت پکتوس تماس بگیرین کامل واستون توضیح بدم، یا اینکه شمارتون رو واسم میل کنید خودم دوشنبه باهاتون تماس میگیرم.
   موفق باشید.

 8. 8
  کامبیز کامبیز says:

  سلام امیر. اگه بیگانگان وجود داشته باشند پس خدا و قرآن تکلیفشون چی میشه؟

  • 8.1

   سلام کامی.
   ربطی نداره عزیزم.
   خب اونارو هم میشه خدا خلق کرده باشه.
   بحث اینه که ما از وجود اونها یا افراد هوشمند تر از خودمون بی خبریم و با وجود میلیارد ها سیاره، هنوز واقعا نمیدونیم تو چند تا از اونها چیزی شبیه زمین یا فراتر از اون وجود داره یا نه.

 9. 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *