روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

درووود به دوستان گل گوش کنی.
بریم سراغ آخرین خبر ها و گزارش های دنیای پر هیاهوی تکنولوژی و فناوری که سی خبر برای شما توسط
ستون دکه خبر وبسایت نابینایان پکتوس
گرداوری شده است.
به امید گسترش این فناوری ها در میهن عزیزمون.

 

ایرانسل فناوری VoLTE را در مشهد و تهران راه اندازی کرد

ایرانسل در اقدامی جدید در حال استفاده از فناوری VoLTE یا انتقال صوت بر بستر شبکه ی نسل چهارم است. در گام اول این شبکه در مشهد و تهران راه اندازی شده است.

به گزارش زومیت، ایرانسل در حال تغییر فناوری انتقال صدا در شبکه ی ارتباطی خود است. براساس اطلاعات ارائه شده، بزرگ ترین اپراتور دیتای کشور در حال راه اندازی فناوری انتقال صدا بر بستر شبکه ی نسل چهارم است. ایرانسل این فناوری جدید را در شهرهای مشهد و تهران راه اندازی کرده است و انتظار می رود در آینده ی نزدیک شاهد راه اندازی این فناوری در شهرهای دیگر نیز باشیم.

اما VoLTE چیست و چه تفاوتی با فناوری قبلی مورد استفاده برای انتقال صدا دارد؟ فناوری Voice over LTE همان فناوری انتقال صدا بر بستر شبکه ی نسل چهارمی است و برای پشتیبانی از مکالمه صوتی در شبکه های ۴G یک فناوری ضروری است و بدون استفاده از آن نمی توان انتقال صدا را در شبکه های LTE انجام داد. اگر توجه کرده باشید، در صورتی که دیتای گوشی هوشمند روشن بوده و همزمان مکالمه ای برقرار شود، پیش از پیاده سازی این فناوری جدید، دیتای موبایل نیز تغییر کرده و ارتباط ۲G یا ۳G برقرار می شود، اما با استفاده از فناوری VoLTE دیگر نیازی به انتقال به فناوری های قدیمی تر نیست و می توان صدا را در همان بستر ۴G انتقال داد.

با استفاده از فناوری VoLTE می توان همزمان با انجام مکالمه ی صوتی، تصویر، فیلم، پیغام متنی یا هرچیز دیگری را در بستر اینترنت دریافت یا ارسال کرد. فناوری VoLTE ظرفیت بیشتری دارد به طوری که نرخ انتقال صدا و دیتا در شبکه ی ۴G در مقایسه با شبکه ی ۳G سه برابر بیشتر و در مقایسه با ۲G تا ۶ برابر بیشتر است.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که پیاده کردن این فناوری از سوی ایرانسل به این معنی نیست که تمام کاربران می توانند از VoLTE بهره ببرند. حتی تمام گوشی هایی که از ارتباط ۴G پشتیبانی می کنند نیز دارای قابلیت VoLTE نیستند.

برای فعال کردن VoLTE روی گوشی های هوشمند ال جی کافی است تا وارد تنظیمات گوشی شده و پس از ورود به قسمت تنظیمات بیشتر یا همان More در قدم اول ۴G را فعال کرده و سپس با انتخاب شبکه های موبایل یا mobile Networks و وارد شدن به آن، VoLTE را فعال کرد.

در گوشی هواوی پی ۱۰ برای استفاده از VoLTE باید وارد تنظیمات شده و از قسمت اتصالات یا Connectivity روی گزینه ی بیشتر یا More کلیک کرده و پس از انتخاب Mobile Networks و GSM/WCDMA/LTE از بخش Mobile Mode، گزینه ی VoLTEرا فعال کرد.

بنابر اطلاعات ارائه شده با وجود اینکه آیفون های اپل از چنین گزینه ای پشتیبانی می کنند، اما در حال حاضر امکان استفاده از این قابلیت روی گوشی های آیفون مهیا نیست و این گوشی ها نمی توانند از فناوری VoLTE استفاده کنند. برای فعال کردن این ویژگی روی گوشی های آیفون باید از مسیر Cellular>Cellular Data Option وارد تنظیمات شده و در صورت غیرفعال بودن LTE آن را فعال کرده و سپس Voice & Dataرا فعال کرد.

وزیر ارتباطات: ارایه بسته های تشویقی برای تولیدکنندگان موبایل جهت راه اندازی خط تولید در ایران

وزیر ارتباطات در جلسه ی ساماندهی طرح رجیستری به موضوع حمایت از تولید داخل پرداخت.

به گزارش زومیت، در مراسم وزارت ارتباطات که پس از دو ساعت معطلی خبرنگاران پشت درهای بسته ی جلسه ی مسوولان سازمان های ذیربط برای اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل تشکیل شد، محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که سازمان های زیربط از جمله صنعت و معدن و تجارت، گمرک و رگولاتوری همکاری کاملی با وزارت آی سی تی خواهند داشت و در صددیم شرایط مناسب برای تولید داخلی به وجود بیاید و به تدریج اجرای طرح روی برندهایی که بیشترین سهم بازار را دارند اعمال کنیم.

در این جلسه جهرمی گفت: “با تلاش وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات، وزارت بازرگانی و گمرک و همکاری وزارت ارتباطات سیستم ها و زیرساخت های فنی اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل آماده بهره برداری است و همانطور که قول داده شده بود تا پایان مهرماه به لحاظ فنی آماده خواهد شد.”

به گفته وی، نیاز بازار ۶ میلیون دستگاه تبلت است که با مدل قیمت گذاری مناسب قصد داریم این نیاز را از طریق تولید داخل مرتفع کنیم و درصددیم کل تولید به بخش داخلی اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: “قرار است با تولیدکنندگان گوشی های تلفن همراه که سهمی در بازار ایران دارند برنامه ی مدونی داشته باشیم، وزارت ارتباطات به نیابت از دولت، گمرک و وزارت بازرگانی با یک ادبیات واحد با آنها وارد مذاکره می شود.”

جهرمی گفت: “بسته های تشویقی برای این شرکت ها در نظر گرفته شده که در داخل کشور تولیدشان را راه اندازی کنند و بتوانند صادرات داشته باشند.”

وی به سفر اخیر خود به کره جنوبی اشاره کرد و گفت: “با شرکت سامسونگ مذاکراتی در این زمینه صورت گرفت و این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در همین راستا با سایر تولیدکنندگان که سهمی از بازار دارند مذاکره خواهیم کرد.”

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: “با وجود بازار ۶ میلیارد دلاری گوشی در کشور و بر اساس آمارهای موجود، در بدترین حالت ۵ درصد گوشی ها از مبادی رسمی و در خوشبینانه ترین حالت ۲۰ درصد واردات رسمی داریم که هر دو این آمار وضعیت بسیار نامناسب کشور در عرصه قاچاق گوشی را نشان می دهد و بازار مستعد در حوزه تولید گوشی و ایجاد اشتغال در کشور را نشان می دهد.”

وی افزود: “با توجه به آمارهای ارایه شده، لازم بود اقدامات مناسبی در این زمینه انجام شود، بنابراین چارچوب پله ای تعریف شد که بر اساس آن فاز مانیتورینگ از اواخر مهرماه آغاز به کار می کند و زیر بار می  رود، اعمال سیاست نمی کند، بلکه پایش می کند.”

جهرمی اعلام کرد: “در همان ماه ابتدایی روی یکی دو برندی که گوشی خود را به شکل غیرقانونی وارد بازار کشور می کنند و در ازای آن خدمت و سرویسی به کاربر ارایه نمی دهند، اعمال سیاست می کنیم و جلوی قاچاق این گوشی ها را از ماه اول خواهیم گرفت تا گوشی  به صورت قاچاق وارد بازار کشور نشوند.”

وزیر ارتباطات گفت: “در تلاشیم که ظرف مدت معینی بتوانیم کل برندهای تلفن همراه را تحت پوشش این شبکه قرار دهیم و در راستای سیاست مقاومتی این موضوع را پوشش دهیم.”

وی درباره ی اختلاف قیمت بین گوشی های رجیستر شده و غیر قانونی، گفت: “تلاش ما این است که مردم در این راستا متضرر نشوند و قیمت گوشی افزایش پیدا نکند.”

جهرمی درباره گوشی های در دست مردم گفت: “گوشی هایی که تا این لحظه فعال شده اند هیچ مشکلی نخواهند داشت و قاچاق شناخته نمی شوند.”

وی همچنین اعلام کرد: “برای گوشی هایی که مسافری یا تکی وارد کشور می شوند، گمرک از طریق سامانه هایی خدماتی را ارایه می دهد که عوارض گمرکی را پرداخت کنند تا با مشکلی مواجه نشوند و برای مسافرانی که وارد کشور می شوند نیز تدابیری در سیستم تدارک دیده شده که آنها نیز مشکلی نداشته باشند.”

وی همچنین درباره ی راه های دور زدن این طرح گفت: “آنهایی که گوشی را از طریق مبادی غیرقانونی وارد بازار کشور می کنند، ممکن است به دنبال راهی برای دور زدن طرح باشند اما ما همه تلاش مان رامی کنیم که این اتفاق نیفتد.”

بزرگترین فروشگاه آنلاین سخت افزار در ایران، بیت کوین می پذیرد!

لیون کامپیوتر به عنوان یکی از فروشگاه های آنلاین سخت افزار در ایران از هم اکنون امکان پرداخت سفارش با بیت کوین را فعال کرده است.

به گزارش زومیت، لیون کامپیوتر اوایل سال ۱۳۹۰ پس از اینکه ۷ سال از فعالیت حرفه ای خود در زمینه ی فروش آنلاین قطعات کامپیوتر را سپری می کرد با مقوله ی ارزهای رمزگذاری شده، به ویژه بیت کوین آشنا شد.

لیون کامپیوتر اولین مجموعه ای بود که قدم در این زمینه ی نوظهور و نوپا ارزهای رمزگذاری شده می گذاشت و این در حالی بود که از عمر ارز بیت کوین تنها حدود ۱ سال سپری شده بود و از سال ۱۳۹۲، به صورت رسمی با خدماتی که ارائه کرد، به صورت ویژه پشتیبانی از ماینرها را در دستور کار خود قرار داد.

لیون کامپیوتر همواره تلاش کرده تا در زمینه ی ارزهای رمزگذاری شده (ماینینگ) پیشتاز باشد و خدمات متناسب را به کاربران خود ارائه کند.

در همین راستا امکان پرداخت سفارش با بیت کوین به صورت آزمایشی فعال شده است.

برای استفاده از این درگاه به نکات زیر توجه بفرمایید:

۱- درگاه فعلا فقط بین ساعت های ۱۱ تا ۱۴ هر روز فعال خواهد بود.

۲- برای انتقال مبلغ سفارش، فقط از طریق Wallet اقدام کنید و به هیچ عنوان از مارکت، مبلغ سفارش را پرداخت نکنید.

۳- انجام شدن سفارش منوط به Confirm شدن انتقال وجه است.

لیون کامپیوتر | www.lioncomputer.ir

اپلیکیشن پلاک، سامانه در خواست خدمات نظافت، کارواش و خشکشویی در محل

اپلیکیشن پلاک، بزرگترین سامانه ی درخواست آنلاین سرویس های خدمات در محل مانند نظافت منزل، نظافت مشاعات، خشکشویی، کارواش سیار، سرویس خودرو، درخواست تعمیرکار، باربری، اسباب کشی در دسترس عموم قرار گرفت.

به گزارش زومیت، مجموعه ی پلاک بعد از راه اندازی موفق وب سایت خود، اپلیکیشن های iOS و اندروید خود را نیز برای استفاده ی عموم در دسترس قرار داد؛ بدین ترتیب دارندگان گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید هم اینک می توانند از طریق لینک دانلود مستقیم یا از طریق ایران اپس و دارندگان گوشی های آیفون نیز می توانند از طریق سیب اپ نسبت به دانلود این اپلیکیشن  اقدام کنند. ضمنا به مدت محدود با ثبت اولین سفارش از ۲۰ درصد تخفیف، هدیه ی استفاده از اپلیکیشن پلاک بهره مند شوید. (کد تخفیف: pelakapp20)

تنها از طریق گوشی تلفن خود و با انتخاب خدمات مورد نظرتان (کارواش، نظافت منزل و دفتر کار، خشکشویی، تعویض روغن خودرو، قالیشویی، شستشوی مبلمان و…) و مشخص کردن محل درخواست خدمات روی نقشه و تعیین زمان، متخصص مورد نیاز را در کنار خود خواهید داشت. برخلاف شیوه های سنتی که شفافیتی در زمان حضور و قیمت ارائه ی خدمات ندارند، با این روش نه تنها هزینه ی خدمت پیش از انجام آن مشخص است؛ بلکه کیفیت دقیق کار هم برای مشتریان قابل ملاحظه می شود. تمامی مشتریان قبلی در پایان درخواست سفارش به متخصصان امتیاز می دهند و این موضوع به سایر مشتریان کمک می کند تا با استفاده از تجربیات سایرین و با آرامش خاطر، پلاک یار (متخصص) خود را انتخاب  کنند. همچنین مشتریان با استفاده از اپلیکیشن، کنترل کاملی از زمان سفارش تا پایان کار و ثبت نظر، خواهند داشت.

سفارش خدمات نظافت منزل، نظافت مشاعات، خشکشویی سیار، کارواش سیار، سرویس خودروی سیار، درخواست تعمیرکار، باربری و اسباب کشی از طریق وب سایت پلاک نیز برای مشتریان امکان پذیر است. پلاک به دنبال ایجاد تحول در شیوه ی دسترسی مشتریان به ارائه دهندگان خدمات، ارتقاء کیفیت و شفافیت قیمت ها است، با ارائه ی خدمات نظافت منزل در محل، کارواش در محل و خشکشویی سیار به مشتریان، ضمن ایجاد سهولت در ثبت سفارش و داشتن حق انتخاب در تعیین زمان و گزینش پلاک یار (متخصص)، اطمینان از صلاحیت فنی پلاک یاران و کیفیت خدمات را برای مشتریان تضمین می کند.

در حال حاضر سرویس نظافت منزل، نظافت مشاعات و کارواش سیار راه اندازی شده است و سایر خدمات به زودی در دسترس مشتریان خواهد بود.

رمز موفقیت هر کسب وکاری رضایت مشتریان آن است و پلاک با اتکا به پلاک یاران منتخب و در راستای احترام به حق مشتری، ضمانت بازپرداخت وجه یا ارائه ی سرویس مجدد رایگان در صورت عدم رضایت از تجربه ی خدمت گرفته شده را در اختیار کاربران قرار می دهد؛ کافی است با امور مشتریان پلاک تماس حاصل کنید، بدین ترتیب پس از حضور کارشناسان فنی پلاک در محل و تایید آن ها، کل وجه پرداختی یا قسمتی از آن به حساب شما عودت خواهد شد. امور مشتریان پلاک در تمامی مراحل ثبت تا اتمام سفارش، همراه مشتریان خواهد بود تا ضمن اطمینان از حضور به موقع پلاک یاران و کیفیت خدمات ارائه شده توسط آن ها، آرامش و اطمینان خاطر را برای مشتریان خود به ارمغان آورد.

همین حالا با ورود به سایت www.pelak.com یا از طریق دانلود اپلیکیشن، راحتی و سهولت در دریافت خدمات را تجربه کرده و زمان بیشتری را صرف عزیزانتان کنید.

اسنپ از خیابان راننده جدید استخدام نمی کند

در پی اتفاقی که به تازگی برای یکی از مسافران سرویس تاکسی آنلاین افتاده، اسنپ ثبت نام رانندگان جدید را متوقف کرد.

به گزارش زومیت، هفته ی گذشته شکایتی علیه یکی از رانندگان سرویس تاکسی یاب اسنپ مبنی بر تعرض، به دادگاه ارایه شد.

شهرام شاهکار، مدیر اجرایی اسنپ در پی شکایت از این سرویس، ضمن دلجویی از مسافران و شهروندان، اعلام کرد که پروسه ی ثبت نام رانندگان جدید فعلا متوقف شده است.

در ادامه اظهارات مدیر اجرایی اسنپ را می خوانید:

شهروندان عزیز، خانواده محترم اسنپ، مسافران و هم راهان گرامی،

اینجانب بابت خبر ناخوشایند اخیر مبنی بر حادثه ای که در یکی از سفرهای اسنپ اتفاق افتاده است عمیقا متاسف و ناراحتم و به شما یقین می دهم که اسنپ در هر شرایطی کنارتان می ایستد.

ما در مسیر شفاف سازی دلایل بروز این اتفاق ناگوار، به دستگاه های انتظامی و قضایی کشور عزیزمان اطمینان کامل داریم و همانند گذشته، نهایت همکاری را برای روشن شدن حقیقت با دستگاه های مذکور خواهیم داشت.

اسنپ تا کنون بیش از ۱۰۰ میلیون سفر موفق را در صحت کامل به انجام رسانده است و صدها هزار هم راه (راننده) معتمد، مسئول و سخت کوش از طریق این سامانه به خدمات رسانی و کسب روزی می پردازند.

امنیت کاربران مسافر و راننده اسنپ، همیشه مهمترین اولویت ما بوده است، آنقدر که رخ دادن حتی یک حادثه ناگوار را در بین میلیون ها سفر موفق، نمی پذیریم. اسنپ می بایست امن ترین سرویس هوشمند حمل و نقل در ایران باشد، و هیچ باوری غیر از این برای ما  مورد قبول نیست.

متهم این حادثه با سوء استفاده از اطلاعات و هویت فردی دیگر موفق به فریبکاری شده و در فرآیند تایید صلاحیت راننده در اسنپ تخطی کرده است.

بنابراین ما برای بالا بردن هرچه بیشتر امنیت سفرها، اقداماتی فوری و جدی را در دستور کار خود قرار داده ایم. از این پس، تایید هویت هر راننده از سوی ۳ ناظر و کارشناس با تجربه و متخصص اسنپ به طور مجزا صورت می گیرد.

همچنین تا اطلاع ثانوی، فرآیند ثبت نام رانندگان را در سطح شهرها متوقف کرده ایم، تا تمام مراحل جذب رانندگان را بار دیگر با دقت ارزیابی نموده و بهبود بخشیم.

همه شما عزیزانی که در این مدت با نظرها، انتقادها و محبت خود کمبودها و ضعف های موجود را گوشزد کرده اید، به ما امید می دهید تا در مسیر بهبود این سامانه با قدرت بیشتری گام برداریم.

من و سایر همکارانم همواره در تعامل مستقیم و مستمر با مقامات مسئول، برای ارتقا و بهبود امنیت سرویس اسنپ بوده  و خواهیم بود.

در پایان اطمینان می دهم که به زودی اطلاعات کامل تری در این باره به شما عزیزان ارائه خواهد شد.

نسخه ۴.۴ تلگرام با تغییراتی همچون لایو لوکیشن، مدیا پلیر و زبان های جدید منتشر شد

نسخه ی ۴.۴ تلگرام با تغییرات جدیدی همچون اضافه شدن لایو لوکیشن، بازطراحی شدن مدیا پلیر و زبان های جدید منتشر شد.

به گزارش زومیت، نسخه ی ۴.۴ تلگرام بعد از مدتی نسبتا طولانی منتشر شد و مانند همیشه، همراه آن امکانات جدیدی به این پیام رسان محبوب راه پیدا کردند.

لایو لوکیشن (موقعیت مکانی لحظه ای)

توسط این امکان جالب از این پس می توانید موقعیت مکانی خود را به صورت زنده با دوستانتان به اشتراک بگذارید؛ به این صورت که مخاطب شما می تواند به صورت لحظه ای، موقعیت مکانی  خود را روی نقشه مشاهده کند؛ بدین ترتیب دیگر نیازی به ارسال دستی توسط شما نیست. این ویژگی به خصوص برای زمان هایی که قصد ملاقات یکدیگر را دارید کاربردی خواهد بود و می تواند در زودتر پیدا کردن یکدیگر به شما کمک کند. برای استفاده از این امکان کافی است به بخش Location رفته و گزینه ‘Share My Location for…’ را لمس کنید

پلیر داخلی با طرح جدید

پلیر داخلی جدید در نسخه ی ۴.۴ کاملا بازطراحی شده است و هم اکنون می توانید پلیر زیباتری را با امکانات بیشتر در اختیار داشته باشید. با اضافه شدن پلی لیست به پلیر داخلی نیز از این پس می توانید مانند یک موزیک پلیر حرفه ای در تلگرام به گوش دادن موسیقی های خود بپردازید.

زبان های جدید و پلت فرم ترجمه

از نسخه ی ۴.۴ می توانید تلگرام را در زبان های فرانسوی، اندونزیایی، روسی و اکراینی نیز در اختیار داشته باشید. نکته ی عجیب، اضافه نشدن زبان فارسی با وجود تعداد بالای کاربران فارسی زبان تلگرام است. هرچند که تلگرام به صورت رسمی اعلام کرد که زبان فارسی نیز در راه است و به زودی به این پیام رسان اضافه خواهد شد.

نکته ی جالب دیگری که در رابطه با زبان برنامه وجود دارد راه اندازی شدن پلت فرم ترجمه برای تلگرام است. توسط این بخش از وب سایت تلگرام، می توانید با اکانت خود وارد پنل شده و ترجمه ی زبان های موجود در برنامه را اصلاح کنید. برای مثال اگر از ترجمه ی “Attach” در زبان فارسی راضی نیستید می توانید وارد این پنل شده و ترجمه ی بهتری برای آن مشخص کنید. این موارد بعد از بررسی و در صورت داشتن شرایط لازم تایید خواهند شد و بدون نیاز به آپدیت اپلیکیشن، اعمال خواهند شد. این بخش به شکل کاملا جزیی دسته بندی شده و مشخصا تلگرام زمان زیادی برای تهیه این پنل به خرج داده است.

دیگر موارد: علاوه بر بخش های اصلی بالا، نکات جزیی دیگری نیز در این بروزرسانی وجود دارد. در  گروه های خصوصی از این پس می توانید مشخص کنید که آیا اعضای جدید پیام های قبل از عضویت شان را مشاهده کنند یا خیر. همچنین پیام های ادمین با برچسب admin مشخص خواهند شد تا اعضا بتوانند ادمین گروه را شناسایی کنند.

توئیتر امکان ذخیره‌ی توئیت ها را فراهم می کند

چند روز بعد از افزایش محدودیت کاراکتری توئیتر، مدیر تولید این شرکت اعلام کرد به زودی امکان ذخیره ی توئیت ها برای کاربران فراهم خواهد شد.

به گزارش زومیت، کیث کولمن مدیر تولید و فناوری توئیتر از تغییرات جدیدی در این پیام رسان خبر داد. به گفته وی درخواست های زیادی از طرف افرادی که خواستار اضافه شدن امکان بوکمارک توئیت ها بودند، دریافت شده بود، بنابراین به زودی این امکان فراهم خواهد شد. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد که بدون لایک کردن دوباره به توئیت ها برگردند. احتمالا بسیاری از شما با توئیت های جالبی برخورد کرده اید، اما هنگامی که خواسته اید دوباره آن ها را بخوانید یا برای دوستانتان ارسال کنید نتوانسته اید آن ها را پیدا کنید. البته شاید جست و جوی توئیتر گره از کار شما می گشود، ولی روش تضمین شده ای نبود و همیشه تعدادی توئیت جالب از دست می رفت.

معاون تولید توئیتر، jesarshah، نیز در توئیتی آدرس نمونه ی اولیه این ویژگی را اعلام کرد.

For Hack Week @Twitter we started developing #SaveForLater. Here’s the early Prototype that we put together in a week, which is likely to change. pic.twitter.com/c5LekvVF3l

— jesar (@jesarshah) October 9, 2017

این اطلاعیه درست چند روز بعد از اعلام افزایش محدودیت هر توئیت به ۲۸۰ کاراکتر منتشر شده است و به نظر می رسد توئیتر برای افزایش قدرت تاثیر خود در حال سازماندهی دوباره ی پلتفرمش است.

سامسونگ از سنسورهای تصویربرداری ایزوسل رونمایی کرد

سامسونگ دو سنسور تصویربرداری جدید مجهز به تکنولوژی ایزوسل معرفی کرده که تمرکز آن بر کوچک کردن سنسورها و افزایش کیفیت عکاسی در محیط های تاریک است.

به گزارش زومیت، سامسونگ که یکی از رهبران دنیای نیمه هادی ها است، دو سنسور تصویربرداری ایزوسل جدید را معرفی کرده است؛ سنسور ۱.۲۸ میکرومتری ۱۲ مگاپیکسلی ۲L9 از خانواده ی سنسورهای موسوم به Fast با فناوری با پیکسل های دوگانه و سنسور فوق العاده کوچک ۰.۹ میکرومتری ۲۴ مگاپیکسلی ۲X7 از خانواده ی سنسورهای موسوم به Slim با فناوری تتراسل.

سنسورهای ایزوسل سامسونگ بر اساس مشخصات کلیدی شان به چهار خانواده تقسیم می شوند؛ سریع (Fast)، باریک (Slim)، روشن (Bright) و دوگانه (Dual). با توجه به افزایش تقاضا برای گوشی های هوشمند ظریف تر با ویژگی های پیشرفته، سنسورهای جدید Fast 2L9 و Slim 2X7 با اندازه ی کوچک و توانایی تصویربرداری با رزولوشن بالای خود، به دستگاه های جدید اجازه خواهند داد تا بدون وجود برجستگی دوربین در قسمت پشت گوشی، تصاویری با جزئیات بالا در محیط های کم نور ثبت کنند.

سنسور ایزوسل Fast 2L9 به فناوری پیکسل های دوگانه (Dual Pixel) مجهز است؛ اندازه ی پیکسل ها در این سنسور از ۱.۴ میکرومتر به ۱.۲۸ میکرومتر کاهش یافته است و این سنسور از توانایی فوکوس خودکار فوق سریع پشتیبانی می کند. در فناوری پیکسل های دوگانه، در هر سنسور، به جای یک دیود نوری، از دو دیود نوری استفاده شده است. مجموعا ۱۲ میلیون پیکسل جهت تشخیص فوکوس در این سنسور وجود دارند که نه تنها به آن اجازه می دهند به سرعت روی اجسام کوچک و ثابت فوکوس کند، بلکه آن را قادر می سازند بدون از دست دادن فوکوس، حتی در محیط های تاریک نیز اجسام متحرک را دنبال کند.

به  لطف اندازه ی کوچک تر پیکسل ها، سنسور Fast 2L9 می تواند در ساخت ماژول های دوربین باریک مورد استفاده قرار گیرد که امکان طراحی گوشی بدون برجستگی دوربین را فراهم می آورد. همچنین، به وسیله ی تکنولوژی پیکسل های دوگانه، می توانید با دوربین های تک لنز  نیز تصاویری با افکت بوکه یا تصاویر هنری خارج از فوکوس ثبت کنید.

با پیکسل های ۰.۹ میکرومتری، سنسور ایزوسل Slim 2X7، اولین سنسوری است که از پیکسل هایی کوچک تر از ۱ میکرومتر استفاده می کند. حتی با چنین پیکسل های کوچکی، این سنسور توانایی ثبت تصاویر با رنگ های دقیق و نویز کمتر را فراهم می کند. این پیشرفت به لطف ظرفیت ثبت اطلاعات نوری بیشتر و  DTI عمیق تر در تکنولوژی ایزوسل امکان پذیر شده که از نشت رنگ ها (Color Crosstalk) جلوگیری می کند. علاوه  بر این، پیکسل های کوچک ۰.۹ میکرومتری به این سنسور ۲۴ مگاپیکسلی اجازه می دهند در ماژول های دوربین کوچک تر جای بگیرد که ساخت گوشی های رده بالا با دوربین های با کیفیت و طراحی باریک و زیبا را ممکن می سازد.

سنسور ایزوسل ۲X7 به ویژگی تتراسل مجهز است، این تکنولوژی به سنسورهای تصویربرداری اجازه می دهد در محیط های تاریک نیز تصاویری شبیه به تصاویر گرفته شده در محیط های روشن ثبت کنند. در تکنولوژی تتراسل، هنگام عکاسی در محیط های تاریک، هر چهار پیکسل با یکدیگر ادغام می شوند و به عنوان یک پیکسل عمل می کنند تا حساسیت سنسور به نور افزایش یابد. در محیط های روشن نیز، تکنولوژی تتراسل با کمک الگوریتم های چینش مجدد، تصاویری با حداکثر رزولوشن ثبت می کند. این مسئله به کاربران اجازه می دهد از دوربین جلوی گوشی خود جهت عکاسی در شرایط مختلف نوری استفاده کنند.

بن هور، معاون بخش یک پارچه  سازی سیستم ها و بازاریابی سامسونگ می گوید: سنسورهای ایزوسل Fast 2L9 و Slim 2X7 از تمام فناوری های پیکسلی سامسونگ بهره می برند و با توجه به توانایی بالایشان می توان از آن ها به عنوان دوربین اصلی یا دوربین جلو در گوشی های هوشمند استفاده کرد.

سامسونگ در نظر دارد توسعه ی تکنولوژی پیکسل های دوگانه و محصولات مجهز به پیکسل های ۰.۹ میکرومتری را ادامه دهد و امکان استفاده از محصولات مجهز به تکنولوژی ایزوسل را برای دستگاه های بیشتری فراهم آورد. این مسئله موجب می شود مشتریان از تجربه ی عکاسی بهتری سود ببرند.

اپل برای تولید آیفون منعطف با ال جی همکاری می کند

اپل برای توسعه ی آیفون مجهز به صفحه ی نمایش منعطف در حال همکاری با ال جی دیسپلی است.

به گزارش زومیت، بنابر گزارش های جدید، اپل در حال همکاری با ال جی برای تولید آیفون مجهز به نمایشگر منعطف است. اطلاعات ارائه شده نشان از این دارد که دلیل همکاری اپل با ال جی و کنار گذاشتن سامسونگ ترس از نشت اطلاعات مربوط به تولید آیفون و استفاده از آن در محصولات سامسونگ است.

براساس گزارش The Bell، ال جی دیسپلی یک فرایند جدید کاری را در دستور کار قرار داده که تولید نمایشگر اولد منعطف برای استفاده در نسل بعدی آیفون ها است. در این گزارش از LG Innotek نیز نام برده شده است. ال جی اینوتک نیز وظیفه توسعه ی بورد الکترونیکی خمیده برای استفاده در کنار نمایشگر منعطف را دارد که احتمالا RFPCB نامگذاری می شود.

منابع که نامی از آن ها برده نشده به این نکته اشاره کرده اند که تولید پنل های مورد نظر از سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز خواهد شد که به معنای به تعویق افتادن برنامه ی تولید آیفون های منعطف از سوی کمپانی اپل است. بنابر شنیده ها به نظر می رسد سال آینده ی میلادی شاهد رونمایی از اولین نسل گوشی منعطف سامسونگ خواهیم بود.

معمولا اپل مقدمات پروژه ی تولید گوشی هوشمند جدید خود را یک سال پیش از عرضه آغاز می کند که این پروسه شامل تولید ماژول هایی نظیر پنل می شود. ال جی دو تا سه سال پیش نمونه ی اولیه پنل منعطف خود را تولید کرده و در حال حاضر مشغول بهینه  سازی و همچنین افزایش مقاومت در کنار بهره وری تولید این محصول است.

سامسونگ به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده ی پنل های اولد برای استفاده در گوشی های هوشمند در حال حاضر وظیفه ی تامین نیاز اپل به این نوع پنل ها برای آیفون ۱۰ را بر عهده دارد. انتظار می رود این کمپانی کره ای در سال آینده ی میلادی نیز همچنان به عنوان تنها تامین کننده ی نیاز اپل ایفای نقش کند.

ال جی تولید انبوه پنل های اولد خود را آغاز کرده و انتظار می رود اولین محصول تولید شده توسط این کمپانی در اختیار شماری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند چینی قرار گیرد، حال آنکه ال جی همکاری با اپل برای تولید پنل های اولد را از سال ۲۰۱۹ میلادی آغاز خواهد کرد.

شنیده ها نشان از این دارد که اپل درصدد سرمایه گذاری در کارخانه ی E6 برای افزایش تولید پنل های اولد این کمپانی است. منابع نزدیک از همکاری  بین این دو کمپانی سخن می گویند.

مایکروسافت به پشتیبانی از نسخه ۱۵۱۱ ویندوز ۱۰ خاتمه می دهد

اگر از نسخه ۱۵۱۱ ویندوز ۱۰ استفاده می کنید، باید بدانید که اکنون بهترین موقع برای آپدیت به نسخه های بعدی است.

به گزارش زومیت، مایکروسافت آخرین آپدیت امنیتی را برای ویندوز ۱۰ نسخه ۱۵۱۱ منتشر خواهد کرد و پس از آن به پشتیبانی از این نسخه پایان می دهد. گفتنی است که این نسخه از ویندوز ۱۰ در نوامبر ۲۰۱۵ عرضه شده بود.

مایکروسافت طی چند ماه اخیر بارها اعلام کرده بود که به زودی به پشتیبانی خود از ویندوز ۱۰ ۱۵۱۱ خاتمه می دهد. شاید نام ۱۵۱۱ برای تان جالب باشد؛ بهتر است بدانید که این نام از دو بخش درست شده است که دو عدد چپ مربوط به سال انتشار و دو عدد راست مربوط به ماه انتشار آن هستند؛ به طور دقیق تر، ویندوز ۱۰ ۱۵۱۱ در ماه یازدهم سال ۲۰۱۵ در دسترس کاربران قرار گرفته است.

دهم اکتبر روز «به روزرسانی سه شنبه» نام دارد؛ روزی که در آن بسته های به روزرسانی امنیتی برای محصولات ردموندی ها عرضه می شوند. به روزرسانی سه شنبه دقیقا همان روزی است که مایکروسافت به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ ۱۵۱۱ خاتمه داد. مایکروسافت اعلام کرده است که بر اساس برنامه ریزی هایش، می خواهد پشتیبانی از نسخه  ی بعدی ویندوز ۱۰ یعنی ۱۶۰۷ را در ماه مارس ۲۰۱۸ متوقف کند. پیش بینی می شود که مایکروسافت، توقف پشتیبانی از ویندوز ۱۰ ۱۶۰۷ را نیز برای روز به روزرسانی سه شنبه (۱۳ مارس ۲۰۱۸) برنامه ریزی کرده باشد.

مایکروسافت قبلا در اظهاراتش گفته است که به مدت ۱۸ ماه از هر یک از نسخه های ویندوز ۱۰ پشتیبانی به عمل می آورد و این یعنی کاربران باید در فواصل زمانی مشخص، سیستم عامل خود را به روزرسانی کنند. چون این شرکت سالانه دو نسخه جدید از سیستم عاملش منتشر می کند، بیشتر کاربران هر شش ماه یک بار آن را به روزرسانی می کنند؛ یعنی تا پیش از این که پشتیبانی رسمی از نسخه ای متوقف شود، اکثر افراد سیستم عامل خود را به نسخه های جدیدتر آپدیت کرده اند.

مایکروسافت از نسخه ۱۵۱۱ ویندوز ۱۰ به مدت ۲۴ ماه پشتیبانی کرد؛ یعنی شش ماه بیشتر از آن چه وعده داده بود. این زمان بیشتر، به قوانین داخلی سری مایکروسافت مربوط می شود.

مایکروسافت قصد دارد که از دو نسخه جدید ویندوز ۱۰، یعنی ۱۶۰۷ و ۱۷۰۳ به ترتیب تا ماه های مارس و سپتامبر ۲۰۱۸ پشتیبانی کند. ردموندی ها از جدیدترین آپدیت ویندوز ۱۰ که نسخه ۱۷۰۹ است و به نام «آپدیت پاییزی توسعه دهندگان» شناخته می شود، تا ماه اوریل ۲۰۱۹ پشتیبانی خواهند کرد. آپدیت نام برده در روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۷ (۲۵ مهر ۱۳۹۶) در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

بر اساس تحقیقات جدید، تا ماه گذشته تنها ۲.۷ درصد از کاربران ویندوز ۱۰، از نسخه ۱۵۱۱ استفاده کرده اند و این عدد مطمئنا تاکنون با کاهش مواجه شده است. البته ۲.۷ رقم کمی نیست. با توجه به این که مایکروسافت ۵۰۰ میلیون دیوایس ویندوزی دارد، ۲.۷ درصد حدودا ۱۳.۵ میلیون از آنها را شامل می شود.

توقف پشتیبانی از ویندوز ۱۰ ۱۵۱۱ به معنی از بین رفتن این نسخه نیست. ویندوز ۱۰ ۱۵۱۱ همچون گذشته و بدون هیچ محدودیتی به کارش ادامه می دهد؛ تنها تفاوت این است که چون آپدیتی برایش عرضه نمی شود، احتمال ایجاد مشکلات امنیتی و پایین آمدن امنیت در برابر هکرها وجود دارد.

سیگیت از سریع ترین هارد دیسک ۱۲ ترابایتی دسکتاپ جهان رونمایی کرد

سیگیت هارد درایو دسکتاپی جدیدی معرفی کرده که ظرفیت ذخیره سازی بسیار بالا و البته سرعت بسیار زیادی دارد.

به گزارش زومیت، شرکت نام آشنای سیگیت از سریع ترین، پرظرفیت ترین و مطمئن ترین هارد دیسک مخصوص رایانه های دسکتاپ رونمایی به عمل آورد. این محصول BarraCuda Pro HDD نام دارد و ظرفیت ذخیره سازی آن ۱۲ ترابایت است. این ظرفیت ذخیره سازی چندین برابر بیشتر از ظرفیت ذخیره سازی هارد دیسک های تولید شده توسط نزدیک ترین رقبای سیگیت است. با توجه به این موضوع که هر روز شاهد رشد تولید محتوای با کیفیت ۴K هستیم، مسلما تولیدکنندگان محتوا به دنبال هارد دیسک هایی هستند که ظرفیت ذخیره سازی داده در آن ها تا جایی که امکان دارد زیاد باشد تا بدین طریق نیاز آن ها برای مدیریت و ویرایش کارها و نیز اجرای بازی های رایانه ای در دسکتاپ ها برطرف شود.

علاوه بر محصول نامبرده، کمپانی سیگیت از دو هارد درایو ۱۲ ترابایتی دیگر به نام  IronWolf و IronWolf Pro نیز رونمایی کرده است. این دو هارد دیسک ظرفیت ذخیره سازی بالا، قابلیت اطمینان و عملکرد مناسبی را ارائه می دهند. مت رادلِج معاون ارشد بازاریابی کسب و کار در کمپانی سیگیت می گوید: «مشتریان و شرکای تجاری ما که نیاز به فضای ذخیره سازی خیلی زیادی دارند از ما درخواست کرده اند تا جدیدترین و بزرگ ترین تکنولوژی ها را در کنار افزایش ظرفیت ذخیره سازی و عملکرد بالا در محصولات خود بگنجانیم. با محصولات ۱۲ ترابایتی سری پرو، مشتریان سیگیت می توانند در سیستم های خود به فضای ذخیره سازی بسیار زیاد و قابل توجهی دسترسی داشته باشند و بدین ترتیب این افراد می توانند داده های دیجیتالی بیشتری را روی سیستم های خود نگه داری کنند.»

هم اکنون هر سه هارد دیسک ۱۲ ترابایتی IronWolf، IronWolf Pro و BarraCuda Pro در سراسر جهان در دسترس مشتریان قرار دارند.

کامپیوترها به زودی انسان را در بحث و استدلال شکست می دهند

کامپیوترها  از گذشته حافظه ی بسیار بهتری از انسان داشته اند؛ اما آن ها هنوز در زمینه ی بحث و استدلال شانسی در برابر ما ندارند. با این حال، این روند به تدریج در حال تغییر است.

به گزارش زومیت، مدت زیادی است که کامپیوترها توانایی شکست ما را در بازی های استراتژی نظیر شطرنج پیدا کرده اند. ما اکنون به این نتیجه رسیده ایم که هوش مصنوعی در تحلیل حجم عظیم داده ها بهترین گزینه است و عملکرد بی نقصی دارد. برای مثال می تواند با بررسی میلیون ها رسید یک سوپرمارکت، میزان خرید روزانه ی مشتریان را دریابد و تاثیر زیادی در بهبود بهره وری داشته باشد.

اما چه می شد اگر هوش مصنوعی قادر به انجام اکثر رفتارهای ما نظیر درک حالات ظریف انسانی، قدرت بیان و حتی ابراز احساسات می شد و جای ما را در بحث و استدلال می گرفت؟

با این حال، این احتمال وجود دارد که هوش مصنوعی این توانایی را پیدا کند تا در گرفتن تصمیم های بهتر به انسان یاری رساند و این همان زمینه ای است که محققان اکنون مشغول کار روی آن هستند.

تشخیص استدلال

تا همین چند وقت اخیر، خلق ماشین هایی که قادر به بحث و استدلال باشند یک هدف دست نیافتنی به حساب می آمد.

البته هدف این نیست که کامپیوترها در زمینه هایی نظیر نحوه ی مجادله با افراد پرخاشجو بر سر تصاحب یک فضای پارک یا تشخیص نوبت افراد در بیرون بردن آشغال ها آموزش ببینند.

در عوض، ماشین هایی که قادر به بحث و استدلال هستند باعث شکل گیری مباحثه می شوند و به انسان ها کمک می کنند بهتر دلیل بیاورند، گزینه های جایگزین را در نظر داشته باشند و به جمع بندی مناسب تری دست یابند.

این احتمال وجود دارد که این ماشین ها در تصمیم گیری های مربوط به موضوعات مختلف از نحوه ی سرمایه گذاری یک کسب وکار تا مقابله با جرم و جنایت و ارتقای سلامت عمومی تاثیرگذار باشند.

اما تعریف چگونگی شکل گیری ارتباطات انسانی و ماهیت بحث و استدلال و آموزش آن ها به یک کامپیوتر، امری فوق العاده پیچیده و دشوار است.

گری کاسپارف، قهرمان شطرنج دنیا در سال ۱۹۹۷ از ابرکامپیوتر دیپ بلو شکست خورد

برای مثال، یک جلسه ی دادگاه را به عنوان محلی برای شکل گیری بحث و استدلال در نظر بگیرید.

ارائه ی شواهد و مدارک، بدون شک بخشی از فرایند مباحثه است. اما قواعد اجتماعی، نیازمندی های قانونی، احساسات هیجانی و محدودیت های عملی همگی بر نحوه ی شکل گیری و بیان استدلال توسط وکلا، اعضای هیئت منصفه و قاضی تاثیرگذار هستند. با این حال احتمال ساخت الگو از برخی از جنبه های استدلال انسانی وجود دارد و محققان در چند سال گذشته در فکر تحقق این موضوع بوده اند.

محققان در حال حاضر تلاش می کنند تا عملکرد فعالیت های یاد شده را ثبت و آن ها را به الگوریتم های هوش مصنوعی تبدیل کنند. این حوزه ای است که به نام «فناوری استدلال» شناخته می شود.

پیشرفت های این حوزه به واسطه ی افزایش سریع حجم داده های موجود برای آموزش کامپیوترها در زمینه ی هنر بحث و استدلال صورت گرفت است.

حوزه هایی نظیر تجزیه و تحلیل اطلاعات، منابع تخصصی آنلاین و برنامه هایی نظیر «هزارتوی اخلاقی» از بی بی سی در حال تهیه ی انواع مختلف داده های مورد نیاز هستند. علاوه بر این شیوه های جدیدی نیز برای آموزش نحوه ی کارکرد بحث و استدلال به کامپیوترها توسعه یافته اند.

پرسش هایی که با «چرا» آغاز می شوند محبوب کودکان خردسال هستند و کامپیوترها به زودی می توانند استاد پاسخگویی به آن ها شوند

محققان این حوزه از فلسفه، زبان شناسی، علوم کامپیوتر و حتی حقوق و علوم سیاسی در جهت درک این مسئله که چگونه مباحثات با یکدیگر تناسب می یابند، بهره می گیرند.

اخیرا محققان دانشگاه داندی در حال بهره گیری از تئوری های ۲۰۰۰ ساله ی علم زیباشناسی سخن و فنون ادبی به عنوان شیوه ای برای تشخیص ساختار بحث و استدلال های روزانه و واقعی بوده اند.

پیشرفت های سریع در این حوزه منجر به این شده تا آزمایشگاه های تحقیقاتی بی شماری در سرتاسر دنیا  خود را درگیر حل این مسئله کنند. به باور پروفسور کریس رید، روند انفجاری پیشرفت این حوزه هرگز در هیچ زمینه ی آکادمیک دیگری در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است.

چرا آسمان آبی است؟

آیا پیشرفت در این حوزه از فناوری منجر به این می شود که کامپیوترها به سخن وران حاذقی تبدیل شده و به زودی دنیا را تحت سلطه ی خود دربیاورند؟ پاسخ این سوال منفی است. بگذارید یک مثال واضح در این باره مطرح کنیم.

تا همین چند وقت اخیر، حتی عملکرد پیچیده ترین فناوری های هوش مصنوعی نیز به طور کامل توسط ضمیرها دچار اختلال می شد.

برای مثال، اگر به دستیار دیجیتالی گوشی هوشمند خود بگویید: «من از امی واینهاوس (خواننده) خوشم می آید، یکی از آهنگ های او را پخش کن»؛ نرم افزار هوش مصنوعی در پاسخگویی به درخواست شما ناتوان خواهد بود؛ زیرا دستیار دیجیتالی شما نمی تواند تشخیص دهد که منظور شما از ضمیر «او» در واقع امی واینهاوس است. در نتیجه، هوش های مصنوعی فعلی هنوز راه درازی برای تسخیر دنیا و تحقق پیش بینی فیلم های آخرالزمانی دارند.

پرسش هایی که با «چرا» آغاز می شوند محبوب کودکان خردسال هستند و کامپیوترها به زودی می توانند استاد پاسخگویی به آن ها شوند

اگر درک چنین جمله ی آسانی می تواند برای هوش مصنوعی بسیار دشوار باشد، پس شانس اینکه کامپیوترها قادر به بحث و استدلال باشند چقدر است؟

حداقل دو راه وجود دارد که کامپیوترها از طریق آن می توانند قادر به انجام بحث و استدلال شوند.

اولین راه حل توجیه و توضیح است.

جستجو و بررسی آنلاین در مورد چگونگی تاثیر خشونت بازی های ویدئویی روی کودکان یک مسئله است؛ اما در اختیار داشتن سیستمی که به صورت خودکار دلایل موافق و مخالف سانسور چنین خشونتی را جمع آوری کند، مسئله ی کاملا دیگری است. آی بی ام با همکاری دانشگاه داندی در حال تحقیق و پژوهش در این حوزه هستند.

راه حل دوم توسعه ی نوعی هوش مصنوعی  است که قادر به انجام بازی های گفتگو محور و پیروی از قواعد تعاملی موجود بین انسان ها باشد.

این گونه بازی ها تکیه گاه اصلی تحقیقات فلسفی از افلاطون تا ویتگنشتاین بوده اند؛ اما در حال حاضر از آن ها به منظور کمک به کامپیوترها برای مشارکت در بحث های انسانی استفاده می شود. هرکس که با کودکان خردسال برخورد داشته، با این گونه بازی ها آشنا است.

قوانین این بازی ها بسیار ساده است. فرد بزرگسال جمله ای می گوید. کودک می پرسد «چرا»؟ و بزرگسال پاسخ می دهد. کودک دوباره می پرسد «چرا»؟ و همین روند تکرار می شود.

فرد بزرگسال این گفتگو را آن  قدر ادامه می دهد تا خسته شود؛ آن گاه برای فرار از بحث سعی می کند موضوع را عوض کند.

اما بسیاری از کسانی که این بازی را در نقش فرد بزرگسال انجام داده اند می دانند که پس از گذشت چند حرکت، پاسخ دادن به سوالات تاحدودی دشوار می شود و پیدا کردن پاسخ مناسب زمان بیشتری می برد.

در حالی که تلاش برای توضیح دلیل آبی بودن رنگ آسمان به یک کودک سه ساله چندان اهمیتی ندارد؛ اما تلاش برای یافتن پاسخ درست در بحث های مربوط به تصمیم های کاری یا یافتن راه حل مناسب در مواجه با یک تهدید تروریستی، اهمیت فراوانی دارد.

در نتیجه، اگر حتی ساده ترین بازی گفتگومحور بتواند تفکر پیرامون تصمیم های مهم را بهبود ببخشد، تاثیر الگوهای پیچیده تر چه خواهد بود؟

این همان موضوعی است که محققان در حال حاضر مشغول کار روی آن هستند.

اگر کامپیوترها بتوانند تکنیک های تشخیص انواع بحث  و استدلال های انسانی را که به منظور گرفتن تصمیم های گروهی استفاده می شود یاد بگیرند، می توانند شواهد موجود را نیز ارزیابی و براساس آن پیشنهاد یا حتی پاسخ ارائه کنند.

یاری رساندن به گروهی از افراد برای اجتناب از تمایلات ناخودآگاه، شواهد ناکافی و بحث و استدلال های ضعیف می تواند کیفیت یک مباحثه را بهبود ببخشد.

برای مثال، دانشگاه داندی در حال ساخت نرم افزاری است که بتواند بحث و استدلال افراد را براساس شهادت یک شاهد تشخیص دهد و سپس قادر به تحلیل و نقد آن ها باشد و در صورتی که شهادت شاهد جانبدارانه یا غیرقابل اطمینان باشد به آن اشاره کند.

از اتاق جلسات شرکت ها تا مشاوره ی خانواده و از تجزیه و تحلیل اطلاعات تا طراحی داخلی؛ هوش مصنوعی به زودی می تواند ما را به سمت گرفتن تصمیم های بهتر هدایت کند.

عبارت «هوش مصنوعی» اولین بار اواخر دهه ی ۱۹۵۰ مورد استفاده قرار گرفت و زمانی محققان را درگیر خود کرد که براساس پیش بینی ها، ۲۰ سال تا تحقق کامل آن زمان نیاز بود.

اکنون سال ها از آن دوران گذشته و فناوری استدلال در حال حاضر می خواهد در تصمیم گیری های انسانی مشارکت کند. این نوع هوش مصنوعی جای افراد را در گروه ها نخواهد گرفت؛ بلکه به عنوان یک همکار به آن ها کمک خواهد کرد تا از پس چالش های دشوار برآیند و حتی ممکن است در توضیح علت آبی بودن رنگ آسمان نیز به یک کودک ۳ ساله راهگشا باشد.

کاوش ها در زیلاندیا اطلاعات زیادی در مورد گذشته‌ زمین بیان می کند

پژوهشگران به تحقیق و جمع آوری داده در مورد قاره ی تماما زیر آب زیلاندیا مشغول شده  اند تا در نهایت اطلاعات مهمی از گذشته ی پیچیده ی کره ی زمین به دست آورند.

به گزارش زومیت، زیلاندیا نام قاره ای بوده که میلیون ها سال پیش بیشتر مساحت خود را به اقیانوس آرام داده و حالا در بستر این اقیانوس قرار گرفته است. این قاره مساحت تقریبی ۵ میلیون کیلومتر مربع دارد که ۹۵ درصد از آن زیر دریا مدفون شده و فقط بخش هایی از آن قابل سکونت به حساب می آید.

تابستان امسال گروهی تحقیقاتی متشکل از ۳۰ دانشمند از ۱۲ کشور مختلف تحقیقی را به مدت دو ماه شروع کردند تا داده های بیشتری از زیلاندیا بدست آورند. نتایج این تحقیق می تواند توضیحات بیشماری را در مورد وضعیت زمین در ماقبل تاریخ بدهد. دانشمندان توانسته اند با رفتن به عمق چهارهزار پایی از سطح دریا، به نمونه برداری و جمع آوری داده هایی بپردازند که می تواند فرآیند های زمین شناسی در ۷۰ میلیون سال پیش را موشکافی کند.

استفان پکار، از دانشمندان همکار در این تحقیق در مقاله ای می نویسد: نمونه های رسوبی به دست آمده همانند ماشین زمان عمل و راز های گذشته های دور را برای ما افشا می کنند؛ مشاهده ی سرنخ هایی از یک آتشفشان قدیمی زیر دریا تا نشانه هایی از سنگ هایی منجمد شده از مواد گداخته. احتمالا در زیلاندیا کوه های آتشفشانی قرار داشته اند که مواد مذاب را به بیرون پرتاب می کرده اند.

دانشمندان بر این باورند که زیلاندیا نزدیک به ۶۰ تا ۸۵ میلیون سال پیش از استرالیا جدا شده و نیوزلند و جزیره های اطراف آن را تشکیل داده است. با این حال بر سر اعلام زیلاندیا به عنوان یک قاره اختلاف نظرهایی وجود دارد و هنوز نمی توان زیلاندیا را ششمین قاره نامید.

یکی از بخش های هیجان انگیز این کاوش، کشف حدود ۸ هزار فسیل است که شامل انواع مختلف گونه های جانوری و گیاهی بومی زیلاندیا می شود. کشف این فسیل ها به دانشمندان فرصت خوبی برای تحقیق در مورد شرایط منطقه ای این قاره قبل از غرق شدن می دهد. براساس نتایجی که تا به حال بدست آمده، می توان حدس زد که منطقه مثل پلی عمل می کرده که حیوانات برای عبور و حرکت به سمت قاره های مختلف از آن استفاده می کردند. جرالد دیکنز، از اعضای تیم می گوید: مشاهده ی قشای میکروسکوپی موجودات زنده در آب های گرم و عمیق منطقه در کنار قارچ ها و گردهای گیاهان در خشکی نشان می دهند که شرایط آب و هوایی و جغرافیایی زیلاندیا بسیار متفاوت بوده است.

دانشمندان امید دارند که نتایج این کاوش علمی بتواند توضیحات بهتری در مورد نحوه ی زیست موجودات در ناحیه ی جنوبی اقیانوس آرام ارائه دهد. همچنین این کاوش احتمالا به بحث ها در مورد اینکه زیلاندیا را می توان قاره نامید یا خیر پایان خواهد داد. فاز دوم کاوش در سال ۲۰۱۸ و در نواحی اطراف استرالیا، نیوزلند و قطب جنوب ادامه پیدا می کند.

نیسان، رکورددار سنگین‌ترین یدک‌کشی با خودروی الکتریکی

ون برقی نیسان E-NV200 با کشیدن منزل هنرپیشه سینما؛ مارگوت روبی، رکورد سنگین ترین بارکشی با خودروی برقی را ثبت کرد.

به گزارش زومیت، امروزه تقریبا برای هر چیزی که بتوان متصور شد، رکورد ثبت می شود. حتی یک نگاه اجمالی به صفحه فیس بوک کتاب رکورد های گینس نشان می دهد که شخصی توانسته است، هویجی به وزن ۱۰ کیلوگرم پرورش دهد. نیسان هم به زودی نام خود را در این لیست در حال توسعه به لطف خودروی E-NV200، اضافه خواهد کرد، چراکه این خودروی برقی، سنگین ترین بارکشی را در کلاس خود انجام داده است.

این رکوردشکنی به شکلی نامرسوم و با کشیدن خانه پیشرفته هنرپیشه استرالیایی؛ مارگوت الیز روبی، انجام شده است. با بررسی مشخصات فنی خودروی E-NV200 متوجه می شوید که بیشینه ظرفیت یدک کشی این ون برقی برابر با ۴۳۰ کیلوگرم است، که البته نمیتوانید صفت فوق العاده را برای آن در نظر بگیرید، اما خانه مذکور سنگین تر از حداکثر ظرفیت خودرو است و وزن یدک کشی هم که خانه روی آن سوار است باید در نظر گرفته شود.

در حال حاضر، کارشناسان نیسان می گویند که این رکورد هنوز تأیید نشده است و باید منتظر دریافت مهر تأیید از گینس باشد. چراکه کارشناسان گینس باید مطمئن شوند، این صرفا یک بدل کاری تبلیغاتی نبوده است. ولی همراهی این فرایند توسط شخص مارگوت روبی سوار بر نیسان لیف تا حد زیادی صحت آن را تأیید می کند.

خارج از بحث رکوردشکنی، نسخه به روز E-NV200 از یک باتری پک ۴۰ کیلووات ساعتی قدرت می گیرد که برد مسافتی را به اندازه ۶۰ درصد (۲۸۰ کیلومتر) یا در واقع ۱۰۰ کیلومتر بیشتر از مدل (براساس چرخه رانندگی اروپایی جدید) قبل افزایش می دهد. این خودرو تا پایان سال جاری میلادی در اروپا عرضه خواهد شد و قرار است با پیشرانه الکتریکی ۱۰۹ اسب بخاری (۸۰ کیلووات ساعت) که گشتاور ۲۵۴ نیوتن متر تولید می کند، قدرت رسانی شود.

بادبان نوری چیست و چگونه کار می کند؟

نام بادبان نوری این روزها بر سر زبان ها است و دانشمندان می خواهند که از این فناوری، برای انجام سفرهای فضایی استفاده کنند.

به گزارش زومیت، بادبان نوری که با نام های دیگری نظیر بادبان خورشیدی و بادبان فوتونی نیز شناخته می شود، گونه ای از نیروی پیشرانش فضاپیما است که برای حرکت، از نوری که توسط خورشید به آینه های بزرگ فضاپیما تابیده می شوند، استفاده می کند. یک قایق بادبانی را در نظر بگیرید. این قایق، نیروی پیشران خود را به وسیله ی باد تأمین می کند؛ یعنی به علت برخورد جریان هوا با سرعت بالا به بادبان ها، نیروی پیشران ایجاد می شود و قایق حرکت می کند. بادبان نوری نیز دقیقاً به همین شکل عمل می کند با این تفاوت که نور تابیده شده به آینه هایی که همچون بادبان قایق هستند، نقش همان جریان هوا را ایفا می کند و باعث به حرکت درآمدن فضاپیما می شود.

به جای نور خورشید، می توان از پرتوهای پر انرژی لیزر نیز برای تولید نیرویی به مراتب قدرتمندتر استفاده کرد. این پرتوها در مقایسه با پرتوهای خورشید، دارای انرژی بیشتری هستند و نیروی پیشران بیشتری را ایجاد می کنند و همین موضوع باعث می شود که فضاپیما با سرعت بیشتری حرکت کند.

فضاپیماهای مجهز به فناوری بادبان نوری، می توانند به کاهش هزینه های مأموریت ها کمک کنند و در دوره های طولانی تری مورد استفاده قرار گیرند. چنین فضاپیماهایی تنها چند قطعه ی متحرک دارند و فرآیند سوخت گیری را انجام نمی دهند؛ بنابراین می توان از آن ها برای جابه جایی محموله ها بین فضا و زمین برای مدت زمانی طولانی استفاده کرد.

بادبان های نوری از پدیده ای که اثر ثابت شده و اندازه گیری شده روی فضاپیما دارد، برای حرکت استفاده می کنند. فشار خورشیدی، روی تمام فضاپیماها تأثیر می گذارد و فرقی نمی کند که آن ها در فضای میان سیاره ای باشند یا این که در مداری مشخص به دور جرمی کوچک گردش کنند. هنگامی که یک فضاپیمای معمولی به سمت مریخ حرکت می کند، به دلیل وجود فشار خورشیدی، هزاران کیلومتر از مسیر اصلی خود منحرف می شود؛ بنابراین، تمامی این اثرات باید به هنگام برنامه ریزی مسیر، اندازه گیری و محاسبه شوند تا مشکلی به وجود نیاید. در واقع دانشمندان از دهه  ی ۶۰ میلادی تا به امروز این کار را برای فضاپیماها انجام می دهند. جالب است که بدانید فشار خورشیدی، روی جهت گیری یک فضاپیما نیز تأثیر می گذارد و این مورد نیز باید به هنگام طراحی فضاپیما در نظر گرفته شود.

در فاصله ای که زمین از خورشید قرار گرفته، اگر یک بادبان نوری با ابعاد ۸۰۰ در ۸۰۰ متر قرار دهیم، میزان نیرویی که از جانب پرتوهای نور خورشید به آن وارد می شود حدود ۵ نیوتن خواهد بود. همین موضوع باعث می شود که فضاپیماهای مبتنی بر بادبان نوری، قدرت پرتاب بسیار ضعیفی داشته باشند و از این جهت به فضاپیماهایی که پیشرانه الکتریکی دارند، شبیه هستند؛ اما از آن جایی که این فضاپیماهای مبتنی بر بادبان نوری هیچ گونه نیروی پیشرانشی از خود ندارند، تماماً در اختیار فشار خورشیدی هستند و این نیرو نیز دائماً به بادبان ها وارد می شود. اثر جمعی این نیرو در طول زمان به اندازه ای بزرگ است که می تواند آن ها را به سرعت های بالا برساند؛ بنابراین شاید بتوان این فضاپیماها را جایگزین فضاپیماهای فعلی کرد.

تاریخچه طرح

یوهانس کپلر، ستاره شناس پرآوازه قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی، دنباله داری را مشاهده کرد که هاله ای درخشان و طولانی به دنبال آن بود. این هاله نشان می داد که خورشید این اثر را ایجاد کرده است. وی در سال ۱۶۱۰ میلادی نامه ای به گالیلئو گالیله، دانشمند و ستاره شناس ایتالیایی نوشت که در بخشی از متن آن، این چنین نوشته شده بود:

کشتی ها و بادبان ها را برای بادهایی که از بهشت می وزند آماده کنید. باید به دل باد زد؛ حتی آن پوچی بزرگ (سنگ آسمانی دنباله دار) نیز بی مهابا به دل باد زده است.

به نظر می رسد که کپلر به هنگام به کار بردن چنین تشبیهاتی، پدیده ی هاله نورانی دنباله دار را می دیده است و به آن خیره شده است. نتایج پژوهش هایی که کپلر روی دنباله دارها انجام داده بود، سال ها بعد منتشر شدند.

جیمز کلرک ماکسول، بین سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۴ میلادی، نظریه خود درباره ی میدان های مغناطیسی و تابش را منتشر کرد. در این نظریه ها نشان داده شده که نور، تکانه دارد و می تواند روی اجرام مختلف فشار وارد کند. معادلات ماکسول، بنیان گذار حرکت بادبان به وسیله ی فشار نور بودند و این نظریه ی جالب را ایجاد کردند. از سال ۱۸۶۴ به بعد، جامعه ی فیزیکدانان و سایر دانشمندان متوجه شدند که نور خورشید دارای تکانه ای است که می تواند بر اجرام مختلف فشار وارد کند.

ژول ورن، نویسنده ی مشهور قرن ۱۹، در کتاب از زمین تا ماه، این چنین نوشته است:

روزی فرا می رسد که سرعت ها، بسیار بیشتر از سرعت حرکت سیاره ها و پرتابه های امروزی خواهند بود. احتمالاً در آن زمان، نور یا شاید الکتریسیته عامل حرکت هستند. ما باید روزی به ماه، سیاره ها و ستاره ها سفر کنیم.

شاید بتوان گفت که از زمین تا ماه، نخستین کتابی است که در آن با قاطعیت گفته شده که نور می تواند بادبان ها و فضاپیماها را در فضا به حرکت درآورد.

پیوتر لبدوف، دانشمند اهل روسیه، نخستین شخصی بود که فشار نور را نشان داد. وی این کار را در سال ۱۸۹۹ به وسیله ی یک ترازوی پیچشی انجام داد. در سال ۱۹۰۱ نیز ارنست نیکلاس و گوردون هال طی یک آزمایش مستقل، به کمک رادیومتر نیکلاس این پدیده را نشان دادند.

سوانت آرنیوس، شیمی دان سوئدی، در سال ۱۹۰۸ پیش بینی کرد که احتمالاً فشار تابش خورشیدی، بذرهای حیات را بین فضای میان  ستاره ای پخش کرده است. این پیش بینی باعث شد که بالاخره پس از مدت ها، یک توضیح بسیار خوب برای نظریه پانسپرمیا پیدا شود. پانسپرمیا نظریه ای است که در مورد آغاز حیات روی زمین توضیحاتی را ارائه می کند. طبق این نظریه، شهاب سنگ ها و سایر سنگ های آسمانی، طی برخوردهایی که با زمین داشته اند، بذرهای حیات را با خود به زمین منتقل کرده اند. آرنیوس، نخستین دانشمندی بود که به وضوح اعلام کرد نور می تواند اجرام را بین ستاره ها جابه جا کند.

در سال ۱۹۱۲، آلبرت اینشتین با شناخت کاملی که از هم ارزی جرم و انرژی به دست آورد، تعریف متفاوتی را در خصوص این موضوع ارائه کرد. وی پس از بررسی ها و مطالعات بسیار، رابطه ی p=E/c را ارائه کرد که در آن، p نشان  دهنده ی تکانه، E نشان دهنده ی انرژی یک فوتون و c نیز نماد سرعت نور در خلأ است.

کنستانتین تسیولکوفسکی، دانشمند روسی و از نظریه پردازان مشهور پروازهای فضایی، نخستین شخصی بود که گفت برای به حرکت درآوردن فضاپیما در فضا، می توان از نور خورشید استفاده کرد. وی پیشنهاد داد که دانشمندان برای دستیابی به سرعت های کیهانی به کمک فشار نور خورشید، از آینه هایی بسیار بزرگ که از ورقه های نازک ساخته شده اند استفاده کنند. فریدریش زاندر، دانشمند آلمانی، در سال ۱۹۲۵ میلادی یک مقاله ی تخصصی و فنی را منتشر کرد که در آن تحلیل هایی بسیار دقیق و فنی از چگونگی حرکت بادبان خورشیدی ارائه شده بود. زاندر نیز در این مقاله، باز هم پیشنهادات تسیولکوفسکی را مطرح کرد و همان جملات را بازنویسی کرد.

جان برتون ساندرسون هالدین،  زیست شناس بریتانیایی، در سال ۱۹۲۷ در اندیشه ی ابداع سفینه هایی لوله مانند بود که می توانستند انسان را به فضا ببرند. سفینه ای که وی به آن فکر می کرد، دارای باله هایی از ورقه نازک فلزی بود که یک کیلومتر مربع و یا بیشتر مساحت داشتند و می توانستند از فشار نور خورشید برای حرکت استفاده کنند.

جان دزموند برنال، دانشمند ایرلندی، در سال ۱۹۲۹ این چنین نوشت:

ممکن است شکل خاصی از سفینه های فضایی توسعه یابد که به بادبان مجهز بوده و برای حرکت، به جای باد از اثر دافع پرتوهای خورشید استفاده می کند. یک سفینه فضایی که باله هایی بسیار بزرگ، فلزی و گسترده به مساحت ۴ کیلومتر مربع داشته باشد، ساخته خواهد شد. آن گاه برای افزایش سرعت، باله های خود را کاملاً باز خواهد کرد و به وسیله ی اثر دافعی نور خورشید، می تواند از میدان گرانشی آن بگریزد و سرعت بگیرد.

با توجه به این توضیحات، می توان فهمید که ایده ی ساخت بادبان خورشیدی در ذهن بسیاری از دانشمندان بوده است و چندین قرن قدمت دارد. حالا ما در روزگاری زندگی می کنیم که نیاز به چنین سفینه ای، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. در واقع، استیون هاوکینگ، کیهان شناس مشهور و یوری میلنِر، میلیاردر روسی، به دنبال این هستند که با استفاده از فناوری بادبان نوری، سفینه ای را به سمت سیاره های فراخورشیدی ارسال کنند. شاید بتوان گفت که این دو شخص، باز هم این فناوری را بر سر زبان ها انداخته اند.

در سال ۱۹۷۶ میلادی، برای نخستین بار، دانشمندان به صورت رسمی فرآیند طراحی و ساخت چنین بادبانی را در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا آغاز کردند و قصد داشتند که آن را برای یک مأموریت احتمالی دیدار با دنباله دار هالی آماده کنند.

بادبان نوری چگونه کار می کند؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که بادبان های خورشیدی، به وسیله ی بادهای خورشیدی حرکت می کنند؛ دقیقاً همانند چیزی که برای قایق های بادبانی صدق می کند. می دانیم که در اقیانوس ها و دریاها، باد عامل پیش بَرنده ی قایق های بادبانی است؛ اما این برای بادبان های خورشیدی صدق نمی کند و در واقع هیچ بادی در کار نیست. فشاری که تابش خورشیدی بر بادبان خورشیدی وارد می کند، ناشی از بازتاب نور است و کسر ناچیزی از پرتوها نیز جذب می شوند.

طبق رابطه ی هم ارزی که توسط اینشتین مطرح شد، تکانه یا شار یک فوتون، این چنین محاسبه می شود: p = E/c

همه ی ما می دانیم که یک فوتون، هیچ وزنی ندارد؛ پس چگونه می تواند یک بادبان نوری را به سمت جلو حرکت دهد؟ اصلاً چگونه ممکن است که یک چیز بی وزن، تکانه را منتقل کند؟

پرسش جالبی است و مسئله ی انتقال تکانه توسط فوتون نیز چیزی نیست که بتوان به این سادگی مشاهده کرد. این موضوع نیز به خاص بودن نور مرتبط است. پیش تر دانسته ایم که نور رفتاری موجی و ذره ای دارد؛ به عبارتی دیگر، برای صدق کردن چنین توضیحی، ما پذیرفته ایم که ذرات سازنده ی نور، وزنی ندارند. برای این که دقیقاً بدانیم که چگونه چنین چیزی ممکن است، بیایید که ابتدا به نور به عنوان یک موج بنگریم و رفتار ذره ای فوتون را نادیده بگیریم.

ما به وسیله ی مقدار انرژی حمل شده توسط موج، طیف الکترومغناطیسی را آن را تفکیک می کنیم. موجی پر انرژی تر است که فرکانس بالاتری داشته باشد؛ بنابراین با تقسیم فرکانس ها، می توان سطوح انرژی را از یکدیگر جدا کرد. وقتی که این امواج به سطح برخورد کرده و توسط آن جذب می شوند، انرژی خود را به درون آن سطح حمل خواهند کرد. به همین دلیل است که ما وقتی در معرض نور خورشید هستیم، دچار سوختگی می شویم. نور فرابنفش خورشید که ما آن را مشاهده نمی کنیم، انرژی بسیار زیادی را با خود حمل می کند و این انرژی مستقیماً به پوست ما نفوذ می کند. پوست ما نمی تواند این میزان انرژی را به خوبی تحمل کند و بنابراین ما با یک سوختگی مواجه می شویم؛ گویی ما مستقیماً یک چیز بسیار داغ را لمس کرده ایم.

اما چه می شود اگر سطحی نتواند نور را جذب کند؟ به عبارتی دیگر، برای یک سطح همچون آینه که می تواند نور مرئی را بازتاب کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر موج به صورت کامل به سطح برخورد کرده و از آن بازتاب شود، آن گاه هیچ انتقال انرژی به سطحی صورت نمی گیرد. واقعیت این است که هیچ یک از مواد شناخته شده، به صورت کامل منعکس کننده نیستند؛ بنابراین، نور تابیده شده به آینه، به هنگام بازتاب بخشی از انرژی اولیه ی خود را از دست می دهد و آن را به آینه منتقل می کند. در بسیاری از موارد، این انرژی از دست رفته بسیار ناچیز است. اگر شما در فکر ساخت یک بادبان نوری باشید، همین مقدار ناچیز انرژی که در آینه باقی می ماند، می تواند بادبان را اندکی به جلو حرکت دهد.

به عقب باز می گردیم و این بار، به نور به عنوان ذره نگاه می کنیم و دیدگاه موجی را کنار می گذاریم. نور ذره ای، همچنان با خود انرژی حمل می کند. نور در حالت ذره، کمی عجیب تر است؛ زیرا حالت آن به گونه ای است که حتی بدون داشتن اندکی وزن، توانایی حمل تکانه را دارد. در این جا ما شاهد انتقال تکانه-انرژی هستیم؛ حتی بدون آن که وزنی در کار باشد، این اتفاق برای تمام فوتون های نور رخ می دهد. با تاباندن نور به یک آینه، رشته ای از ذرات به سطح آینه برخورد کرده و بازتاب می شوند (همانند برخورد توپ شیطونک به سطح و بازگشت آن) و بخشی از انرژی خود را به سطحی که به آن برخورد کرده اند، منتقل می کنند. این انتقال انرژی، به سطح مقداری تکانه می دهد و اگر این سطح به صورت کاملاً رها در فضا شناور باشد (مانند بادبان نوری)، به آهستگی حرکت کرده و سرعت می گیرد.

با این تفاسیر، به نظر می رسد که اگر نور را در حالت موج و در حالت ذره در نظر بگیریم، نتیجه ی یکسانی خواهیم داشت و آن هم انتقال انرژی و ایجاد حرکت است. در برخی شرایط خاص، بهتر است که از نظر ریاضی، نور را فقط در یک حالت موجی یا ذره ای به صورت جداگانه در نظر بگیرید و هیچ گاه آن را موجی-ذره ای نبینید؛ زیرا در این حالت، کاملاً مشخص می شود که نور چگونه می تواند به عامل پیشران بادبان نوری تبدیل شود.

واژه ای که برای این انتقال اندک تکانه انرژی در نظر گرفته اند، «فشار تابشی» است. اگر این فشار به بادبانی وارد شود که در منظومه ی شمسی حرکت می کند، به آن «فشار خورشیدی» می گوییم. در سایر نقاط فضا، تابش های بسیار زیادی وجود دارد؛ به عبارت دیگر، منابع نور در کیهان بسیار زیاد هستند. با توجه به این موضوع، می توان گفت بادبان نوری توانایی حرکت در هر نقطه ای از جهان شناخته شده را دارد.

متأسفانه خورشید ما، منبع نوری قدرتمندی نیست و نمی تواند فشار تابشی عظیمی را ایجاد کند. اگر به اندازه ی کافی قدرتمند بود، ما نیازی به ساخت بادبان های نوری بزرگ نداشتیم. بادبان های نوری فعلی که در دست طراحی  هستند، چند صد متر مربع مساحت دارند تا بتوانند سرعت کافی به سفینه دهند.

جنس بادبان

در حال حاضر، بسیاری از شرکت ها برای ساخت بادبان های نوری از لایه ی بسیار نازکی از آلومینیوم که روی یک صفحه ی پلاستیکی نازک کشیده می شود استفاده می کنند. دانشمندان می توانستند بدون وجود لایه ی پلاستیکی نیز بادبان را طراحی کنند؛ اما وجود چنین لایه ای با توجه به خاصیت انعطاف پذیری پلیمر، برای کنترل اجزا ضروری است و وظیفه ی انعکاس نور نیز بر عهده ی ورق آلومینیمی خواهد بود. چنین موادی می توانند حتی به هنگام عبور از نزدیکی خورشید، گرمای آن را تحمل کرده و همچنان مستحکم باقی بمانند. ورقه ی آلومینیمی که منعکس کننده ی نور است، به طرف خورشید قرار می گیرد.

اریک درکسلر، دانشمندی است که طرحی مفهومی از یک بادبان نوری را توسعه داده که در آن، خبری از صفحه ی پلاستیکی نیست. وی بادبان های نوری مقاوم به جرم را نشان داده است و نسخه هایی آزمایشی از آن ها را نیز ساخته است. بادبان های پیشنهادی او، پنل هایی از جنس آلومینیم بسیار نازک (با ضخامت ۳۰ تا ۱۰۰ نانومتر) دارند که روی ساختاری کششی نصب می شوند. این بادبان ها توانایی چرخش دارند و مستقیماً تحت فشار قرار می گیرند. او در آزمایشگاه نمونه هایی از این ورقه ها را ساخت؛ اما متأسفانه مواد به اندازه ای ظریف و نازک هستند که نمی توانند از فرآیند تا شدن، پرتاب شدن به فضا و مستقر شدن، جان سالم به در ببرند. بادبان هایی در این رده، سطح بیشتری را نسبت به واحد جرم به ارمغان می آورند و می توانند نسبت به بادبان های مبتنی بر صفحات پلاستیکی، ۵۰ برابر شتاب بیشتری داشته باشند.

انستیتو طرح های مفهومی فوق پیشرفته ناسا، در سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹، روی پژوهشی که توسط جِفری لَندیس انجام شد، سرمایه گذاری کرد. این دانشمند، طیف گسترده ای از مواد را برای بادبان های نوری معرفی کرد. او برای بادبان های نوری که به وسیله ی اشعه ی لیزر حرکت می کنند، ماده ی آلومینا (آلومینیم اکسید) را پیشنهاد کرد و برای آن دسته از بادبان هایی که به وسیله ی امواج مایکروویو حرکت می کنند، فیبر کربن را پیشنهاد داد. این در حالی بود که در آن زمان، فقط از ورقه های آلومینیومی و صفحات کاپتونی استفاده می شد.

در سال ۲۰۰۰، مجموعه آزمایشگاه های Energy Science شکل خاصی از فیبر کربن را توسعه داد که برای استفاده در بادبان های نوری بسیار مناسب و کارآمد بود. این فیبر کربن، ۲۰۰ بار نازک تر از موادی بود که در آن زمان برای استفاده در بادبان های نوری مورد استفاده قرار می گرفتند؛ اما به حدی متخلخل بود که جرمی مشابه آن ها داشت. استحکام و دوام این فیبر کربن به حدی بالا بود که می توانست به راحتی صفحات پلاستیکی رایج در آن زمان را شکست دهد. این فیبر کربن قابلیت خود ترمیمی داشت و می توانست در مقابل دماهای بسیار بالا مقاومت کند.

پس از آن سال، دانشمندان گمانه زنی ها پیرامون یک فناوری نظری را آغاز کردند. آن ها در مورد تکنیک های ساخت مولکولی برای ایجاد مواد مستحکم و پیشرفته که روی نانو لوله های شبکه ای مستقر می شوند، به بحث و تبادل نظر پرداختند. فضای میان شبکه های این نانو لوله ها، کمتر از نصف طول موج نوری است که به بادبان برخورد می کند. هرچند این مواد بسیار پیشرفته هستند و تا تولید آن ها در محیط آزمایشگاه راهی طولانی در پیش است و بعید به نظر می رسد که بتوان به این زودی ها آن  را در مقیاس تجاری و انبوه تولید کرد.

یکی از موادی که چگالی بسیار پایینی دارد، لیتیم است. چگالی لیتیم، ۵ بار کمتر از آلومینیوم است. سطوح براق و غیر اکسید همواره نور را به خوبی بازتاب می دهند. چگالی سطح یک ورقه ی لیتیم با ضخامت ۲۰ نانو متر، چیزی در حدود ۰.۱۱ گرم بر متر مربع است؛ بنابراین برای ساخت یک بادبان نوری با بازدهی بالا، می توان از یک ورقه ی لیتیمی با ضخامت ۲۰ نانو متر استفاده کرد. چنین بادبانی باید در فضا مونتاژ شود و برای نزدیک شدن به خورشید استفاده نشود. چنین بادبانی می تواند با شتاب اولیه ۴۰۰ میلی متر بر مجذور ثانیه سفینه را به حرکت درآورد.

منیزیم و بریلیم نیز از جمله موادی هستند که می توان از آن ها در ساخت بادبان هایی با بازدهی بالا استفاده کرد. منیزیم، بریلیم و لیتیم می توانند با یکدیگر و یا با آلومینیم آلیاژ شوند.

آیا بادبان های نوری آینده سفرهای فضایی هستند؟

دانشمندان در نظر دارند برای مأموریت های فضایی بسیاری که پیش رو هستند، از بادبان های نوری استفاده کنند. چنین سفینه ای نیازی به سوخت ندارد و می تواند آزادانه به کمک نور حرکت کند؛ همچنین می توان آن را به هر نقطه ای از منظومه ی شمسی و یا فراتر ارسال کرد. طبق گفته های پژوهشگران ناسا که روی طراحی کاوشگر میان ستاره ای کار می کنند، یک سفینه ی فضایی که به بادبانی به مساحت ۴۰۰ متر مربع مجهز شده، می تواند در طول یک سال، چیزی در حدود ۲.۱ میلیارد کیلومتر حرکت کند و می تواند ظرف یک دهه و یا بیشتر، از محدوده ی گرانش خورشید بگریزد.

بروس کمپبِل، مهندس هوا فضای ناسا می گوید: در حال حاضر ما هیچ گونه سوخت شیمیایی که بتواند چنین سرعتی را برای یک سفینه به ارمغان آورد نمی شناسیم. این در حالی است که بادبان نوری توانایی دستیابی به سرعت های بالا را دارد.

همان طوری که گفته شد، فشار تابشی، به مقدار ناچیزی بادبان را حرکت می دهد؛ اما این فشار، دائمی و ادامه دار است و با گذر زمان، به حرکت سفینه شتاب می دهد و بر سرعت آن می افزاید. متأسفانه هنوز راهی طولانی در پیش است تا بادبان های نوری از طرح مفهومی بیرون آمده و رنگ واقعیت به خود بگیرند. تا سال ۲۰۱۰ میلادی، شاهد معرفی نسخه ای واقعی از بادبان های نوری نبودیم؛ تا این که در همان سال، کاوشگر ژاپنی Ikaros با بادبانی به مساحت ۱۴ متر مربع، معرفی شد. این کاوشگر، نخستین سازه ی بشر بود که توسط فوتون ها در فضا شتاب می گرفت.

پنج ماه بعد، ناسا کاوشگر NanoSail-D را صرفاً جهت نمایش فناوری، به مدار زمین فرستاد. این کاوشگر، بادبان های خود را سه ماه بعد افراشت و به مدت ۸ ماه به دور زمین گردش کرد تا این که سر انجام، در اتمسفر زمین سوخت. فناوری های دیگری نیز هم اکنون در دست توسعه هستند تا بتوانند بادبان های نوری را به مرحله ی تجاری سازی برسانند. افراد و شرکت های بسیاری هستند که قصد دارند در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

به عنوان مثال، نگاهی به مأموریت ۲۷ میلیون دلاری Sunjammer می اندازیم. L’Garde که یک شرکت کالیفرنیایی است، وظیفه ی ساخت بادبان های این کاوشگر را بر عهده داشته است و بادبانی به مساحت ۳۸ متر مربع را برای آن توسعه داده است. این بادبان، از نوعی مواد پیشرفته به نام کاپتون که تنها ۵ میکرون ضخامت دارد، ساخته شده است. مقامات ناسا می گویند که کل مجموعه ، ۳۲ کیلوگرم وزن دارد و از نظر اندازه نیز به ماشین ظرف شویی شباهت دارد.

برنامه ی دانشمندان این بود که کاوشگر Sunjammer را که به تجهیزات رصد خورشید مجهز شده، به نقطه ای در فاصله ی ۳ میلیون کیلومتری از زمین ارسال کنند. این دو برابر فاصله ی نقطه ی L1 است. نقطه ی L1، به ناحیه ای در اطراف زمین گفته می شود که از نظر گرانشی پایدار بوده و تا کنون میزبان ماهواره های هواشناسی زیادی بوده است. قرار بود که این بادبان خورشیدی در سال ۲۰۱۵ به فضا پرتاب شود؛ اما متأسفانه دانشمندان این مأموریت را لغو کردند. البته اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، در سال آینده میلادی شاهد پرتاب دو بادبان خورشیدی خواهیم بود.

 

رکوردشکنی یک ایده ی ایرانی در سایت کیک استارتر

یک پدر و پسر ایرانی با ایده ای خلاقانه درباره ی پرینتر سه بعدی، در کمتر از یک دقیقه رکورد سایت کیک استارتر را شکستند.

به گزارش زومیت، خانواده ی نورآذر، ایده پرداز و صاحب امتیاز برند کابی بات (Cubibot) و ساکن سن دیگوی کالیفرنیا هستند که توانسته اند در زمان کمتر از یک دقیقه مبلغ مورد نیاز خود را از کاربران و حامیان سایت کیک استارتر دریافت کنند. این در حالی است که مبلغ درخواستی آن ها ۵۰ هزار دلار بود؛ اما تا به الان مبلغ دریافتی به ۴۵۱,۱۰۲ دلار رسیده است.

سینا نورآذر، پدر خانواده و رئیس برند کابی بات، معمار و طراح صنعتی با ۳۵ سال تجربه ی کاری است که در ۲۰ سال گذشته برنامه نویس و طراح وب نیز بوده است. او یک کارآفرین در زمینه های مختلف کسب وکار نیز هست.

آریا نور آذرُ پسر خانواده و مدیرعامل برند کابی بات، کارشناس ارشد مهندسی عمران از دانشگاه ایالتی سن دیگو است که بیش از ۱۰ سال تجربه در زمینه ی مهندسی مکانیک و طراحی محصولات دارد. او همچنین ۵ سال بعنوان متخصص جامدات در زمینه ی توسعه ی محصولات کار کرده است.

کابی بات: یک پرینتر مدرن سه بعدی

این چاپگر سه بعدی ساده، شیک و کوچک، بسیار آسان و کاربرپسند است و امکان آموزش و سرگرمی را برای زندگی شما به ارمغان  می آورد. این تیم سعی کرده  است با ارائه ی قیمت بسیار مناسب نسبت به پرینترهای موجود در بازار، امکان خرید حتی برای دانشجویان را فراهم آورد و کمک کند تا تمام تصورات شما به حقیقت تبدیل شود.

ویژگی های هوشمند کابی بات به شما اجازه می دهد که با استفاده از تلفن همراه خود فایل مورد نظر را بارگذاری کنید، درجه حرارت لازم را برگزینید و چاپ بی سیم را تجربه کنید. البته ارسال و تنظیم فایل از راه دور برای محیط کار یا خانه نیز امکان پذیر است. قبل از عمل چاپ می توانید روی مدل دلخواه خود به آسانی مواردی را اضافه یا حذف کنید و سپس دکمه ی چاپ را فشار دهید.

امکانات دیگر این چاپگر عبارت اند از:

 • تنظیمات هوشمند و خودکار برای سهولت کاربری
 • فیلتر تهویه ی قابل تعویض برای عملکرد ایمن
 • اتصال به اینترنت بی سیم
 • چاپ با مواد پیشرفته تر به دلیل حضور گرما
 • دارای رنگ های متنوع برای طراحی های جذاب
 • قابلیت چاپ از طریق پردازش ابری با امکان برش جانبی
 • طراحی مدرن برای انطباق با زندگی شخصی کاربر
 • قابلیت پرینت مواد پلی لاکتیک اسید، پلاستیک، پلی کربنیت، نایلون و…
 • اطلاع رسانی وضعیت به صورت هوشمند در تمامی زمان ها
 • دسترسی آسان در خدمات وابسته به وب سایت

و دیگر مواردی که در صفحه ی معرف این محصول در سایت کیک استارتر اعلام شده است.

علاوه بر این محصول، خانواده ی نورآذر مجموعه ای از اشیاء و مدل های سه بعدی گرد آورده اند تا در روند ایده پردازی، طراحی و چاپ به کاربر کمک کند. همچنین آن ها منتظر دریافت ایده ها و درخواست مخاطبانشان برای بروزرسانی این مجموعه هستند.

وزیر ارتباطات پیشنهاد داد: ارائه اینترنت رایگان در اماکن عمومی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد کرده است که اپراتورها در اماکن عمومی خدمات اینترنت را تا حجم معینی به شکل رایگان در اختیار مردم قرار دهند.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در صفحه ی اینستاگرام خود نوشت: به اپراتورهای اینترنتی پیشنهاد کردم در اماکن عمومی مانند پایانه های مسافربری، فرودگاه ها و ایستگاه های قطار، ورزشگاه ها، فروشگاه های بزرگ و اماکن مذهبی، خدمات اینترنتی را تا حجم معینی از طریق توسعه ی شبکه های وای فای به صورت مجانی در اختیار مردم قرار دهند.

به گفته ی وی، این کار هم برای آن ها یک تبلیغ موثر است و هم در دراز مدت باعث افزایش درآمد برای آن ها خواهد شد و همچنین با کاهش بار روی شبکه ی اپراتورهای همراه باعث بهبود کیفیت شبکه ی همراه در مراکز تجمع مردم خواهد شد. البته این مهم نیازمند حمایت ویژه ی مدیران این اماکن عمومی و به اشتراک گذاری مکان لازم و برق برای نصب تجهیزات ارائه سرویس است؛ چرا که برقراری این خدمت باعث رفاه بیشتر بازدیدکنندگان از این مراکز عمومی خواهد شد.

وی همچنین افزوده است: انتظار دارم اپراتورها لیست مراکز پوشش داده در این طرح را از طریق وب سایت خود به اطلاع عموم مردم برسانند و همچنین به این مهم نیز توجه کنند که ایران صرفا تهران نیست.

اپلیکیشن ویز بی سر و صدا رفع فیلتر شد

اپلیکیشن ویز که از حدود ۶-۷ ماه پیش با دستور یکی از مقامات قضایی فیلتر شده بود، ظاهرا رفع فیلتر شده است.

به گزارش زومیت، اپلیکیشن مسیریاب کاربردی ویز اواخر زمستان سال گذشته، نه از سوی کمیته فیلترینگ، بلکه به دستور یکی از مقامات قضایی فیلتر شد. در آن زمان دلیل مسدود شدن این اپلیکیشن را جاسوسی بودن آن و ارائه از سوی رژیم صهیونیستی اعلام کردند و ادعا می شد که به محض نصب روی گوشی، به کلیه اطلاعات شخصی کاربر از جمله مسافرت ها و موقعیت جغرافیایی و سایر اطلاعات خصوصی وی دسترسی پیدا می کند و این امر می تواند برای امنیت مردم و کشور مشکلاتی ایجاد کند.

اما ظاهرا حالا این اپلیکیشن از حالت فیلتر خارج شده است و بدون نیاز به فیلترشکن کار می کند.

البته هنوز هیچ اطلاع رسمی در این باره منتشر نشده است و مشخص نیست تا چه زمانی امکان استفاده از این اپ بدون فیلترشکن ممکن خواهد بود یا به طور کلی رفع فیلتر شده است.

ویز نرم افزاری مبتنی بر سامانه موقعیت یاب جهانی است که از سیستم ناوبری Turn-by-Turn استفاده می کند. این نرم افزار توسط استارت آپ رژیم صهیونیستی ویز ایجاد شد؛ ولی گوگل در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۳، آن را به قیمت ۱.۰۳ میلیارد دلار به تصاحب خود درآورد و یکی از سرویس های گوگل محسوب می شود. ویز یکی از بهترین نرم افزارهای مسیریابی در دنیا است و در ایران نیز محبوبیت بسیاری پیدا کرده است.

ماکسیم، تاکسی اینترنتی روسی در ایران آغاز به کار کرد

ماکسیم، شرکت ارائه دهنده سرویس تاکسی آنلاین روسی مجوزهای لازم جهت فعالیت در ایران را کسب کرد.

به گزارش زومیت، این روزها سرویس های تاکسی اینترنتی به شدت مورد توجه مردم قرار گرفته است و شرکت های متنوعی در این زمینه در حال فعالیت هستند که می توان به سرویس های اسنپ، تپ سی و کارپینو اشاره کرد. حالا بازیگر جدیدی در این عرصه آماده فعالیت است، شرکتی که برخلاف دیگر شرکت های مطرح فعال در این حوزه، ایرانی نبوده و از روسیه اداره می شود.

سرویس سفارش آنلاین تاکسی «ماکسیم» مدتی است که تبلیغات وسیعی را در سایت های ایرانی آغاز کرده و شهر تهران را به فهرست شهرهای محل فعالیت خود افزوده است.

پاول استنیکوف نماینده سرویس ماکسیم در ایران درباره فعالیت های این شرکت در کشورمان اظهار داشت: شرکت ماکسیم موفق به دریافت گواهی های لازم جهت فعالیت در ایران شده و طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است سرویس ما در پاییز امسال در تهران به عنوان اولین شهر تحت پوشش ماکسیم در ایران راه اندازی شود. شهروندان تهرانی می توانند از طریق وب سایت، نرم افزارهای اندروید و ios نسبت به درخواست ماشین اقدام کنند. در حال تلاشیم تا به زودی امکان سفارش تلفنی خودرو را نیز فراهم کنیم.

استینکوف از ارائه تعرفه ای ويژه برای مسافران سرویس ماکسیم خبر داد و اعلام کرد که جهت رفاه خانم های ایرانی، رانندگان زن وظیفه انتقال بانوان را بر عهده خواهند داشت.

لازم به ذکر است که شرکت خدمات حمل و نقل ماکسیم در بیش از ۲۰۰ شهر روسیه و کشورهایی همچون بلاروس، گرجستان، قزاقستان، تاجیکستان، اوکراین و بلغارستان در حال فعالیت است.

علاقه مندان جهت نصب نرم افزارهای تلفن همراه این شرکت و یا سفارش تاکسی می توانند به وب سایت ماکسیم به نشانی http://taximaxim.com/ir/fa/ مراجعه کنند.

هاوال H2، محصول جدید گروه بهمن در تهران مشاهده شد

جدیدترین عضو سبد محصولات گروه خودروسازی بهمن، پیش از تولید انبوه و در حال گذراندن تست های جاده ای خود در تهران مشاهده شد.

به گزارش زومیت، طی نمایشگاه خودروی مشهد در مردادماه سال جاری، گروه بهمن بدون دادن اطلاعات زیاد و به صورت نامفهومی از مونتاژ خودرویی جدید خبر داد. در همان زمان این خودروساز از علاقه مندان درخواست کرد تا حدس بزنند نام جدیدترین عضو سبد محصولات گروه بهمن چیست. پس از گذشت بیش از دو ماه، این خودروی جدید با لوگوی گروه بهمن در اتوبان مدرس تهران رؤیت شد. این خودروی جدید محصولی از هاوال چین با نام H2 است.

هاوال H2 ارزان ترین خودروی برند هاوال است که گروه بهمن آن را به صورت مونتاژی روانه بازار داخلی کشور خواهد کرد. در این خودرو از پیشرانه ۱.۵ لیتری با توان خروجی ۱۴۸ اسب بخار و ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور استفاده شده است. وظیفه انتقال قوای محرکه به عهده جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک خواهد بود که متناسب با نوع خودرو، انرژی لازم را به دو چرخ یا هر چهار چرخ خودرو منتقل می کند. اما نسخه ای که در ایران قرار است مونتاژ و عرضه شود، تنها به صورت تک دیفرانسیل خواهد بود.

جدیدترین خودروی مونتاژی گروه بهمن به عنوان یک خودروی شاسی بلند نسبتا کوچک شناخته می شود. این خودرو دارای امکانات رفاهی و ایمنی به نسبت قابل قبولی است. از مهم ترین این امکانات و تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شش کیسه هوا
 • ترمز اضطراری
 • سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه
 • سنسور باد لاستیک
 • سانروف
 • سنسور نور
 • دوربین عقب
 • مانیتور
 • فرمان برقی

هنوز قیمت این خودرو از سوی گروه بهمن اعلام نشده است. قیمت این خودرو در چین ۱۸ هزار دلار است که در صورت عدم اعمال تعرفه و به صورت وارداتی، قیمت این خودرو در داخل معادل ۷۲ میلیون تومان خواهد بود. باید منتظر ماند و دید جدیدترین خودروی چینی بازار ایران چه زمانی، با چه قیمتی و چه شرایطی از سوی گروه بهمن به فروش خواهد رسید.

اعلام جرم دادستان تهران علیه مدیر تلگرام و واکنش پاول دوروف به آن

دادستان تهران علیه مدیر تلگرام اعلام جرم کرده و مدیر این شبکه ی پیام رسان نسبت به آن واکنش نشان داده است.

به گزارش زومیت، جعفری دولت آبادی از مدیر تلگرام شکایت کرده و این پرونده جهت بررسی به ناحیه امور بین الملل دادسرای تهران ارجاع شده است.

وی تبعیت تلگرام از قوانین غربی را مانع از رسیدگی به این جرم ندانسته و اتهامات وارده به تلگرام را این گونه توضیح داده است:

به موجب این اعلام جرم، شبکه تلگرام علاوه بر ارائه ی خدمات به گروه های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستر مناسبی برای فعالیت سایر گروه های مجرمانه ی سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج کرده است.

در همین راستا پاول دوروف به این شکایت واکنش نشان داده است. وی در توییتر خود نوشت:

از شنیدن این موضوع متعجب شدم. ما به صورت فعال محتوای تروریستی و مستهجن را در ایران مسدود می کنیم. فکر می کنم دلایل اصلی این تصمیم چیز دیگری است.

ال‌ جی در حال ساخت پردازنده‌ اختصاصی خود است

پس از تلاش نافرجام قبلی ال جی در ساخت پردازنده ی اختصاصی موبایل، این شرکت مجددا برای ساخت پردازنده ای جدید دست به کار شده است.

به گزارش زومیت، ال جی در سال ۲۰۱۴ به پیروی از رقبایی همچون سامسونگ و اپل اقدام به ساخت تراشه ی اختصاصی خود با نام NUCLUN کرد که تنها در یک گوشی آن هم محدود به بازار کره استفاده شد.

با وجود شایعاتی در خصوص آماده نبودن تراشه ی ال جی، این شرکت درخواست ثبت برند تجاری تراشه ی جدیدش را به اداره ی ثبت معنوی محصول اتحادیه ی اروپا فرستاده است.

پرونده های ال جی با نام های LG KROMAX Preocessor و LG EPIK Processor با دو عنوان مبهم «تراشه ها [مدارهای یکپارچه]؛ تراشه های چندپردازنده ای» طبقه بندی شده که به خوبی نشان گر محصول آن است.

هرچند تضمینی وجود ندارد که تراشه های تحت عناوین فوق در گوشی های هوشمند به کار روند. ممکن است تراشه ی مذکور بازار رایانه ها را مورد هدف قرار دهد؛ چرا که سال گذشته اینتل رسما اعلام کرد قصد دارد از هسته های ARM ساخت ال جی در محصولاتش استفاده کند. بر اساس همان گزارش، پردازنده های مورد بحث از فناوری ۱۰ نانومتری استفاده خواهند کرد. این فناوری قرار است در پرچم داران سال آینده نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به عبارت دیگر، اگر برنامه ها آن طور که در مورد NUCLUN 2 پیش رفت، پیش نرود و این حرکت موفق و ادامه دار باشد، امکان این وجود دارد که ال جی سال آینده در گوشی های هوشمند خود از پردازنده ی اختصاصی استفاده کند. اما انتظار نمی رود که گوشی های مورد نظر از نوع پرچم دار باشند. چرا که پردازنده ی NUCLUN از لحاظ عملکرد بسیار ضعیف از کار درآمد و اساسا استفاده از پردازنده ی نوپا در گوشی پرچم دار ریسک خواهد بود؛ حتی اگر آن پردازنده توسط خود شرکت ساخته شده باشد.

مرورگر مایکروسافت اج احتمالا تا آخر سال برای اندروید و آی او اس منتشر می شود

ظاهرا مایکروسافت تصمیم دارد تا پایان سال جاری میلادی، مرورگر اج را برای دو سیستم  عامل موبایل اندروید و آی اواس نیز منتشر کند.

به گزارش زومیت، اگر شایعات اخیر واقعیت داشته باشند، احتمال دارد کمپانی مایکروسافت با انتشار نسخه ی اندروید و آی اواس مرورگر اج خود، به بازار مرورگرهای موبایل وارد شود.

بر اساس شایعات جدید، مرورگر اج تا پایان سال ۲۰۱۷ به یک مرورگر چند پلتفرمه تبدیل خواهد شد و به این ترتیب مایکروسافت سه ماه فرصت دارد تا نسخه ی موبایل مرورگر نامبرده را برای دو سیستم عامل موبایل برتر حال حاضر جهان آماده کند. همان طور که احتمالا می دانید، مایکروسافت مرورگر اج را به عنوان جانشینی برای مرورگر نه چندان خوش نام اینترنت اکسپلورر توسعه و از چند سال قبل تاکنون این مرورگر را به طور پیش فرض به همراه سیستم عامل ویندوز ۱۰ خود در دسترس کاربران قرار داده است.

نسخه ی موبایل مرورگر اج پس از انتشار باید با نمونه های قدرتمند و پرطرفداری مثل مرورگر اپل سافاری، گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، اپرا و مرورگر اینترنتی سامسونگ و تعداد زیادی مرورگر دیگر وارد رقابت شود. البته باید اشاره کنیم که نسخه ی آی اواس مرورگر اج دقیقا مشابه نسخه ی اندروید این مرورگر نخواهد بود زیرا مایکروسافت برای توسعه ی نسخه ی آی اواس اج، باید از موتور وب کیت سافاری کمپانی اپل استفاده کند.

بر اساس این شایعات، سرویس های بینگ نیز به عنوان بخشی از پکیج نسخه ی موبایل مرورگر مایکروسافت اج در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت. از جمله این سرویس ها ی اضافه می توان به سرویس ترجمه ی کامل صفحات اشاره کرد.

فایرفاکس از سال ۲۰۱۸ به پشتیبانی از ویندوز ایکس پی و ویستا خاتمه خواهد داد

با فرا رسیدن سال ۲۰۱۸، مرورگر فایرفاکس از دو سیستم عامل ویندوز ایکس پی و ویندوز ویستا پشتیبانی نخواهد کرد.

به گزارش زومیت، در حال حاضر جدیدترین نسخه سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت، ویندوز ۱۰ است و اگر شما همچنان از نسخه های قدیمی این سیستم عامل مثل ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ استفاده می کنید، بد نیست اشاره کنیم که شرکت اهل ردموند یک بازه ی زمانی برای به روزرسانی رایگان به جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز در اختیار کاربران قرار داده است. خوشبختانه بسیاری از افرادی که از نسخه های قدیمی ویندوز استفاده می کردند از این فرصت استفاده کرده و سیستم  عامل خود را به ویندوز ۱۰ آپدیت کرده اند. درهرصورت همچنان برخی از افراد سیستم عامل رایانه ی خود را به روزرسانی نکرده اند و حتی عده ای از کاربران هنوز از نسخه های قدیمی تر ویندوز (مثل ویندوز ویستا و ایکس پی) استفاده می کنند.

اگر شما هم جزو آن دسته از کاربرانی هستید که همچنان از سیستم  عامل ویندوز ایکس پی یا ویندوز ویستا استفاده می کنند بد نیست بدانید شرکت موزیلا اخیرا اعلام کرده است که از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ به صورت رسمی به پشتیبانی از فایرفاکس در این نسخه ها خاتمه خواهد داد. پیش از این موزیلا به کاربران هشدار داده بود که پشتیبانی از فایرفاکس در دو سیستم  عامل نامبرده در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ پایان خواهد یافت؛ اما حالا مشخص شده که تصمیم نهایی برای پایان دادن به پشتیبانی فایرفاکس در ویندوز ایکس پی و ویندوز ویستا به ماه ژوئن ۲۰۱۸ موکول شده است.

موزیلا در بیانیه ی خود این گونه توضیح داده است: امروز ما اعلام می کنیم  که با فرا رسیدن ماه ژوئن ۲۰۱۸، به پشتیبانی از فایرفاکس در دو سیستم عامل ویندوز ایکس پی و ویندوز ویستا خاتمه خواهیم داد. به عنوان یکی از معدود مرورگرهایی که همچنان از ویندوز ایکس پی و ویندوز ویستا پشتیبانی می کند، انتظار داریم کاربران فایرفاکس در دو پلتفرم نامبرده تا پیش از آغاز سال جدید، نسبت به آپدیت کردن سیستم عامل رایانه های خود اقدام  کنند. کاربران برای دریافت به روزرسانی های جدید فایرفاکس روی نسخه های جدید ویندوز نیازی به انجام مراحل اضافه نخواهند داشت.

در حال حاضر مشخص نیست تعداد افرادی که همچنان از سیستم عامل های ویندوز ایکس پی و ویندوز ویستا استفاده می کنند دقیقا چقدر است، اما به احتمال زیاد تعداد این کاربران خیلی زیاد نیست؛ بنابراین می توان گفت کاربرانی که تحت تأثیر این اقدام موزیلا قرار خواهند  گرفت چندان زیاد نیستند. پیشنهاد می شود که کاربران همیشه جدیدترین نسخه ی نرم افزارها را روی سیستم  خود نصب کنند تا بدین طریق عملکرد بهتر و امنیت بالاتری تجربه کنند.

مایکروسافت ۱۸ مهر به پشتیبانی از آفیس ۲۰۰۷ خاتمه داد

ردموندی ها از هفته ی آینده به طور رسمی آفیس ۲۰۰۷ را بازنشسته می کنند و دیگر از آن پشتیبانی نخواهند کرد.

به گزارش زومیت، بی شک آفیس ۲۰۰۷ یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین نسخه های بسته ی نرم افزاری آفیس است که هنوز خیلی ها از آن استفاده می کنند. اما از هفته ی آینده این کاربران باید به فکر ارتقا ء بسته ی آفیس به نسخه های جدیدتر باشند.

مایکروسافت تا چند روز آینده پشتیبانی از آفیس ۲۰۰۷ را قطع خواهد کرد و دیگر امکان بهره گیری از پشتیبانی فنی برای رفع مشکلات، باگ ها و مشکلات امنیتی وجود نخواهد داشت و ردموندی ها نسبت به این موضوع هشدار داده اند.

علاوه بر این مایکروسافت توضیح داده است که از روز سوم آبان نیز امکان دسترسی اوت لوک ۲۰۰۷ به صندوق آفیس ۳۶۵ وجود نخواهد داشت و در نتیجه امکان ارسال و دریافت ایمیل از این تاریخ به بعد روی اوت لوک ۲۰۰۷ قطع خواهد شد.

ردموندی ها گفته اند: آفیس ۲۰۰۷، مانند دیگر محصولات مایکروسافت دارای چرخه ی پشتیبانی مشخصی بود که طی آن امکانات جدیدی ارائه شد، باگ ها برطرف و به مشکلات امنیتی رسیدگی شد. این مدت پشتیبانی از زمان انتشار این بسته ی نرم افزاری ۱۰ سال بوده است که با پایان عمر این محصول، به پایان زمان پشتیبانی از آن می رسیم.

اما این غول نرم افزاری به کاربرانی که هنوز از آفیس ۲۰۰۷ استفاده می کنند پیشنهاد داده است تا سراغ آفیس ۳۶۵ پرو پلاس، آفیس ۲۰۱۶  یا دیگر نسخه های این بسته ی نرم افزاری بروند.

به عنوان مثال آفیس ۲۰۱۳ هنوز به روزرسانی های جدید را دریافت می کند، اما ردموندی ها به کاربران خود توصیه می کنند که از نسخه های جدید بسته ی نرم افزاری آفیس استفاده کنند؛ چرا که پشتیبانی بیشتری شامل حال آن ها خواهد شد. طبیعی است که متخصصان مایکروسافت آفیس ۳۶۵ را بهترین گزینه  بدانند؛ چون سرویسی است که همیشه بدون نیاز به پشتیبانی به آخرین نسخه به روز می شود و بسته های امنیتی را دریافت می کند.

مایکروسافت اعلام کرده است: برخلاف آفیس ۲۰۰۷، آفیس ۳۶۵ پرو پلاس یک سرویس مبتنی بر کاربر است که به شما اجازه می دهد روی پنج سیستم کامپیوتری مجهز به ویندوز یا مک و روی دستگاه های موبایل خود به بسته ی نرم افزاری آفیس دسترسی داشته باشید. ازآنجایی که آفیس ۳۶۵ پرو پلاس به عنوان یک سرویس ارائه می شود، تفاوت هایی در نحوه ی استقرار، وارد کردن لایسنس و فعال سازی آن وجود دارد.

روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) فقط زمان انتشار آخرین به روزرسانی آفیس ۲۰۰۷ نیست و آپدیت ماهیانه ویندوز ۱۰ نیز در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

AIM اولین پیام‌رسان دنیا به پایان راه خود رسید

با اعلام شرکت aol نرم افزار پیام رسان AIM که اولین برنامه‎ی گفتگوی اینترنتی به حساب می آید، بعد از دو دهه فعالیت در ۱۵ دسامبر به کار خود پایان خواهد داد.

به گزارش زومیت، یکی از اولین برنامه های چت که خیلی از ما پیام دادن را با آن آموختیم دارد به پایان راه خود می رسد. پانزدهم دسامبر روزی است که پیام رسان شرکت AOL بعد از ۲۰ سال فعالیت برای همیشه خاموش می شود. نرم افزار AIM در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن ۲۱ در آمریکای شمالی میدان دار عرصه ی چت بود؛ اما حالا با رشد شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و واتسپ، AOL مأیوس و مستأصل میدان رقابت را ترک می کند.

AOL در پیامی در صفحه ی مربوط به پیام رسان AIM در سایتش نوشت: «ما می دانیم AIM طرفداران وفادار زیادی دارد که دو دهه است که از آن استفاده می کنند و ما نیز با تمام قلبمان برای ساخت و بهبود اولین برنامه ی چت دنیا از سال ۱۹۹۷ کار کردیم. تمرکز ما همواره بر ارائه ی تجربیات نوآورانه  و پاسخ به تقاضای کاربران است. ما بیش از همیشه مشتاقیم که تمرکزمان را بر ساخت نسل بعدی برندهای به یادماندنی بگذاریم و محصولاتی را ارائه دهیم که زندگی کاربران را متحول  کند.

AOL همچنین در ایمیلی به کاربرانش نوشت: «از آن قابلیت ویژه ی Away Message تا آن صدای آشنای زنگ پیام جدید، همه چیز از AIM همیشه در قلب های ما به یادگار خواهد ماند.»

کاربران می توانند تصاویری را که از طریق AIM ارسال کرده اند تا ۱۵ دسامبر دانلود کنند؛ اما لینک های دانلود برنامه کم کم و پلتفرم به پلتفرم ناپدید و از دسترس خارج خواهند شد. متاسفانه راهی برای بیرون کشیدن و حفظ فهرست دوستانتان وجود ندارد.

برنامه ی گفت گوی اینترنتی AIM برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ به صورت برنامه ای مجزا ارائه شد. پیام های نمادین ملقب به Away Messages در این برنامه، نسخه ی نخستین توییت ها و استاتوس های امروزی است. AIM در عرصه ی رقابت از پس ICQ و پیام رسان هایی همچون یاهو و msn مایکروسافت برآمد اما در نهایت قافیه را به پیامک و GChat و فیسبوک باخت . شاید یکی از دلایل آن شکست این بود که AIM هرگز برای موبایل طراحی نشد و این کوچ کاربران به سمت تلفن های همراه را به خوبی درک نکرد. همین امر باعث افت ارزش AOL از ۲۲۴ میلیارد دلار به پول امروز به تنها ۴.۴ میلیارد دلاری شد که Verizon برای خرید آن در سال ۲۰۱۵ پرداخت کرد. این مبلغ در عرصه ی تجارت واقعا ناچیز است چرا که در همان سال فیسبوک واتس اپ را به قیمت ۱۹ میلیارد دلار خرید.

چند ماه قبل یکی از کارمندان شرکت AOL در مصاحبه ای گفته بود که تعداد تخمینی کاربران AIM به رقمی پایین تر از ۱۰ میلیون نفر رسیده است و با توجه به اینکه AOL همچنان از پروتکل پیام رسانی oscar که بسیار پرهزینه است استفاده می کند، دیگر حفظ برنامه ی پیام رسان AIM توجیه اقتصادی ندارد.

حقیقت این است که کاربران بسیاری از این نرم افزار خاطره دارند. به هرحال، در آن زمان نرم افزار چت چیزی نبود که هر پدر و مادری از وجودش مطلع باشد. AIM شیوه ی نوینی از برقراری ارتباط را به دنیا معرفی کرد. شیوه ای که هنوز برقرار است و روز به روز گسترش می یابد.

ساخت ساعت کوانتومی سه بعدی جدید با ثبت رکورد جدید در دقت زمانی

یک ساعت اتمی جدید از یک بعد به سه بعد گسترش یافته و با این تغییر به دقیق ترین ساعت موجود در جهان تبدیل شده است؛ ساعتی که تنها ۳.۵ خطا در هر ۱۰ به توان ۱۹ واحد در طی ۲ ساعت از خود نشان می دهد.

به گزارش زومیت، ساعت کوانتومی جدید توسط جیلا (JILA) ساخته شده است. جیلا به گروه همکاری بین دانشگاه کلرادو و موسسه ملی استاندارد و فناوری اطلاق می شود. آنها همچنین دارنده ی رکورد قبلی جهان برای دقیق ترین ساعت ساخته شده در سال ۲۰۱۵ نیز بودند.

آن ساعت دارای ۲ خطا در هر ۱۰ به توان ۱۸ واحد بود و می توانست زمان را بدون از دست دادن یا اضافه کردن حتی یک ثانیه، برای ۱۵ میلیارد سال (زمانی طولانی تر از عمر جهان) حفظ کند. جون یی، فیزیکدان در این مورد می گوید: ما در حال وارد شدن به یک زمان واقعا هیجان انگیز هستیم؛ زمانی که می توانیم حالت کوانتومی را برای یک هدف اندازه گیری خاص مورد مهندسی قرار دهیم.

ساعت اتمی سال ۲۰۱۵ بر اساس یک شبکه ی یک بعدی از اتم های استرانتیوم ساخته شده بود که توسط پرتوهای لیزر در جای خود نگه داشته می شدند.

ساعت جدید این شبکه را به یک مکعب کوچک سه بعدی گسترش داده و گاز را نیز تا هزار برابر متراکم تر از مقدار موجود در ساعت های اتمی قبلی کرده است.

ساعت های اتمی براساس رفتار الکترون ها در اطراف اتم های این گاز در معرض تابش کار می کنند. آنها بین دو حالت انرژی با دقت بسیار دقیق به جلو و عقب نوسان می کنند.

فرکانس این روند انتقال الکترون اساس زمانبندی اتمی ساعت را شکل می دهد. در ساعت های اتمی یک بعدی، هر اتم به طور مستقل مورد سنجش قرار می گیرد؛ زیرا ارتباطات آنها با همدیگر می تواند باعث بروز اشتباه در محاسبات شود.

با این حال، در یک مکعب، گاز تبدیل به مجموعه ای از اتم های در تعامل با یکدیگر که در یک الگوی مشخص حرکت می کنند، می شود؛ تا بدین ترتیب از برخورد یکدیگر اجتناب کنند. این سیستم را به نام «سیستم کوانتومی با اجرام پرشمار» می شناسند و با به حداقل رساندن برخورد منجر به بیشتر شدن دقت می شود.

البته گاز نیز دستخوش تغییر می شود. گروه پژوهشی برای اولین بار، در یک ساعت اتمی، از چیزی موسوم به گاز فرمی یا گاز کوانتومی استفاده کردند؛ این در واقع فازی از ماده  قلمداد می شود که دارای تعداد زیادی فرمیون  است.

گاز فرمی بر خلاف گازهای حرارتی که به طور سنتی در ساعت های اتمی استفاده می شود، برای اولین بار اجازه می دهد تا تمام خواص اتم ها محدود شوند. یعنی اینکه ساعت جدید قادر به گسترش عملکرد خود به مقیاس های بزرگ تر می شود.

جون یی می گوید: مهم ترین پتانسیل ساعت سه بعدی مبتنی بر گاز کوانتومی، توانایی افزایش تعداد اتم ها است که منجر به افزایش چشمگیر ثبات آن هم خواهد شد.

همچنین ما می توانیم شرایط ایده آل برای راه اندازی ساعت را با زمان خود به دست آوریم؛ حالتی که نشان می دهد یک سری از تیک های ساعت، برای چه مدتی   می تواند پایدار باقی بماند. توانایی افزایش تعداد اتم و زمان انسجام این نسل جدید از ساعت ها به طور محسوسی متفاوت با نسل قبلی است.

ساعت جدید می تواند در حدود ۲۰ بار سریع تر به دقت مشابه با ساعت های اتمی قبلی برسد و قادر باشد که تیک های پایدار خود را برای ۱۰ ثانیه با شمار ۱۰ هزار اتم استرانسیم با تراکم بیش از ۱۰ تریلیون اتم در هر سانتی متر مکعب حفظ کند.

یی باور دارد که چنین ارقامی، بهبود قابل توجهی را نسبت به همه ی موارد پیشین نشان می دهد.

داشتن زمان دقیق و دقت در آن تنها برای کنترل امور روزمره مهم نیست؛ این امر برای علم نیز حیاتی است. یک ساعت اتمی فوق العاده دقیق قادر به کمک در فرایندهای زمان سنجی و ناوبری برای اهداف پژوهشی است. یک ساعت دقیق همچنین می تواند به تعریف و اصلاح اندازه گیری های زمانی هم کمک کند.

باید اشاره کنیم که ساعت های اتمی یک ابزار شگفت انگیز در جستجوی ماده ی تاریک هم محسوب می شوند.

وقتی که ساعت های اتمی با ماده ی تاریک ارتباط برقرار می کنند، این امکان وجود دارد که سرعت بگیرند یا از سرعتشان کاسته شود؛ البته با کسرهای بسیار کمتر از یک ثانیه. ساعت های اتمی همزمان می توانند این اختلافات را به گونه ای مشخص کنند که ساعت های دیگر از تشخیص آن ناتوانند.

توماس اوبریان، استاد یی در این مورد اشاره می کند: این ساعت جدید استرانسیمی با استفاده از یک گاز کوانتومی، به عنوان یک موفقیت اولیه و حیرت انگیز در کاربرد عملی آن در انقلاب کوانتومی جدید محسوب می شود؛ چیزی که گاهی اوقات از آن به عنوان کوانتوم ۲ یاد می کنند.

این رویکرد برای NIST و JILA به منظور استفاده از همبستگی کوانتومی برای طیف وسیعی از اندازه گیری ها و فناوری های جدید، نویدبخش است؛ مواردی که فراتر از صرف مسئله ی ثبت زمان هستند.

دستاورد تحقیقات تیم پژوهشی در ژورنال Science منتشر شده است.

انقراض بزرگ ششم روی کره زمین در راه است

دانشمندان معتقدند که پس از حدود ۵۴۰ میلیون سال از پنجمین انقراض بزرگ، تا پایان قرن حاضر، شاهد ششمین رویداد انقراض بزرگ خواهیم بود.

به گزارش زومیت، آنالیزهای ریاضی جدید در رابطه با چرخه جهانی کربن برآورد می کنند که انتشار هولناک گازهای گلخانه ای سیاره ی زمین را به سمت فاجعه ای مرگبار پیش می برند.

دنیل روتمن، ژئوفیزیکدانی از موسسه ام آی تی، با بررسی نوسانات چرخه ی کربن جهانی در خشکی ها، اقیانوس ها و جو زمین طی ۵۴۲ سال گذشته به این نتیجه رسیده است. روتمن در این مطالعه، ۳۱ رویداد ایزوتوپ های کربن، از جمله جریان کربن های ۱۲ و ۱۳ را شناسایی کرده است. نسبت فراوانی این دو ایزوتوپ کربن در تاریخچه زمین بسیار متفاوت اند.

او با در اختیار داشتن پایگاه داده ای از ارزیابی های میزان توده ی کربن در اقیانوس های جهان در هر رویداد تاریخی این نتایج را به دست آورد که نشان می داد، در اکثر موارد، حجم کربن تا حد معینی باقی مانده بود. اما در برخی موارد، از جمله چهار مورد از پنج رویداد انقراض بزرگ که بسیاری از اشکال حیات در زمین منقرض شدند، این میزان از حد آستانه هم گذر کرده است. البته با وجودی که می دانیم که این نتایج نمی تواند لزوما به معنای رویداد انقراضی بزرگ دیگری باشد، اما با توجه به شواهد دیگری که در مورد میزان سطح کربن در اختیار داریم، قطعا رویداد فاجعه باری در انتظار سیاره ی ماست.

با انتشار گازهای گلخانه ای و وارد شدن زمین به دوره ای برگشت ناپذیر، ممکن است که تا  پایان قرن بیست و یکم شاهد رویداد انقراضی ششم باشیم

روتمن گفت: واضح است که میزان مشخصی تغییرات وجود دارند که اساسا قابل بازگشت نیستند.

در محاسبات روتمن، سطح کربن به دو حالت به سطح فاجعه بار خواهد رسید. یکی از این موارد، انتشار گاز دی اکسید کربنی است که به آهستگی با گذشت هزاران و حتی میلیون ها سال به وجود می آید و به سطح فاجعه آمیز می رسد. مورد دیگر در یک دوره ی زمانی بسیار کوتاه تر رخ می دهد، در این مورد تغییرات زیادی در حجم کربن اتفاق می افتد که می تواند تنها در عرض چند دهه به وقوع بپیوندد. احتمالا با مورد دوم به خوبی آشنایید، بله صحبت از انتشار فزاینده گازهای گلخانه ای از شروع دوران صنعتی از اواسط قرن هیجدهم تاکنون است.

روتمن پیش بینی می کند که با افزوده شدن حدود ۳۱۰ گیگاتن کربن به اقیانوس های جهان، میزان چرخه کربن از حد آستانه عبور می کند. چیزی که به عقیده بسیاری از کارشناسان، تا سال ۲۱۰۰ اتفاق می افتد و به گفته محققان در آن زمان، سیاره ی ما وارد «قلمروی کاملا ناشناخته می شود.»

روتمن می گوید: این یافته ها مشخصا نشان نمی دهد که این فاجعه در آینده ای نزدیک اتفاق می افتد. اما نشان می دهد که اگر چرخه کربن به همین ترتیب باقی بماند، سیاره ی زمین وارد دوره ای می شود که دیگر پایدار نخواهد بود و این پیامدهای فاجعه باری در پی خواهد داشت. در اصطلاح زمین شناختی، این تغییرات الگوهای کربن با انقراض های عظیم همراه بوده اند.

به عبارت دیگر، برای جلوگیری از این روند، انسان ها باید واقعا به فکر چاره ای باشند. روتمن می گوید که این اتفاق، رویدادی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد، اما چنین رویدادی می تواند در عرض هزار سال رخ دهد، اما با فعالیت های انسانی و انتشار بی رویه گازهای گلخانه ای خصوصا در خلال دو قرن گذشته، این پدیده می تواند تا سال ۲۱۰۰ به وقوع بپیوندد.

برنامه دبی برای ساخت شهری مریخی

شاید در آینده ای نزدیک، بتوانیم به وسیله تاکسی های پرنده از شهر مریخی دبی هم دیدن کنیم.

به گزارش زومیت، شهر دبی در امارات متحده عربی، در چند دهه گذشته به یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری جهان بدل شده است. برخی از بزرگ ترین و جالب توجه ترین سازه های ساخت سیاره ی ما در این کویر برهوت بنا شده اند. از بلندترین برج جهان تا جزیره مصنوعی و اکنون هم مقامات امارات متحده عربی، در حال برنامه ریزی برای ساخت یک شهر مریخی به وسعت حدود ۲ میلیون متر مربع (۹.۱ میلیون فوت مربع) هستند. این شهر که شهر علمی مریخ (Mars Science City) نام خواهد گرفت، آزمایشگاه های مختلفی را در خود جای خواهد داد که شرایط مریخ را شبیه سازی می کنند. گروه سازنده این شهر، در نظر دارند که در ساخت این شهر مریخی از تکنیک های چاپ سه بعدی و عایق های مخصوص پرتوهای کیهانی و حرارتی برای شبیه سازی محیط ناسازگار و دشوار سیاره ی سرخ بهره ببرند.

دانشمندان از این آزمایشگاه ها برای تحقیقات روی فناوری هایی استفاده می کنند که می توانند برای انسان های مریخی آینده در کلونی مریخ غذا، آب و انرژی فراهم کنند. علاوه بر آزمایشگاه ها، شهر مریخی دبی، موزه ای در خود جای می دهد که برخی از بزرگ ترین دستاوردهای فضایی انسان در آن به نمایش گذاشته می شوند. مطمئنا شهر علمی مریخ، از آن دست پروژه های مورد علاقه سرهنگ باز آلدرین خواهد بود. باز آلدرین که دومین فردی (پس از نیل آرمسترانگ) است که روی ماه قدم گذاشته، طی سال های اخیر، پروژه های زیادی را برای ترویج اکتشافات فضایی و تشویق جوانان به فضا انجام داده است. به این ترتیب، شهر مریخی دبی هم می تواند به محلی برای گردشگران فضایی (مجازی) و دیگر علاقه مندان به فضا از جمله کودکان و نوجوانان تبدیل شود.

شهر علمی مریخ در دبی، به بهترین نحو ممکن شرایط مریخ را برای انسان شبیه سازی می کند

مقامات امارات متحده عربی اعلام کرده اند که پس از بازگشایی این شهر، برنامه ای برای اقامت یک ساله آزمایشی در این سکونت گاه مریخی خواهند داشت تا شرایط زندگی در مریخ را به بهترین نحو ممکن، برای انسان شبیه سازی کنند. همان طور که می دانید، چنین شرایطی معمولا در آزمایش های آنالوگ شبیه سازی مریخ در برخی نواحی دور افتاده و ناسازگار زمینی از جمله هاوایی و نواحی قطبی همچون جزایر دور افتاده کانادا انجام می گیرند.  به گفته مقامات، دبی حدود ۱۴۰ میلیون دلار برای ساختن این شهر مصنوعی هزینه خواهد کرد.

شیخ محمد بن راشد المکتوم نخست وزیر امارات متحده عربی گفت: امارات متحده عربی تلاش می کند که پایه گذار تلاش های بین المللی برای توسعه فناوری هایی باشد که به سود انسان هستند و می توانند اساسی برای آینده ای بهتر برای نسل های آتی فراهم کنند. ما همچنین می خواهیم شور و شوقی را ترویج دهیم که امارات متحده عربی را به پیشگامی در عرصه ی علم تبدیل کند، زندگی روی زمین را بهبود ببخشد و راهکارهای نوآورانه ای برای بسیاری از چالش های جهانی پیش روی ما قرار دهد.

امارات متحده عربی هنوز زمان مشخصی برای شروع عملیات ساخت و ساز پروژه خود اعلام نکرده است. اما به گفته مقامات اماراتی ساخت این شهر، در راستای طرح «مریخ ۲۱۱۷» خواهد بود. طرح جاه طلبانه ای که قرار است، طی ۱۰۰ سال آینده، ۶۰ هزار نفر را در یک کلونی در سیاره ی سرخ جای دهد.

انرژی تاریک در جهان هستی ممکن است دارای حالت دینامیکی و متغیر با زمان باشد

انرژی تاریک یکی از مرموزترین مفاهیم کیهان شناسی است. گروهی از دانشمندان بر این باورند که شاید میزان انرژی تاریک در طی زمان های مختلف دستخوش تغییر شده  باشد.

به گزارش زومیت، فیزیکدانان برای بیش از ۲۰ سال مشغول تفکر در مورد این پرسش بوده اند که چرا همواره چنین به نظر می رسد که فضا دائما در حال انبساط و گسترش یافتن است.

پژوهش جدید، بینش عمیق تری را به دانسته های ما در مورد نیروی مخرب مرموزی که به عنوان انرژی تاریک شناخته می شود، می افزاید و شواهدی را ارائه می دهد مبنی بر اینکه تاثیر شبح وار نیروی مرموز یادشده هر چه که باشد، در طی زمان دارای مقدار ثابتی نبوده است.

در سال ۲۰۱۶، یک تیم بین المللی از محققان، نوسانات چگالی ماده ی قابل مشاهده در سراسر جهان هستی را در طی مدتی طولانی از تاریخ کیهان، به دقت اندازه گیری کردند.

این تغییرات که به نام نوسانات آکوستیک بارونی (BAO) از آنها یاد می شود، نوعی معیار را برای کیهان شناسان در مسیر مطالعه ی فاصله های نسبی در طول زمان ارائه می دهد.

درست همانطور که ستاره شناسان از نور ستاره های منفجرشده در نقاط دوردست برای نتیجه گیری گسترش کیهان استفاده کرده اند، کیهان شناسان (ستاره شناسان متخصص در مقیاس های بزرگ کیهانی) نیز از BAO استفاده می کنند.

هر دو روش و ترفند یادشده ما را به این نتیجه می رساند که جهان ما در حدود ۱۳.۸۲ میلیارد سال پیش پا به عرصه ی وجود گذاشته و همین حالت وجودی آن منجر به پراکنده  شدن توده های ماده به بخش های بیرونی تر شده است. موضوع عجیب تر هم این است که چنین روند گسترش و پراکندگی در جهان در بعضی زمان ها سرعت بیشتری نیز می گرفته است.

واحد مورد استفاده برای توصیف این گسترش با نام ثابت هابل یا Constant Hubble شناخته می شود و باور دانشمندان بر این است که انبساط کیهان نتیجه ی وجود تنش بین ذرات ماده برای جمع شدن و یکپارچه شدن در کنار هم با تورم فضای میان آنها است.

پرسش این است که چرا فضا گسترش می یابد؟ واقعیت این است که هیچکس جوابی قطعی برای این پرسش ندارد و این یک مشکل بزرگ است.

اخترفیزیک دانان برای رسیدن به توضیحی مستدل، فضای خالی را مورد توجه قرار می دهند تا ببینند که آیا این بخش ها دارای ویژگی های خاصی هستند یا خیر؛ آنها فکر می کنند که شاید فضای خالی، چیزی بیشتر از یک حالت تهی برای میدان ها و ذرات باشد.

توضیح مورد علاقه ای که در حال حاضر وجود دارد، مدل ماده ی تاریک لامبدا (ΛCDM) نامیده می شود. این مدل ترکیبی از مدل فضای خالی فریده-لامیتر-روبرتسون-واکر (FLRW) با توزیع ماده ی قابل مشاهده و نامرئی درون آن است.

در این مدل، انرژی تاریک به منزله ی فشار مستمر از خلا بین توده های جرم بوده و احتمالا بر اثر پرت شدن ذرات در داخل و خارج از وجود مجازی پدید آمده است.

اما مدل ΛCDM بر تعدادی از مفروضات مشخص بنا شده است و همین امر سوالاتی را پیش روی ما می گذارد. آیا انرژی تاریک می بایست از آن ویژگی های اساسی فضا باشد، که در طول زمان ثابت می ماند؟ یا اینکه شاید تحت تاثیر محیط واقع می شود و با تغییرات جهان، دستخوش تغییر می شود؟

پژوهشگر باب نیکول از موسسه ی کیهان شناسی و گرانش (ICG) در دانشگاه پورتسموث می گوید: انرژی تاریک از زمان کشف آن در اواخر قرن گذشته، همواره یک معمای اسرارآمیز بوده است.

همه ی ما از پیدا کردن نگرش و بینش دقیق تر و بیشتر نسب به ویژگی ها و سرمنشا آن ناامید شده ایم.

محققان با اندازه گیری دقیق تر این ناحیه های ماده ای که مانند ضربان قلب کیهانی عمل می کنند، داده های BAO خود را روی یک مدل انرژی تاریک که توسط گونگ بو ژائو، از دانشگاه پورتسموث و مشاهیر ملی نجوم چین (NAOC) ساخته  شده است، مورد استفاده قرار می دهند. نتایج این بررسی به توصیفی پویاتر از این نیروی مرموز اشاره دارد.

این نتیجه تاحدودی برپایه ی اختلاف بین داده های تولیدشده توسط بررسی با خود BAO و تفسیرهای مبتنی بر پس زمینه مایکروویو کیهانی (CMB) است. گفتنی است که امواج پس زمینه در واقع بازتابی از نور جهان در لحظات پس از بیگ بنگ هستند.

یکی از راه هایی که پژوهشگران باور دارند می توانند از طریق آن این میزان اختلاف را حل و فصل کنند، مبتنی بر این است که ما باید انرژی تاریک را به عنوان پدیده ای در نظر بگیریم که پویا است و نسبت به زمان تغییر می کند.

اگر چنین نگرشی درست باشد، بدان معنا خواهد بود که انرژی تاریک نیرویی نیست که صرفا به وسیله ی خلا ایجاد شده باشد. البته اهمیت و تاثیرگذاری نتایج این گروه پژوهشی هنوز برای رد شواهد دال بر ثابت (استاتیکی) بودن انرژی تاریک در جهان هستی، به اندازه ی کافی نیست.

اما همه ی این برداشت ها می توانند با داده های جمع آوری شده از پروژه ای موسوم به Instrument Spectroscopic Dark Energy دستخوش تغییر شوند. پروژه ی فوق در سال آینده آغاز خواهد شد. ژائو می گوید: ما از دیدن اینکه مشاهدات کنونی قادر به بررسی پویایی انرژی تاریک در این سطح هستند، هیجان زده شده ایم و امیدواریم که مشاهدات آینده بتواند مهر تاییدی بر آنچه که امروز می بینیم، باشد.

نتیجه ی نهایی هرچه که باشد، ارزشش را خواهد داشت؛ حتی شاید سرنوشت جهانی که تا به  امروز برای خودمان متصور بوده ایم هم در معرض خطر باشد.

دستاوردهای این تحقیق در Nature Astronomy منتشر شده است.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در آموزش, آیفون, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

21 پاسخ به روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام تشکر برای انتشار خبرهای گوناگون و جالب.

 2. 2
  محمد‌قاسم کفیلی says:

  امیر خان سلام خسته نباشی. دمت گرم.

 3. 3
  علاء الدین says:

  سلام!
  ادامه سؤال قبلیم را در اینجا می‌پرسم. آیا پکتوس برای ساخت دستگاهی مشابه واکس‌باکس voxbox با توان پشتیبانی از متون فارسی برنامه‌ای ندارد. اگر چنین طرحی در دستور کار نیست، لطفاً به نمایندگی از دوستان علاقه‌مند این پیشنهاد را به آنها منتقل نمایید.

  • 3.1

   درود بر تو علاء الدین عزیز.
   واقعیت اینه شرکتی مثل پکتوس، پتانسیل نیروی انسانی لازم و قدرت سرمایه گذاری کافی برای پروژه های اینچنینی رو نداره.
   مباحث مربوط به OCR فارسی، اونقدر از نظر فنی پیچیده و گسترده هست که نیاز به میلیارد ها تومان هزینه و یک تیم برنامه نویسی چند ده و شاید چند صد نفره داره.
   شاید جالب باشه واست بدونی این مبحث، بیشتر از اینکه برای نابینایان اثربخش و سودمند باشه، میتونه علاوه بر این قشر، برای بسیاری از سازمان های دولتی که کارشون آرشیو اسناد و و و هست هم بسیار حیاتی باشه.
   پس وقتی تا به حال هیچ ارگانی نتونسته یک OCR خوب در زبان فارسی عرضه کنه، بدونید کار بسیار سخت تر از این حرفاست.
   بنابر این پکتوس با این پتانسیل نیروی فنی فعلی، بی تردید فعلا نمیتونه در این راه قدمی برداره.
   تا زمانی که خود دولت به صورت جدی وارد این حوزه نشه و هزینه های اون رو تأمین نکنه، نمیشه انتظار داشت OCR فارسی به نتیجه دلخواه و قابل قبول برسه.
   فعلا تنها گوگل تونسته تا حدی به این مسئله نزدیک بشه که اونم به دلایل متعدد فعلا قصد نداره اونو عرضه عمومی کنه.
   هر چند OCR فارسی فعلی گوگل هم صحت مورد انتظار در OCR های زبان های دیگه که عمدتاً بالای ۹۹ درصد هستند رو نداره.

 4. 4
  رضا بخشی لاکتاسرائی رضا بخشی لاکتاسرائی says:

  سلام، ممنونم. خبرهای جالب و به روزی بوند. مرسی.

 5. 5
 6. 6

  امیر جان سلام، خیلی عالی، همیشه خوش خبر باشید. دستت طلا و تنت بی بلا.

 7. 7
  مهدی 313 says:

  سلام امیر جان
  عده ای اخبار تکنولوژی و کامپیوتر رو می پسندند. منهم اخبار فیزیک, باستان شناسی و کیهان شناسی را دوست دارم و دنبال می کنم که در این اخبارهایی که منتشر کردی از اینها هم یافتم. دستت درد نکند و موفق باشید
  راستی جریان آدم فضایی ها چی شد؟ خخخ

 8. 8
  کامبیز کامبیز says:

  سلام. خوندم عزیزم.
  عالی بود.
  خسته نباشی

 9. 9
  احمد عبدالله پور احمد عبدالله پور says:

  سلام امیر جونم
  خوبی آیا
  خب مث همیشه اخبار تکنولوژیت عااالی بود
  خب چه خوب شد که من هم یه سه چهار ماهیست از آفیس ۲۰۰۷ کوچ کرده و به آفیس ۲۰۱۰ نقل مکان کرده ام خب تلگرام هر چی دلش میخواد بروز رسانی بده فعلاً که من از وب تلگرام استفاده میکنم
  به هر حال مرسی
  روزت خوش و خدا نگهدار

 10. 10

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *