از انتشار ورژن جدید JAWS تا نسخه ی جدید talkback

دو سه روز بیشتر از انتشار نسخه جدید جاز ۲۰۱۸ و بروز رسانی نسخه بتای نرم افزار talkback نمیگذره.
در همین راستا،
وبسایت نابینایان شرکت پکتوس
اطلاعات کاملی رو در خصوص این دو صفحه خوان ویژه ی نابینایان منتشر کرده است که آن را با هم مرور می کنیم.

 

نسخه جدید talkback فراتر از یک بروز‌رسانی معمولی

دور تازه‌ای از آزمون و خطا‌ها برای انجام آزمایش‌های لازم بر روی نسخه‌ی جدید talkback آغاز شده است. اولین نسخه‌ی beta از صفحه خوان talkback دو سه روزی است که در اختیار کاربرانی که دوست دارند نرم افزار‌ها را پیش از انتشار نسخه‌ی نهایی‌شان آزمایش و بررسی کنند، قرار گرفته است. نسخه‌ی ۶.۱ که همین حالا می‌توان آن را دانلود کرد، چیزی فرا‌تر از یک نسخه‌ی بروز‌رسانی ساده است. چرا که امکانات اضافه شده به این نسخه بسیار قابل توجه است و حتی می‌توانست به تنهایی یک ورژن مستقل به حساب آید و نه یک بروزرسانی معمولی از ۶ به ۶.۱.

امکانات تازه‌ی talkback شامل کسانی می‌شود که از Android 5 یا بالا‌تر استفاده می‌کنند. به این ترتیب، آنها که هنوز از گوشی‌هایی با سیستم عامل‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنند، اگر می‌خواهند از این امکانات هم بهره ببرند، حتماً باید به فکر بروزرسانی سیستم عاملشان باشند. البته امکاناتی هم به این نسخه اضافه شده که فقط برای کسانی قابل استفاده خواهد بود که نسخه اندرویدشان Oreo یا اندروید ۸ است.

شاید یکی از مهم‌ترین تغییرات در نسخه‌ی جدید talkback این نکته باشد که حالا دیگر حرکت کردن بر روی عناصر صفحه نظیر heading، link یا Controls، فقط محدود به Google Chrome نیست و چنانچه یک برنامه نویس این عناصر را در برنامه‌ای که طراحی کرده، درست طراحی کرده باشد، می‌توان افزون بر حرکت به صورت حرف به حرف یا کلمه به کلمه و … حرکت بر اساس این عناصر را هم برگزید.

امکان دیگری هم به global context menu اضافه شده و آن این است که کاربر می‌تواند از طریق این منو، زبان موتور نوشتار به گفتار را تغییر دهد. به این معنی که مثلاً چنانچه کاربر بخواهد در حالتی که از زبان انگلیسی در Espeak استفاده می‌کند متنی را به فرانسه بخواند، به سادگی می‌تواند از این طریق به شکل موقت زبان Espeak را به فرانسه تغییر دهد. طراحی این امکان هم به گونه‌ای است که زبان پیغام‌های talkback تغییر نمی‌کند و پیغام‌ها به همان زبان پیشفرض –مثلاً انگلیسی یا فارسی- و متون به زبان فرانسه خوانده می‌شوند. کاربرانی که زیاد از این امکان استفاده می‌کنند می‌توانند یکی از اشاره‌های خود را به آن اختصاص دهند تا دیگر نیازی به باز کردن global context menu هم نباشد. میان‌بر Ctrl + Alt + L هم برای آنهایی که از صفحه کلید‌های جانبی استفاده می‌کنند برای این کار در نظر گرفته شده است.

برای کاربرانی که Android O داشته باشند هم راه‌هایی در نظر گرفته شده تا بتوانند برخی تنظیمات را بدون رفتن به بخش مربوطه انجام دهند. کار‌هایی نظیر تغییر سرعت یا میزان پر‌گویی.

 

فهرست کامل تغییرات Talkback. تازه‌های Talkback 6.1

۱: بخش زبان‌ها یا languages در talkback این امکان را می‌دهد که یکی از زبان‌های موتور صوتی نصب شده را انتخاب کنند. این امکان از طریق Global Context menu در دسترس خواهد بود. میانبر: Ctrl + Alt + L قابلیت اختصاص یک اشاره یا Gesture از قسمت مدیریت اشاره‌ها یا Gestures dialog برای استفاده از این قابلیت ابتدا لازم است زبان‌های دلخواه نصب شود. برای این کار می‌توان از مسیر زیر اقدام کرد: Global Context Menu -> text-to-speech settings -> Google TTS -> Settings -> Install Voice Data این امکان در همه‌ی موتور‌های صوتی که از چند زبان پشتیبانی می‌کنند، قابل استفاده خواهد بود.

۲: امکانات ناوبری بیشتر برای برنامه‌های بومی برای استفاده ابتدا باید با اشاره‌ی بالا به پایین یا بالعکس، تنظیمی را انتخاب کرده و سپس با استفاده از حرکت چپ به راست یا بالعکس، در صفحه حرکت کنیم. گزینه‌ها شامل: Controls که بین دکمه‌ها و کادر‌های ویرایش جا به جا می‌شود. پیوند‌ها یا Links که بین لینک‌ها مثل لینک‌های صفحات وب، شماره تلفن‌ها و آدرس‌های ایمیل حرکت می‌کند Headings که در میان سرنوشتار‌های یک صفحه جا به جا می‌شود. این امکانات فقط به شرطی قابل استفاده خواهند بود که برنامه‌نویس آنها را به شکل استاندارد طراحی کرده باشد.

۳: امکان اختصاص یک اشاره یا Gesture برای رفتن به بخش ویرایش متن. این کار، ویرایش متن در حال نوشتن را برای کاربران به مراتب آسان‌تر خواهد کرد.

۴: برای کاربران Android O و بالا‌تر: گزینه‌ی Settings selector یا انتخاب کننده‌ی تنظیمات می‌تواند به کاربران این امکان را بدهد که برخی تنظیمات را در حال کار کردن و بدون نیاز به رفتن به تنظیمات Talkback، تغییر دهند. برای کار کردنِ Settings Selector به اندروید نسخه‌ی O و حس‌گر اثر انگشت نیاز است. setting selector به صورت پیشفرض خاموش است. برای روشن کردن باید مسیر TalkBack Settings > Selector را طی کرده و از دکمه‌ی دو حالته‌ای که به منظور روشن یا خاموش کردن این امکان در آن صفحه تعبیه شده استفاده کنید. برای استفاده از این قابلیت انگشت باید از بالا به پایین یا بالعکس، بر روی حسگر اثر انگشت کشیده شود. با این کار، گزینه‌های مختلفی که قابل تغییر دادن باشند برای کاربر خوانده می‌شود. بعد از قرار گرفتن بر روی گزینه‌ی دلخواه، می‌توان از بالا به پایین یا عکس آن بر روی صفحه حرکت کرد تا مقدار تغییر کند. در حال حاضر تنظیمات مربوط به سرعت، پرگویی، ناوبری و قابلیت Audio Ducking از این طریق در اختیار کاربران است که می‌توان هر یک را از طریق بخش Setting selector، از این منو حذف کرده یا به آن افزود.

۵: برای اندروید O و بالا‌تر: رمز‌های عبور گفتاری حالا به عنوان یک گزینه به talkback اضافه شده است. نکته این که برای نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید، اوضاع در این زمینه به همان روال سابق است.

نکات اصلاحی در talkback  ۶.۱

۱: مشکل حرکت با کلید Tab در این نسخه حل شده و حالا این کلید، نشانگر را بر روی آخرین گزینه ‌ی صفحه قرار داده و آن را می‌خواند.

۲: Talkback دیگر در طول مکالمه صحبت نخواهد کرد. مگر آن که کاربر صفحه را لمس کند.

۳: فشردن کلید تنظیم صدا در زمانی که متنی در حال خوانده شدن است، دیگر فرایند خوانش متن را متوقف نخواهد کرد.

۴: مرور صفحات در Chrome باید راحت‌تر شده باشد.

اگر جزو آن دسته کاربرانی هستید که دوست دارند برنامه‌های Beta را امتحان کرده و به تیم سازنده بازخورد بدهند می‌توانید باز‌خورد‌هایتان در خصوص Talkback 6.1 را در این صفحه ثبت کنید.

 

دانلود JAWS 2018 و توضیحات تکمیلی پیرامون آن

بالاخره بعد از ماه‌ها آزمون و خطا در قالب نسخه‌های Beta، شرکت freedom scientific تصمیم گرفت نسخه‌ی ۲۰۱۸ از صفحه‌خوان JAWS را روانه‌ی بازار کند. برای این نسخه بر خلاف نام‌گذاری‌های مرسوم و پیشبینی‌ها، به جای JAWS 19، از نام JAWS 2018 استفاده شده است. در این نسخه شاهد پشتیبانی از مرورگر ویندوز ۱۰ «Microsoft edge» هستیم. افزون بر این صدا‌های رایگان ویندوز ۱۰ هم در JAWS قابل استفاده شده‌اند. Convinient OCR هم از دیگر بخش‌هایی است که به میزان قابل توجهی ارتقا یافته است.هنوز خبری از Crack برای JAWS 2018 نیست و بنا بر این، کاربران ایرانی اگر می‌خواهند به عنوان صفحه‌خوان اصلی خود از این نسخه استفاده کنند باید منتظر Crack شدنش بمانند. اما اگر از آن جمله کاربرانی هستید که دوست دارند هر چیزی را داغ و تازه تست کنند، حتی اگر فقط دموی چهل دقیقه‌ای‌اش در دسترس باشد، می‌توانید نسخه‌ی ۶۴ بیت JAWS 2018 را از این لینک و ۳۲ بیتش را از این یکی دانلود کنید.

وبسایت پکتوس پیشتر در مقاله‌ای به طور مبسوط به تغییرات نسخه‌ی ۲۰۱۸ پرداخته بود. اگر آن مقاله را از دست داده‌اید یا می‌خواهید دوباره لیست تغییرات در JAWS 2018 را مرور کنید، حتماً سری به این صفحه بزنید. در مقاله‌ی مذکور، تک تک تغییرات در نسخه‌ی جدید JAWS به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفته است.

صفحه خوان JAWS، «Job Access with Speech»، از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین صفحه‌خوان‌ها میان نابینایان است. نخستین نسخه از این برنامه در ۱۹۸۹ و برای سیستم عامل DOS به بازار عرضه شده است.
از انتشار آخرین نسخه‌ی صفحه‌خوان JAWS سه روز می‌گذرد.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

اول بهمن ماه سال 1368 در تهران متولد شدم و در حال حاضر هم ساکن تهرانم. سی تیر سال 94 ازدواج کردم و در یازده بهمن سال 95 هم صاحب یک فرزند پسر به نام آرمان شدم. مقطع کارشناسی رو در رشته مترجمی زبان انگلیسی به پایان رسوندم و در کنار دانشگاه، فارغ التحصیل دوره های روزنامه نگاری، از مرکز مطالعات رسانه ها شدم. از دوران نوجوانی به کار در رادیو و مطبوعات علاقه مند بودم و همین علاقه بود که منو به سمت گذروندن دوره های ژورنالیزم و همکاری با برخی از شبکه های رادیویی، سوق داد. از آبانماه سال 1392، خبرنگار مؤسسه مطبوعاتی ایران هستم و نویسنده سرویس ورزشی روزنامه ی ایران سپید. گه گاه هم برای روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا در حوزه ی اجتماعی و ورزش نابینایان مینویسم. از سال 1388، همکاری خودم رو با شبکه ی رادیویی ورزش در حوزه آیتم سازی شروع کردم و به تدریج، خبرنگار ورزش نابینایان در برنامه های شکوه اراده و جهان ورزش معلولین شدم. در برنامه امروز با ورزش هم اخبار حوزه ورزش معلولین رو میخوندم. از سال 92، با دوستانم، مجموعه برنامه ای رو با نام زندگی ادامه داره در رادیو فصلی کلید زدیم و بعد هم برنامه ای رو با نام لحظه های خودمونی در این شبکه تولید کردیم. علاوه بر رادیو ورزش و رادیو فصلی، سابقه همکاری با رادیو سلامت و رادیو کتاب رو هم دارم و در حال حاضر، کارشناس مجری برنامه شش نقطه در رادیو تهران هستم. در سال 94 همکاری خودمو با شرکت پکتوس، تولید کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ی نابینایان آغاز کردم و مسئول روابط عمومی و مدیر وبسایت نابینایان این شرکت به نشانی pactos.net هستم. از دوران کودکی، به تغییرات جوی، مطالب مرتبط با آب و هوا علاقه داشتم و مطالعات بسیاری رو در این زمینه آغاز کردم. همین علاقه بسیار بود که باعث شد در سال 1391، وبلاگی رو در زمینه پیش بینی وضعیت هوای استان تهران در سامانه بلاگفا راه اندازی کنم. استقبال بسیار همشهری های تهرانی، منو مجاب کرد تا در آذرماه سال 1393، یک وبسایت تخصصی در حوزه آب و هواشناسی راه اندازی کنم. این شد که در حال حاضر، مدیر وبسایت هواشناسی تهران ودر، به نشانی های tehranweather.ir iran-weather.ir هستم. از مهر ماه سال 1392 بود که وارد این محله ی با صفا شدم و سعی می کنم در حد توان، برای هم محلی ها مفید باشم. اگه با من کاری داشتین، آدرس میلم AMIRSARMADI68@GMAIL.COM هست و شماره تماس من هم 0935 44 33 265. دیگه چیزی ندارم بگم جز اینکه،،،،،،،،،،،، عمر گران، میگذرد. خواهی نخواهی. سعی بر آن کن نرود رو به تباهی.
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

38 پاسخ به از انتشار ورژن جدید JAWS تا نسخه ی جدید talkback

 1. 1
  محمد شریفی says:

  سلام امیر جان مرسی .
  قبل ازین که پست را منتشر کنی از سایت پکتوس پست را مطالعه کردم

 2. 2
  علیرضا علیوردیلو says:

  سلام امير جان. ممنون از انتشار به روز اخبار ويژه صفحه خوانهاي مربوط به نابينايان. اميدوارم روز به روز شرايط براي زندگي نابينايان بهتر و آسانتر شود. ايام به كام

 3. 3
  حمید رضائی says:

  سلام ممنون من یدونه کرک واسه ۶۴ بیت که تو گروهای خارجی بود رو برداشتم تست کردم که هنگ میکرد

  • 3.1

   درود.
   با توجه به اینکه تنها سه روز از انتشار نسخه جدید جاز میگذره، هنوز کرک خوب چه برای ۳۲ و چه ۶۴ بیت نیومده.
   به محض انتشار یک کرک خوب برای جاز جدید، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 4. 4
  بیسایه بیسایه says:

  سلام تشکر مرسی

 5. 5
  علی اصغر حسنپور says:

  درود بر امیر عزیز. بسیار عالی. من که زیاد از جاز استفاده نمیکنم. اما منتظر کرک شدنش هستم

 6. 6
  احمد عبدالله پور احمد عبدالله پور says:

  سلاااااااام و دروووود بر دااااش امیییییییر جووونم
  خوبی یا بهتری آیا
  خب من فعلاً یه کم کهنه و اتیقه شدم جازم ۱۵ و تاک بگم ۵.۱۰ هستش و فعلاً از این دو دل نکندم مث اندرویدم که با وجود این که جی ۷ جووونم بهم اندروید ۷ به روز رسانی داده اونم دو ماه پیش ولی فعلاً حس به روز رسانی نیست بابا ولم کن همین اندروید ۶.۰.۱ رو عشقه کلی هم کارم را راه میندازه کلی لینک به این و اون میدم کلی توی تلگرام کتاب آپلود میکنم حلا مگه بی کارم بیام اندرویدم رو به روز کنم که دیگه نشه لینک داد و دست به دامن ریست فکتوری بشم و کلی حالم گرفته بشه تازه میگن مث روز اول هم نمیشه و بعدشم دیگه دانگرید کردنش ریسکه به هر حال مِقسی داش بابت این پست
  من برم ببینم دیگه در غیاب من توی این بیست روزه چه خبر بوده
  فعلاً دوستان خوش باشین و روز به کام

 7. 7
  میرهادی says:

  درود بر امیر عزیز. از پستت ممنونم.
  دریافت تاکبک ۶.۱ رو هم توضیح بده لطفا که از چه طریقی ممکنه؟
  بازم ازت ممنونم.

  • 7.1

   سلام هادی جان. نسخه های آزمایشی، به جهت مسئولیتی که دارن و ضعف های احتمالی که میتونن داشته باشن، مرسوم نیست برای دانلود عموم قرار داده بشن. در مواقع اینچنینی، شرکت مربوطه نسخه های آزمایشی رو برای اعضاش میفرسته تا تست کنن و بازخورد بدن.
   به همین جهت ما هم نسخه بتا رو برای دانلود نذاشتیم. اما دوستان خوبمون در سایت شب روشن دانلود نسخه ۶.۱ رو گذاشتن که میتونی از طریق پست زیر دانلود کنی.
   http://shaberoshan.ir/34701

 8. 8
  محمد شریفی says:

  درود مجدد .
  این نسخه از تاک بک فقط با اسپیک tts خوب کار میکند .
  مشکلات نسخه بتا ی تاک بک با صفحه خوان های فارسی ‌‌‌.
  باز شدن منوی بافت کلی با کمی تعخیر .
  نشان دادن ۴ زبان در بخش زبان ها .
  اما با استفاده از اسپیکtts این مشکلات حل میشود

 9. 9
  رضا بخشی لاکتاسرائی رضا بخشی لاکتاسرائی says:

  سلام، مرسی از اطلاعرسانیتون. مخصوصاً خبر حرف نزدن فاک بک در حین صحبت کردن خیلی جالب بود. فقط امیدوارم که برای اسکایپ و واتس اپ هم کار کنه.

 10. 10
  maliwerdi says:

  سلام بر برادر گل! آقا یه سؤال! من j5 2015 androyd 6 دارم! نسخه جدید تاک بک رو نصب کردم! وقتی وارد تلگرام وب میشم همه کلمات و حروف رو به صورت arabic میخوانه! چه باید کرد؟

  • 10.1

   درود بر شما.
   به احتمال زیاد دارید از espeak 1.48.15 استفاده می کنید که در برخی صفحات با این مشکل روبرو میشه.
   پیشنهاد می کنم این ورژن رو پاک کنید و از espeak 1.48.05 استفاده کنید.
   احتمال زیاد باید درست بشه.

 11. 11
  روجیار says:

  سلام
  اصلا سزاوار نبود که از این پست پر محتواتون یه بگذرم, و یه تشکر جاانانه از امیر گرامی نکنم خیلی ممنونم بویژه قسمت talkback 6.1جزاکاللهُ خیرا

 12. 12

  سلام
  از این که ما را در جریان این تغییرات گذاشتید خیلی تشکر.

  • 12.1

   خواهش خانم کاظمیان.
   به هر حال سایتی که حوزه اصلی فعالیتش فناوری اطلاعات در خدمت نابینایان هست، انتظار میره در مواقع اینچنینی پیشگام باشه و تازه ترین اخبار و اطلاعات رو تقدیم مخاطبانش کنه.

 13. 13
  علاء الدین says:

  سلام!
  تا نسخه جاز ۱۱ که خبر دارم، جاز به جزء زبان انگلیسی از زبان‌های فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، پرتقالی و فنلاندی پشتیبانی می‌کرد. آیا زبان جدیدی به این فهرست افزوده شده است؟

 14. 14
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام آقای سرمدی. تشکر از پست اطلاعرسانی . شما که دستتون به ابرا می رسه بپرسید این ابرا کی میان ؟ ظهر دمای ۳۰ درجه برا دیار ما غیر متعارفه!!!!

 15. 15

  درود امیر. ایول. منتظر کرکش هستم. ولی دانلود میکنم که داشته باشمش. مرسی.

 16. 16

  امیر جان سلام، مثل همیشه عالی و. واقعاً نمیدونم تشکر خودم بابت این همه زحمتی را که برای اطلاع رسانی به دوستان میکشید چطور ابراز کنم، دست مریزاد و خدا قوت.

 17. 17
  وحید says:

  سلام امیر جان.
  بابت تمام زحماتت ازت تشکر می کنم و ممنونم که ما رو به روز نگه می داری. درود به تو و بهت خسته نباشید میگم.
  همیشه شاد باشی.

 18. 18
 19. 19
  بانو. says:

  سلام و تشکر بسیار از شما.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *