حوزه‏های بکر برای وکالت و مشاوره حقوقی

عرض سلام و ادب دارم خدمت يكايك دوستان. اميدوارم خوب و خوش باشيد. راستش ما چند هفته‏ اي هست كه روزهاي جمعه در گروه واتس‏اپي صرفا مباحث حقوقي، جلساتي در خصوص مباحث حقوقي كمتر تخصصي برگزار مي‏كنيم. تو اين جلسات مباحث بيشتر حول محور مشاغل حقوقي و نحوه پيشرفت تو اين مشاغل مي‏چرخه.
جمعه قبل در خصوص حوزه‏هاي بكر در حقوق براي وكالت و مشاوره حقوقي صحبت كرديم. حوزه‏هايي كه در حال حاضر با ورود به اونها و البته كسب دانش، تجربه و مهارت ميشه تا حدود زيادي به يه اشتغال پايدار اميد داشت. حوزه‏هايي كه اگرچه ورود بهشون سخت هست اما قطعا تحمل اين سختي ارزششو داره. كساني كه بتونند تو اين جنبه‏هاي حقوق پيشرفت كنند و مطرح بشن يقين داشته باشند كه مردم و دولت واسه سپردن كار به اونها سر و دست مي‏شكنند.
در ابتدا بايد بگم كه حقوق و پزشكي شباهتهايي به هم دارند. وكلا هم مثل پزشكها به دو دسته وكلاي عمومي و وكلاي تخصصي تقسيم ميشن. وكلاي عمومي وكلايي هستند كه همه مدل پرونده بهشون ارجاع ميشه از طلاق و مهريه گرفته تا پرونده‏هاي ملكي و جزايي. اما وكلاي تخصصي وكلايي هستند كه فقط در يه زمينه خاص كار مي‏كنند. در حال حاضر مردم بيشتر به وكلاي تخصصي اعتماد مي‏كنند و پرونده‏هاشون رو به اين وكلا ارجاع ميدن.
قبول پرونده‏هاي عمومي و روتين مثل طلاق و پرونده‏هاي ملكي براي وكلاي جوون و تازه‏كار دوتا اشكال داره. اول اين كه مردم معمولا بيشتر به وكلاي باسابقه و بنام اعتماد مي‏كنند و به همين دليل وكلاي جوون معمولا بيكار يا كم‏كار ميشن. اگه اون وكيل تازه‏كار مشكل بينايي داشته باشه كه ديگه هيچي. كلي بايد زمان بگذره تا بتونه واسه خودش اعتماد جمع كنه. دوم اين كه رقابت بر سر پذيرش اين پرونده‏هاي عمومي خيلي زياده. بنابراين وكلاي تازه‏كار مجبورند به خاطر داشتن درآمد ولو اندك، با حق‏الوكاله خيلي كم پرونده‏اي رو قبول كنند و تازه كلي توسط موكل تحقير بشن.
اما اگه وكيلي بتونه تو يكي از حوزه‏هايي كه عرض خواهم كرد مطرح بشه ديگه با اين چالشها مواجه نيست. البته وكلاي جوون بايد بدونند كه مهارت تو اين حوزه‏ها يه شب به دست نمياد. بايد چند سالي پرونده‏هاي عمومي رو با هر شرايطي قبول كنند تا بتونند به تدريج به عنوان يه وكيل كار بلد مطرح بشن و بعد پي حيطه‏هاي تخصصي و بكر باشند. من چندتا از اين حوزه‏هاي بكر كه قطعا خيلي جاي پيشرفت دارند ميگم. قطعا حوزه‏هاي ديگه‏ اي هم هست كه تو گروه ما مطرح نشده و جاي كار داره. اين حوزه‏ها عبارتند از:
1- مالكيت فكري: حقوق مالكيت فكري از گرايشهاي نسبتا جديد حقوق در ايران به شمار مياد. پرونده‏هاي مربوط به علامت تجاري، حق اختراع و حق تاليف در قلمرو اين حوزه قرار دارند.
2- حمل و نقل: به جرات ميگم ما تو ايران وكيل تخصصي حقوق حمل ونقل نداريم. واسه همين اتباع ما مدام در پرونده‏هاي بين‏المللي شكست مي‏خورند. يه متخصص حمل‏ نقل مي‏تونه در زمينه حمل هوايي، دريايي، جاده‏اي و ريلي فعاليت كنه. مي‏تونه به شركتهاي هواپيمايي مشاوره بده. مي‏تونه در تنظيم قراردادهاي فرودگاهي بين ايران و ساير كشورها مشاوره بده.
3- حقوق بانكي: يه متخصص حقوق بانكي مي‏تونه مشاور بانكها در تنظيم قراردادهاي بانكي باشه و در مسائل پيچيده بانكداري بين‏المللي به دولت و تجار ايراني مشاوره بده.
4- حقوق ماليات: ما وكيل تخصصي مالياتي نداريم. واسه همين مردم مجبورند واسه انجام كارهاي مالياتي خودشون به دلالهايي مراجعه كنند كه فاقد سواد حقوقي اند. در حالي كه هر شخص حقيقي و حقوقي كه فعاليت اقتصادي مي‏كنه بايد يه وكيل يا مشاور آشنا به امور مالياتي داشته باشه وگرنه سرش بدجوري كلاه ميره.
5- حقوق گمركي: يه وكيل باسواد در امور گمركي مي‏تونه يه مشاور خوب و مفيد واسه تجار و سازمان گمرك باشه.
6- حقوق بيمه: انواع مختلف بيمه تو ايران رواج يافته اما متاسفانه حقوق بيمه چندان رشد نكرده. پرونده‏های بیمه خیلی پیچیده هستند که فقط یه متخصص در حقوق بیمه می‏تونه اونا رو به سرانجام برسونه.
7- قراردادهای پیچیده: امروزه شکل قراردادها تغییر کرده. در عرصه تجارت داخلی و بین‏المللی قراردادهایی تنظیم میشه که جنبه‏های متعددی داره. اما متاسفانه اتباع ایرانی به علت نداشتن اطلاعات کافی قراردادهایی رو امضا می‏کنند که معمولا به نفعشون نیست و مبالغ هنگفتی ضرر می‏کنند.
8- تحلیلگر کنوانسیونهای بین‏المللی: یه تحلیلگر متخصص می‏تونه به دولت مشاوره بده که پیوستن به کدوم کنوانسیونها به نفع کشور هست و بهتره به کدوم کنوانسیونهای بین‏المللی نپیوندیم.
9- حقوق کار: بخش زیادی از مردم درگیر پرونده‏های ناشی از روابط کار هستند. خیلی مواقع حقوق کارگران و حتی کارفرمایان تضییع میشه. علی‏رغم حجم زیاد پرونده در این خصوص، ما وکیل تخصصی حقوق کار و تامین اجتماعی خیلی خیلی کم داریم.
10- دیوان عدالت اداری: دیوان عدالت رویه‏های خاصی داره که هر شخصی از اونها اطلاع نداره. حجم پرونده در این زمینه خیلی زیاد هست اما متخصص در این حوزه بسیار کم.
11- حقوق ورزشی: در اهمیت حقوق ورزشی همین بس که با شاهکارهایی که ورزشکاران، باشگاهها و فدراسیونهای ایرانی انجام میدن همیشه به وکلای تخصصی ورزشی نیاز هست. ورزش ایران به خاطر نداشتن وکیل تخصصی در زمینه حقوق ورزشی خیلی خیلی خیلی ضرر کرده.
12- حقوق انرژی: یه متخصص حقوق انرژی می‏تونه وکیل یا مشاور وزارتخانه‏های مرتبط یا وکیل یا مشاور شرکتهایی بشه که با این وزارتخانه‏ها در ارتباطند.
13- حقوق رسانه: یه متخصص در حقوق رسانه می‏تونه یه وکیل یا مشاور خوب برای اهالی هنر و فرهنگ باشه.
14- حقوق رایانه: در اهمیت حقوق رایانه کافیه به نقش این وسیله در زندگی توجه کنیم. با ورود رایانه مسائل حقوقی پیچیده‏ای به وجود اومده که فقط یه متخصص در این زمینه می‏تونه اونا رو حل کنه.
15- حقوق سلامت: یه متخصص حقوق سلامت می‏تونه یه مشاور خوب واسه وزارت‏خانه بهداشت باشه.
16- حقوق صنعتی: متخصص حقوق صنعتی می‏تونه به عنوان وکیل یا مشاور حقوقی در کارخانه‏ها فعالیت کنه.
17- داوری: سیاست دادگستری این هست که تا جایی که ممکن هست پرونده‏ها رو به داوری ارجاع بده تا از حجم کارش کم بشه. داور می‏تونه هر شخص حقیقی و حقوقی باشه و برخلاف قضاوت برای نابینایان محدودیتی نداره. داور همون کار قاضی رو انجام میده اما طرفین انتخابش می‏کنند و خیلی از تشریفات شکلی دادگستری رو هم نداره.
18- میانجی‏گری: مطابق قانون جدید آیین دادرسی کیفری اشخاص حقیقی و حقوقی می‏تونند با اخذ مجوزهای مربوطه اقدام به تاسیس موسساتی بنمایند که هدفش ایجاد سازش و رفع اختلاف بین مردم هست. میانجی‏گر مثل داور رای صادر نمی‏کنه.
19- متخصص حقوق کشورهایی که با آنها ارتباط تجاری و اقتصادی داریم. به جرات میگم ما در ایران متخصص حقوق چین، عراق، پاکستان، افغانستان، امارات و سایر کشورهایی که با اونا در ارتباط نزدیکیم نداریم. آشنایی به قوانین این کشورها می‏تونه به تجار ما در زمینه‏های مختلف خیلی کمک کنه. ما متخصص حقوق فرانسه و انگلستان زیاد داریم ولی ارتباطی با این کشورها نداریم که بتونیم از این متخصصها استفاده کنیم. هرچند تخصص در حقوق کشورهای صاحب‏نام حقوقی مثل فرانسه و انگلستان ضروریه اما در کنار اون، تخصص در حقوق کشورهای همسایه هم لازم هست.
20- تعزیرات حکومتی: پرونده‏های تعزیرات حکومتی بسیار زیاده. خیلی وقتا صاحبان مشاغل به خاطر نداشتن اطلاعات در این زمینه خیلی ضرر می‏کنند.
اما راه پیشرفت در این زمینه‏ها چیه؟ قطعا باید در گام اول در این حوزه‏ها مطالعه بشه. پیشنهاد می‏کنم دوستان پایان‏نامه و رساله‏های خودشون رو در این حوزه‏ها بنویسند و اون رو به پژوهشگاهها و نهادهای مختلف عرضه کنند. سعی کنند در این حیطه‏ها مقاله بنویسند تا به تدریج به عنوان متخصص مطرح بشن. در دوران کاراموزی وکالت به سازمانهای گفته شده رفت و آمد داشته باشند و سعی کنند در همایشهای مختلف شرکت کنند.
در پایان برای تکتک دوستان آرزوی موفقیت و بهروزی دارم.

درباره فهیمه تقوی

بنده فهیمه تقوی متولد بهمن ماه 1367  و ساکن مشهد هستم. در حال حاضر دانشجوی ترم چهارم دکتری حقوق خصوصی در دانشگاه تهران و وکیل پایه 1 دادگستری میباشم.
این نوشته در اطلاع رسانی, حقوقی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

29 Responses to حوزه‏های بکر برای وکالت و مشاوره حقوقی

 1. 1

  سلام بر شما خانم تقوی. خیلی خیلی متشکریم که ماحصل مباحثات گروهی که در این خصوص داشتید رو برا ماها به اشتراک گذاشتید.
  اصلاً قاعده بنظرم همین هست که اگه در هر دعوایی یا در هر محکمه ای شخصی وکیلی داشته باشه که در اون حوزه تخصص داشته باشه, یا وکلائی تربیت بشن که در حوزههای مختلفی تخصص داشته باشند, هم کار سریعتر به سرانجام میرسه, هم اینکه خیال موکل راحته که کارهاش انجام میشه, هم موکلی که حقوقش تضییع شده و متقابلش وکیلی خوب و کار‌کشته ای رو در اون حوزه ی مربوط به دعوا انتخاب کرده خیالش راحته یا حداقل امیدواری براش هست که حقوقش استیفا میشه. امروزه در کشور ما چه بسیار دعاوی که به همین خاطر که شخص امینی نداشته, یا فردی نداشته که راهنماییش کنه حقوقش تضییع میشه یا در سیستم پیچیده اداری کارهاش معطل میمونه و این معطلی هر در بسیاری موارد هم برا خود شخص اذیت کننده میشه و هم برا مسؤولین مربوطه.
  تازه بنظرم اوضاع وقتی دلخراشتر میشه, که مثلاً شاکی وکیلی کار‌کشته و کاربلد رو در اختیار بگیره و خیلی راحت حقوقی رو که احتمال میرفت حق متشاکی باشه رو از آن خود کنه. چرا؟ چون این متشاکی بنده خدا که به ناحق علیهش ادعای دعوا شده به هر دلیل نتونسته وکیلی خوب پیدا کنه یا بعضاً هزینه وکیل رو نداشته.
  متأسفانه در جامعه ی ما یا حتی جوامع کمتر برخوردار, این فرهنگ جا نیافتاده که افراد برا خودشون به ویژه در دعاوی یا امور پیچیده اداری وکیل داشته باشند, حال آنکه آنطوری که من شنیدم در جوامع پیشرفته هر کسی یا هر خانواده ای برا خودش وکیل یا وکلائی داره.
  اگه این فرهنگ در جامعه ما رواج پیدا کنه خیلی عالی میشه.
  عذرخواهی میکنم که یه جورایی در حوزه تخصصی شما مداخله کردم! بنده درسته کارشناسی فقه و مبانی حقوق دارم ام عملاً در این حیطه صاحبنظر نیستم.
  بازم از انتشار این مبحث سپاسگزارم, ضمن آنکه از طولانی شدن دیدگاهم پوزش میطلبم.

  • 1.1
   فهیمه تقوی says:

   سلام خواهش می‏کنم. ممنون بابت حضور و مطالب ارزنده‏ای که فرمودید. دقیقا همین طوریه. خیلی خوبه که در تمام مشاغل به سوی تخصص‏گرایی حرکت کنیم. باعث افتخارمون هست اگه به گروه ما تشریف بیارید.

 2. 2
  علیرضا علیوردیلو says:

  سلام دوستان عزيز و عرض سلام ويژه خدمت سركار خانم دكتر تقوي
  ممنون از اين پست مفيد و ارزنده تون. همه نكات رو گفتيد بنده هم يك نكته به اونا اضافه ميكنم و اون شهرداريها هست. شهرداريها داراي كميسيون هاي مختلفي هستند و قوانين و مقررات خاص خودشون رو دارن و كمتر كسي به صورت تخصصي وارد اين مقولات شده. با توجه به كار تخصصي خودم در اين زمينه فكر ميكنم كه فعاليت در زمينه حقوق شهري و شهرداري ها هم ميتونه يكي از زمينه هاي بكر وكالت و مشاوره حقوقي باشه. همچنين قراردادهاي مشاركت در ساخت و به طور كلي احداث پروژه هاي شهرسازي و ساختماني.
  به اميد موفقيت روز افزون دوستان عزيزم
  شاد زي مهر افزون

 3. 3
  مهرداد زمانی says:

  سلام بر خانم دکتر عزیز. امیدوارم خوب و خوش باشید. واقعا به نکات مهم و ارزنده‏ای اشاره کردین. ورود به هر یک از این حیطه‏ها می‏تونه تا حد زیادی تضمین‏کننده آینده شغلی باثباتی باشه. انشاالله سال آینده بعد از دفاع رساله شما در زمینه حقوق حمل‏ونقل شاهد حضور یه وکیل کاملا تخصصی در حیطه حمل ونقل باشیم.

 4. 4
  احمد عبدالله پور احمد عبدالله پور says:

  سلام و درود بر خانم دکتر تقوی گرامی و بزرگوار
  خوبید یا بهترید آییییا
  خب شما که در گروه بسیار فعال هستید و با پیشنهادات خوبتون باعث قنای علمی گروه شدین
  واقعاً مرسی که این مطالب رو اینجا قرار دادین خب من که کپی کردم توی ورد تا بعداً بازم بخونم
  خب از ما که گذشته آخه پایان نامه عطیقه من که در باب خیار عیب هستش و فقهی حقوقی یعنی رسماً دخلم اومده با این نرم افزار جامع اهل بیت که قابل دست رسی هم نیست به هر حال مرسی خانم دکتر
  ایام به کام و روزتون خوش

  • 4.1
   احمد عبدالله پور احمد عبدالله پور says:

   راستی خانم دکتر در زمینه های بکر حقوق جزا چیزی عنوان نکردین آخه شاید دوستان جزایی بیان این جا تحصن کنن که چرا از حوزه ی حقوق جزا موارد بکر و پول در بیار رو نگفتین
   به هر حال بازم مرسی راستی این هفته در چه خصوص بحث میکنیم

   • 4.1.1
    فهیمه تقوی says:

    حقیقتش من از حقوق جزا خوشم نمیاد واسه همین کلا اطلاعاتی در این خصوص ندارم. اتفاقا یکی از دوستان جزایی گروه، همون شب اومد پیوی و کلی دعوام کرد خخخخخخخخخ. اما جدا از شوخی برخی از همین حوزه‏ها مثل حقوق ورزشی، سلامت و محیط زیست جنبه جزایی هم دارند. اما به صورت تخصصی شاید بشه به حوزه جرایم اقتصادی یا جرایم علیه دولت اشاره کرد.

  • 4.2
   فهیمه تقوی says:

   سلام خواهش می‏کنم. امیدوارم مفید باشه. اصلنم از شما نگذشته. انشاالله یه مقاله توپ در یکی از این زمینه‏ها می$نویسید.

 5. 5
  مسعود میر خلف says:

  ممنونم از مقاله مفیدتون. خیلی خوبه که هر کس وارد حرفه ای می شه، محدوده کارشو خوب بشناسه. این باعث می شه راه هایی رو که سایر اشخاصی که در اون ضمینه مشتغل هستن، ادامه نده.
  به فرمایش حضرت عیسی علیه السلام، از راه هایی نروید که روندگان آن بسیارند بلکه راهی را انتخاب کنید که روندگان آن کم باشند که در غیر این صورت؛ شما از ضیان کارانید.

 6. 6
  فهیمه تقوی says:

  سلام عزیزم. قربونت برم حوزه محیط زیست رو هم فراموش کردی. متخصص محیط زیست می‏تونه به سازمانهای مربوطه مشاوره بده.

 7. 7
  سجاد فراهانی says:

  با سلام
  خانم تقوی اتفاقا منتظر پستی از سوی شما بودم تا موضوعی را در غالب کامنتی ، از شما و دیگر حقوق دانان محله در خواست کنم . همان طور که مستحضر هستید به لطف دوستان محله از نظر آموزشهای رایانه ای و اندرویدی غنی شده ولی در حوزه های تخصصی دیگر ضعیف مانده و به قول آقای خادمی همه باید از هنر و دانسته های خود این سایت را غنی تر کنند . مثلا بنده تصمیم گرفتم در حیطه مطالعاتی خودم به یاری خدا پستهای تخصصی پزشکی مربوط به نابینایان را منتشر کنم . تا هم نوعانم را از مشکلات مزید بر نابینائی نجات دهم ، زیرا نابینائی خود به تنهائی دردی است بس گران و اگر سهمی از فی کبد قرآنی هم باشد ، تا همین اندازه کافیست . اما در خواست من از شما و دیگر دوستان حقوقدان این است که به انتخاب خودتان ، یکی از مسائل حقوقی روزمره و مبتلا به که می تواند زندگی یک نابینا را بر باد فنا دهد را مطرح و پیش آگهی های قانونی ان را تذکر دهید . مثلا نکات مربوط به خرید و فروش ماشین ، خانه ، اجاره نشینی ، اموالی که والدین فرد معلول برای فرزندش به ارث می گذارند و غیره … در پایان خاطر نشان می کنم ، که خانم دکتر تقوی من می دانم که مشغلات شما زیاد است ولی یک پست در سال از شما را غنیمت میدانم . با تشکر از شما و دیگر دوستان که این کامنت را خواندند .

  • 7.1
   فهیمه تقوی says:

   سلام ممنون از حضور و پیشنهاد مفید شما. حقیقتش موضوعات حقوقی بیشتر در چهارچوب پرسش و پاسخ معنی پیدا می‏کنه. شاید با نگارش چند سطر نشه جنبه‏های یه موضوع رو بیان کرد. اما من به نوبه خودم در حد توان در خدمتم. راستش من شخصا این فرصت رو ندارم که هر هفته این جا پست بذارم. اما اگه همه دوستان حقوقی دست به کار بشیم پیشنهاد خوبیه. در عین حال شما یا هر یک از دوستان که سوال حقوقی داشتند که احساس کردند من می‏تونم کمکی کنم با افتخار در خدمت هستم.

 8. 8
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام تشکر از راهکارهای عملی که پیشنهاد دادید. چگونه می شود عضو این گروه عالمان حقوق شد؟ و از محضرشان تلمز نمائیم!!! بازم تشکر.

 9. 9
  مهدی 313 says:

  سلام و عرض ادب
  از پست بسیار مفیدتان بسیار سپاس گذارم. مدتی پیش یک پست منتشر کردم به اسم واقعیت تلخ از درددل یک دوست قسمت سوم نهال. ماجرای حظانت یک دختر هفت ساله توسط پدر نابینایش. باورتان نمی شود که انبوه ایمیل و تلفن از سراسر کشور داشتم که با این مشکل دست و پنجه نرم می کردند و دادگاهها بخاطر معلولیتشان حقشان را نادیده می گرفتند. آنقدر درددل شنیدم و خواندم که با خود میگفتم کاش در این زمینه پستی منتشر می کردم ولی اطلاعات حقوقی ام پایین است. البته پرس و جوهایی کردم و راهکارهایی بهم پیشنهاد شد ولی هنوز اطلاعاتم کافی نیست. خوشحال میشم یکی از وکلای محله یا شما در این زمینه اطلاعاتی منتشر کنید.
  در ضمن باید بگویم کاملا موفق شدید منرا وسوسه نمایید که بعد از سالها به دانشگاه و رشته حقوق فکر کنم و در این حوزه هایی که گفتید حوزه حقوق فکری و حقوق رسانه که درگیرش بودهم را دوست دارم. شاید کنکور سال آینده را شرکت کردم. موفق و پیروز باشید

 10. 10
  فروغ فروغ says:

  درود به شما خانم دکتر. من حقوق نخوندم و رشته ای هم که قصد دارم برای ادامه تحصیل واردش بشم از گرایش های حقوق نیست. ولی این پست رو واقعا پسندیدم و معتقدم که مطالب شما اطلاعات خیلی مفیدی در اختیار دیگران قرار می ده. شاید حتی کسی باشه که با خوندن این پست مسیر آینده زندگی و تحصیلش رو مشخص کنه. بسیار لذت بردم از خوندن مطالبتون. شاد باشید.

 11. 11
  بانو. says:

  سلام خانمی
  حقیقتا که آفرین بر همتت
  و مطمئنا این پست یکی از پست های بسی بسیار کاربردی هم برای حقوقدانان و حقوقخوانان این محله هست و البته خواهد بود و هم برای سایر عابرینی که به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستند و تشکر بسیااار.

 12. 12
  ابراهیم says:

  سلام به خانم دکتر تقوی و خانم دکتر تقوی مندی
  ممنونم پست خیلی خوبی بود
  راستی نمیشه یه حوزه بکر حمایت از بهمن ماهی ها رو هم به وجود بیاریم مخصوص خودمون

  • 12.1
   فهیمه تقوی says:

   سلام ممنون. بهمنی ها بر همه چیز و همه کس و همه جا و همه وقت تسلط و برتری دارند. هم بر حق هستند و هم به احدی اجازه نمی دن حقشون رو تضییع کنه. با این اوصاف نیازی به حمایت نیست. این ما هستیم که باید چتر حمایتی خودمون رو بر سر سایر ماهها از جمله آبان گستره بدیم.

دیدگاهتان را بنویسید