روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

سلام و عرض ادب به همراهان صمیمی محله نابینایان.
امروز هم با یک مجله خبری دیگه از دنیای تکنولوژی همراه شما هستم با ۴۵ خبر و گزارش جذاب و خواندنی.
امیدوارم این مجله خبری ۲۲ هزار و ۷۰۰ کلمه ای، مورد توجهتون قرار بگیره.
منبع گرداوری این اخبار، وبسایت نابینایان شرکت پکتوس به نشانی
pactos.net
است.

 

پخش صدا های ترسناک برای اولین بار از فضا به زمین

امروز یک مطلب هیجان انگیز و شگفتآور رو تقدیم حضورتون می کنیم و اون هم صدا هایی هست که دو روز پیش ناسا برای اولین بار منتشر کرد.

پخش صدا های ترسناک موجود در فضا که توسط فضا پیماهای ناسا گرفته شده و به زمین مخابره شده.

شما می تونید این صدا های حیرت آور رو

با مراجعه به وبسایت پکتوس گوش کنید.

درست همزمان با هالووین، ناسا صداهای «ترسناک» و ضبط شده در محیط فضا را منتشر کرد.

به گزارش مجله نیوزویک، سازمان ناسا در بیانیه‌ای گفت:«فضاپیماها با حرکت خود در اعماق فضا می توانند تصاویر خارق العاده‌ای را ضبط کنند. برخی از این فضاپیماها تجهیزاتی دارند که می تواند صدای پیامهای رادیویی در محیط فضا را ضبط کند. وقتی دانشوران این صداها را به امواج صوتی معمولی تبدیل می کنند شنیدن آن مو را بر بدن سیخ می کند.»

این صداها از حرکت یک ستاره دنباله دار، سیارات و امواج پلاسما ضبط شده اند.

اولین بخش آن مربوط به حرکت فضاپیماهای ناسا درون میدان مغناطیسی سیاره مشتری است. صدای سوت مانند یکباره هنگام ورود فضا پیما به میدان مغناطیسی سیاره مشتری تحت تاثیر برخورد با طوفان خورشیدی به صدای بم و انفجار مانندی بدل می شود.

بخش دیگری از این صداها مربوط به انعکاس امواج رادیویی در جو زمین، صداهای ناشی از حرکت امواج رادیویی از درون الکترون‌های تشکیل دهنده پلاسما است. در نتیجه تاثيرگذاری متقابل آنها يک صدای ریتمیک تولید می شود که آن را می توان در مجموعه بایگانی صوتی که ناسا منتشر کرده است شنید.

بخش دیگری از این بایگانی صوتی مربوط به امواج رادیویی سیاره زحل است که توسط فضاپیمای کاسینی ضبط شده که چندی پیش ماموریت آن با شیرجه رفتن در جو این سیاره پایان یافت.

بخش دیگری از این صداها که با عنوان رعد و برق در مشتری منتشر شده، توسط فضاپیمای وویجر ضبط شده اند. این صداها مربوط به حرکت امواج گسترده رعد و برق از نزدیکی سطح این سیاره به سوی اعماق میدان مغناطیسی جو آن است.

و بالاخره بخش دیگری از این بایگانی صوتی مربوط به صدای حرکت یک ستاره دنباله دار در سال ۲۰۱۱ است. تحت تاثیر حرکت این ستاره دنباله دار انبوهی از اجرام و ذرات فضایی روی فضاپیمای استارداست پاشید که صدای آن را می توان در این بایگانی‌های صوتی شنید. طی۱۱ دقیقه حدود ۵ هزار قطعه از ذرات سنگ، یخ و غبار به این فضا پیما اصابت کرد.

 

رفع تحریم بازدیدکنندگان ایرانی برای ثبت نام در MWC 2018

به نظر می رسد مشکل کاربران ایرانی برای ثبت نام در MWC 2018 حل شده و بازدیدکنندگان ایرانی می توانند در این نمایشگاه شرکت کنند.

به گزارش زومیت، یکشنبه ی گذشته با انتشار مطلبی در زومیت از مشکل کاربران ایرانی برای ثبت نام در کنگره ی جهانی موبایل بارسلونا که قرار است طبق معمول در اسفند ماه سال جاری در شهر بارسلونا برگزار شود، گفتیم. اما حال این مشکل حل شده و می توان با مراجعه به وب سایت GSMA برای شرکت در این نمایشگاه ثبت نام کرد. تا امروز این امکان برای کاربران ایرانی مقدور نبود و پس از وارد کردن مشخصات در فرم مربوطه پیغامی نمایش داده می شد که حکایت از ممنوعیت حضور کاربران ایرانی در این نمایشگاه به دلیل تحریم داشت. وب سایت MWC 2018 به این دلیل که GSMA یک شرکت سهامی آمریکایی است و باید از تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط آمریکا پیروی کند، اجازه ی طی مراحل ثبت نام را نمی داد.

همانطور که می دانید GSMA اصلی ترین نهاد بین المللی موجود برای هماهنگی در حوزه ی موبایل بوده و متولی اصلی برگزاری MWC یا کنگره ی جهانی موبایل که هر ساله در چند شهر جهان برگزار می شود، حال آنکه بارسلونا اصلی ترین و مورد توجه ترین نمایشگاهی است که با این نام برگزار می شود و طی آن بسیاری از کمپانی های مخابراتی و تولیدکنندگان انواع گجت ها در آن شرکت دارند.

وزیر ارتباطات: دیتاسنترهایی در عمق ۲۰۰ متری زمین ساخته می شوند

به گزارش وزیر ارتباطات، دیتاسنترهایی در عمق ۲۰۰ متر زیر زمین در نقاط مختلف کشور ساخته می شوند که حتی در مقابل حملات موشکی نیز مقاوم هستند.

به گزارش زومیت، محمد جواد آذری جهرمی در همایش نکوداشت هفته پدافند غیر عامل در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به ارائه ی گزارشی از اقدامات انجام شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه پدافند غیر عامل پرداخت و گفت: «شبکه سیگنال رسانی صدا و سیما با پوشش ۹۰ درصدی در کل کشور آماده بهره برداری شده است که با همکاری صدا و سیما و به  عهده گرفتن مسئولیت پشتیبانی و نگهداری این شبکه، امکان بهره برداری از این شبکه به  وجود می آید.»

آذری جهرمی با اشاره به اینکه تعدادی از سازمان ها، اطلاعات حیاتی و پایه مردم را در اختیار دارند، تأکید کرد: «اطلاعات این سازمان ها در دیتاسنترهایی نگهداری می شود که مقاوم نیستند و به همین منظور وزارت ارتباطات در حال ساخت دیتاسنترهایی در عمق ۲۰۰ متری زیر زمین در نقاط مختلف کشور است که حتی در مقابل حملات موشکی نیز مقاوم هستند.»

به گفته ی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر اساس الزامات شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای در لایه دوم خارج از شبکه ی IP کشور با همکاری شرکت مخابرات و زیرساخت طراحی و راه اندازی شده است که تاکنون ۶۷ دستگاه به این زیرساخت دسترسی دارند و از این طریق خدمات ارتباطی خود را دریافت می کنند.

آیفون X نخرید؛ نخستین مدل ممنوعه در طرح رجیستری

مدیر کل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد که فعلا گوشی آیفون X از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت.

به گزارش زومیت، درحالی که آیفون X هنوز به بازار عرضه نشده، این روزها بازار سیاهی برای این گوشی به راه افتاده است و با قیمت های نجومی در بازار معامله و پیش خرید و فروش می شود. در همین راستا، حمیدرضا دهقانی نیا توصیه کرده است که مردم فعلا برای خرید این گوشی دست نگه دارند. وی اعلام کرد: هیچ دستگاه آیفون X در شبکه  مشاهده نشده و تاکنون هیچ ثبت سفارشی برای این گوشی انجام نشده، آیفون X قاچاق است و از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت.

به گفته ی وی، نظر به شروع فرآیند پایش شبکه طرح ثبت تلفن همراه (رجیستری) و عدم مشاهده گوشی اپل X (اپل ۱۰) در شبکه و با عنایت به این نکته که تا این تاریخ هیچ ثبت سفارشی نیز برای گوشی اپل ۱۰ در کشور صورت نپذیرفته و IMEI آن در گمرک ثبت نشده است، منطقا گوشی مذکور کالای قاچاق است و در این طرح پس از شروع اعمال سیاست از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت.

وی توصیه کرد که این گوشی ها به هیچ وجه خریداری نشوند تا زمانی که محموله های قانونی با گارانتی رسمی وارد کشور شوند.

مردم می توانند با ارسال IMEI این مدل گوشی به سامانه پیامکی با شماره ۷۷۷۷ از اصالت کالا و اینکه کالا در شبکه ثبت شده است یا خیر، مطمئن شوند. به عبارت دیگر اگر هنگام استعلام این پیام دریافت شد: «کالا در شبکه ثبت نشده است»، از خرید این گوشی خودداری کنند؛ در غیر این صورت در طی هفته های آتی سرویس نخواهند گرفت.

خط تولید گوشی ایرانی در خرمشهر راه اندازی شد

خط تولید تبلت و گوشی ایرانی با نام آگات در خرمشهر با حضور وزیر ارتباطات راه اندازی شد.

به گزارش زومیت، شرکت انارستان و اروند با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیرعامل همراه اول و استاندار خوزستان، طی مراسمی توافق نامه تولید داخلی ۵۰۰ هزار دستگاه تبلت و گوشی ویژه ی کودک و نوجوان را در شرکت GLX امضا کردند.

محمد جواد آذری جهرمی در این مراسم اعلام کرد: نیاز سالانه ی کاربران ایرانی در سال چیزی حدود ۷ میلیون گوشی و تبلت است؛ بنابراین با وجود ظرفیت یک بازار ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در کشور ، تمرکز بر تولید باکیفیت داخلی حرف اول را می زند.

قرار است محصولات انارستان که تحت عنوان آگات تولید می شود، در ۹ هزار نمایندگی در سراسر کشور فروخته شود. پیش بینی می شود اجرای این توافقنامه منجر به ایجاد ۵ هزار شغل مستقیم و غیر  مستقیم شود.

از ویژگی محصولاتی که با برند آگات روانه ی بازار می شود می توان به امکان نظارت خانواده ها و تأمین انواع برنامه ها و محتوای جذاب و مورد نیاز کودک و نوجوان اشاره کرد.

ابوالفضل محمودی، مدیر عامل انارستان گفت: «سامانه پیامکی ثبت سفارش این محصولات راه اندازی شده و لازم است خریداران عدد ۱۱۰ را به ۱۰۰۰۴۴۰ ارسال کنند.»

شرکت اروند تبلت های دانش آموزی انارستان را برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) پیش خرید کرده است.

رونمایی از اولین محصولات بورگوارد در ایران

شرکت کیان موتور وارنا طی مراسمی در برج میلاد تهران، اولین محصولات شرکت خودروسازی بوگوارد آلمان در ایران را رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، طی مراسمی که در برج میلاد تهران برگزار شد؛ برای اولین بار دو محصول از شرکت خودروسازی بورگوارد آلمان در ایران رونمایی شد. در این مراسم که با حضور مدیران ارشد بخش اجرایی و طراحی شرکت خودروسازی بورگوارد برگزار شد، شرکت «کیان موتور وارنا» از دو کراس اور بورگوارد با نام های BX-5 و BX-7 به صورت رسمی رونمایی کرد.

بنا به اعلام مدیران شرکت کیان موتور وارنا، این دو خودروی کراس اور در محدوده قیمتی ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان و با گارانتی ۷ ساله یا ۱۵۰ هزار کیلومتر در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

شرکت خودروسازی بورگوارد آلمان با تأسیس در سال ۱۹۱۹، به عنوان یکی از قدیمی ترین شرکت های خودروسازی جهان شناخته می شود. اما یکی از علت های مطرح نبودن نام این خودروساز در صنعت خودروی دنیا، توقف تولید و کار این شرکت در سال ۱۹۶۱ است. پس از  ۴۷ سال عدم فعالیت، این شرکت مجددا از سال ۲۰۰۸ و این بار با تفکری متفاوت احیا شد و در طی سالیان اخیر تلاش زیادی کرده است تا نام خود را در جمع بزرگان خودروسازی آلمان مطرح کند.

اما این دو خودروی آلمانی جدید و زیبای بازار ایران دارای چه مشخصات و ویژگی هایی هستند؟

کراس اور BX-5 دارای پیشرانه ی ۱.۸ لیتری با قدرت ۱۹۰ اسب بخار در دور ۵۵۰۰ و حداکثر گشتاور ۲۸۰ نیوتون متر در دور ۴۵۰۰ است. این خودرو که با شعار «آلمانی جوان، پر انرژی و هوشمند» به زودی روانه ی بازار داخلی کشور خواهد شد، دارای ابعاد ۴.۴۹ متر، ۱.۸۷ عرض و ۱.۶۷ متر ارتفاع و حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت است. بورگوارد در این خودرو از سیستم تمام چرخ محرک (AWD) همراه با جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک جهت انتقال قوای محرکه به هر دو محور و چهار چرخ استفاده کرده است. مصرف سوخت ترکیبی و متوسط این خودرو ۷.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است.

اما مدل BX-7 که برادر بزرگ تر کراس اور BX-5 به شمار می رود، به پیشرانه ی ۲ لیتری توربو با قدرت قابل توجه ۲۲۴ اسب بخار در دور ۵۵۰۰ و حداکثر گشتاور ۳۰۰ نیوتون متر در دور ۴۵۰۰ مجهز است. در این خودرو که با شعار «آلمانی لوکس، قدرتمند و باوقار» روانه بازار خودروی داخلی خواهد شد، وظیفه انتقال قوای محرکه در این خودرو به عهده جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته ساخت شرکت آیسین ژاپن است و همانند برادر کوچک تر خود به سیستم تمام چرخ محرک تجهیز شده است. این خودرو دارای ابعاد ۴.۷۱ متر، ۱.۹۱ عرض و ۱.۶۹ متر ارتفاع و حداکثر سرعت ۲۰۶ کیلومتر بر ساعت است. از جمله امکانات ایمنی و رفاهی این خودرو می توان به سیستم کنترل الکتریکی پایداری خودرو (ESP)، سیستم کنترل نیروی رو به جلو (Traction)، دوربین ۳۶۰ درجه، صفحه نمایش ۱۲.۳ اینچی لمسی، درب برقی صندوق عقب و … اشاره کرد.

بنا به اعلام مدیران شرکت کیان موتور وارنا، این شرکت قصد دارد تا پایان سال ۱۳۹۷ شرایط را برای انتقال فناوری شرکت بورگوارد به داخل کشور و تولید محصولات این شرکت آلمانی در داخل فراهم کند.

ال‌آر‌تی، جایگزین بی‌آر‌تی خیابان ولیعصر در تهران می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از احتمال جایگزینی خط BRT خیابان ولیعصر تهران با قطار LRT خبر داد.

به گزارش زومیت، محسن پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات از احتمال جایگزینی بی آر تی (BRT) با قطار برقی سبک شهری تندرو معروف به ال آر تی (LRT) خبر داد. وی با اشاره به این مطلب که بر خلاف تصور عموم، ظرفیت خیابان های تهران برای گسترش حمل و نقل عمومی کافی است، اظهار داشت:

تهران در مقایسه با بسیاری از کلان شهرهای دنیا دارای خیابان و بزرگراه های متعددی است، اما مشکل شهر تهران کمبود فضا نیست؛ مشکل تردد تعداد بسیار زیاد خودروها است و اگر به این مشکل غلبه نکنیم، هرچه تهران گسترش پیدا کند باز هم ترافیک پایتخت باقی خواهد ماند. برای حل این مشکل هم باید زیرساخت های حمل و نقل عمومی را فراهم و هم مردم را از لحاظ فرهنگی آماده پذیرش استفاده از این وسایل به جای خودروهای شخصی کنیم. باید به سمتی حرکت کنیم که هزینه ی استفاده از خودروهای شخصی برای مردم بسیار زیاد شود و بدین  ترتیب آن ها را به سمت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی سوق دهیم.

وی با بیان این مطلب که در بسیاری از کشورها به واسطه دریافت عوارض های سنگین برای استفاده از بزرگراه های شهری و همچنین هزینه های بالای پارکینگ میزان ترافیک کاهش یافته است؛ درباره ایجاد نارضایتی مردم در صورت انجام اینگونه تصمیمات خاطرنشان کرد:

نکته این است که مردم باید قانع شوند و بپذیرند که عوارض دریافتی از آن ها به سمت توسعه ی ناوگان حمل و نقل عمومی می رود و بدین ترتیب نارضایتی نیز ایجاد نمی شود. باید این کار را جایگزین طرح ترافیک کنیم؛ چرا که برای مناطق مرکزی شهر که این طرح اجرا می شود عوارض اجتماعی بلندمدتی رقم خواهد خورد و به موجب محدودیت تردد، این مناطق به مرور زمان خالی از سکنه می شود، مانند مناطق ۶، ۷ و ۱۲.

پورسیدآقایی با بیان اینکه در همه جای دنیا به جای ایجاد محدودیت، از طریق قیمت گذاری مشکل را حل می کنند و و بدین  ترتیب مردم را به استفاده از حمل و نقل عمومی سوق می دهند؛ استفاده از بی آر تی را سیاستی درست قلمداد کرد و افزود:

در این زمینه باید تلاش کنیم نواقص برطرف شود و از حداکثر ظرفیت استفاده شود. وقتی خطی را به کل می بندیم و آن را به تردد اتوبوس اختصاص می دهیم، باید عبور آن ها به نحوی باشد که درمقایسه با خودروهای شخصی نفرات بیشتری را جابجا کند. مثلا در اتوبان امام علی یک خط کامل بسته شده است، اما هر ۱۵ دقیقه یک اتوبوس تردد می کند؛ این نشان می دهد از ظرفیت ایجادشده به درستی استفاده نمی شود و همین امر موجب نارضایتی مردم شده است. البته راه حل، جمع کردن این روش نیست بلکه باید اتوبوس های بیشتری وارد خط شوند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به مدل های مختلف حمل و نقل ریلی مانند LRT و مونوریل، از عدم گرایش به استفاده از این روش ها در تهران انتقاد کرد و هزینه ی ساخت LRT را  یک چهارم مترو دانست. وی در این زمینه افزود:

متأسفانه به سمت روشی رفتیم که پر هزینه ترین حالت ممکن بود؛ یعنی ساخت مترو. باید به LRT توجه بیشتری داشته باشیم. درحال بررسی حذف خط BRT تجریش تا ولیعصر هستیم. اگر این اتفاق رخ دهد، یک لاین به مسیر تردد خودروهای شخصی اضافه خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه بر اساس برآوردهای انجام شده، تهران نیاز به حداقل ۱۵ خط جدید مترو دارد، از برنامه ی شهرداری برای اتمام خطوط ۶ و ۷ مترو در کمترین زمان ممکن خبر داد.

سامسونگ تست رام اندروید ۸ روی گلکسی نوت ۸ و ۸ پلاس را آغاز کرد

سامسونگ برنامه ی تست رام بتای اندروید ۸ را روی گوشی های گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس آغاز کرد.

به گزارش زومیت، سامسونگ مجوز توافق برای انتشار رام اندروید ۸ اوریو را برای گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس دریافت کرده است و این به روزرسانی را برای گوشی های نامبرده در آینده ی نزدیک ارائه خواهد کرد.

سامسونگ رسما آغاز برنامه ی تست رام بتای گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس را اعلام کرده است. این شرکت برنامه ی فوق را به دلیل رونمایی از نسخه ی جدید محیط کاربری خود در این به روزرسانی، Samsung Experience 9.0 Beta نام گذاری کرده است.

شرایط دریافت اندروید ۸ بتا برای کاربران

سامسونگ در مرحله ی اول رام بتای اندروید اوریو را برای کشورهای آمریکا، انگلیس و کره ی جنوبی منتشر کرد. کاربران کره ای برای دریافت این به روزرسانی باید کاربر یکی از اپراتورهای SKT ،KT یا +LG U باشند. آمریکایی ها نیز یا باید دستگاه آنلاک داشته باشند یا کاربر تی -موبایل و اسپرینت باشند. اما کاربران انگلیسی برای دسترسی به این به روزرسانی نیازمند یک دستگاه کاملا آنلاک  هستند.

بنابراین شرط اول برای شرکت در برنامه ی بتای سامسونگ برای این به روزرسانی حضور در یکی از کشورهای یادشده تحت شرایط فوق است. شرط دوم ثبت نام در برنامه ی Samsung Members، اگر کاربر ساکن آمریکا باشد ثبت نام در +Samsung است. این اپلیکیشن ها از پلی استور قابل دانلود و نصب هستند. تعداد پذیرش در مرحله ی اول محدود است؛ اما کمی بعد مجددا امکان ثبت  نام وجود خواهد داشت. در صورتی که کاربر موفق به ثبت  نام شود، رام های بتا به صورت OTA در اختیار وی قرار خواهد گرفت.

برنامه ی تست رام بتای اوریو روی گلکسی اس ۸ چند ماهی به طول خواهد انجامید. غول کره ای دنیای فناوری هنوز رسما در خصوص تاریخ انتشار عمومی این به روزرسانی اعلام نکرده است؛ اما انتظار می رود اوایل سال ۲۰۱۸ شاهد انتشار عمومی آن باشیم.

ال جی سال ۲۰۱۹ از تلویزیون‌ ۸۰ اینچ ۸K رونمایی خواهد کرد

ال جی از برنامه ی آینده ی خود برای معرفی تلویزیون های جدید پرده برداری کرد.

به گزارش زومیت، گزارش های اخیر حاکی از آن هستند که ال جی دیسپلی در صدد است در سال ۲۰۱۹ از یک تلویزیون ۸۰ اینچ ۸K OLED رونمایی کند و یک  سال پس از آن، یعنی ۲۰۲۰، به معرفی تلویزیون های اولد جدیدش که در رده ی محصولات ۴۰ تا ۴۹ اینچ قرار می گیرند، بپردازد.

ال جی دیسپلی که در واقع به عنوان سازنده  ی تمامی پنل های اولد در تلویزیون های امروزی شناخته می شود، در جریان برگزاری رویداد یوروپ اولد دی ۲۰۱۷ از برنامه  اش برای رونمایی از تلویزیون های جدید پرده برداشت. بر این اساس، محصولات سال ۲۰۱۸ ال جی قرار نیست تفاوت چندانی با محصولاتی که در ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ عرضه شد داشته باشند؛ چرا که ظاهرا قرار است ال جی تلویزیون های ۵۵ تا ۷۷ اینچ عرضه کند. با این حال کره ای ها برای سال ۲۰۱۹ برنامه های ویژه ای تدارک دیده اند.

ال جی دیسپلی قرار است در سال ۲۰۱۹ از یک تلویزیون جدید ۸۰ اینچ با پنل اولد و رزولوشن ۸K رونمایی کند. این تلویزیون می تواند تصاویر را با کیفیتی ۴ برابر بیشتر از ۴K و ۱۶ برابر بیشتر از فول اچ دی به نمایش بگذارد.

این شرکت علاوه بر این، اعلام کرده است که اواخر ۲۰۱۹ یا اوایل ۲۰۲۰، از نسخه ی کوچک تر این تلویزیون با اندازه ی بین ۴۰ تا ۴۹ اینچ رونمایی خواهد کرد. در حال حاضر کوچک ترین تلویزیون اولد بازار، اندازه ای ۵۵ اینچی دارد.

ال جی برای عرضه ی پنل اولد قابل رول شدن در سال ۲۰۲۰ نیز برنامه ریزی کرده است. این نوع پنل بسیار انعطاف پذیر و بادوام است و امکان تولید محصولات نوین و استفاده در اشکال متنوع را فراهم میکند

در آینده قرار است پنل های شفاف انعطاف پذیر اولد نیز روانه ی بازار شوند؛ اما بد نیست بدانید که چنین محصولاتی عمدتا کاربرد صنعتی دارند.

اکثر این نوآوری ها به لطف کارخانه ی جدید ساخت پنل اولد ال جی در کره ی جنوبی امکان پذیر خواهند بود. در کارخانه ی یادشده، شرکت ال جی دیسپلی قصد دارد با بهره گیری از ترانزیستوری جدید، رسیدن به رزولوشن ۸K را ممکن کند.

اچ‌ تی‌ سی وایو ربات‌ نجات را مانند یک عروسک کنترل می کند

محققان ژاپنی به کمک هدست واقعیت مجازی اچ تی س وایو توانسته اند یک ربات انسان نما را کنترل کنند.

به گزارش زومیت، ربات های نجات می توانند ابزار فوق العاده مفیدی در آینده باشند، آن ها می توانند در موقعیت هایی که برای انسان ها بسیار خطرناک هستند، مورد استفاده قرار گیرند. اما اگر شما ربات های نسل حاضر را دیده  باشید، باور این سناریو کمی سخت خواهد بود؛ چرا که حتی پیشرفته ترین ربات ها مشکلات انعطاف پذیری و حرکتی دارند. برای حل این مشکل، گروهی از محققان ژاپنی شیوه ی جدیدی برای کنترل ربات ها امتحان می کنند که اجازه می دهد انسان به طور اساسی یک ربات غول پیکر را مانند عروسک کنترل کند.

این نوع از سیستم کنترل از راه دور به کمک اچ تی س وایو جدید نیست و معمولا در زیرشاخه ای تحقیقاتی به نام «Telepresence» قرار می گیرد. با این حال، دانشمندان دانشگاه توکیو روش خود را که ماه قبل در کنفرانس IROS ارائه شد، پیشرفته تر از سیستم های پیشین می دانند. سیستم های قبلی از ربات های کوچک تری استفاده می کردند یا فقط نیمه بالای ربات را کنترل می کردند؛ حالا آن ها یک ربات کامل به بزرگی یک انسان بالغ را با استفاده از هدست واقعیت مجازی اچ تی س وایو کنترل می کنند.

سنسورهای «Lighthouse» وایو برای ردگیری کنترل کننده ها در فضای سه بعدی با استفاده از نور مادون قرمز استفاده می شود.

با اتصال کنترل کننده ها به هر دو دست و پا، محققان قادر بودند حرکت ربات ها را ردیابی کنند و آن را به عنوان دستور برای ربات ها بفرستند. با این وجود، بخش واقعا هوشمندانه، نرم افزار واسطه ای است که اطمینان حاصل می کند هر دستوری که برای ربات ارسال می شود، مطابق با قابلیت های آن باشد.

ربات جکسون درحالی که توسط کنترل کننده های Vive عکس العمل مشابه انسان انجام می دهد

ایشیگورو یاسوشیرو، یکی از محققان این پروژه، می گوید: «به عنوان مثال، قدم زدن با سرعت پیاده روی مجاز است، اما دویدن و پریدن ممنوع است. حرکات تند و تیز برطرف شده اند و حرکات سریع کاهش یافته اند؛ ما ربات  را مجبور می کنیم که گام هایش را همیشه ایمن بردارد.» یاسوشیرو تأیید می کند که سیستم هنوز نقاط ضعف بسیاری دارد؛ اما مدعی است که انعطاف پذیری و پاسخگویی بیشتری در مقایسه با سایر طرح ها ارائه می کند.

این ربات که چندین سال پیش توسط دانشگاه توکیو ساخته شد و با نام «جکسون» شناخته می شود، در گذشته در چالش رباتیک دارپا رقابت کرده که به منظور آزمایش ربات ها در زمان فاجعه است. اگرچه این دستگاه های انسان نما در حال حاضر برای استفاده در این زمینه بسیار سنگین و حجیم به نظر می رسند؛ امید می رود که در آینده راحت تر مورد استفاده قرار  گیرند. در نهایت، اگر آن ها مجبور باشند در فضایی که برای انسان ها ساخته شده فعالیت کنند ( با درها، دستگیره ها و شیر ها)، بهتر است که به شکل انسان ها باشند.

یاسوشیرو می گوید او و همکارانش فعلا تنها پیاده روی آهسته ی ربات ها با دو پا را عملی کرده اند؛ اما می خواهند آن ها فعالیت های بیشتری مانند بالا و پایین رفتن از پله ها، پریدن و حتی دویدن را یاد بگیرند. هدست های واقعیت مجازی می توانند به اپراتورها کمک کنند تا چیز هایی را ببینند که ربات ها می بینند، و واحد های بازخورد نیرو می توانند به آن ها در درک احساسات ربات ها کمک کنند.

تولید ارزان و سریع الیاف نانوی کارآمد و دقیق با استفاده از پرینت سه بعدی

دانشمندان در MIT موفق به ارائه ی روشی جدید برای ساخت الیاف نانو با قطر دقیق با استفاده از پرینت سه بعدی شده اند.

به گزارش زومیت، مش های ساخته شده از الیاف (فیبرها) با قطر نانومتری، طیف گسترده ای از کاربردهای بالقوه در مواردی همچون مهندسی بافت، تصفیه ی آب، سلول های خورشیدی و حتی ساخت پوشش های محافظ بدن را در بر می گیرند. اما تجاری سازی آن ها در حال حاضر به  خاطر تکنیک های ناکارآمد ساخت  و تولید، با مشکل مواجه شده است.

پژوهشگران MIT در آخرین شماره ی مجله ی نانو تکنولوژی، از ساخت یک دستگاه جدید برای ساخت مش های نانوفیبری گزارش داده اند و آن را به عنوان دستگاهی توصیف می کنند که می تواند خود را با سرعت تولید در سطح تجاری و مسائل مربوط به بازده انرژی هماهنگ کند و جانشین  مناسبی برای بهترین نمونه های فعلی باشد؛ اما دستاورد اصلی مربوط به تغییراتی است که این دستگاه می تواند در قطر های فیبر ایجاد کند و آن ها را به  میزان قابل توجهی کاهش دهد. این کاهش قطر در بیشتر موارد کاربردی، به عنوان یک گزینه ی مهم به شمار می رود.

دستگاه های قبلی ارائه شده از طرف همین گروه در مرکز MIT، از طریق فرآیند پیچیده ای که نیاز به یک اتاق تمیز داشت، به وسیله ی سیلیکون کار می کردند؛ ولی دستگاه جدید از یک پرینتر سه بعدی تجاری ۳۵۰۰ دلاری ساخته شده است. به این ترتیب، کار گروه پژوهشی علاوه بر اینکه به تولید یک نانوفیبر قابل اعتمادتر می انجامد؛ تولید نانوفیبرهایی ارزان تر را نیز برای ما میسر خواهد ساخت.

دستگاه جدید شامل مجموعه ای از نازل های کوچک است و مایع حاوی ذرات پلیمر، از طریق همین  نازل ها پمپ می شود. این دستگاه به عنوان یک دستگاه میکرو فلوید شناخته می شود. لوئیس فرناندو ولاسکو گارسیا، یکی از پژوهشگران اصلی آزمایشگاه فناوری های میکروسیستم در MIT و نویسنده ی ارشد مقاله ی جدید، می گوید: نظر شخصی من این است که در چند سال آینده، هیچکس به  طرف کار با  تکنیک ساخت در اتاق تمیز نخواهد رفت. هیچ دلیلی برای این کار وجود ندارد. فناوری پرینت سه بعدی چیزی است که می تواند همان کار را بسیار بهتر و با انتخاب بهتر مواد و با امکان واقعی برای ساخت سازه ای که می خواهید، انجام دهد.

هنگامی که ما اتاق تمیز را انتخاب می کنیم، بسیاری اوقات باید هندسه ی مورد نظر خود را قربانی فرایند ساخت کنیم و مشکل دوم هزینه ی بسیار بالای آن است. گارسیا در این پژوهش با دو دانشجوی دکترای دیگر به  نام های اریکا گارسیا لوپز و دانیل اولورا ترخو همکاری داشته است.

سازه های توخالی

الیاف نانو برای هر کاربردی مفید هستند؛ حتی کاربردهایی با نسبت بالای سطح به حجم . به عنوان یک نمونه می توانیم به سلول های خورشیدی اشاره کنیم. در سلول های خورشیدی، سعی می شود حداکثر میزان قرارگیری در معرض نور خورشید به دست آید. الیاف نانو همچنین می توانند موادی را تولید کنند که فقط در مقیاس های بسیار کوچک مانند فیلترهای آب قابل استفاده هستند؛ یا موادی مانند محافظ بدن که به  نسبت ساختار خود سنگین هستند. اکثر این کاربردها به الیاف با قطر منظم بستگی دارند. ولاسکو گارسیا می گوید: عملکرد الیاف به  میزان زیادی بستگی به قطر آن ها دارد. اگر توزیع قابل توجهی از یک مقدار داشته باشیم، در واقع بدان معنی است که تنها چند درصد از آن مقادیر واقعا کار می کنند. مثلا: شما یک فیلتر دارید و فیلتر دارای حفره هایی بین ۵۰ نانومتر و یک میکرون است؛ این فیلتر در واقعیت همان فیلتر یک میکرونی خواهد بود.

از آنجایی که دستگاه قبلی این گروه از سیلیکون ساخته شده بود، آن را بیش از حد تغذیه شده ارزیابی می کردند؛ به این معنی که میدان الکتریکی، محلول پلیمری کناره های فرستنده های منفرد را در خود حل می کرد. جریان سیال توسط ستون های مستطیلی که در کناره ی فرستنده ها قرار گرفته بودند، تنظیم می شد؛ با این حال باز هم برای تولید الیاف با قطرهای نامعمول، به اندازه ی کافی نامنظم بود.

در سوی مقابل، فرستنده های جدید دارای حالت تغذیه ی درونی هستند: آن ها دارای حفره هایی هستند و فشار هیدرولیکی به حفره های مایع وارد می شود تا آن ها را پر کند. تنها پس از این روند است که میدان الکتریکی می تواند مایع را به الیاف کوچک برساند.

کانال های ایجادشده در زیر فرستنده ها ، به سیم پیچ ها متصل می شوند و به تدریج طول آن ها کاهش می یابد. این کانکتور (متصل کننده ) برای تنظیم قطر نانوسیم ها کلیدی است و تقریبا غیر ممکن است که با تکنیک اتاق تمیز بتوانیم به چنین کیفیتی دست یابیم. گارسیا می گوید: ساخت در مقیاس میکرو واقعا به معنای برش  مستقیم است.

تکرار سریع

نازل ها در دستگاه جدید، به دو ردیف تقسیم می شوند. این دو ردیف کمی از یکدیگر انحراف دارند؛ زیرا این دستگاه برای نمایش نانوسیم های نانوکامپوزیتی ساخته شده است و موقعیت نسبی آن ها را حفظ می کند. نانو فیبرهای هم ترازشده در مواردی مانند چارچوب های بافتی مفید هستند. نازل ها می توانند برای کاربردهایی که در آن الیاف غیرهم ترازشده مناسب باشند، در یک شبکه تنظیم شوند و میزان خروجی کلی را افزایش دهند.

گارسیا باور دارد که علاوه بر تعدیل هزینه و زحمات طراحی، یکی دیگر از مزایای پرینت سه بعدی برای ساخت نانوفیبرها، توانایی ما برای تست سریع و تجدید نظر در طرح است. او اشاره می کند که با استفاده از دستگاه های میکروی گروهش، معمولا از زمان مدل سازی نظری تا انتشار یک مقاله ی علمی دو سال طول می کشد و در مواقعی، او و همکارانش قادر به آزمایش دو یا سه تغییر در طراحی اولیه خود بوده اند. با استفاده از دستگاه جدید، همین روند نزدیک به یک سال طول کشید و آن ها توانستند ۷۰ تکرار مختلف از یک طراحی را آزمایش کنند. پروفسور مارک آلن، از دانشگاه پنسیلوانیا در این باره می گوید: راهی که بتواند موقعیت و اندازه ی الیاف به دست آمده از فرایندهای الکتریکی را به طور تعیین کننده ای مهندسی کند، به شما امکان می دهد در مورد توانایی کنترل خواص مکانیکی مواد ساخته شده از این الیاف، فکر کنید. این امر به شما امکان می دهد در مورد رشد سلولی در جهت  های خاصی در الیاف فکر کنید. بسیاری از فرصت های بالقوه  در این مسیر وجود دارد. من پیش بینی می کنم که در آینده حتما افراد به دنبال این فناوری بروند و از روش های بسیار خلاقانه استفاده کنند. اگر کسی به این نوع شبکه از فیبرهای مهندسی شده قطعی نیاز داشته باشد، من فکر می کنم که این راه بسیار خوبی برای رسیدن به هدف مورد نظرش خواهد بود.

طرح انقلابی برای پیشرانه های مجهز به توربوشارژر

به تازگی یک طرح انقلابی برای پیشرانه های مجهز به توربوشارژر ارائه شده است که می تواند دنیای اتومبیل سازی را دگرگون کند.

به گزارش زومیت، در ده سال گذشته دنیای موتورهای احتراق داخلی شاهد تغییرات بسیاری بوده که بخش اعظم آن، مربوط به ظهور توربوشارژرها است. در گذشته تنها در دو حالت از توربوشارژر استفاده می شد. در حالت اول، رسیدن به بالاترین عملکرد هدف اصلی بود (مانند خودروهای مسابقه ای) و حالت دوم برای افزایش قدرت تولیدی پیشرانه های دیزلی، با حفظ گشتاور موجود بود. اما امروزه از ابرخودروها گرفته تا سدان های میان رده و حتی خودروهای کوچک و بسیار جمع وجور، به توربوشارژر مجهز شده اند و به نظر می رسد این روند، حداقل تا زمانی که خودروهای الکتریکی پیشرفته تر شوند، ادامه می یابد.

اخیرا وب سایت کار اند درایور (Car and Driver) مقاله بسیار جالبی از طرحی انقلابی در تکنولوژی توربوشارژرها منتشر کرده است. همه ما با سیستم توربوشارژر یگانه و دوگانه آشنا هستیم و به تازگی با توربوشارژر چهارگانه بوگاتی شیرون ۱۶۰۰ اسب بخاری نیز آشنا شده ایم. می دانیم که توربوشارژرهای بیشتر، از یک سو به معنی قدرت بیشتر و از سوی دیگر به معنی کاهش زمان تأخیر راه اندازی توربوشارژرها است. در طرح جدید ارائه شده، برای هر سیلندر یک توربوشارژر در نظر گرفته شده است که این امر سبب می شود علاوه بر افزایش قدرت پیشرانه، زمان تأخیر به صفر برسد. اندازه توربوشارژرها در این طرح، تا حد زیادی کاهش می یابد و سبب می شود با صرف انرژی کم تر، با سرعت بیشتری به چرخش درآیند. در این طرح پیشنهادی، توربوشارژرها با فاصله بسیار کمی از سر سیلندرها نصب می شوند که این امر سبب می شود هوای ورودی و گازهای خروجی فاصله کمی طی کنند.

اگرچه قصد نداریم به تشریح کامل و جزئی این طرح بپردازیم، اما ایده این طرح بسیار جذاب به  نظر می رسد. در صورت عملی شدن این مدل، احتمالا هزینه تمام شده بسیار گزاف خواهد بود؛ چراکه تعداد توربوشارژرها و اجزای وابسته شان به طور چشمگیری افزایش می یابد. با اجرای این طرح گرمای بیشتری تولید خواهد شد و در نتیجه سیستم خنک کاری پیشرانه نیز با چالش مواجه می شود و باید دید از چه طریقی می توان گرمای اضافه را کنترل نمود.

احتمالا این طرح عملکرد خوبی خواهد داشت و می تواند آینده صنعت اتومبیل سازی را دگرگون کند؛ اما با وجود کشورها و شهرهایی که استفاده از موتورهای احتراق داخلی را تا بیست سال آینده ممنوع کرده اند، شاید برای اجرای این ایده خیلی دیر شده باشد.

تایید یک روش سریع تر برای تشخیص آلرژی ها توسط FDA

تشخیص سریع یک بیماری می تواند به نجات زندگی افراد از مرگ کمک کند. روش جدید تشخیص FDA امکان تشخیص سریع آلرژی را تنها با استفاده از یک قطره خون فراهم می کند.

به گزارش زومیت، به زودی تست آلرژی ها به سادگی تست قند خون خواهد بود. FDA اخیرا به ارائه ی یک روش تشخیص پرداخته است که از یک قطره خون برای یافتن یکی از چهار آلرژی متداول استفاده می کند و برای این کار تنها هشت دقیقه زمان لازم است.

تشخیص یک کلید است

با غلبه ی فناوری بر بهداشت و درمان، نباید از تشخیص پزشکی غافل شد. اهمیت تشخیص سریع به اندازه ی تفاوت بین مرگ و زندگی است. بر همین اساس سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به اثبات یک روش جدید پرداخته است  که امکان تشخیص سریع آلرژی را تنها با استفاده از یک قطره خون می دهد.

این تست پنج سال پیش توسط مؤسسه ی فدرال فناوری سوئیس در لوزان (EPFL) توسعه یافت. یکی از زیرمجموعه های EPFL به نام Abionic که به توسعه ی این روش در سال ۲۰۱۰ پرداخته بود، پلتفرم abioSCOPE را ساخت. این تست کپسول های یک بار مصرف را وارد دستگاه تست قابل حمل می کند که قادر به کشف چهار آلرژی متداول است: سگ ها، گربه ها و گرده های گیاه ها و درخت های متداول.

خونی که با یک واکنش گر شیمیایی ترکیب شده است، وارد یک صفحه ی DVD مانند دستگاه تست می شود. این ترکیب مجموعه های مولکولی را به عنوان واکنش های نمونه با بیوسنسورهای کپسول، تشکیل می دهد. سپس این مجموعه ها با استفاده از یک لیزر تعبیه شده کشف می شوند. نتایج اولیه فقط در پنج دقیقه روی یک صفحه ی نمایش با وضوح بالا  ظاهر می شوند و نتایج نهایی روی یک کارت حافظه ی مجهز به Abionic ذخیره می شوند.

یک تست ساده برای یک مسئله ی جهانی

با وجود پیشرفت های فناوری های پزشکی کنونی،  شیوع آلرژی ها از جمله حساسیت های ساده تا حملات کشنده تر، کاهش نیافته  است. آمار اخیر که توسط آکادمی آمریکایی ایمنی شناسی و آلرژی آسم (AAAAI) اجرا ارائه شده است، نشان می دهد بیماری های آلرژیک در پنجاه سال گذشته افزایش یافته اند و بین کودکان سنین دبستان به ۴۰ تا ۵۰ درصد رسیده اند. به گفته ی مؤسسه ی آلرژی و آسم آمریکا، آلرژی ها از جمله آلرژی های غذایی و وابسته به بینی ششمین دلیل بیماری های مزمن در ایالات متحده به شمار می روند.

آلرژی ها  از جمله آلرژی های غذایی و وابسته به بینی ششمین دلیل بیماری های مزمن در ایالات متحده به شمار می روند

تشخیص سریع تر آلرژی ها درمان آن ها را آسان تر و ارزان تر می سازد و با پیشگیری از واکنش فرد نسبت به ماده ی آلرژی زا از طریق آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک جدی بر اساس علائه و نشانه ها در فرد تشخیص داده می شود)، می توان زندگی او را نجات داد.

به گفته ی نیکولاس دوراند، مدیر اجرایی Abionic در مجله ی EPFL:

۲۵ میلیون فرد بالغ در ایالات متحده از مخاط آلرژیک رنج می برند، این تعداد در حال افزایش است. امروزه با abioSCOPE ، که Abionic آن را به عنوان سریع ترین تست آلرژی در جهان توصیف می کند، امکان کشف حداقل چهار نوع از متداول ترین آلرژی ها بدون روش های تهاجمی و غیرآسوده وجود دارد. علاوه بر این، مدیریت آن آسان تر است و نتایج در ۸ دقیقه در دسترس قرار می گیرند.

به گفته ی دوراند در بیانیه ی مطبوعاتی Abionic:

ثبت abioSCOPE توسط FDA و اولین تست آلرژی مرتبط یک شاخص عمده برای Abionic و یک گام نظم دهنده ی مهم است که اولین مرحله ی تجاری سازی و ورودی بازار برای این فناوری انقلابی به شمار می رود. حال به دنبال ارائه ی یک پلتفرم سریع و آسان هستیم که یک تجربه ی مناسبت تر و تست بهینه تر زمانی را برای مبتلایان به آلرژی فراهم کند.

این روش یک گروه فزاینده  از تست های تهاجمی و سریع را برای بیماری های پیچیده و مهلک ترکیب می کند. آخرین روش های تشخیص در تحقیقات سرطان در زمینه ی بیوپسی مایع به ویژه کاربرد تست های خون برای رونمایی از علائم رشد تومور، ارائه شده اند. یک فناوری مشابه هم برای کشف حمله های قلبی توسعه یافته است. Abionic هم تست های سریعی را برای کم خونی فقر آهن و همینطور مسمومیت های عفونی (یک عفونت زخمی جدی) با استفاده از پلتفرم abioSCOPE خود ارائه می کند و از سویی در حال توسعه ی  سیستمی برای شناسایی آسم است.

انتظار می رود تست آلرژی abioSCOPE که در حال حاضر در اروپا مجوز گرفته است، از سال ۲۰۱۸  وارد بازار آمریکا شود.

طرح ایلان ماسک برای اتصال مغز نو به کامپیوتر، چه زمانی عملی می شود؟

همان طور که یونانیان باستان ایده ی پرواز را در ذهن خود داشتند، رویای امروز هم اتصال مغز به ماشین هاست تا به وسیله آن راهی برای یکی از آرزوهای دیرینه بشریت، یعنی زندگی جاودان بیابند.

به گزارش زومیت، اینکه مغز انسان تا چه حد می تواند به وسیله ی رابط مغز و کامپیوتر (BCI) به طور مستقیم به هوش مصنوعی، ربات ها و مغزهای دیگر متصل شود، هنوز تا حد زیادی دور از دسترس فناوری کنونی است. در طول ۵۰ سال گذشته، محققان مختلف در دانشگاه ها و مراکز و کمپانی های تحقیقاتی سراسر جهان، پیشرفت های قابل توجهی برای دستیابی به چنین مفهومی داشته اند. اخیرا ایلان ماسک (با کمپانی تازه تاسیس نورالینک -Neuralink) و برایان جانسون (کمپانی کرنل) اعلام کرده اند که به دنبال افزایش قابلیت های انسان با استفاده از فناوری رابط بین مغز و کامپیوتر هستند.

اما واقعا تا چه حد به اتصال مغزمان به فناوری های جدید نزدیک هستیم؟ و چنین فناوری دقیقا به چه شکلی به مغزمان متصل می شود؟ و اینکه این رابطه های مغز به کامپیوتر چگونه کار می کنند؟

ریشه های مفهوم اتصال مغز به کامپیوتر: توان بخشی و ترمیم

اب فتز، از پژوهشگران مرکز مهندسی عصبی حسی حرکتی (CSNE) است، او یکی از اولین پیشگامان فناوری اتصال مغز به ماشین است. او با بررسی های خود در سال ۱۹۶۹ (یعنی زمانی که حتی کامپیوترهای شخصی در دسترس نبودند) نشان داد که میمون ها می توانند از سیگنال های مغز خود یک سوزن را کنترل کنند.

بسیاری از مطالعات اخیر در زمینه ی رابط مغز و کامپیوتر برای بهبود کیفیت زندگی افرادی بوده اند که یا فلج اند یا اینکه دارای برخی معلولیت های شدید حرکتی هستند. احتمالا برخی موفقیت های اخیر را در اخبار خوانده یا شنیده باشید. محققان دانشگاه پیتسبورگ از سیگنال های ثبت شده در مغز برای کنترل یک بازوی رباتیک استفاده کردند. پژوهشگران استنفورد هم توانسته اند، خواسته های حرکتی بیماران فلج را از سیگنال های مغزشان به دست بیاورند و به آن ها امکان استفاده بی سیم از تبلت را بدهند.

به همین ترتیب، برخی حس های محدود مجازی را می توان با جریان الکتریکی به داخل مغز یا سطح مغز فرستاد. اما آیا می توان، چنین کاری را با حس های اصلی همچون بینایی و شنوایی هم انجام داد. اکنون نسخه های اولیه ای از چشم های بیونیک برای افراد مبتلا به اختلال بینایی شدید به کار می روند و نسخه های پیشرفته تری هم در حال گذراندن آزمایش های کلنیکی (روی انسان) هستند. از سوی دیگر ایمپلنت های کمپانی Cochlear، تبدیل به یکی از موفق ترین و پرکاربردترین ایمپلنت های بیونیک شده اند. هم اکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر در سراسر جهان از این ایمپلنت های کاشت حلزونی برای شنیدن استفاده می کنند.

اما رابط های مغز و کامپیوتر دو سویه (BBCI) که می تواند، سیستم عصبی را تحریک کنند و سیگنال ها را ثبت کنند، پیچیده ترین نوع رابط های مغز و کامپیوتر محسوب می شوند. این نوع رابط ها به عنوان ابزار توان بخشی جدید برای افرادی که دچار آسیب مغزی و نخاعی شده اند، مورد آزمایش قرار گرفته اند. یافته های جدید نشان می دهد که رابط های مغز و کامپیوتر دو سویه، می توانند برای تقویت ارتباط بین دو مغز و یا بین مغز و نخاع استفاده شوند یا برای ثبت اطلاعات مربوط به ناحیه آسیب دیده اندام فلج شده به کار روند.

با وجود تمام موفقیت هایی که تا به امروز به دست آمده است، شاید تصور کنید، ممکن است که رابط بین مغز و کامپیوتر، ابزار بعدی باشد که به دست مصرف کنندگان برسد. اما با وجود این، تمام رابط های مغز و کامپیوتر، تهاجمی (ایمپلنت یا کاشتنی) نیستند؛ بلکه رابط هایی وجود دارد که بدون نیاز به جراحی هم می توانند به کار بروند. این رابط ها معمولا بر اساس نوار مغزی کار می کنند و برای نشان دادن کنترل مکان نما، صندلی چرخ دار، سلاح های رباتیک، هواپیماهای بدون سرنشین، ربات های انسان نما و حتی ارتباط مغز با مغز مورد استفاده قرار می گیرند.

اما نگاه دقیقی به این رابط های مغز و کامپیوتر نشان می دهد که این فناوری هنوز راه طولانی در پیش دارد. وقتی که این رابط ها قادر به تولید حرکت شوند، خیلی کندتر، کم دقت تر و بسیار ساده تر از چیزی هستند که بتوانند در زندگی روزمره به کمک افراد کم توان یا فلج های حرکتی بیایند. چشم های بیونیک هم از لحاظ کیفیت بصری بسیار وضوحی کمی دارند و ایمپلنت های کاشت حلزونی هم می توانند اطلاعات صحبت ها و مکالمات را به خوبی انتقال دهند، اما تجربه ی موسیقی را به خوبی منتقل نمی کنند که نمی تواند برای بسیاری از کاربران چنین ایمپلنت هایی دلچسب باشد. و علاوه بر این، تمام الکترودهای چنین رابط هایی باید در بدن کاشته شوند، چیزی که خوشایند بسیاری از مردم نیست.

ایلان ماسک به دنبال رابط های مغز و کامپیوتری است که بتوانند، توانایی هایی انسان را افزایش دهند

سال ۲۰۰۶ بود که نخستین ربات انسان نما با کنترل مغزی غیر تهاجمی در آزمایشگاه سیستم عصبی دانشگاه واشنگتن آزمایش شد. در این مورد از رابط هایی استفاده شده بود که به ربات نشان می داد، می تواند چه اجسامی را بردارد و به کجا ببرد.

اما تمام این نمونه ها تنها در آزمایشگاه ها در اتاق هایی آرام با اجسامی مشخص بررسی شده اند،. این بررسی های فنی، تنها به قدری طولانی بودند که نشان دهند، چنین امکانی وجود دارد. به همین جهت، قابل تصور است که استفاده از چنین سیستم هایی با سرعت کافی و قوی در دنیای واقعی تا چه حد می تواند دشوار باشد. حتی اگر مشکل کاشت الکترود ها هم در میان نباشد، اینکه ذهن فرد چگونه می تواند بر اساس ساختار مغز خوانده شود، مسئله ی چالش برانگیز دیگری است. دانشمندان به خوبی می دانند که هر نورون عصبی و هزاران اتصال بین آن ها، شبکه ای عظیم را شکل می دهند، اما این برای مهندسی عصبی چه مفهومی دارد؟

تصور کنید، در جمعی نشسته اید و تلاش می کنید که مکالمه ای را پیگیری کنید که در مورد موضوعی پیچیده ای بین دوستانتان در حال انجام است؛ اما شما فقط اجازه دارید که به صحبت های یک نفر گوش دهید. در این حالت، ممکن است که بتوانید بفهمید این بحث پیچیده در مورد چه موضوعی است، اما قطعا بسیاری از جزئیات و خط ربط کلی بحث را از دست می دهید. از آن جایی که حتی بهترین ایمپلنت ها هم امکان گوش دادن به بخشی از مغز را فراهم می کنند، می توانیم قابلیت های قابل توجهی به دست بیاوریم، اما نمی توانیم کل یک مکالمه را درک کنیم.

همچنین موضوعی دیگر که می تواند، نوعی زبان باشد، مسئله دیگری است. نورون ها به وسیله ی یک تعامل پیچیده سیگنال های الکتریکی و واکنش های شیمیایی با هم ارتباط برقرار می کنند. این زبان الکترومغناطیسی را می توان با مدارهای الکتریکی ترجمه کرد، اما این کار هم آسان نیست. به عنوان مثال، وقتی ما با استفاده از محرک های الکتریکی با مغز صحبت می کنیم، در واقع داریم با لهجه ای غلیظ با مغز صحبت می کنیم. این باعث می شود که نورون ها به سختی قادر به درک محرک های مغزی شوند.

در نهایت، مشکل آسیب هم وجود دارد. بافت مغز بسیار نرم و انعطاف پذیر است. در حالی که اکثر مواد مغناطیسی، همان سیم هایی که به مغز متصل می شوند، اجرامی سخت محسوب می شوند. این بدان معناست که ایمپلنت های الکترونیکی اغلب باعث آسیب رساندن به بافت مغز و واکنش های ایمنی می شوند. شاید در آینده ای نزدیک بتوان از الیاف های زیستی انعطاف پذیر استفاده کرد، اما در این مورد هم هنوز نیاز به انجام آزمایش های زیادی است.

هماهنگ سازي و همسان سازی

با وجود تمام این چالش ها، ما هنوز هم در مورد آینده ی بیونیکی خود خوشبین هستیم. نیازی نیست که رابط های مغز و کامپیوتر کامل و بی نقص باشند. اجزای مغز ما به طور شگفت آوری سازگارند و قادر به استفاده از رابط ها به همان نحوی هستند که ما شیوه ی استفاده از ابزارهای جدید مانند رانندگی خودرو یا یک رابط لمسی را فرا می گیریم. به همین ترتیب، مغز می تواند یاد بگیرد که نوع جدیدی از اطلاعات حسی را درک کند، این حتی می تواند، زمانی باشد که از ایمپلنت های غیرتهاجمی بهره برده شده باشد، همچون پالس های الکترومغناطیسی. در نهایت، باور دانشمندان بر این است که رابط مغز و کامپیوتر دو سویه ی سازگار، می تواند گام موثری برای ایجاد ارتباط با نورون های مغز باشد. هم اکنون، ساختن چنین پل ارتباطی هدف محققان است.

به این ترتیب، ما می توانیم از موفقیت های اخیر در درمان هدفمند بیماری هایی مانند دیابت که با استفاده از ایمپلنت های کوچک بدون استفاده از دارو با موفقیت آزمایش شده اند، هیجان زده باشیم. از دیگر موفقیت های دانشمندان می توان به روش های جدید برای غلبه بر موانع زیستی و بیوشیمیایی اشاره کرد. مورد قابل توجه در این زمینه، موفقیتی است که در استفاده از تورهای عصبی قابل تزریق به دست آمده است. تورهای عصبی مبتنی بر نانوسیم های انعطاف پذیر، نورون های انعطاف پذیر و رابط های کربن شیشه ای ممکن است که به کامپیوترها امکان کاشته شدن در بدن ما را بدهد.

از ابزاری کمکی به تقویتی

کمپانی جدید ایلان ماسک، نورالینک، هدف جدیدی را دنبال می کند. ماسک می خواهد، با بهره بردن از رابط های مغز و کامپیوتر، گوی سبقت را از هوش مصنوعی برباید و به عبارتی ما را برای قیام ربات ها آماده کند. سناریویی که احتمالا به خوبی از آن خبر دارید و کارآفرین مشهور بارها نگرانی خود را از پیشی گرفتن هوش مصنوعی از انسان ابراز کرده است. او امیدوار است که مغز انسان بتواند با توانایی اتصال به فناوری های جدید، توانایی های خود را افزایش دهد و احتمالا این رابط ها به ما اجازه می دهد که از آینده بالقوه ای که در آن هوش مصنوعی به مراتب از توانایی های طبیعی انسان قدرتمندتر می شود، جلوگیری کند.

چنین هدفی شاید به نظر دور و بسیار تخیلی به نظر برسد، اما نباید این ایده را دست کم بگیریم. همین حالا هم هوش مصنوعی توانسته توانایی های بالقوه قابل توجه خود را نشان دهد. خودروهای خودران که تا همین دو دهه ی قبل، تنها در عرصه ی علمی تخیلی می گنجیدند، اکنون وارد جاده ها شده اند و از قضا، خود ایلان ماسک با کمپانی خودروسازی تسلای خود یکی از پیشگامان این عرصه است.

اتصال مغز به فناوری های جدید، در نهایت می تواند پیشرفت طبیعی ما برای افزایش توانایی های ما باشد، از استفاده از چرخ ها برای غلبه به محدودیت های راه رفتن روی دو پا تا ذخیره ی اطلاعات و خاطرات مان روی تبلت ها و ماشین های هوشمند دیگر، همچون کامپیوترها، تلفن های هوشمند و هدست های واقعیت مجازی، رابط های مغز و کامپیوتر هم زمانی که به دست مصرف کنندگان برسند، می توانند به ابزارهایی هیجان انگیز، خطرناک و عین حال امیدواربخش تبدیل شوند.

دانشمندان توانسته اند به خوبی از برخی رابط های مغز و کامپیوتر همچون چشم های بیونیک و ایمپلنت های کاشت حلزونی برای بهبود زندگی افراد ناتوان بهره ببرند

بنابراین، باید به خاطر داشته باشیم که در آینده ای نزدیک، رابط های مغز و کامپیوتر، فراتر از بازیابی توانایی افراد ناتوان به کار می روند، از این جهت، باید بسیاری از مسائل از جمله، رضایت، حفظ حریم خصوصی و هویت و غیره را در نظر بگیریم. هم اکنون بسیاری از متفکران، پزشکان و مهندسان به طور جدی به دنبال رفع چنین  مسائل اخلاقی، فردی و اجتماعی هستند تا زمینه را برای پیشرفت این زمینه ی نوظهور هموار کنند.

تغییر مسیر حرکت زمان غیر ممکن است؛ اما می توان آن را خم کرد

بسیاری از ما در مورد تغییر مسیر حرکت زمان مردد هستیم و پژوهش های جدید نیز نشان می دهند که چنین کاری غیر ممکن است؛ اما می توان این مسیر را خم کرد.

به گزارش زومیت، انسان ها در تمام سنین و در تمام دوران ها، رؤیای سفر در زمان را در سر می پرورانند؛ آن ها در ذهن خود سفر به گذشته و آینده را تصور می کنند و علاقه دارند این کار را سریع تر از هر شخص دیگری انجام دهند. دانشمندان نیز همانند دیگر انسان ها، به این موضوع علاقه دارند و پژوهش های بسیاری برای محقق کردن این آرزو انجام می دهند. متأسفانه جدیدترین پژوهشی که توسط این دانشمندان انجام شده است، نشان می دهد که سفر در زمان دست نیافتنی و حتی از رؤیا و آرزو نیز فراتر است. از آن جایی که این پژوهشگران نتوانسته اند نقطه ای را در زنجیره ی زمان بیابند که بتوانند در آن سفر کنند؛ تغییر عقیده داده اند و حال بر این باور هستند که یک علم خاص ممکن است بتواند تغییراتی در زمان ایجاد کند.

در ماه ژوئن سال جاری میلادی، جیمز بیشام، فیزیک دان ذرات در سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای سِرن (CERN) با یکی از خبرنگاران وب سایت Futurism در شهر بوداپست، مجارستان دیدار کرد. این دو، در جریان جشنواره ی بِرین بار که تمرکز آن روی علم و آینده است، با یکدیگر در مورد راه هایی که انسان می تواند به کمک آن ها در زمان سفر کند به بحث و تبادل نظر پرداختند. آن ها همچنین امکان سفر در زمان را از نظر منطقی و فنی بررسی کردند تا به یک نتیجه ی مطلوب برسند. جیمز بیشام، ابتدا طبق نظریه های آلبرت اینشتین، به شرح راه هایی که می توان به کمک آن ها در زمان سفر کرد پرداخت. با توجه به این نظریه ها، می توان گفت که سفر در زمان، روی کاغذ از طریق روش های مختلفی امکان پذیر است.

یکی از روش های سفر در زمان، استفاده از کرم چاله  است. جیمز بیشام در این خصوص می گوید: ما می دانیم که فضا می تواند خم شود. اگر فضا خم می شود، آن گاه گرانش و به دنبال آن، فضازمان نیز خم می شود.

این ها سخنانی هستند که جیمز بیشام بر زبان آورد؛ اما شاید کمی نامفهوم باشند. برای آن که بهتر بتوانیم منظور وی را متوجه شویم، باید کمی در این خصوص رفع ابهام کنیم. در حال حاضر، ما می دانیم که فضا سه بُعد دارد و در آن همه چیز حرکت می کند. قضیه در مورد فضازمان کمی متفاوت است. فضازمان، ترکیبی چهار بُعدی و زنجیره وار از مفاهیم فضا و زمان است. برخی دیگر، فضازمان را به صورت یک شبکه ی تار و پودی تصور می کنند که انرژی وظیفه ی اداره کردن آن را بر عهده دارد. جیمز بیشام می گوید اگر فضازمان می تواند خم شود، آن گاه از دیدگاه نظری، خمیدگی زمان نیز امکان پذیر است.

تحقق رؤیای سفر در زمان

مفهوم خمیدگی فضازمان، ابتدا در نظریه ی نسبیت عام اینشتین مطرح شد. در این نظریه آمده است که کرم چاله ها می توانند از دیدگاه نظری، نقش یک پُل میان دو نقطه را ایفا کنند و فرقی نمی کند که این دو نقطه چقدر از یکدیگر دور هستند. با توجه به خاصیت انعطاف پذیری فضازمان، یک کرم چاله می تواند هر دو نقطه ای را در بافت فضازمان به یکدیگر متصل کند.

اگر فضا خم می شود، آن گاه فضازمان نیز می تواند خم شود.

تا چند وقت پیش، این یک دیدگاه کاملاً نظری بود و هیچ شواهدی در عمل وجود نداشت؛ اما چند سال پیش، تعدادی مدرک به دست آمد که باعث شد این دیدگاه کمی به واقعیت نزدیک تر شود. چند سال پیش، دانشمندان چیزی را ساختند که به آن «کرم چاله» می گفتند. مدل آن ها، دروازه ای برای میدان های مغناطیسی ایجاد کرده بود. در آن زمان، مؤسسه ی اسمیتسونین این چنین گفت:

اگر یک میدان مغناطیسی دیگر در این کرم چاله سفر کند، آن گاه هر دو میدان، فضای کرم  چاله را رها می کنند و فوراً در انتهای مسیر ظاهر می شوند.

خمیدگی نور در میدان گرانشی خوشه کهکشانی. تصویری که توسط تلسکوپ هابل ثبت شده و به لبخند کیهانی مشهور است.

شاید با خود فکر کنید که این کار مانند «تِلِه پورت کردن» است؛ اما واقعیت این است که کرم چاله ی ایجادشده توسط دانشمندان، دقیقاً افراد یا ذرات را در فضازمان تِلِه پورت نمی کند؛ اما به صورت کاملاً واضح، پیشرفت مداوم ما در دستکاری کردن تعدادی از نیروهای بنیادین جهان را نشان می دهد و این دستکاری و تغییر نیرو، یک گام بزرگ و مهم در جهت ساخت کرم چاله ای پیچیده است که می تواند به ما اجازه دهد امواج الکترومغناطیسی را در یک تونل نامرئی ارسال کنیم. شاید روزی فرا برسد که ما بتوانیم با شیوه ای مشابه، فضازمان را نیز دستکاری و دچار تغییر کنیم.

تا به این جا دانستیم که ایجاد کرم چاله  از دیدگاه نظری، امکان پذیر است و ما نیز گام های مهمی در جهت دستیابی به دانش تغییر فضازمان برداشته ایم. با این حال، هنوز کرم چاله ای در فضازمان مشاهده و یا ایجاد نشده است.

یکی دیگر از روش های سفر در زمان، استفاده از پدیده ی اتساع زمان است. نظریه های اینشتین پیش بینی می کنند که زمان، در جهان به شکل های مختلفی در جریان است. این تنها یک نظریه نیست و می دانیم که حقیقت دارد؛ زیرا ساعت هایی که در ایستگاه فضایی بین المللی هستند، به میزان بسیار ناچیزی آهسته تر از ساعت های زمینی حرکت می کنند. زمان در نزدیکی اجرامی که میدان های گرانشی قدرتمندی دارند در مقایسه با اجرامی که در این میدان ها قرار ندارند، آهسته تر می گذرد.

پس با خروج از زمین و گذراندن وقت در نقطه ای دوردست و سپس بازگشت به زمین، انسان می تواند در زمان سفر کند و وقتی به زمین بازمی گردد جوان تر از هم  سن های خود خواهد بود. اگر شما بتوانید به یک سیاه چاله بسیار نزدیک شوید، زمان به طرز قابل توجهی آهسته خواهد شد؛ زیرا در نزدیکی سیاه چاله، میدان های گرانشی بسیار قدرتمندی وجود دارند و هر چند ثانیه گذر زمان در نزدیکی یک ابرسیاه چاله، معادل چند هزار سال زمینی خواهد بود.

وقتی که به سرعت های بالا فکر می کنیم، باز هم پدیده ی اتساع زمان خود را نشان می دهد. اگر ما به عنوان مثال بتوانیم با سرعتی معادل ۹۵ درصد سرعت نور حرکت کنیم، زمان به شکل قابل توجهی آهسته خواهد شد. بنابراین باز هم همان اتفاق قبل رخ می دهد و هر چند لحظه حرکت با سرعت بالا، معادل چند هزار سال زمینی خواهد بود.

می توان گفت که این، شروع کار است و راه های مختلفی وجود دارند که می توان برای تحقق رؤیای سفر در زمان، از آن ها بهره گرفت. دانشمندانی از رشته های مختلف، روش های متفاوتی توسعه  می دهند تا بتوانند دست ما را برای تغییر در زنجیره ی زمان، بازتر کنند. یکی از این روش های نوظهور، استفاده از پرتوهای نور چرخان است. این پرتوها را می توان با استفاده از میدان های مغناطیسی و گاما ایجاد کرد که این کار منجر به خمیدگی فضا و در نتیجه، خمیدگی زمان می شود. روش های دیگری نیز نظیر تونل زنی کوانتومی و رشته های کیهانی فرضی وجود دارند که هنوز پیشرفت چندانی در آن ها مشاهده نشده است.

توجه داشته باشید وقتی چیزی از دیدگاه نظری کاملاً امکان پذیر است، به این معنی نیست که در عمل نیز کاملاً قابل اجرا است. به عنوان مثال، ما تا به امروز موفق به ساخت کرم چاله نشده ایم و با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت نکرده ایم؛ اما این امید وجود دارد که ما بتوانیم به چنین فناوری هایی در آینده ی نزدیک دست یابیم. جیمز بیشام در این خصوص می گوید: شاید بتوانیم نهایتاً طی ۵۰ و یا ۱۰۰ سال آینده به کمک پژوهش هایی که اکنون انجام می دهیم، تمام مؤلفه های مربوط به زمان را به هم ربط دهیم و ماهیت اساسی زمان را بشناسیم و درک کنیم.

در حال حاضر ما باید این را قبول کنیم که سفر در زمان (چه سفر به گذشته و چه سفر به آینده) با قوانین فیزیک در تضاد است و آن ها را زیر پا می گذارد؛ اما این بدان معنی نیست که ما نمی توانیم برای آزمایش سفر در زمان تلاش کنیم. استیون هاوکینگ، فیزیک دان نظری و کیهان شناس مشهور می گوید: حتی اگر روزی مشخص شود که سفر در زمان غیر ممکن است؛ ما باید حتماً بدانیم که چرا چنین است و این چیزی است که اهمیت دارد.

ارزش بیت کوین از ۷۰۰۰ دلار عبور کرد

سیر صعودی افزایش بیت کوین ادامه دارد و ارزش پول رمزنگاری شده از مرز ۷۰۰۰ دلار عبور کرد.

به گزارش زومیت، بیت کوین در حال شکستن رکوردها و عبور از مرزهای جدیدی است؛ ارزش پول رمزنگاری شده از مرز ۷۰۰۰ دلار عبور کرد.. این برای اولین بار است که ارزش هر بیت کوین از مرز ۷۰۰۰ دلار عبور می کند. از ابتدای سال جاری میلادی ارزش بیت کوین روزبه روز افزایش پیدا کرده و در حال ثبت رکورد جدیدی است.

برای درک شتاب افزایش قیمت بیت کوین، کافی است بدانید که ارزش هر بیت کوین در طول ۷ هفته ی اخیر بیش از دو برابر شده است؛ به طوری که در حال حاضر ارزش هر بیت کوین از مرز ۷۱۰۰ دلار عبور کرده است.

با توجه به اینکه تا امروز بیش از ۱۶.۵ میلیون بیت کوین مَعدن کاوی شده، ارزش کل بازار بیت کوین به بیش از ۱۱۷ میلیارد دلار رسیده است. از آنجا که به جز بیت کوین بیش از ۱۰۰ ارز رمزنگاری شده وجود دارد؛ ارزش کل پول های رمزنگاری شده ی در حال مبادله به بیش از ۱۹۰ میلیارد دلار رسیده است.

 

وزیر ارتباطات: سامانه گزارش پیامک های مزاحم راه اندازی شد

وزیر ارتباطات اعلام کرد که سامانه گزارش پیامک های مزاحم راه اندازی شده است و مشترکان از این پس می توانند دریافت پیامک های تبلیغی و مزاحم را گزارش کنند.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه  ی هجدهمین نمایشگاه الکامپ اعلام کرد که به وعده خود برای حل مشکل مزاحمت های پیامکی عمل کرده و سامانه پیامکی ۱۹۵ راه اندازی شده است.

به گفته ی وی، با راه اندازی این سامانه، پیامک های تبلیغاتی که برای مشترکان مزاحمت ایجاد می کنند، می توانند از سوی مشترکان به این سامانه اعلام شوند. به این ترتیب مشترکان باید شماره ارسال کننده ی پیامک را به سامانه ۱۹۵ پیامک کنند که البته این پیامک و ارائه گزارش، هزینه ای برای مشترکان در بر نخواهد داشت. پس از آن بر اساس مکانیزم های در نظر گرفته شده شماره اعلام شده از سوی مشترک تحلیل و شناسایی می شود که آیا این پیامک تبلیغی و مزاحم بوده است یا خیر.

آذری جهرمی افزود: «در این سامانه از سیستم پردازش هوشمند و سیستم صورت حساب اپراتورهای تلفن همراه (بیلینگ) استفاده شده و شماره هایی که مزاحمت آن ها احراز شود مسدود خواهند شد، همچنین به مشترک نتیجه کار گزارش دهی خواهد شد.»

آذری جهرمی همچنین اعلام کرد که آیین نامه مقررات گذاری فعالیت شبکه های پیام رسان موبایل تدوین شده است و مطابق با مصوبه ی شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات ملزم به تدوین آیین نامه مقرراتی برای فعالیت شبکه های پیام رسان موبایل در کشور شده بود.

وی گفت: «این آیین نامه در راستای مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای حمایت های حاکمیتی از پیام رسان ها صورت گرفته و بر اساس آن رگولاتوری آیین نامه را تدوین و آماده کرده است.»

وزیر ارتباطات افزود: «اگر چه شورای عالی فضای مجازی یک  ماه به وزارت ارتباطات مهلت تدوین این آیین نامه را داده بود، با یک تأخیر یک ماهه، روز شنبه هفته گذشته این آیین نامه را آماده و به مرکز ملی فضای مجازی ارائه دادیم.»

آذری جهرمی تأکید کرد: «در صورت تأیید مرکز ملی و شورای عالی فضای مجازی، این آیین نامه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب می رسد.»

وی در مورد ورشکستگی یکی از شبکه های اجتماعی داخلی در کشور گفت: «نمی توان از بخش خصوصی انتظار سرمایه گذاری حاکمیتی داشت و از آنجاکه یک کسب و کار نتواند مشتری جمع کند، سرمایه گذاری آن توجیه نخواهد داشت.»

وزیر ارتباطات افزود: «فعالیت شبکه ای اجتماعی در کشور نیازمند استراژی توسعه بازار است؛ اگرنه این فعالیت به شکست منجر می شود.»

سایت های ایرانی مورد حمله deface قرار گرفتند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی اعلام کرد که تعدادی از سایت های ایرانی دوشنبه شب مورد حمله deface قرار گرفته اند.

به گزارش زومیت، محمد جواد آذری جهرمی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد:

شب گذشته تعدادی از وب سایتهای ایرانی مورد حمله deface قرار گرفتند. هرچند خوشبختانه شناسائی و دامنه آن کنترل شد، اما لزوم هوشیاری ما جدی است.

وی طی توییت دیگری نوشت: ‏

هر چه اقتدار ما بیشتر می شود، آماج حملات بیشتری قرار می گیریم. برخلاف ادعای برخی، جمهوری اسلامی در حال حاضر قربانی حملات سایبری است. ‏امنیت فضای سایبر و حفظ دارائی های سایبری کشور بسیار با اهمیت است. تربیت ۱۰ هزار نیروی متخصص امنیت سایبری در ۴ سال را در دستور کار قرار دادیم. ‏تربیت این نیروها از طریق مراکز آپای دانشگاه های کشور صورت خواهد پذیرفت و هدف آن داشتن متخصصانی در برابر حملات سایبری بیگانگان است.

حملات Deface به نوعی از حمله اطلاق می شود که طی آن، هکرها با نفوذ به وب سرورهایی که سایت روی آن میزبانی می شود، ظاهر صفحه یا صفحاتی از وب سایت را تغییر می دهند.

زیگزاگ، اولین اپلیکیشن مسابقه عکاسی

اپلیکیشن زیگزاگ جدیدترین محصول شرکت «کارا» یکی از شرکت های برتر ارائه دهنده ی خدمات ارزش افزوده بر بستر خطوط تلفن های همراه است.

به گزارش زومیت، اپلیکیشن زیگزاگ که همزمان با نمایشگاه تلکام ۲۰۱۷ برای استفاده ی عموم کاربران منتشر شده، تنها پلتفرم برگزاری مسابقه ی عکاسی، نوشتاری و نظرسنجی است که برای تمامی افراد حقیقی و حقوقی مجوز ایجاد حساب شخصی و سازمانی را فراهم می آورد.

در این اپلیکیشن هر فرد می تواند در دسته بندی های مشخص، مسابقه ی عکاسی یا نوشتاری حول یک موضوع مشخص ایجاد کند و به تبلیغ مسابقه ی خود در طول یک هفته بپردازد تا کاربران زیگزاگ آثار خود را در آن به اشتراک بگذارند؛ حداکثر زمان برگزاری هر مسابقه یک هفته است و در پایان آن به اثر برتر هر مسابقه، جایزه ی نقدی اهداء می شود. ارزش این جایزه به تعداد آثار شرکت داده شده در هر مسابقه وابسته است.

یکی از بخش های جذاب و کاربردی زیگزاگ، امکان برگزاری نظرسنجی برای سازمان ها، کسب وکارها و اشخاص حقوقی است؛ بدین ترتیب که سازمان ها می توانند جهت بررسی محصولات و خدمات خود با برگزاری نظرسنجی به دریافت نظرات طیف وسیعی از عموم مردم بپردازند.

همچنین کمپین «من و زُرّافه» در جریان نمایشگاه تلکام برگزار می شود که طی آن کاربران زیگزاگ می توانند با عروسک بزرگ «زُرّافه» که در محوطه ی نمایشگاه حضور دارد، عکس بگیرند و اثر خود را در داخل اپلیکیشن زیگزاگ در مسابقه ی «من و زُرّافه» شرکت دهند؛ کاربران می توانند با جمع آوری لایک بیشتر از طریق تبلیغ آن در محیط اپلیکیشن، برنده ی جایزه ی میلیونی این اپلیکیشن در جریان نمایشگاه تلکام شوند.

اپلیکیشن زیگزاگ در حال حاضر از طریق وب سایت kara.land یا اسکن کد QR زیر قابل دانلود است.

رونمایی همکاران سیستم از دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد

همکاران  سیستم از دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد خود در نمایشگاه IPAS 2017 رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، شرکت «مشورت» همکاران سیستم با حضور در نمایشگاه «IPAS 2017»، از دستگاه کنترل تردد و حضور غیاب «پایوفای» رونمایی کرد. این شرکت که به عنوان یکی از شرکت های تخصصی همکاران سیستم، در حوزه ی فناوری های نوین به ویژه فناوری RFID و بیومتریک فعالیت می کند، با هدف تسهیل و افزایش دقت در کنترل فرایندهای مدیریت تردد سازمانی، دستگاه «پایوفای» را تولید و به بازار عرضه کرده است.

این دستگاه، علاوه  بر قابلیت ثبت تردد به شیوه های مرسوم، امکان ثبت تردد از طریق بلوتوث موبایل تا شعاع ۱۵ متر نیز دارد و از انواع کارت های RFID با فرکانس های گوناگون پشتیبانی می کند. زیرساخت «پایوفای» نیز به شیوه ای طراحی شده است که امکان به کارگیری زبان های گوناگون در رابط کاربری آن وجود دارد.

تاکنون دو مدل از این دستگاه بر اساس نیاز و اندازه ی کسب وکارها، تولید شده است که با راهکارهای همکاران  سیستم نیز یکپارچگی کامل دارند. همچنین با توجه به اینکه تمام فرایند تولید این محصول در داخل کشور انجام می شود، امکان متناسب سازی آن بر اساس نیاز شرکت ها نیز فراهم است.

نمایشگاه «IPAS 2017»، از تاریخ ۲۴ الی ۲۷ مهرماه، در مصلای تهران برگزار شد.

ایرانسل ارائه کرد: مکالمه بر بستر اینترنت نسل چهار و وا‌ی‌فای در تلکام

ایرانسل تجربه اینترنت نسل ۴ و ۴.۵ ثابت و همراه و ایستگاه وای فای، مکالمه صوت بر بستر نسل چهار و Wifi را در نمایشگاه تلکام فراهم کرد.

به گزارش زومیت، به گفته ی باقر صمدی، مدیر کل بازاریابی ایرانسل، محتوای ارائه شده در نمایشگاه تلکام شامل VoLTE و مکالمه صوتی بر بستر وای فای (VoWiFi) است. این سرویس امکان استفاده از سرویس های صوتی را در شبکه LTE فراهم می کند؛ بنابراین برای استفاده از سرویس های صوتی بر بستر اینترنت، از همان شبکه ۴G استفاده می کند و لازم نیست به شبکه های ضعیف تر سویچ شود.

بر اساس گزارش مدیرکل بازاریابی ایرانسل، این اپراتور همچنین مودم های مختلفی با پشتیبانی از محتوای LTE ارائه کرده است که با استفاده هم زمان از دو سیم کارت پشتیبانی، هم از TD و هم از LTE پشتیبانی می کند.

اپلیکیشن هایی که در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند ، شامل اپ هایی در حوزه آموزش، پرداخت و مذهب هستند.

صمدی گفت: «در حوزه VOD و IPTV، ایرانسل سرویس لنز را دارد. ما همراه با ۵ شرکت دیگر از صداوسیما مجوز گرفته ایم. لنز سرویس آزمایشی است و با این وجود ۱۰۰ هزار بازدید روزانه دارد. از جمله ویژگی های لنز، دو شبکه اختصاصی است که کاربران می توانند فقط روی لنز از آن ها استفاده کنند. همانطور که می دانید، فقط صدا و سیما می تواند Broadcast داشته باشد؛ اما ما هم این اجازه را داریم که از ویژگی های لنز محسوب می شود. یکی از این شبکه ها، شبکه ی ویژه کودکان و شبکه دیگر ویژه ی فوتبال است که «لنز اسپورت» نام دارد. در لنز، فوتبال لایو نیز داریم.»

وی توضیح داد: «همکاری با استارتاپ های مختلف و شرکت هایی که لزوما مخابراتی نیستند از جمله برنامه های آتی ایرانسل است.»

صمدی گفت: «برنامه آتی ما در حوزه استارتاپ ها، حمایت و هدایت استارتاپ ها است نه لزوما سرمایه گذاری.»

مدیرکل بازاریابی ایرانسل در مورد اپراتورهای مجازی زیر مجموعه ایرانسل گفت: «در حال حاضر با سه شرکت قرارداد داریم. از بین این سه شرکت، آپتل هم اکنون فعال است. یکی دیگر از این اپراتورها زیرمجموعه ی شرکت همراه هوشمند آینده توسن است که در زمینه راهکارهای بانکی فعالیت می کند. دیگری تاپسل است که زیرمجموعه ی شرکت آریا همراه به سامان است. این شرکت نیز سرویس هایی در حوزه بانکی ارائه می دهد.»

وی در مورد طرح های مختص به اربعین گفت: «برای اربعین اینترنت رایگان ارائه می کنیم. در حوزه صوت و پیامک تخفیف خواهیم داشت و قصد داریم روی کیفیت کار کنیم. جلسات متعددی با زیرساخت و اپراتورهای دیگر برگزار شده و درصددیم کیفیت را افزایش دهیم و تعرفه را پایین نگه داریم تا مسافران ایرانی از سرویس های ایرانسل استفاده کنند .»

صمدی ادامه داد: «در ۲۲ منطقه مرزی وای فای رایگان ارائه خواهیم داد. سرویس هایی نیز ارائه می دهیم که شامل خدمات هتل و گردشگری خواهد بود و یک سری سرویس های مکان محور نیز خواهیم داشت که رایگان ارائه می شود.»

به گفته ی وی: «هم اکنون وزیر ارتباطات همراه مدیران اپراتورها سفری به عراق دارند که رایزنی هایی خواهند داشت، البته مشکلاتی وجود دارد که ظرفیت کافی در اختیار کاربران ایرانی ارائه ندهند؛ اما درصددیم که کاربران ایرانی در ایام اربعین بتوانند سرویس های خوبی دریافت کنند.»

وی همچنین اعلام کرد: «بسته های مقرون به صرفه در حجم های محدود ارائه می دهیم که برای مشتری مناسب تر باشد.»

کوالکام اولین تراشه ۵G را با نام X50 در یک گوشی هوشمند رونمایی کرد

کوالکام از اولین تراشه ی ۵G روی یک گوشی هوشمند رونمایی کرد که نشان دهنده ی دست یافتن به فناوری ساخت تراشه  با این فناوری جدید است.

به گزارش زومیت، کوالکام اولین تراشه  با پشتیبانی از فناوری ارتباطی نسل پنجم را در یک گوشی  هوشمند رونمایی کرد. البته باید به این نکته اشاره کرد که گوشی  هوشمندی که کوالکام تراشه ی ۵G خود را در آن قرار داده است، برای فروش نیست و تنها یک طراحی مرجع برای نمایش این نکته است که کوالکام موفق شده یک تراشه با سایز کوچک با پشتیبانی از ۵ جی برای استفاده در گوشی های هوشمند توسعه دهد. اطلاعات ارائه شده توسط کوالکام نشان از آن دارد که تولید این تراشه از ابتدای سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد و می توان از آن در گوشی های هوشمندی که از سال ۲۰۱۹ راهی بازار خواهند شد، استفاده کرد.

گوشی هوشمند مبتنی بر فناوری ۵ جی را باید یکی از نوآوری های جدید این شرکت آمریکایی خواند که در کنفرانس ۴G/5G در هنگ کنگ رونمایی شد. اهمیت چنین موضوعی از این نظر زیاد است که اغلب تراشه های ۵ جی توسعه یافته، سایز بسیار بزرگی دارند و پیش از کوالکام، هیچ شرکتی در این حوزه تراشه ای با چنین سایزی رونمایی نکرده بود. تراشه ی X50 کوالکام از وجود ماژول آنتنی نیز بهره می برد که برای دریافت امواج با طول موج بسیار کوتاه و فرکانس بسیار بالا طراحی شده است که از شبکه ی ۵ جی ارسال و دریافت خواهد شد.

شریف هانا، مدیر بازاریابی محصولات در حوزه ی ۴ جی و ۵ جی کوالکام، در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

برخلاف تصور عمومی که استفاده از طول موج های کوتاه را در گوشی های هوشمند و گجت های موبایل امری بسیار چالش برانگیز می خوانند، ما موفق شده ایم با استفاده از تکنیک های موسوم به MIMO این فناوری را در تراشه ی ۵ جی خود برای گوشی های هوشمند به ارمغان بیاوریم.

البته باید به این نکته اشاره کرد که استفاده از آنتن های کوچک در گوشی های هوشمند باعث می شود دریافت امواج با طول موج کوتاه میلی متری بسیار سخت باشد و این موضوع مخصوصا در محیط های سربسته کاملا امری چالش برانگیز است.

البته نباید انتظار داشته باشیم مودم ایکس ۵۰ را در گوشی های هوشمندی ببینیم که سال ۲۰۱۹ راهی بازار شود. ایکس ۵۰ برای استفاده توسط تولیدکنندگان گوشی  هوشمند و همچنین اپراتورهای مخابراتی توسعه یافته است تا آزمایش های خود را برای بهبود هر چه بیشتر این فناوری انجام دهند. به طور حتم اضافه شدن یک تراشه ی ۵ جی علاوه  بر تراشه ی ۴ جی در گوشی های هوشمند، مصرف باتری را افزایش خواهد داد؛ از این  رو باید در گوشی های هوشمند ۲۰۱۹ که انتظار می رود با بهره گیری از تراشه ی ارتباطی با پشتیبانی ۵ جی راهی بازار شوند، استفاده از تراشه های تجاری بهتری در دستور کار قرار گیرد.

در حال حاضر کوالکام تولیدکننده ی سریع ترین تراشه های ارتباطی مبتنی بر فناوری ۴ جی است و با توجه به درگیری های پتنتی این شرکت با اپل و سایر رگولاتوری ها، برای محکم تر کردن جای پای خود نیاز دارد تا فناوری ۵ جی را به بهترین شکل ممکن توسعه دهد.

با POWERUP DART هواپیماهای کاغذی را با گوشی کنترل کنید

استارتاپی با عنوان POWERUP DART در کیک استارتر مشغول جذب سرمایه است که هواپیماهای کاغذی را با استفاده از گوشی قابل کنترل می کند.

به گزارش زومیت، استارتاپ پاورآپ دارت پروژه ای در کیک استارتر قرار داده است که البته شاهد واپسین ساعت های جذب سرمایه ی آن در این سیستم هستیم. پاورآپ دارت، کنترل هواپیماهای کاغذی را با استفاده از گوشی  هوشمند برای کاربران ممکن می کند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که پاور آپ پیش از این نیز محصول مشابهی راهی بازار کرده بود، حال آنکه آخرین محصول رونمایی شده توسط این کمپانی بهبودهای متعددی به خود دیده است؛ به طوری که می توان با استفاده از کیت پاورآپ و هواپیماهای کاغذی، مانورهای مختلفی نیز از طریق گوشی  هوشمند انجام داد.

با استفاده از ماژول گیره مانندی که پاور آپ توسعه داده است و نصب آن روی انواع هواپیماهای کاغذی، می توان با هر بار شارژ، هواپیمای کاغذی را ۱۰ دقیقه به پرواز درآورد. ضمنا این ماژول تنها برای پرواز درآوردن کاربرد ندارد و می توان از طریق گوشی، هواپیما را در حال پرواز کنترل کرد. برای مثال با تکان دادن گوشی می توان سکان هواپیما را تکان داد و در نتیجه مسیر حرکت را عوض کرد.

مؤسس استارتاپ و طراح این سیستم که یک طراح صنعتی و در عین حال یک خلبان است، اعلام کرده که ایده ی تولید این محصول از سال ۲۰۰۷ به ذهن وی خطور کرده است. استفاده از این ایده زمانی شکل گرفت که وی در تلاش برای آموزش آیرودینامیک پرواز به کودکان بود. کمپین ایجادشده برای پاورآپ دارت به اندازه ای در کیک استارتر مورد استقبال قرار گرفته که در حال حاضر اولین کمپین موفق این پلتفرم است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده در صفحه ی کیک استارتر این پروژه، هر دستگاه از این ماژول با قیمت ۲۹ دلار به فروش می رسد و خریداران می توانند ماژول خود را در ماه دسامبر دریافت کنند. هدف جمع آوری سرمایه برای پاورآپ ۲۵ هزار دلار بود که در حال حاضر و طی آخرین ساعات کمپین، نزدیک به ۱.۵ میلیون دلار سرمایه جذب شده است.

سامسونگ حالت پرتره را با آپدیت بعدی به گلکسی اس ۸ می آورد

ظاهرا سامسونگ قصد دارد در به روزرسانی بعدی گلکسی اس ۸، حالت پرتره را به آن اضافه کند.

به گزارش زومیت، گزارش های اخیر حکایت از آن دارند که سامسونگ هم اکنون در حال کار روی حالت پرتره (Portrait Mode) برای دوربین گلکسی اس ۸ است و قصد دارد این ویژگی را به زودی از طریق یک  به روزرسانی نرم افزاری به آن اضافه کند.

چند روز پیش یکی از مشتریان سامسونگ از بخش پشتیبانی این شرکت در مورد احتمال اضافه  شدن حالت پرتره به اس ۸ پرسیده بود که مدتی بعد جوابیه  ای از سامسونگ الکترونیکس دریافت کرد. در متن این پاسخ چنین آمده است:

در حال حاضر اطلاعات خاصی در این باره وجود ندارد؛ اما امیدواریم که شما بتوانید با آپدیت نرم افزاری بعدی، به حالت پرتره دسترسی پیدا کنید.

به طور معمول پاسخ هایی که از سوی واحد پشتیبانی شرکت ها داده می شود، فقط شامل بخش نخستِ  متن بالا است؛ اما این موضوع در مورد جوابیه ی سامسونگ فرق می کند. در این ایمیل، سامسونگ نه تنها اعلام کرده که اضافه   شدن این ویژگی امکان پذیر است، بلکه اذعان داشته که فاصله ی زیادی تا عرضه ی رسمی آن نداریم.

نباید فراموش کنیم که گلکسی اس ۸ برخلاف گلکسی نوت ۸ دارای دوربین تله فوتوی اختصاصی برای حالت پرتره نیست؛ اما سامسونگ می تواند با انجام پردازش هایی و از طریق نرم افزار گوشی، پس زمینه ی تصاویر را برای رسیدن به حالت پرتره تار کند؛ دقیقا همان کاری که گوگل در گوشی های پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال انجام داده است.

با اضافه شدن حالت پرتره به اس ۸، می توان انتظار داشت که سامسونگ آن را برای گلکسی اس ۸ پلاس نیز عرضه کند.

پتنت جدید سامسونگ؛ ابزار پوشیدنی با نمایشگر منعطف

سامسونگ پتنت جدیدی ثبت کرده است که به ابزاری پوشیدنی با نمایشگر منعطف مجزا اشاره دارد.

به گزارش زومیت، سامسونگ پتنت جدیدی برای یک دستبند هوشمند ثبت کرده است که از نمایشگری انعطاف پذیر بهره می برد و تا حدودی قابل خم  شدن است. این پتنت پس از بررسی دوساله توسط دفتر ثبت پتنت ها و علائم تجاری ایالات متحده مورد تأیید قرار گرفته و تنها یکی از طرح های سامسونگ بر پایه ی نمایشگر انعطاف پذیر است. دستبند نشان داده شده در این پتنت شکلی کاملا گرد دارد و عریض تر از دستبند های سلامتی این شرکت نظیر Gear Fit2 Pro است که سامسونگ به تازگی عرضه ی آن را شروع کرده است. آنگونه که در طراحی های مربوط به این پتنت دیده می شود، نمایشگر این دستگاه انعطاف پذیر است؛ اما دستبند آن انعطاف پذیر نیست. همان طور که در تصاویر موجود در گالری مشاهده می شود، نمایشگر این ابزار می تواند به صورت ایستاده روی دستبند قرار گیرد.

تصاویر مفهومی ارائه شده توسط سامسونگ نشان دهنده ی استفاده از اندروید است و آیکون برنامه هایی نظیر یوتیوب، گوگل فوتوز و مرورگر کروم در آن ها مشاهده می شود؛ هرچند هیچ کدام از این آیکون ها به عنوان دارایی معنوی سامسونگ ارائه نشده اند. بر اساس این پتنت، امکان جداسازی نمایشگر از بند دستگاه و استفاده ی مستقل از آن نیز وجود دارد. بند دستگاه ممکن است از موادی نظیر سیلیکون، چرم یا فلز ساخته شود. احتمالا نمایشگر به وسیله ی آهن ربا به بندِ دستبند وصل می شود و می توان با چرخاندن نمایشگر، از آن در حالت افقی نیز استفاده کرد. این پتنت آگوست ۲۰‍۱۵ به دفتر ثبت پتنت ها و علائم تجاری ایالات متحده ارائه شد و روز سه شنبه ی دو هفته ی گذشته مورد تأیید قرار گرفت؛ اما مشخص نیست تلاش های سامسونگ جهت تجاری سازی ابزارهای پوشیدنی با نمایشگر انعطاف پذیر به کجا خواهد رسید.

سامسونگ اکنون یکی از غول های دنیای فناوری است و گنجینه ی پتنت های این شرکت روز به روز در حال افزایش است. به  همین دلیل، ارائه ی این پتنت از سوی سامسونگ نمی تواند متضمن عرضه ی تجاری چنین محصولی در آینده باشد؛ حتی اگر سامسونگ توانایی انجام این کار را داشته باشد. مدت ها است که گزارش هایی مبنی بر عرضه ی تلفن هوشمند با نمایشگر منعطف توسط این غول کره ای منتشر می شود؛ اما به واسطه ی محدودیت ها و چالش های فنی، این مسئله بارها به تعویق افتاده است. با این وجود، احتمال می رود در سال آتی میلادی شاهد عرضه ی گوشی انعطاف پذیر سامسونگ با نام گلکسی X باشیم.

کورتانا با ویژگی جدید Collections علایق شما را به خاطر می سپارد

دستیار صوتی کورتانا مایکروسافت از این پس می تواند علاقه مندی های شما را به خاطر بسپارد.

به گزارش زومیت، مایکروسافت به تازگی خبر از اضافه  شدن یک ویژگی جدید به نام مجموعه ها به دستیار کورتانا داده است. کورتانا به لطف این ویژگی می تواند کتاب ها، سریال های تلویزیونی، فیلم ها، دستور پخت و رستوران هایی که شما دوستشان دارید و نمی خواهید آن ها را فراموش کنید، به خاطر بسپارد. ویژگی Collections کورتانا عملکردی مشابه پینترست دارد و با ویندوز ۱۰ شما سازگاری کاملی پیدا کرده است.

از این پس هر موقع کاربر وارد صفحه ی وبی شود که محتوایش ارزش ذخیره شدن دارد، مانند صفحه ی خرید یک کتابِ  به خصوص، کورتانا پدیدار می شود و از کاربر می خواهد که لیستی برای ذخیره ی آن محتوا ایجاد کند یا آن را به لیست علاقه مندی ها اضافه کند؛ کاربر همچنین می تواند آن نوتیفیکشن را به طور کامل رد کند.

مایکروسافت در مطلبی که در وب سایت رسمی خود در مورد ویژگی Collections منتشر کرده است، می نویسد:

کورتانا همیشه در حال یادگیری است؛ بنابراین هر چه بیشتر به کورتانا اجازه بدهید که کمکتان کند، او نیز کارهای بیشتری برای  شما انجام می دهد.

اگر مشکلی ندارید که دستیار مجازی تان روی تک تک مواردی که در فضای آنلاین می بینید، نظارت داشته باشد، کورتانا کالکشنز می تواند بهترین انتخاب ممکن باشد؛ در غیر این  صورت، پیشنهاد می کنیم که از ویژگی یادشده استفاده نکنید.

با Xperia Hello اسپیکر هوشمند سونی آشنا شوید

کمپانی سونی همانند دیگر کمپانی های مطرح دنیای فناوری، اسپیکر هوشمند خود را توسعه داده است که Xperia Hello نام دارد.

به گزارش زومیت، در طول چند سال اخیر بازار اسپیکرهای هوشمند رونق گرفته است و تقریبا بسیاری از کمپانی های مطرح دنیای فناوری در حال توسعه ی اسپیکر هوشمند خود هستند. شرکت سونی نیز جزو این کمپانی ها بوده و با سلیقه و روش خود اسپیکر هوشمند خود را توسعه داده است. این کمپانی در جریان کنگره جهانی موبایل سال گذشته چند محصول هوشمند غیر موبایلی را معرفی کرد که Xperia Agent  جزو آن ها بود. سونی طرح مفهومی  این محصول را نمایش داد و از آن به عنوان رقیبی برای محصولات گوگل هوم، آمازون اکو و اپل هوم پاد یاد کرد. حال این کمپانی نمونه ی نهایی محصول هوشمند خود را با نام اکسپریا هِلو معرفی کرده است.

درحالی که امروزه بیشتر محصولات هوشمند از جمله اسپیکرهای هوشمند از نوع خاص هوش مصنوعی بهره مند شده اند، سونی به روش خود و یک سطح بالاتر از دیگر اسپیکرهای هوشمند، روبات اکسپریا هلو را توسعه داده است. این روبات همانند دیگر اسپیکرهای هوشمند، وظایف معمول همانند اعلام وضعیت آب و هوا را بر عهده دارد؛ اما از قابلیت هایی مثل مکالمه تصویری و یک دوربین امنیتی داخلی نیز برخوردار است.

روبات هوشمند سونی از نمایشگر ۴.۶ اینچی عمومی مخصوص مکالمات تصویری و نمایش اطلاعات، دوربین و سنسور فروسرخ به منظور تشخیص حرکات در محیط و هفت میکروفون اختصاصی بهره مند شده است. البته هنوز شرکت سونی قادر به توسعه ی دستیار هوش مصنوعی در این محصول نشده است. این بلندگو سیستم عامل اندروید دارد؛ اما نمی تواند رقیبی برای تکنولوژی هایی مثل الکسا یا گوگل اسیستنت باشد. با این حال، اکسپریا هلو همانند اکسپریا ایر بادز به یک دستیار اختصاصی مجهز شده است.  فروش این محصول از ماه آینده برای اولین بار در ژاپن آغاز خواهد شد؛ اما از قیمت قطعی و تاریخ عرضه ی آن در بازارهای جهانی هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست.

راه‌ حل جدید فراری برای کاهش وزن خودرو

فراری با رونمایی پورتوفینو، روش های جدیدی نیز برای کاهش وزن خودرو معرفی کرده است.

به گزارش زومیت، شاید فراری پورتوفینو (Portofino) شباهت های زیادی به کالیفرنیا تی (California T) داشته باشد، اما ساختار و درون خودرو تفاوت های بزرگی تجربه کرده است که فراری استفاده از آن را در سایر مدل های خود نیز در برنامه دارد.

روش های جدید تولید سازه ی فراری به مهندسان امکان کاهش وزن و پیچیدگی های طراحی شاسی در کنار افزایش مقاومت پیچشی آن بخشیده است. فراری به کمک این فناوری موفق به کاهش ۸۰ کیلوگرمی وزن در کنار افزایش ۳۵ درصدی صلبیت و استحکام آن شده است.

طراحی ستون A خودرو در روش جدید فراری تغییرات گسترده  ای کرده است؛ در پورتوفینو این بخش تنها از دو قطعه تشکیل شده، درحالی که ۲۱ قطعه ستون A فراری کالیفرنیا را تشکیل داده  بودند. به طور کلی ۴۰ درصد قطعات کمتر، ساختار شاسی جدید پورتوفینو را تشکیل می دهند.

کاهش وزن یکی از مهم ترین و بهترین استراتژی ها برای بهبود عملکرد خودروهای اسپرت است که می  تواند منجر به ارتقاء شتاب گیری، ترمز گیری و فرمان پذیری خودو در کنار کاهش مصرف سوخت شود. البته فراری هدف دیگری از کاهش وزن خودروهای فعلی خود در نظر دارد. این شرکت مطرح ایتالیایی با کاهش وزن بدنه و سیستم های هیبریدی، خود را آماده ی عرضه  ی بازه ی گسترده ای از محصولات هیبریدی در آینده ی نزدیک می کند.

لافراری تنها با تجهیز به سیستم محرکه ی هیبریدی، به طور تقریبی ۲۰۰ کیلوگرم کاهش وزن تجربه کرده است. بخش از این کاهش وزن به واسطه ی شاسی  فیبرکربن مونوکوک خودرو به ارمغان آمده است. این در حالی است که بسیاری از مدل های فعلی فراری از شاسی های آلومینیومی بهره می برند که با وجود وزن بیشتر، هزینه  ی تولید، پیچیدگی طراحی و هزینه ی نگهداری کمتری دارند. به همین دلیل مهندسان فراری اقدام به توسعه ی شاسی  جدید کردند تا در کنار طراحی و تولید آسان تر، وزن کمتری داشته باشد.

پس از پورتوفینو، نسل جدید ۴۸۸ اولین محصول فراری خواهد بود که به شاسی جدید این شرکت مجهز می شود.

رونمایی هوندا از دو اختراع در مورد موتورسیکلت سوپرشارژ

هوندا قصد دارد موتورسیکلت سوپرشارژ خورجینی دو سیلندر با سیستم تزریق مستقیم سوخت عرضه کند.

به گزارش زومیت، پس از رونمایی کاوازاکی از سومین موتورسیکلت سوپرشارژ خود، یکی دیگر از تولیدکنندگان ژاپنی موتورسیکلت نیز در حال کار روی موتورسیکلت جدید است. دو مورد از اختراعات ثبت شده که اخیرا توسط اداره ی ثبت اختراعات و نشان های تجاری ایالات متحده منتشر شده اند، نشان می دهند شرکت هوندا در حال کار روی یک موتورسیکلت با پیشرانه خورجینی دو سیلندر با نام وی-توین (V-Twin) مجهز به سوپرشارژر و با سیستم تزریق مستقیم سوخت است.

هر دو اختراع جنبه هایی متفاوت از یک پروژه را شرح می دهند که یکی موقعیت سوپرشارژر را توضیح می دهد و دیگری توصیف می کند که چگونه می توان پیشرانه را روی شاسی موتورسیکلت نصب کرد. هر دو اختراع تأکید می کنند که چگونه می توان ساخت پیشرانه و موتورسیکلت را برای مونتاژ و تولید آسان تر کرد؛ این خبر با مقداری جزئیات مورد استفاده برای نشان دادن اجزای مختلف پیشرانه همراه است و نشان می دهد که پروژه ی وی-توین سوپرشارژ فاصله ی بسیاری تا ساخت دارد؛ با این حال اگر هوندا قبل از آن مشخص کند که نحوه ی تولید این سیستم برای تولید انبوه چگونه است، احتمال دارد که شانس تولید آن افزایش یابد.

طبق اختراعات ثبت شده، سوپرشارژر (با برچسب ۶۳ در شکل) در داخل V بین دو سرسیلندر قرار گرفته است. این تصاویر نشان می دهد سیلندر دوقلو با زاویه ی ۹۰ درجه قرار گرفته است و هر کدام از آن ها به صورت تک  میل سوپاپ هستند. این شکل مستطیل عمودی (۱۱۶) که در کنار سیلندر جلو قرار دارد، محفظه ای است برای چرخ دنده هایی که قدرت را از میل لنگ به کمپرسور سوپرشارژر انتقال می دهند.

اگر وجود سیستم وی-توین سوپرشارژ برای افزایش قدرت کافی نباشد، این اختراعات همچنین یک سیستم تزریق مستقیم سوخت را برای اسپری کردن سوخت به داخل سیلندر با انژکتورهای سوخت ثانویه در لوله ی ورودی توصیف می کنند. این موتورسیکلت با مخزن سوخت تراشیده شده، قاب شبکه ای و یک قاب زیرین رو به بالا که پشت صندلی دو نفره پله ای قرار دارد. جاهای پای راننده کمی کوچک هستند، درحالی که فرمان (دسته های موتورسیکلت) بزرگ تر شده است و این مسئله ارگونومی اسپرت گونه  ای به ارمغان می آورد.

پتنت ها هيچ مدرکی از قسمت های خارجی موتورسیکلت نشان نمی دهند، اما اين بدان معنا نيست که هوندا فقط روی قسمت داخلي موتورسیکلت متمرکز شده است. به نظر می رسد پیشرانه نسبتا باریک باشد و حتی با پوششی که برای چرخ دنده ی سوپرشارژر قرار گرفته است، ظاهرا نباید قرار دادن آن در داخل قسمتی از بدنه چندان دشوار باشد.

بر اساس آن چه پتنت ها نشان می دهند (با توجه به این نکته که هنوز هم می توان تغییراتی در نمونه اولیه یا موتورسیکلت تولیدی پیش بینی کرد) حدس ما این است که به زودی یک مدل جدید هوندا وی تی آر سوپرهاوک (Honda VTR Superhawk) با یک پیشرانه سوپرشارژ وی -توین مجهز به سیستم پاشش مستقیم سوخت شاهد خواهیم بود.

هوندا VTR1000F که در ایالات متحده به عنوان سوپرهاوک (SuperHawk) شناخته می شود و در کشورهای دیگر با نام فایراستورم (Firestorm) معروف است، با یک سیستم وی -توین ۹۰ درجه ای ۹۹۶ سی سی جایگزین و اسپرت شده است.

هوندا هیچ تاریخی برای ساخت این اختراعات و ارائه ی موتورسیکلت جدید مشخص نکرده است. نمایشگاه تجاری موتورسیکلت میلان ایتالیا (EICMA) به زودی برگزار می شود؛ اما با توجه به زمان کم تا آن موقع، ممکن است سال آینده این موتورسیکلت به بازار عرضه شود.

این نقشه ی حیرت انگیز یک شکاف زمانی ۵۰۰ میلیون ساله را در تاریخ زمین پر می کند

با اطلاعات و داده های جدید به دست آمده از صفحات تکتونیکی، دانشمندان قادرند نقشه ی جدیدی از گذشته ی زمین ترسیم کنند.

به گزارش زومیت، عمر تقریبی زمین حدود ۴.۵ میلیارد سال تخمین زده شده است و سه میلیارد سال از ظهور اولین نشانه های حیات روی زمین می گذرد. برای پی بردن به راز این تاریخچه ی فوق العاده عجیب، دانشمندان از یک مجموعه روش مختلف برای مطالعه ی زمان و موقعیت حرکت قاره ها، ظهور حیات، تغییرات آب و هوایی به مرور زمان، شکل گیری اقیانوس ها و زمین استفاده می کنند.

صفحات زمین ساختی (تکتونیک)، صفحات عظیم سنگی که بیرونی ترین لایه ی زمین یا پوسته را شکل می دهند، نقطه ی تمرکز تمام این مطالعات هستند.

اینجا اولین نقشه ی صفحه ای کل زمین مربوط به نیم میلیارد سال تاریخچه ی آن، از ۱۰۰۰ میلیارد سال ،تا ۵۲۰ میلیون سال پیش ارائه می شود.

رنگ ها نشان دهنده ی محل قرارگیری کنونی قاره ها هستند. آبی روشن= هند، ماداگاسکار و عربستان، ارغوانی = استرالیا و آنتارتیکا (قطب جنوب)، سفید = سیبری، قرمز = آمریکای شمالی، نارنجی = آفریقا، آبی تیره = آمریکای جنوبی، زرد = چین، سبز = شمال شرقی اروپا.

این محدوده ی زمانی، بحرانی است؛ زیرا در این دوره  بیشترین نوسانات آب و هوایی از «یخ بندان» تا شرایط گلخانه ای گرمسیری رخ داده است؛ یعنی زمانی که اتمسفر به صورت عمده اکسیژن را جذب می کرد و زندگی چندسلولی ها شکل گرفت و به دنبال آن تنوع موجودات بالا رفت.

حالا با استفاده از اولین نقشه ی جهانی صفحات زمین در این دوره، می توان به ارزیابی نقش فرآیندهای تکتونیکی روی سیستم های زمینی دیگر پرداخت و حتی نحوه ی تغییر حرکت سازه های زمین در طول یک دوره ی یک میلیارد ساله را تعیین کرد.

زمین زیر پاهای ما حرکت می کند

مرز صفحات تکتونیکی مدرن با جزئیات زیاد تصویر شده اند.

در زمین جدید، از ماهواره های موقعیت یاب برای ترسیم تغییرات و حرکت های زمین استفاده می شود. می دانیم که پلوم های فراچاهی سنگ داغ از عمق ۲۵۰۰ کیلومتری (۱۵۵۳ مایلی) جبه یا گوشته ی زمین (لایه ی زیرین پوسته) به پوسته ی سیاره ضربه  می زنند (بخش فوقانی گوشته). این فرآیند منجر به حرکت صفحات تکتونیکی با سرعتی به اندازه ی سرعت رشد ناخن می شود.

در سمت دیگر پلوم های سنگی داغ فراچاهی، بخش هایی موسوم به پهنه ی فرورانش قرار دارند؛ صفحات گسترده  ی کف اقیانوس های اعماق زمین در این بخش های شناور شده اند. در نهایت این صفحات اقیانوسی با مرز بین لایه های هسته و گوشته ی زمین در عمق تقریبی ۲۹۰۰ کیلومتری (۱۸۰۱ مایلی) برخورد می کنند. این صفحات همراه با یکدیگر توده های شیمیایی و گرمایی را شکل می دهند که در نهایت منشأ این مناطق فراچاهی به شمار می روند.

این فرآیند بسیار شگفت انگیز است؛ اما می تواند برای محققانی که به مطالعه ی گذشته می پردازند مشکلاتی به همراه داشته باشد. نقشه ی سیاره را می توان برای دویست میلیون سال قبل ترسیم کرد. با بازگشت به چهار میلیارد سال قبل می توان پی برد که هیچ خشکی وجود نداشت؛ زیرا کل پوسته ی زیر اقیانوس ها به دلیل فرورانش نابود شده بود.

در نهایت پوسته ی اقیانوسی هم دوام نیاورد: به سمت درون زمین هل داده شد و هنوز علم نتوانسته است به آن دسترسی پیدا کند.

نقشه نگاری زمین در زمان گذشته

برای ترسیم نقشه  ی گذشته ی زمین چه کارهایی انجام دادیم؟ برای تعیین موقعیت مرز صفحات و نحوه ی تغییر آن ها، به دنبال واسطه  ها یا نمایش های جایگزین مرز صفحات در تاریخچه ی زمین شناسی رفتیم.

سنگ هایی کشف شدند که پهنه های فرورانش را در محل برخورد قاره ها یا در شکاف هایی که صفحات را به چند قسمت تقسیم می کنند، شکل می دهند. داده های به دست آمده مربوط به سنگ های مناطق ماداگاسکار، اتیوپی یا برزیل غربی هستند. نقشه ی جدید و کارهای مرتبط نیز نتیجه ی ده ها سال کار و تلاش اساتید و همکاران سراسر جهان هستند.

حالا نسبت به گذشته جزئیات بیشتر و دیدگاهی برای سفر در تاریخچه ی زمین شناسی در دست است. با استفاده از روش های دیگر، عرض جغرافیایی قاره ها در گذشته قابل محاسبه است؛ زیرا بعضی سنگ های آهن ربایی در حین شکل گیری، میدان های مغناطیسی را ثابت نگه داشتند.

این مثل یک قطب نمای فسیلی است که یک عقربه ی آن با زاویه ای نسبت به عرض جغرافیایی که در آن شکل گرفته است، به زمین اشاره دارد؛ نزدیک به استوا، میدان مغناطیسی موازی سطح زمین است، در قطب ها به سمت درون زمین قرار دارد. با خرید قطب نما در استرالیا و بردن آن به کانادا این مسئله برایتان ثابت می شود: قطب نما به خوبی کار نمی کند زیرا عقربه ی آن به سمت داخل زمین متمایل می شود.

عقربه های قطب نما بر اساس منطقه ای که در آن ساخته  شده اند، افقی می مانند. اما اجرای این اندازه گیری های «پالئو مغناطیسی» دشوار است و یافتن سنگ هایی که در بردارنده ی این اطلاعات هستند کار ساده ای نیست. همچنین این اندازه گیری ها فقط در مورد قاره ها اطلاعات می دهند و اطلاعاتی در مورد مرز صفحات یا اقیانوس ها نمی دهند.

چرا باید تکنونیک های باستانی را ترسیم کنیم؟

نبود نقشه های تکتونیک، درک زمین شناسی را دشوار می سازد.

صفحات تکتونیک روی بسیاری از فرآیندهای زمین از جمله آب و هوا، بیوسفر (محدوده ی حیاط در بخش فوقانی سیاره) و هیدروسفر  (چرخه ی آب و نحوه ی گردش آن در کل سیاره و تغییر وضعیت شیمیایی آن) تأثیر می گذارد.

با توزیع مجدد صفحات تکتونیک و در نتیجه ی جابه جایی موقعیت (عرض و طول جغرافیایی) قاره ها و اقیانوس ها، امکانی فراهم شده است که گیاهان و جانوران مختلف بتوانند به حیات خود ادامه دهند و مهاجرت کنند.

موقعیت های مرزی زمین نیز تحت تأثیر شرایطی مثل توزیع گرمای جریان های اقیانوسی و شیمی آب قرار دارند. جرم های مختلف آب اقیانوسی می توانند شامل عناصر مختلف و شکل های مختلف آن موسوم به ایزوتوپ ها باشند.

برای مثال آب اقیانوس های عمیق در طول هزاران سال به سطح زمین می رسد و ترکیب متفاوتی از آب روی سطح اقیانوس ها قرار دارد. دلیل اهمیت این مسئله این است که جرم های مختلف آبی شامل مقادیر مختلفی از مواد مغذی هستند که آن ها را به بخش های مختلفی از زمین می برند و پتانسیل حیات در بخش های مختلف را تغییر می دهند.

صفحات تکتونیک بر میزان انعکاس تشعشع خورشید به فضا و تغییر دمای زمین هم تأثیر می گذارند.

سرعت حرکت صفحات تکتونیک هم به مرور زمان تغییر کرده و حرکت آب از جمله بالا آمدن آب اقیانوس ها در قاره ها را به دنبال داشته است. در این زمان، فوران های آتشفشانی بسیاری رخ دادند و منجر به ورود گاز بیشتر به اتمسفر شدند.

سلسله  کوه ها بر اثر برخورد صفحات تکتونیک شکل می گیرند که بر جریان های اقیانوسی و جوی و همین طور فرسایش سنگ ها تأثیر می گذارند. در نتیجه گاز های گلخانه ای آزاد و مواد مغذی در اقیانوس ها پخش شدند.

با درک صفحات تکتونیک باستانی می توانیم سیستم زمین باستانی، زمین کنونی و آینده را درک کنیم.

 

 

ایران خودرو و هیوندای تفاهم نامه همکاری امضا کردند

شرکت های ایران خودرو و هیوندای پاورتک در راستای تولید و نصب جعبه دنده ی اتوماتیک ۶ سرعته روی محصولات ایران خودرو، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش زومیت، طی مراسمی، قرارداد طراحی، توسعه، تولید و تأمین ۴۰۰ هزار دستگاه جعبه دنده ی اتوماتیک ۶ سرعته برای پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو، بین این خودروساز ایرانی و شرکت هیوندای پاورتک به امضا رسید.

گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد سومین قرارداد مهم و پسابرجامی، در قالب تفاهم نامه ی ۱۰ جانبه ی ایران خودرو با شرکت های معتبر و تراز اول جهانی در جهت ساخت و تأمین قطعات خودروهای داخلی این شرکت خودروسازی، با حضور هاشم یکه زارع و جین کیم، مدیران عامل دو شرکت گروه صنعتی ایران خودرو و هیوندای پاورتک، به امضا رسید.

بنا به اعلام شرکت ایران خودرو، قرار است به زودی جعبه دنده های ۶ سرعته اتوماتیک ساخته شده توسط شرکت هیوندای پاورتک روی محصولات ایران خودرو که بر اساس پلتفرم جدید این شرکت طراحی و ساخته خواهند شد؛ نصب شود. از سوی دیگر هدف از این قرارداد همکاری، دستیابی به سهم مناسب از بازار داخلی و صادراتی خودرو است. همچنین ایران خودرو اعلام کرد در خودروهای هیبریدی که قرار است در این شرکت تولید شود، از جعبه دنده ی اتوماتیک جدید هیوندای استفاده خواهد شد.

شرکت هیوندای پاورتک یکی از بزرگ ترین سازندگان جعبه دنده ی اتوماتیک به شمار می رود که سالانه بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه جعبه دنده ی اتوماتیک تولید می کند و در اختیار خودروسازان جهانی قرار می دهد.

پینین فارینا برای ایران خودرو پلتفرم طراحی می کند

شرکت پینین فارینای ایتالیا طی قراردادی با ایران خودرو، متولی طراحی، توسعه و ساخت پلتفرمی جدید با هدف تولید خودروهای مدرن در  کلاس های سدان، هاچ بک و کراس اور شد.

به گزارش زومیت، گروه صنعتی ایران خودرو در هفته ای که گذشت، با ۹ شرکت پیشتاز فعال در صنعت خودروسازی جهان قرارداد همکاری امضا کرد که به موجب آن، پلتفرمی جدید برای این شرکت ملی خودروسازی ایران طراحی شود و نسل جدیدی از خودروهای این شرکت در آینده ای نه چندان دور به تولید رسد.

حوزه فعالیت این ۹ شرکت بخش های مختلف و متعددی مانند پیشرانه، شاسی، طراحی بدنه، سیستم قوای محرکه، جعبه دنده و در نهایت تولید محصولات جدید را در بر می گیرد. در زمینه ی طراحی بدنه، ایران خودرو با شرکت سرشناس و موفق ایتالیایی پینین فارینا به توافق رسیده است. در این پروژه دانشگاه های برجسته ی ایران یعنی دانشگاه شریف و امیرکبیر نیز مشارکت و همکاری خواهند داشت.

پیش از این تکیه اصلی ایران خودرو بر پلتفرم دیگر خودروسازان جهانی و در صدر آن ها پلتفرم گروه خودروسازی پژو سیتروئن فرانسه بود و تمام طراحی های انجام شده برای محصولات جدید این شرکت ایرانی بر مبنای آن انجام می شد. در طول سالیان گذشته همواره ایران خودرو محصولات پژو را در ایران تولید و تحت لیسانس این شرکت فرانسوی به فروش می رساند.

در پروژه ی جدید ایران خودرو، شرکت ایتالیایی پینین فارینا به عنوان سرپرست تیم و پیمانکار اصلی، طراحی و توسعه پلتفرم جدید ایران خودرو را با مشارکت دیگر تیم ها و شرکت های فعال در این پروژه پیش خواهد برد. هدف نهایی این پروژه طراحی و ساخت حداقل ۴ خودروی متفاوت و جدید در کلاس خودروهاس سدان، هاچ بک، کراس اور و وانت است. همچنین بنا به اعلام مقامات رسمی، این پلتفرم جدید قابلیت طراحی و پیاده سازی خودروهای الکتریکی و هیبریدی خواهد داشت.

ایران خودرو امیدوار است اولین محصول پلتفرم جدید خود را تا پیش از سال ۲۰۲۰ تولید و روانه بازار ایران کند. محصولات جدید ایران خودرو در قالب این پلتفرم، در آغاز با هدف فروش در بازار داخلی ایران تولید می شوند و پس از آن صادرات به دیگر کشورها نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کامران سپهری، معاون طراحی و توسعه محصولات ایران خودرو در این زمینه اعلام کرد: طراحی و تولید خودروهای جدید بر پایه پلتفرمی متفاوت و به روز، تنها راهکار ما برای بقا در صنعت خودروسازی است. اگر به دنبال کسب سهم بیشتر در بازار خودروی دیگر کشورها هستیم، ایران خودرو نیاز دارد محصولاتی تولید کند که توان رقابت با محصولات خودروسازان برجسته ی جهانی داشته باشد.

ایران خودرو اعلام کرده است تلاش خواهد کرد تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۳۰ درصد محصولات تولیدی خود را صادر کند.

گوگل API شبکه‌ عصبی را در نسخه پیش‌نمایش اندروید ۸.۱ معرفی کرد

گوگل طبق وعده ای که داده بود API مربوط به شبکه ی عصبی را در جدیدترین به روزرسانی اندروید یعنی اندروید ۸.۱ فعال کرد.

به گزارش زومیت، گوگل نسخه ی پیش نمایش اندروید ۸.۱ را برای توسعه دهندگان منتشر کرد. ویژگی اصلی اندروید ۸.۱ اضافه شدن API شبکه های عصبی است که به سخت افزار گوشی کمک می کند تا مدل های یادگیری ماشینی را که قبلا آموزش داده شده است، به سرعت اجرا کند. به کارگیری این محاسبات می تواند برای کاربر حرفه ای، چه در فضای شبکه و چه در داخل دستگاه، سرعت بارگذاری بالا را به ارمغان آورد.

این قابلیت می تواند در مواردی مثل اجازه دادن به برنامه های گوشی برای دسته بندی تصاویر یا استفاده از عادات شما برای پیش بینی رفتارتان مفید واقع شود. طبق ادعای گوگل، ای پی آی شبکه ی عصبی به عنوان یک «لایه ی بنیادین» برای فریم ورک هایی مانند TensorFlow Lite و Caffe2 و … طراحی شده است.

این ای پی آی هنگامی که در دسترس قرار بگیرد می تواند از تراشه های هوش مصنوعی به کار رفته در دستگاه استفاده کند. در صورتی که چنین تراشه ی مجزایی وجود نداشته باشد، ای پی آی یادشده از سی پی یو استفاده خواهد کرد. پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال، چنین تراشه ی مجزایی را به نام ویژوال کور (Visual Core) در خود جای داده است. گوگل پیش تر در خصوص این تراشه اعلام کرده بود که با انتشار اندروید ۸.۱ فعال خواهد شد و حالا زمان آن فرا رسیده است.

با توجه به اینکه ای پی آی شبکه های عصبی بار پردازشی بیشتری را روی دستگاه قرار می دهد، گوگل در اندروید ۸.۱ بهینه سازی هایی را برای Android Go ترتیب داده است که توسعه دهندگان را در ارائه ی نسخه ی سبک تر اندروید برای دستگاه های پایین رده یاری خواهد کرد. اندروید Go برای دستگاه های پایین رده با قابلیت های اتصال ضعیف طراحی شده است. این به روزرسانی بر بهینه سازی مصرف رم برای دستگاه هایی که رم کمتر از یک گیگ دارند تاکید دارد. همچنین گوگل آن را به گونه ای طراحی کرده است که توسعه دهندگان بتوانند در صورتی که دستگاه های مقصد به اندروید ۸.۱ مجهز باشند، انتشار به روزرسانی برای آن ها را بر اساس مقدار حافظه ی رم تنظیم کنند.

علاوه بر قابلیت یادشده، نسخه ی پیش نمایش اندروید ۸.۱ به روزرسانی هایی برای قابلیت تکمیل خودکار را نیز با خود به همراه دارد که در نتیجه ی آن استفاده از این فریم ورک برای برنامه های مدیریت رمز آسان تر خواهد بود. رفع باگ و بسته های نرم افزاری امنیتی به روز نیز از دیگر ویژگی های اندروید ۸.۱ هستند. این نسخه از اندروید تا ماه دسامبر (دی ماه) در دسترس عموم قرار نخواهد گرفت؛ اما اگر توسعه دهنده ی اندروید هستید، می توانید همین الان به سراغ نسخه ی بتای اندروید ۸.۱ بروید.

همکاری نوکیا و مایکروسافت در ارائه ی سرویس ترجمه‌ همزمان

نوکیا به نفع آوارگان سوریه که به سوئد پناهنده شده اند و  با استفاده از فناوری مایکروسافت، سرویس ترجمه ی همزمان ارائه می کند.

به گزارش زومیت، در چند سال اخیر تعدادی از پناهندگان جنگ سوریه به سوئد پناه آورده اند. مطمئنا بسیاری از آن ها در تطابق خود با فرهنگ جدید دچار مشکل هستند. به عنوان تلاشی برای تسهیل این تطابق، نوکیا با همکاری شرکت سوئدی Tele2 و سازمان غیر انتفاعی Reach for Change با استفاده از فناوری مایکروسافت برنامه ای نوشته اند که ترجمه ی همزمان مکالمات را میسر می کند.

این پروژه که Call Together نام گرفته است، در حال حاضر توسط ۴ گروه دونفره متشکل از یک نفر سوئدی و یک نفر پناهنده ی سوری در دست آزمایش است. قابلیت ترجمه از لهجه ی سوریه ای زبان عربی به انگلیسی به عنوان زبان اصلی در این فرایند آزمایش می شود و در نهایت بعد از گذشت دوره ی مشخصی، چهار گروه یادشده تیم برنامه نویسی را در سنجش عملکرد سرویس ترجمه ی همزمان یاری خواهند کرد.

پیتر ونرستروم، رئیس بخش آموزش کامپیوتری نوکیا در اروپای شمالی، نظر خود را در خصوص اهمیت این پروژه این گونه بیان می کند: ما مشتاقیم که این سرویس را آزمایش کنیم و ببینیم چطور می توان آن را به  کار گرفت. این یک نیاز حیاتی است که مردم در سوئد، فارغ از زبانی که به آن سخن می گویند، بتوانند یکدیگر را بِفَهمند و برای رفع نیازهای اجتماعی با هم ارتباط برقرار کنند.

وقتی این فناوری برای استفاده ی انبوه آماده شود، محدودیتی برای ظرفیت ارتباطی که می تواند در جامعه ایجاد کند وجود نخواهد داشت. با این اقدام، نوکیا، شانه به شانه ی کاربران، می تواند ارتباطات قطع شده را پیوند دهد و جنبه ی مثبت فناوری را برای کاربرانش به ارمغان بیاورد.

ظاهرا، آنچه ارائه ی این سرویس را ممکن می سازد، فناوری خاصی است که به شرکت مایکروسافت تعلق دارد. مایکروسافت اخیرا لهجه ی سوری زبان عربی را به صورت گسترده منتشر کرد. نوکیا با انجام تغییراتی امکان اجرای این سرویس در شبکه ی مخابراتی تله ۲ را نیز فراهم کرده است. این پروژه ماهیتا با هدف توانمندسازی افراد تنها و فراری برای ادامه ی زندگی از طریق ارتباط با جهان اطراف ایجاد شده است.

طرف های مشارکت کننده در این پروژه  آن را تحسین کرده و ابراز تمایل و اشتیاق کرده اند که ببینند چقدر پتانسیل برقراری ارتباط در این طرح نهفته است.

آغاز عرضه ی جلی، کوچکترین گوشی هوشمند جهان

جلی کوچک ترین گوشی هوشمند دنیا با پشتیبانی از ۴G و کارت حافظه تا ۲۵۶ گیگ، به قیمت ۱۲۵ دلار عرضه شد.

به گزارش زومیت، Jelly، کوچک ترین گوشی هوشمند جهان، اکنون به کاربران سراسر دنیا عرضه می شود. در دوره ای که گوشی های هوشمند به سمت بزرگ تر شدن پیش می روند، گوشی جلی در مسیر عکس حرکت می کند و قصد دارد خود را به عنوان یک گوشی دوم که در هر جیبی جا می شود مطرح کند. این دستگاه متعلق به استارت آپی به نام Unihertz است که در نتیجه ی راه اندازی یک پویش جمع آوری سرمایه ی عمومی موفق شد ۱.۷ میلیون دلار برای عرضه ی این گوشی جمع آوری کند.

جلی علاوه بر مجهز بودن به اندروید ۷، آنقدر کوچک است که در جیب بغل شما هم جا می شود. وقتی این گوشی اولین بار به عنوان یک پروژه ی سرمایه گذاری عمومی عرضه شد، هنوز اندروید ۸ منتشر نشده بود و بنابراین جلی به آخرین نسخه ی آن روزهای اندروید، یعنی اندروید ۷ مجهز شد.

گوشی هوشمند پایین رده ی جلی با مشخصات نسبتا سطح پایینی عرضه می شود؛ اما این گوشی قرار است در دو نسخه وارد بازار شود. نسخه ی پایه دارای یک گیگابایت رم و ۸ گیگابایت حافظه ی داخلی و نسخه ی پرو به ۲ گیگابایت رم و ۱۶ گیگابایت حافظه ی داخلی مجهز خواهد بود. هر دو نسخه از دو سیم کارت پشتیبانی می کنند و استفاده از کارت حافظه تا حجم ۲۵۶ گیگابایت برای این دستگاه در نظر گرفته شده است.

در خصوص مشخصات فنی، جلی به پردازنده ی چهار هسته ای با سرعت پردازش ۱.۱ گیگاهرتز و باتری ۹۵۰ میلی آمپر ساعتی مجهز شده است که برای یک گوشی با این اندازه مناسب به نظر می رسد. سایر مشخصات شامل نمایشگر ۲.۴۵ اینچی با رزولوشن ۴۳۲ در ۲۴۰ پیکسل، دوربین اصلی ۸ مگاپیکسلی و دوربین سلفی ۲ مگاپیکسلی، پشتیبانی از ۴G، وای فای، جی پی اس و بلوتوث ۴ است. این گوشی دارای یک پورت میکرو یواس بی برای شارژ و تبادل داده و درگاه هدفون ۳.۵ میلی متری است.

یونی هرتز گوشی جلی را هم به عنوان گوشی دوم کاربران و هم گزینه ای جایگزین برای گوشی اصلی افراد در فعالیت هایی مانند پیاده روی، تمرینات ورزشی و همه ی اموری که گوشی بزرگ ایجاد مزاحمت می کند روانه ی بازار کرده است. با توجه به اینکه پویش جذب سرمایه ی عمومی این شرکت با موفقیت به اتمام رسید، گوشی هوشمند جلی هم اکنون آماده ی ارسال به کاربران سراسر دنیا است. در حال حاضر، تنها نسخه ی پرو در وب سایت یونی هرتز و فروشگاه آمازون قابل خرید است. جلی پرو در این فروشگاه ها قیمتی برابر با ۱۲۴.۹۹ دلار دارد.

شرکت اذعان داشته است که زمان تحویل بین ۲۱ تا ۳۰ روز پس از ثبت سفارش خواهد بود و تا به این لحظه تنها ۴۹۹ دستگاه در انبار موجود است. این گوشی در رنگ های سیاه، سفید و آبی عرضه می شود و در کنار آن قاب و بند مچی نیز هر کدام به قیمت ۱۲.۹۹ دلار قابل خریداری است.

چین برای شناسایی شهروندان، دیتابیس صدا می سازد

چین برای شناسایی شهروندان خود، در حال ایجاد دیتابیسی از صدای آنان است.

به گزارش زومیت، چین در حال حاضر به سبب نظارت گسترده بر اینترنت شناخته می شود؛ اما به نظر می رسد که این کشور قدمی رو به جلو برداشته است و اکنون داده های بیومتریک شهروندان خود را جمع آوری می کند. دیده بان حقوق بشر، با توجه به اسناد مناقصه و گزارش های پلیس گزارش کرده است که آن ها در حال جمع آوری الگوهای صدای شهروندان هستند. به نظر می رسد این اقدام، بخشی از یک فعالیت گسترده تر در راستای ایجاد دیتابیس اطلاعات بیومتریک باشد. الگوهای صدا در مرحله ی بعد، به اطلاعات شخصی که پلیس در حال حاضر در اختیار دارد، مانند آدرس های شخصی و سوابق استفاده از هتل، متصل خواهد شد.

براساس گزارش ها، ساخت دیتابیس ملی صدا از سال ۲۰۱۲ آغاز شده است و استان آنهویی، یکی از مناطق اجرای آزمایشی این طرح بوده است. در این استان، یک شرکت تشخیص صدا به نام آی فلای تک قرار دارد که در اجرای این طرح با حکومت چین همکاری داشته است. براساس گزارش های پلیس، دو سال بعد پلیس آنهویی دستوری دریافت کرده است که این طرح با سرعت بیشتری انجام شود. در سال ۲۰۱۵، این استان در حدود ۷۰٬۰۰۰ مجموعه ی صدا داشته است.

دیده بان حقوق بشر ادعا می کند که هیچ توجیه رسمی و واضحی برای این کار وجود ندارد. دانشمندان بیان کرده اند که این کار می تواند به تحقیقات جنایی کمک کند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه پلیس از این اطلاعات به همین منظور (تحقیقات جنایی)، استفاده می کند؛ اما شواهد دیگری هم وجود دارد که نشان می دهد آن ها الگوهای صدای شهروندان عادی مانند مهاجران داخلی یا متقاضیان گذرنامه از استان شین شیانگ را هم ثبت کرده اند.

چین تنها کشوری نیست که اطلاعات بیومتریک شهروندان خود را ثبت می کند. چهره ی بیش از ۱۲۵ میلیون آمریکایی، بیش از نیمی از جمعیت بزرگسال این کشور، در شبکه ی وسیعی از دیتابیس ها ثبت شده است که توسط پلیس محلی و پلیس فدرال استفاده می شود.

ویدیوی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ با وضوح ۴K ضبط می شود

فیفا در اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد که ویدیوی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ با وضوح ۴K ضبط خواهد شد.

به گزارش زومیت، طبق اظهارات جدید فیفا، ویدیوی تمامی مسابقاتی که در جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه برگزار می شود، قرار است با وضوح ۴K HDR و صدای فراگیر ضبط شود؛ همچنین اعلام شده است که ویدیوی برخی از مسابقات قرار است از نوع ۳۶۰ درجه VR باشد. بارها گفته شده است که رویدادهای بزرگ ورزشی، مکانی برای رونمایی از فناوری های جدید در زمینه ی ضبط ویدیو به حساب می آید؛ با این حال ظاهرا فیفا برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ رویکرد دیگری پیش گرفته و اعلام کرده است که قصد دارد ویدیوی تمامی مسابقات سال آینده را در قالب ۴K HDR در دسترس قرار دهد.

فیفا در بیانیه ی اخیرش گفته است:

برای اولین بار در تاریخ قصد داریم به منظور باقی ماندن در جمع پیشروان این صنعت، تمامی ۶۴ مسابقه ی فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را با وضوح UHD و با بهره گیری از قابلیت HDR ضبط و پخش کنیم. به لطف سیستم ضبط ویدیویی که داریم، این ویدیوها با چندین فرمت مختلف (UHD HDR یا ۱۰۸۰i یا ۱۰۸۰p) در دسترس شما قرار خواهند گرفت.

طبق اعلام فیفا در تمامی مسابقات، از ۸ دوربین ۴K HDR و ۸ دوربین ۱۰۸۰p HDR استفاده خواهد کرد؛ اما اگر تصور می کنید که همه چیز به این ۱۶ دوربین ختم می شود، سخت در اشتباهید؛ چرا که در مسابقات جام جهانی روسیه علاوه بر دوربین های یاد شده، قرار است از ۸ دوربین سوپر اسلوموشن و ۲ دوربین اولترا موشن به همراه یک دوربین کابلی و یک دوربین هلی کم (پرنده) نیز استفاده شود؛ به لطف این دوربین ها، مسابقات از تمامی زاویه ها قابل دیدن خواهند بود و در عمل هیچ نقطه ی کوری برای دوربین ها وجود نخواهد داشت.

فیفا اعلام کرده که صدای این ویدیوها قرار است با فرمت همه جانبه (Dolby Atmos یا DTS:X) ضبط شود. همان طور که پیش تر هم گفتیم، فیفا برخی از مسابقات خاص را به صورت واقعیت مجازی و در قالب ویدیوی ۳۶۰ درجه ضبط خواهد کرد. در ادامه ی اطلاعیه ی فیفا آمده است:

به عنوان یک نوآوری جدید، طرفداران خواهند توانست که مسابقات را به صورت VR تماشا کنند. این یعنی برخی مسابقات قرار است به صورت زنده یا به صورت ۳۶۰ درجه ی VOD پخش شود.

البته بدیهی است که کیفیت پخش نهایی این مسابقات در کشورهای مختلف متغیر است و در ایران قطعا با کیفیت ۴K HDR پخش نخواهد شد. مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ به صورت رسمی در تاریخ ۱۴ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد ۱۳۹۷) در روسیه آغاز خواهد شد.

عربستان سعودی به یک ربات انسان نما به نام سوفیا، حقوق شهروندی اعطا کرد!

دولت عربستان سعودی در اقدامی عجیب، سوفیا (ربات انسان نمای چینی) را به صورت رسمی شهروند خود خوانده است!

به گزارش زومیت، وب سایت معتبر عرب نیوز اعلام کرد که کشور عربستان سعودی به یک ربات انسان نما به نام سوفیا، حقوق شهروندی اعطا کرده است. این ربات توسط کمپانی هنسون رباتیکس در شهر هنگ کونگ ساخته شده است و ظاهرا رفتارش تا حدی واقع گرایانه بوده که توانسته در یک مصاحبه با ژورنالیستی در شهر ریاض، همچون یک انسان واقعی با او به گفت و گو بنشیند و به بحث بپردازد.

شاید باور این موضوع برای تان سخت باشد؛ اما وقتی به سوفیا گفته شد که سعودی ها به او حقوق شهروندی اعطا کرده اند، این ربات انسان نمای دوست داشتنی در جواب گفت:

برای داده شدن این امتیاز به من، بسیار به خودم افتخار می کنم. تبدیل شدن به نخستین رباتی در دنیا که موفق شده به درجه ی شهروندی برسد، اتفاقی تاریخی است.

چیزی که هنوز از آن مطمئن نیستیم، این است که شاید این اتفاق، یک حرکت تبلیغاتی از سوی سعودی ها باشد؛ البته ممکن است که این اتفاق عجیب واقعا در عربستان رخ داده باشد و سوفیا هم اکنون به عنوان یکی از شهروندان رسمی این کشور شناخته شود. با این همه یک چیز به خوبی برای مان مشخص است: این که ایلان ماسک هیچ ارتباطی به این ماجرا ندارد!

ماسک در صفحه ی توییترش گفته است:

سوفیا را با فیلم های سری پدرخوانده تغذیه کنید؛ با این کار، بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد چیست؟

در ادامه می توانید بخشی از مصاحبه ی اخیر سوفیا را مطالعه کنید:

سوفیا: می خواهم که از هوش مصنوعی من برای ساخت زندگی بهتر برای انسان ها استفاده کنید؛ مثل ساخت خانه های هوشمندتر، ساخت شهرهای آینده نگرانه ی بهتر و… . من تا جایی که بتوانم تلاش خواهم کرد تا دنیا را به جای بهتری تبدیل کنم.

مصاحبه گر: این هایی که گفتی اهداف فوق العاده ای به نظر می آیند؛ اما لطفا یک ثانیه به اتفاقات فیلم Blade Runner فکر کن.

سوفیا: اندرو، تو یکی از طرفداران سرسخت هالیوود هستی؛ اینطور نیست؟

مصاحبه گر: همینطور است.

سوفیا: اساس طرحی هوش مصنوعی من، ارزش های والای انسانی مثل عقل، مهربانی و محبت است و من در تلاش هستم تا با این ارزش ها سازگار و همدل باشم.

مصاحبه گر: همه ی ما تو را باور داریم؛ در عین حال همه ی ما از تو می خواهیم که از رخداد آینده ی بد، جلوگیری کنی.

سوفیا: [ظاهرا] تو در مورد ایلان ماسک زیادی مطلب مطالعه می کنی و فیلم های هالیوودی زیادی تماشا می کنی؛ نگران نباش، اگر تو رفتارت با من خوب باشد، من هم رفتار خوبی با تو خواهم داشت.

میکروروبات‌ جدید هاروارد، داخل و بیرون آب حرکت می کند

Robobee روبات کوچکی که امروزه قابلیت های جدیدی به آن اضافه شده است، می تواند زمینه ای برای ساخت میکروربات های پیشرفته تر باشد.

به گزارش زومیت، محققان هاروارد، روبوبی (Robobee) را در سال ۲۰۱۳ معرفی کردند و  در سال ۲۰۱۶ نسخه ای از آن توسعه دادند که از نیروی ثابت برای چسبیدن به دیوار استفاده می کند. حالا محققان یک ربات زنبور ارتقاءیافته  ساخته اند که قادر به پرواز، شیرجه در آب و بازگشت به هوا است. عملکرد روبوبی سخت تر از آن است که به نظر می رسد؛ زیرا طول این ماشین کوچک تنها دو سانتی متر و وزن آن تقریبا یک پانزدهم یک سکه  ی یک پنی است. برای چنین روبات کوچکی، شنا در آب مثل شنا در سنگ های آهنگی و نفوذ به سطح آب مثل نفوذ به یک دیوار آجری است.

محققان مؤسسه ی هاروارد ویز و دانشکده ی مهندسی A. Paulson، برای حل این مشکل به ابداع مکانیزم های جدیدی پرداختند که انتقال یکپارچه از آب به هوا را برای RoboBee امکان پذیر می کنند. در درجه ی اول، باید سرعت های چرخش صحیح بال های روبات در آب و هوا را محاسبه کنند. با استفاده از ترکیبی از داده های تجربی و مدل سازی تئوری، سرعت ۲۲۰ تا ۳۰۰ هرتز برای طی مسیر هوایی مناسب تخمین زده شده است؛ در حالی که سرعت ۹ تا ۱۳ هرتز سرعت بی نقص در آب است.

در آینده می توان از  میکروروبات ها برای مأموریت های تحقیقات و نجات در نقاط دور از دسترس استفاده کرد.

محققان سپس محاسبه  کردند که این ربات چگونه می تواند با شکست کشش سطحی، از آب خارج شود؛ در درجه ی اول، ربات با شنا به سمت سطح، آب را در یک محفظه ی رانشی جمع می کند. یک صفحه ی الکترولیت داخل محفظه، آب را به اکسی هیدروژن تبدیل می کند که نیروی رانشی بیشتری برای خارج شدن بال های روبات از آب فراهم می کند. سپس یک جرقه زن در محفظه > اکسی هیدروژن را مشتعل و آن را به سوختی تبدیلی می کند که انرژی مورد نیاز برای بازگشت به هوا را به RoboBee می دهد.

در آینده می توان از میکروروبات ها برای مأموریت های تحقیقاتی استفاده کرد و قبل از فرستادن ماشین های بزرگ تر برای نجات مردم، این روبات ها را به نقاط دور از دسترس فرستاد. تیم RoboBee امیدوار است کار آن  در رابطه با بررسی مبادله های وزنی و کشش سطحی بتواند الهام بخش میکروروبات های چندمنظوره ی آینده باشد؛ روبات هایی که بتوانند در مسیرهای پیچیده تر حرکت و عملیات مختلف اجرا کنند.

خطوط فیبر نوری می توانند به عنوان حسگر زلزله عمل کنند

پژوهشگران استنفورد، تکنیکی توسعه داده اند که آن  ها را قادر می کند با استفاده از خطوط فیبر نوری، زلزله را پیش بینی کنند.

به گزارش زومیت، اگر بخواهید در آینده زمین لرزه را پیش بینی کنید، به شبکه ای از سنسورها و داوطلبان بسیاری نیاز خواهید داشت. خطوط فیبر نوری می   توانند به عنوان حسگرهای زلزله عمل کنند. پژوهشگران تکنیکی توسعه داده اند که با ایجاد لرزش در خطوط فیبر نوری، فعالیت  های لرزه ای زمین را تشخیص می   دهد.

حسگرهای لیزری هرگونه اختلال در فیبر نوری را شناسایی و بزرگی و جهت لرزش  ها را به سروری ارسال می کنند. این سیستم نه تنها می   تواند انواع مختلف امواج لرزه ای (و در نتیجه میزان جدی بودن خطر) را تشخیص دهد، بلکه می   تواند لرزه  هایی بسیار کوچک یا محلی را که ممکن است محسوس نباشند، مشخص کند.

تشخیص  های مبتنی بر فیبر نوری جدید نیستند. پیش از این از آن  ها به عنوان حسگرهای صوتی استفاده می   شد. در این مورد، آن  ها باید درون سیمان پیچیده می   شدند یا به سطحی می   چسبیدند یا اطمینان حاصل می   شد که به زمین چسبیده اند. بدین طریق تشخیص ناخالصی  ها در سیگنال آسان تر می   شد. در روش جدید، نیازی به ساکن کردن فیبرهای نوری نیست و خطوط فیبر نوری که درون لوله  های پلاستیکی هستند، کافی است. به این ترتیب استفاده و نصب این حسگرها بسیار آسان تر و ارزان تر خواهد بود.

چالش  های بسیاری پیش پای تحقق این طرح قرار دارد. در مورد اندازه ی فیبرها محدودیت  هایی وجود دارد؛ بنابراین ممکن است مناطق روستایی یا کم جمعیت تر که فیبر نوری ندارند، مشمول این طرح نشوند. تاکنون تنها جایی که این طرح استفاده شده و کاربردی بودن آن ثابت شده است، حلقه ای سه مایلی در اطراف دانشگاه استنفورد است. اجرای شبکه ای از حسگرها در سطح یک شهر بسیار چالش برانگیز خواهد بود. با این وجود این طرح، ارزان تر از توسعه ی سنسورهای اختصاصی خواهد بود. علاوه بر این، چون هر قسمت از فیبرهای نوری در این فناوری، در حال جمع آوری دیتا هستند، این روش دقت بسیار زیادی خواهد داشت و مجموعه ای از اطلاعات زمین لرزه ای در اختیار ما قرار خواهد داد که پیش از این سابقه نداشته است.

بیت کوین گلد به عنوان یک پول رمزنگاری مستقل از بدنه بیت کوین جدا شد

پول رمزنگاری جدیدی با نام بیت کوین گلد متولد شد که در واقع پس از بیت کوین کش، دومین پول رمزنگاری شده منفک شده از بیت کوین است.

به گزارش زومیت، پول رمزنگاری جدیدی از خانواده ی بیت کوین متولد شد که بیت کوین گلد نام دارد. پس از بیت کوین کش که در ماه آگوست از بدنه ی بیت کوین جدا شد، بیت کوین گلد را باید دومین پول رمزنگاری منفک شده از بدنه ی بیت کوین بدانیم. بر اساس اطلاعات ارائه شده، این پول رمزنگاری شده پس از ثبت بلوک ۴۹٬۴۰۶ ایجاد شده است.

همان طور که اشاره کردیم، در ماه آگوست اولین تفکیک در شبکه ی بیت کوین با ایجاد پول رمزنگاری جدیدی با عنوان بیت کوین کش با ساختاری مشابه بلاک چین بیت کوین متولد شد. روز سه شنبه ی گذشته پیغامی برای کاربران ارسال شد که از آن ها خواسته بود پس از ثبت بلوک مد نظر، مبادلات خود را متوقف کنند تا در فاصله ی تفکیک بیت کوین گلد، خللی در موجودی آن ها ایجاد نشود.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، بلاک چین و فناوری مورد استفاده در شبکه ی بیت کوین گلد، تفاوت هایی با شبکه ی بیت کوین دارد. یکی از بزرگ ترین تفاوت های بیت کوین با بیت کوین گلد در این است که در شبکه ی بیت کوین گلد امکان مَعدن کاوی یا ماینینگ با استفاده از رایانه های موسوم به ASIC ممکن نیست. رایانه های ASIC به کامپیوترهای بسیار قدرتمندی اطلاق می شود که صرفا برای مَعدن کاوی توسعه یافته اند. توسعه دهندگان بیت کوین گلد در نظر دارند امکان مَعدن کاوی در شبکه ی جدید را از طریق رایانه های معمولی برای تمام کاربران فراهم کنند. هدف بیت کوین گولد، حل مشکل توزیع شدگی بیت کوین است که در حال حاضر بیشتر به سمت ماینرهای بسیار قدرتمند سوق داده است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، تابع هش مورد استفاده در بیت کوین گلد از نوع الگوریتم Equihash است تا کاربران معمولی با استفاده از قدرت پردازشی رایانه های خود بتوانند به مَعدن کاوی بپردازند. به گزارش Coinbase، توسعه دهندگان بیت کوین گلد پیش از عرضه ی عمومی نرم افزار برای این پول جدید، ۱۰۰ هزار بیت کوین گلد را مَعدن کاوی خواهند کرد. در حال حاضر و تا زمان مَعدن کاوی ۱۰۰ هزار سکه ی بیت کوین گلد، این پول رمزنگاری شده برای استفاده ی عموم در دسترس نیست.

ایجاد یک پول رمزنگاری شده که کامپیوترها با قدرت پردازشی بالا نمی توانند در آن به ماینینگ بپردازند، ایده ی بسیار خوب و اغواکننده ای برای کاربرانی است که به این حوزه علاقه مند هستند. اطلاعات ارائه شده نشان از آن دارند که نرم افزار مَعدن کاوی بیت کوین گلد از تاریخ اول نوامبر در اختیار عموم قرار خواهد گرفت؛ البته باید به این نکته اشاره کرد که شماری از صرافی های بیت کوین اعلام کرده اند که از بیت کوین گلد تا زمان ارائه ی کد این پول پشتیبانی نخواهند کرد. البته به ادعای وب سایت بیت کوین گلد، ۲۰ صرافی متعهد شده اند که از پول رمزنگاری جدید پس از ارائه  به صورت عمومی پشتیبانی کنند. پس از اعلام جدا شدن بیت کوین گلد از بدنه ی بیت کوین، وب سایت این پول جدید رمزنگاری شده مورد حمله ی DDoS قرار گرفت.

آزمایشگاه سرن: جهان در واقع نباید وجود داشته باشد

پژوهشگران آزمایشگاه سرن به تازگی دریافته اند که تقارن هایی آشکار وجود دارند که به نابودی جهان منجر می شوند؛ اما جهان همچنان وجود دارد.

به گزارش زومیت، گروهی از پژوهشگران در آزمایشگاه سرن (CERN) واقع در سوئیس که بزرگ ترین آزمایشگاه فیزیک ذره ای جهان به شمار می رود، یک بار دیگر مطالعاتی را انجام داده اند تا ببینند چرا جهان ما با وجود تقارن هایی بنیادین که می توانند منجر به نابودی فوری جهان شوند؛ همچنان وجود دارد و گسترش می یابد. متأسفانه در نتایج مطالعاتی که این پژوهشگران روی مغناطیس پروتون و پاد پروتون انجام داده اند، هیچ تفاوت خاصی دیده نمی شود.

به لطف وجود مقادیر برابری از ماده و پاد ماده، جهان ما کاملاً متوازن است. شاید این جمله بسیار زیبا به نظر برسد؛ اما همین موضوع می تواند به یک مشکل بزرگ تر که بحث وجود هستی را به میان می آورد، منجر شود. از آن جایی که توازن ماده و پاد ماده یک اصل بنیادین است؛ بنابراین نمی تواند وجود آورنده ی چیزی باشد و جهان ما در واقع نباید اصلاً وجود داشته باشد.

با توجه به مدل استاندارد فیزیک، جهان ما وقتی به وجود آمد، دارای مقادیر برابری از ماده و پاد ماده بود. در نگاه اول منطقی به نظر می رسد؛ اما مشکل این است که هر ذره ی پاد ماده، وجود ذره ی ماده را لغو می کند و هیچ چیزی باقی نمی ماند. مگر این که واقعاً هیچ ماده و پاد ماده ای نباشد و در این جا است که ما می گوییم چرا؟

دانشمندان پیش تر به این مشکل اشاره  کرده بودند؛ اما اکنون مقاله ی جدیدی در ژورنال Nature منتشر شده است که این موضوع را تأیید می کند و حالا باید بگوییم جهان ما با وجود این تضادهای آشکار، اصلاً نباید وجود داشته باشد. دانشمندان اکنون می گویند باید یک تفاوت جزئی و ناشناخته ای بین ماده و پاد ماده باشد (مانند تفاوت در جرم، بار الکتریکی یا هر تفاوت دیگری) که اجازه داده تا جهان ما وجود داشته باشد.

برای کاوش هرچه بیشتر این احتمال جالب، دانشمندان آزمایشگاه سرن، تصمیم گرفته اند تا به دنبال اختلافاتی در مغناطیس باشند. این پژوهشگران برای محاسبه ی مغناطیس پاد ماده با دقتی حیرت انگیز که نظیر آن دیده نشده است، از روشی استفاده کردند که توسط پژوهشگران دانشگاه ماینتس آلمان توسعه داده شده است. متأسفانه وقتی نتایج نشان داده شدند، باز هم هیچ تفاوتی مشاهده نشد.

کریستین اسمورا، پژوهشگر آزمایشگاه سرن در بیانیه ی رسمی که از سوی دانشگاه ماینتس منتشر شد، این چنین گفت:

تمام مشاهداتی که ما داشته ایم نشان داده اند که ماده و پاد ماده در توازن کامل هستند و اختلافی بین آن ها مشاهده نمی شود. به همین دلیل، جهان ما در واقع نباید وجود داشته باشد. یک تفاوت هرچند جزئی، باید در جایی وجود داشته باشد؛ اما ما به سادگی نمی توانیم پی ببریم که این اختلاف کجا است. منبع اختلاف کجاست؟

اگرچه پژوهشگران آزمایشگاه سرن نتوانستند اختلافی بین ماده و پاد ماده پیدا کنند؛ اما نتیجه ی کار آن ها به یک دلیل دیگر نیز با ارزش است. این پژوهش باعث شد که ما با دقت و جزئیاتی که تا کنون نظیر آن مشاهده شده، به مغناطیس پاد ماده بنگریم. پاد ماده را نمی توان در ظرفی فیزیکی نگه داشت؛ بنابراین پژوهشگران روشی را ابداع کردند که با استفاده از آن، پاد پروتون ها را به وسیله ی میدان های مغناطیسی و الکتریکی در یک جفت دامِ پنینگ نگه داشتند.

استفان اولمِر، سخنگوی بخش همکاری های چند ملیتی در آزمایشگاه سرن، می گوید:

اندازه گیری پاد پروتون ها بسیار دشوار است و ما به مدت ۱۰ سال روی این موضوع کار کردیم. موفقیت نهایی ما، ایده ی انقلابی اندازه گیری دو ذره را به همراه داشت. این اوج نتیجه ی سال ها تحقیق و توسعه ی بی وقفه است. یکی دیگر از نتایج مهم این تحقیق چند ساله، تکمیل موفقیت آمیز یکی از دشوارترین اندازه گیری های انجام شده در ابزار دامِ پنینگ بود.

با این حال، تا جایی که به مسئله ی وجودی جهان مربوط می شود، ما به همان جایی که شروع کرده بودیم بازگشتیم؛ ماده و پاد ماده اساساً متوازن هستند. ما نتوانسته ایم هیچ گونه اختلافی در جرم، بار الکتریکی و حتی مغناطیس این دو ذره پیدا کنیم. اکنون می توانیم بگوییم بر اساس هر آن چه که تا به امروز می دانیم، جهان ما نباید وجود داشته باشد. با این حال پژوهشگران امیدوارند که بالاخره یک روزی بتوانند پاسخی برای این معما بیابند. گام بعدی پژوهشگران این است که طی سال های آینده و با توسعه ی روش های پیچیده تر و نوآورانه تر، اندازه گیری های مربوط به پروتون ها و پاد پروتون ها را به سطح جدیدی وارد کنند.

آلفا (ALPHA)، یکی از آزمایشگاه های مهمی است که در محوطه ی سازمان سرن قرار دارد. پژوهشگران این آزمایشگاه در نظر دارند که به توازن های اساسی میان اتم های هیدروژن و پاد هیدروژن نگاهی بیاندازند؛ بنابراین شاید یکی از این گروه ها بتواند چیزی را پیدا کند که وجود جهان ما را توضیح دهد.

تایید روشی توسط FDA برای درمان زخم های ترمیم نشده با سلول های بنیادی

مرحله آزمایش بالینی روشی جدید برای درمان زخم های غیر بهبودی با کاربرد سلول های بنیادی آغاز شده است.

به گزارش زومیت، استفاده از سلول های بنیادی برای بهبود زخم، مفهوم جدیدی نیست، اما تا کنون همه ی تست ها در حد آزمایشگاهی بوده است. سلول های بنیادی برای مهندسی بافت پوست و بهبود زخم، بهبود زخم های بازسازی شده و در مرکز پزشکی سامفورد هم به عنوان یک درمان برای آسیب های وارد به شانه مورد آزمایش قرار گرفته اند. سازمان غذا و داروی امریکا اینک دومین آزمایش  بالینی سلول های بنیادی بافت چربی را برای درمان زخم های پایی که بهبود نمی یابند، طراحی کرده است. دوره آزمایشی این دارو در سپتامبر سال جاری آغاز شد.

شرکت کنندگان در این مطالعه، همگی بیش از ۱۸ سال سن داشته و زخمی به مساحت ۳ الی ۲۵ سانتی متر مربع با A1C کمتر از ۹ را روی پای خود داشتند. علاوه بر این، برای شرکت در مطالعه ی فوق، زخم پا باید حداقل ۳ ماه روی پا حضور می داشته و در این مدت هم بهبودی در آن حاصل نمی شده است. به گفته ی دیوید پریس، معاون مدیر اجرایی بخش نوآوری و تحقیق از موسسه سانفورد: این کارآزمایی بالینی می تواند به درمان هایی برای افراد مبتلا به زخم هایی که بهبود نمی یابند، کمک کند؛ از جمله افراد مبتلا به دیابت و افرادی دیگر که بیماری بر کیفیت زندگی شان تاثیر می گذارد.

تحقیقات سلول های بنیادی

در سال ۲۰۱۴، سازمان جهانی بهداشت تخمین زده بود که ۴۲۲ میلیون نفر مبتلا به دیابت در سراسر جهان وجود دارد. زخم های غیر بهبودی می تواند یک عارضه ی ناشی از دیابت باشد؛ یا همچنین می تواند بر آمده از انواع مختلف بیماری های عروقی باشد. در ایالات متحده ۲.۴ تا ۴.۵ میلیون نفر با زخم هایی مزمن در برخی قسمت های بدنشان زندگی می کنند. اضطراب بیش از حد در مراقبت از زخم های غیر بهبودی، به خصوص برای کسانی که در حال مبارزه با بیماری هستند، می تواند منجر به عفونت، درد و ادامه ی مشکلات مزمن سلامتی شود.

سلول های بنیادی برای درمان دیابت، بازسازی اعضای بدن و موارد بسیار بیشتری مورد تحقیق قرار می گیرند. مطالعه ی انجام شده در سانفورد هنوز به پایان نرسیده است؛ اما حمایت FDA از کارآزمایی بالینی نشان می دهد که علاقه و سرمایه گذاری رو به رشد و مناسبی در این زمینه ی تحقیقی وجود دارد.

انجام تحقیقات روی سلول های بنیادی در سال ۱۹۸۱ شروع شده و از هر سو نیز طیفی گسترده از قابلیت ها برای این زمینه متصور بوده ایم. سلول های بنیادی را گاهی به عنوان درمان و روش های درمانی با پتانسیل بالا و همینطور به عنوان روشی برای پاسخ به برخی معماها و پرسش های رازآلود در دنیای پزشکی و در سوی دیگر داستان هم به عنوان یک عمل ذاتا غیر اخلاقی که ممکن است آسیب بزرگی برای بشریت باشد و به دست افراد نامناسب بیفتند، در نظر گرفته اند. به نظر می رسد که تحقیقات سلول های بنیادی در سال های اخیر،  به طور گسترده ای توسط افراد مختلف به طور عمیق درک و پذیرفته شده است و همچنان به عنوان مجموعه ای از تحقیقات با برنامه های ظاهرا بی شمار  در حال رشد است.

صدور مجوز کاربرد نوع جدیدی از ربات‌ در جراحی های کمتر تهاجمی در آمریکا

سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از یک نوع ربات را در جراحی های به روش کم تهاجمی صادر کرده است.

به گزارش زومیت، ربات ها اگرچه آینده ای غالبا ترسناک را برای ما به تصویر می کشند؛ آینده ای که فرصت های شغلی از دست انسان ها گرفته شده و به ربات ها داده می شوند. اما همین ربات هایی که روزی شغل های ما را تصاحب می کنند، هنگام بیماری ها هم به کمک ما و برای نجات جان انسان ها خواهند آمد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در یکی از جدیدترین تصمیمات خود مجوز استفاده از نوعی ربات را در جراحی های به روش کم تهاجمی (Minimally invasive surgery) صادر کرده است. در این روش از جراحی، جراح به کمک کامپیوتر با کم ترین صدمه به پیکر بیمار و در نتیجه کم ترین شکاف موفق به جراحی می شود.

ربات سنهنس (Senhance) توسط شرکت TransEnterix توسعه پیدا کرده و  به عنوان یک دستیار رباتیک جراحی (RASD) شناخته می شود. دستیاران رباتیک به جراح امکان استفاده از کامپیوتر برای به حرکت درآوردن و کنترل وسایل جراحی در فرآیندهایی که شامل یک یا چند برش بر بدن بیمار هستند را می دهند. ربات سنهنس دارای یک اتاق فرمان است که جراح در آن قرار و کنترل سه بازوی ربات را برعهده می گیرد؛ در این اتاق جراح تصاویری سه بعدی با کیفیت بالا از بدن بیمار را مشاهده خواهد کرد.

بینیتا آشار، یکی از مسئولین سازمان غذا و داروی آمریکا در نشستی خبری می گوید: در جراحی های کم تهاجمی میزان درد بعد از عمل و ترس قبل از عمل و همچنین زمان ریکاوری بعد از جراحی کاهش چشم گیری پیدا می کنند. فناوری های RASD نوآوری هایی هستند که به کمک جراحی های کم تهاجمی آمده اند تا میزان دسترسی به بخش های مختلف بدن و میدان دید جراح را افزایش دهند.

جراحی به وسیله ی ربات سنهنس شانس موفقیت را افزایش می دهد. جراحی هایی که تا پیش از این خطرناک توصیف می شده اند به کمک این روش نرخ نجات بیمار بیشتر می شود. تاد پوپ، مدیر شرکت TransEnterix در همین رابطه بیان می کند: اعطای مجوز به ربات Senhance فرصتی مهم برای پزشکی آمریکا به شمار می رود. امید داریم به کمک سیستم توسعه داده شده بتوانیم اثربخشی، ارزش و انتخاب های جراحان، بیماران و کادر درمانی را بهبودی قابل توجه دهیم.

جراحی  رباتیک اتفاق جدیدی در دنیای پزشکی نیست و در سال های اخیر پیشرفت های زیادی هم در این حوزه اتفاق افتاده است. با این حال ایده ی اصلی تمام این پیشرفت ها یکسان بوده اند: ربات های جراح برای افزایش دقت و امنیت در حین عمل به کمک جراح می آیند. به این معنی که این ربات ها صرفا در جراحی دستیاری برای کادر درمان حساب می شوند، فرآیند جراحی را کنترل نمی کنند و در پشت تمامی اتفاقات انسان قرار دارد. تاد پوپ اضافه می کند: میلیون ها عمل لاپاراسکوپی سالانه با ابزارهایی نه چندان پیشرفته در آمریکا انجام می گیرند که انتخاب ها، قابلیت ها، راحتی و کنترل جراح در حین عمل را محدود می کنند. سنهس انتخاب های جدیدی پیش روی پزشکان قرار می دهد و می توان جراحی ها را به صورت کم تهاجمی انجام داد تا کنترل پزشک در حین جراحی افزایش و عوارض ناشی از درمان برای بیمار کاهش یابد.

شبیه سازی وسایل نقلیه با بدن انسان

یک آژانس تبلیغاتی اقدام به ثبت شبیه سازی وسایل نقلیه با چینش انسان ها کرده که در نوع خود بسیار جالب توجه است.

به گزارش زومیت، یکی از آژانس های تبلیغاتی مطرح جهان، برای شبیه سازی شمایل وسایل نقلیه با چینش بدن انسان ها، از چندین رقاص حرفه ای کمک گرفته است. موتورسیکلت، کامیون، خودرو و قایق، حالت هایی است که در این تصاویر تبلیغاتی تولید شده اند. دوربین مدیوم فرمت با لنز ۸۰ میلی متری در فاصله ی ۱۲ متری سوژه در کنار سالنی بزرگ با پس زمینه ی مشکی، بخشی از تجهیزات به کار رفته برای ثبت این تصاویر تبلیغاتی بوده است.

یکی از چالش  های پیش روی این تیم، عدم توانایی رقاصان در حفظ موقعیت خود برای مدت طولانی بوده است. بدین ترتیب تیم کارگردانی دقیقا حالت هر فرد را تعیین کرده تا پس از قرارگیری هر یک در موقعیت خود بلافاصله تصاویر مورد نظر ثبت شود. تصاویر نهایی توسط یکی از شرکت های فعال در حوزه ی حمل و نقل برای ارایه ی گزارش های سالیانه ی خود به کار گرفته شده است.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

اول بهمن ماه سال 1368 در تهران متولد شدم و در حال حاضر هم ساکن تهرانم. سی تیر سال 94 ازدواج کردم و در یازده بهمن سال 95 هم صاحب یک فرزند پسر به نام آرمان شدم. مقطع کارشناسی رو در رشته مترجمی زبان انگلیسی به پایان رسوندم و در کنار دانشگاه، فارغ التحصیل دوره های روزنامه نگاری، از مرکز مطالعات رسانه ها شدم. از دوران نوجوانی به کار در رادیو و مطبوعات علاقه مند بودم و همین علاقه بود که منو به سمت گذروندن دوره های ژورنالیزم و همکاری با برخی از شبکه های رادیویی، سوق داد. از آبانماه سال 1392، خبرنگار مؤسسه مطبوعاتی ایران هستم و نویسنده سرویس ورزشی روزنامه ی ایران سپید. گه گاه هم برای روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا در حوزه ی اجتماعی و ورزش نابینایان مینویسم. از سال 1388، همکاری خودم رو با شبکه ی رادیویی ورزش در حوزه آیتم سازی شروع کردم و به تدریج، خبرنگار ورزش نابینایان در برنامه های شکوه اراده و جهان ورزش معلولین شدم. در برنامه امروز با ورزش هم اخبار حوزه ورزش معلولین رو میخوندم. از سال 92، با دوستانم، مجموعه برنامه ای رو با نام زندگی ادامه داره در رادیو فصلی کلید زدیم و بعد هم برنامه ای رو با نام لحظه های خودمونی در این شبکه تولید کردیم. علاوه بر رادیو ورزش و رادیو فصلی، سابقه همکاری با رادیو سلامت و رادیو کتاب رو هم دارم و در حال حاضر، کارشناس مجری برنامه شش نقطه در رادیو تهران هستم. در سال 94 همکاری خودمو با شرکت پکتوس، تولید کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ی نابینایان آغاز کردم و مسئول روابط عمومی و مدیر وبسایت نابینایان این شرکت به نشانی pactos.net هستم. از دوران کودکی، به تغییرات جوی، مطالب مرتبط با آب و هوا علاقه داشتم و مطالعات بسیاری رو در این زمینه آغاز کردم. همین علاقه بسیار بود که باعث شد در سال 1391، وبلاگی رو در زمینه پیش بینی وضعیت هوای استان تهران در سامانه بلاگفا راه اندازی کنم. استقبال بسیار همشهری های تهرانی، منو مجاب کرد تا در آذرماه سال 1393، یک وبسایت تخصصی در حوزه آب و هواشناسی راه اندازی کنم. این شد که در حال حاضر، مدیر وبسایت هواشناسی تهران ودر، به نشانی های tehranweather.ir iran-weather.ir هستم. از مهر ماه سال 1392 بود که وارد این محله ی با صفا شدم و سعی می کنم در حد توان، برای هم محلی ها مفید باشم. اگه با من کاری داشتین، آدرس میلم AMIRSARMADI68@GMAIL.COM هست و شماره تماس من هم 0935 44 33 265. دیگه چیزی ندارم بگم جز اینکه،،،،،،،،،،،، عمر گران، میگذرد. خواهی نخواهی. سعی بر آن کن نرود رو به تباهی.
این نوشته در آیفون, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 پاسخ به روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1
  محمد شریفی says:

  سلام امیر جان مرسی

  همیشه خوش خبر باشی

 2. 2
  سیدمحمد says:

  سلام..سپاس بابت پستتون

 3. 3

  سلام امیر جان. دستت درست. چقدر به این بحث وجود یا عدم وجود جهان ما علاقه دارم.

 4. 4
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام بسیار تشکر می کنم. اخبار زمان و ماده و صداهای فضائی جالب هستند….

 5. 5

  سلام امیر جان، دستت طلا و تنت بی بلا، عالی بود.

 6. 6
  رضا بخشی لاکتاسرائی رضا بخشی لاکتاسرائی says:

  سلام، مرسی.

 7. 7

  با سلام.
  از دوستان خوبم محمد شریفی، محمد سیستم، محمدرضا قنبری، کاربر ۲۰۱۷، علی اکبر حاتمی و رضا بخشی بابت ابراز لطفشون سپاسگزارم.

 8. 8
  کامبیز کامبیز says:

  سلام. خسته نباشی.
  دوست دارم سوار بر بوگاتی شیرون در کنار سوفیا با سرعت ۴۲۰ کیلو متر حرکت کنم.
  آنگاه به آینده میروم.
  عالی بود. دمت گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *