وبسایت جدید انجمن نابینایان ایران آغاز به کار کرد/شرح فعالیت های فعلی

با سلام و احترام به شما نابینایان ارجمند

انجمن نابینایان ایران، در جهت بازتاب بهتر و شفاف تر فعالیت های خود، اقدام به تأسیس یک وبسایت جدید به صورت دسترس پذیر برای نابینایان کرده است.
نشانی جدید وبسایت انجمن نابینایان ایران
www.ibngo.ir
است.
شما نابینایان از سراسر کشور، می توانید از طریق این وبسایت عضو انجمن شده و از خدمات مختلف آن استفاده کنید.
از این رو، دیگر پر کردن فرم های انجمن و ارسال مدارک به صورت فیزیکی نبوده و می توانید به صورت الکترونیک و از طریق
این بخش
عضو انجمن نابینایان ایران با رعایت همه قوانین و مقررات موجود شوید.
از این پس، تمامی اخبار و اطلاعیه ها، برگزاری دوره های آموزشی، اردوهای سیاحتی و زیارتی، برگزاری همایش های مختلف، اقدامات انجام شده در راستای مسئولیت های اجتماعی و خلاصه همه ی موارد مربوط به انجمن نابینایان ایران را میتوانید از طریق این وبسایت دنبال کنید.
آماده شنیدن پیشنهادات، انتقادات و نقد های شما از طریق
بخش تماس با ما
هستیم.
در ادامه، گوشه ای از فعالیت های انجمن ارائه می شود.

 

معرفی انجمن

انجمن نابینایان ایران موسسه ای است خیریه به شماره ثبت ۷۹۸۴ که با یاری و استعانت خداوند سبحان و همت تنی چند از نیک اندیشان و نیز علاقه مندان به امور نابینایان در آذر ماه ۷۲ تاسیس گردیده است.
دست اندر کاران این موسسه مردمی ،از بینا و نابینا  تمام کوشش های خود را به کار بسته اند تا بتوانند جامعه را با حقوق حقه و طبیعی افراد نابینا و کم بینا آشنا ساخته و جهت احقاق آن تا حد توان ، نیرو های متعهد جامعه را به یاری بطلبند . علاوه بر این ، انجمن در تلاش است تا این باور منطقی را در بین نابینایان و کم بینایان رواج دهد که خداوند منان خلقت آدمی را آن گونه قرار داده است که با وجود محرومیت از عضوی ، نه تنها می تواند چون سایر افراد اجتماع به زندگی طبیعی خود ادامه دهد ، بلکه می تواند به عنوان یک عنصر موفق و توان مند در جامعه خود ایفای نقش کند.
مسئولین انجمن با وجود همه کمبود ها ، فقدان برخی قوانین لازم ، موانع قانونی ، محدودیت منابع ، تعدد سازمان ها و موسسات خیریه با عزمی راسخ برای دست یابی به اهداف عالیه در تلاش هستند و در این عرصه نیکی و انسانیت برای تحقق آرمان های والا و اجرایبرنامه های فرهنگی و رفاهی ، اجتماعی و توانبخشی  تمام نیرو های مستعد ، معتمد و متعهد جامعه را به یاری می خوانند . دست اندر کاران این سازمان مردم نهاد و خودجوش چشم امید دارند که در سایه الطاف خداوند مهربان و مساعی خردمندان و خیران ایرانی بتوانند تصویری شفاف و زیبا از مشارکت به معنای واقعی بر جای نهند تا مایه رفاه امروز و تفاخر فردا شود.

 

اهداف و رویکرد های انجمن

اهم اهداف و برنامه های انجمن نابینایان ایران را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
۱-آگاه سازی جامعه و مسئولین ارگان های دولتی از توانمندی ها و نیاز های فرهنگی اجتماعی و اقتصادی افراد نابینا و کم بینا
۲- برنامه ریزی و فراهم آوردن زمینه های مناسب به منظور احیای حقوق شهروندی و نیاز های تامین اجتماعی جهت ایجاد فرصت های برابر
۳- بررسی و برنامه ریزی به منظورارائه راهکار های مناسب و تعامل با ارگان های دولتی و غیر دولتی جهت دستیابی جامعه هدف به حقوق اجتماعی ، و در نهایت رسیدن به یک زندگی مطلوب
۴- بررسی و برنامه ریزی مسائل و به کار گماری افراد نابینا و کم بینا و ارائه راهکارها و طرح های مناسب به ارگان های ذیربط و پیگیری تا مرحله اجرا
۵- ارائه خدمات مددکاری و مشاوره ای به جمعیت مخاطب و خانواده های آنان
۶- پرداخت وام قرض الحسنه به اعضای انجمن از طریق صندوق انجمن و معرفی به سایر صندوق های  قرض الحسنه خیریه
۷- ارائه خدمات رفاهی ، شامل تهیه ارزاق، پوشاک،کمک هزینه های درمانی ، کمک های بلاعوض توسط انجمن و کمک هزینه ازدواج
۸- تهیه  و توزیع وسایل آموزشی و کمک آموزشی ویژه نابینایان
۹- پیگیری دسترس پذیری مطلوب مبلمان شهری و اماکن دولتی و غیر دولتی جهت سهولت در رفت و آمد افراد نابینا و کم بینا
۱۰- پیگیری تجهیز اماکن فرهنگی ، کتابخانه ها و  دانشگاه ها به رایانه (سخت افزار و نرم افزار ویژه)و مواد مطالعاتی گویا و بریل و هم چنین دسترس پذیر نمودن سایت سازمان ها و ارگان های دولتی و غیر دولتی
۱۱- همکاری با سایر سازمان های مردم نهاد  ، معلولان داخلی و بین المللی به منظور بهره مندی از تجارب و آخرین فن آوریهای روز در راستای اهداف انجمن
۱۲- برگزاری جشنواره های علمی و فرهنگی ، نمایشگاه های مناسبتی،یادواره های  ملی و مذهبی و اجرای برنامه های روزهای ویژه معلولین و اردو های زیارتی ،سیاحتی
۱۳- فراهم نمودن زمینه های مناسب در خصوص رفع مسائل ، مشکلات اجتماعی و اشتغالزایی جامعه هدف
۱۴- پیگیری تامین مسکن برای جامعه هدف از طریق ارگان های ذیربط.
۱۵- جلب و جذب مشارکت های مردمی در زمینه های گوناگون مادی ،معنوی و تخصصی به منظور نیل به اهداف انجمن
۱۶- ایجاد نمایندگی در استان های مختلف برابر ضوابت و مقررات.

 

فعالیت های فرهنگی انجمن

از آنجایی که خدمات فرهنگی، در ارتقاء سطح نگرش و بینش اجتماعی جامعه نقش بسزایی دارد، انجمن به منظور دستیابی به اهداف خود خدمات فرهنگی را در اولویت و در دو بخش زیر، انجام می دهد .
الف: خدمات فرهنگی ویژه اعضاء .
۱: ایجاد و توسعه کتابخانه های ویژه افراد نابینا و کم بینا در زمینه های گوناگون.
۲: فراهم آوردن زمینه مناسب جهت بهرهمندی افراد نابینا و کم بینا از طریق تجهیز و مناسب سازی کتابخانه های عمومی در سطح کشور.
۳: ایجاد فرصت های مناسب به منظور بهره مندی افراد نابینا و کم بینا از شرایط برابر از سایر امکانات فرهنگی موجود در سطح کشور.
۴: تولید کتاب های صوتی و بریل.
۵: تولید برنامه های رادیویی و تلویزیونی ویژه نابینایان.
ب: فعالیت های فرهنگی ویژه آحاد جامعه.
این امر، به منظور شناخت افراد جامعه از توانمندی های افراد نابینا وکم بینا،نیاز های مادی و معنوی و نحوه صحیح برخورد با آنها صورت میگیرد.
برنامه های فرهنگی در این بخش، به شرح زیر است:
۱: تشکیل نمایشگاه و برگزاری همایش.
۲: برگزاری دوره های آموزشی و گردهمایی های ویژه به مناسبت های مختلف.
۳: تهیه و پخش برنامه های ویژه از صدا و سیما.
۴: نشر انواع کتب، مصاحبه و درج مقاله در نشریات

 

فعالیت های اجتماعی انجمن

به منظور حضور فعال جامعه هدف در اجتماع و بهره مندی از استفاده بهینه از امکانات بالقوه جامعه ،انجمن مبادرت به اقدامات اجتماعی زیر می نماید:
۱: تشکیل و برگزاری مراسم ملی با حضور جامعه هدف و سایر افراد جامعه .
۲: تشویق وترغیب جامعه هدف جهت حضور فعال آنان در جامعه، ازجمله: مراسم ملی و مذهبی.
۳: برگذاری اردو های سیاحتی و زیارتی.
۴: تشکیل کلاسهای مشاوره و مددکاری.
۵: ارائه خدمات حمایتی، رفاهی و کمک درمانی.

فعالیت های توانبخشی انجمن

 

با توجه به نقش و اهمیت برنامه های توانبخشی در دستیابی جامعه هدف به زندگی مستقل و کارآمد، انجمن برنامه هایی را در این راستا بشرح زیر ارائه می کند:
۱: آموزش توانمندسازی.
۲: آموزش توانبخشی اجتماعی شامل: مهارت های زندگی و مهارت های تحرک و جهت یابی.
۳: خدمات رفاهی و حمایتی :شامل: سبد کالا و پوشاک، جهیزیه، خدمات کمک درمانی، ارائه وسایل آموزشی و کمک آموزشی.
الهه واحدی، روابط عمومی انجمن نابینایان ایران

درباره انجمن نابینایان ایران

انجمن نابینایان ایران موسسه ای است خیریه به شماره ثبت ۷۹۸۴ که با یاری و استعانت خداوند سبحان و همت تنی چند از نیک اندیشان و نیز علاقه مندان به امور نابینایان در آذر ماه ۷۲ تاسیس گردیده است. دست اندر کاران این موسسه مردمی ،از بینا و نابینا تمام کوشش های خود را به کار بسته اند تا بتوانند جامعه را با حقوق حقه و طبیعی افراد نابینا و کم بینا آشنا ساخته و جهت احقاق آن تا حد توان ، نیرو های متعهد جامعه را به یاری بطلبند . علاوه بر این ، انجمن در تلاش است تا این باور منطقی را در بین نابینایان و کم بینایان رواج دهد که خداوند منان خلقت آدمی را آن گونه قرار داده است که با وجود محرومیت از عضوی ، نه تنها می تواند چون سایر افراد اجتماع به زندگی طبیعی خود ادامه دهد ، بلکه می تواند به عنوان یک عنصر موفق و توان مند در جامعه خود ایفای نقش کند. مسئولین انجمن با وجود همه کمبود ها ، فقدان برخی قوانین لازم ، موانع قانونی ، محدودیت منابع ، تعدد سازمان ها و موسسات خیریه با عزمی راسخ برای دست یابی به اهداف عالیه در تلاش هستند و در این عرصه نیکی و انسانیت برای تحقق آرمان های والا و اجرایبرنامه های فرهنگی و رفاهی ، اجتماعی و توانبخشی تمام نیرو های مستعد ، معتمد و متعهد جامعه را به یاری می خوانند . دست اندر کاران این سازمان مردم نهاد و خودجوش چشم امید دارند که در سایه الطاف خداوند مهربان و مساعی خردمندان و خیران ایرانی بتوانند تصویری شفاف و زیبا از مشارکت به معنای واقعی بر جای نهند تا مایه رفاه امروز و تفاخر فردا شود. نشانی : تهران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، خیابان حاج آقامیر، خیابان شهید حسن تاش، پلاک 14. صندوق پستی: 733-11365 تلفن: 22560060 آدرس وبسایت: www.ibngo.ir نمابر: 22560255
این نوشته در اخبار, اطلاع رسانی, گزارش ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به وبسایت جدید انجمن نابینایان ایران آغاز به کار کرد/شرح فعالیت های فعلی

  1. 1

    درود
    لطفا آدرس سایت جدید رو توی شناسنامه انجمن به روز کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *