چند نكته درباره nvda 2017.1 به بعد:

بسم الله الرحمن الرحيم.
با سلام و آرزوي اوقاتي خوش براي شما، قبولي عزاداريها و استجابت دعاهاتون.
از اونجايي كه nvda 2017,2 هنگ زياد داشت و در نسخه ۲۰۱۷.۳ مشكل هنگ كردنش خصوصا در مرورگرها برطرف شد و من تصميم گرفتم ازش استفاده كنم، (درواقع اين آخرين ورژني از nvda هست كه ازش استفاده ميكنم)
تصميم گرفتم مثل دفعات قبل، يه سري مطالبي كه به نظرم مهم بود، براي كاربران كاربرديه يا حداقل خودم ازشون خوشحال هستم، براساس مستندات فارسي برنامه با شما به اشتراك بذارم.

صداهای Windows OneCore
ویندوز ۱۰ صداهای جدیدی معروف به «OneCore» یا «صداهایMobile» همراه خود دارد. این صداها برای زبان‌های بسیاری فراهم شده است و پاسخگوتر از صداهای مایکروسافت که از Microsoft Speech API نگارش ۵ استفاده میکنند هستند.
لطفا این مقاله‌ی مایکروسافت را برای فهرست صداهای موجود و دستور العمل نصب آن‌ها ببینید: https://support.microsoft.com/en-us/help/22797/windows-10-narrator-tts-voices
لطفا توجه داشته باشید که سرعت‌های بالاتری که این صداها در Narrator دارند، در حال حاضر برای NVDA در دسترس نیستند. همچنین سرعتی که در تنظیمات ویندوز انتخاب میکنید، روی سرعتی که در NVDA تنظیم کرده‌اید تأثیر میگذارد. این مسائلیست که نمیتوانیم بدون اِعمال تغییراتی در ویندوز برطرف کنیم. امیدواریم که تغییرات مورد نیاز در روزامد آینده‌ی ویندوز اِعمال شوند.

تنظیمات OCR ویندوز ۱۰
این پنجره از منوی تنظیمات NVDA در دسترس است و اجازه میدهد تا OCR ویندوز ۱۰ را تنظیم کنید.
زبان بازشناسی
این جعبه‌ی کشویی به شما امکان میدهد تا زبانی را که برای بازشناسی متون استفاده میشود انتخاب کنید.
بازشناسی محتوا
وقتی نویسندگان اطلاعات کافی برای یک کاربر صفحه‌خوان فراهم نمیکنند تا بتواند محتوای چیزی را تشخیص دهد، میتوان ابزارهای گوناگونی را جهت تلاش برای بازشناسی محتوای یک تصویر به خدمت گرفت. NVDA از قابلیت بازشناسی نوری نویسه‌ها (OCR) که در ویندوز ۱۰ تعبیه شده برای بازشناسی متن از تصاویر پشتیبانی میکند. بازشناس‌های محتوای افزون‌تری را میتوان در قالب افزونه‌های NVDA فراهم آورد.
وقتی از یک فرمان بازشناسی محتوا استفاده کنید، NVDA محتوا را از پیمایشگر جاری بازمیشناسد. بطور پیش‌فرض، پیمایشگر، فرمان‌پذیری سیستم یا مکان‌نمای حالت مرور را دنبال میکند؛ بنا بر این، معمولا میتوانید فکوس یا مکان‌نمای حالت مرور را هرجا که بخواهید ببرید. مثلا، اگر مکان‌نمای حالت مرور را روی یک گرافیک ببرید، بازشناسی، بطور پیش‌فرض، محتوا را از همان گرافیک بازخواهد‌شناخت. با این حال، مثلا شاید بخواهید از پیمایشگر مستقیما برای بازشناسایی محتوای تمام پنجره‌ی یک برنامه استفاده کنید.
بمحض این‌که بازشناسی کامل شد، نتیجه در سندی مشابه حالت مرور ارائه میشود که اجازه میدهد تا اطلاعات را با کلید‌های مکان‌نما بخوانید و غیره. در صورت امکان، فشردن اینتر یا فاصله، متنی را که مکان‌نما روی آن قرار گرفته فعال میکند. )معمولا روی آن کلیک میکند.) با فشردن Escape پنجره‌ی نتیجه‌ی بازشناسی بسته میشود.
OCR ویندوز ۱۰
ویندوز ۱۰ برای بسیاری زبان‌ها OCR دارد. NVDA میتواند از این امکان برای بازشناسی متون از تصاویر و برنامه‌های دسترس‌ناپذیر استفاده کند.
شما میتوانید زبان مورد استفاده در بازشناسی متون را در پنجره‌ی تنظیمات OCR ویندوز ۱۰ تعیین کنید. زبان‌های بیشتری را میتوانید با باز کردن Start menu، انتخاب Settings، سپس Time & Language -> Region & Language و انتخاب Add a language اضافه کنید.
برای بازشناسی متن در پیمایشگر جاری با استفاده از OCR ویندوز ۱۰، NVDA+R را فشار دهید.
البته قابليت تشخيص متن به nvda 2017.3 اضافه شده، امكان اين هست كه در آينده گسترده تر هم بشه و شايد بعدها بتونه متون تصاوير رو هم استخراج كنه.
اين رو دقيق مطمئن نيستم، اما در توضيحات انگليسي برنامه خونده بودم.
اما الآن براي ويندوزهاي ۸.۱ و قبلتر، ميتونين از افزونه ocr استفاده كنين كه البته ظاهرا با nvda cursors فقط كار ميكنه، برخلاف ocr ويندوز ده كه امكان خوندن محتوا با جهتنما رو هم براتون فراهم ميكنه.
https://addons.nvda-project.org/addons/ocr.en.html

خواندن كتابها در Kindle برای رایانه كه از nvda 2017.1 به بعد، رسما پشتيباني ميشه.
NVDA خواندن و پیمایش کتاب‌ها را در برنامه‌ی Kindle برای رایانه، محصول Amazon پشتیبانی میکند. این قابلیت تنها در کتاب‌های کیندلی که به عنوان “Screen Reader: Supported” مشخص شده‌اند در دسترس است. شما میتوانید در صفحه‌ی جزئیات کتاب مورد نظرتان، برخوردار بودن یا نبودن کتاب از این قابلیت را بررسی کنید.
برای خواندن کتاب‌ها از حالت مرور استفاده میشود. هنگامی که یک کتاب باز میکنید و یا ناحیه‌ی کتاب را در تیررس قرار میدهید، حالت مرور بطور خودکار فعال میشود. زمانی که مکان‌نما را حرکت میدهید یا از فرمان خواندن همه‌ی متن استفاده میکنید، صفحه‌ی کتاب بطور خودکار، آن‌گونه که مناسب باشد، عوض میشود. میتوانید با استفاده از کلید PageDown، دستی، به صفحه‌ی بعدی یا با استفاده از کلید PageUp، به صفحه‌ی قبلی بروید.
پیمایش تک‌حرفی برای لینک‌ها و گرافیک‌ها پشتیبانی میشود؛ اما تنها در صفحه‌ی جاری. پیمایش روی لینک‌ها پانویس‌ها را نیز در بر میگیرد.
براي كاربران بريل هم بريل هشت نقطه فارسي اضافه شده و جدول بريل فارسي درجه يك هم بهبود پيدا كرده كه ميتونين در فايل تازه چه خبر مطالعه بفرمايين.

• در مرورگرهای وب، NVDA حالا مقادیر جا‌نگهدارها (placeholders) را برای فیلدها اعلام میکند. به‌ویژه، aria-placeholder از این پس پشتیبانی میشود. (

• NVDA حالا در فایرفاکس و کروم، جدول‌های پویای پیچیده را مانند صفحات گسترده پشتیبانی میکند. در این جدول‌ها ممکن است تنها بعضی محتواها بارگزاری شده یا نمایش داده شود. (مشخصا، ویژگی‌های aria-rowcount، aria-colcount، aria-rowindex و aria-colindex در ARIA 1.1 معرفی شده‌اند).

• Espeak-ng به نگارش ۱.۴۹.۱ به‌روز شد.

• لوگوی NVDA به‌روز شده‌است. لوگوی به‌روز‌شده عبارت است از مخلوط سفیدرنگ دارای سبْک از حروف NVDA، روی یک پس‌زمینه‌ی بنفش خالص. این ترکیب، این اطمینان را میدهد که لوگو روی هر پس‌زمینه‌ی رنگی دیده شود؛ و رنگ بنفش لوگوی NVDA نیز نمایان باشد.

• در متن قابل ویرایش، هنگامی که نشانگر را مثلا با کلیدهای مکان‌نما یا کلید Backspace حرکت میدهید، در بیشتر وقت‌ها، به‌ویژه در برنامه‌های کروم و پایانه‌ها، بازخورد گفتاری NVDA دقیقتر است.

كه اين قابليت باعث بهبود در كادرهاي ويرايشي براي فايرفاكس هم تا حدي شده.
مثلا وقتي حرف به حرف حركت كنيم، اشتباه خوندن حروف يا تكراري بودنشون رو من حس ميكنم نسبت به قبل يه مقدار كمتر شده.

برطرف شدن crashها در حالت فعال بودن multiprocess (حالت چند پردازشي فايرفاكس) در nvda 2017.2 به بعد، nvda رو با فايرفاكسهاي ۶۴ بيتي هم سازگار كرده.

درباره زهرا آیت

بسم الله الرحمن الرحيم. من زهرا آيت هستم در حال حاضر ساكن اصفهان متولد سال 67. زبان انگليسي رو با گوش دادن به راديو به لطف خدا ياد گرفتم و نزديك به يك سوم قرآن رو هم با عنايت الهي حفظ هستم. در اينترنت به تبليغ اسلام مشغولم و از برنامه هاي رايگان خصوصا open source استفاده ميكنم. در گروههاي ايميل نرم افزارهاي مختلف عضو هستم و براي تبليغ اسلام تلاش ميكنم. راديو انگليسي مال ايرانه و از سراسر ايران با تلويزيونهاي ديجيتال قابل دريافته. من معتقدم در هر كس بايد نور الهي و فطرت توحيدي رو ببينيم و از اين طريق اون رو به اسلام و انس با خدا جذب كنيم. ضمنا هركس خواست باهام تماس بگيره و سؤال كامپيوتري يا درباره مطالب شناسنامم داشت با اين آدرس ايميل در ارتباط باشه. من پيام خصوصي معمولا نميخونم و زياد وارد نيستم استفاده كردنش رو كه بتونم جواب بدم. zaharaw89@gmail.com
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, کامپیوتر, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 پاسخ به چند نكته درباره nvda 2017.1 به بعد:

 1. 1
  محمد شریفی says:

  سلام خانم آیت مرسی بابت انتشار این پست مفید

  من موفق ب دانلود و بروز رسانی نسخه ی ۲۰۱۷.۳ nvda نشدم

 2. 2
  احمدرضا says:

  درود بر شما سپاس از مطالب ارزشمند شما

 3. 3
  علی اصغر حسنپور says:

  درود. وقت بخیر. بسیار عالی بود

 4. 4

  سلام خانم عایت!
  ممنون بابت پست! راستی اینم لینک دانلود NVDA بصورت مستقیم از NVAccess هست:
  دانلود NVDA با لینک مستقیم

  • 4.1

   سلام.
   تشكر ميكنم از لطفتون و وقتي كه گذاشتين.
   بله متأسفانه يادم رفته بود بذارم تو پستم.
   ميشه ويرايشگران لطف كنن به پستم لينك مستقيم دانلودش رو اضافه كنن؟
   البته تو كامنتها هم در پاسخ يكي از دوستان گذاشته بودم خودم، اما اگه به پستم اضافه بشه بهتره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *