ارائه كتابچه‌ي خودآموز One drive براي نابينايان،

انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان در ادامه فعاليت‌هاي خود در توليد كتاب‌هاي خودآموز صوتي، همراه با كار عملي براي نابينايان و كم‌بينايان اين بار كتابچه‌ي خودآموز One drive براي نابينايان را آماده عرضه كرده‌است.

براي آشنايي با كاربرد نرم‌افزار One drive و اطلاع بيشتر شما از مطالب اين كتابچه، قسمتي برگزيده از مقدمه آن را به حضورتان تقديم مي‌كنيم.

 

با توجه به گسترش روزافزون شبکه اینترنت و متعاقب آن کاربرد فضای ابری در زندگی شخصی و حرفه‌ای کاربران رایانه و تلفن همراه، انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان پیش‌تر اقدام به تألیف کتابچه خودآموز Dropbox براي نابينايان کرده ‌بود؛ اما با یکپارچگی سرویس ابری شرکت مایکروسافت، با نام OneDrive، با آخرین نسخه سیستم عامل ویندوز و ارائه نسخه‌ی دسترس‌پذیر از این برنامه برای سیستم عامل اندروید، تصمیم به تهیه کتابچه‌ي خودآموز OneDrive در دو سیستم عامل پرکاربرد ویندوز و اندروید برای نابینایان گرفتیم. امید که مورد استقبال و استفاده‌ی شما دوست نابينا و كم‌بينا قرار گیرد.

ساختار کتابچه

مطالب این کتابچه در سه بخش، هفت فصل و یک ضمیمه سازماندهی شده است:

 • بخش اول به مطالب و مفاهیم عمومی مربوط به OneDrive اختصاص یافته‌است.
  • در فصل اول به معرفی فضای میزبانی فایل و فضای ابری پرداخته‌شده و مزایا و معایب آن مورد بررسی قرار گرفته، در ادامه سرویس OneDrive معرفی و در مورد دلیل انتخاب این برنامه صحبت شده‌است.
 • در بخش دوم به آموزش استفاده از نسخه ویندوز برنامه OneDrive پرداخته‌ایم.
  • در فصل دوم نحوه اتصال برنامه OneDrive به حساب مایکروسافت برای کاربران ویندوز ۱۰ و در ادامه نصب و متصل کردن برنامه به حساب مایکروسافت برای کاربران ویندوز ۷ را مورد بررسی قرار‌داده‌ایم.
  • در فصل سوم کار با OneDrive را شروع کرده‌ایم و به مطالبی از قبیل کار با پوشه OneDrive، مشخص کردن اینکه کدام پوشه‌های OneDrive بر روی رایانه همسان‌سازی شوند، راه‌های مختلف اشتراک پرونده‌ها و پوشه‌های OneDrive، منوی OneDrive و تنظیمات برنامه پرداخته‌ایم.
 • بخش سوم به آموزش نحوه استفاده از نسخه اندرویدی برنامه اختصاص یافته‌است.
  • در فصل چهارم ابتدا با نصب و متصل کردن برنامه به حساب مایکروسافت آشنا می‌شویم و سپس در یک نگاه، صفحه اصلی برنامه و قسمت فایل‌ها را بررسی می‌کنیم.
  • در فصل پنجم با مطالبی از قبیل مشاهده جزئیات، ذخیره یا دریافت، انتقال، تغییر نام و نهایتا حذف و بازنشانی یک پرونده یا پوشه آشنا می‌شویم.
  • در فصل ششم کار را با آشنایی با مواردی از قبیل انواع به‌اشتراک‌گذاری، آفلاین کردن و عملیات روی چند پرونده و پوشه ادامه می‌دهیم. پس از آن با ایجاد پوشه و آپلود پرونده آشنا می‌شویم.
 • در پایان، در فصل هفتم ابتدا تنظیمات حساب و سپس تنظیمات مربوط به برنامه OneDrive را مورد بحث قرار داده‌ایم.
 • در ضمیمه هم چگونگی افزودن یک برنامه به System Tray در ویندوز ۱۰ مطرح شده است.

این کتابچه دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتابچه، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتابچه به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل‌های به كار گرفته شده در اين كتابچه، ویندوز ۱۰، اندروید نگارش ۶.۰.۱ و فقط در قسمت ۲.۲ ویندوز ۷ مي‌باشد.
 • گوشی تلفن همراهی که در این کتابچه از آن استفاده شده سامسونگ گلکسی s۵ می‌باشد.
 • نسخه ویندوز نرم‌افزار OneDrive که در این کتابچه از آن استفاده شده Version 2017 (Build 17.3.7076.1026) و  اندروید 4.15 می‌باشد. OneDrive به صورت پیش‌فرض بر روی نسخه‌های ۸.۱ و ۱۰ ویندوز نصب است، اما باید آن را بر روی سایر نسخه‌های ویندوز و سیستم‌عامل‌های تلفن همراه نصب کرد.
 • نرم‌افزار OneDrive نسخه ویندوز نگارش 17.3.6998.0830 و نسخه اندروید نگارش 4.15 در پوشه‌ی Tools قرار داده‌شده‌اند. توجه داشته‌باشید که هر دو نسخه نرم‌افزار به روزرسانی می‌شوند و برای استفاده بهتر از این نرم‌افزار‌ها، بهتر است آنها را به روز کنید.
 • در این کتابچه، زبان پیش‌فرض برای کار در منوهای نسخه اندروید فارسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، با تغییر زبان سیستم از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان‌ها، در بخش دوم Jaws نگارش 18 و در بخش سوم Talk back، نگارش 4.5.1 است. صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.

 

براي تهيه‌ي اين كتابچه مي‌توانيد روزهاي فرد از ساعت 12 تا 14 و روزهاي زوج از ساعت 16 تا 18 به جز روزهاي تعطيل با تلفن 03136687033 تماس بگيريد.

به اميد روزهاي روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, گزارش, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

15 Responses to ارائه كتابچه‌ي خودآموز One drive براي نابينايان،

 1. 1

  سلام.
  تشكر ميكنم از انتشار مطالب به روزتون و خدمت به گسترش سطح علمي و آموزشي نابينايان.
  برنامه هاي فضاي ابري آيا همشون مثل drop box هستن كه حتما بايد آخرين نسخه رو نصب كرد؟
  بعد هم حتما نياز باشه كه ويندوز به روز باشه و ورژنهاي قبلترش از كار بيفته و ورژنهاي جديدترش روي ويندوزهاي قديمي نصب نشه يا نه؟
  تشكر ميكنم به سؤالم هم پاسخ بدين.
  حتي درباره مسنجرها هم تشكر ميكنم بفرمايين آيا همشون مثل اسكايپ هستن كه اين مشكل رو داشته باشن؟
  اينطوري كه پيداست، نگرانم كه اسكايپ ديگه از xp پشتيباني نكنه.
  نسخه 8 منتشر شده و ميگن زياد دسترسپذير نيست.
  من كه قبل از اينكه با اين مشكل مواجه بشم، خودم با اسكايپ خداحافظي كردم!

  • 1.1

   سلام خانم آیت شما میتونید ویندوز 10 رو تا آخر سال میلادی به صورت رایگان و بدون استفاده از کرک دانلود کنید تا از ویندوز قدیمی و کهنه و نا امن xp خدا حافظی کنید و یا اینکه به لینوکس رو بیارید و خودتون رو راحت کنید

   • 1.1.1

    سلام.
    تشكر ميكنم.
    لينوكس كه امكان استفادش رو ندارم.
    قديمي و كهنه بودن هم براي من اهميتي نداره، يه چيزي ميخواستم منو به آرزوهام برسونه كه همين xp هم به لطف خدا رسوند!
    از ويندوز ده متنفرم و يكي از آرزوهام اينه كه هيچوقت گذارم بهش نيفته.
    اينقدر دربارش خوندم كه اگه يك نفر بتونه نظر منو عوض كنه، يك ميليارد جايزه پيشم داره!
    يعني ميگم اينقدر مطمئنم از تنفرم نسبت به ويندوز ده كه يك ميليارد ميدم كسي بتونه نظرم رو تغيير بده.
    نه به خود مايكروسافت اعتماد دارم نه به محصولاتش.

    • اگرچه خیلی‌ها با به روز شدن نرم‌افزارها به خصوص سیستم‌های عامل موافقند اما ما به سلیقه و نظر شما احترام می‌گذاریم و برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

    • نازنین says:

     سلام زهرا جان.
     شما میگید که به خود مایکروسافت و کلیۀ محصولاتش اعتماد ندارید و معتقدید که همشون نا امنند. ویندوز xp مگه محصول شرکت مایکروسافت نیست؟ سیستمتون هم که خاطرم هست سال گذشته ویروسی شد مگه سیستم عامل دیگه ای غیر از ویندوز xp روش نصب بود؟ اصلا یه سؤال دیگه: کلا میشه تو این دنیا چیزی رو پیدا کرد که هیچ ضرر خطر و تزاحمی نداشته باشه؟ اگه بخواییم اینطوری فکر کنیم، خودمون رو عملا از خیلی چیزا محروم می کنیم و خواهیم کرد. از مسئولین محترم موج نور عذر می خوام که به نوعی اینجا پر چونگی کردم. موفق باشید.

     • سلام مرسي شما خوبي؟
      نه قبلا هم ويندوزم xp بود و الآنم هست.
      اين شركتها هستن كه با ايجاد اضطراب و جو رواني ما رو از آرامش و امنيت محروم ميكنن.
      طوري كه حس كنم انگاري جرم كردم ويندوزم قديميه!
      حتي گروه نرم افزاري شركتهاي مختلف هم كه باهاشون ارتباط دارم، چه داخلي چه خارجي سرزنشم ميكنن.
      اما من به لطف خدا به تازگي راهم رو پيدا كردم و ديگه نميخوام درگير اينجور مسائل باشم.

  • 1.2

   سلام بر شما، اگرچه نمی‌شود درمورد همه نرم‌افزارها و برنامه‌ها حکم قطعی صادر کرد اما تا آنجا که به ما و تجربه ما مربوط می‌شود اکثر آنها باید خود را با سیستم‌های عامل سازگار کنند و به همین دلیل تغییر و به روز شدنشان تقریباً قطعی است؛ بنابراین، این کاربران هستند که باید خود را با این نرم‌افزارها سازگار کنند و با افزایش دانش و امکانات بتوانند از آنها استفاده کنند. با آرزوی موفقیت برای شما.

 2. 2

  سلام
  ببخشید
  مگه در کتابِ خوداموزِ ویندوزِ 10 پیشرفته
  چگونگی افزودنِ یک برنامه در سیستم تِرِی توضیح داده نشده؟

  • 2.1

   درود
   بله، این موضوع در کتاب ویندوز ۱۰ مطرح شده بود و در این کتابچه برای کسانی که از کتاب‌های ویندوز ۱۰ استفاده نمی‌کنند و جهت یادآوری آورده شده‌است.
   موفق باشید.

 3. 3

  سلام مجدد.
  خيلي تشكر ميكنم از اينكه من رو درك كردين منظورم پاسختون به كامنت خودم هست.
  اما من دقيقا معتقدم اين شركتها هستن كه بايد به نياز كاربراشون احترام بذارن.
  تكنولوژي بايد در خدمت ما باشه، نه ما در خدمت تكنولوژي!
  و اين شركتها دقيقا دارن تلاش ميكنن آدم رو از معنويت دور و به خودشون وابسته و اسير آپديت و استرسهاي مربوط به اون كنن!
  اين جملات رو قبلا در صدا و سيما شنيده بودم اما باور نميكردم.
  تا اينكه به لطف خدا راهم رو پيدا كردم و فهميدم چقدر اشتباه كردم اين سه سالي كه اينترنت دارم، مقدار زيادي از وقتم، فكرم و تلاشم رو صرف نرم افزاراي مختلف و استرس و نگراني براي تكنولوژي و آينده اون گذاشتم!

  • 3.1
   نازنین says:

   سلام مجدد.
   به نظرم خودتون به نوعی جواب خودتون رو دارید میدید.
   درسته این تکنولوژیه که باید در خدمت ما باشه. شرکت ها هم موظفند به نیاز کاربرانشون احترام بگذارند. اینه که در به روز رسانی های جدید سعی می کنند با توجه به بازخوردی که می گیرند، نواقص رو برطرف کنند. درسته. نباید فقط هم و غم و دغدغه هامون فضای مجازی و به روز رسانی های نرم افزار باشه، ولی این هم درست نیست که زیاد خودمون رو محدود کنیم و خودمون هم به نیاز خودمون بی توجه باشیم. مثل اینه که من بگم می خوام مثل گذشته زندگی کنم و حتی خودم رو از استفاده های مفید از تلفن ایمیل و مانند این ها محروم کنم. دوستانه و خواهرانه بهتون میگم که زیاد به خودتون سخت می گیرید. همینطور که تو کامنت قبلیم هم نوشتم، توی این دنیا هیچ چیزی رو نمی تونیم پیدا کنیم که خطر ضرر و مانند این ها نداشته باشه. مهم اینه که بتونیم درست استفاده کنیم، و هنر اینو داشته باشیم که تکنولوژی رو به خدمت خودمون بگیریم و درست مدیریتش کنیم.

   • 3.1.1

    اگه من ميگفتم كلا از تكنولوژي استفاده نكنيم كه الآن خودمم اينجا نبودم!
    من ميگم يك بار براي هميشه!
    هرچي نياز داشتم پيدا كردم و علاقه اي به صرف وقت براي اينجور مسائل ندارم.
    تصميم گرفتم تمام داشته هام رو به توفيق خدا هميشه نگه دارم و ديگه چيزي رو به روز نكنم.
    درباره نرم افزارام كه مطمئنم.
    ويندوز هفت يك سري مزايي داره، اما از ويندوزهاي بعديش واقعا مطمئنم كه متنفرم.

 4. 4

  سلام و درود به خانم‌ها نازنین و زهرا آیت، توجه داشته‌باشید چه ما بخواهیم و چه نخواهیم؛ شرکت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به هر دلیل شناخته یا ناشناخته، دانسته یا ندانسته، عمداً یا سهواً به خاطر مادیات یا معنویات در به روز کردن محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود ذره‌ای تردید به خودشان راه نمی‌دهند و نخواهند داد. به هر حال این ما هستیم که با توجه به نیازها، عقاید، سلایق، علاقه‌مندی‌ها، اجبار و دلایل دیگر باید انتخاب کنیم که به این به روزرسانی‌ها بپیوندیم یا خیر. ضمن احترام به همه نظرات و سلایق آرزومند موفقیت‌های روزافزون شما هستیم.

 5. 5
  گوشه نشین says:

  سلام و تشکر از زحمات انجمن موج نور اگر ممکنست قیمت این کتابچه را هم بفرمایید .. موفق باشید

  • 5.1

   درود بر شما، قیمت این کتابچه ۶۰۰۰۰ (شصت هزار) ریال است که تا پایان آذر به خاطر تخفیف ۵۰ درصدی محصولات انجمن موج نور ۳۰۰۰ تومان می‌باشد. متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =