روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

سلاااام دوستان گل گوشکنی.
اولین روز آذر ماه از سومین ماه دوست داشتنی پاییز رو سپری می کنیم که خوشبختانه از روز دوشنبه، آسمون در بیشتر استان های شمال غربی، غرب و برخی مناطق جنوبی کشورمون آغوشش رو به سوی ما گشود و نسیم مهربانیش رو بر دل مردم این مناطق نشاند.
هر چند مردم مناطق زلزله زده، چشم به آسمون داشتن و خدا خدا میکردن که بارون نباره.
از امشب هم استان های شمالی کشور سیراب این لحظات ناب بارونی میشن.
از روز جمعه هم تا اواسط هفته آینده، شاهد سرد شدن ملموس هوا در بیشتر نقاط نیمه غربی، نیمه شمالی و شمال شرق کشورمون خواهیم بود.
اطلاعات تکمیلی رو می تونید از وبسایت هواشناسی
تهران ودر
و به ویژه کانال تلگرام ما که مرتباً بروز میشه، دنبال کنید.
اما مجله خبری امروز، شامل ۱۵ هزار و ۱۰۰ کلمه با ۲۷ خبر متنوع از آخرین های روز تکنولوژی و فناوری، پیش روی شماست که امیدوارم از خواندن آن لذت ببرید.
منبع گرداوری این اخبار نیز
وبسایت نابینایان شرکت پکتوس
است.

 

تعرفه جدید سرویس های پرسرعت اینترنت غیر حجمی اعلام شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوبه جدید سرویس های پرسرعت غیر حجمی را همراه با جدول قیمت آن در اینستاگرام منتشر کرد.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی، در صفحه ی اینستاگرام خود مصوبه جدید سرویس های پرسرعت غیر حجمی را اعلام کرد. وی نوشت:

این تعرفه ی سرویس های غیر حجمی مبتنی بر یک مصرف منصفانه (Fair usage policy) بنا شده و سقف مصرف منصفانه در بین ۱۸ شرکت فعال در ارائه ، به رقابت گذاشته خواهد شد. شرکت ها موظفند جزئیات مصرف منصفانه خود را به اطلاع مشترکین برسانند. طبیعتا فضای رقابت نهایی به نفع مصرف کننده است.

وی افزود:

این سرویس حجمی نیست و در صورت عدول یک مشترک از مصرف عادلانه، شرکت ها موظف به ارائه ی سرویس در حداقل سرعت پایه (صد و بیست و هشت کیلوبیت بر ثانیه) پایانه ی دوره ماهانه خواهند بود.

آذری جهرمی درباره ی ترافیک مصرفی معتقد است که در مصرف منصفانه ترافیک داخلی باید حداقل دو برابر ترافیک بین الملل لحاظ شود.

بر اساس گزارش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاریخ اجرای این مصوبه قبل از دهم آذر خواهد بود.

وی همچنین تأکید کرد که این تعرفه صرفا برای دسترسی ثابت است.

تعرفه ی ارائه ی خدمت دسترسی پرسرعت ثابت مبتنی بر سیم مسی

(ADSL)

نرخ بیت دانلود (بیت برثانیه) سقف* تعرفه ی ماهانه ی ارائه ی خدمت (هزار ریال)

۵۱۲ کیلو بیت برثانیه             ۱۲۵

۱ مگابیت برثانیه    ۲۰۰

۲ مگابیت برثانیه    ۲۵۰

۳ مگابیت برثانیه    ۳۵۰

۴ مگابیت برثانیه    ۴۰۰

۸ مگابیت برثانیه    ۵۰۰

۱۶ مگابیت برثانیه  ۸۰۰

تعرفه ی ارائه ی خدمت دسترسی پرسرعت ثابت مبتنی بر VDSL و فیبر

۲۰ مگابیت برثانیه  ۲۰۰۰

۳۰ مگابیت برثانیه  ۲۵۰۰

۵۰ مگابیت برثانیه  ۳۰۰۰

* کف تعرفه ی ماهانه ی هریک از سطوح جدول فوق به میزان ۸۰ درصد سقف تعرفه ی ماهانه ی سطح مربوط، تعیین می شود.

شرایط طرح رجیستری برای گوشی های ورودی به شکل مسافری تشریح شد

مسئولان اجرای طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه، هم زمان با عملیاتی سازی این طرح از چگونگی رجیستری گوشی هایی که مسافران با خود به کشور می آورند، خبر دادند.

به گزارش زومیت، پس از اجرای طرح ملی رجیستری گوشی های تلفن همراه به منظور مبارزه با قاچاق کالا، شرایط مربوط به وارد کردن گوشی  هوشمند در قالب غیر تجاری توسط مسافرانی که در سفر خارج از کشور اقدام به تهیه ی گوشی می کنند یا گجت های موبایل را در قالب سوغات وارد کشور می کنند، مورد سؤال واقع شد. حال مسئولین امر شرایط مربوط به این گوشی ها را تشریح کرده  اند؛ بر اساس قوانین جدید، مسافران می توانند طی شرایط تعیین شده ای گوشی خریداری شده را وارد کشور کنند.

با گذشت نزدیک به یک ماه از اجرای عملیاتی این طرح، مرکز واردات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک در بخشنامه ای نحوه واردات تلفن همراه مسافری را اعلام کرده است. بر این اساس، مسافرانی که به کشور وارد می شوند، در صورتی که خارج از کشور گوشی همراه خریداری کرده باشند، موظف هستند که تلفن همراه خود را در بدو وارد شدن به گمرک اظهار کنند. با این اقدام، گمرک ایران با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیر تجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه. نسبت به ثبت شناسه تلفن همراه در سامانه مسافری اقدام می کند.

این بخشنامه تأکید کرده است که در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج موارد فوق در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور، امکان رجیستری وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.

آنر ۹ در جریان مراسمی در ایران رونمایی شد

جدیدترین پرچم دار برند آنر در جریان مراسمی، در هتل اسپیناس پالاس و با حضور اصحاب رسانه در ایران رونمایی شد.

به گزارش زومیت، ۴ سال از معرفی برند آنر توسط هواوی می گذرد و این زیر برند همانند شرکت مادر خود یعنی هواوی، در طول سال های شکل گیری خود همواره مسیر رو به رشدی را طی کرده است. آنر موفق ترین برند در بازار فروش آنلاین گوشی  هوشمند در چین است. همانطور که از شعار برند آنر مشخص است، اصلی ترین جامعه ی هدف آن را جوانان تشکیل می دهند. فعالیت های برند آنر در ایران تا به امروز زیر سایه ی هواوی بوده است؛ با این حال مسئولان هواوی به دنبال استقلال بیشتر برند آنر در ایران هستند. برند آنر بر خلاف هواوی که تمرکز ویژه ای روی فروش آفلاین محصولات دارد، توجه خود را به کانال های آنلاین فروش معطوف کرده است؛ این برند سریع ترین رشد را در میان برندهای تلفن همراه آنلاین تا به امروز داشته است.

در ابتدای مراسم و پیش از رونمایی آنر ۹ در ایران، مسئولان دفتر هواوی در ایران به ارائه ی توضیحاتی در مورد این برند و موفقیت های آن در ایران پرداختند. سخنرانان این بخش خواهان مستقل شناخته شدن این برند در ایران بودند و ابراز امیدواری کردند که به زودی تیم مستقل آنر برای فعال تر کردن این برند وارد ایران شود. به خاطر شرایط خاص و پلتفرم های فروش آنلاین در ایران، آنر در سال های گذشته تمرکز خیلی زیادی روی بخش فروش آنلاین نداشته است و به گفته ی مسئولان، هواوی همچنان هر دو رویکرد آنلاین و آفلاین ادامه خواهد داشت. مهتاب بیک پور، مدیر دیجیتال برند آنر در ایران و تونی مدیر برند آنر در ایران، در پایان این بخش به سؤالات خبرنگاران در مورد استراتژی ها و اهداف این برند در ایران پاسخ دادند. محمد امین ناهید، مدیر روابط عمومی و مارکتینگ هواوی در پایان این بخش از مراسم افزود: برند آنر به دنبال شناخته شدن به عنوان یک برند مستقل در ایران است و در شرایط کنونی زیر سایه ی هواوی فعالیت می کند؛ اما سیاست کلی ما بر این است که آنر تیم های خودش را داشته باشد. تیم آنر با هویت مستقل در حال ورود به ایران است و در  آینده به صورت مستقل در بخش های مختلف به فعالیت خواهد پرداخت. البته این مسئله کمی زمان بر است و در شرایط کنونی در حالت گذار هستیم.

بخش دوم مراسم به رونمایی از Honor 9 و ارائه ی توضیحاتی در مورد قیمت و مدل های مختلف آن پرداخته شد. آنر ۹ به عنوان پرچم دار گوشی های برند آنر، در ۲۸ روز اول فروش خود بالغ بر ۲۸ میلیون دستگاه فروش داشته است. آنر ۹ با نمایشگر ۵.۱۵ اینچی IPS LCD با نسبت تصویر ۱۶ به ۹ و پردازنده ی بالارده ی کرین ۹۶۰ وارد بازار های جهانی خواهد شد. نمایشگر فول  اچ دی آنر ۹ تراکم ۴۲۸ پیکسلی برای این گوشی به ارمغان می آورد. استفاده از شیشه ی سه بعدی ۱۵ لایه گوریلا گلس ۳ در پشت دستگاه و ترکیب آن با فریم فلزی و شیشه ی ۲.۵D بخش جلویی، جلوه ی زیبایی به آنر ۹ بخشیده است. شیشه ی استفاده شده در پشت گوشی به صورت یکپارچه است و دوربین دوگانه ی دستگاه را نیز در بر می گیرد. در نگاهی دقیق تر به آنر ۹ پیوند مناسب بخش های شیشه ای پشت و جلوی گوشی به فریم فلزی دستگاه نمایان است.

آنر ۹ به دوربین دوگانه    با سنسورهای ۲۰ مگاپیکسلی سیاه و سفید و ۱۲ مگاپیکسل رنگی مجهز شده است. هواوی همچنین از یک دوربین ۸ مگاپیکسلی با f/1.9 در آنر ۹ استفاده کرده است. همانند دیگر نمونه های مجهز به دوربین دوگانه، آنر ۹ قادر به زوم دو برابری بدون افت کیفیت است.

هواوی از یک باتری لیتیوم پلیمری با ظرفیت ۳۲۰۰ میلی آمپر ساعت با قابلیت شارژ سریع استفاده کرده است؛ به ادعای هواوی، شارژ شدن ۴۰ درصد از آن تنها به ۳۰ دقیقه زمان  نیاز دارد. آنر ۹ با اندروید ۷ نوقا وارد بازار خواهد شد؛ اما به گفته ی مدیر برند آنر در ایران، تا پایان سال جاری میلادی شاهد بروزرسانی آن به اندروید اوریو و نسخه ی هشتم EMUI خواهیم بود.

آنر ۹ در دو مدل ۴ و ۶ گیگابایتی با حافظه ی ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی عرضه شده است که هر دو مدل، ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) وارد بازار داخلی خواهند شد؛ شایان ذکر است که این دو مدل تنها در حافظه ی ذخیره  سازی و حافظه ی رم با یکدیگر تفاوت دارند. پرچم دار برند آنر در دو رنگ خاکستری و آبی و با قیمت های یک میلیون ۷۹۹ هزار تومان و یک میلیون و ۹۹۹ هزار تومان وارد بازار ایران خواهد شد. نسخه ی قوی تر تنها به صورت آنلاین به فروش خواهد رسید و تنها خرید غیر آنلاین مدل ۴ گیگابایتی در ایران ممکن خواهد بود.

آپدیت جدید تلگرام: ارسال آلبوم عکس، پیام های پین شده کانال و موارد دیگر

آپدیت تلگرام با شماره نسخه ی ۴.۵ و تغییرات جدیدی همچون ارسال چند عکس در قالب یک پست، پیام پین شده در کانال، ذخیره ی پیام ها و … منتشر شد.

 

 

 

به گزارش زومیت، سر انجام آپدیت ۴.۵ تلگرام منتشر شد. این نسخه نیز مانند دیگر آپدیت های تلگرام با امکانات کاربردی و متنوعی همراه است که از میان آن ها می توان به امکان ارسال آلبوم عکس در یک پست، پین کردن پیام ها در کانال و … اشاره کرد. در ادامه می توانید با جزییات این آپدیت آشنا شوید.

امکان ارسال آلبوم ویدیو و عکس در یک پیام

نکته ی جالبی که شاید کسی منتظر آن نبود، امکان ارسال چند عکس و ویدیو در قالب یک پست است. حتما با ویژگی پست آلبومی در اینستاگرام آشنایی دارید. در اینستاگرام تا سقف ۱۰ عکس یا ویدیو را می توانید در یک پست به اشتراک بگذارید. حال این ویژگی جذاب به تلگرام هم اضافه شده و می توانید چند عکس و ویدیو را تا سقف ۱۰ عدد، در قالب یک پست ارسال کنید. برای اینکار کافیست تا عکس و ویدیو را انتخاب کرده و ارسال کنید. تلگرام آن را به صورت آلبوم ارسال کرده و تنها یک نوتیفیکیشن برای آن ارسال می کند

نکته مثبت: نکته مثبت آلبوم های تلگرام این است که حتی بعد از ارسال می توانید مواردی از آن را حذف کنید. اگر از ارسال عکسی در بین این آلبوم پشیمان شدید می توانید بدون نیاز به پاک کردن پست، تنها عکس مورد نظر را حذف کنید.

نکته منفی: نکته منفی این ویژگی عدم امکان نوشتن کپشن و توضیح برای آن است. پستی که به صورت آلبوم منتشر می کنید بدون هیچ متنی ارسال می شود و حتی بعد از ارسال نیز، گزینه ای تحت عنوان Edit وجود ندارد تا متنی به آن اضافه کنید

امکان پین کردن پیام ها در کانال

از امروز می توانید مانند سوپر گروه ها، پیام های مهم را در کانال نیز پین کنید. با اینکار پیام مورد نظر به بالای صفحه کانال چسبیده می شود تا همیشه در دید کاربران باشد. در صورت ارسال پیام های جدید در کانال این برچسب همچنان در دید کاربر خواهد بود به طوری که می تواند با لمس آن، مستقیما به پیام مورد نظر منتقل شود.

ذخیره پیام ها در Save Message

بخش فضای ابری که پیش از این با نام You برای پیام های ذخیره شده در نظر گرفته شده بود از امروز به Saved Message تغییر نام داده و در لیست Share قرار گرفته است. کافیست پیام هایی که قصد ذخیره آن ها را دارید به این بخش فوروارد کنید. پیام های موجود در این بخش گزینه ای تحت عنوان GoTo در کنار خود دارند که می توانید با لمس آن ها، مستقیما به نسخه اصلی پیام در کانال مورد نظر منتقل شوید

نمایش زیباتر عکس های پروفایل

از این نسخه، زمانی که عکس پروفایل شخصی را باز می کنید، اگر بیش از یک عکس در پروفایل وجود داشته باشد پیش نمایش آن ها را به صورت بند انگشتی در پایین صفحه مشاهده می کنید و می توانید به شکل زیباتری به مرور تصاویر بپردازید

امکان تنظیم ترتیب ارسال عکس ها

پیش از این زمانی که چند عکس را برای ارسال انتخاب می کردید، ترتیب ارسال آن ها تصادفی بود اما از این نسخه، عکس ها به همان ترتیبی که آن ها را انتخاب میکنید، شماره گذاری و ارسال خواهند شد

موارد دیگر

– ارتقای بخش جستجو: بخش جستجو ارتقای کوچکی دریافت کرده تا بتوانید کانال ها و ربات ها را با جستجوی عنوان آن ها و به ترتیب محبوبیت تماشا کنید

– تغییرات iOS: نسخه iOS تلگرام از حالا با آیفون X سازگار شده و همچنین از ظاهر جدیدی برای صفحه تنظیمات برخوردار است.

گلکسی اس ۹ مینی تولید می شود

شایعات منتشرشده حاکی از تولید نسخه ی کوچک تر پرچم دار بعدی سامسونگ هستند. این گوشی گلکسی اس ۹ مینی نام دارد و قرار  است اوایل سال آینده به بازار عرضه شود.

به گزارش زومیت، همواره پیش از معرفی نسل جدید پرچم دار کهکشانی ها، شایعات فراوانی در مورد عرضه نسخه ای تحت عنوان مینی مطرح می شود. با توجه به محبوبیت بالای گوشی های گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس، انتظار می رود سامسونگ در کنار معرفی پرچم دار سری S سال آینده ی خود، نسخه ی کوچک تر آن را نیز معرفی کند. طبق شایعات، شرکت سامسونگ قصد دارد در اوایل سال ۲۰۱۸، گوشی های گلکسی اس ۹، گلکسی اس ۹ پلاس و گلکسی اس ۹ مینی را معرفی کند. در این شایعات اندازه صفحه نمایش گلکسی اس ۹ مینی، ۴ اینچ عنوان شده است.

گفتنی است این اطلاعات نخستین بار توسط خبرگزاری Valuewalk منتشر شده و منبع اصلی خبر نامعلوم است. همچنین طبق برخی خبر ها، ممکن است نام این محصول تا زمان معرفی رسمی تغییر کند. طبق شایعات مطرح شده، نسخه ی مینی گلکسی اس ۹ از لبه های خمیده و منحنی بهره می برد که می تواند زیبایی این گوشی را تا حد زیادی افزایش دهد.

سال گذشته اپل پس از معرفی گوشی های پرچم دار جدید خود، نسخه ای تحت عنوان آیفون SE روانه بازار کرد. احتمالا می دانید با وجود شباهت زیاد این گوشی با آیفون ۵ اس، آیفون SE با استقبال خوبی مواجه شد. حال مدت زیادی از عرضه ی آیفون ۴ اینچی می گذرد و انتظار معرفی Galaxy S9 Mini برای جایگزین شدن آن منطقی به نظر می رسد. باید دید آیا غول کره ای قصد دارد میان رده ی جمع و جوری برای بازار گوشی های ۴ اینچی عرضه کند یا خیر؟

آیفون های ۲۰۱۹ اپل از سنسور لیزری سه‌ بعدی استفاده خواهند کرد

برطبق گزارشات، به  نظر می رسد که اپل در آیفون های سال ۲۰۱۹ از سنسور لیزری سه بعدی استفاده خواهد کرد.

به گزارش زومیت، چندهفته ای از عرضه ی آیفون ۱۰ می گذرد. درحالی که کاربران با ویژگی انیموجی سرگرم هستند، تحلیلگران از ویژگی های آیفون های سال ۲۰۱۹ خبر می دهند. وب سایت بلومبرگ گزارش جدیدی منتشر کرد که به استفاده از «سنسور سه بعدی» در آیفون های سال ۲۰۱۹ اشاره می کند. این سنسور که قرار است در قسمت پشتی دستگاه جای بگیرد، باعث بهبود توسعه ی اپلیکیشن ها و سرویس های واقعیت  افزوده ی کوپرتینو نشین ها خواهد شد.

به  نظر می رسد که کارکرد این سنسورها به مدت زمان تابش و بازتابش نور لیزر وابسته باشد؛ به  این صورت که هرچه فاصله ی زمانی بین تابش تا بازتابش پرتو ساطع شده از سنسور بیشتر باشد، دستگاه به عمق بیشتر محیط پی می برد. دوربین های دوگانه آیفون و سنسور فیس  آی دی آیفون ۱۰ (iPhone X) از این روش استفاده می کند.

گوگل برای درک عمق میدان در گوشی های جدید خود از پیکسل های دوگانه استفاده کرده است که این کار را با روش تشخیص اختلاف منظر انجام می دهد. احتمال می رود که در سیستم جدید اپل شاهد نتایجی دقیق تر باشیم.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل به دنبال ساخت این سنسور سه بعدی توسط تأمین کنندگانش است؛ البته استفاده از این سنسور در آیفون های ۲۰۱۹ تنها گمانه زنی  است. موضوع مسلم، عزم راسخ اپل برای استفاده از این سنسورها در نسل های آینده آیفون است. اپل سعی دارد با قراردادن این سنسور در قسمت پشتی آیفون، درک عمق میدان را به هر دو روی آیفون گسترش دهد.

به  لطف پلتفرم ARKit، امسال شاهد نمونه های تأثیرگذار کارکردهای واقعیت  افزوده در دستگاه های آی او اسی بودیم.

اقدامات اخیر اپل و اهمیت دادن کوپرتینویی ها به سنسورهای سه بعدی، نشان از تلاش پشت  پرده ی اپل برای ساخت هدست واقعیت  افزوده دارد. مطمئنا اطلاعاتی که این سنسورها در اختیار اپل قرار می دهند، در ساخت این هدست نقش به سزایی ایفا خواهد کرد.

هواوی، ال‌‌جی و اوپو گوشی‌ تاشو عرضه خواهند کرد

یک گزارش جدید توسط نشریه دیجی تایمز به عرضه گوشی  هوشمند تاشو هواوی، اوپو و ال جی در آینده ای نزدیک اشاره می کند.

به گزارش زومیت، به دنبال رونمایی شرکت زدتی ای از گوشی تاشوی زدتی ای AXON M و شایعات متعدد در مورد گوشی گلکسی X سامسونگ با طراحی تاشو، اعلام شده است که شرکت های هواوی، ال جی و اوپو نیز به دنبال معرفی گوشی تاشو هستند.

گوشی تاشوی زدتی ای AXON M از دو صفحه نمایش مجزا بهره می گیرد که از طریق لولا به یک دیگر متصل شده اند و می توانید تصویر مشخصی را روی هر دو صفحه‏ نمایش به نمایش بگذارید. هواوی نیز گوشی تاشوی خود را بر اساس مکانیزم مشابهی طراحی خواهد کرد؛ گوشی جدید هواوی که از طراحی تاشو بهره می‏ گیرد، به دو صفحه نمایش مجهز خواهد بود که از طریق لولا به یک دیگر متصل شده اند و می توانید دو صفحه ‏نمایش را تا کنید. اطلاعات منتشرشده از گوشی تاشوی هواوی توسط ریچارد یو، رئیس واحد مصرف کنندگان تجاری هواوی اعلام شده است و انتظار می رود این سازنده تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸، گوشی تاشوی خود را معرفی و عرضه کند.

با توجه به اینکه هواوی به دنبال عرضه گوشی تاشو با دو صفحه نمایش است، هنوز مشخص نیست که آیا چینی ها تصمیمی برای بهبود طراحی گوشی تاشوی خود در مقایسه با زدتی ای Axon M دارند؛ به عنوان مثال، هنوز نمی دانیم که آیا فاصله بین دو نمایشگر گوشی تاشوی هواوی کم تر از گوشی زدتی ای Axon M خواهد بود یا خیر.

دیگر سازنده ای که به عرضه گوشی  تاشو فکر می کند، شرکت اوپو است. البته این سازنده، رویه متفاوتی برای گوشی  هوشمند تاشوی خود اتخاذ خواهد کرد. به  نظر می رسد شرکت اوپو به دنبال طراحی و توسعه گوشی  هوشمندی است که بخشی از نمایشگر آن تا می شود؛ به احتمال زیاد، بخش بالایی صفحه نمایش تا خواهد شد. شرکت اوپو پتنت هایی برای تولید نمایشگر تاشو به ثبت رسانده است که به  نظر می رسد که در بالای گوشی  هوشمند به کار گرفته می ‏شود.

در همین حال، اعلام شده شرکت ال جی در حال آماده سازی نمایشگرهای تاشویی است که ساخت گوشی  هوشمند با صفحه نمایش تاشو را امکان پذیر خواهد کرد. بر اساس گمانه زنی ها، احتمالاً نمایشگرهای تاشو ال جی با همکاری اپل تولید خواهند شد؛ کره ای ها درنظر دارند تا پیش از سال ۲۰۲۰ نمایشگرهای تاشوی خود را برای گوشی  هوشمند عرضه کنند. ال جی و سامسونگ از معدود سازندگانی هستند که پنل نمایشگر برای گوشی  هوشمند تولید می‏ کنند.

شرکت اپل که نمی خواهد از تغییر و تحولات اخیر بازار جای بماند؛ تصمیم گرفته است با ال جی برای عرضه گوشی های آیفون با نمایشگر اولد همکاری کند؛ احتمالاً تا سال ۲۰۲۰ آیفون تاشوی اپل به بازار عرضه نمی شود. در همین رابطه، مدتی پیش خواندید که شرکت اپل به ال جی اینوتک برای ساخت برد مدار چاپی انعطاف پذیر برای گوشی‏ های هوشمند خود، سفارش داده است؛ بردهای مدار چاپی   فعلی، با پنل  اولد سازگار نیستند. سامسونگ، رقیب اپل نیز در نظر دارد گوشی تاشوی خود را با نام گلکسی X معرفی کند؛ بر اساس شایعات، این محصول به دو نمایشگر مجهز خواهد بود که یکی از آن ها انعطاف پذیر است.

از آنجایی که بخشی از این گزارش به صورت رسمی تأیید نشده است، چندان نباید به صحت داشتن آن امیدوار باشیم. با این وجود، به  نظر می رسد که گوشی های تاشو، آینده بازار گوشی  هوشمند را رقم خواهند زد؛ بازاری که در حال  حاضر، از تنوع خارج شده و به کلیشه رسیده است.

مشخصات سونی اکسپریا H3213 با دوربین دوگانه فاش شد

مشخصات گوشی هوشمندی از سونی به نام H3212 Avenger در وب سایت جی اف ایکس بنچ رؤیت شد که احتمالا اولین مدل اکسپریا با دوربین دوگانه خواهد بود.

به گزارش زومیت، سونی از معدود سازندگان گوشی هوشمند است که هنوز به استفاده از دوربین های دوگانه روی نیاورده است. اما این رویه احتمالا با یک دستگاه میان رده به نام اکسپریا H3213 Avenger تغییر خواهد کرد. البته این نام، تنها اسم رمز گوشی محسوب می شود و احتمالا به عنوان دستگاهی از خانواده ی XA Ultra عرضه خواهد شد.

این گوشی در قسمت جلو از دوربینی دوگانه با سنسورهای ۱۶ و ۸ مگاپیکسل و قابلیت ضبط ویدئوی ۴K برخوردار است. در قسمت پشت نیز یک دوربین با سنسور قابل توجه ۲۱ مگاپیکسل با امکان ضبط ویدئوی ۴K برای آن در نظر گرفته شده است.

البته همان طور که مشاهده می شود، گوشی هوشمند بعدی سونی یک پرچم دار به حساب نمی آید. این گوشی از چیپ ست اسنپدراگون ۶۳۰ به همراه ۴ گیگابایت حافظه ی رم و ۳۲ گیگابایت حافظه ی داخلی بهره می برد. این مشخصات قدرتمندی برای یک گوشی میان رده محسوب می شود؛ با این حال این گوشی به قصد رقابت با پرچم داران سال آتی عرضه نخواهد شد.

در قسمت نرم افزار، اندروید اوریو به صورت پیش فرض روی این گوشی اجرا می شود. سونی از این منظر از بسیاری از رقبای خود یک گام جلوتر است.

اکسپریا H3213 از نمایشگر ۶ اینچی با وضوح تصویر فول اچ دی بهره می برد. نسبت تصویر ۱۸:۹ از دیگر مواردی است که سونی همچنان اعتقادی به استفاده از آن ندارد؛ ولی این موضوع نیز احتمالا با مدل جدید دستخوش تغییر خواهد شد. نمایشگر و چیپ ست مشخص می کند که H3213 یک گوشی از خانواده ی XA خواهد بود. با این حال هنوز از تاریخ عرضه یا قیمت آن اطلاعی در دست نیست.

آسیا اپتیکال لنزی با زوم پنج برابر برای گوشی های هوشمند تولید می کند

آسیا اپتیکال با همکاری شرکت کورفوتونیکس لنز جدیدی با قابلیت زوم پنج برابر برای گوشی های هوشمند می سازد.

به گزارش زومیت، دو شرکت آسیا اپتیکال و کورفوتونیکس در حال طراحی لنز با قابلیت زوم پنج برابر برای گوشی های هوشمند هستند. روند دریافت گواهی این محصول تا پایان سال جاری آغاز خواهد شد و در سه ماهه ی سوم سال ۲۰۱۸ آماده تحویل به تولیدکنندگان گوشی  هوشمند خواهد بود.

به گفته ی رابرت لای، رئیس آسیا اپتیکال، لنز مورد بحث دارای یک قطعه ی شیشه ای غیر کروی و چهار قطعه ی پلاستیکی خواهد بود. با توجه به اینکه شرکت آسیا اپتیکال ۲۲۰ دستگاه ساخت شیشه ای غیر کروی (۱۶۰ دستگاه در تایوان و ۶۰ دستگاه در میانمار) در اختیار دارد، این شرکت ظرفیت تولید ۱۲ میلیون قطعه در ماه خواهد داشت.

آسیا اپتیکال در حال حاضر بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار ماژول شیشه ای برای صنعت خودروسازی تولید می کند. از سوی دیگر، کورفوتونیکس که هفته ی گذشته برای نقض پتنت دوربین دوگانه علیه اپل شکایت کرده بود، این همکاری را تأیید کرده است.

فایرفاکس کوانتوم؛ برگ برنده موزیلا برای بازگشت به روزهای اوج

فایرفاکس کوانتوم نسخه ی ۵۷ مرورگر فایرفاکس است و با ویژگی هایی جدید، این بار قدرتمندتر از همیشه به جنگ رقیب دیرینه اش یعنی گوگل کروم آمده است.

به گزارش زومیت، اگر در اواسط دهه ی ۲۰۰۰ میلادی به بقیه می گفتید که کاربر مرورگر موزیلا فایرفاکس هستید، احتمالا دیگران از شما به عنوان نرد یاد می کردند؛ اما حداقل شما در آن موقع، نردی بودید که تصمیمات فناوری محور هوشمندانه ای می گرفت.

در آن زمان ها درحالی که مردم منتظر بودند تا مرورگر اینترنت اکسپلوررشان یک صفحه  را به زحمت باز کند، شما می توانستید با بهره گیری از فایرفاکس، تب های متعددی را باز کرده و در سریع ترین زمان ممکن در فضای وب به جست و جو بپردازید. مرورگر فایرفاکس در اوایل سال ۲۰۱۰ وارد دوران اوج خودش شد؛ نزدیک به نیمی از کاربران اینترنت، برای جست و جو در فضای وب، مرورگر شرکت موزیلا را به عنوان مرورگر اصلی خود انتخاب کرده بودند.

اما به یک باره و با ورود گوگل کروم، اوضاع دست خوش تغییر شد. مرورگر کروم که در سپتامبر ۲۰۰۸ منتشر شده بود، در ابتدا چندان چنگی به دل نمی زد؛ اما گوگل به مرور زمان نواقص را برطرف کرد و در اواسط سال ۲۰۱۰، نسخه ی ۵.۰ آن را برای نخستین بار در دسترس کاربران سیستم عامل مک و لینوکس هم قرار داد. کروم در بازه ی زمانی چندساله، جهش بزرگی داشت و توانست ضمن تصاحب سهم فایرفاکس و IE در بازار، به پر استفاده ترین مرورگر بین کاربران اینترنت در سراسر دنیا تبدیل شود. امروز در سال ۲۰۱۷، مرورگر موزیلا فایرفاکس تنها توسط ۱۳ درصد از کسانی که توسط رایانه ها در فضای وب به جست و جو می پردازند، استفاده می شود و این  رقم در گوشی های هوشمند کمتر از این مقدار است. از طرفی، گوگل کروم مدت ها است نبض بازار را در اختیار گرفته و توسط ۶۴ درصد از کاربران دسکتاپ مورد استفاده قرار می گیرد.

موزیلا روز ۲۳ آبان ماه سرانجام نسخه ی جدید مرورگر خود را با بهبودهای بسیار عرضه کرد؛ به این امید که بتواند رقیبی جدی برای کروم باشد و دوباره خودش را در دل کاربران جا کند. مارک میو، معاون ارشد موزیلا، در رابطه با نسخه ی ۵۷ فایرفاکس که به نام «فایرفاکس کوانتوم» شناخته می شود، می گوید: فایرفاکس کوانتوم تا این لحظه بزرگ ترین ریبوتی است که ما تاکنون برای مرورگر فایرفاکس منتشر کرده ایم.

موزیلا مدعی است که فایرفاکس کوانتوم سرعتی دو برابر بیشتر از نسخه ی قبلی فایرفاکس دارد و نسبت به گوگل کروم، ۳۰ درصد کمتر حافظه ی رم را اشغال می کند. این موضوع باعث می شود که به هنگام استفاده از فایرفاکس کوانتوم، هم کرش های کمتری را تجربه کنید و هم کمتر مجبور باشید که به دایره ی آزاردهنده ی مربوط به بارگذاری صفحات خیره شوید.

میو ادامه می دهد: بسیاری از کاربران فعلی گوگل کروم، قبلا کاربر فایرفاکس بوده اند؛ به همین دلیل، یکی از اصلی ترین اهداف ما از انتشار کوانتوم، این است که آن ها را به استفاده ی مجدد از فایرفاکس ترغیب کنیم.

مرورگر فایرفاکس سال ها است که پشت سر گوگل کروم قرار گرفته است. ما به هیچ وجه این موضوع را انکار نمی کنیم و صراحتا می گوییم که چند سال اخیر برای ما موفقیت آمیز نبوده است.

موزیلا اکنون هدف واضحی برای خود تعریف کرده است: ساخت مرورگری که آن قدر پرسرعت و ساده باشد که کاربران بدون فکر کردن، آن را مرورگر شماره ی یک خود بدانند.

البته در نگاه اول، هدفی که موزیلا برای خود تعریف کرده، تا حدی بلندپروازانه به نظر می رسد؛ به هر حال موزیلا به عنوان یک شرکت غیر انتفاعی مجبور است برای محقق ساختن هدفش، مستقیما با دومین شرکت بزرگ در دنیا وارد رقابت شود. این در حالی است که کروم برای شرکت گوگل، مفهومی بیشتر از یک مرورگر ساده دارد. میو صحبت هایش را ادامه می دهد:

کروم در اصل برای حمایت از کسب و کار تبلیغاتی گوگل ساخته شده است و همین مورد، یک دلیل استراتژیک بزرگ برای وجود داشتن این مرورگر به شمار می آید.

سرویس های مبتنی بر وب گوگل، از جمله جیمیل و داکس، طوری بهینه سازی شده اند که بهترین عملکردشان را در هنگام استفاده از کروم به نمایش بگذارند؛ بنابراین کاربران برای استفاده از کروم، انگیزه ی بیشتر پیدا می کنند.

میو ادامه می دهد: گوگل به درستی کروم را شناسایی کرد و سپس سرمایه گذاری معقولی روی آن انجام داد و موفق شد نهایتا بخش اعظم سهم بازار را در دست گیرد و به موفقیت چشم گیری دست پیدا کند. وقتی صاحب وب سایت هایی بزرگ با آمار بازدید بالا هستید، می توانید از این فرصت برای بازاریابی محصولات تان استفاده کنید.

به مدت نزدیک به ۱۰ سال، مرورگر کروم توانسته با دادن فرصت های فراوان به کاربرانی که از آن استفاده می کنند، دل آن ها را به دست بیاورد. میو می گوید که نبود رقیبی قدرتمند برای کروم طی این سال ها، نتیجه ی منفی روی این مرورگر داشته است:

به عقیده ی من از پنج سال پیش تاکنون، تکامل مرورگرها تا حد زیادی متوقف شده است. امیدوارم که در پایان، بهترین محصول پیروز جنگ مرورگرها شود.

بدیهی است که اگر فایرفاکس بتواند دوباره دل کاربران را به دست بیاورد و کروم را شکست دهد، شانس این را پیدا می کند که سهم از دست رفته اش را پس بگیرد.

گرچه فایرفاکس سال ها است تاج پادشاهی را به کروم واگذار کرده است؛ اما این مرورگر همواره طی سال های اخیر با تاکید ویژه روی حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربران، توانسته نسبت به رقبا متفاوت باشد. فایرفاکس کوانتوم از این قاعده مستثنی نیست و این بار با قدرت بیشتر، از اطلاعات خصوصی کاربران حفاظت می کند. البته میو می گوید که این موضوع نمی تواند به تنهایی کاربران را برای مهاجرت به فایرفاکس جدید، متقاعد کند.

موزیلا همیشه بر حفظ حریم خصوصی افراد تاکید داشته و توانسته با مرورگر فایرفاکس به خوبی این ادعا را عملی کند

بسیاری از کاربران فایرفاکس ساکن قاره ی اروپا هستند؛ اروپایی ها بیشتر از هر کس دیگری در مورد مسائل مربوط به حریم خصوصی نگران اند و محبوبیت فایرفاکس در آن جا می تواند بیشتر به علت همین ماجرا باشد. موزیلا همیشه بر حفظ حریم خصوصی افراد تاکید داشته و توانسته با مرورگر فایرفاکس به خوبی این ادعا را عملی کند.

فایرفاکس کوانتوم با همه ی ویژگی های جالب و جدیدش، هنوز راه سختی برای غلبه بر گوگل کروم پیش رو دارد. میو امیدوار است که مردم با در نظر گرفتن جوانب این ماجرا، خودشان بهترین انتخاب ممکن را انجام دهند و مرورگر مورد نظرشان را انتخاب کنند. فراموش نکنیم که امروزه اینترنت تفاوت های بسیاری با قبل دارد و به لطف موفقیت اندروید و دیگر سرویس های گوگل، فایرفاکس برای زمین زدن کروم مسیر بسیار سختی پیش رو دارد.

میو می گوید که حتی با وجود کم بودن شانس موزیلا برای شکست دادن گوگل در جنگ مرورگرها، به این موضوع خوش بین است:

رقابت با بزرگ ترین و قدرتمندترین شرکت های دنیا و حتی شکست دادن آن ها [کاری سخت و در عین حال] امکان پذیر است.

بوستون داینامیکس ربات چهارپای پیشرفته اسپات مینی را رونمایی کرد

بوستون داینامیکس که پس از فعالیت زیر نظر دارپا و گوگل، حال توسط سافت بانک کنترل می شود؛ از ربات چهارپای جدیدی با نام اسپات مینی رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، پس از آنکه سافت بانک کمپانی بوستون داینامیکس را از آلفابت خرید، در سکوت به فعالیت خود ادامه می داد تا اینکه ربات جدیدی توسط این کمپانی جذاب و درعین حال بی سروصدا معرفی شد. اسپات مینی (SpotMini) نام ربات جدید این کمپانی آمریکایی است که در مقایسه با ربات های پیشین آن، پیشرفت زیادی به خود می بیند. بوستون داینامیکس با انتشار تیزری ۲۴ ثانیه ای، ربات جدید خود را به صورت عمومی رونمایی کرده است.

بوستون داینامیکس از نظر انتشار ویدیو هایی که می تواند نظر بسیاری را به خود جلب کند، بسیار متبحر است. این کمپانی اطلاعاتی در رابطه با مشخصات فنی این ربات ارائه نکرده است. ربات اسپات مینی پس از آنکه به سمت دوربین حرکت می کند، می ایستد و سپس بخشی از بدن خود را که به نظر سر این حیوان رباتیک می رسد، به سمت دوربین می چرخاند و پس از آن به مسیر خود ادامه می دهد.

به نظر می رسد بوستون داینامیکس از همان ساختار قبلی مورد استفاده در ربات های چهارپا برای حرکت استفاده کرده، ولی ظاهر این ربات بسیار بهبود یافته است؛ به طوری که اسپات مینی بسیار زیباتر و ساده تر از پیش به نظر می رسد. تغییرات اعمال شده روی این ربات از نظر ظاهری، آن  را بیش از پیش برای عرضه به عنوان یک محصول تجاری نزدیک  کرده است.

بوستون داینامیکس اخیرا آگهی استخدامی برای جلب متخصصان حوزه ی مهندسی نرم افزار با سابقه ی کار در مورد سنسور های موسوم به لیدار و همچنین دوربین های بینایی ماشین منتشر کرده است و از همین رو، به نظر می رسد این کمپانی در تلاش است تا قابلیت هوشمندی را نیز به ربات هایش اضافه کند.

یافته جدید زیست شناسان: دوام زندگی روی مریخ بیش از حد تصور است

تا کنون بررسی های زیادی در مورد وجود یا عدم وجود حیات روی مریخ صورت گرفته است. نتیجه ی بررسی های جدید نشان می دهند دوام و طول عمر زندگی جانداران تک سلولی روی مریخ فراتر از حد تصور است.

به گزارش زومیت، تا آنجا که می دانیم مریخ محیط دوستانه ای برای زندگی نیست. با این حال، دمای استوا در مریخ در یک نیمروز تابستانی می تواند به ۳۵ درجه ی سانتی گراد (۹۶ درجه ی فارنهایت ) برسد، میانگین دمای سطح مریخ ۶۳- درجه ی سانتی گراد (۸۲- درجه ی فارنهایت) است و  در زمستان در قطب ها ممکن است تا ۱۴۳- درجه ی سانتی گراد (۲۲۶- درجه ی فارنهایت) هم پایین برود.

فشار جوی مریخ تقریبا نصف یک درصد فشار زمین است و سطح آن در معرض تعشعشات زیادی قرار دارد. تا کنون، هیچ کس از بقای جانداران کوچک در این محیط وسیع اطمینان پیدا نکرده است. اما به لطف یک بررسی جدید توسط تیمی از محققان دانشگاه ایلاتی لومونوسوف مسکو (LMSU) می توان محدودیت های مربوط به شرایط بقای جانداران کوچک بر سطح مریخ را تعریف کرد. بنابراین این بررسی به مفاهیم قابل توجهی در رابطه با جست وجوی زندگی در جایی غیر از منظومه ی شمسی و حتی فراتر از آن اشاره خواهد داشت!

فشار جوی مریخ تقریبا نصف یک درصد فشار زمین است و سطح آن در معرض تعشعشات زیادی قرار دارد

اخیرا این بررسی با عنوان «اجتماعات میکروبی تحت تأثیر گاما با قدرت ۱۰۰ کیلوگری در پوسته ی منجمد کهنه ی قطبی تحت شرایط شبیه سازی شده ی مریخ» در مجله ی علمی Extremophiles ارائه شده است. تیم پژوهشی، با سرپرستی  ولادیمیر اس کپستوف از LMSU شامل  اعضای آکادمی علوم سنت پترزبورگ روسیه، دانشگاه پلی تکنیک، مؤسسه ی کورچاتف و دانشگاه فدرال اورال بود.

برای این بررسی، تیم پژوهش به جای دما و فشار ، تشعشع  را به عنوان عامل کاهشی در نظر گرفتند. در نتیجه تست های انجام شده در اجتماعات میکروبی در پوسته ی شبیه سازی شده ی مریخ صورت گرفتند. پوسته ی شبیه سازی شده شامل سنگ های رسوبی بود که لایه ی منجمد مریخ را تشکیل می دادند و سپس در معرض فشار و دمای کم قرار گرفتند. به گفته ی ولادیمیر اس چپتسوف، دانشجوی کارشناسی ارشد، MSU لومونوسوف، بخش زیست خاک و دستیار مؤلف این مقاله، در نشست مطبوعاتی LMSU: ما به مطالعه ی تأثیر مشترک تعدادی از عوامل فیزیکی (تشعشعات گاما، فشار کم، دمای کم) بر  اجتماعات میکروبی در پوسته ی کهنه  ی قطبی این سیاره پرداختیم. همچنین به مطالعه ی یک جرم منحصر به فرد طبیعی  پرداختیم؛ پوسته ی قدیمی که به مدت دو میلیون سال ذوب نشده است.

در پوسته به اجرای یک آزمایش شبیه سازی پرداختیم که  شامل شرایط بقا در هوای سرد در پوسته ی مریخ است. همچنین به مطالعه ی اثر دُزهای بالای تشعشعات گاما (۱۰۰ کیلوگری) بر حیات جانوران سلولی پرداختیم در حالی که در بررسی های قبلی هیچ جانداری پس از ورود دزهای بیش از ۸۰ کیلوگری کشف نشد.

برای شبیه سازی شرایط مریخ، تیم پژوهشی از یک محفظه ی آب و هوایی ثابت استفاده کرد که فشار جوی و دمای کمی را حفظ می کند. سپس جانداران کوچک را در معرض سطوح مختلف تشعشعات گاما قرار دادند.

نتیجه ی یافته ها این بود که  اجتماعات میکروبی نشان دهنده ی مقاومت بالا نسبت به شرایط فشار و دما در یک محیط شبیه سازی شده در مریخ هستند. با این حال، پس از قرار دادن میکروب ها در معرض تشعشع، شاهد تفاوت های بسیاری بین یک نمونه ی تحت تشعشع و یک نمونه ی کنترلی بودند.

اما  تعداد کلی سلول های پروکاریوتیک و تعداد سلول های باکتریایی فعال با سطوح کنترلی، سازگار ماندند، تعداد باکتری های تحت تشعشع هم به اندازه ی دو مرتبه دامنه کاهش یافتند در حالی که تعداد سلول های فعال متابولیکی هم تا سه لایه کاهش یافت.  طبق مشاهدات تیم در  یک نمونه ی پوسته ی تحت تشعشع، تنوع زیستی بالایی از باکتری ها وجود دارد و این باکتری ها پس از تشعشع دستخوش یک تغییر ساختاری بزرگ شده اند.

برای مثال، جمعیت  آکتینوباکتری هایی مثل آتروباکتر ها (یک دسته ی مشترک که در خاک پیدا می شود) در نمونه های کنترلی وجود نداشت؛ اما در اجتماعات باکتریایی در معرض تشعشع، بیشتر خود را نشان داد.

این نتایج در کوتاه مدت نشان دادند که جانداران زنده و کوچک روی مریخ بیش از حد تصور دوام می آورند. آنها علاوه بر توانایی بقا در دما و فشار جوی پائین، می توانند از انواع تشعشعات متداول روی سطح مریخ جان سالم به در ببرند. به گفته ی چپتسوف: نتایج این بررسی نشان دهنده ی احتمال بقای طولانی تر جانداران  در دمای پائین پوسته ی مریخ است. تراکم یونش تشعشع روی سطح مریخ  بین ۰.۰۷۶ تا ۰.۰۵ گری در سال است و  بر اساس عمق کاهش می یابد.

با درنظر گرفتن تراکم تشعشع روی پوسته ی مریخ، داده های به دست آمده این فرضیه را ممکن می سازند که اکوسیستم های فرضی مریخ را می توان در یک وضعیت محرک در لایه ی سطحی پوسته برای حداقل ۱.۳ میلیون سال (محافظت از اشعه های UV)، در عمق دو متری برای ۳.۳ میلیون سال و در عمق پنج متری برای حداقل ۲۰ میلیون سال حفظ کرد.

داده های به دست آمده را می توان برای ارزیابی احتمال کشف جانداران زنده ی کوچک روی اجرام دیگر منظومه ی شمسی و در بدنه های کوچک فضای خارجی اعمال کرد. این بررسی به دلایل مختلف قابل توجه است.

از سویی مؤلفان برای اولین بار توانستند ثابت کنند باکتری های پروکاریوت می توانند در تشعشع بیش از ۸۰ کیلوگری هم به حیات خود ادامه دهند؛ کاری که قبلا غیرممکن بود.

همچنین نشان دادند که جانداران کوچک با وجود شرایط شخص امروزه می توانند به زندگی خود در مریخ ادامه داده و روی پوسته و خاک آن زندگی کنند.

مؤلفان برای اولین بار توانستند ثابت کنند باکتری های پروکاریوت می توانند در تشعشع بیش از ۸۰ کیلوگری  هم به حیات خود ادامه دهند – کاری که قبلا غیرممکن بود

این بررسی همچنین اهمیت درنظر گرفتن عوامل کیهانی و فرازمینی را هنگام بررسی موقعیت و شرایط زندگی و حیات جانداران، نشان می دهد.

در نهایت، این بررسی کاری را انجام داده که هیچ کدام از بررسی های قبلی موفق به انجام آن نشدند که همان تعریف محدودیت های مقاومت تشعشع جانداران زنده روی مریخ است؛ به ویژه مقاومت در عمق های مختلف و روی سطح پوسته. این اطلاعات برای مأموریت های آینده ی مریخ و موقعیت های دیگر در منظومه ی شمسی بسیار ارزشمند خواهد بود و به ما کمک می کنند تا بدانیم در کجا به جست و جوی علائم حیات بپردازیم. و هنگام آماده سازی مأموریت ها به محققان اجازه می دهد از یک سری موارد اجتناب کنند و بنابراین از  آلوده سازی اکوسیستم های بومی پیشگیری می شود.

 

قرارگیری نسخه تقلبی واتساپ در گوگل پلی استور

ظاهرا نسخه ی تقلبی نرم افزار واتس اپ روز دوشنبه ی گذشته روی پلی استور قرار گرفته و پس از یک میلیون  بار دانلود، پاک شده است.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش های اخیر کاربران در انجمن ردیت، ظاهرا روز دوشنبه ی گذشته نسخه ای تقلبی از نرم افزار پیام رسان واتس اپ به نام Update WhatsApp Messenger در فروشگاه گوگل  پلی قرار گرفته و توسط عده ی کثیری از کاربران دانلود شده است. نکته ی جالب این است که در صفحه ی مربوط به این اپلیکیشن، آمده بود که توسط .WhatsApp Inc (شرکت سازنده ی نسخه ی اصلی واتس اپ) توسعه داده شده است.

در این نسخه، کاربران تبلیغات زیادی مشاهده کرده اند و حتی گفته شده است که می توان از طریق Update WhatsApp Messenger، روی دستگاه اپلیکیشن نصب کرد. گوگل به محض پی  بردن به این ماجرا، سریعا نسخه ی تقلبی واتس اپ را حذف کرد.

همانطور که در بالا گفتیم، نکته ی عجیب این ماجرا، ذکر نام .WhatsApp Inc به عنوان توسعه دهنده ی این نرم افزار بود. البته ظاهرا افرادی با ذکاوت بالا این کار را انجام داده اند. آن ها در قسمت نام سازنده ی این نرم افزار تقلبی، برای ایجاد فضا بین WhatsApp و .Inc از کاراکتر خاصی استفاده کرده اند که حکم فضای خالی را بازی می کند؛ درحالی که واقعا خالی نیست.

این تفاوت جزئی بین نام سازنده های این نسخه ی تقلبی با نسخه ی اصلی، عملا توسط کاربران غیر قابل  شناسایی بود و به همین دلیل حدودا یک میلیون نفر آن را روی دستگاه خود دانلود کردند.

چنین اتفاقی قبلا هم برای گوگل رخ داده بود. این شرکت در سال ۲۰۱۵ پس از بررسی، اپلیکیشنی را که ادعا می شد روی باتری گوشی نظارت می کند پاک کرد؛ چرا که ظاهرا این اپ از طریق گوشی  قربانیانش، پیام های خاصی ارسال می کرد.

باگ جدیدی در iOS مانع تایپ حرف «i» می شود

برطبق گزارش برخی از کاربران، باگ جدیدی در iOS 11.1 مانع از تایپ حرف «i» می شود.

به گزارش زومیت، به تازگی برخی از کاربران که از iOS ۱۱.۱ استفاده می کنند، بروز مشکل در هنگام تایپ کلمه ی «i» را گزارش داده اند. بر اساس گفته ی یکی از کاربران ردیت، سیستم تصحیح خودکار صفحه کلید آیفون، حرف «i» را با حرف «A» که نماد «[?]» در جلویش نقش بسته، جایگزین می کند. برطبق گفته ی این کاربر، تا زمانی که حرف صحیح را به صورت دستی انتخاب نکنید، «i» با حروفی مانند «A»، «#» یا «!» جایگزین می شود؛ همچنین این کاربر خبر می دهد که درصورت کپی  کردن حرف تصحیح شده، حرف «i» به مقصد انتقال می یابد. به  نظر می رسد که این باگ علاوه بر آی مسیج، اپلیکیشن هایی مانند توییتر و اینستاگرام را نیز تحت  تأثیر قرار داده است.

اپل این باگ را تنها مختص به نسخه ی ۱۱.۱ آی او اس می داند؛ اگرچه تنها عده ی کمی از کاربران با این مشکل گریبان گیر هستند. اپل اعلام کرده که در حال پیدا کردن راه  حل این مشکل است.

اپل تا زمان حل کامل این مشکل، راه  حلی موقتی برای رفع این باگ پیشنهاد کرده است. آن  دسته از کاربرانی که از این مشکل رنج می برند، می توانند به بخش تنظیمات بروند و از قسمت «General»، گزینه ی کیبورد را انتخاب کنند. سپس گزینه ی «Text Replacement» را انتخاب کنند و با لمس علامت «+»، حرف «I» را تایپ و پس از آن حرف کوچک «i» را به عنوان حرف جایگزین تایپ کنند.

البته این تنها باگ آی او اس ۱۱ نیست و پیش تر برخی از کاربران از ثبت نشدن اعداد در حافظه ی ماشین حساب خبر داده بودند.

محصول خودران اپل در حال آزمایش رؤیت شد

ویدیویی در توییتر منتشر شده است که خودروی لکسوس RX مجهز به سیستم  رانندگی خودران شرکت اپل را در حال تست و تردد در معابر شهری نشان می دهد.

به گزارش زومیت، پروژه تایتان اپل که با هدف طراحی و ساخت خودروی خودران توسط این غول فناوری پایه گذاری شده، طی سالیان اخیر شاهد تغییرات و پیشرفت های مهمی نبوده است. با این حال اپل هیچ گاه از سرمایه گذاری در بخش خودروهای خودران پا پس نکشیده است. بر اساس ویدیویی که اخیرا در شبکه ی اجتماعی توییتر منتشر شده؛ خودروی خودران اپل در حال گذراندن مراحل تست و عبور در خیابان ها و معابر عمومی ایالت کالیفرنیا است.

خیلی هیجان زده نشوید؛ خودروی خودران اپل یک لکسوس RX است که به سنسورها و سخت افزار پیشرفته  مجهز شده است. بر اساس ادعای نشریه ورج، در این خودرو از ۶ سنسور لیدار، چندین دوربین و رادار پیشرفته استفاده شده است که روی سقف این شاسی بلند در قالب یک مجموعه بزرگ قرار دارد و در مقایسه با خودروهای دیگر شرکت های فعال در زمینه خودروهای خودران مانند فورد و ویمو گوگل،  چهره ای زمخت و خشن به این خودرو داده است.

این ویدیو در حساب توییتر مک کالیتسر هیگینز منتشر شده است؛ کسی که به عنوان یکی از بنیان گذاران استارتاپ ویِج (Voyage) فعال در حوزه خودروهای خودران شناخته می شود. هیگینز در توییتی به این نکته اشاره کرده که مجموعه تجهیزات و سنسورهای اپل به صورت یکپارچه روی سقف این شاسی بلند نصب شده است؛ درحالی که این تجهیزات در دیگر خودروهای خودران همگی در داخل خودرو تعبیه می شود.

مدت های مدیدی است که شایعات فراوان درباره تلاش های اپل برای ورود به حوزه خودروهای خودران شنیده می شود و همین چندماه پیش، اپل تأیید کرد که با پروژه ی تایتان به صورت رسمی وارد این حوزه شده است. در مصاحبه ای که تیم کوک، مدیرعامل اپل در تیرماه سال جاری با نشریه بلومبرگ انجام داد، برای اولین بار از تلاش ها و برنامه های این شرکت بزرگ حوزه فناوری در راستای طراحی و توسعه سیستم های خودران خبر داد و این حوزه ی جدید را به عنوان تکنولوژی آینده نام برد. البته مدیرعامل اپل صحبتی از ساخت خودروی اختصاصی اپل به میان نیاورد و تنها از ورود به حوزه سیستم های خودران گفت.

اپل برای اولین بار در اردیبهشت ماه مجوز لازم جهت آزمایش خودروی خودران را از مقامات ایالت کالیفرنیا دریافت کرد. مدارک مربوط به تکنولوژی خودروی خودران اپل نیز مدتی بعد به بیرون درز کرد که بر اساس این مدارک، سیستم  خودران اپل، فرمان و پدال  ها را شامل می شود.

اولین بولدوزر خودران، رونمایی شد

شرکت بیلت روبوتیکس، بولدوزر خودرانی تولید کرده است که بدون دخالت انسان عملیات عمرانی انجام می دهد.

به گزارش زومیت، تاکنون شاهد خودرو، کامیون ، قایق  و حتی اتوبوس  خودران بوده ایم. حالا وقت آن رسیده است که اولین نمونه از بولدوزر خودران را هم ببینیم.

بیلت روبوتیکس (Built robotics) نام شرکت نوظهوری است که قصد دارد صنعت ۱۳۰ میلیارد دلاری ماشین های عمرانی را با بولدوزرهای خودران تغییر دهد. اپراتورها به جای اینکه تمام روز در کابین تنگ بولدوزر بنشینند، صرفا آن را برای عملیات مورد نیاز برنامه نویسی و سپس نظارت می کنند. استارت  آپ بیلت روبوتیکس با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلاری موفق شد چنین محصولی روانه ی بازار کند.

درست مثل وسایل نقلیه ی خودران متعلق به شرکت های وایمو و امثال آن، روبات های بولدوزر نیز از حسگر هایی مانند لیدار و فناوری مرتبط با GPS برای مشاهده و آگاهی از محیط اطراف خود استفاده می کنند؛ اما برخلاف خودروهای خودران که امروزه در کالیفرنیا و آریزونا آزمایش می شوند، این ماشین های سنگین از حسگرهای مدرنی استفاده می کنند که تحمل تکان ها و لرزش های عملیات عمرانی را داشته باشند.

مقر بیلت روباتیکس در شرق سان فرانسیسکو، در محلی واقع شده است که به راحتی می تواند ساخته های خود را آزمایش کند، نوا کمپبل، مدیر و مؤسس این شرکت، سابقه ی کار در گوگل و Ebay دارد. پدر نوا پیمانکار ساختمانی بود و به همین دلیل او تصمیم گرفت تجارتی مرتبط با کار پدر راه اندازی کند.

نوا می گوید: من در کودکی مجبور بودم تمام تابستان با پدر کار کنم. کارهایی مثل نقاشی کردن، اوراق کردن، نخاله جمع کردن و… آن زمان از این کارها متنفر بودم و فکر می کردم هرگز به این شغل روی نخواهم آورد

هدف از تولید بولدوزرهای خودران، علاوه بر سهولت، امنیت بیشتر است

در واقع، او هنوز هم به این شغل رو نیاورده است؛ چرا که روبات های بولدوزر این کارها را انجام می دهند. شاید عده ای با شنیدن این خبر، نگران از بین رفتن شغل های مرتبط با عملیات عمرانی شوند؛ اما هدف نوا افزایش امنیت و کارایی است. مصدومیت های منجر به مرگ در حوزه ی عمران و ساخت و ساز با دو درصد افزایش به ۹۲۴ مورد در سال ۲۰۱۵ رسید که بر اساس آمار، بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ بود. علاوه  بر این، ۷۰ درصد از شرکت های ساخت و ساز آمریکا، فاقد کارگرهای ماهر و دوره دیده هستند.

نوا کمپل می گوید: البته این کار می تواند خسته کننده باشد؛ زیرا تبدیل به فعالیتی یکنواخت می شود. همچنین امکان انحراف از مسیر یا محل کار وجود دارد؛ اما من با تعداد زیادی از کاربران صحبت کردم و آن ها کاملا راضی بودند.

اتومبیل های خودران با دقتی در حد سانتی متر برنامه ریزی شده اند؛ اما تجهیزات ساختمانی با توجه به این که باید در فضای مشخصی بدون در نظر گرفتن عابران و دوچرخه سواران کار کنند، از نرم افزاری با دقت پایین تر استفاده می کنند. ردی  کمپل می گوید: چیزی که ما از دستگاه خود می خواهیم حرکت روی زمین و کندن آن است؛ درحالی که شما هرگز از یک سواری خودران چنین انتظاری ندارید.

پدر نوا که پیمانکار ساختمانی است ابتدا با انجام این پروژه موافق نبود. نوا می گوید: وقتی اولین بار با پدرم در این خصوص صحبت کردم، او واکنشی کاملا منفی نشان داد. انگار معتقد بود من می خواهم نان عده ای را آجر کنم. اما، بعد از دیدن عملکرد ماشین ها نظرش تغییر کرده است.

گوگل اسیستنت حالا می تواند موسیقی را شناسایی کند

سر انجام امکان تشخیص آهنگ  به دستیار هوشمند گوگل اضافه شد و از این پس می توانید تنها با پرسیدن یک سؤال، نام و اطلاعات آهنگ  را پیدا کنید.

به گزارش زومیت، یکی از ویژگی های جذاب پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال امکان تشخیص موزیک بود که به صورت همیشگی فعال بود و می توانست تنها با شنیدن موسیقی مورد نظر، آن را شناسایی کند و اطلاعات آن را نمایش دهد. سر انجام گوگل تصمیم گرفته است این ویژگی را به دستیار هوشمند خود یعنی گوگل اسیستنت اضافه کند. زمانی که این دستیار صوتی عرضه شد، عده ی زیادی از کاربران از نبود چنین امکانی در آن ناامید شدند؛ اما حالا با آپدیت جدید می توانید این قابلیت کاربردی را در گوگل اسیستنت در اختیار داشته باشید.

از حالا اگر می خواهید گوگل اسیستنت آهنگی را برای شما شناسایی کند، کافی است از دستیار گوگل بپرسید: «نام این آهنگ چیست». بعد از این پرسش، کارتی حاوی نام آهنگ و خواننده ی آن دریافت می کنید.

کدنام گلکسی نوت ۹، Crown است

اطلاعات موجود نشان از این دارند که تولید آزمایشی گلکسی نوت ۹ سامسونگ با کدنام Crown از ابتدای سه ماهه ی سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد.

به گزارش زومیت، شنیده ها نشان از این دارند که کدنام نسل بعدی فبلت سامسونگ که انتظار می رود تحت نام گلکسی نوت ۹ سال آینده ی میلادی راهی بازار شود، Crown خواهد بود. بنابر اطلاعات ارائه شده توسط یکی از تأمین کنندگان زنجیره ی تولید گلکسی نوت ۹، تولید این گوشی هوشمند از سه ماهه ی اول سال ۲۰۱۸ به صورت آزمایشی آغاز خواهد شد.

استفاده از کدنام برای پروژه ها و محصولات آتی تولیدکنندگان گوشی  هوشمند معمولا نشان دهنده ی بخشی از ویژگی های آن محصولات است. برای مثال سامسونگ کدنام گلکسی نوت ۸ را Baikal تعیین کرد که یکی از بزرگ ترین دریاچه های دنیا است و هدف از این نام گذاری، اشاره به نمایشگر بزرگ و بدون حاشیه ی گلکسی نوت ۸ بود.

استفاده از کدنام Crown برای نسل بعدی فبلت سامسونگ را نیز باید به عنوان ادامه ی تعهد این کمپانی برای تولید گوشی  هوشمند با بهره گیری از نمایشگر بزرگ خواند. سامسونگ از سال ۲۰۱۱ با معرفی خانواده ی محصولات نوت، سری جدیدی را با بهره گیری از نمایشگر بزرگ رونمایی کرد که آخرین نسخه ی آن گلکسی نوت ۸ با نمایشگر ۶.۳۲ اینچی است. انتظار می رود سایز نمایشگر نسل بعدی گلکسی نوت نیز ۶.۳ اینچی باشد.

از جمله شایعات مطرح شده در رابطه با گلکسی نوت ۹ باید به احتمال رونمایی از این گوشی در اواسط آگوست و کمی پیش از ۲۳ آگوست که گلکسی نوت ۸ رونمایی شد، اشاره کرد.

کالبدشکافی هواوی میت ۱۰ ؛ درون اولین گوشی مجهز به هوش مصنوعی چه می گذرد؟

هواوی میت ۱۰ (Huawei Mate 10) دارای یک واحد پردازش شبکه عصبی درون تراشه خود است. کالبدشکافی هواوی میت ۱۰ به عنوان اولین گوشی مجهز به هوش مصنوعی می تواند جالب باشد.

به گزارش گجتنیوز، چند ماه قبل و در جریان نمایشگاه IFA 2017، هواوی جدیدترین تراشه موبایل خود را معرفی کرد که اصلی ترین ویژگی آن داشتن یک واحد پردازش شبکه عصبی است. کایرین ۹۷۰ برای اولین مرتبه در گوشی میت ۱۰ هواوی به کار رفت. قرار دادن واحد مربوط به هوش مصنوعی درون یک تراشه، نیازمند اعمال تغییراتی بسیار زیاد در آن و سایر بخش های سخت افزاری است.

کالبدشکافی هواوی میت ۱۰ دقیقا به همین دلیل جذاب است. کاربران و تحلیل گران دوست دارند بدانند هواوی در اولین گوشی مجهز به واحد مخصوص هوش مصنوعی و البته لنزهای دوربین لایکا چه قطعاتی به کار برده است.

ویژگی های تراشه کایرین ۹۷۰

تعداد ترانزیستورهای به کار رفته در این تراشه فوق العاده بالاست. اسنپدراگون ۸۳۵ به عنوان تراشه برترین گوشی های اندرویدی سال جاری و اپل A11 به عنوان چیپست آیفون  های ۲۰۱۷ به ترتیب دارای ۳.۱ میلیارد و ۴.۳ میلیارد ترانزیستور است، در حالی که این تعداد در کایرین ۹۷۰ به ۵.۵ میلیارد ترانزیستور می رسد!

ساختار پیشرفته تراشه کایرین ۹۷۰ کالبدشکافی هواوی میت ۱۰ را هیجان انگیز می کند

به لطف استفاده از فرآیند ساخت ۱۰ نانومتری شرکت TSMC، بهره وری پردازشی مجموعا ۳۷.۵ درصد بهبود پیدا کرده است. کایرین ۹۷۰ دارای یک پردازنده هشت هسته ای متشکل از هسته های Cortex-A73 و Cortex-A53 است. هواوی برای افزایش توان هوش مصنوعی این تراشه از یک معماری محاسباتی ناهمگن با مصرف انرژی پایین به نام HiAI به همراه یک واحد پردازش شبکه عصبی مستقل استفاده کرده است. همین پیچیدگی هاست که پرچمداران سال ۲۰۱۷ برترین گوشی ساز چینی را تبدیل به دیوایسی هیجان انگیز می کند. کابرین ۹۷۰ اولین تراشه ای است که با استفاده از یک تکنولوژی جدید به کاربر اجازه می دهد با سیم کارت اول در شبکه LTE به گشت و گذار در اینترنت پرداخته و از VoLTE (قابلیت مکالمه تحت نسل چهارم شبکه موبایل) از طریق سیم کارت دوم استفاده کند.

ویژگی های کلیدی هواوی میت ۱۰

هواوی میت ۱۰ مجهز به یک نمایشگر ۵.۹ اینچی با نام FullView Display است و از HDR 10 پشتیبانی می کند. برخلاف بیشتر پرچمداران هواوی، رزولوشن این نمایشگر کیو اچ دی است. کایرین ۹۷۰ در کنار ۴ گیگابایت حافظه رم و ۶۴ گیگابایت ظرفیت داخلی عملکرد خوبی از خود به نمایش می گذارد. البته در بازارهای چین نسخه ای مجهز به ۶ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت ظرفیت داخلی نیز به فروش می رسد.

باتری این گوشی موبایل همانند تمامی محصولات سری Mate طی چند سال اخیر، ۴ هزار میلی آمپر ساعتی است. به لطف بهینه سازی مصرف انرژی در تراشه کایرین ۹۷۰ می توان مطمئن بود دوام این باتری از قبل بهتر خواهد بود.

هواوی میت ۱۰ برای طرفداران عکاسی نیز ویژگی های زیادی در مشت دارد. دوربین دوگانه آن متشکل از یک سنسور رنگی ۱۲ مگاپیکسلی و یک سنسور سیاه و سفید ۲۰ مگاپیکسلی بوده و دارای گشودگی دریچه دیافراگم f/1.6 است. تشخیص چهره به صورت پیشرفته، تشخیص حرکت اشیا، اعمال افکت بوکه به شیوه ای حرفه ای تر و تشخیص نوع منظره از ویژگی هایی هستند که به لطف هوش مصنوعی تراشه گوشی ممکن شده اند.

همکاری اینتل و ای ام دی برای ساخت پردازشگری فوق پیشرفته

همکاری اینتل و ای ام دی به منظور رقابت با کمپانی انویدیا (Nvidia) و ساخت یک پردازشگری قوی و فوق پیشرفته خبری ست که به تازگی توجه زیادی به خود جلب کرده است.

به گزارش گجتنیوز، پس از اعلام همکاری و به چالش کشیدن بزرگ ترین سازنده تراشه های گرافیکی، یعنی شرکت معروف انویدیا، ارزش سهام هر دو کمپانی ای ام دی (AMD) و اینتل (Intel) در بازار بورس افزایش یافت.

به طور دقیق تر، دلیل همکاری اینتل و ای ام دی ترکیب دانش ساخت واحد پردازش مرکزی (CPU) شرکت اینتل، با مهارت ای ام دی در تولید واحد پردازش گرافیکی (GPU) اعلام شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده در روزنامه وال  استریت جورنال، انتظار می رود که این دو غول تکنولوژی با کمک یکدیگر تراشه ای بسازند که کاربرد اصلی آن پردازش قوی بازی های ویدیویی و استفاده در لپ تاپ هاست.

در حال حاضر برای اجرای بازی های ویدیویی پیشرفته، علاوه بر نیاز به سی پی یو، وجود یک واحد پردازش گرافیکی هم لازم است. با وجود اینکه انویدیا بازیگر اصلی در ساخت GPU در سطح جهان است و اینتل هم مدت هاست که بازار سی پی یو را در دست دارد، شرکت ای ام دی در هر دو زمینه فعالیت می کند؛ با این حال پس از همکاری اینتل و ای ام دی انتظار می رود که نقش انویدیا در ساخت پردازشگرهای گرافیکی کمرنگ تر شود.

آخرین برنامه مایکروسافت برای ارتقاء رایگان به ویندوز ۱۰ دهم دی پایان می یابد

مایکروسافت در تاریخ دهم دی  (۳۱ دسامبر ۲۰۱۷)، آخرین بخش از برنامه ی خود برای ارتقاء رایگان به ویندوز ۱۰ را پایان خواهد داد.

به گزارش زومیت، مایکروسافت بخش عمده ای از برنامه ی ارتقاء رایگان به ویندوز ۱۰ را در ماه جولای ۲۰۱۶ متوقف کرد؛ با این حال افرادی که از قابلیت های دسترسی پذیری (Accessibilty) ویندوز استفاده می کردند، از این قاعده مستثنا بودند. اکنون به  نظر می رسد که فرصت ارتقاء به ویندوز ۱۰ برای این دسته از کاربران نیز به زودی پایان خواهد یافت؛ چرا که مایکروسافت در سکوت خبری، با به روزرسانی وب سایت خود، به آن دسته از افرادی که به فناوری های کمکی نیاز دارند، اطلاع داده است که فرصت ارتقاء رایگان به ویندوز ۱۰ در تاریخ ۱۰ دی (۳۱ دسامبر ۲۰۱۷) پایان می پذیرد.

ردموندی ها توضیح بیشتری در خصوص چگونگی زمان بندی یادشده ارائه نداده اند؛ اما تمدید مهلت ارتقاء به ویندوز ۱۰ برای آن دسته از افرادی عنوان شده بود که برای استفاده از قابلیت های دسترسی پذیری موعود، ناچار بودند در انتظار ارائه ی به روزرسانی سالیانه ی جولای ۲۰۱۶ (Anniversary Update) باشند. با توجه به اینکه از آن زمان تاکنون، مایکروسافت به روزرسانی های بزرگ متعددی منتشر کرده است؛ به احتمال زیاد، بسیاری از کاربران تاکنون سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقاء داده اند.

کاهش  یافتن روند رشد سهم ویندوز ۱۰ از بازار سیستم های عامل به  دلیل پایان  یافتن برنامه ی ارتقاء رایگان به این سیستم عامل، کمی دور از ذهن است؛ چرا که احتمالا بخش عمده  ای از کاربران، تاکنون سیستم عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقاء داده اند. برخی دیگر که قادر به استفاده از برنامه ی ارتقاء رایگان مایکروسافت نبوده اند، ناگزیر به خرید کامپیوتر شخصی جدیدی مبتنی بر ویندوز ۱۰ شده اند. در این بین، احتمال آنکه شخصی از مهلت تمدیدشده برای کاربرانی که از قابلیت های دسترسی پذیری بهره  می برند، سوءاستفاده کرده باشد، چندان بالا نیست؛ چرا که ارتقاء رایگان به ویندوز ۱۰ تا پیش از جولای ۲۰۱۶ بسیار راحت بود.

در هرصورت، دهم دی ، نقطه ی عطفی در تاریخ مایکروسافت است؛ چرا که پایانی رسمی بر تلاش های مایکروسافت جهت مدرن سازی و یکپارچه سازی جامعه ی کاربران ویندوز از طریق حذف مانعی به  نام قیمت محسوب می شود. آیا این تلاش ها سودمند بوده اند؟ پاسخ  دادن به این سؤال دشوار است. روند مهاجرت کاربران به ویندوز ۱۰ در برهه ای که ارتقاء رایگان به این سیستم عامل ممکن بود، سرعت بسیار بالایی داشت؛ اما مشخص نیست که اکنون روند رشد ویندوز ۱۰ به چه شکلی است.

طبق اعلام مؤسسه ی NetMarketShare، سهم ویندوز ۱۰ از بازار کامپیوتر شخصی از ۹ درصد در نوامبر سال ۲۰۱۵ به ۲۹.۳ درصد در اکتبر سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است؛ اما ویندوز ۷ کماکان با سهم ۴۶.۶ درصدی خود بر این بازار غلبه دارد. به نظر می رسد که هنوز در برابر پذیرش ویندوز ۱۰ مقاومت می شود و دلیل این مقاومت را می توان به نگرانی شرکت ها و ارگان ها از سازگاری دستگاه هایشان با ویندوز ۱۰ یا تمایل نداشتن کاربران خانگی به مهاجرت سریع به ویندوز ۱۰ به بهای از دست  دادن تجربه ای آشنا نسبت داد.

مایکروسافت برای هولولنز نقشه سه بعدی از جهان می سازد

مایکروسافت قصد دارد به کمک همه ی کاربران، نقشه ی سه بعدی از تمام نقاط و محیط  پیرامون کاربران بسازد که در نهایت با ترکیب آن ها، نقشه ی سه بعدی از جهان برای استفاده در هولولنز ساخته می شود.

به گزارش زومیت، یکی از قابلیت های جالب هولولنز، هدست واقعیت افزوده ی مایکروسافت، قراردادن اشیاء مجازی در دنیای واقعی و قابلیت دسترسی به آن ها در همان مکان در آینده است. این قابلیت به کاربر امکان تعامل با اشیاء مجازی در دنیای واقعی در مراجعات بعدی می دهد.

مایکروسافت به کمک این قابلیت قصد دارد از مکانی که برای اولین بار وارد آن می شوید نقشه ی خاصی بسازد و سپس از اطلاعات ذخیره شده، برای قرار دادن اشیاء مرتبط با محیط استفاده کند. این نقشه روی ابزار ذخیره می شود و در مراجعه ی بعدی شما، مجددا مورد استفاده قرار می گیرد.

مایکروسافت در سال ۲۰۱۷ پتنتی ثبت کرد که فرایند اسکن محیط و ذخیره ی اطلاعات پیرامون اشیاء را تسریع و نتایج را در فضای آنلاین ذخیره می کند تا در مراجعات بعدی، به هولولنز (HoloLens) ارسال شوند. به این ترتیب کاربر پس از مراجعه به محیط جدید نیازی به اسکن مجدد سطوح مختلف برای ساخت نقشه ی سه بعدی از اطراف ندارد؛ همچنین کاربران جدیدی که به آن محیط مشخص وارد می شوند، می توانند از نقشه ای که پیش تر توسط کاربر دیگری تهیه شده است استفاده کنند.

احتمالا حالا می توانید تصور کنید که اگر این سیستم توسط انبوهی از کاربران مورد استفاده قرار گیرد، در آینده مایکروسافت قادر خواهد بود نقشه ی سه بعدی از مناطق مختلف جهان ایجاد کند.

در این پتنت اطلاعاتی در باره دسترسی عمومی به این نقشه ها ارائه نشده است و شاید این اطلاعات تنها در سازمان مشخصی ذخیره و نگه داری شوند؛ اما ساخت چنین سیستمی می تواند بسیار مفید و گسترده باشد.

مایکروسافت اخیرا هدست واقعیت افزوده ی هولولنز را در اختیار برخی از سازمان ها و بازارهای خاصی قرار داده است و انتظار می رود نسخه ی مخصوص کاربران نیز در آینده ی نزدیک آماده ی عرضه ی عمومی شود.

وجود یک نیروی نامرئی در قمر انسلادوس ؛ احتمال وجود حیات بیگانه قوت گرفت

دانشمندان اخیرا از وجود یک نیروی نامرئی در قمر انسلادوس خبر داده اند؛ اکتشاف جدیدی که احتمال وجود حیات بیگانه در زیر پوسته قمر را افزایش می دهد!

به گزارش گجتنیوز، وجود فوران های آبی در قمر سیاره زحل برای اولین بار ۱۲ سال قبل کشف شد. این فواره های آبی، از قسمت جنوبی این قمر یخی به فضا منتشر می شد و کشف آن، یکی از مهم ترین دستاوردهای چند دهه اخیر به شمار می رود.

در سال ۲۰۰۵ و مدت ها پیش از پایان یافتن ماموریت فضاپیمای کاسینی، این کاوشگر توانست برای اولین بار از وجود این فواره های آبی پرده برداری کند. دانشمندان امیدوارند که در آینده ای نزدیک، سرانجام بتوان به وجود حیات بیگانه (حتی در مقیاس سلولی) در قمر انسلادوس پی برد.

در طول تمام این سال ها، وجود این نیروی نامرئی در قمر انسلادوس برای دانشمندان جای تعجب داشت. به راستی منبع انرژی این قمر برای ادامه دادن فعالیت های این فوران ها کجاست؟ به تازگی گروهی از محققان به یافته های جدیدی پیرامون هسته سنگی این قمر دست یافته اند. به واقع می توان گفت که ساختار و ترکیبات هسته قمر انسلادوس، نقشی کلیدی را در وقوع این فواره ها بازی می کند.

دانشمندان بر این باورند که فوران های آبی که از سطح یخی قمر انسلادوس به بیرون منتشر می شود، حاصل فعالیت های یک اقیانوس آب شور در زیر یخ های این قمر است. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، ضخامت پوسته یخی این قمر به طور متوسط ۲۵ کیلومتر بوده و این ضخامت در نواحی قطبی، به مقدار متوسط ۱ کیلومتر کاهش می یابد. این ضخامت اندک در نواحی جنوبی این قمر، سبب بروز شکستگی های بزرگ در سطح پوسته و در نهایت فوران های آبی از آن می گردد.

بررسی های فضاپیمای کاسینی نشان داد که دمای ای فوران های آبی حدودا ۹۰ درجه سانتی گراد بوده و مقادیری از مواد معدنی از قبیل نمک و خاک را در خود جای داده است.

اما برای اینکه چنین تعاملی رخ دهد، لازم است که در داخل هسته فضایی برای جریان آب و در نهایت راه یابی این فوران ها به بیرون وجود داشته باشد. به بیان دیگر، دانشمندان برآورد کرده اند که حدودا ۲۰ الی ۳۰ درصد هسته قمر انسلادوس از آب تشکیل شده است! این منابع آبی، به عنوان یک نیروی نامرئی در قمر انسلادوس عمل می کند تا این فواره های آبی به بیرون راه پیدا کنند.

در یک شبیه سازی جدید، این گروه از محققان دریافتند که حرکت جزر و مدی حاصل از مدار بیضوی قمر انسلادوس، به دلیل وجود اصطکاک، موجب گرم شدن آب موجود در هسته این قمر می شود. این میزان از حرارت، همچون یک نیروی نامرئی در قمر انسلادوس نقش آفرینی می کند و در گرمایش اقیانوس های زیرسطحی این قمر، نقشی کلیدی دارد. به بیان دیگر، همزمان با اینکه دمای آب افزایش پیدا می کند، از طریق منافذ موجود در هسته به اقیانوس های زیرسطحی این قمر راه یافته و پس از آن، در قالب فوران های آبی به بیرون منتشر می شود.

وجود این میزان انرژی و حرارت در نواحی جنوبی، سبب می شود که این فوران های آبی دائما در قسمت جنوبی این قمر به بیرون منتشر شوند. این رویداد، دلیلی منطقی برای نازک بودن یخ های این ناحیه از قمر انسلادوس است. تکرار این فرآیند به مدت چند میلیارد سال، سبب شکل گیری اقیانوس های آب گرم در زیر پوسته یخی این قمر شده و احتمال وجود حیات بیگانه را در آن افزایش خواهد داد.

پیش تر نیز مقالاتی در این رابطه منتشر شده بود که از جمله آن ها، می توان به مطالعه ای اشاره کرد که انفجارهای رادیو اکتیوی در هسته قمر انسلادوس را عامل وقوع این پدیده می دانست.

گرمایش اقیانوس های زیرسطحی قمر انسلادوس، اگر به کمک انفجارهای رادیواکتیوی صورت گرفته باشد، این حرارت تنها چند میلیون سال تداوم خواهد داشت. این دوره زمانی کوتاه مدت، برای شکل گیری حیات بیگانه کافی نیست. ولی در صورتی که این دوره زمانی به مدت چند میلیارد سال دیگر دوام داشته باشد، شرایط شکل گیری حیات به حداکثر میزان خود خواهد رسید.

مونیکا گریدی (Monica Grady) به عنوان یکی از محققان علوم سیاره ای در دانشگاه آزاد (Open University) انگلستان می گوید: یک اقیانوس آب گرم در صورتی که چند میلیارد سال بتواند این منابع آبی را در خود حفظ کند، محیطی بسیار عالی برای تکامل دادن حیات به شمار می رود. تکامل یافتن میکروب ها تا پستانداران بر روی زمین، ۶۴۰ میلیون سال زمان برد. به همین دلیل، شرایط برای قمر انسلادوس نیز در تازه ترین مراحل خود قرار دارد. اگر این قمر در حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش شکل گرفته باشد، احتمالا مدت زمان بسیاری تا تکامل حیات بر روی آن زمان باقی مانده است.

سازه های باستانی در سمت تاریک ماه ؛ آیا بیگانگان از رگ گردن به ما نزدیک تر بوده اند؟

آیا بیگانگان در کره ماه، شهرسازی کرده بودند؟! کشف سازه های باستانی در سمت تاریک ماه موضوعی بود که در پی انتشار تصاویر رسمی، بحث های بسیاری را به همراه داشت.

این بار قصد داریم شما را به سفری دور و دراز از دنیایی عجیب ببریم! جایی که غم، اندوه و یا پریشانی ناشناخته است و هیچ خبری از درد، غم و اندوه نیست؛ جایی به نام سمت تاریک ماه! قسمتی از کره ماه که ما هیچ گاه آن را نمی بینیم. اما شاید در برخی موارد، این محدودیت به صلاح ما باشد؛ شاید بهتر است که از برخی چیزها اطلاع نداشته باشیم! به عنوان مثال، مردم ترجیح می دهند در مورد مسائلی همچون روح، اجنه و … مطالعه کمتری داشته باشند، زیرا تصور چنین چیزهایی ممکن است خواب شب را بر آنان دشوار سازد.

به گزارش گجتنیوز، سمت تاریک ماه نیز یکی از مواردی است که احتمالا باید آن را در این دسته بندی جای داد. از آنجا که ما هیچ گاه قادر به دیدن سمت تاریک ماه نیستیم، همواره داستان های اسرارآمیزی پیرامون آن وجود داشته است. چرا ما همواره فقط می توانیم یک سمت ثابت از ماه را ببینیم؟ در آن سوی دیگر از ماه چه چیزی قرار دارد؟ شایعات حاکی از آن هستند که سازه های باستانی در سمت تاریک ماه ، چیزی ست که از دیدگان ما پنهان شده و قمر زمین یکی از پایگاه های بیگانگان بوده است! شایعات نمی توانند چیزی را اثبات کنند، اما آیا شواهدی برای رد این ادعا وجود دارد؟

یوفولوژیست ها می گویند که در نیمه تاریک ماه، سازه هایی باستانی و قدیمی وجود دارند که هیچ یک از آنان ساخته انسان نیست!

سازه های باستانی در سمت تاریک ماه متعلق به تمدن های بیگانه است!

گفته می شود که این سازه ها، هم رنگ سنگ های موجود بر سطح ماه هستند و همین امر سبب می شود که تشخیص آنان در تصاویر تهیه شده مشکل باشد. عده ای می گویند که این ساختارها، چیزی جز یک اشتباه ذهنی موسوم به پدیده پاریدولیا (Pareidolia) نیست. با این حال، نظریه پردازان توطئه همچنان به بحث و گمانه زنی در این رابطه ادامه می دهند.

یک منبع ناشناس مدعی شده که آژانس فضایی ناسا با بمب گذاری مناطق مختلف کره ماه، سعی بر آن داشته که نشانه های مربوط به فعالیت های موجودات فضایی را از بین ببرد.

تونل های زیرزمینی در ماه

گروه دیگری از یوفولوژیست ها معتقدند که سازه های باستانی در سمت تاریک ماه ، بیانگر فعالیت موجودات فضایی در زیر پوسته این قمر است!

چاندریان-۱ (Chandrayaan-1) اولین فضاپیمای بدون سرنشین هند بود که به منظور جمع آوری اطلاعاتی مفید از سطح کره ماه به فضا پرتاب شد. این فضاپیما با بررسی  های خود در نیمه تاریک ماه، از وجود تونل های زیرزمینی در زیر پوسته این قمر رونمایی کرد و همین امر، باری دیگر بحث و گمانه زنی ها پیرامون همسایه باستانی زمین را به بیشترین مقدار خود رساند.

عده ای بر این باورند که وجود غارها و تونل های عظیم زیرزمینی در کره ماه، می تواند بیانگر این موضوع باشد که بیگانگان به خانه ما بسیار نزدیک تر از آن هستند که فکرش را می کردیم!

اکتشاف این شبکه وسیع از تونل های زیرزمینی در کره ماه، به اندازه ای است که می تواند یک شهر کامل را تحت پوشش خود قرار دهد.

آژانس فضایی ناسا در مورد این تونل های زیرزمینی می گوید که احتمالا بتوان آنان را به عنوان اقامتگاه های انسانی در آینده سفرهای فضایی مورد استفاده قرار داد.

سطح کره ماه در دوره های مختلف تاریخ هدف اصابت شهاب سنگ های بسیاری قرار گرفته که نشانه آن، دهانه های موجود بر سطح این کره هستند. گروهی از یوفولوژیست ها می گویند که سازه ها و فعالیت های بیگانگان، در سایه این دهانه ها انجام می گیرد؛ جایی که از دیدگان ناظران زمینی پنهان است.

واقعیت این است که تا قبل از اختراع ماهواره ها، نیمه تاریک ماه محلی مناسب برای مخفی شدن بیگانگان بود. اما همزمان با پیشرفت تکنولوژی، آن ها از تکنیک های دیگری برای مخفی شدن از چشمان ما استفاده می کنند. به همین جهت، استفاده از این تونل ها و غارهای زیرسطحی، می تواند محلی مناسب برای استقرار آنان باشد.

چرا نمی توان سمت تاریک ماه را دید؟

هرگاه که به کره ماه نگاه می کنید، یک سمت ثابت از آن در برابر دیدگان شماست. علت این است که ماه در هر بار گردش به دور زمین، یک بار به دور خود می چرخد. در طی چند میلیون سال، نیروهای گرانشی، آهنگ گردش ماه را کاهش دادند و بشر امروزی تنها قادر است یک سمت ثابت از آن را مشاهده کند.

آن قسمت از ماه که از دیدگان ما پنهان شده، اغلب با عنوان «سمت تاریک ماه» نام گذاری می شود که این اصطلاح از لحاظ علمی کاملا غلط است؛ چرا که سمت دیگر ماه نیز درست مشابه نیمه ای که ما آن را می بینیم، از تابش نور خورشید بهره مند بوده و هیچ تفاوتی از این لحاظ برای آنان نمی توان قائل بود.

صدها سال قبل، بشر همواره به این فکر می کرد که سمت دیگر ماه چه شکلی است. آیا شکل و شمایل ظاهری آن، مشابه با قسمتی است که ما همواره آن را می بینیم؟ و یا اینکه آن سوی ماه ظاهری کاملا متفاوت را دارد؟ سرانجام در سال ۱۹۵۹، از سمت تاریک ماه توسط فضاپیمای لونا ۳ (Luna 3) اتحاد جماهیر شوروی، پرده برداری شد. این فضاپیما، سفری طولانی را به آن سوی ماه در پیش گرفت و توانست با تصاویری که از این ماموریت به ثبت می رساند، ظاهری متفاوت از سمت دیگر کره ماه را برای ما مخابره کند.

فضاپیمای بعدی، لونا ۴ (Luna 4) بود که در سال ۱۹۶۷ به فضا پرتاب شد و توانست تصاویری با وضوح بسیار بالاتر را از این قسمت از کره ماه به زمین ارسال کند. بعد از این ماموریت، فضانوردانی که همراه با آپولو ۸ در مدار ماه گردش می کردند، توانستند برای اولین بار قسمت تاریک ماه را با چشمان خود مشاهده کنند.

امروزه ما تصاویر و نقشه های بسیاری از سمت تاریک ماه را در اختیار داریم. اما با این حال، همچنان داستان های اسرارآمیز بسیاری در مورد نیمه پنهان ماه وجود دارد. اغلب این موضوعات، به مسئله عدم بازگشت انسان به کره ماه مرتبط هستند. نظریه پردازان توطئه بر این باور هستند که بیگانگان علاقه ای به بودن ما در این قمر ندارند. تاکنون تصاویر بسیاری نیز منتشر شده اند که بحث در مورد سازه های باستانی در سمت تاریک ماه را به یک موضوع جنجالی تبدیل می کنند!

پایگاه های بیگانگان

یوفولوژیست ها بر این عقیده اند که سمت تاریک ماه، محلی است که بیگانگان پایگاه های خود را در آن احداث کرده اند. اگر این دسته از بیگانگان، مهاجرانی از ماورای منظومه شمسی باشند، طبیعی است که برای ملاقات های مداوم از زمین، پایگاهی ثابت را در کره ماه ایجاد کرده باشند. برای این کار، چه جایی بهتر از سمت تاریک ماه؟ سازه های باستانی در سمت تاریک ماه چنانچه با این هدف ساخته شده باشند، احتمالا تصورات ما از بیگانگان و موقعیت آنان را به کلی تغییر خواهد داد.

برای تقویت این ادعا، یوفولوژیست ها اغلب از سخنان یکی از افسران سابق نیروی دریایی ایالات متحده با نام میلتون ویلیام «بیل» کوپر (Milton William Bill Cooper) نقل قول می کنند. او یکی از فعال ترین نظریه پردازان تاریخ آمریکا بود و همواره تاکید می کرد که قدرت های جهانی با موجودات فرازمینی در ارتباط بوده و این موضوع مهم را از جهانیان مخفی می کنند. او همچنین ویروس HIV را ساخته بشر می دانست که قرار بود همجنسگرایان، سیاهپوستان و بخش هایی از مردمان آمریکای لاتین را هدف قرار دهد.

در جریان یک گزارش مطبوعاتی در سال ۱۹۸۹، ویلیام کوپر سوگند یاد می کند که بیگانگان همواره در حال ملاقات از سیاره ما بوده و دولت آمریکا نیز با آنان در ارتباط است. او در این باره گفت: پایگاه مخفی بیگانگان در کره ماه که لونا (LUNA) نام دارد، توسط فضانوردان ماموریت آپولو دیده شده و از آن فیلم هایی نیز موجود است. وجود یک پایگاه عظیم، استخراج محتویات ارزشمند ماه توسط ماشین های بسیار بزرگ و همچنین تعداد بسیاری از سفینه های ناشناخته از جمله مواردی هستند که در سمت تاریک ماه قرار دارند.

یوفولوژیست ها می گویند که از این موارد، تصاویر و فیلم های بسیاری در دسترس هستند که همگی توسط دوربین های ناسا به ثبت رسیده اند! بیگانگان، پایگاه عظیمی را در سمت تاریک ماه ایجاد کرده اند و شواهد موجود، تماما از منابع معتبر و رسمی منتشر شده اند. در سال ۱۹۹۴، نیروی دریایی ایالات متحده به منظور نقشه برداری از قمر زمین، ماهواره ای تحت عنوان کلمانتین (Clementine) را به فضا پرتاب کرد. این ماموریت ۲ ماه به طول انجامید و تعداد ۱.۸ میلیون تصویر را به ثبت رساند. از میان این تعداد، تنها ۱۷۰ هزار تای آن به صورت عمومی منتشر شده و باقی آن ها به صورت محرمانه هستند. اگر بر روی کره ماه، چیزی به جز دهانه های برخورد و پستی و بلندی های طبیعی نیست، چه چیزی را از مردم پنهان می کنند؟ حتی در این باره یک فایل ویدیویی نیز تهیه شده که مجموعه ای از تصاویر مربوط به سازه های باستانی در سمت تاریک ماه را در کنار هم قرار داده است.

سفر ذهنی به کره ماه

یوفولوژیست ها معتقدند که یکی از مهم ترین شواهد مربوط به وجود سازه های باستانی در سمت تاریک ماه ، تجربه ای تحت عنوان سفر ذهنی و یا تجربه سایکیک است. اینگو سوان (Ingo Swann) به عنوان یکی از افراد باتجربه و شناخته شده در این زمینه، نقش به سزایی را در چنین ماموریت هایی ایفا کرد.

با توجه به موفقیت های بسیار شگفت انگیزی که داشته، گفته می شود که او یکی از بهترین بینندگان از راه دور بوده است. برای مثال، در سال ۱۹۷۳، سوان با بهره گیری از مهارت های ذهنی خود، از وجود حلقه در مدار سیاره مشتری خبر داد. این در حالی بود که وجود و یا عدم وجود حلقه ای از اجرام آسمانی در اطراف سیاره مشتری، تا سال ۱۹۷۹ بر دانشمندان ناشناخته بود و از این واقعیت مهم، سر انجام توسط فضاپیمای وویجر ۱ (Voyager 1) پرده برداری شد.

سوان چندین مرتبه با استفاده از یک فرد دیگر، مشاهدات خود را به صورت از راه دور برای ایالات متحده عملی می ساخت که از جمله آنان می توان به برنامه های جاسوسی اشاره کرد.

سوان همراه با فرد دیگری، یک سفر ذهنی به کره ماه را تجربه کردند که در طی آن، امکان مشاهده نواحی مختلف این کره برای او میسر می شد. در این تجربه، ۱۰ مختصات جغرافیایی مختلف از کره ماه مورد بررسی قرار گرفت که در این میان، قسمت هایی از سمت تاریک ماه نیز شامل آنان بود.

سوان با چشمان ذهنی خود، بخش های مختلفی از ماه را به صورت از راه دور مشاهده کرد و سرآخر تصمیم گرفت منطقه ای دور دست از چشم انسان را نیز واکاوی کند. منطقه ای که همواره از دیدگان بشر پنهان است!

پس از آنکه ارتباط ذهنی سوان برقرار شد، او نشانه هایی از یک فعالیت عجیب و غریب در سطح ماه را دید. گویی که ردپای حمل و نقل های غول آسا در این کره ناشناخته را مشاهده کرده باشد! او بعد از اندکی مشاهده راه دور، متوجه شد که فعالیت هایی فرازمینی در قمر زمین در حال اجرا هستند. او در این باره می گفت که در اعماق یک دهانه، هاله ای سبک رنگ دیده می شود که نور آن از سمت برج های بسیار بلند تابیده می شود. در ادامه سوان از وجود یک شخص یا یک چیز عجیب در ماه سخن گفت که ساخت پایگاه های باستانی در سطح ماه را در برنامه های خود دارد. به گفته وی، بیگانگانی که در ماه حضور دارند، علاقه چندانی به مکالمه با ما زمینی ها از خود نشان نمی دهند. از این جهت، تنها راه اطلاع از برنامه های آنان استفاده از فعالیت جاسوسی از طریق سفر ذهنی به کره ماه است. سازه های باستانی در سمت تاریک ماه موضوعی بود که ذهن سوان و سایر سران ایالات متحده را با خود مشغول کرد.

بازگشت به ماه

مانند تعداد دیگری از نظریه های توطئه، موضوع سازه های باستانی در سمت تاریک ماه هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و به طور قطع بر یقین نمی توان آنان را رد و یا تایید کرد. تنها راهکار موجود برای پرده برداری از واقعیت، بازگشت دوباره انسان به ماه است.

ظاهرا هم ناسا سعی دارد چنین برنامه ای را عملی ساخته و مجددا انسان را به سمت همسایه زمین ببرد. در واقع، این بار قرار است که ۴ فضانورد از آژانس فضایی ناسا، ماموریت جدیدی را به نیمه تاریک ماه اجرا کنند! ماموریتی که قادر باشد به سوالات بسیاری پاسخ دهد. چه چیزی در نیمه تاریک ماه، در انتظار فضانوردان است؟ آیا این مسئله یک بار برای همیشه تمامی شایعات و گمانه زنی های موجود را حل و فصل می کند؟

سوراخ لایه اوزون به کوچک ترین ابعاد خود در چند دهه گذشته رسید!

سوراخ لایه اوزون حفره ای در پوشش محافظی سیاره بوده که بر اساس ادعای دانشمندان ناسا (NASA)، در حال حاضر به کوچک ترین حالت خود از سال ۱۹۸۸ رسیده است.

به گزارش گجتنیوز، مدت هاست که اکثر بررسی های محیط زیستی دانشمندان، از وضعیت بد آب و هوایی سیاره آبی ما خبر می دهند،  اما خوشبختانه به تازگی اعلام شد که سوراخ لایه اوزون زمین که در حال کوچک شدن بوده، به وضعیتی مساعد رسیده است. اندازه گیری های اخیر نشان داد که بیشترین ابعاد این بخش از اتمسفر سیاره در سال جاری، مربوط به ماه سپتامبر بوده و قطر اندازه گیری شده ۱۹.۷ میلیون کیلومترمربع (در حدود ۲.۵ برابر مساحت کشور آمریکا) اعلام شد.

با این حال ابعاد اعلام شده نسبت به سال گذشته ۳.۴ میلیون کیلومترمربع کم تر است. دلیل اصلی کوچک تر شدن سوراخ لایه اوزون به گرم تر شدن شرایط هوا در اتمسفر، از سال ۲۰۱۶ مربوط می شود؛ افزایش دما باعث زدودن مواد شیمیایی مانند کلورین و برومین که عوامل آسیب رسان به اتمسفر محافظ زمین هستند، شده است.

با این حال بهبود شرایط کلی سوراخ لایه اوزون به تلاش های بین المللی که از دهه هشتاد میلادی، در جهت ممنوعیت تولید مواد شیمیایی مضر برای اتمسفر زمین صورت گرفتند، مدیون است. پل ای نیومن (Paul A. Newman) دانشمند ناسا در این رابطه می گوید که شرایط آب و هوایی قطب جنوب در حال حاضر به گونه ای بوده که باعث بهبود شرایط لایه اوزون شده است؛ این تغییر وضعیت به تفاوت هایی که در وقوع طوفان در هر سال، نسبت به سال های گذشته به وجود می آید، شباهت زیادی دارد. به این صورت که شرایط دمایی خاص امسال باعث بهتر شدن وضعیت لایه محافظ سیاره شد.

اخبار مربوط به این پدیده هم زمان با سی امین سالگرد کشف سوراخ لایه اوزون که باعث تنظیم توافقی بین المللی برای محدود کردن آسیب های وارده توسط کشورها به این بخش از زمین شد، اعلام شده است. کاهش غلظت بخش گازی محافظ سیاره بیشتر از همه در قطب جنوب اتفاق افتاده است و به همین خاطر، افراد ساکن شهرهای واقع در نیمکره جنوبی، به نسبت سایر ساکنین زمین در معرض خطر جدی تری هستند.

همانطور که اطلاع دارید لایه اوزون که از گازی بدون رنگ تشکیل شده، انسان ها را در برابر تشعشعات ماورا بنفش موجود خورشید محافظت می کند و از بروز بیماری هایی مانند سرطان پوست و آب مروارید چشم که در نبود این پوشش محافظ به وجود می آیند، جلوگیری می کند.

تاثیر مخرب کلروفلوئوروکربن ها بر مولکول های اوزون برای اولین بار در دهه هفتاد میلادی کشف شد و در بیست سال پس از آن، سوراخ لایه اوزون به یک مسئله جهانی تبدیل شد. نگرانی افکار عمومی در سطح بین المللی، از آسیب های چشمی و پوستی ناشی از این پدیده باعث شد تا در ابتدا ۲۴ کشور مهم جهان توافق نامه ی منع تولید کلروفلوئوروکربن ها را امضا کنند و پس از مدتی این تعداد به ۱۹۷ کشور رسید.

توافق صورت گرفته در نوع خود منحصر به فرد بود و بررسی های اخیر دانشمندان نشان داد که بشریت در حال دست یابی به هدف مشخص شده برای آن، یعنی نگهداری از لایه محافظ زمین، است. ماریو مولینا (Mario Molina)، دانشمندی که در کشف سوراخ لایه اوزون نقشی کلیدی داشت و بعدها به خاطر این یافته جایزه نوبل را نصیب خود کرد، در این باره می گوید که مشاهده ی به ثمر رسیدن تلاشی که از تعدادی تحقیق عملی شروع شد و در نهایت به جنبشی جهانی در جهت حفظ سیاره مبدل شد، بسیار لذت بخش است.

کلروفلوئوروکربن ها پیش از این به واسطه ساخت یخچال ها، قوطی های اسپری و دستگاه های تهویه هوا تولید می شدند و از آنجایی که طول عمر بالایی دارند، در حدود صد سال زمان نیاز است تا بخشی از مواد شیمیایی مضر تولیدشده که تا قبل از دهه هشتاد میلادی وارد جو زمین شدند، از بین بروند.

البته به تازگی تحقیق دیگری در این رابطه،  در ژورنال “Nature Communications” به چاپ رسید که از تاثیرات ماده شیمیایی خطرناک دیگری با نام دیکلورومتان (dichloromethane) بر روی لایه اوزون خبر داد و اعلام شد که در طول ده سال گذشته، میزان دیکلورومتان موجود در اتمسفر دو برابر شده است. اگر تولید این ماده همچنان افزایش یابد، بازگشت وضعیت لایه حافظ زمین به شرایط قبل از دهه هشتاد میلادی بیشتر از سی سال به تعویق می افتد.

جالب است بدانید که بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی ناسا، سوراخ لایه اوزون در سال ۲۰۰۰ به بزرگ ترین حالت خود رسید و قطر آن ۲۹.۸ میلیون کیلومترمربع اندازه گیری شد.

تصمیم چین برای ساخت بزرگ ترین کشتی جزیره ساز دنیا

چینی ها قصد ساخت بزرگ ترین کشتی جزیره ساز دنیا را دارند. این نوع کشتی  برای ساخت جزیره های مصنوعی به کار می رود.

به گزارش زومیت، رسانه های دولتی چین از هدف این کشور برای ساخت یک کشتی بزرگ خبر داده اند؛ کشتی بزرگی که از آن به عنوان یک جزیره ساز جادویی یاد می شود. تیان کون هائو، ظاهرا بزرگ ترین کشتی لایروب آسیا خواهد بود. تیان کون هائو در واقع نسخه ی بزرگ تری از کشتی هایی است که چین در گذشته برای ایجاد جزایر مصنوعی در دریای چین ساخته بود.

کشتی جدید قادر به حفاری با سرعت ۶ هزار متر مکعب در ساعت است؛ حجمی تقریبا برابر با سه استخر استاندارد. جزایر مصنوعی با استخراج مقادیر عظیمی از شن و ماسه و در ادامه، رساندن ماده ی مورد نظر به  سطح یک جزیره ی موجود که می تواند یک صخره ی دریایی مناسب یا حتی یک صخره مرجانی باشد، ساخته می شوند. با استفاده از این فرآیند، می توان خشکسارهایی با توان پشتیبانی از پایگاه های نظامی و نوارهای هوایی ایجاد کرد.

این روش همواره به طور گسترده توسط چین مورد استفاده قرار می گیرد. روش حفاری در دبی نیز محبوب است و می توانیم به مجمع الجزایر پالم جمیرا به عنوان مثالی شناخته شده از تکنیک اخیر اشاره کنیم. با این حال، تلاش های مشابه برای تغییر خشکی ها و زمین ها در سراسر جهان مورد توجه است: شماری از مصب های رودهایی خاص در ایالات متحده، اروپا و استرالیا در محدوده ای تا بیش از ۵۰ درصد از خط ساحلی آن ها، با همین ساختار مصنوعی افزوده شده است.

به سوی دریاها

با وجود تمایل چین به ساخت جزایر مصنوعی، انتقادات مختلفی در این زمینه صورت گرفته است. نگرانی های مطرح شده، در مورد ادعاهای جنجال برانگیز این کشور در زمینه ی خشکی های اطراف و همچنین تمایل آن  به نادیده گرفتن انتقاد از استقرار تأسیسات نظامی حاصل از ساخت این جزیره ها است. انتقادات اخیر از سوی ایالات متحده و دیگر کشورها مطرح شده است.

از سویی دیگر، نگرانی هایی وجود دارد درباره ی اینکه شاید خشکی های ایجادشده به طور خاص پایدار نباشند. گزارش های اخیر نشان می دهند که مجموعه ای از جزایر مصنوعی طراحی شده در دبی که طرح آن ها از نظر ظاهری شبیه به نقشه ی کره ی زمین است (پروژه ی انجام شده توسط گروه سازنده ی مجمع الجزایر جمیرا)، از سال ۲۰۱۱ تا کنون مقداری دچار فروسایش (کاهش ارتفاع) شده است.

در عین حال، نگرانی هایی جدی در مورد تأثیر احتمالی روند ساخت وساز در آب، بر اکوسیستم های فعلی وجود دارد. به همین ترتیب، استدلال شده است که ساخت جزایر مصنوعی شکل جدیدی از گسترش شهرها محسوب می شود. جزایر مصنوعی به طور بالقوه می توانند زمینه را برای برآورده ساختن نیازهای کشاورزی و مسکونی جمعیت های رو به رشد ما فراهم کنند. با این حال، بسیار مهم است که ما از این فناوری با مراقبت و با دقت مناسب استفاده کنیم. ساخت وساز بدون کنترل، خواه در دریا و خواه در خشکی ، می تواند آسیب های زیادی به اکوسیستم اطراف خود وارد کند. باید توجه کنیم که روش های جایگزینی هم وجود دارد؛ روش هایی مانند ساختن شهرهای شناور یا حتی شهرهای زیر آب. این گزینه ها می توانند از لحاظ اکولوژیکی هم قابل قبول باشند.

افزایش رکورد بهره وری سلول های خورشیدی کوانتوم دات

پژوهشگران رکورد جدیدی برای بهره وری سلول های خورشیدی کوانتوم دات ثبت کرده اند: ۱۳.۴ درصد.

به گزارش زومیت، پژوهشگران آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر (NREL) در وزارت انرژی ایالات متحده موفق شدند رکوردی جدید در بهره وری سلول های خورشیدی کوانتوم دات ثبت کنند.

کوانتوم دات های کلوییدی، موادی الکترونیکی هستند و به سبب اندازه ی بسیار کوچک خود (معمولا ۳ تا ۲۰ نانومتر)، خواص نوری فوق العاده ای از خود نشان می دهند. سال ۲۰۱۱ بود که سلول های خورشیدی کوانتوم دات به عنوان جدیدترین فناوری برای تبدیل نور خورشید به الکتریسیته با بهره وری بالا در چارت های آزمایشگاه NREL ظاهر شدند. نخستین سلول های خورشیدی کوانتوم دات با سولفید سرب ساخته شدند و بهره وری آن ها ۲.۹ درصد بود. سال گذشته دانشگاه تورنتو توانست بازده این سلول های خورشیدی را به عددی دورقمی، یعنی ۱۲ درصد برساند. این بهبود به سبب درک بهتر اتصالات بین واحدهای جداگانه کوانتوم دات، بهتر شدن ساختار کلی دستگاه و کاهش نقص های کوانتوم دات ها حاصل شد.

در آخرین پیشرفت در زمینه ی سلول های خورشیدی کوانتوم دات، از ماده ای کاملا متفاوت استفاده شده است. این کوانتوم دات جدید، سرب سزیم تری یدید (CsPbI3) و عضوی از جدیدترین خانواده ی  هالید پروسکایت  است. سرب سزیم تری یدید در حالت کوانتوم دات خود ولتاژی بسیار زیاد (در حدود ۱.۲ ولت) در مدارهای باز تولید می کند.

جوزف لوتر، دانشمند ارشد و مدیر پروژه در گروه مواد شیمیایی و دانش نانو در آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر، می گوید: این ولتاژ که با بند گپ این ماده ترکیب شده است، سرب سزیم تری یدید را به گزینه ای مناسب برای لایه ی بالایی سلول های خورشیدی مولتی جانکشن تبدیل می کند.

سلول خورشیدی مولتی جانکشن، نوعی از سلول های خورشیدی است که اتصال های p-n متعددی دارد و هر یک از این اتصال ها از مواد نیمه رسانای متفاوتی ساخته شده است. سلول بالایی در سلول های خورشیدی کوانتوم دات باید بازده زیادی داشته باشد و در عین حال شفاف باشد تا امواج نور خورشید بتوانند به لایه های پایینی برسند. سلول های تاندم نسبت به پنل های خورشیدی سیلیکونی که بازار را قبضه کرده اند، بازده بیشتری دارند.

این پیشرفت در مقاله ای با عنوان «آرایه های کوانتوم دات CsPbI3 با پویایی بهبودیافته در سلول های فتوولتاییک ولتاژ بالا با رکورد بازدهی» در ژورنال Science Advances منتشر شده است. در نوشتن این مقاله، ارین ساهارینا، اشلی مارشال، جفری کریستن، استیون هاروی، پیتر سیزیلسکی، لنس ویلر، فیلیپ شولز و متیو برد از آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر و لین لین از داشنگاه واشنگتن همکاری کردند.

رویکرد مولتی جانکشن اغلب برای کاربردهای فضایی استفاده می شود. در این موارد، بازده بالا، مهم تر از قیمت تمام شده ی سلول خورشیدی است. پروسکایت کوانتوم دات که توسط لوتر و گروه مشترک آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر و دانشگاه واشنگتن توسعه داده شده است، می تواند با فیلم های نازک پروسکایتی و ارزان جفت شود و بازدهی به اندازه ی سلول های خورشیدی فضایی داشته باشد؛ اما قیمت آن از پنل های خورشیدی سیلیکونی ارزان تر باشد. به این ترتیب این سلول ها به فناوری ایده آلی برای کاربردهای زمینی و فضایی تبدیل می شوند.

ارین ساهارینا، دانشجوی دکترای دانشگاه واشنگتن که در NERL پژوهش می کند، می گوید: در بیشتر مواقع، مواد استفاده شده در کاربردهای فضایی و سقف خانه ها کاملا متفاوت هستند. دیدن پیکربندی هایی که می توانند برای هر دو مورد مناسب باشند، هیجان انگیز است.

پژوهش آزمایشگاه ملی انرژی های تجدیدپذیر بودجه ی خود را از دفتر علوم وزارت انرژی تأمین می کند؛ اما ساهارینا و لین کمک هزینه ی تحصیلی و پژوهشی خود را از ناسا می گیرند.

NREL آزمایشگاه ملی زیر نظر وزارت انرژی ایالات متحده است که وظیفه ی تحقیق و توسعه ی انرژی های تجدیدپذیر و بازده آن ها را بر عهده دارد.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

اول بهمن ماه سال 1368 در تهران متولد شدم و در حال حاضر هم ساکن تهرانم. سی تیر سال 94 ازدواج کردم و در یازده بهمن سال 95 هم صاحب یک فرزند پسر به نام آرمان شدم. مقطع کارشناسی رو در رشته مترجمی زبان انگلیسی به پایان رسوندم و در کنار دانشگاه، فارغ التحصیل دوره های روزنامه نگاری، از مرکز مطالعات رسانه ها شدم. از دوران نوجوانی به کار در رادیو و مطبوعات علاقه مند بودم و همین علاقه بود که منو به سمت گذروندن دوره های ژورنالیزم و همکاری با برخی از شبکه های رادیویی، سوق داد. از آبانماه سال 1392، خبرنگار مؤسسه مطبوعاتی ایران هستم و نویسنده سرویس ورزشی روزنامه ی ایران سپید. گه گاه هم برای روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا در حوزه ی اجتماعی و ورزش نابینایان مینویسم. از سال 1388، همکاری خودم رو با شبکه ی رادیویی ورزش در حوزه آیتم سازی شروع کردم و به تدریج، خبرنگار ورزش نابینایان در برنامه های شکوه اراده و جهان ورزش معلولین شدم. در برنامه امروز با ورزش هم اخبار حوزه ورزش معلولین رو میخوندم. از سال 92، با دوستانم، مجموعه برنامه ای رو با نام زندگی ادامه داره در رادیو فصلی کلید زدیم و بعد هم برنامه ای رو با نام لحظه های خودمونی در این شبکه تولید کردیم. علاوه بر رادیو ورزش و رادیو فصلی، سابقه همکاری با رادیو سلامت و رادیو کتاب رو هم دارم و در حال حاضر، کارشناس مجری برنامه شش نقطه در رادیو تهران هستم. در سال 94 همکاری خودمو با شرکت پکتوس، تولید کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ی نابینایان آغاز کردم و مسئول روابط عمومی و مدیر وبسایت نابینایان این شرکت به نشانی pactos.net هستم. از دوران کودکی، به تغییرات جوی، مطالب مرتبط با آب و هوا علاقه داشتم و مطالعات بسیاری رو در این زمینه آغاز کردم. همین علاقه بسیار بود که باعث شد در سال 1391، وبلاگی رو در زمینه پیش بینی وضعیت هوای استان تهران در سامانه بلاگفا راه اندازی کنم. استقبال بسیار همشهری های تهرانی، منو مجاب کرد تا در آذرماه سال 1393، یک وبسایت تخصصی در حوزه آب و هواشناسی راه اندازی کنم. این شد که در حال حاضر، مدیر وبسایت هواشناسی تهران ودر، به نشانی های tehranweather.ir iran-weather.ir هستم. از مهر ماه سال 1392 بود که وارد این محله ی با صفا شدم و سعی می کنم در حد توان، برای هم محلی ها مفید باشم. اگه با من کاری داشتین، آدرس میلم AMIRSARMADI68@GMAIL.COM هست و شماره تماس من هم 0935 44 33 265. دیگه چیزی ندارم بگم جز اینکه،،،،،،،،،،،، عمر گران، میگذرد. خواهی نخواهی. سعی بر آن کن نرود رو به تباهی.
این نوشته در آیفون, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

14 پاسخ به روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام خواندیم و مستفیض گشتیم. از همین ابر ها اگه داشتید باز بفرستید خیلی آروم و خوشگل بارون می بارن. این دو روزه که دارن یواش یواش می بارن!!!!

 2. 2
  محمد شریفی says:

  سلام مرسی امیر جان همیشه خوش خبر باشی از سایت پکتوس خوندم

  لطف کنید لینک کانال هواشناسی را بزارید باز هم مرسییییییی

 3. 3

  سلام امیر جان. عالی بود عالی، مخصوصا بخش مرورگرش که قراره از چند وت دیگه به امید خدا بدبخت بشیم. راستی قرار بود مکان یاب واتساپ رو هم معرفی کنی، گویا یادت رفته. خب مجبورم به بیان زیبای خودم مطرحش کنم. آقا قضیه اینه که واتساپ جدیدا امکان ارسال مکان رو واسه کاربران فراهم کرده، یعنی چی؟ خب یعنی اینکه من یه جایی هستم و با روشن کردن جی پی اس گوشیم، وارد قسمت ارسال پیام برای مخاطب یا گروه خاصی میشم و بعد با زدن روی دگمه attachment یا پیوست، از میون گزینه ها مکان رو انتخاب می کنم و بعد یه لینک واسه مخاطب یا گروه مورد نظر ارسال میشه. وقتی اونا این لینک رو توی برنامه های مسیریاب باز کنن می تونن روی نقشه موقعیت دقیق ما رو ببینند. قصه ما به سر رسید، غصه ما سر نرسید. بالا رفتیم خبری نبود، اومدیم پایین جامونو گرفته بودن.

 4. 4
  سیمرغ says:

  سلام امیر. به نظر میرسد این وزیرِ دانشمند و تن نازِ ارتباطات, به آرزویِ خود و استادِ سابقش رسید, و جیبِ دوستانِ خود در شرکتهای خدمات دِهیِ اینترنت را پر اسکناس کرد.. ما از طرفِ خود, به تمامِ ملتِ همیشه در صحنه, باز گشت به دورانِ پارینه سنگی و غار نشینیِ جهانِ اینترنت را, به همه گی تبریک میگوییم.

 5. 5
  مهدی 313 says:

  سلام امیر جان
  باز هم دست مریزاد. خوب و عالی. بخصوص قسمت نیمه تاریک ماه. فکر کنم این قسمتهای فضا رو برای من میذاری که خییییلی دوست میدارم.
  موفق و پیروز باشی

 6. 6
  شادمهر says:

  سلام امیر جان از خوندن بخش هایی از خبر ها بسیار لذت بردم
  و ممنونم از انتشارشون موفق باشی

 7. 7
  اکبر غفارزاده اکبر غفارزاده says:

  سلااام به داش امیر گل گلاب بسیار عالی و توپ بود. مقسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *