روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

عرض سلام و ادب به شما دوستان خوبم در تارنمای گوش کن.
امروز هم خدمت رسیدم با مروری بر آخرین اخبار جهان فناوری در هفته های اخیر.
این مجله ی خبری ۲۳ هزار و ۴۰۰ کلمه ای با ۴۵ خبر و گزارش متنوع از جای جای جهان پیش روی شماست که امیدوارم از خواندن آن بهره کافی و وافی را ببرید

منبع گرداوری اخبار، وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است.

محققان ایرانی به فناوری باتری هسته ای دست یافتند

بر اساس گزارش دستیار ویژه سازمان انرژی اتمی ایران، با دستیابی دانشمندان نخبه ی کشور به فناوری تولید باتری هسته ای، ایران در ردیف پنج کشور دارنده این فناوری قرار گرفت.

به گزارش زومیت، علی اصغر زارعان در دیدار با استاندار قزوین و پس از توافق برای دریافت زمین برای ایجاد مرکز تحقیقات هسته ای در این استان، اعلام کرد: «بعد از برجام گشایش هایی در کشور در حوزه علمی ایجاد شده است و توانسته ایم با برخی کشورها همکاری های علمی را گسترش دهیم.»

معاون سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: ایران اسلامی سرزمین دانش و آگاهی است و به همین دلیل توانسته ایم در حوزه دانش هسته ای صلح آمیز حرف زیادی برای گفتن داشته باشیم و هر روز با حرکت در توسعه علمی آن به دستاوردهای جدیدی می رسیم. در حوزه باتری هسته ای در حال حاضر چند کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه به این فناوری رسیده اند که خوشبختانه پس از ۴ سال تلاش شبانه روزی، امروز ایران هم در ردیف این کشورها قرار گرفته و به این تکنولوژی دست  یافته است.

بر اساس گزارش زارعان، با تولید باتری هسته ای دیگر عمر باتری موبایل، باتری قلب و باتری تأسیسات و تجهیزات پزشکی، صنعت نفت و حفاری که همواره به شارژ نیاز داشت، با عمر بیش از ۵ تا ۵۰ سال بدون شارژ می تواند در خدمت سلامت و بهداشت مردم قرار گیرد و تحولی بزرگ در این عرصه ایجاد کند.

وی تأکید کرد که در انتقال ماهواره های فضایی که به انرژی ثابت نیاز دارد با این باتری هسته ای گام بزرگی برداشته  و این نیاز هم تأمین خواهد شد.

قرارگیری ربات مانکن دانشگاه شریف در بین هشت طرح برتر دنیا

تیمی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف ربات مانکنی طراحی کرده اند که در مسابقه بهترین طراحی ربات در کنفرانس رباتیک اجتماعی ۲۰۱۷ در کشور ژاپن، در بین هشت طرح برتر دنیا قرار گرفته است.

به گزارش زومیت، علی مقداری، مدیر قطب علمی طراحی، رباتیک و اتوماسیون دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، اعلام کرد در کنفرانس رباتیک اجتماعی امسال که هفته گذشته در شهر سوکوبو ژاپن برگزار شد، بیش از ٢٢ کشور شرکت داشتند که طرح ربات مانکن دانشگاه صنعتی شریف با نام «روما»، در بین ٨ طرح برتر قرار گرفت و  به عنوان فینالیست، لوح یادبود دریافت کرد.

وی تأکید کرد که ربات روما نخستین مانکن رباتیک در ایران است که با تلاش اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است.

به گفته ی مدیر قطب علمی طراحی، رباتیک و اتوماسیون دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف، طراحی جذاب و متفاوت، قابلیت های حرکتی، حرکت مفاصل گردن، شانه و آرنج در شبیه ترین حالت به انسان، چرخش ۳۶۰ درجه ای کل بدن، کنترل حرکات و برنامه ریزی توسط اپلیکیشن اندروید، از قابلیت های این ربات هستند.

بر اساس گزارش وی، قابلیت برنامه ریزی سناریوهای حرکتی متفاوت و قابل اجرا به صورت متناوب، قابلیت برنامه ریزی حالات بدنی متفاوت در فواصل زمانی مشخص، قابلیت های هوش مصنوعی، شناسایی مشتری و چرخش به سمت او، تعامل حرکتی با مشتری و قابلیت پخش پیام صوتی (خوشامدگویی و ارائه مشخصات لباس) از دیگر قابلیت های ربات مانکن روما هستند.

علی مقداری، مینو عالمی، احسان صفری، احمد زیبافر، لیلا فریان، علی قربان دایی پور، امین رضاسلطانی و علیرضا طاهری اعضای تیم دانشگاه صنعتی شریف هستند که موفق به ساخت این ربات شده اند.

روش شناسایی گوشی های رجیستر شده

از چهاردهم آذر نود و شش فاز دوم رجیستری گوشی های موبایل آغاز شد و در این مرحله تمامی گوشی های اپل برای فعال شدن در شبکه ی موبایل کشور، باید رجیستر شوند. بر این اساس تشخیص قاچاق یا رسمی بودن گوشی مهم است.

به گزارش زومیت، فاز دوم اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل از سه شنبه ی گذشته آغاز شده است، بر این اساس تمامی خریداران گوشی ها و تبلت های اپل هنگام خرید باید از اصالت دستگاه مطمئن شوند.

تشخیص اصالت گوشی

برای تشخیص اصل یا قاچاق بودن گوشی لازم است خریدار ابتدا شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) روی جعبه دستگاه را به شماره ی ۷۷۷۷ پیامک کند. همچنین می تواند با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* و انتخاب گزینه استعلام اصالت، قبل از خرید و پرداخت هزینه، از اصالت گوشی مطمئن شود.

سپس گوشی یا تبلت خریداری شده باید در شبکه اپراتوری نیز فعال شود؛ بر این اساس لازم است خریدار کد فعال سازی (Activation Code) را هنگام خرید از فروشنده دریافت کند؛ به خریداران توصیه می شود برای پیشگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، کد فعال سازی را بلافاصله استفاده و دستگاه را فعال کنند.

برای فعال سازی نیز خریدار باید کد دستوری #۷۷۷۷* را شماره گیری کرده و عدد مربوط به گزینه فعال سازی را انتخاب کند. پس از آن شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی، کد فعال سازی مربوط به آن و شماره سیم کارتی را که می خواهد از آن استفاده کند به ترتیب وارد  کند. پس از تائید اطلاعات وارد شده، پیام موفقیت آمیز بودن فرآیند، روی صفحه گوشی قابل مشاهده است.

توجه: خریداران باید تمامی مراحل استعلام را خودشان انجام دهند و پس از اطمینان از اصالت گوشی مورد نظر و قانونی و استاندارد بودن آن، تلفن همراه مورد نظر خود را خریداری کنند.

تطبیق شناسه گوشی با شناسه جعبه

یکی دیگر از مراحل تشخیص اصل بودن گوشی تطبیق شناسه ی گوشی با کد درج شده روی جعبه ی دستگاه است. بر این اساس لازم است خریدار کد دستوری #۰۶#* را شماره گیری کرده و شناسه ی ۱۵ رقمی (IMEI) گوشی را دریافت کند. این کد باید با شناسه ی ثبت شده روی جعبه دستگاه یکی باشد.

توجه: گوشی های دو سیم کارته دارای دو شناسه IMEI و گوشی های چند سیم کارته دارای چند IMEI هستند.

از سوی دیگر کاربران باید به این نکته توجه کنند که پس از فعال سازی، تلفن همراه فقط روی سیم کارت فعال شده، قابلیت استفاده از شبکه را خواهد داشت و در صورتی که دارنده گوشی یا تجهیز بخواهد از سیم کارت دیگری استفاده کند باید فرایند انتقال بهره بردار را با شماره گیری کد دستوری #۷۷۷۷* و ارسال عدد مربوط به گزینه انتقال بهره بردار انجام دهند؛ در غیر این صورت تلفن همراه روی سیم کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهد بود.

درهمین حال گوشی های اپل که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند، درصورت تعویض سیم کارت باید فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.

سرشماره همتا

رجیستری گوشی هیچ گونه هزینه ای برای خریدار ندارد و تمامی پیامک های مربوط به استعلام گوشی و اطلاع رسانی در این زمینه تنها با سرشماره HAMTA برای مشترکان ارسال می شود و اگر پیامکی با سرشماره دیگری در پاسخ به کاربر ارسال شود، جعلی بوده و به هیچ وجه قابل استناد نیست.

لازم است کاربران پس از خرید دستگاه، فاکتور رسمی با مهر فروشگاه که شماره شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه روی آن درج شده را از فروشنده دریافت کنند و درصورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیرقانونی بودن گوشی یا تجهیز، فروشنده پاسخگو خواهد بود.

گوشی مسافری

مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه، تبلت، مودم یا هر دستگاه سیم کارت خوری خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور می کنند، باید شناسه بین المللی ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه خریداری شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران هنگام ثبت شناسه ی گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند و در آخر، پس از دریافت کد فعال سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند.

عوارض گمرکی و ارزش گذاری کالای مسافری براساس ارزش  کالای ثبت شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می شود.

شماره هایی که نباید فراموش کنید

در فرآیند ثبت و شناسه دار کردن گوشی های تلفن همراه، برای اعلام شکایت یا پیگیری مشکلات احتمالی، سامانه ۱۲۴ و مرکز تماس ۰۹۶۳۶۶ اعلام شده است.

خریداران می توانند درصورت بروز هرگونه مشکل یا شکایت در زمینه ی استعلام، انتقال مالکیت، هزینه، فعال سازی، جعل در فاکتور و شماره سریال تجهیز و مشکلات گمرکی با سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ یا شماره ۱۳۵ سازمان تعزیرات حکومتی تماس گرفته یا به پورتال سازمان تعزیرات مراجعه کنند.

برای شکایت از مشکلات فنی شامل دریافت نکردن سرویس از شبکه تلفن همراه باوجود طی تمام مراحل فعال سازی و دریافت پیامک تائیدیه فعال شدن گوشی، موضوع باید به مرکز تماس طرح به شماره ۰۹۶۳۶۶ اعلام شود.

توجه: گوشی یا تبلت سیم کارت خوری که از مبادی قانونی وارد کشور نشده و شناسه IMEI آن ثبت نشده باشد، پس از گذشت یک ماه قطع شده و به هیچ عنوان در شبکه اپراتورهای کشور قابل استفاده نخواهد بود.

ایرانسل و بانک پاسارگاد از کیف پول الکترونیکی کیپاد رونمایی کردند

ایرانسل در شهر مشهد و در رویدادی مشترک با بانک پاسارگاد، از کیف پول همراه الکترونیکی با نام کیپاد رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، صبح روز پنجشنبه ی گذشته، در رویدادی مشترک بین ایرانسل و بانک پاسارگاد و با حضور استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد، مدیر بازاریابی ایرانسل، مدیرعامل بانک پاسارگاد و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از کیف پول الکترونیکی همراه با نام کیپاد رونمایی شد. این کیف پول که با استفاده از چیپ های NFC فعالیت می کند، برای پرداخت مبالغ خرد و تا ۵۰ هزار تومان کاربرد خواهد داشت.

در حال حاضر پرداخت هزینه   در بخش های حمل و نقل عمومی اعم از قطار شهری و اتوبوس و هم چنین فروشگاه های منتخب از طریق این کیف پول الکترونیکی در دسترس است. به گفته ی مدیران بانک پاسارگاد، تا بدین لحظه ۳۵۰ کارت خوان NFC در فروشگاه های منتخب نصب شده؛ البته برنامه ریزی این بانک تعبیه ی ۲۰  هزار کارت خوان در سطح شهر است.

در بخش حمل و نقل نیز هم اکنون دو هزار اتوبوس، ۱۰۵ گیت قطار شهری و ۴۶ گیت BRT به دستگاه های پشتیبان از کیپاد مجهز شده اند.

در ابتدای مراسم باقر صمدی، مدیر بازاریابی ایرانسل، به ارائه ی اطلاعاتی از فعالیت های ایرانسل و سهم بازار این اپراتور در مشهد پرداخت. وی گفت: بیش از ۳۰ میلیون مشترک ۳G در شبکه ی ایرانسل وجود دارند و بیش از ۲۷۰۰ شهر و دهستان نیز تحت پوشش این شبکه قرار دارند. در حال حاضر ۱۳.۵ میلیون گوشی سازگار با شبکه ی نسل چهار در ایران فعال است که بیش از ۱۰ میلیون از آن ها در شبکه ی ایرانسل فعال هستند.

صمدی در ادامه در رابطه با اهمیت شهر مشهد برای ایرانسل گفت: ایرانسل در مشهد بیشترین سهم از بازار را نسبت به دو اپراتور دیگر در اختیار دارد و به همین دلیل بسیاری از سرویس های خود را ابتدا در این شهر راه اندازی می کند. از بین ۲.۷ میلیون کاربر ایرانسل در مشهد، بیش از ۱.۴ میلیون کاربر دیتا وجود دارد که ۷۴۲ هزار نفر از آن ها از گوشی مجهز به چیپ NFC بهره می برند.

مدیر بازاریابی ایرانسل در ادامه به همکاری دوساله ی این اپراتور با بانک پاسارگاد برای پروژه ی کیف پول الکترونیکی اشاره کرد.

در ادامه ی این مراسم فلاح جوشقانی مدیر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به اهمیت ICT و رشد فناوری در این حوزه اشاره کرد. به گفته ی وی، پس از اهمیت بیشتر به خصوصی سازی در ICT، رشد قابل توجهی در این بخش رخ داده است که حضور سه اپراتور اصلی و پنج اپراتور مجازی و رقابت میان آن ها سهم بسزایی در این زمینه داشته و پروژه ی کیف پول الکترونیکی کیپاد یکی از نتایج این رقابت است.

در پایان مراسم، مجید قاسمی مدیر بانک پاسارگاد به اهمیت ICT و رشد تکنولوژی در این حوزه و ضرورت بر ارائه ی سرویس های مبتنی بر آن اشاره کرد. به گفته ی قاسمی، ۹۶ درصد از تراکنش های بانک پاسارگاد به صورت مجازی انجام می شود و این موضوع اهمیت این حوزه را به خوبی نشان می دهد. افزایش تمایل کاربران به استفاده از سرویس های مجازی، نیاز به شعبه  های بانک در آینده ای نزدیک را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

پاسخ اسنپ به ابهامات پیرامون میزان دسترسی‌های اپلیکیشن این سرویس در گوشی های هوشمند

اسنپ به ابهامات ایجاد شده در رابطه با میزان دسترسی اپلیکیشن این سرویس در گوشی های هوشمند، پاسخی رسمی ارائه داد.

به گزارش زومیت، چندی پیش با انتشار ویدیویی در فضای مجازی مبنی بر مقایسه ی میزان دسترسی  اپلیکیشن های سرویس  های مطرح اشتراک  خودرو و حمل و نقل عمومی، اعتراضات گسترده ای پیرامون دسترسی های بیشتر اسنپ نسبت به رقبای آن ایجاد شد. در این ویدیو که به مقایسه ی اسنپ، تپسی و کارپینو پرداخته شده بود، فردی که خود را متخصص معرفی می کند! دسترسی های گوشی (Phone)، مخاطبین (Contacts)، حافظه ی ذخیره سازی (Storage) و مکان کاربر (Location) در اسنپ را در مقایسه با دسترسی مکان کاربر در سرویس های تپسی و کارپینو مقایسه و نقد می کند.

اولین نکته ای که در رابطه با این ویدیو شایان ذکر است، عدم دسترسی اسنپ به حافظه ی گوشی از نسخه ی ۳.۳.۳ به بعد است (در حال حاضر نسخه ی ۳.۳.۹ اپلیکیشن در اختیار کاربران قرار دارد). اما در رابطه با سه دسترسی دیگر، همچنان نکات مبهمی وجود دارد که زومیت برای شفاف سازی بیشتر آن نسبت به تماس با کارشناسان اسنپ و گفت و گو در این خصوص اقدام کرد که در ادامه می توانید پاسخ رسمی این سرویس را مطالعه کنید.

زومیت: اپلیکیشن اسنپ در حال حاضر هنگام نصب، چندین دسترسی را از کاربران گوشی های هوشمند طلب می کند. مهم ترین دسترسی مورد نیاز که برای استفاده از سرویس اسنپ مورد نیاز است، مکان یابی (Location) است که به وسیله ی آن کاربر و راننده ی قادر به یافتن مکان یکدیگر خواهند بود. اما دو دسترسی دیگر اپلیکیشن که به طور پیش فرض فعال بوده و مورد انتقاد و نگرانی برخی کاربران قرار گرفته اند، عبارت هستند از دسترسی به مخاطبین (Contacts) و برقراری تماس های صوتی (Phone).

اما اپلیکیشن اسنپ برای فعالیت خود چه نیازی به دسترسی به مخاطبین و بررسی آن ها دارد؟ بسیاری از کاربران در حال حاضر مخاطبین اپلیکیشن های پیام رسان و ایمیل خود را نیز با اپلیکیشن مخاطبین گوشی همگام سازی می کنند؛ بدین ترتیب اسنپ با دسترسی به این بخش، به تمامی اطلاعات مخاطبین کاربران اعم از نمونه های عادی گوشی و همچنین پیام رسان ها دسترسی خواهد داشت در حالی که این اجازه ی دسترسی عموما توسط اپلیکیشن ها پیام رسان مورد نیاز است. سرویس اسنپ برای فعالیت خود چه احتیاجی به آن دارد؟

اسنپ: توضیحاتی که در بخش اول در مورد «دسترسی به مخاطبین و بررسی آن ها» و «دسترسی به تمامی اطلاعات مخاطبین کاربران اعم از نمونه های عادی گوشی و همچنین پیام رسان ها» آمده اشتباه است. اسنپ صرفا از اکانت منیجر استفاده می کند تا حساب کاربری  را که مسافر می سازد در دستگاهش ذخیره کند و به هیچ عنوان به «اطلاعات مخاطبین کاربران» دسترسی ندارد.

اندروید در گروه دسترسی مخاطبین (Contacts) دسترسی های ذیل را قرار داده است:

 • READ_CONTACTS
 • WRITE_CONTACTS
 • GET_ACCOUNTS

از بین این سه دسترسی، اسنپ تنها دسترسی GET_ACCOUNTS را از کاربران مسافر خود می گیرد. از این دسترسی نیز برای ذخیره ی استاندارد اطلاعات حساب اسنپ در گوشی مسافر استفاده می شود.

جدای از غلط بودن صورت سوال، باید در توضیح دسترسی GET_ACCOUNTS بگوییم که ما از «Login with Google» استفاده می کنیم؛ بنابراین برای اینکه کاربر بتواند با حساب کاربری گوگل خود وارد اپلیکیشن اسنپ شود و وقتی روی یوزر نیم خود می زند بتوانیم ایمیلش را پیشنهاد دهیم نیاز به این دسترسی داریم. این دسترسی در اندروید جزو گروه دسترسی مخاطبین (Contacts) محسوب می شود. اینکه چرا این دسترسی در گروه دسترسی مخاطبین قرار گرفته است به تصمیمات اندروید مربوط می شود. ولی برای ما هیچ کاربرد دیگری ندارد.

زومیت: با این که اجازه ی دسترسی برای ایجاد تماس بدون دخالت کاربر بخشی از اپلیکیشن اسنپ است، اما امکان ایجاد تماس یا اجرای کد USSD بدون دخالت کاربر، منجر به نگرانی کاربران این سرویس شده است. اسنپ برای رفع این نگرانی چه پاسخ یا تدبیری در نظر دارد؟

اسنپ: اندروید در گروه دسترسی فون (PHONE) دسترسی های ذیل را قرار داده است:

 • READ_PHONE_STATE
 • READ_PHONE_NUMBERS
 • CALL_PHONE
 • ANSWER_PHONE_CALLS
 • READ_CALL_LOG
 • WRITE_CALL_LOG
 • ADD_VOICEMAIL
 • USE_SIP PROCESS_OUTGOING_CALLS

اپلیکیشن اندروید مسافر اسنپ از بین تمامی دسترسی های فوق تنها دسترسی CALL_PHONE را استفاده می کند. بارها تاکید کرده ایم که اسنپ دسترسی های خواندن شماره تلفن، پاسخ دادن به تماس های ورودی، خواندن تاریخچه تماس و تغییر دادن تاریخچه تماس را از مسافران خود نمی گیرد. دسترسی به فون برای انجام عملیات شارژ حساب کاربری از طریق کد USSD گرفته می شود. اگر اسنپ بخواهد از دسترسی فون استفاده دیگری بکند روی تاریخچه تماس کاربر ثبت می شود (لاگ می اندازد). دسترسی فون به طور پیش فرض فعال است، ولی کاربر می تواند آن را غیرفعال کند. با غیرفعال کردن این دسترسی تنها پرداخت USSD  کمی سخت تر می شود و باید کد دستوری مورد نظر را کپی و سپس در قسمت تماس گوشی پیست کرد.

در پایان لازم به ذکر است که نسخه ی فعلی اپلیکیشن مسافر اسنپ ۳.۳.۹ است و در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ با انتشار نسخه ۳.۳.۳ دسترسی STORAGE حذف شده است و از آن زمان تا کنون اسنپ در اپلیکیشن مسافران خود فقط سه دسترسی PHONE ،LOCATION و CONTACTS را می گیرد.

های وب برای خرید پارس آنلاین ۸۸۲ میلیارد تومان خواهد پرداخت

اسناد منتشرشده توسط های وب در سامانه ی کدال نشان از این دارد که مبلغ توافق شده برای تصاحب پارس آنلاین ۸۸۲ میلیارد تومان است.

به گزارش زومیت، بر اساس اسناد منتشر شده توسط های وب در سامانه ی کدال که متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار است، اطلاعات بیشتری در رابطه با جزئیات تصاحب پارس آنلاین توسط های وب به دست آمده است. در صورتی که به سامانه ی کدال مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که تاریخ انتشار این اسناد بعداز ظهر یکشنبه، ۱۲ آذرماه است. از جمله ی مواردی که می توان به آن اشاره کرد، مبلغ مورد توافق برای تصاحب چهار شرکت از مجموع شرکت های متعلق به پارس آنلاین ارتباطات است. بر اساس نامه ای که مهر و امضای سید ایمان میری، مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره ی های وب را می توان در پای آن دید، های وب مبلغ ۸۸۲۰ میلیارد ریال به سهامداران پارس آنلاین ارتباطات پرداخت خواهد کرد.

براساس این نامه، های وب اعلام کرده با توجه به اینکه این شرکت خود دارای مجوز FCP است، از این رو با موافقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پروانه ی FCP شرکت پارس آنلاین متوقف شده و سرویس دهی به مشترکان فعلی پارس آنلاین با بهره گیری از مجوز FCP های وب ادامه خواهد یافت.

در این نامه پیش بینی شده است که مجموعه ی سود خالص شرکت های مورد قرارداد طی سال ۱۳۹۶ نزدیک به ۸۰ میلیارد تومان خواهد بود که از این رو، سود کسب شده به ازای هر سهم، ۲۰ تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

در بند ۹ نامه ی مورد نظر نیز های وب اعلام کرده است که در حال حاضر برنامه ای برای ارائه ی پیشنهاد ادغام یا تملک به شرکت های دیگر ندارد؛ هرچند در ادامه به این نکته اشاره شده که پیش بینی قطعی این موضوع غیر ممکن است و تصمیم گیری در این خصوص تابع نیاز بازار و متناسب با امکانات و شرایط خواهد بود. از نکات مهم در سند منتشر شده، پیش بینی سودی ۸۰ میلیارد تومانی برای مجموع چهار شرکتی است که با مبلغ ۸۸۲ میلیارد تومان تصاحب شده اند.

آپدیت جدید اینستاگرام با دو امکان Archive و Highlights منتشر شد

نسخه جدید اینستاگرام با دو امکان کاربردی Archive و Highlights منتشر شد که در ادامه به معرفی امکانات جدید آن خواهیم پرداخت.

به گزارش زومیت، اینستاگرام در حال تست چند قابلیت جدید برای نسخه های آینده ی این برنامه است. چهارشنبه ی گذشته،  دو مورد از این امکانات یعنی Archive و Highlights به طور رسمی و در قالب نسخه ۲۵ اینستاگرام به این برنامه اضافه شد که در ادامه می توانید به طور مختصر با آن ها آشنا شوید.

امکان Archive

همانطور که احتمالا می دانید، اینستاگرام بخشی به عنوان Archive دارد که می توانید پست های خود را، به جای آنکه به طور کامل حذف کنید، به صورت موقت از دید کاربران خارج و به اصطلاح آن را آرشیو کنید. برای این کار کافی است منوی سه نقطه هر پست را لمس و Archive را انتخاب کنید. از این پس این بخش علاوه بر پست ها، شامل حال استوری های منقضی شده هم می شود و می توانید در دو تب جداگانه، به پست ها و استوری ها دسترسی داشته باشید.

از این به بعد استوری های ارسالی بعد از اتمام مهلت ۲۴ ساعته، به جای حذف کامل به بخش آرشیو منتقل خواهند شد تا بتوانید هر زمان که مایل بودید، مجددا آن ها را مرور کنید. این بخش کاملا خصوصی و تنها برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

امکان Highlights

دومین امکانی که به نسخه ۲۵ اینستاگرام اضافه شده است و احتمالا با استقبال بسیار زیادی هم مواجه خواهد شد، هایلایت نام دارد. هایلایت یک بخش کاملا جدید به صفحه ی پروفایل شما اضافه خواهد کرد که به لطف آن، نواری برای قرارگیری استوری های تمدیدشده به بالای بخش پست ها اضافه خواهد شد؛ استوری های تمدیدشده! از این پس و به کمک قابلیت هایلایت، دیگر به نمایش ۲۴ ساعته استوری  محدود نیستید و می توانید استوری های مورد علاقه ی خود را برای همیشه و تا زمانی که به صورت دستی آن را حذف کنید تمدید کنید. درواقع از حالا پروفایل شما دارای دو بخش خواهد بود، یک بخش مربوط به پست ها و یک بخش مربوط به استوری ها. برای ارسال استوری در بخش تمدیدشده ها، کافی است علامت New را لمس و یکی از استوری های موجود در بخش آرشیو را انتخاب کنید.

توجه: مانند همیشه، این بار هم امکانات جدید اینستاگرام ممکن است به محض آپدیت در اختیار شما قرار نگیرند و از ۱ ساعت تا چند روز برای نمایان شدن زمان لازم داشته باشند.

مدل ۲۰۱۸ گلکسی اِی ۷ سامسونگ با نام گلکسی اِی ۸ پلاس عرضه خواهد شد

گوشی جدید سامسونگ با شماره مدل SM-A730F و نام تجاری گلکسی اِی ۸ پلاس (۲۰۱۸) در پایگاه اطلاعات Bluetooth SIG فاش شده است.

به گزارش زومیت، سامسونگ، به زودی از مدل جدید سری گلکسی اِی (Galaxy A) رونمایی خواهد کرد و انتظار می رود نسخه ی جدید گلکسی اِی ۷ به همراه گلکسی اِی ۵ توسط این شرکت معرفی شود. با این‏ حال، به نظر می رسد که سامسونگ نام تجاری دیگری را برای مدل ۲۰۱۸ گوشی گلکسی اِی ۷ درنظر گرفته است؛ سند فاش شده در پایگاه اطلاعات Bluetooth SIG، این موضوع را تأیید می کند.

گوشی جدید سامسونگ با شماره مدل SM-A730F در Bluetooth SIG ثبت شده است؛ در توضیحات مربوط به این مدل، به نام گلکسی اِی ۸ پلاس (۲۰۱۸) اشاره می شود. در ابتدا انتظار می رفت مدل SM-A730F به تبعیت از محصولات پیشین سری گلکسی اِی، با نام تجاری گلکسی اِی ۷ (مدل ۲۰۱۸) ارائه شود.

دریافت تأییدیه برای نسخه جدید گلکسی اِی ۷ در حالی صورت می گیرد که کم تر از سه روز پیش، گوشی دیگری با شماره مدل SM-A530F در همین پایگاه فاش شده بود؛ در توضیحات مربوط به این مدل نیز به نام تجاری مدل ۲۰۱۸ گلکسی اِی ۸ اشاره می شود. در همین رابطه، مدتی پیش اعلام شد که شرکت سامسونگ برای هماهنگ سازی بیشتر نام گذاری گوشی های سری گلکسی اِی و گلکسی اس، تصمیم دارد تا تغییراتی را در نام میان رده های جدید خود اعمال کند.

اگر شایعات پیشین پیرامون مدل ۲۰۱۸ گوشی گلکسی اِی ۸ و گلکسی اِی ۸ پلاس صحت داشته باشد، انتظار داریم میان رده های جدید سامسونگ با صفحه نمایش بدون حاشیه و نسبت ابعاد ۱۸:۹ عرضه شود. شرکت سازنده از چنین نمایشگرهایی در گوشی پرچمدار گلکسی اس ۸ و گلکسی نوت ۸ استفاده کرده است و آن را «اینفینیتی دیسپلی» می نامد. با این حال، اعضای جدید سری «گلکسی اِی» فاقد صفحه نمایش لبه منحنی خواهند بود. با توجه به اطلاعات به‏ دست آمده، نسخه ۲۰۱۸ گوشی گلکسی اِی ۷ با نمایشگر ۶ اینچی و مدل جدید گلکسی اِی ۵ با صفحه نمایش ۵.۵ اینچی عرضه می‏ شود.

به دلیل حذف حاشیه های اضافی، دکمه‏ ی Home از پایین نمایشگر حذف و حسگر اثر انگشت به پنل پشتی منتقل شده است. در نسل قبل، سنسور اثر انگشت با دکمه ی Home ادغام و در پایین صفحه نمایش جای گرفته بود. تصاویر رندر شده از نسخه‏ ی جدید گوشی ‏های گلکسی اِی، حاکی از آن است که هیچ یک از میان رده های جدید سامسونگ به دوربین دوگانه مجهز نخواهند بود و تنها یک سنسور برای دوربین اصلی درنظر گرفته شده است.

پردازنده اکسینوس ۷۷۸۵ به مدل ۲۰۱۸ گوشی گلکسی اِی ۸ و گلکسی اِی ۸ پلاس قدرت خواهد داد و چهار گیگابایت رم نیز برای این دو مدل درنظر گرفته شده است. ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی که می توانید آن‏ را با استفاده از کارت حافظه میکرو SD افزایش دهید، از دیگر مشخصات احتمالی کهکشانی های جدید خواهد بود. با وجود گذشت چندین ماه از انتشار نسخه رسمی به‏ روزرسانی اندروید اوریو توسط گوگل، گلکسی اِی ۸ و گلکسی اِی ۸ پلاس از نسخه‏ ی قدیمی تر اندروید ۷.۱.۱ نوقا استفاده می کنند.

لازم به‏ ذکر است که اعضای جدید سری گلکسی اِی (Galaxy A)، پیش تر موفق به دریافت تأییدیه از Wi-Fi Alliance و FCC شده اند. به همین جهت، ممکن است نسخه ۲۰۱۸ گوشی گلکسی اِی ۸ و گلکسی اِی ۸ پلاس تا پیش از پایان سال جاری میلادی یا اوایل سال آینده به صورت رسمی معرفی شود.

گوشی های هواوی سال ۲۰۱۹ با پشتیبانی از ۵G به بازار می آیند

شرکت هواوی مدعی است که سال ۲۰۱۹ گوشی های هوشمند خود را به اینترنت ۵G مجهز خواهد کرد.

به گزارش زومیت، ظاهرا هواوی قصد دارد گوشی های هوشمند خود را با پشتیبانی از سرویس های شبکه ی ۵G در سال ۲۰۱۹ روانه ی بازار کند. این ادعا توسط سایت های چینی و به نقل از هواوی مطرح شده است. ظاهرا یو چنگ دانگ، مدیر بخش تجارت مشتریان هواوی در نشست جهانی اینترنت در چین اظهاراتی در این خصوص انجام داده است. پیش تر، هواوی اعلام کرده بود که محصولات خود با پشتیبانی از ۵G را در سال ۲۰۱۸ معرفی خواهد کرد. حالا اعلام جدید، این شائبه را تقویت می کند اینترنت نسل پنجمی که هواوی وعده ی آن را داده، ممکن است به همراه چیپ ست های اختصاصی این شرکت عرضه شود. به گفته ی چنگ دونگ، هواوی در سال آینده از تراشه های جدیدی رونمایی خواهد کرد که مانند تراشه ی کرین ۹۷۰ به هوش مصنوعی مجهز خواهند بود.

چنگ دونگ می گوید تا سال ۲۰۱۹ بسیاری از اپراتورهای موبایل، زیرساخت لازم برای برقراری ارتباط با استفاده از فناوری ۵G را فراهم خواهند کرد. دلیل این ادعا شاید آزمایش های موفقیت آمیز اخیر باشد که با همکاری ZTE، کوالکام و چاینا موبایل صورت گرفت. هواوی به دلیل فعالیت های اخیر خود در حوزه ی نسل پنجم ارتباطات با نظر کمیته ی کنفرانس اینترنت جهانی، جایزه ی «شرکت پیشرو در فناوری حوزه ی اینترنت» را به خود اختصاص داد.

مدیرعامل هواوی در سال ۲۰۰۹ نقشه ی راه مشابهی برای این شرکت متصور شده بود. دستاوردهای اخیر هواوی نشان می دهد که این شرکت از مسیر تعیین شده ی خود منحرف نشده است؛ اما باید دید آیا در آینده به اهداف خود که عرضه ی زودهنگام گوشی های ۵G به بازار است، خواهد رسید یا خیر.

مایکروسافت و کوالکام: لپ‌تاپ های مجهز به پردازنده آرم نیازمند هفته ای یک بار شارژ هستند

سر انجام در کنفرانس سه شنبه شب گذشته ی مایکروسافت، کوالکام و شرکای سخت افزاری آن ها، نخستین لپ تاپ های مجهز به پردازنده ی آرم معرفی شدند.

به گزارش زومیت، در جریان کنفرانس سه شنبه شب گذشته ی کوالکام، تری میرسون، نائب رئیس ارشد بخش ویندوز و دستگاه های مایکروسافت وعده داد که کاربران کامپیوترهای ویندوز ۱۰ مجهز به پردازنده ی اسنپدراگون، با وجود استفاده ی مداوم از دستگاهشان، تنها هفته ای یک بار نیازمند شارژ خواهند بود. تری این کامپیوترهای جدید را تغییردهنده ی بازی می نامد و کریستیانو امون، مدیر اجرایی ارشد کوالکام تکنولوژیز اشاره می کند که این دستاورد به لپ تاپ های ویندوز ۱۰ امکان می دهد تا برای استفاده های کاری و سرگرمی جایگزین تبلت ها شوند.

«کامپیوترهای همیشه متصل» اصطلاحی است که مایکروسافت و کوالکام برای نامیدن این لپ تاپ های جدید به  کار می برند. این لپ تاپ ها از وزن سبکی برخوردارند، نیازی به فن ندارند و از مودم های پرسرعت نسل چهارم موبایل بهره می برند و مهم تر از همه به لطف عمر باتری ۲۰ ساعته و با وجود استفاده از نرم افزارهای معمول ویندوز ۱۰، می توانند همیشه روشن و متصل بمانند.

این ویژگی بی نظیر به کاربران این لپ تاپ ها امکان می دهد همانند گوشی  هوشمند در سفرهای خود نیازی به حمل شارژر نداشته باشند.

اپراتور اسپرینت که در این رویداد شرکت کرده بود، وعده ی فعال سازی آسان، داده های نامحدود و پشتیبانی مناسب برای این دستگاه ها داد.

ایسوس نوواگو (NovaGo) از اولین دستگاه های استفاده کننده از این پلتفرم محسوب می شود. این لپ تاپ هم از سیم کارت الکترونیکی و هم نانو سیم کارت پشتیبانی می کند؛ از حداکثر حافظه ی داخلی ۲۵۶ گیگابایت و ۸ گیگابایت حافظه ی رم برخوردار است و البته قدرت پردازشی آن توسط پردازنده ی اسنپدراگون ۸۳۵ تأمین می شود.

ایسوس وعده ی ۲۲ ساعت عمر باتری (در حالت پخش ویدئو)، ۳۰ روز در حالت آماده به کار و ارائه ی شبکه ی نسل چهارم موبایل برای این دستگاه داده است.

لپ تاپ ایسوس از قلم لمسی، ویندوز اینک و ویندوز هلو نیز پشتیبانی می کند و قیمت آن برای نسخه ی پایه با ۴ گیگابایت حافظه ی رم و ۶۴ گیگابایت حافظه ی داخلی تنها ۵۹۹ دلار خواهد بود. نسخه ی دوم با ۸ گیگابایت حافظه ی رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه ی داخلی با قیمت ۷۹۹ دلار به فروش خواهد رسید.

این لپ تاپ ها در ایالات متحده، چین، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و تایوان در دسترس خواهند بود.

علاوه بر این، کوین فراست، نائب رئیس ارشد بخش سیستم های شخصی مصرفی اچ پی در این رویداد از لپ تاپ جدید این شرکت به نام اچ پی Envy x2 رونمایی کرد.

این دستگاه همانند سرفیس پرو از بدنه ای فلزی برخوردار است؛ عمر باتری ۲۰ ساعته ارائه می دهد و ضخامت آن تنها ۶.۹ میلی متر (به باریکی یک آیفون) است. قیمت این تبلت هنوز مشخص نیست؛ اما بهار سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه خواهد شد.

لنوو در ژانویه ی ۲۰۱۸ و در نمایشگاه CES از تولیدات جدید خود در این پلتفرم رونمایی خواهد کرد.

کوین لنزینگ نائب رئیس ارشد AMD نیز از دیگر شرکت کنندگان این رویداد بود. وی اعلام کرد که آن ها از مودم  نسل چهارم کوالکام در لپ تاپ های مجهز به پردازنده ی رایزن استفاده خواهند کرد تا مزیت همیشه متصل را برای دستگاه های x86 نیز به ارمغان بیاورند.

در پایان، امون اعلام کرد که انتظار دارد کامپیوترهای همیشه متصل رایانش همراه را متحول کنند و با ایجاد دسترسی پرسرعت به اینترنت، قدرت و عملکرد رایانش ابری را به پای رایانش مبتنی بر فضای محلی برسانند.

هوش مصنوعی گوگل می تواند نمونه ای مثل خودش و قوی تر از ساخته های انسانی بسازد

پژوهشگران گوگل موفق به توسعه ی نوعی هوش مصنوعی شده اند که می تواند یک هوش مصنوعی دیگر و با عملکردی بهتر از نمونه های ساخت انسان بسازد.

به گزارش زومیت، در می ۲۰۱۷، پژوهشگران واحد تحقیقاتی گوگل برین (Google Brain) اعلام کردند که موفق به ساخت یادگیری ماشینی خودکار (AutoML)، نوعی هوش مصنوعی شده اند که قادر به تولید و ساخت یک هوش  مصنوعی دیگر از نوع خودش است.

کمی بعد، این پژوهشگران تصمیم گرفتند اتوام ال را با بزرگ ترین چالش همراهش معرفی کنند. این هوش مصنوعی می تواند نوعی هوش مصنوعی با عملکردی بهتر از تمام همتایان ساخت انسان بسازد.

پژوهشگران گوگل با بهره گیری از رویکردی به نام یادگیری تقویتی، طراحی الگوهای یادگیری ماشینی را خودکارسازی کرده اند. اتوام ال به عنوان یک شبکه ی عصبی کنترل کننده عمل می کند و یک شبکه ی هوش مصنوعی نوپا (Child AI) را برای یک وظیفه ی معین توسعه می دهد.

وظیفه ی این هوش مصنوعی منحصر به فرد که پژوهشگران نام آن را نازنت (NASNet) گذاشته اند، شناسایی اشیاء، افراد، ماشین ها، چرا غ های راهنمایی، کیف دستی، کوله پشتی و … در یک ویدئو در زمان واقعی بود.

اتوام ال عملکرد نازنت را ارزیابی می کند و از اطلاعات به دست آمده برای بهبود هوش مصنوعی نوپایش بهره می گیرد و این فرایند را هزاران بار تکرار می کند.

زمانی که عملکرد نازنت روی طبقه بندی تصویر وب سایت ایمیج نت و مجموعه داده های تشخیص اشیاء وب سایت کوکو که پژوهشگران گوگل آن ها را به عنوان «دو مورد از مهم ترین مجموعه داده های دانشگاهی در بینایی کامپیوتری» می دانند، آزمایش شد؛ این هوش مصنوعی توانست از تمام دیگر سیستم های بینایی کامپیوتری، نتایج بهتری به  دست آورد.

بر اساس گزارش پژوهشگران، دقت نازنت در پیش بینی تصاویر در مجموعه ی اعتبارسنجی ایمیج نت، ۸۲.۷ درصد بود که این رقم ۱.۲ درصد بهتر از تمام نتایج منتشر شده ی پیشین است. همچنین کارآمدی این سیستم با میانگین دقت متوسط ۴۳.۱ درصد، ۴ درصد بهتر از نمونه های پیشین بود.

علاوه بر این، نسخه ی دیگری از نازنت که نیازمند محاسبات کمتری است، توانست از بهترین مدل های مشابه برای پلتفرم های موبایل، عملکرد بهتری (۳.۱ درصد) از خود نشان دهد.

چشم اندازی از آینده

یادگیری ماشینی همان چیزی است که توانایی انجام وظایف مشخص را به سیستم های هوش مصنوعی می بخشد. هرچند مفهوم پشت این فناوری کاملا ساده است (الگوریتمی که با تغذیه از حجم عظیمی داده آموزش می بیند)؛ اما همین فرایند نیاز به اختصاص زمان و تلاش بسیار زیادی دارد.

با خودکارسازی فرایند ساخت سیستم های دقیق و کارآمد هوش مصنوعی، یک هوش مصنوعی که قادر به ساخت هوش مصنوعی دیگری است، این وظیفه را بر دوش می کشد. در نهایت، این بدین مفهوم است که اتوام ال می تواند زمینه ی بهره گیری از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی را برای افراد غیر متخصص فراهم کند.

به ویژه در مورد نازنت، تقاضا برای الگوریتم های دقیق و کارآمد بینایی کامپیوتری به علت میزان کاربردهای بالقوه ی آن ها به شدت بالا است. این الگوریتم ها می توانند در ساخت ربات های پیچیده ی مجهز به هوش مصنوعی یا کمک به بازیابی بینایی افراد کم بینا یا نابینا به کار برده شوند.

آن ها همچنین می توانند به منظور بهبود فناوری های وسایل نقلیه ی خودران به طراحان کمک کنند. هرچه سرعت یک وسیله ی نقلیه ی خودران در تشخیص اشیاء در مسیر بالاتر باشد، واکنش سریع تری می تواند نشان دهد؛ در نتیجه امنیت چنین وسایل نقلیه ای افزایش خواهد یافت.

پژوهشگران گوگل اذعان می کنند که نازنت می تواند کارآمدی خود را در طیف گسترده ای از زمینه های مختلف اثبات کند. آن ها همچنین به منظور به کارگیری این هوشی مصنوعی در طبقه بندی تصویر و تشخیص اشیاء، آن را به صورت متن  باز توسعه داده اند.

پژوهشگران گوگل در وبلاگ خود نوشته اند:

ما امیدواریم که جامعه ی بزرگ تر یادگیری ماشینی قادر به توسعه ی این مدل ها باشد و با مشکلات انبوه بینایی کامپیوتری که هنوز با آن ها مواجه نشده ایم، مقابله کند.

هرچند موارد کاربرد نازنت و اتوام ال گسترده است؛ اما ساخت هوشی مصنوعی که می تواند یک هوش مصنوعی دیگر بسازد، سبب بروز برخی نگرانی ها شده است. برای مثال، برای جلوگیری از انتقال تعصبات ناخواسته ی والدین به فرزندان چه باید کرد؟

اگر اتوام ال سیستم هایی چنان سریع بسازد که جامعه قادر به حفظ آن نباشد، چه اتفاقی می افتد؟ تصور اینکه نازنت در آینده ای نزدیک در سیستم های نظارت خودکار به کار گرفته شود، چندان دشوار نیست و حتی شاید به کارگیری آن  پیش از تدوین مقررات لازم برای کنترل چنین سیستم هایی به وقوع بپیوندد.

خوشبختانه رهبران جهان به سرعت در تلاش برای کسب اطمینان از این موضوع هستند که چنین سیستم هایی همانند فیلم های آخر الزمانی، آینده ای ناخوشایند برای ما رقم نمی زنند.

آمازون، فیسبوک، اپل و دیگر شرکت ها همگی عضو سازمانی به نام مشارکت در هوش مصنوعی به نفع مردم و جامعه هستند. هدف این تشکیلات تمرکز بر توسعه ی مسئولانه ی هوش مصنوعی است.

بنیاد مهندسان برق و الکترونیک (IEE) استانداردهای اخلاقی برای هوش مصنوعی پیشنهاد داده و دیپ مایند، شرکتی تحقیقاتی که در تصاحب آلفابت، شرکت مادر گوگل است اخیرا اعلام کرد گروهی با تمرکز بر کاربردهای اخلاقی و قاعده مند هوش مصنوعی، ایجاد شده است.

دولت های مختلف نیز مشغول تهیه ی آیین نامه ها و مقررات لازم برای جلوگیری از کاربرد هوش مصنوعی در موارد خطرناک نظیر ساخت سلاح های خودکار هستند. تا زمانی که انسان ها کنترل جهت کلی توسعه ی هوش مصنوعی را حفظ می کنند، مزایای در اختیار داشتن هوشی مصنوعی که می تواند هوش مصنوعی دیگری بسازد، بسیار پررنگ تر از آسیب های احتمالی آن است.

گوگل وب اپلیکیشن‌ پیش رونده را جایگزین اپلیکیشن های کروم می کند

گوگل با قطع پشتیبانی از اپلیکیشن های کروم به نفع وب اپلیکیشن  پیش رونده، قصد دارد تا میانه ی سال ۲۰۱۸، این اپلیکیشن ها را در دسترس پلتفرم های دسکتاپ قرار دهد.

به گزارش زومیت، کروم وب استور، فروشگاه اینترنتی وب اپلیکیشن  گوگل است که ابتدا در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شد و مرکزی برای دریافت اپلیکیشن ، افزونه و بسته های تم برای سیستم عامل کروم محسوب می شود. بیش از یک سال پیش، گوگل اعلام کرد که اپلیکیشن های کروم را به تدریج تا سال ۲۰۱۸ از دسترس ویندوز، مک و لینوکس خارج خواهد کرد. اکنون این شرکت ایمیلی برای توسعه دهندگان ارسال کرده و در آن درباره ی پشتیبانی از وب اپلیکیشن  پیش رونده (PWA) در آینده صحبت کرده است.

برنامه ریزی قبلی گوگل همچنان تا حد زیادی پا برجا است و از این پس اپلیکیشن های کروم در وب استور دیگر برای کاربران مک، ویندوز و لینوکس قابل دسترسی نخواهد بود. در واقع اگر در حال حاضر روی هر دستگاهی به جز کروم بوک ها از وب استور بازدید کنید، خواهید دید که صفحه ی اپلیکیشن ها ناپدید شده است. گوگل در ابتدا قصد داشت تا سه ماهه ی اول ۲۰۱۸، پشتیبانی از این اپلیکیشن ها را روی تمام پلتفرم ها (به جز سیستم عامل کروم) قطع کند؛ اما آن ها اکنون تصمیم گرفته اند که پیش از موعد به استفاده از وب اپلیکیشن  پیش رونده روی بیاورند.

تیم کروم در حال حاضر برای ارائه ی وب اپلیکیشن  پیش رونده روی دسکتاپ مشغول فعالیت است. به محض آنکه این قابلیت عرضه شود (احتمالا در میانه ی سال ۲۰۱۸)، کاربران دقیقا به همان شیوه ای که امروز اپلیکیشن های کروم اجرا می شوند، قادر به نصب اپلیکیشن های وب روی دسکتاپ و اجرای آن ها از طریق آیکون ها و میانبرها خواهند بود.

به منظور فراهم کردن امکان گذار یکپارچه و بی نقص از اپلیکیشن های کروم به وب، پشتیبانی از اپلیکیشن های کروم روی ویندوز، مک یا لینوکس تا زمانی که امکان نصب وب اپلیکیشن های پیش رونده در سال ۲۰۱۸ از راه برسد، به طور کامل حذف نخواهد شد.

زمان بندی ها هنوز تا حدودی نامعلوم هستند؛ اما این قابلیت که در ابتدا قرار بود تا ابتدای سال ۲۰۱۸ از راه برسد، به چند ماه بعد معوق شده است.

علاوه بر این، ما اذعان داریم که وب اپلیکیشن های پیش رونده ی دسکتاپ جایگزین قابلیت های اپلیکیشن کروم نخواهند شد. ما مشغول بررسی راه های ساده سازی این گذار برای توسعه دهندگان متکی به رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن های اختصاصی کروم هستیم و به تمرکز ویژه بر سوکت ها، HID و رابط های برنامه نویسی سریال ادامه خواهیم داد.

وب اپلیکیشن های پیش رونده و اپلیکیشن های کروم هر دو به منظور همانندسازی هرچه بیشتر اپلیکیشن های وب با اپلیکیشن های بومی دسکتاپ طراحی شده اند؛ با این حال تنها شباهت آن ها به همین یک مورد ختم می شود. وب اپلیکیشن های پیش رونده از قابلیت کراس پلتفرم (چند پلتفرمی) و چند مرورگری برخوردار هستند؛ درحالی که اپلیکیشن های کروم تنها به مرورگر کروم محدودند و از رابط های برنامه نویسی اختصاصی کروم استفاده می کنند.

در حال حاضر، مرورگر کروم در اندروید از امکان نصب وب اپلیکیشن های پیش رونده پشتیبانی می کند و حتی آیکون مخصوص آن ها را نیز در کشوی اپلیکیشن ها قرار می دهد. اینکه گوگل چگونه این قابلیت را در دسترس سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس قرار می دهد، موضوعی جالب توجه خواهد بود.

ارزش بیت کوین از ۱۴ هزار دلار عبور کرد

هرچند بیت کوین چند روز با ثبات را پشت سر گذاشت؛ اما در۲ روز گذشته شاهد رکوردشکنی پول رمزنگاری شده بودیم؛ به طوری که ارزش بیت کوین از مرز ۱۴ هزار دلار گذشت.

به گزارش زومیت، ارزش بیت کوین از مرز ۱۴ هزار دلار عبور کرد. صبح روز چهارشنبه ی گذشته ارزش پول رمزنگاری شده از مرز ۱۲ هزار دلار عبور کرد؛ اما دیری نپایید که بیت کوین رکوردهای جدیدی به نام خود ثبت کرد. ارزش بیت کوین در حالی افزایش پیدا کرده است که سایر ارزهای رمزنگاری شده نظیر اتریم، بیت کوین کش و بیت کوین گلد در ۲۴ ساعت اخیر با کاهش ارزش رو به رو شده اند.

ارزش بیت کوین در حالی از مرز ۱۴ هزار دلار عبور کرد که بهای آن در اولین روز سال میلادی جاری از مرز ۱۰۰۰ دلار عبور کرده بود. با وجود افزایش خارق العاده ی ارزش بیت کوین طی نیمه ی دوم سال ۲۰۱۷، شماری از تحلیل گران وال استریت این افزایش قیمت را یک حباب خوانده و اعلام کرده اند که دیر یا زود این افزایش غیر منطقی به پایان خواهد رسید و سقوط ارزش بیت کوین را شاهد خواهیم بود.

افزایش ارزش بیت کوین باعث شده است توجهات به پول رمزنگاری شده افزایش پیدا کند و بسیاری از افراد حتی در کشورمان به سراغ سرمایه گذاری روی پول رمزنگاری شده بروند.در زمان نگارش این مطلب ارزش بیت کوین نزدیک به ۱۴,۱۳۳ دلار است. باید دید که آیا پول رمزنگاری شده دوباره با افزایش همراه خواهد شد یا خیر.

طبق یافته های جدید پژوهشگران، هوشیاری مغز انسان را هدایت نمی کند

بر اساس تحقیقات دانشمندان، خودآگاه منجر به هدایت مغز انسان نمی شود. مضامین مرتبط با هوشیاری از طریق ناخودآگاه در ذهن انسان شکل می گیرند.

به گزارش زومیت، هر شخصی حس خودآگاهی یا هوشیاری را می شناسد: یک حس بدیهی از آگاهی فردی، که حس مالکیت و کنترل افکار ، احساسات و تجربه های روزمره را به انسان می دهد.

به عقیده ی اغلب کارشناسان می توان خودآگاهی را به دو بخش تقسیم کرد : تجربه ی هوشیاری (یا آگاهی فردی) و محتویات آگاهی که شامل مواردی مثل افکار، باورها، احساسات، ادراک، نیت ها، خاطرات و هیجان ها هستند. فرض کنید، مضامین هوشیاری تا اندازه ای قابل انتخاب باشند، یا توسط آگاهی انسان کنترل شوند، در نتیجه افکار تا زمانی که به آن ها فکر نکنید وجود نخواهند داشت.

مضامین آگاهی و هوشیاری در «پشت صحنه» توسط سیستم های ناخودآگاه، بهینه و سریع در مغز انسان ایجاد می شوند

اما در یک مقاله ی تحقیقاتی جدید در مجله ی مرزهای روانشناسی، در مورد این اشتباه بحث می شود.

در این مقاله ثابت شده که آگاهی فردی منجر به ایجاد یا انتخاب باورها، احساسات یا ادراک انسان نمی شود. در واقع، مضامین آگاهی و هوشیاری در «پشت صحنه» توسط سیستم های ناخودآگاه، بهینه و سریع در مغز انسان ایجاد می شوند. تمام این اتفاق ها بدون دخالت آگاهی فردی رخ می دهند، وقتی این اتفاق رخ می دهد، خودآگاهی بدون هیچ دخالتی در جایگاه مسافرین نشسته است. اما به زبان ساده تر، انسان به صورت خودآگاه افکار یا احساسات خود را انتخاب نمی کند، بلکه نسبت به آن ها آگاه می شود.

فقط یه پیشنهاد نیست

اگر این قضیه کمی عجیب به نظر می رسد، فرض کنید پس از یک شب فراموشی و از دست دادن هوشیاری، هر روز صبح مجددا آن را به دست آورید؛  افکار و هیجان ها چگونه در ذهن شکل می گیرند یا این که رنگ ها و شکل هایی که می بینید چگونه بدون هیچ تلاشی یا بدون قرار گرفتن در ذهن خودآگاه به شکل اشیای با مفهوم یا چهره های به یادآوردنی در می آیند.

فرض کنید کل فرآیندهای روانشناسی عصبی  که مسئول حرکت بدن شما یا استفاده از کلمات برای ساخت جملات هستند، بدون دخالت آگاهی فردی شما رخ دهند. در واقع فرآیندهایی که مسئول تولید محتویات و مضامین خودآگاه هستند، همین عملکرد را دارند.

تفکر ما تحت تأثیر پژوهش های مرتبط با اختلال های روانی عصبی و روان شناسی عصبی، و مطالعات اخیر علوم اعصاب شناختی است که از هیپنوتیزم استفاده می کنند. مطالعات هیپنوتیزم نشان می دهند که حالت یک فرد، افکار و ادراک او را می توان از طریق تلقین تغییر داد.

در این بررسی ها، شرکت کنندگان وارد یک روال القای هیپنوتیزم می شوند، این روال به تمرکز ذهنی و حالت جذب کمک می کند. سپس تلقین برای تغییر درک و تجربیات ایجاد می شوند.

برای مثال در یک مطالعه، پژوهشگرها در این حالت ها به ثبت فعالیت مغزی شرکت کنندگان پرداختند: وقتی دست خود را عمدا بالا بردند، وقتی دست با یک قرقره بالا رفت و وقتی که در واکنش به یک تلقین هیپنوتیزم با یک قرقره بالا رفت. حوزه های مشابه مغزی در طول حرکت تلقینی و غیرداوطلبانه فعال شدند در حالی که فعالیت مغز برای حرکت عمدی متفاوت بود.

پس تلقین هیپنوتیزمی را می توان به عنوان واسطه ای برای انتقال یک ایده یا باور در نظر گرفت و در صورت پذیرش، قدرت تغییر رفتار و باور فرد را خواهد داشت.

روایت فردی

شاید به این فکر کنید که پس افکار، هیجان ها و ادراک ما از کجا سرچشمه می گیرد. در واقع مضامین خودآگاهی یک زیرمجموعه از تجربه ها، احساسات، افکار و باورهایی هستند که توسط فرآیندهای ناخودآگاه در مغز شکل می گیرند.

این زیرمجموعه از یک نوع روایت فردی سرچشمه می گیرند که به طور پیوسته در حال به روزرسانی است. روایت فردی به موازات خوداگاهی فردی وجود دارد اما خودآگاهی فردی هیچ تأثیری بر روایت فردی ندارد.

دلیل اهمیت روایت فردی این است که اطلاعاتی را برای ذخیره سازی در حافظه ی شرح حال فراهم می کند (داستانی که شما در مورد خودتان می گویید) و روشی برای انتقال آنچه درک می کنید و با دیگران تجربه می کنند، ارائه می دهد.

در نتیجه این ویژگی امکان تولید استراتژی های بقا را می دهد؛ برای مثال امکان یادگیری پیشگویی رفتار وجود خواهد داشت. این مهارت های میان فردی بر توسعه ی ساختارهای فرهنگی و اجتماعی تأکید می کنند، همین ویژگی بقا و زندگی انسان را به مدت هزار سال بهبود بخشیده است.

پس توانایی انتقال مفاهیم روایی یک فرد ، مزیت تکاملی منحصر به فردی را به انسان می بخشد.

ستاره شناسان دورترین سیاه‌ چاله در عالم شناخته شده را کشف کردند

گروهی از ستاره شناسان به تازگی یک سیاه چاله بسیار بزرگ را در فاصله ی ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین، شناسایی کرده اند که دورترین سیاه چاله کشف شده به شمار می رود.

به گزارش زومیت، در عالم شناخته شده، سیاه چاله های فراوانی وجود دارند که برخی از آن ها بزرگ تر و پیرتر از دیگران هستند. به تازگی گروهی از ستاره شناسان موفق شده اند سیاه چاله ای بسیار بزرگی که ۸۰۰ میلیون برابر خورشید جرم دارد، در فاصله ی ۱۳ میلیارد سال نوری از زمین شناسایی کنند. این سیاه چاله در عالم اولیه است؛ یعنی زمانی که جهان هنوز چند صد میلیون سال سن داشته است. این دورترین سیاه چاله ای است که در عالم شناخته شده، کشف شده و دقیقاً ۶۹۰ میلیون سال پس از مه بانگ یا انفجار بزرگ دیده شده که در نوع خود شگفت انگیز است.

اِدواردو بانیادوس، رهبر این گروه پژوهشی از دانشگاه کارنگی ملون آمریکا، می گوید: جمع آوری این جرم عظیم در طول ۶۹۰ میلیون سال، نظریه های در مورد رشد سیاه چاله های کلان جرم را به چالش می کشد.

تا پیش از این، دورترین سیاه چاله ای که دیده شده بود، ۸۰۰ میلیون سال پس از مه بانگ شکل گرفته بود؛ اما این کشف جدید، ماجرا را شگفت انگیزتر می کند. این سیاه چاله ی کشف شده در حال حاضر با نام علمی J1342+0928 فهرست بندی شده است و در مرکز توده ای عظیم از گازهای چرخان بسیار درخشان که در ناحیه مرکزی یک کهکشان هستند، قرار گرفته است و نیروی لازم یک اختروَش (کوازار) در حال شکل گیری را تأمین می کند. این سیاه چاله در میان داده های جمع آوری شده توسط ۳ تلسکوپ پیمایشی شناسایی شده است: داده های باند Z از دوربین انرژی تاریک (DECam) در رصدخانه میان آمریکایی سرو تولولو در شیلی، داده های مادون قرمز از کاوشگر پیمایشی میدان عریض ناسا و داده های مادون قرمز تلسکوپ پیمایشی ژرفای آسمان بریتانیا.

اختروَش ها نورانی ترین اجرام موجود در جهان هستند و برخی از آن ها نوری از خود ساطع می کنند که چندین برابر درخشان تر از کهکشان های بزرگ است؛ اما سیاه چاله ها از خود هیچ نوری ساطع نمی کنند. نوری که توسط تلسکوپ های پیمایشی مشاهده شده، ناشی از حرکت شتاب دار دیسکی است که در اطرف سیاه چاله گردش می کند. این دیسک، متشکل از گازها و غبارهایی است که با سرعت سرسام آوری حرکت می کنند و مادامی که گرانش بسیار زیاد مرکز سیاه چاله آن ها را پس از تغذیه به صورت جت به بیرون پرتاب می کند، اصطکاک عظیمی به وجود می آورند. اختروَش ها بسیار نورانی هستند؛ اما آن قدری از زمین فاصله دارند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و تنها به کمک تلسکوپ  می توان آن ها را مشاهده کرد.

اختروَش ها ابزاری با ارزش برای مشاهده ی جهان به شمار می روند؛ بنابر این می توان نور دریافت شده از آن ها را تجزیه و تحلیل کرد تا بتوان اطلاعاتی در مورد هیدروژنی که در طول این مدت به سمت زمین حرکت کرده است، به  دست آورد. از آن جایی که سیاه چاله J1342+0928 بسیار پیر است؛ می تواند اطلاعات بسیار با ارزشی در مورد دوره یونیزه شدن مجدد در اختیار ما قرار دهد. این دوره را شاید بتوان مهم ترین نقطه در تاریخ جهان نامید. پس از وقوع مه بانگ، جهان ما به گونه ای به یک سوپ ابتدایی بسیار داغ و تاریک در مقیاس کیهانی شباهت داشت که به سرعت در حال گسترش بود.

پس از آن که این سوپ ابتدایی گسترش یافت، سردتر شد و اجازه داد پروتون ها و نوترون ها با یکدیگر در اتم های یونیزه ی هیدروژن ترکیب شوند. حدود ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار سال پس از مه بانگ، این اتم های هیدروژن، الکترون ها را به خود جذب کردند و هیدروژن  خنثی به  وجود آمدند. در این مقطع زمانی، نور می توانست آزادانه در جهان بی کران حرکت کند و الکترون های آزاد را پراکنده نکند؛ اما این اتفاق تا زمانی که گرانش نخستین ستاره ها و کهکشان ها را در این فضای تاریک جمع آوری کرد، رخ نداد. در این مقطع بود که نور نخستین ستاره ها روشن شد و در جهان شروع به حرکت کرد. طبق نظریه های فعلی ما، پس از این اتفاق دیری نپایید که هیدروژن خنثی به وسیله ی نور فرابنفش این ستاره های جوان، کهکشان ها و اختروَش ها، برانگیخته شد.

سیاه چاله کشف شده اطلاعاتی در مورد دوره ی یونیزه شدن مجدد در اختیار ما قرار می دهد

این اتفاق، مجدداً بسیاری از هیدروژن موجود در عالم را یونیزه کرد و باز هم آن را به پروتون ها و الکترون ها تفکیک کرد. تقریباً تا حدود ۱ میلیارد سال پس از مه بانگ، این فرآیند یونیزه شدن مجدد تکمیل شد. تعیین دقیق زمانی که یونیزه شدن مجدد به همراه تمام سازوکارهای پیچیده ی آن آغاز شد، کاری بسیار دشوار است و دانشمندان نمی توانند در مورد آن نظر قطعی دهند.

اِدواردو بانیادوس در این خصوص می گوید: یونیزه شدن مجدد، آخرین تغییر حالت بزرگ جهان به شمار می رود و یکی از مرزهای علم اخترشناسی است که تاکنون از آن عبور نکرده ایم.

اکنون زمانی است که سیاه چاله ی J1342+0928 به کمک ما می آید. تجزیه و تحلیل نور این اختروَش نشان می دهد که بخش بزرگی از فضای اطراف سیاه چاله  را هیدروژن خنثی تشکیل داده است. این نشان می دهد که ۶۹۰ میلیون سال پس از مه بانگ، هنوز فرآیند یونیزه شدن مجدد رخ نداده است. این می تواند نشان دهد که یونیزه شدن مجدد، تقریباً در اواخر دوره ی شکل گیری جهان رخ داده است.

اما کشف سیاه چاله J1342+0928 یک معمای دیگر پیش روی دانشمندان می گذارد. جرم این سیاه چاله، با جرم سیاه چاله های کلان جرم امروزی برابری می کند و این یعنی طبق مدل های تکامل کهکشانی ما، این سیاه چاله باید در کهکشانی بسیار مناسب قرار گرفته باشد که مملو از مواد است؛ زیرا در این مدت اندک توانسته به یک سیاه چاله کلان جرم تبدیل شود.

کشف تازه، بخشی از یک پژوهش طولانی مدت در مورد یافتن اختروَش های جهان اولیه است و دانشمندانی که روی این پروژه کار می کنند، تخمین زده اند که احتمالاً چیزی در حدود ۲۰ الی ۱۰۰ جرم نورانی را که به اندازه ی J1342+0928 دور و بزرگ هستند، در سرتاسر آسمان شناسایی شوند. با یافتن سیاه چاله ها و اختروَش های بیشتر، ستاره شناسان می توانند تکه های پازل دوره ی یونیزه شدن مجدد در جهان اولیه را کنار هم بگذارند و سرانجام به توضیح و مدلی قابل قبول از تکامل کهکشانی برسند که می تواند این سازوکار را توضیح دهد.

دنیل استرن از آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، در خصوص کشف صورت گرفته می گوید: این یک کشف بسیار هیجان انگیز است که توسط ستاره شناسانی صورت گرفته که کار با ابزار جدید را به خوبی می دانند. آن ها از تلسکوپ های پیمایشی مستقر در شیلی و هاوایی استفاده کردند و کاوشگر پیمایشی مادون قرمز میدان عریض ناسا را که در مدار است، هدایت کردند تا این کشف مهم را انجام دهند. به کمک تجهیزات نسل جدید و تجهیزات حساس تری که در آینده به کار گرفته می شوند، ما می توانیم کشف های مهم تری طی سال های آینده در جهان اولیه انجام دهیم.

نتایج این پژوهش در نشریه Nature منتشر شده است.

 

 

وزیر ارتباطات از نحوه اجرای دستور قضایی درباره ویز انتقاد کرد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نحوه اجرای دستور قضایی در رابطه با مسدود شدن اپلیکیشن مسیریاب ویز را مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی در جلسه صبحانه کاری اتاق بازرگانی با انتقاد از نحوه ی اجرای دستور قضایی درباره ی مسدود شدن اپلیکیشن مسیریاب ویز، اعلام کرد:

اگرچه برای مسدود شدن این اپلیکیشن که اسرائیلی است و ما نیز استفاده از آن را قبول نداریم، دستور قضایی صادر شد، اما نحوه اجرای آن به اعتماد عمومی برای استفاده از اپلیکیشن های داخلی صدمه زد.

وی با بیان اینکه شکی نیست که این اپلیکیشن اسرائیلی است و به هیچ عنوان استفاده از آن را قبول نداریم، افزود:

با ایجاد این گونه موانع نمی توان انتظار توسعه تولیدات بومی را داشت و نباید فقط دولت را مانع توسعه استارتاپ ها دانست.

اسنپ پنهان سازی شماره‌ی تلفن کاربران و رانندگان را در مشهد اجرا کرد

اسنپ برای امن تر کردن سفرها و رعایت هر چه بیشتر حریم خصوصی کاربران پنهان سازی شماره های تلفن را فعال کرده است.

به گزارش زومیت، سامانه هوشمند حمل و نقل اسنپ در راستای امن تر کردن سفرهای خود و ارج نهادن به حریم خصوصی کاربران خود (اعم از مسافر و راننده) از سیستم جدیدی به نام «پنهان سازی شماره تلفن» رونمایی کرده است. این قابلیت از شهر مشهد آغاز شده و در آینده ای نزدیک در سایر شهرهای محل فعالیت اسنپ اجرایی خواهد شد. اسنپ تنها تاکسی آنلاین حمل و نقل در ایران به شمار می رود که به پنهان سازی شماره تلفن کاربران خود مجهز شده است. به این ترتیب از این قابلیت می توان به عنوان یکی از مزیت های رقابتی مهم سامانه ی مورد بحث یاد کرد.

به گفته حسین مرادقلی، مدیر ارشد فناوری اسنپ، سیستم «پنهان سازی شماره تلفن» چند ماهی در مرحله ی آزمایشی قرار داشت و اکنون بعد از پشت سر گذاشتن آزمون و خطاهای لازم به مرحله ی اجرایی رسیده است. این قابلیت در فاز آزمایشی خود از سوی جمعی از خبرنگاران، متخصصان حوزه آی تی و کارکنان شرکت اسنپ امتحان شده است. گروه فنی اسنپ پس از جمعآوری و بررسی نظرات جامعه ی آماری مذکور، ضعف های احتمالی این سیستم جدید را برطرف کرده و آن را به مرحله اجرایی رساندند. سیستم «پنهان سازی شماره تلفن» اکنون به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران مسافر و راننده ی ساکن مشهد قرار دارد و به صورت خودکار فعال است. با این امکان، هنگامی که مسافر و راننده در حین سفر با یکدیگر تماس تلفنی برقرار می کنند، به جای مشاهده ی شماره تلفن یکدیگر، یک شماره ثابت مشاهده خواهند کرد.

نکته ی حائز اهمیت در خصوص مزیت پنهان سازی شماره تلفن در سفر با سرویس های آنلاین این است که امکان مورد بحث، کمک شایانی به حفظ حریم خصوصی کاربران می کند و گام مهمی در جهت امنیت سفرهای درون شهری به شمار می رود.

سومین دوره المپیاد تکنسین های ایران برگزار می شود

سومین دوره المپیاد تکنسین های ایران با حمایت شرکت سامسونگ الکترونیکس و همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار می شود.

به گزارش زومیت، روز چهارشنبه ۸ آذر طی نشست خبری با حضور مدیران سامسونگ ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، مراحل برگزاری سومین المپیاد تکنسین های ایران تشریح شد.

حمیدرضا ثابت نژاد، معاون پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای با اعلام رضایت از سطح کیفی دوره های پیشین المپیاد تکنسین های ایران گفت: «این المپیاد با تسهیل شناسایی و اشتغال افراد ماهر اثرات خوبی در سطح جامعه داشته است.»

به گفته ثابت نژاد، المپیاد تکنسین ها به عنوان یک مسابقه آزاد مهارت، راه میانبر مناسبی برای اشتغال افراد خواهد بود. به همین دلیل مشارکت بخش خصوصی به عنوان یک اصل مهم در آن مطرح است.

در ادامه فرهاد هجرت، مدیر ارشد بخش بازاریابی سامسونگ الکترونیکس در مورد برنامه های مسئولیت اجتماعی این شرکت گفت: «فعالیت های مسئولیت اجتماعی سامسونگ یک کار تبلیغاتی نیست و روی اشتغالزایی و کارآفرینی تمرکز دارد. ما طی سال های اخیر با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای توانسته ایم فعالیت هایی همچون راه اندازی آکادمی مهندسی و المپیاد تکنسین های ایران را انجام دهیم که تاکنون با استقبال گسترده جوانان و علاقه مندان بسیاری رو به رو شده است.»

او از آکادمی مهندسی سامسونگ به عنوان یکی از برترین طرح های این شرکت برای افزایش مهارت تکنسین های ایرانی یاد کرد. به گفته هجرت، این آکادمی به برترین فناوری های روز دنیا مجهز شده است و از این نظر تفاوتی با نمونه های مشابه خود در اروپا ندارد.

این آکادمی در سال ۹۳ با حمایت سامسونگ و همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای راه اندازی شد. دانشجویان این آکادمی در طول دوره های دو تا سه ماهه ای که به صورت رایگان ارائه می شود، تعمیر محصولات لوازم الکترونیکی شامل موبایل و تبلت، سیستم های صوتی و تصویری، ماشین  لباس شویی، کولر گازی و یخچال  را فرامی گیرند.

مهناز نجیب زاده، مدیر کل دفتر مسابقات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در نشست خبری سومین المپیاد تکنسین های ایران از سامسونگ الکترونیکس به عنوان بازوی توانمند دفتر مسابقات سازمان فنی و حرفه ای نام برد.

به گفته وی، المپیاد تکنسین ها به عنوان یک مسابقه آزاد مهارت برگزار می شود که به دلیل تنوع رشته ها و عدم محدودیت سنی با استقبال بیشتر تکنسین ها و نخبگانی فنی مواجه می شود.

نجیب زاده با بیان اینکه سامسونگ بزرگ ترین حامی مسابقات جهانی مهارت است، از مدیران این شرکت خواست علاوه بر المپیاد تکنسین ها از مسابقات ملی مهارت هم حمایت کنند.

حسین محمودی، مدیر کل دفتر سنجش و ارزیابی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در مورد چگونگی برگزاری آزمون های المپیاد گفت: «کارگروه های زیادی در سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای تدوین سؤالات و مراحل مقدماتی و نهایی المپیاد تشکیل شده است. در مرحله مقدماتی با تجربیات خوبی که ما در سازمان فنی و حرفه ای کسب  کرده ایم، آزمون به صورت الکترونیکی در مراکز استان ها برگزار خواهد شد.»

مسعود فیاضی، مدیر روابط عمومی و مسئولیت های اجتماعی شرکت سامسونگ، در ادامه برنامه اعلام کرد: «سامسونگ چند سالی است که با هدف ترويج فرهنگ مهارت‏ آموزی، شناسايي نخبگان و استعدادهای برتر مهارتی، قدردانی از برترین تکنسین های ماهر ایران و ارتقاء سطح استانداردهای آموزش مهارت، حمایت و برگزاری المپیاد تکنسین های ایران را در فعالیت های گسترده مسئولیت اجتماعی خود گنجانده است.»

وی ادامه داد: «سامسونگ در چهار حوزه آموزش، سلامت، محیط زیست و اشتغال فعالیت هایی را در سرتاسر جهان تحت عنوان مسئولیت های اجتماعی انجام می دهد که در ایران هم این شرکت با راه اندازی کتابخانه های گویا برای نابینایان، مرکز فناوری سامسونگ-امیرکبیر و آکادمی مهندسی برنامه هایی را برای ارتقاء سطح آموزش و اشتغال جوانان ایرانی اجرا کرده است.»

به گفته مدیر روابط عمومی سامسونگ، این دوره از مسابقات همچون دوره های پیشین آن در ۴ گرایش موبایل و تبلت، لوازم خانگی (یخچال و ماشین لباسشویی)، دستگاه‏های تهویه مطبوع (کولر گازی) و لوازم صوتی و تصویری (تلویزیون و سینمای خانگی) برگزار می شود.

بر این اساس مرحله اول المپیاد تکنسین های ایران یک آزمون الکترونیکی است که به صورت هماهنگ در مراکز فنی و حرفه ای استان های کشور برگزار می شود. پس از آن ۱۰ نفر برتر هر گرایش به مرحله نهایی و عملی المپیاد راه پیدا می کنند. در پایان دو مرحله به نفرات اول تا سوم هر گرایش به ترتیب ۳۰، ۲۰ و ۱۰ سکه بهار آزادی اهدا می شود.

اولین دوره المپیاد تکنسین ها بهمن ماه سال ۹۴ به ابتکار شرکت سامسونگ و طی همکاری با سازمان آموزش فنی و حرفه ای برگزار شد. دوره دوم این المپیاد سال گذشته با حضور نزدیک به دو هزار شرکت کننده برگزار شد و نفرات برتر علاوه بر دریافت جوایز مالی خود به عنوان ناظر به مسابقات جهانی مهارت سال ۲۰۱۷ اعزام شدند.

ثبت نام شرکت در سومین المپیاد تکنسین های ایران از روز شنبه ۴ آذرماه آغاز شده است و تا روز ۲۰ آذر ماه ادامه خواهد داشت. این رویداد با برگزاری مرحله نهایی در اوایل دی ماه امسال به پایان می رسد.

علاقه مندان می توانند برای ثبت نام در سومین دوره المپیاد تکنسین های ایران و کسب اطلاعات بیشتر از روند برگزاری این رویداد به سایت Samsungtecholympiad.ir مراجعه کنند.

شباهت بیشتر اینستاگرام به اسنپ‌ چت با به روزرسانی جدید

اینستاگرام به روزرسانی جدیدی دریافت کرده است که به واسطه ی آن، ویژگی های تازه ای که پیش تر در اپلیکیشن اسنپ چت شاهد آن ها بودیم ارائه می کند.

به گزارش زومیت، به دلیل شیوه ی کارکرد و نحوه ی انتقال محتوا، اسنپ چت نزدیک ترین رقیب هم رده ی اینستاگرام است که کاربران زیادی در جهان از آن استفاده می کنند. اینستاگرام در راستای افزایش کاربران خود درصدد اضافه  کردن ویژگی های جدیدی است تا طیف وسیع تری از مخاطبان را هدف قرار دهد. حال اینستاگرام در آخرین به روزرسانی منتشرشده، از قابلیت های جدیدی رونمایی کرده است که وام گیری این شبکه ی اجتماعی عکس محور از اسنپ چت را بیش از پیش هویدا می سازد.

برطبق گفته ی این شرکت، ویژگی جدید که «رمیکس» نام دارد، به کاربران این امکان را می دهد تا در هنگام مشاهده ی عکس های دوستانشان، با ضربه  زدن روی آیکون دوربین در قسمت چپ و پایین تصویر، به ویژگی حاشیه نویسی دسترسی داشته باشند. از طریق این ویژگی کاربران می توانند اقدام به اضافه  کردن استیکر، متن یا نقاشی  کنند و سپس آن را مستقیماٌ برای دوستشان بفرستند. از این رو، کاربران علاوه بر مکالمات  متن محور، می توانند از طریق بصری نیز با دوستانشان به گفتگو و شوخی بپردازند.

هنگامی که در حال مشاهده ی پیام تصویری یکی از دوستانتان هستید، روی آیکون دوربین در قسمت پایینی ضربه بزنید و پاسختان را [بنویسید]. پاسخ شما شامل استیکری از آنچه به آن پاسخ می دهید، می شود؛ آن را حرکت و تغییر اندازه دهید و حالت خودتان را با اضافه  کردن استیکر، متن یا نقاشی بیان کنید.

جالب است بدانید که ویژگی فوق یکی از ویژگی های مطرح اپلیکیشن اسنپ چت بوده که از آغاز کار این اپلیکیشن با آن همراه است؛ با این وجود چیزی که پیاده سازی این ویژگی توسط اینستاگرام را منحصر به فرد می کند، این است که کاربران می توانند تصاویری را که ابتدا توسط دیگران به اشتراگ گذاشته شده است، حاشیه نویسی کنند؛ در اسنپ چت کاربران تنها اجازه ی حاشیه نویسی روی عکس های خود یا منابع خبری مهم مانند سی ان ان، دیلی میل و… داشتند.

البته تغییرات نسخه ی جدید اینستاگرام تنها به «ریمیکس» خلاصه نمی شود و این شبکه ی اجتماعی با ویژگی «حلقه  های بی پایان»، قصد اعمال تغییرات در پاسخ ها را داشته است.

برای اینکه پیام هایی که می خواهید تنها یک بار توسط دوستانتان دیده  شود، گزینه ی «One View» را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت با انتخاب گزینه ی «Allow Replay» دوستانتان می توانند بیشتر پیام شما را مشاهده کنند. تصاویر و ویدیوهای ارسال شده با «Allow Replay» به صورت خودکار تکرار می شوند و دوستانتان می توانند با نگاه داشتن [انگشت روی تصویر] اقدام به توقف آن کنند.

اینستاگرام می گوید این  تغییرات از امروز برای هر دو پلتفرم آی او اس و اندروید منتشر خواهد شد؛ اما اگر هنوز موفق به دریافت این به روزرسانی نشده اید، ممکن است چند روزی برای اعمال آن روی حساب کاربری تان زمان نیاز باشد.

به زودی برای ورود به فیس بوک باید یک عکس سلفی بگیرید!

در آینده ای نزدیک، برای ورود به فیس بوک باید یک عکس سلفی از خود بگیرید. کمپانی فیس بوک با این کار می خواهد روزنه های نفوذ سایت خود را در برابر هکرها ببندد.

به گزارش گجتنیوز، فیس بوک احتمالا در نظر دارد در آینده ای نزدیک، نوع جدیدی از کپچا را به منظور احراز هویت شما اعمال کند. در حالی که هنوز روشن نیست که بررسی این روش احراز هویت چگونه انجام می گیرد ( برای انجام اموری در حساب کاربری وارد شده و یا از همان ابتدا برای ورود به فیس بوک )، این کمپانی اعلام کرده است که هدف اصلی سیستم کپچای جدید فیس بوک به کاربران کمک خواهد کرد تا از اطلاعات خود در برابر اشخاص ثالث محافظت کنند.

تعدادی از کاربران در گزارشی توییتری عنوان کرده است که در این روش جدید ورود به فیس بوک از شما خواسته می شود تا یک عکس سلفی از خود بگیرید که به وضوح چهره ی شما را به نمایش بگذارد. البته ظاهرا فیس بوک متعهد شده است که با هر بار عکس گرفتن شما اقدامی برای ذخیره آن نکند و پس از آن که مراحل احراز هویت تکمیل شد، آن تصویر را از سرورهایش حذف کند. در یکی از این گزارش ها آمده است:

فیس بوک در حال حاضر کاربران را از حساب کاربری خود دور نگه داشته و سپس از آن ها می خواهد که حساب کاربری خود را از طریق اسکن کردن تصویری از چهره ی خود تایید کنند. حساب کاربری @flexlibris – تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷

یکی از سخنگوهای شرکت فیس بوک در مصاحبه ای با وب سایت Wired توضیحاتی را در مورد این ویژگی امنیتی ارائه کرده است:

این قابلیت به ما کمک خواهد کرد تا فعالیت های مشکوک در نقاط مختلف وب سایت از جمله ایجاد یک حساب کاربری، ارسال درخواست دوستی، تنظیم پرداخت های تبلیغات و یا ساخت و ویرایش تبلیغات را ردیابی کنیم.

سخت شدن ورود به فیس بوک جهت جلوگیری از نفوذ هکرها

این روش اصالت سنجی اکانت کاربران به صورت خودکار اعمال می شود، اما تنها یکی از راه هایی است که برای تایید هویت کاربران و شناسایی فعالیت های مشکوک توسط فیس بوک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. حال آنچه که سیستم «مشکوک» می خواند مشخص نیست، اما به نظر می رسد فیس بوک بیشتر در نظر دارد تا از این راه برای کاهش روزنه های نفوذ وب سایت خود تا بهبود امنیت کاربران استفاده کند.

فناوری جدید گوگل برای شناسایی افرادی که مخفیانه به گوشی نگاه می کنند

فناوری جدید گوگل که هم اکنون توسط مهندسان این شرکت در حال توسعه است، افرادی که مخفیانه به صفحه گوشی شما نگاه می کنند را شناسایی خواهد کرد.

به گزارش گجتنیوز، بدون شک یکی از آزاردهنده ترین رفتارهای نامناسب برخی افراد، نگاه مخفیانه به گوشی موبایل است؛ خصوصا زمانی که مشغول رد و بدل کردن اطلاعات خصوصی یا مهم باشید.

اما فناوری جدید گوگل با استفاده از دوربین جلویی گوشی و سیستم هوش مصنوعی با توانایی تشخیص چشم ها، زمانی که بیش از دو نفر به صفحه گوشی نگاه می کنند، شما را باخبر خواهد کرد.

اگرچه با توجه به ویدیوی منتشر شده، عملکرد این سیستم به اندازه کافی سریع است، اما گوگل زمان انجام این پروسه را تنها ۲ میلی ثانیه می داند.

این پروژه، محافظ صفحه الکترونیک نام داشته و قرار است هفته آینده و طی رویداد NIPS، توسط فلوریان شروف (Florian Schroff) و هی یونگ ریو (Hee Jung Ryu) در کالیفرنیا نمایش داده شود.

سامسونگ: نسخه مایکروسافت گلکسی اس ۸ وجود خارجی ندارد

سامسونگ پیامی مبنی بر اصلاح خبر عرضه نسخه مایکروسافت گلکسی اس ۸ به خبرگذاری ها ارسال کرده است.

به گزارش زومیت، حدود هفت ماه پیش و بلافاصله پس از معرفی گلکسی اس ۸ سامسونگ، خبرهایی به گوش رسید مبنی بر اینکه مایکروسافت قصد دارد نسخه ای از این گوشی هوشمند به نام «مایکروسافت گلکسی اس ۸» روانه بازار کند. حال سامسونگ اعلام کرده که این محصول هیچ گاه عرضه نشده است.

بلافاصله پس از رد خبر عرضه نسخه مایکروسافت گلکسی اس ۸ ، جستجو برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این مسئله آغاز شد. و مایکروسافت سؤالات کاربران را با ارسال پستی پاسخ داد.

خلاصه ای از شرح قضیه بدین صورت است: گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس از لحاظ سخت افزار یا نرم افزار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند؛ قصد مایکروسافت از انجام این عمل تنها به فروش رساندن دستگاه های فوق و همچنین ارائه آموزش های نحوه استفاده از اپلیکیشن های مایکروسافت بود. به عبارت دیگر، اساسا هدف از انجام این عمل جذب مشتریان به سمت فروشگاه های مایکروسافت برای خرید یک گوشی هوشمند جدید و جذاب و همچنین افزایش آگاهی کاربران از اپلیکیشن های این شرکت بود.

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، خبرهای جدید حاکی از آن هستند که مایکروسافت قصد دارد برای اولین بار گوشی هوشمند اندروید در فروشگاه های خود به فروش برساند؛ در حالی که گوشی های هوشمند مبتنی بر ویندوز دیگر در این فروشگاه ها جایگاهی ندارند.

سامسونگ نیز در پی انتشار این خبر، خواستار اصلاح آن شده است. پیام ارسالی این شرکت به خبرگذاری ها مبنی بر تغییر خبرهای منتشرشده را در ذیل مشاهده می کنید:

گلکسی اس ۸، اس ۸ پلاس و نوت ۸ در فروشگاه های آنلاین و خرده فروشی مایکروسافت در معرض فروش قرار داده شده اند و تجربه منحصر به فردی از خرید و فروش را به مشتریان، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط و همچنین کارآفرینان می دهد. تاکنون نسخه ی مایکروسافت هیچ یک از محصولات گلکسی سامسونگ منتشر نشده است.

با این اوصاف، این گونه به نظر می رسد که نسخه ی مایکروسافت گلکسی اس ۸ هیچ گاه تولید نشده است. فقط مدت زمان زیادی طول کشید تا سامسونگ این سوءتفاهم را برطرف کند.

آپدیت جدید گلکسی اس ۸ شارژ سریع را مختل می کند!

به گفته ی کاربران آپدیت جدید گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس، شارژ سریع این گوشی ها را مختل می کند و بیشتر از ۵ ساعت به طول خواهد انجامید!

به گزارش گجتنیوز، دو گوشی گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس سامسونگ به هیچ عنوان طوری که شایسته ی گوشی های پرچمدار باشد، تا به امروز به روزرسانی ها را دریافت نکرده اند. سرعت دریافت آپدیت جدید گلکسی اس ۸ بسیار پایین بوده است، در همین راستا لازم به ذکر است برخی کاربران پچ امنیتی ماه اکتبر را در اواسط ماه نوامبر دریافت کرده اند! اما این تنها مشکلی نیست که کاربران جدیدترین پرچمداران سامسونگ با آن روبرو هستند. بسیاری از کاربران گزارش داده اند آپدیت نوامبر که انتشار آن به چند روز پیش باز می گردد حاوی پچ امنیتی ماه اکتبر است که می تواند شارژ سریع این گوشی ها را مختل کند!

صاحبان گوشی های گلکسی اس ۸ و اس ۸ پلاس در توییتر و تالارهای گفتگوی سامسونگ عنوان کرده اند که گوشی آن ها پس از دریافت و نصب آپدیت جدید دیگر نمی تواند شارژ سریع را ارائه کند. به گفته ی این افراد، آپدیت جدید گلکسی اس ۸ باعث شده تا گوشی آن ها با مشکل نرم افزاری روبرو شده تا حتی با وجود استفاده از شارژر اصلی سامسونگ و فعال کردن قابلیت شارژ سریع در بخش تنظیمات، گوشی آن ها سریع شارژ نشود. با توجه به یکی از مشاهدات ما، این بروزرسانی حتی بر روی شارژ بیسیم این گوشی ها نیز تاثیر گذاشته است و اجازه شارژ توسط یک شارژر ساخت شرکت های متفرقه را نمی دهد. البته ما دیوایس های خود را چک کردیم و هیچ ایرادی مشاهده نشد، بنابراین این مشکل چندان همه گیر نشده است و قطعا در آینده ای نزدیک سامسونگ آن را توسط یک بروزرسانی نرم افزاری برطرف خواهد کرد. یک نمونه گزارش را در زیر می بینیم:

اس ۸ من پس از دریافت آخرین آپدیت،  شارژ سریع را متوقف کرده است. شارژ دستگاه ۶ ساعت به طول می انجامد. کمک! – Marielena Hernandez

آپدیت جدید گلکسی اس ۸ همه گیر نیست،  اما مهم است

البته همه گیر نبودن این مشکل باعث نمی شود که آن را به مسئله جدی تبدیل نکند، به خصوص برای صاحبان S8 که عمر باتری برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده با امید به شارژ سریع از دیوایس خود استفاده می کردند. همچنین مشخص نیست که آیا به روزرسانی جدیدتر حاوی پچ امنیتی ماه نوامبر این مشکل را برطرف می کند یا خیر! سامسونگ یا مسئولان تالارهای گفتگوی این شرکت هنوز از این موضوع مطلع نشده اند، اما امیدواریم که این شرکت در وهله نخست این مشکل را حل کرده و پس از آن اقدام خودش را مشغول برنامه آزمایشی اندروید ۸ اوریو کند.

با تکنولوژی جدید باتری سامسونگ ، گوشی های آینده در عرض چند دقیقه شارژ می شوند

تکنولوژی جدید باتری سامسونگ به لطف یک لایه گرافن، به گوشی های هوشمند اجازه می دهد تا تنها در ۱۲ دقیقه شارژ  شوند. این باتری توسط موسسه پیشرفته فناوری سامسونگ (SAIT) توسعه پیدا کرده است.

به گزارش گجتنیوز، موسسه پیشرفته فناوری سامسونگ تحت مالکیت کمپانی مادر سامسونگ، روز دوشنبه از توسعه تکنولوژی باتری جدید خود خبر داد که می تواند سریع تر از هر زمان دیگری گوشی های هوشمند و وسایل حمل و نقل الکتریکی را شارژ کند. برای یک باتری مجهز به تکنولوژی شارژ سریع کنونی معمولا یک ساعت به طول خواهد انجامید تا به شارژ کامل برسد. اما تکنولوژی جدید باتری سامسونگ باعث می شود تا تنها در ۱۲ دقیقه دیوایس به شارژ کامل برسد!

تکنولوژی جدید باتری سامسونگ شامل یک لایه اتمی کربن از گرافیت (به نام گرافن) می شود که ۱۰۰ برابر موثر تر از مس در عبور دادن جریان الکتریکی است. همچنین انتقال انرژی نیز ۱۴۰ برابر سریع تر از سیلیکون استفاده شده در تکنولوژی باتری های لیتیومی فعلی است که به نقل از سامسونگ می تواند آن را به یک متریال ایده آل برای شارژ سریع تبدیل کند.

تکنولوژی جدید باتری سامسونگ ظرفیت را نیز افزایش می دهد

از آنجایی که این تکنولوژی باتری جدید، پتانسیل افزایش ظرفیت را نیز دارا هستند، این احتمال وجود دارد که حتی استفاده از آن در دیوایس های موبایلی و اتومبیل های الکتریکی عمر باتری بیشتری را نیز نسبت به باتری های کنونی ارائه کند. هنوز مشخص نیست چقدر عمر این باتری ها با هر بار شارژ  به طول می انجامد، اما شارژ بسیار سریعی که ارائه می کنند باعث می شوند زمانی که محصول شما نیازمند شارژ بود، تنها چند دقیقه بیشتر کنار پریز برق قرار نگیرند.

این مفهوم دقیقا مشابه تکنولوژی شارژ سریع کنونی گوشی های هوشمند است که به شما اجازه می دهند تنها در مدت ۳۰ دقیقه، ۵۰ درصد باتری را شارژ کنید. همانطور که از نامش هم پیداست، شارژ سریع به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری از حد معمول دیوایستان را شارژ کنید،  بنابراین برای شارژ  کامل باتری یک گوشی در حال حاضر حدود ۲ ساعت زمان لازم است.

در هر صورت آینده ی تکنولوژی باتری ها روشن است و سامسونگ نیز می کوشد تا این باتری جدید خود را با قیمت مقرون به صرفه ای آماده ی ورود به بازار کند. اما هنوز اعلام نشده که چه زمانی این عرضه صورت خواهد گرفت. احتمالا سامسونگ برای نخستین بار این محصول را در گوشی های هوشمند و سایر دیوایس های الکتریکی خود مورد استفاده قرار خواهد داد.

گوشی تاشو سامسونگ W2018 با دو نمایشگر لمسی و اسنپدراگون ۸۳۵ رونمایی شد

گوشی تاشو سامسونگ W2018 با دو نمایشگر لمسی، در تعامل با China Telecom رونمایی شد.

به گزارش گجتنیوز, گوشی تاشو سامسونگ W2018 که به مناسبت دهمین سالگرد توسعه محصولات سری W و بیست و پنجمین سالگرد سامسونگ در بازار چین، سرانجام طی رویدادی در شهر شیامن چین شاهد رونمایی آن بودیم، به دو نمایشگر لمسی ۴.۲ اینچی آمولد با وضوح ۱۰۸۰p تجهیز شده است که از این نظر تفاوتی با نسل قبلی ندارد. سازندگان از تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ در کنار ۴ گیگابایت رم بهره برده اند تا مشکلی در پردازش اطلاعات وجود نداشته باشد. به علاوه، کاربران می توانند محتوای مختلف را روی حافظه ۶۴ گیگابایتی داخلی با پشتیبانی از کارت حافظه میکرو اس دی تا حداکثر ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت ذخیره کنند.

W2018، نخستین موبایل تاشو با کلید اختصاصی بیکسبی بوده و سامسونگ با افتخار از پشتیبانی این دستیار صوتی از زبان چینی خبر داده است.

بخش پشتی گوشی با طراحی مشابه گلکسی S8 و گلکسی S8 پلاس، میزبان دوربینی ۱۲ مگاپیکسلی با گشودگی دریچه دیافراگم f/1.7 و حسگر اثر انگشت است. در بخش جلویی نیز از دوربینی ۵ مگاپیکسلی با گشودگی دریچه دیافراگم f/1.9 استفاده شده تا سلفی بازان بتوانند لحظات شیرین خود را با کیفیتی مطلوب ثبت کنند. فیلم برداری ۴K با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه، از جمله مهم ترین قابلیت های دوربین اصلی است.

از دیگر ویژگی های قابل توجه گوشی جدید سامسونگ می توان به باتری ۲۳۰۰ میلی آمپر ساعتی، خشاب سیم کارت هیبریدی و اندروید ۶.۰.۱ مارشملو اشاره کرد. همانند بسیاری از محصولات مختص بازار چین، دستگاه پیش رو هم فاقد سرویس های گوگل در این کشور است.

نسخه پایه گوشی تاشو سامسونگ W2018 با قیمت بسیار بالای ۲ هزار و ۴۰۰ دلار (۱۶ هزار یوان یا ۲ هزار یورو)، از طریق JD و Tmall در رنگ مشکی به فروش می رسد. رنگ های طلایی و نقره ای نیز در تعداد محدود تولید شده اند.

اپل درصدد توسعه تراشه مدیریت انرژی اختصاصی برای آیفون‌های ۲۰۱۸ است

اپل درصدد تولید تراشه ی اختصاصی برای مدیریت انرژی در آیفون های ۲۰۱۸ است. این ماژول در حال حاضر توسط کمپانی بریتانیایی Dialog توسعه می یابد.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش Nikkei، اپل در تلاش است برای مدیریت انرژی در گوشی های هوشمند آیفون که سال آینده ی میلادی راهی بازار خواهند شد، تراشه ی اختصاصی خود را توسعه دهد. این ماژول پردازشی در حال حاضر توسط کمپانی بریتانیایی Dialog توسعه می یابد توسط اپل مورد استفاده قرار می گیرد. هرچند هنوز به طور قطع نمی توان گفت که اپل از این تراشه ها در نسل بعدی آیفون هایش استفاده خواهد کرد؛ اما می توان انتظار داشت که آیفون های عرضه شده در سال ۲۰۱۸ از این ماژول اختصاصی بهره ببرند.

اپل در سال های گذشته در تلاش بوده است تا بخش بزرگ تری از تراشه های مورد استفاده در گجت های دیجیتال خود را به صورت اختصاصی طراحی کند. برای مثال می توان به تراشه های سری A این کمپانی و همچنین پردازنده ی گرافیکی مورد استفاده در آیفون، اپل واچ و آیپد اشاره کرد که اپل به صورت اختصاصی طراحی می کند.

بر اساس گزارش نیکِی، اطلاعات موجود نشان از این دارد که اپل با ورود به حوزه ی طراحی باتری و پردازنده ی مدیریت انرژی، همچون گذشته فناوری های پیشرفته ای معرفی خواهد کرد.

به نظر می رسد توسعه ی اختصاصی این پردازنده می تواند توانایی اپل در مدیریت هر چه بهتر فرآیند های پردازشی را بهبود بخشد. آخرین تلاش اپل در حوزه ی توسعه ی تراشه های اختصاصی مربوط به پردازنده ی گرافیکی A11 است که به صورت اختصاصی توسط اپل طراحی شده است.

پس از انتشار خبر مربوط به حرکت مستقل اپل در راستای تولید پردازنده ی اختصاصی برای مدیریت مصرف انرژی، ارزش سهام کمپانی بریتانیایی بیش از ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد. هیچ یک از دو کمپانی اپل و Dialog اظهار نظری در این رابطه نکرده اند.

مایکروسافت اج برای اندروید و iOS منتشر شد

مرورگر مایکروسافت اج برای پلتفرم های اندروید و آی اواس در دسترس تمام کاربران این دو سیستم عامل قرار گرفته است.

به گزارش زومیت، مایکروسافت ماه گذشته از نسخه ی آزمایشی مرورگر اج برای سیستم عامل های آی اواس و اندروید رونمایی کرد. آزمایش کنندگان برای دریافت دسترسی ویژه به این مرورگر باید ثبت  نام می کردند؛ اما مایکروسافت از دیروز هر دو نسخه ی اندروید و آی اواس را به صورت عمومی در دسترس تمام کاربران قرار داده است. کاربرد اصلی مرورگر اج عمدتا برای کاربرانی است که به انتقال وب گردی خود از گوشی به کامپیوتر ویندوز ۱۰ علاقه دارند.

مایکروسافت قابلیت Continue on PC را به صورت مستقیم با نسخه های اندروید و آی اواس اج ادغام کرده است؛ در نتیجه در صورتی که یک صفحه ی وب به صورت مناسب روی موبایل بارگذاری نشود یا بخواهید  وب گردی خود را با ماوس و صفحه کلید ادامه بدهید، می توانید آن را روی کامپیوتر ارسال کنید. اج همچنین دسترسی به صفحات برگزیده (Favorites)، تاریخچه، فهرست مطالعه و کتاب های الکترونیکی را فراهم می کند. متأسفانه مایکروسافت قابلیت همگام سازی تب های اج را برای موبایل اضافه نکرده است؛ در نتیجه امکان اشتراک گذاری تب ها یا تاریخچه بین کامپیوتر و گوشی وجود ندارد.

مایکروسافت قصد دارد پشتیبانی از همگام سازی تب ها و آیپد را نیز در آینده اضافه کند؛ با این حال انتشار این دو ویژگی احتمالا تا سال آینده به طول خواهد انجامید. مرورگر اج برای آی اواس و اندروید را می توانید از اپ استور یا گوگل پلی دریافت کنید.

HDMI 2.1 معرفی شد

مشخصات HDMI 2.1 از قابلیت های جدید و پیشرفت های فراوان نسبت به نسخه های قبلی خبر می دهد.

به گزارش زومیت، گروه فنی انجمن HDMI مشخصات HDMI 2.1 را به همراه یک کابل اچ دی ام آی پرسرعت منتشر کرده است. برخی ویژگی های موجود در مشخصات HDMI 2.1 با نسخه های قبلی کابل اچ دی ام آی سازگار خواهند بود؛ اما برای مابقی باید کابل جدید را تهیه کنید.

محتوا با پهنای باند و رزولوشن بالا و اچ دی آر از نوع پویا

بر اساس مشخصات منتشرشده، فناوری جدید تصویر فشرده نشده  با رزولوشن ۸K را با نرخ ریفرش ۶۰ هرتز و رزولوشن ۴K را با نرخ ۱۲۰ هرتز نمایش می دهد. میزان انتقال از ۱۸ گیگابیت بر ثانیه در نسخه ی قبل جهشی فوق العاده به ۴۸ گیگابیت بر ثانیه در نسخه ی ۲.۱ داشته است.

طبق مشخصات، رزولوشن های بالاتر از جمله ۱۰K با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز نیز پشتیبانی می شوند؛ اما برای اینکه این حجم از داده از طریق کابل، قابل انتقال باشد از الگوریتم فشرده سازی تصویر استفاده می شود.

به ندرت کسی پیدا می شود که از کیفیت تلویزیون های ۴K گلایه داشته باشد. کیفیت های بالاتر احتمالا برای کارهای تبلیغاتی که به نمایشگرهای خیلی بزرگ نیاز دارند یا تجهیزات مربوط به واقعیت مجازی که تصاویر در آن ها میدان دید را تماما پوشش می دهد کاربرد خواهند داشت.

فناوری HDMI 2.1 بسته به رزولوشن و نرخ فریم شما از اچ دی آر متغیر یا پویا نیز پشتیبانی می کند که می تواند بازه ی وسیع تری از رنگ ها را پوشش دهد و هر صحنه و حتی هر فریم تصویر را با تنظیم عمق رنگ، جزئیات، روشنایی و کنتراست مختص آن صحنه بهینه کند.

ارتقاء نرخ ریفرش

در قسمت نرخ ریفرش نیز پیشرفت هایی صورت گرفته است که می تواند بیشتر برای گیمرها جذاب باشد.

نرخ ریفرش متغیر (VFR) می تواند نرخ رفرش را هماهنگ با محتوای در حال پخش، مدام تغییر دهد. این یعنی وقنی نرخ فریم تصویر در هنگام بازی کردن بالا و پایین می رود، نمایشگر نیز به سرعت خود را با آن هماهنگ می کند تا نرم ترین تصویر ارائه شود. در این حالت، حرکت تصاویر بهتر می شود، گیر کردن و افت فریم کاهش یافته یا حذف می شود و در نهایت تجربه ی کاربری بهبود می یابد.

قابلیت سوییچ سریع رسانه ای (QMS) برای ویدیوها و فیلم ها باعث حذف صفحه ی خالی انتظار قبل از نمایش محتوا هنگام سوییچ بین دستگاه های HDMI می شود.

انتقال سریع فریم (QFT) تأخیر بین فرستنده ی تصویر و نمایشگر را حذف می کند که این موضوع در گیمینگ بسیار حائز اهمیت است.

صدا

در بخش صدا نیز پیشرفت چشمگیری شاهد هستیم. سرعت کانال داده ی دوسویه (eARC) از یک مگابیت بر ثانیه به ۳۷ مگابیت بر ثانیه رسیده است. این امر باعث می شود صداهای حجیم ۵.۱ و ۷.۱ با بیت ریت بالا مانند Dolby Atmos ،DTS Master ،TrueHD و DTS:X امکان انتقال و پخش پیدا کنند.

سایر امکانات تصحیح انطباق صدا و حرکت لب ها، امکان خاموش و روشن کردن سیستم صوتی و همچنین کنترل صدا را شامل می شود.

با وجود اینکه برخی ویژگی های اچ دی ام آی ۲.۱ با کابل های اچ دی ام های معمول امروزی سازگار است؛ موارد نیازمند به پهنای باند زیاد نیاز به کابل جدید دارند که در نیمه ی اول سال ۲۰۱۸ توسط تولیدکنندگان متعددی عرضه خواهد شد.

کابل فوق  سریع

کابل جدید با کانکتورهای نوع C ،A و D سازگار است و از اترنت اچ دی ام آی نیز پشتیبانی می کند. این کابل با تمام نسخه های قبلی اچ دی ام آی سازگار و حداکثر بلندی آن بین ۲ تا سه متر خواهد بود. کابل اکتیو نیز پشتیبانی می شود. بنابراین در مواردی که کابل بلندتر نیاز است، می توان از کابل های اکتیو (کابل هایی که مقداری برق از منبع تصویر دریافت می کنند) استفاده کرد.

برج های زراعی ۴۰ میلیون دلاری، سالانه تغذیه بیش از ۵۰۰۰ نفر را تأمین می کنند

با افزایش روز افزون جمعیت، تأمین غذا برای افراد به یک بحران اساسی تبدیل شده است. البته راه حل های نوینی نیز برای حل این دسته از مشکلات توسعه یافته اند.

به گزارش زومیت، انتظار می رود جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹.۶ میلیارد نفر برسد و حدود ۶۶ درصد مردم در مناطق شهری زندگی کنند. این موضوع معضل بزرگی برای کارشناسان شده است؛ چرا که تأمین غذای این میزان از جمعیت شهری امری بسیار دشوار خواهد بود.

یک شرکت تکنولوژی مواد غذایی سوئدی به نام پلنتاگون، راه  حل جالب توجهی پیشنهاد کرده است؛ برج هایی با عنوان پلنت اسکریپر (Plantscraper) وظیفه ی تأمین مواد غذایی را برعهده خواهند داشت. ساختمان های مذکور کاربرد اداری خواهند داشت؛ با این حال به مزرعه های بزرگ و سرپوشیده ای مجهز خواهند شد.

گیاهان موجود در این ساختمان ها به صورت هیدروپونیک (رشد و نمو در آب  مغذی) رشد خواهند کرد. بدین ترتیب نیازی به تأمین خاک برای کاشت و برداشت مواد خوراکی نیست.

هانس هاسل، مدیرعامل شرکت پلانتاگون، در گفت و گویی با بیزینس اینسایدر گفت مزرعه به طور عمده به صورت خودکار فعالیت خواهد کرد و نیاز چندانی به نیروهای کاری ندارد. ساخت اولین نسخه از این ساختمان ۴۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۲ آغاز شده است و تا اوایل سال ۲۰۲۰ افتتاح خواهد شد.

این برج ها که با نام ساختمان های غذایی جهان نیز شناخته می شوند، سالانه حدود ۵۵۰ تن سبزی (نیاز ۵۵۰۰ نفر در هر سال) تولید می کند.

جلوی بیش از ۲۰ برج، مزرعه ساخته خواهد شد و پشت آن ها دفاتر اداری قرار خواهند گرفت.

حدود دوسوم از ساختمان ها به ادارات اختصاص داده می شوند و یک سوم دیگر شامل مزارع سرپوشیده  می شوند.

گیاهان با استفاده از نور طبیعی خورشید و LED رشد می کنند.

ال ای دی ها در فرکانس های مشخص نور و حداکثر میزان بهره وری درجه بندی می شوند.

ربات ها بسیاری از فرایند های مزرعه را انجام می دهند و همین موجب کاهش چشمگیر هزینه های اجرایی می شود.

هاسل در رابطه با این طرح زراعی گفت: «در مقایسه با یک مزرعه با اندازه ی مشابه در فضای باز، ربات پلنت اسکرپر با مصرف زمین و آب کمتر، غذای بیشتری تولید می کند. او تخمین می زند که برج، سالانه مانع از انتشار ۱۱۰۰ تن گاز کربن دی اکسید خواهد شد و ۱۳ میلیون گالن آب صرفه جویی می کند.

برخی از اتاق های ملاقات، به مزرعه ها دید خواهند داشت.

در سایر نقاط برج، برای کارکنان بخش اداری و عموم افراد، سالن غذاخوری وجود خواهد داشت.

علاوه بر این، ساختمان مجهز به یک بازار خواهد شد که افراد می توانند سبزی های خود را از آن جا خریداری کنند.

هاسل در این خصوص گفت رستوران های محلی و سایر خرده فروشان مواد غذایی قادر خواهند بود به طور مستقیم از پلنتاگون که مزرعه را اداره می کند، خرید کنند.

پلنتاگون مزرعه ی مشابه دیگری با دفاتر اداری طراحی کرده که به شکل کره است. اما تاکنون برنامه ای برای ساخت آن نداشته  است.

این پلنت اسکریپر شامل یک خط تولید غذای مارپیچ است که به طور خودکار گیاهان در حال رشد را از پایین به بالا و به عقب حرکت می دهد. طبق اعلام مدیر پلنتاگون، طول چرخه بستگی به محصول دارد؛ اما به طور معمول حدود ۳۰ روز طول می کشد.

طراحان امیدوار هستند این دسته از طرح های تجاری، شهر های دیگر را نیز به استفاده از مزارع سرپوشیده ی چندمنظوره در مقیاس بزرگ تشویق کنند.

پلنتاگون در حال مذاکره با مدیران و مسئولان ذی ربط در کشورهای سوئد، سنگاپور، ایالات متحده، هنگ کنگ و شانگهای برای ساخت سازه های مشابه است.

سرنخ هایی از احتمال وجود حیات در قمر زحل

بررسی یافته های فضا پیما ی کاسینی، نشان می دهد که قمر زحل به نام انسلادوس می تواند میزبان زندگی فرا زمینی باشد.

به گزارش زومیت، یافته ها ی اخیر نشان می دهند که احتمال وجود زندگی روی انسلادوس (Enceladus) یکی از قمر ها ی زحل وجود دارد. این یافته ها توانایی میزبانی قمر زحل از موجودات زنده را نشان می دهد و علاوه بر آن، چنین برمی آید که این موجودات زنده می توانند ساختار پیچیده ای داشته باشند.

ناسا به تازگی اعلام کرده است که بسیاری از اجزای تشکیل دهنده ی انسلادوس، به محیط قابل سکونت احتیاج دارند. مقاله ی جدید منتشرشده در مجله ی نجوم طبیعی در مورد این که چگونه یک قمر می تواند زیر پوسته ی یخی خود یک اقیانوس بزرگ نمکی داشته باشد و همچنین این که چگونه در چنین محیطی زندگی می تواند جریان داشته باشد، توضیح می دهد. محققان با استفاده از مشاهدات کاسینی  از انسلادوس و مطابقت دادن آن ها با مدل ها ی کامپیوتری، تمامی احتمالاتی که می تواند باعث ایجاد چنین اقیانوسی شود بررسی کردند. محققان از مشاهدات خود نتیجه گرفتند که هسته ی انسلادوس پر از حفره و فضا ی خالی است و زمانی که آب از درون این حفره ها عبور می کند، گرم می شود و سپس به شکاف ها ی باریک باز روی پوسته نفوذ می کند. این فرایند، باعث ایجاد فواره ها ی آب داغ می شود که در قطب جنوب این قمر، بیش تر دیده شده اند.

واکنش ها ی شیمیایی

بررسی این فواره ها ی آب گرمایی، بهترین راه برای دسترسی به پاسخ این پرسش است که آیا در انسلادوس حیات وجود دارد یا نه. به گفته ی نویسنده ی ارشد، گایلی کوبلت، از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، در مصاحبه با نیوز ویک:

اگر نظریه ی انتشاریافته ی سال پیش حقیقت داشته باشد، فرایند ها ی آب گرمایی باید از زمان شکل گیری ماه انجام شده باشند؛ احتمالا از همان موقع، شکل گیری مجموعه ی خورشیدی.

کوبلت در پروژه ی تحقیقاتی در مورد اینکه چگونه قمر زحل می تواند گرم شده باشد، شرکت داشت. علاوه بر سایر موارد، فرایند گرم شدن، زمان کافی برای پیشرفت نوع زندگی روی انسلادوس را فراهم کرده است. دیوید روتری، پروفسور علوم زمین در دانشگاه اپن، توضیح داد: حتی امروزه هم واکنش ها ی شیمیایی در حال انجام شدن هستند. اگر امروزه این واکنش ها امکان انجام شدن دارند، پس میلیار دها سال پیش نیز می توانستند انجام شوند و این زمان برای شروع زندگی و پیشرفت آن از گونه ها ی بسیار ابتدایی به گونه ها ی پیچیده تر کافی است. یک اجتماع میکروبی پیچیده زیر پوسته ی یخی انسلادوس می تواند وجود داشته باشد و ما بسیار به مطالعه ی آن علاقه مندیم.

مطالعه ی چگونگی شکل گیری زندگی و پیشرفت آن روی سیارات دیگر، می تواند دید بهتری از چگونگی شکل گیری زندگی روی سیاره ی خودمان به ما بدهد. این به معنی قطعیت در مورد وجود زندگی روی انسلادوس یا هر جرم کیهانی دیگری نیست؛ اما دلیلی کافی برای ادامه ی جست و جو و پژوهش در این زمینه است.

 

 

جزئیات تعرفه جدید اینترنت نامحدود اعلام شد

کمیسیون تنظیم مقررات جزئیات تعرفه ی جدید اینترنت نامحدود را منتشر کرد که بر اساس آن، اپراتورها در صورت عبور از آستانه مصرف منصفانه مجاز به کاهش سرعت اینترنت مشترک خواهند بود.

به گزارش زومیت، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۶ خود، در راستای تدوین مقررات حداقلی مورد نیاز و متناسب با وضعیت اپراتورهای ارتباطی بر اساس میزان تأثیرگذاری آنان در بازارهای مختلف و همچنین حمایت و تقویت محتوای داخلی و ایجاد بازار رقابتی، مقررات حاکم بر اجرایی شدن تعرفه های بخش ICT را تصویب کرد.

در این مصوبه که در ۸ بخش، ۲ ماده و ۵ تبصره به تصویب رسیده و از دهم آذرماه امسال لازم الاجرا است، ارائه کنندگان خدمات اینترنت پرسرعت ثابت از طریق فناوری های سیمی (اعم از سیم مسی و فیبر نوری) باید جداول تعرفه ای خود را مبتنی بر سرعت و به صورت غیر حجمی و برمبنای اتصال (Connection based) تنظیم کنند.

این درحالی است که ارائه کنندگان خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت مبتنی بر فناوری های بی سیم (اعم از همراه و ثابت) می توانند جداول تعرفه خود را مبتنی بر حجم، تنظیم کنند.

اینترنت پرسرعت ثابت با ۹۵ درصد تضمین سرعت ارائه می شود

مطابق با جدول تعرفه اعلام شده، حداقل سرعت دسترسی به اینترنت مبتنی بر ADSL، نرخ ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه با سقف تعرفه ماهانه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و حداکثر سرعت اینترنت، ۱۶ مگابیت بر ثانیه به قیمت ۸۰ هزار تومان در ماه اعلام شده است.

تعرفه ی ارائه ی خدمت دسترسی پرسرعت ثابت مبتنی بر سیم مسی

(ADSL)

نرخ بیت دانلود (بیت  بر ثانیه)              سقف* تعرفه ی ماهانه ی ارائه ی خدمت (هزار ریال)

۵۱۲ کیلو بیت  بر ثانیه          ۱۲۵

۱ مگابیت  بر ثانیه  ۲۰۰

۲ مگابیت  بر ثانیه  ۲۵۰

۳ مگابیت  بر ثانیه  ۳۵۰

۴ مگابیت  بر ثانیه  ۴۰۰

۸ مگابیت  بر ثانیه  ۵۰۰

۱۶ مگابیت  بر ثانیه               ۸۰۰

تعرفه ی ارائه ی خدمت دسترسی پرسرعت ثابت مبتنی بر VDSL و فیبر نوری

۲۰ مگابیت  بر ثانیه               ۲۰۰۰

۳۰ مگابیت  بر ثانیه               ۲۵۰۰

۵۰ مگابیت  بر ثانیه               ۳۰۰۰

در تعرفه مصوب، نرخ دسترسی به اینترنت پرسرعت از طریق فناوری فیبر نوری با حداقل سرعت ۲۰ مگابیت، ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر سرعت ۵۰ مگابیت، ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. کف تعرفه ماهانه هریک از سطوح این جدول به میزان ۸۰ درصد سقف تعرفه ماهانه سطح مربوط، تعیین خواهد شد.

نرخ بیت های (سرعت) اعلام شده در این جدول باید برای ۹۵ درصد زمان تضمین شود و در ۵ درصد زمان، حداکثر می تواند به میزان ۵۰ درصد کاهش یابد.

سرعت اینترنت در صورت عبور از آستانه استفاده منصفانه کاهش می یابد

بر مبنای این مصوبه، تمامی اپراتورهای ارائه کننده خدمات می توانند نسبت به اعمال سیاست استفاده منصفانه (Fair Usage Policy) بر اساس شرایط رقابتی اقدام کنند و ملزم خواهند بود که جزئیات دقیق را به اطلاع مشترکان برسانند.

اپراتور سرویس دهنده می تواند بر اساس شرایط رقابتی، نسبت به تعیین آستانه استفاده منصفانه ماهانه برای مشترکان خود اقدام کند. بر این اساس، اپراتور ارائه دهنده خدمات اینترنت مجاز است که پس از عبور مشترک از آستانه استفاده منصفانه ماهانه، نسبت به اعمال سیاست استفاده منصفانه و کاهش سرعت کاربر تا حداقل سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه اقدام کند؛ یا آنکه براساس اطلاع رسانی قبلی به کاربر و اخذ تأییدیه های مربوطه از وی، نسبت به فروش حجم اضافه ی ترافیک بین الملل و داخلی اقدام کند.

این مصوبه اپراتور اینترنت را ملزم کرده است درهمه سطوح جدول و تمامی طرحه ای تنظیمی خود، نسبت به تفکیک و ارائه حجم ترافیک بین الملل از داخل، به نحوی اقدام کند که آستانه استفاده منصفانه ترافیک داخل حداقل ۲ برابر آستانه استفاده منصفانه ترافیک بین الملل باشد.

هر گیگ اینترنت اضافه ۲ هزار تومان محاسبه می شود

در همین حال سقف تعرفه هر گیگابایت ترافیک بین الملل برای فروش حجم اضافه، ۲ هزار تومان در نظر گرفته شده و بر اساس مصوبه قبلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات (شماره ۲۵۱) ، اپراتور اینترنت موظف است نسبت به اعمال سقف تعرفه ترافیک داخلی، به میزان ۵۰ درصد سقف تعرفه ترافیک بین الملل اقدام کند.

در این مصوبه حداقل سرعت آپلود به میزان یک هشتم حداقل نرخ بیت دانلود در سرعت های مختلف تعیین شده است.

رگولاتوری اعلام کرده است که با تصویب این مصوبه، جدول ۱ و تبصره های ۱ و ۳ بندِ ۱ و بندهای ۲، ۳، ۴ و ۱۵ مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۲۳۷ مربوط به ارائه خدمات اینترنت ADSL که در خردادماه سال ۹۵ مصوب شده بود، لغو می شود.

تعرفه مکالمات ثابت به ثابت بین شبکه ای (Offnet)

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در این مصوبه، سقف تعرفه مکالمات بین شبکه ای ثابت به ثابت (اعم از خطوط ترابردپذیر و غیر ترابردپذیر) را مشابه سقف تعرفه مکالمات بین استانی و به مبلغ ۳۳ تومان (۳۳۰ ریال) تعیین کرد.

تعرفه اینترنت با سرعت بالاتر از ۱۰۰ مگابیت

سطح        ظرفیت    قیمت ماهانه ی هر مگابیت

(ریال)

۱             ۱۰۰ مگابیت  بر ثانیه            ۱٬۳۰۵٬۰۰۰

۲             ۱ گیگابیت  بر ثانیه ۱٬۱۲۵٬۰۰۰

۳             ۱۰ گیگابیت  بر ثانیه              ۹۳۷٬۵۰۰

۴             ۴۰ گیگابیت  برثانیه               ۸۴۳٬۷۵۰

۵             ۱۰۰ گیگابیت  بر ثانیه           ۷۵۰٬۰۰۰

مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نرخ پهنای باند اینترنت برای سرعت ۱۰۰ Mbps و بالاتر را نیز تعیین کرده است. مطابق این مصوبه تنها در بخش «تعرفه ماهانه هر مگابیت بر ثانیه» در جدول بند ۱، مصوبه شماره ۴ جلسه شماره ۲۵۴ مورخ اسفندماه سال ۹۵ کاهش ۲۵ درصدی مشاهده شده و سایر مفاد این مصوبه به قوت خود باقی است.

تعرفه خدمات شبکه انتقال ۲۵ درصد کاهش می یابد

سطح        ظرفیت    بین استانی               بین شهری               شهری

۱             ۱۰۰ مگابیت  بر ثانیه            ۴۸٬۷۵۰٬۰۰          ۲۴٬۳۷۵٬۰۰۰       ۱۵٬۵۳۸٬۵۰۰

۲             ۱۵۵ مگابیت  بر ثانیه یا STM1            ۷۶٬۵۰۰٬۰۰۰       ۳۸٬۲۵۰٬۰۰۰       ۲۴٬۳۸۴٬۳۷۵

۳             ۶۲۲ مگابیت  بر ثانیه یا STM4            ۲۲۹٬۵۰۰٬۰۰۰     ۱۱۴٬۷۵۰٬۰۰۰     ۷۳٬۱۵۳٬۱۲۵

۴             ۲.۵ گیگابیت  برثانیه یا STM16 یا ODU1           ۶۸۸٬۵۰۰٬۰۰۰     ۳۴۴٬۲۵۰٬۰۰۰     ۲۱۹٬۴۵۹٬۱۲۵

۵             ۱۰ گیگابیت  بر ثانیه یا STM64 یا ODU2           ۲٬۰۶۵٬۵۰۰٬۰۰۰ ۱٬۰۳۲٬۷۵۰٬۰۰۰ ۶۵۸٬۳۷۸٬۱۲۵

۶             ۴۰ گیگابیت  بر ثانیه یا STM256 یا ODU3         ۶٬۱۹۶٬۵۰۰٬۰۰۰ ۳٬۰۹۸٬۲۵۰٬۰۰۰ ۱٬۹۷۵٬۱۳۴٬۳۷۵

در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، همچنین تعرفه سرویس شبکه انتقال نقطه به نقطه اختصاصی (Dedicated) برای سرعت ۱۰۰ مگابیت (۱۰۰ Mbps ) و بالاتر نیز اعلام شده است.بر این اساس، تعرفه بخش «قیمت ماهانه یک لینک اختصاصی نقطه به نقطه» که در جدول بند ۱ مصوبه شماره ۵ جلسه شماره ۲۵۴ مورخ اسفندماه سال ۹۵ آمده است، با لحاظ کردن ۲۵ درصد کاهش برای ارائه کنندگان خدمات مجاز در بخش ارتباطات ثابت، مصوب شد و سایر مفاد این مصوبه به قوت خود باقی است.

خدمات ابری در شبکه انتقال ۲۵ درصد کاهش می یابد

سطح        ظرفیت    زیرساخت                غیر زیرساخت بین شهری      غیر زیرساخت شهری

۱             ۱۰۰ مگابیت  بر ثانیه            ۱۶۲٬۰۰۰              ۱۲۶٬۷۵۰              ۸۹٬۲۵۰

۲             ۱ گیگابیت  بر ثانیه ۱۲۰٬۰۰۰              ۹۴٬۵۰۰ ۶۶٬۷۵۰

۳             ۱۰ گیگابیت  بر ثانیه              ۹۶٬۰۰۰ ۷۵٬۰۰۰ ۵۲٬۵۰۰

۴             ۴۰ گیگابیت  برثانیه              ۷۸٬۰۰۰ ۶۰٬۷۵۰ ۴۲٬۷۵۰

۵             ۱۰۰ گیگابیت  بر ثانیه           ۶۰٬۰۰۰ ۴۶٬۵۰۰ ۳۳٬۰۰۰

برمبنای این مصوبه، تعرفه خدمت ابر انتقال برای سرعت ۱۰۰ Mbps و بالاتر نیز اعلام شد. بر این اساس تعرفه بخش «قیمت ماهانه یک لینک اختصاصی نقطه به نقطه» در جدول بند ۱ مصوبه شماره ۶ جلسه شماره ۲۵۴ کمیسیون تنظیم مقررات برای خدمات ابر انتقال، ۲۵ درصد کاهش یافت.

از تاریخ تصویب این مصوبه، تبصره ۲ بند ۱ مصوبه شماره ۶ جلسه شماره ۲۵۴ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، لغو می شود و دیگر مفاد مصوبه مذکور به قوت خود باقی است.

تعرفه اتصال متقابل تعیین شد

طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه سرویس خاتمه مکالمات (اتصال متقابل) به شبکه اپراتورهای ثابت و همراه نیز تعیین شد.

بر این اساس در صورت عدم توافق بین اپراتورها، تعرفه خدمت اتصال متقابل برای مکالمات خاتمه یافته به تلفن ثابت (Fixed Termination Rate) به میزان ۱۵۰ ریال تعیین می شود.

در همین حال در صورت عدم توافق بین اپراتورها، تعرفه خدمت اتصال متقابل برای مکالمات خاتمه یافته به تلفن همراه (Mobile Termination Rate) به مبلغ ۳۰۰ ریال تعیین می شود.

الزامات اپراتورهای ارتباطی برای ارائه خدمات اینترنت به کاربران

به گزارش مهر، همچنین اپراتورهای اینترنت پس از تنظیم طرح های تعرفه ای مورد نظر خود (اعم از عادی و تشویقی) با توجه به کف و سقف تعرفه های مصوب، ملزم به اخذ تأییدیه از رگولاتوری هستند. در این زمینه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تأکید کرده است که تعرفه ارائه خدمات ارزش افزوده (VAS) از سوی تمامی اپراتورهای ارتباطی نیازمند اخذ تأییدیه از رگولاتوری نخواهد بود.

اما ارائه کننده سرویس موظف است در ارائه هرگونه خدمت ارزش افزوده، علاوه بر اخذ تأییدیه های پیشین از کاربران نهایی خدمت، ارائه سرویس را مبتنی بر توافقات خود با صاحبان محتوا، کاربرد و سرویس انجام دهد.

در ارائه این خدمات، ارائه هیچگونه خدمت پایه ای نباید منوط به باندل شدن با خدمات ارزش افزوده شود.

در صورتی که ارائه کننده سرویس نسبت به ارائه ی تعرفه کمتر از کف مصوب و خارج از چارچوب های تعیین شده در این مصوبه و دیگر مصوبات مرتبط، اقدام کند؛ علاوه بر اعمال مقررات مربوطه بنا به تشخیص رگولاتوری، درصورتی که ارائه کننده خدمت در فهرست اپراتورهای مسلط بر بازار باشد، ملزم به ارائه تعرفه مذکور به مدت سه سال و در صورتی که ارائه کننده سرویس در فهرست اپراتورهای مسلط قرار ندارد، ملزم به ارائه تعرفه مذکور به مدت یک سال خواهد بود.

همچنین در صورت اعلام رگولاتوری در هر زمان، دارنده پروانه موظف به توقف طرح تعرفه ای خود خواهد بود.

در همین حال در صورت اعمال تعرفه بالاتر از سقف مصوب از سوی ارائه کننده سرویس اینترنت، ضمن آنکه برابر نظر رگولاتوری، ارائه کننده سرویس باید مبالغ اضافه بر سقف را عودت دهد؛ باید بلافاصله با اعلام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، نسبت به قطع طرح تعرفه ای مذکور نیز اقدام کند.

اپراتور ارائه دهنده اینترنت موظف است برابر تشخیص و اعلام رگولاتوری نسبت به توقف ارائه خدمتی که تعرفه  آن به عنوان برهم زننده ی رقابت سالم در بازار تشخیص داده شده است، اقدام کند.

نام هفت ایرانی در بین تأثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم

مؤسسه ی کلاریویت آنالیتیکس گزارشی درباره پژوهشگران پر استناد جهان منتشر کرده است که نام ۷ دانشمند ایرانی نیز در بین تأثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم دیده می شود.

به گزارش زومیت، مؤسسه ی کلاریویت آنالیتیکس هر سال بیش از ۳ هزار پژوهشگر را از سراسر جهان در ۲۱ حوزه موضوعی به عنوان پژوهشگر پر استناد معرفی و نام آن ها را منتشر می کند. در جدیدترین گزارش این مؤسسه ، نام ۷ دانشمند ایرانی نیز در بین تأثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم قرار گرفته  است.

برای شناسایی پژوهشگران پر استناد، ۱۳۴ هزار و ۸۳۲ مقاله پر استناد در نشریه های نمایه شده وب آوساینس در حوزه علوم و علوم اجتماعی در ۱۱ سال گذشته (از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵) پیمایش شده اند.

مقاله های پر استناد به مقاله هایی اطلاق می شود که بیشترین استناد را در حوزه های موضوعی دارند و در یک درصد نخست قرار می گیرند و در پایگاه «شاخص های اساسی علم» (آی. اس. آی.) فهرست می شوند.

همچنین پژوهشگرانی که مقاله پر استناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به شمار می روند و آن هایی که نامشان با فراوانی بیشتری می آید تأثیرگذارترین ها هستند. از این رو، پژوهشگران بر پایه شمار مقاله های پر استنادشان رتبه بندی می شوند و آن هایی که در رتبه های نخستین جای گرفته اند به  عنوان پژوهشگر پر استناد معرفی می شوند.

در ویرایش پیشین فهرست پژوهشگران پر استناد، ۶ دانشمند ایرانی بودند؛ ولی در ویرایش ۲۰۱۷، هفت ایرانی در این فهرست جای گرفته اند.

نام پژوهشگران ایرانی پر استناد، به همراه حوزه موضوعی، وابستگی سازمانی نخست و وابستگی سازمانی دوم آن ها در زیر آمده است:

مهدی دهقان: حوزه مهندسی ریاضیات، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

داوود دومیری گنجی: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مفید گرجی بندپی: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

محسن شیخ الاسلامی:حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

علی کاوه: حوزه علوم رایانه، دانشگاه علم و صنعت ایران

طاهر نیک نام: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی شیراز

شهرام رضاپور: حوزه ریاضیات، دانشگاه چاینا مدیکال «China Medical University ‪(Taiwan) »و وابستگی سازمانی دوم دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

فهرست پژوهشگران پر استناد سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳ هزار و ۴۰۰ پژوهشگر را شامل می شود که پیشگام تأثیرگذاری علمی در حوزه های موضوعی خود هستند.

ظرفیت ترانزیت دیتای کشور ۵۰ درصد افزایش یافت

بر اساس گزارش مدیرکل بازاریابی و امور تجاری زیرساخت، ترانزیت دیتای کشور در صد روز نخست دولت دوازدهم به میزان ۵۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش زومیت، در راستای اجرای برنامه ششم توسعه و به منظور توسعه ظرفیت ترانزیتی کشور در عملکرد اجرایی صدروزه ی اول دولت دوازدهم؛ برای فروش ۳۰۰ گیگابیت برثانیه ظرفیت ترانزیت جنوب به شمال، توسط شرکت ارتباطات زیرساخت سفارش قطعی گرفته و قرارداد منعقد شده است.

مدیرکل بازاریابی و امور تجاری زیرساخت اعلام کرد: «در حال حاضر از این سفارش به میزان ۱۱۰ گیگابیت آن فعال شده و مابقی نیز به سرعت عملیاتی می شود.»

مجید میرزایی تصریح کرد: «این حجم ترانزیت معادل ۵۰ درصد حجم ظرفیت فعلی ترانزیت از ایران است و این مسیر نخستین مسیر دایرشده ترانزیتی از جنوب به شمال است.»

در همین راستا محمدجواد آذری جهرمی در صفحه ی شبکه ی اجتماعی اینستاگرام خود نوشت:

هم راستا با اجرای برنامه ششم توسعه، در عملکرد اجرایی صدروزه اول دولت دوازدهم ؛ قرارداد فروش ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت ترانزیت جنوب به شمال، توسط شرکت ارتباطات زیرساخت منعقد و اجرایی شد.

بر اساس گزارش وی، این قرارداد معادل ۵۰ درصد کل ظرفیت فعلی به حجم ترانزیت دیتا از ایران اضافه کرد.

وزیر ارتباطات: نهاد بین المللی تصمیم گیر در حوزه فضای مجازی تشکیل می شود

وزیر ارتباطات امروز در دیدار با وزیر الکترونیک و آی تی  هند، پیشنهاد داد یک نهاد بین المللی تصمیم گیر برای کنترل و مقابله با تهدیداتی چون تروریسم، افراط گرایی و پورنوگرافی کودکان در فضای مجازی ایجاد شود.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر الکترونیک و فناوری اطلاعات هند در حاشیه برگزاری اجلاس بین المللی فضای مجازی در دهلی نو، با اشاره به اینکه انقلاب صنعتی چهارم در حال وقوع است و فرصت اقتصاد دیجیتال را در پیش رو داریم، گفت: کشورهای ایران و هند شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند. جمعیت هند قابل توجه است و یک بازار بزرگ به حساب می آید و هر کسی آرزو دارد این بازار بزرگ را در اختیار داشته باشد.

وی به ۱۵ برابر شدن پهنای باند و ۱۰ برابر شدن کاربران اینترنت در ایران اشاره کرد و افزود: ۱۷ درصد فارغ التحصیلان ایران در رشته های IT هستند و حجم بازار ICT در ایران سه برابر شده است. ضمن اینکه در برابر یک واحد سرمایه گذاری بخش دولتی، سه برابر بخش خصوصی سرمایه گذاری در این حوزه وجود دارد.

آذری جهرمی با دعوت از شرکت ها و سرمایه گذاران هندی برای حضور در ایران، اعلام کرد که علاوه بر آن ۲۳ هزار استارت آپ در ایران هستند و ۱۳۰ هزار ایرانی در کار ایجاد اپلیکیشن مشغول هستند.

عضو کابینه دولت دوازدهم، ایران را قربانی حملات سایبری دانست و افزود: ما برنامه ویژه ای برای حفاظت از کودکان داریم و کارهای مهمی در زمینه دفاع سایبری انجام داده ایم

وزیر ارتباطات و فناور اطلاعات با تأکید بر ایجاد یک نهاد بین المللی تصمیم گیر در حوزه فضای مجازی همچون سازمان ملل، افزود: در واقع یکی از دلایل این امر تهدیداتی چون تروریسم، افراط گرایی، نفرت پراکنی و پورنوگرافی کودکان است که در فضای مجازی باید کنترل شود. ضمن اینکه حوزه های همکاری و ایجاد منافع مشترک زیادی در این حوزه با همکاری سالم وجود دارد که ایجاد یک نهاد رسمی به آن کمک می کند.

وی بزرگ ترین تجربه در زمینه ی همکاری با برنامه نویسان دیگر کشورها را از آن هند دانست و اظهار امیدواری کرد که در سه حوزه امنیت سایبری، فری لنسینگ و دولت الکترونیک با این کشور تبادل تجربیات کنیم.

آذری جهرمی به ارائه پیشنهادی مبنی بر تشکیل کارگروهی مشخص از سمت دو کشور پرداخت و گفت: «این کارگروه باید ظرف سه ماه آینده به بررسی راه های همکاری مشترک بپردازند و پس از آماده کردن نقشه راه همکاری، شما به ایران سفر کنید.»

پیشرفت بزرگ اپل در فناوری خودران

به تازگی محققان اپل توانسته اند سامانه ای جدید برای تشخیص مانع در خودروهای خودران توسعه بدهند.

به گزارش زومیت، اپل تا همین چند وقت پیش، علاقه مندی خود به ساخت خودروهای خودران را به شدت انکار می کرد تا تلاش های خود را در این زمینه مخفی نگه دارد. بالاخره در ماه ژوئن این کمپانی تأیید کرد که در حال کار روی فناوری خودران است؛ اما تابه حال جزئیات بیشتری از روند پیشرفت این پروژه در اختیار عموم قرار نداده است.

هفته گذشته دو تن از پژوهشگران هوش مصنوعی و یادگیری ماشین اپل به نام های یین ژو و آنسل تازل، مقاله ای منتشر کردند و در آن از یکی از اولین و مهم ترین پیشرفت های پروژه خودروی خودران این شرکت پرده برداشتند. هرچند سامانه ابداعی این دو محقق هنوز در دنیای واقعی مورد آزمایش قرار نگرفته است؛ اما احتمالا آن ها توانسته اند دستاوردی خیره کننده کسب کنند که می تواند زنگ هشداری برای رقیبان اپل تلقی شود.

سامانه اختراع شده توسط این محققان واکسل نت (VoxelNet) نام دارد و یک معماری جدید برای تشخیص موانع کوچک به کمک فناوری لیدار (LiDAR) است. لیدار در واقع، یکی از فناوری های سنجش از دور است که از طول موج های لیزری برای تشخیص و طیف سنجی استفاده می کند. این محققان خاطرنشان کرده اند که واکسل نت در مقایسه با سامانه های تشخیص مانع مبتنی بر لیدار کنونی عملکرد بسیار بهتری دارد و نه تنها می تواند خودروها را شناسایی کند، بلکه از توانایی تشخیص عابران پیاده و دوچرخه سوارها هم برخوردار است. آن ها در توضیح سامانه ابداعی خود گفته اند:

واکسل نت یک ابر نقاط (مجموعه ای سه بعدی از نقاط برای توصیف خصوصیات سطح خارجی یک شیء) را به واکسل های (کوچک ترین جزء ساختاری یک تصویر سه بعدی) هم اندازه تقسیم می کند و سپس از طریق لایه جدیدی به نام لایه کدگذاری ویژگی واکسل (VFE)، نقاط درون هر واکسل را به یک نمایه یکپارچه تبدیل می کند. به این ترتیب، این ابر نقاط به عنوان یک نمایه توصیفی حجمی، کدگذاری و سپس برای تشخیص موانع به PRN متصل می شود. آزمایش های انجام شده بر پایه بنچ مارک KITTI نشان می دهند که واکسل نت در مقایسه با سامانه های تشخیص سه بعدی مبتنی بر لیدار کنونی، عملکرد بسیار بهتری دارد. علاوه بر این، شبکه ابداعی ما قادر است نمایه ای توصیفی از اشیاء را با هندسه های مختلف یاد بگیرد و این موضوع باعث شده است که بتواند علاوه بر خودروها، عابران پیاده و دوچرخه سوارها را هم به صورت سه بعدی شناسایی کند.

امیدواریم اپل به انتشار جزئیات بیشتر از تلاش های خود برای توسعه فناوری خودران ادامه دهد. این شرکت پیش تر خودروهای شاسی بلند مجهز به لیدار را در خیابان های کالیفرنیا مورد آزمایش قرار داده و اوایل سال میلادی جاری برای رفت وآمد کارکنانش در مسافت های کوتاه از اتوبوس های خودران استفاده کرده بود.

در حال حاضر تنور رقابت برای توسعه فناوری خودران به شدت داغ است و بسیاری از شرکت ها از غول های حوزه فناوری مانند اوبر، ویمو، دلفی و تسلا گرفته تا خودروسازهای پرآوازه مانند آئودی، فورد و مرسدس دست به سرمایه گذاری  کلانی در این زمینه زده اند.

پشتیبانی برنامه فیسبوک مسنجر از تصاویر ۴K

یکی از پر طرفدارترین برنامه های پیام رسان حال حاضر، فیسبوک مسنجر است که با جدیدترین به روزرسانی، قابلیت پشتیبانی از تصاویر ۴K به آن اضافه می شود.

به گزارش زومیت، برنامه فیسبوک مسنجر (Facebook Messenger) به یک روش مهم برای ارتباط مردم با یکدیگر تبدیل شده است؛ ارتباطی که تنها به ابزار نوشتاری محدود نمی شود. بیش از ۱۷ میلیارد عکس در هر ماه توسط ۱.۳ میلیارد کاربر فعال در سراسر جهان به اشتراک گذاشته می شوند. برای بهبود این تجربه، فیسبوک از عکس هایی با رزولوشن بالا در محیط مسنجر پشتیبانی خواهد کرد. دیگر لازم نیست نگران باشید که کیفیت عکس های که در طول سفر گرفته اید، به دلیل اشتراک گذاشتن با دوستانتان کم شود.

این برنامه برای کاربران کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلیس، استرالیا، سنگاپور، هنگ کنگ، ژاپن و کره جنوبی در دسترس است. کاربران می توانند عکس هایی با رزولوشن ۴۰۹۶×۴۰۹۶ را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارند. همچنین فیسبوک وعده داده است که حتی در رزولوشن بالا، عکس ها سریعا ارسال می شود.

در هفته های آینده کاربران دیگر کشورها قادر به استفاده از این امکان فیسبوک مسنجر خواهند بود. پس از دریافت به روزرسانی این پیام رسان، یک مکالمه عادی را شروع کنید و با استفاده از آیکون دوربین، عکس مورد نظر را انتخاب و برای مخاطب ارسال کنید. فیسبوک عکس را با بهترین کیفیت و رزولوشن برای طرف مقابل می فرستد.

فیسبوک پیش از اینکه این قابلیت را به مسنجر اضافه کند، از عکس هایی با کیفیت ۴K در پلتفرم های ویدئوی ۳۶۰ درجه، ویدئو و عکس های معمولی پشتیبانی می کرد. کمپانی های دیگری مانند گوگل نیز از تصاویر ۴K در برنامه های خود پشتیبانی می کنند. همانطور که روز به روز دوربین گوشی های هوشمند قوی تر می شود، مردم نمی خواهند از کیفیت اصلی تصاویر به اشتراک گذاشته کم شود؛ به همین علت هر برنامه ای را که از کیفیت و رزولوشن اصلی عکس پشتیبانی نکند مورد استفاده قرار نخواهند داد.

فیسبوک اعلام کرده است که ارسال عکس با روش نظیر به نظیر انجام می شود؛ ولی هنوز مشخص نیست که آیا از این قابلیت در Messenger Day که ابزاری برای به اشتراک گذاشتن عکس و ویدئو برای مدت محدود است، استفاده خواهد کرد یا خیر. احتمالا جواب این سؤال منفی است: ولی با گذشت زمان فیسبوک قابلیت پشتیبانی از کیفیت ۴K را به تمامی ابزارهای خود اضافه خواهد کرد.

فروشگاه مایکروسافت نسخه آنلاک گلکسی نوت ۸ را به فروش می رساند

به تازگی شرکت مایکروسافت فروش نسخه ی آنلاک گلکسی نوت ۸ را در فروشگاه خود آغاز کرده است. پیش از این نیز مایکروسافت گوشی های گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس را به فروش می رساند.

به گزارش زومیت، خبر های منتشرشده حاکی از آن هستند که مایکروسافت فروش نسخه آنلاک گلکسی نوت ۸ را آغاز کرده است. این نخستین  باری نیست که مایکروسافت اقدام به فروش محصولات سامسونگ می کند. احتمالا می دانید که پیش تر فروشگاه مایکروسافت گوشی های گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس را نیز به  فروش می رساند؛ اما در آن زمان مایکروسافت نسخه ی آنلاک این محصولات را ارائه نمی داد.

ایده ی فروش گلکسی نوت ۸ توسط ردموندی ها درست مانند نسخه مایکروسافت ادیشن گلکسی اس ۸ است؛ زیرا این بار نیز کاربران با خرید گوشی نام برده از فروشگاه مایکروسافت تنها به اپلیکیشن های اختصاصی که این شرکت توسعه داده است دسترسی خواهند داشت. به طور حتم کاربران از طریق پلی استور به این اپلیکیشن ها دسترسی خواهند داشت؛ اما دلیل اصلی فروش این گوشی توسط مایکروسافت حاشیه سود فروش است.

همان طور که می دانید، سامسونگ گلکسی نوت ۸ (Galaxy note 8) از صفحه نمایشی ۶.۳ اینچی با حاشیه های بسیار کم، دوربین اصلی با دو  حسگر ‍۱۲ مگاپیکسلی در کنار دوربین سلفی با حسگر ۸ مگاپیکسلی و قابلیت فوکوس خودکار و قلم هوشمند S Pen برخوردار است. همچنین قلب تپنده ی این گوشی، یک تراشه ی ۱۰ نانومتری با ۸ هسته پردازشی است که در کنار ۶ گیگابایت رم، نوت ۸ را به یک فبلت قدرتمند بدل می کند. پشتیبانی از کارت حافظه تا ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت و برخورداری از استاندارد IP68 از دیگر مشخصات قابل توجه این فبلت است.

فروشگاه مایکروسافت نسخه ی آنلاک گلکسی نوت ۸ را با قیمت ۹۲۹.۹۹ دلار به فروش می رساند.

تسلا بزرگ‌ ترین باتری دنیا را ۱۰۰ روزه در استرالیا ساخت

ایلان ماسک در ادامه ی اجرای پروژه های بلندپروازانه ی خود، یک سیستم ذخیره ی انرژی مبتنی بر باتری را در کشور استرالیا با ظرفیت ۱۰۰ مگاواتی ساخت.

به گزارش زومیت، ایلان ماسک در ادامه ی اهداف بلندپروازانه  اش، یکی دیگر از قول های خود را عملی کرد و قدم بزرگ دیگری در زمینه ی انرژی برداشت. او وعده داده بود که در عرض ۱۰۰ روز بزرگ ترین باتری دنیا را خواهد ساخت و گفته بود در صورتی که موفق به این  کار نشود، هزینه ی ساخت آن را پرداخت خواهد کرد.

تسلا نصب باتری لیتیوم-یون عظیمش در جنوب استرالیا را تمام کرد که یک سیستم ذخیره  سازی انرژی الکتریکی با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات است.

آزمایش در عرض چند روز آینده، قبل از اول دسامبر که آغاز به کار رسمی این باتری است، انجام می شود تا متخصصان از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنند. اهداف آزمایش، حصول اطمینان از عملکرد بهینه ی باتری و رفع نیاز اپراتور بازار انرژی استرالیا (AEMO) و دولت فدرال مستقر در جنوب استرالیا است.

هفته ی آینده نمایندگانی از تسلا، شرکت انرژی های تجدیدپذیر فرانسوی نئوئن و پروژه های نیروی شرکت مهندسی آدلاید، به استرالیا می روند تا رسما این باتری را راه اندازی کنند.

سیستم ذخیره ی انرژی تسلا (Tesla Powerpack) با متصل بودن به مزرعه ی بادی هورنسدیل نئوئن نزدیک جیمزتاون و با فاصله ی سه ساعت رانندگی از ادلاید، تلاشی است برای سبک کردن برخی از مشکلات شدید انرژی این ایالت.

باتری تسلا در کنار مزرعه ی بادی هورنسدل

داستان ساخت این سیستم ذخیره سازی بزرگ از زمان معرفی نسل جدید Powerwall 2 در کشور استرالیا و یک توییت در مارس شروع شد. سخنگوی تسلا در زمان معرفی پاوروال ۲ در کشور استرالیا اعلام کرد که این کمپانی قادر است سیستم ذخیره ی انرژی با ظرفیت بالایی تولید کند که می تواند از ایجاد خاموشی و قطعی های بلند مدت برق در مواقع اضطراری جلوگیری کند. ماسک نیز با انتشار توییتی مدعی شد در صورتی که ساخت این سیستم ذخیره انرژی تا ۱۰۰ روز به پایان نرسد، هزینه ی آن را که بالغ بر ۵۰ میلیون دلار می شود، پرداخت خواهد کرد.

هرچند ضرب الاجل ۱۰۰ روزه از ۲۹ سپتامبر شروع می شد؛ اما تا آن زمان نیمی از پرژه اجرا شده بود.

با وجود اینکه این ایالت بیش تر انرژی الکتریکی را از منابع تجدیدپذیر به  دست می آورد، ولی جنوب استرالیا پس از خاموشی سپتامبر ۲۰۱۶ که باعث شد برق شهروندان قطع شود، نیاز شدیدی به یک راه حل مؤثر در زمینه ی انرژی های تجدید پذیر دارد.

در مارس ۲۰۱۷، دولت فدرال برنامه ای برای اختصاص بودجه ای ۱۱۴ میلیون دلاری به حمایت از پروژه های انرژی تجدید پذیر، ارائه داد. تسلا از بین بیش از ۹۰ شرکت متقاضی انتخاب شد تا کل سیستم ذخیره ی انرژی مزرعه ی بادی هورنسدل نئوئن را بسازد.

جی ودریل، نخست وزیر استرالیا، در بیانیه ای گفت:

درحالی که دیگران فقط حرف می زنند، ما برنامه ی انرژی خود را توسعه می دهیم و جنوب استرالیا را خودکفاتر می کنیم و منبعی برای پشتیبانی و انرژی به صرفه تر برای ساکنان جنوب استرالیا در این تابستان فراهم می کنیم. بزرگ ترین باتری لیتیوم-یون دنیا، جزئی مهم از مجموعه ی انرژی ما خواهد بود و پیام واضحی می فرستد که جنوب استرالیا در زمینه ی انرژی تجدید پذیر با سیستم ذخیره سازی پیش قدم است.

وقتی باتری در اول دسامبر کاملا به راه بیفتد، ماسک می تواند توجه بیش تری روی رودستر (Roadster)، یا کامیون  الکتریکی (Semi trucks) یا برنامه ی مریخ بگذارد.

تسلا پاوربانکی شبیه به ایستگاه های شارژ الکتریکی خود ساخت

تسلا به عنوان یکی از کمپانی های نوپا که اخیرا نظر بسیاری را به خود جلب کرده، شارژر و پاوربانکی شبیه به ایستگاه های شارژ خودروهایش برای گوشی های هوشمند تولید کرده است.

به گزارش زومیت، کمپانی تسلا (Tesla) که در زمینه ی انرژی و تولید خودروی الکتریکی زبانزد است، حالا قدمی دیگر در عرصه ی فراهم کردن انرژی برداشته و این بار به سراغ کاربران تلفن های همراه رفته است.

تسلا دستگاهی مشابه جایگاه های شارژ اتومبیل اما کوچک تر و مخصوص شارژ کردن تلفن های همراه ساخته است. بر اساس گزارش تسلا، این شارژر ۴۵ دلاری همانند جایگاه های اتومبیل با چاپگر سه بعدی  تولید می شود.

علاوه بر شارژر رومیزی، تسلا در حال ساخت پاوربانکی ۴۵ دلاری است که بیش تر شبیه لوازم جانبی تزئینی مد روز به  نظر می رسد. این دستگاه ظرفیت ۳۳۵۰ میلی آمپر ساعتی و حداکثر ۱.۵ آمپر خروجی دارد. این درحالی است که اکثر پاوربانک ها در این اندازه حدود ۱۰ هزار میلی آمپر ساعت ظرفیت دارند و گوشی های جدید برای شارژ شدن سریع نیازمند شدت جریان ۲ آمپر به بالا هستند. بنابراین تنها مزیت این پاوربانک، زیبایی آن است.

فایرفاکس موتور جستجوی پیش فرضش را به گوگل تغییر داد

موزیلا پس از انتشار نسخه ی ۵۷ مرورگر محبوب فایرفاکس، موتور جستجوی آن را از یاهو به گوگل تغییر داده است.

به گزارش زومیت، موزیلا از نسخه ی جدید مرورگر محبوب فایرفاکس رونمایی کرد که بهبود های گسترده ای به خود دیده است. اما یکی از تغییرات مهم فایرفاکس، استفاده از گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش فرض است.

در سال ۲۰۱۴ موزیلا با انعقاد قراردادی با یاهو، این موتور جستجو را به عنوان پیش فرض برای مرورگر خود قرار داد. با اینکه این قرارداد ۵ سال اعتبار داشت، مدیران موزیلا تصمیم به قطع همکاری با یاهو و استفاده از غول موتورهای جستجو در مرورگر خود گرفتند تا تجربه ی وبگردی بهتری به کاربران خود ارائه دهند. دِنل دیکسون، مدیر ارشد تجاری موزیلا، در این رابطه گفت:

ما جوانب حقوقی قرارداد خود با یاهو را سنجیدیم و در ادامه با بررسی مؤلفه های مختلف برای ارائه ی بهترین تجربه ی وبگردی ممکن و بهبود برند خود، تصمیم به قطع همکاری با یاهو گرفتیم. البته هم چنان فرصت های زیادی برای همکاری با اوث و ورایزن (مالکان یاهو) در خارج از چهارچوب جستجوی اینترنتی، فراهم است.

ارائه ی خدمات موتورهای جستجو به عنوان پیش فرض در نرم افزار و محصولات سخت افزاری، درآمد زیادی عاید مالکان این شرکت ها خواهد کرد. به عنوان مثال گوگل اخیرا قرارداد خود با اپل برای استفاده ی غول فناوری کوپرتینو از نتایج جستجوی این شرکت در آیفون و دستیار مجازی سیری را تمدید کرده است که طبق این قرارداد، سالانه ملزم به پرداخت ۳ میلیارد دلار به اپل خواهد بود. ظاهرا موزیلا با قطع همکاری خود با یاهو، از میزان زیادی از درآمد خود صرف  نظر کرده است. طبق قرارداد این دو شرکت، موزیلا سالانه ۳۷۵ میلیون دلار از یاهو برای قرار دادن این موتور جستجو به عنوان پیش فرض فایرفاکس، دریافت می کرد. اما با خرید یاهو توسط ورایزن، موزیلا تصمیم به قطع همکاری خود گرفت.

موتور های جستجو مهم ترین ابزار کاربران در وبگردی هستند و این موضوع در تبلیغات اینترنتی اهمیت بسیار زیادی دارد. گستره ی زیاد کاربران یک سرویس منجر به تمایل شرکت های مطرح برای خرید تبلیغات در این سرویس ها خواهد شد. گوگل نیز در همین راستا برای ادامه ی رشد خود در دنیای اینترنت هزینه های زیادی برای همکاری با شرکت های بزرگی مانند اپل و موزیلا صرف کرده است تا هم چنان به عنوان بزرگ ترین موتور جستجوی جهان شناخته شود.

سیستم عامل کروم به قابلیت تبدیل گفتار به نوشتار مجهز می شود

قابلیت جدید گوگل داک در سیستم عامل کروم این امکان را به کاربران می دهد که گفتار خود را تبدیل به نوشتار کنند.

به گزارش زومیت، چندی پیش گوگل از قابلیت جدید نرم افزار Google Docs پرده برداری کرد؛ ویژگی فوق، این امکان را به شما می دهد که گفتار خود را به نوشتار تبدیل کنید. البته جهت استفاده از این قابلیت باید برنامه Google Doc به صورت مداوم روی دستگاه شما در حال اجرا باشد؛ اما با توجه به درخواستی که مبنی بر تغییر کدها صورت گرفت، سیستم عامل کروم به زودی این قابلیت را بدون اینکه نیازی به اجرای مداوم گوگل داک باشد، در دسترس عموم قرار خواهد داد.

چندی پیش کروم درخواست اعمال تغییراتی در کدها را دریافت کرد که شرح آن را در ذیل مشاهده می کنید:

 • پشتیبانی از قابلیت دیکته در سیستم عامل کروم (اولین نسخه)
 • راه اندازی قابلیت فوق با فشردن دکمه های Ctrl+Alt+S
 • فشردن هر میان بر یک فرآیند دیکته جدیدی را آغاز کند
 • با شروع فرآیند دیکته، آیکون صدا فعال شود
 • با سکوت کاربر، تشخیص داده شود که دیکته به اتمام رسیده است

اساسا با اعمال تغییراتی که در بالا به آن ها اشاره شد، می توانید برای راه اندازی قابلیت تبدیل گفتار به نوشتار از کلیدهای میان بر Ctrl+Alt+S استفاده کنید. البته برای بار نخست باید به منوی تنظیمات مراجعه و دسترسی به این میان بر را به صورت دستی تنظیم کنید. هنگامی که آیکون صدا به نمایش درآمد، شروع به صحبت کنید و زمانی که صحبت خود را به اتمام رساندید، نرم افزار از سکوت شما این گونه برداشت می کند که فرآیند تکمیل شده است.

متأسفانه به دلیل اینکه درخواست فوق خصوصی است، هیچ اسکرین شاتی از نحوه عملکرد قابلیت دیکته روی سیستم عامل کروم در دست نیست و مشاهده عملکرد این قابلیت و کسب اطلاعات بیش تر، مستلزم صرف کمی صبر و حوصله خواهد بود.

خطر در کمین میلیون ها دستگاه مبتنی بر پردازنده اینتل

شرکت اینتل اعلام کرده است که پردازندههای این شرکت دارای نقصی امنیتی هستند و حتی در حالت خاموش بودن سیستم، امکان کنترل کامل رایانه یا سرور را به نفوذگران می دهند.

به گزارش زومیت، پژوهشگران حوزه فناوری، در چندین سال اخیر نگرانی خود را در مورد ابزار مدیریت از راه دور اینتل که با نام Management Engine شناخته می شود، ابراز کردند. این پلتفرم قابلیت هایی مهم و کلیدی در اختیار مدیران فناوری قرار می دهد؛ اما به دلیل دسترسی عمیق به سیستم ها، به عنوان هدفی مناسب برای نفوذگران به شمار می رود. مشکل امنیتی در این ابزار موجب به خطر افتادن کنترل کامل سیستم خواهد شد. پس از انتشار گزارش های تیم های پژوهشی مختلف در خصوص وجود نقص در این پلتفرم، اینتل به صورت رسمی وجود باگ در سرویس خود را پذیرفته است.

اینتل روز دوشنبه، لیستی از آسیب پذیری های احتمالی ابزار Management Engine را به صورت اطلاعیه امنیتی، اعلام کرد. هم چنین تعدادی باگ در سرویس مدیریت از راه دور سرور اینتل یعنی Server Platform Service و ابزار احراز هویت سخت افزاری Trusted Execution Engine مشاهده شده است. این باگ ها پس از انجام بررسی امنیتی ابزارهای این شرکت به دلیل گزارش های نگران کننده اخیر، یافت شدند. اینتل ابزاری برای یافتن نقص های امنیتی اشاره شده در پلتفرم های ویندوز و لینوکس منتشر کرده.

ابزار Management Engine به عنوان برنامه ای زیرسیستمی شناخته می شود که کنترل آن توسط ریزپردازنده ای مجزا در پردازنده های اینتل صورت می گیرد. به کمک این پلتفرم، مدیران سیستم می توانند فرمان های مختلف مانند آپدیت کردن برنامه ها یا عیب یابی را اجرا کنند. این ابزار می تواند به صورت مستقیم، پردازنده اصلی را کنترل کند و به همین دلیل کوچک ترین نقص در آن، می تواند زیان های بسیاری در پی داشته باشد. حتی برخی از کارشناسان، این ابزار را ویژگی غیر ضروری می دانند که تنها امنیت سیستم را به خطر می اندازد.

به گفته سخنگوی اینتل، این شرکت سعی دارد پیش از موعد و در مقیاس وسیع با جدیت فراوان، محصول خود را ارزیابی کند. ناگفته نماند که دو محقق روسی که روی فِرم وِرها پژوهش می کنند، در ماه آینده میلادی و در کنفرانس هکرهای کلاه سیاه اروپا، اقدام به نمایش آسیب پذیری های پلتفرم اینتل خواهند کرد. ماکسیم گوریِیکی و مارک ارمُلُو، در نظر دارند اکسپلویتی را به نمایش بگذارند که قادر به اجرای کدهای نامعتبر و تأییدنشده روی پردازنده های جدید اینتل خواهد بود. وضعیت وقتی وخیم تر خواهد شد که نقص مذکور حتی در حالت خاموش بودن سیستم، اجازه اجرای فرمان های نامعتبر نیز به هکرها بدهد؛ زیرا Management Engine روی پردازنده اصلی اجرا نمی شود و کافی است که رایانه مورد نظر به برق متصل باشد.

به نظر می رسد نقص های امنیتی گفته شده روی تمامی محصولاتی که از پردازنده های جدید اینتل استفاده می کنند، وجود داشته باشد. این دستگاه ها می تواند شامل سرورها، رایانه های شخصی، محصولات مرتبط با اینترنت اشیاء یا سایر دستگاه های مبتنی بر پردازنده اینتل باشد. در حال حاضر اینتل می تواند آپدیت های مورد نیاز را برای سازندگان دستگاه ها ارائه دهد؛ اما کاربران باید تا زمان عرضه رسمی آپدیت ها توسط تولیدکنندگان قطعات، منتظر باشند. اینتل لیستی از آپدیت های فِرم وِر در دسترس را منتشر کرده است، اما متأسفانه فقط نام لنوو در این میان دیده می شود.

اینتل اعلام کرده است:

کسب و کارها، مدیران سیستم و کاربرانی که رایانه  آن ها به نحوی با محصولات اینتل در ارتباط است، باید منتظر انتشار آپدیت  از سوی سازندگان قطعات خود باشند و در صورت انتشار آپدیت، آن را در سریع ترین زمان ممکن نصب کنند.

آسیب پذیری هایی که به تازگی کشف شدند، ممکن است موجب عدم پایداری و از کار افتادن سیستم شوند. برنامه های مخرب می توانند با معرفی خود به عنوان ابزارهای مورد استفاده اینتل مانند Server Platform Services و Trusted Execution Engine، از ایجاد هشدارهای امنیتی در سیستم جلوگیری کنند. در ادامه امکان اجرای کدهای خودسرانه به دور از نظارت کاربر و سیستم وجود خواهد داشت و به همین دلیل بسیاری از حملات که به کمک این باگ صورت می گیرند، هیچ گونه نشانه و علامتی ندارند.

با توجه به حجم کم اطلاعات منتشرشده از سوی اینتل، نمی توان ابعاد دقیق آسیب رسانی این باگ را مشخص کرد. به گفته فیلیپو والسوردا، مهندس و محقق رمزنگاری، نقص های اعلام شده بسیار وخیم و جدی هستند؛ اما نمی توان گفت که چگونه می توان از آن ها سوء استفاده یا بهره برداری نامتعارف کرد. خبر خوب این است که بدون دسترسی فیزیکی به رایانه و سرور یا دسترسی مستقیم به شبکه، نمی توان از بسیاری آسیب پذیری های گفته شده استفاده کرد. البته برخی از آن ها تنها با مجوز های مدیر سیستم، از راه دور قابل دسترس هستند. بعضی از باگ ها نیز امکان افزایش سطح دسترسی کاربران عادی را فراهم می سازند.

شبکه سازی مبتنی بر مش کوالکام؛ آینده خانه های هوشمند

طبق اعلام کوالکام، خدمات مربوط به پهنای باند خانگی در حال تغییر هستند و شبکه مش برای پیشبرد این تغییرات لازم است.

به گزارش زومیت، مؤسسه ی تحقیقاتی گارتنر پیش بینی کرده است که تعداد ۸.۴ میلیارد شیء متصل به هم در سال ۲۰۱۷ وجود خواهد داشت که این رقم ۳۱ درصد از سال ۲۰۱۶ بیشتر است. GMSA در حمایت از این گفته، میزان تأثیرگذاری اینترنت اشیا را این گونه گزارش کرد:

تا سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۵۰ دستگاه اینترنت اشیا در خانه ها به هم متصل خواهند بود.

شاید این عدد بزرگ به  نظر برسد؛ ولی اگر کمی دقت کنیم متوجه خواهیم شد که بسیاری از وسایل کنونی ما نیز به گونه ای با هم اتصال دارند؛ تلویزیون های متصل به موبایل، یخچال های هوشمند، چراغ های متصل، سیستم امنیتی مبتنی بر وای فای و سایر موارد.

وسایلی که قرار است به عنوان ملزومات آینده مطرح شوند، تنها منحصر به وسایل اینترنت اشیا نیستند و قطعا پیشرفت این وسایل به گونه ای خواهد بود که زندگی را آسان تر کند. ما با افزایش قابلیت اتصال، نیاز به زیرساختی خواهیم داشت که قدرت کنترل جریان های داده ای و دستگاه های مختلف را داشته باشد.

در یک نظرسنجی که از ۱۵۰۰ دارنده ی روتر وای فای کوالکام در انگلستان، فرانسه، و آلمان به عمل آمد؛ ۵۰ درصد افراد گفتند که از یک دستگاه در سه اتاق مختلف به طور همزمان استفاده می کنند.

امروزه شبکه های پهنای باند خانگی زیر فشار موبایل، اینترنت اشیا و وسایل متصل قرار دارند. ممکن است جریان های اطلاعاتی به هم بریزند، گلوگاه هایی به وجود بیایند و مشکلات برخواسته از ISP می تواند روند استفاده از دستگاه های خانگی را با مشکل مواجه کند.

سرویس های تلفن همراه همیشه همینگونه که ما انتظار داریم باقی نخواهند ماند

به عنوان مثال در انگلستان، ارائه ی روتر های محدود و بنیادی به مشترکین مخابرات و تلاش برای تغییر به سمت تجهیزاتی با کیفیت بهتر، برای افراد عادی فرآیندی زمان بر است. شما می توانید برای سرعت بالا و قابلیت اطمینان، پول بیشتری خرج کنید؛ ولی با تجهیزات روتری موجود که زیاد روی آن سرمایه گذاری نشده است، انتظارات زیادی نباید داشته باشید. در واقع سرمایه گذاری روی زیرساخت های پهنای باند نیاز به بهبود دارد. سرویس های تلفن همراه همیشه همینگونه که ما انتظار داریم باقی نخواهند ماند.

شرایط حتی از این هم بدتر می شود؛ چراکه اینترنت اشیا و دستگاه های متصل، صنعتی چندقسمتی ایجاد کرده اند. اکوسیستم های کنونی با هم متفاوتند. مثلا یک اکوسیستم، اندرویدی است یا تنها با بلوتوث کار می کند. در جاهایی هم دستگاه ها تنها انحصاری عمل می کنند؛ مثلا دستگاه های هوم کیت اپل یا برند هایی مثل فیلیپس، سامسونگ و … همگی انحصاری و متفاوت از یکدیگر کار می کنند. طبیعی است که هرچه تنوع این قبیل چیزها در خانه بیشتر باشد، شبکه ی خانگی پیچیده تر خواهد شد.

این  همان جایی است که شبکه ی مش وارد عرصه می شود. راهول پاتل از شرکت کوالکام معتقد است که فناوری های مش می توانند اینترنت اشیا خانگی را متحول کنند.

سیستم شبکه ی مش نه تنها سرویس وای فای خانگی را به طور کامل ارائه می دهد، بلکه مشکلات مربوط به اتصال را که در بالا به آن پرداختیم، حل می کند. این سیستم با تشکیل دادن یک مرکز برای داده ها، رسانه، و دستگاه های اینترنت اشیا، آن ها را مدیریت و کنترل می کند. همچنین فرصت هایی برای آنالیز داده و سرویس های بررسی داده های اتصال فراهم می کند.

پیاده سازی چنین سیستم هایی برای افراد کمی هزینه بر است؛ با این حال بسیاری از افراد آن را ترجیح می دهند. مشتری های این سیستم ها در این باره می گویند:

نیاز ما به وای فای همانند نیاز به آب و سایر نیازهای اساسی زندگی است.

پاتل می گوید وای فای مش هم اکنون در آمریکا و اروپا در حال گسترش است؛ ولی ارائه دهندگان خدمات اینترنتی هنوز برای سرمایه گذاری در مورد این فناوری به توافق نظر نرسیده اند.

فناوری های مش کوالکام شامل Wi-Fi SON، هم اکنون توسط شرکت هایی مثل ارو، گوگل وای فای، تی پی لینک، لوما و نت گیر استفاده می شود. شرکت کوالکام با کار روی تراشه IEE 802.11ax، پلتفرمی با ۱۲ استریم تولید کرده است که توسط پردازنده چهار هسته ای ۶۴ بیتی ۱۴ finFET CMOS تجهیز شده است.

پاتل می گوید که این تراشه هم اکنون در حال فروش است و مش، فناوری بزرگ بعدی برای صنعت وای فای خواهد بود. مش با ارائه محصولاتی در بازار بر اساس فناوری های شرکت کوالکام در نیمه دوم ۲۰۱۸ وارد بازار خواهد شد.

پاتل گفت محصولات مشی که قبلا از فناوری های ۸ استریمی استفاده می کردند، نمی توانستند اتلاف انرژی خود را کنترل کنند و در نتیجه داغ می کردند. به همین دلیل به یک فن برای خنک سازی نیاز داشتند. این نوع محصولات از آنجایی که برای شرکت مناسب و مقرون به صرفه نبودند، کنار گذاشته شدند. اما همین امر باعث شد انگیزه شرکت کوالکام برای بهبود عملکردش بالاتر رود.

آخرین نسخه از طرح ۱۲ استریمی، می تواند با یک کابل ساده اترنت، برق مورد نیاز خود را تأمین کند. بنابراین شرکت کوالکام امیدوار است که این پیشرفت بتواند ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و سایر شرکت های فروشنده را مجاب کند که از فناوری های شبکه مش استفاده کنند.

پاتل معتقد است که به کارگیری شبکه ی مش نه تنها به سود مشتری است، بلکه اگر شرکت ها بخواهند در آینده درآمد خود را حفظ کنند باید به این فناوری روی بیاورند.

به عنوان مثال از یک شبکه ی مش قوی و معتبر می توان برای کنترل یک محله استفاده کرد. اگر مشکل اتصال در جایی رخ داد، این شبکه به سرعت و بدون اینکه نیازی به گزارش مشترکین یا هزینه آمدن مهندسان باشد، آن را حل می کند.  انتظار مشترکین از وای فای خانگی بالا است و آن ها انتظار دارند که ارائه دهندگان خدمات اینترنتی به قول هایی که در مورد سرویس به مشترکین داده اند، عمل کنند. پاتل می گوید:

وظیفه ی حل مشکلات خانگی بر عهده اپراتور است و اگر اپراتور نتواند مشکل را حل کند، ارائه دهندگان ابر مثل گوگل مشکل را حل خواهند کرد.

بر اساس گفته های پاتل، اگر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی پیشنهادات بهتری برای مشترکین آینده ارائه نکنند، شکست خواهند خورد؛ چراکه این مشترکین انتظار خواهند داشت که بتوانند با استفاده از وای فای، از اینترنت اشیا و دستگاه های متصل خود نهایت بهره را ببرند.

علاوه بر اینها، شبکه ی مش می تواند زیرساخت های مورد نیاز برای استخراج داده ها و کسب درآمد از طریق اطلاعات در خانه را فراهم کند و اگر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی در این زمینه چاره ای نیندیشند، در کسب درآمد در آینده دچار مشکل خواهند شد.

اگر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی وارد چالش جدید نشوند، مشترکین به سمت ارائه کننده ابر یا کلود خواهند رفت. پاتل گفت:

اگر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی به فکر چاره و آینده نباشند، ترافیک داده های خانگی به سمت سیستم رایانش ابری خواهد رفت و آن ها بی نصیب خواهند ماند. شما به عنوان یک مسئول عملیات باید از وای فای خانگی حمایت و پشتیبانی کنید و اگر سریع عمل نکنید، قافیه را به ارائه دهندگان ابر خواهید باخت و در آینده کنترلی روی اتفاقات خانگی نخواهید داشت.

ارزش اتریوم باز هم افزایش یافت

بهای اتر، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان و رقیب بیت کوین، با ادامه روند صعودی خود رکورد تازه ای  بر جای گذاشته است.

به گزارش زومیت، پنج شنبه گذشته مقارن با جشن شکرگزاری در آمریکا، بهای اتر، ارز دیجیتال بلاک چین اتریوم، رکوردی جدید ثبت کرد.

به گزارش پایگاه کوین  مارکت کپ، بهای این ارز رمزپایه با رسیدن به ۴۲۵.۵ دلار به بالاترین میزان در تاریخ خود رسیده است. پیش تر در ماه ژوئن، بهای این ارز دیجیتال به رقم ۴۱۴.۷۶ دلار رسیده بود.

اتر از ابتدای سال میلادی جاری بیش از ۵ هزار درصد افزایش قیمت تجربه کرده است. این پول، دومین ارز رمزپایه عمده جهان محسوب شده و ارزش بازاری بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار دارد.

پیش تر مایک نووگراتز، سرمایه گذار میلیاردر، پیش بینی کرده بود که بهای اتر و بیت کوین تا پایان سال میلادی جاری به ترتیب به ۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلار خواهد رسید. نووگراتز گفته که سرازیر شدن پول های سرمایه گذاران به ارزهای رمزپایه از قبیل بیت کوین و اتر، بیش از هر چیز ناشی از عدم اعتماد آن ها به نهادهای مالی پس از بحران سال ۲۰۰۸ است.

در همین حال، بیت کوین کش نیز که اوایل سال  جاری در اثر انشعاب در بلاک چین اصلی بیت کوین ایجاد شده بود، روی مدار رشد قرار دارد. روز گذشته، بهای این ارز با افزایشی ۱۹ درصدی به ۱۷۸۹.۰۵ دلار رسید. این ارز منفک شده از بیت کوین، در اوایل ماه میلادی جاری توانست برای مدت کوتاهی دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان یعنی اتر را پشت سر بگذارد.

گفتنی است که دیروز در ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت شرق آمریکا، بهای اتر کماکان به رشد خود ادامه داد و با رسیدن به ۴۵۰.۲۳ دلار به رکوردی جدید دست یافت.

برنامه آلمان برای راه اندازی ۱۴ قطار سوخت هیدروژنی تا سال ۲۰۲۱

قطارهای هیدروژنی بدون آلایندگی و مقرون  به صرفه تا سال ۲۰۲۱ در آلمان آغاز به کار می کنند.

به گزارش زومیت، همزمان با گذار صنایع از موتورهای دیزلی به انرژی های پاک، شرکت مهندسی آلمانی و فرانسوی آلستوم (Alstom) قراردی جدید را در همین راستا امضا کرده است. آنها تصمیم دارند تا برپایه ی قراردادشان، مجموعه ای از قطارهای مبتنی بر سوخت هیدروژنی را تا سال ۲۰۲۱ آماده سازی کنند.

آلستوم اعلام کرده است که ساخت ۱۴ قطار بدون آلایندگی را در برنامه ی خود دارد؛ قطارهایی که از سوی این کمپانی با نام کورادیا آی لینت (Coradia iLint) شناخته می شوند و می تواند با یک تانک پر از سوخت هیدروژنی شان، مسافت ۱۰۰۰ کیلومتر را بپیمایند و در این پیمایش، توان رسیدن به سرعت بیشینه ی ۱۴۰ کیلومتربرساعت را دارند.

آلمان هیدروژن را به دیزل ترجیح می دهد

برپایه ی گزارشی که در پایگاه رویترز هم منتشر شده بود، توافقنامه ی اخیر و بیانیه ی پس از آن، درست در زمانی مطرح می شود که ما به تازگی شاهد برگزاری کنفرانسی بزرگ پیرامون تغییرات اقلیمی در شهر بن آلمان بوده ایم. طی این گفتگوها، نزدیک به ۲۰۰ کشور دنیا در حال کوشش برای بهبود برنامه های اجرایی خود پیرامون تغییرات آب و هوایی و ایجاد یک توافق جهانی در مورد این تغییرات بودند. جیان لوکا ارباچسی، نایب رییس بخش اروپای کمپانی آلستوم، چنین اظهار کرده است:

این روز، نشان دهنده ی یک موفقیت واقعی در زمینه ی حمل ونقل ریلی و یک گام بزرگ در جهت سیستم حمل و نقل پاک است. برای اولین بار در سراسر جهان، یک قطار منطقه ای مسافری مبتنی بر سوخت هیدروژن جای قطار دیزلی را خواهد گرفت؛ قطاری که میزان آلایندگی آن صفر است و عملکردی همانند قطارهای عادی دارد و تا هزار کیلومتر را خواهد پیمود.

وسایل نقلیه ی هیدروژنی، از جمله کامیون های هیدروژنی تویوتا، در حین کار تنها بخار آب تولید می کنند و همین امر آنها را به جایگزینی فوق العاده سازگار با محیط زیست برای موتورهای دیزل می کند؛ موتورهایی که باعث انتشار گازهای مضر و سبب گرم شدن کره ی زمین می شود.

امروزه مشخص شده است که دیگر سازندگان خودرو، مانند هوندا و همچنین پروژه هایی مانند پروژه ی هسلا، در کنار تلاش های خود تمایل دارند تا در سلول های سوخت هیدروژنی هم سرمایه گذاری کنند؛ چرا که این سوخت ها هم ارزان تر بوده و هم اینکه برای محیط زیست بهتر  هستند.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

15 Responses to روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1
  سیمرغ says:

  درود بر امیرِ همیشه در صحنه. حقیقتا قسمتِ ناخوداگاهِ مقز, پدیده یه اسرار آمیزیست. دروازه ای به جهانهای نا شناخته, سفر در زمان.

 2. 2
  عرفان صَفَری says:

  سلام آقا امیر گل خسته نباشی

  خداییش گوشکن رو ب خاطر پستهای عالی شما دوست دارم و همیشه خبرهایی رو ک پست میکنی دنبال میکنم

  همیشه سالم و خوشحال باشی

 3. 3
  فاطمه هاشمی says:

  سلام وقت بخیر. خیلی جالب بودن! ممنون بابت به اشتراک گذاشتنشون. شاد و پیروز باشید

 4. 4

  وااااایییی چهل دقیقه شاید بیشتر طول کشید ولی بالاخره تمومش کردم. خسته نباشی جوون

  • 4.1

   به به پس کلی به اطلاعاتت افزوده شد.
   مانده نباشی حاجآقا خخخخ.
   ولی واقعا کلش رو بخوای یک نفس بخونی انرژی زیادی از آدم گرفته میشه. اینو جدی میگم.
   پشو یه لیوان قهوه بزن حالت جا بیاد.

 5. 5
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام تشکر مجدد. خبرهای جالبی بود. باتری ها بیان کار رو راحتتتر می کننن. /////

  • 5.1

   سلام کاربر جان.
   کلاً افزایش عمر باتری ها در حوزه های مختلف بسیار اهمیت داره و دانشمندان دارن تلاش زیادی میکنن تا عمر باتری ها رو در ابعاد کوچک توسعه بدن.

 6. 6
  گوشه نشین says:

  سلام و تشکر از زحمات شما شاید نابینایان جوان قدر این همه امکانات را ندانند چونکه مثلاً سیسال پیش را بیاد ندارند ولی افرادی که به سن وو سال من هستند میدانند که در آن زمان فقط یک مجله چند صفحه ای بود که هر چهار ماه یکبار چاپ میشد که برای هر استان فقط پنج شش نسخه ارسال میشد بنا بر این باید هم خدا را شاکر باشیم و هم سپاسگذار بندگان خدا یاحق

  • 6.1

   درود بر شما گوشه نشین عزیز و ارجمند.
   کاملا باهاتون موافقم.
   پیشرفت تکنولوژی و گسترش رسانه های جمعی با گذشته قابل مقایسه نیست. به همین خاطر طبیعیه که این تفاوت ها برای نسل جوون حتی برای خود ما ملموس نباشه.
   مرسی که به این نکته اشاره کردین و من هم در حد توان، در این زمینه در خدمت خواهم بود.
   در پناه حق.

 7. 7
  ابراهیم says:

  سلام ممنونم اینم عالی بود شاد باشی همیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − سه =