ارائه كتابچه خودآموز Amazing MP3 Recorder براي نابينايان،

انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان به اطلاع مي‌رساند اين انجمن به منظور تسهيل انجام امور مختلف به خصوص مواردي كه نياز است فرد نابينا از ضبط مكالمه يا ضبط صدا با استفاده از تلفن همراه بهره ببرد كتابچه خودآموز Amazing MP3 Recorder براي نابينايان را آماده توزيع كرده‌است.

براي اطلاع شما از مطالب اين كتابچه بخشي از مقدمه آن به حضورتان تقديم مي‌شود.

 

با توجه به اهمیت ضبط صدا در زندگی روزمره افراد نابینا برای ثبت سریع اطلاعات و استفاده روزافزون آنان از تلفن‌های هوشمند، انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان اقدام به تهیه کتابچه خودآموز برنامه Amazing MP3 Recorder نموده‌است. این برنامه یکی از پیش‌رفته‌ترین و دسترس‌پذیرترین برنامه‌های ضبط صدایی است که برای سیستم‌عامل اندروید ارائه شده‌اند.

ساختار کتابچه

مطالب این کتابچه در پنج فصل سازماندهی شده است:

 • در فصل اول ابتدا برنامه Amazing MP3 Recorder معرفی و سپس نصب آن و برنامه جانبی Gestures بررسی شده است. پس از آن نگاهی به صفحه اصلی برنامه انداخته شده و در انتها در مورد دادن اجازه‌های لازم به برنامه بحث شده‌است.
 • فصل دوم به ضبط با استفاده از برنامه Amazing MP3 Recorder به روش‌های مختلف شامل استفاده از دکمه‌های روی صفحه نمایش، حسگر مجاورتی، دکمه Power و اشارات انگشت و نهایتا ضبط تماس اختصاص یافته‌است.
 • در فصل سوم ابتدا عملیات روی آخرین پرونده ضبط شده مورد بررسی قرار گرفته؛ سپس به چگونگی پخش پرونده‌های ضبط شده و پرونده‌های ضبط شده از تماس‌های تلفنی پرداخته‌ایم و در انتها اعمال عملیات مختلف روی پرونده‌هایی که قبلا توسط برنامه ضبط شده‌اند را مورد بررسی قرار داده‌ایم.
 • در فصل چهارم ابتدا نگاهی به صفحه تنظیمات برنامه شده و سپس به تنظیمات ضبط از قبیل تنظیمات مربوط به ضبط تماس، فرمت و کیفیت، نحوه ضبط، لرزش و هشدار و کنترل‌های ضبط پرداخته شده‌است.
 • در فصل پنجم و آخر هم به تنظیمات دیگر از قبیل تنظیمات مدیر پرونده، نمایش و پنهان‌سازی دکمه‌های برنامه، مشخص کردن برنامه‌های مربوط به دکمه‌های اجرا، تنظیمات زمان خاموشی صفحه نمایش و تنظیمات صفحه‌خوان‌ها پرداخته‌ایم. در نهایت هم نحوه برگرداندن تنظیمات به حالت پیشفرض را بررسی کرده‌ایم.

این کتابچه دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات به کار رفته در کتابچه همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتابچه به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتابچه Android نگارش ۶.۰.۱ مي‌باشد.
 • گوشی تلفن همراهی که در این کتابچه از آن استفاده شده سامسونگ گلکسی s۵ می‌باشد.
 • نرم‌افزار Amazing MP3 Recorder که در این کتابچه از آن استفاده شده نگارش ۰.۱۰.۳۷ می‌باشد.
 • برای کاربرانی که در نصب برنامه‌ها از فروشگاه Play مشکل دارند؛ پرونده APK برنامه Amazing MP3 Recorder و برنامه جانبی آن، Gestures در پوشه Tools قرار داده شده‌است.
 • بخش اعظم Amazing MP3 Recorder توسط این انجمن و با همکاری تولیدکننده این برنامه به فارسی ترجمه شده‌است؛ اما بخش‌هایی از برنامه به دلیل نبود امکان فنی قابل ترجمه نبوده و زبان این قسمت‌ها انگلیسی می‌باشد.
 • در این کتابچه، زبان پیش‌فرض برای کار در اکثر قسمت‌ها، خواندن و نوشتن فارسی و در برخی قسمت‌ها انگلیسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، با تغییر زبان سیستم از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان Talk back، نگارش ۴.۵.۱ است.
 • صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

نصرالله رضائی حسین آبادی

 

براي تهيه اين كتابچه مي‌توانيد با تلفن ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ روزهاي فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهاي زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جز روزهاي تعطيل تماس بگيريد و يا به بخش فروشگاه سايت انجمن به نشاني

www.mnsi.ir

مراجعه كنيد.

به اميد روزهاي روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۵۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, صوتی, کتاب, کتاب صوتی, گزارش, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 پاسخ به ارائه كتابچه خودآموز Amazing MP3 Recorder براي نابينايان،

 1. 1
  احمدرضا says:

  از کرامات شیخ ما این است, شیره را خورد و گفت شیرین است

 2. 2
  احمدرضا says:

  شما اون چیزی را که بچه ها لازم دارن حتی با پول پخش نمی کنید و در اختیار بچه ها قرار نمیدید ریاضی دهم را فقط به خاطر این که با سازمان به توافق نرسیدید منتشر نکردید اون وقت این نرم ابزار که بیشترش شر هست را به صورت رایگان در اختیار بچه ها قرار میدید به خدا این طوری من که از صحبت کردن با تلفن احساس امنیت نمی کنم چون همیشه این احتمال را میدم که صدای من در حال ضبط هست

  • 2.1

   سلام بر شما دوست عزیز!
   گفت: «آن یار، کز او گشت سر دار بلند،
   جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد».
   درمورد کتاب ریاضی با ما تماس بگیرید و زود قضاوت نکنید. یک سویه به قاضی نروید. منتظر تماس شما هستیم. ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جز روزهای تعطیل.
   در مورد ضبط کتاب و استفاده از این نرم‌افزار ما براساس نیاز گروه هدف که با ما در تماس هستند تصمیم می‌گیریم و اقدام به ضبط کتاب می‌کنیم؛ در مورد عدم احساس امنیت درست می‌گویید و این مشکلی است که در همه بخش‌های زندگی ما از خیابان گرفته تا محل کار و فضای مجازی و بسیاری از مکان‌های دیگر با آن رو به رو هستیم و حل آن از عهده ما خارج است و باید آن را به جامعه‌شناسان سپرد؛ اما اینکه ما نابینایان را از مواهب یک برنامه مثل ضبط صدا که نقش اساسی در زندگی آنان دارد محروم کنیم کار صحیحی نیست؛ فرض کنید فرد نابینایی در یک محل عمومی یا در شرایط خاصی قرار دارد و کسی با او تماس می‌گیرد و نشانی یا شماره تلفن مهمی را به او می‌دهد؛ فرد نابینا یا باید آن را یادداشت کند که به نظر نمی‌رسد هیچ نابینایی این امکان را در همه مواقع داشته باشد یا باید به کسی بگوید که این کار را برایش انجام دهد که این هم دور از شأن یک نابینا است که در مکانی عمومی چنین درخواستی را مطرح کند و راه‌های دیگر که هرکدام دربرگیرنده مشکلاتی هستند بنابراین بهترین راه، ضبط صدا است؛ درمورد موارد سوء استفاده هم که ذکر کردید؛ فرهنگسازی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. با تشکر از نظر شما.

 3. 3
  احمدرضا says:

  البته نمی تونم منکر بعضی از مزایای این برنامه بشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *