جزئیات پیوند شبکیه مصنوعی چشم در مصاحبه اختصاصی با دکتر محسن فروردین. +فایل صوتی

آرزوی دادن روشنایی به دیده های نابینایان، انسان های بسیاری را به تلاش وا داشته است.
انسان های متخصصی از رشته های مختلف علمی. و اینبار همگرایی مهندسی و پزشکی؛ دستاوردی نو به بار آورده است. پیوند شبکیه مصنوعی با دادن دیدی مصنوعی به افراد نابینا آنها را در به دست آوردن تجربه های تازه ای از دیدن یاری می رساند.
به گزارش ایران سپید:
آرگوس نام فناوری مهندسی پزشکی است که از چند سال پیش در دنیا به کار گرفته شده و اینک در ایران، یک تیم هفت نفره از برجسته ترین متخصصان چشم پزشکی در شیراز دو بانو نابینای مطلق را به دیدن دنیا امیدوار ساختند. دکتر محسن فروردین، فوق تخصص شبکیه و سرپرست تیم جراحی درباره این تلاش جمعی ؛ نتایج و دورنمای آن در مصاحبه اختصاصی با ایران سپید گفت: از ۱۰-۱۵ سال پیش کارهای مقدماتی و مهندسی ساخت شبکیه مصنوعی در دنیا آغاز شد. اما از بین ۷-۸ کمپانی که در این زمینه کار می کنند کمپانی Second sight که آمریکایی است توانسته است پروتز ساخته شده اش را به مرحله کلینیکال برساند. و سازمان غذا و داروی آمریکا “FDA”آن را تایید کرده است. از نظر محققان و پزشکان تایید”FDA” نشان دهنده ضریب بالای اطمینان است برای اینکه از تاثیرات سودمند دارو یا تکنولوژی خاصی اطمینان یابیم و بدانیم عارضه ای برای بیمار ندارد. دستگاهی که در این شرکت ساخته شده آرگوس نامیده می شود که روی شبکیه نصب می شود. وقتی الکترودها تحریک می شوند آن را به بافت باقیمانده شبکیه منتقل می کنند. این بافت مانند یک سیم جریان را به عصب بینایی منتقل می کند و عصب آن را به سمت مغز می برد.
در ادامه، مصاحبه کامل با این جراح فوق تخصص را بخوانید.
در پایان، می توانید فایل صوتی مصاحبه با دکتر فروردین را دانلود کرده و گوش کنید.
س: منظور شما از بافت باقیمانده شبکیه؛ قسمتی است که هنوز سالم مانده است؟

ج: محور اصلی این درمان ، بیماریهای RP هستند که در بین مردم به شبکوری معروفند. در این بیماران به تدریج لایه های خارجی شبکیه از بین می رود اما لایه داخلی شبکیه زنده و فعال است. وقتی دستگاه روی شبکیه قرار می گیرد پالسهای الکتریکی را به این لایه داخلی می فرستد که مجاور قسمت داخلی چشم است یعنی تحریک عصبی از الکترودها به لایه داخلی منتقل می شود این لایه به عصب بینایی منتهی می شود و تحریک به وسیله عصب به مغز ارسال می شود. مهمترین علت موفقیت این کار ؛ تعداد الکترودهایی است که در دستگاه به کار رفته است آرگوس در مرحله اول با ۱۶ الکترود ارائه شد.

س: که تصویر سیاه سفید و شبه گونه ای داشت؟

ج: بله تصویر مبهمی داش در مرحله دوم به آرگوس ۲ رسیدیم که در بیماران ما نیز همین آرگوس نصب شده است. این دستگاه دارای ۶۰ الکترود است.

س: آرگوس به مراحل بالاتری هم رسیده است ؟

ج: در حال حاضر به صورت کلینیکی به مراحل بالاتری نرسیده است اما دو کار در حال انجام است یکی تولید نرم افزاری است که به استراتژی تقویت معروف است این نرم افزار توانایی تصویردهی آرگوس ۲ را به ۲۱۰ الکترود ارتقا می دهد. نرم افزار مراحل نهایی تایید FDA را می گذراند و هنوز برای دو بیمار که در شیراز عمل شدند نصب نشده است اما شرکت ارائه آن را برای این دو بیمار نیز تعهد کرده است . در خارج از کشور بیمارانی که این نرم افزار بر رویشان فعال شده است به یکباره وضوح بینایی حدود سه برابری را تجربه کرده اند. بنابر این تا چند ماه آینده این دو بیمار هم با عملیاتی شدن این نرم افزار با جهش واضحی در دید خود روبرو خواهند شد. به علاوه خود شرکت بر روی آرگوس ۳ نیز کار می کند که احتمالا تا یکی دو سال آینده وارد بازار خواهد شد. در آرگوس ۳ تعداد ۲۰۰ الکترود نصب شده است. البته نرم افزاری که گفتم روی آرگوس ۳ نیز قابل نصب است که در این صورت وضوح بینایی را تا حدود ۱۰۰۰ پیکسل بالا خواهد برد

به این ترتیب افرادی که تحت عمل پیوند با آرگوس ۲ قرار می گیرند نیز بعد از فعال شدن نرم افزار خواهند توانست بسیاری از فعالیت های روزمره خود را به صورت مستقل انجام دهند.

س: آیا الکترودها به صورت صفحه ای جداگانه بر روی شبکیه هستند یا داخل بافت کاشته می شوند ؟

ج: بله یک plate “صفحه” است که الکترودها با ترتیب ۶ در ۱۰ روی آن قرار می گیرند. plate با استفاده از یک پین بر روی ماکولا “لکه زرد” شبکیه وصل می شود. برای تحریک الکترودها و دیدن تصویر نهایی روش کار این است که فرد از عینکی استفاده می کند که شیشه هایش کاربردی ندارد از اینرو می تواند بی رنگ یا تیره باشد. انتخاب رنگ به عهده بیمار است شیشه های بی رنگ از لحاظ زیبایی مورد توجه هستند و شیشه های تیره در کشورهایی که رنگ تیره عینک مانند عصای سفید نشاندهنده فرد کم بینا یا نابیناست و معرف فرد در جامعه می باشد به کار می روند. شاید در کشور ما که تیره بودن رنگ شیشه کمک خاصی برای فرد به دنبال ندارد بیرنگ بودن شیشه بیشتر مورد استقبال قرار گیرد. وسط دو شیشه روی دسته یک دوربین خیلی ظریف و دقیق قرار دارد که تصویر اطراف را می گیرد . تصویر از طریق خود عینک خارج شده و با سیمی به یک پردازشگر می رسد . که فرد می تواند آن را مانند یک کیف کوچک به کمر آویزان کند یا روی شانه بیندازد. تکنولوژی به کار رفته در این پردازشگر نیز به مرور زمان در حال ارتقا است تا خدماترسانی بهتری برای استفاده کننده داشته باشد

تصویر بعد از پردازش از طریق سیم دوباره به عینک باز می گردد در کنار دسته عینک و در مجاورت چشم یک آنتن رادیو فرکوئنسی RF قرار دارد که در آن تصویر پردازش شده به امواج RF تبدیل می شود و به طرف چشم فرستاده می شود. تا اینجا بخش خارجی آرگوس را توضیح دادیم که با پیشرفت تکنولوژی برای همه بیمارانی که اکنون عمل می شوند نیز قابل استفاده خواهد بود.

س: اما بخش درونی و تعداد الکترودها قابل تغییر نیستند؟

ج: تا حال یک نفر در دنیا از بین بیش از ۲۰۰ نفر که عمل شده اند در مرحله اول با آرگوس ۱ عمل شده است و با کامل شدن آرگوس ۲ داوطلبانه عمل شده و آرگوس ۲ به جای آرگوس ۱ برایش نصب شده است. در مورد دیگری برای فردی آرگوس ۱ در چشمش کار گذاشته شده بود و داوطلبانه آرگوس ۲ در چشم دیگر بیمار قرار داده شد.

س: عمل پیوند شبکیه مصنوعی فقط بر روی یک چشم انجام می شود؟

ج: بله به علت هزینه های خیلی بالا، ریسک عمل و اینکه هنوز این موضوع که در صورت عمل دو چشم چه تداخلاتی در مغز به وجود می آید را نیازموده ایم تنها مورد آزمایش شده که هر دو چشم تحت عمل قرار گرفته است بیماری است که در یک چشم آرگوس ۱ و در چشم دیگر آرگوس ۲ کار گذاشته شد که در آن صورت هم تصویر آرگوس ۲ که قویتر است بر تصویر آرگوس ۱ غلبه می کند.

س: عمل جراحی داخل چشم که توسط تیم شما انجام شد به چه صورت است؟

ج: در عمل جراحی که روی بیمار انجام می شود ملتحمه را از صلبیه چشم جدا می کنیم و دو قسمت دستگاه را روی صلبیه یا اسکلرا قرار می دهیم یک آنتن داخلی رادیو فرکوئنسی و قطعه دیگری به نام کیس که یک پردازشگر میکروسکوپی خیلی ظریف است.

این دو در بخش خارجی کره چشم قرار می گیرند که به آنتن خارج چشم نزدیک باشند. آنتن داخلی تصویر را از آنتنی که روی عینک نزدیک چشم قرار دارد می گیرد و به پردازشگر داخلی می دهد و تصویر برای انتقال به الکترودها آماده می شود. تصویر از طریق سیمی که از کیس خارج می شود و از میان سوراخی در صلبیه وارد چشم شده و به صفحه الکترودها وصل می شود در این حالت تحریک الکتریکی به الکترودها رسیده و از آنجا به لایه داخلی شبکیه منتقل و به مغز فرستاده می شود. این الکترودها می توانند روشن خاموش باشند یعنی همان صفر یک و یا می توانند در حالت تدریج باشند خاموش؛ روشن یا خاکستری. فرد از طریق پردازشگر خارجی می تواند وضعیت سیستم الکترودها را به دو حالت تغییر دهد. در حالت صفر یک، مرزها خیلی واضحتر هستند. این وضعیت برای حرکت و برخی فعالیتهای دیگر مناسبتر است. مثلا فرد می خواهد از در اتاق خارج شود در اتاق ممکن است رنگهای مختلفی داشته باشد ولی دهانه در که از آن عبور می کنند سفید است با سیستم صفر یک، ورودی در سفید مطلق و اطراف آن سیاه مطلق می شود. و فرد به راحتی آن را تشخیص داده و می تواند از آن عبور کند اما اگر سیستم الکترودها را روی حالت خاکستری بزند یک تصویر شطرنجی مبهم دیده می شود که ممکن است لبه ها و مرزها درست تشخیص داده نشود. . حالت دوم الکترودها، تدریج است که از آن در موارد دیگری استفاده می شود مانند زمانی که فرد می خواهد به صورت کسی نگاه کند. در این وضعیت ، تصویر مانند عکسهای سیاه و سفید دیده می شود و فرد می تواند جزئیات بیشتری از چهره را ببیند. اما در حالت صفر یک چهره کاملا سیاه و اطرافش سفید نشان داده می شود.

س: یعنی فرد می آموزد چگونه برای دیدن جزئیات یا کلیات الکترودهای داخل چشم را تنظیم کند؟

ج: بله همینطور است. بعد از عمل جراحی برای روشن کردن سیستم با دو مشکل روبرو می شویم. فرد سالها نابینا بوده و بخش بینایی مغز فعالیتی نداشته مانند هر عضو دیگر بعد از عمل به زمانی نیاز داریم تا با توانبخشی؛ مغز قابلیت خود را بازیابد. یعنی بعد از مدتی که از بخش بینایی مغز استفاده نشده است انتظار نمی رود با دریافت پیغام، درک کاملی صورت گیرد. مغز به شدت تحلیل رفته است و باید مرتب تحریک و توانبخشی شود تا به بهترین عملکرد برسد.

دستگاه به محض روشن شدن یک دید اولیه به فرد می دهد اما بسیار مهم است فرد بداند برای استفاده درست از دستگاه باید بخش دیگری از درمان که یک دوره چهار ماهه توانبخشی بینایی است را بگذراند و نباید با کم بودن دید اولیه، مایوس شود یا اینکه دید اولیه خوب باشد و به آن راضی شود. باید بداند در طی یک پروسه قطعا پیشرفت خواهد داشت. در خارج از کشور کسانی را داریم که از این دستگاه استفاده کرده اند و توانبخشی درستی را گذرانده اند و الان توانایی خواندن حروف بزرگ را نیز پیدا کرده اند ولی همین افراد در روز اول روشن شدن دستگاه به هیچ وجه چنین توانایی را نداشته اند.

س: کار توانبخشی را چه کسانی انجام می دهند؟

ج: این کار را نیز در گروه خودمان عهده دار شده ایم و کلینیکی به این منظور راهاندازی کرده ایم . درآینده نیز بیماران که در شهرهای دیگر این عمل را انجام می دهند می توانند برای انجام توانبخشی به این کلینیک مراجعه کنند بیماران حداقل هفته ای یک بار در طول یک دوره چهار ماهه نیاز به آموزش و توانبخشی خواهند داشت. به دیدی که از این دستگاه به دست می آید دید مصنوعی گفته می شود که با دید طبیعی متفاوت است. این دید در حال حاضر رنگی نیست و به صورت سیاه و سفید است. چون مربوط به یک چشم است درک عمق ندارد. و به همین علت فرد علاوه بر توانبخشی بینایی به توانبخشی کارایی نیاز خواهد داشت. به این معنا که بعد از داشتن دید باید بیاموزد چگونه از حواس دیگر مانند شنوایی و کنترل عضلات استفاده کند. تا بتواند فعالیتهای روزانه اش را داشته باشد.

س: کسانی که به مرور بینایی خود را از دست می دهند چون از بین رفتن درک عمق را تجربه کرده اند متوجه اشاره شما به دید یک چشمی می شوند؟

ج: بله چون این افراد به مرور درک عمق را از دست می دهند و به تدریج دید تونلی پیدا می کنند. اما زاویه دید کسانی که تحت این عمل قرار می گیرند حدود ۲۰ درجه خواهد بود . که این زاویه دید نسبت به مراحل آخر نابینا شدن افرادی که دید تونلی پیدا کرده اند خیلی بزرگتر است.

بعد از گذراندن مراحل بازتوانی فرد ظاهرا تا فاصله یک متری توانایی شمارش انگشت پیدا می کند ولی این افراد می توانند مستقل راه بروند در را تشخیص بدهند و از آن عبور کنند از پله بالا و پایین بروند و… زیرا وقتی بینایی حتی تا حد کمی هم بر می گردد بخشهای دیگر مغز نیز فعال می شوند و هماهنگیهای لازم را با این بخش به دست می آورند پس نتایج بعد از توانبخشی از نتایج فیزیکی صرف بالاتر خواهد بود.

س: این سیستم به درد کسی می خورد که دوره ای بینایی داشته است؟

یعنی قسمتی از مغز که مربوط به درک بینایی است قبلا مدتی فعال بوده است و بیماران لبر که بیماری مادرزادی بدو تولد است یا گلوکوم مادرزادی نمی توانند از این سیستم استفاده کنند. بعلاوه عصب بینایی فرد باید تا حدی فعال باشد. یعنی این سیستم برای مجروحان جنگی که هر دو عصب بیناییشان قطع شده استکارایی ندارد. . به این معنا که حتی اگر سیستم روی شبکیه وصل شود ارتباط آن با مغز قطع است. از طرف دیگر؛ هزینه این عمل بالاست و دیدی که به فرد می دهد محدود است بر اساس تاییدیه FDA، به عنوان اولین گروه کار را بر روی بیماران RPآغاز کرده ایم که هر دو چشمشان نابینای مطلق است زیرا به فرض اگر یک چشم فردی نابینا باشد هر قدر هم تلاش کنیم تا دید او را افزایش دهیم چون این سیستم و چشم را با چشم دیگرش که همه فعالیتهایش را با آن انجام می دهد مقایسه می کند و چون ارزش تلاشها را درک نمی کند، مسیر توانبخشی را درست نمی پیماید.

س: منظور از نابینای مطلق چیست؟

ج: بینایی فرد باید در حد درک نور باشد.. اما نشان داده شده عده ای از بیماران فاقد درک نور نیز به این سیستم جواب داده اند. زیرا عصب بینایی این افراد با فلش BEP تحریک شده و مشخص است که تا حدی فعالیت دارد. و ایمپالسهایی را حتی جزئی درک می کند اما قادر به درک نور چرا قوه های پزشکی نیست.

س: منظور از پاسخ دادن فرد نابینا به نور حالاتی مانند حس درد یا بستن چشم یا رو برگرداندن است؟

ج: بله این آزمایش با روشی علمی که به آن تحریک فلش می گویند انجام می شود . بیمار نیم ساعت در اتاق بسیار تاریکی می نشیند بعد با فلش دوربین خیلی قوی حدود ۲۰ بار به سمت چشم بیمار فلش می زنند صدای فلش هم قطع است. اگر بیمار قادر به درک ۹ مورد از این تحریکها باشد می گویند حداقل فعالیت عصب بینایی وجود دارد .ما برای رسیدن به این دو بیمار حدود ۵۰ نفر را معاینه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که تقریبا اینکه کسی فاقد درک نور مطلق باشد بسیار نادر است. یعنی خوشبختانه اکثریت کسانی که این مهر را خورده اند که نور را درک نمی کنند و نمی توان برایشان کاری انجام داد به این دو بیمار هم گفته شده بود که برای شما نمی توان کاری کرد ما در مرحله اول سخت ترین موارد را انتخاب کردیم که اگر پاسخی که می گیریم محدود بود باز هم رضایت نسبی کسب شود. .تست فلش بی ای پی این بیماران بمیزان خیلی کمی مثبت بود اگر یک تار عصب هم زنده باشد می تواند امواج الکتریکی را به مغز برساند و این برای ما کفایت می کند.

س: هزینه ای که برای این عمل مورد نیاز است ۷۰۰ میلیون تومان عنوان شده است آیا با تجاری سازی امکان کاهش این هزینه وجود دارد؟

ج: قیمت اولیه دستگاه ۱۵۰ هزار دلار است. ما چون دستگاه را باید از اروپا وارد کنیم کمی بالتر یعنی حدود ۱۴۰ هزار یورو هزینه بر می دارد. ما برای این عمل هزینه جراح و هزینه های بیمارستان را در نظر نگرفته ایم . بینایی این افراد برای ما به قدری اهمیت دارد که این تلاش را می کنیم و از این پس هم برای آن وقت می گذاریم. شرکتی که این پروتز را می سازد در کار ساخت پروتز حلزون گوش هم فعالیت دارد. پروتز حلزون شنوایی ۱۰ سال پیش با قیمت ۶۰هزار دلار وارد ایران شد اما امروز شرکت قیمت آن را به ۱۵ هزار دلار رسانده است. از طرفی دولت و وزارت بهداشت نیز برای آن سوبسید پرداخت می کنند و به این ترتیب ۹۰ درصد هزینه را دولت پرداخت می کند. به هر حال اگر قرار باشد یک کودک ناشنوا وارد جامعه شود هزینه های توانبخشی و درمانی بالاتری بر دولت و خانواده تحمیل خواهد شد. . الان با پرداخت ۶ میلیون تومان بیمار تحت عمل کاشت حلزونی قرار می گیرد و تا حد قابل قبولی شنوایی خود را به دست می آورد. من افق آینده بسیار روشن می بینم. امیدوارم هم هزینه های عمل پایینتر بیاسد هم دولت و خیرین وارد عمل شوند.

س: از سویی در مورد حلزون شنوایی بخش بیرونی سیستم توسط یک شرکت داخلی تولید شده است کاری که می تواند در مورد این سیستم نیز انجام شود؟

ج: بله ما هم کارهایی را شروع کرده ایم اما در مورد حلزون شنوایی؛ تا امروز بیشتر موفقیتها متوجه ساخت قسمت خارجی بوده است البته این بخش هم بسیار گران قیمت است کار در مورد ساخت سیستمهای مورد نیاز در شبکیه مصنوعی چشم هنوز شروع نشده و خیلی تازه است اما من امید دارم با هوش و پشتکار ایرانی این کار در داخل کشور هم انجام شود.

س: پیشنهاد شما به نابینایانی که قصد دارند برای انجام این عمل اقدام کنند چیست؟

ج: اولا فعلا بیماران RPبا سابقه بینایی برای این عمل انتخاب می شوند. که در این مورد هرچه مدت نابینایی طولانیتر باشد کار سخت تر خواهد بود و بیمارانی که ۱۰ سال از نابیناییشان می گذرد وضعیت بهتری نسبت به بیمارانی که مثلا ۳۰ سال است نابینا هستند، دارند. پس کسانی که RPدارند ، نابینای مطلق دو طرفه هستند و سن زیر پنجاه سال دارند می توانند مراجعه کنند. ما همه این موارد را ثبت می کنیم، برایشان پرونده تشکیل می دهیم و آزمایشات مورد نیاز را انجام می دهیم. به معنایی کسانی اولویت دارند که بتوانند این هزینه را متقبل شوند بقیه پرونده ها می ماند تا رایزنیها با دولت و خیرین به نتیجه برسد. البته دو نفر اول که در شیراز عمل شدند هزینه ای پرداخت نکرده اند. البته این را هم بگویم . که کار ما به هیچ وجه تحقیقاتی و آزمایشی نبوده و کار کلینیکال ثابت شده مورد تایید FDA بوده است.

س: آیا کار تحقیق نیز در شیراز انجام می شود؟

ج: . ما در قراردادی که با این شرکت بسته ایم یکی از شروط این بوده است که ایران و مرکز ما نیز وارد شبکه تحقیقاتی شود. در چند ماه گذشته هم ایده های خوبی از گروه ما به شرکت رسید که مورد استقبال قرار گرفت. در حال حاضر این شرکت روی پروتز دیگری هم کار می کند که به آن orian می گویند که برای بیمارانی استفاده می شود که عصب بینایی هم کاملا از بین رفته است و دستگاه مستقیما روی مغز نصب می شود . در این سیستم تصاویر توسط دوربین گرفته شده و بعد از پردازش ، به لب پس سری مغز متصل می شود که قسمتی که مسئول بینایی است در این بخش سر قرار دارد . نتایج اولیه این تحقیق هم خوب بوده است و به FDA ارائه شده است و امید می رود تا شش ماه آینده به مرحله کلینیکال برسد.

س: دو بیماری که در شیراز عمل شدند در حال حاضر چگونه می بینند؟

ج: این دو خانم به صورت کامل حرکت دست را درک می کنند. و خیلی مبهم الگوهایی را متوجه می شوند مانند اینکه کسی جلویم نشسته یا احساس کردم بلند شد . البته در نظر داشته باشید که این حد توانایی برای بیماری که نور را هم احساس نمی کرده بسیار خوب است و در آینده بهتر هم خواهد شد.
فایل صوتی با دکتر فروردین را به مدت ۴۰ دقیقه و با حجم ۱۸ مگابایت
از این لینک
دانلود کرده و گوش کنید.
راضیه کباری

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

اول بهمن ماه سال 1368 در تهران متولد شدم و در حال حاضر هم ساکن تهرانم. سی تیر سال 94 ازدواج کردم و در یازده بهمن سال 95 هم صاحب یک فرزند پسر به نام آرمان شدم. مقطع کارشناسی رو در رشته مترجمی زبان انگلیسی به پایان رسوندم و در کنار دانشگاه، فارغ التحصیل دوره های روزنامه نگاری، از مرکز مطالعات رسانه ها شدم. از دوران نوجوانی به کار در رادیو و مطبوعات علاقه مند بودم و همین علاقه بود که منو به سمت گذروندن دوره های ژورنالیزم و همکاری با برخی از شبکه های رادیویی، سوق داد. از آبانماه سال 1392، خبرنگار مؤسسه مطبوعاتی ایران هستم و نویسنده سرویس ورزشی روزنامه ی ایران سپید. گه گاه هم برای روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا در حوزه ی اجتماعی و ورزش نابینایان مینویسم. از سال 1388، همکاری خودم رو با شبکه ی رادیویی ورزش در حوزه آیتم سازی شروع کردم و به تدریج، خبرنگار ورزش نابینایان در برنامه های شکوه اراده و جهان ورزش معلولین شدم. در برنامه امروز با ورزش هم اخبار حوزه ورزش معلولین رو میخوندم. از سال 92، با دوستانم، مجموعه برنامه ای رو با نام زندگی ادامه داره در رادیو فصلی کلید زدیم و بعد هم برنامه ای رو با نام لحظه های خودمونی در این شبکه تولید کردیم. علاوه بر رادیو ورزش و رادیو فصلی، سابقه همکاری با رادیو سلامت و رادیو کتاب رو هم دارم و در حال حاضر، کارشناس مجری برنامه شش نقطه در رادیو تهران هستم. در سال 94 همکاری خودمو با شرکت پکتوس، تولید کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ی نابینایان آغاز کردم و مسئول روابط عمومی و مدیر وبسایت نابینایان این شرکت به نشانی pactos.net هستم. از دوران کودکی، به تغییرات جوی، مطالب مرتبط با آب و هوا علاقه داشتم و مطالعات بسیاری رو در این زمینه آغاز کردم. همین علاقه بسیار بود که باعث شد در سال 1391، وبلاگی رو در زمینه پیش بینی وضعیت هوای استان تهران در سامانه بلاگفا راه اندازی کنم. استقبال بسیار همشهری های تهرانی، منو مجاب کرد تا در آذرماه سال 1393، یک وبسایت تخصصی در حوزه آب و هواشناسی راه اندازی کنم. این شد که در حال حاضر، مدیر وبسایت هواشناسی تهران ودر، به نشانی های tehranweather.ir iran-weather.ir هستم. از مهر ماه سال 1392 بود که وارد این محله ی با صفا شدم و سعی می کنم در حد توان، برای هم محلی ها مفید باشم. اگه با من کاری داشتین، آدرس میلم AMIRSARMADI68@GMAIL.COM هست و شماره تماس من هم 0935 44 33 265. دیگه چیزی ندارم بگم جز اینکه،،،،،،،،،،،، عمر گران، میگذرد. خواهی نخواهی. سعی بر آن کن نرود رو به تباهی.
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, گزارش, معرفی ابزار ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

19 پاسخ به جزئیات پیوند شبکیه مصنوعی چشم در مصاحبه اختصاصی با دکتر محسن فروردین. +فایل صوتی

 1. 1
  مهدی نوروز زاده says:

  سلام امیر جان ممنون که فایل صوتی این مصاحبه رو هم گذاشتی فقط خواستم بدونم که برای مشاوره در این زمینه و آیا اینکه این سیستم به درد من میخوره یا نه باید به کجا مراجعه کنم راه تماسش چگونه هست من کاتاراکت مادرزادی دارم و نور رو درک میکنم ۳۶ سالم هست با توجه به اینکه این سیستم برای کسی که نور رو هم درک نمیکرده جواب داده احتمال داره برای کسانی که درک نور دارن جواب بده آیا؟ ممنون میشم اگه راه تماس با تیم دکتر فروردین و همکارانشون رو اینجا بذاری البته در صورتی که برات ممکنه، بازم از همه زحماتی که میکشی برای آگاهی بخشی به همنوعان خودت صمیمانه سپاسگزارم

  • 1.1

   مهدی جان سلام، اینکه به درد شما میخوره یا نه رو باید تیم پزشکی متخصص نظر بده.
   راه ارتباطی با دکتر فروردین رو پیگیری می کنم و حتما تا فردا سه شنبه در همین پست به اطلاعتون خواهم رسوند.
   عذرخواهی بابت تاخیر در پاسخگویی.

 2. 2

  سلام و تشکر: می‌خواستم بدانم که این عمل برای کسانی که آب سیاه دارند نیز می‌تواند مناسب باشد یا نه؟

  • 2.1

   درود بر شما.
   من در این زمینه اطلاعات کاملی ندارم.
   آب سیاه یا همون گلوکوم انواع مختلفی داره که به نوعی هم مرتبط با قرنیه میشه و هم انبیه.
   حالا اینکه عصب های بینایی که بر اثر بالا رفتن فشار چشم در این نوع بیماری چشمی آسیب میبینه تا چه اندازه با این پیوند میتونه ترمیم بشه یا نه رو دیگه باید پزشک متخصصش نظر بده.
   البته اینکه کدوم نوع از گلوکوم باشه هم تاثیرگذار هستش.
   کما اینکه در مصاحبه هم بهش اشارهشده:
   بیماران لبر که بیماری مادرزادی بدو تولد است یا گلوکوم مادرزادی نمی توانند از این سیستم استفاده کنند. بعلاوه عصب بینایی فرد باید تا حدی فعال باشد. یعنی این سیستم برای مجروحان جنگی که هر دو عصب بیناییشان قطع شده است، کارایی ندارد. . به این معنا که حتی اگر سیستم روی شبکیه وصل شود ارتباط آن با مغز قطع است.

 3. 3
  کاربر 2018 کاربر 2017 says:

  سلام آقا تشکر. به امید روزی که نابینایان مطلق ورای بیماری شون هرچی که باشه بتونن ببینن. نحوه مشاوره و مراجعه به کلینیک رو هم اگه براتون مقدوره بذارید شاید کسانی خواستن مراجعه کنن در اختیارشون بذاریم. بازم ممنون.

 4. 4
  کامبیز کامبیز says:

  سلام امیر. زیاد گوش دادم اما کم فهمیدم.
  ایراد در چیست؟
  آیا آرگوس همان آرگوس آرگونوت خودمونه؟
  توی چشم جا میشه؟
  فکر کنم در حال حاضر امیدی نیست تا بشنویم آینده چی میشه

  • 4.1

   سلام کامبیز.
   ایراد در اینه که زیاد گوش دادی.
   باید کمتر گوش کنی تا بیشتر بفهمی. خخخخخ.
   امیدوارم روز به روز این سیستم کارامدتر و فراگیر تر بشه.
   قرررربونت.

 5. 5

  سلام امیر جام مرسی از گزارش قبلاً توی یکی از پست هات گفتی که عینک e sight قیمتش ۳۰۰۰ و خورده ای شده اما من دیروز با نمایندگیشون توی ترکیه تماس گرفتم و گفت همون ۱۰۰۰۰ دلاره و تغییری نکرده! خواستم بدونم اوضاع از چه قراره،مرسی ازت

  • 5.1

   بهزاد جان سلام.
   نمیدونم دقیقا کدوم پست رو میگی.
   esight همون ۱۰ هزار دلار هستش.
   عینک جُردی که برای امریکا هستش و عملکرد مشابهی داره، اینه که ۳۵۰۰ دلار قیمتشه.
   اگه قبلاً هم گفتم esight چنین قیمتی داره، اشتباه گفته بودم.

 6. 6
  شادمهر says:

  سلام خدمت امیر جان

  حال و احوالت چطوره ؟امیدوارم که همه چیز با خوشی در حال گذرا باشه برات

  این عمل رو سال ۱۳۹۲ دکتر تَوَللی که در بیمارستان چشم دکتر خدا دوست هستش به من پیشنهاد داد و هزینش اون وقت ۶۵۰ ملیون براورد شده بود و تازه ظاهرا به سمع مردم رسیده و من طی هفته های قبل به هر کس میگفتم این همون ارگوس ۲ هستش کسی باورش نمیشد و فکر می کردن این یه نوع عمل دیگه ای هستش

  • 6.1

   سلام شادمهر جان.
   حال و احوالم خوبه خدا رو شکر، بسیار درگیر مشغله های کاریم هستم و روز های شلوغی رو پشت سر میذارم.
   اینکه میبینی این مسئله الان انقدر پر رنگ شده، به این خاطره که ییک ماه پیش تو شیراز رسماً ازش رونمایی کردن و اعلام کردن از نظر پزشکی به نتیجه رسیده.
   حالا اینکه این نتیجه تا چه اندازه باشه، هنوز دقیق مشخص نیست.
   احتمالا اون موقع که به شما پیشنهاد دادن، صرفاً طرح آزمایشی بوده و یک پروژه تحقیقاتی.
   به همین خاطر رسانه ها هم زیاد بهش پرداختن.

 7. 7
  سیمرغ says:

  سلام. این همه قیل و قال, برای, آقای آرگوس؟ ما که از این جناب , خیلی خوشمان نمی آید. حالا اگر آنجِلینا, یا سِلِندییُن, بود میشد کمی در موردش فکر کرد. اِی بابا امیر, حالمان را با این آرگوسه تان خراب کردید.

 8. 8

  با سلام.
  جهت اطلاع دوستانی که راه ارتباطی با دکتر محسن فروردین رو خواسته بودن.
  ایشون گفتن برای معاینه و اینکه آیا فرد میتونه پیوند رو دریافت کنه، حتما باید به شیراز مراجعه کنن.
  بچه ها هم میتونن به کلینیک ایشون در شیراز مراجعه کنن که شمارش
  ۰۷۱۳۲۳۱۸۰۹۷
  آدرس کلینیک هم شیراز – خیابان ملاصدرا، حد فاصل ملاصدرا و فلسطین، کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی فروردین.
  یا اینکه میتونید به بیمارستان پارس در شیراز مراجعه کنید که شمارش
  ۰۷۱۳۲۳۳۶۰۰۶
  همچنین یه بنده خدایی هست که به سؤالات در این ارتباط جواب میده فقط خواهشاً اول مصاحبه رو کامل بخونید خیلی از سؤالاتتون جواب داده میشه.
  اگه واقعا سؤال واجب داشتین با این شماره تماس بگیرین.
  ۰۹۱۷۷۸۹۰۸۰۰

  • 8.1
   مهدی نوروز زاده says:

   با عرض سلام مجدد، مرسی امیر جان! واقعاً لطف کردی! به امید روزی که همه نابینایان در سراسر جهان بیناییشونو بدست بیارن و هیچ نابینایی روی این کره خاکی و در کل جهان هستی نباشه و هیچ کودکی هم نابینا و کلاً معلول بدنیا نیاد!

 9. 9

  سلام بر امیر عزیز و پر تلاش، دستت طلا و تنت بی بلا. سلام خدمت خانواده برسونید و آرمان کوچولو را هم ابز طرف ما ببوسید.

  • 9.1

   سلام جناب حاتمی عزیز.
   ممنون از لطفتون، شما هم به خانواده محترم سلام برسونید.
   آرمان که فعلا هزاران کیلومتر دورتر از منه، اما هر وقت دیدمش حتما میبوسمش.
   مرسی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *