روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

با سلام.
از شمارگان قبلی روی خط تکنولوژی تا به امروز، نزدیک بیست روز میگذرد.
حال با هم، ۳۱ خبر و گزارش از آخرین های دنیای پیچیده تکنولوژی و فناوری را مرور میکنیم.
گرداوری این مجموعه ۱۵ هزار کلمه ای، بر عهده
وبسایت نابینایان شرکت پکتوس
بوده است.

 

 

 

 

قرارداد همکاری ایرانسل و لالیگا با حضور فرناندو مورینتس امضا شد

سه شنبه ی گذشته طی مراسمی که در ساختمان مرکزی ایرانسل برگزار شد، بزرگ ترین اپراتور دیتای کشور قراردادی با لالیگا برای همکاری در خصوص پخش اختصاصی برنامه های لالیگا و همچنین برنامه های استعدادیابی امضا کرد.

به گزارش زومیت، بعد از ظهر سه شنبه ی گذشته، ایرانسل میزبان شماری از چهره های سرشناس دنیای فوتبال بود. بزرگ ترین اپراتور دیتای کشور با داشتن بیش از ۴۹ میلیون مشترک که ۶۰ درصد از این تعداد کاربر اینترنت این اپراتور مخابراتی هستند، همکاری با لالیگای اسپانیا را آغاز کرد. طی مراسمی که با حضور فرناندو مورینتس، بازیکن سابق رئال مادرید و سفیر کنونی رئال مادرید در کنار مدیرعامل لالیگا در تهران برگزار شد، همکاری این دو نهاد در حوزه های مختلف آغاز شد. در این مراسم علاوه بر هیئتی از اسپانیا، شماری از فوتبالیست های مطرح کشورمان از جمله جواد نکونام، سید جلال حسینی و مدیران رده بالای باشگاه های ایرانی حضور داشتند.

ایرانسل به عنوان حامی اصلی سه تیم فوتبال پرطرفدار استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی و حامی لیگ برتر خلیج فارس، در نظر دارد کاربران خود را بیش از پیش در جریان اخبار لالیگا قرار دهد. همانطور که می دانید، لیگ حرفه ای فوتبال اسپانیا یا همان لالیگا با داشتن بیش از ۲.۶ میلیارد نفر مخاطب در سراسر جهان یکی از برترین لیگ های فوتبالی است که هر ساله برگزار می شود؛ از این رو با توجه به جمعیت جوان کاربران ایرانسل، این اپراتور مخابراتی تصمیم گرفته است با عقد قرارداد با لالیگا، دسترسی کاربران ایرانی به محتوای ویدیویی آن را هموارتر کند. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط ایرانسل، سرویس لنز که متعلق به این اپراتور مخابراتی است، امکان تماشای ویدیو های اختصاصی لالیگا را از طریق کانال اسپرت پلاس فراهم می کند. از جمله ی ویدیوهای اختصاصی باید به مصاحبه های حاشیه ای، تاریخچه ی لالیگا و موارد دیگر اشاره کرد.

ضمنا ایرانسل در نظر دارد با ایجاد بستری تعاملی برای دریافت ویدیوهای کاربران، از این امکان برای استعدادیابی بازیکنان مستعد فوتبال که در سنین پایین هستند، استفاده کند؛ به طوری که به گفته ی ایرانسل کاربران می توانند تصاویر خود از استعدادهای نوپای فوتبال را ارسال کنند و پس از انجام داوری، افراد برگزیده مسیر پیشرفت را از طریق ایرانسل به درستی طی کنند.

ایرانسل همچنین برای کاربرانی که به تماشای ویدیوهای اختصاصی لالیگا بپردازند، جوایزی در نظر گرفته است که از جمله ی آن ها می توان به دریافت توپ فوتبال و پیراهن اصلی بازیکنان شاغل در لالیگا و همچنین حضور در کشور اسپانیا برای مشاهده ی بازی هایی نظیر ال کلاسیکو اشاره کرد.

ایرانسل همچنین به عنوان یکی از حامیان اصلی فوتبال در کشور، در نظر دارد از طریق ارتباط با لالیگا بستر لازم برای پیشرفت فوتبال در کشور را نیز فراهم کند.

تا دهه فجر همه شهرهای کشور به نسل سه و چهار اینترنت موبایل متصل می شوند

وزیر ارتباطات در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه وعده داد تا دهه ی فجر، همه ی شهرهای کشور به شبکه ی نسل سوم و چهارم اینترنت موبایل وصل خواهند شد.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه گفت: از یک هزار و ۲۴۱ شهر در تقسیمات کشوری، هم اکنون یک هزار و ۲۰۰ شهر به نسل سوم موبایل متصل شده اند و طبق قولی که به ما داده شده است ۴۰ شهر باقی مانده نیز تا ۲ هفته دیگر به ۳G متصل خواهند شد.

به گفته ی وی، هم اکنون ۸۰۰ شهر کشور نیز تحت پوشش نسل چهارم اینترنت موبایل قرار دارد و تا پایان ماه جاری این تعداد به ۹۰۰ شهر افزایش می یابد.

وزیر ارتباطات همچنین اعلام کرد: در دهه فجر امسال با اقدامات صورت گرفته می توانیم این ادعا را داشته باشیم که نسل سوم و چهارم موبایل تمام شهرهای کشور را تحت پوشش قرار می دهد.

ایران و کره جنوبی تفاهم نامه همکاری انتقال فناوری امضا کردند

ایران و کره  جنوبی ۲۲ تفاهم نامه همکاری مشترک برای انتقال فناوری بین شرکت های بخش خصوصی امضا کردند.

به گزارش زومیت، با حضور ۸ بنگاه خارجی و ۵۰ بنگاه داخلی در چهارمین نشست به هم رسانی فناوری؛ محور بنگاه های کوچک و متوسط ایران و کره جنوبی، تفاهم نامه هایی در زمینه های مختلف از جمله تولید عایق های حرارتی و برودتی، صفحه های خورشیدی و انرژی های نو، باتری های لیتیومی و موتورهای برقی به امضا رسید.

این تفاهم نامه ها با حضور مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و رایزن اقتصادی کره جنوبی در تهران به امضا رسید.

در این مراسم معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اعلام کرد که راه اندازی مراکز مبادله ای بین کشورهای مختلف تجربه ای بسیار خوب و انتخاب کره جنوبی نیز هوشمندانه بوده است.

به گفته ی صادق نجفی، امروز کره جنوبی با کمک بنگاه های کوچک و متوسط به یکی از ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است و بنگاه های ایرانی باید از این تجربه بنگاه های کره ای نهایت استفاده را ببرند؛ در این میان، وظیفه دولت بستر سازی است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، اولویت خود را پیوند دادن صنایع داخلی با بنگاه های متوسط و بزرگ و بازارهای خارجی و همچنین ارتقاء فناوری و بهره وری این صنایع دانست و گفت: «باید ایران را از اقتصاد تک محصولی نجات داد که راهکار آن، توسعه صنایع کوچک و متوسط است.»

به گفته وی، باید از تجربه ی همکاری بخش خصوصی ایران و کره جنوبی برای توسعه تبادل تجربیات با سایر کشورهای هدف صادراتی مانند هند، ژاپن و… استفاده کرد.

فروردین ماه امسال نیز ۱۶ تفاهم نامه همکاری های مشترک انتقال فناوری بین شرکت های بخش خصوصی ۲ کشور در سئول امضا شده بود.

شهریورماه گذشته نیز در دومین نشست انتقال فناوری ایران و کره جنوبی، ۱۰ تفاهم نامه همکاری مشترک با حضور ۴۰ بنگاه صنعتی کوچک و متوسط از ایران و ۹ بنگاه از کره جنوبی در زمینه قطعه سازی، شیلات و محیط زیست دریایی، زنبورداری، کودهای بیولوژیک، ریخته گری، نفت و گاز و … امضا شد.

مبادلات مالی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی از شهریورماه پارسال با سفر رئیس جمهور پیشین این کشور به تهران وارد مرحله تازه ای شد و ۲ کشور توافق کردند مبادلات تجاری خود را با ارز یورو تسویه کنند.

همزمان با رایزنی های هیئت کره جنوبی در تهران پس از برجام، این کشور آمادگی بانک های خود را برای اختصاص خطوط اعتباری و فاینانس به طرح های ایرانی اعلام کرد.

کره جنوبی، هم در زمینه ی صادرات و هم در زمینه ی واردات جزو پنج کشور اولی است که با ایران مبادلات تجاری دارند و حتی در دوره تحریم علیه ایران نیز همواره یکی از طرف های اصلی مبادلات تجاری با کشور ما بود.

بر اساس گزارش گمرک، سال ۱۳۹۵ کره جنوبی با ۲ میلیارد و ۸۷۶ میلیون دلار، پس از کشورهای چین، امارات، عراق و ترکیه، پنجمین مقصد صادرات ایران بود. میزان صادرات کره به ایران سال گذشته سه میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار برآورد شد و بین کشورهای صادرکننده به ایران در جایگاه سوم قرار گرفت.

فالو کردن هشتگ ها در اینستاگرام به صورت رسمی امکان پذیر شد

فالو کردن هشتگ ها در اینستاگرام ، قابلیت جدید این اپلیکیشن محبوب است که به کاربران اجازه می دهد همانند سایر مردم، هشتگ های مختلف را نیز دنبال کنند.

به گزارش گجتنیوز، برای انجام این کار کافیست موضوع خاصی را جستجو کنید تا هشتگ های مرتبط با آن نمایش داده شود. بعد از فالو کردن هشتگ دلخواه، بالاترین پست ها و آخرین استوری ها با آن هشتگ همانند سایر محتوا نمایش داده خواهد شد. در صورت تمایل نیز در هر زمان می توان هشتگ های اینستاگرام را همانند مردم، آنفالو کرد.

یکی از موارد جالب توجه در رابطه با این قابلیت جدید، نمایش هشتگ هایی است که سایر کاربران در حال فالو کردن آنها هستند. هرچند، نمایش این مورد با فعال بودن حالت خصوصی پروفایل، تنها به لیست دنبال کنندگان تاییدشده محدود خواهد بود.

سازندگان امیدوارند تا فالو کردن هشتگ ها در اینستاگرام ، به تعامل هر چه بیشتر کاربران با اپلیکیشن و پیدا کردن مردم و سرگرمی های جدید کمک کند.

توییتر حالا اجازه ارسال Tweet Storms را به شما خواهد داد

توییتر به طور رسمی به شما اجازه ارسال Tweet Storms را خواهد داد.

به گزارش زومیت، چندی پیش خبری را در رابطه با اضافه شدن قابلیت ارسال Tweet Storms به توییتر به شما اعلام کردیم که حالا به طور رسمی فعال شد و از حالا می توانید توییت های طولانی خود را به صورت چند قسمتی و همزمان ارسال کنید.

تا امروز کاربرانی که قصد ارسال توییت های طولانی را داشتند، مجبور به ارسال نوبتی توییت ها و با شماره گذاری ۱ یا ۲ یا ۳ توییت ها بودند؛ اما از حالا کافیست روی دکمه ی جدید “+” لمس کنید تا بخش دوم توییت برای شما فعال شود تا ادامه ی توییت خود را بنویسید. اینکار برای بخش سوم و بیشتر از آن هم در صورت نیاز قابل انجام است تا به صورت یکجا توییت طولانی خود را در چند پارت بنویسید. بعد از اتمام این مراحل،توییت های مورد نظر به صورت خودکار، در چند بخش و به طور همزمان ارسال خواهند شد و کاربر می تواند تمام مجموعه توییت ها را به صورت یکجا و از توییت اول مشاهده کند.

این قابلیت در حال حاضر تا ۲۵ توییت همزمان را پشتیبانی می کند و در اپ موبایل فعال شده و در هفته ی آینده نیز به طور کامل به نسخه وب توییتر هم اضافه خواهد شد.

تکنولوژی کوئیک شارژ ۴ پلاس سرعت شارژ گلکسی اس ۹ را دگرگون می کند

تکنولوژی شارژ سریع کوئیک شارژ ۴ پلاس یکی از مهمترین قابلیت های تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ است. به لطف تکنولوژی +Quick Charge 4 سرعت شارژ گوشی هایی همچون گلکسی اس ۹ افزایش پیدا می کند.

به گزارش گجتنیوز، کوالکام چند روز پیش تراشه موبایل اسنپدراگون ۸۴۵ را معرفی کرد که در سال ۲۰۱۸، مغز متفکر اغلب پرچمداران بازار موبایل خواهد بود. سامسونگ به عنوان اولین استفاده کننده از این چیپست شناخته می شود. این شرکت همانند سال گذشته و روال در پیش گرفته برای اسنپدراگون ۸۳۵، ساخت برترین تراشه کوالکام را بر عهده گرفته و به همین دلیل، نخستین سری را برای گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس نزد خود نگه خواهد داشت.

یکی از ویژگی های بهبود یافته در این تراشه تکنولوژی شارژ سریع آن است. به لطف تکنولوژی کوئیک شارژ ۴ پلاس انتظار می رود سرعت شارژ دستگاه های موبایل باز هم افزایش پیدا کند. از طرفی دیگر با تکنولوژی Fast Charge سامسونگ رو به رو هستیم که انتظار می رود در سال آینده، حتی در نسخه مخصوص آمریکای گلکسی اس ۹ (که به اسنپدراگون ۸۴۵ مجهز می شود) نیز به کار برود.

یکی از دلایل سامسونگ برای تلاش به تکیه بر تکنولوژی شارژ سریع خود، عدم اجبار به پرداخت هزینه بابت استفاده از کوئیک شارژ ۴ پلاس است. کوالکام نشان داده بابت حق استفاده از اختراع های خود بسیار مصمم است و درباره این موضوعات هیچ بخششی ندارد! اما اگر واقعا ثابت شود کوئیک شارژ ۴ پلاس در مقایسه با کوئیک شارژ ۴ عملکرد بهتری دارد، سامسونگ باید در تکنولوژی Adaptive Charge خود برای پا به پا شدن با تکنولوژی شارژ سریع کوالکام دست ببرد. در غیر این صورت باید منتظر دامنه وسیع اعتراضات کاربران باشد.

کوالکام بعد از معرفی اسنپدراگون ۸۴۵، مزایای کوئیک شارژ ۴ پلاس برای دستگاه های مجهز به این تراشه موبایل را عنوان کرد. پس از حالا می توان فهمید وضعیت شارژ مجدد پرچمداران سال آینده چگونه خواهد بود. مشخصات یک گوشی، باید طبق سه مورد زیر به روز باشد تا بتوان تاییدیه کوئیک شارژ ۴ پلاس را برای آن صادر کرد. از همه مهمتر، باید برای بهره بردن از این تکنولوژی، شارژر مخصوص آن درون جعبه گوشی وجود داشته باشد.

ملزومات استفاده از کوئیک شارژ ۴ پلاس

 • شارژر دوگانه (Dual Charge): این قابلیت در نسخه پیشین یک گزینه دلخواه بود، اما اکنون نقش بسیار پرنگ تری دارد. Dual Charge از یک آی سی مدیریت انرژی ثانویه در دستگاه تشکیل می شود. شارژ کردن یک دستگاه از طریق Dual Charge سبب تقسیم جریان می شود تا به این وسیله، اتلاف حرارتی کاهش یافته و باتری سریعتر شارژ شود.
 • تعادل حرارتی هوشمند (Intelligent Thermal Balancing): این قابلیت در واقع توسعه بیش از پیش قابلیت Dual Charge است. به لطف مهندسی پیچیده این ویژگی، جریان به طور خودکار به خنک ترین مسیر منتقل می شود تا با از بین بردن نقاط داغ، انتقال انرژی بهینه شود.
 • ویژگی های پیشرفته ایمنی (Advanced Safety Features): در کوئیک شارژ ۴، پروتکل های ایمنی سرسختانه ای رعایت شد، اما کوئیک شارژ ۴ پلاس در این زمینه یک قدم نیز فراتر رفته است. این تکنولوژی به طور ویژه ای برای مانیتور همزمان درجه حرارت کیس و کانکتور طراحی شده است. این لایه امنیتی اضافی از بروز حوادثی همچون اتصال کوتاه و افزایش دمای بیش از حد جلوگیری می کند.

رعایت شدن این ملزومات در یک گوشی سبب می شود شارژ شدن دستگاه در مقایسه با قبل ۳۰ درصد بهینه تر و ۱۵ درصد سریع تر شود. این تغییر در کوئیک شارژ ۴ پلاس در مقایسه با کوئیک شارژ ۴ فوق العاده است، مخصوصا اگر بدانیم بهینه  شدن و افزایش سرعت، به جای افزایش دما، همراه با کاهش دمای فرآیند شارژ شدن خواهد بود. در نتیجه احتمال بروز حوادث ناشی از داغ شدن بیش از حد کاهش پیدا می کند.

اولین گوشی مجهز به کوئیک شارژ ۴ پلاس

نخستین گوشی هوشمندی که برای فروش به عنوان محصولی تجاری، اجازه استفاده از کوئیک شارژ ۴ پلاس را دریافت کرده، زد تی ای نوبیا زد ۱۷ است. از آنجایی که این گوشی به تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ مجهز شده است، می توان نتیجه گرفت برای استفاده از تکنولوژی کوئیک شارژ ۴ پلاس اجباری به استفاده از جدیدترین تراشه پرچمدار کوالکام وجود ندارد. نکته جالب تر اینکه کوالکام، تکنولوژی شارژ سریع جدید خود را بعد از رونمایی اسنپدراگون ۸۳۵ معرفی کرد که یادآور می شود این فناوری آن چنان جدید نیست.

با این حال، در کمتر پرچمدار مجهز به اسنپدراگون ۸۳۵ شاهد استفاده از کوئیک شارژ ۴ پلاس بودیم، اما انتظار می رود این تکنولوژی، در اغلب مدل های تجهیز شده به اسنپدراگون ۸۴۵ به کار برود. پس در بهترین گوشی های اندرویدی سال آینده، زمان شارژ کاهش پیدا کرده و کمتر شاهد افزایش نامتعادل دما خواهیم بود.

بهترین پرچمداران کنونی، طی یک ساعت و نیم الی دو ساعت از صفر تا ۱۰۰ درصد شارژ می شوند. پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ این زمان در برخی محصولات به یک ساعت کاهش پیدا کند. اگر زمان شارژ شدن در کنار افزایش ظرفیت باتری ها مجددا به همان یک ساعت و نیم نیز افزایش پیدا کند، باز هم کاربران خوشحال خواهند شد.

پاناسونیک Eluga I9 معرفی شد؛ گوشی ارزان قیمت پاناسونیک

پاناسونیک Eluga I9 نام گوشی ارزان پاناسونیک است که به تازگی معرفی شده است. در ادامه به بررسی مشخصات، قیمت و امکانات فنی گوشی جدید پاناسونیک می پردازیم.

به گزارش گجتنیوز، پاناسونیک Eluga I9 به صفحه نمایش ۵ اینچی از نوع IPS با وضوح تصویر ۷۲۰ پیکسل مجهز است و بدنه  ی آن ضخامتی ۷.۸ میلی متری دارد. اسمارت فون جدید پاناسونیک از پردازنده پایین رده ی مدیاتک MT6737 قدرت می گیرد که دارای ۴ هسته CPU کلاک شده در سرعت ۱.۲۵ گیگاهرتز، ۳ گیگابایت رم و ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی قابل ارتقاست. سیستم دوربین این موبایل ارزان قیمت از سنسور ۱۳ مگاپیکسلی در قاب عقب و لنز ۵ مگاپیکسلی در پنل جلو تشکیل شده که هر دو به فلاش اختصاصی مجهز هستند. Panasonic Eluga I9 توسط یک باتری ۲۵۰۰ میلی آمپر ساعتی پشتیبانی می شود و اندروید ۷.۰ نوقا را اجرا می کند.

قیمت پاناسونیک Eluga I9

جدیدترین موبایل پاناسونیک با قیمتی معادل ۱۱۶ دلار به فروش خواهد رسید. این اسمارت فون ارزان از ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) در سه رنگ خاکستری (Space Gray)، طلایی (Champagne Gold) و آبی در دسترس کاربران قرار می گیرد.

سیناپتیکس حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر عرضه کرد

شرکت سیناپتیکس برای اولین بار موفق به تولید انبوه حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر شده است.

به گزارش زومیت، یکی از شرکت های پیشگام در عرصه ی حسگر بایومتریک، سیناپتیکس (Synaptics) است. این شرکت به تازگی اعلام کرده که موفق به تولید حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر شده است. این حسگر Clear ID FS9500 نام دارد و برای استفاده در گوشی های بدون حاشیه  طراحی شده است. با استفاده از این حسگر، تولیدکنندگان موبایل می توانند حسگر اثر انگشت را زیر صفحه نمایش کار بگذارند.

حسگر کلیر آیدی FS9500 به همان شکل و سرعتی که حسگرهای کنونی عمل می کنند کار می کند؛ اما این کار را از زیر صفحه نمایش انجام می دهد و می تواند در انواع و اقسام شرایط مثلا وقتی انگشت شما خیس، خشک یا سرد است عمل کند. این حسگر از سیستم کدنگاری AES استفاده می کند و گزینه های امنیتی متنوعی پیش روی تولیدکنندگان گوشی  هوشمند قرار می دهد. یکی از قابلیت های این حسگر این است که می توان آن را به اختیار خاموش و روشن کرد؛ بنابراین برخلاف سنسورهای کنونی، زمانی که به آن نیاز ندارید جایی روی بدنه ی گوشی اشغال نمی کند.

پیش تر نمونه هایی از این نوع فناوری را مشاهده کرده بودیم؛ اما سیناپتیکس اولین شرکتی است که این نوع حسگر را به تولید انبوه رسانده و با پنج تولیدکننده ی برتر گوشی هوشمند وارد معامله شده است. از این اعلام سیناپتیکس به اضافه چند مورد دیگر، می توان نتیجه های خوبی گرفت. سیناپتیکس در مراسم معرفی این حسگر مشخصا از تقاضا و میل بازار به «نمایشگرهای اینفینیتی OLED و بدون حاشیه» صحبت کرده است. این عبارت دقیقا همانی است که سامسونگ در خصوص پرچم دارهای کنونی خود یعنی گلکسی اس ۸، اس ۸ پلاس و نوت ۸ استفاده کرده است.

فناوری حسگر اثر انگشت درون صفحه ای، سال ۲۰۱۸ به انواع گوشی  هوشمند راه پیدا خواهد کرد؛ اما با توجه به نکاتی که در بالا به آن ها اشاره  شد، بعید نیست که اولین گوشی هوشمندی که از این سنسور بهره می برد سامسونگ گلکسی اس ۹ باشد. با توجه به مسائلی که در خصوص محل قرارگیری حسگر اثر انگشت در گوشی های فعلی سامسونگ وجود دارد و وعده ای که سامسونگ در مورد ارتقاء سیستم اسکن مادون قرمز داده است، احتمال دارد شاهد حذف حسگر از روی بدنه ی اس ۹ نیز باشیم.

به هرحال، چیزی که از آن اطمینان داریم این است که به زودی یکی از تولیدکنندگان مطرح، این فناوری سیناپتیکس را در گوشی هوشمند خود استفاده خواهد کرد و نظر بسیاری از کاربران را به سمت خود جلب خواهد کرد.

این باتری پارچه ای با عرق کردن گجت های پوشیدنی را شارژ می کند

یکی از محققین دانشگاه بینگهمتون موفق به تولید باتری پارچه ای خاصی شده است که با میکروب عرق انسان، می تواند گجت های پوشیدنی را شارژ کند!

به گزارش گجتنیوز، تحقیقات دانشمندان در طول سالیان اخیر نشان دهنده آن است که در مناطق در حال توسعه، یا جایی که انرژی به راحتی در دسترس نیست، باکتری ها می توانند گزینه ی بسیار مناسبی برای تولید انرژی باشند. سئوخئون چوی (Seokheun Choi) یکی از بزرگ ترین دانشمندان فعال در این حوزه است که به تازگی به نتایج جذابی دست پیدا کرده است. چوی تکنسین باتری های قدرت گرفته از باکتری تا به امروز موفق شده باتری هایی با فرم های جالب نظیر کبریت کتابی، کاغذ تاشو و ستاره های نینجایی را تولید کند. حال برای نخستین بار، این محقق دانشگاه بینگهمتون سلول های سوخت نوآورانه  ی خود را به یک قطعه انعطاف پذیر و کششی تبدیل کرده است که می تواند با استفاده از باکتری های بدن ما گجت های پوشیدنی الکتریکی را شارژ کند.

باتری پارچه ای ساخت این مهندس به آن چه که ما سلول های سوختی میکروبی (MFCs) می نامیم، تکیه می کند. این نوع سلول ها برای ایجاد واکنش های تقلیل / اکسیدان از باکتری ها استفاده می کنند تا الکترون ها را بین مولکول ها جهت تولید الکتریسیته مبادله  کنند. Choi در پروژه قبلی خود برای این منظور، از آب کثیف و بزاق دهن استفاده کرده بود و حالا در این روش قصد دارد از سلول های باکتری موجود در عرق بدن انسان برای تولید الکتریسیته استفاده کند.

چوی در مصاحبه ی خود در ارتباط با این باتری پارچه ای چنین گفته است: در بین بسیاری از باتری های انعطاف پذیر و یک پارچه و دیوایس های ذخیره کننده انرژی، MFCs مسلما کمترین توسعه را برای گجت های الکتریکی پوشیدنی داشته است، زیرا سمیت سلولی میکروبی ممکن است نگرانی های بهداشتی را به همراه داشته باشد. در کتب،  گزارشی در مورد سلول های سوختی میکروبی پوشیدنی یا وجود نداشته یا اگر هم داشته بسیار محدود بوده است. با این حال، اگر ما فرض را بر این بگیریم که انسان ها از سلول های باکتری بیشتری نسبت به سلول های انسانی (۳.۸×۱۰۱۳ در مقایسه با ۳.۰×۱۰۱۳) در بدن خود برخوردارند، استفاده مستقیم از سلول های باکتریایی به عنوان یک منبع انرژی متناوب برای شارژ گجت های پوشیدنی الکتریکی امکان پذیر است.

ترکیب باتری پارچه ای دکتر چوی از چیست؟

این محقق در حالی توانایی های خودش را با ساخت سلول های سوختی میکروبی خود در یک باتری پارچه ای انعطاف پذیر و خم شونده به معرض نمایش گذاشته است که از باکتری  سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa) به عنوان یک کاتالیزور استفاده می کند. Choi در ادامه صحبت های خود اینگونه می گوید: تمامی تجربیات پیشین و تکنولوژی باتری های زیستی مبتنی بر کاغذ باعث شدند تا برای نخستین بار بتوانم اولین باتری زیستی مبتنی بر پارچه را تولید کنم. هر یک از اجزاء تشکیل دهنده باتری به شکل یکنواخت در داخل یک ورق پارچه جای گرفته اند. این ساختار شامل آند و کاتد قرار گرفته در یک محفظه منفعل بدون غشای جداسازی می شود. محفظه آنودیک به طور خاص برای رساندن و پوشش هیدروفیلیک به منظور برداشت الکتریسینه از سلول های باتری در مایع طراحی شده اند، در حالی که کاتد از اکسید نقره و اکسایش نقره به عنوان یک ماده جامد برای جریان الکتریکی با جنس پارچه استفاده می کند.

یکی از مزایای روش یکنواختی غشای آزاد که متفاوت از طراحی باتری های معمولی است، این خواهد بود که تولید باتری واقعی به مراتب آسان تر خواهد شد. Choi و تیم تحت امر وی، از یک روش تولید دسته ای موفق شده اند به صورت همزمان ۳۵ دستگاه جداگانه را شبیه سازی کنند. به گفته ی محققان این روش می تواند تولید انبوه MFCs پارچه ای را به طور کلی متحول کند.

تاکسی‌ تمام الکتریکی لندن، رونمایی شد

شرکت تولید کننده ی تاکسی های لندن از نسخه ی برقی این خودروها با نام TX5 eCity رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، چندی پیش و در ماه جولای بود که نسخه ی هیبریدی از تاکسی های مشهور شهر لندن رونمایی شد. اما حالا شرکت London EV از مدل کاملا الکتریکی این خودرو رونمایی کرده است که به زودی در پایتخت انگلستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سازنده ی این خودرو اشاره کرده که TX5 پیشرفته ترین تاکسی برقی جهان است و انتظار می رود تا اواخر همین ماه اولین نمونه های این خودرو وارد ناوگان تاکسی رانی لندن شوند. لندن در راستای برقی کردن ناوگان حمل و نقل خود ماه گذشته اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۱۸ باید تمامی خودروهای تاکسی این شهر دارای آلایندگی صفر باشند. همچنین تمامی این خودروها باید توانایی کارکردن در شرایط مختلف آب و هوایی را داشته باشند و بتوانند هزاران کیلومتر را در شهر لندن خدمات رسانی کنند.

خودروی TX eCity هیبریدی می تواند در حالت تمام الکتریکی خود تا ۱۳۰ کیلومتر مسافت را بپیماید اما اگر از پیشرانه ی بنزینی کوچک خود برای شارژ کردن باتری استفاده کند برد این خودرو به ۶۴۳ کیلومتر افزایش پیدا می کند. این خودرو توانایی حمل شش سرنشین را دارد. ضمن اینکه درب های عقبی آن نیز پهن تر طراحی شده اند تا به این ترتیب قابلیت ورود ویلچر به داخل خودرو نیز محیا شده باشد. باید گفت که این تاکسی در خصوص ورود ویلچر به خودرو بهترین در نوع خود در جهان است. در داخل کابین این خودرو نیز برای سرنشینان امکاناتی از قبیل سیستم تهویه، سوکت شارژر برای دستگاه هایی از قبیل تلفن هوشمند، اتصال Wifi، و قابلیت پرداخت الکترونیکی تعبیه شده است. این تاکسی ها همچنین به نوعی سیستم فیلترینگ هوا مجهز هستند که می تواند هوای بیرون را  با سیستم تهویه، تصفیه کند و تاحدی گازهای مضر را کاهش دهد.

به این ترتیب هوای داخل کابین این تاکسی ها پاک تر از هوای بیرون است و در نهایت می تواند به سلامتی رانندگان و سرنشینان کمک بسزایی کند. همچنین برای این خودروها سقف پانوراما طراحی شده است که این آپشن برای توریست هایی که می خواهند لندن را ببینند جذابیت داشته باشد.

در خصوص این تاکسی ها کرل پیتر فارستل، از شرکت LEVC می گوید: این تاکسی ها با صرفه جویی که در هزینه ها می کنند سطح بالایی از راحتی را نیز به سرنشینان ارائه می دهند و در ضمن ایمنی این خودروها نیز در سطح خوبی قرار دارد. البته باید اشاره کرد که این تاکسی یک نقطه ی شروع است و به زودی و در اواخر سال ۲۰۱۸ مدل TX این خودرو در اروپا رونمایی خواهد شد و در سایر کشورهای جهان نیز به فروش خواهد رفت. این شرکت اهداف جهانی دارد و تصمیم دارد تا به یک شرکت پیشرو در زمینه ی خودروهای تجاری شهری تبدیل شود و در حال حاضر در مسیر درستی حرکت می کند.

ارزش بیت کوین مرز ۱۷ هزار و سیصد دلار را رد کرد

ارزش بیت کوین باز هم افزایش پیدا کرد و به بیشترین میزان در طول تاریخ به وجود آمدن این ارز دیجیتالی رسید. قیمت بیت کوین احتمالا باز هم افزایش پیدا می کند.

به گزارش گجتنیوز، با انتشار اخبار پیوسته پیرامون افزایش ارزش محبوب ترین ارز دیجیتالی، احتمالا برخی به فکر خرید بیت کوین افتاده و خود را به خاطر عدم خرید آن در گذشته سرزنش می کنند! به تازگی ارزش بیت کوین به ۱۷۳۴۶ دلار رسیده است.

چند هفته قبل و بعد از رسیدن ارزش این ارز دیجیتالی به ۸ هزار دلار، پیش بینی شد تا پیش از رسیدن به انتهای سال جاری ارزش آن مرز ۱۰ هزار دلار را رد خواهد کرد. اکنون می بینیم دو هفته مانده به اتمام سال ۲۰۱۷، ارزش بیت کوین حتی مرز ۱۷ هزار دلار را نیز رد کرده است.

قدیمی ترین و کامل ترین فسیل جد انسان کشف شد

پس از ۲۰ سال حفاری با دقتی باورنکردنی، سرانجام کامل ترین فسیل جد انسان با قدمت بیش از ۳.۵ میلیون سال، از خاک بیرون کشیده شد.

به گزارش گجتنیوز، از آنجایی که کشف این فسیل با یافتن چهار استخوان کوچک پا شروع شد، متخصصان نام آن را «پا کوچک» (Little Foot) گذاشتند. این طور که به نظر می رسد، بقایا مربوط به یکی از نیاکان انسان از دسته «جنوبی کپی» (Australopithecus) بوده و   متعلق به چیزی در حدود ۳.۶۷ میلیون سال پیش است. فسیل پا کوچک به عنوان قدیمی ترین اسکلت انسان تبار (Hominini) کشف شده در آفریقای جنوبی شناخته می شود.

ران کلارک (Ron Clarke) دانشمند تکاملی از دانشگاه ویتواتزرند آفریقای جنوبی که تقریبا ۲۰ سال پیش این فسیل جد انسان را کشف کرد، در این باره می گوید که پا کوچک یکی از قابل توجه ترین یافته های موجود در مورد نیاکان بشر در طول تاریخ است.

البته این فسیل قدیمی ترین بقایای انسان تبار کشف شده نیست و اسکلت ناقص تری به نام «آردی» (Ardi) متعلق به ۴.۴ میلیون سال پیش که در اتیوپی پیدا شده، این عنوان را از آن خود کرده است. البته با وجود اینکه پا کوچک اسکلت کامل تری بوده و آسیب های کمتری در طول چند میلیون سال مدفون بودن در زیرخاک، به آن وارد شده، دانشمندان در مورد اطلاعات ارزشمندی که از این فسیل جد انسان به دست خواهد آمد، بسیار هیجان زده هستند.

به عنوان مثال محققان با آنالیز ایزوتوپی مینای دندان فسیل امکان این را دارند که محیط زندگی و غذای مورد استفاده توسط این انسان بدوی که جنسیتی مونث داشته را مشخص کنند.

جزئیات منتشرشده تر مورد فسیل جد انسان

بررسی ساختار لگن، صورت و دندان های فسیل نشان می دهد که استخوان ها متعلق به دختر جوانی با قد ۱۳۵ سانتی متر بوده که در اثر سقوط در یک غار، جان خود را از دست داده است. البته نکته مهم تر در مورد وجود یک اسکلت انسان تبار کامل، فراهم شدن امکان مقایسه استخوان دست ها و پاها بوده و تا پیش از این، دانشمندان به دلیل ناقص بودن تمامی بقایای کشف شده، نمی توانستند چنین بخش هایی از آناتومی یکی از اجداد انسان را که متعلق به یک بدن بودند، با یکدیگر مقایسه کنند.

پیدا شدن پا کوچک در آفریقای جنوبی نشان می دهد که جمعیت انسان تبارها در میلیون ها سال پیش، بسیار پراکنده تر از آن چیزی بوده  است که متخصصان تکامل انسان، باور داشتند. از طرف دیگر، این حقیقت که استخوان دست های اسکلت از پاها کوچک تر بودند،  نشان می دهد که دختر جوان بیشتر از آنچه که به میمون ها شبیه باشد، همانند انسان ها بوده، بر روی دو پا راه می رفته و به احتمال قوی، در درخت ها زندگی می کرده است.

این فسیل جد انسان دو دهه پیش در غارهای استرکفونتین (Sterkfontein) بزرگ ترین شهر آفریقای جنوبی، یعنی ژوهانسبورگ کشف شد. از آنجایی که بقایا در داخل سنگ سختی به نام برکتیا قرار داشتند،  جدا کردن استخوان ها از سنگ بسیار مشکل بود و بیرون آوردن بلوک های برکتیا از غارها به صورت کامل، تا سال ۲۰۱۲ طول کشید.

با این حال پس از صرف این زمان نسبتا طولانی کلارک و تیمش موفق شدند که فسیل را به بهترین شکل ممکن از سنگ ها جدا کنند و این گنجینه تاریخی را در اختیار بشریت قرار دهند. انتظار می رود که مقاله های متعددی از یافته های بررسی پا کوچک توسط پژوهشگران، به چاپ برسد.

قدیمی ترین درخت های زنده دنیا را بشناسید

قدیمی ترین درخت های دنیا را می شناسید؟ در دنیا درخت هایی وجود دارند که سنی برابر با ۳۰۰ میلیون سال دارند و هم اکنون بر روی کره زمین زنده هستند و زندگی می کنند؛ سنی بالاتر از هر موجود زنده ای.

به گزارش زومیت، مسن ترین انسانی که می شناسید، چندساله است؟ ۸۰ ساله؟ ۱۰۰ ساله؟ بر روی کره زمین درخت هایی وجود دارند که سنی میلیون ها برابر بیشتر از انسان ها دارند و هزاران واقعه تاریخی را شاهد بوده اند و اگر زبان باز می کردند، تاریخ بسیار طولانی را روایت می کردند.

در این مطلب به سراغ ۱۰ درخت زنده قدیمی دنیا رفته ایم. این درختان قدیمی ترین درختان دنیا هستند که هم اکنون بر روی کره زمین وجود دارند و به حیات خود ادامه می دهند. یکی از این درختان معروف قدیمی، درختی است که قدمتی برابر با ۳۸۵ میلیون سال دارد و در سال ۲۰۰۷ در نیویورک کشف شد. قدمت این درخت به دوره دوونین میانه برمی گردد.

البته درختان بسیار قدیمی هم وجود دارند که سن شان از قدیمی ترین درختان زنده هم بیشتر است، یکی از قدیمی ترین درختان دنیا که در حال حاضر زنده نیست، درخت ولر پیک در نوادا است.

بسیاری از درختان قدیمی در جریان یک تحقیق و کاوش کشف شده اند، در سال ۱۹۶۴ دانشجویی در روند تحقیق خود به قدیمی ترین درخت غیرکلونال جهان رسیده بود.

درختان قدیمی و عجیب زیادی در سراسر دنیا وجود دارند، با ما همراه باشید تا این درختان را بهتر بشناسید:

درخت جایا سری ماها بودهی، باغ های ماهامونا، انورادهاپورا، سریلانکا

جایا سری ماها بودهی، قدیمی ترین درخت زنده دنیا است که در سال ۲۸۸ قبل از میلاد کاشته شده است و در سال ۲۰۱۷ قدمتی برابر با ۲۳۰۴ سال دارد. در اطراف این درخت، درخت های انجیر وجود دارند و بسیاری از میمون ها از این درخت برای بازی استفاده می کنند. دولت سریلانکا در سال ۲۰۱۴ محافظی در فاصله ۵۰۰ متری این درخت کشید و کاشت هر گونه درخت و در فعالیتی در این منطقه را ممنوع اعلام کرد.

درخت رئیس جمهور، جنگل بزرگ در پارک طبیعی کالیفرنیا، آمریکا

درخت بزرگ پارک طبیعی کالیفرنیا یا درخت رئیس جمهور، سومین درخت کهن سال زنده دنیا است که تنه آن حجم عظیمی دارد. در سال ۲۰۱۲ حجم تنه درخت به ۱۳۰۰ مترمکعب رسید. سن این درخت کهن سال ۳.۲۰۰ سال است.

الیوریا دو موچائو، موریسکاس، آبرانتز، پرتغال

الیوریا دو موچائو درخت زیتون اروپایی است که در کشور پرتغال قرار دارد و یکی از قدیمی ترین درختان زنده اروپا است. این درخت هم اکنون درخطر نابودی قرار دارد و خاک اطراف آن مساعد نیست. درخت های زیتون معمولا در یونان یافت می شوند، ولی این درخت یکی از قدیمی ترین درخت های زیتون در پرتغال است، نکته جالب اینجا است که الیوریا دو موچائو با ۳۳۵۰ سال سن هنوز زیتون تولید می کند.

ال گرن آبلو، پارک ملی آلرکه کوسترو، شیلی

درخت ال گرن آبلو سنی برابر با ۳۶۲۲ سال دارد. این درخت در دسته ای از درخت ها بانام فیتزرویا کاپرسوئید قرار دارد و چارلز داروین از این درخت نمونه برداری کرده است.

لانگرنیو، ولز شمالی، انگلستان

درخت لانگرنیو، درختی قدیمی با ۴.۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال سن است که در روستای لانگرنیو در ولز شمالی قرار دارد. تنه اصلی درخت از بین رفته و تنها جوانه های رشد کرده آن باقی مانده است.

به دست آوردن سن دقیق درخت بسیار سخت است، ولی بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد، درخت سنی برابر با ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال دارد.

متاسلاه، کوهستان سفید، کالیفرنیا، آمریکا

کوهستان سفید در آمریکا یکی از بکرترین نقاط کره زمین است که درختانی با سن های زیاد در این منطقه پیدا می شوند. درخت متاسلاه دومین درخت قدیمی این منطقه است که سنی برابر با ۴۸۴۵ سال دارد.

این درخت در سال ۲۰۱۲ عنوان قدیمی ترین درخت غیر کلونال جهان را به خود گرفت.

هارا کهنسال، کوهستان سفید، کالیفرنیا، آمریکا

هارا کهن سال یکی از قدیمی ترین درختان دنیا است که در کوهستان سفید آمریکا قرار دارد و قصه ای قدیمی پشت آن وجود دارد. کاج بریستلوکن یکی از قدیمی ترین گونه های کاج است که در کوه های کالیفرنیا و یوتا یافت می شود.

درخت هارا قدمتی برابر با ۵۰۶۷ سال دارد که به عنوان یکی از قدیمی ترین درخت های غیرکلونال جهان شناخته شده است. درخت هارا یکی از مرموزترین و قدیمی ترین درخت های دنیا است که مکان آن بر روی هیچ نقشه ای مشخص نیست و هیچ تصویری از آن ارائه نشده است.

تجی کوکو کهن سال، پارک ملی فولوجالت، سوئد

درخت تجی کوکو سنی برابر با ۹۵۵۸ سال دارد که به عنوان یکی از پیرترین درخت های زمین شناخته می شود. ریشه ها و تنه این درخت طی سال ها هزاران بار بازیابی شده است.

تجی کوکو به عنوان سومین درخت غیرکلونال جهان شناخته می شود و همچنین قدیمی ترین درخت از نوع نوئل نروژی یا همان کاج بلند است. در بخش های دیگری از پارک ملی فولوجالت گیاهان مختلفی پیدا می شود که قدمتی برابر با ۸.۰۰۰ سال دارند.

جوروپا اوئاک، شهرستان ریورساید، کالیفرنیا، آمریکا

جوروپا اوئاک یکی از قدیمی ترین گونه های گیاهی دنیا و آمریکا است که در دسته بلوط ها قرار دارد، در سال های گذشته در جنگل های ریورساید آتش سوزی هایی رخ داد که باعث آسیب رسیدن به بافت درختان این منطقه شد، گیاهان منطقه قدمتی برابر با ۱۳۰۰۰ سال دارند.

پاندو، جنگل ملی فیش لیک، یوتا، آمریکا

پاندو یکی از محکم ترین و قدیمی ترین درختان دنیا است. سن پاندو چیزی حدود ۸۰۰۰۰ سال است و سنگین ترین درخت پاندو وزنی برابر با ۶,۰۰۰,۰۰۰ کیلوگرم دارد، درواقع به عنوان سنگین ترین موجود زنده دنیا شناخته شده است.

شگفتی دنیای فیزیک با کشف ماده جدیدی به نام اکسیتونیوم (Excitonium)

اکسیتونیوم (Excitonium) نام ماده شگفت انگیز و جدیدی است که شواهد وجود آن پس از نیم قرن کار تئوری، به تازگی توسط دانشمندان کشف شده است.

به گزارش گجتنیوز، فیزیکدانان دانشگاه ایلینوی (University of Illinois) آمریکا به تازگی از کشف این شکل از ماده که شامل ذرات کوچک تری به نام اکسیتون (Exciton) است، خبر دادند؛ البته چیزی در حدود ۵۰ سال پیش تئوری های مربوط به وجود ماده اکسیتونیوم ارائه شده بود، اما تا پیش از دستاورد محققان این دانشگاه، تجهیزات و وسایل لازم برای اثبات نظریه ها وجود نداشت.

جزئیات کشف ماده جدید اکسیتونیوم

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که قوانین فیزیک در سطح کوانتوم، با آنچه که با نام فیزیک کلاسیک شناخته می شود، متفاوت هستند؛ با این حال شکلی از ماده به نام «چگالش بوز-اینشتین» وجود دارد که به نوعی واسطه ی میان این دو زیرشاخه فیزیک بوده و از کنار هم قرار گرفتن و پیوستگی شبه ذرات (Quasiparticle) تشکیل می شوند.

این پیوستگی ذرات بوزون نام گرفته است و اکسیتون ها هم بوزون موجود در مواد نیمه رسانا هستند که با جابه جایی الکترون در لایه والانس این مواد به وجود می آیند. همانند سایر بوزون ها، دانشمندان معتقد بودند که اکسیتون ها هم می توانند در سیستمی با کمترین میزان انرژی که با نام حالت پایه (Ground state) شناخته می شود، وجود داشته باشند؛ اما همانطور که اشاره شد، این نظریه تا قبل از این، در حد حدس و گمان بود. به همین ترتیب اسم حالت پایه این بوزون اکسیتونیوم انتخاب شد.

پیتر آبامونت (Peter Abbamonte)، نویسنده اصلی مقاله چاپ شده در این رابطه می گوید که از زمان معرفی مفهوم اکسیتونیوم در دهه ۶۰ میلادی توسط فیزیکدانی به نام برت هالپرین (Bert Halperin)، دانشمندان بسیاری در تلاش برای اثبات وجود این ماده شگفت انگیز بودند و بحث های زیادی هم در مورد ماهیت اکسیتونیوم مطرح شد؛ اما تلاش های فراوان دانشمندان هر مرتبه با شکست مواجه می شد.

تیم آبامونت به کمک تکنیک جدید M-EELS،  موفق به کشف این فرم از ماده شدند؛ در روش ذکرشده با استفاده از تجهیزات مخصوص، برانگیختگی جمعی اکسیتون ها بدون در نظر گرفتن مومنتومشان اندازه گیری می شد. به این ترتیب، پژوهشگران نوعی از کریستال حالت گذار به نام ۱T-TiSe2 را در دمای ۸۳- درجه سلسیوس بررسی کردند و با وارد شدن کریستال به حالتی جدید، وجود ماده اکسیتونیوم را اثبات کردند.

رابطه بین مومنتوم و انرژی اکسیتونیوم

در حالی که هنوز تعیین کاربردهای تکنولوژیکی برای این ماده کار مشکلی است، بسیاری از متخصصان معتقدند که دستاورد بزرگ تیم آبامونت پتانسیل این را دارد که دانسته های محدود دانشمندان در مورد فیزیک کوانتوم را به میزان زیادی گسترش دهد.

مقاله این پژوهش در ژورنال “Science” به چاپ رسیده است.

دانشمندان برای بهبود کاربرد ویرایش ژنتیکی، قوانین بازدهی پیشنهاد می دهند

اخیرا دانشمندان جان هاپکینز با توسعه ی روشی به ترمیم بریدگی هایی پرداخته اند که بر اثر روش کریسپر در ژن به وجود می آیند.

به گزارش زومیت، دانشمندان جان هاپکینز به توسعه ی روشی پرداخته اند که پس از استفاده از ابزار برش ژن موسوم به کریسپر، از قوانین بازدهی برای معرفی توالی های جدید DNA در سلول ها استفاده می کند. دانشمندان می گویند این روش بر اساس تست های جنین موش و هزاران سلول انسانی، می تواند به بهبود سازگاری و بازدهی ویرایش ژنوم  کمک کند.

روش جدید و توسعه ی آن در تاریخ ۲۸ نوامبر در مجله ی Proceedings of the National Academy of Sciences علوم شرح داده شده  است. به گفته ی گرالدین سیدوکس، استاد شلدون هانتینگتون در بخش ژنتیک و زیست مولکولی و معاون تحقیقات دانشگاه جان هاپکینیز، دانشکده ی پزشکی و پژوهشگر مؤسسه ی پزشکی هوارد هاگز:

کریسپر ابزاری است که در تغییر ژنوم، پیش بینی خروجی رفتارهای مشخص و مطالعه ی آن ها به دانشمندان کمک می کند؛ اما این ابزار هم خرابی هایی در ژنوم ایجاد می کند و نحوه ی ورود یک توالی جدید DNA به ژنوم را کنترل نمی کند. در نتیجه به بررسی نحوه ی ترمیم خرابی هایی که بر اثر کریسپر به وجود آمده اند می پردازیم تا بتوانیم از فرایند ترمیم طبیعی DNA برای ورود توالی های جدید در ژنوم استفاده کنیم. به این نتیجه رسیدیم که تا وقتی DNA-های خارجی خطی باشند، سلول ها توالی های DNA خارجی را برای ترمیم خرابی های DNA کپی می کنند.  با مطالعه ی نحوه ی کپی شدن بخش های خارجی DNA در طول فرآیند ترمیم، به بعضی قوانین ساده برای بهینه سازی ویرایش ژنتیکی و بهینه سازی ابزار رسیدیم.

کریسپر که مخفف «تناوب های کوتاه پالیندروم فاصله دار منظم خوشه ای» است، در پنج سال گذشته به عنوان ابزاری برای برش بهینه ی DNA، به محبوبیت زیادی در بین دانشمندان دست یافته است. این روش برای سلول های پستانداران از یک فرآیند دفاع ویروسی طبیعی در سلول های باکتریایی تطبیق یافته که شامل برش های مخرب در DNA ویروسی است. این ابزار یک مجموعه ی بهینه از قیچی های مولکولی است.

باور عمومی دانشمندان این است که سلول ها، خرابی های DNA را از طریق درج یک مجموعه ی تصادفی از نوکلئوتیدها ترمیم می کنند؛ نوکلئوتیدها بلوک های سازنده ی شیمیایی DNA هستند. این روند هر ژن واقع در نقطه ی خرابی DNA را نابود می کند.

سلول ها گاهی از یک منبع متفاوت برای ترمیم خرابی در DNA استفاده می کند، این منبع معمولا یک توالی از بخش دیگر DNA یا «دهنده ی» DNA است. با این حال، توالی «دهنده » را نمی توان در یک فضای خالی ژنوم وارد کرد.

درعوض،  DNA دهنده ی جدید به یک نوع نوار در هر انتهای خود نیاز دارد که به آن کمک می کند در شکاف برش بچسبد. دانشمندان به این نوار، بازوهای همسانی DNA دهنده می گویند. بازوهای همسانی شامل نوکلئوتیدهایی هستند که بخش های دست نخورده ی DNA را با کد ژنتیکی منطبق با آن می پوشانند. در نتیجه DNA دهنده می تواند به DNA سالم بچسبد.

با این حال دانشمندان DNA دهنده را یک روش غیر بهینه برای ترمیم ژنوم می دانند؛ زیرا این روش هنگام درج یک توالی طولانی DNA و یک DNA مدور یا استاندارد واحد، به بازوهای طولانی همسان نیاز دارد که آماده سازی آن در اندازه های طویل دشوار است.

به گفته ی سدیوکس متخصص کریسپر، سؤال هایی در مورد قوانین طراحی بهینه ی DNA دهنده و طول بازوهای همسان به وجود آمده است.

دانشمندان جان هاپکینز به دنبال یافتن پاسخ  این سؤال ها، به درج ترکیب های مختلفی از DNA دهنده در سلول های کلیه ی جنین انسانی پرداختند. این سلول ها به دلیل توانایی رشد خوب و کاربرد گسترده در تحقیقات سرطان معروف هستند. دانشمندان از DNA دهنده به همراه یک ژن استفاده کردند که به کدگذاری یک پروتئین فلورسنت می پردازند و در نتیجه پس از درج موفقیت آمیز ژن، رنگ سبز درخشانی  در غشای هسته ای سلول به وجود می آورد.

سلول های کلیه ی جنین انسان پس از ترمیم خرابی DNA  با قطعه ی PCR به رنگ سبز درمی آیند، این خرابی بر اثر کریسپر به وجود آمده است، قطعه ی PCR با رمزنگاری یک پروتئین فلورسنت و بازوهای همسان با ۳۳ نوکلئوتید این رنگ سبز درخشان را به وجود می آورد.

آلکساندره پیکس، یکی از دستیارهای تحقیقاتی جان هاپکینز به این نتیجه رسیده است که بخش های DNA در نقش دهنده عملکرد بسیار خوبی دارند و دو تا پنج مرتبه بهینه تر از DNA-های مدور (موسوم به پلاسمیدها) در سلول های انسانی عمل می کنند. پیکس می گوید آماده سازی DNA خطی در آزمایشگاه با استفاده از PCR بسیار ساده است. این روش به ابزار واکنش زنجیره ای پلیمری اشاره می کند که برای تقویت DNA به کار می رود.

سلول ها گاهی از یک منبع متفاوت برای ترمیم خرابی در DNA استفاده می کند که معمولا یک توالی از بخش دیگر DNA یا «دهنده ی» DNA است

پیکس به تست طول های مختلف بازوی همسان هم پرداخته است. او به این نتیجه رسیده است که طول قسمت مرکزی بازوی همسان، تقریبا ۳۵ نوکلئوتید است که اندکی کوتاه تر از کاربردهای متداول دانشمندان است. به ویژه، بازوهای همسان به طول ۳۳ تا ۳۸ نوکلئوتید به اندازه ی بازوهایی با ۵۱۸ نوکلئوتید موفق بودند و به بین ۱۰ و ۲۰ درصد ویرایش موفق تحت شرایط بهینه رسیدند. در مقابل، وقتی دانشمندان به تست بازوهای همسان با ۱۵ و ۱۶ نوکلئوتید پرداختند، نسبت های موفقیت به نصف رسید. آن ها این نتایج را در سه موقعیت مختلف در ژنوم انسانی تکرار کردند. همچنین دریافتند طول توالی جدید درج شده، به غیر از بازوهای همسان، می تواند تا ۱۰۰۰ نوکلئوتید باشد.

این تیم با درج های متغیر از ۵۷ تا ۹۹۳ نوکلئوتید به نسبت های موفقیت بین ۱۰ و ۵۰ درصد رسید. درج توالی های کوتاه تر نسبت به توالی های طولانی تر موفق تر بود. برای مثال، توالی های جدید با طول ۵۷، ۷۱۴ و ۹۹۳ نوکلئوتید به ترتیب در ۴۵.۴، ۲۳.۵ و ۱۷.۹ درصد موارد با موفقیت درج شدند. درج های جدید فراتر از ۱۰۰۰ نوکلئوتید، برای مثال با طول ۱۱۲۲ و ۲۲۲۹ نوکلئوتید در ۰.۵ درصد موارد، با موفقیت اندکی همراه بودند. به گفته ی سیدوکس در این اندازه، وارد کردن کمیت DNA دهنده  برای ویرایش کار دشواری است. سلول ها تمایل دارند DNA بیشتری ترشح کنند.

در نهایت تیم به این نتیجه رسیدند که نرخ موفقیت ویرایش، در صورت ورود توالی جدید در ۳۰ نوکلئوتید از محل برش کریسپر بالا می رود.  به گفته ی سیدوکس:

در صورت وجود بیش از ۳۰ نوکلئوتید، فرآیند درج عملی نیست. این پارامتر ها بیشترین ژن را برای ویرایش تولید می کنند. در واقع اغلب آزمایش ها، تنها ویرایش دو یا سه نوکلئوتید نزدیک به محل برش کریسپر را در نظر می گیرند.

تیم تحقیقات همین روش را برای جنین موش هم تست کردند. با استفاده از یک قطعه ی PCR با بازوهای همسانی ۳۶ نوکلئوتیدی، تیم موفق به درج یک توالی به طول ۷۳۹ نوکلئوتید شد که به کدگذاری یک پروتئین فلورسنت در ۲۷ عدد از ۸۷ عدد جنین موش (۳۱ درصد) می پردازد.

تیم تحقیقاتی سیدوکس از قوانین ترمیم هم برای مطالعه ی DNA در کرم های لوله ای استفاده می کنند و به بررسی قوانین ترمیم روی دیگر سلول های انسانی می پردازند. به گفته ی سیدوکس، قبل از تطبیق گسترده ی راهبردها باید به تست آن ها در انواع سلول های انسانی و جاندارهای دیگر پرداخت.

 

 

اپلیکیشن هاسپیتل؛ مکالمه مستقیم با پزشک

اپلیکیشن های ایرانی حوزه ی پزشکی، سلامت و درمان، روزبه روز در حال پیشرفت هستند و این امر نشان دهنده ی میزان نیاز کاربران به چنین نرم افزارهایی است.

به گزارش زومیت، در حال حاضر اپلیکیشن های موجود در حوزه ی سلامت به تشخیص بیماری و ارائه ی اطلاعات می پردازند و در این میان جای خالی برنامه ای احساس می شود که از طریق آن بتوان به صورت مستقیم و از طریق تلفن با پزشک صحبت کرد. هاسپیتل، اپلیکیشن مشاوره تلفنی پزشکی و سلامت که به بررسی آن پرداخته می شود، مانند پزشک شخصی و همیشه در دسترس شما عمل می کند.  کافی است تا موضوع مشاوره ی خود را مشخص کنید و درخواست تماس دهید و هاسپیتل بلافاصله با شما تماس بگیرد تا با یک پزشک واقعی صحبت کنید.

برای ورود به اپلیکیشن هاسپیتل، شماره تلفن خود را وارد می کنید و پس از دریافت کد تایید از برنامه استفاده می کنید. وارد کردن نام و نام خانوادگی شما کاملا اختیاری است و تمامی اطلاعات شما نزد هاسپیتل محفوظ است. اکنون به توضیح نحوه ی عملکرد «هاسپیتل» و چگونگی استفاده از آن می پردازیم. هاسپیتل از چهار بخش اصلی مشاوره، خانه، گفتگوها و پرسش و پاسخ تشکیل شده است.

در بخش مشاوره، می توانید نحوه ی اتصال به پزشک را مشخص کنید . اگر می خواهید با یک پزشک متخصص، عمومی یا ماما صحبت کنید و فرد خاصی را مد نظر ندارید، از گزینه ی مشاوره ی سریع استفاده کرده و با انتخاب جنسیت، سن و موضوع مشاوره، کلیک می کنید، بدین ترتیب در عرض چند ثانیه، هاسپیتل بین شما و پزشکتان ارتباط تلفنی برقرار می کند.

اگر تمایل دارید خودتان پزشک را انتخاب کنید، با استفاده از گزینه ی فهرست مشاوران در بین پزشکان هاسپیتل جست وجو کنید و با مطالعه ی پروفایل آن ها، پزشک دلخواه خود را انتخاب و روی گزینه تماس کلیک کنید. همچنین می توانید نام یا کد مشاور هر پزشک را جستجو کنید. پس از پایان تماس می توانید به پزشک خود امتیاز دهید، یا نظر بگذارید و در صورت تمایل وی را به علاقه مندی های خود اضافه کنید. در بخش پرسش و پاسخ می توانید به صورت رایگان و ناشناس سوالات پزشکی خود را مطرح کرده و پاسخ آن ها را دریافت کنید. در بخش گفتگوها می توانید به صورت خصوصی با پزشک خود زمان بندی تماس را هماهنگ کنید یا پس از تماس، جواب آزمایش، تصویری از زخم یا شرح حال بفرستید.

و در بخش خانه، رویدادهای اخیر در هاسپیتل را مشاهده می کنید. در پروفایل هر پزشک می توانید شماره نظام پزشکی، سابقه ی کاری و تحصیلی، مقالات و ویدیوهایی از آن پزشک مشاهده کنید.

قابلیت ها و نقاط قوت برنامه:

 • اجرای وظایف و عملکردها بدون خطا
 • عدم نیاز به اینترنت برای تماس تلفنی با پزشک
 • محتوای قابل استناد و اعتماد پزشکی
 • امکان استفاده از امکانات اپلیکیشن از طریق تلفن ثابت با شماره گیری ۹۰۹۹۰۷۳۰۰۰
 • گرافیک زیبا، ساده و کاربردی و تجربه ی کاربری راحت برای همه ی اقشار
 • امکانات جانبی مفید.

وزیر ارتباطات: استان های کشور به بالون ارتباطاتی مجهز می شوند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که همه استان ها به طرح بالن بومی برای برقراری ارتباطات در مواقع اضطراری مجهز می شوند.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه ی اینستاگرام خود درباره ی اجرای طرح بالون بومی نوشت. وی در شبکه ی اجتماعی اینستاگرام اعلام کرد:

پس از اجرای طرح آزمایشی بالون بومی برای ارائه خدمات دسترسی در مرز مهران و سرپل ذهاب و رفع معایب این طرح، ستاد مدیریت بحران وزارت ارتباطات مصوب کرد همه استان ها به این امکان مجهز شوند.

بر اساس گزارش آذری جهرمی، این طرح در مواقع اضطراری ارتباطات مورد نیاز را در کوتاه ترین زمان ممکن برقرار می کند.

وزیر ارتباطات: طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفات فضای مجازی در دستور کار است

وزیر ارتباطات اعلام کرد که طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفات فضای مجازی و همچنین نرم افزار موبایل محور دولت همراه از برنامه هایی است که در آینده در دستور کار وزارت ارتباطات قرار می گیرد.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در نخستین اجلاس ملی گزارش پیشرفت ها و راهکارهای موانع تحقق حقوق شهروندی اعلام کرد که ارتباطات و فناوری اطلاعات ابزار مؤثر و اجتناب ناپذیری برای دست یابی به اهداف منشور حقوق شهروندی است.

به گفته ی وی، از جمله اهداف منشور حقوق شهروندی می توان به گردش آزاد اطلاعات، شفاف سازی نظام اداری و برخورداری از عدالت اجتماعی اشاره کرد؛ همچنین صیانت از حریم خانواده در فضای مجازی، حفظ حریم خصوصی کارمندان، اعتماد عمومی، شایسته سالاری و پرهیز از تبعیض جنسیتی در به کارگیری مدیران، همواره الگوی وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس منشور حقوق شهروندی است.

آذری جهرمی اظهار امیدواری کرد که تا دهه ی فجر امسال شاهد رشد ۱۵ برابری مشترکان در کشور، ایجاد پوشش سراسری نسل سوم و چهارم اینترنت همراه در همه شهرهای کشور باشیم و توجه به حل مشکلات مناطق روستایی در عرصه ارتباطات نیز از برنامه های این عرصه است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ایجاد زیرساخت های لازم منجر به شفافیت در نظام اداری و گسترش آزاد اطلاعات شده است، افزود: امروز بودجه کل کشور در زمان کوتاهی مورد نقد کارشناسان در فضای مجازی قرار گرفته و عملکرد بیشتر مدیران در فضای شیشه ای و منظر عمومی قرار داده شده است.

بر اساس گزارش وی، کسب و کارهای نوپا در کشور با استفاده از تحول اقتصادی بزرگی در حال رقم خوردن است؛ لذا خلق ثروت، رفاه، شغل و فرصت بدون در نظر گرفتن تفاوت های جنسیتی برای جمعیت جوان فراهم شده است که موارد یادشده نه تنها موجب تسهیل ارتباطات مردم با یکدیگر و دولت خواهند شد، بلکه منجر به کاهش ترافیک، کم شدن آلودگی هوا، صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش تصادفات و هزینه سلامت می شوند.

آذری جهرمی اعلام کرد که توسعه ی این فضا دستاوردهای مهمی به همراه داشته؛ اما در عین حال دولت ها را در چالش های جدی و جدید از جمله لزوم صیانت از خانواده در فضای مجازی، اتخاذ تدابیر مؤثر برای کاهش نگرانی در مورد گسترش آسیب های اجتماعی قرار داده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برخی از فرآیندهای فعلی اداری قابلیت تبدیل به فرآیندهای الکترونیکی ندارند، گفت: برای هماهنگی بین قوا، استفاده بهتر از ظرفیت شورای عالی فناوری اطلاعات و ظرفیت عالی فضای مجازی و وزارت فناوری اطلاعات کارگشا خواهد بود.

به گفته ی وی، مدیران طراز اول کشور برای حل این مسائل و بهره مندی از دولت الکترونیک کارگشا هستند؛ لذا بدون شک می توان با استناد به اصل ۲۵ قانون اساسی و آموزه های دینی، ضمن صیانت از حریم خصوصی مردم در فضای مجازی، زمینه تقویت اتحاد عمومی شبکه ها و اپلیکیشن ها را فراهم کرد.

آذری جهرمی گفت: طرح اینترنت کودکان برای کاهش آفات فضای مجازی و همچنین نرم افزار موبایل محور دولت همراه، از برنامه هایی است که در آینده در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد همچنین گروهی از حقوقدانان و صاحب نظران مأمور شده اند اقدامات لازم مربوط به این کسب و کارها را فراهم کنند و امیدواریم تا دهه فجر سامانه ای برای ثبت اعتراضات مردم در زمینه نقد حقوق اساسی به بهره برداری برسد.

وزیر ارتباطات همچنین اعلام کرد که در عرصه شایسته سالاری اقدامات مؤثری در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده و همچنین از ظرفیت بانوان و جوانان در حوزه های مختلف این وزارتخانه استفاده شده است.

گوگل برای رتبه بندی سایت ها، سازگاری با موبایل را در نظر می گیرد

الگوریتم رتبه بندی گوگل قرار است به زودی دچار تغییر شود و وب سایت ها را بر اساس نسخه ی موبایل آن ها رتبه بندی کند.

به گزارش زومیت، با رشد روز افزون کاربران گوشی هوشمند، موتورهای جستجو نیز توجه بسیاری به کاربران این دستگاه ها نشان می دهند. حال در همین راستا، موتور جستجوی گوگل به زودی وب سایت ها را بر اساس نسخه ی موبایل آن ها اولویت بندی خواهد کرد. به این ترتیب وب سایت های دارای نسخه ی مخصوص موبایل، می توانند در نتایج جستجو جایگاه بالاتری در صفحه به خود اختصاص دهند؛ البته این موضوع تنها در صورتی اتفاق می افتد که جستجو از طریق دستگاه موبایل انجام شده باشد.

الگوریتم کنونی گوگل، وب سایت ها را تنها بر اساس نسخه ی دسکتاپ رده بندی می کند. این موضوع باعث می شود که در برخی موارد، وب سایت هایی که نسخه ای برای گوشی هوشمند در نظر نگرفته اند، در صدر لیست قرار بگیرند.

برای تشخیص وجود نسخه ی مخصوص موبایلِ یک وب سایت، موتور جستجو گوگل به کدنویسی و نشانه گذاری آن وب سایت توجه خواهد کرد.

گوگل برای صاحبان وب سایت ها لیستی منتشر کرده است که از طریق آن می توانند سازگاری وب سایتشان با گوشی هوشمند را تشخیص دهند.

 • کیفیت محتوای نسخه ی سازگار با گوشی هوشمند باید به همان اندازه ی نسخه ی دسکتاپ، باکیفیت باشد.
 • داده های ساخت یافته و متادیتا باید در هر دو نسخه ی وب سایت مورد استفاده قرار گرفته باشد.
 • در صورتی که نسخه ی سازگار با موبایل وب سایت، URL جداگانه ای دارد، نیازی به تغییر وجود ندارد.

گوگل این الگوریتم را به مرور در موتور جستجو خود اعمال خواهد کرد؛ بنابراین صاحبان وب سایت فرصت کافی برای اصلاح کدنویسی وب سایتشان خواهند داشت.

در بیانیه گوگل درباره ی این تغییر آمده است:

در حال حاضر سیستم نمایه سازی و رتبه بندی ما معمولاً به نسخهی دسکتاپ محتوای یک صفحه نگاه می کند که ممکن است با توجه به تفاوت شدید با نسخه ی موبایل، برای جستجوگران مشکل ساز شود. نمایه سازی موبایل محور به این معنا است که ما برای نشانه گذاری و رتبه بندی محتوا از نسخه موبایل استفاده خواهیم کرد که به کاربران تلفن های همراه کمک می کند آنچه به دنبالش هستند، پیدا کنند.

همچنین گوگل در وبلاگ خود اشاره کرده است که تغییرات جدید، برای وب مستران نیز بسیار محسوس و قابل لمس خواهد بود.

نوکیا ۹ به دوربین سلفی دوگانه مجهز می شود

تصویر جدیدی از گوشی نوکیا ۹ منتشر شده که حاشیه های باریک و دوربین سلفی دوگانه این دستگاه را نمایش می دهد.

به گزارش زومیت، باتوجه به اخباری که در رابطه با نوکیا ۹ منتشر می شود؛ به نظر می رسد این گوشی یکی از بهترین دستگاه هایی است که شرکت اچ ام دی گلوبال عرضه خواهد کرد. نوکیا ۹ در رده ی گوشی هایی مثل گلکسی نوت ۸ و ال جی وی ۳۰ قرار می گیرد و به قابلیت هایی مجهز می شود که مخاطبان خاصی دارد.

شایعات حاکی از آن هستند که نوکیا ۹ به تراشه ی کوالکام اسنپدراگون ۸۳۵ مجهز خواهد شد و فایل های apk نشان می دهد که برنامه بتای اوریو یکی از مشخصه های اساسی این دستگاه است. گزارش ها همچنین از وجود چهار دوربین روی گوشی نوکیا ۹ حکایت دارند.

بر اساس تصویر لو رفته از نوکیا ۹، این گوشی از تنظیمات دوربین دوگانه سلفی با دو لنز معمولی و زاویه گسترده برخوردار است. گفته می شود که ترکیب دو لنز معمولی و تله فوتو، تنظیمات دوربین دوگانه ی اصلی را تشکیل می دهند.

گزارش ها همچنین حاکی از آن هستند که HMD Global قصد دارد از نسبت صفحه نمایش به بدنه ی ۱۸:۹ استفاده کند تاحاشیه ها تا حد امکان باریک شوند.

نوکیا ۹ احتمالا تا پایان ژانویه ۲۰۱۸  (۱۰ دی تا ۱۰ بهمن) معرفی می شود.

ساخت شیشه با قابلیت ترمیم سریع برای صفحه نمایش

دانشمندان موفق به ساخت شیشه ای شدند که قابلیت ترمیم خود را دارد؛ البته این موضوع می تواند میزان سود شرکت های سازنده گوشی هوشمند را کم کند.

به گزارش زومیت، اکثر شیشه ها دچار شکستگی یا خش می شوند. این یکی از معایب استفاده از شیشه در محصولاتی مثل گوشی هوشمند است که معمولا با آزمایشِ انداختن گوشی از بالا به زمین امتحان می شوند. حال شیشه ای را تصور کنید که بتواند خود را ترمیم کند؛ به صورتی که انگار هرگز آسیبی ندیده است. به نظر می رسد به لطف محققان ژاپنی این موضوع به حقیقت پیوسته است.

گروهی به رهبری پروفسور تاکوزو آیدا از دانشگاه توکیو، شیشه ای از جنس پلی اتر-تیاریز (پلیمر سبک وزن) تولید کرده اند که فقط با یک فشار دست می تواند خود را ترمیم کند. معمولا درست کردن شیشه نیاز به حرارت بالا دارد؛ اما این کشف باعث می شود این کار در دمای اتاق هم ممکن شود.

محققان در گزارشی که در مجله ی Science و ResearchGate منتشر شده است، در خصوص یافته های خود چنین اظهار نظر کرده اند:

استحکام مکانیکی بالا و توانایی ترمیم در نوع خود یک ویژگی بسیار منحصر به فرد است.

آن ها اذعان دارند مواد سخت قابل ترمیم قبلا درست شده اند؛ ولی طبق گفته ی آن ها:

در اکثر موارد این مواد به گرم شدن تا دمای۱۲۰ درجه سانتی گراد یا بیش تر نیاز دارند تا بتوانند ساختار خود را از نو سازماندهی و خود را ترمیم کنند.

این کشف به صورت کاملا تصادفی رخ داد. دانشجویی به نام یو یاناگیساوا قصد داشت از پلیمر به عنوان چسب استفاده کند؛ سپس متوجه شد لبه هایی که بریده شده بودند شروع به پیوستن به هم کردند و در عرض ۳۰ ثانیه فقط با فشرده سازی خفیف، ورقه ای کامل تشکیل شد. بعد از چند ساعت، آن شیشه بدون هیچ لکه یا آسیبی دوباره مثل اول شده بود.

یاناگیساوا که باور نداشت به چه چیزی دست یافته است چند بار این آزمایش را تکرار کرد؛ ولی هر بار نتایج یکسان بود.

او به NHK گفت:

امیدوارم شیشه ی قابل ترمیم تبدیل به یک ماده ی برای حفظ بیشتر محیط زیست جدید شود و باعث شود دیگر در صورت شکستن شیشه نیازی به دور انداختن آن نباشد.

در صورتی که شرکت های دست اندرکار از این محصول در طراحی های خود استفاده کنند، این کشف برای مصرف کنندگانی که مجبور هستند با صفحه نمایش شکسته ی گوشی هوشمند خود کنار بیایند، می تواند یک مزیت عالی باشد. البته تعمیر و ضمانت نامه برای این شرکت ها پول بیشتری به ارمغان می آورد و حذف کردن این مشکل ممکن است برای آن ها خیلی محتاطانه نباشد؛ مگر این که قیمت گوشی را به همان نسبت افزایش بدهند.

سازمان ۳GPP استانداردهای ۵G را تعیین کرد

سازمان ۳GPP استانداردهای مربوط به گیرنده ها و فرستنده های نسل پنجم اینترنت مویابل را تعیین کرد که برای دستگاه های مبتنی بر شبکه ی ۵G در نظر گرفته شده است.

به گزارش زومیت، ۳GPP سازمانی است که مسئولیت تعریف استانداردهای صنعتی برای فناوری های بعد از ۴G را بر عهده دارد. این سازمان مشخصات لازم برای تجهیزات ۵G را در خصوص دکل ها و گوشی های هوشمند تعیین کرد.

بنابراین استانداردهای اینترنت نسل پنجم تعیین شده است و مهندسان شبکه و امواج می توانند همگی روی یک پلتفرم واحد برای تمام دستگاه های ۵G کار کنند. قابلیت ها، عملکردها، خدماتو استانداردها برای اپراتورها و سازندگان تلفن همراه و تجهیزات رادیویی تعیین شده است و اکنون آن ها می توانند بر این اساس تجهیزات و سرویس های نسل پنجم خود را برای استفاده در شبکه های دارای این قابلیت در سراسر دنیا عرضه کنند.

شرکت های زیادی برای استفاده از ۵G در محصولات آینده ی خود ابراز تمایل کرده اند که از معروف ترین آن ها می توان به کوالکام، تی موبایل، سامسونگ، زدتی ای، ورایزن، سونی، نوکیا، مدیاتک و هواوی اشاره کرد.

سؤال این جا است که کدام تولیدکننده ی گوشی هوشمند قبل از سایرین، محصول مجهز به امکان ارتباطی ۵G معرفی خواهد کرد؟

تشخیص چهره ویندوز ۱۰ با یک تصویر به سادگی فریب می خورد

یک شرکت امنیتی اخیرا ادعا کرده که نفوذ به ویندوز هلو، سیستم احراز هویت ویندوز ۱۰ با استفاده از یک تصویر چاپی به سادگی امکان پذیر است.

به گزارش زومیت، با پیوستن اپل به جرگه ی استفاده کنندگان از فناوری تشخیص چهره، روند به کارگیری این روش در کنار دیگر شیوه های احراز هویت، در چند سال اخیر رشد فزاینده ای یافته است. هرچند انتظار می رود این نوع روش احراز هویت در مقایسه با گذرواژه از امنیت بالاتری برخوردار باشد؛ اما نفوذ به آن گاهی اوقات به سادگی امکان پذیر است.

اخیرا سیس (Syss)، یک شرکت امنیتی مستقر در آلمان، به آسیب پذیری ویندوز هلو، سیستم احراز هویت بیومتریک مایکروسافت در ویندوز ۱۰ پی برده است. موج جدید دستگاه های ساخت شرکای سخت افزاری ردموندی ها از تشخیص چهره به عنوان روشی برای باز کردن قفل دستگاه بهره گرفته اند؛ با این حال سیس ادعا می کند که سیستم احراز هویت این دستگاه ها از طریق یک تصویر چاپی به سادگی هک می شود.

این شرکت در مجموعه ای از ویدئوهایی که برای اثبات ادعای خود منتشر کرده است، نشان می دهد که چگونه با تهیه ی تصویر از سر کاربر مورد نظر با یک دوربین مادون قرمز، اصلاح تصویر چاپ شده و سپس نگه داشتن آن در برابر دوربین دستگاه، امکان هک ویندوز هلو در نسخه ها ی پیش از به روزرسانی کریترز ویندوز ۱۰ وجود دارد. با این وجود ویندوز هلو با استفاده از هر تصویری فریب نمی خورد و انجام این کار نیازمند تجهیزات مخصوص و اعمال برخی تغییرات در تصویر است.

هک ویندوز هلو روی یک لپ تاپ دل Latitude و با استفاده از یک دوربین LitBit که از طریق درگاه یو اس بی متصل شده بود و همچنین روی یک دستگاه سرفیس پرو ۴ انجام شد. سیس دریافته است که حتی با وجود فعال سازی حالت ایمن تر ضد هک در نسخه های قدیمی ویندوز ۱۰، ویندوز هلو فریب می خورد. با این حال نسخه های جدیدتر ویندوز ۱۰  (بیلدهای ۱۷۰۳ و ۱۷۰۹) با فعال سازی حالت ضد هک، در مقابل نفوذ مقاومت نشان می دهند. متأسفانه با غیر فعال کردن این قابلیت، حتی در آخرین نسخه ی ویندوز ۱۰، ویندوز هلو تصویر چاپ شده را به عنوان چهره ی واقعی کاربر تأیید می کند.

بدتر از این، به نظر می رسد که در به روزرسانی پاییزی کریترز (نسخه ی ۱۷۰۹)، فعال کردن حالت ضد هک به تنهایی کفایت نمی کند و در صورتی که تنظیم تشخیص چهره در نسخه های قدیمی ویندوز ۱۰ انجام شده باشد، کاربر ناچار است این کار را مجددا در نسخه ی به روزشده تکرار کند.

کاربرانی که اغلب برای باز کردن قفل دستگاه هایشان از ویندوز هلو بهره می گیرند، باید از طریق بخش تنظیمات، ویندوز ۱۰ خود را به آخرین نسخه به روز و حالت ضد هک را فعال کنند و برای کسب اطمینان از امنیت حداکثر، شناساندن چهره خود را به ویندوز هلو مجددا انجام دهند.

این مسئله یک بار دیگر نشان می دهد که هیچ سیستم احراز هویتی قادر به ارائه ی امنیت کامل نیست. نفوذ به سیستم تشخیص چهره ی اپل از طریق ساخت یک ماسک سه بعدی و حتی به سادگی با نشان دادن چهره ی یکی از اعضای خانواده امکان پذیر است. در حال حاضر، به نظر می رسد که شرکت های مختلف به سطوح مختلفی از امنیت دست یافته اند. برای مثال، ویندوز هلو می تواند بین دوقلوها تمایز قائل شود؛ درحالی که فیس آی دی از انجام این کار ناتوان است. این طور که شواهد نشان می دهند، برای دستیابی به بالاترین سطح از ایمنی، ترکیب استفاده از روش های مختلف احراز هویت می تواند تا حد بسیار زیادی کارساز باشد.

پرینتر سه بعدی جدید ده برابر سریع تر از نمونه های مشابه است

دانشمندان MIT با توسعه ی نسل جدید پرینتر سه بعدی رومیزی، سرعت و کیفیت پرینت را بهبود بخشیده اند.

به گزارش زومیت، مهندسین MIT به توسعه ی یک پرینتر سه بعدی رومیزی پرداخته اند که ده برابر سریع تر از همتایان تجاری خود است. درحالی که اغلب پرینترها تنها قادر به تولید آجرهایی در اندازه ی لِگو در یک ساعت هستند، طرح جدید می تواند تنها در چند دقیقه آجرهایی با همان اندازه پرینت کند.

کلید عملکرد سریع این پرینتر در هد پرینت فشرده نهفته است که از دو قطعه ی جدید افزایش سرعت استفاده می کند: یک مکانیزم پیچی که موارد پلیمری را از طریق یک دهانه با سرعت بالا می گیرد و یک لیرز تعبیه شده در هد پرینت که به سرعت مواد را گرم و ذوب می کند و جریان سریع تری در دهانه به وجود می آورد.

یک مجموعه از اشیاء و نمونه های تست از جمله یک صندلی کوچک، مدل ساده شده ی ساختمانی در MIT، فریم عینک، یک فنجان مارپیچی و یک دنده ی مارپیچ

این تیم طرح جدید خود را با پرینت اشیاء سه بعدی دستی و دقیق از جمله فریم های کوچک عینک، یک دنده ی اریب و یک نسخه ی کوچک از کلاهک MIT نشان داده است، مدت زمان پرینت هر کدام از آغاز تا پایان تنها چند دقیقه است. آناستاسیوس جان هارت، استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه MIT، می گوید پرینتر جدید پتانسیل پرینت سه بعدی را برای تبدیل شدن به یک روش تولید پایدارتر نشان می دهد.

اگر بتوانم به جای یک ساعت، در ده دقیقه یک قطعه ی اولیه مثل یک قلاب یا دنده یا یک قطعهی بزرگ تر را مثلا هنگام استراحت ناهار بسازم، می توانم روند مهندسی، ساخت و تست را هم سریع تر کنم. اگر یک تعمیرکار پرینتر سه بعدی داشته باشد، می تواند یک قطعه ی تعمیری را بعد از تشخیص خرابی، به صورت سه بعدی پرینت کند و لازم نیست برای پیدا کردن آن قطعه به انبار برود. من به دنبال کاربردهای دیگر در فوریت های پزشکی و انواع نیازها در بخش های دور افتاده هستم. پرینت سه بعدی سریع، روش های جدید و با ارزشی برای کار و فرصت های جدید در بازار فراهم می کند.

هارت و جامیسون (پژوهشگر سابق در آزمایشگاه هارت) نتایج خود را در مجله ی تولید افزوده (Additive Manufacturing) منتشر کرده اند.

جریان کند

در مقاله ی قبل، هارت و گو به شناسایی دلایل اصلی پرداختند که سرعت پرینترهای سه بعدی رایج دسکتاپ را محدود می کند. خروجی این پرینترها، پلاستیکی لایه لایه است که از طریق یک فرآیند صنعتی موسوم به تولید رشته ی جوش خورده تولید می شود. هارت می گوید: هر سال، صدها هزار پرینتر رومیزی که از این فرآیند استفاده می کنند در سراسر جهان به فروش می رسند. یکی از محدودیت های کلیدی برای دوام پرینتر سه بعدی، سرعت پرینت آن است.

هارت و گو قبلا مشخص کردند که پرینتر های سه بعدی رومیزی با نسبت ۲۰ سانتی متر مکعب یا چند آجر لگو در ساعت، پرینت می کنند که از نظر آن ها بسیار کُند است.

تیم به شناسایی سه معیار محدود کننده ی سرعت پرینتر پرداختند: یک پرینتر با چه سرعتی می تواند هد پرینت خود را جابه جا کند؛ یک هد پرینت تا چه اندازه می تواند به یک ماده نیرو وارد کند و آن را به سمت دهانه ببرد؛ با چه سرعتی می تواند ماده را ذوب کند و آن را به شکل روان دربیاورد.

هارت می گوید: «توجه به عوامل محدود کننده ی این سه متغیر، از ما خواسته شد پرینتری طراحی کنیم که هر سه را در یک سیستم ارتقاء دهد؛ و حالا موفق به ساخت آن شده ایم.»

به دست گرفتن کنترل

در اغلب پرینترهای سه بعدی، پلاستیک از طریق یک دهانه و یک مکانیزم «چرخ – گیره» وارد دهانه می شود که در آن دو چرخ در هد پرینت می چرخند و پلاستیک یا فیلامان را به جلو می رانند. این پرینت در سرعت های پائین هم عملکرد خوبی دارد؛ اما اگر برای افزایش سرعت، نیروی بیشتری وارد شود، چرخ ها در یک نقطه ی مشخص کنترل خود روی ماده را از دست می دهند. به گفته ی هارت این یک نقص مکانیکی استکه سرعت هد پرینت را در راندن مواد محدود می کند.

هارت و گو تصمیم گرفتند طرح چرخ گیره ای خود را کنار بگذارند و آن را با یک مکانیزم پیچشی جایگزین کنند که در هد پرینت می چرخد. تیم یک فیلامان پلاستیکی بافت دار را روی پیچ قرار می دهد و با چرخش پیچ، سطح فیلامان بافت دار رنده می شود و با سرعت و نیروی بیشتر وارد دهانه می شود. هارت می گوید: با استفاده از مکانیزم پیچشی، سطح تماس بیشتری با بافت رشته ای فیلامان داریم. بنابراین می توانیم به ده برابر نیروی محرکه برسیم.

تیم یک جریان لیزری به مکانیزم پیچشی اضافه کرد که فیلامان را قبل از ورود به دهانه حرارت می دهد و ذوب می کند. به این ترتیب پلاستیک در مقایسه با پرینترهای سه بعدی متداول، دقیق تر و سریع تر ذوب می شود؛ زیرا جریان گرما به دیواره های دهانه منتقل می شود و پلاستیک را ذوب می کند.

هارت و گو به این نتیجه رسیدند که با تطبیق توان لیزری و خاموش و روشن کردن سریع آن، می توانند میزان گرمای منتقل شده به پلاستیک را کنترل کنند. آن ها لیزر و مکانیزم پیچشی را در یک هد پرینت سفارشی و فشرده با اندازه ی تقریبی یک ماوس کامپیوتر، تعبیه کردند.

یک نمای سه بعدی

پژوهشگرها با پرینتر جدید خود، قطعات پیچیده ای پرینت کردند که هر کدام در مقایسه با پرینترهای معمولی در مدت پنج تا ده دقیقه پرینت شد. با این حال، با یک خطای کوچک در طرح سریع خود روبه رو شدند. پلاستیک به دست آمده با نیرو و دمای بالایی وارد دهانه می شود؛ به طوری که وقتی پرینتر در حال ساختن لایه ی دوم است، لایه ی اول هنوز کاملا سفت نشده است. به گفته ی هارت: به این نتیجه رسیدیم وقتی یک لایه را تمام می کنیم و به لایه ی بعدی می رویم، لایه ی بعدی هنوز حرارت خود را از دست نداده است. بنابراین باید بلافاصله پس از پرینت لایه ی اول، آن را سرد کنیم تا شکل قطعه حفظ شود.

پژوهشگرها در حال بررسی این چالش طراحی و ریاضیاتی هستند که به واسطه ی آن می توان مسیر هد پرینت را بهینه سازی کرد. همین طور مواد جدید ورودی به پرینتر را آزمایش می کنند. هارت می گوید: ما علاقه مندیم این روش را برای مواد پیشرفته تر مثل پلیمرهای سخت، مواد کامپوزیت و … هم اعمال کنیم. روی یک پرینت سه بعدی در مقیاس بزرگ هم کار می کنیم که نه تنها شامل اشیائی در مقیاس رومیزی بلکه شامل سازه های بزرگ تر برای ساخت ابزار یا حتی اثاث و لوازم منزل است. قابلیت پرینت سریع دری به سمت فرصت های هیجان انگیز دیگر باز می کند.

ربات های نرمی که می توانند هزار برابر وزن خود را بلند کنند

ابداعات جدید دانشمندان با کمک طراحی اوریگامی، قدرت و توانایی حمل بار توسط ربات های نرم را افزایش داده است.

به گزارش زومیت، بدن انسان از ماهیچه های نرم و ساختار سخت استخوانی تشکیل شده است؛ وقتی این اعضا به صورت هماهنگ عمل می کنند، این پتانسیل را خواهد داشت که مقادیر باورنکردنی بار را به راحتی بلند کند. در روشی جدید که توسط پژوهشگران ابداع شده است، ربات های نرم با استفاده از ترکیب ماهیچه های انعطاف پذیر و استخوان های سخت، می توانند تا هزار برابر وزن خود را بلند کنند. این یک پیشرفت قابل توجه است؛ چرا که تاکنون ربات های نرم با مهارت های حرکتی مشابه انسان، معمولا قدرت کافی جهت بلند کردن اشیاء سنگین نداشتند.

مقاله ای که در مجله PNAS با همکاری دو تیم از دانشمندان دانشگاه MIT و هاروارد به انتشار رسید؛ نشان می دهد که ربات های نرم چگونه با کمک ساختارهای اوریگامی می توانند قدرت بسیار زیادی در خود نگه دارند.

اگرچه ربات های نرم قابلیت های زیادی دارند و بسیار انعطاف پذیر و ایمن هستند؛ ولی بزرگ ترین مشکلی که تا به امروز داشته اند، مربوط به محدودیت حمل بار بوده است و برای جا به جایی اشیاء سنگین مناسب نبوده اند. این ابداع جدید، منجربه قوی تر شدن ربات های نرم با حفظ ویژگی های قبلی شده است.

بدیهی است که این فناوری می تواند در انبارها یا کارهای دستی که نیاز به توانایی حمل بار و در عین حال چابکی و ظرافت است مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر این ربات ها کاربردهای گوناگونی در حوزه های مختلف خواهند داشت. در حال حاضر دانشمندان مشغول پژوهش در مورد استفاده از ربات های نرم خودکار در زمینه ی تحقیقات دریایی هستند. این طیف گسترده از کاربردهای ربات های نرم، باعث می شود که این فناوری به طور پیوسته توسعه پیدا کند. پژوهش های جدید این شرایط را ایجاد کرده است که فناوری ها بیش از گذشته به سمت جلو حرکت کنند.

چند دهه ی پیش، مردم آینده ای را تصور می کردند که توسط ربات ها اداره می شود و به راحتی وظایفی فراتر از یک انسان عادی به انجام می رسانند. تاکنون تنها عامل بازدارنده ای که باعث می شد ربات های نرم به این هدف دست پیدا نکنند، نداشتن قدرت لازم جهت حمل بار بود. مطمئنا ربات های نرم می توانند فاز بعدی علم رباتیک را در پی داشته باشند.

امکان تشخیص چهره کاربران در فیسبوک بدون نیاز به تگ شدن

قابلیت تشخیص چهره ی فیسبوک اکنون می تواند کاربران را حتی هنگامی که در تصاویر تگ نمی شوند، شناسایی کند.

به گزارش زومیت، فیسبوک در حال توسعه ی قابلیت تشخیص چهره ی خود برای یافتن افراد در تصاویر است. کمپانی کاربرانی را که در عکس های بقیه قرار دارند شناسایی خواهد کرد (وقتی کسی عکسی از شما را آپلود کند) و به آن ها خبر خواهد داد، حتی اگر تگ نشده باشند. بعد از این که این کاربر از عکس اطلاع پیدا کرد، می تواند تگ خودش را به عکس اضافه کند، عکس را بدون تگ رها کند یا اینکه اگر از نظرش عکس نامناسب بود، آن را گزارش دهد. این قابلیت جدید برای تصاویر پروفایل نیز قابل استفاده است؛ ولی در کشورهای کانادا و اتحادیه ی اروپا، به دلیل وجود قانون های داده که استفاده از تشخیص چهره را محدود می کنند، اجرا نخواهد شد.

بر اساس اعلام فیسبوک، این ابزار جدید به این دلیل طراحی شده است که به کاربران قدرت کنترل تصاویرشان به صورت آنلاین را بدهد. راب شرمن، رئیس بخش حریم خصوصی فیسبوک، به ورج گفت: ما مدت ها بود که به این مسئله به عنوان یک قابلیت برای حفظ حریم خصوصی فکر می کردیم. اگر کسی عکسی از شما منتشر کند، ممکن است به شما نگوید و در نتیجه شما از آن عکس آگاهی نداشته باشید. اما اکنون کاربران می توانند به تصویر و عکس خودشان دسترسی داشته باشند و با شخصی که آن را منتشر کرده است ارتباط برقرار کنند.

شرمن همچنین گفت این ابزار می تواند حس نوستالژی افراد را زنده کند و افراد را در مورد عکس هایی که شاید با گذشت زمان فراموش کرده اند، آگاه کند؛ البته این ابزار بر اساس وقایع گذشته کار نمی کند. ابزار همچنین می تواند افراد را به سمت این سایت بکشاند و میزان وقت گذاشتن آن ها در سایت را افزایش دهد. این همان تجربه ی فکری قدیمی است؛ اگر شخصی عکسی از شما در فیسبوک آپلود کند، ولی شما را در آن تگ نکند؛ آیا این عکس در معیارهای تعامل دیده می شود؟ جواب به این سؤال ظاهرا منفی است.

البته از منظر فیسبوک این نوع رفتار منطقی است. هفته ی گذشته کمپانی فیسبوک، یک پژوهش علمی را به اشتراک گذاشت که نشان می داد استفاده ی منفعل از نیوزفید یا صفحه ی فید خبری، باعث ناراحتی افراد می شود. اما همین پژوهش نشان داد که تعامل فعالانه در این سایت (پیام دادن به افراد، لایک کردن پست ها و به یاد آوردن حوادث گذشته و زمان قدیم) باعث بهبود سطح شادی و تندرستی می شود. مشکل این است که تعامل ساده با فیسبوک، یک راه خام برای دسته بندی رفتار است و هر ابزاری که پتانسیل تعامل افراد را افزایش دهد، ممکن است این کار را با ناراحت کردن افراد انجام دهد.

به عنوان مثال این ابزار اطلاع رسانی جدید تشخیص چهره، می تواند به عنوان ابزاری برای اذیت کردن افراد مورد استفاده قرار بگیرد. کاربران حتی وقتی در عکس های افرادی که با آن ها دوست هم نیستند قرار بگیرند، توسط فیسبوک آگاه خواهند شد. تنها چیزی که در این میان نیاز خواهد بود، این است که این دو کاربر دوستان مشترکی داشته باشند یا اینکه تنظیمات مخاطبان عکس (چه کسی می تواند محتویات را ببیند) روی همهی افراد تنظیم شده باشد. بنابراین فردی که بخواهد بقیه را اذیت کند و نمی تواند به کاربر مورد نظرش مستقیما پیام بدهد، می تواند عکسی از او آپلود کند و برای اذیت کردن، این عکس را با فتوشاپ دستکاری کند یا سخنان توهین آمیزی به آن اضافه کند. فیسبوک هم این عکس را به کاربر اطلاع خواهد داد و به افراد مزاحم کمک خواهد کرد. در مورد تصویر پروفایل کاربران حتی به داشتن دوستان مشترک نیازی نیست و اطلاع رسانی بدون دوست مشترک نیز صورت خواهد گرفت.

نکته ی بالا یک چالش برای فیسبوک محسوب می شود و فیسبوک باید سعی کند در عین اینکه درصد به وجود آمدن چنین شرایط بدی را به حداقل برساند، به این ابزار کمک کند که تعامل افراد را بیشتر کند (مثلا شما را از طریق عکس ها به دوستانی که در مهمانی با آن ها آشنا می شوید وصل کند). وقتی در مورد مشکل مزاحمت بالا از فیسبوک سؤال شد، پاسخ این بود که کاربران می توانند این نوع مشکلات را گزارش (ریپورت) بدهند یا قابلیت تشخیص چهره را خاموش کنند. وقتی این قابلیت های جدید وارد کار شوند، کاربران در نیوز فید خود به بررسی تنظیمات فعلی حریم شخصی و اینکه آیا این فناوری جدید را انتخاب کنند یا خیر، خواهند پرداخت. شاید زیاد بی ربط نباشد که بگوییم در حال حاضر فیسبوک در یک جریان دادگاهی درگیر است که ادعا می کند استفاده از قابلیت تشخیص چهره ی فیسبوک به حریم خصوصی کاربر تجاوز کرده است و فیسبوک هم هنوز نتوانسته رضایت شاکی این پرونده جلب کند. شرمن می گوید: ما از افراد می شنویم که خودشان می خواهند در مورد اینکه این قابلیت کار کند یا خیر، به آسانی تصمیم بگیرند. اگر شما می خواهید این قابلیت را خاموش کنید، من فکر می کنم کار بسیار آسانی است.

آمازون در پی راه اندازی رقیب یوتیوب است

به نظر می رسد پس از اقدامات گوگل مبنی بر حذف اپلیکیشن یوتیوب از روی اسپیکر هوشمند مجهز به نمایشگر اکوشو، آمازون در نظر دارد رقیبی برای یوتیوب با عنوان آمازون تیوب ایجاد کند.

به گزارش زومیت، چندی پیش به یکباره شاهد قطع شدن پشتیبانی یوتیوب از اکوشو یا همان اسپیکر هوشمند مجهز به نمایشگر آمازون بودیم. غول جستجو پس از حذف اپلیکیشن یوتیوب برای اکوشو اعلا کرد که تا ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی نیز پشتیبانی از فایر تی وی را نیز پایان خواهد داد. به نظر می رسد گوگل در نظر دارد تا بصورت کامل امکان تماشای یوتیوب توسط کاربران گجت های آمازون را از میان بردارد. حال ثبت نام های تجاری متعددی از سوی آمازون در سامانه ی دفتر اختراعات و ثبت علائم تجاری نشان از این دارد که آمازون در فکر توسعه ی یک سرویس به عنوان رقیب یوتیوب است . براساس اطلاعات موجود آمازون نام های تجاری نظیر AmazonTube و OpenYube را به ثبت رسانده است.

هرچند اطلاعاتی در رابطه با اینکه این نام های تجاری به چه منظور ثبت شده اند وجود ندارد، اما آنچه که از اسامی اعلام شده استنباط می شود، احتمال فعالیت آمازون برای ایجاد سرویس ویدیویی اختصاصی برای خود است. آمازون دو نام تجاری مورد نظر را به عنوان سرویسی برای فایل های صوتی و تصویری غیرقابل دانلودی برشمرده که پیش از پخش ضبط و آماده شده اند.

همچنین در اسناد مربوط به ثبت این نام های تجاری به این نکته اشاره شده که کاربران قادرند ویدیوها، تصاویر، متن و محتوای خود را در آن به اشتراک بگذارند. در لیست محتوایی که قرار است در این سرویس پشتیبانی شود می توان حوزه های مختلفی را مشاهده کرد که شامل انواع بازی، موزیک و مد را مشاهده کرد. با توجه به تعاریف انجام شده به نظر می رسد آمازون در حال راه اندازی یک سرویس استریم ویدیویی مبتنی بر محتوایی است که کاربران در این سرویس آپلود می کنند.

با چک کردن دامنه های ثبت شده به اسم آمازون نیز می توان نام هایی نظیر AlexaOpenTube، AmazonAlexaTube و AmazonOpenTube را مشاهده کرد. باید دید که آیا تنش های موجود بین دو کمپانی آمازون و گوگل نهایتا منجر به تولید سرویس اشتراک گذاری ویدیویی دیگری خواهد شد یا خیر؟

تلگرام ارز رمزنگاری شده اختصاصی خود را با نام گرام عرضه می کند

شنیده ها نشان از این دارند که تلگرام، یکی از محبوب ترین سرویس های پیام رسان دنیا در پی توسعه ی پلتفرم بلاک چین اختصاصی و عرضه ی ارز رمزنگاری خود است.

به گزارش زومیت، تلگرام را باید یکی از سرویس های پیام رسانی خواند که به دلیل داشتن ویژگی رمزنگاری قوی، به رقبایی نظیر واتساپ تاخته و محبوب ترین اپلیکیشن پیام رسان در کشورمان است. بر اساس شنیده ها، تلگرام در نظر دارد فناوری بلاک چین اختصاصی خود را راه اندازی کند و ارز رمزنگاری اختصاصی خود را نیز در اختیار علاقه مندان قرار دهد. اطلاعات موجود نشان از این دارد که پلتفرم بلاک چین تلگرام با عنوان The Open Network یا به اختصار TON شناخته خواهد شد و فناوری آن برگرفته از بلاک چین مورد استفاده در بیت کوین با بهبود هایی است که مهندسان تلگرام روی آن اعمال خواهند کرد.

آنتون روزنبرگ، یکی از مهندسین پیشین تلگرام است که اطلاعاتی در این رابطه ارائه کرده است. روزنبرگ با انتشار پستی در فیسبوک یک ویدیو را نیز به انتشار گذاشته که در کنار ارائه ی آماری در رابطه با میزان کاربران تلگرام و گستردگی استفاده از این پیام رسان، اطلاعاتی نیز در رابطه با راه اندازی این پلتفرم اختصاصی ارائه کرده است. یکی از قابلیت های بسیار جالب ارز رمزنگاری تلگرام ایجاد امکانی برای ارسال از طریق این پیام رسان بین کاربران خواهد بود. همانطور که می دانید، این روزها بسیاری از کمپانی های بزرگ حوزه ی فناوری امکان ارسال پول از طریق اپلیکیشن های پیام رسان خود را فراهم آورده اند؛ حال این موضوع توسط تلگرام با استفاده از پول رمزنگاری شده ممکن خواهد شد.

بنابر گزارش های موجود، نام پول رمزنگاری شده ی تلگرام، گرام (Gram) خواهد بود و پلتفرم توسعه یافته امکان استفاده از آن را حتی در سایر اپلیکیشن های پیام رسان فراهم خواهد کرد. همچنین یک کیف پول الکترونیکی بسیار کم حجم در کنار آن در اختیار کاربران قرار می گیرد تاکسانی که در پی استفاده از این پول رمزنگاری شده هستند نیازی به دانلود کل بلاک چین نداشته باشند.

به گزارش بلومبرگ با توجه به اینکه تلگرام در حال حاضر بیش از ۱۸۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد، همچون سایر ارزهای رمزنگاری شده نیازی به تلاش برای یافتن کاربر نخواهد داشت.

ارزش بیت کوین به زیر ۱۳هزار دلار سقوط کرد

ارزش بیت کوین پس از یک دوره افزایش قیمت، در ۲۴ ساعت گذشته به میزان یک چهارم کاهش یافته و به زیر ۱۳ هزار دلار رسیده است.

به گزارش زومیت، پس از یک رشد سرسام آور در ابتدای ماه جاری میلادی که منجر به افزایش تقریبا دو برابری قیمت بیت کوین از ۱۰,۲۴۰ دلار به ۱۹,۹۹۴ شد؛ اکنون ارزش این ارز رمزپایه ی محبوب در حال کاهش است.

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته به میزان یک چهارم کاهش یافته است. به گزارش وب سایت کوین مارکت کپ، این ارز دیجیتال هم اکنون با قیمت ۱۲,۸۷۴ دلار مبادله می شود.

همان طور که معمولا در دنیای ارز های رمزپایه اتفاق می افتد، دیگر ارزها نیز با سقوط ارزش مواجه شده اند. در ۲۴ ساعت گذشته، قیمت اتریوم ۲۷.۴ درصد، بیت کوین کش ۳۶.۳ درصد، ریپل ۶.۲ درصد و لایت کوین ۲۹ درصد کاهش یافته است.

هنوز هیچ دلیل مشخصی برای این افت قیمت وجود ندارد. اخیرا اخبار متعددی در مورد بیت کوین – از جمله اعلام ارائه ی لایحه ی قانونی جدید ارز رمزپایه توسط روسیه – در حال انتشار است؛ با این حال، هیچ کدام از آن ها تأثیر منفی زیادی ندارند. یک احتمال دیگر می تواند مربوط به افزایش قیمت بیت کوین کش و قرارگیری آن در فهرست وب سایت کوین بیس باشد. این ارز دیجیتال به عنوان یک جایگزین مناسب تر برای بیت کوین، نظر برخی از افراد برجسته در جامعه ی ارزهای رمزپایه را به خود جلب کرده است. در هر صورت این کاهش قیمت به هر دلیلی که اتفاق افتاده باشد، احتمالا یک اصلاح قیمت به شدت مورد نیاز در بازار انفجاری ارزهای رمزپایه به حساب می آید.

این اصلاح قیمت نزدیک به ۱۷۹ میلیارد دلار از مجموع ارزش بازار ارزهای رمزپایه (۴۷۱ میلیارد دلار) را از بین می برد.

این خبر هرچند ناخوشایند به نظر می رسد؛ اما نباید فراموش کنیم که قیمت بیت کوین از ابتدای سال جاری میلادی ۱۳۰۰ درصد افزایش یافته و در مقایسه با یکم دسامبر، همچنان نزدیک به ۳۰ درصد بیشتر است. در حال حاضر، ارزهای رمزپایه به شدت بی ثبات هستند. چنین کاهشی پیش از این اتفاق افتاده بود و احتمال وقوع آن در آینده نیز وجود دارد.

بلو اوریجین آزمایش روی مانکن‌ ها جهت ارسال انسان به فضا را با موفقیت به انجام رساند

بلواوریجین با موفقیت مانکن مخصوص آزمایش های فضایی را به فضا ارسال کرد و به طور کاملا ایمن به زمین بازگرداند.

به گزارش زومیت، شرکت خصوصی هوا و فضا، بلو اوریجین متعلق به مؤسس وب سایت آمازون یعنی جف بزوس، تا کنون چند آزمایش پرتاب موشک به فضا و مشابه آن را انجام داده است. جدیداً جف بزوس اخیرا ویدیویی را توئیت کرده است که هفتمین پرتاب و فرود موفقیت آمیز موشک نیوشفرد را نشان می دهد. موشک و کپسول حمل خدمه سال ها است که توسط دانشمندان و مهندسان به طور مخفیانه در صحرای West Texas روی آن کار می شود. این ویدیوی جدید نشان می دهد که موشک New Shepard با حمل کپسول شماره ۲، به ده ها کیلومتر بالاتر از زمین رفته و دوباره فضا پیما به زمین بازگردانده شده است. کپسول های فضایی با سه چتر نجات و سه سیستم هدایت گر کوچک تنها با سرعت ۶/۱ کیلومتر درساعت بر سطح صحرا فرود آمد. این فیلم در نهایت با این جمله به پایان می رسد: آیا برای پروازه آماده ای؟

متخصصان فکر می کنند که دستاورد این پرتاپ توسط بلواوریجین، باعث شده پرواز مردم عادی بین اتمسفر و فضای بیرونی که به اصطلاح به آن خط کارمن گویند؛ بسیار سریعتر از آنچه انتظار می رفت امکان پذیر شود. حتی ممکن است که شروع ارسال انسان توسط این فضاپیما در انتهای سال ۲۰۱۸ با کارکنان این شرکت رقم بخورد.

بنا بر گفته ی جان لاجسدون به عنوان کارشناس سیاست فضایی و مورخ پروازهای فضایی از دانشگاه جورج واشنگتن، بلواوریجین یک برنامه ی دقیق و گام به گام را برای بهبود عملکرد فضا پیمای New Shepard با هدف حمل مسافران دنبال می کند که گامی بسیار تاثیرگذار در این جهت گذاشته است.

بلواوریجین در نهایت امیدوار است که مشتریان را از خط کارمن که ۱۰۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار دارد عبور دهد. زمانی که کپسول به بالای مسیر قوسی شکل می رسد و به سمت زمین سقوط می کند، مسافران برای دقایقی، پرواز در حالت گرانش صفر با منظره ای بی نظیر از کره ی زمین تجربه خواهند کرد. بلواوریجین که چنین مسافرتی را تجربه ی فضانوردی می نامد، هنوز قیمت دقیقی برای هر مسافر در چنین پروازهایی مشخص نکرده است. سایر شرکت های هوا و فضا که دارای پروازهای زیر مداری زمین هستند، قیمت هر بلیط را نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار ارائه می کنند.

در آخرین پرتاب فضاپیما، آزمون ساختگی با استفاده از مانکن های مخصوص آزمایش های فضایی توسط مهندسین انجام شد. در این آزمایش، اثرات مربوط به بلند شدن فضاپیما با سرعت ۳۲۱۸ کیلومتر بر ساعت، پرواز در حالت گرانش صفر و فرود سخت و دشوار را بر مانکن ها مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج آزمایش نشان داد که تاثیرات پرواز بر مانکن ها بسیار مناسب بوده و شرکت می تواند برای برنامه تجاری شدن پروازها گام بردارد.

مأموریت های بزرگتر فضایی با موشک New Glenn

با اینکه به نظر می رسد موشک نیو شفرد بسیار کارآمد است، اما به گفته ی جان لاجسدون، بزرگترین محدودیت نیو شفرد، ناتوانی آن در ورود به مدار زمین است. بالاترین سرعتی که این موشک دارد به ۴۸۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد؛ درحالی که برای قرار گرفتن کامل در مدار زمین نیاز است به سرعت ۲۸ هزار کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. به اعتقاد ایلان ماسک مؤسس شرکت هوا و فضا اسپیس ایکس ، رسیدن به چنین سرعتی به ۱۰۰ برابر انرژی بیشتر نیاز است. سیستم موشکی فاکون ۹ متعلق به اسپیس ایکس، به طور کامل قابلیت استفاده ی مجدد دارد و هزینه های دست یابی به فضا را به شدت کاهش می دهد. به همین دلیل بزوس منتظر نخواهد ماند تا ایلان ماسک صنعت هوا و فضا را به دست بگیرد. بلو اوریجین درحال کار روی موشکی به نام New Glenn با قابلیت استفاده مجدد است که رقیب محصولات اسپیس ایکس محسوب می شود.

بزوس منتظر نخواهد ماند تا ایلان ماسک صنعت هوا و فضا را به دست بگیرد

زمانی که موشک نیو گلن تکمیل شود، قادر خواهد بود باری نزدیک به ۴۵ هزار کیلوگرم را به مدار زمین حمل کند که معادل وزن ۱۰ فیل بالغ آفریقایی است. درنتیجه، ارسال انسان با تجهیزات کامل به سطح ماه بسیار ساده خواهد شد. به نظر می رسد که نیو گلن رویاها را به حقیقت تبدیل خواهد کرد. از سوی دیگر انتظار می رود اسپیس ایکس نیز در اواخر سال ۲۰۱۸ با آزمایش موشک فاکون هوی، ارسال انسان را به مدار زمین با موفقیت به انجام برساند و پیش زمینه ای برای ارسال انسان به سطح مریخ فراهم شود.

 

مدیر عامل تلگرام: عرضه ارز رمزنگاری شده توسط تلگرام تکذیب می‌شود

پاول دروف خبر منتشر شده مبنی بر عرضه ارز رمزنگاری شده توسط تلگرام را تکذیب کرد.

پاول دروف، مدیر عامل پیام رسان تلگرام در توییتر خود با اشاره به اخبار منتشر شده در یکی از پایگاه‌های خبری بیت کوین و بلاک چین مبنی بر استفاده تلگرام از بستر بلاک چین در آینده‌ای نزدیک توسط تلگرام و عرضه ارز رمزنگاری شده به اسم گرام (Gram) از سوی تلگرام واکنش نشان داد و گفت: هر خبر رسمی مربوط به تلگرام در وبلاگ این اپلیکیشن اطلاع رسانی می شود و هر چه به جز این کلاهبرداری است.

 

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

7 پاسخ به روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1
  رضا بخشی لاکتاسرائی رضا بخشی لاکتاسرائی says:

  سلام، مرسی از خبرهایی که دادین فقط خبر “تلگرام ارز رمزنگاری شده اختصاصی خود را با نام گرام عرضه می کند
  ” توسط خود تلگرام تکذیب شده. اگه ممکنه این خبر رو حذف کنین.

  • 1.1

   درود به رضا.
   اصل خبر رو که بچه ها در جریان قرار بگیرن چی بوده حذف نکردم، اما اطلاعیه تکذیبیه تلگرام رو به خبر های پست اضافه کردم.
   ممنون از اینکه با دقت اخبار رو دنبال میکنی. البته این مجموعه شنبه به شنبه در وبسایت پکتوس منتشر میشه و طبیعیه خبری که ما کار میکنیم، مثلا چند روز بعدش تکذیب بشه و در مجموعه قبلی ما نبوده باشه.

 2. 2
  ابراهیم says:

  سلام ممنونم امیر جان
  دَمت گرم عین همیشه عالی

 3. 3
  سیمرغ says:

  درود بر امیرِ عزیز. مدتیست که دیگر هیچ خبری. نه اخبارِ مربوط به ناسا, و فزا نه زمین, نه زیره زمین, جذابیتی برایمان ندارد. مثلِ این که اخبار دانمان پر شده, و احتیاج به تخلیه دارد. به هر حال از شما ممنونیم موفق باشید.

  • 3.1

   سیمرغ سلام.
   ببین یک راهکار عملی واست دارم.
   برو پنجره رو باز کن، یکم داد بزن تا کامل تخلیه بشی خخخخ.
   حالا بشین این خبر رو که چند ساعته اومده رو دیلی میل بخون تا جیگرت همچین حال بیاد.
   البته حتما قبلش برو خبر دونتو تخلیه کن تا بتونی اینو کامل هضم کنی.
   به نظرم برو از این کیت هایی که تو خبر بهش اشاره شده بخر هر جاتو خواستی اصلاح کن بلکه رستگار بشی خخخخ.
   خلق ابر انسان با اصلاح ژن.
   یکی از دانشمندان سابق ناسا مدعی است که می‌تواند با استفاده از تزریق DNAبه انسان‌ها در اصلاح ژن‌ و خلق نژاد جدیدی از ابرانسان کمک کند و حتی این روش را
   روی خود تست کرده است.
   به نقل از دیلی‌میل، یک پژوهشگر سابق ناسا می‌گوید که می‌خواهد به انسان‌ها کمک کند خود را از نظر ژنتیکی اصلاح کنند تا نژاد جدیدی از ابرانسان
   خلق شود.
   دکتر “جوسیا زینر” (Josiah Zayner) 36 ساله، ماه گذشته وقتی به عنوان اولین شخصی که DNA خود را اصلاح کرده شناخته شد، به تیتر نخست تمام رسانه‌ها تبدیل شد.
   این زیست‌شیمی‌دان تلاش کرد با حذف یک پروتئین که مانع رشد عضله در بازوی چپش می‌شد و از راه تزریق ژن  DIY، به خود قدرت فوق‌العاده بدهد.

   دکتر زینر در گفتگو با گاردین ادعا می‌کند ما “برده ژنوم‌هایمان هستیم” و باور دارد بشریت با کمک گسترش مهندسی ژنتیک DIY، نژاد جدیدی از بشر مافوق قوی، ایجاد
   خواهد کرد.

   زینر ادامه داد: روزی را تصور میکنم که مردم به مکانهایی مانند سالن تتو می‌روند و به جای انجام تتو، برخی ژن‌ها که آنها را عضلانی می‌سازد یا رنگ مو و یا چشم‌شان
   را تغیر می‌دهد، انتخاب می‌کنند.

   این محقق سابق ناسا افزود:DNA ماهیت یک نژاد را تعریف می‌کند و من تصور می‌کنم طولی نمی‌کشد که در آینده، نژادهای بشر در اثر این اصلاحات، تقریبا به نژاد جدیدی
   تبدیل شوند.

   به‌رغم هشدارهای “سازمان غذا و دارو” (FDA) آمریکا مبنی بر اینکه فروش محصولات ژن‌درمانی بدون تصویب قانونی، ممنوع است، دکتر زینر، کیت‌های مهندسی ژنتیک پایه‌ای
   را به صورت آنلاین می‌فروشد.

   زینر، بنیان‌گذار و مدیرعامل یک شرکت مهندسی ژنتیک به نام “اُدین” (The Odin) است.

   این زیست‌شیمی‌دان کالیفرنیایی، یک راهنمای رایگان برای مردمی که می‌خواهند کیت‌های مقدماتی او را بگیرند و روی خودشان تست کنند، منتشر کرده است.

   زینر افزود: این کار، خیلی علمی- تخیلی و جعلی به نظر می‌رسد اما ما از دهه ۱۹۹۰، در حال اصلاح انسان‌ها با استفاده از ژن‌درمانی بوده‌ایم که البته به دلایل
   پزشکی شامل تعداد کمی از افراد بوده است. من می‌خواهم به انسان‌ها کمک کنم خود را از نظر ژنتیکی اصلاح کنند.

   زینر، حرفه علمی خود را با یک فلوشیپ برای همکاری با زیست‌شناسی ترکیبی ناسا، مهندسی باکتری‌ها برای کمک به رشد زندگی در مریخ آغاز کرد.

   این محقق ۳۶ ساله سپس برنامه ناسا را رها کرد تا کار روی فناوری‌های مهندسی ژنتیک انسان را شروع کند و از آن زمان، به یک شخصیت برجسته در جنبش رو به رشد “هک
   زیستی” biohacker)) تبدیل شده است.

   در این فرایند گروه‌هایی از دانشمندان، مهندسان و فعالان باتجربه در زیست‌فناوری از جمله اصلاح DNA  انسان برای خلق ابرانسان، حضور دارند.

   زینر، به دنبال شاهکار خود در زمینه اصلاح ژن  DIYدر ماه نوامبر که به صورت آنلاین پخش می‌شد، اذعان کرد که تاکنون اثرات آزمایش خود را ندیده است.

   او در مصاحبه‌ای گفت که آزمایش‌های مشابه روی حیوانات، پس از چهار تا شش ماه درمان نتیجه داده‌اند.

   در فناوری ژن‌تراپی زینر از ” Crispr-Cas9″ –ابزاری برای اصلاح دقیق  DNAاستفاده شده بود.

   این فناوری، شامل یک آنزیم برش دهنده DNA و یک تگ کوچک است که محل برش را برای آنزیم مشخص می‌کند.

   دانشمندان با اصلاح این تگ قادر هستند آنزیم را به مناطق خاصی از DNA هدایت و برش‌های دقیقی ایجاد کنند که می‌تواند با غیرفعال کردن ژن‌ها آنها را سرکوب کند.

   زینر در پایان گفت که انتظار دارد پس از این آزمایش،DNA در برخی از سلول‌های عضله بازویش، تغییر کند اما اضافه کرد که آزمایشی در تایید این موضوع ندارد و همچنین
   در مورد داشتن شانسی برای تغییر اندازه بازویش، مردد است.

 4. 4

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *