نظرخواهی در مورد کتابچه خودآموز Telegram برای نابینایان

به نام خدا

در پی دسترس‌پذیری کامل پیام‌رسان محبوب Telegram برای نابینایان ایران با ارائه دو برنامه Blindgram و Telelight، و استفاده روزافزون این پیام‌رسان در زندگی روزمره ایرانیان، انجمن علمی فرهنگی موج نور اصفهان در نظر دارد اقدام به تولید کتابچه خودآموز Telegram برای نابینایان کند.

با هدف دریافت بازخورد شما مخاطبین گرامی نابینا، پیش‌نویس فهرست این کتابچه در ادامه آمده‌است. از دوستان صاحب نظر خواهشمندیم نظرات، پیش‌نهادات و انتقادات خود را در مورد این فهرست از طریق بخش دیدگاه‌های این پست و یا راه‌های ارتباطی انجمن به اطلاع ما برسانید تا بتوانیم با بهره‌گیری از این دیدگاه‌ها کتابی درخور شما تهیه کنیم.

مشتاقانه منتظر نظراتتان هستیم.

فهرست کتابچه خودآموز تلگرام برای نابینایان

مقدمه

فصل۱. معرفي و راه‌اندازي

۱-۱. معرفی پیام‌رسان  Telegram

۱-۲. معرفی برنامه Blindgram

۱-۳. معرفی برنامه Telelight

۱-۴. نصب برنامه Blindgram

۱-۵. نصب برنامه Telelight

۱-۶. راه‌اندازی و خرید برنامه Blindgram

۱-۷. راه‌اندازی و خرید برنامه Telelight

۱-۸. نگاهی به صفحه‌ی اصلی برنامه Blindgram

۱-۹. نگاهی به صفحه‌ی اصلی برنامه Telelight

فصل۲. چت

۲-۱. چت چیست؟ مخاطب کیست؟

۲-۲. آشنایی با صفحه مخاطبین

۲-۳. افزودن یک مخاطب جدید

۲-۴. شروع چت با یک مخاطب

۲-۵. ایجاد یک چت مخفی

فصل۳. گروه، کانال و روبات

۳-۱. گروه

۳-۱-۱.   گروه چیست؟

۳-۱-۲.   ایجاد یک گروه

۳-۱-۳.   ترک یک گروه

۳-۱-۴.   چت در یک گروه

۳-۲. کانال

۳-۲-۱.   کانال چیست؟

۳-۲-۲.   پیوستن به یک کانال

۳-۲-۳.   ترک یک کانال

۳-۲-۴.   ایجاد یک کانال

۳-۲-۵.   مدیریت کانال ایجاد شده

۳-۳. روبات

۳-۳-۱.   روبات چیست؟

۳-۳-۲.   کار با یک روبات

۳-۳-۳.   حذف و توقف یک روبات

فصل۴. کار در چت، گروه و کانال

۴-۱. مشاهده پیام‌ها و عملیات بر روی آنها

۴-۱-۱.   کپی یک پیام

۴-۱-۲.   فروارد یک پیام

۴-۱-۳.   استفاده از لینک‌های موجود در یک پیام

۴-۱-۴.   دانلود یک پیام غیرمتنی

۴-۱-۵.   پخش یک پیام از نوع رسانه

۴-۱-۶.   ذخیره پیام‌های محبوب

۴-۱-۷.   عملیات بر روی بیش از یک پیام

۴-۲. ارسال پیام

۴-۲-۱.   ارسال پیام متنی

۴-۲-۲.   ارسال پیوست

۴-۲-۳.   ارسال پیام صوتی

۴-۲-۴.   ارسال پیام تصویری

فصل۵. تنظیمات

۵-۱. اعلانات و صدا‌ها

۵-۲. حریم خصوصی و امنیت

۵-۳. داده و ذخیره‌سازی

۵-۴. پس‌زمینه چت

۵-۵. تم

۵-۶. دیگر تنظیمات

 

به امید روز‌هایی روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۵۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

21 پاسخ به نظرخواهی در مورد کتابچه خودآموز Telegram برای نابینایان

 1. 1
  مهدی says:

  سلام متشکر برای زحماتی که میکشید اما من فکر نمیکنم این مسنجر نیاز به این کتابچه داشته باشه چون کار باهاش راحته

 2. 2
  مهدی احمدی says:

  سلام. کاکام نظره شخصیه خودمو میگما. ولی خب مگه ای تلگرام چی داره که دیگه آموزشم ضبط کنید؟ مثلا ترک از ی کانال ُ ی تازه واردم میدونه. راحت تلگرامشو فارسی میکنه، دِ برو که رفتیم!

 3. 3

  سلام. به شدت با آموزشش موافقم. اما نه به صورت کتابچه ی جداگانه! لطفا بذارینش توی کتابچه ی کار با مسنجر هایی که قبلا منتشر کردین

 4. 4
  پوریا نامدار پوریا نامدار says:

  سلام از اعضای زحمت کش موج نور. اول تشکر میکنم. اما این نیاز به آموزش نداره. یعنی کار هایشون راحته. به نظرم وقت روی کتابچه های دیگه گذاشته بشه بهتره.

 5. 5

  سلام
  در تکمیلِ فرمایشاتِ دوستان
  من هم با گنجاندنِ این کتابچه
  به کتابِ خوداموزِ کار با شبکه های اجتماعی موافقم

 6. 6
  مینا مینا says:

  سلام منم با دوستان دیگه موافقم به نظر کار با این برنامه واقعا ساده تر از اونیه که نیاز به آموزش داشته باشه

 7. 7
  علی اصغر حسنپور says:

  سلام. کار با اپ بلایند گرام یا تل لایت بسیار سادست. منم گمان نمیکنم نیازی به آموزش باشه

 8. 8

  سلام. بعد ببینم این کتاب رو واسه فروش که نمیخواین بذارین خدایی نکرده! بچهه ها، آقای نصیری تو شب روشن تو هفت قسمت همه چی رو در مورد این دوتا برنامه گفته. رایگان. ضمنا، هردو برنامه، فارسی هستند!

 9. 9
  قنبر says:

  درود
  ضمن تشکر از دوستان و اساتید موج نور ، تلاشتان را برای ارتقای سطح دانش معلولان نابینا می ستائیم و اینجانب معروض می دارد که گویا نابینا جماعت نباید از این شبکه محترم بهره مند شود و دقیقا در زمانیکه این نرم افزار دسترس پذیر گشته به همت دوستان عزیزمان همین عصری شبکه خبر ، خبر محدود شدن این شبکه را پخش نموده است و این مسئله هر چنهد که محدود به چند روز بوده اما موفقیت این عمل قطعا همه گیر و دائمی خواهد شد و نیازی به زحمات دوستان در این حوزه وجود ندارد

  • 9.1
   رعد بارانی رعد بارانی says:

   من که خیلی خوشحالم تلگرام حذف شده . والا این تلگرام مثل وروره جادو می مونه . مرتب پیامهای کانالها و گروه ها ،موزیک و خبر . امروز کلی به کارام رسیدگی کردم . تعطیل هم که بودم و برای اولین بار به روح پر فتوح سانسورچی ها صلوات فرستادم. ای کاش تلگرام برای همیشه از صفحه گوشی ها پاک بشه و همه واتساپی و وایبری و اسکایپی شوند خخخ راستی ببین ها هیچ موقع اسکایپی نبودند ولی من به خاطر نبینک هام اسکایپی شده بودم

   • 9.1.1
    قنبر says:

    درود
    دست دست دست دست بزنید این دست قشنگتونو . واقعا راست گفتند که ظرفیت استفاده از امکانات رو نداریم .همیشه باید یک نفر سومی باشد که به جای ما تصمیم بگیرد .مثلا وقتی غذا می خورم همیشه اگر مادر بچه ها نباشد یک بچه نقش محدود کننده را دارد و کاسه یا ظرفو قایم می کند تا من زیادی نخوردم و گنده منده بشم .اینه رسم و راه بقاو زنده ماندن .
    رعددد کجائی بابا بزرگ این کامنت دونی از راه خودش عقب افتاد با این کامنت ها .از انجمن موج نور هم معذرت معذرت .

 10. 10

  ما که وصلیم، شما رو نمیدونم! هاهاهاهاهاهاهاه.

  • 10.1
   قنبر says:

   درود
   چی ! صدایت نمی آد .ببینم چرا دیده نمی شی ؟ وصلی ؟ کجا و به کجا ؟ خدا رو شکر من که گفتم بیان اونا رو محدود می شه نه اینکه فیلتر بشه .دقیقا مثل قدیمای skype خدا رحمتی .موردی داشتنمون

 11. 11
  صادق says:

  سلام و عرض ادب عرض کنم که تهیه آموزش بلاین گرام و… . بر عهده سازندگان است و آنان باید این کار را بکنند
  کسی که برنامه تولید کرده و اینها را ساخته باید خودش آموزشش را تهیه کنه
  نکته ی بعدی این برنامه فارسی هست فکر نکنم کسی مشکل داشته باشه
  به نظرم رو مباحث دیگه متمرکز بشید
  طرف بخش خصوصی هست آمده برنامه ساخته سود میبره
  اما از دادن خدمات پساز فروش امتناع میکنه
  یک حزینهیی از سازندگان برنامه بگیرید و بعد آموزش بدید
  چرا باید حزینه ی بخش خصوصی را شما بدید
  کسی دیگه سود میکنه باید آموزشش را هم بده
  به نظرم وظیفه ی تهیه آموزش بر عهده سازندگان است
  و مکلفند آموزش را به صورت رایگان به بچه ها بدن
  شما میری یک وسیله برقی میخری داخل کارتونش آموزشش هست
  برنامه های کامپیوتری هم همینطور هستند
  سازنده باید خودش آموزش بده
  شما حزینه میکنی و آموزش میدی
  بعد سازندگان هم آموزش تهیه میکنند موازی کاری میشه
  به نظرم تجدید نظر کنید
  و حزینه ی تهیه ی این کتاب رابه انجمن تحمیل نکنید
  و اگر هم قرار است آموزش بدید
  یک حزینهیی از سازندگان برنامه تلوایت و بلاین گرام بگیرید
  چون این بعد در کشور روال میشه و مردم برنامه میسازند و آموزشش را نمیدن و توقع ایجاد میشه
  موفق باشید

  • 11.1
   maliwerdi says:

   شما هم برو آموزش برنامه تلگرام را از خود سازنده اش بگیر ببینم اصلا تحویلت میگیره پسر خوب؟ احساساتی صحبت میکنی و البته با گوشه و کنایه! پسر جان، شمایی که داری راجع به حقوق کاربران صحبت میکنی مگه همین تلگرام نبود که چندین و چند بار امثال من و تو طومار جمع کردیم که بابا بیا این کار رو برای ما نابینایان انجام بده؟ چه شد؟ تحویلمان گرفت؟ برو خدا خیرت بده!

 12. 12
  maliwerdi says:

  سلام! آموزش ساده ای از نحوه کار با این دو نرم افزار توسط یکی از دوستان گل تهیه شده است! چه لزومی به دوباره کاری و حیف و میل کردن وقت و انرژی و پول داره من نمیدانم!

 13. 13

  با سلام و احترام. با توجه به فیلتر شدنِ تلگرام لطف کنید نحوه استفاده از psifon و hotspot sheald رو برای نابینایانِ مبتدی آموزش بدید تا با عبور از فیلترینگ بتونن پولی که بابَتِ خریدِ telelight و blindgram دادن رو حلال کنن. چون ظاهرا حالا حالا ها این فیلترینگِ مقطعی ادامه خواهد داشت. سپاس از زحماتِ شما

  • 13.1

   خخخخ، خخخخخ! راستی برا اندروید چی هست از این آبنباتا؟ چندتا معرفی کنید.

   • 13.1.1

    سلام. تو گوگل پِلِی سرچ کنید: hotspot sheald free, psifon3, super vpn و… اصلا anty-filter بزنید مورد میاره واستون فت و فراووووون. البته psifon مخصوصِ کامپیوتر رو که هر کار می کنم نمی تونم ازش استفاده کنم و لپتاپم هنگ می کنه اما هنوز نسخه ی اندرویدشو رو گوشیم تست نکردم ولی به یه نفر دادم اون داره الآن از تلگرام استفاده می کنه. راستی دوستانِ موجِ نور، از شما یه خواهشِ دیگه هم دارم. با توجه به اینکه اینترنت برگشته تقریبا به حالتِ سابق در سال ۱۳۹۲ به قبل، کتابچه ای می تونید ضبط کنید که ما کنترل داشته باشیم رو اعصابمون یا خیر؟ یه ذره هم اگه ممکنه تمرکزتون رو بذارید رو ضبطِ غیرِ کامپیوتری و بالاخص روانشناسی و روان درمانی. این درخواستم واقعا شوخی نیست. باز هم بابَتِ زَحَماتِ بی شائبه و گرانسنگتون سپاسگزارم. پیروز و بهروز باشید

 14. 14

  با سلام و خسته نباشید به خدمت همکاران محترم انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان.
  با آرزوی توفیق روز افزون برای شما و سایر همکاران که خدمات ارزنده ای به جامعه نابینایان انجام میدهید.
  بنده هم معتقدم که نیازی به ضبط آموزش نیست, چرا که اولاً این برنامهها چه Blindgram و چه telelight ساده هستند و زبان کاربریشان فارسیت و برای کاربران سهلالوصول هست, ثانیاً, پیش از این نیز یعنی از زمان انتشار این برنامهها تا الآن عزیزانی اقدام به آموزش این برنامهها نمودند, نظیر آموزشی که بهنام نصیری در سایت شب روشن برای بلایندگرام منتشر کرد و همچنین آموزشی که سیروس شکاری برای تللایت منتشر کرد و در کانال مربوطه قرار داد.
  لذا با توجه به توضیحات بالا بنده شخصاً نظرم اینه که نیازی به تدوین کتابچه ای مدون برای این برنامهها نیست.
  با تشکر.

 15. 15

  درود و سلام خدمت همه دوستان، قبل از هر مطلبی به خاطر بروز برخی مشکلات که باعث تاخیر در پاسخ‌گویی شد پوزش می‌طلبیم؛ ضمناً چون اکثر عزیزان نظر مشابه داشتند از پاسخ تک تک به آنها می پرهیزیم و از همه تشکر می‌نماییم. نظرات دوستان به مسؤولان انجمن منعکس خواهد‌شد تا امر عزیزان انجام شود.
  به امید روزهای روشن‌تر و پر از موفقیت و سربلندی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *