دستان معجزه گر متعهد شاهزاده قاجار

درود به تمامی دوستان گرامی قبل از هر گونه حرفی من هم به نوبه خودم فوت آقای چشمه را به خانواده و اهالی این تارنما تسلیت عرض می کنم و امیدوارم روح این بزرگوار غریق رحمت خداوند متعال قرار بگیرد و آنچه زندگی یک انسان را پر بار در تاریخ ثبت می کند آن است که شخص به قدر توان خود اثری را برای آیندگان به جا بگذارد, یک اثر نیکو و مفید به حال تمامی انسانها یا گروهی از ابنا بشر.

حالا می رویم سراغ یادداشت امروز……..

در نیمه پایانی سلطنت قاجار که اوج بی کفایتی این سلاطین را در خود جمع کرده بود و یک جا بر سر مردم و جامعه ایران سرازیر شده بود, شاهزادگانی از دل این خاندان بیرون آمدند که در این همه بی نظمی, فقر, بدبختی و فساد واقعا برای مردم و جامعه ایران معجزه بود. در میان اصلاحاتی که از دوره عباس میرزای ولیعهد آغاز شده و به قائم مقام و میرزا تقی خان امیر کبیر رسیده بود و ادامه آن را امثال میرزا حسین خان سپهسالارها و مخبر الدوله ها و مخبر السلطنه ها و امین الدوله ها به دست گرفته بودند, از تبار فتح علی شا شخصی پا به عرصه این گیتی گذاشت که به حق باید او را آغازگر راه چشم پزشکی نوین در ایران دانست.

یحیی میرزا شمس ملقب به لسان الحکما فرزند عبد الحسین میرزا شمس الشعرا فرزند محمد غلی فرزند فتح علی شا یکی از این شاهزادگان بود که در آغاز به نقاشی عشق می ورزید و پیش نوکری از نوکران عموزاده خود مشق نقاشی می کرد ولی زمانه مسیر او را طوری قرار داد که جز گروههای نخستین اعزامی به فرانسه بود تا در آنجا بتواند افتخار اولین ایرانی را به دست آورد که در علم چشم پزشکی نوین صاحب مدرک شود و با یاد بیماری استاد نقاشش و عشق به مردم ایران به وطن خود بازگردد و خانه خود را محلی برای درمان بیماریهای چشمی قرار دهد.

کار به اینجا ختم نمی شود او با نوشتن کتاب شعاع العیون رؤیای تأسیس مرکزی بزرگتر را برای چشم پزشکی ایران در سر می پروراند تا بتواند آنجا را مرکز تحقیقات چشم پزشکی ایران قرار دهد و گاهی هم به رایگان دست مستمندان را برای درمان بیماریهای چشمشان بگیرد. پروفسور محمد غلی شمس فرزند لسان الحکما رؤیای پدر را به سر انجام رساند و با تأسیس بیمارستان فارابی قدم در راه تحول بزرگ برای چشم پزشکی ایران برداشت.

او در سال های نخست حکومت رضا شا به فرانسه رفت و پس از طی کردن مدارج عالی توانست اولین ایرانی باشد که افتخار لقب پروفسور در رشته چشم پزشکی را به دست بیاورد. محمد غلی جوان به درخواست شا برای درمان بیماری چشم او به ایران بازگشت و پس از سلامت چشم شا درخواست تأسیس بیمارستان را مطرح کرد و شا راضی به این کار شد و درمانگاه کوچک فارابی شروع به کار کرد. او که خصلت مردمداری پدر را علاوه بر تخصص به ارث برده بود به همراه گروهی از چشم پزشکان اروپایی به جنوب ایران رفت که در آن زمان مردم از بیماریهای چشمی رنج می بردند. پروفسور شمس در شهر شوشتر که در آن زمان به شهر کوران معروف بود به درمان مردم و آموزش پزشکان جوان اهتمام ورزید و بعد از مدتی به تهران بازگشت تا به فعالیتهای خود در بیمارستان فارابی ادامه دهد. این پدر و پسر جز اولین کسانی بودند که به جراحی چشم و پیوند قرنیه به سبک جدید در ایران دست زدند و با افتخار در تاریخ ایران ماندگار شدند.

فرزند پروفسور شمس یعنی دکتر هرمز شمس راه این پدر و پسر را به خوبی ادامه داد و در همان بیمارستان فارابی به همراه پدر پزشکان متعهد را برای جامعه ایران آموزش داد.

در پایان آرزو می کنم که پزشکان ایرانی در تمامی دنیا به مانند این خاندان متعهد, مردمدار و متخصص باشند و بدانند که همیشه برای نام ایران و مردم ایران خدمت کنند.

درباره اسماعیل ترکی دستگردی

درود اگر یادداشت را خواندید نظری بدهید تا نکته ای یاد بگیرم با سپاس esmaeiltorki.3752@gmail.com و دوباره سپاس
این نوشته در تاریخ ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

7 Responses to دستان معجزه گر متعهد شاهزاده قاجار

 1. 1
  رعد بارانی says:

  سلام .چه جالب . خیلی از خوندن این مطلب لذت بردم

 2. 2
  s313 says:

  سلام خیلی عالیییییییی بود . شاد باشید

 3. 3
  محمدحسین says:

  سلام اسماعیل جان مرسی زیااد واقعاً عالی بود

 4. 4
  ابراهیم says:

  سلام
  خیلی هم عالی بود اسم دکتر هرمز شمس رو شنیده بودم ولی نمیدونستم که پدرشونم دکتر چشم بودن
  بمرسی بابت پست

 5. 5
  مرضیه زارع says:

  سلام. وقت خوش. ممنونم مثل همیشه هم زیبا بود و هم مفید. پاینده باشید.

 6. 6
  اسماعیل ترکی دستگردی says:

  درود به تک تک دوستان با سپاس از اینکه یادداشت اینجانب را خواندید کاش روزی برسد که همه بخوانند و آگاه به گذشته بشوند و بی تفاوت نباشند در مورد خاندان شمس باید بگویم تحولگرایی این خاندان خیلی قابل توجه است و همین طور مردمگرایی این خاندان که متأسفانه بعید می دانم در بین پزشکان امروز این خصلتها را بتوان دید باز هم سپاس به خاطر وقتی که گذاشتید

 7. 7
  javanmardeh daana says:

  جالب بود خوشمان آمد.

دیدگاهتان را بنویسید