روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

سلااام و عرض ادب و احترام به گوش کنی های باحال و دوست داشتنی.
دیگه چیزی به ساعات پایانی سال 96 باقی نمونده. در این روز ها و ساعات پایانی فصل زمستون، توجه شما رو به داغترین اخبار جهان فناوری و تکنولوژی جلب میکنم.
این مجله خبری 27500 کلمه ای که توسط وبسایت نابینایان شرکت پکتوس گرداوری شده، حاوی پنجاه خبر و گزارش خبری، از آخرین خبر های دنیای فناوری هستش.
این شما، این هم آخرین شماره روی خط تکنولوژی در سال جاری.

عید نوروز پیشاپیش مبارک.

 

اختصاص پنل کاربری پیامک های تبلیغاتی به هر مشترک موبایل

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد که پنل کاربری پیامک های انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده به هر مشترک موبایل با امکان انتخاب نوع و محتوای پیامک ها اختصاص داده می شود.

به گزارش زومیت، به گفته ی نسترن محسنی، برای معضل ارسال پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده بدون رضایت مشترکان، در مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، راه حلی درنظر گرفته شده است؛ به نحوی که مقرر شده به هر مشترک تلفن همراه یک پنل کاربری اختصاص یابد که خود در ابتدا، پیامک هایی را که علاقه مند به دریافت آنها است، انتخاب کند.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارش داد که ممکن است این پنل کاربری از نوع اپلیکیشن یا وب بیس باشد و مشترک بتواند نوع پیامک هایی را که علاقه مند به دریافت آن است، انتخاب کند. به این ترتیب هر مشترک می تواند مشخص کند که برای مثال پیامک های اطلاع رسانی بانک ها را می خواهد اما پیامک تبلیغاتی برندهای پوشاک را نیازی ندارد.

وی با تاکید براینکه در آخرین مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، لزوم ارتباط بین شرکت های ارائه دهنده خدمات محتوایی (CP) و اپراتور موبایل دیده شده است، اضافه کرد: بر این اساس اگر اپراتورهای ارائه دهنده محتوای پیامکی بخواهند در حوزه پیامک های تبلیغاتی، ارزش افزوده و اطلاع رسانی فعالیت قانونی داشته باشند، باید الزامات این مصوبه را بپذیرند. در غیر این صورت چنانچه مطابق با این مصوبه فعالیت نکنند، تخلف محسوب شده و با اطلاع رسانی کاربر به رگولاتوری، جلوی فعالیت آنها گرفته می شود.

محسنی با اشاره به اقدامات متعددی که تاکنون از سوی رگولاتوری برای حل مشکلات پیامک های تبلیغاتی و ارزش افزوده ناخواسته صورت گرفته است، تاکید کرد: با راه اندازی سامانه ۸۰۰ امکان ثبت سرشماره های پیامکی ممکن شد و به دلیل عملکرد مناسب این سامانه، ارسال پیامک تبلیغاتی از سوی ارسال کنندگان از طریق شماره های شخصی آغاز شد. در این راستا نیز هم اکنون ضابطه این است که اگر در طول شبانه روز از طریق سرشماره های شخصی موبایل از یک تعدادی بیشتر و به شکل یکطرفه، این پیام ها ارسال شود، به عنوان اسپم شناخته شده و مسدود می شوند.

معاون رگولاتوری در مورد این موضوع که برغم اعلام شکایت مشترکان به سامانه ۸۰۰ برای درخواست قطع پیامک های تبلیغاتی، این پیامک ها مجددا ارسال می شوند، گفت: این مشکل برای پیامک های تبلیغاتی که از سرشماره های مشخص پیامکی ارسال می شود تا حدودی حل شده است و مشکل بیشتر مربوط به شماره های موبایل شخصی است که اقدام به ارسال پیام های انبوه می کنند که با راه اندازی پنل کاربری مشترکان موبایل، به زودی شاهد حل کامل این معضل خواهیم بود.

در آخرین مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مقررات جدیدی برای ارائه خدمات محتوایی پیامکی درنظرگرفته شده که بر مبنای این مصوبه، ارسال پیامک بدون اخذ اجازه قبلی از مشترک، توسط اپراتورها ممنوع است.

سونی اکسپریا ایکس زد 2 و اکسپریا ایکس زد 2 کامپکت اردیبهشت ماه به بازار ایران می آید

سونی موبایل در ایران طی مراسمی در بام تهران، از گوشی های اکسپریا ایکس زد ۲ و اکسپریا ایکس زد ۲ کامپکت رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، در مراسم رونمایی از گوشی های اکسپریا ایکس زد ۲ و اکسپریا ایکس زد ۲ کامپکت، اَشلی جان (مدیر بخش خاورمیانه و آفریقای سونی) اعلام کرد: ما بهترین زمان را برای حضور در ایران انتخاب کرده ایم؛ چرا که مردم برای سال نو با همه آداب و رسوم زیبایش، آماده  می شوند. ایران کشوری است با زیبایی های خیره کننده، میراث و فرهنگ غنی و در عین حال سرشار از تازه ترین فناوری ها؛ ترکیبی بی نقص از سنت و نوآوری.

به گفته  جان، ایران برای سونی موبایل کشور بسیار مهمی است و آن ها می توانند تازه ترین محصولاتشان را در آن معرفی کنند:

هدف ما در سونی موبایل توانا ساختن مردم به انجام کارهای بیشتر و غنی کردن زندگی شان با محصولاتمان است و باور داریم که یک دستگاه «هوشمند» باید برقراری ارتباط را آسان کند و شما را طوری از قید و بند برهاند تا بتوانید چیزهای بیشتری را از زندگی تجربه کنید و از آن ها لذت ببرید. ارتباط برقرار کردن باید آسان و عملی باشد و به جای تسلط بر سبک زندگی تان، آن را بهبود بخشد. ما به محصولات و خدماتمان که به طور فزاینده ای هوشمند و شخصی سازی شده اند، بسیار مفتخریم.

گوشی های اکسپریا ایکس زد ۲ و اکسپریا ایکس زد ۲ کامپکت هفته پیش در کنگره جهانی موبایل در شهر بارسلون رونمایی شدند.

بر اساس گزارش مدیر بخش خاورمیانه و آفریقای سونی، دستیار شخصی گوشی، محصول هوشمندی است که بدون دخالت دست شیوه جدیدی از ارتباطات را ارائه می کند.

گوشی های اکسپریا ایکس زد ۲ و اکسپریا ایکس زد ۲ کامپکت احتمالا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به بازار ایران عرضه خواهند شد.

اسنپ اپلیکیشن جذب راننده معرفی کرد

اسنپ در جهت بهینه سازی فرآیند ثبت  نام متقاضیان عضویت در ناوگان خود، از اپلیکیشن پروموتر اپ رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، اسنپ در نظر دارد سرویس دهی مناسبی در شب های شلوغ و پرترافیک پیش از عید به کاربران مسافر ارائه دهد و به همین دلیل، در این ایام از اپلیکیشن پروموتر اپ به صورت رسمی رونمایی کرده است. اپلیکیشن Promoter App حدود سه ماه به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته و اکنون وارد فاز اجرایی می شود.

پروموتر اپ اسنپ برای بازاریابان میدانی این سرویس هوشمند درخواست سفر در نظر گرفته شده است تا فرآیند عضوگیری با استفاده از فرم های کاغذی ثبت   نام برچیده و عملیات نام نویسی، ثبت مدارک و تأیید آن  به صورت دیجیتال و بر بستر اینترنت انجام شود.

پروموتر اپ تنها در اختیار بازاریابان مورد تأیید این سامانه قرار می گیرد و با استفاده از شناسه و رمز عبوری فعال می شود که اسنپ در اختیار آن ها قرار داده است. به عبارت دیگر پروموتر اپ در بازارهای اندروید و آی اواس، مانند گوگل پلی یا اپ استور، قرار نمی گیرد و اسنپ آن را روی دستگاه بازاریابان نصب می کند.

اپلیکیشن بازاریابان، با سطوح دسترسی متفاوت

ثبت  نام در ناوگان اسنپ در سه مرحله ی جذب، آموزش و احراز هویت انجام می شود. گروه جذب راننده (بازاریابی) اسنپ در سراسر ایران شامل بازاریابان میدانی، کارشناسان و کارشناسان ارشد بازاریابی هستند که فعالیت خود را در زمینه جذب راننده از طریق «پروموتر اپ» پیش می برند.

علی قاضی، یکی از مدیران ارشد توسعه اسنپ، درباره اپلیکیشن بازاریابان این سامانه می گوید: این اپلیکیشن برای جلوگیری از بروز خطای انسانی و سوءاستفاده های احتمالی در دو سطح دسترسی متفاوت طراحی شده است. دسترسی سطح یک برای بازاریابان میدانی و دسترسی سطح دو برای کارشناسان بازاریابی تعریف شده است.

وی درباره ی اینکه سطح دسترسی  ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند و با هر کدام چه کاری انجام می شود، می گوید: در دسترسی سطح یک، بازاریاب اسنپ، فرم ثبت   نام متقاضی را بررسی می کند و با کمک اپلیکیشن از تمام مدارک فرد متقاضی عضویت در ناوگان اسنپ (مانند کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه، بیمه نامه و سایر مدارک مورد نیاز) و همچنین چهره او عکس می گیرد و تمامی این اطلاعات و تصاویر را وارد «پروموتر اپ» می کند. پس از آن کارشناس بازاریابی اسنپ که دسترسی سطح دو برای او تعریف شده است، به وسیله «پروموتر اپ» کلیه مدارک را با اطلاعات داخل فرم الکترونیکی ثبت  نام تطبیق می دهد. در این مرحله تصویری که از متقاضی گرفته شده است با تصویر مدارک او تطبیق داده می شود. کارشناسان بازاریابی اسنپ هر یک سرپرست چندین بازاریاب هستند و متقاضیان تأییدشده توسط هر بازاریاب را کنترل می کنند. در این مرحله خودروهایی که بر اساس سن خودرو نیاز به بازرسی دارند نیز مورد بازرسی قرار می گیرند. در صورت تطابق اطلاعات ثبت شده متقاضی با اصل مدارک و سلامت خودرو، تأییدیه اول صادر می شود. در اینجا کار تیم احراز هویت آغاز می شود.

به گفته ی علی قاضی پس از این مرحله نیاز به تأیید سومی است که توسط تیم احراز هویت اسنپ و در دفتر این شرکت و به صورت مرکزی انجام می شود. در این مرحله، یک تیم چندین نفره مسئول تطابق مدارک و اطلاعات متقاضیان هستند و همه مدارک و اطلاعات یک بار دیگر بررسی می شوند.

بعد از انجام ثبت  نام و آغاز فعالیت رانندگان، عملکرد کاربران راننده بر اساس بازخورد مسافران به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه از سوی کارشناسان تحلیل داده کنترل می شود. تیم مدیریت کیفیت اسنپ با کاربران راننده ای که عملکرد مناسبی ندارند به سه طریق برخورد می کند: به دسته اول اخطار داده می شود، دسته دوم به طور موقت غیر فعال می شوند (شرط بازگشت این افراد گذراندن مجدد دوره آموزشی است) و با دسته سوم به طور دائم قطع همکاری می شود.

بر اساس گزارش قاضی، نتایج بررسی عملکرد کاربران راننده در اختیار کارشناسان ارشد بازاریابی نیز قرار می گیرد تا بتوانند عملکرد بازاریابان میدانی اسنپ را در جذب افراد بسنجند و بهبود بخشند.

بر اساس گزارش روابط عمومی اسنپ، با توجه به مکانیزه شدن فرآیند ثبت  نام و استفاده از اپلیکیشن مخصوص بازاریابان اسنپ هنگام جذب راننده جدید، امکان بروز خطا و همچنین دور زدن سیستم ثبت   نام توسط افراد سودجو وجود ندارد.

خودروی مفهومی و خودران رنو EZ-GO معرفی شد

خودروی مفهومی، الکتریکی و خودران رنو EZ-GO با قابلیت استفاده در سیستم حمل ونقل شهری و سطح چهار خودمختاری معرفی شد.

به گزارش زومیت، رنو EZ-GO یک خودروی الکتریکی خودران و مشترک است که برای رانندگی در شهر و مناطق اطراف آن و نیز برای حمل ونقل مسافر طراحی شده است؛ این خودروی خودران که قادر به سوار کردن همزمان ۶ مسافر است، همراه ایستگاه اختصاصی ارائه خواهد شد که با محیط اطراف خود ترکیب می شود. در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ از این خودروی خودران رنو، رسما رونمایی خواهد شد.

رنو EZ-GO چیزی بیش از یک خودروی مفهومی به نظر می رسد؛ یک وسیله نقلیه شهری یا شاید خودروی خدماتی است که به عنوان بخشی از اکوسیستم شهر هوشمند که توسط دولت ها، شهرداری ها و بخش خصوصی توسعه می یابد، خدمت می کند. پلت فرم ماژولار آن اجازه می دهد تا برای سایر کاربردهای احتمالی نیز استفاده شود. رنو EZ-GO اولین عضو خانواده ای از خودروهای مفهومی است که تا سال ۲۰۱۸ معرفی خواهند شد. در استراتژی طراحی چرخ زندگی رنو با نام “گل”، این خانواده مفهومی مظهر گلبرگ “کار” است.

حمل ونقل همگانی برای همه

رنو EZ-GO راه حلی برای مشکل فزاینده حمل ونقل همگانی فراهم می کند. این خودروی خودران از طریق یک سرویس رزرو فوری در برنامه کاربردی گوشی هوشمند، یا از ایستگاه های داخل شهر (بسته به اولویت کاربر)، کار می کند.

این خدمات ممکن است توسط سازمان های خصوصی یا عمومی اداره شود. رنو EZ-GO می تواند به طور بالقوه ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته کار کند و خدمات خودرو و حمل ونقل عمومی مانند مترو و اتوبوس را تکمیل می کند. خودروی خودران رنو ترکیبی از انعطاف پذیری و راحتی حمل ونقل فردی را با کارایی و ایمنی ارائه شده توسط سیستم حمل ونقل همگانی فراهم می کند.

نقش دوگانه در شهرها

رنو EZ-GO نشان دهنده چشم انداز رنو در مورد آینده خدمات حمل ونقل بر اساس تقاضا است که می تواند یک دارایی واقعی برای هر شهر باشد؛ محصول مفهومی رنو به طور بالقوه طرحی نمادین و قابل تشخیص محسوب می شود، که نشان دهنده ی فلسفه و تعهد این شرکت برای ارائه حمل ونقل پایدار و کارآمد برای همه است. بیش از این جنبه نمادین، جنبه های عملکردی رنو EZ-GO باعث می شود تا بتواند نقش دوگانه ای در شهرها ایفا کند.

اول از همه، مسافرت را برای همه آسان می کند، خواه به عنوان یک خودروی حمل ونقل خودران یا این که به عنوان بخشی از چارچوب خدمات شهری در نظر گرفته شود. خدمات حمل مسافر از خانه تا محل کار (یا خانه تا مدرسه و دیگر اماکن عمومی) یا از ایستگاه تا ایستگاه، بخشی از قابلیت های بالقوه خودروی خودران رنو EZ-GO محسوب می شود. اشتراک این خدمات باعث مقرون  به صرفه بودن خودرو خواهد شد در حالی که انجام سفرهای ساده تر برای کاربران، باعث کاهش استرس و انتخاب گزینه های شخصی و حرفه ای می شود. فعالیت های اوقات فراغت و کار نیز به جای رانندگی برای کاربران انجام خواهد شد.

 

علاوه بر این، خودروی مفهومی رنو EZ-GO تاثیر مثبتی بر وضعیت شهرها دارد. طبیعتا استفاده از این خودرو باعث بهبود جریان ترافیک و کاهش تعداد پارکینگ های موردنیاز می شود؛ رنو EZ-GO علاوه بر تشویق شهروندان به استفاده از خدمات حمل ونقل عمومی بسیار قابل احترام، بدون آلودگی و ساکت است. این ویژگی ها به لطف طراحی بدون انتشار آلایندگی، سیستم های هوشمند شبکه و باتری هوشمند بدست می آید.

نمای ظاهری عجیب و جذاب خودروی مفهومی خودران رنو EZ-GO به همراه ارتفاع محدود و سطوح شیشه ای بزرگ، پنجره ای واقعی به روی شهر خواهد بود که کمتر از یک اتوبوس یا تاکسی معمولی آشکار است. در نهایت، ایستگاه های درختی رنو EZ-GO با زیبایی بی نظیری به منظره شهری متصل می شوند. زاویه کم ایستگاه نشستن یا ایستادن را برای مردمی که چمدان دارند، داخل کالسکه یا صندلی چرخ دار هستند یا حتی با عصا راه می روند، آسان می کند. نیمکت های آن راحت هستند و برای لم دادن و نشستن راحت، بدون تقسیم فضا بین مسافران ساخته می شوند؛ صفحه نمایش ایستگاه اطلاعات مفیدی در مورد شهر ارائه می دهد که به همه کمک می کند، حتی کسانی که از رنو EZ-GO استفاده نمی کنند.

ایمنی؛ اولویت مهم رنو EZ-GO

آمارها نشان می دهد که رانندگی خودران منجر به کاهش چشم گیر تعداد حوادث رانندگی می شود. خودروی رنو EZ-GO دارای توانایی رانندگی خودران سطح چهار است که در محدوده مقیاس سطح پنج خودمختاری بین المللی SAE طبقه بندی می شود. این یعنی خودروی خودران قادر به کنترل فاصله ی خود از وسیله نقلیه قرار گرفته در جلو، نگهداری در خط حرکت، تغییر مسیر رانندگی (به عنوان مثال هنگام دور زدن) و پیچیدن به صورت خودکار در محل تقاطع است. همچنین می تواند در مواردی که حادثه ای استثنایی در مجاورت آن اتفاق بیفتد، به طور خودکار یا از طریق اتصال آن با مرکز نظارت در مسیر ایمن حرکت کند؛ این نوعی فناوری به شمار می رود که در حال حاضر توسط شرکت آلیانس (Alliance) توسعه یافته است.

خودروی خودران رنو EZ-GO در مقایسه با خودروهای معمولی یا تاکسی، به دلیل سرعت محدود خود (۴۸ کیلومتر بر ساعت) از ایمنی بالایی برخوردار است؛ دهانه جلوی وسیع خودرو هنگام ورود و خروج از جاده برای مسافران ایمن است و نور نشانگری وجود دارد که روی زمین می افتد و به سرنشینان نشان می دهد که پلت فرم خودران رنو EZ-GO کجا توقف خواهد کرد.

ایمنی نیز برای کاربران و افراد دیگر شهر در نزدیکی وسیله نقلیه تامین می شود؛ به دلیل الگوی نوری که نشان می دهد خودرو در حالت خودران است، پیام هایی از طریق نوارهای نوری (به عنوان مثال نشان دادن پیکان برای عابران پیاده هنگام عبور از جاده) و صداهای بیرونی ارسال می شود که حضور خودروی خودران را به عابر پیاده و دوچرخه سواران اطلاع می دهد.

خودروی الکتریکی خودران e-SIV سانگ یانگ معرفی شد

برند کره ای سانگ یانگ شاسی بلند مفهومی، الکتریکی و خودران e-SIV را برای رونمایی در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ معرفی کرد.

به گزارش زومیت، سانگ یانگ (SsangYong) خودروی مفهومی e-SIV خود را در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ معرفی کرده است که به عنوان یک مدل استراتژیک رویکرد آینده برند کره ای (متعلق به ماهیندرای هند) را به سمت خودروی الکتریکی، متصل و رانندگی خودران نشان می دهد.

سانگ یانگ به عنوان خودروساز متخصص در تولید شاسی بلند، طیف وسیعی از خودروها را برای استفاده در جاده، آف رود و در هر دو محیط شهری و تفریحی توسعه داده است. شاسی بلند مفهومی e-SIV یک خودروی الکتریکی محسوب می شود که از نظر اندازه در بخش متوسط جای می گیرد و پنجمین خودروی مفهومی الکتریکی این شرکت است که به نمایش گذاشته شد. مدل های قبلی شامل KEV1 در سال ۲۰۱۰، KEV2 در سال ۲۰۱۱، e-XIV در سال ۲۰۱۲ و تیوولی EV-R در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۵ نشان داده شدند، که نشان دهنده ی تعهد این برند تجاری به خودروهای الکتریکی است.

e-SIV که مخفف کلمات خودرو اتصال دهنده الکترونیکی هوشمند (electronic Smart interface Vehicle) است، برای نشان دادن رویکرد سانگ یانگ به ایجاد راه حلی جدید برای حمل ونقل متصل و رانندگی خودران توسعه داده شده است. این شرکت به نتیجه رسیده که تغییر در حمل و نقل آینده تنها از منافع مصرف کننده، تعامل و تجربه حاصل خواهد شد و خودروی مفهومی e-SIV به ایجاد نسل بعدی شاسی بلندهای الکتریکی کمک می کند. شاسی بلند e-SIV با طراحی جمع وجور، متعادل و پویا برای تولید یک خودروی منحصربفرد اسپرت در آینده، براساس طراحی نسل آینده شاسی بلند سایز متوسط سانگ یانگ ساخته می شود.

مفهوم فناوری

شاسی بلند e-SIV به بینش طراحی خودرویی برای افراد شاغل تحقق می بخشد. آرزوی سانگ یانگ ساخت خودرویی است که با اتصال هوشمند و آخرین فناوری، برای تبدیل شدن به فضای ارتباطی سیار ترکیب می شود. از طریق دستگاه تشخیص صدا مبتنی بر یادگیری ماشینی، اینترنت و پیشرفته ترین سیستم ناوبری خودران، سانگ یانگ خودرویی برای مردم و آینده ایجاد خواهد کرد.

رانندگی خودران

فناوری رانندگی خودران (مستقل) برای شاسی بلند e-SIV از سیستم حسگر دوربین و رادار استفاده می کند. فناوری خودران سطح ۲ قادر است خودرو را هنگام سفر در خط حرکت خود حفظ کرده و فاصله ایمن بین e-SIV و دیگر وسایل نقلیه موجود در جاده را رعایت کند. با اضافه کردن یک حسگر بیش تر برای افزایش قابلیت ردگیری اتوماتیک مسیر و عملکرد رانندگی فعال، فناوری خودران شاسی بلند مفهومی به سطح ۳ ارتقا می یابد.

قابلیت اتصال

عملکرد خودروی متصل در شاسی بلند e-SIV سانگ یانگ شامل سه بخش اصلی است؛ در مرحله ی اول، می توان باتری را با استفاده از یک برنامه کاربردی تلفن هوشمند و از راه دور شارژ کرد. با کمک پایش درصد پیشرفت شارژ از راه دور و بهره گیری از ارتباط LTE می توان از خدمات اختصاصی خودروی متصل الکتریکی بهره مند شد. علاوه بر این اطلاعات ایستگاه شارژ را به صورت لحظه ای مدیریت می کند، محدوده رانندگی را براساس میزان شارژ باتری پیش بینی کرده و مسیر رانندگی مطلوب را مطابق با آن انتخاب خواهد کرد.

در بخش دوم، خدمات مخابراتی امکان کنترل راه دور تعدادی از کارکردهای خودرو را ممکن می کند. این کارکردها شامل روشن و خاموش کردن خط قدرت پیشرانه، تهویه مطبوع، عیب یابی و مدیریت خودرو، رانندگی اضطراری در صورت حادثه و حتی پشتیبانی ایمنی راننده است.

بخش سوم مربوط به خدمات سیستم اطلاعاتی و سرگرمی است. این بخش قابلیت شخصی سازی خدمات رفاهی را برای افزایش راحتی سرنشین از طریق تشخیص گفتار و یادگیری ماشینی ایجاد می کند و از طریق مشارکت برای مدیریت موسیقی، رادیو و کنترل ارتباطات خانگی به کار می رود. سرویس خودروی متصل در شاسی بلند خودران e-SIV سانگ یانگ، برای بهبود ایمنی و راحتی سرنشینان در نظر گرفته شده است.

مرسدس میباخ S کلاس به چراغ های گرافیکی مجهز می شود

مرسدس میباخ S کلاس به چراغ های جدید، با قابلیت نمایش شکل های متنوع روی جاده، مجهز خواهد شد.

به گزارش زومیت، مرسدس میباخ S کلاس یکی از لوکس ترین خودروهای جهان است که وجود آن در خیابان، جلب توجه بسیاری از رانندگان و عابران پیاده را به دنبال خواهد داشت. نمایش جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری های مرسدس بنز در مدل های S کلاس به یک سنت تبدیل شده است. لوکس ترین محصول مرسدس بنز، به فناوری پیشرفته ی چراغ های جلو، موسوم به روشنایی دیجیتال (Digital Light) مجهز شده است. این چراغ ها با ارائه ی نهایت دید ممکن برای راننده، مزاحمت و اختلالی در دید دیگر خودروها ایجاد نمی کنند و البته قابلیت جالبی برای نمایش انواع شکل و علامت روی جاده در اختیار دارند.

در این فناوری، به ازای هر چراغ جلو بیش از یک میلیون میکرورفلکتور (Microreflector) و در مجموع حداقل دو میلیون میکرورفلکتور وجود دارد. چراغ ها به سنسورها، دوربین ها و سیستم رهیاب ماهواره ای خودرو متصل شده اند و با ذخیره سازی مسیرهای طی شده، به صورت خودکار در هر منطقه و شرایط مختلف، میزان روشنایی تنظیم می شود. در صورت وجود خودرو در روبرو، چراغ ها به طور خودکار با تنظیم مناسب بین میکرورفلکتورها و روشنایی لازم، بدون ایجاد اختلال در دید راننده ی روبرو، بهترین عملکرد ممکن را ارائه می دهند.

قابلیت دیگر چراغ های دیجیتال مرسدس، انعکاس انواع شکل ها و علامت ها روی جاده است. این فناوری با توجه به فعال بودن هر کدام از سیستم های کمکی و ایمنی، علامت های لازم را به طور خودکار روی جاده منعکس می کند.

به عنوان مثال در جاده هایی که در حال تعمیر هستند، خطوط مستقیم برای راهنمایی بیشتر راننده نمایش داده می شوند. یا در صورت تشخیص عابر پیاده در جاده، علامت فلش به سمت عابر منعکس می شود. انواع علامت های هشداردهنده ی سرعت، انحراف از مسیر، وجود اجسام در نقطه ی کور، فاصله تا خودروی روبرو و حتی علامت آب وهوای برفی با چراغ های دیجیتال روی جاده نمایش داده می شوند.

سیستم چراغ های دیجیتال برای تعداد محدودی از مشتریان مرسدس میباخ S کلاس که در نیمه ی اول سال ۲۰۱۸ خودروی خود را تحویل می گیرند، در نظر گرفته شده است. البته در بیانیه ی رسمی مرسدس امکان مجاز نبودن استفاده از این فناوری در کشورهای مختلف ذکر شده است. مطمئناً نمایش علامت های مختلف روی جاده توسط یک خودرو، مورد تأیید سازمان  راهنمایی و رانندگی تمام کشورها نیست و احتمالاً به عنوان عامل اصلی حواس پرتی دیگر راننده ها تعریف می شود.

اینستاگرام مشغول توسعه حالت عکاسی پرتره است

پس از انتشار شایعاتی مبنی بر افزوده شدن قابلیت تماس صوتی و تصویری به اینستاگرام، اکنون به نظر می رسد که قابلیت عکاسی پرتره نیز به زودی به این اپلیکیشن اضافه خواهد شد.

به گزارش زومیت، به نظر می رسد اینستاگرام مشغول آزمایش قابلیت جدیدی برای اپلیکیشن  موبایل خود است. تنها چند روز پس از آنکه اعلام شد پشتیبانی از تماس صوتی و تصویری به اپلیکیشن این شبکه ی اجتماعی افزوده خواهد شد، وب سایت تک کرانچ گزارش می دهد که شواهدی مبنی بر اضافه شدن حالت پرتره به این اپلیکیشن وجود دارد. حالت پرتره در گوشی  هوشمند به قابلیتی گفته می شود که طی آن پس زمینه ی تصویر به صورت مصنوعی تار و روی سوژه تٔکید می شود.

تک کرانچ در گزارش خود به وجود یک آیکون در نسخه ی اندروید اپلیکیشن اینستاگرام اشاره می کند. این آیکون که از آن با نام «آیکون شاتر پرتره» یاد می شود، ظاهرا در رابط دوربین استوری های اینستاگرام پدیدار خواهد شد و کاربران می توانند از بین حالت های مختلف عکس برداری، به دلخواه یکی را انتخاب کنند. این موضوع نشان می دهد که اینستاگرام در پاسخ به ویژگی حالت پرتره در آیفون ۷ و نسل های جدیدتر و همچنین دیگر گوشی های مختلف اندروید، اقدام به افزودن چنین قابلیتی به اپلیکیشن خود کرده است.

اینستاگرام در واکنش به درخواست ارائه ی اطلاعات بیشتر، از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. با این حال، تک کرانچ اشاره می کند هنگامی که شواهدی مبنی بر وجود قابلیت اشتراک گذاری تصاویر Giphy GIF یافت شد، این شرکت همین واکنش را نشان داد؛ اما تنها چند هفته ی بعد این قابلیت را به صورت عمومی منتشر کرد.

هرچند این آیکون در نسخه ی اندروید اپلیکیشن اینستاگرام یافت شده؛ اما به احتمال فراوان در نسخه ی آی اواس نیز در حال آزمایش است. هفته ی گذشته، آیکون های تماس صوتی و تصویری در نسخه ی اندروید اینستاگرام ظاهر شدند و توسعه دهندگان در مدت تنها چند ساعت توانستند به وجود این قابلیت در نسخه ی آی اواس پی ببرند.

در حال حاضر، دستگاه هایی نظیر آیفون ۱۰ و گوگل پیکسل ۲ از ویژگی اختصاصی پرتره بهره مند هستند و کاربران آن ها می توانند تصاویر پرتره ی ثبت شده با دوربین گوشی خود را به راحتی وارد اینستاگرام کنند؛ اما بهره مندی مستقیم از قابلیت ثبت چنین تصاویری می تواند در مقایسه با اسنپ چت یک مزیت مهم برای اینستاگرام محسوب شود.

آزمایش شبکه ی ماهواره ای اینترنت جهانی چین، امسال آغاز خواهد شد

پس از برنامه اسپیس ایکس برای اینترنت ماهواره ای جهانی، این بار چین برنامه ی اینترنت جهانی خود را برای سال جاری میلادی اعلام کرده است.

به گزارش زومیت، سال گذشته اسپیس ایکس چند ماهواره را برای تست برنامه های ارائه  ی اینترنت جهانی به مدار فرستاد. حالا سازمان  علوم فضایی و صنایع چین (CASIC)، اعلام کرده است که در سال جاری تست ماهواره ی جهانی خود را آغاز خواهد کرد. بر اساس اعلام ژانگ ژونگیانگ، رئیس دومین آکادمی CASIC، اولین ماهواره با هدف تست فناوری پهنای باند، در مدار پائینی زمین قرار خواهد گرفت. این ماهواره می تواند در هر ثانیه، ۵۰۰ مگابایت داده انتقال دهد. پرتاب این ماهواره ی آزمایشی در راستای عملی کردن پروژه ی هونگیان با ۱۵۶ ماهواره است.

پس از ارسال یک ماهواره به فضا، چهار ماهواره ی دیگر هم قبل از سال ۲۰۲۰ ارسال خواهند شد. به طور کلی  یک شبکه ی کامل تا سال ۲۰۲۲ پوشش جهانی را در بر خواهد گرفت. با اینکه اغلب ماهواره ها در ارتفاع تقریبی ۳۶ هزار کیلومتری از سطح زمین در چرخش هستند، این ماهواره ها در فاصله ی ۱۰۰۰ کیلومتری باقی می مانند. نشریه ی Nation از قول ژانگ می گوید:

صرف نظر از این که کاربرها در بیابان، دریا یا هواپیما باشند، هونگیان امکان استفاده از خدمات پهنای باند اینترنتی را برای آن ها فراهم می کند.

هواوی میت 20، نوا 3 و انجوی 8 در سال ۲۰۱۸ عرضه خواهند شد

هواوی تا پایان سال جاری میلادی، گوشی های میت ۲۰ و نوا ۳ را معرفی خواهد کرد. هواوی پی ۲۰ در فروردین ماه رونمایی خواهد شد.

به گزارش زومیت، هواوی برای عرضه گوشی های جدید خود در سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی کرده است و در صورتی که اطلاعات به دست آمده از چین صحت داشته باشد، میت ۲۰، انجوی ۸ و نوا ۳ تا پایان سال توسط این شرکت چینی رونمایی خواهد شد. در حال  حاضر هواوی برای رونمایی از گوشی های پی ۲۰، پی ۲۰ پلاس (یا پی ۲۰ پرو) و پی ۲۰ لایت در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) برنامه ریزی کرده است.

با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داریم، میت ۲۰ و میت ۲۰ پرو به ترتیب به صفحه نمایش ۵.۹ و ۶ اینچی با رزولوشن Full HD و Quad HD مجهز خواهند بود. نسخه پایه هر دو گوشی، ۴ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه خواهد داشت؛ با این حال می توان نسخه دیگری از آن ها را با ۶ گیگابایت رم و دو برابر حافظه داخلی بیشتر یعنی ۱۲۸ گیگابایت، خریداری کرد. البته مدل میت ۲۰ پرو در یک نسخه دیگر با ۶ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه نیز عرضه خواهد شد؛ احتمالاً این مدل، میت ۲۰ پورشه دیزاین (Mate 20 Porsche Design) است. شرکت هواوی، نسخه پورشه دیزاین فبلت میت ۱۰ و میت ۹ را عرضه کرده است و بعید نیست این روند با رونمایی از اعضای جدید سری میت ادامه پیدا کند.

جانشین میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو به دوربین دوگانه ۱۲ و ۲۰ مگاپیکسلی مجهز خواهند بود و  از سنسور ۸ مگاپیکسلی برای عکاسی سلفی استفاده می کنند. میت ۲۰ و میت ۲۰ پرو در ماه اکتبر به صورت رسمی معرفی خواهند شد. ارزان قیمت ترین گوشی سری میت، ۶۱۴ دلار قیمت خواهد داشت و نسخه رده بالای آن (احتمالاً میت ۲۰ پورشه دیزاین) با قیمت ۱۴۱۹ دلار عرضه می  شود. در این لیست به گوشی های میت ۲۰ لایت و پی ۲۰ لایت با نام تجاری دیگری اشاره شده است.

جانشین نوا ۲ در ماه می عرضه می شود. با توجه به اطلاعات به دست آمده، نوا ۳ به صفحه نمایش ۶ اینچی FHD مجهز خواهد بود و از تراشه کرین ۹۶۰ استفاده می کند؛ این پردازنده در هواوی پی ۱۰ و میت ۹ به کار گرفته شده است. نسخه پایه جانشین نوا ۲، با ۴ گیگابایت رم همراه خواهد شد و ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی دارد؛ یک نسخه دیگر با ۶ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه عرضه می شود. نوا ۳ و نوا ۳ اس به دوربین دوگانه ۱۶ و ۲ مگاپیکسلی مجهز خواهند بود؛ البته سنسور ۲ مگاپیکسلی، قابلیت چندان خاصی ارائه نمی دهد و تنها عکاسی با افکت بوکه را امکان پذیر می کند. نوا ۳ با قیمت پایه ۴۲۵ دلار و قدرت مندترین نسخه آن با قیمت ۵۳۶ دلار عرضه خواهد شد. نوا ۳ اس که جانشین نوا ۲ اس خواهد بود، تا پیش از ماه دسامبر معرفی نمی شود و به تراشه کرین ۹۷۰ مجهز شده است.

در لیست به دست آمده، به  گوشی های دیگر هواوی از جمله انجوی ۸ (Enjoy 8) و انجوی ۸ پلاس (Enjoy 8 Plus) اشاره می شود که در نیمه ۲۰۱۸ با فاصله زمانی چندین ماه، عرضه خواهند شد. مدل انجوی ۸ اس (Enjoy 8S) در اواخر سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه خواهد شد. هر سه گوشی از سری انجوی ۸ به تراشه کرین ۶۷۰ مجهز می شوند.

همچنین اعلام شده است که گوشی های آنر وی ۱۰ پلی (Honor V10 Play) و آنر وی ۱۱ (Honor V11) در سال جاری میلادی معرفی خواهند شد. ضمن اینکه دو مدل آنر پلی ۷ و آنر پلی ۷ ای (Honor Play 7A) با قیمت مناسب عرضه خواهند شد. آنر ۱۰ به عنوان یک گوشی پرچم دار از سری آنر، در ماه ژوئن و مدل آنر ۱۰ لایت با فاصله زمانی شش ماهه و در اواخر پاییز رونمایی خواهد شد.

آیفون های ۲۰۱۹ فاقد بریدگی نمایشگر خواهند بود

طبق مجموعه گزارش های مختلف، نه تنها بریدگی موجود در نسل پیش روی آیفون ۱۰ کوچک تر خواهد شد؛ بلکه آیفون های ۲۰۱۹ به کلی فاقد هیچ گونه بریدگی خواهند بود.

به نقل از زومیت، به گزارش وب سایت ET News، اپل برای قرار دادن سیستم دوربین TrueDepth در نسل بعدی آیفون ۱۰ از بریدگی کمتری در نمایشگر استفاده خواهد کرد. علاوه بر این، آیفون های سال ۲۰۱۹ و پس از آن نیز به کلی فاقد هیچ گونه بریدگی خواهند بود.

این گزارش اشاره می کند که اپل امسال قصد عرضه ی ۳ مدل جدید از آیفون را دارد که شامل نسل دوم آیفون ۱۰ با نمایشگر ۵.۸ اینچ، یک مدل بزرگ تر با نمایشگر ۶.۵ اینچ به نام آیفون ۱۰ پلاس و یک مدل میان رده ی ۶.۱ اینچی می شود. مدل مقرون به صرفه ی آیفون ۲۰۱۸ برای کاهش قیمت مجهز به مشخصات فنی پایین تری نظیر نمایشگر LCD خواهد بود.

نکته ی قابل توجه در مورد آیفون های جدید، بهره مندی هر سه مدل از حاشیه های نازک تر و بریدگی کم تر نمایشگر است. در این گزارش آمده است:

اپل قصد دارد در پاییز سال جاری میلادی، دو مدل از آیفون با نمایشگر اولد و یک مدل با نمایشگر LCD عرضه کند. شنیده می شود که ابعاد نمایشگر مدل های مجهز به پنل اولد ۵.۸۵ اینچ و ۶.۴۶ اینچ خواهد بود؛ در حالی که مدل برخوردار از پنل LCD از نمایشگر ۶.۰۴ اینچی استفاده خواهد کرد. هر سه مدل آیفون های ۲۰۱۸ از قابلیت فیس آی دی بهره می گیرند و حاشیه های نازک تر و بریدگی نمایشگر کم تری خواهند داشت.

یک منبع ناشناس ادعا می کند که اپل تصمیم گرفته است بریدگی نمایشگر را از مدل های ۲۰۱۹ آیفون حذف کند. این منبع اشاره می کند که سومین نسل آیفون ۱۰ می تواند نخستین مدل آیفون با طراحی تمام صفحه و بدون هیچ بریدگی و حاشیه ای باشد. این منبع ناشناس می گوید:

اپل تصمیم گرفته است تا استفاده از بریدگی را در طراحی آیفون های ۲۰۱۹ کنار بگذارد و به همین منظور اکنون مشغول مذاکره با شرکت های مرتبط است. به نظر می رسد که اپل قصد دارد طراحی تمام صفحه را برای آیفون های جدیدش پیاده کند.

این گزارش ادعا می کند که تمام آیفون های ۲۰۱۹ نیز مجهز به سیستم احراز هویت فیس آی دی خواهند بود. با این وجود، هنوز معلوم نیست اپل چگونه قصد دارد حسگرهای مورد نیاز سیستم دوربین TrueDepth را بدون وجود بریدگی روی گوشی قرار دهد. احتمال می رود اپل برای حل این مشکل، سوراخ هایی را روی خود نمایشگر حفر کند یا از فناوری چندلایه ی بلک ماتریکس بهره بگیرد.

تحلیلگران موسسه ی Barclays نیز پیش بینی کرده اند هر سه مدل آیفونی که سال جاری میلادی عرضه می شوند، بریدگی کمتری در نمایشگر خواهند داشت. وب سایت ET News پیش از این گفته بود که اپل مشغول یافتن راه حلی برای ترکیب ماژول تشخیص چهره با ماژول دوربین است.

در هر صورت، شکی وجود ندارد که بریدگی سرانجام از طراحی آیفون ۱۰ حذف خواهد شد؛ با این حال، زمان دستیابی به این هدف هنوز نامشخص است.

طرح نوعی باتری جدید که می تواند در کمتر از ۳۰ ثانیه شارژ شود

با استفاده از نوعی باتری مبتنی بر الکترولیت محلول، می توان سرعت شارژ را به کمتر از سی ثانیه رساند.

به گزارش زومیت، یک روش جدید ساخت دستگاه ذخیره سازی انرژی الکترولیت آبی، می تواند سرعت شارژ را به بیست ثانیه برساند و آن را به گزینه ای بی نقص برای دستگاه های الکترونیکی قابل حملی که نیاز به تامین توان مداوم دارند، تبدیل کند.

با این که این مفهوم کلی طرح، جدید نیست، اما حاصل تلاش های گذشته در این زمینه، دستگاه هایی با توان و طول عمر مفید کم هستند. این روزها همه به دنبال یک فناوری قدرتمند برای ذخیره سازی هستند. اما این فناوری نه تنها باید فشرده، قدرتمند، پایدار بوده و به سرعت شارژ شود، بلکه باید با محیط زیست هم سازگار باشد و حتی در صورت جویده شدن هم لطمه ای به آن وارد نشود.

به همین دلیل، واسطه های ذخیره سازی آبی که به جای خمیرهای اشتعال پذیر یا سمی، از آب استفاده می کنند، به گزینه های امن و قابل اعتمادی تبدیل شده اند. اگرچه این نوع باتری ها نسبت به باتری های مدرن لیتیومی قابلیت اشتعال کمتری دارند و ارزان تر هستند، نحوه ی انتقال الکترون ها در آن ها دشوار است.

سلول های سازنده ی باتری به انتقال الکترون بین دو ماده می پردازند. محلول های آبی طیف ولتاژ بین دو نقطه  را بیشتر از پلتفرم های دیگر محدود می کنند و منجر به خوردگی سریع تر آند می شوند. این مسئله طول عمر  و قدرت کم را به دنبال خواهد داشت که برای عملکرد صحیح مناسب دستگاه هوشمند مناسب نیست.

بنابراین پژوهشگرهای مؤسسه ی علم و فناوری کره جنوبی (KAIST) روش جدیدی را برای این کار در نظر گرفتند و روش ساخت دستگاهی موسوم به خازن هیبریدی آبی (AHC) را تغییر دادند. خازن های هیبریدی ترکیبی از خازن و باتری هستند، الکترودها به ذخیره ی الکتروشیمیایی توان، به شکل شارژ الکترواستاتیک می پردازند. اضافه کردن یک محلول آبی از یون ها می تواند به انتقال جریان کمک کند.

به واسطه ی آندهای جفت شده با الکترولیت های مایع، باتری می تواند تنها با ۲۰ ثانیه از  شارج صفر به صد برسد

پژوهشگرها می توانند با استفاده از پلیمرهای گرافنی که جایگزین رساناهای فلزی قدیمی روی آند هستند، و همچنین به وسیله ساخت کاتد با توزیع نانوذرات اکسید فلز،  نواقص AHCهای قبلی را برطرف کنند. عملکرد شبکه ای از فیبرهای کوچک کربنی روی آند در انتقال الکترون ها به محلول آبی،  بهینه تر است و امکان ذخیره ی صد برابری تراکم توان را نسبت به دستگاه های قبلی می دهد، در عین حال ظرفیت را برای صدهزار شارژ حفظ می کنند. به واسطه ی آندهای جفت شده با الکترولیت های مایع، باتری می تواند تنها در ۲۰ ثانیه از  شارژ صفر به صد برسد. این نوع شارژ هزینه ی امنیتی یا اقتصادی ندارد.  شیمی دانی به نام جونگ کو کانگ می گوید: پیاده سازی و تولید این فناوری سازگار با محیط بسیار آسان است، به ویژه ظرفیت و پایداری بالای آن در مقایسه با فناوری های موجود می تواند بر تجاری سازی خازن های آبی تأثیر بگذارد.

از آنجا که نیازی به منبع قوی توان نیست، سرعت بالای شارژ این نوع باتری می تواند در سلول های فوتوولتائیک یا منابع توان میکرو، یک مزیت بزرگ باشد. البته برتری این نوع باتری ها نسبت به انواع لیتیومی زمان بر خواهد بود؛ اما سلول های ارزانی که می توانند شرایط سخت را بدون آتش سوزی کنترل کنند، بدون شک در آینده ی فناوری دستگاه های قابل حمل جایگاه خود را پیدا خواهند کرد.

ماده  ی شگفت انگیز گرافن امید ما را زنده نگه می دارد، در حال حاضر سامسونگ در حال بررسی پتانسیل خود روی موادی است که قادر به شارژ کامل تلفن های هوشمند در مدت زمان تقریبی ۱۲ دقیقه هستند. خازن های بهبودیافته با ارائه ی روشی متفاوت، مدت زمان شارژ باتری را کاهش می دهند؛ به طوری که بتوانید به فرد آن سوی مکالمه بگویید: یک درصد شارژ دارم ، الان با شما تماس می گیرم. هنوز کسی نمی داند که باتری های آبی با ویژگی شارژ سریع، چگونه جایگاه خود را در فناوری های ذخیره سازی پیدا می کنند؛ اما ارائه ی چنین سرعتی برای دستگاه های هوشمند و ارزان قیمت، محبوبیت این نوع باتری ها را افزایش خواهد داد.

عملکرد فراتر از حد انتظار اولین مزرعه بادی شناور جهان

اولین نیروگاه بادی شناور جهان در آب های اسکاتلند و دریای شمال توانسته است عملکردی فراتر از پیش بینی ها از خود نشان دهد و قدرت تامین انرژی ۲۰ هزار خانه را داشته باشد.

به گزارش زومیت، های ویند (Hywind) به عنوان اولین مزرعه بادی شناور جهان شناخته می شود که به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفته است. این نیروگاه کوچک در سواحل شهر ابردین اسکاتلند در دریای شمال قرار گرفته و توسط شرکت بلژیکی Statoil توسعه داده شده است. در آخرین فاز این پروژه، ۶ توربین در ماه اکتبر وارد چرخه تولید نیرو شدند که می توانند ۳۰مگاوات نیروی برق تولید کنند. از آن زمان تاکنون، این مزرعه بادی توانسته است به رقم ۶۵ درصد از فاکتور ظرفیت دست پیدا کند. فاکتور ظرفیت به نیروی تولید شده روی حداکثر ظرفیت قابل تولید توسط نیروگاه گفته می شود. برای مثال این فاکتور در نیروگاه های هسته ای به رقم ۱۰۰ درصد نزدیک است زیرا همیشه در حال فعالیت هستند.

بر اساس گزارش وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا، سلول های خورشیدی فتوولتایی به صورت میانگین فاکتور ظرفیتی در حدود ۲۷ درصد در سال ۲۰۱۷ داشته اند. این در حالی است که نیروگاه های آبی سنتی مانند سدها می توانند حدود ۴۵ درصد فاکتور ظرفیت داشته باشند. این مسئله باعث می شود استفاده از نیروی های تجدیدپذیر به دلیل عملکرد بهتر، محبوبیت بیشتری پیدا کند.

بادهای قدرتمند ساحلی می توانند انرژی الکتریکی بسیاری تولید کنند اما حتی بزرگترین توربین ها نیز محدودیت هایی در فعالیت دارند. این مزرعه بادی در ماه اکتبر سال میلادی گذشته شاهد طوفان اُفلیا بوده است. هم چنین طوفان ماه دسامبر نیز موجب وزش بادهایی با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت و شکل گیری موج هایی با ارتفاع ۸ متر شده بود. بنابر دلایل ایمنی، توربین ها طی این مدت خاموش شدند و پس از بهبود شرایط جوی به صورت خودکار فعالیت را از سر گرفتند. طبق گفته شرکت سازنده در وب سایتش، این توربین ها به کنترلرهای حرکتی مجهز هستند که هنگام شرایط جوی نامساعد می توانند زاویه پره ها را به صورتی تنظیم کنند که کمترین میزان برخورد با توده هایی هوایی را داشته باشند و از حرکت بیش از اندازه سازه ها جلوگیری کنند.

این توربین ها سازه های بسیار عظیمی هستند که طول آن ها به ۲۵۳ متر می رسد. از این مقدار تنها یک سوم روی سطح آب قرار دارد و بقیه آن در زیر آب جهت پایداری توربین قرار می گیرد. طول بدنه اصلی نیز در حدود ۱۷۸ متر هست و هر یک از پره ها ۷۵ متر طول دارند. قطعا باد های قدرتمند زمستانی بر روی افزایش عملکرد این نیروگاه تاثیر داشته اند و مقدار ذکر شده نمی تواند جهت میانگین کلی تولید نیرو برای تمامی فصول سال مورد پذیرش قرار گیرد. با این حال های ویند می تواند انرژی مورد نیاز ۲۰ هزار خانه را تامین کند و شرکت سازنده امیدوار است با پیشرفت فناوری، هزینه های مربوط به تولید آن کاهش پیدا کند. هدف این شرکت، رساندن قیمت هر مگاوات برق به ۵۰ الی ۷۵ دلار تا سال ۲۰۳۰ است.

سخنگوی این شرکت ادعا دارد که هدف آن ها بسیار جاه طلبانه  اما قابل دسترس است. به گفته او، بهبود طراحی و ساخت توربین های بزرگ تر در مزرعه های بادی وسیع تر موجب کاهش هزینه ها و بهبود زیرساخت مورد نیاز خواهد شد. شرکت بلژیکی اشاره دارد که نیروگاه های بادی ثابت تنها در مکان های معینی قابل تاسیس هستند که بیشتر در نزدیکی سوال قرار دارند؛ اما توربین های متحرک آن ها تنها به سواحل و آب های کم عمق محدود نخواهند بود و از این لحاظ برتری محسوسی دارند. سواحل غربی ایالات متحده، ژاپن و هاوایی مکان هایی هستند که به انرژی بسیار زیادی نیاز دارند و در عین حال وزش باد مناسبی را نیز تجربه می کنند و اطراف آن ها، آب های عمیق وجود دارد. چنین محل هایی می توانند پتانسیل بالایی برای استفاده از این توربین ها داشته باشند.

درمان های مبتنی بر LSD می توانند به سازماندهی مغز کمک کنند

بر اساس آخرین یافته ها، داروهای روانگردان مثل LSD، می توانند به درمان عارضه های مغزی کمک کنند.

به گزارش زومیت، در سال های گذشته، دانشمندان موفق به رونمایی از مزایای درمانی بالقوه ی داروهای روان گردان مثل سیلوسایبین و لایزرژیک دی اتیل آمید (LSD) شده اند. به نظر می رسد این داروها بتوانند کارکرد اولیه ی مغز را در افراد مبتلا به عارضه های سلامت ذهنی، بازیابی کنند.

یک بررسی جدید، عملکرد دقیق مغز را هنگام مصرف LSD نشان می دهد. این بررسی از ارتباطی پرده برمی دارد که نشان می دهد چرا این درمان می تواند علائم اختلال هایی مثل اختلال استرسی پس از سانحه (PTSD) و افسردگی مزمن را درمان کند.

پژوهش های انجام شده توسط مرکز مغز و تشخیص دانشگاه بارسلونا، موفق به کشف فرآیند سازماندهی بخش های از مغز شده است که در شرایط عادی با یکدیگر کار نمی کنند.

بر اساس فهرست این تیم، مواد روان گردان مثل LSD، می توانند مغز را تشویق به توسعه ی الگوهای مشخصی از فعالیت کنند. این تیم معتقد است که الگوها می توانند به خنثی سازی ارتباط های نامنظمی که منجر به عارضه های ذهنی می شوند، کمک کنند. به گفته ی دانشمند عصب شناس، سلن آتاسوی: به پیاده سازی یک تحلیل جدید، یک رمزگشایی هارمونیک از داده های fMRI پرداختیم که نگاه جدیدی به فعالیت عصبی دارد؛ این تحلیل فعالیت عصبی را به عنوان موج های هماهنگ در مغز در نظر می گیرد که به آن  هارمونیک های کانکتوم گفته می شود

پژوهشگرها از مغز دوازده داوطلب اسکن گرفتند. این دوازده نفر به گروه هایی تقسیم شدند و در هر گروه دوز مشخصی از LSD یا دارونما (پلاسیبو) دریافت کردند. بعضی از آن ها در حال شنیدن صدا یا موسیقی بعد از جلسه، دوزهای مشخصی از دارو را مصرف کردند.

اما چرا موسیقی؟ پژوهش های گذشته نشان می دهند LSD به بهبود واکنش های احساسی نسبت به شنیدن قطعات مختلف موسیقی کمک می کند و بر اساس نتایج به دست آمده می توان به بررسی آثار عصب شناختی پرداخت.

عصب شناسان به نوسان شبکه های فعالیت در الگوها علاقه مند شدند. این فعالیت ها هماهنگ با یکدیگر عمل می کردند و تا حدودی مثل ظهور الگوی موج های صوتی از یک واسطه ی موسیقیایی به نظر می رسیدند. به نظر می رسد LSD فرکانس صوتی جدیدی وارد مغز می کند؛ فرکانسی که مناطق تازه ی مغز معمولا با آن سر و کار ندارند.

به گفته ی آتاسوی: بر اساس نتایج به دست آمده، تأثیر LSD بر مغز مشابه بداهه نوازی  موسیقی جاز است. همان طور که نوازندگان جاز به صورت تصادفی از تعداد زیادی نت موسیقی استفاده می کنند، مغز هم موج های هارمونیک را (هارمونیک های کانکتوم) به صورت تصادفی اما ساختاریافته ترکیب می کند.

شباهت موسیقیایی به همین  جا ختم نمی شود. ثابت شده است که شنیدن موسیقی همزمان با مصرف LSD می تواند آثار سازماندهی این قرص را تقویت کند.

این اولین بار نیست که یک بررسی به نگاشت مغز سوژه ها بر اسید می پردازد یا حتی به دنبال الگوهای مغزی است؛ اما در نوع خود اولین موردی است که به تغییر این هارمونیک ها در واکنش به دوزهای مختلف LSD می پردازد و مکانیزم های مرتبط با آثار بالقوه ی درمانی را شرح می دهد.

شنیدن موسیقی همزمان با مصرف LSD می تواند آثار سازماندهی قرص را تقویت کند

سلامت ذهنی کم اغلب می تواند در اثر اتصال های انحرافی در کل شبکه های مغزی رخ دهد و منجر به حالت های نامنظم و ظهور علائمی مثل آنهدونیا (فقدان احساس لذت) یا اختلال حسی شود.

با وادار ساختن مغز به اکتشاف مسیرهای جدید، مغز می تواند شبکه های جدیدی بسازد که به غلبه بر این آسیب ها کمک می کنند. تغییرات موجود در هارمونیک های عصبی ناشی از LSD و همین طور آثار بالقوه ی درمانی، در چند ساعت به شدت کاهش یافتند. اما پژوهشگرها شاهد تغییرهایی بودند که نشان دهنده ی پایدار شدن شبکه های عصبی هستند. هنوز هم راه زیادی در تجویز دارو برای این نوع پژوهش باقی مانده است. پس از نیم قرن پژوهش و قانع شدن در مورد خطر داروهای بازسازی، هنوز هم روند دستیابی به شواهد عینی برای حمایت از اثر شفابخش داروهای روان گردان بسیار کند است. اگرچه بررسی های پیش رو، خبرهای خوبی به  افراد مبتلا به عارضه های ذهنی خواهند داد. به گفته ی آتازوی: امیدوارم در آینده بتوانیم به دیدگاه هایی در مورد مکانیزم های عصبی اساسی تأثیر درمانی و همین طور دیگر ابزار درمانی برسیم.

موفقیت پژوهشگران در اندازه گیری جرم سنگین ترین عنصر جدول تناوبی

بر اساس پژوهش های جدید انجام شده روی رفتار اوگانسون به عنوان سنگین ترین عنصر شیمیایی، رفتار این عنصر فراتر از انتظار است.

به گزارش زومیت، اوگانسون (Og) سنگین ترین عنصر شیمیایی در جدول تناوبی است؛ اما از اولین ترکیب این عنصر در سال ۲۰۰۲، اندازه گیری ویژگی های آن دشوار بوده است. حالا یک شبیه سازی کامپیوتری پیشرفته بعضی از شکاف ها را پر کرده و ثابت می کند این عنصر عجیب تر و فراتر از حد انتظار است.

اوگانسون در سطح اتمی، رفتار بسیار متفاوتی نسبت به اتم های سبک تر نشان می دهند و این رفتار ،دیدگاه هایی بنیادی در رابطه با عملکرد عناصر فوق  سنگین ارائه خواهد کرد. شبیه سازی های یک تیم بین المللی از دانشمندان، نشان می دهند رفتار الکترون ها، پروتون ها و نوترون های موجود در اوگانسون  مشابه گازهای نجیب هم گروه آن نیست و این نتیجه می تواند تأثیر زیادی بر درک ما از این گروه جدول تناوبی داشته باشد.

ساختارهای الکترونیک زنون (بالا)، رادون (وسط) و اوگانسون (پائین)

به گفته ی ویتک ناراویکز از دانشگاه ایالتی میشیگان: عناصر فوق سنگین نشان دهنده ی محدوده ی جرم و بار هسته ای هستند. این عناصر در گوشه ی دورافتاده ای از چشم انداز هسته ای قرار دارند که وسعت آن مشخص نیست. مسائل مرتبط با سیستم های اتمی فوق  سنگین در دسته ی فیزیک اتمی و هسته ای و پژوهش های شیمی قرار می گیرند.

الکترون ها در عناصر سبک تر یک گروه گازی نجیب مثل اوگانسون، بر اساس مدل اتمی بور، مدارها یا موقعیت های مشخصی را حول هسته دنبال می کنند و گروه های لایه مانندی را حول مرکز شکل می دهند. از محاسبات موسوم به توابع موقعیت یابی فرمیون برای یافتن موقعیت لایه های الکترونی استفاده می شود؛ اما این لایه ها نیروهای الکترواستاتیک بزرگی هستند که توسط یک اتم اوگانسون تولید می شوند و در این سناریو است که نسبیت خاص مطرح می شود.

با توجه به این مسئله، پژوهشگران از توابع موقعیت یابی تطبیق یافته ی فرمیون معروف به توابع موقعیت یابی الکترونی، برای محاسبه ی موقعیت الکترون ها در اوگانسون استفاده کردند. با توجه به نتایج، لایه های الکترونی تقریبا غیر قابل تشخیص هستند و یک نوع گاز الکترونی در اطراف هسته ایجاد می کنند. یعنی عملکرد این عنصر مشابه دیگر گازهای نجیب از جمله زنون یا نئون نیست. به گفته ی پیتر اسکردفگر، یکی از پژوهشگران دانشگاه ماسای نیوزلند: بر اساس محاسبات کاغذی، این عنصر ساختاری مشابه دیگر عناصر گازهای نجیب دارد. اما در محاسبات خود پیش بینی می کنیم که اوگانسون کمابیش ساختار لایه ای خود را از دست بدهد و به ترکیبی از الکترون ها تبدیل شود.

بر اساس محاسبات پژوهشگران، همین پوشش یا حالت گازی خاص بر نوترون های یک هسته ی فوق سنگین هم تأثیر می گذارد؛ گرچه پروتون ها وضعیت لایه  مانند را تا اندازه ای حفظ می کنند. در اینجا بحث فیزیک کوانتومی مطرح می شود؛ اما به طور کلی به نظر نمی رسد که اوگانسون مانند دیگر عناصر گروه خود باشد. برای مثال شکل حبابی خاص الکترون ها به معنی واکنش پذیری شیمیایی بیشتر نسبت به دیگر گازهای نجیب است.

تولید این عنصر بسیار دشوار است و برای مدت چند میلی ثانیه دوام می آورد

یک احتمال دیگر این است که اتم های اوگانسون به جای دفع یکدیگر، در دمای اتاق در حالت جامد کنار هم جمع شود. اگرچه این محاسبات صرفاً شبیه سازی های کامپیوتری پیچیده هستند؛ اما به بررسی خود عنصر اوگانسون نمی پردازند. تولید این عنصر بسیار دشوار است و برای مدت کوتاهی دوام می آورد و نمی توان به روش های معمول آن را مورد بررسی قرار داد.

اما در حال حاضر پیش بینی هایی در مورد ساختار و ویژگی های ۱۱۸ عنصر در دست داریم و در مرحله ی بعدی پژوهش، دانشمندان می توانند به تست فرضیه بپردازند. در نهایت این دیدگاه ها می توانند در درک نحوه ی تولید اتم اوگانسون که دوام آن فقط اندکی بیشتر از یک میلی ثانیه است به ما کمک کنند. به گفته ی اسکردفگر: محاسبه تنها راه دستیابی به رفتار اوگانسون با ابزار موجود است و یافته های جذابی ارائه خواهد کرد.

ناسا فناوری‌ اولین لیدار بادی سیاره ای را بهبود می دهد

ناسا در توسعه ی واسط جدید خود، فناوری لیدار بادی را برای مطالعه ی بادهای مریخ تطبیق داده است.

به گزارش زومیت، دانشمندان ناسا در جهت ساخت یک واسطه ی جدید، راهی برای تطبیق مجموعه  ای از فناوری های توسعه یافته پیدا کرده اند، هدف آن ها کشف جزئیاتی در مورد بادهای مریخ و همین طور تیتان (بزرگ ترین قمر زحل) است.

به گفته ی مایک اسمیت، دانشمند سیاره ای مرکز پرواز فضای گودارد ناسا، عملکرد آن ها در بهبود فناوری جدید موفقیت آمیز بوده است. اسمیت با دانشمندی به نام جیم ابشایر برای ساخت یک مدل تست نمایشی یا تجربی از MARLI همکاری می کند، این واژه کوتاه شده ی عبارت لیدار مریخی برای اندازه گیری های آب و هوای جهانی از مدار است. اسمیت این پرسش را مطرح می کند: چرا باید برای تطبیق فناوری های جدید، از صفر شروع کنیم؟

اولین لیدار سیاره ای ناسا

تیم پژوهشی معتقد است MARLI آزمایشی به اندازه ی کافی برای ارائه ی یک مأموریت مداری در چندسال آینده بالغ شده است، در نتیجه می تواند به اولین لیدار بادی سیاره ای ناسا تبدیل شود. وظیفه ی این واسطه، تنظیم توزیع عمودی گازهای جوی از جمله گردوغبار و ذرات یخ است و برای شناسایی نحوه ی تغییر شرایط در طول زمان، مکان و فصل به اندازه گیری مستقیم سرعت اولیه ی باد می پردازد.

این اطلاعات برای درک هر چیزی از جمله انتقال عناصر زیستی مثل متان تا فراهم کردن ورودی برای مدل های چرخش جهانی جوی ضروری هستند و به شناسایی موقعیت های فرودی دقیق و ایمن سفینه ی فضایی هم کمک می کنند.

تیم پژوهشی، MARLI را به عنوان واسطه ی بالقوه ی نسل بعدی برای بررسی جو رقیق مریخ در نظر گرفته است و از طریق برنامه ی PICASSO (راه کارهای واسطه ی سیاره ای ناسا برای رصدهای منظومه ی شمسی) به توسعه ی این راهبرد می پردازد. به گفته ی ابشایر، می توان از یک نسخه ی تغییریافته هم برای بررسی تیتان استفاده کرد. ابشایر و تیم او اخیرا برنده ی سرمایه گذاری توسعه و پژوهش در مورد واسطه های ناسا به منظور اکتشافات منظومه ی شمسی (برنامه ی MatISSE) شده اند، هدف آن ها توسعه ی بیشتر MARLI و تطبیق های لازم برای بررسی آینده ی تیتان است. اسمیت می گوید: پس از بیست سال پیاده سازی مدارپیما و مریخ نوردهای مختلف،  نکات زیادی در مورد شرایط محیطی مریخ از جمله دما و گازهای جوی آموختیم.  با این حال اندازه گیری های مستقل در دسترس دانشمندان بسیار کم هستند، بعضی مریخ نوردها بادهایی با سرعت ۷۲ کیلومتر بر ساعت یا سریع تر ثبت کرده اند. اگرچه جو مریخ تراکم پایینی دارد، قدرت بادها برای افزایش گردوغبار در سیاره کافی است. اگر بخواهیم فهرستی از عوامل ناشناخته در مریخ را بنویسیم، بادهای مریخ در صدر لیست قرار می گیرند.

ابشایر اضافه کرد اگر دانشمندان اطلاعات کمی از بادهای مریخی داشته باشند، اطلاعات اندکی هم از عناصر  جوی و متغیر تیتان به دست خواهند آورد؛ زیرا تیتان تنها قمر با جو متراکم است و در کنار زمین، تنها جرمی است که بدنه های پایداری از مایعات در سطح آن دیده می شود.

راه حل

توسعه دهندگان MARLI معتقدند که می توانند راه  حلی برای این مشکل ارائه دهند. شعاع این واسطه از مدار  آن حول مریخ یا تیتان، دقیقا در زاویه ی ۳۰ درجه ی حضیض (دقیقا زیر سفینه) قرار دارد. در این جهت، واسطه درست مثل رادار داپلر عمل می کند، رادار دوپلر یک نوع رادار ویژه است که به اندازه گیری سرعت اولیه می پردازد. این رادار  با بازتاب یک سیگنال مایکروویو از هدف دلخواه به ثبت سرعت اولیه می پردازد و سپس بررسی می کند که حرکت جسم چگونه می تواند منجر به تغییر فرکانس سیگنال بازگشتی شود. با این حال MARLI  به جای موج های مایکروویو یا رادیویی، با لیزر به انتشار ضربه ای نور مادون قرمز به سمت سطح می پردازد.

این اندازه گیری ها  یک نمای سه بعدی از ساختار بادی و غباری مریخ را نشان می دهند

به د لیل وجود ذرات یخ و گردوغبار در جو، بعضی از نورها قبل از رسیدن به سطح منحرف می شوند و بعضی از نورها به سمت تلسکوپ MARLI باز می گردند. این تلسکوپ سیگنال های بازگشتی را جمع آوری می کند و آن ها را به آشکارسازهای واسطه بازمی گرداند. داده های حاصل نه تنها سرعت بادها بلکه توزیع غبار و یخ را در آن قسمت از جو نمایش می دهند. این اندازه گیری ها  یک نمای سه بعدی از ساختار بادی و غباری مریخ و نحوه ی تغییر آن با زمان، مکان و فصل را نمایش می دهند. ابشایر می گوید: این روش با احتمال بالای موفقیت رو به رو است و لیزر کلیدی و فناوری های گیرنده ی مأموریت های گذشته ی لیدار و توسعه های دیگر را بهبود می بخشد که شامل بعضی از شاخصه های سطح یا توپوگرافی  مریخ، عطارد و ماه هستند. دشوارترین قسمت اندازه گیری های مریخ است.

تطبیق روش های اندازه گیری و فناوری ها

لیزر MARLI که توسط شرکت هرندون واقع در ویرجینیا ساخته شده است، بر اساس یکی از دستگاه های گذشته ی این شرکت تطبیق یافت و کاربرد آن سیستم، انتقال گازهای معلق گودارد (CATS) بود. CATS یک واسطه ی وابسته به فضاپیما است که توسعه دهندگان آن را تغییر دادند و در سال ۲۰۱۵ روی ایستگاه فضایی بین المللی نصب کردند. وظیفه ی این واسطه جمع آوری اطلاعات جهانی دقیق از ابرهای زمین و عناصر جوی بود. پس از ۳۳ ماه کار در مدار، فعالیت آن در اواخر سال ۲۰۱۷ به پایان رسید.

علاوه بر این، تلسکوپ MARLI بر اساس تلسکوپ آلتیمتر (ارتفاع سنج) لیزری مدارپیمای مریخ تطبیق یافته است؛ واسطه ای که روی فضاپیمای Mars Global Suerveyor پرواز می کند و روش اندازه گیری بادی آن مشابه واسطه ی هوابرد معروف به TwiLiTE (مخفف آزمایش فناوری لیدار بادی تروپوسفری) است.

فناوری آشکارساز، ساخت زائولی سان و شریک صنعتی آن دالاس، DRS، (فناوری جدید تطبیق یافته برای اندازه گیری باد) را ارائه می دهد. این آشکارساز اولین واسطه ی شمارنده ی فوتونی حساس به طول موج میانی مادون قرمز  است. این طول موج نقطه ی مناسبی برای کاربردهای حسگر ریموت از جمله کشف یخ است.

این آشکارساز مجهز به یک مبدل است که سیگنال های بازگشتی را به شماره ی فوتون تبدیل می کند و در نوع خود منحصر به فرد است. هر آشکارساز در اندازه ی هسته، هر فوتون تبدیل شده در سیگنال بازگشتی را ثبت می کند و حساسیت بی سابقه ای به آن می دهد. علاوه بر این، فناوری آشکارساز در دو واسطه ی لیزری هوابرد کاربرد دارد که ابشایر و هریس ریریس آن را برای اندازه گیری کربن دی اکسید و متان موجود در جو طراحی کرده اند. به گفته ی ابشایر:

MARLI یک نمونه ی منحصربه فرد است که همراه با یک واسطه ی مستقل می تواند به سؤال های مهم علمی پاسخ دهد. در نتیجه می توانیم به درک بهتری از رویدادهای جوی از جمله انتقال ذرات غبار و یخ و پیدایش طوفان های غباری برسیم.

 

 

رنو کوئید جایگزین پراید خواهد شد

بنا به گفته های مدیر عامل سایپا، احتمال تولید رنو کوئید در سایت بن رو و جایگزینی آن با پراید در سبد محصولات سایپا، قوت گرفته است.

به گزارش زومیت، رنو فرانسه در حالی بنا دارد از سال آینده وارد فاز اجرایی قرارداد خود با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) شود که با توجه به اظهارات مدیرعامل سایپا، احتمال می رود مشارکتی جدید نیز میان این دو خودروساز شکل بگیرد.

آن طور که جهرودی، مدیرعامل سایپا در حاشیه مراسم تحویل ۲۰۰ دستگاه محصول تجاری سایپا دیزل عنوان کرد، «کوئید» (محصول ارزان رنو) با قیمتی نسبتا پایین جایگزین پراید خواهد شد. او از انجام توافق هایی با گروه خودروسازی رنو برای تولید کوئید به عنوان جانشین پراید خبر داد و در جمع خبرنگاران تأکید کرد: این خودرو در محدوده قیمتی ۳۰ میلیون تومان و حتی کمتر به مشتریان عرضه خواهد شد.

جهرودی در واکنش به این پرسش که آیا شرط سایپا برای واگذاری سایت بن رو به رنو، تولید رنو کوئید در سایپا است، گفت: هیچ اتفاقی نخواهد افتاد؛ مگر اینکه شرکت رنو، کوئید را در همکاری مستقیم با سایپا تولید کند و اصلا شرط همکاری ما با این خودروساز فرانسوی، در اختیار گرفتن پلت فرم کوئید است.

اظهارات مدیرعامل سایپا در شرایطی است که طبق قرارداد رنو با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سایت بن رو (متعلق به سایپا) باید در عوض بدهی های سایپا به ایدرو و به عنوان آورده این سازمان در قرارداد با رنو، در اختیار خودروساز فرانسوی قرار گیرد. قرار بود این اتفاق (واگذاری بن رو به رنو) در تابستان امسال رخ دهد؛ با این حال به دلیل مخالفت مهدی جمالی، مدیرعامل پیشین سایپا، این انتقال انجام نشد. در نهایت جمالی از سایپا رفت و تصور می شد قاسم جهرودی (جانشین وی) پرونده واگذاری بن رو را مختومه و سایت مورد نظر در اختیار طرف فرانسوی قرار گیرد.

این در حالی است که جهرودی نیز ظاهرا  برای این واگذاری شروطی گذاشته است. ظاهرا شرط مدیرعامل سایپا، همکاری مستقیم با شرکت رنو و تولید خودروی کوئید است. در این مورد، چند هفته پیش و بر اساس گفته منابع آگاه، از شرط سایپا برای واگذاری بن رو به رنو خبرهایی منتشر شده است. در آن گزارش، عنوان شد که سایپایی ها تنها به شرط در اختیار گرفتن تولید دو محصول آینده رنو در ایران یعنی نیو سیمبول و کوئید، حاضر به واگذاری سایت بن رو خواهند بود. همچنین چندی بعد، منصور معظمی مدیرعامل سازمان گسترش، تأکید کرده بود که پرونده بن رو بسته شده است و این سایت طبق قرارداد، در اختیار رنو گذاشته خواهد شد. البته در همان مقطع مدیرعامل سایپا نیز تأکید کرد که همکاری مشترک با رنو تنها راه واگذاری بن رو به این خودروساز است و در غیر این صورت، بن رو کماکان در اختیار سایپا باقی خواهد ماند. حالا مدیرعامل سایپا با صراحتی بیشتر از گذشته، از شرط خود برای واگذاری بن رو به رنو گفته است و تأکید دارد که فقط در صورت همکاری مشترک دو طرف، سایت مورد نظر به خودروساز فرانسوی واگذار می شود.

بنا به گفته ی جهرودی، مذاکراتی نیز بین سایپا و رنو بر سر تولید کوئید (و البته نیوسیمبول) در سایپا انجام شده است و این احتمال وجود دارد که کوئید با قیمتی حدود ۳۰ میلیون تومان جایگزین پراید در دومین خودروساز بزرگ ایران شود. رنو هنوز پاسخی رسمی و رسانه ای به ماجرای مذاکره با سایپا نداده است؛ با این حال اگر در نهایت با این خواسته نارنجی های جاده مخصوص موافقت کند، باید به فکر محصولاتی دیگر به جز نیو سیمبول و کوئید، برای تولید مستقل در ایران باشد. هدف رنو از مشارکت با ایدرو این است که به صورت مستقل در خودروسازی ایران فعالیت کند و بر این اساس گفته شد سه محصول شامل نیو داستر و نیو سیمبول و کوئید تحت این قرارداد به تولید خواهند رسید. حالا اگر آن طور که مدیرعامل سایپا عنوان کرده است، مشارکتی جدید بین این شرکت و رنو شکل بگیرد، رنویی ها چاره ای ندارند جز اینکه محصولات جدیدی برای تولید مستقل در خودروسازی ایران معرفی کنند.

اما با تولید احتمالی کوئید در سایپا، این خودروساز بزرگ داخلی صاحب پلت فرمی برای تولید محصولات نسبتا ارزان و با سطح کیفی قابل  قبول خواهد شد. این اتفاق برای سایپا که به  دنبال حذف پراید است، می تواند بسیار خوش یمن باشد؛ زیرا محصولی باکیفیت تر و به روزتر را جایگزین پراید خواهد کرد و به احتمال فراوان با استقبال مشتریان رو به رو خواهد شد. این موضوع البته چندان برای ایران خودرو خوشایند نیست؛ زیرا این شرکت به احتمال فراوان باید با پژو 405 خداحافظی کند و با توجه به اینکه هنوز جایگزینی برای آن تعریف نکرده است، حضور کوئید در سایپا می تواند بخشی از بازار این شرکت را تحت  تأثیر قرار دهد.

ایران خودرویی ها پیش تر به دنبال تولید کوئید بودند و حتی اولین  بار نام و مشخصات این محصول را هاشم یکه زارع مدیرعامل این شرکت بر سر زبان ها انداخت. با این حال چون رنو به سمت ایدرو متمایل شد و با این شرکت قرارداد بست، دست ایران خودرو از کوئید کوتاه ماند و این سایپا بود که توانست به واسطه برگ برنده اش یعنی «سایت بن رو»، تا حد زیادی به تولید این محصول نزدیک شود. تولید کوئید در سایپا علاوه بر اینکه تبعات منفی حذف پراید را کاهش خواهد داد، این شرکت را مالک محصولی خواهد کرد که سال ها به واسطه پلت فرم آن می تواند محصولات جدید روانه بازار کشور کند. هرچه هست باید منتظر ماند و دید واکنش رنو به این ماجرا چیست و آیا این خودروساز حاضر می شود در کنار قرارداد با ایدرو،  مشارکتی جدید با سایپا آغاز کند؛ یا اینکه کلا قید بن رو را خواهد زد و فعالیت مستقل خود در ایران را پیگیر خواهد شد.

استیون هاوکینگ، فیزیکدان پیشرو در سن ۷۶ سالگی درگذشت

طبق اعلام یکی از سخن گویان خانواده ی استیون هاوکینگ، این دانشمند بزرگ، چهارشنبه ی گذشته 23 اسفند در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

به گزارش زومیت، استیون هاوکینگ، یکی از بزرگ ترین دانشمندان معاصر، صبح روز چهارشنبه ی گذشته، 23 اسفند در سن ۷۶ سالگی، در خانه ی شخصی خود در شهر کمبریج درگذشت. بیانیه ی یکی از سخن گویان خانواده ی این فیزیکدان مطرح در این روز در خصوص مرگ وی، بدین شرح است:

در کمال اندوه، فوت پروفسور استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی را اعلام می کنیم. پروفسور هاوکینگ صبح امروز، با آرامش کامل در خانه ی شخصی خود در شهر کمبریج، دیده از جهان فروبست. خانواده ی وی، صمیمانه درخواست زمانی برای سوگواری از دست  دادن او در خلوت خود دارند؛ اما آن ها از تمام کسانی که در تمام عمر پروفسور هاوکینگ، در کنارش بودند و از وی حمایت کردند، نهایت قدردانی را دارند.

هاوکینگ در تاریخ ۸ ژانویه ی ۱۹۴۲ در آکسفورد انگلستان متولد شد. از مهم ترین آثار هاوکینگ می توان به همکاری او با راجر پن رز در زمینه ی تکینگی های گرانشی، پیش بینی گسیل  شدن تشعشع جسم سیاه از سیاه چاله ها و کتاب پُرفروش «تاریخچه ی مختصر زمان» اشاره کرد. کتاب یادشده با هدف معرفی مفاهیم کلیدی کیهانی به افراد عادی نگاشته شده و طی ۲۰ سال اخیر، ۱۰ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است.

در سال ۱۹۶۳ و درحالی که هاوکینگ تنها ۲۱ سال سن داشت، مشخص شد او به بیماری ALS در نورون های حرکتی خود مبتلا است، این بیماری به تدریج هاوکینگ را فلج کرد و او را محصور به ویلچر ساخت، در سال ۱۹۸۵، عمل جراحی نای شکافی، صدای پروفسور هاوکینگ را نیز از وی گرفت؛ اما او به کمک سیستم کامپیوتری خود، کماکان به پیشروی در حوزه ی خود ادامه داد و یک چهره ی سرشناس باقی ماند.

هاوکینگ زمانی با اعلام اینکه وضعیت او، فرصتی در اختیارش قرار داد تا به مسائل فیزیک بیندیشد، گفت:

ناتوانی های من، نقصان قابل توجهی در حوزه ای که در آن فعالیت دارم [فیزیک نظری]، محسوب نمی شود. در حقیقت این ناتوانی ها به نوعی به من کمک کردند.

پروفسور هاوکینگ نه تنها مدتی طولانی تر از آنچه تصور می شد، به زندگی ادامه داد؛ بلکه به بالاترین نقطه از حوزه ی فعالیت خود نیز دست یافت و به یک شخصیت مشهور بدل شد. او در مجموعه ی «سیمپسون ها» حضور پیدا کرد و فیلم «تئوری همه چیز» از زندگی او ساخته شد؛ فیلمی که در آن ادی ردماین، بازیگر سرشناس در نقش پروفسور هاوکینگ حضور پیدا کرد و برنده ی جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مرد شد.

لوسی، رابرت و تیم، فرزندان پروفسور هاوکینگ، طی بیانیه ای در خصوص مرگ وی چنین گفتند:

ما از فوت پدر عزیزمان عمیقا اندوهگین هستیم. او دانشمندی بزرگ و انسانی فوق العاده بود که فعالیت ها و آثارش برای چندین سال برسر زبان ها خواهد بود. شجاعت و ایستادگی او در کنار ذکاوت و شخصیتش، الهام بخش مردم سراسر دنیا بوده است. او زمانی گفت، جهان هستی بدون آنکه میزبان کسانی باشد که دوستشان دارید، مفهومی نخواهد داشت. ما برای همیشه به یاد او خواهیم بود.

گلکسی اس 10 به سیستم تشخیص چهره سه بعدی مجهز می شود

سامسونگ درنظر دارد با همکاری یک استارتاپ، سیستم تشخیص چهره ی سه  بعدی به همراه گلکسی اس ۱۰ ارائه دهد.

به گزارش زومیت، به  نظر می رسد سامسونگ در نظر دارد با همکاری شرکتی به نام Mantis Vision، دوربین سه بعدی برای نسل جدید گوشی های سری گلکسی اس توسعه دهد؛ در صورت صحت گزارش منتشرشده در تاریخ ۱۵ مارس (۲۴ اسفند)، گلکسی اس ۱۰ احتمالاً به دوربین پیشرفته ای مجهز خواهد بود. خبرگزاری The Bell مدعی است استارتاپ Mantis Vision با توسعه دهنده ی ماژول با نام Namuga وارد همکاری شده است تا نرم افزار لازم را برای تشخیص سه بعدی چهره آماده کنند؛ البته هیچ یک از این دو به صورت رسمی به شایعات منتشرشده واکنشی نشان نداده اند.

Namuga توسعه دهنده ی ماژول دوربین برای گوشی های میان‏ رده و ارزان قیمت سامسونگ از سری گلکسی ای (Galaxy A) یا خانواده ارزان قیمت تر گلکسی جی (Galaxy J) است؛ ضمن اینکه شرکت یادشده، ماژول های دوربین لازم را برای تشخیص سه بعدی در دوربین  واقعیت افزوده RealSense اینتل تولید می کند.

دوربین تشخیص سه بعدی می تواند کاربردهای مختلفی ارائه دهد که از بارزترین آن  ها، می توان به سیستم تشخیص چهره ی سه بعدی اشاره کرد. اپل گوشی آیفون ۱۰ را به سیستم تشخیص چهره مجهز کرده است و برخلاف رقبای اندرویدی، این مدل از دوربین پیشرفته ای برای احراز هویت کاربران استفاده می‏ کند؛ به همین جهت، قابل پیش بینی است که دیگر سازندگان گوشی اندروید نیز به دنبال توسعه روش های مشابهی برای احراز هویت کاربران باشند.

فناوری تشخیص عمق استارتاپ Mantis Vision برای پلتفرم AR گوگل در پروژه ی تانگو مورد استفاده قرار می گرفت؛ هرچند این پروژه در حال  حاضر لغو شده است. انتظار می رود نتیجه ی همکاری تأمین کنندگان مختلف سامسونگ برای توسعه ی سیستم تشخیص سه بعدی، گلکسی اس ۱۰ که دهمین نسل از خانواده گلکسی اس خواهد بود و اهمیت زیادی برای این شرکت دارد؛ به دوربین پیشرفته برای تشخیص چهره کاربران مجهز شده باشد.

پیش تر، سامسونگ الکترومکانیکز (توسعه دهنده ی ماژول دوربین و تأمین کننده ی اصلی برای سامسونگ الکترونیکز) اعلام کرده بود که فناوری تشخیص سه  بعدی را برای تجاری سازی در نیمه ی اول سال جاری میلادی آماده خواهد کرد. در همین رابطه، اشاره شده است: «این شرکت با توسعه دهندگان سیستم تشخیص سه بعدی، همکاری تنگاتنگی دارد تا از فرصت های جدید بهره مند شود.»

در حال  حاضر جزئیات بیشتری از جانشین گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس اعلام نشده است؛ اما انتظار داریم تغییرات صورت گرفته در اعضای جدید سری گلکسی اس نسبت به نسل قبل بیشتر باشد. سامسونگ، پرچم داران ۲۰۱۸ خود را با تمرکز بر دوربین و بهبود قابلیت های سخت افزاری روانه ی بازار کرده است.

در همین رابطه، مدتی پیش اعلام شدکه گلکسی اس ۱۰ یا هر نام تجاری دیگری که برای اعضای ۲۰۱۹ سری گلکسی اس در نظر گرفته خواهد شد؛ به نسل جدید تراشه ی اکسینوس با واحد پردازش عصبی (NPU) مجهز خواهد بود. همچنین سامسونگ به دنبال استفاده از حافظه های UFS 3.0 است؛ این حافظه ها، سرعت انتقال داده را به دو برابر افزایش خواهند داد و مصرف انرژی کم تری دارند. پشتیبانی از نسل پنجم ارتباطی (5G)، باتری با طراحی L-شکل و حاشیه های کم تر در اطراف نمایشگر، از جمله مشخصات احتمالی پرچم دار آینده سامسونگ خواهد بود.

البته در حال  حاضر سامسونگ روی توسعه ی فبلت پرچم دار جدیدش با نام گلکسی نوت ۹ مشغول به کار شده است و تصمیم دارد این مدل را در اواخر تابستان ۹۷ معرفی کند. بر اساس شایعات، جانشین گلکسی نوت ۸ با دوربین دوگانه ارائه خواهد شد. مدیر واحد موبایل سامسونگ، اخیراً اعلام کرد که عضو جدید سری گلکسی نوت با بیکسبی ۲.۰ ارائه می شود که می تواند بین صداهای مختلف، تفاوت قائل شود و همچنین واکنش طبیعی تری به دستورات کاربران داشته باشد.

بریدگی بالای نمایشگر ال جی جی 7 اختیاری خواهد بود

بر اساس ویدیوی منتشرشده، ظاهرا ال جی قابلیتی در جی ۷ قرار داده است که به کمک آن می توان برش بالای نمایشگر را محو کرد.

به گزارش زومیت، پیش تر در تصاویری که منتشر شده بود، شاهد وجود برش در بالای نمایشگر ال جی جی ۷ بوده ایم؛ برشی که در بسیاری از گوشی هایی که در رویداد MWC معرفی شدند، وجود داشت. اما بریدگی نمایشگر جی ۷ کمی با سایر گوشی ها تفاوت دارد؛ چرا که ال جی از یک ترفند نرم افزاری استفاده کرده است که از این لحاظ خود را از رقبا متمایز می کند. وجود بریدگی در بالای صفحه نمایش جی ۷ اختیاری است. با بررسی ویدیویی که اخیرا از این گوشی منتشر شده است، می توان دریافت که بریدگی در لحظاتی محو می شود. در واقع این ویژگی از طریق گزینه ای در تنظیمات فعال می شود. اگر با دقت به ویدیو نگاه کنید، متوجه می شوید که آن بخشی که کاربر به تنظیمات می رود ویرایش شده است.

در واقع در ال جی جی ۷، شما قادر خواهید بود برشی مانند آن چه در آیفون ۱۰ وجود دارد، در بالای گوشی خود داشته باشید یا آن را در حاشیه ی بالای صفحه پنهان کنید؛ انتخاب با شما خواهد بود. گوگل در به روزرسانی اندروید P با انتقال آیکون ها شامل زمان، درصد باتری و… به استقبال بریدگی نمایشگر رفته است. ال جی نیز با قرار دادن این گزینه از طراحی یادشده استقبال کرده و انتخاب را به شما سپرده است. اختیاری بودن این مورد است که آن را از گوشی هایی مانند ایسوس ذن فون ۵ متمایز می کند.

امکانی که ال جی در جی ۷ گنجانده است، باعث می شود حتی در حالتی که بریدگی را حذف می کنید، مزیت خاصی در حالت عمودی، مانند انتقال آیکون ها به گوشه های بریدگی و در قسمت پیکسل های خاموش، وجود داشته باشد. قسمت های چپ و راست سنسورها و دوربین در این نوع طراحی معمولا بی استفاده می مانند؛ هرچند که یک چهارم اینچ به اندازه ی صفحه  نمایش اضافه می شود. در جی ۷ می توانید این گوشه ها را با بریدگی وسط هم سطح و هم رنگ کنید تا نمای جلوی گوشی فاقد بریدگی به نظر برسد. جدیدترین شایعات از عرضه ی جی ۷ و جی ۷ پلاس در ماه اردیبهشت خبر می دهند که دیرتر از زمان عرضه ی جی ۶ است.

اکسپریا XZ2 پرو سونی در حال توسعه است

ظاهرا سونی همچنان در حال توسعه گوشی پرچمدار اکسپریا ایکس زد ۲ پرو است و احتمالاً آن را در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ معرفی خواهد کرد.

به گزارش زومیت، تا پیش از برگزاری نمایشگاه MWC 2018، گمان می رفت گوشی های جدید سونی با نام های اکسپریا ایکس زد ۲ و ایکس زد ۲ پرو در کنگره جهانی موبایل بارسلون معرفی شوند؛ اما شرکت ژاپنی به جای رونمایی از جانشین اکسپریا ایکس زد پریمیوم، گوشی کامپکت جدیدی را با صفحه نمایش ۵ اینچی رونمایی کرد تا نظر علاقه مندان به گوشی های هوشمند کوچک را جلب کند.

حال، به نظر می رسد گوشی جدید ایکس زد 2 پرو سونی همچنان در حال توسعه است و طرفداران ایکس زد پریمیوم، همچنان می توانند برای عرضه ی جانشین این مدل منتظر باشند؛ چرا که سه گوشی سونی در پایگاه سایت FCC با شناسه های PY7-24118Q ،PY7-21831A و PY-00718V فاش شده اند که از بین آن ها، شناسه ی PY7-21831A متعلق به اکسپریا ایکس زد ۲ سونی است و شناسه ی PY7-24118Q نیز به گوشی اکسپریا ایکس زد ۲ کامپکت اشاره دارد.

به همین جهت، تنها مدل PY-00718V باقی می ماند که گمان می رود مربوط به پرچم دار ایکس زد پرو یا ایکس زد ۲ پرو سونی باشد. همچنین ظاهراً علت عدم رونمایی از این گوشی در نمایشگاه MWC 2018 مشخص شده است؛ ژاپنی ها مدت کوتاهی پیش از برگزاری نمایشگاه MWC 2018 از FCC خواسته اند تا مجوز به ثبت رسیده برای گوشی با شناسه ی PY-00718V را باطل کند؛ زیرا تغییراتی در طراحی آن اعمال شده بوده است. به نظر می رسد تغییرات صورت گرفته در لحظه ی آخر، باعث شده است تا پرچم دار جدید سونی در زمان دیگری به صورت رسمی معرفی شود.

در ادامه نیز در اسناد UAProfs، جزئیات دیگری از گوشی پرچم دار آینده ی سونی منتشر شده است که نکات جالب توجهی را دربردارد؛ ظاهرا سونی سه گوشی با شماره مدل H82XX، H83XX و H81XX را برای رونمایی در سال ۲۰۱۸ توسعه داده است؛ دو گوشی H82XX و H83XX به ترتیب به اکسپریا ایکس زد ۲ و اکسپریا ایکس زد ۲ کامپکت اشاره دارند که در رویداد MWC 2018 به صورت رسمی معرفی شده بودند. مدل سوم یعنی H8176 که اخیراً در UAProfs فاش شده است، احتمالاً پرچم دار دیگر سونی خواهد بود که در اواخر سال ۲۰۱۸ از آن رونمایی خواهد شد؛ این مدل سیستم عامل اندروید اوریو را اجرا می کند و نمایشگری با رزولوشن ۴۳۲۰ در ۲۱۶۰ پیکسل دارد. با توجه به رزولوشن فاش شده، ایکس زد ۲ پرو یا هر نام تجاری دیگری که برای این مدل درنظر گرفته خواهد شد، از صفحه نمایش کشیده با نسبت ابعاد ۱۸:۹ استفاده می کنند.

در رابطه با ابعاد صفحه نمایش گوشی اکسپریا ایکس زد ۲ پرو اطلاعات مشخصی وجود ندارد؛ با این حال، به نظر می رسد مدل مذکور به نمایشگری ۵.۷ اینچی از نوع OLED مجهز شده باشد. پیش تر نیز، مقامات سونی وعده ی عرضه گوشی های هوشمند جدیدی را با صفحه نمایش OLED و رزولوشن 4K داده بودند؛ به نظر می رسد سونی، سرمایه گذاری روی تولید این پنل ها را آغاز کرده است و ال جی دیسپلی، نمایشگرها را به تولید خواهد رساند.

در حال حاضر، جزئیات بیشتری از پرچم  دار جدید سونی با صفحه نمایش 4K وجود ندارد؛ هرچند ممکن است این مدل در نیمه دوم سال معرفی شود. به جز نمایشگر 4K، ممکن است پرچم دار نیمه دوم سال ۲۰۱۸ سونی با دوربین دوگانه عرضه شود؛ شرکت ژاپنی در نمایشگاه MWC 2018، از ماژول دوربین دوگانه ی اختصاصی خود رونمایی کرده بود.

هواوی پی 20 لایت با حاشیه های باریک و دوربین دوگانه معرفی شد

گوشی جدید هواوی پی ۲۰ لایت به صورت رسمی معرفی شد. این مدل به دوربین دوگانه مجهز شده است و حدود ۴۰۰ دلار قیمت دارد.

به گزارش زومیت، هواوی به صورت رسمی از گوشی میان رده ی پی ۲۰ لایت در لهستان رونمایی کرد. دفتر هواوی در لهستان، در وب سایت رسمی خود، صفحه ی معرفی میان رده ی جدید سری «پی» را به نمایش گذاشته است که مشخصات  نهایی جانشین پی ۱۰ لایت را در بر می گیرد. گفته می شود که این گوشی در برخی از بازارها با نام Huawei Nova 3e عرضه خواهد شد.

باید اشاره کرد که علاوه  بر رونمایی رسمی، پیش فروش این گوشی در لهستان از طریق دو خرده فروشی آنلاین آغاز شده است و ادعا می شود که سفارش کاربران تا ۷ الی ۱۴ روز دیگر به دستشان خواهد رسید. میان رده ی جدید هواوی با رنگ مشکی، آبی و صورتی عرضه خواهد شد و حدوداً ۴۶۸ دلار قیمت دارد. قیمت این گوشی برای عرضه در بازارهای دیگر، متفاوت خواهد بود؛ اما بعید می دانیم به طور چشمگیری با قیمت اعلام شده اختلاف داشته باشد؛ به عنوان مثال در جمهوری چک، این گوشی با قیمت ۴۳۶ دلار به فروش می رسد و در سایر بازارهای اروپایی، میان رده جدید هواوی با پرداخت مبلغ ۳۶۹ یورو (۴۵۸ دلار) قابل خرید خواهد بود.

شرکت چینی، پی ۲۰ لایت را با صفحه نمایش ۵.۸ اینچی ارائه می دهد؛ برخلاف نسل قبل که از نمایشگر ۵.۲ اینچی با نسبت ابعاد ۱۶ به ۹ استفاده می کند، میان رده ی جدید هواوی به نمایشگری کشیده با نسبت ابعاد ۱۹ به ۹ مجهز شده است تا یکی از کشیده ترین گوشی های بازار لقب بگیرد؛ البته آیفون ۱۰ با برخورداری از نمایشگر ۱۹.۵ به ۹، همچنان در این زمینه پیشتاز است. رزولوشن صفحه نمایش گوشی جدید هواوی، ۱۰۸۰ در ۲۲۸۰ پیکسل است و شیشه ی ۲.۵ بعدی از آن محافظت می کند.

میان رده ی پی ۲۰ لایت از تراشه ی کرین ۶۵۹ با هشت هسته ی پردازشی استفاده می کند؛ این پردازنده، شامل چهار هسته از نوع Cortex A53 با فرکانس ۲.۳۶ گیگاهرتز و چهار هسته دیگر از نوع Cortex A53 با فرکانس ۱.۷ گیگاهرتز است. واحد پردازش گرافیکی Mali-T830 MP2، رندر محتوای گرافیکی را در تراشه کرین ۵۶۹ بر عهده دارد. هواوی گوشی جدید خود را به ۴ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه ی داخلی مجهز کرده است؛ اگر به فضای ذخیره سازی بیشتری احتیاج دارید، امکان ارتقاء حافظه ی گوشی با استفاده از کارت میکرو اس دی فراهم شده است و البته باید قید یکی از دو سیم کارت  را بزنید؛ زیرا اسلات سیم کارت و کارت حافظه، مشترک است.

هواوی پی ۲۰ لایت حاشیه های باریکی دارد و برای افزایش هرچه بیشتر نسبت ابعاد نمایشگر به بدنه، حاشیه ی بالای نمایشگر حذف شده است؛ شرکت چینی مانند اپل از بریدگی در بالای نمایشگر استفاده کرده است تا سنسورهای ضروری را در پنل جلوی گوشی جای دهد. البته بریدگی بالای صفحه نمایش پی ۲۰ لایت، به مراتب از بریدگی بالای نمایشگر آیفون ۱۰ کوچک تر است. در حاشیه ی بالای نمایشگر از دوربین سلفی ۱۶ مگاپیکسلی استفاده شده است؛ این دوربین برای احراز هویت کاربران از طریق تشخیص چهره نیز کاربرد خواهد داشت. میان رده ی جدید هواوی از ترکیب دو سنسور ۱۶ و ۲ مگاپیکسلی برای دوربین اصلی استفاده می کند؛ دوربین اصلی به فلاش LED مجهز شده و کمی از قاب پشتی بیرون  زده است. حسگر اثر انگشت را نیز می توانید در پنل پشتی گوشی پیدا کنید.

پی ۲۰ لایت تنها ۷.۴ میلی متر ضخامت دارد و وزن آن ۱۴۵ گرم است. این مدل با برخورداری از درگاه یو اس بی Type-C، بلوتوث ۴.۲، تماس مبتنی بر نسل چهارم ارتباطات (VoLTE) و NFC عرضه خواهد شد. در لیست مشخصات این گوشی، همچنین به باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعت اشاره می شود که از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی خواهد کرد. اعضای دیگر سری پی ۲۰ یعنی پی ۲۰ و پی ۲۰ پرو به صورت رسمی در تاریخ ۷ فروردین ۹۷ معرفی خواهند شد؛ هر دو مدل به عنوان پرچم دار نیمه ی اول ۲۰۱۸ هواوی ارائه می شوند.

مشخصات گوشی جدید پی ۲۰ لایت هواوی در ادامه آمده است:

مشخصات / مدل      پی ۲۰ لایت هواوی

جنس بدنه شیشه و فلز

نمایشگر   ۵.۸ اینچی +FHD+با نسبت ابعاد ۱۹:۹ از نوع IPS LCD

رم            ۴ گیگابایت

حافظه داخلی           ۶۴ گیگابایت

پشتیبانی از Micro SD           دارد؛ اسلات سیم کارت دوم و کارت حافظه مشترک است.

تراشه      کرین ۶۵۹ با هشت هسته پردازشی از نوع Cortex A53 و واحد پردازش گرافیکی Mali-T830 MP2

دوربین اصلی          ۱۶ و ۲ مگاپیکسلی با فلاش LED

دوربین سلفی           ۱۶ مگاپیکسلی

سیستم احراز هویت حسگر اثر انگشت/تشخیص چهره (با استفاده از دوربین سلفی)

باتری       ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعت

رنگ بندی               آبی، صورتی و مشکی

قیمت        ۴۶۸ دلار

گوگل اسیستنت برای آیپد منتشر شد

گوگل اسیستنت، دستیار صوتی گوگل ازهفته ی گذشته در اختیار کاربران آیپدهای اپل قرار گرفته است.

به گزارش زومیت، گوگل سال گذشته با انتشار دستیار صوتی خود برای آیفون ، امکان استفاده از آن را برای کاربران خود و کاربران گوشی های اپل فراهم کرد. این شرکت اکنون با انتشار گوگل اسیستنت برای آیپد، دستیار صوتی خود را در اختیار طیف وسیع تری از کاربران رقیب قرار داده است.

بر اساس گزارش گوگل، اسیستنت در آیپد از همان توانایی های خود در آیفون که تا حدودی محدودتر از عملکرد آن در دستگاه های اندروید است، برخوردار خواهد بود. با این وجود، گوگل مدعی است که دستیار صوتی اش همچنان قادر به انجام کارهای مختلفی نظیر تنظیم نور صفحه، نمایش محتوای آیپد روی تلویزیون، ارسال پیام یا برقراری تماس های ویدئویی و تنظیم یادآوری خواهد بود.

گوگل می گوید مزیت اسیستنت در آیپد تطبیق پذیری این دستیار صوتی با نمایشگر بزرگ تر و امکان بهره گیری از آن در حالت های پرتره (عمودی) و منظره (افقی) است. اسیستنت همچنین از چندوظیفگی آی اواس ۱۱ پشتیبانی می کند و می توان در حین استفاده از دیگر اپلیکیشن ها از آن بهره گرفت.

گوگل اسیستنت از هفته ی گذشته در اپ استور اپل در کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، پرتغال (برزیل) و اسپانیا در دسترس کاربران قرار گرفته است.

هوش مصنوعی گوگل عکس ها را نگاه می کند و به آن ها برچسب می زند

گوگل به عنوان یکی از پیشروان هوش مصنوعی تاکنون ابزارهای گوناگونی ارائه کرده که هریک به نوعی به بشر برای انجام کارهای ساده و دشوار کمک می کند.

به گزارش زومیت، گوگل نشان داده که به هنر علاقه زیادی دارد. فناوری هوش مصنوعی این شرکت می تواند نقاشی های به هم ریخته شما را درک کرده و شکل اصلی آن را جایگزین، تلفن هوشمند شما را به یک نمایشگاه مجازی تبدیل، و آثار نقاشی و مجسمه های شبیه به عکس سلفی شما را برایتان پیدا کند. حالا گوگل دسته جدیدی از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی نموده که یکی از چالش های جدی مربیان و موزه داران را رفع می کند.

اولین ابزار ART Pallet نام دارد. این ابزار یک گروه رنگ را از شما دریافت می کند و سپس انتخاب شما را با آثار هنری موسسات مختلف تطبیق می دهد. این ابزار شاید زمانی که خانه خود را رنگ کرده اید و به دنبال تابلوهای نقاشی هستید که به دیوارها بیاویزید به کار شما بیاید.

ابزار بعدی Life Tag است. مجله Life در طی ۷۰ سال فعالیت خود میلیون ها عکس چهره در آرشیو خود ذخیره کرده که تاکنون فقط پنج درصد آن ها منتشر شده است. هوش مصنوعی گوگل چهار میلیون از عکس های این آرشیو را بررسی کرده و آن ها را قابل جستجو کرده. شما می توانید با استفاده از برچسب های خودکار ایجاد شده  توسط هوش مصنوعی گوگل (از فضانورد گرفته تا زامبی) چهره هایی که به دنبال آن هستید را بیابید.

ابزار آخر هم MoMa tool نامیده شده است که یک خبر خوب برای مربیان و موزه داران به حساب می آید. موزه هنرهای مدرن نیویورک از اولین نمایشگاه برگزار شده در سال ۱۹۲۹ میلادی (۱۳۰۷ شمسی) تاکنون از تمامی نمایشگاه های برگزار شده عکس گرفته، اما اطلاعات مربوط به بسیاری از این عکس ها از دست رفته است. تشخیص اثرهای موجود در تصاویر که به ۳۰ هزار عدد می رسد اگر بخواهد توسط انسان صورت گیرد ماه ها یا شاید سال ها زمان نیاز دارد. هوش مصنوعی گوگل می تواند آثار هنری موجود در تصاویر این موزه را تشخیص دهد و اطلاعات مربوط به آن ها را استخراج کند. به این ترتیب یک آرشیو تعاملی وسیع از نمایشگاه های این موزه به دست می آید.

اکثر ابزارهای هوش مصنوعی ارائه شده توسط گوگل تاکنون با هدف استفاده کاربران معمولی طراحی شده بود، اما سری جدید ابزارها موزه داران و مربیان را هدف گرفته تا امکاناتی برای صرفه جویی در زمان و کمک در کارهای روتین و خسته کننده فراهم آورد. و البته مثل همیشه، همه از نتایج به دست آمده راضی هستند.

گوگل فناوری مدل پرتره خود را متن باز کرد

گوگل به تازگی فناوری ثبت تصاویر پرتره خود را به صورت متن باز ارائه کرده است.

به گزارش زومیت، تقسیم معنایی تصویر در واقع یک تکنولوژی است که تمامی پیکسل های موجود در یک عکس را دسته بندی و به آن یک برچسب معنادار مثل جاده، آسمان، شخص یا نام یک حیوان الحاق می کند. حالا کمپانی گوگل جدیدترین مدل تقسیم تصویر خود را منتشر کرده و مهم تر اینکه حالا این مدل به حالت متن باز درآمده است. بدین ترتیب سایر توسعه دهندگان می توانند از این مدل در ساخت اپلیکیشن های خود بهره بگیرند و از مزایای فناوری یادشده استفاده کنند.

می توان به روش های زیادی از این فناوری استفاده کرد. یکی از جدیدترین اپلیکیشن های دنیای گوشی  هوشمند، Portrait Mode است که در نسل جدید گوشی های سری پیکسل ۲ گوگل ارائه شده است. فناوری مورد بحث در این اپلیکیشن به منظور کمک به جداسازی سوژه های پیش زمینه ی تصویر از پس زمینه به  کار گرفته می شود. همچنین می توانید از این تکنولوژی برای بهینه سازی خودکار تنظیمات رنگ یا اکسپوژر بهره ببرید.

محلی سازی برچسب گذاری پیکسل  به  پیکسل نسبت به سایر فناوری های تشخیص اشیاء در تصاویر، نیاز به دقت بالاتری دارد؛ اما فناوری گوگل به دلیل همین دقت بالاتر، نتایج باکیفیت تری به کاربران ارائه می دهد. خبر خوب این است که گوگل حالا جدیدترین مدل تکنولوژی تقسیم معنایی تصویر +DeepLab-v3 را منتشر کرده و حالا سایر توسعه دهندگان نیز می توانند از این فناوری در ساخت اپلیکیشن های مورد نظر خود بهره ببرند.

سیستم های مدرن تقسیم معنایی تصویر که روی شبکه های عصبی کانولوشنی (CNNs) ساخته می شوند، به لطف بهره گرفتن از روش های پیشرفته، سخت افزارهای جدید و نیز مجموعه ی داده ها به سطح بالایی از دقت دست یافته اند که دستیابی به چنین سطحی تا پنج سال قبل حتی قابل تصور هم نبود. عمومی سازی این سیستم و اشتراک گذاری آن با جوامع کاربری، دسترسی سایر گروه های دانشگاهی و صنعتی را به این فناوری آسان تر خواهد کرد که در نتیجه منجر به تولید و پیشرفت بیشتر بر پایه ی سیستم های پیشرفته خواهد شد که از جمله می توان به ایجاد مجموعه  داده های جدید و تولید اپلیکیشن های جدید برای این تکنولوژی اشاره کرد.

گوگل تبلیغات مربوط به ارزهای دیجیتال را ممنوع می کند

گوگل اعلام کرد که از ابتدای ماه ژوئن، تبلیغات مربوط به ارزهای دیجیتال و موضوعات مرتبط با آن را ممنوع خواهد کرد.

به گزارش زومیت، گوگل اعلام کرد که از ابتدای ماه ژوئن سال جاری میلادی (۱۱ خرداد ۱۳۹۷)، تبلیغات مرتبط با ارزهای دیجیتال و محتوای مرتبط با آن را ممنوع خواهد کرد. به موجب سیاست های جدید، گوگل تبلیغات مرتبط با محصولات مالی نظری یا غیر قابل کنترل، مانند گزینه های باینری، ارزهای دیجیتال و Spread Betting مالی را ممنوع می کند.

گوگل در بیانیه ای جداگانه، اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ حدود ۳.۲ میلیارد تبلیغ را که در تناقض با سیاست های تبلیغاتی این شرکت بوده اند، حذف کرده است، این رقم، نزدیک به دو برابر تعداد تبلیغات حذف شده توسط گوگل در سال ۲۰۱۶ است. اسکات اسپنسر، مدیر تبلیغات پایای گوگل در این زمینه می گوید: بهبود تجربه ی مربوط به تبلیغات در سراسر وب، چه از طریق حذف تبلیغات مضر و چه از طریق حذف تبلیغات مزاحم، همواره یکی از اولویت های ما خواهد بود.

خاطرنشان می کنیم که فیسبوک نیز در ماه ژانویه  اعلام کرد که آگهی های مرتبط با محصولات مالی و سرویس های مبتنی بر ارزهای دیجیتال و پیشنهاد اولیه ی ارز دیجیتال را ممنوع خواهد کرد، این سیاست در تمام پلتفرم های این شرکت، نظیر شبکه ی اجتماعی فیسبوک، Audience Network و اینستاگرام پیاده خواهد شد.

با گوگل اکسپرس آشنا شوید

گوگل اکسپرس یکی از سرویس های جدید و البته جالب توجه غول دنیای فناوری است که آشنایی با سازو کار آن خالی از لطف نیست.

به گزارش زومیت، رشد فناوری در حال تغییر دادن سبک زندگی انسان است. خرید خوار و بار مورد نیاز خانه یکی از فعالیت های همیشگی افراد است که به لطف خدمات مختلف آنلاین بسیار ساده تر از گذشته شده است.

تا ده سال پیش ایده خرید آنلاین خوار و بار از طریق تلفن همراه و تحویل آن ها در منزل بسیار دور از دسترس و آینده نگرانه به نظر می رسید. اما با رشد فناوری و به لطف سرویس های مدرن فروش خوار و بار مانند گوگل اکسپرس  این رویا به حقیقت تبدیل شده است. فقط کافی است تلفن هوشمند یا تبلت خود را بردارید، کمی در منوهای اپلیکیشن سفارش کالا گشت و گذار کنید و کالای مورد نیاز خود را از بین فروشگاه های مختلف انتخاب کنید، دو روز بعد آن ها را در منزل خود تحویل خواهید گرفت، آماده برای استفاده و پخت غذای مورد علاقه  ی خود!

البته در ایران امکان دسترسی به سرویس گوگل اکسپرس موجود نیست، اما آشنایی با ساز و کار آن قطعا برای کسب وکار های نوین مفید خواهد بود.

گوگل اکسپرس چیست؟

گوگل اکسپرس خدمتی از گوگل برای تحویل کالاهای خریداری شده از فروشگاه های مختلف مانند والمارت، تارگت، کاستکو، وال گرینز، پت اسمارت و … است. خرید از همه این فروشگاه ها با استفاده از اپلیکیشن گوگل امکان پذیر است. کاری که باید انجام دهید این است که وارد این اپلیکیشن شوید، تمام چیزهایی که قصد خرید آن ها را دارید را انتخاب کنید، آدرس مقصد را تعیین کنید، پرداخت را انجام دهید و صبر کنید تا طی یک تا سه روز آینده کالاها را برای شما بیاورند. این بی دردسرترین روش خرید خوار و بار است، بدون آن که نیاز باشد به فروشگاه مراجعه کنید، در قفسه ها دنبال کالاها بگردید و در صف پرداخت قرار بگیرید. شما می توانید خرید خود را در زمان های خالی روز انجام دهید، برای مثال وقتی که در مترو هستید، یا منتظر هستید چای تان سرد شود.

چطور می توان سفارش خرید داد؟

برخلاف سرویس های دیگر تحویل کالا مانند آمازون، برای استفاده از گوگل اکسپرس نیازی به پرداخت حق اشتراک ماهانه یا قرارداد طولانی مدت وجود ندارد. تمام کاری که باید بکنید این است که به سایت گوگل اکسپرس یا اپلیکیشن آن بروید و اولین خرید خود را انجام دهید. اگر صاحب بلندگوهای هوشمند گوگل هوم، مینی یا مکس باشد می توانید از دستیار دیجیتال گوگل بخواهید تا خریدها را برای شما سفارش دهند. کافیست عبارت هی گوگل یا اوکی گوگل را بگویید و یا دکمه روی دستگاه را فشار دهید و خریدهای خود را به دستیار گوگل بگویید.

هزینه ارسال کالا چقدر است؟

اگر خرید شما از میزان تعیین شده فروشگاه بیشتر باشد هزینه ارسال رایگان است. این میزان برای فروشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد ولی تقریبا بین ۲۵ تا ۳۵ دلار خواهد بود. بسته به شهری که در آن هستید می توانید انتظار داشته باشید کالای شما بین یک تا سه روز بعد از خرید به دست شما برسد.

اگر خرید شما از حداقل میزان تعیین شده برای ارسال رایگان کمتر باشد، باید هزینه ۴/۹۹ دلاری برای ارسال کالاها بپردازید.

گوگل اکسپرس در چه مناطقی فعال است؟

سرویس گوگل اکسپرس در حال حاضر تمام ایالت های آمریکا به جز هاوایی و آلاسکا را پوشش می دهد. بنابراین هرجای این کشور جز این دو ایالت باشید می توانید با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

از کدام فروشگاه ها می توانم خرید کنم؟

فهرست بلند بالایی از فروشگاه های زنجیره ای، محلی و آنلاین وجود دارد که تحت پوشش گوگل اکسپرس قرار دارند. این فهرست شامل فروشگاه های دارو مانند وال گرین، فروشگاه های لوازم آرایشی مانند آلتا بیوتی، فروشگاه های لوازم الکتریکی مانند فرایز الکترونیکس و حتی فروشگاه های آنلاین دارای تخفیف مانند اوراستاک است. خرید از فروشگاه هایی که در آن عضویت ندارید نیز از طریق گوگل اکسپرس امکان پذیر است. شما می توانید حق عضویت در فروشگاه مورد نظر خود را نیز از طریق گوگل اکسپرس پرداخت کنید و سپس به خرید کالا از آن بپردازید. با کمی جست وجو می توانید به راحتی فروشگاه هایی که در دسترس شما هستند را بیابید.

اگر بخواهیم کالایی را مرجوع کنیم چطور؟

اکثر فروشگاه ها امکان بازپس گیری رایگان کالا را دارند، بنابراین اگر شما از خرید کالایی پس از آن که به دست شما رسید پشیمان شدید یا کالای معیوب بود تا ۳۰ روز وقت دارید آن را پس بفرستید. هر زمان که سوال یا راهنمایی نیاز داشتید می توانید به گوگل اکسپرس ایمیل بزنید، تماس بگیرید یا به صورت زنده با تیم پشتیبانی گوگل اکسپرس چت کنید.

میداس آی تی راهکاری برای استفاده از هوش مصنوعی در مصاحبه های شغلی ارائه کرد

شرکت نرم افزاری کره ای میداس آی تی از هوش مصنوعی برای سنجش حقیقت گفته های افراد در مصاحبه ی شغلی استفاده می کند.

به گزارش زومیت، شرکت کره ای میداس آی  تی (Midas IT) راهکاری پیشرفته و تجاری عرضه کرده است که به کاربران امکان می دهد از هوش مصنوعی برای برگزاری مصاحبه ی استخدام استفاده کنند.

امکانی به نام inAir فرآیند خودکار درخواست شغل را بر عهده دارد و ربات هوش مصنوعی به نام MIGHTY مصاحبه ها را پیش می برد.

مایتی سؤال هایی از فرد متقاضی شغل می پرسد و بازی هایی برای او به اجرا در می آورد. فرد متقاضی می تواند این مصاحبه را در هر رایانه ای به کمک یک وبکم و میکروفن انجام دهد.

هوش مصنوعی در طول مصاحبه از روی حرکات صورت فرد، تن صدا و ساختار جملاتی که به کار می برد، صحت گفته های وی را می سنجد.

هوش مصنوعی با تحلیل ۶۸ ماهیچه ی صورت به احساسات و عواطف فرد نیز پی می برد.

تحلیل نتایج بازی نشان خواهد داد که فرد متقاضی برای کدام یک از موقعیت شغلی مناسب است. مایتی حتی می تواند گفته های فرد را تحلیل کند و سؤالات از پیش تعیین نشده ای در خصوص آن ها بپرسد.

بازی های مورد بحث بر اساس مطالعات عصب شناسی طراحی شده اند و خلق و خوی فرد را مورد سنجش و بررسی قرار می دهد. اطلاعات داده شده به مایتی حاصل تحلیل ۴۵۰ مقاله ی آکادمیک در حوزه ی عصب شناسی است.

میداس آی تی همچنین داده هایی از کارمندان مختلف با عملکرد خوب و بد جمع آوری کرده است تا استانداردهایی برای حس رقابت مورد نیاز برای احراز شغل های مختلف تعیین کند. داده های میداس آی تی از ۳۰۸۲ کارمند شاغل در ۲۸ شرکت جمع آوری شده اند.

فیلم مصاحبه ضبط می شود و در پایان آن، نمره ی متقاضی، کلمات کلیدی پرکاربرد او، رتبه ی وی بین سایر متقاضیان و سمت هایی که متقاضی امکان احراز آن ها را دارد برای وی نمایش داده خواهند شد.

میداس آی تی می گوید نیمه ی دوم سال گذشته از این راهکار برای جذب نیرو در شرکت خود استفاده کرده است. با این روش آن ها ۱۰,۲۰۰ فرم درخواست دریافت کردند که با ۱۰ هزار مورد به همین روش مصاحبه انجام دادند و نهایتا ۳۰ نفر را جذب کردند.

بر اساس گزارش این شرکت، راهکار مذکور در جذب استعداد کارآمد با دقت ۸۲ درصدی عمل کرد. این در حالی است روش های سنتی مصاحبه ی سازمان یافته اعتباری در حد ۳۰ تا ۴۰ درصدی به همراه دارند و مصاحبه های غیر سازمان یافته تنها ۱۰ درصد قابل اتکا هستند. به گفته ی میداس آی تی با نگاهی به این آمار می توان عملکرد inAir را خارق العاده توصیف کرد.

این راهکار به صورت آنلاین ارائه می شود و عرضه ی آن هفته ی جاری آغاز خواهد شد. inAir بخشی از راهکارهای شرکت میداس آی تی موسوم به میداس HRi است که inHR را نیز در خود جای داده؛ ماژولی که مسئولیت سنجش عملکرد کاربران را بر عهده دارد.

شرکت های کره ای به سرعت در حال گسترش کاربردهای هوش مصنوعی هستند. سامسونگ ب زودی در نمایشگاه SXSW تگزاس از سه استارتاپ خود در حوزه ی هوش مصنوعی رونمایی خواهد کرد.

کاکائو، غول دنیای چت نیز ابزار متن  بازی در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است تا بتوانند از پلتفرم هوش مصنوعی آن استفاده کنند.

مایکروسافت آینده‌ ویندوز 10 را در پوسته های تطبیق پذیر متصور می شود

مایکروسافت قصد دارد با پوسته های تطبیق پذیر، تجربه ی متفاوتی از ویندوز ۱۰ را برای سخت افزارهای گوناگون خود ارائه کند.

به گزارش زومیت، مایکروسافت با رونمایی از ویندوز ۱۰، وعده ی ارائه ی سیستم عاملی را داد که روی دستگاه های گوناگون قابل اجرا باشد. در حالی  که پیش تر چنین موردی را در دستگاه های هولولنز، ایکس باکس وان و گوشی های هوشمند این شرکت دیده بودیم؛ اما ردموندی ها برای ارائه ی تجربه ی مناسبِ هر دستگاه، اقدام به ساخت و توسعه ی نرم افزار و رابط های کاربری اختصاصی  برای دستگاه های ذکرشده می کرد؛ بدین مفهوم که سیستم عامل ایکس باکس وان تجربه ی متفاوتی را نسبت به اپلیکیشن ایکس باکس ارائه می کرد؛ همچنین اگر با موبایل های ویندوزی این شرکت کار کرده باشید، متوجه عملکرد متفاوت آن می شدید؛ گویی نسخه ای جدا از ویندوز ۱۰ روی این دستگاه ها اجرا می شود.

حال ردموندی ها برای آینده ی ویندوز ۱۰ پوسته های تطبیق پذیری را در نظر گرفته اند که براساس هر سخت افزار، تجربه ی متفاوتی را ارائه می کند. برطبق گفته ی منبعی نزدیک به مایکروسافت، ردموندی ها ویندوز را به گونه ای توسعه  خواهند داد تا روی یک دستگاه  واحد، توانایی اجرا در چندین حالت را دارا باشد. نمونه ی چنین چیزی را پیش تر، مایکروسافت با قابلیت کانتینیوم نشان داده بود؛ اما ردموندی ها قصد دارند گامی فراتر و بلندپروازانه در این زمینه بردارند.

سال گذشته، وب سایت ویندوزسنترال از تمرکز مایکروسافت بر توسعه ی CShell خبر داد. برطبق گفته ی این وب سایت، CShell ساختاری به مراتب ماژولارتر از پوسته ی فعلی ویندوز دارد. هم اکنون، مایکروسافت برای دستگاه های مختلفِ خود چندین منوی استارت و نوار اعلانیه طراحی می کند؛ اما اگر CShell به تحقق بپیوندد، با یک  بار طراحی منوی استارت و نوار اعلانات، می توان انتظار تطبیق پذیری این بخش را در دستگاه های گوناگون داشت.

هنگامی که برنامه های آتی مایکروسافت برای بخش سرفیس را در نظر داشته باشید، ایده ی فوق، دور از ذهن به نظر نمی رسد. در یک  سال اخیر، شایعات و اخبار فراوانی درباره ی  ساخت دستگاهی از گروه سرفیس با صفحه نمایشی تاشو منتشر شده است. پتنت فوق که شباهت بسیاری به طرح مفهومی پیشین مایکروسافت با نام Courier دارد، دستگاهی را نمایش می دهد که به لطف وجود لولا، امکان همپوشانی دو صفحه نمایش را در قالب یک نمایشگر فراهم آورده است. اگر دستگاه فوق رنگ واقعیت را به خود ببیند، این پتانسیل را دارد تا تجربه ی تبلت، لپ تاپ  یا حتی گوشی هوشمند را به کاربران ارائه دهد. حال با به وقوع پیوستن پوسته ی تطبیق پذیر ویندوز ۱۰، امکان اتصال این دستگاه به صفحه نمایشی بزرگ تر نیز فراهم می شود. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، پیش تر در همین رابطه بیان کرده بود که گوشی هوشمند آتی آن ها هیچ گونه شباهتی با تعریف فعلی گوشی های هوشمند نخواهد داشت.

چشم انداز مایکروسافت برای آینده ی ویندوز ۱۰ تنها به همین جا ختم نمی شود و آن ها قصد دارند پوسته ای برای انجام بازی ها با استفاده از دسته ی ایکس باکس، حالتی برای ویندوز دسکتاپ و حالت دیگری تحت نام «Kids Mode» برای تبلت ها پیاده سازی کنند. تمامی موارد یادشده برای طیف وسیعی از دستگاه هایی در نظر گرفته شده که ممکن است بسیاری از آن ها تاکنون رونمایی نشده باشند؛ با این حال، موارد فوق به  نحوه ی تطبیق پذیری CShell بستگی دارد.

تاکنون تصاویری از مراحل اولیه ی CShell و نحوه ی تأثیر آن بر رابط کاربری ویندوز مشاهده کرده ایم؛ اما مایکروسافت هیچ دستگاه جدیدی که چگونگیِ کارکرد پوسته ی تطبیق پذیر را در عمل نشان دهد، معرفی نکرده است. انتظار می رود با معرفی نسخه ی دوم سرفیس هاب در سال ۲۰۱۸، نخستین دستگاه ردموندی ها با CShell را ببینیم؛ همچنین شایعات حکایت از آن دارند که تبلت سرفیس مایکروسافت که با نام رمزِ اندرومدا شناخته می شود، سال جاری رونمایی شود.

با وجود اینکه سرفیس هاب فعلی نیز از ویندوز ۱۰ استفاده می کند؛ اما ردموندی ها به کلی پوسته ی جدیدی را برای بهره گیری از آن طراحی کرده اند. حال نسل دوم سرفیس هاب می تواند شَمایی اولیه  از چشم انداز آتی مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ را به نمایش بگذارد.

حل مسأله مکعب روبیک در ۰.۳۸ ثانیه توسط یک ربات

دو متخصص سخت افزار موفق شدند تا با طراحی رباتی که مسأله ی مکعب روبیک را حل می کند، زمان حل رباتیک این مکعب را شکسته و به کمتر از ۰.۳۸ ثانیه برسانند.

به گزارش زومیت، بن کتز و جِیرد کارلو دو متخصص سخت افزار هستند که موفق شده اند با طراحی و توسعه ی رباتی جدید، زمان حل مکعب روبیک را با استفاده از ربات کاهش داده و رکورد جدیدی را به ثبت برسانند. ربات جدید توسعه یافته موفق شده تا در کمتر از ۰.۳۸ ثانیه مکعب روبیکی را حل کرده و آن را به شکل منظم با یک رنگ در هر یک از وجوه تبدیل کند. رکورد جدید در مقایسه با رکورد پیشین ۰.۶۳۷ ثانیه ای ۴۰ درصد بهبود پیدا کرده است.

دی کارلو، یکی از متخصصان توسعه دهنده ی این ربات در وبلاگ خود چنین اظهار نظر کرده است:

ما در تحقیقات خود متوجه شدیم که اغلب افرادی که اقدام به توسعه ی ربات هایی برای حل مکعب روبیک کرده اند، از استپ موتور برای این منظور استفاده می کنند، حال آنکه ما فکر کردیم که می توان با استفاده از موتورهای بهتر، زمان به دست آمده را بهتر کرد.

موتوری که کنترلر آن به صورت دستی توسعه یافته، این امکان را ایجاد می کند تا بتوان یک دور کامل یک وجه مکعب را در کمتر از ۱۰ میلی ثانیه کامل کرد. با توجه به اینکه کامل کردن مکعب روبیک نیاز به ۱۹ تا ۲۳ حرکت دارد، از این رو باید یک مکعب روبیک را در کمتر از ۰.۲۵ ثانیه حل کرد. البته سریع ترین ربات هر وجه مکعب را به مدت ۱۵ میلی ثانیه انجام می دهد، از این رو است که رکورد ثبت شده ۰.۳۸ ثانیه ثبت شده است.

کتز، دیگر توسعه دهنده ی ان ربات در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

مطمئنا موتور توسعه یافته می تواند سریع تر از این نیز حرکت کند، اما فرایند بهینه سازی و تیون کردن موتور برای سریع شدن بسیار وقت گیر بوده و عیب یابی آن نیازمند استفاده از دوربین های سریع است. هر اشتباه در این فرایند منجر به شکسته شدن مکعب می شود. در حال حاضر ما انگیزه ای برای بهبود رکورد و کار روی فرایند بهبود نداریم، هرچند احتمالا در آینده شاید بتوانیم با کار بیشتر روی فرایند مورد نظر، زمان حل مسأله را تا ۱۰۰ میلی ثانیه بهبود دهیم.

توسعه دهندگان ربات مورد نظر اعلام کرده  اند که برخلاف روش حل مکعب روبیک توسط انسان ها که آزاد کردن لایه ها باعث افزایش سرعت می شود، در روش حل با استفاده از ربات باید لایه ها را به صورت محکمی در کنار یکدیگر قرار داد تا سرعت افزایش یابد.

برای قسمت دیداری ربات مورد نظر، توسعه دهندگان از سه ماژول دوربین Eye مربوط به پلی استیشن ۳ بهره برده اند که هر کدام به قیمت ۷ دلار خریداری شده اند. هر دوربین در یک زاویه ی مخالف قرار گرفته اند. به عبارتی هر دوربین به گونه ای در یک زاویه قرار گرفته اند که می توانند سه وجه را پوشش دهند. البته با توجه به مشکل دوربین برای تشخیص رنگ نارنجی و قرمز از یکدیگر، وجه نارنجی به رنگ مشکی درآمده تا مشکلی از بابت تشخیص رنگ نارنجی و قرمز پیش نیاید.

فرایند کار بدین شکل است که ابتدا وضعیت هر وجه مکعب روبیک توسط دوربین شناسایی شده و سپس به تابع مربوطه برای ارائه ی راهکار حل مساله سپرده می شود. تابع مورد نظر پس از پیدا کردن راه حل درست کردن مکعب، دستورات مورد نیاز را در اختیار ۶ موتور مورد استفاده برای هر یک از وجه ها قرار می دهد و به این ترتیب موتورها شروع به کار کرده و به ترتیب مساله ی مکعب روبیک را حل می کنند. کل فرایند ارسال وضعیت هر وجه مکعب به تابع و ارائه ی راه حل کمتر از ۴۵ میلی ثانیه طول می کشد.

استفاده از دستگاه استخراج ارز دیجیتال برای تامین گرمایش منزل

به تازگی دستگاه دومنظوره ای به نام QC-1 رونمایی شده است که می تواند علاوه بر استخراج ارزهای رمزپایه، گرمایش خانه را نیز تامین کند.

به گزارش زومیت، استخراج ارزهای رمزپایه مستلزم مصرف مقادیر زیادی از انرژی است و هر چیزی هم که انرژی زیادی مصرف کند، گرمای زیادی نیز تولید خواهد کرد. به همین دلیل است که برای کامپیوترهایی که از کارت های گرافیک پیشرفته استفاده می کنند، سیستم های خنک کننده نقشی حیاتی دارند. اما به جای خنک کردن تجهیزات استخراج، می توان از گرمای مازاد تولید شده توسط آن ها به طور مثال برای گرم کردن منزل استفاده کرد.

QC-1 محصولی از شرکت Qarnot، یک دستگاه گرمایشی مبتنی بر رمزارز است که به نظر می رسد توانسته از پس این کار بربیاید. این دستگاه، ترکیبی از تجهیزات استخراج رمزارز با یک رادیاتور دیواری است که علاوه بر اینکه می تواند منزل شما را گرم کند، قادر است به طور هم زمان کام شما را با استخراج ارزهای دیجیتالی، شیرین کند. سوالی که احتمالا اینجا مطرح می شود این است که چه میزان استخراج رمزارز، خرید این دستگاه را توجیه می کند. پاسخ های منطقی بسیاری برای این پرسش وجود دارد. دستگاه های گرمایشی یکی از گران ترین دستگاه های برقی در منازل هستند و اگر بتوان مقداری از پولی را که قبلا برای خریداری آن ها صرف شده، در آینده در قالب ارزهای رمزپایه به دست آورد، بی شک سرمایه گذاری معقولانه ای انجام پذیرفته است. این اولین باری نیست که ما شاهد تلاش شرکت ها برای استفاده از گرمای مازاد تجهیزات رایانشی برای گرم کردن خانه ها هستیم. پیش تر هم در سال گذشته استارتاپی هلندی به نام Nerdalize، یک برنامه آزمایشی را کلید زد که از سرورها برای تامین گرمایش منازل استفاده می کرد.

حتی اگر از کارکرد دوگانه QC-1 صرف نظر کنیم، شکل و شمایل این دستگاه گرمایشی آن را تبدیل به یکی از زیباترین ها در نوع خود کرده است. رویه چوبی شکیل این دستگاه همراه با پوشش مشکی مات زیبایی که روی آن کشیده شده، آن را فرسنگ ها جلوتر از رادیاتورهای آهنی زمختی قرار می دهد که در کنج اتاق های ما جا خوش کرده اند. علاوه بر این، QC-1 کاملا بی صدا کار می کند؛ چرا که هیچ فنی برای خنک سازی ندارد و تمامی گرمای تولید شده را به محیط می دهد.

مطابق آنچه شرکت سازنده این دستگاه ادعا کرده است، QC-1 دو کارت گرافیک سافایر نیترو پلاس رادئون RX 580 دارد که می توانند تا ۶۰ مگاهرتز بر ثانیه کار استخراج را انجام بدهد. مطابق بررسی سایت تک کرانچ، این مقدار توان پردازشی برای کسب درآمدی معادل با ۱۲۰ دلار در ماه (با قیمت فعلی اتریوم) کافی به نظر می رسد. البته گفتنی است که این مقدار بدون احتساب هزینه برق مصرفی محاسبه شده است.

شرکت Qarnot ادعا کرده است که تمامی فرآیند نصب و راه اندازی QC-1 را می توان در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام داد. کافی است شما این دستگاه را به پریز برق و سوکت شبکه متصل و آدرس کیف پول اتریوم خود را در اپلیکیشن موبایلی آن اضافه کنید. علاوه بر این اگر جزو مشتاقان اتریوم نیستید، می توانید QC-1 را برای استخراج سایر رمزارزها تنظیم کنید. کاربران همچنین می توانند از طریق اپلیکیشن مربوطه، بر روند استخراج نظارت و در صورت پایین آمدن دمای اتاق، حالت افزایش توان گرمایشی دستگاه را فعال کنند.

قیمت QC-1 حدودا ۳۵۷۰ دلار تعیین شده است و امکان پیش سفارش آن در حال حاضر وجود دارد. اولین سری از این دستگاه هم پیش از بیستم ژوئن سال میلادی جاری تحویل مشتریان خواهد شد.

نجات زندگی انسان توسط نانوذراتی که خونریزی داخلی را متوقف می کنند

دارویی جدید با استفاده از نانوذرات مغناطیسی ساخته شده است که می تواند خونریزی داخلی را متوقف و مقدار خون ازدست رفته را کم کند.

به گزارش زومیت، هر سال هزاران نفر در اثر خونریزی داخلی جان خود را از دست می دهند. داده های جمع آوری شده از سال ۱۹۹۷ نشان می دهد که حدود یک نفر از هر سیزده نفرِ درگیر خون ریزی داخلی از دنیا می روند و این نسبت برای بیمارانی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یا آسپرین مصرف کرده اند، به نسبت یک نفر از پنج نفر می رسد. فقط در آمریکا سالانه بیست هزار نفر در اثر خونریزی دستگاه گوارش جان خود را از دست می دهند. این شرایطی دردناک و دشوار از نظر درمان است و موجب خطر جدی مرگ می شود.

دانشمندان دانشگاه ITMO در روسیه امیدوارند که بتوانند برای درمان بیماران خونریزی داخلی از نانوذرات استفاده کنند. این تیم تحقیقاتی ادعا دارد که ممکن است بتواند با استفاده از نانوذرات مغناطیسی حاوی ترومبین (پروتئینی که برای لخته خون ضروری است)، به طور مؤثر خونریزی داخلی را متوقف کند.

دستاوردهای مطالعه ی اخیر در ژورنال Scientific Reports منتشر شده است و در مورد اینکه داروی تولیدشده با استفاده از این نانوذرات، چگونه می تواند به صورت داخل وریدی مستقیما در محل جراحت تزریق شود، بحث می شود. این دارو هنگام تزریق درون رگ های خونی شبیه سازی شده، موجب تسریع زمانی ۶.۵ برابری تشکیل لخته ی محلی و کاهش از دست دادن خون تا ۱۵ برابر شد که نشان دهنده ی تاثیر فوق العاده ی دارو است.

این ذرات معجزه آسا حاوی یک هسته ی ترومبین هستند؛ آنزیمی که موجب آغاز فرآیند تشکیل لخته ی خون می شود. پژوهشگران در ادامه این آنزیم را در ماتریکس متخلخلی از مگنتیت (γ-Fe2O3)، دومین عنصر اصلی قرار دادند. این ساختار به نانوذرات اجازه می دهد با یک میدان مغناطیسی خارجی، حرکت بسیار دقیقی در بدن انسان داشته باشند. با استفاده از یک آهنربا پزشک می تواند ذرات را حرکت دهد و آن ها را در مکان جراحت قرار دهد.

این نانوذرات می توانند در کاهش مرگ ومیر ناشی از خونریزی داخلی کمک کننده باشد؛ ولی ساخت آن ها دشوار است. ولادیمیر وینوگرادوف، سرپرست آزمایشگاه، می گوید: ساخت این نانوذرات آسان نیست و باید اندازه ی آن ها تا کمتر از دویست نانومتر حفظ شود؛ وگرنه برای تزریق مناسب نخواهند بود. علاوه بر این شرایط سنتز ملایمی برای ساخت آن ها نیاز است؛ شرایطی که مولکول های ترومبین شکسته نشوند و فعالیت خود را به صورت کامل از دست ندهند. در نهایت باید این مسئله را هم مد نظر داشته باشیم که ما تنها می توانیم از عناصر سازگار زیستی استفاده کنیم.

به علت اینکه داروی اخیر از لحاظ زیستی مشکلی ندارد، دانشمندان مشخص نمی کنند که چگونه می توان نانوذرات را از بدن حذف کرد؛ بلکه می گویند این مواد می توانند برای مدت طولانی بدون خطر در بدن بمانند. برای نهایی شدن این مطالعات نیاز به آزمایش های بیشتر و سرمایه گذاری مناسب است؛ اما هنوز معلوم نیست چه مدت طول می کشد تا این درمان جدید در دسترس بیماران قرار گیرد.

یک نمونه بزرگ از سمی ترین عنکبوت جهان در استرالیا گرفته شد

عنکبوت تار قیفی استرالیایی سمی ترین عنکبوت در کل جهان است که به پارک خزندگان استرالیا آورده شده است.

به گزارش زومیت، عنکبوت های تارقیفی شامل چندین گونه ی مختلف عنکبوت از جمله عنکبوت تار قیفی استرالیایی است که تارهای خود را به شکل یک قیف می بافند. این عنکبوت به اندازه ای بزرگ است که اعضای تیم پارک خزندگان استرالیا به او نام کلوسوس (برگرفته از نام یک شخصیت خیالی قدرتمند) را داده اند. این نوع عنکبوت خطرناک است؛ زهر سمی ترین گونه از این انواع به راحتی قادر به کشتن یک انسان بالغ است.

نرهای آن ها نه تنها تهاجمی اند، بلکه ممکن است زمانی که در جستجوی جفت باشند، در زیستگاه های انسانی هم پنهان شوند. با استفاده از سم این موجودات از سال ۱۹۸۱، پادزهری برای سم این عنکبوت ساخته شده است. به همین خاطر با اینکه هر ساله ۳۰ تا ۴۰ نفر توسط این عنکبوت نیش زده می شوند، اما در نهایت جان سالم به در می برند. این عنکبوت ها از سویی نیز به همین علت به پارک استرالیا آورده می شوند؛ زیرا این پارک در زمینه ی برنامه های مربوط به سم و پادزهر فعالیت دارد.

این عنکبوت با طول پاهایی که گاهی به ۸ سانتی متر می رسد، زیبایی های خودش را دارد. معمولا نرهای این گونه عنکبوت دارای اندازه ی بدن بین یک تا پنج سانتی متر هستند. البته این عنکبوت بزرگ ترین نوعی از گونه ی خود نیست که وارد پارک شده است؛ قبلا عنکبوت نری دارای اندازه ی ۱۰ سانتی متر که با نام پسر بزرگ شناخته شده بود، در سال ۲۰۱۶ به پارک آورده شد. هر دو عنکبوت برای برنامه ی گرفتن سم ارزشمند هستند و سم های آنها هر هفته بدون آسیب رساندن به  خود عنکبوت گرفته شده و برای تولید پادزهر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

عنکبوت پسر بزرگ در سال ۲۰۱۶ گرفته شد

سم عنکبوت تار قیفی تنها برای پریمات ها و حشرات کشنده است. این یک تناقض تکاملی ناگوار است. چون پریمات ها هیچ وقت شکار عنکبوت ها نبوده اند؛ ولی می توان برای تولید پادزهر از آنها استفاده کرد. سم این عنکبوت به خرگوش ها، که توسط سم آنها تحت تاثیر قرار نمی گیرند، تزریق می شود و سیستم ایمنی بدن خرگوش ها پادتن هایی را در برابر مهاجم بدون آسیب رساندن به خود حیوان تولید می کند. از این آنتی بادی ها برای تولید پادزهر استفاده می شود که با استفاده از آن، اثر سم در بدن انسان گزیده شده خنثی می شود.

ماههای ژانویه و فوریه در استرالیا بهترین زمان سال برای روبرو شدن با این نوع عنکبوت است؛ این بازه در واقع زمانی است که عنکبوت های نر در جستجوی جفت هستند. آنها مناطق مرطوب، خنک و سایه دار مانند کفش، توده های علف و چوب و ساختمان های مرطوب همچون رختشویی ها را ترجیح می دهند. در استرالیا از مردم خواسته شده است که اگر با این عنکبوت برخورد داشتند، در صورت امکان آن را گرفته و برای تولید پادزهر تحویل مراکز مربوط بدهند.

سیلیکات پروسکایت برای نخستین بار در سطح زمین مشاهده شد

ماده ای معدنی مربوط به اعماق زمین، برای نخستین بار در یک الماس یافته شده است.

به گزارش زومیت، دانشمندان برای نخستین بار، کلسیم سیلیکات پروسکایت (CaSiO3) را در سطح زمین یافتند. این ماده ممکن است چهارمین ماده ی فراوان معدنی در زمین باشد؛ اما پیش از این بشر هیچ گاه نتوانسته بود در طبیعت آن را ببیند. علت این است که ماده ی فوق در عمق کمتر از ۶۵۰ کیلومتری، ناپایدار می شود.

شاید بپرسید این ماده ی معدنی چگونه توانسته است چنین صعودی را تاب بیاورد؟ ماده ای که از آن صحبت می کنیم، درون تراشه ی کوچکی از الماس احاطه شده است. این سنگ قیمتی در عمق کمتر از یک کیلومتری پوسته ی زمین در مَعدن الماس کولینان (Collinan) واقع در آفریقای جنوبی به  دست آمده است. گراهام پیرسون، متخصص علم شیمی زمین از دپارتمان علوم زمینی و جوی دانشگاه آلبرتا، می گوید: هیچ فردی تاکنون نتوانسته است این ماده ی معدنی را در سطح زمین پایدار نگهدارد. تنها راه ممکن برای حفظ این ماده ی معدنی در سطح زمین، به دام انداختن آن در یک محفظه مقاوم همچون الماس است.

دانشمندان تخمین زده بودند که سیلیکات پروسکایت نزدیک به ۹۳ درصد از گوشته ی تحتانی را تشکیل دهد؛ اما CaSiO3 تا به حال در حد فرضیه باقی مانده بود. اکنون که ما به این ماده معدنی دسترسی پیدا کرده ایم، دانشمندان بالاخره می توانند با جزئیات به مطالعه ی آن بپردازند.

الماسی که این ماده در آن یافت شده است، تنها ۰/۰۳۱ میلی متر پهنا دارد و خود نیز نمونه ای بسیار نادر محسوب می شود.

بیشتر الماس ها در فواصلی بسیار نزدیک تر به سطح زمین، در عمق ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتری ایجاد می شوند. اما به گفته ی دانشمندان، این الماس ویژه باید در عمقی حدود ۷۰۰ کیلومتری شکل گرفته باشد.

فشار در چنین عمقی، حدود ۲۴۰ هزار برابر فشار اتمسفر در سطح دریا است. در اصل این فشار شدید و خرد کننده باعث شکل گیری الماسی شده که CaSiO3 را از طریق فراهم کردن محفظه ای پایدار درون خود به دام انداخته و از تغییر شکل شبکه کریستالی در حین حرکت به سمت سطح زمین جلوگیری کرده است. این یافته همین حالا نیز اطلاعات جذابی درباره چگونگی شکل گیری گوشته زمین آشکار ساخته است. پیرسون می گوید: الماس ها واقعا راه منحصر به فردی برای دیدن محتویات زمین هستند و ترکیب مخصوص حاوی پروسکایت در این الماس ویژه، به روشنی نشان دهنده ی بازچرخش پوسته ی اقیانوسی به طرف گوشته ی تحتانی زمین است. این مسئله شاهدی اساسی است از آن چه هنگام نفوذ به اعماق زمین بر سر صفحات اقیانوسی می آید.

تیم پژوهشی، الماس را جلا دادند و به منظور تأیید حضور ماده معدنی درون آن که همان CaSiO3 نایاب مورد بحث بود، به بررسی طیف بینی الماس پرداختند. پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا در فاز بعدی روی الماس کار خواهند کرد تا اطلاعات بیشتری از منشأ آن به  دست بیاورند.

جزئیات پژوهش فوق در ژورنال Nature چاپ شده است.

بلندپروازی های فرازمینی سازندگان بزرگ ترین هواپیمای دنیا

سازندگان استراتولانچ، بزرگترین هواپیمای دنیا در فکر آن هستند که از ساخته ی خود برای حمل و پرتاب یک شاتل فضایی چند بار مصرف استفاده کنند.

به گزارش زومیت، استراتولانچ (Stratolaunch)، بزرگ ترین هواپیمایی محسوب می شود که تاکنون در دنیا ساخته شده است. سال گذشته پل آلن، یکی از دو بنیان گذاران مایکروسافت، یکی از کارآفرینان آمریکایی و همچنین بنیان گذار شرکت هوا فضای استراتولانچ سیستمز اعلام کرد که دو بال این هواپیمای غول پیکر در مجموع ۱۱۷ متر (۳۸۵ فوت) طول دارد. با این حال، از زمان رونمایی از این هواپیما تا به امروز جزئیات اندکی درباره ی موارد استفاده از آن به بیرون درز کرده بود. اکنون با مصاحبه ی اخیر پل آلن با واشنگتن پست، هدف و تمرکز اصلی این هواپیما برای ما روشن شده است.

آلن به جای ساخت هواپیمای بزرگی که تنها قادر به حمل مسافر و محموله ی بیشتر در سراسر جهان باشد، قصد دارد از استراتولانچ برای حمل و پرتاب یک شاتل فضایی چند بار مصرف که در حال حاضر با اسم رمز بلک آیس (Black Ice) شناخته می شود، استفاده کند.

در صورت تحقق این هدف، این شاتل فضایی تقریبا هم اندازه ی شاتل فضایی ساخت ناسا خواهد بود و امکان پرتاب آن از هر نقطه از جهان وجود خواهد داشت؛ مشروط به آنکه استراتولانچ قادر به بهره گیری از یک باند پرواز بزرگ باشد تا شاتل را به همراه خود حمل کند. بلک آیس به منظور حمل ماهواره ها به مدار و سفر به ایستگاه فضایی بین المللی به کار برده خواهد شد. هرچند انتظار می رود تامین مالی ایستگاه فضایی بین المللی به زودی پایان یابد یا به شرکت های خصوصی واگذار شود. آلن در مصاحبه ی خود با واشنگتن پست می گوید: من به شدت مایلم تا شاهد در اختیار داشتن سیستم های کاملا چند بار مصرف باشیم تا در آن صورت بتوانیم عملیات های به سبک فرودگاهی و تکرارپذیر هفتگی، اگر نه بیشتر انجام دهیم.

استراتولانچ در واقع به عنوان پلتفرم پرتاب و نخستین مرحله از پرتاب به کار خواهد رفت؛ در حالی که بلک آیس مرحله ی دوم خواهد بود و پس از جدا شدن از هواپیما در ارتفاع مشخص با بهره گیری از منبع سوخت خود به سفرش به ماورای جو ادامه خواهد داد. پس از آنکه مرحله ی دوم آغاز شود، هواپیما فرود خواهد آمد و برای پرواز بعدی آماده خواهد شد.

هنوز نمی توان از احتمال ساخت بلک آیس با قاطعیت صحبت کرد؛ چرا که در حال حاضر تمام توجهات معطوف به استراتولانچ است. این هواپیما در ماه دسامبر تست سرعت پایین تاکسی را با موفقیت به اتمام رساند و نشان داد که قادر به هدایت و توقف مناسب است و می تواند به صورت ایمن و با سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت در باند پرواز حرکت کند. پیش از این، نخستین پرواز آزمایشی این هواپیما برای سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده بود؛ با این حال، بنا به گزارش واشنگتن پست، نخستین پرواز احتمالا انتهای سال جاری میلادی انجام خواهد شد. فارغ از زمان وقوع این پرواز، قطعا بلند شدن بزرگ ترین هواپیمای دنیا از روی زمین اتفاق هیجان انگیزی خواهد بود که بسیاری به انتظار آن خواهند نشست.

عبور یک ستاره از میان سیاهچاله در مرکز کهکشان: چالشی برای تئوری انیشتین

رفتارهای عجیب یک ستاره در نزدیکی حفره ی سیاه عظیم مرکز کهکشان، نظریه ی نسبیت عام اینشتین را به چالش می گیرد.

به گزارش زومیت، مدتی  است تلسکوپ ستاره شناسان در جهت ساجیتاریوس *A یا کمان ای* (*Sgr A)حفره ی سیاه عظیم مرکز کهکشان تنظیم شده است. دلیل این توجه وجود ستاره ای در نزدیکی این سیاه چاله است که نظریه ی نسبیت عام اینشتین را به چالش می کشد.

ستاره ی موسوم به S0-2 یکی از ستاره های دسته ی S است (با ستاره های نوع S اشتباه گرفته نشود)، که در فاصله ی نزدیکی پیرامون ستاره ی *Sgr A می چرخد، جرم تقریبی این سیاهچاله ۴/۳ میلیون برابر خورشید است. اما S0-2  به یک دلیل ستاره ای خاص به شمار می رود . این ستاره یکی از دو ستاره ای است که در مدار بیضوی خود، در نزدیک ترین فاصله با حفره ی سیاه قرار می گیرد؛ یعنی آثار کشش جاذبه ای عظیم را در هر چرخش شانزده ساله بروز می دهد.

بر اساس نسبیت عام، نور تحت تأثیر میدان جاذبه ای قوی یا کشیده می شود یا طول موج آن بلندتر می شود. البته مدار هم دستخوش تغییر می شود، گرچه تغییر مسیر آن بسیار کند است. از آنجا که S0-2 در نزدیک ترین فاصله یعنی ۱۷ ساعت نوری با مرکز کهکشان قرار می گیرد (تقریبا چهار برابر فاصله ی بین خورشید و نپتون)، به اندازه ی ۳ درصد سرعت نور شتاب می گیرد، پژوهشگران گروه مرکزی کهکشانی UCLA با دقت به بررسی این تغییرها می پردازند. نظریه ی نسبیت عام یک بار دیگر در این پدیده اثبات می شود.

و اکنون به لطف یک بررسی جدید می توانیم انتقال به سرخ (reshift یا جا به جایی خطوط طیفی به سمت قرمز) را اندازه گیری کنیم. اما یک سؤال مطرح می شود، اگر S0-2 یک ستاره ی دوگانه یا باینری باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟ اگر دو ستاره وجود داشته باشند چه خواهد شد؟ این نتیجه می تواند اندازه گیری های آینده را پیچیده کند.

بر اساس اولین تحلیل اسپکتروسکوپی (طیف نمایی) روی S0-2 و بررسی احتمال وجود دو ستاره، پژوهشگرها در نهایت نتیجه گرفتند که فقط یک ستاره وجود دارد که جرم آن هم تقریبا ۱۵ برابر جرم خورشید است. اگر هم این ستاره دارای یک ستاره ی همراه بوده باشد نیز جرمش به قدری کوچک است که اثر آن به سختی رصد می شود. به گفته ی توآندو، نایب رئیس گروه مرکزی کهکشانی: این اولین اندازه گیری از نوع خود به شمار می رود. جاذبه یکی از نیروهای طبیعی آزمایش شده است. نظریه ی انیشتین تمام تست ها را تا کنون با موفقیت پشت سر گذاشته است؛ بنابراین اگر انحرافی در اندازه گیری وجود داشته باشد، سؤال های زیادی در مورد ماهیت جاذبه به وجود خواهد آمد!

S0-2 تنها به خاطر مفاهیم مرتبط با نسبیت جذاب نیست،  بلکه کل خوشه ی ستاره های S ویژگی  های عجیبی دارند. این ستاره ها بسیار جوان هستند؛ یعنی باید در محیطی نزدیک به *Sgr A شکل گرفته باشند، نیروهای جزرومدی حفره ی سیاه در این بخش ها می توانند بخش های تشکیل دهنده ی ستاره را از یکدیگر جدا کنند، بنابراین نحوه ی شکل گیری آن ها هنوز هم به صورت یک راز باقی مانده است. در نتیجه شاید سازوکار دیگری برای تشکیل ستاره ها وجود دارد که هنوز چیزی در مورد آن نمی دانیم.

نحوه ی شکل گیری ستاره های نوع S هنوز به صورت یک راز باقی مانده است

پژوهشگرها از سال ۱۹۹۲ در حال رصد S0-2 هستند، آن ها موفق به رصد نزدیک ترین مدار آن به سیاهچاله شده اند. از این ستاره  به عنوان شاهدی برای وجود *Sgr A استفاده می شد؛ اما واسطه های اندازه گیری به کار رفته از حساسیت کافی برای رصد انتقال سرخ (reshift) جاذبه ای در نور ستاره، برخوردار نبوده اند

به گفته ی دیوید چو: ۱۶ سال است که منتظر چنین فرصتی هستیم، نسبت به رفتار ستاره در نزدیکی جاذبه ی حفره ی سیاه مضطرب هستیم. آیا S0-2 تابع نظریه ی نسبیت است یا قوانین فعلی فیزیک را به چالش می گیرد؟ هنوز برای رسیدن به پاسخ این سؤال زود است.

انتظار می رود S0-2 در اواسط سال ۲۰۱۸ از *Sgr A عبور کند.

 

 

پیش فروش گلکسی اس 9 و اس 9 پلاس سامسونگ از ده اسفند در ایران آغاز شد

پیش فروش جدیدترین پرچم داران سامسونگ از روز پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه همراه با هدایایی ویژه در ایران آغاز شد.

به گزارش زومیت، طبق اعلام سامسونگ، پیش فروش گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس، برای نخستین بار پیش از بسیاری از بازارهای بزرگ جهان، از پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه همراه با هدایایی ویژه در کشورمان آغاز شد. پرچم داران جدید سامسونگ به صورت هم زمان در ۹ فروشگاه منتخب و ۳ فروشگاه آنلاین پیش فروش خواهند شد.

گلکسی اس  ۹ و اس ۹ پلاس، جدیدترین پرچم داران سامسونگ، طی هفته ی گذشته در شهر بارسلونا و یک روز پیش از آغازبه کار رسمی MWC 2018 معرفی شدند. این گوشی های هوشمند از نمایشگر خمیده با حاشیه هایی باریک و ابعاد ۵.۸ و ۶.۲ اینچی بهره می برند و دوربین اصلی آن ها برای نخستین  بار در گوشی های هوشمند، از لنزی با دیافراگم دوگانه (F/1.5 برای محیط های تاریک و F/2.4 برای محیط های روشن) استفاده می کند. کهکشانی های جدید به اسپیکرهای استریویی مجهز شده اند که از فناوری Dolby Atmos پشتیبانی می کنند.

خریداران و شرکت کنندگان در طرح پیش فروش گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس، هدایایی همچون شارژر بی سیم و کارت حافظه ی ۱۲۸ گیگابایتی دریافت خواهند کرد. علاقه مندان برای شرکت در این طرح تا ۱۹ اسفندماه فرصت دارند ضمن خرید جدیدترین گوشی های پرچم دار سامسونگ، هدیه های ارزشمندی نیز دریافت کنند. این گوشی ها در سه رنگ مشکی، خاکستری و رنگ جدید بنفش یاسی در کشور عرضه می شوند.

در نهایت خاطرنشان می کنیم که پیش فروش پرچم داران جدید سامسونگ، با قیمت ۳ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان برای گلکسی S9 و ۴ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان برای گلکسی  S9 Plus انجام خواهد شد.

گلکسی اس 9‌ و اس 9 پلاس سامسونگ مشمول رجیستری شدند

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد که دو مدل از گوشی های سامسونگ شامل گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس از هم اکنون مشمول طرح رجیستری شده اند.

به گزارش زومیت، درحالی که روز یکشنبه اعلام شد که برندهای هواوی و نوکیا از ۱۹ اسفندماه و سونی و تکنو از ۲۶ اسفندماه تحت طرح رجیستری قرار می گیرند و مشمولیت برند سامسونگ به سال آینده موکول شده بود، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد که گوشی های پرچم دار جدید سامسونگ از هم اکنون مشمول طرح رجیستری خواهند شد.

حمیدرضا دهقانی نیا گفت: با توجه به اینکه گوشی های گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس هنوز ثبت سفارش و وارد کشور نشده اند، شرایط فراهم است و این دو مدل گوشی از هم اکنون مشمول طرح و همزمان اعمال سیاست می شوند.

وی افزود: مدل های دیگر گوشی سامسونگ در سال آینده مشمول طرح ثبت شناسه گوشی های تلفن همراه می شوند.

گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس در کنگره جهانی موبایل بارسلونا طی هفته ی گذشته رونمایی شدند و قرار است از ۲۵ اسفندماه راهی بازار کشور شوند.

هواوی و نوکیا از ۱۹ اسفند رجیستر می شوند

پس از اجرای چندین فاز ابتدایی طرح رجیستری گوشی های موبایل، هواوی و نوکیا از ۱۹ اسفند و سونی و تکنو از ۲۶ اسفند مشمول رجیستری خواهند شد.

به گزارش زومیت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از چهاردهم آذرماه وارد فاز دوم اجرای طرح ملی رجیستری گوشی های موبایل شد و مبارزه با کالاهای قاچاق، رسما با برند اپل شروع شد.

در ابتدای اجرای این فاز از رجیستری، تمام مدل های گوشی و تبلت سیم کارت خور اپل در دستور کار کمیته مربوط به اجرای این طرح قرار گرفت و عملا واردات این محصولات غیر از مبادی رسمی، به کشور محدود شد. با گذشت حدود ۱۵ روز از اجرای فاز دوم، اسامی سه برند آمریکایی بلک بری، موتورولا و گوگل  نیز به اعمال مقررات اضافه شد. اواسط بهمن ماه برند ال جی نیز مشمول اجرای رجیستری شد.

درحالی که قرار است لیست تمامی برندهای مشمول این طرح تا پایان سال جاری معرفی شود؛ امروز اعلام شد که رجیستری برندهای هواوی و نوکیا از ۱۹ اسفند و سونی و تکنو از ۲۶ اسفند آغاز می شود. همچنین اعلام شد که سایر برندها از سال آینده مشمول این طرح خواهند شد.

تراشه های سری اسنپدراگون 700 کوالکام، هوش مصنوعی را به گوشی های ارزان قیمت می آورند

کوالکام از تراشه های سری اسنپدراگون ۷۰۰ با هدف اضافه  کردن قابلیت های بالارده  به گوشی های ارزان قیمت رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، همواره خلأ بزرگی بین تراشه های موبایل کوالکام حس می شد؛ به طوری که شرکت های تولیدکننده ناچار به انتخاب بین تراشه های قدرتمندی نظیر اسنپدراگون ۸۴۵ یا پردازنده های میان  رده ی سری اسنپدراگون ۶۰۰ بودند؛ با این حال به  نظر می رسد که کوالکام درصدد پُر کردن شکاف بین تراشه های خود است. کوالکام طی رویدادی در کنگره ی جهانی موبایل، با هدف ارائه ی برخی از قابلیت های سری ۸۰۰ همراه با گوشی های میان رده، از تراشه های سری اسنپدراگون ۷۰۰ رونمایی کرد؛ اما اطلاعات چندانی در رابطه با مشخصات فنی تراشه های جدید خود به اشتراک نگذاشت.

تراشه های جدید کوالکام از موتور هوش مصنوعی و پردازشگر سیگنال تصویر اسپکترای موجود در تراشه های سری ۸۰۰ بهره خواهند برد؛ بنابراین آن دسته از افرادی که از محصولی میان رده با قابلیت های AI بهره می برند یا به عکاسی با موبایل علاقه  دارند، به  لطف پردازنده های جدید کوالکام می توانند تجربه ای مشابه با محصولات پرچم دار داشته باشند. طبق وعده ی کوالکام، قابلیت هایی همچون بلوتوث نسخه ی ۵.۰ و پشتیبانی از فناوری شارژ سریع Quick Charge 4.0 در کنار هسته های پردازشی Kryo و واحد های پردازش گرافیکی Adreno نیز در تراشه های سری اسنپدراگون ۷۰۰ موجود خواهند بود. کوالکام مدعی است که بهره وری انرژی در تراشه های جدید، حدود ۳۰ درصد بهتر از اسنپدراگون ۶۶۰ خواهد بود، ضمن اینکه شاهد بهبود هایی در عملکرد این پردازنده ها خواهیم بود.

پیش بینی می شود که کوالکام عرضه ی پردازنده های سری ۷۰۰ را در آینده ی نزدیک آغاز نخواهد کرد؛ ضمن اینکه نمونه  های ابتدایی نیز تا پیش از نیمه ی نخست سال ۲۰۱۸ به دست شرکای این شرکت نخواهد رسید؛ بنابراین عرضه ی محصولات جدید مبتنی بر تراشه های سری ۷۰۰، مدت بیشتری به طول خواهد انجامید؛ اما بی شک عرضه ی تراشه های جدید کوالکام، بازار گوشی های اندروید را ارتقاء خواهد داد و احتمالا شاهد عرضه ی محصولاتی با برچسب قیمتی معقول خواهیم بود که به لحاظ عملکرد، از میان رده های فعلی پیشی خواهند گرفت.

هوش مصنوعی خودآموز گوگل، برنامه نویسان را به استادان یادگیری ماشین تبدیل می کند

خودکارسازی آموزش سیستم های یادگیری ماشینی، می تواند دسترسی عمومی به هوش مصنوعی را افزایش دهد.

به گزارش زومیت، سرویس جدیدی به نام «کلاود اتوام ال»، با بهره گیری از چندین ترفند یادگیری ماشین، به صورت خودکار اقدام به ساخت و آموزش یک الگوریتم یادگیری عمیق می کند که قادر به تشخیص اشیاء درون یک تصویر است.

این فناوری فعلا به صورت محدود توسعه یافته است؛ اما می تواند آغازی بر ساخت یک نمونه ی بسیار بزرگ تر باشد. ساخت و بهینه سازی یک الگوریتم شبکه ی عصبی عمیق، علاوه بر آشنایی کامل با دانش ریاضیات و برنامه نویسی، نیازمند تمرین گسترده به منظور بهبود پارامترهای الگوریتم است تا نتیجه ای صحیح و بی نقص به  دست آید. دشواری توسعه ی سیستم های هوش مصنوعی، مسابقه ای برای به کارگیری استعدادها به راه انداخته است. در نتیجه، تنها شرکت های بزرگ با پشتوانه ی مالی عظیم معمولا از پس هزینه های ساخت الگوریتم های اختصاصی هوش مصنوعی برمی آیند.

فِی فِی لی، پژوهشگر ارشد گوگل کلاود، روز دوشنبه در آستانه ی انتشار سرویس جدید تیمش گفت: «ما باید هوش مصنوعی را در دسترس افراد بیشتری قرار دهیم.» لی تخمین می زند که حداکثر چند هزار نفر در سراسر دنیا از تخصص لازم برای ساخت بهترین الگوهای یادگیری عمیق برخوردار هستند. وی در ادامه افزود: «اما برآورد می شود که امروزه ۲۱ میلیون توسعه دهنده در سراسر جهان وجود دارد. ما می خواهیم از تمام آن ها حمایت کنیم و هوش مصنوعی را در دسترس این توسعه دهندگان قرار دهیم.»

رایانش ابری یکی از کلید های افزایش دسترسی به هوش مصنوعی است. گوگل، آمازون، مایکروسافت و دیگر شرکت ها به سرعت مشغول افزودن ظرفیت های یادگیری ماشین به پلتفرم های ابری خود هستند. گوگل کلاود اکنون ابزارهای فراوانی از این دست ارائه می دهد؛ اما آن ها از الگوهای پیش آموخته استفاده می کنند. این الگوها دایره ی توانایی  آن ها را محدود می کند. برای مثال، برنامه نویسان می توانند از این ابزارها تنها برای تشخیص یک طیف محدود از اشیاء یا صحنه هایی که پیش از این به سیستم شناسانده شده اند، استفاده کنند. نسل جدیدی از ابزارهای یادگیری ماشین مبتنی بر فضای ابری که قادر به آموزش خود هستند، این فناوری را در ابعاد بسیار وسیع تری توسعه می دهند و استفاده از آن را آسان تر می کنند.

چندین شرکت در چند ماه گذشته، مشغول آزمایش گوگل کلاود اتوام ال بوده اند. دیزنی با بهره گیری از این سرویس روشی جدید برای جستجوی کالاهایش و یافتن شخصیت های کارتونی به خصوص، حتی اگر آن محصولات برچسب نام آن شخصیت را به همراه نداشته باشند، توسعه داده است.

وواکین ونشورن، استاد بنیاد فناوری آیندهوون در هلند که متخصص یادگیری ماشین خودکار است، می گوید هرچند این حوزه اخیرا توجهات زیادی را به خود جلب کرده؛ اما هنوز یک مبحث تحقیقاتی نسبتا جدید است. اینکه به سرعت امکان عرضه  ی این نوع هوش مصنوعی به عنوان یک سرویس تولیدی فراهم شود، اقدامی خیره کننده به حساب می آید.

ونشورن می گوید خودکارسازی (اتوماسیون) می تواند هزینه های محاسباتی را به شدت افزایش دهد.؛ در نتیجه، گوگل باید منابع فراوانی به این سرویس اختصاص دهد. با تلاش برنامه نویسان در طراحی سیستم های هوش مصنوعی با کاربردهایی بسیار گسترده تر و فراتر از طبقه بندی ساده ی تصاویر، این هزینه ها احتمالا بیشتر خواهد شد.

پژوهشگران گوگل مدتی است که محدودیت های خودکارسازی هوش مصنوعی را آزمایش کرده اند. در سال ۲۰۱۶، یک تیم تحقیقاتی نشان داد که یادگیری عمیق به خودی خود می تواند برای شناسایی بهترین تغییرات در یک سیستم یادگیری عمیق استفاده شود. سال گذشته، گروه دیگری از انتخاب طبیعی شبیه سازی شده استفاده کرد تا یک ساختار شبکه ی مطلوب را تکامل دهد و اخیرا دو دانشمند گوگل با بهره گیری از یادگیری تقویتی (تکنیکی که از نحوه ی یادگیری حیوانات از طریق بازخورد مثبت الهام گرفته شده است)، یک سیستم یادگیری عمیق را به صورت خودکار بهبود دادند.

تلاش ها در این حوزه می تواند در نهایت در شکل گیری تلاشی بزرگ تر برای ساخت اشکال کلی تر و مناسب تر از هوش مصنوعی مؤثر واقع شود. با این حال، اگر برنامه نویس هستید، می توانید پیش از آنکه تمام امور به دست ماشین ها انجام شود، اقدام به توسعه ی هوش مصنوعی اختصاصی خود کنید.

اپل پتنتی از یک دستگاه با نمایشگر دوگانه ثبت کرد

پتنت جدیدی از سوی اپل ثبت شده است که ظاهر یک دستگاه را با دو نمایشگر نشان می دهد که یکی از آن ها به عنوان صفحه کلید عمل خواهد کرد.

به گزارش زومیت، اپل با بازطراحی اخیر مک بوک  پرو، از تاچ بار، یک نمایشگر اولد باریک که جانشین کلید های وظیفه در قسمت بالای صفحه کلید شده اند، رونمایی کرد. اما به گزارش اپل اینسایدر، کوپرتنیونشین ها با پتنت جدیدی که برای یک نمایشگر تمام اولد به عنوان صفحه کلید ثبت کرده اند، احتمالا در پی آن هستند که مفهوم تاچ بار را گسترش بدهند.

به عبارت دیگر، پتنت پل به این پرسش مطرح نشده که «چه می شد اگر تاچ بار به کل صفحه کلید تبدیل می شد؟» پاسخ داده است.

این پتنت که اطلاعات مربوط به آن برای نخستین بار توسط وب سایت پتنتلی اپل منتشر شد، به صورت رسمی «یک وسیله  ی مجهز به نمایشگر دوگانه با وضوح بهینه شده و بازتابش خنثی  شده» نام دارد و ظاهر نهایی یک دستگاه را در دو مدل توصیف می کند. مدل اول که بیشتر به یک مک بوک شباهت دارد، شامل دو نمایشگر است که اجزای یک دستگاه واحد را تشکیل می دهند و از طریق یک لولا به یکدیگر متصل شده اند. مدل دوم نیز یک نمایشگر – صفحه کلید دوم را به عنوان وسیله ی جانبی برای یک دستگاه (نظیر صفحه کلید جانبی آیپد پرو) نشان می دهد.

نخستین بار لنوو از ایده ی نمایشگر – صفحه کلید در قالب لپ تاپ یوگا بوک رونمایی کرد

در این پتنت همچنین به منظور کاهش حداقلی بازتابش تصویر دو نمایشگر روی یکدیگر از فیلتر ضد انعکاسی استفاده شده است. در صورتی که اپل واقعا قصد ساخت چنین دستگاهی را داشته باشد، این فیلتر می تواند به عنوان روشی هوشمندانه از بروز مشکل یاد شده جلوگیری کند.

با این وجود، این ایده فعلا تنها یک پتنت است؛ بدین مفهوم که هیچ تضمینی وجود ندارد دستگاهی با این مشخصات در آینده توسط اپل ساخته شود. با این حال، از آنجایی که برخی تاچ بار مک بوک پرو را ویژگی مثبت و رضایت بخشی ارزیابی کرده اند؛ توسعه ی آن به عنوان صفحه کلید دستگاه لزوما ایده ی بدی نخواهد بود.

تمام گوشی های نوکیا با اندروید وان همراه می شوند

طبق اعلام شرکت اچ ام دی در کنفرانس هفته ی گذشته، تمام گوشی های جدید این شرکت به اندروید خالص گوگل مجهز می شوند.

به گزارش زومیت، برنامه ی اندروید وان گوگل که اولین بار در سال ۲۰۱۴ معرفی شد در ابتدا قصد داشت نسخه ی خالص سیستم عامل اندروید را به گوشی های ارزان قیمت بازار بیاورد تا این گوشی ها نیز بتوانند از تجربه ی اجرای روان و به روزرسانی های سریع بهره مند شوند. در ابتدا این برنامه گوشی های بسیار ساده و گوگل پلی ادیشن را شامل می شد؛ اما حالا وضع فرق کرده است.

شرکت اچ ام دی صاحب امتیاز برند نوکیا که همواره گوشی های خود را مانند شرکت موتورولا با کمترین شخصی سازی سیستم عامل روانه ی بازار می کند، پروژه ی اندروید وان را یک گام جلوتر برده است. این شرکت در نمایشگاه MWC 2018 در بارسلونا رسما اعلام کرد که از این پس تمام گوشی هایی که تولید می کند اندروید وان خواهند بود.

البته یک استثنا وجود خواهد داشت و آن گوشی های نوکیایی هستند که تحت برنامه ی اندروید گو ارائه می شوند. گوشی جدید نوکیا به نام نوکیا وان بخشی از همین برنامه است. اندروید گو نسخه ی کم حجم و سبکی از اندروید اوریو است و در واقع کاری را انجام می دهد که گوگل در ابتدا قصد داشت با پروژه ی اندروید وان انجام دهد.

اچ ام دی و گوگل رابطه ی تنگاتنگی برقرار کرده اند و قرار شده است تمامی گوشی های جدید این شرکت که در MWC 2018 معرفی شدند شامل نوکیا ۶ جدید و نوکیا ۸ سیروکو و همچنین گوشی های آینده ی آن همگی بخشی از اندروید وان باشند. این خبر بسیار خوبی برای کاربران علاقه مند به گوشی های نوکیا است؛ چرا که می توانند با خرید گوشی های نوکیا تجربه ی اندروید مشابه گوشی های گران قیمت پیکسل داشته باشند و از ویژگی هایی مانند گوگل پلی پروتکت و به روزرسانی های امنیتی ماهانه بهره مند شوند.

سامسونگ سیاست نام گذاری سری گلکسی اس را تغییر می دهد

مدیرعامل سامسونگ در مصاحبه ای در حاشیه ی MWC 2018، شایعه ی تغییر نام گلکسی اس ۱۰ را تأیید کرد.

به گزارش زومیت، شایعات اخیر در مورد پرچم دار بعدی شرکت سامسونگ از تغییر روند نام گذاری سامسونگ خبر داده بودند. با توجه به این که گلکسی اس ۹ اخیرا معرفی شد، انتظار می رود پرچم دار بعدی گلکسی اس ۱۰ نام داشته باشد که سامسونگ با تأیید شایعات یادشده، از تغییر نسبی روند نام گذاری سری پرچم دار خود خبر داد.

در حاشیه ی مراسم رونمایی از اس ۹ در کنگره ی جهانی موبایل ۲۰۱۸، دی جی کُه، مدیر بخش موبایل سامسونگ، طی مصاحبه ای اعلام کرد این احتمال وجود دارد که سبک نام گذاری سری گلکسی اس دستخوش تغییراتی شود و پرچم دار بعدی که در نشریه ها از آن با عنوان گلکسی اس ۱۰ یاد می شود، در واقع نام دیگری داشته باشد.

این اولین باری نیست که در مورد وجود چنین احتمالی صحبت می شود؛ اما تاکنون سامسونگ اظهار نظری در این رابطه نکرده بود. این اولین بار است که این شرکت رسما این شایعه را تأیید می کند و از تغییر نام گذاری سری گلکسی اس صحبت می کند.

کوه در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت کره ای قصد دارد نام گلکسی اس را به کلی تغییر دهد، گفت: سامسونگ همچنان از نام گلکسی استفاده خواهد کرد؛ اما در نظر دارد رویه ی استفاده از S و یک عدد پس از آن را تغییر دهد.

شایعه ای که اخیرا منتشر شد از تغییر نام سری پرچم دار سامسونگ به گلکسی اکس خبر می داد و حالا مدیرعامل بخش موبایل سامسونگ این شایعه را تأیید کرده است. فعلا مشخص نیست تصمیم نهایی در خصوص نام گذاری پرچم دار بعدی سامسونگ، انتخاب نام گلکسی اکس باشد یا نه؛ اما قطعا عبارت گلکسی جزئی از نام این گوشی خواهد بود.

ناگفته پیدا است که در ماه های آتی شایعات بسیاری در خصوص پرچم داری که از آن با گلکسی اس ۱۰ یاد می شود خواهیم شنید. با توجه به این که زمان زیادی تا معرفی این گوشی باقی مانده است، هرگونه صحبت در خصوص ماهیت این گوشی در حد شایعه و حدس و گمان است.

سامسونگ نخستین تجهیزات تجاری 5G FWA را عرضه می کند

سامسونگ در جریان برگزاری نمایشگاه MWC 2018 از تجهیزات جدید توسعه فناوری 5G FWA رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، سامسونگ در جریان نمایشگاه MWC 2018 از فناوری های دسترسی به شبکه بی سیم ثابت 5G به عنوان اولین بسته ی تجاری 5G FWA (انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت) در جهان رونمایی کرد. کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده اخیرا این تجهیزات جدید را تأیید کرده است که این موضوع سامسونگ  را به اولین شرکتی تبدیل می کند که در تاریخ صنعت مخابرات، تأییدیه ی رگولاتوری برای 5G دریافت کرده است. فناوری های جدید برای استفاده در طیف موج میلی متری طراحی شده اند، بدین معنی که باندها در محدوده ی فرکانس ۳۰ گیگاهرتز آغاز به کار می کنند. انتظار می رود که ورایزن به عنوان بزرگ ترین شرکت ارائه دهنده ی خدمات تلفن همراه در ایالات متحده، از این تجهیزات تا پایان سال جاری استفاده کند؛ شرکتی که پیش تر اولین قرارداد تجاری همکاری توسعه شبکه 5G با سامسونگ را برنده شده است.

ورایزن به عنوان غول مخابراتی مستقر در نیویورک درحال برنامه ریزی برای عرضه خدمات 5G FWA در نیمه ی دوم سال ۲۰۱۸ است و به تازگی تجهیزات لازم برای انجام این پروژه را با سامسونگ آزمایش کرده است. پلتفرم تجاری  که در MWC 2018 رونمایی شد، به منظور تسهیل روند مدیریت نسل بعدی شبکه های بی سیم به همراه هوش مصنوعی، شامل تمام دسته  بندی های محصولات بی سیم، از واحدهای دسترسی رادیویی و 5G RAN مجازی تا روترهای 5G، هسته و نرم افزار است. سامسونگ ادعا می کند که تجهیزاتش بسیار متنوع و مقیاس پذیر و برای طیف گسترده ای از موارد استفاده ی 5G FWA مناسب هستند.

تعدادی از اپراتورهای مخابراتی و تحلیل گران به دلیل سرمایه گذاری های گسترده که پیش از تبدیل 5G FWA به یک پهنای باند جایگزین در مقیاس وسیع نیاز است، همچنان نمی دانند که آیا این فناوری در دراز مدت سودآور خواهد بود یا نه؛ از این رو برخی از اعضای این صنعت به پتانسیل و دوام فناوری های ثابت بی سیم با شک وتردید می نگرند. البته ورایزن و چند غول مخابراتی دیگر همچنان 5G FWA را به عنوان راهی برای متراکم کردن شبکه های خود به منظور آمادگی برای شبکه های موبایل واقعی در آینده می دانند تا دریابند چگونه هر یک از استاندارد ها می تواند تجهیزات و باندها را به اشتراک بگذارد. در ایالات متحده برخی دیگر از اپراتورها نظیر اسپرینت و AT&T قصد ندارند در آینده ی نزدیک روی فناوری FWA در 5G تمرکز کنند؛ اما به صراحت اعلام نکرده اند که احتمال اینکه در آینده این فناوری را دنبال کنند وجود ندارد. انتظار می رود گسترش 5G در مقیاس وسیع از اواسط سال ۲۰۱۹ در ایالات متحده، استرالیا، کره  جنوبی و ژاپن آغاز شود. اروپا استفاده از این فناوری را در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد.

با وجود کارشکنی های آمریکا، هواوی توسعه ی 5G را با قدرت ادامه می دهد

هواوی در حاشیه ی کنفرانس همایش MWC 2018TT از روند رو به رشد تجاری سازی 5G گفت.

به گزارش زومیت، یکی از مدیران اجرایی ارشد هواوی به نام کن هو، به خبرنگاران گفت روند تجاری سازی شبکه ی بی سیم 5G سرعت یافته و غول تجهیزات ارتباطی، توافق های اولیه را با بیش از ۳۰ اپراتور شبکه به انجام رسانده است.

کن هو در مصاحبه با خبرنگاران در حاشیه ی MWC 2018، گفت از هرگونه مناظره ی حقیقت جویانه در خصوص نگرانی هایی که ممکن است دولت ها یا اپراتورها در خصوص امنیت محصولات آن ها داشته باشند استقبال می کند.

با وجود اتهام هایی که دولت آمریکا به Huawei وارد کرده، شرکت چینی روابط تجاری خود را با اپراتورهای قدرتمند آسیا، آمریکا و اروپا قدرت بخشیده است و این موضوع باعث شده که هواوی جایگاهی در سطح جهانی پیدا کند که بتواند پیش از سایر رقبا به سمت شبکه های 5G گام بردارد.

به گفته ی هو، تولیدکننده ی چینی که نزدیک به نیمی از درآمدش را از کشور خود به دست می آورد، قبل از تجاری سازی تجهیزات 5G، آن ها را به طور آزمایشی در بزرگ ترین شهرهای جهان شامل سئول، توکیو، لندن، میلان و ونکوور کانادا راه اندازی می کند.

این کار جدا از سودآوری هایی که دارد، نشان می دهد بسیاری از کشورهایی که با ایالات متحده هم پیمان هستند، نگرانی های امنیتی واشنگتن را قبول ندارند.

وقتی یکی از خبرنگاران نظر هو را درباره ی اینکه دولت آمریکا قصد دارد نقش هواوی در ساخت تجهیزات ارتباطی برای استرالیا را نا امن جلوه دهد پرسید، هو در پاسخ گفت هواوی مایل است برای رفع ابهامات با دولت ها مذاکره کند:

ما خیلی خوشحال می شویم که مباحثه ای باز و شفاف با دولت استرالیا و اپراتورهای این کشور داشته باشیم. ما در این رابطه بسیار خوش بین هستیم و از هرگونه مذاکره استقبال می کنیم.

دولت آمریکا و مجلس سنای این کشور چندی پیش در لایحه ای استفاده از تجهیزات شرکت هواوی را برای جلوگیری از آن چه آن ها جاسوسی چینی ها خواندند، منع کرد؛ اما هو تمامی این ادعاها را اتهاماتی بی اساس دانست و گفت هواوی با بیش از ۴۵ کشور برای راه اندازی بستر 5G به توافق رسیده که ۲۵ مورد از آن ها رسانه ای شده است.

اینترنت ماهواره‌ ای اسپیس ایکس بدون تخصیص آی‌ پی فعالیت می کند

طبق ادعای ایلان ماسک، ماهواره های استارلینکِ شرکت اسپیس ایکس، اینترنتِ بدون آی پی در اختیار کاربران قرار می دهند.

به گزارش زومیت، اگر پیگیر اخبارِ مربوط به ایلان ماسک و فعالیت های شرکت اسپیس ایکس بوده باشید، مسلماً از پرتاب راکت فالکون ۹ باخبر هستید. ایلان ماسک با پرتاب این موشک، قصد دارد رؤیای خود برای در دسترس قرار دادن اینترنت ماهواره ای در سراسر دنیا را به حقیقت بدل سازد.

ماهواره های استارلینک (Starlink) که برای انجام این کار در نظر گرفته شده اند، در آینده ی نزدیک خدمات اینترنت را به واسطه ی امواج ماهواره ای به زمین می فرستند. حال ایلان ماسک ادعا می کند که اینترنت ماهواره ای این شرکت به صورتِ کامل، بی نیاز از تخصیص آی پی است.

در پاسخ به پرسش یکی از کاربران توییتر که درباره ی نوع اتصال ماهواره  استارلینک پرسیده بود، ایلان ماسک جواب جالبی ارائه کرد:

از استاندارد IPv6 ساده تر خواهد بود و بسته ی کوچکی در قسمت فوقانی خود خواهد داشت. در واقع از اتصال نظیر به نظیر استفاده می شود.

در ادامه از او درباره ی امنیت این اتصال و احتمال حمله ی سایبری به آن پرسیده شد. ماسک در پاسخ به این سؤال به استفاده از رمزنگاری End to End اشاره کرد. به باور وی، عدم حمله ی سایبری به شبکه های اجتماعی  که با این تکنولوژی رمزنگاری شده اند، خود گواهی بر امنیت بالای اینترنت ماهواره ای شرکت اسپیس ایکس است. او در ادامه بیان داشت که در صورت بروز چنین اتفاقی، به روزرسانی  فرم ور امکانِ رفعِ آن را فراهم می کند.

با این حال ماسک و شرکتش برای رسیدن به این مهم، دشواری های بسیاری بر سرِ راه خود دارند. قوانین رگولاتوری برخی کشورها امکان دسترسی به برخی از سایت ها را مسدود کرده است. حال با توجه به این موضوع که اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس دسترسی بدون محدودیت و فرامرزی برای کاربران فراهم می آورد، مشخص نیست که واکنش دولت ها به این موضوع چگونه خواهد بود.

پژوهشگران موفق به طبقه بندی ادراک گیاهان نسبت به دنیای اطراف شده اند

بر اساس آخرین یافته ها گیاهان به کمک پروتئین هایی در غشای سلولی خود قادر به درک حس های مختلف هستند.

به گزارش زومیت، شاید گیاهان فاقد عناصر چهره از جمله چشم، گوش یا بینی باشند؛ اما این حقیقت هم مانع از دیدن، شنیدن و بوییدن و حس کردن خطرات بالقوه ی اطراف آن ها نمی شود. با این که فرآیند های حسی گیاهان پیچیده و اسرار آمیز هستند، یک بررسی جدید به طبقه بندی واکنش های پروتئینی پرداخته است که دیدگاه های جدیدی را در اختیار پژوهشگران قرار می دهند.

گیاهان به جای پرورش  اندام های حسی مثل پستانداران، از پروتئین هایی استفاده می کنند که در غشاهای بیرونی سلول های آن ها به آشکارسازی یا شناسایی مواد شیمیایی اطراف یا پروتئین های به دست آمده از پاتوژن ها یا هورمون های آزادشده از یک جاندار زنده ی دیگر می پردازند. این آشکارسازی ها، یک سیگنال هشدار را در سلول فعال می سازد. هدف این بررسی  که در مجله ی Nature منتشر شده است، نوعی پروتئین غشایی ضروری برای این فرآیند است: کینازهای گیرنده ی حاوی لئوسن یا کینازهای گیرنده ی LRR.

صدها نوع آنزیم گیرنده ی کیناز وجود دارد که در توسعه ، رشد و ایمنی گیاهان و همچنین توانایی پاسخگویی نسبت به تنش های مختلف دخالت دارند. درک ما از نحوه ی عملکرد این پروتئین ها بسیار محدود است؛ اما پژوهش های جدید انجام شده توسط یک تیم بین المللی از جمله شهید مختار، استادیار زیست شناسی دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، به بررسی جزئیات واکنش ها و روابط ۲۰۰ پروتئین پرداخته اند. مختار در نشست مطبوعاتی خود می گوید: این بررسی در شناخت اولین لایه ی تعاملات بین پروتئین ها پیشتاز است. درک این روابط می تواند به راه حل هایی برای افزایش مقاومت گیاهان در مقابل پاتوژن ها یا تنش های دیگر مثل گرما، خشکی، شوری یا شوک سردی بینجامد. این نتیجه می تواند نقشه ی راهی برای بررسی های آینده ی دانشمندان در سراسر جهان باشد.

روابط جذاب

پژوهشگرها با شبیه سازی دامنه های فراسلولی کینازهای گیرنده ی LRR (اجزای حسی خارج از سلول)،  به ترسیم یک نقشه و در ادامه به بررسی آن ها و روابط و تعامل های بین آن ها پرداختند. در صورت تعامل پروتئین ها با یکدیگر، اطلاعاتی را به شبکه ی پروتئینی اضافه کردند که نشان می دهد چند پروتئین  برای تعامل حسی پروتئینی در نقش گره های اصلی عمل می کند. همچنین مشخص شد که کینازهای مجهول گیرنده ی LRR ، کلیدی برای مسیرهای آینده ی حس و ادراک گیاهان هستند.

درک جدید سیستم های گیاهی می تواند به ما در مهندسی ژنتیک قوی تر گیاهان  کمک کند

پژوهشگرها یافته های خود را از طریق طبقه بندی گیاهانی ثابت کردند که شامل بعضی پروتئین های غالب در شبکه نبودند. این گیاهان سیستم های ایمنی و رشد ناقصی داشتند که نشان دهنده ی اهمیت پروتئین های شناخته شده بود.

درک جدید سیستم های گیاهی می تواند به ما در مهندسی ژنتیک قوی تر گیاهان  کمک کند، به طوری که حتی می توان از گیاهان در کاربردهای نظامی به عنوان حسگرهای ریموت استفاده کرد. علاوه بر این از آنجا که انسان ها دارای پروتئین هایی مشابه کینازهای گیرنده ی LRR هستند، اطلاعات جدید مربوط به مکانیزم های بیولوژیکی گیاهان می توانند دیدگاهی را در مورد بعضی بیماری های مشخص ارائه کنند.

چین برای مبارزه با آلودگی هوا ۸۴۰۰۰ کیلومتر مربع جنگل می کارد

چین به منظور افزایش سطح پوشش جنگلی برای مقابله با مشکل جدی آلودگی هوا ، ۶۰ هزار سرباز را به خدمت گرفته است.

به گزارش زومیت، چین از جمله کشورهای دارای مشکل آلودگی هوا است. اما اخیرا این کشور برای بهبود کیفیت هوا و کاهش انتشار گازها دست به کارشده است. در سال ۲۰۱۷، چین تصمیم گرفت تا ۴۰ درصد از کارخانجات خود را تعطیل کند و برنامه هایی را برای ممنوعیت خودروهای دیزلی اعلام کرد. در سال ۲۰۱۸، چین تبدیل به بزرگ ترین دودکش جهان شده است که قادر به کاهش ۱۵ درصد از آلودگی های هوا در این منطقه است.

اکنون چین با یک طرح جدید آمده است: کاشت درخت به وسعت ۸۴ هزار کیلومتر مربع. در حال حاضر، چین حدود ۲۰۸ میلیون هکتار مناطق جنگلی دارد. طبق اعلام آسیا تایمز، طی سال ۲۰۱۸، این کشور امیدوار است که کل جنگل های خود را از ۲۱ درصد به ۲۳ درصد افزایش دهد و تقریبا ۶۰ هزار سرباز را به انجام این کار اختصاص داده است.

گروهی از ارتش آزادی بخش خلق و همچنین نیروهای مسلح ملی از پست های خود در مرز شمالی برای انجام این پروژه کنار کشیده شده اند.

به گزارش ایندیپندنت، ژانگ جیانلونگ، رئیس اداره امور جنگلداری چین می گوید که کل جنگل های کشور در کمتر از دو دهه می تواند تا ۲۶ درصد افزایش یابد.

بیشتر سربازان به استان به شدت آلوده ی هبئی در نزدیکی پکن اعزام می شوند که یکی از اصلی ترین مناطق سهیم در مشکل آلودگی است. این استان متعهد شده که میزان پوشش جنگلی خود را تا سال ۲۰۲۰ تا ۳۵ درصد افزایش دهد.

با وجود توجه جدی چین به مشکل آلودگی هوا، بعید است که حتی درختان اضافی مشکل را کاملا حل کند. پوشش جنگلی چین در حال حاضر هم ۲۱ درصد است و کشور همچنان دارای مقدار قابل توجهی دود است. با این که قطعا دو درصد جنگل هم مفید است؛ ولی احتمالا کیفیت هوا در چین دچار چندان تغییر محسوسی نخواهد شد. این راهبرد به همراه استراتژی های دیگری چون ممنوعیت وسایل نقلیه آلوده کننده و تلاش در به کار گرفتن انرژی های تجدید پذیر می تواند موثر باشد. آلودگی هوا تأثیرات عمده ای بر سلامت انسان ها دارد و کشورهایی مانند چین اگر بتوانند زودتر سطح آلودگی را کاهش بدهند، بهتر است.

کاهش مصرف مواد دئودورانت عملا منجر به کاهش آلودگی هوا می شود

دئودورانت ها، عطرها و صابون هایی که باعث خوشبو شدن ما می شوند، هوا را نیز آلوده می کنند که این آلودگی دست کمی  از انتشارات خودروهای امروزی ندارد.

به گزارش زومیت، اخیرا مقاله ای شوکه کننده در مورد دئودورانت ها (مواد ضد بو) و خوشبوکننده ها در ژورنال Science منتشر شد. محققان متوجه شدند مواد شیمیایی نفتی که در عطرها، رنگ ها و سایر محصولات مصرفی این چنینی مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند به  شکل ترکیبات آلی فرار دربیایند و به همان اندازه که خودروها آلودگی تولید می کنند، باعث آلودگی هوا شوند.

این ترکیبات آلی فرار (VOC)، با سایر ذرات دیگر موجود در هوا فعل و انفعالاتی انجام می دهند و سازه های اصلی مه دود به  نام اوزون را می سازند که باعث آسم و زخم دائمی ریه ها و سایر آلودگی های مشهور  به پی ام ۲.۵ می شود. آلودگی های پی ام ۲.۵ ذرات ریزی هستند که باعث حملات قلبی، سکته و سرطان ریه می شوند.

مه دود عموما به خودروها نسبت داده می شود؛ اما از دهه ی ۱۹۷۰ به  بعد قانون گذاران، تولیدکنندگان خودرو را مجبور به سرمایه گذاری در فناوری هایی کردند که ترکیبات آلی فرار منتشرشده  از اتومبیل ها را کاهش دهند. بنابراین افزایش سهم آلودگی هوای مرتبط  با مواردی مثل حشره کش ها و محصولات مراقبت  از مو ربطی  به ماشین های پاک ندارد. برای همین دانشمندان به سراغ آلاینده های نامرئی  که از اسپری های دئودورانت و لوسیون های بدن نشأت می گیرد، رفتند.

طبق گفته پژوهشگران، مطالعات انجام شده در اندازه گیری های ابتدایی VOC-های لس آنجلس نشان داد که غلظت ترکیبات نفتی بسیار بیشتر از چیزی است که بخواهیم آن را تنها به سوخت های فسیلی نسبت دهیم. به عنوان مثال، غلظت اتانول ۵ برابر بیشتر از حد انتظار است و همین مقدار نیز در حال افزایش است.

برایان سی.مک دونالد، دانشمندی در مؤسسه ی تحقیقات علوم محیطی دانشگاه بولدر کلرادو که وظیفه رهبری این مطالعه را نیز بر عهده داشت، می گوید: شما می توانید کاهش واقعا سریع در این گازهای خروجی را ببینید. پس بهتر است به  دنبال سایر منابع بگردیم تا ببینیم کدام  یک از آن ها جای مواد قبلی را گرفته اند و این گونه درحال رشد هستند.

درست است که افراد از نظر وزنی از سوخت بیشتری نسبت  به لوسیون ها و رنگ ها استفاده می کنند؛ اما دکتر مک دونالد و همکارانش متوجه شدند که تأثیر این مواد روی آلودگی هوا چندان تفاوتی  با آن ها ندارد.

اگرچه رانندگان می توانند هر هفته از مقدار زیادی بنزین استفاده کنند؛ ولی طبق گفته جسیکا بی.گیلمن، شیمیدان پژوهشی اداره ی ملی اقیانوسی و جوی که در این مطالعه هم نقش دارد: بنزین در یک مخزن محفوظ  از هوا نگهداری و برای تولید انرژی سوزانده می شود و اکثرا به دی اکسید کربن تبدیل می شود.

درست است که این کربن  دی اکسیدها یکی  از عوامل اصلی تغییرات اقلیمی هستند؛ ولی مانند ترکیبات آلی فرار؛ مه دود تولید نمی کنند. دکتر گیلمن گفت: این VOC-هایی که شما در زندگی روزمره از آن ها استفاده می کنید، حتی اگر تنها به اندازه ی یک قاشق چایخوری یا تنها یک اسپری کوچک باشند، اکثر ترکیبات آن ها سر انجام وارد اتمسفر خواهند شد و در آنجا باعث تشکیل ترکیب اوزون مضر و ترکیب ذرات ریز مضر و ریز گردها خواهند شد.

پژوهشگران متوجه شدند که ۴۰ درصد از مواد شیمیایی اضافه شده به محصولات مصرفی این چنینی، وارد هوا می شوند. نویسندگان این پژوهش برای اینکه محاسباتشان را انجام دهند از یک مدل کامپیوتری که کیفیت هوای لس آنجلس را شبیه سازی می کرد، استفاده کردند و این اطلاعات مربوط  به ترکیب شیمیایی کالاهای مصرفی و گازهای خروجی را از این طریق به  دست آوردند. آن ها با استفاده  از این مدل توانستند نحوه ی اثرگذاری ترکیبات شیمیایی محصولات مراقبتی را مشاهده کنند و همچنین مقدار VOC-های به دست آمده  از رنگ ها و سایر محصولات داخلی خانه ها را که بر دنیای بیرون اثر می گذارند، بررسی کنند. طبق یافته ی نویسندگان پژوهش، حدودا نصف VOC-های هوای لس آنجلس را می توان به محصولات مصرفی نسبت داد.

راوی رملینگم که مدیریت تلاش ها برای کیفیت هوا و محصولات مصرفی هیئت منابع هوایی کالیفرنیا را بر عهده دارد، می گوید از اینکه رنگ ها و عطرها پس  از بهبود و پاک شدن خودروها، تأثیر بیشتری روی انتشارات داشته باشند، تعجب نمی کند.

به گفته او، آژانس آن ها درحال بررسی و ارزیابی ساختار شیمیایی حدود ۳۰۰ هزار محصول مصرفی مورد استفاده در کالیفرنیا بود و نتایج ابتدایی نشان داد که انتشارات از این محصولات از برآوردهای قبلی بیشتر شده است که البته از مقداری که مک دونالد و همکارانش تعیین کردند، کمتر است. او می گوید احتمالا روش شناسی متفاوت مک دونالد با روش آن ها، دلیل اصلی این اختلاف در مقدار است. رملینگم می گوید: ما هنوز هم درصدد یافتن فرصت هایی برای کاهش انتشارات برگرفته  از محصولات مصرفی هستیم.

کالیفرنیا در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ برای انتشارات محصولات مصرفی قانون تعیین کرده است و قانون های فدرال هم به  دنبال این قوانین وارد عمل شدند و محدودیت هایی برای انتشارات VOC محصولاتی از قبیل رنگ  و لاک  الکل تعیین کردند.

مشتریان احتمالا ترغیب می شوند که به  سوی محصولات طبیعی بروند؛ ولی بر اساس گفته ی پژوهشگران، این کار راه  حل تمامی مشکلات نیست. به عنوان مثال، یک طبقه  از ترکیبات که ترپن نامیده می شوند، به محصولات پاک کننده بوی کاج یا مرکبات می دهند. این ترپن ها می توانند به طور مصنوعی یا طبیعی (با استفاده  از پرتقال) ساخته شوند. دکتر گیلمن می گوید: اینکه ترکیبات مصنوعی باشند یا طبیعی، در واکنش آن ها هنگام ورود به اتمسفر بسیار تأثیرگذار است.

وی اظهار کرد که ترکیبات طبیعی مشابه هم که نامشان را از مه آبی رنگ کوه های بلوریج در آپالاشیا می گیرند، توسط ترپن های درختان آنجا ساخته می شوند. گالینا چرکینا، پژوهشگری از نهاد جنگلداری و مطالعات محیطی دانشگاه ییل که البته از اعضای حاضر در مطالعه هم نیست، معتقد است این مطالعه انتشارات مربوط  به منابع بیولوژیکی مثل درختان و حیوانات را در نظر نگرفته است. البته نویسندگان مطالعه گفتند که این مطالعه پایان کار پژوهش نیست.

ده ها هزار ماده ی شیمیایی در محصولات مصرفی وجود دارند و پژوهشگران هنوز به طور دقیق نمی  دانند که کدامیک  از مواد شیمیایی، ذرات پی ام ۲.۵ یا ازون را تشکیل می دهند. دکتر گیلمن گفت: یکی  از مواردی که ما امید داریم عموم مردم از آن آگاهی پیدا کنند، این است که منابع انرژی و محصولات مصرفی  که روزانه از آن ها استفاده می کنیم، در حال تغییر دادن ترکیب بندی اتمسفر هستند.

به ویژه اینکه برخی  VOC-هایی که در محصولات مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند، جایگزینی برای کلروفلوئوروکربن ها یا سی اف سی ها بودند. سی اف سی ها در اوایل دهه ی ۱۹۸۰ به دلیل نازک تر کردن لایه ی ازون زمین، کنار گذاشته شدند.

دکتر مک دونالد برای آن دسته  از افرادی که به دنبال راه  حل می گردند پیشنهاد می کند: تا آنجایی که می توانید در مصرف محصولات صرفه جویی کنید و آن ها را کمتر به کار ببرید.

فناوری آئودی در پرداخت خودکار داخل خودرو، عملی شد

آئودی قصد دارد از سیستم یکپارچه پرداخت عوارض در خودروهای خود برای بازار آمریکا، بخش هایی از کانادا و مکزیک استفاده کند.

به گزارش زومیت، هر کسی که روزانه با جاده  و بزرگراه سروکار دارد، معمولا در طول سفر روزانه از دروازه های پرداخت عوارض نیز عبور می کند. گاهی اوقات ازدحام خودروها به حدی است که اختلال زیادی در فرآیند عبور و مرور ایجاد می شود و همین عامل ناراحتی و عصبانیت سرنشینان خودرو است. البته در حال حاضر مکان های زیادی وجود دارند که از نوعی سیستم عبور الکترونیکی استفاده می کنند تا نیاز به توقف و کاهش سرعت خودرو نباشد. به این ترتیب رانندگان می توانند با سرعت بیش تری برانند یا گاهی اوقات بدون افت سرعت به مسیر خود ادامه دهند. این سیستم ها به طور کلی نیاز به نوعی دستگاه افزونه روی شیشه جلوی خودرو دارند؛ اما اکنون آئودی قصد دارد اولین سیستم یکپارچه پرداخت عوارض را برای رانندگان ایالات متحده راه اندازی کند.

پرداخت الکترونیکی عوارض (ETC) روش جدیدی برای گرفتن عوارض بزرگراه ها و جاده ها است که خودرو در محل گذرگاه عوارض توقف نمی کند و مبلغ عوارض به طور الکترونیکی از حساب وی کسر می شود. ETC با استفاده از تجهیزات الکترونیکی مانند تگ های DSRC یا RFID و دوربین های پلاک خوان، تمامی خودروها را شناسایی می کند؛ در صورتی که خودرویی ثبت  نام نکرده باشد یا مبلغ عوارض بزرگراه را پرداخت نکند، از طریق دوربین های پلاک خوان جریمه خواهد شد.

این ماژول یکپارچه پرداخت عوارض (ITM) نامیده می شود و بر مبنای فناوری ارتباط خودرو با زیرساخت توسعه می یابد که در حال حاضر روی خودروهای آئودی به کار می رود. به طور خلاصه، ITM در داخل آینه عقب خودرو تعبیه می شود و به عنوان فرستنده ای عمل می کند که قادر است با سیستم های پرداخت عوارض الکترونیکی موجود ارتباط برقرار کند. هنوز خودروساز آلمانی جزئیات خاصی درباره این سیستم ارائه نداده است؛ اما گفته می شود ITM با سازمان های پرداخت عوارض موجود در سراسر ایالات متحده و همچنین بخش هایی از کانادا و مکزیک کار می کند. رانندگان می توانند دستگاه را با استفاده از سیستم رابط کاربری چندرسانه ای آئودی (MMI) تنظیم کنند، در نتیجه ITM خود را با حساب های پرداخت عوارض موجود ثبت خواهد کرد.

این سیستم آخرین مرحله از چشم انداز خودرو برای افزایش قابلیت اتصال با زیرساخت است. تعداد زیادی از خودروسازان دستیار صوتی الکسا متعلق به آمازون را روی خودروهای تولیدی خود ادغام می کنند که قادر است همه چیز خودرو از جمله بوق زدن تا روشن کردن خودرو از راه دور را به صورت صوتی کنترل کند. ماه مارس گذشته کادیلاک از فناوری ارتباط خودرو با خودرو در سدان CTS استفاده کرد که امکان ارتباط بین خودروها را فراهم می کند. در این سیستم از طریق اتصال دو خودرو هشدارهای مورد نیاز در شرایط خطرناک برای رانندگان ارسال می شود. چنین فناوری هایی می توانند منجر به کاهش تصادف، مرگ و میر و تلفات جاده ای شوند و سالانه جان هزاران انسان را نجات دهند.

اخیرا جنرال موتورز یک برنامه خرید جدید برای خودروهای خود معرفی کرد که افراد در حین رانندگی می توانند به معنای واقعی کلمه، لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنند. این ویژگی باعث انتقاد شدید سازمان های متعددی شد؛ از جمله یک گروه ایمنی برجسته با انتقاد از طرح جنرال موتورز اعلام کرد که استفاده از قابلیت خرید هنگام رانندگی باعث حواس پرتی راننده و در نتیجه افزایش تصادف می شود.

آئودی می گوید سیستم ITM اواخر امسال روی خودروهای تولیدی در دسترس خواهد بود. استفاده از این سیستم موجب ارتقاء سطح رفاه راننده می شود و به نظر می رسد که طی سال های آتی خبرهای بیش تری از نصب آن روی خودروها خواهیم شنید. پیش از این هیوندای خبر از نصب سیستم پرداخت خودکار عوارض در خودروهای خودران داده بود. بهره گیری از امکانات خودروی خودران در زیرساخت های متداول موجب افزایش راحتی و بهره وری خواهد شد و امیدواریم که چنین سیستم هایی در ایران نیز توسط خودروسازان در آینده استفاده شود.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در آیفون, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

  1. 1
    بیسایه بیسایه says:

    سلام تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 3 =