مروری بر اتفاقات ورزش نابینایان در سال ۹۶

ورزش نابینایان و کم بینایان در سال ۹۶، با فراز و نشیبهای فراوانی روبرو بود. از برگزاری مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی، انتخابات ریاست فدراسیون نابینایان تا سومین دوره مسابقات پاراآسیایی جوانان و مسابقات انتخابی کسب سهمیه جهانی برای گلبال و فوتبال پنج نفره.
به گزارش ایران سپید
در ادامه، اهم اتفاقات ورزش نابینایان در سال ۹۶ را مرور میکنیم:

۴ فروردین، تیم ملی دو و میدانی نابینایان با ۲ طلا، ۳ نقره و ۵ برنز به کار خود در مسابقات بین المللی فزاع در امارات پایان داد.

۱۳ اردیبهشت، مسابقات قهرمانی کشور گلبال جانبازان بصیر در رامسر به پایان رسید که تیم آذربایجان غربی در لیگ برتر و خوزستان در دسته اول قهرمان شدند.

اواسط اردیبهشت، مسابقات قهرمانی کشور دو و میدانی برگزار شد که تیم زنجان در بخش بانوان و اصفهان در بخش آقایان عناوین قهرمانی را از آن خود کردند. در بخش رقابتهای قهرمانی کشور دو و میدانی رده سنی جوانان و نوجوانان، عنوان نخست در هر دو بخش آقایان و بانوان به استان فارس رسید.

۲۴ اردیبهشت، مسابقات قهرمانی کشور گلبال بانوان به پایان رسید که تیم تهران در دسته اول و یزد در دسته دوم، قهرمان شدند.

۲۶ اردیبهشت، امید کریمی در بخش آقایان از اصفهان و ملیحه صفایی از خراسان رضوی در بخش بانوان، فاتح مسابقات قهرمانی کشور شطرنج نابینایان شدند.

۲۸ اردیبهشت، مسابقات قهرمانی کشور گلبال آقایان به پایان رسید که همدان در دسته اول، کرمان در دسته دوم و آذربایجان شرقی در دسته سوم، در جایگاه نخست ایستادند.

۳۱ اردیبهشت، کاروان جودو و دو و میدانی نابینایان که در چهارمین دوره مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی حضور یافته بودند، با ۲ طلا، ۳ نقره و ۲ برنز به کشور بازگشتند.

۷ خرداد، اولین دوره مسابقات آسیا-اقیانوسیه جودوی نابینایان به پایان رسید که تیم جودوی کشورمان در بخش انفرادی با ۲ طلا، ۱ نقره و ۳ برنز سوم شد و در بخش تیمی، به عنوان نایب قهرمانی دست یافت.

۲۰ تیر، رقابتهای قهرمانی کشور فوتبال پنج نفره نابینایان به پایان رسید و فارس عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. اواخر تیرماه، مسابقات پارا دو و میدانی قهرمانی جهان در انگلستان برگزار شد که سامان پاکباز در پرتاب وزنه مدال طلا و در پرتاب دیسک نقره و سجاد نیکپرست در پرتاب نیزه، به مدال نقره دست یافتند.

۲ مرداد، مسابقات شطرنج نابینایان شهرهای کشور با قهرمانی آبادان به پایان رسید.

۶ مرداد، رقابتهای قهرمانی کشور جودوی نابینایان برگزار شد و با قهرمانی خراسان رضوی خاتمه یافت.

اواسط مردادماه، اولین دوره مسابقات جهانی پارا دو و میدانی جوانان در کشور سوییس برگزار شد که کاروان نابینایان، صاحب ۲ طلا توسط هاجر صفرزاده، ۱ طلا و ۱ برنز توسط مهرداد مرادی و ۱ طلا به وسیله محمد مشهدیان شد.

۴ شهریور، رقابتهای گلبال آسیا-اقیانوسیه در کشور تایلند به پایان رسید که تیم گلبال آقایان نایب قهرمان و گلبال بانوان پنجم شد. تیم ملی گلبال آقایان با کسب عنوان دومی، موفق شد سهمیه مسابقات جهانی که سال آینده در کشور سوئد برگزار میشود را بدست آورد.

۵ شهریور، تورنمنت بین المللی دو و میدانی نابینایان در کشور جمهوری چک به پایان رسید و تیم منتخب استان بوشهر در این مسابقات، موفق به کسب ۱۲ طلا، ۱۲ نقره و ۷ برنز شد.

۱۹ شهریور، تیم فارس توانست عنوان قهرمانی مسابقات لیگ برتر فوتبال نابینایان را از آن خود کند.

۱۹ شهریور، مسابقات باشگاهی دو و میدانی نابینایان به پایان رسید که تیم اصفهان در هر دو بخش آقایان و بانوان قهرمان شد.

۱۷ مهر، مسابقات جام جهانی جودوی نابینایان در ازبکستان به پایان رسید که از تیم سه نفره اعزامی کشورمان به این مسابقات، محمدرضا خیرالله زاده موفق شد در وزن +۱۰۰ کیلوگرم، به مدال طلا دست یابد.

۱۲ آبان، مسابقات گلبال بانوان پیشکسوتان کشور با قهرمانی تهران به پایان رسید. در مسابقات گلبال بانوان در رده سنی جوانان نیز خوزستان قهرمان شد.

۱۲ آبان، مسابقات قهرمانی کشور شنای نابینایان در بخش آقایان به پایان رسید که خراسان رضوی با اقتدار قهرمان شد.

۱۴ آذر، مجمع انتخاباتی فدراسیون نابینایان به ریاست محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش برگزار شد و محمدرضا مظلومی با کسب ۳۶ رأی از ۴۲ رأی مأخوذه، برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس فدراسیون نابینایان انتخاب شد. محمدرضا بیدکی، دیگر کاندیدای مجمع نیز ۴ رأی بدست آورد.

۱۶ آذر، مسابقات شطرنج آزاد نابینایان گرامیداشت روز جهانی معلولین به پایان رسید و امیر ربی از اصفهان قهرمان شد.

۱۶ آذر، مسابقات گلبال مردان جوانان و پیشکسوتان کشور برگزار شد و تیم تهران در هر دو رده سنی، قهرمان شد.

۱۷ آذر، رقابتهای قهرمانی کشور پرس سینه نابینایان به پایان رسید و تیم مازندران عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

۱۹ آذر، مسابقات قهرمانی کشور فوتبال کمبینایان در کلاس (b2 و b3) با قهرمانی بوشهر خاتمه یافت.

۲۲ آذر، سومین دوره بازیهای پاراآسیایی جوانان در شهر دبی امارات به پایان رسید. در این مسابقات، ۸۰۰ ورزشکار از ۳۰ کشور آسیایی و در قالب ۷ رشته ورزشی با هم رقابت کردند. کاروان خلیج فارس متشکل از ۱۱۴ ورزشکار (۸۶ پسر و ۲۹ دختر) موفق شد با ۳۹ مدال طلا، ۴۴ نقره،  ۳۵ برنز و مجموع  ۱۱۸ مدال در جایگاه دوم جدول رده بندی توزیع مدالها قرار بگیرد. ژاپن با  ۴۳ طلا،  ۲۹ نقره، ۲۶ برنز و مجموع ۹۸ مدال قهرمان مسابقات شد. چین نیز با  ۲۷ طلا، ۹ نقره و   ۵ برنز و مجموع  ۴۱ مدال سوم شد. کاروان نابینایان کشورمان در این مسابقات موفق ظاهر شد و ۱۲ طلا، ۱۱ نقره، ۹ برنز و در مجموع، ۳۲ مدال رنگارنگ را از آن خود کرد. در این رقابتها، تیم دو و میدانی نابینایان، ۱۱ طلا، ۵ نقره و ۵ برنز بدست آورد. تیم شنای نابینایان نیز ۱ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز را به ارمغان آورد. در بخش تیمی نیز تیم گلبال بانوان مدال نقره و گلبال آقایان به مدال برنز دست یافتند.

۲۵ آذر، تیم ملی جودوی نابینایان با ۲ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز، قهرمان تورنمنت بین المللی ترکیه شد.

۲۶ آذر، مسابقات آسیایی فوتبال نابینایان در مالزی به پایان رسید و تیم کشورمان با کسب عنوان نایب قهرمانی، توانست سهمیه مسابقات جهانی را بدست آورد که خردادماه سال آینده در اسپانیا برگزار میشود.

۶ بهمن، خراسان رضوی فاتح مسابقات قهرمانی کشور شنای نابینایان در بخش بانوان شد.

۲۰ بهمن، تیم گلبال شهید هرندی تهران، قهرمان مسابقات لیگ باشگاهی گلبال بانوان شد.

۲۰ بهمن، تیمهای بهزیستی اصفهان و هیأت نابینایان گلستان، به ترتیب قهرمان لیگ برتر و دسته اول مسابقات لیگ باشگاهی گلبال آقایان شدند.

۱۳ اسفند، اصفهان فاتح اولین دوره مسابقات باشگاهی پاورلیفتینگ نابینایان شد.

۱۸ اسفند، مسابقات بین المللی شطرنج جام فردوسی در مشهد پایان یافت و امید کریمی شطرنجباز نابینای اصفهانی با ۴.۵ امتیاز در جدول استادان بزرگ، ضمن کسب نیمی از امتیازات ممکن، ریتینگ خود در جدول فیده را به ۲۰۵۰ افزایش داد. در این تورنمنت که شطرنجبازان ۲۷ کشور جهان در آن حضور داشتند، در جدول شماره b، مجید باقری شطرنجباز نابینای بوشهری با ۷.۵ امتیاز در جایگاه ششم قرار گرفت و فریبا زنده بودی نیز در جدول شماره b، با ۶.۵ امتیاز بهترین عملکرد بانوان در این مسابقات را از آن خود کرد.

۲۳ اسفند، الهه قلیفلاح، اولین دختر نابینای ایران در مسابقات پارالمپیک زمستانی که در پیونگ چانگ کره جنوبی برگزار شد، در رشته پارا اسکی صحرا نوردی در بخش اسپرینت کلاسیک، به مصاف حریفان خود رفت و عنوان یازدهم را به دست آورد.

۲۶ اسفند، مسابقات بین المللی پارا دو و میدانی فزاع در کشور امارات به پایان رسید و نمایندگان کشورمان موفق به کسب ۶ مدال طلا، ۶ نقره، ۱۱ برنز و مجموع ۲۳ مدال رنگارنگ شدند. تیم شش نفره پارا دو میدانی نابینایان کشورمان نیز در این رقابتها، با کسب ۲ مدال طلا، ۳ نقره و ۳ برنز به کار خود پایان داد.

امیر سرمدی

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

اول بهمن ماه سال 1368 در تهران متولد شدم و در حال حاضر هم ساکن تهرانم. سی تیر سال 94 ازدواج کردم و در یازده بهمن سال 95 هم صاحب یک فرزند پسر به نام آرمان شدم. مقطع کارشناسی رو در رشته مترجمی زبان انگلیسی به پایان رسوندم و در کنار دانشگاه، فارغ التحصیل دوره های روزنامه نگاری، از مرکز مطالعات رسانه ها شدم. از دوران نوجوانی به کار در رادیو و مطبوعات علاقه مند بودم و همین علاقه بود که منو به سمت گذروندن دوره های ژورنالیزم و همکاری با برخی از شبکه های رادیویی، سوق داد. از آبانماه سال 1392، خبرنگار مؤسسه مطبوعاتی ایران هستم و نویسنده سرویس ورزشی روزنامه ی ایران سپید. گه گاه هم برای روزنامه ایران و خبرگزاری ایرنا در حوزه ی اجتماعی و ورزش نابینایان مینویسم. از سال 1388، همکاری خودم رو با شبکه ی رادیویی ورزش در حوزه آیتم سازی شروع کردم و به تدریج، خبرنگار ورزش نابینایان در برنامه های شکوه اراده و جهان ورزش معلولین شدم. در برنامه امروز با ورزش هم اخبار حوزه ورزش معلولین رو میخوندم. از سال 92، با دوستانم، مجموعه برنامه ای رو با نام زندگی ادامه داره در رادیو فصلی کلید زدیم و بعد هم برنامه ای رو با نام لحظه های خودمونی در این شبکه تولید کردیم. علاوه بر رادیو ورزش و رادیو فصلی، سابقه همکاری با رادیو سلامت و رادیو کتاب رو هم دارم و در حال حاضر، کارشناس مجری برنامه شش نقطه در رادیو تهران هستم. در سال 94 همکاری خودمو با شرکت پکتوس، تولید کننده محصولات سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ی نابینایان آغاز کردم و مسئول روابط عمومی و مدیر وبسایت نابینایان این شرکت به نشانی pactos.net هستم. از دوران کودکی، به تغییرات جوی، مطالب مرتبط با آب و هوا علاقه داشتم و مطالعات بسیاری رو در این زمینه آغاز کردم. همین علاقه بسیار بود که باعث شد در سال 1391، وبلاگی رو در زمینه پیش بینی وضعیت هوای استان تهران در سامانه بلاگفا راه اندازی کنم. استقبال بسیار همشهری های تهرانی، منو مجاب کرد تا در آذرماه سال 1393، یک وبسایت تخصصی در حوزه آب و هواشناسی راه اندازی کنم. این شد که در حال حاضر، مدیر وبسایت هواشناسی تهران ودر، به نشانی های tehranweather.ir iran-weather.ir هستم. از مهر ماه سال 1392 بود که وارد این محله ی با صفا شدم و سعی می کنم در حد توان، برای هم محلی ها مفید باشم. اگه با من کاری داشتین، آدرس میلم AMIRSARMADI68@GMAIL.COM هست و شماره تماس من هم 0935 44 33 265. دیگه چیزی ندارم بگم جز اینکه،،،،،،،،،،،، عمر گران، میگذرد. خواهی نخواهی. سعی بر آن کن نرود رو به تباهی.
این نوشته در اخبار, اطلاع رسانی, گزارش, ورزش ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *