جانستان یادستان

درود به تمامی دوستان.

بعد از مدتی می خواهم یادداشتی برای شما بنویسم.

دیر زمانی بود که دیگر حوصله مطالعه نداشتم. مطالعه که زمان کودکی با من یار غار و رفیق گرمابه و گلستان بود. هیچ وقت یادم نمیرود آن زمان که بینایی داشتم هر شهر و دیاری را که پا در آن می گذاشتم حتما باید سری به کتابفروشیها می زدم با خودم فکر می کردم کتاب خاص آن محل که مربوط به مردمان آن دیار است را حتما در آنجا پیدا می کنم البته گاه موفق می شدم گاهی هم نه. باز یادم نمی رود هرگاه هدیه برایم می خریدند انگار می دانستند علاقه من به کتاب مثل ماهی و آب است. به هر حال با این علاقه بزرگ شدم و دوران دانشگاه را گذراندم و این علاقه با تمام سختیهای زندگی با من یار بود و لحظات تنهایی مرا پر می کرد.

مدتی بود این نارفیق به علت پراکندگی ذهن و مشغله رفیقش را به کناری نهاده بود چه بگویم که روزگار همین است. در بهمن ماه بود که مهربان دوستی از من کتابی خواست تا به او بدهم او هم کتاب را به گوشه چشمی دیده بود علاقه مند شده بود. من هم کتاب را پس از چند ساعت گشت و گذار تهیه کردم و به او دادم. نمی دانم او تا به امروز این کتاب را مطالعه کرده است یا نه دیگر خبری ندارم ولی نام این کتاب من را دوباره به کتابخوانی این رفیق دیرینه علاقه مند کرد جانستان کابلستان نوشته رضا امیرخانی که نشر افق آن را به چاپ رسانده است و من این مطلب را می نویسم با نام جانستان یادستان, بخوانید دوستان گرامی به یاد هرچه و هرکه به یادش هستید.

نمی دانم هر وقت اسامی شهرهای کابل و قندهار و هرات و دره بدخشان و مزار شریف و بلخ و بخارا و سمرقند و فرغانه و گنجه و نخجوان را می شنوم یاد ایران بزرگ می افتم ایرانی که امروز به مرزهای جغرافیایی خلاصه شده است و فرهنگ و زبانش هنوز از مرزهای جغرافیایی فراتر است. انگار گوشه ای از خاک وطن است و در این شهر که پا می گذاری احساس قریبی نمی کنی.

این جمله آخر حرف من نیست حرف رضا امیرخانی نویسنده ادبی معاصر ایران است که با سفر به افغانستان گوشه هایی از سفرنامه نویسی بعد از انقلاب اسلامی را به ما نشان داده است. او از مشهد به هرات پا می گذارد و با دیدن آثار باستانی چه بگویم آثار امروزی هرات ما را به دوره شاهرخ تیموری و حتی قدیمتر به دوره نیانه تاریخ ایران می برد او با فضایی که از هرات ترسیم می کند نشان می دهد که در اوج جنگ زدگی و دور ماندن هرات از مظاهر شهرنشینی جدید هنوز این شهر بافت تاریخی و سنتی خود را حفظ کرده است.

او با سفر به کابل و مزار شریف توصیفاتی از این شهرها به ما ارائه می دهد که انگار آدمی را به آن حال و هوا می کشاند. از جاده و از خیابان و مغازه ها و هتلها و مردمان صحبت به میان می آورد که در این مختصر نمی گنجد و باید خود کتاب را خواند البته قبل از خواندن کتاب توصیه می کنم باید علاقه داشته باشید تا همراه با مطالعه روحتان را به افغانستان پرواز دهید.

رضا امیرخانی در هرات با اهل علم و ادب دیدار دارد و مباحثاتی را در مورد کشور افغانستان, ایران, وضعیت افغانهای مقیم ایران و وضع حقوق بشر با آنها انجام می دهد که بسی خواندنی است. او در شهر مزار از امامزاده مزار که مشهور به قبر علی بن ابی طالب است بسیار سخن می راند و از احترام افغانهای چه شیعه و چه سنی به این مزار می گوید. او حتی شبی را در حلقه درویشان مقیم مزار سپری می کند و از حال و هوای عرفا برای ما می گوید تا خواننده با خواندن این سطور دلی را صاف کند و چند دقیقه ای دست از دنیا ی فانی بشوید. در پایان به علت اینکه طالبان جاده بلخ را گرفته بودند تأسف می خورد که نتوانسته به شهر قدیمی مولانا جلال الدین بلخی پای بگذارد شهری که فاصله ای با شهر مزار ندارد.

هر جای عالم که مردکی به مردکی جوان مردی کند، جبرانِ جوان مردی دیگری است جوان مرد به مزد کار نمی کند. تازه کارِ ما که کار نیست، وظیفه است. جوان مرد مردمی هستند مردمان این دیار. جملاتی که بارها در این کتاب می شنوید و من از گفتن این جملات به سر ذوق می آیم چه رسد به شما. این تقریبا خلق و خوی بیشتر افغانها در سراسر کتاب است که رضا امیرخانی از آن صحبت به میان می آورد و من دلم نیامد از آن حرفی نزنم.

در پایان امیدوارم روزی خودم پا به این سرزمین بگذارم و شاید با نگاه تازه تر سفرنامه ای را به مکتوبات ایرانی اضافه کنم و از مردمی دیدار کنم که سالها طعم جنگ را چشیده اند و عاشق مردم و فرهنگ ایران هستند و چه بسا بعضیشان ایرانیان را هم وطن می نامند.

درباره اسماعیل ترکی دستگردی

درود اگر یادداشت را خواندید نظری بدهید تا نکته ای یاد بگیرم با سپاس esmaeiltorki.3752@gmail.com و دوباره سپاس
این نوشته در صحبت های خودمونی, مقاله ها ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

23 Responses to جانستان یادستان

 1. 1
  مرضیه زارع says:

  سلام سلام و صد ها سلام. وقت خوش. چه مطلب دوست داشتنی بود. به قدری از شنیدن نام این کتاب به وجد آمدم که اصلا نمیدانم چه طور باید بنویسم. شاید همین بس باشد که بگویم پس از نابینا شدنم این حقیقی ترین سفری بود که رفتم چرا که در تمام طول سفر خودم را جای نویسنده میدیدم هنوز لذت خواندنش زیر زبان روحم هست به ویژه که سر تا سر کتاب را با دل تنگی برای نازنینی خواندم که در تمام طول خواندن با من همراه بود. بدی اینجاست که بعد از قلم این نویسنده هیچ نوشته ای بر دلم نمینشیند زمانی که سر کلاس ادبیات معاصر نثر برای دانشجویانم از این کتاب میگفتم اشک بود که چشمانم را خیس میکرد همینجا از دوست عزیزم که فایل کتاب را برایم آورد تشکر میکنم.
  . من هم آرزوی سفر به این دیار را دارم. در خصوص کتاب هم شما هر چه که بود گفتید دیگر چیزی به ذهن من نمیرسد.
  راستی نوشته این بار شما بسیار متفاوت بود شاید تاثیر این کتاب بود و شاید هم چون از دل برآمده بود ناچار بر دل نشست. بهترین ها رو برای شما آرزو دارم در پناه خدا

  • 1.1
   اسماعیل ترکی دستگردی says:

   درود و درود درود سلام و سلام به شما استاد علاقه مند و گرامی. می دانم سخت علاقه مندید زیرا از دل نوشته تان برمی آید. نمی دانم آن دوست که بود ولی هر که بود واقعا جانستان کابلستان را برای شما جانستان یادستان کرد. بیش از این متن را نمی توان طولانی کرد حرفهای نگفته در مورد افغانستان زیاد است. از دل می نویسم بس مهربان دوستی بود آن مهربان دوست. مثل اینکه شما در ادبیات دستی بر آتش دارید من امسال شاید با کمی تأخیر بر مزار سعدی باشم حتما به یاد شما و تمام ادب دوستان هستم شاید هم روزی در هرات به یاد شما و ادب دوستان باشم به امید آن روز با سپاس

 2. 2
  ابراهیم says:

  سلام
  باید کتاب خیلی جالبی باشه
  آیا صوتیش هم هست
  ممنون از شما

 3. 3
  ریحان says:

  سلام متشکرم.اگر فایل صوتی این کتاب را دارید بسیار عالی میشد که آپلودش میکردید اینجا تا از این کتاب خوب استفاده میکردیم! من در گویا کتاب این کتاب را ندیدم و متاسفانه نمیدونم میشه از چه طریق دریافتش کرد !.

 4. 4

  به به. چه کتابی! چه یاد دل انگیزی! من هم افتخار خواندنش را داشتم و صد البته افتخار ویرایش این کتاب را برای کتاب خانه برلین و همچنین انتخاب گوینده اش. وای که من هم با این کتاب روزگار خوشی را سپری کردم. با وسواس تمام آهنگهای آغازین و پایانیش را انتخاب کردم. یکی از حسهای خوب کتاب آن زمانی بود که آن جوان ها در لحظه رسیدند و کالسکه لیجی را از بالای میله ها عبور دادند و بی توقع حتی سپاسی، دست تکان دادند و خندان گذشتند.
  من این کتاب را در محله آپلود کرده ام و هم اکنون قابل دسترسی هست.

 5. 5

  خدا مرا ببخشد. شما هم ببخشید. به قدری با این کتاب مأنوس بودم که باور داشتم آنرا در محله هم به اشتراک گذاشته ام. حالا که خواستم لینک را در اختیارتان بگذارم، متوجه شدم که اشتباه کردم.

 6. 6
  مرضیه زارع says:

  سلامی دوباره. از لطف شما متشکرم. خوش به سعادت شما عجیب این روز ها دلتنگ شیراز و سعدی هستم. اگر در سفرتون به شیراز به سعدی هم سری زدین لطفا این غزل رو از طرف من برایش بخوانید. ایام به کام.
  عهد بشکستی و من بر سر پیمان بودم
  شاکر نعمت و پرورده احسان بودم
  چه کند بنده که بر جور تحمل نکند
  بار بر گردن و سر بر خط فرمان بودم
  خار عشقت نه چنان پای نشاط آبله کرد
  که سر سبزه و پروای گلستان بودم
  روز هجرانت بدانستم قدر شب وصل
  عجب ار قدر نبود آن شب و نادان بودم
  گر به عقبی درم از حاصل دنیا پرسند
  گویم آن روز که در صحبت جانان بودم
  که پسندد که فراموش کنی عهد قدیم
  به وصالت که نه مستوجب هجران بودم
  خرم آن روز که باز آیی و سعدی گوید
  آمدی وه که چه مشتاق و پریشان بودم.

  • 6.1
   اسماعیل ترکی دستگردی says:

   درود بر شما استاد گران قدر و ادب دوست. حتما درود شما را به سعدی می رسانم و اگر این شعر را از سعدی خواندم شاید نوایی از همشهری او درآید در یک بیت. حافظ را می گویم معرف حضورتان است حتما, به عزم توبه نهادم قدح ز کف صد بار. ولی کرشمه ساقی نمی کند تقصیر

 7. 7
  گوشه نشین says:

  سلام و تشکر بسیار عالی نوشته اید خیلی بدلم نشست ضمناً من در شیراز زندگی میکنم هرگاه که به شیراز آمدید خوشحال میشوم که با شما ملاقاتی داشته باشم و باهم سری هم به تخت جمشید بزنیم در صورتی کهه شما هم مایل هستید بفرمایید تا شماره تلفٌنم را بنویسم موفق باشید ..

  • 7.1
   اسماعیل ترکی دستگردی says:

   درود بر گوشه نشین. امیدوارم برنامه ریزیها دقیق دربیاید و پس از بار چندم به شیراز برگردم ایمیلم را در معرفی می نویسم شماره تان را ایمیل کنید شاید اهل فضلی این بنده حقیر را سر ذوق بیاورد با سپاس

 8. 8
  گوشه نشین says:

  جناب ترکی با سلام و آرزوی موفقیت تلفٌ اینجانب 09178771058 میباشد در صورت امکان ایمیل هم ارسال خواهم کرد به امید دیدار شاد و خرم باشید….

 9. 9

  علیرغم تلاش فراوانی که دیروز داشتم، موفق نشدم کتاب رو آپلود کنم.

 10. 10
  دریا says:

  با عرض سلام و احترام خدمت شما ضمن تشکر از معرفی این کتاب میخواستم ببینم شما کتاب فرزندان سانچز را خوانده اید فایل صوتی آنرا میشناسید اگر فایل صوتی آن هست اگر بفرمایید از کجا تهیه کنیم متشکر میشوم

 11. 11

  به لطف آقای محسن صالحی عزیز فایل کتاب در سرور محله آپلود شد.
  شما میتونید کتاب رو از لینک زیر دانلود کنید و از خوندنش لذت ببرید.
  دانلود کتاب

 12. 12

  مجدد سلام. ظاهرا لینک با مشکل روبرو است. برای دانلود که اقدام می کنم پنجره ای دیگر مبنی بر صفحه یا لینک موجود نیست باز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید