عیدی پکتوس به نابینایان. آموزش بخش های کاربردی نرم افزار MP3 direct cut

سلام و عرض ادب به شما گرامیان.
از طرف همکارانم در شرکت دانش بنیان پکتوس، نوروز باستانی رو به شما بزرگواران تبریک میگم.
به پاسداشت رسم زیبای رد و بدل کردن عیدانه، ما هم تصمیم گرفتیم آموزش متنی کوچکی را به همین عنوان تقدیم شما عزیزان کنیم.

معرفی نرم افزار

ویرایش پرونده‌های صوتی یکی از نیاز‌های هر روزه‌ی نابینایان به حساب می‌آید. به خاطر شرایط خاص این گروه، نابینایان به مراتب بسیار بیشتر از بقیه افراد با فایل‌های صوتی سر و کار دارند و به همین دلیل، بیشتر از سایرین هم نیازمند نرم‌افزار‌هایی هستند که ویرایش این قبیل فایل‌ها را برایشان آسان گرداند.
بیشتر کاربران نابینا ترجیح می‌دهند برای ویراستاری فایل‌های صوتی از نرم‌افزار‌هایی نظیر GoldWave یا SoundForge استفاده کنند؛ چرا که این برنامه‌ها علاوه بر امکان ویرایش، امکانات دیگری هم در جهت پالایش فایل صوتی و حذف زوائد صدا یا ارتقای کیفیت فایل در اختیار این کاربران قرار می‌دهند. اما در بسیاری از مواقع، کاربران نیازی به انجام چنین پالایش‌هایی ندارند و فایل به خودی خود به اندازه‌ی کافی پالوده و قابل استفاده است و تنها لازم است زوائد آن حذف شود یا این که تکه‌های مختلفی به هم چسبانده یا از هم جدا شوند. در چنین مواقعی استفاده از برنامه‌هایی که نامشان در بالا ذکر شد، خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد و پیشنهاد می‌شود به جایشان از برنامه‌های سبک‌تری مثل MP3 direct cut استفاده شود.

نرم‌افزار MP3 direct cut را پیشتر هم در پستی معرفی کرده بودیم. این برنامه که کمتر از ۳۰۰ کیلوبایت حجم دارد، به کاربران این امکان را می‌دهد که فایل‌های MP3 را بدون نیاز به extract شدن ویرایش کنند. معنای گزاره‌ی بالا این است که اگر یک فایل ۲ ساعته داشته باشید، دیگری نیازی به این نخواهید داشت که آن را در نرم‌افزاری نظیر GoldWave یا SoundForge به اصطلاح Load کنید و دقایق طولانی منتظر بارگذاری‌اش بمانید. این برنامه به گونه ای طراحی شده که به محض زدن enter بر روی فایل، امکانات ویرایش در اختیارتان خواهد بود. همچنین کلید‌های میانبر در برنامه هم به گونه‌ای طراحی شده که فرایند ویرایش را بسیار آسان کرده است.

 

ملزومات استفاده از MP3 Direct Cut

میانه‌ی این نرم‌افزار با JAWS هم زیاد بد نیست اما بهترین شرایط برای استفاده از آن زمانی فراهم می‌شود که شما از NVDA استفاده کنید. البته برای استفاده از نرم‌افزار به وسیله‌ی NVDA لازم است افزونه‌ی مورد نیازش را هم از وبسایت افزونه‌های NVDA دریافت و نصب کنید.

شما می‌توانید خودِ برنامه را از طریق این لینک دانلود کنید. چنانچه برای extract کردن فایل فشرده رمزی از شما خواسته شد می‌توانید از رمز www.sarzamindownload.com) استفاده کنید. همچنین افزونه‌ی مورد نیاز برای NVDA را هم از اینجا دانلود کنید.

کلید‌های میانبر

حتماً با ما توافق نظر دارید که مرور تمام قابلیت‌های یک نرم‌افزار آن هم در قالب یک یادداشت متنی کار بسیار دشواری است که شاید انجامش در روز‌های شلوغ آخر سال خیلی هم امکانپذیر نباشد. البته که کاربران ما آنقدر در زمینه‌ی استفاده از رایانه و چم خم کار با اپلیکیشن‌های مختلف آنقدر با هوش هستند که نیازی هم به چنین کاری وجود ندارد. بنا بر این، در این نوشته‌ی آموزشی، صرفاً به مرور کلید‌های میانبر در نرم‌افزار MP3 Direct Cut اکتفا می‌کنیم و باقی کار را به درایت و خلاقیت دوستان وا می‌گذاریم.

کلید‌های مربوط به پخش فایل

شما می‌توانید با استفاده از کلید CTRL + O فایل مورد نظر را باز کنید. به محض باز کردن، می‌توانید با Space آن را پخش کنید. با همین کلید هم پخش متوقف می‌شود. به محض توقف پخش، ثانیه‌ای که پخش فایل در آن متوقف شده اعلام می‌شود. با فشردن کلید‌های جهتنمای چپ و راست می‌توانید به میزان یک ثانیه بر روی فایل حرکت کنید. Page up و Page down هم به شما امکان می‌دهد به میزان ده ثانیه بر روی فایل حرکت کنید. اگر می‌خواهید بدانید از ابتدا تا جایی که هستید چقدر گذشته، CTRL + Shift + D را فشار دهید. برای دانستن زمان باقی مانده هم از CTRL + Shift + R استفاده کنید. اگر CTRL + Shift + D را دو بار فشار دهید، طول مدت فایل به شما اطلاع داده می‌شود. با Home به ابتدای فایل و با End به انتهای فایل منتقل خواهید شد.

 

کلید‌های مربوط به انتخاب

قطعاً قبول دارید که نخستین گام در امر ویرایش، انتخاب کردن بخشی از فایل است که قرار است عملیات ویراستاری بر رویش صورت پذیرد. از همین رو، معرفی کلید‌ها را با کلید‌هایی آغاز می‌کنیم به به همین منظور در افزونه‌ی NVDA تعبیه شده‌اند. شما می‌توانید ابتدا و انتهای قسمتی را که می‌خواهید انتخاب شود، به ترتیب با فشردن کلید‌های B و N مشخص کنید. به محض فشردن کلید B، ثانیه‌ی آغازین انتخاب و با فشردن N، ثانیه‌ی پایانی اعلام می‌شود. اگر می‌خواهید قسمتی که انتخاب یا به اصطلاح Select کرده‌اید برایتان پخش شود می‌توانید از کلید F4 استفاده کنید. اگر در طول پخش فایل خواستید بدانید علامت شروع را در چه نقطه‌ای از فایل قرار داده‌اید می‌توانید از کلید‌های ترکیبی CTRL + Shift + b استفاده کنید. اگر می‌خواهید مدت زمان تکه‌ای را که انتخاب کرده‌اید بدانید، همین Hotkey را دو بار فشار دهید.

چنانچه می‌خواهید بدانید علامت پایان انتخاب در چه نقطه‌ای واقع شده از کلید‌های CTRL + Shift + E استفاده کنید. این Hotkey, نقطه‌ی دقیق پایان انتخاب را اعلام می‌کند. چنانچه همین Hotkey دو بار فشرده شود، نقاط شروع و پایان و همینطور طول مدت انتخاب برایتان خوانده خواهد شد. اگر در طول پخش، نیاز داشته باشید به نقطه‌ی شروع یا پایان انتخاب منتقل شوید می‌توانید از کلید‌های جهتنمای بالا و پایین استفاده کنید. این کلید‌ها ضمن اعلام ثانیه‌ی شروع یا پایان انتخاب، نشانگر را به همان نقاط منتقل می‌کند.

اگر تکه ای را انتخاب کرده باشید می‌توانید از کلید‌های مربوط به Cut, Copy و paste برای جا به جا کردنش استفاده کنید. همچنین می‌توانید با فشردن دکمه‌ی delete بر روی صفحه کلید، آن تکه را حذف کنید. اگر از انتخاب یک تکه منصرف شده اید و می‌خواهید به اصطلاح Selection را از روی فایل بردارید می‌توانید کلید‌های ترکیبی CTRL + R را فشار دهید.

 

کلید‌های مربوط به ضبط صدا

همانطور که پیشتر هم گفته شد، ضبط صدا هم از دیگر قابلیت‌هایی است که در این نرم‌افزار ساده اما کاربردی گنجانده شده است. از آنجا که MP3 Direct Cut برای ضبط صدا از lame encoder استفاده می‌کند، شما برای استفاده از این قابلیت نیاز دارید ابتدا این Encoder را دانلود و در پوشه‌ی نصب شده‌ی برنامه کپی کنید. به این منظور، ابتدا فایل را از اینجا دانلود و بعد Extract کنید. یک فایل با پسوند DLL مشاهده خواهید کرد. آن را کپی کرده و بر روی desktop، روی ShortCut برنامه applications بزنید و گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید. در این پنجره با tab حرکت کرده و بر روی گزینه‌ی Open file location دکمه Space را فشار دهید. پوشه‌ای گشوده می‌شود که باید فایل کپی شده را در آن Paste کنید.

پس از انجام این مقدمات، شما می‌توانید با رفتن به نرم‌افزار، دکمه‌ی R را فشار دهید تا برنامه برای ضبط آماده شود. بعد از زدن R می‌توانید با فشردن Space, ضبط را آغاز کنید. اگر Space را دوباره فشار دهید، ضبط متوقف می‌شود. چنانچه باز هم Space بزنید، آنچه که ضبط کردید برایتان پخش خواهد شد.

 

تغییر Volume در MP3 direct cut

ممکن است برای ما پیش بیاید که نیاز داشته باشیم بلندی صدای فایلی را کم یا زیاد کنیم. MP3 direct cut، به این منظور هم امکاناتی را در نظر گرفته است. اگر قصدتان Normalize کردن کل فایل باشد، به این معنا که میزان صدای فایل را یک دست کنید و آن را به حد معمول و مرسوم برسانید، می‌توانید از کلید‌های ترکیبی CTRL + M استفاده کرده و سپس OK را انتخاب کنید. به این ترتیب، این نرم افزار بنا به پیشفرضی که برایش در نظر گرفته شده فایل شما را به اصطلاح normalize خواهد کرد. اما اگر بنا دارید میزان صدای کل یا بخشی از فایل را به اندازه‌ی دلخواه کم یا زیاد کنید، لازم است از گزینه‌ای که به همین منظور در منو Edit تعبیه شده استفاده کنید. نام این گزینه، «Gain» در نظر گرفته شده است. البته کلید‌های ترکیبی CTRL + G هم برای ورود به این صفحه طراحی شده است. با فشردن CTRL + G، چنانچه با tab حرکت کنید، یک Slider را مشاهده خواهید کرد که به کمک آن می‌توانید Volume را کم یا زیاد کنید. دقت داشته باشید که در این Slider، هرچه به سمت بالا یعنی عدد ۰ حرکت کنید، به مقدار Volume افزوده خواهد شد و بالعکس، هرچه به پایین یا عدد ۱۰۰ نزدیکتر شوید، Volume کم خواهد شد. همچنین گزینه‌هایی نظیر flat یا fade in و fade out هم همینجا جاگذاری شده اند.

 

پایان سخن

قطعاً آنچه که در این نوشتار ذکر شد، تمام امکانات این اپلیکیشن کاربردی نبود و بسیاری از امکانات آن ناگفته باقی ماند که همانطور که گفته شد، آن را به درایت و خلاقیت شما کاربران باهوش وا می گذاریم. شما می‌توانید با زدن دکمه‌ی Alt، وارد منو‌های برنامه شده و قسمت‌ها و امکانات مختلف آن را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از کلید F11، برای رفتن به بخش تنظیمات آن استفاده کنید. در بخش تنظیمات هم امکانات جالبی در اختیار شما قرار گرفته است. از جمله این که می‌توانید برای برنامه تعیین کنید با هر بار فشردن جهتنما‌های چپ و راست یا کلید‌های Page up و page down، تا چه میزان بر روی فایل حرکت کنید. افزون بر همه‌ی این‌ها، راهنمای برنامه هم با زبانی ساده طراحی شده که آنهایی که اندک آشنایی به انگلیسی داشته باشند می‌توانند از آن استفاده کنند. این بخش هم از طریق منو Help و گزینه‌ی Manual در دسترس شما قرار گرفته است.

شرکت پکتوس، ضمن تبریک دوباره‌ی سال نو آرزو می‌کند که این آموزش برای شما مفید واقع شود و بتواند استفاده از فایل‌های صوتی را برایتان آسانتر کند.

امیر سرمدی

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد سال 68 و ساکن تهران.
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اطلاع رسانی, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

13 پاسخ به عیدی پکتوس به نابینایان. آموزش بخش های کاربردی نرم افزار MP3 direct cut

 1. 1

  سلام.
  منم ماه پر خير و بركت رجب و سال جديد رو خدمت شما تبريك عرض ميكنم و واقعا از آموزش عاليتون تشكر ميكنم!
  من كه هم با كرك مخالفم، هم ويندوزم متأسفانه فقط يك دقيقه ميتونه ضبط كنه!
  واقعا به چنين آموزشي نياز داشتم!
  اما ضبط برنامه رو هم قبل از نصب lame و هم بعدش امتحان كردم كار نميكنه. بايد چي كار كرد؟
  راستي نحوه ذخيره فايل ضبط شده، پاز و resume ضبط رو هم توضيح ندادين.
  ميشه آپديتش كنين و ضبط صدا كه اساسيترين نياز من درباره فايلاي صوتيه، بيشتر توضيح بدين كه سؤالات منم درباره ضبط پاسخ داده بشه؟
  ضبط فقط يك دقيقه با ويندوز، واقعا وحشتناكه و منم راهي براي ضبط صدا سراغ ندارم كه استفاده كرده باشم و راضي باشم ازش.
  من كه متخصص نيستم و اصلا با برنامه هاي تخصصي آشنايي ندارم، خودم به تنهايي نميتونم كار با چنين برنامه هايي رو ياد بگيرم و فقط در صورت دريافت آموزش،
  ميتونم از اين برنامه ها استفاده كنم!
  تنها برنامه اي كه بدون كمك منابع فارسي تونستم ياد بگيرم و حتي مقاله آموزشي هم منتشر كردم كه در سايت شما و خيلي از سايتاي بينايي هم منتشر شد، فايرفاكسه.
  nvda رو هم تا حدود زيادي خودم ياد گرفتم و بعضي نكات رو هم پرسيدم.
  ولي بازم بدون ترجمه آقاي راشاد يا اگه كلا راهنماي برنامه نبود، نميتونستم ازش استفاده كنم.
  با برنامه هاي ويرايشم كه فرمودين رايگان نيست اصلا آشنايي ندارم و بنابراين، هرچي آموزش دريافت كنم، بيشتر خوشحال و موفقتر ميشم.
  راستي راهي نيست كه بدون نصب lame هم بشه فايل ضبط كرد؟
  حتي اگه به فرمتهاي ديگه بشه ضبط و بعد convert كرد، عاليه.
  كليدهاي ميانبري كه فرمودين، فقط در صورت نصب افزونه nvda كار ميكنه يا براي منم كه افزونه ندارم، قابل استفاده هست؟
  راستي، خوشحالم كه تو پستي كه ماهها منتظرش بودم چون تنها برنامه اي هست كه با سيستم من كه سخت افزار قوي نداره سازگاره و به كرك هم نياز نداره و با آرامش و خيال راحت ميتونم استفاده كنم، اولين نفري بودم كه كامنت دادم و از اين هديه ارزشمندتون، تشكر كردم!
  بازم از آموزش و عيدي عاليتون تشكر و براتون دعاي خير دارم.

  • 1.1

   سلام خانم آیت. بابت لطفی که دارین تشکر میکنم.
   راستش ما ویندوز XP در دسترس نداریم تا روی اون هم تست کنیم و با قاطعیت بهتون بگیم.
   اما رو ویندوز ۷، کافیه lame encoder را کپی کنید و با زدن حرف R ضبط کنید.
   برای SAVE کردن هم دو گزینه پیش روی دارید. یکی زمانی که میخواین فایل رو ضبط کنید و بعدا هم دوباره روش کار هایی انجام بدین، باید با زدن CTRL +S SAVE PROJECT رو بزنید تا فایل شما به عنوان یک پروژه نگه داشته بشه داخل خود برنامه تا اگه مثلا خواستین ضبط رو ادامه بدین، این امکان وجود داشته باشه.
   در غیر این صورت، کافیه از بخش FILE گزینه SAVE AS رو انتخاب کنید تا فایلتون با پسوند MP3 ذخیره بشه.
   به هر حال هر چه زودتر، توصیه میکنم ویندوز XP رو رها کنید و بیش از این خودتون رو از دریای وسیع تکنولوژی و نرم افزار های بروز دنیا محروم نکنید.

   • 1.1.1

    سلام مجدد.
    تشكر ميكنم از اينكه چنين كامنت طولانيي از من خوندين و پاسخ دادين!
    ميشه توضيحاتتون رو به پست اضافه كنين و پستتون (حداقل در سايت خودتون) به روز بشه تا بتونم آموزش كاملتر رو داشته باشم؟
    نفرمودين pause و resume آيا نداره؟
    من ميخوام بدون اينكه نياز باشه به صورت پروژه ذخيره كنم، مثلا اگه دارم يك قسمتي از يك فايل در سيستمم رو ضبط ميكنم، وقتي به قسمتي رسيدم كه نياز ندارم ضبط بشه pause رو بزنم و وقتي به قسمت مورد نظرم رسيدم و خواستم دوباره ضبط رو ادامه بدم، resume كنم و ادامه فايل رو ضبط كنم.
    براي ويندوزم كه xp 7 بهترين ويندوزهاي جهان هستن.
    xp براي سادگي استفاده و كلاسيك بودن و ۷ هم براي نداشتن محدوديتهاي xp.
    اما من حتي نميدونم اگه ۷ نصب كنم، با سيستمم سازگاره يا نه؟

    • سلام مجدد خانم آیت.
     این برنامه رو سیستم شرکت نصب بود و فرصت نکردم هنوز از رو لپتاپ خودم چک کنم.
     هر وقت تنظیمات مربوط به pause و resume و سایر تنظیمات برای رکورد رو چک کردم هم در این پست و هم پست سایت پکتوس بروز میکنم و برای شما هم ایمیل خواهم کرد.
     از سخت افزار سیستمتون اطلاع ندارم، اما اگه خیلی پایین نباشه، برای استفاده از ویندوز ۷ نباید مشکلی داشته باشین.

     • سلام.
      خيلي تشكر ميكنم بازم از عيدي عاليتون و واقعا دعاتون ميكنم كه بهش نياز داشتم. عيديتون حرف نداشت!
      اينم مشخصات سيستمم.

      Genuine Intel(R) CPU
      T2250 @ 1.73GHz

      ۱.۷۳ GHz, 2.49 GB of RAM

      Physical Address Extension

 2. 2
  سامان says:

  سلام امیر عزیز
  مثل همیشه عالی بود.
  ممنون از شما و کارکنان زحمتکش شرکت پکتوس

 3. 3
  فاطمه هاشمی says:

  سلام آقای سرمدی.
  منم به نوبه ی خودم این عید و سال نو رو خدمتتون تبریک میگم، امیدوارم که سال خوبی رو در کنار خانواده ی گرامیتون داشته باشین
  این برنامه دقیقا همونیه که مدت ها دنبالش بودم و چند وقت پیش تویی یکی از پستهاتون دیدم و استفاده کردم ازش . واقعا به درد من که خیلی خورد
  از برنامه ی Wave pad sound editor
  هم که آقای میرقاسمی آموزش داده بودن استفاده میکنم اما
  MP3 direct cut
  بیشتر به درد کار هام میخوره.
  باز هم ممنون از عیدی خوبتون.
  پیروز باشین

 4. 4
  m.aliwerdi says:

  امیر جان سلام! آیا با این نرم افزار میشه باس آهنگها رو زیاد کرد؟ برای باند یا سیستمهای ماشین و اینها میخوام! خَیلی باحال بود خدا خیرت بده فدااااااااایی داری

  • 4.1

   سلام دوست خوبم.
   نه این برنامه بسیار سبک، مخصوص کار های افکت گذاری و این حرفا نیست.
   با این برنامه عمدتاً میشه کار های مربوط به edit, افزایش یا کاهش Volume و Record رو انجام داد.
   به ویژه در ادیت فایل، واقعا کارامد هستش.
   برای هدفی که گفتی، دو برنامه Adobe Audition و یا sound forge رو پیشنهاد میکنم.

 5. 5
  علاء الدین says:

  سلام!
  هرچند خیلی دیر، اما به‌هرحال خدمت رسیدم که هم سال نو رو به شما و تبسم و آرمان‌کوچولو تبریک بگم، و هم بابت ارائه چنین نرم‌افزار سبک و درعین‌حال پرکاربردی سپاسگزاری کنم.

 6. 6
  m.aliwerdi says:

  سلام برادر گل آقا من ویندوزم ۸ ۶۴ بیت هست و روش نصب نمیشه و میگه نتوانست دایرکتوری مورد نظر را تشکیل دهد یه همچین چیزهایی! چی کارش باید کرد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *