ارائه‌ي كتاب خودآموز Powerpoint 2016 براي نابينايان

پس از دريافت درخواست‌هاي مكرر از طرف اعضاي انجمن به خصوص دانشجويان، محققان و علاقه‌مندان به پژوهش و نوشتن مقاله و با اهتمام تهيه‌كنندگان كتاب‌هاي خودآموز در انجمن موج نور سرانجام كتاب خودآموز Powerpoint 2016 براي نابينايان و كم‌بينايان فارسي‌زبان به صورت صوتي همراه با انجام كار عملي بر روي لوح فشرده تهيه و آماده توزيع شد.

در آستانه‌ی آغاز سال تحصیلی این محصول را به حضور همه‌ی علاقه‌مندان پیشکش می‌کنیم؛ امید که مقبول واقع شود.

براي اطلاع دوستان عزيز بخشي از مقدمه‌ي كتاب تقديم مي‌شود.

 

به نام خداوند جان و خرد

مقدمه

ارائه سخن‌رانی در زمینه‌های آموزشی و دانشگاهی، اداری و تجاری نقش بسیار مهمی بازی می‌کند. اما در بسیاری اوقات سخن‌رانی به تنهایی کافی نیست و نیاز به مکمل‌هایی شامل متن، جدول، تصویر، صدا، فیلم و نمودار احساس می‌شود.

نرم‌افزار Powerpoint که یکی از برنامه‌های بسته نرم‌افزاری Microsoft Office می‌باشد؛ به کاربران این اجازه را می‌دهد که مجموعه محتوایی که می‌خواهند در هنگام سخن‌رانی به حضار ارائه دهند را در یک پرونده که به آن presentation یا ارائه گفته می‌شود به شکل مورد نظر خود جمع‌آوری کنند و ارائه آماده شده را با استفاده از امکانات فنی موجود حین سخن‌رانی به حضار نمایش دهند.

از آنجایی که با وجود دیداری بودن نرم‌افزار Powerpoint، صفحه‌خوان‌های موجود از آن پشتیبانی مناسبی دارند؛ انجمن موج نور اصفهان قبلا اقدام به ارائه خودآموز Powerpoint نسخه ۲۰۰۳ نموده‌است. اما با توجه به تغییرات گسترده‌ای که در نسخه‌های بعدی این برنامه صورت گرفته‌است؛ مواردی از قبیل جایگزین شدن منوها با ریبون و تغییر کلی ساختار گزینه‌های برنامه، این انجمن اقدام به ارائه خودآموز جدیدترین نسخه این نرم‌افزار، یعنی Powerpoint 2016 نموده‌است.

ساختار کتاب

مطالب این کتاب در چهارده فصل و یک ضمیمه سازماندهی شده‌است:

 • در فصل اول با نرم‌افزار Powerpoint آشنا می‌شویم. ابتدا می‌بینیم که چرا از Powerpoint استفاده می‌کنیم و سپس با مفاهیم اسلاید، ارائه و طرح کلی در Powerpoint آشنا می‌شویم.
 • در فصل دوم به ایجاد اولین ارائه می‌پردازیم. ابتدا Powerpoint را باز می‌کنیم و با درج محتوا در اسلایدها و افزودن اسلاید جدید آشنا می‌شویم. سپس با ذخیره، چاپ و نمایش ارائه آماده‌شده آشنا می‌شویم.
 • در فصل سوم نگاهی داریم به پنجره Powerpoint. در این فصل با قسمت‌های صفحه شروع، منوی فایل، ریبون‌ها، بدنه و نوار وضعیت آشنا می‌شویم.
 • در فصل چهارم که به ویرایش اختصاص دارد ابتدا با حرکت بین اسلایدها در ارائه و با تغییر طرح کلی یک اسلاید آشنا می‌شویم. سپس به نحوه تغییر مشخصات فونت نوشته، ویژگی‌های پاراگراف و بولت و شماره‌بندی در یک جانگهدار می‌پردازیم. پس از آن جستجو، جایگزینی متن و جایگزینی فونت در ارائه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • در فصل پنجم درج انواع محتوا را بررسی می‌کنیم. در این فصل نحوه درج جدول، تصویر، نمودار، پیوند به یک صفحه اینترنتی، پیوند به یک پرونده، پیوند به یک اسلاید، سرصفحه و پاصفحه، علائم خاص و صدا و فیلم را فرا می‌گیریم.
 • در فصل ششم که به طرح کلی اختصاص یافته‌است؛ ما ابتدا با چگونگی تغییر تم آشنا می‌شویم. سپس با تغییر جزئیات تم جاری شامل: ترکیب رنگ، ترکیب فونت، جلوه و پسزمینه آشنا می‌شویم. پس از آن با ذخیره و باز کردن تم و در انتها با تغییر اندازه اسلاید آشنا می‌شویم.
 • در فصل هفتم که به عبور اختصاص یافته؛ ابتدا نحوه اعمال جلوه عبور به یک اسلاید مورد بررسی قرار گرفته‌است. سپس به نحوه افزودن صدا به جلوه عبور، مشخص کردن زمان جلوه عبور و مشخص کردن زمان هر اسلاید پرداخته شده‌است.
 • در فصل هشتم موارد مربوط به متحرک‌سازی عناصر را بررسی می‌کنیم. در این فصل ابتدا با افزودن انیمیشن روی عناصر و اعمال تنظیمات بیشتر روی آنها صحبت می‌کنیم. سپس با مشخص کردن نحوه اجرای یک انیمیشن، مشخص کردن زمان اجرا و تاخیر زمانی برای یک انیمیشن و در پایان با نحوه تغییر ترتیب اجرای یک انیمیشن آشنا می‌شویم.
 • در فصل نهم با نمایش ارائه در Powerpoint آشنا می‌شویم. ابتدا با نحوه نمایش یک ارائه از ابتدا یا از یک اسلاید خاص و ایجاد یک ارائه سفارشی آشنا می‌شویم. سپس با نحوه پنهان کردن یک اسلاید، محاسبه زمان ارائه و گزینه‌های نمایش ارائه روی دو نمایشگر آشنا می‌شویم.
 • در فصل دهم که در آن موارد مربوط به بازبینی بررسی شده‌است؛ ابتدا به افزودن، مشاهده و ویرایش شرح آشنا می‌شویم؛ سپس با پاسخ‌دادن به یک شرح و حذف یک یا همه شرح‌ها می‌پردازیم. در نهایت با مقایسه دو ارائه آشنا می‌شویم.
 • در فصل یازدهم که به نما اختصاص یافته ما ابتدا با نماهای مختلف Powerpoint شامل نماهای outline، slide sorter، notes page و reading آشنا می‌شویم. سپس نماهای مستر شامل slide master، handout master و notes master و نحوه مدیریت مسترها را بررسی می‌کنیم و در نهایت به نحوه تغییر درشت‌نمایی می‌پردازیم.
 • در فصل دوازدهم تنظیمات Powerpoint را بررسی می‌کنیم. در این فصل با تنظیمات عمومی، تنظیمات تصحیح املایی، تنظیمات ذخیره، تنظیمات زبان و تنظیمات پیشرفته آشنا می‌شویم.
 • در فصل سیزدهم که به افزونه اختصاص یافته؛ ابتدا می‌بینیم که افزونه چیست؛ سپس با افزودن یک افزونه به Powerpoint و کار با افزونه‌ای به نام Sequential Save آشنا می‌شویم.
 • در فصل چهاردهم و آخر کتاب که در مورد دریافت راهنما می‌باشد؛ ما ابتدا با نحوه پیدا کردن گزینه‌های ریبون با استفاده از کادر Tell me what do you want to do آشنا می‌شویم و در ادامه نحوه پیدا کردن راهنمایی با استفاده از موتور جستجوگر گوگل را بررسی می‌کنیم. در نهایت با کلیدهای JAWS در Powerpoint آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۱ با منوی مجازی virtual ribbon آشنا می‌شویم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Windows 10 Pro نسخه 1803 (64-bit) build 17133.73 مي‌باشد.
 • نسخه نرم‌افزار Powerpoint به کار گرفته‌شده در این کتاب نسخه ۲۰۱۶ می‌باشد.
 • افزونه Sequential Save در پوشه‌ی Tools قرار داده‌شده‌اند.
 • در این کتاب، زبان پیش‌فرض برای کار در منوها انگلیسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، با تغییر زبان، از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • در پایان هر فصل تمریناتی در نظر گرفته شده‌است. آنها را انجام دهید و سپس با مراجعه به پوشه practice ansers عمل‌کرد خود را با عمل‌کرد ارائه شده مقایسه و از درستی آن اطمینان حاصل کنید.

محسن صدیقی مشکنانی، نصرالله رضائی حسین آبادی

 

برای تهیه این کتاب می‌توانید با تلفن 0316687033 روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جز روزهای تعطیل تماس بگیرید.

در ضمن به زودی امکان سفارش این کتاب از طریق فروشگاه سایت اینترنتی انجمن به نشانی

www.mnsi.ir

فراهم خواهدشد.

به امید روزهای روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to ارائه‌ي كتاب خودآموز Powerpoint 2016 براي نابينايان

 1. 1
  احمدرضا says:

  درود بر شما واقعا خسته نباشید راستی قیمت این کار ارزشمند را نفرمودید. بازم سپاس

 2. 2
  میلاد پَرکوک says:

  سلام بر شما. بسیار کار خوبیست. عالیه این کار. واقعا در دانشگاهها میتونه خیلی مفید واقع بشه برای همنوعان.

 3. 3

  سلام
  یه سؤال. کتاب رو میتونیم دانلود کنیم بعد از خرید یا باید پستی بگیریم؟

 4. 4

  سلام شماره کارتتون را هم قرار بدید که ما وقتی 12 هزار را ریختیم زنگ بزنیم برای هماهنگی برای dropbox ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید