دعوت به شرکت در کنفرانس ویژه روز جهانی عصای سفید، یکشنبه 22 مهرماه، ساعت 19

سلام بر ساکنان و عابران گرانقدر محله نابینایان:

با نزدیک شدن روز 23 مهر، کلیشه هایی از قبیل «معلولیت محدودیت نیست»، «باید برای نابینایان راههای شهری و روستایی و حتی کوهها مناسبسازی شوند»، و … مانند پتک بر سر نابینایان فرود می آیند. چند نابینا که در رشته ای توفیق کسب کرده اند روی صفحه ی تلوزیون ظاهر میشوند و با لحنی شعار گونه، موانع واقعی را در ذهن مخاطب نا آشنا کمرنگ میکنند. جشنهای اغلب سرگرم کننده و کم بهره خودنمایی میکنند و روز جهانی عصای سفید را به روز پلوخوری نابینایان تبدیل میکنند؛ و از روز 24 مهر، نابینایان دوباره تا روز 23 مهر سال آینده به فراموشخانه ی اذهان سپرده میشوند.

 

این توصیف که البته با اندکی اغراق نیز همراه است، شاید بیان کننده ی خاطره ای باشد که از روز جهانی عصای سفید در ذهن اغلب نابینایان کشور بر جا مانده است.

اما به راستی روز جهانی عصای سفید میتواند بهانه ی خوبی برای پرداختن به موضوعات مهمی باشد که نابینایان، مسئولین مرتبط با آنان، و جامعه  را درگیر خود میکند. یکی از این موضوعات بسیار مهم، چگونگی برخورد نابینایان با سازمان بهزیستی و سازمان بهزیستی با نابینایان است.

عده ای از نابینایان، بر آن اند که سازمان بهزیستی به هیچ وجه وظایف خود را به درستی انجام نمیدهد. مددکارانی که باید کارهای نابینایان را سر و سامان دهند، هیچ کدام چنان که باید و شاید به وظیفه ی محوله ی خود عمل نمیکنند و سعی در تعویق کارهای نابینایان -به دلایل واهی- دارند.

 

از سوی دیگر، این تفکر در میان برخی از نابینایان و مسئولان سازمان بهزیستی وجود دارد که این نابینایان هستند که با برخوردهای نا به جا و ایجاد مشکلات ریز و درشت برای مددکاران کار خود و سایر نابینایان را عقب می اندازند و باعث میشوند کارها چنان که باید و شاید به انجام نرسد؛ این دسته ضمن پذیرش برخی ناهنجاریهای رفتاری از جانب برخی از مسئولین و مددکاران بهزیستی معتقد اند: با یک چوب راندن تمام مسئولین و مددکاران بهزیستی خطایی اخلاقی به حساب می آید و منطقا هم موجه نیست.

سایتهای شب روشن و گوشکن، به منظور استفاده ی صحیح از فرصت روز 23 مهر و پرهیز از کلیشه های آزار دهنده ی مربوط به این روز، قصد برگزاری کنفرانسی تحت عنوان «نابینایان، سازمان بهزیستی، چالشها و فرصتها» را دارند. در این کنفرانس کوشش میشود تا از طرف هر کدام از نظرهایی که در بالا ذکر شدند نماینده ای حضور داشته باشد تا بتواند نظرگاه خود را توصیف و تبیین کند. واضح است که ممکن است میان دو نظرگاه پیش گفته، نظرهای دیگری هم وجود داشته باشد که متعاقبا نحوه ی بیان آنها در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت. آغاز برنامه نیز با نمایشنامه ای خواهد بود که توسط سایت گوشکن تولید شده است.

زمان: یکشنبه 22/7/1397، ساعت 19.

مکان: تیمتاک گوشکن و شب روشن.

نام کاربری و رمز مشترک برای کسانی که رمز ورود به تیمتاک ندارن، هر دو 1234
دوستانی که با یوزر آزاد وارد میشوند دقت داشته باشند که حتما نام مستعار مشخصی برای خود در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت متأسفانه از ادامه حضورشان در کنفرانس ممانعت خواهد شد.

این نوشته در اطلاع رسانی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.