جهت کسب اطلاعات نهایی و شرکت در مسابقه کتابخوانی وارد شوید.

ورود به صفحه آزمونهای آنلاین/مسابقه کتابخوانی به مناسبت روز عصای سپید

سلام.
یک سلام به زیبایی، ناز و تنعم خزان.

اطلاعیه:
علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی و دوستان فرهیخته محله‌ی نابینایان برای شرکت در یک مسابقه بشتابید و خودتونو آماده کنید، که براتون یک مسابقه کتابخوانی داریم، اونم به مناسبت ۱۵ اکتبر و به عبارت دیگه روز عصای سپید.
برای این مسابقه، کتاب الایام مشهورترین اثر طه حسین نویسنده نابینای مصری در نظر گرفته شده است.
نکته: نحوه برگزاری و شرکت در مسابقه را میتوانید در آخرین بخش همین پست بخوانید.

مشخصات و لینک دانلود کتاب:

نام کتاب: آن روزها

نویسنده: دکتر طه حسین

مترجم: حسین خدیو جم

انتشارات: سروش
گویا شده در کتابخانه نابینایان رودکی تهران به تاریخ ۲۵ مهرماه سال ۱۳۷۰

 

این کتاب در سه بخش نوشته شده است:
۱- طه حسین در این بخش از کودکی‌اش و مشکلاتی که نابینایی برایش ایجاد کرده می‌گوید.
این بخش به مشکلات جامعه آن روز مصر، خوبی‌ها و بدی‌هایش می‌پردازد.
۲- شرح زمانی که بین ورود به الازهر و پویش دایم نویسنده در جامع و گفتگوهایش با شیوخ آن و نقد مستمری که از ایشان داشته است.
این بخش تا ورود نویسنده به دانشگاه را پوشش می‌دهد.
۳- تحصیل در دانشگاه، سفر به فرانسه، گرفتن لیسانس و دکتری و بازگشت به مصر در کسوت استاد دانشگاه.

دانلود کتاب آن روزها با حجم ۲۴۰ مگابایت

توضیحاتی درمورد نویسنده کتاب:

وی در کودکی قدرت بينايى‌اش را از دست داد، اما خداوند به او هوش و استعدادى وافر اعطا كرد كه همين هوش، او را زبانزد خاص و عام نمود.
پدرش او را براى تعليم قرآن به مكتب‌خانه روستا فرستاد تا كودكش اصول قرائت قرآن را بياموزد. او كه كارمند دون‌پايه يك شركت كشاورزى بود، ديد پسر نابينايش توانسته در زمان كوتاهى قرآن را حفظ كند. در ۱۴ سالگى، تمامى محفوظات كودكى‌اش به كمكش آمد و توانست در آزمون ورودى الأزهر، قبول شود و با برادرش به فراگيرى علوم دينى و زبان بيگانه پرداخت.
وى با روزنامه‌نگارى، اولين فعاليت خود را آغاز كرد. شيخ المرصفى، يكى از برجسته‌ترين اساتيد الأزهر، وقتى به استعداد طه حسين پى برد، به او پيشنهاد كرد تا از درياى ادبيات كهن زبان عربى، از جمله كتاب «الكامل» مبرد و «حماسه» ابى‌تمام استفاده کامل را ببرد. او نيز پند استاد را با جان و دل پذيرفته و شروع به مطالعه و تعمق پيرامون نوشته‌هاى اين دو كتاب برجسته كرد.
در ساعات فراغت، به محضر يكى از اساتيد الأزهر كه به زبان فرانسه تسلط كامل داشت مى‌رفت، تا از او اين زبان را بياموزد. بعدها آموختن اين زبان زندگىش را به‌طور كامل تغيير داد.

او در سال ۱۹۱۴م، توانست از پايان‌نامه دوره دكتراى خود دفاع كند و با نمره عالى قبول شود. هنوز پايان‌نامه اش تحت عنوان «جايگاه ابوالعلاء معرى در ادبيات عرب»، يكى از مهم‌ترين كتاب‌هايىست كه اساتيد و دانشجويان اين رشته از آن استفاده كرده و در بسيارى از دانشگاه‌ها تدريس مى‌شود.
آن زمان، دانشگاه ملى مصر تصميم گرفت تا هيئتى از اساتيد را براى تدريس علوم تاريخى شرق به فرانسه بفرستد، از آنجايى كه او به زبان فرانسه تسلط داشت، توانست نام خود را در اين ليست بگنجاند. و به مدت يك سال به مونپليه سفر كرد، اما به دليل شرايط نامساعد مالى به وطن بازگشت، ولى شانس با او بود؛ چرا كه بعد از سه ماه، مشكلات مالى‌اش رفع شد و دوباره به فرانسه رفت و توانست زبان يونانى را نيز فراگيرد.

او در سال ۱۹۳۶م، به‌عنوان استاد در زبان و ادبيات عرب در دانشگاه ملى مصر شروع به تدريس نمود. در همين اثنا، كتاب «في الشعر الجاهلي» را به رشته تحرير درآورد؛ كتابى كه در كشورهاى عربى چنان سروصداى فراوانى را به‌پا كرد كه هنوز هم اين صداها به گوش مى‌رسد. در اين كتاب، ادبيات پيش از اسلام شبه‌جزيره عربستان را زير سؤال برده و با ارائه دلايل متعددى آن را تكذيب مى‌كند.

وى در سال ۱۹۱۹م، به مصر برگشت و به سمت استادى دانشكده ادبيات منصوب گرديد و فعاليت‌هاى روزنامه‌نگارى خود را تعقيب كرد. در سال ۱۹۳۲م، به رياست دانشكده ادبيات (دانشگاه قاهره) انتخاب شد، ولى چون در اوامر ديكتاتورى ملك فواد اول مقاومت مى‌كرد و با دستورهاىش مخالفت مى‌ورزيد از خدمت بركنار شد، اما در سال ۱۹۳۶م، دوباره به مقام سابق منصوب گشت.

در سال ۱۹۴۲م، به مقام معاونت وزارت فرهنگ برگزيده شد و سپس رياست دانشگاه اسكندريه به او محول گرديد و آن را تاسيس كرد.

در سال ۱۹۵۰م، وزير فرهنگ شد و تعليمات مجانى دوره مقدماتى، ابتدائى و متوسطه را برقرار كرد و سپس به تاسيس دانشگاه آسيوت (ناحيه‌اى در مصر عليا) پرداخت.

در سال ۱۹۵۵م، به رياست انجمن رجال ادب مصر انتخاب گرديد و در سال ۱۹۵۶م، به عضويت شوراى عالى ادب و هنرهاى زيباى مصر منصوب شد، همچنین به عضويت فرهنگستان مصر و فرهنگستان ادبى پاريس و فرهنگستان تاريخى مادريد پذيرفته شد.
طه حسین عضو فرهنگستان‌هاى مايانس (آلمان)، دمشق، طهران، بغداد و رم نيز بوده و به اخذ ديپلم دكتراى افتخارى دانشگاه‌هاى مونپوليه، ليون، آتن، رم، اكسفورد و مادريد نائل آمده است.

وى در سال ۱۹۵۹م، به خاطر تلاش‌هاى ادبى‌اش، موفق به دريافت جايزه ملى مصر شد و نامش مكرر براى جايزه نوبل پيشنهاد شده است. وى هر هفته در الجمهورية، مهم‌ترين روزنامه مصر، مقالاتى مى‌نگاشت.

در سال ۱۹۷۳م، چشم از جهان فروبست و در همان جا به خاک سپرده شد.
او كتاب‌هاى زيادى در زمينه‌هاى گوناگون از جمله ادبيات، علوم سياسى و تاريخ دارد. وى همچنين كتاب‌هاى معروف فرانسه، از جمله «اندر روماك» اثر زاسين و «روح تربيت» لوبون را به زبان عربى ترجمه و منتشر كرد.
كتاب مشهورش كه «الأيام» نام دارد، به بيش از دوازده زبان از جمله فرانسه، انگليسى، آلمانى، ايتاليائى، اسپانيولى، روسى، فارسى، چينى و… ترجمه شده است.

بعضى از آثار ترجمه‌شده وى به فارسى، عبارت است از:
۱- انقلاب بزرگ (ترجمه جلد اول «الفتنة الكبرى»)؛
۲- على(ع) و دو فرزند بزرگوارش (ترجمه جلد دوم «الفتنة الكبرى»)؛
۳- آئينه اسلام؛
۴- در پيرامون سيره نبوى؛
۵- رؤياهاى شهرزاد؛
۶- وعده راست؛
۷- درخت نااميدى؛
۸- شكنجه‌شدگان در زمین.

امیدوارم خواندن این کتاب ارزشمند و تاثیرگذار رو از دست ندید و از خواندنش لذت ببرید.

زمان و نحوه شرکت در مسابقه

برای شرکت در مسابقه کتابخوانی، میبایست از رأس ساعت ۲۰ جمعه بیستم مهرماه ۱۳۹۷ به صفحه ای که آدرس آن در پایان پست قرار داده شده مراجعه کرده و در قالب فرم طراحی شده، به چهل سؤال چند گزینه ای مندرج در فرم پاسخ دهید.

دقت داشته باشید، فرم سؤالات تا قبل از ساعت ۲۰ جمعه بیستم مهرماه در دسترس نخواهد بود. همچنین مهلت شرکت در مسابقه تنها ۶۰ دقیقه بوده و اگر ارسال پاسخنامه را حتی به چند ثانیه بعد از ساعت ۲۱ موکول کنید، متأسفانه به دست ما نخواهد رسید.

آدرس صفحه مسابقه کتابخوانی:

آزمونهای آنلاین

http://gooshkon.ir/ketabkhani/

 

درباره سمانه

سمانه کریم‌زاده کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و زاده‌ی نصفه جهانم. تا به حال در زندگیم موفقیت قابل توجهی کسب نکردم، تا در این بخش حرفی برای گفتن داشته باشم. عاشق ریاضیات و شطرنجم و بسیار دوست دارم به دیگران هم در حد توانم آموزش بدهم، البته همواره به دنبال آموختن نیز هستم. در این محله‌ی با‌صفا دوستان خوبی پیدا کردم و مطالب مفید بسیاری آموختم. امیدوارم بتوانم، به عنوان عضو کوچکی از محله نابینایان دوست خوبی برای شما باشم. به امید موفقیت روز‌افزون تک تک شما دوستان گرامی.
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, خاطره, داستان و حکایت, صحبت های خودمونی, صوتی, کتاب, کتاب صوتی, مسابقه, مقاله ها ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

21 پاسخ به جهت کسب اطلاعات نهایی و شرکت در مسابقه کتابخوانی وارد شوید.

 1. 1
 2. 2
  رهگذر says:

  این کتابا چرا نخوندمش تا حالا؟ دانلودش میکنم که شبا قبل خواب گوش کنم. موفق باشی عزیز جان. راسی نگفتی جایزش چیه؟ واس خاطر بچا میپرسم. منکه تو مسابقات محله شرکت نمیکنم هیشوخ چون رهگذرم. خخخخخخخخ.

  • 2.1
   سمانه says:

   امیدوارم کتابو بخونی و ازش لذت ببری. جایزه هم بماند تا روز اعلام نتایج مشخص میشه دیگه عجله نکن اون روز خیلی دیر نیست. خخخ راستی خوشحال میشیم شما هم به عنوان یک کاربر سایت تو مسابقات محله شرکت کنی.

 3. 3
  خانم کوچولو says:

  سلام
  آمدم که بگویم
  من نیییز آمدمم و میدانم که خوش آمدم

  • 3.1
   سمانه says:

   سلام بله شما هم خوش آمدید. همچنین خوشحال میشیم نام شما رو هم موقع برگزاری مسابقه بین شرکت کنندگان ببینیم پس هرچه زودتر مطالعه کتاب مذکور رو شروع کنید.

 4. 4
  حدیثه اسدزاده says:

  سلام
  بسیار عالی. ممنون از شما.

 5. 5
  ابراهیم says:

  سلام سمانه خانم
  کتاب خوبیه و من به نظرم دوم یا سوم دبیرستان بودم که این کتاب رو کامل خوندم
  موفق باشید تو تمام مراحل زندگی

  • 5.1
   سمانه says:

   سلام. خوشحال میشیم شما هم جز شرکت کنندگان باشید با توجه به اینکه یک دور کتاب رو مطالعه کردید. همواره شما هم موفق و پیروز باشید

 6. 6
  پوریا نامدار پوریا نامدار says:

  سلام خدمت شما. پس کو فرم ثبت نامش؟ منم شرکت میکنم تا جایزه را ببرم هخخخخخخخخ. موفق باشید

  • 6.1
   سمانه says:

   سلام. پست قراره طی روزهای آتی به روز بشه و نکاتی در خصوص نحوه شرکت در مسابقه و همچنین زمان و تاریخ مسابقه به زودی در پست قرار میگیره پس حتما برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص تو روزهای آینده هم به این پست سر بزنید. حتما شرکت کنید و برنده بشید.

 7. 7
  بیسایه بیسایه says:

  سلام سمانه خانم خیلی تشکر از این اقدام مثمر ثمرتان در این برهوت فرهنگی من هم حتما اگه دسترسی به نت داشتم شرکت خواهم کرد آخه من معمولا فقط روزی ۸ ساعت به نت دسترسی دارم با تشکر فراوان

  • 7.1
   سمانه says:

   سلام شدیدا از شرکت همه ی دوستان تو این مسابقه خوشحال و خرسند میشیم، پس تلاش کنید که حتما بتونید تو این مسابقه شرکت کنید و ما رو هم با شرکت کردن خودتون شاد کنید.

 8. 8
  داوود حاجنصیری says:

  سلام خسته نباشید. دوتا سؤالم. یکی اینکه آیا از طریق تیمتاکس و مستقیما سؤالات رو از شرکت کننده ها میپرسید؟ دوم اینکه چند نفر برنده داره و معیار انتخاب برندگان مسابقه بر چه اساسه یعنی بر اساس کسب امتیاز یا میزان اطلاعات مربوط به این کتاب و سومین سؤال که یادم رفت بگم سهتا سؤال گفتم دوتا سؤال اینکه: جایزه این مسابقه چیه؟ میبخشید زیادی حرف زدم امیدوارم همه بچه ها برنده بشن و شما مرتب جایزه کم بیارید.

  • 8.1
   سمانه says:

   سلام تمام اطلاعات در خصوص مسابقه تو پست به طور کامل هست ولی من اینجا هم میگم. راس ساعت بیست روز جمعه ۲۰ مهرماه به لینکی که آخر همین پست قرار داره باید برید و به ۴۰ سوال چند گزینه ای در زمان محدود جواب بدید. هرکسی بیشترین پاسخ درست رو به سوالات بده قاعدتا برنده مسابقه هست. جایزه مسابقه هم بعد از اعلام فرد برنده اعلام خواهد شد

 9. 9

  سلام خانمِ کریمزاده
  ببخشید یه درخواست ازتون دارم.
  لطفاً با توجه به حجمِ زیادِ کتابِ آن روزها
  راهنماییمون کنید که سؤالها دقیقاً از کجای کتاب طرح میشن.
  آخه با توجه به این که اکثراً هم محلیها مشغله ی کاری دارن.
  شاید نتونن درست و حسابی این کتاب را مطالعه کنن.
  البته قبول دارم که درخواستم قدری نا معقول هست.
  اما چه میشه کرد؟.

  • 9.1
   سمانه says:

   سلام. من تنها راهنمایی که در این خصوص میتونم به شما و سایر دوستان داشته باشم اینه که کل سوالات فقط از همون متن اصلی کتاب یعنی سرگذشت نویسنده طرح میشه. درواقع از بخشهای ابتدایی و انتهای کتاب و پاورقی ها که مرتبط با متن سرگذشت نیستند سوالی طرح نمیشه. فقط از ابتدای قسمت اول تا انتهای قسمت سوم سوال خواهیم داشت.

 10. 10

  درود بر سمانه گرامی.
  من این پست را امروز دیدم کتاب را دان کردم امیدوارم که بتونم بخونم و در مسابقه شرکت کنم. از ابتکار جالب و زیبایت خیلی خیلی خرسند و سپاسگزارم، ولی خوش انصاف فکر نمیکنی ۴۵دقیقه زمان کمی هست، دستکم یک ساعتش میکردی باید احتمال وصل نشدن یا اذیت کردن کامی و صفحه خوان و نت را هم لحاظ میکردی.
  به هر حال بازم ضمن تشکر از شما تلاش میکنم که حضور داشته باشم.

  پیروز باشی مهر بانو.

  • 10.1
   سمانه says:

   درود بر شما. اولا بسیار خوشحال میشیم نام شما رو هم در میان شرکت کنندگان این مسابقه ببینیم. ثانیا باید بهتون مژده بدم با مذاکره ای که با مسئولین برگزاری مسابقه داشتم قرار بر این شده که زمان شرکت در مسابقه از ۴۵ دقیقه به یک ساعت افزایش داشته باشه. پس منتظر حضور گرم شما و سایر دوستان در این مسابقه خواهیم بود و همچنین شما هم منتظر به روز رسانی این پست و شروع مسابقه در راس ساعت ۲۰ روز جمعه مورخ ۲۰ مهرماه باشید. با سپاس

 11. 11

  با درود.
  در مسابقه شرکت کردم.
  چون نمیتوانم در کنفرانس تیم تاک شرکت کنم پس لطف کرده نتیجه را در همین پست نیز اعلام کنید.
  با سپاس.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *