انتشار کتاب خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان، جلد اول

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند که خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان جلد اول آماده توزیع می‌باشد.

در زیر مقدمه این کتاب جهت ملاحظه شما دوستان ارائه‌شده‌است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به آدرس http://shop.mnsi.ir مراجعه کنید یا با تماس با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در روزهای زوج و ۱۲ تا ۱۴ در روزهای فرد، به جز روزهای تعطیل یا ارسال ایمیل به پست الکترونیکی انجمن به نشانی mojenoor84@gmail.com اقدام به خرید کتاب کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه

امروزه سیستم‌عامل اندروید شرکت گوگل محبوب‌ترین سیستم‌عامل تلفن همراه در جهان است. این محبوبیت سبب شده برنامه‌های متعددی با کاربردهای مختلف برای این سیستم‌عامل ارائه شود. با توجه به مجهز بودن این سیستم‌عامل به امکانات دسترس‌پذیری، بسیاری از این برنامه‌ها می‌توانند سبب تسهیل زندگی روزمره افراد نابینا شوند.

در این کتاب دو جلدی تلاش شده تعدادی از مفیدترین برنامه‌های موجود برای اندروید که از دسترس‌پذیری مناسبی برخوردارند و می‌توانند در مستقل شدن افراد نابینا نقش مهمی داشته‌باشند تدریس شود.

لازم به یادآوریست که در زمینه‌های مختلف تعداد زیادی برنامه وجود دارد و آموزش همه آنها امکان‌پذیر نیست. به علاوه این نرم‌افزارها دائماً در حال بروزرسانی و تغییر هستند. هدف از آموزش نرم‌افزارهای انتخاب‌شده آشنایی کلی کاربران با نحوه کار با نرم‌افزارهای مختلف و ایجاد توانایی کار با برنامه‌های جدید با استفاده از آموزش‌های ارائه‌شده‌است.

ساختار کتاب

مطالب این کتاب در پنج فصل و پنج ضمیمه سازماندهی شده‌است:

 • در فصل اول که به فوریت‌ها اختصاص یافته، با دریافت کمک از افراد بینای داوطلب با استفاده از برنامه Be My Eyes، تشخیص اسکناس‌های ایرانی با برنامه Money Check، دریافت خدمات اورژانس ۱۱۵ با تشخیص خودکار آدرس با برنامه اورژانس ۱۱۵، دسترسی به برخی خدمات دستگاه‌های دولتی با برنامه دولت همراه و اطلاع از اوقات شرعی با برنامه‌های Islam Tools و باد صبا آشنا می‌شویم.
 • در فصل دوم با عنوان حمل و نقل به بررسی سفارش آنلاین تاکسی و موتورسیکلت با برنامه Snap، سفارش آنلاین غذا با برنامه Snap Food و سفارش آنلاین تاکسی با برنامه‌های Tap30 و Maxim می‌پردازیم.
 • در فصل سوم با انجام عملیات مالی مختلف مثل کارت به کارت، پرداخت قبوض، خرید شارژ و… با دو برنامه آپ و پات می‌پردازیم.
 • در فصل چهارم که به خرید آنلاین اختصاص یافته ابتدا با نحوه کار با برنامه فروشگاه بامیلو آشنا می‌شویم؛ سپس نحوه اطلاع از تخفیف در خدمات و کالاها در نزدیکی خود با استفاده از برنامه نتبرگ را بررسی می‌کنیم و در نهایت با خرید بلیت هواپیما، قطار، اتوبوس و رزرو هتل با برنامه علی‌بابا آشنا می‌شویم.
 • نهایتا در فصل پنجم با کار با دو برنامه نیازمندی‌های محبوب دیوار و شیپور و نحوه مشاهده آگهی‌ها و انتشار آگهی در آنها آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۱ با امکانات Talkback برای افزایش کارایی شامل خواندن ID عناصر بدون برچسب و برچسب‌گزاری عناصر آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۲ به کار با فروشگاه Play شامل نصب و بروزرسانی یک برنامه می‌پردازیم.
 • ضمیمه ۳ به نحوه کار با فروشگاه بازار شامل ثبت‌نام و نصب، خرید و بروزرسانی یک برنامه در فروشگاه بازار اختصاص یافته‌است.
 • در ضمیمه ۴ به عملیات عمومی شامل نصب یک برنامه با استفاده از پرونده APK آن و حذف یک برنامه پرداخته‌شده‌است.
 • در ضمیمه ۵ می‌توانید به لیست اشارات انگشت در سیستم‌عامل اندروید و برنامه Talkback دسترسی داشته‌باشید.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب سیستم‌عامل اندروید نسخه ۶.۰.۱ مي‌باشد.
 • نسخه نرم‌افزار Talkback به کار گرفته‌شده در این کتاب ۶.۲ می‌باشد.
 • نسخه APK برنامه‌های تدریس شده در کتاب در پوشه‌ی Tools قرار داده‌شده‌اند.
 • در این کتاب زبان پیش‌فرض برای کار، فارسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان و امکان تغییر زبان در هر برنامه از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان Talkback نسخه ۶.۲ به همراه موتورهای صوتی ESpeak TTS نسخه ۱.۲ و ETIEloquence نسخه ۱.۱.۸ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، جواد ايزدي، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم‌ها هنگامه کاظمیان و راضیه جمالیان كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

محسن صدیقی مشکنانی، نصرالله رضائی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کتاب, کتاب صوتی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

12 Responses to انتشار کتاب خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان، جلد اول

 1. 1

  سلام. عرض سپاس بابت زحمات فراوانی که برای نابینایان می کشید. خدا قوت.

 2. 2
  حسینی says:

  سلام. اندروید من ۸ هست. خیلی از آموزشهاتون اینجا دیگه کار نمیکنه. مثل بازار اسنپ علیبابا و و و

 3. 3
  فرامرز شیخی says:

  با سلام به عزیزان موج نور. از ضحمات شما متشکرم. موفق باشید. خدا نگهدار.

 4. 4

  با سلام.
  لطفاً تاریخِ دقیقِ توزیعِ جلدِ دومِ این کتاب را هم اعلام نمایید.
  یعنی سعی کنید تا قبل از پایانِ زمانِ خریدِ محصولاتِ انجمن با تخفیفِ ۵۰ درصد
  این جلد از کتاب را هم آماده‌ی توزیع نمایید.
  با سپاس

  • 4.1

   درود بر شما، متأسفانه امکان اعلام تاریخ دقیق برای توزیع جلد دوم به دلیل پیشامدهای ناخواسته وجود ندارد. ضمناً تاریخ تخفیف در محصولات انجمن هم ۲۰ آبان به پایان رسیده است. موفق‌تر از پیش باشید.

 5. 5

  با درودِ مجدد خدمتِ شما
  راستی قرار بود زمانِ خریداری محصولاتِ انجمنِ موجِ نور
  با تخفیفِ ۵۰ درصد تمدید شود.
  لطفاً نتیجه را اطلاع بدهید.
  با تشکر

  • 5.1

   بازهم سلام، همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم متأسفانه هیأت مدیره با تمدید ارائه محصولات با تخفیف موافقت نکردند. به امید روزهای پر از تخفیف بعدی و تشکر از شما.

 6. 6

  سلام.
  من الآن که دارم این مطلب رو میخونم، نزدیک شب هست و شب عید شروع امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
  تشکر میکنم از هدیه و عیدی ارزشمندی که ارائه کردین و اجرتون با آقا صاحب الزمان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 1 =