بوستان خبر (۲): یک نظرخواهی و یک خبر با موضوع «موزه و نابینایان»

بسم الله الرحمن الرحیم و سلام!

باز هم ایام عزاداری اربعین حسینی تسلیت باد!

 

با دومین مطلب از مجموعه «ایستگاه خبر» در خدمت شما هستم. پیش از تقدیم این خبر، می‌خوام نظرتونو درباره انتشار یه مجموعه بپرسم. حتماً، یادتون هست که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ «امیر سرمدی» مجموعه‌ای با عنوان «شهر خبر معلولین» رو منتشر می‌کرد و مهم‌ترین خبرهای مربوط به نابینایان رو در قالب یه شبه خبرنامه گرد می‌آورد و در اختیار ما می‌گذاشت. از آغاز امسال، اما، امیر انتشار این مجموعه رو ادامه نداد. وقتی دلیلشو با ایمیل ازش پرسیدم، دلایلی رو برشممرد که اگرچه قانع‌کننده بودند، ولی من هم‌چنان نتونستم جای خالی چنان مجموعه‌ای رو در محله نادیده بگیرم. دو بار ازش اجازه گرفتم که اگه خودش نمی‌تونه یا نمی‌خواد، من کار شبیه شهر خبرو انجام بدم. امیر هم با روی گشاده پذیرفت و گفت که از نظر او مشکلی نیست. البته نظرش این بود که با توجه به به‌روز بودن اخبار انتشار مجموعه‌ای مثل شهر خبر چندان کارامد نیست. به‌هرحال، تصمیم دارم مجموعه‌ای مثل شهر خبر رو گردآوری، تنظیم و منتشر کنم. بدون شک، با تجربه‌ای که ندارم، احتمالاً کاری از لحاظ کیفی بسیار پایین‌تر از امیر رو انجام خواهم داد، اما، شاید از هیچ بهتر باشه. تأکید می‌کنم هرکس به‌ویژه خود امیر سرمدی که کار رو بهتر از من انجام میدن، اگه بیان وسط میدون، من حاضرم کار رو دودستی تقدیمشون کنم. حالا از این حرفا که بگذریم، خواستم بدونم به نظر شما آیا محله نیاز به انتشار چنین مجموعه‌ای داره یا نه؟ آیا کار من عبث و بی‌هوده نخواهد بود؟ لطفاً، با نظرتون به من در تصمیم‌گیری نهایی یاری برسونید.

 

نخستین نشست تخصصی موزه و نابینایان

از پیشنهاد ایجاد موزه نابینایان تا تهیه کتابی برای لمس تصاویر توسط کودکان نابینا، خود نشان‌دهنده‌ی توجهی است که موزه‌های ایران همچون دیگر موزه‌های دنیا برای حضور نابینایان در این فضاهای فرهنگی دارند.

به گزارش ایسنا، موزه ملی ایران، در روز جهانی باستان‌شناسی با برگزاری نخستین نشست تخصصی «موزه و نابینایان» و افتتاح همزمان نمایشگاه آثار حجمی نابینایان، به بررسی وضعیت موزه‌های کشور برای استفاده و حضور نابینایان در این فضاهای فرهنگی پرداخت.

جبرئیل نوکنده – مدیر کل موزه ملی ایران – گفت: حضور متخصصان نشان می‌دهد، در راه جدیدی که آغاز کرده‌ایم تنها نیستیم. این نمایشگاه در عین کوچک بودن، روایت زیبایی از تلاش، توانمندی و پویش گروهی از نوجوانان با استعداد کشور است که مسئولیت موزه مادر را در ارائه خدمات برای گروه‌های نیازمند خدمات ویژه دو صد چندان کرده است.

وی افزود: موزه ملی ایران خانه هر فرد ایرانی با هر سطحی از ادراک و توانایی است و در راستای فعالیت‌های معرفی و آموزش خود، به ایجاد حس بالندگی و درک هویت بر مبنای آثار فاخر و ارزشمند این موزه می‌اندیشد. نابینایان گروه کثیری از افراد جامعه را تشکیل می‌دهند و فقدان حس بینایی به معنای نفی درک احساس زیبایی و هویت ملی نیست.

نوکنده با اشاره به راه‌اندازی بخش نابینایان در موزه ایران باستان از سال ۹۵، اظهار کرد: از همان زمان به استقبال حضور این گروه رفته و با استفاده از سیستم‌های شنیداری، لمس مولاژ آثار، پرینت‌های برجسته از نقوش و شناسنامه آثار به خط بریل و همچنین پرینت بُروشورهای موزه به خط بریل، مسیر و تجربه تازه‌ای را برای یک مجموعه راهبردی آغاز کردیم.

او با بیان این‌که فراهم کردن امکان دسترسی به آثار فرهنگی وظیفه ذاتی هر موزه‌ای است، افزود: امروزه موزه‌های بزرگ و کوچک در دنیا با رویکردهای متفاوتی به آن پرداخته‌اند. ما نیز این اتفاق را سرلوحه خود قرار داده و در بازسازی موزه جدید ایران باستان، فضاهای ویژه‌ای به این امر اختصاص خواهیم داد.

وی تاکید کرد: در این راستا کودکان و نوجوانان سهم بیشتری از این فعالیت‌ها را به خود اختصاص خواهند داد و در حمایت از این تلاش‌ها از هیچ گونه حمایتی دریغ نمی‌کنیم.

نخستین لمس تاریخ در موزه ملی ایران

نینا رضایی – رییس اداره معرفی و آموزش موزه‌ ملی ایران – نیز درباره نحوه شکل‌گیری این کارگاه گفت: مدت‌ها بود به فکر راه اندازی کارگاه تجسمی کودکان به ویژه دانش‌آموزان بودیم. من همیشه به این فکر بودم که چرا کودکان نابینا از شرکت در چنین کارگاه‌های محروم هستند تا اینکه در این خصوص با مدیر کتابخانه نابینایان حسینیه ارشاد مشورت کردم، دو نفر از مربیان حسی و لمسی نابینایان به ما معرفی شدند تا با ما و بچه ها همراه باشند.

وی ادامه داد:‌در این کارگاه از ۱۱ نفر از دانش‌آموزان رده سنی ۱۵ و ۱۶ سال مرکز آموزشی نابینایان نرجس دعوت شد که همراه با مربیان خود در این کارگاه حاضر شوند. در این کارگاه تعدادی مولاژ در اختیار گروه قرار گرفت که آنها با شور و اشتیاق غیرقابل وصفی مولاژ ها را لمس می‌کردند. تعدادی مولاژ از یک سردیس یک شاهزاده هخامنشی در اختیار بچه‌ها قرار گرفت که به عنوان الگو انتخاب شد و بچه‌ها با استفاده از خمیر مجسمه‌سازی و برداشت شخصی خود دست به ساخت نمونه زدند.

او اضافه کرد: نتیجه کار نمایشگاه کوچکی شد که در سالن ایران باستان به نمایش گذاشته شده است.

 

موزه‌ها باید راهی برای ایجاد ارتباط سالم با مردم پیداکنند

استاد بهرام کَلهُرنیا – استاد دانشگاه هنر و معماری و عضو انجمن گرافیک ایران – نیز در سخنانی با بیان این که موزه‌ها باید راهی پیدا کنند تا بتوانند گنجینه‌های خود را در اختیار افراد استثنایی، کم‌توان یا نابینا قرار دهند، ادامه داد: این راه‌ها و پیشنهادات باعث ایجاد ارتباط موثرتر، سالم تر و بهتری میان این گروه اجتماعی و مردم و جامعه پیرامون آنها است.

وی افزود: ما باید به یاد داشته باشیم همانطور که همه‌ی انسانهایی که در این جهان زندگی می‌کنند و شادی‌ها را در می‌یابند و یاد می‌گیرند که به درستی زندگی کنند، دیگرانی نیز در کنار ما هستند که باید درست معادل ما و بیش از ما که بتوانند از این ویژگی‌ها بهره مند شوند.

 

تهیه کتابی برای لمس تصاویر توسط کودکان نابینا

زهرا فرمانی – مدیر موسسه موزه مجازی و هنر کودک و مدیر موسسه هنرهای تجسمی بادبادک – نیز در سخنانی با بیان این‌که بیش از ۳۰سال است گروه حسی-لمسی کار خود از شورای کتاب شروع کرده و با مجموعه بادبادک کارش را ادامه می‌دهد، افزود: یکی از فعالیت‌هایش آماده سازی کتابی است که تصاویرش برای بچه هایی که قادر به دیدن نیستند را با لمس قابل دیدن کند.

 

پیشنهاد ایجاد موزه نابینایان در کشور

پرستو ولدخان – مدیر کتابخانه نابینایان حسینیه ارشاد – نیز در این نشست اظهار کرد: دو اتفاق جالب که جایشان در آموزش ویژه نابینایان و کم بینایان به شدت خالی بود، بحث آشنایی با میراث فرهنگی و موزه و همچنین هنرهای خلاق بود.

او افزود: متاسفانه در آموزش و پرورش بچه های کم بینا و نابینا جای هنر خلاقه بسیار خالی است که موضوعی بسیار ناراحت کننده است.

وی در ادامه به افتتاح اولین هنرستان موسیقی نابینایان اشاره کرد و افزود: پیشنهاد داده‌ایم موزه نابینایان و ناشنوایان ایجاد شود تا هم بچه‌های عادی و هم بچه های ویژه از حقوقی یکسان بهره‌مند شوند.

مرتضی آسمانی – معلم و معاونت استثنایی آموزش و پرورش استان تهران – نیز در سخنانی گفت: مولاژها برای کودکان عادی و کم‌بینا همیشه جذاب بوده، اما لمس این مولاژها برای بچه‌های نابینا آنها را به دنیایی می‌کشاند که در حالت عادی امکان تجربه آن وجود ندارد و این تجربه باعث خوشحالی و رضایت آنها شده بود، اما متاسفانه کاستی در زمینه آموزش افراد کم‌توان و ناتوان بسیار است.

 

برگزاری نخستین نمایش‌گاه آثار حجمی نابینایان

در پایان نخستین نشست تخصصی موزه و نابینایان، نمایشگاه آثار حجمی کارگاه در موزه ایران باستان با حضور اساتید حاضر در برنامه و حضار گشایش یافت، این نمایشگاه تا جمعه ۴ آبان ماه از ساعت ۹ الی ۵ بعد از ظهر در موزه ایران باستان برگزار گردید.

منبع: دفتر فرهنگ معلولین؛ به نقل از «ایسنا، ۲۹ مهر ۱۳۹۷»

 

در پناه یکتای هستی‌بخش!

«علاء الدین»

درباره علاء الدین

بسم الله الرحمن الرحیم. علاء الدین طاهری سیمکانی؛ زاده بهار ۱۳۶۷؛ نابینای مطلق با از دست رفتن تدریجی بینایی به سبب بیماری احتمالاً مادرزادی آب سیاه؛ اصالتاً اهل استان فارس (شهرستان بوانات، روستای سیمکان) و اکنون ساکن شهر قم (منطقه پردیسان)؛ متأهل، اما بدون فرزند. رایانامه: taheri.simakani@gmail.com
این نوشته در اجتماعی, اخبار, تاریخ, صحبت های خودمونی, کودکان و نونهالان, گزارش ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

26 Responses to بوستان خبر (۲): یک نظرخواهی و یک خبر با موضوع «موزه و نابینایان»

 1. 1
  احمد says:

  سلام به علاء الدین عزیز. اول باید بگم که خوندن همچین اخباری واقعا جای خوشحالی داره و همین که میبینم طلاشهایی داره انجام میشه تا ما درک بهتری از اطرافمون داشته باشیم عالیه. این واقعا عالیه که ما بتونیم به موزه بریم و حد اقل خودمون بتونیم اطلاعاتی از اشیاعی که اونجا نگهداری میشه داشته باشیم بدونه این که بخوایم کسی رو برای خوندن این اطلاعات خسته کنیم. دوم باید بگم که کار تو نه تنها بیهوده نیست بلکه نیاز به قدردانی هم داره. من که کاملا از خوندن این اخبار خوشحال میشم و اگر این کار رو انجام بدی از جمله کسایی هستم که قدردان تو خواهم بود. موفق باشی.

  • 1.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   هر کدام از ما اگه کاری رو که ازمون برمیاد بدون اغماض انجام بدیم، محله‌ای آباد خواهیم داشت. امیدوارم بتونم تا اندازه‌ای از به انجام رسوندن چنین کاری بربیام. جا پای فرد باتجربه‌ای مثل امیر گذاشتن خیلی سخته. از لطفت متشکرم.

 2. 2

  بسم الله الرحمن الرحیم! ضمن تسلیت ایام سوگواری اربعین حسینی، رحلت پیامبر اسلام و شهادت مظلومانه هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، مجموعه خوبیه و منم مثل احمد از انتشارش حمایت می‌کنم!

  • 2.1
   سلمان کعبی says:

   با سلام پیشنهاد خیلی خوبی هست. امیدوارم این کار رو به نحو شایسته ای انجام دبدید و ما هم قطعا استفاده خواهیم کرد.
   امید جان شهادت کریم اهل بیت (ع) (حضرت امام حسن مجتبی) علیه السلام رو تسلیت نگفتی.

   از دست تو

  • 2.2
   علاء الدین says:

   سلام!
   تو بقیه مطالبم که پیدات نیست. خوبه بازم از این یکی حمایتکی می‌کنی. خخخ!

 3. 3
  پریسا says:

  سلام. من شهر خبر رو می خوندم و حیف شد که دیگه نیست. و حالا هم از خوندن تصمیم شما بسیار خوشحال شدم. خیلی هم عالیه. من یکی از مشتری های روزنامه محله خواهم بود. پیشاپیش خدا قوت و ممنون از تصمیم و تلاش مفید شما.
  پاینده باشید.

  • 3.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   من خودم هم از منتشر نشدن «شهر خبر» متأسفم. ولی به‌هرحال، امیر بنا بر دلایلی که به نظر من هم منطقیه، تصمیم گرفت این کار رو ادامه نده. حالا شاید بتونم قدری از این خلأ رو پر کنم.
   زندگی به کامتون!

 4. 4
  کریمی says:

  درود. من ضمن تشکر و قدر دانی از این تلاشت, باید بگم که دلایل امیر رو منطقی میدونم.
  اخبار یه تاریخ انتشاری دارند, اگه تاریخ انقضاشون بگذره, مخاطب دیگه زیاد رغبتی نشون نمیده.
  البته از نظر دیدگاه شخصی خودم با این کار موافقم ولی خب حرف منطقی هم نمیتونم رد بکنم.
  به نظر من قابلیت لینکدونی تو محله خالیه.
  به این شکل که شما لینک و عنوان مطلب رو واسه مدیریت میفرستید, و بعد اونا تأیید میکنند.
  در کل من با انتشار چنین مطالبی به این شکل و با ساز کاری که گفتم بیشتر موافقم, گر چه به همین شکلی هم که میخوای ادامه بدی موافق هستم, ولی از طرفی هم در برابر حرفای منطقی امیر هم حرفی واسه گفتن ندارم. مرسی که هستی.

  • 4.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   داستان لینک‌دونی و ربطش به این مطلبو نفهمیدم. دلایل امیر برای خودمم منطقیه و قانع‌کننده‌ست. ولی جای خالی اخبار در محله رو هم نمیشه نادیده گرفت. دو سه ماه قبل تصمیم داشتم چنین کاری رو انجام بدم که با همین استدلال‌های امیر قانع شدم و از خیرش گذشتم. البته امیر در هر دو باری که ازش خواستم خودش این کارو دنبال کنه یا در غیر این صورت به من اجازه پیگیریشو بده، منو مخیر کرد و سخاوت‌مندانه اجازه چنین کاری رو بهم داد. از این جهت میگم سخاوت‌«ندانه که همه ما می‌دونیم مدت مدیدی سرقفلی رسوندن اخبار توی محله عملاً توی مشت امیر بود تا این‌که خودش ترجیح داد به شکل دیگه‌ای کارو ادامه بده.

 5. 5

  سلام علاء الدین.
  اجازه میخوام نکاتی که در همین ارتباط در آخرین پست خودم در جواب کامنتت دادم رو اینجا هم بذارم تا دوستانی که نخوندن، دلایل من رو هم برای عدم انتشار مجموعه شهر خبر معلولین بدونن.
  ********
  در خصوص مجموعه شهر خبر باید بگم من اطلاع رسانی خبری در حوزه نابینایان رو متوقف نکردم. همچنان دارم این کارو ادامه میدم، منتاها با شیوه جدیدتر و بروزتر.
  اون سبکی که من در گذشته تحت عنوان شهر خبر معلولین تو محله منتشر میکردم، و فکر کنم نزدیک به ۶۰ مجموعه هم پیش رفتم، حس کردم دیگه تکراری شده و استقبالی ازش نمیشه.
  از طرفی چون هر ۱۰ یا ۱۵ روز یکبار این کارو میکردم، خیلی از خبر ها مونده میشد و درکل در دنیایی که خبر در لحظه منتشر میشه، اطلاع رسانی به اون شکل مخاطب رو چندان ارضا نمیکرد.
  از این رو، تصمیم گرفتم مجموعه شهر خبر معلولین رو به صورت بروز پیش ببرم تا اینکه مثلا دو هفته یکبار.
  خب بررسی های زیادی کردم. دیدم اگه بخوام پست های خبری رو با شیوه جدیدی که مد نظرم بود در محله منتشر کنم، اولاً محوریت محله که آموزش، سرگرمی و تفریح نابینایان هست زیر سؤال میرفت و اینجا بیشتر تبدیل به یک پایگاه خبری میشد.
  قطعاً این کار درست نبود و خوشایند بچه ها هم نبود. چون فرض کن از بیست تا پستی که رو صفحه نخست محله قرار داره، بعضا یهو میدیدی ۱۲ ۱۵ تاش مال منه و پست های بچه های دیگه خیلی زود میرفت پایین و در صفحات بعد قرار میگرفت.
  لذا از اردیبهشت ماه سال جاری تصمیم گرفتم بخش هایی رو تحت عنوان آخرین اخبار نابینایان در رسانه های جهان، اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی، متنوع از سراسر وب و بخشی با نام مطالب ویژه رو در وبسایت پکتوس ایجاد کنم و خبر ها رو در این قالب ها اونجا به صورت بروز و مرتب منتشر کنم.
  از طرفی برای اینکه این خبر ها روزانه خیلی راحت در اختیار بچه های محله هم قرار بگیره، با هماهنگی مجتبی و زحمات فنی سعید، رباتی رو به محله اضافه کردیم و به محض اینکه اخبار در سایت پکتوس منتشر میشه، عنوان و بخشیش رو کانال تلگرامی محله هم که الان نزدیک به ۷۰۰ عضو داره قرار میگیره و اینجوری هر کس بنا به نیازی که داره، میره خبر ها رو میخونه.
  لذا اینجوری هم همه بچه ها خیلی بروز تر و سریعتر در جریان اخبار قرار میگیرن و هم مشکلات شهر خبر سابق از بین میره.
  *********
  حالا در خصوص این قصد تو باید بگم قابل تقدیره و ادامه بده.
  علیرغم نکاتی که بهش اشاره کردم، همین که یه مجموعه ای باشه و اخبار رو گرداوری کنه و به صورت یک پکیج در اختیار مخاطب قرار بده، میتونه بخشی از نیاز های خبری و آگاهی رسانی رو پوشش بده و تردیدی نکن بودنش بسیار بسیار مفید تر از نبودنشه.
  فقط بهت توصیه می کنم حتما به منبع خبر هم اشاره کنی که حقوق معنوی اونها هم حفظ بشه و این مسئله در روزنامه نگاری و خبر رسانی، یک اصل مهمه.
  موفق باشی دوست خوبم.

  • 5.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   از این‌که اجازه دادی کار چندساله تو رو ادامه بدم متشکرم. بسیار کار بجایی کردی که متن اون دیدگاه رو اینجا هم مجدداً درج کردی. فقط اگه لطف کنی مثل همین نکته ذکر منبع، نکات دیگه‌ای هم که باید رعایت کنم رو بهم تذکر بدی و منو در این راه تنها نذاری.

 6. 6

  والا یه هوش و سرگرمی میذاری که وقتی من میام کل جدول رو با جاش خوردن!

 7. 7
  مسافر says:

  سلام خدمت شما, از شنیدن این خبرها خیلی به وجد میام وقتی می بینم درک ملموس بسیاری از پدیده ها برای نابینایان و کم بینایان امکان پذیر می شه و کم کم داره یه گامهایی برداشته می شه برای زنده کردنِ فرهنگِ اصیل ایرانیمون یعنی غیر دوستی. امیدوارم همیشه موفق و پاینده باشید.

  • 7.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   خوندن خبری این بار از جنس موزه برای منم خیلی خیلی تازگی داشت. معنی این جمله‌تونو متوجه نشدم: و کم کم داره یه گامهایی برداشته می شه برای زنده کردنِ فرهنگِ اصیل ایرانیمون یعنی غیر دوستی.

   • 7.1.1
    مسافر says:

    سلام, خُب تو شرایط فعلی به خاطر این همه مشکلات و نابسامانی ها تا حد زیادی ایران و ایرانی از اون چیزی که استحقاقش رو داره فاصله می گیره, ولی این حرکتها توجه به اقشار دارای معلولیت تا حدی می تونه به فرهنگ اصیل ایرانی ایران باستان که همراه با نوع دوستی و توجه به دیگران بوده را زنده کنه.

 8. 8
  کوچه پس کوچه های آسمان says:

  سلام برشما.بنده نیز متقابلا ایام سوگواری اهل بیت عترت و طهارت علیهم السلام را خدمت شما و محله تسلیت عرض می کنم .
  .
  ببخشید هدف شما از این کار چیست ؟
  خبر رسانی ؟
  علاقه به این کار دارید ؟
  یا …
  به هر حال هدف شما را نمی دانم .
  ببینید جناب علاء الدین اگه سخن آقای سرمدی را منطقی و درست می دانیم که همین طور هم هست و شما نیز بر منطقی بودن حرف ایشان اذعان دارید .
  پس در مقابل حرف منطقی چه باید کرد؟
  ؟؟آیا باید پذیرفت ؟
  یا باز …؟
  یا …؟
  به هر حال هدف خود را مشخص کنید و در کنار حرف منطقی بسنجید و سبک و سنگین کنید .بعد خودتان در مورد کاری که می خواهید انجام دهید تصمیم بگیرید .
  برای اینکه از بنده دلخور نشوید به این پست آقای خادمی هم توجه کنید. [ چرت نوشت هفتم مهر ۹۷ ] .
  http://gooshkon.ir/1397/07/%da%86%d9%90%d8%b1%d8%aa%e2%80%8c%d9%86%d9%88%d8%b4%d8%aa-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%85-%d9%85%d9%87%d8%b1-97/

  البته این نظر شخصیم بود و بدون هیچ قصد سوء بیان کردم و هیچ اصراری هم بر پذیرش آن ندارم .
  ببخشید
  بماند که طرح گام سوم شما که با جناب آقای بهرامی راد شریک هستید هنوز از داستانی از طرف شما مستفیذ نشده است .
  امیدوارم دلخور نشوید .
  به هر حال از تمامی تصمیم ها و تلاشهای شما تشکر کرده و به آنها احترام می گذارم .
  پاینده باشید .
  دلتون دریایی ،روحتون آرام .

  • 8.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   هدف من که مشخصه. انعکاس اخبار مربوط به نابینایان در محله در یک بسته کامل. قرار نیست که مگر مواردی خبرها تک‌تک منتشر بشن که بشه تکرار همون کارای فلان و فلان.
   درباره «گام سوم» هم که باید بگم، من فقط طراح این طرح هستم و چون مهدی گفت که دریافت ایمیلا رو باید خودت به عهده بگیری، من هم قبول همکاری کردم. در طرح مذکور قرار نیست خودمون داستانی بنویسیم. قراره داستانای داوطلب‌ها رو سامان‌دهی و در یه قالب مشخص منتشر کنیم. از این گذشته، گام سوم هنوز در ماه دوم خودشه. پس خیلی زوده که درباره شرکت یا عدم شرکت من قضاوت بشه.
   با سپاس فراوون از دیدگاه‌های نقادانه و دلسوزانه شما!

 9. 9
  پسر پاییز says:

  سلام شهر خبر خوب بود شما هم خبررسانیو ادامه بده موفق باشی

 10. 10
  مظاهری says:

  سلام در مورد موزه که خوشحالم و واقعا امیدوار کننده هست.
  با نهایت احترام با پستهای خبری موافق نیستم.
  مگر اینکه خلاقیت و نوآوری خاصی داشته باشید وگرنه روش قبلی هم در ابتدا مخاطبین خاص خودش رو داشت و به خصوص با دسترس پذیر شدن تلگرام استقبال از پستها کمتر و کمتر شد.
  گروه های زیادی به خصوص در تلگرام این کار رو انجام میدن. که یکی از اونارو خودم ایجاد کردم. اخبار نابینایان خیلی زیاد شده و دسترسی به اخبار فوق العاده آسون. این گروه نشد اون کانال، و به همین ترتیب!.
  اگر شما یا هر شخص دیگه ای شیوه ی جدیدی مد نظرتون باشه انتشار پستهای خبری خیلی هم جالب خواهد بود. شاد باشید

  • 10.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   فعلاً که شکل خاص و خلاقانه‌ای مد نظرم نیست. اما، با این گفته شما که اصلاً کل محله رو باید جمعش کرد. به‌هرحال، هرچی که توی محله منتشر میشه اعم از مطالب ادبی، گزارشی، نرم‌افزارها، خاطرات، آموزش‌ها و … می‌تونیم نمونه‌هاشو جاهای دیگه هم مشاهده کنیم و بخونیم. حتی شاید در گروه‌های اجتماعی و تارنماهای دیگری کاملتر و جامعتر هم منتشر بشن. همون اولم گفتم که قصد من پر کردن این جای خالی توی محله‌ست، وگرنه که با گسترش فضای مجازی بدون شک چنین مجموعه‌ای نمونه‌های بهتر و موفقتری هم داره. درهرصورت، از حضور و اظهار نظر شما متشکرم. با جمع‌بندی نظر همه کسانی که به من لطف داشتند بالاخره تصمیممو خواهم گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهار =