بوستان خبر (۳): چند خبر منتشر‌شده در مهرماه

بسم الله الرحمن الرحیم و سلام!

 

مجموعه «ایستگاه خبر» را ادامه خواهم داد، چون شمار موافقان دوبرابر مخالفانش بود. اما، شاید تداوم چندانی نداشته باشد، چون شمار کسانی که اظهار نظر کردند بسیار کم بود. دست‌کم انتظار می‌رفت خود گروه مدیریت موضع مشخصی در موافقت یا مخالفت با این کار اتخاذ کنند که تنها خانم «پریسا» انجامش دادند. حتی محسن که مدیر محله هست هم موضعی ابراز نکرد. فعلاً، کارمونو پی می‌گیریم.

 

نگارنده، تنها به گزینش و چینش اخبار می‌پردازد و صحت و سقم محتوای آنها بر عهده منبع منتشر‌کننده است. در این مجال، هجده خبر منتشر‌شده در مهرماه توسط رسانه‌های مجازی داخلی را مرور می‌کنیم.

 

نابینایان در دانشگاه کردستان

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان، گفت: برای اولین بار دوربین همراه برای افراد نابینا توسط یکی از دانشجویان کم بینا دردانشگاه کردستان طراحی و ساخته شد.

به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ،سید مهدی حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان گفت: دانشجویان نابینا در دانشگاه کردستان تلاششان بر این است که مسائل و مشکلاتی که با آن مواجه می‌شوند را بتواند حل کنند.

وی با اشاره به نوآوری‌های دانشجویان نابینا در دانشگاه کردستان، افزود: این دانشجویان توانستند در دانشکده زبان خارجه و علوم انسانی تابلوی سردر ورودی اتاق‌ها را به شکل بریل طراحی و نصب کنند که دانشجویان نابینا با لمس این تابلو‌ها اتاق مورد نظرشان را پیدا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان، بیان کرد: هدف از راه‌اندازی این تابلو‌ها، توجه دانشجویان و اساتید به افراد نابینا است که بیشتر به این دانشجویان راهنمایی و کمک کنند و هر بار با دیدن این تابلو‌ها نابینایان را جلو چشمشان تصور کنند.

حسینی افزود: یکی از دانشجویان کم بینا توانسته است برای اولین بار دوربین همراهی را برای افراد نابینا طراحی کند که از طریق جی‌پی‌اس به اینترنت وصل و دارای هدفونی است که با فردی که به او متصل شده صحبت کند و دوربین مسیر را نشان می‌دهد و آن فرد به راحتی می‌تواند فرد نابینا را در ادامه مسیر راهنمایی کنند.

وی گفت: تعدادی از افراد بینا کتاب‌هایی که برای نابینایان جالب است از جمله کتاب‌های علمی و داستان را به صورت صوتی در بخش کتابخانه کم بینایان و نابینایان دانشگاه کردستان در اختیارشان قرار دادند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نوآوری‌های دانشجویان نابینا، فرهنگ لغت دو زبانه عربی و فارسی است که به صورت نوشتاری و صوتی با معنای هر کلمه در اختیار نابینایان قرار دادند.

حسینی در پایان یادآور شد: مجموعه فعالیت‌های نابینایان در دانشگاه کردستان به این معنی است که آن‌ها بسیار توانمند هستند و در روز عصای سفید از نمونه کار‌های خودشان رونمایی می‌کنیم که مسئولان با کار‌های نابینایان آشنا شوند و آن‌ها را حمایت کنند.

باشگاه خبرنگاران

 

دختران نابینای اتیوپی؛ از خشم خدا تا سو‌استفاده جنسی

عنیات بلته 17 ساله یکی از دخترانی است که نابینا متولد شده است و در روستای او این معلولیت جرم محسوب می‌شود، زیرا روستاییان معتقدند او مورد لعن خداوند بوده و خداوند هنگام تولد او عصبانی بوده است!

اما با تمام این دشواری‌ها مادر عنیات می گوید: من با تمام توانم از ادامه تحصیل دخترم حمایت خواهم کرد. خداوند او را این گونه به ما عطا کرده است و ما او را دوست داریم.

ادیسی یکی دیگر از دختران نابینا نیز می‌گوید برخی مردان در ناحیه ما دختران معلول را طعمه سوءاستفاده جنسی خود قرار می‌دهند زیرا فکر می‌کنند دخترانی شبیه ما اچ آی وی ندارند  و علاوه بر این ما حق و توانایی مقاومت در برابر آن‌ها را نداریم.

اتیوپی با بیش از 100 میلیون نفر جمعیت تنها 164 مدرسه برای دانش‌آموزان ناشنوا و نابینا دارد.

انتخاب

 

نابینایان جایی در مبلمان شهری ندارند

صبح یک روز عادی را تصور کنید که می‌خواهید به سرکار بروید؛ بیدار می‌شوید، صبحانه می‌خورید، لباس می‌پوشید و از خانه بیرون می‌روید تا اینجای قضیه که در محیط امن خانه اتفاق می‌افتد برای یک آدم بینا و نابینا تفاوتی ندارد.

از خانه بیرون رفته و قدم زنان به سر کوچه می‌روید تا سوار تاکسی بشوید، در راه از کنار ساختمان در حال ساخت همسایه رد می‌شوید که مصالح تازه‌ای جلوی ساختمان ریخته، یک چاله که احتمالا دیروز شهرداری برای کاشت درخت ایجاد کرده، از جلوی مغازه ای رد می‌شوید که وسایلش را داخل پیاده رو چیده، موتورسیکلتی که در پیاده رو پارک شده است؛ حالا تصور کنید که تمام این مسیر را قرار است با چشم بسته و یک عصا در دستتان طی کنید؛ احتمالا در این شرایط، عبور و مرور در دنیای تاریکی که برای شما مناسب سازی نشده بسیار دشوار است.

البته تصور نکنید که یک نابینا سر به هوا و بی‌احتیاط است؛ آنها محتاط‌ترین انسان های روی زمین هستند اما واقعا چطور باید در شهری که مبلمان شهری ایمنی ندارد رفت و آمد کنند؟ نابینایان جزئی از شهروندان جامعه محسوب شده و دارای حقوق شهروندی هستند پس چرا مناسب سازی در ساختمان ها، وسایل حمل و نقل و جاده ها برای این قشر به خوبی صورت نگرفته است؟

ملک‌جهان دریکنده، متولد 1347 در شهرستان قائمشهر از سال ۷۴ دچار کم بینایی شده اما با وجود این تمام تلاش خود را برای ادامه تحصیل و اشتغال انجام داده است؛ وی که فارغ التحصیل رشته کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی است  از برخی رفتارهای عمومی و سوء مدیریت‌ها گله‌مند بوده و به خبرنگار ایسنا می‌گوید: من از درک نامناسب خانواده‌ها، جامعه و مسئولین نسبت به نادیده‌گرفتن نابینایان بسیار ناراحت هستم؛ بسیاری از خانواده‌ها وقتی فرزند معلول دارند می‌گویند او که چشمش نمی‌بیند پس هیچ کاری نمی‌تواند کند، من به خانواده‌ها می‌گویم فرزند نابینای شما استعدادهای زیاد دیگری دارد که می‌توان با کمی حوصله و اندکی هزینه شاهد موفقیت‌های چشمگیری وی باشید.

وی معتقد است: هرچند بهزیستی متولی معلولین و نابینایان است اما متاسفانه نتوانسته آن طور که باید در مورد نابینایان و کم بینایان در جامعه فرهنگ سازی کند؛ مددکاران و روانشناسان بهزیستی فکر می کنند که تنها کمک مادی به نابینایان باید انجام شود اما کمک مشاوره های فکری و  روحی برای نابینایان نقش مهم‌تری دارد؛ خدمات مشاوره ای برای خانواده ها نیز از طریق بهزیستی در راستای فرهنگ سازی در نوع برخورد با این قشر باید صورت گیرد تا نابینایان مانند افراد عادی جامعه پذیرفته شوند.

این خانم کم بینا  با اشاره به اینکه نابینایان و کم بینایان در خدمات شهری دچار چالش‌های بسیاری هستند، می‌گوید: هرچند در برخی پیاده‌رو خیابان‌های ساری و قائمشهر برای نابینایان مسیری با موزاییک‌های زرد رنگ معین شده اما هنوز چالش و امکانات مبلمان شهری برای نابینایان مرتفع نشده است، به طوری که همین موزاییک‌هایی که شهرداری در پیاده روها قرار داده استاندارد نیست. نابینایان جایی در مبلمان شهری ندارند و این نادیده گرفته شدن از نظر امنیتی و فرهنگی برای این قشر می تواند مشکل‌ساز باشد.

ایسنا

 

حافظ روشندل قزوینی در مسابقات سراسری قرآن موفق به کسب رتبه عالی شد

اسامی برترین‌های رشته حفظ کل قرآن کریم و رشته قرائت تحقیق در چهل و یکمین دوره مسابقات قرآن اراک اعلام شد.

سعید علی‌اکبری حافظ روشندل نماینده استان قزوین توانست در این دوره از مسابقات رتبه عالی را به دست آورد.

سعید علی‌اکبری کلیشمی، حافظ روشندل در معرفی خود چنین می‌گوید:

«سعید علی‌اکبری کلیشمی متولد ۱۵ شهریور ۱۳۶۰ در کلیشم از توابع رودبار هستم، از کودکی قرآن می‌خواندم، در جلسات قرآنی شرکت می‌کردم و مورد تشویق اساتید بودم، مقطع ابتدایی تا دبیرستان را در تهران تحصیل کردم و بعد در دانشگاه پیام نور قزوین پذیرفته شدم و در آنجا موفق به اخذ مدرک کارشناسی ادبیات فارسی شدم. در پایان تحصیلات دبیرستان و پیش‌دانشگاهی در تابستان ۸۱ اولین دوره طرح جذاب «آیه‌های زندگی» در رادیو قرآن آغاز شد که در آن شرکت کردم، کتاب «آیه‌های زندگی» که نویسنده آن حجت‌الاسلام اسکندری است حاوی موضوعات و آیات کوتاه قرآنی است. با راهنمایی سید مهدی فاطمیان، استاد حفظ در رادیو قرآن، به حفظ کلام وحی تشویق شدم. از آبان ۸۵ حفظ قرآن را آغاز کردم و در آبان ماه ۸۸ به پایان رساندم.

دارای رتبه اول کشوری مسابقات قرآن سازمان بهزیستی در حفظ ۱۰ و ۲۰ جزء و حفظ کل قرآن(دو بار) هستم و بعد از آن در مسابقات سازمان تبلیغات رتبه اول کشوری را کسب کردم.

در مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در قم مقام اول کشوری، در مسابقات ابتهال مقام پنجم کشوری و در مسابقات اوقاف سال قبل رتبه عالی را از آن خود کردم.

انگیزه‌ام از حفظ انس بیشتر با قرآن و لذت بردن از تلاوت و فهم قرآن است.

دارای مدرک تخصصی حفظ درجه سه و دو سازمان تبلیغات اسلامی هستم و جزء پنج‌نفری بودم که حائز نمره عالی در آزمون کتبی مفردات شدم و می‌توانستم مدرک درجه‌یک را بگیرم که به علت نداشتن ۱۰ سال سابقه تدریس نتوانستم در آزمون تفسیر شرکت کنم.»

خبرگزاری قرآن

 

صدای کم خودروهای برقی و عابرین نابینا؛ چالش جدید دولت‌ها و خودروسازان

محققان دانشگاه موناش و سازمان ویژن استرالیا به دنبال قانونی شدن استانداردهای ایمنی خودروهای برقی و هیبریدی برای حمایت از نابینایان و کم‌بینایان هستند.

کانکتا

تعداد خودروی برقی و هیبریدی در سراسر جهان و استرالیا به‌طور روزافزون افزایش می‌یابد؛ برآورد می‌شود که تا سال ۲۰۴۰ بیش از ۵۰۰ میلیون دستگاه خودروی الکتریکی در جهان وجود داشته باشد. تحقیقات جدید انجام شده در دانشگاه موناش و سازمان غیرانتفاعی ویژن استرالیا نشان می‌دهد که عابران پیاده نابینا و کم‌بینا به دلیل افزایش شمار خودروی برقی و هیبریدی در جاده‌ها، بیش‌تر در معرض خطر هستند. در حالی که این روزها تعداد وسایل نقلیه هیبریدی و الکتریکی در استرالیا و سایر نقاط جهان افزایش می‌یابد، نگرانی‌ها نسبت به سلامت عابران پیاده خاص بیش‌تر شده است. دلیل اصلی این مسئله، صدای کمتر خودروهای الکتریکی و هیبریدی نسبت به محصولات احتراق داخلی ذکر می‌شود.

hybrid car

محققان دانشگاه موناش از مسئولان استرالیا خواسته‌اند که استانداردهای ایمنی وسایل نقلیه خود را با اروپا هماهنگ کنند و از نصب سامانه‌ی هشدار صوتی خودرو (AVAS) برای تمام خودروهای هیبریدی و الکتریکی، اطمینان حاصل شود.

کارن نایت، مدیرکل ویژن استرالیا گفت:

خودروهای برقی و هیبریدی در هنگام رانندگی با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت یا بیش‌تر، نیاز به سیستم هشدار صوتی دارند؛ این خودروها باید هنگام حرکت به جلو یا عقب، صدای مشخصی تولید کنند تا مشکلی برای عابران پیاده نابینا و کم‌بینا ایجاد نشود. مقامات نظارتی در ایالات متحده و اروپا، مقررات مربوط به استانداردهای حداقل میزان صدا برای خودروی الکتریکی و هیبریدی در هنگام حرکت با سرعت‌ کم را تصویب کردند و ما اکنون معتقدیم که زمان اعمال آن برای استرالیا نیز فرا رسیده است.

hybrid electric vehicle / خودروی برقی هیبریدی

اگرچه خودروهای هیبریدی و برقی بسیار کم‌صدا هستند، اما این مسئله خطر مضاعفی برای عابران پیاده نابینا و کم‌بینا به‌همراه دارد؛ زیرا این عابران وابستگی زیادی به صدای پیشرانه و موتور الکتریکی خودروی برقی برای تشخیص بودن یا نبودن خودرو در جاده دارند.

کارن نایت افزود:

درحالی که خودروهای برقی مزایای بسیاری دارند، اما موتور الکتریکی آن‌ها شرایط دشواری در سرعت‌های کم به وجود می‌آورد. این مسئله برای عابران پیاده نابینا یا کم‌بینا، کودکان و سالمندان مشکل ایجاد می‌کند.

براساس این تحقیق، اکثر حوادث مربوط به خودروهای برقی و هیبریدی در مناطقی اتفاق می‌افتد که عابران پیاده قصد دارند از جاده (تقاطع‌ها) عبور کنند. یکی از افراد تحت بررسی در این تحقیق،  سه بار به‌دلیل نشنیدن صدای پیشرانه خودروها تا آستانه‌ی تصادف پیش رفت.

خودروی الکتریکی گلف

دانا دایسون، کارشناس ویژن استرالیا می‌گوید:

افراد باید مراقب یکدیگر باشند و بتوانند ایمنی را برای عابران پیاده ناتوان فراهم کنند. جامعه نابینایان و کم‌بینایان به توجه عمومی برای امنیت و سلامت خود نیاز دارند و  از عصا و سگ برای اطمینان از ایمنی استفاده می‌کنند؛ اما آن‌ها نیاز به مقررات حمایتی در جامعه دارند. البته این موضوع به‌نفع بسیاری از اعضای جامعه من‌جمله افراد سالم، کودکان و نوجوانان نیز خواهد بود.

زومیت

 

معافیت از پرداخت دیون وامهای صندوق رفاه دانشجویی شامل نابینایان نمی‌شود

چندی پیش خبری در سایت ایران سپید منتشر شد با این عنوان: «دانشجویان معلول از پرداخت دیون خود به صندوق رفاه دانشجویی معاف شدند» این بخشنامه با امضای معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی در شبکه ها و سایتهای خبری منتشر شد. به رغم انتشار این خبر، چند تن از دانشجویان نابینا طی تماس با تحریریه روزنامه، از عدم اجرای این بخشنامه شکوه کردند.

شکایتها از بی اطلاعی مسئولان صندوق رفاه دانشجویی از این بخشنامه حکایت میکند. ما نیز برای پیگیری موضوع با حسین نحوینژاد، معاونت توانبخشی بهزیستی به گفتگو پرداختیم.

وی در پاسخ به نحوه اجرای این بخشنامه گفت:« صندوق رفاه دانشجویان اساسنامه ای دارد که بر اساس ماده ۱۵ آن افراد معلول که از کارافتاده کلی باشند از پرداخت دیون خود به صندوق رفاه دانشجویی معاف میشوند.

حوزه توانبخشی سال۹۰  از این بخشنامه مطلع شد و جلساتی را در همان سال با مسئولان صندوق رفاه برگزار کرد.» وی ادامه داد:« در آن جلسات از سوی بهزیستی عنوان شد لفظ از کارافتاده کلی درست نیست چرا که فرد معلول ازکار افتاده کلی، اصلاً نمیتواند دانشجو باشد. از آنجایی که تغییر اساسنامه زمان زیادی را می طلبید بهزیستی پیشنهاد کرد تا معلولان شدید و خیلی شدید را به عنوان از کارافتاده به صندوق رفاه دانشجویان معرفی کند. که در آن زمان با این پیشنهاد موافقت شد و سال ۹۲ بخشنامه ای با امضای معاونت توانبخشی وقت بهزیستی برای بهزیستی استانها ارسال شد.»

نحوی نژاد ادامه داد:« بعد از گذشت مدتی این بخشنامه به فراموشی سپرده شد و برای یادآوری این خدمت، بخشنامه مذکور با امضای اینجانب به استانها مجدداً ابلاغ شد تا مدیران بهزیستی این خدمت را به دانشجویان شدید و خیلی شدید ارائه دهند. حال که این بخشنامه دوباره ارسال و البته رسانه ای شد مسئولان صندوق رفاه گفتند: «ملاک ما معافیت معلولان خیلی شدید است» البته برای نابینایان هم دستورالعملی  جدا دارند که فقط میتوانند بدهی را تقسیط کنند و نابینایان معاف از پرداخت وام دانشجویی نمیشوند.» وی با اشاره به اینکه دفتر توانمندسازی بهزیستی درحال مذاکره با مسئولان صندوق رفاه دانشجویی است گفت: « باید برایشان روشن کنیم که اولاً نابینایان هم جزو معلولان هستند و ثانیاً این معافیت برای معلولان شدید و خیلی شدید لحاظ شود.»

پکتوس؛ به نقل از «ایران‌سپید»

 

تغییر برخی از فرایندهای استخدام معلولان

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور از تغییر روند «سهمیه استخدامی» برای معلولان از سال جاری خبر داد و گفت: معلولان در صورت دریافت نمره قبولی در آزمون‌ها، برای حضور در مصاحبه‌های تخصصی دعوت می‌شوند؛ در همین راستا کارشناسان بهزیستی در جلسات مصاحبه‌ها حضور می‌یابند تا انطباق شغل را با نوع معلولیت متقاضی استخدام سنجیده و اینگونه مانع از رد افراد می‌شوند.

مهناز کاشی افزود: باتوجه به اینکه در زمان فراخوان استخدام دستگاه‌ها، سازمان بهزیستی به جامعه معلولان اطلاع‌رسانی کرده و افراد متناسب با رشته‌های فراخوان و سهمیه‌های لحاظ شده در هر استان به شرکت در آزمون‌ها اقدام می‌کنند و در صورت دریافت حد نصاب نمره قبولی در آزمون به مصاحبه تخصصی دعوت می‌شوند. در همین راستا کارشناسان بهزیستی در جلسات مصاحبه‌های تخصصی حضور می یابند تا انطباق شغل را با نوع معلولیت متقاضی استخدام سنجیده و مانع از رد افراد در مصاحبه‌ها شوند.

به گفته وی در موضوع سه درصد سهمیه استخدامی معلولان، بهزیستی به عنوان دستگاه وظیفه، پیگیر استخدام و مشکلات قبول شدگان آزمون‌های استخدامی در دستگاه‌های متولی است.

کاشی در ادامه با اشاره به اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان خاطرنشان کرد: بر اساس قانون قبلی دستگاه‌ها تنها مجاز به اختصاص سه درصد سهمیه‌های استخدامی خود به معلولان بودند و تکلیفی و الزامی در قانون لحاظ نشده بود اما با توجه به اصلاحیه این قانون دستگاه‌ها درحال حاضر مکلف به اختصاص سه درصد از سهمیه استخدامی خود به معلولان هستند که در صورت رعایت نکردن تکالیف، سازمان بهزیستی به عنوان متولی حقوق معلولان وارد عمل شده و احقاق حق می‌کند.

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور همچنین از پیگیری سازمان بهزیستی در جهت اصلاح فراخوان‌های سازمان اداری و استخدامی به منظور حمایت از حقوق معلولان خبر داد و گفت: در چند روز گذشته به منظور بررسی و رفع مشکلات استخدامی معلولان در ششمین آزمون استخدامی پیش‌رو، سازمان جلسه‌ای با رئیس مرکز آمار و برنامه‌ریزی تامین نیروی انسانی سازمان استخدامی کشور برگزار کرد که یکی از این مشکلات نامعلوم بودن ردیف‌های استخدامی سهمیه‌دار برای معلولان بود و بهزیستی در این جلسه خواستار مشخص شدن این ردیف‌ها شد.

کاشی با اشاره به ماده ۴۲ و ۱۲۷ قانون مدیریت خدمات کشوری که اشاره به سلامت روانی و جسمانی افراد برای استخدام در دولت دارد، این ماده را در تناقض با قانون حمایت از حقوق معلولان دانست و گفت: یکی دیگر از خواسته‌های این سازمان این است که در فراخوان‌ها بحث “داشتن معلولیت به معنای عدم سلامت جسمانی نیست” و” در انتخاب فرد معلول تنها توانایی انجام کار مربوطه” مدنظر قرار گیرد.

وی ضمن ابراز امیدواری برای اعمال نظرات سازمان بهزیستی در بحث استخدام برای حمایت از حقوق معلولان گفت: این سازمان هم اعتقاد دارد که فراخوان‌های سازمان استخدامی در تطابق با قانون حمایت از حقوق معلولان نبوده و با توجه به اینکه قانون حمایت از حقوق معلولین قانونی است که بعد از مدیریت خدمات کشوری به تصویب رسیده بنابراین به احتمال زیاد این مشکلات برطرف و خواسته‌های ما اعمال خواهد شد.

وی در ادامه از تدوین آیین نامه جدید حق بیمه سهم خویش فرمایی و کارفرمایی معلولان و یارانه ارتقای کارایی معلولان خبر داد و افزود: مشوق‌های حمایتی سازمان بهزیستی برای معلولینی که وارد بخش دولتی نمی‌شوند، در دستور کار قرار دارد که با توجه به قانون اخیر، سهم بیمه کارفرمایی و خویش فرمایی معلولان رایگان شده و دولت مکلف است سهم بیمه کارفرمایی را به ازای به کارگیری هر فرد معلول به کارفرما پرداخت کند.

رییس دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور افزود: این آیین نامه در حال تدوین بوده و در صورتی که هیئت وزیران پیش نویس‌هایی که با همکاری وزارتخانه تهیه شده را تصویب و منابع آن تامین شود ، عملیاتی خواهد شد.

کاشی از تسهیل‌گری اشتغال ۵۶ هزار و ۶۷۷ نفر در سال گذشته توسط این سازمان خبر داد و گفت: تعهد این سازمان در سال جاری تسهیل‌گری اشتغال برای ۵۰ هزار و ۴۷۷  نفر است که تاکنون برای ۱۹ هزار نفر انجام شده است.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی دربرنامه ششم توسعه کشور مکلف به تسهیل‌گری سالانه ۳۰ هزار شغل از طریق پرداخت تسهیلات برای افراد تحت پوشش است، افزود: با توجه به اهداف بهزیستی در جهت توانمندسازی از طریق اشتغال، سالیانه تسهیل‌گری اشتغال برای ۵۰ هزار نفر در دستور کار قرار می‌گیرد که به طور معمول حدود ۵۰ درصد از مشاغل ایجاد شده خاص معلولان است.

وی افزود: باید ۳۰ هزار شغل از طریق منابع تکلیفی درقوانین بودجه سنواتی ایجاد شود که این منابع مربوط به سپرده گذاری قرض الحسنه مردمی بوده و مدیریت آن در اختیار بانکهاست به همین جهت وظیفه این سازمان آماده‌سازی شغلی افراد و معرفی به بانک‌های عامل و نظارت بر مشاغل ایجاد شده ازطریق تسهیلات بانکی است.

پکتوس؛ به نقل از «ایسنا»

 

دارکوب! دلبر بریل‌خوان‌ها

به گزارش ایران سپید امسال مثل گذشته، نمایش‌گاهی با حضور شرکتهای تولید کننده وسایل توانبخشی ویژه معلولان، یازده تا چهاردهم مهر ماه در مجتمع نمایشگاهی واقع در بوستان گفتگو برگزار شد.

بیشتر شرکتهای حاضر با محور اقتصاد مقاومتی، محصولات خود را با عنوان تولید داخلی به نمایش گذاشتند؛ از انواع ویلچر و واکر بگیر تا استخرهای بادی و حتی وسایل دندان پزشکی ویژه معلولان. تولید کننده های تجهیزات نابینایان هم تقریباً همان محصولاتی را آورده بودند که در سالهای قبل عرضه کرده بودند؛ از نت تیکر شرکت پکتوس که دل بریل خوانها را برده بگیرید تا پارسآوای خانه نور جانبازان بصیر و بهدیدهای شرکت پایوران.

در بین چند تولید کننده تجهیزات نابینایان،  مؤسسه قرآنی روشندلان با همکاری شرکت سفیر ثریا از اصفهان با چاپگر بریل، امسال هم سعی کرد دل علاقه مندان بریل را ببرد؛ چاپگری که به قول تولید‌کننده‌هایش ۹۰ درصد قطعات آن کار مهندسان داخل کشور است و عملاً یک تولید ملی به حساب میآید. سید مرتضی نیکزاد، مدیر مؤسسه قرآنی روشندلان در توضیح پیرامون هدفی که از تولید این چاپگر داشته است، اظهار می کند: ما از سال ۱۳۸۴ به حوزه چاپ کتب بریل در زمینه کتب دینی مثل ادعیه و زیارات و همچنین قرآن کریم وارد شدیم. در آغاز کارمان را با چاپگر اورست، یکی از محصولات شرکت ایندکس سوئد شروع کردیم. طی مدتی که با این چاپگر کار میکردیم، با مشکلاتی مثل خرابی و نبود قطعات دستگاه در داخل کشور مواجه بودیم. بنا بر این، به فکر افتادیم تا دستگاه پیشرفته تری داشته باشیم.

طی تحقیقاتی که کردیم، متوجه شدیم شرکت ایندکس چاپگر پیشرفته ای به نام برایل باکس را روانه بازار کرده که به جای یک هد، سه هد دارد و سرعت آن هم بسیار بالاست. ما در واقع اولین وارد کننده این دستگاه در اصفهان بودیم، اما بعد از مدتی این چاپگر هم با مشکلاتی مثل خرابی کابل یا یکی از چکشها مواجه شد و ما را مجبور کرد یا دستگاه را برای تعمیر به تهران بفرستیم یا متخصص چاپگر برای تعمیر به اصفهان بیاید؛ عملاً وابسته ایندکس بودیم.

نهایتاً یک بار در ترکیه در یک کنفرانس مدیر شرکت ایندکس را دیدم و تمام مشکلات این چاپگر را یکی یکی برایش توضیح دادم؛ او هم قبول کرد تا چاپگر را برایش بفرستیم تا تعمیرش کند. با کلی خفت و خواری مجبور به ارسال دستگاه به سوئد شدیم. نیکزاد ادامه میدهد: پسر من از فارغ التحصیلان دکترای رشته نانو تکنولوژی از دانشگاه شریف است که شرکت دانش بنیانی با نام سفیر ثریا را در زمینه تولید دستگاههای آزمایشگاهی تأسیس کرده است.

من از او خواهش کردم تا به حوزه تولید چاپگر بریل وارد شود؛ ابتدا او نمیپذیرفت، چون فکر میکرد از این طرح استقبال نشود، اما بالاخره متقاعد شد و با تشکیل یک تیم متخصص و حدود یک سال و نیم تحقیق وسیع، اولین نمونه را تولید کرد که سه سال پیش در اصفهان رونمایی شد، اما ما به این قانع نشدیم و شروع به برطرف کردن اشکالات این دستگاه کردیم؛ بالاخره بعد از سه سال، موفق به تولید سه مدل چاپگر دارکوب، بصیر و تیزکوب شدیم و الآن به جرأت میتوانیم ادعا کنیم که این چاپگرها، مخصوصاً دارکوب، پیشرفته ترین چاپگر بریل در منطقه و تولید کشور ایران است.

وی در خصوص تفاوتهای چاپگر دارکوب با نمونه های خارجی آن اظهار میدارد: سیستمهای امنیتی دارکوب به شکلی دقیق است که نمونه تولید شده ایندکس فاقد آن است. ضمن اینکه سیستم بیان وضعیت چاپ این چاپگر را بریل باکس ایندکس ندارد و صفحه پنل دارکوب به شکلی طراحی شده است که یک کاربر نابینا به راحتی میتواند با آن کار کند؛ ضمن اینکه چاپگر دارکوب دارای حافظه است و کاربر برای هر بار چاپ متون خود، نیازی به استفاده از رایانه ندارد؛ ضمناً کاربر میتواند از فلش مموری هم متون چاپیش را به دستگاه بدهد و خروجی بریل بگیرد. از طرفی، قیمت این دستگاه یک چهارم بریل باکس، یعنی حدود ۵۲ میلیون تومان است که با وضعیت روز نرخ گذاری میشود.

ایران‌سپید

 

درخشش امیدرضا رحیمی در رشته حفظ بیست جزء مسابقات سراسری قرآن

به گزارش ایکنا از گیلان، «امیدرضا رحیمی» حافظ و قاری روشندل گیلانی امروز در رشته حفظ ۲۰ جزء چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم سازمان اوقاف حائز رتبه ممتاز شد.

امیدرضا رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، اظهار کرد: امسال مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف نسبت به دوره‌های قبل از سطح بالاتری برخوردار بود. وقتی مرحله کشوری مسابقات به دو صورت مقدماتی و فینال برگزار می‌شود بیانگر ارتقای کمی و کیفی سطح مسابقات است.

وی با اشاره به دقت نظر هیات داوران در ارائه امتیاز متسابقین، افزود: پس از اینکه توانستم در مرحله مقدماتی چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که مرداد ماه امسال در قم برگزار شد، اجرای خوبی داشته باشم مجوز راهیابی به مرحله فینال را کسب کردم که علیرغم استرس‌ موفق به کسب رتبه «ممتاز» شدم.

این حافظ روشندل گیلانی، مسابقات سراسری قرآن را فرصتی برای آشنایی بیشتر با قاریان و حافظان برجسته کشور دانست و گفت: با حضور در این مرحله توانستم ضمن آشنایی با رقبا، تبادل تکنیک هم داشته باشیم.

رحیمی ضمن قدردانی از حمایت‌ها و تلاش‌های پدر و مادرش، تصریح کرد: از دو استاد بزرگوارم «حاج فرهاد فلاح‌پور» و «محمد فلاح‌پور» که همواره با راهنمایی‌ها و آموزش‌های‌شان‌ فعالیت‌های قرآنی را فراگرفتم، تشکر و قدردانی می‌کنم.

خبرگزاری قرآن (ایکنا)

 

سختی‌های شیرین کار هنری با روشندلان

همه ساله و طبق تقویم جهانی، پانزدهم اکتبر (برابر با 23 مهر) به عنوان روز جهانی «عصای سفید»، بزنگاهی است برای توجه هر چه بیشتر به گروهی از افراد جامعه که بنا خواست و مشیت الهی از نعمت بینایی محروم هستند.

در ایران نیز ضمن برگزاری مراسم متعدد برای ارج نهادن به روشندلان جامعه، هفته‌ای برای بزرگداشت نابینایان و کم‌بینایان از 23 تا 30 مهرماه درنظر گرفته شده که طی آن فضای جامعه با تمرکز بیشتری فعالیت‌های این دسته از افراد جامعه را با نگاهی متفاوت به مُداقه می‌نشیند تا بار دیگر شاهد انتشار عینی و عملی این شعار باشیم که «معلولیت ناتوانی نیست.»

در بین فعالان روشندل در جامعه، هنرمندانی هستند که با وجود این آسیب در مسیر تولید و ارائه محصولات هنری نه تنها سنگر را خالی نکرده‌اند، که با عزمی ستودنی و پشتکاری مثال‌زدنی با تولید آثار مختلف هنری در تمام حوزه‌ها چشم‌های مخاطبان را به خود خیره می‌کنند.

این روزها نمایشی با عنوان «شاباش خوان» با نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی غلامرضا عربی در خانه نمایش اداره برنامه‌های تئاتر به صحنه رفته است؛ به مناسبت روز جهانی «عصای سفید» و هفته بزرگداشت نابینایان پای صحبت‌های کارگردان این نمایش نشستیم که حاصل این گپ و گفت صمیمی در ادامه از خاطر شما می گذرد.

علاقه‌مندان می‌توانند این گفتگو را در تارنمای خبرگزاری ایرنا مشاهده کنند.

 

مترجمی، بازار کار خوبی برای نابینایان است

زندگی با چشمانی بسته شاید در نگاه بسیاری از افراد که از نعمت بینایی برخوردارند، حتی قابل‌تصور نیست، چه برسد به اینکه نابینایی مشغول به کسب‌وکار عادی را در ذهن تصور کنند، اما نمونه‌هایی از این جوانان فعال که با وجود محدودیت، حرفه‌ای را برگزیده و زندگی عادی در پیش دارند، کم نیستند. نرگس قنبری یکی از جوانان نابینای اصفهانی است که از راه مترجمی زندگی خود را می‌گذراند.

او اکنون سی و اندی سال از عمرش گذشته و هرچند با آرامش از حرفه و زندگی‌اش، صحبت می‌کند، ولی تکرار این جمله که “به دلیل نابینایی‌ام برای به دست آوردن چیزهایی که افراد سالم به راحتی به دست می‌آورند تلاش بیشتری داشتم”، تلنگری است برای همگان تا با دید بهتری دنیای خود را بسازند.

نرگس که به دلیل بیماری مادرزادی نابینا متولد شده، می‌گوید: زبان انگلیسی را در دانشگاه و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به صورت حرفه‌ای یاد گرفتم، اما پیش از آن نیز در کلاس‌های خصوصی با زبان آشنا شدم و پس از یادگیری زبان انگلیسی به دنبال فراگیری زبان فرانسوی رفتم.

او ادامه می‌دهد: از زمان تحصیل و دوران دانشجویی کار ترجمه را آغاز کردم و اکنون چندین سال است به صورت مترجم آزاد و همکاری با چند سایت ترجمه، به عنوان مترجم فعال هستم.

زمانی که از او در مورد نحوه ترجمه‌اش پرسیدم، می‌گوید: به کمک نرم‌افزار (NVDA) و صفحه خوان که بر روی کامپیوتر نصب شده با تکنولوژی متن به صوت، کار می‌کنم.

قنبری در توضیح این نرم‌افزار، می‌گوید: صفحه خوان‌ها برنامه‌ای است که افراد نابینا و کم‌بینا را قادر می‌کنند مانند افراد بینا با کامپیوتر تعامل کنند. تمام کارهایی که افراد نابینا با کامپیوتر انجام می‌دهند، مطالبی که می‌نویسند و یا درسایت ها مشاهده می‌کنند، فعالیت‌هایی که در ویندوز انجام می‌دهند و … توسط صفحه خوان‌ها برایشان خوانده می‌شود و بدین صورت از نحوه  کارکرد خود با رایانه آگاه می‌شوند. برنامه‌هایی مانند مرورگرهای اینترنت، برنامه‌های مدیریت ایمیل، برنامه‌های چت و مسنجر و هم‌چنین انواع نرم‌افزارهای آفیس را به خوبی پشتیبانی می‌کند.

وی درباره مشکلات پیش روی یک مترجم نابینا، توضیح می‌دهد: یکی از مشکلات اصلی مترجمان نابینا متداول شدن نرم‌افزارهای کمک مترجم در بازار است که امکان کار با این نرم‌افزارها برای افراد نابینا میسر نیست. در واقع یک فرد نابینا تنها قادر به ترجمه متونی با فرمت “ورد، پی‌دی‌اف و یا حتی به صورت عکس” است.

این مترجم با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده مترجمان نادیده گرفتن شدن ارزش کاری آن‌ها است، تصریح می‌کند: بسیاری از افراد ارزش کار ترجمه را نمی‌دانند و زمانی را که مترجم برای کارش صرف می‌کند را نادیده می‌گیرند و همسان نبودن هزینه دریافتی با زحمت کار ترجمه یکی از دغدغه‌های اصلی تمام مترجمان است.

او ترجمه را حرفه‌ای مناسب برای افراد نابینا می‌داند و می‌گوید: به دلیل اینکه مترجم تنها با متن سروکار دارد، می‌تواند به عنوان شغلی مناسب برای نابینایان استفاده شود. افراد نابینا می‌توانند با فراگیری زبان انگلیسی و توانمند شدن در مهارت ترجمه بدون اینکه نیاز به استخدام داشته باشند، در منزل خود کسب درآمد کنند.

پکتوس؛ به نقل از «ایسنا»

 

کتاب‌داران نابینای کتاب‌خانه‌های عمومی تهران تجلیل شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست بررسی فعالیت‌های بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی و تقدیر از زحمات آنها همزمان با روز جهانی عصای سفید، با حضور علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی تهران، اسماعیل جانعلی‌پور معاون، مدیران و کارشناسان اداره کل و کتابداران نابینای کتابخانه‌های عمومی استان در سالن جلسات اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران برگزار شد.

نیکنام در ابتدای این نشست گفت: با توجه به توانمندی‌های معلولین بالاخص نابینایان در عرصه‌های مختلف سعی شده بستر مناسب برای شکوفایی استعدادها و توانمندی‌های نابینایان در بخش تخصصی کتابخانه‌ها فراهم شود تا بیش از پیش شاهد حضور نابینایان در جامعه باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی تهران با اشاره به اینکه تجهیزات و امکانات خوبی در سال گذشته برای بخش تخصصی نابینایان خریداری شده، ادامه داد: امیدواریم با استاندارد سازی بهتر بخش نابینایان در سه کتابخانه نسبت به تولید محتوا و گویاسازی کتب در استان اقدامات شایسته‌ای برای این قشر  انجام دهیم. هم اکنون ۳ بخش ویژه نابینایان در کتابخانه‌های عمومی شهرهای تهران، شمیرانات و اسلامشهر با ۲هزار و ۴۰۰ نسخه کتاب گویا و هزار و ۴۴۴ نسخه کتاب بریل در حال ارائه خدمات به اعضا نابینا و کم‌بینا در کتابخانه‌های عمومی استان است.

وی افزود: این ۳ بخش در سه حوزه تخصصی شامل ضبط کتاب گویا، چاپ جزوات بریل و ارسال کتاب از طریق پست خدمات مناسبی را ارائه می‌دهند؛ به طوری که کتابخانه عمومی مصطفی خمینی اسلامشهر با دارا بودن استدیو مجهز در زمینه گویاسازی کتاب‌ها فعال است، کتابخانه حضرت فاطمه زهرا(س) با تجهیز دستگاه چاپ بریل خدمات چاپ جزوات بریل را فراهم کرده و کتابخانه شهید باهنر شمیرانات ارسال رایگان کتاب از طریق پست را بر عهده دارد.

نیکنام درباره فعالیت های فرهنگی بخش نابینان نیز گفت: در حال حاضر کلاس‌های آموزشی شامل کامپیوتر، خط بریل به همت جمال لطفی کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی مصطفی خمینی اسلامشهر و کتابخانه حضرت فاطمه(س) درحال برگزاری است و امانت پستی رایگان کتاب در کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان شمیرانات نیز به ارائه خدمات به اعضا می‌پردازند.

وی از کتابداران خواست تا نسبت به گسترش فعالیت های بخش نابینایان در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی به ویژه برگزاری برنامه‌های فرهنگی نظیر نقد و بررسی کتاب، نشست‌های کتابخوان با حضور روشندلان و تولید کتاب‌های صوتی اهتمام بورزند و از کارشناس اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران نیز خواست تا با بررسی و ایجاد تعامل با سازمان‌هایی نظیر بهزیستی در خصوص راه‌اندازی کتابخانه تخصصی نابینایان در شهر تهران اقدام کنند.

در ادامه این برنامه هر یک از کتابداران مباحث و مسائل خود از جمله به‌روز رسانی تجهیزات الکترونیکی و تخصصی این بخش، فعال‌سازی امکان پست رایگان کتاب برای تمامی بخش‌ها و تامین منابع بریل و صوتی را بیان کردند.

در پایان هم با اهدای لوح تقدیر و هدیه، از همایون شاه‌مرادی کتابدار کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات، جمال لطفی کتابدار کتابخانه عمومی مصطفی خمینی اسلامشهر و شهرزاد دهقان کتابدار کتابخانه عمومی حضرت فاطمه(س) شهر تهران و فرزانه شاه‌مرادی کتابدار کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات تجلیل به عمل آمد.

خبرگزاری مهر

 

احتمال عدم پرداخت شهریه برای دانشجویانی که بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند

علی همتی، دبیر ستاد امور دانشجویان سازمان بهزیستی در خصوص دانشجویانی که بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد اسلامی می شوند گفت: در گذشته پرداخت شهریه برای همه دانشجویان دانشگاه آزاد صورت می گرفت اما در یک سال گذشته به دلیل تعداد بالای دانشجویان ثبت نامی دراین دانشگاه سازمان بهزیستی نمی تواند شهریه همه دانشجویان دانشگاه آزاد را پرداخت کند. وی ادامه داد: به همین دلیل ما این موضوع را به دفتر حقوقی هیئت دولت ارجاع دادیم تا آنها برای ورودی های بدون کنکور در دانشگاه آزاد تصمیمی اتخاذ کنند. همتی افزود: اگر هیئت دولت موافقت نماید همچون گذشته شهریه همه دانشجویان اعم از با کنکور و بدون کنکور را بهزیستی پرداخت کند باید بودجه خاصی را برای این بخش در نظر بگیرند در غیر این صورت بهزیستی نمی تواند به تعهدات خود در قبال دانشجویان پاسخ دهد. ما به همه دانشجویان نامه می دهیم تا مشکلی در ثبت نام در دانشگاه نداشته باشند اما ورودی های بدون کنکور باید منتظر تصمیم نهایی دولت باشند.

وی در پایان با اشاره به تمدید تفاهمنامه سازمان بهزیستی و دانشگاه آزاد بیان کرد: تا کنون بهزیستی و دانشگاه آزاد مشکلی در پرداخت و ثبت نام دانشجویان نداشته اند، گاهی پرداختی ها از سوی سازمان دیر صورت می گرفت اما بهزیستی به تعهداتش تا کنون پایبند بوده است. با این حال اگر روزی دانشگاه آزاد با تمدید این تفاهمنامه موافقت نکند بهزیستی همانند گذشته ۷۰ تا ۸۰ درصد شهریه را به دانشجویان پرداخت می کند. البته این امر تا زمانی است آیین نامه قانون حمایت از حقوق معلولان  اجرایی شود و دولت بودجه کافی برای پرداخت شهریه را مدنظر قرار دهد.

پکتوس؛ به نقل از «ایران‌سپید»

 

آموزش قرآن مجید به نوجوانان نابینا در حرم رضوی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،مرکز خراسان رضوی،رئیس اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی گفت: به همت واحد نوجوان اداره علوم آموزش قرآن مجید به نوجوانان نابینا در حرم رضوی

قرآن طرح آموزشی حفظ، روخوانی و روانخوانی قرآن کریم با استفاده از وسایل کمک آموزشی، بازی و سرگرمی به کودکان کم‌بینا و نابینا در بارگاه مطهر امام رضا(ع) ارائه می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی شجاع افزود: این بازی‌ها بر اساس اصول استاندارد جهانی برای نخستین بار در جهان اسلام طراحی شده است و مراجعان با استفاده از پازل‌های لمسی و صوتی به شیوه‌ای ساده می‌توانند سوره‌های قرآن را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه در طول هفته بین 5 تا 10 نوجوان دختر و پسر از طریق این بازی‌ها به یادگیری و حفظ قرآن کریم می‌پردازند، افزود: در کنار این آموزش‌ها ‌کارگاه‌های قصه‌خوانی، سرگرمی‌های قرآنی و ارائه کتاب‌های صوتی به مخاطبان کودک و نوجوان نابینا نیز عرضه می‌شود.

اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی هر روزه از ساعت 8:30 تا ۱۳ و ۱6 تا ۱۹ پذیرای مراجعان روشندل است .

خبرگزاری صدا و سیما

 

ارائه آمارهایی مرتبط با نابینایان توسط حسین نحوی‌نژاد

حسین نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در نشست روز جهانی نابینایان با اشاره به اینکه ۲۶۰ میلیون کم بینا و نابینا در دنیا هستند، گفت: از این تعداد ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر نابینای مطلق هستند.

نحوی نژاد تصریح کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ این آمار کاهش پیدا کند.

وی در خصوص تعداد نابینایان و کم بینایان ایران گفت: براساس بانک اطلاعات بهزیستی ۱۱ درصد از معلولان تحت پوشش در گروه اختلالات بینایی هستند که شامل ۱۶۰ هزار نفر می شود که از این تعداد ۴۰ درصد را زنان و ۶۰ درصد را مردان تشکیل می دهند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی تصریح کرد: ۳۵ تا ۴۰ درصد افراد دارای اختلالات بینایی، دانشجو هستند و در رشته و سطوح مختلف تحصیل می کنند.

نحوی نژاد به تبعیض هایی که در استخدام های دولتی برای این افراد وجود دارد اشاره کرد و اظهار داشت: براساس قانون ۳ درصد حقوق معلولان باید برخی از استخدام ها از این افراد انجام شود اما شرایط خاص و عجیب و آزمون هایی که برگزار می شود محدودیت هایی را برای استخدام این افراد ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: آموزش و پرورش زمینه استخدام زیادی برای معلولان دارد اما متأسفانه محدودیت هایی در مصاحبه برای نابینایان ایجاد می کند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه زیرساخت های ما ضعیف است، تأکید کرد: استان تهران را می توان با شهرهای بزرگ جهان مقایسه کرد اما در زمینه استفاده معلولان مناسب سازی کاملی صورت نگرفته است و این موضوع نیازمند این است که قانونگذار، سازمان ها را مجاب به اجرای قانون کند.

نحوی نژاد همچنین به اشتغال این افراد اشاره کرد و گفت: در زمینه اشتغال باید زمینه های مهارت و حس‌آموزی در مشاغل غیر دولتی برای نابینایان ایجاد شود و صندوق فرصت های شغلی نیز کارفرمایان را کمک می کند تا بخشی از حقوق افراد نابینا را طی چند سال پرداخت کنند و یا بیمه این افراد نیز در صورت استخدام از سوی سازمان پرداخت می شود.

وی افزود: مراکز کودکان کم بینا و نابینا نیز باید گسترش پیدا کند و تمامی این موارد از سوی سازمان پیگیری می شود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در خصوص ایجاد برنامه های خاص ویژه نابینایان در صدا و سیما عنوان کرد: باید همانند افراد ناشنوا، برنامه های گفتاری برای نابینایان در نظر گرفته شود.

نحوی نژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر سه هزار نابینا در مقاطع کارشناسی به بالا، فارغ التحصیل شده‌اند و ۱۵ هزار نفر نیز در حال تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: ۱۴۶ نفر دکترای تخصصی و ۵۰۰ نفر نیز کارشناسی در رشته های مختلف دارند.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد استخدام های دولتی ما (قانون ۳ درصد) از میان افراد نابینا انجام شده است، تأکید کرد: در بخش غیر دولتی نیز ۱۰ تا ۱۵ درصد استخدام نابینایان در نوسان بوده و این موضوع باید افزایش پیدا کند.

به گفته نحوی نژاد، خیلی از روند اشتغال بخش غیر دولتی راضی نیستیم و به دنبال این هستیم که کارگاه‌های حرفه آموزی را افزایش دهیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در خصوص برنامه غربالگری و تأثیر آن در کاهش تعداد اختلالات نابینایی گفت: در سال گذشته سه میلیون کودک ۳-۶ سال غربالگری شدند که از این میان ۲۰۰ هزار نفر به مراکز تخصصی ارجاع داده شدند و مشخص شد ۶۵ هزار نفر دارای عیوب انکساری هستند و مابقی نیز دچار سایر اختلالات ساختاری قرنیه و غیره بودند.

وی باتأکید بر اینکه ۴۲ هزار نفر از افراد دچار اختلال بینایی در ۳۵ مرکز خدمات بهزیستی خدمات دریافت کرده اند تصریح کرد: درحال حاضر ۱۳ هزار مرکز کودک و خانواده کم بینا و نابینا در سطح کشور فعالیت می کنند که باید تعداد آنها افزایش پیدا کند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در مورد آماده سازی اماکن و معابر درباره معلولان اظهار داشت: براساس گزارش به دست آمده به طور متوسط ۳۰ درصد مناسب سازی در کشور انجام شده است که ممکن است این آمار در برخی مناطق متفاوت باشد. به طور مثال ایستگاه های اتوبوس مناسب سازی نشده اند.

نحوی نژاد تصریح کرد: آمار بیکاری در بین نابینایان و کم بینایان ۴۰ درصد است که تعداد زنان نابینای بیکار بیشتر است.

وی یادآور شد: براساس قانون و اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در سال آینده، امیدواریم شرایط و خدمات بیشتری به نابینایان ارائه کنیم و همچنین مناسب سازی ها روند بهتری داشته باشد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی در مورد بودجه ای که به نابینایان اختصاص پیدا می کند نیز گفت: برای نگهداری در مراکز نابینایان چندان سهمی ندارند اما در بین مستمری بگیران ۳۰ درصد نابینایان مطلق هستند و برای تجهیزات پزشکی و بهداشتی نیز سال گذشته بودجه آنها به ۷ درصد رسید که امسال سعی می کنیم آن را به ۱۰ درصد برسانیم.

پکتوس؛ به نقل از «خبرگزاری مهر»

 

سهم کودکان نابینا از دنیای رنگارنگ کتاب چه‌قدر است؟

هرکدام از نابینایان و کم بینایان تلاش زیادی برای رنگی شدن دنیای خود می‌کنند، ولی سهم ما در رنگی شدن دنیای آنها چه قدر است؟

کم بینایان و نابینایان به خصوص کودکان از قشر‌های آسیب پذیر جامعه هستند، علاوه بر مشکلاتی که معلولیت برای آنها به وجود آورده است همواره باید به دنبال راهی برای مقابله با آن باشند. یکی از این مشکلات کمبود کتاب و نشریه مخصوص در هر سنی برای نابینایان است. کمبود تولید کتاب‌های تازه چاپ به خط بریل و نبود منابع کافی کتاب برای نابینایان، آنها را از بهترین و تازه‌ترین کتاب‌ها دور کرده است.

احساسات کودکان نابینا از محیط اطراف به وسیله سایر حواس برای او ایجاد می‌شود. کودک کم بینا و نابینا از درک اشیا اطراف خود عاجز است از این رو برای شناسایی و آشنایی نیاز به کمک دیگران دارد. اشخاص نابینا از نظر هوشی مانند افراد معمولی هستند، مطالعاتی که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد که نابینایی به خودی خود هوش افراد را کم نمی‌کند اگر امکانات آموزشی مناسب در دسترس کودکان نابینا قرار بگیرد باعث افزایش بهره هوشی آنها می‌شود. کودکان نابینا با کتابخوانی و آموزش مناسب هوشی همسطح کودکان بینا می شوند به خصوص که این کودکان به سایر حواس خود بیشتر اتکا داشته و از دقت و کنجکاوی بیشتری برخوردار هستند.

کمبود کتاب خانه‌ها و کتابداران مخصوص برای نابینایان، کمبود منابع کتاب‌های بریل، مشکل در دسترسی به کتاب‌های بریل تازه منتشر شده و نبود فروشگاه‍های مخصوص کتاب از مشکلات عدیده نابینایان در این زمینه است که باید مسئولان رسیدگی کنند.

نرگس اسلامی شرار مدیر کتابخانه نابینایان طلوع در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛در خصوص کمبود کتاب‌های بریل برای کودکان گفت: کتاب‌های بریل و کتاب‌های صوتی ویژه بزرگسالان نابینا به فراوانی در دسترس وجود ندارد و شاید همین علت موجب شده تا کودکان نابینا را زیاد به کتاب عادت نمی‌دهند.

وی افزود:زمانیکه فردی کتابی را برای کودک خود خریداری می‌کند، این کتاب یا مصور است یا صوتی. کتاب مصور کتابی است که شامل متن و تصویر است که در مبنای تصویر، مادر قصه را برای کودک تعریف می‌کند و یا خود کودک با نگاه به تصویر برای آن داستان می‌سازد؛ بنابراین شخصی که قصد تولید کتاب صوتی برای کودکان دارد، ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشد که کودک نابیناست و نمیتواند از تصاویر کتاب مصور استفاده کند بنابراین تمام حواس را به سمت حس شنوایی خود جمع می‌کند و دوست دارد کسی که کتاب را برای او می‌خواند نخست او را دچار خواب آلودگی نکند و با صدایی خوب و بدون صدای اضافه آن را بازگو کند که کودک جذب آن داستان شود به غیر از شرکت‌ها و شورای کتاب کودک که کار اصلی آنها تولید کتاب برای کودکان نابینا است کسانی هم به صورت خودجوش دست به تولید می‌زنند و بدون بررسی و دقت و آسیب شناسی شروع به ضبط کتاب می‌کنند که ممکن است کودکان را کتاب زده کند.

اسلامی شرار در خصوص فعالیت کتابخانه نابینایان طلوع گفت: کتاب‌های بریل حجم بالایی دارند و از طرفی کودکان نابینا نیز که توانایی خواندن خط بریل آنها ضعیف است علاقه کمتری به بریل دارند اما کاری که ما در کتابخانه نابینایان طلوع انجام داده‌ایم این است که تعدادی از کتاب‌های موسسه تاریخ ادبیات کودک را تهیه و بریل کرده‌ایم و تعدادی برچسب‌های برجسته در مقابل تصاویر قرار داده‌ایم اما تعداد این کتاب‌ها محدود است. زیرا عدم توانایی در انتشار تعداد بالایی از این کتابها و بالا بودن قیمت کاغذ و محدود بودن امکانات باعث شده تا نتوانیم فعالیت گسترده ای داشته باشیم.

وی افزود:اگر شخصی بتواند در زمینه کتاب کودک خلاقیت و برجستگی ایجاد کرده و آن را بریل کند باعث جذب بیشتر کودک شده و کودک را به مطالعه ترغیب می‌کند. متاسفانه تا به امروز به این شکل کتابی تولید نشده و یا با عروسک‌ها و پارچه‌ها برجسته سازی و مناسب سازی شده که در نهایت این کتاب‌ها با قیمت بالا راهی بازار شده است.

اسلامی شرار در خصوص کمبود کتاب‌های بریل در کتاب فروشی‌ها گفت: در هر جامعه ای تعداد معلولان کمتر از افراد سالم و افراد نابینا از این تعداد هم کمتر هستند از این رو همه کتاب فروش‌ها نمی‌توانند کتاب‌ها را به تعداد زیاد انبار کنند از طرفی ناشران کتاب‌هایی را تولید و انبوه می‌کنند که مخاطب زیادی دارد.

وی بیان کرد:کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تعدادی از کتاب‌های خود را به صورت بریل ایجاد کرده که تعداد این کتابها در مجموع ۲۰ یا ۳۰ عنوان کتاب است ولی باز هم این کتاب‌ها با قیمت بالا عرضه می‌شود.

اسلامی شرار گفت:مجتمع نابینایان رودکی تا جایی که من اطلاع دارم تا سال قبل ۶۱۰ عنوان کتاب کودک عرضه داشت که در بین آنها کتاب‌های قطوری هم به چشم می‌خورد اما کودکان کمتر سراغ آنها می‌روند. فلش کارت‌ها به صورت‌های گوناگون در اختیار کودکان بینا قرار دارد و کودکان از طریق آنها آموزه‌های بسیاری به دست می‌آورند اما هیچ گونه فلش کارتی برای کودکان نابینا در نظر گرفته نشده است که تمام این موارد نشان از کم توجهی به قشر معلولان است.

وی در خصوص کتابخانه‌های نابینایان گفت: مرکز نابینایان رودکی بزرگ‌ترین مرکز در تهران است و در سال‌های اخیر تعداد محدودی کتاب را تولید کرده است. حسینیه ارشاد هم بخشی را به نابینایان اختصاص داده و در آنجا کتاب‌های صوتی تولید می‌کنند ولی بخش کتاب کودکان بسیار کمتر است و تعدادی هم کتاب‌های صوتی وجود دارد البته کتاب بریل به دلیل فضای زیاد مورد استفاده در میان آنها کمتر دیده می شود.

مدیر کتابخانه طلوع با بیان اینکه در شهر‌های دیگر کتابخانه نابینایان در داخل کتابخانه‌های عمومی ایجاد شده است اما اوضاع در شهر‌های بزرگ‌تر کمی بهتر است،گفت: شهرستان‌های کوچک امکاناتی برای نابینایان ندارند و در مجموع می‌توان گفت کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری نسبت به کتاب خانه‌هایی که نهاد کتاب خانه‌ها ایجاد کرده حمایت‌های بیشتری می‌توانند نسبت به نابینایان در زمینه بزرگ سالان و کودکان داشته باشند.

اسلامی شرار گفت: اشخاص زیادی به صورت مقطعی برای کمک به کودکان معلول وقت می‌گذارند که در کوتاه مدت نتیجه حاصل نشده و در بلند مدت هم انرژی خود را برای نتیجه مطلوب از دست می‌دهد. از طرفی کودکان توجه کمتری به کلاس‌های آموزشی در کتاب خانه‌ها و مطالعه کتاب‌های بریل دارند و متاسفانه نمی‌دانیم مقصر این موضوع کیست، زیرا امروزه دغدغه بسیاری از کودکان موسیقی و ورزشهایی مثل شطرنج و گلبال هست که ویژه کودکان مناسب سازی شده و دلیل اصلی مطالعه کم کودکان را باید در این موضوع جست و جو کرد.

باشگاه خبرنگاران

 

طلایی‌ترین دوران برای سنجش بینایی کودکان، سنین ۳ تا ۶ سالگی است

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه سنین 3 تا 6 سالگی بهترین و طلایی‌ترین زمان سنجش چشم کودکان محسوب می شود افزود: اگر در سنین مذکور موارد مشکوک به تنبلی چشم پیشگیری نگردد فرد را نابینا یا کم بینا خواهد نمود.

به گزارش خبرگزاری برنا از استان زنجان؛  گل نساء آقا محمدی در نشست خبری طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 ساله گفت: آمبلیوپی یا تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که دید را کاهش می دهد و پیشرفت آن منجر به کم بینایی و حتی نابینایی می شود.

وی اظهار نمود: اختلال در دید عمقی، اختلالات تحصیلی و یادگیری، نابینایی یا کاهش بینایی دائم، کاهش قدرت تمرکز و تفکیک ، افزایش احتمال بروز حوادث و معلولیت در کودکان از عوارض ناشی از آن محسوب می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه برنامه غربالگری تنبلی چشم در سه سطح به اجرا در می‌آید خاطر نشان کرد: در سطح اول غربالگری توسط فرد معاینه کننده انجام می شود که بصورت تئوری و عملی آموزش دیده و با استفاده از دستگاه Eچارت برای غربال چشم کودکان اقدام می نمایند.

وی با اشاره به اینکه در سطح دوم کودک ارجاعی (مشکوک شناسایی شده در سطح اول )، توسطاپتو متریست مورد معاینه قرار می گیرد و چنانچه بیمار تشخیص داده شود تحت درمان لازم قرار می گیرد تصریح نمود: اگر نیاز به معاینه و درمان تخصصی داشته باشد به سطح سوم برنامه ارجاع داده می شود و توسط چشم پزشک معاینات دقیق تری انجام می گیرد.

آقا محمدی یادآور شد: اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم ، عیوب انکساری ، نزدیک بینی ، دوربینی ، آستیگماتیسم و لوچی از عوامل مهم ایجاد کننده تنبلی چشم است.

وی با اشاره به اینکه  در حال حاضر طرح سنجش بینایی کودکان 3 تا 6 سال در مناطق روستائی در حال اجرا می باشد ادامه داد: بدلیل آغاز فصل سرما و صعب العبور بودن برخی از مناطق روستائی این طرح از 15 شهریور ماه سال جاری آغاز گردیده و تا کنون تعدادی از روستاها تحت پوشش این مهم قرار گرفته اند.

وی افزود: از اول آبان ماه سال جاری 157  مهد کودک تحت نظارت بهزیستی استان زنجان ، 360 پایگاه ثابت ، سیار ، دائمی و غیر دائمی و 350 نفر معاینه کننده در استان زنجان آماده غربالگری و سنجش بینایی کودکان 3 تا 6 سال می باشند.

وی گفت: سال گذشته 46 هزار و 578 کودک تحت غربالگری بینایی سنجی قرار گرفتند که از این  1 هزار و 972 کودک دارای مشکل بینایی اعم از استرابیسم ، عیوب انکساری و سایر اختلالات بینایی بودند که جهت مداوا به پزشک معرفی تا مداوای لازم برای  آنان صورت بگیرد.

گفتنی است : برنامه غربالگری تنبلی چشم همه ساله از اول آبان ماه سال جاری بصورت کشوری به اجرا در می آید و والدینی که دارای فرزندان 3 تا 6 سال هستند می توانند برای غربالگری تنبلی چشم کودکان خود با در دست داشتن شناسنامه به پایگاه ها و یا مهدهای کودک در استان یا شهرستان محل سکونت خود مراجعه نموده و از بروز نابینایی و کم بینایی فرزندان خود پیشگیری نمایند.

خبرگزاری برنا

 

یک تجدید خاطره پر هیجان: انتشار نسخه جدید Winamp بعد از سال‌ها

«What would whip the llama’s ass?» این جمله را حتماً به خاطر می‌آورید. یکی از عجیب‌ترین صدا‌هایی که در پی نصب برنامه‌ای شنیده می‌شد، همین صدا بود که بعد از نصب و انجام تنظیمات Winamp، از بلندگو‌های کامپیوترمان پخش می‌شد. نرم‌افزار وینمپ Winamp زمانی از نرم‌افزارهای واقعا ضروری هر کامپیوتر دسکتاپی بود و ما خاطره‌های زیادی با آن داریم.

وینَمپ خیلی سر‌راست کار اصلی را انجام می‌داد، یعنی با آن می‌توانستید فایل‌های صوتی را باکیفیت خوب و بدون مشکل سنگین بودن نرم‌افزار پخش کنید. این نرم افزار در زمان خودش جزو متناسب‌ترین‌ها برای نابینایان هم بود و تقریباً بیشتر قسمت‌هایش با صفحه کلید قابل دسترس بود. البته بسیاری از نابینایان هنوز هم آخرین نسخهٔ وینَمپ را روی کامپیوترشان نصب دارند و از آن استفاده می‌کنند.

ما در سال‌های اوج وینَمپ چه آلبوم‌ها و کتاب‌های صوتی را که با آن گوش نکردیم. یاد «pace maker» به خیر که با کلی بدبختی و به کمک آن افزونه، سرعت پخش Winamp را دستکاری می‌کردیم تا بتوانیم کتاب‌های صوتی را با سرعت بالا‌تری پخش کنیم

اما آمدن نرم‌افزارهای سبک و کارا با رابط کاربری مدرن‌تر، بعد از مدتی وینمپ را از اوج به پایین آورد. دیگر ما ترجیح می‌دادیم با همین نرم‌افزارها مثلا vlc media player یا در این سال‌ها به خصوص Pot Player، هم فیلم ببینیم و هم موسیقی گوش کنیم.

حالا وینمپ بعد از مدت‌ها یک به‌روزرسانی داده است.

پکتوس

 

************

 

در پناه یکتای هستی‌بخش!

«علاء الدین»

درباره علاء الدین

بسم الله الرحمن الرحیم. علاء الدین طاهری سیمکانی؛ زاده بهار ۱۳۶۷؛ نابینای مطلق با از دست رفتن تدریجی بینایی به سبب بیماری احتمالاً مادرزادی آب سیاه؛ اصالتاً اهل استان فارس (شهرستان بوانات، روستای سیمکان) و اکنون ساکن شهر قم (منطقه پردیسان)؛ متأهل، اما بدون فرزند. رایانامه: taheri.simakani@gmail.com
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, کودکان و نونهالان, گزارش, مذهبی, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

21 Responses to بوستان خبر (۳): چند خبر منتشر‌شده در مهرماه

 1. 1
  کریمی says:

  درود. مطالعه نمودیم مرسی. ولی همه شونو قبلاً خونده بودیم و تیکوار مرور کردیم.

 2. 2
  پوریا نامدار پوریا نامدار says:

  سلام خدمت شما. جا داره یه خسته نباشید جانانه بگم بهتون. این خبر ها بسیار عالی هستند. به نظر من این کار را ادامه بدید. باز هم ممنون. راستی. نفر دوم شدم مدال نقره را بده بیاد. هخخخخخخخخخخخ

 3. 3

  سلام دوست من. مطالب بسیار جالبی هستند و البته گلایه شما هم کاملا درست و بجا هست. اما هرچند انگیزه گرفتن از اطرافیان خیلی هم خوبه، توصیه می کنم در بند تأیید احدی نباشید و کاری رو که می دونید درسته و به درد خیلی ها می خوره با جدیت پی بگیرید. هر زمان دلسرد شدید، به یاد اون بچه روستایی بیفتید که ممکنه همین مجموعه خبری که توی تهرون بیات شده، واسش یه دنیا ارزش داشته باشه و اصلا بتونه زندگیشو عوض کنه. باران که شدی، مپرس کین خانه ی کیست. باشه؟

 4. 4
  علی حضرتی says:

  سلام به شما.
  در ارزشمند بودن کار شما هیچ شکی نیست. لطفا با انرژی ادامه بدید.
  اینم مطمئن باشید که به درد خیلی ها میخوره این پست و خیلی ها میخوننش. اما نمیدونم علت چراغ خاموش بودن بچه ها چیه.
  شما به هدفی که دارید ادامه بدید. در آخر از زحمتتون بسیار بسیار تشکر میکنم.

 5. 5
  مسافر says:

  سلام از اخباری که منتشر نمودید, بی نهایت سپاسگزارم. شما کار با ارزشی انجام می دید, مهم هم این هست که انسان به درستی کاری که انجام میده ایمان داشته باشه, همون ایمان و کار با ارزش تاثیر خودش رو میذاره. موفق باشید.

 6. 6
  سیمرغ says:

  درود فرزند. این گونه پستهای خبری، تکراری نخواهند بود و قطعا از مطالعه ی مطالبِ آن لذت خواهیم برد. با قدرت ادامه دهید.

  • 6.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   البته سعی می‌کنم خبرایی که تاریخ انقضا داشتنو به مجموعه اضافه نکنم. اما به‌هرحال، کتمان نمی‌کنم که تبحر چندانی هم در این کار ندارم.

 7. 7

  سلام.
  ببینید جناب علاء الدین، از نظر من وقتی شما تصمیم میگیری یک مجموعه ای رو شروع به جمع آوری کنی و در نهایت انتشارش بدی، پس باید با قدرت ببریش جلو.
  اگه در طرحی نیاز به نظرخواهی از دوستان باشه خیلی خیلی بهتره که قبل از انتشار مجموعه این اتفاق بیفته؛ نه در اوایل طرح.
  من یه اعتقادی دارم و این رو بارها به بچه هایی که تصمیم دارن توی محله فعالیت کنند گفتم؛ اگه به خودت و طرحی که داری اعتماد داری با قدرت برو جلو.
  اگه احساس کردی که طرحت و ایده ای که داری میتونه مفید باشه، پس بدون اینکه بیای بگی چرا حمایت نمیشم، چرا کسی نظر نمیده، کسی اهمیتی برای طرحم قائل نشد رو بذارید کنار.
  این دست صحبتها مطرح کردنشون شاید مقطعی خوب باشه ولی توی دراز مدت به جای اینکه کمک ساز باشه تازه بیشتر باعث ضربه خوردن طرح میشه.
  بله حمایت خوبه، انتقاد کردن از عدم استقبال و تذکر به دوستان خوبه ولی به جای خودش.
  شما طبیعیه که داری برای این پست و مطالبش زحمت میکشی و قطعا حمایت و نظر دادن بچه ها که خود من هم شاملش میشم، باعث دلگرمی و انگیزه بیشتر هست ولی ما باید تمرین کنیم که با این داستان بجنگیم.
  این الان یکی از معضلات محله هست ولی با گلایه و بی انگیزه شدن نویسنده ها حل نمیشه.
  شما با قدرت به کارِت ادامه بده جناب علاء الدین.
  مطمئن باشید مطالب ایستگاه خبری که شما مسئول جمع آوریش هستید، یکی از بهترین مجموعه پستهای محله خواهد شد ولی به شرط بی انگیزه نشدن خودتون.
  به امید استمرار طرحهای زیبا و جذاب شما.

  • 7.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   البته من قبل از آغاز طرح نظرخواهی کردم. نظرخواهی برای انتشار مجموعه «ایستگاه خبر» نبود، برای انتشار مجموعه‌ای مثل «شهر خبر معلولان» در قالب «ایستگاه خبر» بود. با مخالفت اکثریت دوستان هم ایستگاه خبرو به صورت تک‌خبر ادامه می‌دادم. درهرصورت، منکر نیستید که حضور شما و دوستان دیگه نشونه‌ی مفید بودن مجموعه خواهد بود و نویسنده رو بیشتر ترغیب می‌کنه.

 8. 8
  پریسا says:

  سلام. ایول عالی بود. تمامش رو خوندم و بعضی هاشون از جمله دارکوب واقعا حالم رو جا آوردن البته منهای قیمت وحشتناکش. همچنین اون خانم مترجم که به جای1دفعه2دفعه خوندمش. دفعه پیش گفتم که عالیه ادامه بدید. این دفعه هم میگم عالیه و لطفا ادامه بدید.
  دوست من! کاری که شما انجام میدید حسابی ارزشمنده. و همون طور که محسن گفت از نظر من هم چه بسا که چند وقت بعد این سری پست ها به1آرشیو پر محتوا در محله تبدیل بشه و بره در ردیف پست های آرشیوی. معیار ارزشیابی کاری که می کنید از نظر من شمار کامنت های زیر پست ها نیستن. من خودم از اون دسته افرادی بودم که پست های خبری آقای سرمدی رو می خوندم و بی کامنت رد می شدم. واقعا نمی دونستم چی بنویسم. اینکه هر دفعه بخوام بگم ممنون عالی بود و خسته نباشید و منتظر ادامه اخبارم و از این چیزها از نظرم1جورهایی ارزش کار و زحمت گردآورنده پست رو پایین می آورد پس تا زمانی که مطلب جدیدی واسه گفتن نداشتم کامنت هم نمی نوشتم. مگر اینکه مثلا خبر یا خبرهایی داخل پست ایشون می خوندم که دوست داشتم در موردشون حرف بزنم. نظری بدم یا تحلیل شخصی کنم یا اصلا معترض باشم که خبر بدی بود و کاش راست نباشه.
  ما داخل محله پست های آموزشی و بسیار مفیدی داریم که گاهی شمار نظرات زیرش20تا نمیشه. ولی صاحب پست ها همچنان هستن. دفعه بعد باز هم میان و باز هم پست می فرستن و باز هم آموزش میدن و سفت پای کار رو گرفتن. تردید نکنید که هر خطابی مخاطب های خاص خودش رو داره. حالا اگر این مخاطب ها بی صدا رد میشن دلیل بر دیده نشدن ارزش کار شما نیست. دفعه پیش گفتم، این دفعه هم میگم، همیشه هم خواهم گفت. این عالیه که هستید. پست های شما رو همیشه می خونم. هرچند جدول حل کردنم افتضاحه و صدام داخل اون سری پست ها در نمیاد و هرچند اینجا هم حرفی که حرف باشه نمی زنم ولی هستم. ولی هستیم. لطفا اجازه ندید این شماره ها از کاری که می کنید سردتون کنن. ادامه بدید و منتظر ادامه اخبار هستیم. چه قدر من حرف می زنم! میگم این دانشمندها دارو واسه درمون چونه بی پیچ و مهره کشف نکردن آیا؟ به امید روزی که خبر این کشف کارگشا رو همینجا بخونیم و1محله نجات پیدا کنه از پر حرفی های من.
  همیشه شاد باشید هم محلیه کوشا!

  • 8.1
   علاء الدین says:

   سلام!
   این پافشاری من برای حمایت بچه‌ها به این دلیل بود که پیشتر مجموعه‌ای این‌چنین در محله منتشر می‌شد که با صلاح‌دید نویسنده‌اش متوقف شد. حالا من می‌خواستم یه طرح تکراری رو شروع کنم و ترجیح دادم ابراز علاقه بچه‌ها رو مشاهده کنم. وگرنه، مجموعه «هوش و سرگرمی» رو هرچند شمار دیدگاهاش گهگاه چندان زیاد نیست، ولی هم‌چنان ادامش میدم.
   همون چند مطلب یک بار هم که اعلام حضور کنید نشونه‌ی همراهیتونه. درباره اون کشفی هم که گفتید بطور ویژه جستجو می‌کنم. خخخ!

 9. 9
  فرامرز شیخی says:

  آقای طاهری سلام. من از موافقین این کار هستم. لطفا ادامه بدهید. از ضحمت شما متشکرم.

 10. 10
  سمانه says:

  سلام. سپاس از کار ارزشمندی که شروع کردید. من هم به شدت موافق شکل گیری و منتشر شدن چنین پستهایی تو این محله هستم. به امید تداوم اینگونه پستها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 1 =