اطلاعیه: انتشار جلد دوم کتاب خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند؛ خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید برای نابینایان جلد دوم آماده توزیع می‌باشد.

در زیر مقدمه این کتاب جهت ملاحظه شما دوستان ارائه‌شده‌است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به آدرس http://shop.mnsi.ir مراجعه کنید یا با تماس با شماره تلفن ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در روزهای زوج و ۱۲ تا ۱۴ در روزهای فرد، به جز روزهای تعطیل یا ارسال ایمیل به پست الکترونیکی انجمن به نشانی mojenoor84@gmail.com اقدام به خرید کتاب کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه

امروزه سیستم‌عامل اندروید شرکت گوگل محبوب‌ترین سیستم‌عامل تلفن همراه در جهان است. این محبوبیت سبب شده برنامه‌های متعددی با کاربردهای مختلف برای این سیستم‌عامل ارائه شود. با توجه به مجهز بودن این سیستم‌عامل به امکانات دسترس‌پذیری، بسیاری از این برنامه‌ها می‌توانند سبب تسهیل زندگی روزمره افراد نابینا شوند.

در این کتاب دو جلدی که اکنون جلد دوم آن پیش روی شماست؛ تلاش شده تعدادی از مفیدترین برنامه‌های موجود برای اندروید که از دسترس‌پذیری مناسبی برخوردارند و می‌توانند در مستقل شدن افراد نابینا نقش مهمی داشته‌باشند تدریس شود.

لازم به یادآوریست که در زمینه‌های مختلف تعداد زیادی برنامه وجود دارد و آموزش همه آنها امکان‌پذیر نیست. به علاوه این نرم‌افزارها دائماً در حال بروزرسانی و تغییر هستند. هدف از آموزش نرم‌افزارهای انتخاب‌شده آشنایی کلی کاربران با نحوه کار با نرم‌افزارهای مختلف و ایجاد توانایی کار با برنامه‌های جدید با استفاده از آموزش‌های ارائه‌شده‌است.

ساختار کتاب

مطالب این کتاب در پنج فصل و شش ضمیمه سازماندهی شده‌است:

 • در فصل ششم که به آموزش اختصاص یافته، ابتدا به بررسی نحوه مشاهده ویدئوهای آموزشی از دانشگاه‌های معتبر کشور با برنامه مکتبخونه می‌پردازیم. سپس با برنامه یونیورسیتی و نحوه استفاده از محتوای دانشگاهی موجود در برنامه آشنا می‌شویم. و در پایان با برنامه آموزش زبان انگلیسی Expert و قسمت‌های مختلف آن کار می‌کنیم.
 • در فصل هفتم با عنوان کتاب و مراجع، با خرید کتاب‌های الکترونیکی و صوتی در برنامه فیدی‌بو، مطالعه اشعار بزرگان ادب ایران با برنامه گنجور و یافتن معنای فارسی کلمات انگلیسی و بلعکس در برنامه Fast Dictionary آشنا می‌شویم.
 • در فصل هشتم که به رسانه اختصاص دارد با نحوه خرید قانونی موسیقی از خوانندگان و نوازندگان ایرانی در برنامه Beeptunes و مشاهده زنده شبکه‌های سیما و دسترسی به آرشیو برنامه‌های آنها با استفاده از برنامه تلوبیون می‌پردازیم.
 • در فصل نهم که به اخبار اختصاص‌یافته برنامه آخرین خبر معرفی و نحوه کار با آن آموزش داده‌شده‌است.
 • در انتها در فصل دهم با عنوان خدمات اپراتورهای تلفن همراه شما را با برنامه‌های همراه من که از طرف همراه اول ارائه شده و برنامه ایرانسل من که متعلق به اپراتور ایرانسل است آشنا می‌کنیم.
 • در ضمیمه ۱ با امکانات Talkback برای افزایش کارایی شامل خواندن ID عناصر بدون برچسب و برچسب‌گزاری عناصر آشنا می‌شویم.
 • در ضمیمه ۲ به کار با فروشگاه Play شامل نصب و بروزرسانی یک برنامه می‌پردازیم.
 • ضمیمه ۳ به نحوه کار با فروشگاه بازار شامل ثبت‌نام و نصب، خرید و بروزرسانی یک برنامه در فروشگاه بازار اختصاص یافته‌است.
 • در ضمیمه ۴ به عملیات عمومی شامل نصب یک برنامه با استفاده از پرونده APK آن و حذف یک برنامه پرداخته‌شده‌است.
 • در ضمیمه ۵ می‌توانید به لیست اشارات انگشت در سیستم‌عامل اندروید و برنامه Talkback دسترسی داشته‌باشید.
 • در ضمیمه ۶ با نحوه اشتراک اینترنت تلفن همراه با دستگاه‌های دیگر از طریق کابل USB و WIFI آشنا می‌شویم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب سیستم‌عامل اندروید نسخه ۶.۰.۱ مي‌باشد.
 • نسخه نرم‌افزار Talkback به کار گرفته‌شده در این کتاب ۶.۲ می‌باشد.
 • نسخه APK برنامه‌های تدریس شده در کتاب در پوشه‌ی Tools قرار داده‌شده‌اند.
 • در این کتاب زبان پیش‌فرض برای کار، فارسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان و امکان تغییر زبان در هر برنامه از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان Talkback نسخه ۶.۲ به همراه موتورهای صوتی ESpeak TTS نسخه ۱.۲ و ETIEloquence نسخه ۱.۱.۸ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، جواد ايزدي، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم‌ها هنگامه کاظمیان و راضیه جمالیان كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

محسن صدیقی مشکنانی، نصرالله رضائی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۵۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای فرد از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای زوج از ساعت ۱۶ تا ۱۸ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در اطلاع رسانی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

18 پاسخ به اطلاعیه: انتشار جلد دوم کتاب خودآموز تسهیل زندگی نابینایان با استفاده از تلفن‌های همراه با سیستم‌عامل اندروید

 1. 1

  درود. همیشه گفتم که بی نظیرید. اینبار ضمن تکرار همون جمله میگم که به خدا برای این آموزش هایی که ذکر کردید، اصلا نیازی به ۲جلد کتاب که قیمت این ۲جلد روی هم برای یک فرد نابینا ۳۰۰۰۰ تومن تموم میشه نبود. به عنوان یه آدمی که خاموش و روشن کردن گوشی اندرویدی رو بلده میگم که جلد دوی این کتاب نیاز نبود و همه ی این مطالب میتونست توی یک جلد قرار بگیره. البته این نظر شخصی منه و میتونه درست نباشه.

  • 1.1

   با سلام و عرض تشکر به خاطر پیشنهادی که ارائه کردید؛ دلیل دو جلدی شدن کتاب حجم مطالب هست که انجمن را مجبور به دو جلدی کردن کتاب کرده.
   درمورد قیمت هم متأسفانه با افزایش قیمت‌ها چاره‌ای نیست؛ ولی همواره در انجمن نیت بر دست‌رسی افراد است و در نظر گرفتن تخفیف در زمان‌های مختلف و حتی به صورت فردی به همین منظور انجام می‌شود.
   نظر شما به عنوان یک کاربر توانا کاملاً درست هست چرا که شما به خاطر تسلطی که دارید مطمئناً نتنها ممکن است نیازی به این کتاب نداشته باشید بلکه خودتان می‌توانید از امکانات بیشتر و پیچیده‌تری نیز استفاده کنید؛ اما در نظر بگیرید دوستانی را که در مناطق محروم‌تر و با سواد کمتر هستند و امکان استفاده از این امکانات را بدون آموزش ندارند؛ جالب است بدانید بعضی از این دوستان تماس می‌گیرند و می‌گویند که بیشتر توضیح دهید و مثلاً استفاده از ساده‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین مطالب را خواهانند؛ ما نیز ضمن احترام به هردو نظر سعی می‌کنیم تا حد توان توقعات را برآورده کنیم؛ امید که موفق شویم.
   به هر جهت پیشنهاد شما در مورد گرانی کتاب‌های دو جلدی به اطلاع هیأت مدیره انجمن خواهد رسید.
   از اینکه پاسخ طولانی شد پوزش می‌خواهیم.

 2. 2

  سلام بر انجمن موج نور
  لطفاً فکری هم به حال سیستم اطلاع رسانی تلفنی انجمن بنمایید.
  فقط بخش اطلاعیه های انجمن موج نور در تاریخ ۱۷ آذر ۹۷ بروز رسانی شده.
  اما متعسفانه یکی از مهمترین بخشها یعنی مسابقه از ۳۱ شهریور به بعد اصلاً بروز رسانی نشده.
  که این اصلاً در شأن انجمن با این همه سوابق و افتخارات نیست.

  • 2.1

   سلام بر شما، متأسفانه به دلایل فنی و ایجاد پاره‌ای از تغییرات که هنوز هم به نتیجه نرسیده سیستم اطلاع‌رسانی با اختلال و عدم به روزرسانی مواجه شده‌است؛ انجمن سعی در برطرف کردن این مشکلات دارد.
   از دغدغه‌ی جناب‌عالی کمال تشکر را داریم؛ نظر شما به اطلاع هیأت مدیره خواهدرسید.

 3. 3
  محسن محمدقلی says:

  سلام و خدا قوت به تمامی عوامل تولید این کتاب.
  ای کاش میشد هنگام خرید از انجمن و پرداخت توسط کدهای USSD امکانی فراهم میشد که مشکلات کدهای امنیتی را دور بزنیم و به راحتی بتوانیم خریدمان را راحتتر انجام بدهیم.
  ممنون از زحمات ارزنده شما و تیم عزیز انجمن موج نور.

 4. 4
  فرامرز شیخی says:

  با سلام به عزیزان موج نور از ضحمات شما متشکرم موفق باشید.

 5. 5
  پوریا نامدار پوریا نامدار says:

  سلام خدمت شما. من هم تشکر میکنم اما اگر میشد این کتاب در یه جلد میبود خیلی عالی میشد. چرا که قیمتش بالاست. راستی آیا مثل قبل هنوز هم قفل داره یا نه

  • 5.1

   سلام. منم کلا با تک جلدی بودن نه تنها این کتاب، بلکه تمام کتابهای تولید شده انجمن موافقم.
   نه، خیلی وقته که کتابهای انجمن خدا رو شکر قفل نداره.

  • 5.2

   درود بر شما، همان‌طور که در پاسخ‌های قبل ذکر شد دلایل دو جلدی شدن کتاب‌ها را شرح دادیم؛ اما بازهم تأکید می‌کنیم که این پیشنهاد به اطلاع هیأت مدیره خواهد رسید.
   درمورد قفل هم؛ چندی است که انجمن بنا به احترام به نظرات کاربران قفل محصولاتش را برداشته‌است؛ اما همچنان هرگونه تکثیر و پخش محصولات انجمن، بدون اجازه، از نظر شرعی و قانونی صحیح نخواهدبود.
   با تشکر از شما و همه‌ی کسانی که با احترام به حقوق انجمن، بستر فعالیت‌های بیشتر ما، در آینده را فراهم می‌کنید.

 6. 6

  سلام و ضمن قدردانی و تشکر از کارهای ارزشمندتون مثل همیشه.
  منم با تک جلدی بودن تمامی کتابهای انجمن موافقم.
  ای کاش تمامی کتابهاتون رو در یک d ارائه میفرمودین.
  اجرتون با خدا و معصومین باشه.

  • 6.1

   سلام بر خانم آیت، بازهم تأکید می‌کنیم که پیشنهاد تک‌جلدی شدن کتب به اطلاع مسؤولین انجمن خواهد رسید.
   ضمناً همان‌طور که نوشتیم؛ درست است که محصولات انجمن به احترام نظر کاربران بدون قفل ارائه می‌شود اما خواهشمندیم همه افراد استفاده‌کننده، از تکثیر و پخش این محصولات بپرهیزند تا امکان فعالیت انجمن در آینده فراهم باشد.
   در پناه حق سربلند باشید.

 7. 7
  حسینی says:

  آخه چرا، چرا کتابی ضبط میکنید که مطالبش یا قدیمیه یا هیچ فایده ای نداره برای بچه ها؟

  • 7.1
   حسینی says:

   تمام این مطالب تو سایتها و کانالهای مختلف آموزشش هست. این چه اقدامیه آخه!

   • 7.1.1

    سلام،
    اول؛ باید به اطلاع شما دوست عزیز برسانیم که اتفاقاً جلد ۱ این کتاب یکی از محصولات پر طرفدار بین دوستان بوده و با توجه به تماس‌های گرفته شده به نظر می‌رسد جلد دوم نیز درخواست‌کننده‌ی بسیار داشته باشد.
    دوم؛ تهیه‌کنندگان این کتاب و البته کتاب‌های دیگر افراد نابینایی هستند که ارتباط گسترده‌ای با نابینایان سراسر کشور و حتی خارج از کشور دارند و براساس نیاز افراد اقدام به تهیه کتاب می‌کنند.
    سوم؛ اگرچه بعضی از مطالب این کتاب خیلی وقت است که ظهور یافته اما هنوز هستند بسیاری از نابینایان و کم‌بینایان که از آن استفاده نمی‌کنند و این برنامه‌ها قرار نیست به خدمات خود پایان بدهند؛ بنابراین آموزش آن بی‌فایده به نظر نمی‌رسد.
    چهارم؛ درست است که برای بعضی از مطالب این کتاب آموزش‌هایی به صورت پراکنده در سایت‌ها و کانال‌های دوستان نابینای خوش‌ذوق و نوع‌دوست وجود دارد؛ اما یافتن و جمع‌آوری آنها به خصوص برای کاربران تازه‌کاری که با رایانه هم آشنایی چندانی ندارند؛ کار چندان ساده‌ای به نظر نمی‌رسد ولی باوجود این کتاب مطالب به صورت دسته‌بندی شده در اختیار کاربر قرار می‌گیرد؛ البته مطمئنیم که نه این کتاب، بلکه اگر چندین کتاب در این زمینه نوشته شود هرگز همه‌ی برنامه‌ها را پوشش نمی‌دهد؛ امید است دوستان نابینا با فراگیری و به کار بستن آموخته‌های خود در آینده بتوانند با برنامه‌های به روز شده و جدید کار کنند.
    پنجم؛ ما منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده‌ی شما هستیم.
    ششم؛ با تشکر از نظر جناب‌عالی برای شما آرزوی موفقیت و سر افرازی می‌کنیم.

 8. 8

  با سلام و خدا قوت به تمامی عزیزان انجمن و آرزوی خوبی برای تمامی عزیزان به نظر اینجانب ضبط این کتب نه تنها ایرادی ندارد بلکه میتواند به خیلی از نابینایانی که یا دسترسی به منابع ندارند یا برای پیدا کردن منابع از میان تعداد بسیار زیادی از کانالها و سایتها مشکل دارند میتواند بسیار مفید باشد.
  فقط در اینجا یک پیشنهاد برای عزیزان انجمن دارم و آن این است که کتب ۲ جلدی را اگر کسی خواست تا برایش بفرستید به جای ۲ سیدی آن را در یک دیویدی قرار داده و بفرستید چون دیگر کسی از سیدی استفاده نمیکند و به همین دلیل است که عزیزان میگویند که ایکاش به جای ۲ جلد ۱ جلد میشد. همچنین ایکاش این کتب با اندرویدهای بالاتر مانند ۷ یا حتی ۸ آموزش داده میشد چون دیگر بین عزیزان نابینا کمتر میتوان پیدا کرد کسی را که از اندروید های ۶ یا پایینتر استفاده نماید. با تشکر.

  • 8.1

   سلام بر آقای نوبختی ارجمند، قبل از هر مطلبی تشکر از اینکه نظر می‌دهید؛ اما بعد، درمورد قرار دادن کتاب‌ها در یک DVD اگرچه مشکلاتی در این راه وجود دارد اما پیشنهاد شما معقول بوده و به هیأت مدیره انجمن منعکس خواهدشد.
   درمورد اندروید ۷ به بالا البته که بسیاری از دوستان آن را دارند اما توجه داشته‌باشید که هنوز هستند بسیاری که از اندرویدهای پایینتر استفاده می‌کنند؛ از جمله خود تهیه‌کنندگان این کتاب؛ به هر حال پیشنهاد شما را بیشتر بررسی خواهیم کرد. باز هم قدردان توجه شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *