دسته‌ها
اخبار اطلاع رسانی

به روز آوری! بخش بازیگری اضافه شد. بشتابید! جشنواره استعدادهای طلایی محله نابینایان شروع شد!

درود.

خب همون طور که محسن صالحی توی پستش گفت، کمی بیش از یک ماه تا تولد هشت سالگی محله فرصت داریم و بنا بر همین موضوع و مقصود و مطلوب، یه سری نوازنده مشغول نواختن سازهایی شدن که فعلا صداشون رو نمیشنوید، ولی دم دمای 15 مرداد که برسه، صدای همهشون با هم در میاد!

اما یکی از اون سازهایی که گفتم، شیپور آغاز جشنواره ای استعداد یابیست به نام استعدادهای طلایی محله نابینایان، که از امروز، یا امشب، یا در واقع همین لحظه، و به خصوص با توجه به این که شیپور عجله داره و نمیتونه صبر کنه تا صداش هماهنگ با بقیه بعدا در بیاد، لاجرم از همین الان دارید صداشو میشنوید!

خب کمی جدی میشویم! تا شما باشید دیگه منو پشت فرمون نوشتن پستهای روابط عمومی که جدیت لازم داره ننشونید!

هدف نهایی از برگزاری این جشنواره، در اصل یه برگزاری دیگهست، که شامل دوره های سه گانه برای گویندگی یا همون اصطلاح معروفش مجریگری، تدوین صوت، یا همون اصطلاحی که همه میگن صدا برداری، و بازیگری نمایشهای رادیویی، که متأسفانه در جهت هماهنگی با بقیه قرار نگرفته و اصطلاح معروفتر از اینی که گفتم نداره میشه!

توی این جشنواره، ما آثار شما رو بر اساس و مبنایی که سرپرستان هر طرح در بخشهای بعدی براتون خواهند گفت دریافت میکنیم، در انتهای فرصت تعیین شده، توسط هر سرپرست چند نفر از صاحبان بهترین آثار انتخاب میشن، تا در دوره ویژه ای که براشون در نظر گرفته شده شرکت کنن و بعد از گذروندن موفقیت آمیز دوره ها، در هر بخش ما یک گروه زبده، یا حداقل آشنای به کار داریم، که هم میتونن از اون به بعد توی فعالیتهای خود محله حضور چشمگیری داشته باشن و هم اگه دلشون بخواد، توی زمینه فعالیتی که شروع کردن و باهاش آشنا شدن، پیشرفت بیشتری بکنن و به مراتب بالاتری دست پیدا کنن؛ چه بسا که در آینده از بین همین جمع شرکت کننده در این جشنواره، معروفین و مشهورین و مرحومین! اوخ ببخشید کلا هر چیز خوبی بر وزن مفعولینی رو داشته باشیم که درجه 1 رشته مورد نظر و باعث افتخار خودشون و همه ما بشن.

بخش گویندگی (اجرا)

جناب آقای علیرضا رازانی یکی از مجریهای خوب کشورمون افتخار دادن و سرپرستی این بخش از طرح رو پذیرفتن و غیر از این موهبت بزرگ، باعث شدن که در این بخش دیگه من لازم نباشه با پرگوییهام سرتون رو به درد بیارم.

با این وجود از اتاق فرمان اشاراتی میکنن که طوری نیست کمی سرشونو درد بیار و خلاصه بگو آقای رازانی چی فرمودن!

باشه پس گردن اتاق فرمان!

حتما فایلشون رو گوش بدید. ولی ایشون فرمودن توی فایل تستی که ارسال میکنید، اول خودتون رو به عنوان مجری معرفی کنید و بعد عوامل برنامه ای که اجرا میکنید، بعد با شنوندگان ارتباط گرفته و موضوع رو بیان کنید.

در ادامه ابیاتی از اشعار حافظ و سهراب سپهری رو به انتخاب خودتون بخونید و پس از اون یک متن خبری رو که زاییده فکر خودتون هست اجرا کنید.

در انتها هم یک خاطره از خودتون مرتبط با موضوع برنامه تعریف کنید.

راههای ارتباطی جهت ارسال فایل رو هم فرمودن که ما آخر همین پست مینویسیم خدمتتون!

پس علاقمندان به گویندگی حدود یک ماه فرصت دارن، تا ضمن کوبیدن روی کلیک چپ موس یا اینتر بر روی این لینک، تیزر این بخش، شامل صحبتها و راهنماییهای آقای رازانی رو دریافت کرده، بشنون و بر اساس این راهنماییها آثار خودشون رو ارسال بفرمایند.

بخش تدوین صوت، (صدابرداری)

تا حالا دیگه باید متوجه شده باشید، راننده یا به عبارتی به مراتب بهتر، اپراتور بی مزه این لحظه کاربر روابط عمومی کسی نیست جز سعید درفشیان، که از سر ناچاری برگزار کنندگان و ایضا بدبختی شما علاقمندان به این بخش از طرح، سرپرستی دوره تدوین رو هم بهش سپردن!

از اونجایی که اصولا به عنوان یه مدعی صدا برداری، حال و حوصله ضبط حرفهای خودمو هیچ وقت نداشتم و تازه میکروفن درست درمونی هم ندارم، که همه اینا رو میتونید به عمق فاجعه اضافه کنید، توضیحاتم رو در ادامه در قالب همین نوشته ارائه میکنم و قول میدم کمی از لودگی بیشتر فاصله بگیرم!

جناب مهرداد مزرعه گرامی که معرف حضور هستن!

ایشون زحمت کشیدن و یک داستان کوچولو رو با صدای زیبای خودشون برای ما ضبط کردن، که محک انتخاب تدوینگران با ذوق بین علاقمندان شرکت کننده همین فایل صوتی هست.

شما بازم همون حدود یک ماه فرصت دارید تا ضمن دریافت فایل مورد اشاره از این لینک، شنیدن با دقت اون، انجام بهترین جلوه آرایی صوتی با ذوق و تجربیات خودتون روی این فایل و ارسالش به مراجعی که در پایان پست خواهیم گفت، در جشنواره استعدادهای طلایی، بخش تدوین صوت شرکت کنید.

مدت زمان این فایل دو دقیقه و سی و چهار ثانیه هست.

شما به اندازه بیش از دو برابر این زمان، یعنی حداکثر پنج دقیقه و ده ثانیه فرصت دارید، تا هنر و ذوق صدا برداری و تدوین خودتون رو با استفاده از این فایل به نمایش بگذارید.

دقت کنید، کمتر یا بیشتر بودن زمان فایل شما تأثیری در انتخاب شدنتون نداره و صرفا اگر بتونید این فایل رو طوری تنظیم و تدوین کنید که تجربه و ذوقتون به بهترین وجه نشون داده بشه برای انتخابتون کافیه.

دقت کنید، این فایل عاری از هر گونه جلوه صوتی و البته با کیفیتی مناسب در اختیارتون هست و کوچکترین کاری که شما روی فایل انجام داده باشید مشهود خواهد بود. پس مواظب باشید از انجام کارهای اضافی که فقط شلوغی بیشتری ایجاد میکنن خودداری بفرمایید. در واقع باید کار رو بارها با دقت بشنوید و بعد ببینید حال و هوای این کار، محتوایی که داره و فضای احساسی که ایجاد میکنه چه جلوه ها یا اضافاتی رو میطلبه.

خیالتون راحت باشه که من به عنوان یه علاقمند به صدا برداری، خارج از شوخیهای قبلی، هدفم درس دادن به کسی نیست. چون نه اطلاعاتم در حد درس دادنه و نه کسایی که شرکت میکنن لزوما نیاز دارن کسی بهشون درس بده.

قصد این طرح و به خصوص من برای این بخش اینه که در کنار افرادی هنرمند و با ذوق قرار بگیرم و بتونیم یک گروه مجرب رو در زمینه صدابرداری شکل بدیم.

بنا بر این بین کسانی که انتخاب میشن، ممکنه افراد مبتدی ولی با ذوق حضور داشته باشن، همون طور که این امکان هم هست که افراد مجرب و با سابقه و اطلاعاتی بسیار بیشتر از خود من هم افتخار بدن و دلشون بخواد توی این دوره ما رو همراهی کنن.

ما همه و هر کس البته با تجربه و اطلاعات خودش، سعی میکنیم در این دوره، هر کدوم چیزهایی رو که بلدیم به دیگران یاد بدیم و اون چه بلد نیستیم رو ازشون یاد بگیریم.

بخش بازیگری نمایشهای رادیویی

خب الوعده وفا!

با حدود 8 روز تأخیر بالاخره و همون طور که قبلا هم توی خطوطی که الان جاشون خالیه گفتم بخش بازیگری رو حتما خواهیم داشت، بازم میگم که این چنین بخشی رو حتما خواهیم داشت!

صبر کن نرو بیرون بقیه داره!

به این صورت خواهیم داشت که کمی پایینتر، یعنی در پایان صحبتهای دردسر آور یا سردرد آور حقیر، بخشی کوتاه از داستان هری پاتر معروف یا معروف هری پاتر، (از هر ور راحتتر بودید همون وری بخونید) رو در قالب متنی بین دو علامت نقل قول سیاه، (Block Quote) تقدیم اسپیکرها، هدفونها یا همون بخش از بینایی که براتون باقی مونده میکنیم، تا هم بخونید و هم دوباره بعدش بخونید!

خوندن اول که مشخصه، اما خوندن دوم رو تحت عنوان یه بازیگر نمایشهای رادیویی مرحمت میفرمایید.

پس مفروض است، قرار دادن خودتون به جای هر کدوم از دو شخصیت هری و دامبلدور و بازی به صورت صوتی در نقش اونها، به گونه ای که تقلید صدای مناسب و ارائه لحنی بازم مناسب داشته باشید که هر شخصیت رو به بهترین وجه ممکن به نمایش بگذارید و در واقع یک نمایش تک نفره صوتی بازی کنید.

فارغ از هر گونه لودگی واقعا خودمو کشتم تا تونستم این جوری توضیح بدم؛ پس انتظار بیشتری ازم نداشته باشید خخخ!

خلاصه آثاری که به این شکل، کدوم شکل، همون شکلی که اون بالا گفتم تهیه میکنید رو از طریق همون راههای ارتباطی که گفتم بعدا میگم برامون میفرستید، تا در اختیار سرپرست چیره دست این بخش از طرح، یعنی جناب آقای پیوند، از کارگردانان خوب نمایشهای رادیویی قرار بگیره و بعدش ایشون زحمت میکشن تعدادی از شما علاقمندان رو انتخاب میکنن، تا در دوره ای که بازم به سرپرستی خودشون برگزار خواهد شد شرکت کنید و مهارتهای بازیگریتون رو تقویت نمایید.

باشد که در آینده هم یه گروه نمایش رادیویی منسجم و نسبتا حرفه ای داشته باشیم، هم راه تشویقی باشه برای کسانی که میخوان به صورت خعععععععععلی حرفه ایتر به کار نمایشهای صوتی ادامه بدن.

اینم متنی که قولش رو داده بودم.

هری لحظه ای به فکر فرو رفت و بعد پرسید:
اگه همه ی جان‌پیچهای وُلدمُرت نابود بشن میشه اونو کشت. درسته؟
دامبلدور گفت:
بله به گمونم میشه. وُلدمُرت بدون جان‌پیچهاش یک انسان عادی و فانیه با یه روح علیل و ضعیف. اما هیچ‌وقت اینو فراموش نکن
هرچند ممکنه روحش آسیب جبران ناپذیری دیده باشه، قدرت مغزی و جادوییش صحیح و سالم باقی مونده. کشتن جادوگری مثل
وُلدمُرت حتی بدون جان‌پیچهاش مستلزم به کار‌گیری قدرت و مهارت چشم‌گیریه.
هری پیش از آنکه بتواند خودداری کند گفت:
ولی من که قدرت و مهارت چشم‌گیری ندارم.
دامبلدور قاطعانه گفت:
چرا داری. تو قدرتی داری که وُلدمُرت هیچ‌وقت نداشته. تو می‌تونی…
هری با بی‌قراری گفت:
می‌دونم. من می‌تونم دوست داشته باشم.
هری با مشقت فراوان توانست خودداری کند و این عبارت را به جمله اش اضافه نکند:
شق القمر کردم.
دامبلدور چنانکه به خوبی و روشنی می‌دانست هری از گفتن چه چیزی پرهیز کرده است به او گفت:
بله هری. تو می‌تونی مهر بورزی که با توجه به همه ی اتفاقهایی که برات افتاده این قدرت مهر‌ورزی چیز بزرگ و شایان توجهیه.
هری که اندکی دل‌سرد شده بود پرسید:
پس وقتی پیش‌گویی میگه من قدرتی دارم که لرد سیاه ازش بی بهرست منظور همین مهر‌ورزیه؟
دامبلدور گفت: بله. فقط مهر‌ورزی و عشق. اما هیچ‌وقت فراموش نکن هری که اون چه پیش‌گویی میگه فقط به این دلیل مهمه که
وُلدمُرت باعث این اهمیت شده. خود ولدمُرت مشخص کرد که تو برای اون از همه خطرناک تری
هری گفت:
ولی اینا به یه جا ختم
دامبلدور که دیگر بی‌قرار به نظر می‌رسید گفت:
نه نیست. تو داری بیش از حد برای پیش‌‌گویی ارزش قائل میشی هری.
هری هاج و واج گفت:
ولی پار‌سال شما گفتین یکی از ما باید اون یکی رو بکشه؟
دامبلدور گفت:
هری، هری، فقط برای اینه که وُلدمُرت اشتباه فاحشی کرد و بر اساس پیش‌گویی رفتار کرد. اگه وُلدمُرت پدرتو به قتل نرسونده بود
آیا این آرزوی انتقام خشم‌آمیز رو در تو به وجود میاورد؟ البته که نه…

اگه مادرتو وادار نمی‌کرد برای تو جونشو فدا کنه می‌تونست در تو امنیتی جادویی ایجاد کنه که خودشم نتونه بهش نفوذ کنه؟ البته که
نه…
هری: متوجه نمیشی؟ وُلدمُرت خودش بدترین دشمنشو به وجود آورد.
همون کاری که حاکمین ستم‌گر در هر جای دنیا میکنن. ….

 نحوه ارسال آثار و نکات مهم و پایانی

همون طور که جناب رازانی فرمودن، در بخش اجرا و همین طور که من الان میگم در بخش تدوین صوت تا پایان 31 تیرماه یعنی همین ماهی که شروع شده فرصت دارید تا آثار خودتون رو از طریق ایمیل به نشانی hotgooshkon@gmail.com یا تلگرام به آیدی @hotgooshkon1 ارسال کنید.

اما در بخش بازیگری که دیگه الان شروع شده، اعلام میکنیم که فرصت ارسال آثارش با توجه به شروع دیرترش، تا چهارم مردادماه خواهد بود.

البته راههای ارسال آثار تغییری نمیکنه و همانهاییست که گفتند و نوشتیم!!

بسیار بسیار بسیار دقت مبذول بفرمایید که از آنجا که راههای ارتباطی برای همه بخشها یکی هستن، اگه با تلگرام کارهاتون رو میفرستید، حتما حتما حتما توضیح یا کپشن لحاظ فرموده و در اون هم نام و نام خانوادگی خودتون، هم نام کاربریتون در تیمتاک و هم بخشی که شرکت میکنید رو یادتون نره بنویسید!

اگر هم با ایمیل فایل میفرستید، باز همه اینهایی که عرض شد رو در بخش subject (موضوع) دقت کنید که ملحوظ شده باشه!

هاااااا گفتم تیمتاک!

از همون جا که قبلا بودیم و گفتم، مستحضر باشید که دوره ها همه در تیمتاک برگزار میشن؛ پس اگه میخواید تو هر کدوم از بخشها شرکت کنید، باید حساب تیمتاک داشته باشید و کسی حساب تیمتاک داره که در سایت محله نابینایان یا شب روشن قبلش ثبت نام کرده باشه و هویتش به تأیید مدیران یکی از این دو سایت رسیده باشه و در نهایت درخواست حساب کاربری تیمتاک رو بهشون داده و مشخصات حساب کاربری رو تحویل گرفته باشه.

پس قبل از هر کاری لطفا برید و هر کدام یا همه مراحلی رو که گفتم اگه قبلا انجام ندادید انجام بدید تا شرمنده تون نشیم.

لینک ثبت نام در محله

لینک ثبت نام در شب روشن

لینک درخواست حساب تیمتاک در محله

لینک درخواست حساب تیمتاک در شب روشن

این بود انشای من!

جاودانه باد یاد و خاطره خدا بیامرز، جنت مکان خلد آشیان، دکتر امید صالحی.

19 دیدگاه دربارهٔ «به روز آوری! بخش بازیگری اضافه شد. بشتابید! جشنواره استعدادهای طلایی محله نابینایان شروع شد!»

سلام. خیلی ممنون از زحماتتون. فقط من درست متوجه نشدم:
در بخشِ تدوینِ صوت، ما چه کاری دقیقا باید انجام بِدیم؟ باید به فایل جلوه های صوتی متناسب با متنِ داستان اضافه کنیم یا اینکه قسمتهای اضافی رو برش بزنیم؟ یعنی در واقعا چه پارامترهایی برای داوری درباره آرایشِ فایل در نظر گرفته شده؟ ممنون.

سلام روابط عمومی . خوبی پسرم؟
از اونجایی که زمانی هنر و استعدادهای طلایی و نقره ای و برنر و مس و …. از هر انگوشتم شُرّه میکرد و باعث عذابم بود نیمه شبی روی به خدا گفتم
یارب ز هنر خسته شدم بی هنرم کن خخخ
خلاصه الان استعداد بی هنر منری بذارید برنده ام هههه
اینجانب رعد آسمونی از هنرمندان خوشم میاد و دوستشان دارم خخخ.
خدا حافظدون. دست و انگشت و حنجره و لمس و گوشتون پر هنر باد

دوستان تدوینگر از جمله آرش که پرسیده بودی، همون طور که محسن هم گفت، نباید از محتوای فایل چیزی کم بشه چون یه داستانه و هر جاش رو حذف کنید در واقع داستان رو ناقص کردید.
ولی برش به چند قطعه برای این که بین قطعات موسیقی یا سایر جلوه ها و افکتهای صوتی اضافه کنید اشکالی نداره؛ البته بازم خیلی حواستون باشه که ترتیب داستان رو به هم نزنید.

سلام.
فایل چک شد و مشکلی نداره.
ولی در کل اگه فایلی بدون اشکال در فرمت با برنامه های ویرایش صوت باز نشد، سعی کنید اسمش رو تغییر بدید.
بعضی کاراکترها از جمله فاصله )space) و کاراکترهای فارسی اگه توی اسم فایل باشن ممکنه باعث عدم شناسایی اون توسط برنامه ها بشن.

اسمش را هم عوض کردم باز هم باز نشد. تا این که با نرم افزار فریمیک ویدیو کانورتر فرمتش را هر چی بود تغییر دادم. با ساوند که بازش می کردم میکس نمیشد با آدیشن هم که اصلا باز نمیشد اخطار میداد. ولی فرمتش را تغییر دادم با هر دو باز شد و ادیتش کردم.

دیدگاهتان را بنویسید