اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز اسکریپت‌نویسی JAWS برای نابینایان

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند، کتاب خودآموز مبانی اسکریپت‌نویسی JAWS برای نابینایان از دوشنبه ۱ مهرماه آماده توزیع خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر مقدمه این کتاب در ادامه آورده‌شده‌است. ضمنا می‌ةوانید به عنوان نمونه قسمت 6-6. خواندن اطلاعات با اسکریپت را از اینجا دریافت‌کنید.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به نشانی

http://shop.mnsi.ir

مراجعه‌کنید؛ یا با شماره ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ در روزهای شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و در سایر روزهای هفته از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل تماس‌بگیرید و یا به پست الکترونیکی انجمن به نشانی

mojenoor84@gmail.com

ایمیل ارسال‌کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

 

به نام خداوند جان و خرد

مقدمه

صفحه‌خوان JAWS یکی از محبوب‌ترین صفحه‌خوان‌ها در جهان است. این نرم‌افزار که برای سیستم‌عامل ویندوز طراحی‌شده امکانات زیادی را در اختیار افراد نابینا قرارمی‌دهد و کار با سیستم‌عامل ویندوز و برنامه‌های بسیاری را برای آنها ممکن‌می‌کند.

هرچند JAWS تا جایی که ممکن باشد بدون هیچگونه نیاز به دسترس‌پذیر کردن با برنامه‌های مختلف کار می‌کند. اما گاهی به دلیل نامناسب بودن دسترس‌پذیری در یک برنامه یا نیاز به امکاناتی بیشتر که در برنامه گنجانده‌نشده‌است؛ نیاز به دسترس‌پذیر کردن JAWS به وجود می‌آید. برای رفع این نیاز JAWS یک زبان اسکریپت‌نویسی در اختیار کاربرانش قرارداده که با استفاده از آن می‌توان JAWS را برای کار بهتر با یک برنامه دسترس‌پذیر کرد.

در کتاب پیش رو، سعی شده‌است مبانی زبان اسکریپت‌نویسی JAWS و استفاده از آن برای دسترس‌پذیر کردن برنامه‌ها به شما آموزش‌داده‌شود.

ساختار کتاب

این کتاب در چهارده فصل و چهار ضمیمه تهیه‌شده‌است.

 • در فصل اول ابتدا با زبان اسکریپت‌نویسی JAWS، سپس با اهداف کتاب و در نهایت با اصطلاحات مهم کتاب آشنا می‌شوید.
 • در فصل دوم به Keyboard Manager می‌پردازیم. ابتدا با این برنامه و نحوه اجرای آن آشنا می‌شویم. سپس با پرونده‌های Keyboard Manager آشنا می‌شویم. پس از آن به پنجره Keyboard Manager می‌پردازیم. سپس با یافتن کلیدهای ترکیبی، مشاهده راهنمای کلیدهای ترکیبی و افزودن، تغییر و حذف کلیدهای ترکیبی آشنا می‌شویم و نهایتا تنظیمات Keyboard Manager را بررسی‌می‌کنیم.
 • در فصل سوم ابتدا با اسکریپت آشنا می‌شویم. سپس به اسکریپت‌های JAWS و پرونده‌های اسکریپت می‌پردازیم. بعد نحوه پردازش کلیدهای ترکیبی و اجرای توابع در JAWS را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در نهایت اسکریپت‌ها و توابع را با هم مقایسه‌می‌کنیم.
 • در فصل چهارم که به Script Manager اختصاص‌یافته ابتدا با برنامه Script Manager، نحوه اجرای آن و پرونده‌های آن آشنا می‌شویم. سپس به نحوه پیمایش در پرونده‌های اسکریپت، جستجو و جایگزینی متن و در نهایت به نحوه مشاهده اطلاعات یک اسکریپت یا تابع می‌پردازیم.
 • در فصل پنجم که به ایجاد اسکریپت اختصاص‌دارد ابتدا با شرح و الحاق آشنا می‌شویم. سپس کادر محاوره‌ای New script را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس از آن با قسمت‌های مختلف یک اسکریپت، نحوه ذخیره و کمپایل یک پرونده اسکریپت و در انتها با درج توابع آشنا می‌شویم.
 • در فصل ششم با نحوه خواندن اطلاعات با استفاده از اسکریپت آشنا می‌شویم. نخست با نکاتی که قبل از خواندن اطلاعات با اسکریپت باید بدانیم آشنا می‌شویم. سپس با نشانگرهای JAWS، نحوه ذخیره و بازگرداندن آنها، انتقال آنها به محل PC Cursor و حرکت‌دادن آنها آشنا می‌شویم و در انتها به نحوه خواندن اطلاعات با اسکریپت می‌پردازیم.
 • در فصل هفتم که به متغیرها و ثابت‌ها اختصاص‌دارد نخست با متغیر و انواع آن، تعریف متغیرها و مقدار‌دهی آنها آشنا می‌شویم. سپس به نحوه استفاده از مجموعه و آرایه می‌پردازیم و در نهایت با ثابت و نحوه تعریف آن آشنا می‌شویم.
 • فصل هشتم به ایجاد و خواندن پیام‌ها می‌پردازد. در این فصل با پرونده پیام‌های JAWS، قالب این پیام‌ها و استفاده از جا‌نگهدار در آنها آشنا می‌شویم و در نهایت به نحوه اعلام پیام‌ها می‌پردازیم.
 • در فصل نهم که به کنترل جریان اسکریپت با تصمیم‌گیری اختصاص‌یافته ابتدا با عمل‌گرهای منطقی آشنا می‌شویم. سپس به دستورات if، else و ElIf می‌پردازیم. پس از آن با دستورهای تو در تو و دستورهای مرکب و در آخر با حلقه‌های while، for و ForEach آشنا می‌شویم.
 • در فصل دهم به فعال‌کردن کلیدها و تایپ با استفاده از اسکریپت می‌پردازیم. در این فصل اول با اسکریپت‌های Pass-through آشنا می‌شویم. سپس به نحوه ایجاد کلید میانبر برای یک گزینه می‌پردازیم. پس از آن با ایجاد تأخیر در اسکریپت آشنا می‌شویم و در نهایت نحوه تایپ با استفاده از اسکریپت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • در فصل یازدهم ابتدا با Virtual viewer آشنا می‌شویم. سپس به نحوه بررسی وضعیت Virtual viewer و نحوه غیرفعال‌کردن آن می‌پردازیم. سپس می‌بینیم چگونه می‌ةوان پیامی را در Virtual viewer نمایش‌داد و در انتها با نحوه درج کلیدهای ترکیبی به عنوان پیوند در Virtual viewer آشنا می‌شویم.
 • در فصل دوازدهم که به درک توابع اختصاص‌دارد ابتدا نگاهی اجمالی به توابع می‌اندازیم. سپس با توابع پیشساخته، توابع تعریف‌شده توسط کاربر، توابع با مقدار برگشتی و توابع رخداد آشنا می‌شویم. سپس به نحوه برنامه‌ریزی توابع برای اجرا پس از زمانی خاص یا پس از پایان صحبت JAWS می‌پردازیم. پس از آن نحوه استفاده از نسخه خاصی از یک تابع را بررسی‌می‌کنیم و در انتها با دستور use آشنا می‌شویم.
 • در فصل سیزدهم که به ساختار برنامه‌های Windows اختصاص‌دارد اول با سلسله‌مراتب پنجره‌ها و شناسه‌های آنها شامل handle, class, type, typecode, subtypecode و ControlID آشنا می‌شویم. سپس به نحوه نسبت مجدد نوع به یک پنجره می‌پردازیم. پس از آن با حالت Script utility آشنا می‌شویم و نحوه اعلام اطلاعات پنجره‌ها، حرکت بین پنجره‌ها، تشخیص آشکار و پنهان‌بودن پنجره‌ها، استفاده از Node capture و tree capture و دریافت‌اطلاعات MSAA با استفاده از حالت Script Utility را مورد بررسی قرارمی‌دهیم. پس از آن با نکاتی درباره سفارشی‌سازی برنامه‌ها آشنا می‌شویم و نهایتا با عیب‌یابی و تست اسکریپت آشنا می‌شویم.
 • فصل چهاردهم و آخر کتاب به مطالب متفرقه اختصاص‌دارد. در این فصل ابتدا با نوشتن اسکریپت برای یک دامنه اینترنتی خاص آشنا می‌شویم. سپس با ساختار پرونده‌های JAWS و با نحوه مشخص‌کردن مقایسه رشته‌ها آشنا می‌شویم و در آخر نحوه استفاده از کلیدهای لایه‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
 • ضمیمه ۱ لیستی است از کلیدواژه‌های زبان اسکریپت‌نویسی JAWS.
 • در ضمیمه ۲ لیست کلیدهای میانبر در Keyboard Manager در اختیار شما قرارگرفته‌است.
 • در ضمیمه ۳ می‌توانید به کلیدهای میانبر در محیط Script Manager دسترسی پیدا کنید.
 • در ضمیمه ۴ لیست کاملی از حالت‌های خروجی برای توابع اعلام پیام وجود دارد.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Windows 10 Pro نسخه ۳۲ بیتی مي‌باشد.
 • نسخه JAWS به کار گرفته‌شده در این کتاب نسخه ۲۰۱۹ می‌باشد.
 • پرونده chm در پوشه Tools کتاب قراردارد.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۱۹ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، جواد ايزدي، سعید درفشیان، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم شراره تقی‌دستجردی كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اخبار, اطلاع رسانی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

12 Responses to اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز اسکریپت‌نویسی JAWS برای نابینایان

 1. 1
  فرامرز شیخی says:

  ÷÷با سلام به عزیزانِ موجِ نور و آرزوی شادی روح جوادِ عزیزمان
  از ضحمات شما متشکرم
  موفق باشید.

 2. 2
  Eagle says:

  با درود.
  بسیار هم خوبه. منتظر کتابهای دیگتون هستیم. فقط اینو بگم که یه نیم نگاهیم به ویژوال بیسیک بندازین. فکر کنم اگه یه کتاب دو جلدی ازش درآد خیلی هم بیشتر خوش به حالمون بشه. بای، تا های.

 3. 3

  با سلام.
  بنده پیشنهادی داشتم.
  ای کاش فکری هم به NVDAPlugin بندازید.
  خیلی عاالی میشه

 4. 4

  سلام و خسته نباشید خیلی خوشحال شدم که این کتاب رو هم ارائه کردید کارتون عالی هست موفق باشید.

 5. 5
  محمد جواد عسکری بشکانی says:

  سلام. نمیتوانید با dropbox بفرستید؟

  • 5.1

   سلامی دوباره بر آقای عسکری بشکانی، با دراپ‌باکس هم می‌شود فرستاد. یک پوشه مشترک ایجاد کنید و به انجمن اطلاع دهید و پس از طی مراحل اولیه کتاب برای شما در پوشه مشترک قرار خواهد گرفت.
   نشانی پست الکترونیکی انجمن موج نور اصفهان
   mojenoor84@gmail.com
   است. تلفن تماس هم ۰۳۱ ۳۶ ۶۸ ۷۰ ۳۳ روزهای شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ و روزهای دیگر هفته به جز روزهای تعطیل، ۱۶ تا ۱۸ می‌باشد.
   موفق و سربلند باشید.

 6. 6

  در پاسخ دیدگاه قبلی نام آقای جمشیدیان به اشتباه به جای آقای عسکری ذکر شد که پوزش می‌طلبیم. اگرچه همه دوستان برای ما عزیز و محترم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید