اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز wxPython برای نابینایان جلد اول

به نام خدا

انجمن موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند، کتاب خودآموز wxPython برای نابینایان جلد اول آماده توزیع می‌باشد.

برای آشنایی بیشتر مقدمه این کتاب در ادامه آورده‌شده‌است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی انجمن به نشانی

http://shop.mnsi.ir

مراجعه‌کنید؛ یا با شماره ۰۳۱۳۶۶۸۷۰۳۳ در روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و در روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل تماس‌بگیرید و یا به پست الکترونیکی انجمن به نشانی

mojenoor84@gmail.com

ایمیل ارسال‌کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

 

به نام خداوند جان و خرد

مقدمه

یکی از عواملی که باعث محبوبیت بسیار زبان برنامه‌نویسی Python شده‌است؛ وجود پکیج یا کتابخانه‌های فراوانی است که انجام عملیات مختلف را با این زبان برنامه‌نویسی ممکن‌می‌کند.

یکی از این پکیج‌ها wxPython است که به برنامه‌نویسان Python این امکان را می‌دهد که برنامه‌های گرافیکی را برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و سیستم‌عامل‌های بر پایه یونیکس بنویسند.

در کتاب پیش رو که جلد اول مجموعه wxPython می‌باشد؛ سعی شده‌است روش استفاده از این پکیج برای نوشتن برنامه‌های گرافیکی با زبان برنامه‌نویسی Python به شما آموزش‌داده‌شود.

ساختار کتاب

این کتاب در شش فصل و یک ضمیمه تهیه‌شده‌است.

 • در فصل اول که به معرفی اختصاص‌یافته ابتدا با پکیج wxPythonو سپس با ماژول‌های آن آشنامی‌شویم. پس از آن با انواع کنترل‌ها در wxPython آشنامی‌شویم. و نهایتا در مورد وراثت و اهمیت آن صحبت‌می‌کنیم.
 • در فصل دوم گام اول را در استفاده از wxPython برمی‌داریم. ابتدا با یک مثال ساده کار می‌کنیم. سپس با کلاس Frame آشنامی‌شویم و در انتها به نحوه تعیین اندازه و محل پنجره می‌پردازیم.
 • در فصل سوم که به منو و نوار ابزار اختصاص‌دارد ابتدا یک منوی ساده ایجاد می‌کنیم. سپس به نحوه افزودن آیکون و کلید میانبر به گزینه‌های منو؛ ایجاد زیرمنو و درج خط جداکننده و ایجاد گزینه‌های منوی چک‌شونده، منوی محتوا و نوار ابزار می‌پردازیم.
 • در فصل چهارم به مدیریت چینش می‌پردازیم. ابتدا با دو روش مشخص‌کردن محل کنترل‌ها آشنامی‌شویم. سپس با BoxSizer آشنا می‌شویم و در یک مثال از آن استفاده‌می‌کنیم. پس از آن با GridSizer, FlexGridSizer و GridBagSizer آشنامی‌شویم و در نهایت با یک مثال دیگر کار می‌کنیم.
 • در فصل پنجم با رویدادها آشنامی‌شویم. ابتدا می‌بینیم رویداد چیست. سپس با اتصال رویدادها، توقف پردازش رویدادها و انتشار رویدادها آشنامی‌شویم. پس از آن به روش‌های مختلف مشخص‌کردن شناسه پنجره‌ها از قبیل تعیین خودکار، استفاده از شناسه‌های استاندارد wxPython و تعیین شناسه به صورت سفارشی می‌پردازیم. در انتها با چند رویداد مهم از قبیل رویداد مربوط به تغییر در پنجره، رویدادهای تمرکز و رویدادهای صفحه‌کلید آشنامی‌شویم.
 • در فصل ششم و آخر از این کتاب کادر محاوره‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهیم. ابتدا با یک جعبه پیام ساده کار می‌ کنیم. سپس با کادر محاوره‌ای پیام آشنا می‌شویم و در نهایت به نحوه کار با کادر محاوره‌ای about، کادر محاوره‌ای open و کادر محاوره‌ای save می‌پردازیم.
 • در ضمیمه ۱ این کتاب با نحوه نصب پکیج wxPython آشنامی‌شویم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Windows 10 Pro نسخه ۳۲ بیتی مي‌باشد.
 • نسخه JAWS به کار گرفته‌شده در این کتاب نسخه ۲۰۱۹، بروزرسانی سپتامبر می‌باشد.
 • در این کتاب برنامه Python نسخه ۳.۷.۴، پکیج wxPython نسخه ۴.۰.۶ و برنامه EdSharp نسخه ۴.۰.۶۳۵۹ مورد استفاده قرارگرفته‌است.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۱۹ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از همكاري آقايان  میثم امینی، سعید درفشیان، اسماعيل رفاهي، علی شفیعی علویجه، و خانم نگین رادمنش كه در تهيه‌ي اين كتاب ما را ياري كردند و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to اطلاعیه انتشار کتاب خودآموز wxPython برای نابینایان جلد اول

 1. 1
  حمیدرضا آب روشن says:

  سلام واقعا مرسی.
  امیدوارم که همین فرایند ادامه پیدا کنه و ما شاهد کتب بیشتری در زمینه ی برنامه نویسی پایتون باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید