کنفرانس چگونگی رفتار نابینایان با جامعه به مناسبت روز جهانی عصای سپید؛ دوشنبه 21 مهرماه از ساعت 19 در تیم‌تاک محله نابینایان و رادیو گوش کن

درود بر ساکنین و عابرین بینا و نابینای محله نابینایان.

با نزدیک شدن به روز جهانی ایمنی عصای سفید، همواره کلیشه‌هایی از قبیل: دیدن چند نابینای موفق در صفحه تلویزیون، شنیدن جمله «معلولیت محدودیت نیست»، جشنها و مراسمهای کمتر مفید متولیان امور و انجمنهای درگیر با نابینایان و از همه مهم‌تر بیان تکراری همین کلیشه‌ها باعث می‌شود، کمتر به اصل هدف تعیین چنین روزی برای نابینایان پرداخته شود. از سویی عدم توجه به مطالبات نابینایان در راستای برابری با سایر اقشار جامعه در بین مسئولین، برای کسانی که دغدغه پیشرفت اصولی نابینایان را دارند به معضلی غیر قابل حل تبدیل شده است. روی هم رفته روز ایمنی عصای سفید دست‌آورد قابل توجهی برای بیان واقعی مشکلات و حقوق آنها در کشور ما فراهم نکرده است.

علاوه بر موارد پیش‌گفته که بیشتر مربوط به رابطه بینایان با نا‌بینایان میشود، نابینایان هم در تعامل خود با سایر افراد جامعه دچار مسائل مهمی هستند که با توجه به نحوه نگاه آنها به جامعه نوع مواجهه خود را انتخاب می‌کنند. برای برخی از نا‌بینایان، حضور و تعامل با سایر افراد از اهمیت خاصی برخوردار است: آنها تلاش میکنند طرز بودن خود را منطبق با آنچه عرف جامعه می‌پسندد تنظیم کنند و حتی اگر این کار باعث عدم پرداختن به علایق و خواسته‌هایشان شود، به نفع مقبولیت عام از آنها چشم‌پوشی می‌کنند.

اما از سویی نابینایانی هم هستند که خود را مرکز جهان کوچک خویش می‌بینند و نوع نگرش سایرین را به نحوه زیستشان در جامعه، در درجه دوم اهمیت تلقی می‌کنند. آنها معتقدند: اگر جامعه برخی از رفتار‌های ما را خوش نمی‌دارد، نمی‌تواند ما را از انجام آن رفتار باز دارد؛ زیرا: هر انسانی بیش از یک بار زندگی نمی‌کند و ما هم این حق را داریم که به علایق و خواسته‌هایمان برسیم. شاید بتوان گفت: آرمان‌شهر این دسته، شهری باشد که همه ساکنان آن نابینا باشند و انجام کارهای اغلب خارج از عرف برای نابینایان به آسانی انجام شود.

با در نظر داشتن نسبی بودن این نگرش در میان افراد و همچنین نیاز گفتگوهای درون‌گروهی بین نابینایان، مجموعه محله نابینایان بر آن شد که به مناسبت روز جهانی ایمنی عصای سفید، حول موضوع: «بررسی چگونگی تعامل نابینایان با افراد جامعه» کنفرانسی را برگزار کند. از سایر بخشهای این کنفرانس تجارب منفی افراد بینایی است که با نابینایان ارتباط نزدیک و دلسوزانه‌ای دارند. به عبارت دیگر، بیان نقاط ضعف عمومی نابینایان از زبان دوستان بینای آنها، از بخشهای دیگر این کنفرانس محسوب می‌شود.

زمان برگزاری کنفرانس: روز دوشنبه، 21 مهر ماه ۱۳۹۹، ساعت ۱۹ (۷ شب)، در تیم‌تاک مشترک محله نابینایان و شب‌روشن خواهد بود.

قابل ذکر است، این کنفرانس به صورت زنده از رادیو گوش کن نیز پخش میگردد.

منتظر حضور شما دوستان و شنیدن نظرات شما هستیم.

درباره میرهادی

من میرهادی نایینی زاده هستم؛ مدرک تحصیلیم کارشناس ارشد ادبیات فارسی است اما همواره خود را دانشجو (به معنی لغوی آن) میدانم. از از علاقه مندیهایم میتوانم پرداختن به مسائل سیاسی روز، بررسی انتقادی مسائل مذهبی، فوتبال، و پیگیری تحولات فن آوری (به ویژه در باره ی نابینایان) را نام ببرم. خود را انسانی اجتماعی و علاقه مند به پیشرفت دیگران میدانم و امیدوارم بتوانم عضو مفیدی برای محله باشم.
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, برنامه های رادیویی ویژه نابینایان, خاطره, صحبت های خودمونی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاه‌ها غیرفعال هستند.