دسترس پذیری شاد پیشکش! با آبروی معلمان و دانش آموزان نابینا بازی نکنید.

سلام. وقت بخیر. امیدوارم لا اقل شما دیگر مثل من نباشید. نه حال احوال پرسی های مداوم را دارم، نه حوصله ای برای نوشتن و بازی با کلمات. پس یک راست می روم سر اصل مطلب.

از وقتی که کمپینی به نام ضرورت دسترسی دانش‌آموزان و معلمان نابینا به شاد را در خبرگزاری فارس ایجاد کردم، مدام با کلید واژه های مختلف در گوگل سرچ می کردم که نکند خبری شود و من بی خبر بمانم. در حین این سفر عجیب، یکی دو بار به عنوانی عجیب رسیدم. (شاد، باز هم برای نابینایان و ناشنوایان دسترس پذیر شد.) اما وقتی متن را می‌خواندم، با عنوان همخوانی نداشت. با خودم می گفتم: خب حتما برای جذب مخاطب چنین عنوانی زده اند. ولش کن. حساس نشو.

در یکی دیگر از سرچ هایم به یکی از برنامه های شبکه تهران برخورد کردم که جناب وزیر آموزش و پرورش، قول مناسب سازی شاد برای نابینایان را داد. البته با عبارت نا آشنایی مانند نصب گویا ساز. اینجا.

آذر شد و صدای طبل های خالی روز جهانی معلولین. این بار، آقای قبادی دانا رئیس فخیم سازمان محترم بهزیستی. اول آذر فرمودند که توصیه اکید کردند به آموزش و پرورش که شاد را دسترس پذیر کنند. اینجا. اما هنوز، خبری از این اقدام به گوش های خسته ما معلمان و دانش آموزان نمی رسید.

لنگ لنگان خودمان را به امتحانات نوبت اول رساندیم. اما، این بار دیگر ما بیخیال دسترس پذیری بودیم که ناگهان رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: ورود دانش‌آموزان نابینا به شاد از اول دی/ استفاده ۷۲ درصد دانش‌آموزان استثنایی از «شاد». نکته جالب اینکه این اظهار نظر دقیقا در پاسخ به کمپین ما گفته شده بود. خیلی امیدوار شدم. اما. اول دی هم آمد. دی هم تمام شد. یک کامنت طعنه‌آمیز در همان پست دادم و باز بیخیال شدم.
پاورقی: در لینک بالا بعد از اتمام خبر می توانید کامنت مرا بخوانید.

بله. مناسبتی دیگر و صدای طبلی دیگر. چه قشری مظلومتر و چه آبی گلآلود تر از نابینایان. این بار، خود وزیر محترم آموزش و پرورش از شاد 3 می گوید. از قابلیت های عالیش. در گفتگوی ویژه خبری.

سر انجام، انتظار ها به سر رسید. صفحه بروزرسانی شاد بالا آمد. در یکی از امکانات جدیدش نوشته بود: قابل استفاده برای نابینایان.

خدا را شکر کردم. بروزرسانی برای من نیامده بود. اما به حدی مشتاق بودم که #شاد_دسترس_پذیر را ببینم، فایلش را از دوستانم گرفتم. نصب کردم. اما با کمال تعجب، شاد دسترس پذیر ما، تنها قسمت منوی سرویس ها را می خواند و هر گزینه را که باز می کردی، درست مانند شاد های قبلی، خاموش و بی صدا به ریش من نابینا می خندید.

این قضیه دو حالت دارد:

 1.   این نسخه توسط یک نابینا تست و دسترس پذیری کامل این نسخه به اطلاع توسعه دهندگان رسیده، آنها نیز این نسخه را به همراه تغییرات اخیر منتشر کرده اند. در این صورت، هیچ تقصیری متوجه تیم برنامه نویس شاد و قبل از آن، وزارت آموزش و پرورش نیست. اما سؤالی پیش می آید. اگر یک نابینا این نسخه را تست کرده، او کیست؟
 2.   صرفا با دسترس پذیر کردن بخش سرویس ها خواسته شده تا دهان نابینایان را بسته نگاه دارند و اتفاقا نابینا می تواند ویترین جذابی برای تبلیغات عزیزان باشد. در این صورت، چه کسی جوابگوی زیان های روحی و تبعاتی است که بر اثر اشاعه این خبر به ظاهر درست ولی در اصل دروغین، دامنگیر دانش آموزان تلفیقی و همچنین معلمان تلفیقی شده است؟

حتما می پرسند که حالا مگر با یک خبر چه زیان هایی به این افراد وارد می شود؟ بگذارید تنها با یک مثال حقیقت را بیان کنم. اصلا معلمان تلفیقی هیچ. اما فرض کنید یک معلم به دانش آموز نابینایش بگوید که خب! حالا که دیگر شاد را برایتان درست کردند. دیگر چرا در کلاس فعال نیستی؟ اگر این دانش آموز تلفیقی به معلمش بگوید که به زمین و زمان قسم خبر دروغ است، آیا معلم حرف دانش آموز را باور می‌کند یا حرف وزیر محترم و صادق آموزش و پرورش را.

  کلام آخر:

اگر نمی خواهید برای ما کاری کنید، لا اقل جایگاه نابینایان را از وضعیتی که دارد پایینتر نیاورید. ما خودمان گلیم خودمان را از آب بیرون خواهیم آورد. فقط، وای از روزی که حقیقت در محضر خداوند بزرگ آشکار شود. آن وقت است که یک قشری که اقلیت جامعه را تشکیل داده بودند، از حق خود نخواهند گذشت.

اُفَوِّضُ أمری إلَی الله، إنَّ اللهَ بصیرٌ بِالْعِباد.

بهنام نصیری، دلسوز معلمان و دانش آموزان نابینای این مرز و بوم

درباره بهنام نصیری

سلام من بهنام نصيري متولد 16/5/1371 از قزوين. دوران كودكي قبل از مدرسه رو مثل بيشتر ما نابيناها، با گريه و غم و نا اميدي اطرافيانم ميگذروندم كه ديگه ازش نگم بهتره. خيلي بد بود. پيش دبستاني (يا همون آمادگي خودمون) رو توي مدرسه استثنايي انديشه توي شهر صنعتي البرز (كه اصلا مخصوص نابيناها نبود و براي تمام معلوليتها غير از بينايي طراحي شده بود) گذروندم و كم كم پيشرفت كردم. ديگه همه باورم كرده بودن و دوستم داشتن. چون تو دوران بچگي، یه بچه فوق العاده باهوش، شيرين و تو دل برو بودم. مثل بچگي همه شماها. زندگيمو خيلي راحت ادامه دادم. تا كلاس پنجم ابتدايي، تو مدرسه ناشنوايان باغچه بان قزوين، كه نابيناها هم همونجا درس مي خوندن، درس خوندم.سال پنجم و سه سال راهنمايي رو تو مدرسه نابينايان بياضيان و سال اول دبيرستان رو تو مدرسه شاهد پيامبر اعظم شهر خودمون (محمديه) ادامه دادم. سال دوم وارد شهيد محبي شدم و به خاطر افت معدل، سال سوم به قزوين برگشتم و تا آخر دوره پيش دانشگاهي، تو دبيرستان نمونه دولتي علامه جعفري مشغول به تحصيل شدم. سال 90 تو كنكور، با رتبه 1195 توي دانشگاه بين المللي امام خميني قزوين، رشته فقه و حقوق قبول شدم و کارشناس رشته فقه و حقوق اسلامی از دانشگاه هستم و معدل کارشناسیم هم 16.88 شد و کارشناسیمو تابستون 94 گرفتم. سال 96 تو کنکور ارشد رشته ی علوم قرآن و حدیث شرکت کردم و قبول شدم. الان كه واستون مينويسم، ترم یک ارشد علوم قرآن و حدیثم. خوب از تحصيل كه بگذريم، بگم براتون كه من تو دوران مختلف زندگيم، به موسيقي و قرآن خيلي علاقه نشون مي دادم و توي هر دوش مقام زياد كسب كردم. فك نكنيد بيكارمو دنبال كار ميگردم! من از سال 90 تو هنرستان و دبيرستان كتاب مبين تو شهر قزوين، مشغول تدريس درس قرآن به بچه هاي دبيرستاني (دوره اول) هستم. اونم به بچه هاي عادي! اگه ميخوايد يه كمم درباره شخصيتم بدونين، همين بس كه ميتونم با هر جور آدم كنار بيام، جوري كه از با من بودن معذب نباشه. تا دلتون بخواد شوخم. واسه همه شما آرزوی موفقیت می کنم. gmail: b.nasiri71@gmail.com skype: behnamnasiri.1371
این نوشته در اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, صحبت های خودمونی ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

21 Responses to دسترس پذیری شاد پیشکش! با آبروی معلمان و دانش آموزان نابینا بازی نکنید.

 1. 1
  بهروز افروز says:

  سلام. جناب نصیری عزیز سعی کنید نسبت به همه مسوولین کلا بی تفاوت باشید. صمیمانه عرض می کنم: اونها در حد و جایگاهی نیستن که بتونن خدشه ای به منزلت نابینایان توانمند معلم و دانش آموز وارد کنن. هرگز برای همدردی یا دلداری اینو نمیگم؛ این دقیقا عین واقعیته. شاید مقطعی چینی و چروکی بر ابرو و پیشونی ما بندازن؛ ولی خدای حکیم اساسا این موجودات رو ضعیفتر از اون چیزی آفریده که خودشون فکر می کنن. بنده شخصا بارها در مورد شاد با رسانه ها مصاحبه کردم، به آقای الحسینی نامه زدم،و با آقای حسینی جلسه داشتم و حتی همین ماجرای نادرست گویاساز و فرایند دسترس‌پذیری رو کامل براشون شرح دادم؛ ولی…! حتی بخشی از یک مصاحبم تا شبکه ایران اینتر نشنال هم رفت و بابتش حراست وزارتخونه ازم توضیح خواست که البته اون ماجرا ارتباطی به من نداشت و اون شبکه خودش بخشی از مصاحبه من با شبکه تهران رو باز‌پخش کرده بود و رو کانال اینستاش گذاشته بود. تا جایی هم که بنده اطلاع دارم، هیچ نابینایی دسترس ‌پذیری این نرم افزار رو تایید نکرده. خلاصه که جناب نصیری نازنین! طاقت بیار رفیق! با اینکه: (نیست رنگی که بگوید با من، اندکی صبر سحر نزدیک است.) ولی ببیا باهم طاقت بیاریم. از بی چارگی که بهتره! نه؟

 2. 2
  شفیعی says:

  سلام.
  جز اینکه متأسف باشم چیز دیگه‌ای نمی‌تونم بگم!
  آقای نصیری بزرگوار آیا شما و بقیه دوستان نابینای توانمندی که اطلاعات کامپیوتری خوبی دارن با کمک نابینایان مستعد و برنامه نویس که کم هم نیستن نمی‌تونین مثل کاری که برای تلگرام صورت گرفت انجام بدین و شاد رو با کمک سازندگان‌ش دسترس‌پذیر کنین؟ اگر خود نابینایان یا هر قشر نیازمند تحول خودش دست به کار نشه توی زمان کنونی هیچ مسئولی ولو وظیفش هم باشه به فکر نبوده و نخواهد بود!مطمئناً مسئولین همان مرفهان بی‌دردی هستند که فقط به گرفتن یه خبر بیشتر اکتفا نمی‌کنن حالا فرقی هم نمی‌کنه دروغ باشه یا راست! وقتی خودشون و خانواده‌ها‌شون اون قشری نیستن که نیازمند چنین تغییری باشن براشون چه فرقی می‌کنه استفاده کننده مشکل داره یا نه!
  به امید روزی که هیچ نابینا یا نیازمندی مجبور نباشه بجای احقاق حقش شرایط امروز شما و امثال شما رو تجربه کنه.

  • 2.1

   سلام وقتتون بخیر.
   بهتره یه کم دیگه دست نگه داریم. چون طبق تست هایی که ما انجام دادیم تو گروه محله، یه سری جاهاش دسترس پذیر شده. اما این هم هنوز از وقاحت دروغی که گفتند کم نمی کنه.
   چون در خبر اومده به طور کامل برای نابینایان قابل استفاده شده است. در حالی که اینطور نیست.

 3. 3

  سلام آقای نصیری.
  اون زمانی که پست منتشر کردین که با شماره شاد تماس بگیریم و موضوع دسترسپذیری رو مطرح کنیم منم تماس گرفتم و در همون پست بهتون کامنت دادم و شما هم از من تشکر کردین!
  اونها گفتند که درخواست دسترسپذیری زیاد بوده و شاد در نسخه آینده برای کاربران صفحه خوانها دسترسپذیر میشه و هر موقع نسخه جدید و دسترسپذیر منتشر شد اطلاعرسانی میکنیم.
  چند وقت بعد از اون پست، به ذهنم رسید برم تو وبلاگ آقای بزرگمهر ببینم چی نوشته.
  با کمال خوشحالی دیدم خودشون برنامه شاد رو دسترسپذیر کردند و توضیحات دادند و فکر کنم لینک دانلودش هم موجود باشه که البته درباره لینک دانلودش مطمئن نیستم چون تست نکردم ولی احتمال قوی باید موجود باشه!
  بهشون ایمیل دادم که آقای نصیری چنین پستی گذاشتند، اگه واقعا شما شاد رو برای کاربران صفحه خوان دسترسپذیر کردین، خب بیاین تو گوش کن پست بذارین و توضیح بدین و آموزش کار با برنامه رو هم منتشر بفرمایین خدا خیرتون بده!
  ولی هیچ ایمیلی ازشون دریافت نکردم.
  تو یکی از پستها هم بهشون کامنت دادم که من چنین ایمیلی برای شما فرستادم ولی بازم هیچ پاسخی ازشون دریافت نکردم!
  شایدم کامنت رو دیر بهشون دادم و یا در بین کامنتها گم شده باشه و ایشون ندیده باشن، آخه هروقت بهشون در پستی کامنت میدادم، مفصّل و کامل به کامنتم جواب میدادم!خلاصه من گفتم ماجرا چیه پیگیریهاش با خودتون.

 4. 4

  الآن هم دسترسپذیری شاد برای نابینایان رو در گوگل سرچ کردم.
  درباره مطلبی که از ایسنا فرموده بودین، ننوشته شاد باز هم برای نابینایان دسترسپذیر شد.
  نوشته:
  «شاد» باز هم برای نابینایان و ناشنوایان مناسب سازی می شود.
  یعنی ننوشته دسترسپذیر شد که شما فرمودین با متن مغایرت داره!
  نوشته مناسبسازی میشود که حتما در آینده باید اتفاق بیفته.
  کامنتهای قبلی که نوشتم بخونین شاید تونسته باشم به لطف خدا مشکلی از شما و سایر همنوعان حل کنم!

  • 4.1

   شما که اینقدر دقتتون بالاست، یه نگاهی به کلمه باز هم بیندازید. باز هم، یعنی یه بار این کارو کردیم باز هم می کنیم.

   • 4.1.1
    امیر رضا رمضانی says:

    سلام.
    منظور از باز هم یعنی
    1. برای اینکه بخور بخور تو این مملکت هست و مام ازش سهم ببریم (بودجه رو بچاپیم) ، کار نکرده رو بازم انجام میدیم.
    (تو خودرو سازی هم چند وقت پیش داشتم یه خبر میخوندم که نوشته بود برای طراحی صندوق 206 صندوق دار خدا میلیارد تومن هزینه شده)
    حالا درستی یا اشتباهیش رو اللهُ اعلم
    2. ما اصلا نمیدونیم دسترس پذیری یعنی چی. (شاید چیزی که بشه بهش دست زد یا خودمونو بکشیم دست بهش برسه یعنی دسترس پذیری). پس چون میشه دانلود کردش (دست به برنامه میرسه) ، یعنی برنامه دسترس پذیر شده (یعنی تو دسترسه همه گان و نابینایان هست).
    3. نابینا چیست!. این سؤالیست که هنوز خیلیا باهاش مشکل دارن و به جوابش نرسیدن (میتونه همون برنامه نویس ، مسئول ، شرکتی که کد میزنه ، خدماتیه اون شرکت و غیره) رو شامل بشه
    پس دوست گلم ، داداشی ، واقعا از اینا انتظار نداشته باش کاری رو بکنن که برای ما خوب باشه (جیبشون پر بشه ، بقیه پیشکش).
    به هر حال من از اول به اینا امیدی نداشتم ، ولی اینکه پیگیری کردی و جای حرف نذاشتی خودش خیلیه.

 5. 5

  سلام.

  واقعا متاسفم که همچین مسوولانی داریم.

  ‌..

 6. 6
  غزل بهرامی says:

  سلام. تا جایی که من بدونم هنوز هیچکس شاد رو کامل برای ما دسترس پذیر نکرده.
  درباره پست آقای بزرگمهر هم من باهاشون تماس گرفتم و ایشون گفتن که فقط بخش پخش زنده و ارسال فایل دسترس پذیر شده.
  امیدوارم که هرچه زودتر یا مسؤولین یا همنوعانی که دستی در برنامه نویسی دارن دست به کار بشن و یه فکری به حال ما دانش آموزان بکنن

 7. 7

  سلام!
  خب اول بگم که، بله.
  من تونستم روی دسترسپذیر کردن شاد کار بکنم و اون مطلب داخل وبلاگم هم درسته.
  اما، اون برچسب گذاری یه مشکل دیگه هست.
  من اون رو امتحان نکرده بودم و فقط حدس میزدم که باهاش این مشکل حل میشه.
  اما بعد فهمیدم دکمه های بدون برچسب در شاد اصلاً برچسب گذاری نمیشن!
  چه با اون برنامه، چه با راههای دیگه!
  و در نهایت حرفم باید بگم که من تونستم روی دسترسپذیر کردن شاد کار بکنم اما، نتونستم این پروژه رو به آخر برسونم.
  این پروژه برای من نصفه هست.
  من فقط تونستم در حدی دسترسپذیرش بکنم که بشه توی پیوی با دوستامون حرف بزنیم، پخش زنده شروع بکنیم، و همین.
  مشکل دکمه های بدون برچسب که به شدت حل نمیشن.
  شاید هم بشن!
  نمیدونم.
  و البته راستش رو بخواید، من هم مثل شما فکر میکنم.
  ولی من به یکی از حرفهایی که یکی از دوستان گفتن شنیدن اعتراض دارم.
  درخواستهایی که در خصوص دسترسپذیر شدن شاد به ما رسیده زیادی هستش.
  این حرف دلیل داره!
  چون طبق این چیز، نابینایان هم آدم هستن و تعداد اونها هم زیاد هستش!
  تازه شاید نصف کسایی که اعتراض کردن مادر، یا پدر، یا برادر یا خواهر بینای اون بچه ی نابینا بودن!
  همین.
  و باز هم میگم، من هم درست، مثل شما فکر میکنم.

  بابا ما دانش آموزا میخوایم خودمون درس بخونیم!
  میخوایم خودمون بریم توی شاد!
  اگه یکی دیگه به ما کمک بکنه که نشد نابینای مستقل!
  تنها راه حلش فقط اینه.
  مامانم میگه راه حلش اینه که، ما خودمون، خودمون دست به کار بشیم و خودمون شاد رو دسترسپذیر بکنیم.
  البته هر چند که این کار کار سختی هست، ولی خب، بهتر از اینه که هیچوقت دسترسپذیر نباشه!
  تازه ما نمیدونیم اون کسایی که گفتن شاد رو دسترسپذیر میکنیم واقعاً درحال انجام این کار هستند یا نه!
  ولی اگه خودمون این کار رو انجام بدیم، همه چی رو میدونیم.
  خدافظ!

 8. 8

  بهنام به نظرم تو باید کلا از جامعۀ کوری موری بکشی بیرون و همون‌طور که راهتو موفق موفق می‌رفتی ادامه دهی. به نظرم خیلی بیشتر از کمی، زیادی هستی از سرِ این جماعتِ بی‌تفاوتی که به ریش و ریشۀ افرادِ دغدغه‌مند می‌خندند.
  اما در کل میگم که آقا جان فایده‌ای نداره. اگه قرار باشه کاری بشه میشه که بشه بشه و اگه قرار باشه کاری نشه اونم میشه که بشه یعنی نشه.
  یعنی منظورم اینه که نکنید. گناه داره. پاره نکنید.
  رشته‌های اعصاب خودتون رو دراز‌تر از این پاره نکنید.
  آبرویی که فکر میکنید رفته ولی اصلا نبوده که بخواد برگرده رو افتضاح‌تر از این پاره نکنید.
  چُرتِ مسئولین رو ضعیفتر از این پاره نکنید.
  باعث نشید من بنویسم تا قوانین سانسوری این سایت رو متفاوت‌تر از این پاره نکنید.
  خودِتونم تیکه پاره نکنید.
  امید دانش‌آموزان به صبوری معلم‌هاشونم پاره نکنید.
  اصلا هرچی میخواید رو پاره کنید، فقط این کامنتِ مَنو پاره نکنید.
  خداییش اگه به گوشتون نرفت و کامنتم رو پاره کردید، یه گیتار از دارِ دنیا دارم؛ حد‌اقل اون رو با خودتون نبرید. و اگه بردید، مواظب باشید سیماشو پاره نکنید.
  ستادِ روتوشی‌های مبارز علیه پارگی‌های موجود در دنیا

 9. 9

  سخت نگیر بهنام!
  حرص نخور همکار جان!
  اتفاق عجیب و تازه ای نیست!
  اجازه نده سلامتی روح و جسمت بیش از این ها به خطر بیفته!

دیدگاهتان را بنویسید