کم‌بینایان و استفاده از رایانه و تلفن همراه و آموزش به آنها

امروزه بهره‌بری از رایانه و تلفن همراه برای نابینایان کمابیش به لطف وجود صفحه‌خوان‌های مختلف امکان‌پذیر شده و درصورت رعایت استانداردهای موجود توسط طراحان سایت‌ها و تهیه‌کنندگان برنامه‌ها نابینایان می‌توانند با سهولت از آنها استفاده کنند؛ اما در این بین هستند افراد کم‌بینایی که به خاطر اندک بینایی که دارند نه میلی به استفاده از صفحه‌خوان‌ها دارند و نه می‌توانند مثل افراد عادی از امکانات موجود در رایانه‌ها و تلفن‌های همراه بهره ببرند.
برای آموزش رایانه به افراد کم‌بینا، باید به مقدار بینایی آنها توجه شود؛ اگر یک فرد کم‌بینا آنقدر بینایی دارد که می‌تواند؛ متن‌های با خط درشت را بخواند؛ برای آموزش رایانه، به اعمال تنظیماتی مثل تضاد رنگ، معکوس‌سازی رنگ، افزایش اندازه فونت و غیره، و همچنین به یک برنامه درشت‌نما احتیاج دارد و می‌تواند پس از یادگیری نحوه کار با این برنامه‌ها، با استفاده از آموزش‌های عمومی که به‌صورت مجازی و حضوری برای افراد بینا ارائه می‌شود موضوعات مورد علاقه خود را بیاموزد.
اما اگر فرد کم‌بینا دیدی کمتر از آن دارد که بتواند متون عادی را حتی به اندازه درشت مطالعه کند، یا انجام آن برای او دشواری زیادی را به همراه دارد، باید با صفحه‌کلید از طریق صفحه‌خوان یا در صورت تسلط به خط بریل با نمایشگر بریل با رایانه کار کند و در مواقعی که نیاز است از بینایی خود برای بهره‌وری بیشتر استفاده نماید که در این مواقع می‌بایست از درشت‌نماها برای به حد اکثر رساندن کارایی بینایی خود استفاده کند.
بنابر این به نظر می‌رسد که یادگیری نحوه اعمال تنظیمات دسترس‌پذیری دیداری و کار با درشت‌نماها موردی است که کمابیش همه کم‌بینایان باید به آن مسلط باشند، و در صورت نیاز فرد، آموزش‌هایی که معمولا برای افراد نابینا ارائه‌می‌شود؛ نیز می‌تواند؛ به آنها ارائه شود.
تهیه آموزش‌های مربوط به دسترس‌پذیری برای افراد کم‌بینا باید توسط یک مدرس بینا یا کم‌بینا و به‌صورت ویدئویی انجام‌شود؛ تا برای گروه هدف مناسب باشد؛ البته انجمن موج نور می‌تواند با مطالعه راهنمای برنامه مورد نظر مطالبی که مدرس باید تدریس کند را آماده‌سازد تا مدرس بتواند با تکیه بر این مطالب تدریس خود را انجام دهد.
تهیه این نوع آموزش‌ها می‌تواند صرفا با داشتن یک رایانه، یک میکروفون با کیفیت و یک برنامه ضبط‌کننده نمایشگر یا screen capture انجام شود.
در ادامه به اختصار اشاره‌ای می‌شود به موارد دسترس‌پذیری برای افراد کم‌بینا که در دو سیستم‌عامل محبوب ویندوز و اندروید ارائه‌شده‌اند.
دسترس‌پذیری برای کم‌بینایان در ویندوز
سیستم‌عامل ویندوز خود در قسمت Ease of access center، که بخشی از تنظیمات سیستم‌عامل است؛ دارای تنظیمات دسترس‌پذیری برای افراد کم‌بینا شامل تضاد رنگ، تنظیم روشنایی صفحه، ساده‌سازی محیط ویندوز، خاموش کردن انیمیشن‌های ویندوز، درشت‌کردن فونت، افزایش سایز نشانگر ماوس و غیره است که فرد کم‌بینا می‌تواند بر اساس نیاز خود آنها را تغییر دهد.
همچنین برنامه Magnifier یا درشت‌نما در ویندوز امکان درشت‌نمای محیط ویندوز به حالت‌های مختلف مثل درشت‌نمایی کل صفحه و درشت‌نمایی فقط یک بخش خاص از صفحه را ایجاد کرده‌است.
دو برنامه درشت‌نمای تجاری مشهور برای سیستم‌عامل ویندوز ZoomText از شرکت Freedom Scientific و Supernova از شرکت Dolphin Computer Access هستند؛ همچنین در سال‌های اخیر شرکت Freedom Scientific برنامه Fusion را ارائه داده‌است که ترکیبی از دو برنامه درشت‌نمای ZoomText و صفحه‌خوان JAWS است و هم امکان درشت‌نمایی پیش‌رفته و هم امکان خواندن مطالب با صدا را ارائه می‌کند.
دسترس‌پذیری برای کم‌بینایان در اندروید
سیستم‌عامل اندروید در قسمت قابلیت دسترسی یا Accessibility در تنظیمات دستگاه، امکانات دسترس‌پذیری مختلفی را برای افراد کم‌بینا ارائه کرده است؛ مواردی از قبیل تضاد رنگ در فونت و صفحه‌کلید، پررنگ کردن دکمه‌ها، معکوس‌سازی رنگ‌ها، حذف انیمیشن‌ها و غیره.
در همین قسمت از تنظیمات دستگاه امکان درشت‌نمایی به شکل‌های مختلفی از قبیل درشت‌نمایی دائم کل صفحه، درشت‌نمایی موقت با بهره‌گیری از اشاره و درشت‌نمایی بخشی از صفحه فراهم شده است.
اندروید همچنین امکانی به نام انتخاب برای اعلام یا Select to speech دارد که افراد کم‌بینایی که مطالعه زیاد برایشان مشکل است می‌توانند آن را فعال کنند؛ سپس بخشی از صفحه که شامل متن است را انتخاب کنند و با فعال کردن یک دکمه به آن گوش دهند. این امکان از موتورهای صوتی نصب‌شده روی دستگاه برای اعلام متن استفاده می‌کند.
کم‌بینایانی که این نوشته را خوانده‌اند درصورتی که مطلب یا نظر یا پیشنهادی در زمینه آموزش و استفاده از رایانه و تلفن همراه برای کم‌بینایان دارند؛ برای انجمن موج نور ارسال کنند.
راه‌های تماس با انجمن برای اظهار نظر؛
پست الکترونیکی انجمن به نشانی
Mojenoor84@gmail.com
بخش نظرات همین پست
به امید روزهای روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید