پیشنهاد یک پویش اینستاگرامی برای نشان دادن یکی از مشکلات نابینایان

سلام به تمامی اعضای محلهٔ بزرگ نابینایان ایران. امید که سلامت و فعال باشید.

 

چنان‌که در عنوان این پست مشاهده می‌کنید قصد دارم با طرح یک پیش‌نهاد، به یک تمرین عملی جهت بهره گیری بهتر از ابزار‌هایی بپردازم که در اختیار ما هستند.

 

علیرغم موانعی که در پیش روی همهٔ کاربران فضای مجازی وجود دارد، این روز‌ها گسترهٔ استفاده از این ابزار کار‌آمد برای طرح مسائل فرهنگی-اجتماعی-شهری در جامعهٔ ما بیشتر و بیشتر می‌شود. صفحات مجازی تبدیل به رسانه هایی شده اند که فارغ از علایق سیاسی-اجتماعی-فرهنگی افراد توان انتقال پیام‌های گوناگونآنها را به هم فراهم کرده اند. مسائلی که برخی از آنها می‌تواند برای فقط بخشی از افراد جامعه اهمیت داشته باشد.

 

با نزدیک شدن ایام ماه محرم و برپایی هیئات مذهبی -پس از شیوع کرونا-، داربست‌هایی که موجب آزار و اذیت نابینایان می‌شوند دوباره در اکثر شهر‌ها و محلات خود‌نمایی خواهند کرد. داربست‌هایی که حضورشان به هیچ وجه برای نابینایی که با عصا در حال تردد است، قابل تشخیص نیست. با در نظر گرفتن اینکه چنین مشکلی فقط ممکن است برای نابینایان به وجود بیاید و سایر افراد هیچ تصوری از چگونگی رنج‌آور بودن آن در ذهن خود نداشته باشند، پیش‌نهاد می‌کنم یک پویش اینستاگرامی، برای نمایش آن به سایر افراد از طریق محلهٔ نابینایان آغاز شود. در این پویش، کسانی که حضور داربست‌های مذکور را در اطراف خود می‌بینند به هر شکلی که می‌دانند از آن عکس بگیرند و آن را در صفحه ی خود برای همه به اشتراک بگذارند و صفحهٔ محلهٔ نابینایان را هم منشن کنند. اگر یک هشتگ مشخص هم در پایان نوشته ای که تنظیم می‌کنند به صورت مشترک استفاده شود می‌تواند تأثیر پویش را بیشتر کند. چیزی مثل #داربست برای نابینا خطرناک است یا چیزی از این دست.

 

انجام این کار اولا اگر سودی نداشته باشد ذرری هم متوجه کسی نمی‌کند؛ دوما می‌تواند محتمل فرهنگ‌سازی برای غیر نابینایانی باشد که هیچ آشنایی با دارندگان آسیب بینایی ندارند؛ سوما می‌تواند مشوق نوعی وحدت در میان نابینایان و افراد مرتبط با آنها برای انجام یک کار کوچک باشد.

درباره میرهادی

من میرهادی نایینی زاده هستم؛ مدرک تحصیلیم کارشناس ارشد ادبیات فارسی است اما همواره خود را دانشجو (به معنی لغوی آن) میدانم. از از علاقه مندیهایم میتوانم پرداختن به مسائل سیاسی روز، بررسی انتقادی مسائل مذهبی، فوتبال، و پیگیری تحولات فن آوری (به ویژه در باره ی نابینایان) را نام ببرم. خود را انسانی اجتماعی و علاقه مند به پیشرفت دیگران میدانم و امیدوارم بتوانم عضو مفیدی برای محله باشم.
این نوشته در اجتماعی, اطلاع رسانی, صحبت های خودمونی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

11 Responses to پیشنهاد یک پویش اینستاگرامی برای نشان دادن یکی از مشکلات نابینایان

 1. 1

  سلام. کاملاً موافقم.
  من خودم با داربستهای بعضی هیئات برخورد کردم. برای این پویش کاملاً موافقم.

 2. 2

  سلام. پیشنهاد خوبیه, ولی بدبختی اینجاست که عامه مردم فکر میکنند نابینا باید خونه نشین باشه چه برسه به اینکه بخوان به رفت و آمدش فکر کنند خَخ.
  من که خودم تو اینجور مواقع با سلامو صلوات راه میرم و بارها هم مستقیم به خود هیئت گفتم فایده نداشته که نداشته. شاید با اداره اماکن بشه مذاکره کرد یا شهرداریها ولی باز هم به نظرم فایده ای نداره.

  • 2.1
   میرهادی says:

   سلام. به نظر من بهتر از اینه که کاری نکنیم. خیلی به این فکر نمی‌کنم که یه کار حتما باید یه فایده ی آنی داشته باشه. توی نوشته تأکید کردم که این موضوع اصلا و ابدا دغدغهٔ خیلیها نیست و نمیدونن میتونه چنین مشکلی وجود داشته باشه. خود معرف مشکل مهمه.

 3. 3
  میرهادی says:

  دوستان یه چیز مهم میخوام بگم. لطفا روی هشتک فکر کنید و اگر فکر میکنید هشتک بهتری از چیزی که من نوشتم میشه گذاشت، پیشنهاد بدین. هشتک خیلی مهمه.

  • 3.1
   ابوذر سمیعی says:

   سلام هادی عزیز. پیشنهاد خیلی خوبیه. با توجه به اینکه هشتگ باید خیلی کوتاه و گویا باشه، من دوتا پیشنهاد میدم:
   #داربست_خطرناکترین_مانع_برای_نابینایان
   #داربست_را_ایمن_کنیم
   البته که داربست برای همه آسیب دیدگان بینایی و به طور کل برای همه خطرناکه اما من خلاصش کردم
   ارادت

 4. 4
  مسافر says:

  با سلام و آرزوی موفقیت روز افزون ، پیشنهاد بسیار خوبی هست هم در زمینه داربستها هم در زمینه سایر موانع و چالشهای شهری برای نابینایان ، شخصا آنرا در صفحه خود اجرا خواهم کرد.

 5. 5
  manchester says:

  سلام هادی عزیز،
  تو محله ای که من توش زندگی میکنم خبر از این سوسول بازیها نیست. ولی اگر بود اطاعت امر میشه.
  اگر کسی هم تصویر برام بفرسته، اون رو نشر میدم.
  البته بعضی از بچه های نابینا رو من تو instagram دارم و اگر اونا گذاشتن هم من برای سایرین میفرستم..

  • 5.1
   manchester says:

   دوستان گوش کنی سلام،
   یک تذکر و یک عذرخواهی،
   بعضی‌ها پشت صحنه به مسؤولین سایت گفتن که ما از این نظر خوشمون نیومده و به نوعی گویی صحبت من رو توهین به دین تلقی کردن.
   دوست عزیز،
   از کجای صحبتهای من چنین چیزی رو برداشت کردی؟
   دین مبین و حقیقی اسلام همیشه شما رو به تفکر و تحقیق دعوت میکنه و همیشه تأکیید داره تا چیزی برات روشن و مبرهن نشده قضاوت نکن.
   تو چه جوری از یه جمله ای که من نوشتم به این نتایج رسیدی؟
   ببخشید مگر من کجا زندگی می‌کنم که توش هیأت وجود نداره؟
   کاملاً منظور من از سوسول بازی مشخص بود. منظورم همین داربست‌ها بود که یه کار اضافی و مغایر دستورات پروردگار بی‌همتا و مولا حسین هست.
   چون هر کاری که باعث آسیب رسیدن به یه قشر خاص بشه، دیگه اون کار نیست و ذنب محصوب می‌شه.
   کار باید از اصل درست و ساختاری باشه.
   مثلاً اگر داربست بزنن و یکی رو اونجا بذارن که وقتی نابینا میاد مسؤول این باشه که دست نابینا رو بگیره و از اونجا به سلامت عبور بده، کار درستی هست. یا حد اقل روی داربستها رو با فیبر ایمنسازی بکنن که نابینا اگر هم بهش خورد مشکلی براش پیش نیاد.
   چون هم حقوق شهروندی نابینا حفظ شده، هم یه خیراتی در روزهای عزای حسینی پخش شده و هم سایر نیات برآورده شده.
   وقتی میگم کار ساختاری یعنی این.
   اگر گفتم تو محل ما اثری از این سوسول بازیها نیست، منظورم این هست که تو محله ما از این نوع فعالیتها نیست.
   یا تو هیأت مردم عزاداری می‌کنن یا تو مسجد و یا به شکل دسته های زنجیر زنی.
   در هر صورت اگر به هر دلیلی با نظرم باعث شدم کسی بِرَنجه و یا صحبتهام رو توهین به دینش تلقی کرده، شدیداً عذرخواهم و مجدد تأکید می‌کنم که نیت من کاملاً واضح و مشخص بوده.
   در ضمن یاد‌آور میشم به چنین دوستانی که از هر کلمه ای میخوان یه کوه بسازن: خداوند بی‌همتا در کتاب مقدسش (قرآن کریم) میفرمایند: بعضی از ظن‌ها گناه محصوب می‌شه. پس مواظب سوء ظنهایی که به یه انسان می‌بریم باشیم که خدایی ناکرده همین عبادتهامون هم به خاطرش باطل نشه و چیزی تش برای آخرت بمونه انشا الله.
   صاحب حق نگهدار همه

 6. 6
  Avatar photo سارا شاهپورجانی says:

  سلام پیشنهاد خیلی خوبیه. شخصا اگر برخورد کنم حتما این کار رو میکنم. حتی اگر تصویری هم به دستم برسه بازم نشرش میدم. ای کاش همه مون تو رسانه هایی که داریم به ویژه اینستاگرام تا اونجایی که میشه مواردی که میتونه به آگاهی مردم و فرهنگ سازی کمک میکنه رو نشر بدیم.

 7. 7
  Avatar photo سارا شاهپورجانی says:

  ی پیشنهاد هم دارم خیلی خوب میشه اگر دوستانی باشند و همکاری کنند در این زمینه تولید محتوا بشه و نشر بدیم تو شبکه های اجتماعی. من خودم الآن تعداد زیادی هم دانشگاهیهام در اینستاگرام دنبالم میکنند و مطمئنا اگر بتونم موارد مختلف رو نشر بدم واقعا دیده میشه. اما خب نیاز هست که افرادی باشند کنارم که بتونم تولید محتوا کنم. مطمئنا خیلی از شماها هم همین وضعیت رو دارید.

دیدگاهتان را بنویسید