انتشار کتاب خودآموز مبانی CSS برای نابینایان جلد دوم

انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به اطلاع می‌رساند؛ کتاب خودآموز مبانی CSS برای نابینایان جلد دوم به صورت صوتی-متنی شامل مقدمه، ۱۱ فصل، یک ضمیمه و واژه‌نامه، آماده ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد.

به منظور آشنایی بیشتر با این محصول مقدمه و فهرست آن در ادامه می‌آید.

برای تهیه این کتاب یک‌شنبه‌ها از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و سه‌شنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جز روزهای تعطیل با تلفن 03136687033 تماس بگیرید؛ همچنین می‌توانید با ارائه نام و نام خانوادگی و تلفن تماس به ایمیل انجمن به نشانی

Mojenoor84@gmail.com

درخواست تهیه این کتاب را ثبت کنید.

در بستر واتساپ و فقط با ارسال پیام متنی یا صوتی و با ارائه نام و نام خانوادگی به شماره 00989304424149  نیز می‌توانید درخواست تهیه این محصول را ارائه کنید.

به امید روزهای روشن‌تر.

مقدمه

HTML زبان نشانه‌گذاری استاندارد وب است و تقریباً همه صفحات وب با این زبان نشانه‌گذاری نوشته شده است. ولی HTML صرفاً ساختار کلی صفحات را مشخص می‌کند و برای اینکه جزئیات ظاهری مثل رنگ، اندازه، موقعیت، نوع فونت و غیره را برای عناصر HTML مشخص کنیم باید از CSS بهره بگیریم.

CSS یک زبان نشانه‌گذاری است که HTML را تکمیل می‌کند و یکی از موارد پایه در طراحی وب است. با CSS می‌توانیم صفحات وب خود را طوری سفارشی کنیم تا ظاهری زیبا و مناسب برای مطالعه را داشته باشند. همچنین CSS در طراحی صفحاتی که در دستگاه‌های مختلف با ویژگی‌های مختلفی مثل اندازه صفحه نمایش متفاوت به‌خوبی نمایش داده شوند بسیار مهم است.

در این کتاب که جلد دوم از مجموعه دوجلدی خودآموز مبانی CSS برای نابینایان است شما با مهم‌ترین مفاهیم CSS آشنا می‌شوید. برای استفاده از این کتاب داشتن دانش کافی در مورد زبان نشانه‌گذاری HTML ضروری است.

ساختار کتاب

 • در فصل چهاردهم که به فونت اختصاص دارد با مفهوم فونت و فونت امن برای وب، بهترین فونت‌های فارسی و انگلیسی برای وب، نحوه تعیین فونت برای متن، روش تعیین سبک و وزن فونت و چگونگی نمایش همه حروف به‌صورت حروف بزرگ آشنا می‌شویم.
 • در فصل پانزدهم مبحث فونت را ادامه داده‌ایم. در این فصل اول نحوه تعیین اندازه فونت را می‌آموزیم و سپس استفاده از فونت‌های گوگل، افزودن جلوه به فونت‌های گوگل، کوتاه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به فونت، انواع قالب‌های فونت و استفاده از فونت‌هایی که برای وب امن نیستند را بررسی می‌کنیم.
 • فصل شانزدهم به لیست اختصاص دارد. در این فصل به چگونگی تعیین نوع علامت برای لیست‌های غیرترتیبی، تعیین نوع علامت برای لیست‌های ترتیبی، مشخص‌کردن موقعیت علامت در گزینه‌های لیست، استفاده از تصویر به‌عنوان علامت گزینه‌های لیست و کوتاه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به لیست می‌پردازیم.
 • در فصل هفدهم که به جدول مربوط است، با روش تعیین کادر برای جدول، تعیین اندازه جدول، مشخص‌کردن ترازبندی افقی و عمودی در جدول و ایجاد یک جدول واکنشگرا آشنا می‌شویم.
 • در فصل هجدهم که به طرح کلی اختصاص یافته، نحوه تعیین حالت نمایش و مخفی‌کردن عناصر، مشخص‌کردن حالت تعیین موقعیت عناصر، ترتیب قرارگیری عناصر روی هم، تعیین نوع شناوربودن عناصر و مشخص‌کردن موقعیت عناصر کنار عنصر شناور را می‌آموزیم.
 • در فصل نوزدهم که گرادیان نام دارد، به نحوه ایجاد، تعیین شفافیت و تکرار گرادیان خطیک؛ ایجاد، سفارشی‌کردن و تکرار گرادیان شعاعی و ایجاد و تکرار گرادیان مخروطی می‌پردازیم.
 • در فصل بیستم با جعبه‌های انعطاف‌پذیر آشنا می‌شویم. در این فصل نحوه استفاده از روش flexbox، تعیین جهت چینش عناصر، مشخص‌کردن حالت wrap، تعیین ترازبندی عناصر روی محور اصلی و تعیین ترازبندی عناصر روی محور عمود بر محور اصلی را یاد می‌گیریم.
 • در فصل بیست و یکم موضوع جعبه‌های انعطاف‌پذیر را دنبال می‌کنیم. در این فصل با مشخص‌کردن ترازبندی خطوط در عنصر ظرف، تعیین ترتیب آیتم‌ها، مشخص‌کردن نحوه افزایش و کاهش اندازه آیتم‌ها، تعیین اندازه اولیه آیتم‌ها، کوتاه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به flexbox و ترازبندی یک آیتم خاص آشنا می‌شویم.
 • در فصل بیست و دوم به ستون‌بندی متن می‌پردازیم. در این فصل یاد می‌گیریم که چطور متن یک عنصر را به چند ستون تقسیم کنیم، مقدار فاصله بین ستون‌ها را مشخص کنیم، بین ستون‌ها یک خط درج کنیم، ضخامت و رنگ خط بین ستون‌ها را به‌صورت جداگانه یا به‌شکل کوتاه‌نویسی مشخص کنیم و پوشش ستون‌ها را تعیین کنیم.
 • در فصل بیست و سوم کار با متغیرها را یاد می‌گیریم. در این فصل ابتدا با متغیر آشنا می‌شویم. سپس به چگونگی ایجاد یک متغیر محلی، ایجاد یک متغیر سراسری و جایگزینی یک متغیر می‌پردازیم.
 • فصل بیست و چهارم به موارد متفرقه اختصاص داده شده است. در این فصل مواردی شامل آشنایی با اولویت قواعد در CSS، دادن اولویت به یک دستور، آشنایی با واحدهای اندازه‌گیری در CSS، مشخص‌کردن سبک‌های متفاوت CSS برای دستگاه‌های مختلف با media query، کار با توابع ریاضی در CSS و کار با مرجع CSS را بررسی می‌کنیم.
 • نهایتاً در ضمیمه ۱ لیست جلوه‌های موجود برای فونت‌های گوگل را مشاهده می‌کنیم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات انگلیسی به کار رفته در کتاب، همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به کار گرفته شده در این کتاب Windows 10 Pro نسخه ۶۴ بیتی می‌باشد.
 • ویرایشگر به‌کار رفته در این کتاب برنامه Notepad می‌باشد.
 • پرونده نمونه هر قسمت دارای بخش عملی در پوشه Examples کتاب قرار دارد.
 • بهتر است در هر قسمت، پس از تمرین و تسلط نسبی به قسمت بعدی بروید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوینده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان JAWS نسخه ۲۰۲۲ به همراه موتور صوتی پارس‌آوا نسخه ۳ است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رایانه و تلفن همراه کار می‌کنیم؛ عملا توسط صدای آن‌هاست که می‌بینید.
 • نسخه متنی این کتاب نیز در قالب‌های docx، html و pdf ارائه شده که می‌توانید آن را در پوشه کتاب بیابید. می‌توانید برای خواندن نسخه docx از برنامه Microsoft Word، نسخه html از یک مرورگر مثل Chrome یا Firefox و برای مطالعه نسخه pdf از برنامه Adobe Reader استفاده کنید.

قدردانی

در این جا فرصت را غنیمت شمرده و از حمایت خانه‌ی ریاضیات اصفهان، به ویژه آقای دکتر علی رجالی، و از شما که با نظرات خود موجب ارتقای این کار و کارهای بعدی می‌شوید قدردانی می‌کنیم.

نصرالله رضائی

فهرست كتاب خودآموز مبانی CSS برای نابینایان جلد دوم

مقدمه

فصل 14. فونت (قسمت اول)

14-1. مقدمه

14-2. فونت امن برای وب چیست؟

14-3. بهترین فونت‌های انگلیسی برای وب

14-4. بهترین فونت‌های فارسی برای وب

14-5. تعیین فونت برای متن

14-6. تعیین سبک فونت

14-7. مشخص‌کردن وزن فونت

14-8. نمایش همه حروف به‌صورت حروف بزرگ

فصل 15. فونت (قسمت دوم)

15-1. تعیین اندازه فونت

15-2. فونت‌های گوگل

15-2-1. معرفی فونت‌های گوگل

15-2-2. استفاده از فونت‌های گوگل

15-2-3. افزودن جلوه به فونت‌های گوگل

15-3. کوتاه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به فونت

15-4. فونت‌هایی که برای وب امن نیستند

15-4-1. انواع قالب‌های فونت

15-4-2. استفاده از فونت‌هایی که برای وب امن نیستند

فصل 16. لیست

16-1. نوع علامت برای گزینه‌های لیست

16-1-1. تعیین نوع علامت برای لیست‌های غیرترتیبی

16-1-2. تعیین نوع علامت برای لیست‌های ترتیبی

16-2. مشخص‌کردن موقعیت علامت در گزینه‌های لیست

16-3. استفاده از تصویر به‌عنوان علامت گزینه‌های لیست

16-4. کوتاه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به لیست

فصل 17. جدول

17-1. تعیین کادر برای جدول

17-2. تعیین اندازه جدول

17-3. مشخص‌کردن ترازبندی افقی و عمودی در جدول

17-4. ایجاد یک جدول واکنشگرا

فصل 18. طرح کلی

18-1. تعیین حالت نمایش و مخفی‌کردن عناصر

18-2. مشخص‌کردن حالت تعیین موقعیت عناصر

18-2-1. مقدمه

18-2-2. حالت ایستا

18-2-3. حالت نسبی

18-2-4. حالت ثابت

18-2-5. حالت مطلق

18-2-6. حالت چسبان

18-3. ترتیب قرارگیری عناصر روی هم

18-4. تعیین نوع شناوربودن عناصر

18-5. مشخص‌کردن موقعیت عناصر کنار عنصر شناور

فصل 19. گرادیان

19-1. ایجاد گرادیان خطی

19-1-1. گرادیان خطی

19-1-2. گرادیان خطی با چند رنگ و تعیین زاویه تغیر

19-1-3. گرادیان خطی با تعیین شفافیت

19-1-4. تکرار یک گرادیان خطی

19-2. ایجاد گرادیان شعاعی

19-2-1. گرادیان شعاعی

19-2-2. تعیین شکل، اندازه و موقعیت گرادیان شعاعی

19-2-3. تکرار گرادیان شعاعی

19-3. گرادیان مخروطی

19-3-1. گرادیان مخروطی

19-3-2. تکرار گرادیان مخروطی

فصل 20. جعبه‌های انعطاف‌پذیر (قسمت اول)

20-1. معرفی flexbox

20-2. استفاده از روش flexbox

20-3. تعیین جهت چینش عناصر

20-4. مشخص‌کردن حالت wrap

20-5. تعیین ترازبندی عناصر روی محور اصلی

20-6. تعیین ترازبندی عناصر روی محور عمود بر محور اصلی

فصل 21. جعبه‌های انعطاف‌پذیر (قسمت دوم)

21-1. مشخص‌کردن ترازبندی خطوط در عنصر ظرف

21-2. تعیین ترتیب آیتم‌ها

21-3. مشخص‌کردن نحوه افزایش و کاهش اندازه آیتم‌ها

21-4. تعیین اندازه اولیه آیتم‌ها

21-5. کوتاه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به flexbox

21-6. ترازبندی یک آیتم خاص

فصل 22. ستون‌بندی متن

22-1. تقسیم متن یک عنصر به چند ستون

22-2. تعیین مقدار فاصله بین ستون‌ها

22-3. درج خط بین ستون‌ها

22-4. تعیین ضخامت خط بین ستون‌ها

22-5. مشخص کردن رنگ خط بین ستون‌ها

22-6. کوتاه‌نویسی ویژگی‌های مربوط به خط بین ستون‌ها

22-7. مشخص‌کردن پوشش ستون‌ها

فصل 23. کار با متغیرها

23-1. متغیر چیست؟

23-2. ایجاد یک متغیر محلی

23-3. ایجاد یک متغیر سراسری

23-4. جایگزینی یک متغیر

فصل 24. موارد متفرقه

24-1. آشنایی با اولویت قواعد در CSS

24-2. دادن اولویت به یک دستور

24-3. آشنایی با واحدهای اندازه‌گیری در CSS

24-4. مشخص‌کردن سبک‌های متفاوت CSS برای دستگاه‌های مختلف با media query

24-4-1. معرفی media query

24-4-2. استفاده از media query در یک پرونده

24-4-3. انتخاب پرونده CSS مناسب برای دستگاه با media query

24-5. کار با توابع ریاضی در CSS

24-5-1. تابع calc

24-5-2. توابع min و max

24-6. کار با مرجع CSS

ضمیمه ۱: لیست جلوه‌های موجود برای فونت‌های گوگل

واژه‌نامه

تماس با ما

محصولات دیگر

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اخبار, اطلاع رسانی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to انتشار کتاب خودآموز مبانی CSS برای نابینایان جلد دوم

 1. 1

  سلام ضمن تشکر مثل همیشه از مطالب و آموزشهای ارزشمند شما:
  مقدمه آموزشتون خیلی خوب بود من فکر میکردم css اصلا کاربرد خاصی نداره و html کافیه.
  در مقدمه بیان کردین که اندازه نوشته ها و فونتها در css تعیین میشه و باعث میشه نوشتار وب در صفحه نمایشهای مختلف و برای سیستمهای مختلف مطالعه کردن درش مناسب باشه.
  میخواستم بدونم فقط مبحث فونت این کاربرد رو داره یا بقیه مطالب css هم برای مناسبسازی متون برای مطالعه کاربردی هستن؟

دیدگاهتان را بنویسید