آموزش بازی ورق به نابینایان: حکم 3 نفره

اسم بازی: حکم 3 نفره
اصالت: اروپا
تعداد بازیکن: 3نفر
استاندارد: 51 کارت
هدف از بازی: بردن هفت ست (راند) بازی زودتر از حریف.
توزیع کارت: Dealer
– در بازی سه و چهار نفره به هر نفر اول پنج کارت بدهید و بعد از مشخص شدن حکم به هر نفر چهارتا کارت بدهید.

شروع بازی:
– برای شروع بازی باید یک نفر حاکم بشود, برای تعین حاکم به این صورت عمل میکنیم برای هر نفر برگ میکشیم اولین نفری که تک بهش افتاد حاکم میشه یا به تعداد بازیکن ها ,کارت روی عرشه میزاریم و هر نفر یکی میکشه که بالا ترین کارت از نظر عددی حاکم میشود.
– بازی توسط حاکم و کارتی که او میندازه شروع میشود.
– بازی در جهت عکس عقربه‌های ساعت می‌باشد یعنی دست راست است.

آموزش:
اول حاکم مشخص میشود بعد نفر دست چپی حاکم, Dealer میشه اول به حاکم پنج تا کارت میده و بعد به نفر بعدی پنج تا و در آخر هم به خودش پنج تا کارت میده و منتظر میشه حاکم حکم کنه بعد که حکم کرد دوباره با همان ترتیب به هر نفرات چهارتا چهارتا کارت میده الی آخر.
– روش دست گرفتن طبق آموزش دو نفره است.
کار Dealer که تمام شد چون تعداد کارت ها 52 عدد میباشد و بازی سه نفره است به هر بازیکن 17 تا کارت میرسه (اصولا! در انواع بازی حکم هر بازیکن 13 کارت داره!) و یک کارت اضافه میاد برای اینکه این کارت اضافی نباشه قبل از بازی یک کارت بی ارزش مثلا 2لو هر خال که بود را از کارت های بازی جدا میکنیم (توافقی).
مثلا مجتبی و رسول و علی بازی میکنند. حاکم مجتبی, رسول دست راست مجتبی و علی دست چپش ( نشستن باید طوری باشد تا هر فرد دست طرف مقابل رو نبینه )
اینجا بعد از مجتبی رسول باید بازی کنه و بعد علی و به همین ترتیب بازی ادامه پیدا میکنه هرکی که دست جمع کرد نوبتشه که بازی کنه و نفر بعدیش باید (دست راستیش) کارت بندازه .

قوانین بازی:
– در بازی 3نفره هر دست شامل 3 کارت است و برای بردن راند باید هفت دست بگیرید.
– در بازی دو و سه نفره بازیکنی که ببرد حاکم راند بعدی میشود.
– در بازی سه نفره اگر در آخر بازی دوتا از بازیکنان شش دست بگیرند و بازیکن سومی پنج دست در این حالت (طبق قوانین بازی) بازیکن سومی برنده راند میشود.

پایان بازی:
– بازی همینطور ادامه پیدا میکنه تا بازیکنی به هفت ست (راند) برسه و بازی رو ببره .

چند نکته:
– بازیکنی که یک دست را میبره باید بازی را ادامه بده به این معنا که اگر بازیکنی دستی جمع کرد حالا نوبتشه که هر چی خواست بازی کنه .
– بازی حکم تا هفت ست (راند) است و هر بازیکنی که زودتر از حریف به هفت راند برسه برنده است.
– در بازی حکم, معمولا اولین حاکم توسط آس مشخص میشود(توافقی) اما در ادامه بازی , بازیکنی حاکمه که برنده راند باشد.

اصطلاحات:
عرشه = زمین
Dealer = کارت پخش کن
بر=مخلوط کردن کارت‌ها

درباره رسول رضایی

به نام ایزد یکتا. من متولد 61 هستم. کم کم در سن 14 سالگی با مشکل بینایی روبرو شدم و یک سال نیز جهت آموزش خط بریل در مدرسه ابابصیر تحصیل کردم. در سن 16 سالگی دیگر قادر به تحصیل با خط معمولی نبوده و به خط بریل رو آوردم و از علوم تجربی به علوم انسانی تغییر رشته دادم. در سال 85 نیز از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد اصفهان در رشته ی زبان و ادبیات فارسی مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم. از سال 86 در کتابخانه عمومی نابینایان اصفهان مشغول به کار هستم و در خدمت تمامی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی. علاقه شخصی خودم به کتاب های تاریخ معاصر، علمی و به خصوص ادبیات داستانی اروپای غربی و آمریکایی هستش و باز خصوصا ادبیات داستانی گمانه زن یا همان فانتزی. تفریحاتم موسیقی، گردش با دوستان یا خانواده، مسافرت و مهمتر از همه کتاب.
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, بازی, کودکان و نونهالان ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3 Responses to آموزش بازی ورق به نابینایان: حکم 3 نفره

  1. 1
    مهسا says:

    سلام
    توضیحتون خیلی خوب بود اما کلمه دیلر رو که میارید جملات بهم میریزه توی صفحه و خیلی مشخص نیست که چی توضیح دادین. لطفا بجای فرم انگلیسی کلمه کارت پخش کن، به فارسی بنویسید دیلر تا شکل جمله بهم نریزه

  2. 2
  3. 3

دیدگاهتان را بنویسید