آموزش کامپیوتر به نابینایان: حفاظت از پوشه های محرمانه

با درود به دوستان عزیز و لزیز خودم. با اون ز که نبود. بود؟ میبخشید. امروز با ترجمه و تدوین آموزش یک نرم افزار بسیار بسیار مفید در خدمت شما هستم. برنامه ای که همه نیاز دارید و کسی نیست که بگه این برنامه به درد من نمیخوره. اتفاقا انگاری که این یکی مخصوص ما نابینا ها طراحی شده. غیر از راهنمای متنی فارسی ای که من واستون آماده کردم, همچنین میتونید آموزش صوتی و مختصری از برنامه با صدای شخص شخیص بنده را که برای نابینایان و کم بینایان عزیز آماده شده, به همراه خود نرم افزار در آخر همین مطلب دریافت کنید.

فولدر لاک چیست؟

این برنامه نرم افزاری قدرتمند برای حفظ امنیت پرونده هاست که به کاربر اجازه می دهد در یک چشم بر هم زدن, پرونده ها و پوشه های مورد نظر خود را مخفی, قفل, رمز گزاری و محافظت نماید. زمانی که چند پوشه را با گذر واژه رمز گزاری می کنید, خواندن, نسخه برداری, اصلاح و حذف محتوای این پوشه ها غیر ممکن می شود. تا زمانی که گذر واژه صحیح را وارد نکنید, به پوشه های قفل شده دسترسی نخواهید داشت.

این نرم افزار امنیتی و بسیار قوی, از قابلیت های پیشرفته ای همچون سطح امنیت برخوردار است که به کاربر اجازه میدهد میزان و شدت امنیت پوشه را تعیین کند. از امکانات دیگر این نرم افزار میتوان به تعیین سطح امنیت, نمایش نشانه مخصوص به پوشه های قفل شده, نمایش راهنمای یادآوری گذر واژه, تغییر شکلک مربوط به هر پوشه و سامانه غربال گری پرونده ها اشاره نمود.

تفاوت عمده این برنامه با نرم افزار های مشابه را میتوان در هفت نکته مهم و کلیدی خلاصه کرد:

 1. پوشه ها حتی در محیط داس, سیف مود و سیستم عامل های دیگر نیز به صورت محافظت شده باقی می مانند.
 2. با انتخاب یک پوشه, تمام پرونده ها و پوشه های درون آن نیز محافظت می شوند.
 3. با این برنامه, حتی امکان حفاظت از پوشه های موجود در حافظه های جدا شدنی مانند کارت های حافظه و هارد های بیرونی وجود دارد.
 4. هیچ گونه محدودیتی در تعداد یا نوع پرونده ها و پوشه هایی که محافظت میکنید وجود ندارد.
 5. این برنامه از ویندوز اکسپلورر و راست کیلیک برای محافظت یا باز کردن  پوشه ها پشتیبانی میکند.
 6. با کشیدن پوشه به پنجره برنامه, محافظت بطور خودکار انجام میپذیرد.
 7. پشتیبانی از تمام سیستم عامل های خانواده ویندوز و قالب فایل سیستم های موجود در برنامه تعبیه شده است.

چگونه یک پوشه را محافظت کنیم؟

برای محافظت پوشه ها توسط این نرم افزار, چهار روش در اختیار داریم:

 1. با کپی کردن یک نسخه از برنامه در پوشه مورد نظر, آن پوشه محافظت میشود.
 2. با باز کردن برنامه و انتخاب گزینه protect another امکان محافظت از پوشه مورد نظر فراهم می شود.
 3. با کشیدن پوشه به پنجره نرم افزار, پوشه محافظت می شود.
 4. با راست کیلیک بر روی پوشه, امکان محافظت از آن فراهم می گردد.

سوالات متداول:

 1. سوال: رمزم را فراموش کردم, حالا چطور میتوانم به پوشه های حفاظت شده ام دسترسی داشته باشم؟ جواب: مرکز بازیابی شرکت, برای افرادی که نرم افزار را خریداری کرده باشند, امکان بازیابی گذر واژه را فراهم می کند ولی تنها پوشه هایی که با سطح امنیت نرمال حفاظت شده باشند قابل برگشت هستند و حتی ما هم نمیتوانیم پوشه هایی که شما  ساختارشان را به هم ریخته اید یا رمز گزاریشان کردید را بازیابی کنیم.
 2. سوال: فایل lockdir.exe که در پوشه حفاظت شده من بود حذف شده است حالا چه کار کنم؟ جواب: مشکلی نیست. کافیست فایل lockdir.exe را درون همان پوشه کپی و سپس اجرا کنید تا بتوانید پوشه را باز نمایید.
 3. سوال: آیا امکان مشاهده مشخصات پوشه: حجم و تعداد پرونده ها و پوشه های حفاظت شده هست؟ جواب: به هیچ وجه. موارد حفاظت شده کاملا قفل شده اند و غیر قابل پاک شدن, منتقل شدن و کاملا غیر قابل دسترس هستند.
 4. سوال: این برنامه بیشتر به درد چه کسانی میخورد؟ جواب: همه میتوانند از برنامه محافظ پوشه بهره ببرند. هر کس از یک فرد عادی تا هیئت مدیره یک شرکت تجاری. همه میخواهند مطمئن باشند که اطلاعات محرمانه آن ها واقعا محرمانه بماند. برنامه ما ضامن این اطمینان است.
 5. سوال: آیا میتوانم از هر حافظه ای که خواستم پوشه هایش را مخفی, قفل و رمز گزاری کنم؟ جواب: مهم نیست اطلاعات شما در چه نوع حافظه ای باشد. کافیست امکان خواندن و نوشتن بر روی حافظه فراهم باشد. از دیسکت فلاپی و هارد گرفته تا فلش ها و کارت های حافظه فایر وایر.
 6. سوال: آیا می توانم عکس ها و برنامه ها را نیز حفاظت کنم؟ جواب: بله. هر نوع پرونده ای قابل حفاظت شدن است. هیچگونه تفاوتی بین یک نوع پرونده با نوع دیگر نیست چرا که خواندن و نوشتن داده ها به صورت دو دویی انجام می پذیرد: یک پرونده رمز گزاری شده ممکن است شامل چند نوع مختلف از پرونده ها با قالب های متفاوت باشد.
 7. سوال: چه محدودیت هایی در استفاده و پیاده سازی نرم افزار folder lock وجود دارد؟ جواب: برنامه فولدر لاک هیچ گونه محدودیتی نسبت به تعداد یا حجم پرونده ها و پوشه هایی که قصد حفاظتشان را دارید ندارد.
 8. سوال: آیا طرز رمز گزاری امن است؟ برنامه چگونه فایل ها را محافظت می کند؟ جواب: با برنامه folder lock  پرونده های محرمانه در سطح بالایی ایمن میشوند. این برنامه از یک روش رمز گزاری با نام 256-bit Blowfish استفاده می کند که روشی ایمن جهت محافظت از پرونده های حساس است.
 9. سوال: آیا قفل کردن روش ایمنی به حساب میآید؟ برنامه folder protector هنگام قفل کردن پرونده ها دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ جواب: برنامه ما از سه روش حفاظت در هسته سیستم عامل, حفاظت در ویندوز اکسپلورر و حفاظت در حالت داس بهره می برد. در هر حال, روش قفل کردن از روش رمز گزاری در سطح امنیتی پایین تری قرار دارد.
 10. سوال: آیا برنامه محافظت از پوشه ها با فایل سیستم هایی مانند FAT16, FAT32, NTFS و EFS کار می کند؟ جواب: بله.
 11. سوال: آیا برنامه فولدر لاک با تمام ویندوز ها سازگار است؟ جواب: بله.
 12. سوال: اگر نرم افزار را خریداری کنم چه چیزی به من می رسد؟ چه نفعی برای من دارد؟ جواب: منافع کسانی که نرم افزار را خریداری کنند به قرار زیر است: پنجره درخواست مکرر نرم افزار برای ثبت نام حذف می شود, محدودیت های نرم افزار برداشته می شود, بهره مندی از نسخه های جدید تر و به روز رسانی های برنامه به صورت مادام العمر رایگان خواهد ماند, اولویت در پشتیبانی از شما به صورت مادام العمر خواهد بود, از درخواست های شما جهت افزودن امکانات جدید استقبال می شود.
 13. سوال: من از نسخه آزمایشی استفاده می کنم, آیا به سوال های من نیز پاسخی می دهید؟ جواب: بله. پشتیبانی از مشتریان برای همه رایگان است. هر گونه مشکلی داشتید با ما تماس بگیرید.
 14. سوال: آیا نسخه ترجمه شده نرم افزار شما به زبان های غیر از انگلیسی موجود است؟ جواب: در صورتی که میخواهید و میتوانید برنامه را به زبان خود ترجمه کنید به ما اطلاع دهید.

تنظیمات:

تنظیمات پیشرفته:

کاربران اختیارات گوناگونی دارند. از جمله: امکان تعیین میزان و شدت امنیت و مشخص کردن یادآور گذر واژه. برای دسترسی به این بخش از منوی اصلی نرم افزار, گزینه settings را انتخاب کنید.

موارد قابل تنظیم عبارتند از:

 1. Security Level سطح امنیت:Normalامنیت در سطح عادی,Hign امنیت در سطح بالا,Highest امنیت در سطح بسیار بالا.
 2. Show Protected Signs نمایش نشان مخصوص به پوشه های حفاظت شده: با انتخاب این مورد میتوانید شکلک کنار پوشه را عوض کنید.
 3. Set a password hint ثبت راهنمای یادآور گذر واژه: با انتخاب این گزینه, یک عبارت به عنوان یادآور ثبت میکنید. عبارتی که به نوعی با گذر واژه شما در ارتباط باشد تا هنگام ضرورت برای یادآوری گذر واژه, از آن استفاده کنید.
 4. Change icon of the protected folder تغییر شکلک پوشه حفاظت شده: در این بخش شکلک های زیادی برای شما آماده شده است.
 5. File Filter غربال گر پرونده: چنانچه بخواهید پرونده هایی که حروف یا نویسه های خاصی در آن ها به کار رفته شامل حفاظت برنامه نشوند از این کادر استفاده کنید. فرض کنید دوست ندارید هنگام اجرای فرایند حفاظت, پرونده های صوتی از نوع MP3 حفاظت شوند. کافیست عبارت .mp3 را در این کادر بنویسید.

چگونه یک پوشه را از حالت حفاظت شده خارج کنیم؟

برای این کار سه روش پیش رو داریم:

 1. Virtual Disk محیط مجازی: در این روش, پوشه با تمام پرونده ها و پوشه هایی که در خود دارد, به صورت عادی در یک درایو مجازی نمایش داده می شود. این روش از روش های دیگر بسیار سریع تر عمل میکند.
 2. Customize حالت سفارشی: در این روش, پس از باز شدن پوشه, پنجره ای برای حفاظت مجدد به نمایش در میآید.
 3. Complete کامل: پوشه به صورت دائمی از حالت حفاظت شده خارج میشود و جهت حفاظت مجدد, باید گذر واژه خود را وارد کنید.

ترجمه و تدوین: مجتبی خادمی ور نام خواستی.

دریافت آموزش صوتی نرم افزار فولدر لاک مخصوص نابینایان از این بخش امکان پذیر است.

درباره مجتبی خادمی

مجتبی خادمی. متولد 7 بهمن 66. دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه اصفهان. ارزیاب مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب. مؤسس و گرداننده اسبق محله نابینایان. مدرس علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی. طراح وب. برنامه نویس. مجری برنامه های رادیویی. آشنا به راه اندازی و استفاده از چاپگر های خط بینایی و بریل. دوره پیش دبستانی را در مدرسه کمتوانان ذهنی بصیرت زرین شهر گذراندم. دوره های دبستان و راهنمایی را در مجتمع آموزشی ابابصیر اصفهان. پایه اول دبیرستان را در دبیرستان غیر انتفاعی محمد باقر زرین شهر. پایه های دوم و سوم هنرستان را در رشته کامپیوتر در هنرستان ملا صدرا. مقطع کاردانی کامپیوتر را در دانشگاه های آزاد مبارکه و دولتی شهرکرد. و مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه اصفهان گذراندم. همزمان، در انجمن موج نور نابینایان، به عنوان مسئول تولید محتوا، مؤلف کتب صوتی ویژه نابینایان، صدابردار، مسئول کنترل کیفی مواد آموزشی، پاسخگو به پرسش های کامپیوتری نابینایان، طراح سامانه تلفن گویا، مدرس کلاس های آموزش رایانه و مسیر یابی ویژه نابینایان، مدرس دوره های تربیت مربی آموزش رایانه به نابینایان، و تحلیلگر نیاز های آموزشی نابینایان در خانه ریاضیات مشغول به خدمت شدم. در ادامه، به عنوان اپراتور در مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب مشغول بودم و اکنون در مقام ارزیاب در تیم پایش عملکرد در گروه صنعتی انتخاب خدمت می کنم. از دوران کودکی، مخارج زندگی و تحصیل را شخصا به عهده گرفتم و به سختی فراهم کردم. در دوران دبیرستان، اولین رساله ی گویا در ایران از آیتالله مکارم شیرازی را به کمک خواهرم و روحانی محل، تهیه کردم و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع کردم. در همان دوران، اولین مجموعه ی آموزشی بازی های کامپیوتری ویژه نابینایان را تولید و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع نمودم. در دوران نوجوانی، اولین بازی رایانه ای ویژه نابینایان به زبان فارسی با نام دو در جنگل را طراحی کردم و توسعه دادم. به ترجمه و دوبله ی بازی های رایانه ای محبوب نابینایان از جمله تخت گاز و شو‌دان جهت استفاده ی نابینایان این مرز و بوم مبادرت ورزیده ام. اولین کتابچه ی راهنمای آموزش رایانه به کودکان نابینا را طراحی کردم و توسعه دادم. در دوران دانشجویی، اولین، پر بازدید ترین و پر محتواترین سایت ویژه نابینایان ایران با نام گوشکن را تأسیس کردم. همواره در سایت گوش‌کن، سه شعار آموزش، استقلال و تفریح نابینایان را دنبال کرده و در جهت سوق دادن نابینایان به سمت این سه هدف، اقدام به ضبط آموزش های مختلف، تولید و ترجمه ی مقالات مرتبط و تشویق دیگران به انجام نظیر این کار ها نموده ام. تهیه کننده و مجری یکی از پر شنونده ترین برنامه های اولین رادیوی اینترنتی نابینایان ایران (که چند سال پیش تعطیل شده است)، بودم. همیشه از مصاحبه های آگاهی بخش با رسانه ها از جمله برنامه به روز شبکه سوم سیما به عنوان یکی از کارشناسان فاوا و نابینایان استقبال کرده ام. به دلیل تجربه ی تدریس موفق به دانش آموزان، همواره با استقبال والدین کودکان و نوجوانان جهت تدریس روبرو بوده ام. از تألیفاتم می توانم به کتاب آموزش نرم افزار آماری SPSS به اتفاق استاد ندا همتپور اشاره کنم. یکی از مهمترین نرم افزار های مسیریابی نابینایان را با نام نزدیک یاب به همراه دفترچه راهنمای استفاده، جهت کمک به استقلال نابینایان در رفت و آمد، ترجمه کردم و به رایگان در سطح بین المللی برای تمام فارسی زبانان منتشر نمودم. در حال حاضر، رویای امکان سفر به استان های محروم جهت همسان سازی سطح آموزشی و پرورشی کودکان محروم با کودکان کلان شهر ها را در ذهن می پرورانم. اطلاعات تماس: شماره موبایل شخصی: 09139342943 آدرس ایمیل شخصی: gooshkon2020@gmail.com شناسه اسکایپ: mojtaba1007 شناسه تلگرام: @luckymojy آدرس شناسه تلگرام: https://t.me/luckymojy شماره واتساپ: 09139342943 آدرس وبلاگ شخصی: https://gooshkon.wordpress.com
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, صوتی, کودکان و نونهالان, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

One Response to آموزش کامپیوتر به نابینایان: حفاظت از پوشه های محرمانه

 1. 1
  حمید says:

  سلام
  تشکر از زحماتتون
  یه فولدر با حجم بالا تو درایو داشتم که با فولدر لاک بسته بودمش
  ولی یکی پاکش کرده درحالی که فضای درایو تغییری نکرده
  چجوری میتونم برش گردونم؟؟؟؟
  مرسی

دیدگاهتان را بنویسید