دسته‌ها
اخبار صحبت های خودمونی مقاله ها

من در این شش ماهه در موج نور برای نابینایان چه کار کردم؟!

سلام دوستان. بله. قریب به 540 ساعت در انجمن علمی فرهنگی موج نور اصفهان چه کار کرده ام. دقیقا برای نابینایان چه کار مفیدی انجام داده ام. از اول تیرماه 92 تا اول دیماه 92 دقیقا چه اتفاق جدیدی با حضور من افتاده است یا اصلا بهتر است بگوییم آیا در این شش ماهی که گذشت، در انجمن موج نور، هیچ اتفاق خاصی که برای امروز یا فردای بچه های نابینا مفید باشد افتاده است یا خیر. اصولا پول، کالای خوبیست و انگیزه ای برای اینکه بشر کار کند و آنچه میخواهد را به دست بیاورد ولی کار کردن در انجمن نابینایان، یک انگیزه ی قویتر از پول و مادیات میخواهد. وقتی آقای رضایی که چند سالیست بازنشسته شده را میدیدم که با تمام مشکلاتش صبح زود میآید و دیروقت میرود، فهمیدم که یک انگیزه ی غیر مادی نیز این وسط نقش ایفا میکند. خود من اگر بخواهم برای پول در چنین انجمنی کار کنم، زود میبازم. زود روتین و روزمره میشوم. زود جا میزنم و زود از کارم میدزدم تا پول بیشتر نسیبم بشود. وقتی از طرف انجمن موج نور، از من دعوت به همکاری شد، با خودم عهد بستم اگر در یکی دو ماه اول احساس کردم تغییر خاصی به وجود نیاورده ام، چنانچه فهمیدم حضورم فایده ی خاصی ندارد، مرد و مردانه، پیش از اینکه افسرده بشوم یا پولی بشوم یا روزمره بشوم، کنار بکشم. جایم را بدهم به کسانی که شاید بهتر و بیشتر از من تاثیر گزار باشند. در این چند ماهی که در موج نور اصفهان بوده ام، هنوز به این نتیجه نرسیده ام که مفید نیستم.

اواخر خردادی که گذشت، آقایان نصرالله رضایی، مهندس شفیعی، جواد ایزدی، اسماعیل رفاهی و محمدرضا قنبری، تیم فنی انجمن موج نور را تشکیل میدادند. در تیرماه، اسم من به تیم فنی انجمن موج نور، اضافه شد. “مجتبی خادمی”. اولین کاری که در اولویت گذاشتم، ساماندهی به پروژه ای ارزنده بود که توسط موج نور تحت نظارت محمدرضای عزیز، به پیش میرفت. پروژه ای که خالی از شعار و پر از عمل بود. پروژه ی مناسب سازی برنامه ی ویژه ی اپراتور های دفاتر آژانس های تاکسی و پیک موتوری برای نابینایان. بهره برداری از این پروژه به این معنی میبود که نابینایان نیز میتوانستند مانند افراد بینا، در دفاتر پیک موتوری و تاکسی تلفنی و وانت تلفنی، به عنوان اپراتور مشغول به کار شوند و کسب درآمد کنند. بچه ها، این یعنی نابینایان پول در بیاورند: پووووول. این یعنی نابینایانی که به هر دلیل نتوانسته اند تا به حال، شغلی دست و پا کنند، بروند سر کار و خانوادهشان، اطرافیانشان و خودشان به خودشان افتخار کنند. یعنی استقلال. بله، بله، درست است. نابینایان از قدیم بطور سنتی اپراتور بوده اند و باید به فکر شغلهای دیگر نیز باشیم ولی با کامپیوتری شدن زیرساختها، باید ما هم به فکر باشیم که همین شغل قدیمی و سنتی که بچه های نابینا داشتند از دست نرود. در نهایت در نتیجه ی قراردادی که انجمن موج نور با آقای کاظمی منعقد کرد، برنامه تا حدودی مناسب سازی شد و من دو جلسه کلاس آموزشی برگزار کردم و عیبهایی را که از زیر دست من در رفته بودند، با کمک شرکت کنندگان، مشخص کردیم. خبر خوش اینکه: مفتخرم به اطلاع شما عزیزان گوش کنی و گوش نکنی برسانم: نهایتا دیروز، با پیگیری هایی که توسط آقای نصرالله رضایی، دکتر رجالی و دیگران در انجمن موج نور انجام شد، با مساعدت خانه ی ریاضیات اصفهان، با مشارکت و همکاری آقای کاظمی برنامه نویس پروژه، با تلاشهای محمدرضا قنبری در سال قبل و با تلاش هایی از طرف این جانب، وضعیت کاربری برنامه ی اپراتوری پیک موتوری، تاکسی تلفنی و وانت تلفنی که هم اکنون در بیش از دویست دفتر در اصفهان به کار گرفته شده است، برای نابینایان به نقطه ای رسیده که بچه های نابینا میتوانند با استفاده از آن در دفاتر مذکور، مشغول به کار بشوند. هر کدام از شما که راهتان به خانه ی ریاضیات نزدیک است، دوشنبه، نهم دیماه 92 خورشیدی، ساعت 14 بعد از ظهر، یعنی همان دو ربع کم، در خانه ی ریاضیات اصفهان، واقع در خیابان سعادتآباد روبروی مقبره ی بانو امین، منتظر شما هستم تا باهم کارکرد برنامه را از نزدیک امتحان کنیم و بازخوردهای احتمالی شما را بشنویم. من این برنامه پیک موتوری ویژه نابینایان را روی رایانه های متعدد نصب کرده ام تا خودتان عملا بتوانید با آن سر و کله بزنید.

خوب. 540 ساعت کار کرده باشم و فقط همین دست آورد را داشته باشم که کم است. از نظر خودم کم است. باید کارهای دیگری هم کرده باشم، فایده های دیگری هم داشته باشم تا بتوانم حضور خودم را در انجمن به عنوان یک عضو از تیم فنی توجیه پذیر کنم. مسئله ی بعدی که به آن پرداختم، تسریع در پیشبرد اهداف انجمن موج نور، مبنی بر تولید کتب آموزشی بود. محتوای کتابهایی که در انجمن موج نور تولید میشوند، از چند فیلتر عبور میکنند، من باید نظر بدهم، آقای رضایی و ایزدی و دکتر صدیقی باید نظر بدهند، بچه های گروه های نابینایی بعضا نظر بدهند، تا در نهایت، محتوای کتاب به فرم یک کتاب، تهیه، تولید و توزیع شود. این فرایند خیلی طول میکشید و من سعی کردم با اتکا به مستندات مرجعی که برای تولید کتابها بود، این فرایند را شتاب ببخشم. همچنین، کتب انجمن، ریتم تقریبا کندی داشت که سعی کردم تا جایی که محیط کاری اجازه میداد، مطالب اضافی و تکراری در کتب جدید تکرار نشوند و سرعت آموزش، بالاتر برود. در ادامه: پیشنهاد دادم واسط کاربری کتابهای انجمن موج نور، کلا تغییر کند که همگی خصوصا آقای شفیعی استقبال کردند و واسط کاربری بهتر شد. کاراتر، سریعتر و آسانتر از همیشه! خوشحالم به اطلاع شما برسانم: کتاب خودآموز Word 2010/2013 جلد اول و جلد دوم ویژه ی نابینایان، آماده ی توزیع است. کتاب خودآموز صفحه خوان NVDA جلد اول ویژه ی نابینایان، آماده ی توزیع است. کتابچه ی آموزش راه اندازی گویاساز اندروید و آموزش کاربری سامانه ی 733 ویژه ی نابینایان، آماده ی توزیع است. کتاب خودآموز صفحه خوان JAWS جلد اول ویژه ی نابینایان، تقریبا آماده ی توزیع است. کتاب خودآموز Skype ویژه ی نابینایان، تقریبا آماده ی توزیع است. کتاب ریاضی برای دبیرستانیها (با همکاری سرکار خانم منتقم) در مراحل پایانی تولید به سر میبرد. کتاب آشنایی با برنامه ی تحلیل داده های آماری SPSS (با همکاری سرکار خانم همتی) در حال تولید است. تهیه ی کتاب خودآموز جهت یابی ویژه ی نابینایان بخش تئوری (با همکاری آقای آقایی) به پایان رسیده و بخش عملی (با همکاری آقای دلیل) در دست تولید است. دوستداران کتب موج نور، میتوانید اطلاعات خرید کتابها و اطلاعات تماس انجمن را اینجا پیدا کنید.

ولی، 540 ساعت کار کنی و فقط یک برنامه مناسب سازی بشود و چند کتاب تولید بشود؟ همین؟ اینکه مرا راضی نمیکند. باید کاری کرده باشم که به غیر از تاثیرات دراز مدت، تاثیرات میان مدت و کوتاه مدت نیز داشته باشد. پس این تصمیم در انجمن به تصویب رسید که برای دانش آموزان مستعد، دوره ی آموزش کار در اینترنت برگزار کنیم. کار را با حدود شش دانش آموز، از اول مهرماه امسال تا یک هفته به پایان آذر شروع کردم و در کمتر از سه ماه، دوره را با موفقیت به پایان رساندم. البته رساندیم واژه ی بهتریست. آقای آبادی که زحمت رفت و برگشت بچه ها را میکشیدند، خانه ی ریاضیات که مساعدت کرد و آقای رضایی که سخت پیگیر قضیه بود و هر هفته از من گزارش پیشرفت کار میگرفت. حالا حد اقل خیالم راحت است که چند دانش آموز به جمع بچه هایی که به دنیای آزاد اطلاعات، دسترسی دارند، اضافه شدند. حالا دیگر میدانم بچه های نابینا بهتر از بچه های بینا میتوانند با اینترنت کار کنند. بیناها همیشه برای تحقیقات اینترنتی به کافینت ها میروند ولی بچه های کلاس من میتوانند هرچه میخواهند را خودشان در اینترنت، جستجو کنند. البته سوالات امتحانی بچه ها را یکی دو هفته قبل اینجا گذاشتم که برخی از شما مطالعه کردید و نظر دادید.

ولی آیا در 540 ساعت کاری، اتفاقهای دیگری هم هستند که رخ بدهند؟ بله. از نظر من، یکی از مشکلاتی که انجمن موج نور داشت، این بود که با نابینایان تعامل کمی داشت. در تیم فنی انجمن موج نور، سعی کردیم یک ایمیل مخصوص انجمن به آدرس mojenoor84@gmail.com در گوگل بسازیم و انجمن موج نور را در گروههای مربوط به نابینایان، عضو کنیم. در این وضعیت، انجمن میتواند با نابینایان ارتباط داشته باشد و بچه های نابینا هم میتوانند نظرات خود را به انجمن منتقل کنند. خوشبختانه این کار، تاثیرات امیدوار کننده ای نیز داشته است. البته که من شخصا منتظر استقبال بیشتری از طرف نابینایان بودم ولی متاسفانه به علتهایی که هنوز نمیدانمشان، نابینایانِ کمی از نظرسنجی ها و اطلاعیه های انجمن موج نور استقبال میکنند. به هر حال، توانستیم از این طریق، نظرات عده ای از دوستان را داشته باشیم و در جهت اعمال نظرات تلاش کنیم.

540 ساعت کار و اتفاقهای خوب. مثلا تلاش برای تهیه ی نرم افزار تبدیل نت های موسیقی به بریل. بله. درست خواندید. اگر بشود چه خوب میشود. بچه هایی که میخواهند در رشته ی موسیقی ادامه ی تحصیل بدهند، با مشکل کتابهای نت که ندارند روبرو هستند. رایزنی هایی در انجمن برای فراهم شدن زمینه ی چاپ کتابهای موسیقی که مورد نیاز نابینایان است صورت گرفته و احتمال زیاد به نتایج خوبی برسد.

540 ساعت کار و اتفاق هایی باز هم خوب. همین دیروز، با برنامه نویس ارشد یکی از شرکت های ملی بزرگ که فعلا از آوردن اسمش معذورم جلسه ای داشتم. قرار بر این شد که یک برنامه ی مناسب بچه های نابینا برای مرکز پشتیبانی شرکت، با حضور من و برنامه نویس ها و مدیر کنترل پروژه ی شرکت نوشته شود تا نابینایان بتوانند در مرکز پشتیبانی شرکت مذکور، مشغول به کار شوند. برنامه ی کنونی آن شرکت را که دیروز تست میکردم بد نبود ولی مناسب نیز نبود. میتوانستیم کار کنیم ولی سرعتمان کمی کند میشد و پیشنهاد برای یک برنامه ی ویژه ی نابینایان مطرح شد تا زمینه ی برابری بینا و نابینا فراهم گردد. قرار شد برنامه طوری طراحی شود که هر دو قشر یعنی هم بیناها و هم نابیناها از آن استفاده کنند. یعنی همان سیاست همیشگی که ما بر آن تاکید داریم. برای نابینا ابزار ویژه طراحی نکنید بلکه ابزار عادی را برای نابینا مناسب سازی کنید. حالا اگر این برنامه طراحی و تولید شود، با یک تیر، چند نشان زده ایم. اول، عده ای از نابینایان، شاغل میشوند، اعتماد به نفس پیدا میکنند، درآمد خواهند داشت و وجههشان تغییر میکند. دوم، وجهه ی شرکت ارتقا پیدا میکند چرا که امروزه کمتر مدیری پیدا میشود که اینگونه انسانیت به خرج دهد و این کار را انجام دهد. سوم، از آنجا که افراد نابینا تمرکز و دقت بیشتری بر انجام کار دارند، بازده رضایتمندی مشتریان شرکت، بالا میرود. خوشحالم که اتفاقهایی از این دست در انجمن موج نور اصفهانیها در حال رخ دادنند و خوشحالم که میتوانم به آرزویم برسم و عضوی باشم برای اینکه موقعیت همنوعانم را ارتقا دهم.

در پایان، دقت داشته باشید که وقتی می گویم من فلان کار را کردم، دلیل نمیشود که به تنهایی قادر بوده باشم یا کاری انجام داده باشم. ما در موج نور یک تیم هستیم. مثلا چنانچه جواد ایزدی در مقام یک تدوینگر حرفه ای نباشد، چنانچه مساعدت خانه ریاضیات نباشد، چنانچه آقای شفیعی طراحی نرم افزارهای تولیدی انجمن موج نور را انجام ندهد، چنانچه آقای رضایی و رجالی در صحنه نباشند، چنانچه نیکوکاران نباشند و چنانچه همکاری همه نباشد، مسلما کاری از پیش نمیرود. این نوشته را نوشتم تا کمی از اتفاقهایی که افتاده است را شما نیز در جریانش باشید. این نوشته را نوشتم تا ببینم چه قدر باید از خودم توقع داشته باشم. آیا باید بیشتر کار میکردم و به هزار علت نکردم؟ آیا همین قدر که انجام دادم برای این 540 ساعتم کافی است؟ آیا این کارها زیاد تر از من و تیم ما بوده است؟ نمیدانم تا کی اینجا بمانم و کی قصد رفتن کنم ولی امیدوارم حد اقل این دو سه ماه باقی مانده را طوری باشم که بعد نگویم چرا فرصت بود و من فلان نکردم!

 

از مجتبی خادمی

مجتبی خادمی.
متولد 7 بهمن 66.
دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه
اصفهان.
ارزیاب مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب.
مؤسس و گرداننده اسبق محله نابینایان.
مدرس علوم کامپیوتر و زبان انگلیسی.
طراح وب.
برنامه نویس.
مجری برنامه های رادیویی.
آشنا به راه اندازی و استفاده از چاپگر های خط بینایی و بریل.
دوره پیش دبستانی را در مدرسه کمتوانان ذهنی بصیرت زرین شهر گذراندم.
دوره های دبستان و راهنمایی را در مجتمع آموزشی ابابصیر اصفهان.
پایه اول دبیرستان را در دبیرستان غیر انتفاعی محمد باقر زرین شهر.
پایه های دوم و سوم هنرستان را در رشته کامپیوتر در هنرستان ملا صدرا.
مقطع کاردانی کامپیوتر را در دانشگاه های آزاد مبارکه و دولتی شهرکرد.
و مقطع کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی را در دانشگاه اصفهان گذراندم.
همزمان، در انجمن موج نور نابینایان، به عنوان مسئول تولید محتوا، مؤلف کتب صوتی ویژه نابینایان، صدابردار، مسئول کنترل کیفی مواد آموزشی، پاسخگو به پرسش های کامپیوتری نابینایان، طراح سامانه تلفن گویا، مدرس کلاس های آموزش رایانه و مسیر یابی ویژه نابینایان، مدرس دوره های تربیت مربی آموزش رایانه به نابینایان، و تحلیلگر نیاز های آموزشی نابینایان در خانه ریاضیات مشغول به خدمت شدم.
در ادامه، به عنوان اپراتور در مرکز تماس گروه صنعتی انتخاب مشغول بودم و اکنون در مقام ارزیاب در تیم پایش عملکرد در گروه صنعتی انتخاب خدمت می کنم.
از دوران کودکی، مخارج زندگی و تحصیل را شخصا
به عهده گرفتم و به سختی فراهم کردم.
در دوران دبیرستان، اولین رساله ی گویا در ایران از آیتالله مکارم شیرازی را به کمک خواهرم و روحانی محل، تهیه کردم و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع کردم.
در همان دوران، اولین مجموعه ی آموزشی بازی های کامپیوتری ویژه نابینایان را تولید و در سطح وسیعی بین نابینایان در کشور توزیع نمودم.
در دوران نوجوانی، اولین بازی رایانه ای ویژه نابینایان به زبان فارسی با نام دو در جنگل را طراحی کردم و توسعه دادم.
به ترجمه و دوبله ی بازی های رایانه ای محبوب نابینایان از جمله تخت گاز و شو‌دان جهت استفاده ی نابینایان این مرز و بوم مبادرت ورزیده ام.
اولین کتابچه ی راهنمای آموزش رایانه به کودکان نابینا را طراحی کردم و توسعه دادم.
در دوران دانشجویی، اولین، پر بازدید ترین و پر محتواترین سایت ویژه نابینایان ایران با نام گوشکن را تأسیس کردم.
همواره در سایت گوش‌کن، سه شعار آموزش، استقلال و تفریح نابینایان را دنبال کرده و در جهت سوق دادن نابینایان به سمت این سه هدف، اقدام به ضبط آموزش های مختلف، تولید و ترجمه ی مقالات مرتبط و تشویق دیگران به انجام نظیر این کار ها نموده ام.
تهیه کننده و مجری یکی از پر شنونده ترین برنامه های اولین رادیوی اینترنتی نابینایان ایران (که چند سال پیش تعطیل شده است)، بودم.
همیشه از مصاحبه های آگاهی بخش با رسانه ها از جمله برنامه به روز شبکه سوم سیما به عنوان یکی از کارشناسان فاوا و نابینایان استقبال کرده ام.
به دلیل تجربه ی تدریس موفق به دانش آموزان، همواره با استقبال والدین کودکان و نوجوانان جهت تدریس روبرو بوده ام.
از تألیفاتم می توانم به کتاب آموزش نرم افزار آماری SPSS به اتفاق استاد ندا همتپور اشاره کنم.
یکی از مهمترین نرم افزار های مسیریابی نابینایان را با نام نزدیک یاب به همراه دفترچه راهنمای استفاده، جهت کمک به استقلال نابینایان در رفت و آمد، ترجمه کردم و به رایگان در سطح بین المللی برای تمام فارسی زبانان منتشر نمودم.
در حال حاضر، رویای امکان سفر به استان های محروم جهت همسان سازی سطح آموزشی و پرورشی کودکان محروم با کودکان کلان شهر ها را در ذهن می پرورانم.
اطلاعات تماس:
شماره موبایل شخصی: 09139342943
آدرس ایمیل شخصی:
gooshkon2020@gmail.com
شناسه اسکایپ:
mojtaba1007
شناسه تلگرام:
@luckymojy
آدرس شناسه تلگرام:
https://t.me/luckymojy
شماره واتساپ:
09139342943
آدرس وبلاگ شخصی:
https://gooshkon.wordpress.com

21 دیدگاه دربارهٔ «من در این شش ماهه در موج نور برای نابینایان چه کار کردم؟!»

سلام خدا قوت هم به شما و هم به تيم تون همين طوري قدرتمند جلو بريد ان شا الله موفقيت در دست شما و ماست “اگه يه روز وكالت رو كنار گذاشتم فكر كنم برم يه دفتر وانت تلفني بزنم هم برنامهش آمادهست هم گه گاه ميشه پشت وانت نشست هيجاني شد”:(

درود بر آقا مدیر و تیم موج نور! خب تشکر کردن فکر کنم تنها کار و کمترین کاریه که میتونم انجام بدم شایدم تنها کار نباشه ولی فعلا بهترین کاره پس من دست تک تک شما عزیزانی که برای جامعه ی نابینایان زحمت میکشید میفشارم. امیدوارم که روز به روز برای جامعه نابینایان پیشرفت و برای شما انگیزه بیشتر حاصل بشه.

درود
دمت گرم كه داري واقعا كاري انجام مي‌دي. اميدوارم بعد از مدتي اين احساس مسئوليتت از بين نره و تو هم به روزمرگي نيفتي و برده‌ي پول نشي. كه مطمئنم نمي‌شي.
موفق باشي.

دوست من جناب آقایه مجتبی خادمی دورود بر شما نه تنها شما بلکه تمام عزیزان موج نوری
چون من به عنوان نمونه فراگیری و یادگیری رایانه را مدیون این عزیزانم که با تدوین کتب و استفاده از طرف من تونستم رایانه را فرا به گیرم
و خوشحالم که بیش از اینکه من فکر کنم برایه من و امثال من مفید واقع شده اید
اما من می خواستم با توجه به اینکه شما کسایی را می شناسید و با توجه به اینکه هر روز فنآوری در حال پیشرفت است چندتا مطلب را پیشنهاد به دهم بلکه مورد اقبال شما قرار به گیرد
اول اینکه فرایند تحویل کتب زیاد طول می کشد اگر شما به توانید به محذ اینکه هر کسی پول کتب را پرداخت کرد به صورت آنی به تواند کتاب را اینترنتی تحویل به گیرد تا اینکه به صورت پستی فکر کنم عالی خواهد شد
مطلب بعدی اینکه چون شما قطع به یقین برنامه نویسهایه خوبی را می شناسی و با توجه به اینکه سیستم هایی چون گوشی هایه اندروید و بالاتر به بازار آمده اگر به توانید نرم افزارهایه کاربردی
همچون نرم افزار تشخیص پول را روانیه بازار کنید فکر کنم عالی خواهد شد و همچون نرم افزارهایه کاربردی که قطع به یقین شما بهتر از من در جریان هستید
و در پایان اگر به توانید برایه ما شهرستانی ها هم به طریقی کلاسهایی را برگزار نمایید می توانید و ما هم می توانیم بهتر و پیشرفت خوبتر حد اقل در زندگی روزمره داشته باشیم
به امید روزهایه پر موفقیت برایه شما
و همچنین اینکه ما هم به توانیم با استفاده یه هرچه بیشتر از کتب و زحمات شما قدر دان خوبی برایه شما زحمتکشان عزیز باشیم موفق و معید باشید
فاروق خسروی خدا نگهدار

سلام
آقا مجتبی تلاش های شما و تیم موج نور قابل ستودن است مطمعن باشید که بهترین استفاده و کارایی مفید از ساعت های گذرانده را در انجمن برده اید درست است که همه بچه ها که کتاب های تهیه شده در انجمن به دبت آن ها می رسد با شما در ارتباط نیستند ولی هر کجای باشند قدردان تلاش های شما هستند چرا که شما موجبات زندگی آسان تر و با استقلال بیشتر را برای همه فراهم می کنید و همچنین موجب تجربه های بیشتر و پیشرفت روز افزون خودتان و هم کارانتان می شوید با تشکر فراوان موفق باشید.

آقای خادمی سلام بسیار خوشحال شدم که یکی مثل شما و همکارانتون در موج نور هستید که به فکر بچه های نابینا باشید.
خواستم سوال کنم با توجه به این که بنده در دفتر وانت تلفنی مشغول هستم و واقعا در ثبت مبالغ کرایه و آدرسها مشکلی جدی دارم چه جوری میتونم از این نرم افزار استفاده کنم خیلی با شنیدن خبر آماده شدن این نرم افزار خوشحال شدم چون تا امروز ظهر به این فکر بودم که از این شغل کناره بگیرم چون واقعا مشکلاتم جدی هستند منتظر پاسخ شما هستم یا علی مدد

درود
ضمن تجلیل از زحمات شما و عزیزانمان در انجکن ها و همچنین جناب آقای قنبری عزیز اگر همه بتوانند بر خصوصیات اخلاقی خودشان فائق بیایند و اقدام به گزارش و نشر اخبار مربوط به جامعه هدفشان در رسانه ها و فضاهای اختصاصی نمایند قطعا با دستگیری از بازخورد گزارش هایشان می توانند سرعت و شتاب بیشتری به فعالیت هایشان بدهند و شما مدیر به خوبی بر این فرایند واقف و از پتانسیل های موجود بهترین بهره را برده و می برید .در خصوص اشتغال ضمن تشکر ا زبرادر خوبمان آقای قنبری و تلاش های بی شائبه و منحصر به فرد شما به همراه تیم هموار کننده برنامه و همچنین از افراد نیکوکار که شرایط و استعداد های افراد را با هزینه های صحیح شکوفا می نمایند و همواره مدد کار نابینایان بوده و هستند واگر نبود همت همه این عزیزان قطعا نابینایان در کنج خانه ها خزیده بودند و یا گدائی بیش نبودند ! خبر تولید نرم افزار مربوط به منشی های آژانس ها و … برای اشتغال بسیار خبر مناسب و در خور توجهی بوده است ، تعداد افراد بیشماری هستند که حداقل در آمد را هم ندارند و با کم ترین حقوق هم فقط و فقط به خاطر فرار از بیهودگی حاضرند کار در بیرون را بپذیرند و این برنامه به خیلی ها کمک می کند و ماندگاری بچه ها نابینا در این مشاغل بیشتر از دیگران است .فکر جالب و برنامه مناسب است و لازم است اخبار بیشتر و دقیق تری را در محله قرار دهی .من با خواندن مطلب شما فقط تمام خوشحالی ام همین بود که فردی را می شناسم که هم اکنون در حال خواندن و امتحان سال سوم است کتبی را برایش گرفته ام و شرایطش را برای حضور در جلسه فراهم نموده ام ،بنیه خانوادگی اش هم بسیار ضعیف است ، این را هم بگویم پسر است ، فاقد کامپیوتر و حتی گوشی تاکس بر و دفاتر آژانس ها هم کامپیوتر ندارند مگر آنی آژانس یا بی سیمی و به دلیل اینکه مبالغ اندک پرداخت می شود و ساعت کاری آن زیاد است لاجرم منشی های آن در حال تعویض هستند .که با توضیح در رابطه با این نرم افزار و پیگیری دوستان مطلع که شرکت های خصوصی مطابق با قانون خدمات معلولان نیازی به پرداخت حق بیمه ندارند تمامی موانع برای حضور معلولان بینائی حل خواهد شد .مجتبی جان همین یک کار شما به دنیا می ارزد و اگر تعامل موج نور با بچه ها نسبت به قبل بیشتر شده است دومین کار شما و سایر همکارانتان است که قابل ستودن است
رهرو آن نیست که ، گه تند و گهی خسته رود
رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود
از تلاش های آقای رضائی ،کمال تقدیر و تشکر را داریم

حد اقل نکته‌ی مثبتی که گزارش شما داره اینه که فعالیت‌های یک انجمن به طور شفاف اعلام شده و در معرض قضاوت قرار گرفته.
راستی من فکر میکنم برای 360 ساعت کمی زیاده.
جدی میگم.
ببین! تو هر کاری بخوای از کل زندگیت مایه بذاری انرژیت کم کم تحلیل میره.
من اینو میدونم که تو انجمن‌ها اون‌قدر پول نیست که همیشه بتونه انگیزه‌ی آدم رو شارژ کنه.
پس زیاد به خودت سخت نگیر که بعدا به خاطر توقعاتی که خودت ایجاد کردی, تحت فشار باشی.

با سلام ضمن سپاس بی دریغ از شما خواهش میکنم در قسمت نظرات سایت موج نور کد های امنیتی را حذف کنید ضمنا خواهش میکنم با تعامل با تشکل های شهرستان ها کلاس هایی در شهرستان ها برگزار نمایید

با سلام و تشکر از مجتبی عزیز این برنامه تاکسی تلفنی اگه درست بشه خیلی خوب هست آیا مشخص هست میشه کی تهیه اش کرد راستی این پولی هست یا رایگان در ضمن من چندین بار گفتم البته در اینجا چرا انجمن نور تغییری در فروش محصولاتش نمی دهد فروش پستی و واریز پول به شماره حساب و بعد فکس کردن فیش یه مقدار جالب نیست میشه به صورت اینترنتی این کارها رو انجام داد خیلی هم کارر سختی نیست میشه با فکر و اندیشه جلوی کپی رایت هم گرفت

سلام. بابا چه قدر کار کردیدها. تو 360 ساعت این همه کار کردید ولی تو 36 سال یه سازمان اسمش رو نبر هیچ کاری نکرده ها. ببخشید ببخشید. دیگه حرف سیاسی نمیزنم. دارم وسوسه میشم بیام اصفهان زندگی کنم. فقط خسته نشید. جان من. الآن اولشه و هنوز انرژی دارید. ولی کار اصلی رو وقتی کردید که 5 سال دیگه هم توی 36 ساعت حد اقل همین اندازه مفید بوده باشید.
موفق باشید.

مجتبی جان من هم حرفی ندارم جز اینکه بگویم خدا قوت و دست مریزاد. جز اینکه بگویم دوووستت دارم. همین که انجمن را از سکوت درآوردی و موجب ارتباطش با نابینایان شدی یک دنیا ارزشدارد. نمیدانم چرا آقای رضایی هیچ وقت در این سایت یا جای دیگری حضور ندارد عملکرد انجمن را بیان نمیکند نظر نمیدهد. همچنین جناب رفاهی و دیگران. من در خصوص تهیه کتاب ریاضی در همین محله نظری دادم نمیدانم حد اقل خودت خواندیش یا نه با نظرم موافق بودی یا نه, در انجمن به بحث گذاشته شد یا نه. آن نظر این بود که کتاب ریاضی بجای اینکه صرفا روخوانی شود, تدریس گردد تا غیر از دانشآموزان هم بتوانند از آن استفاده کنند. راستی مجتبی ببین میتوانی در محله هر هفته یک مسئله یا معمایی چیزی طرح کنی تا مجبور بشیم رویش فکر کنیم و جواب را بدست آوریم. ما نابینایان باید بیشتر از دیگران قدرت پردازش مغزی و ذهنی داشته باشیم. ما مرتب باید از حافظه خود استفاده کنیم خلاصه در یک کلام کاری کنید که مرتب ورزش ذهنی و مغزی داشته باشیم. مرسی پسر گلم میبوسمت.

1. سلام نخودي. مرسي. خوشحالم كه خونديش. خودمم خيلي دوس دارم سوار وانت شم. اي خدا يعني ميشه؟!
2. جوان مرد دانا مرسي. انگيزه با استقبال و شركت بچه ها در فعاليتها ايجاد ميشه. دستمم زياد فشار نده، ميشكنيشا!
3. ميثم جون فقط از خدامه كه گرفتار يا اسير پول نشم. بد شيطونيه، بد! مرسي كه هستي.
4. فاروق عزيز، مرسي از لطفت:
a. اگر كتابهاي انجمن محافظت نشده اينترنتي ارائه بشود زمينه ي تكثير و توزيع غير قانوني كتابها به شدت فراهم ميشود. آيا راه حلي داريد كه در عين اينكه ما كتابها را اينترنتي به متقاضيان ميدهيم، تكثير نشود و حق مؤلف نيز حفظ شود؟ ما استقبال ميكنيم از هرچه پيشنهاد و راه حل منطقي و عملي كه شما و دوستانت ارائه كنيد.
b. پيشنهاد جالبي مطرح كردي. البته گوشيهاي اندرويدي كه توي دست بچه هاي نابيناي ايراني هست، دوربين هاي آنقدر دقيقي ندارند كه بشود برنامه تشخيص اسكناس برايشان طراحي كرد. هزينه ي برنامه نويسي از صفر و سفارش چنين برنامه هايي كه به تحقيق و صرف زمان زيادي نيازمند است، معمولا از پنجاه ميليون بالا ميزند. درآمد انجمني مثل موج نور، خيلي كه باشد شايد ساليانه ده ميليون هم نشود كه خرج تهيه ي كتابهاي آموزشي و برگزاري كلاس ها ميشود كه حذفش كار معقولي به نظر نميرسد. با اين همه كه گفتم، باز هم تاكيد ميكنم كه پيشنهاد جالبي مطرح كرديد و در جلسات بعدي انجمن، شخصا پيگيري ميكنم و گزارش كار را به اطلاع شما و همه ي دوستان ميرسانم.
c. در حال حاضر، كلاسهاي مخصوص شهرستانيها فقط به صورت اينترنتي قابل برگزاري است. مشكل اينجاست كه ما يك بستر مناسب براي برقراري تماسهاي صوتي پايدار، در كشور نداريم. برنامه ي Skype بسيار ناپايدار است و شركتهاي داده پرداز و مخابراتي در ايران هنوز راه حل قابل قبولي براي كنفرانس هاي صوتي تصويري ارائه نداده اند. نمونه ي بارزش، كنفرانسهايي كه خودم برگزار ميكنم و قطعي دارد. اگر جايي بستري امن ميشناسيد، معرفي كنيد ما استقبال ميكنيم. هدف ما برگزاري كلاس نه تنها براي ايرانيان بلكه آموزش نابينايان فارسي زبان افغانستان و پاكستان را نيز پوشش ميدهد ولي رسيدن به اين مهم به زيرساختهايي نياز دارد كه متاسفانه هنوز من نديدم موجود باشند.
5. ترنم عزيز، ممنون كه خواندي و هستي.
6. علي محمد عزيز، لطفا ساعات ده تا يازده صبح و شانزده تا هجده بعد از ظهر روزهاي غير تعطيل با شماره ي 0 311 668 70 33 تماس بگير.
7. قنبر عزيز، ممنون از نظر ارزشمند و كاملت.
8. بله. سعيد عزيز، دغدغه ي من هميشه اين بوده كه دقيقا در بهزيستي يا آموزش و پرورش و تشكلها چه اتفاقي مي افتد و چه كار مفيدي براي نابينايان انجام ميشود اين بود كه گزارش كاري ارائه دادم و در آينده اگر در موج نور يا انجمني مربوط به نابينايان بودم باز هم گزارش خواهم داد حتي اگر گزارشي كه ميدهم موجب شود جايي به ضررم تمام بشود. زيادي آرمانگرا نيستم و دوست ندارم اداي قهرمان ها را در بياورم. خصوصيت شخصيتيم اينگونه است و دست خودم نيست. اما بله. سعي ميكنم هميشه با استدلال باشم ولي رك باشم جايي سرم كلاه نرود.
9. حميد عزيز، ممنون از نظرت. لطفا در مورد كلاسها جوابي كه به فاروق دادم را بخوانيد و با تشكلهاي استان خودتان مذاكره كنيد تا با ما وارد تعامل شوند. كدهاي امنيتي را بررسي خواهيم كرد. ممنون از اطلاع رساني شما.
10. ممنون جناب اشتري عزيز، انجمن اقدام به اخذ شماره ي كارت بانك ملت نموده است. لطفا در مورد فروش اينترنتي كتابهاي انجمن در حالي كه حقوق مؤلف حفظ شود، پيشنهادهاي منطقي، عملي و توجيه پذير خود را به ما ارائه كنيد. هم شما هم دوستانتان.
11. ممنون شهروز جان كه هستي. سخته كه پيش بيني كنم آيا سال ديگه هم همينطور يا اصلا همينجا هستم يا خير. سازمانهايي كه بودجه از دولت دارند بسيار كارهاست كه ميتوانند انجام بدهند ولي سو مديريت، تمام بودجه هاي مختص نابينايان را هر ساله به باد ميدهد.
12. ممنون عمو حسين عزيز. در مورد معما كه اگر خودتان يك گشتي در اينترنت بزنيد يا خودتان معما طرح كنيد خيلي خوب ميشود. من كه سرم خيلي شلوغ شده. در مورد كتاب رياضي، كتاب را تدريس ميكنيم، روخواني هم ميشود. يكي از تمرينها حل ميشود و باقي را به عهده ي دانش آموز ميگذاريم.
13. ممنون ساجده كه هستي.
14. سعيد جان، 360 اشتباه بود درستش كردم.

دوستان گوشکنی دورود همچنین دورود بیشتر به مجتبی یه عزیز که به نظرات اهمیت داده و آنها را هم مطالعه کرده و هم به شکلی عالی جواب داده اند
اما مطلبی که باید باز متذکر شوم اینکه شما برایه تشخیص پول گفتید نیاز به بودجه هست قبول به بهزیستی که میرویم برایه کاری می گویند بودجه نیست در انجمنها هم میگویند بودجه نیست
پس کی این مشکل حل می شود مطلب بعدی که شاید همان مناسبسازیه امکانات قلنداد شود و کمتر به بودجه نیاز باشد
هماهنگی با سایتهایه معتبری چون یا همان سایتهایه پر کاربردی چون بانک ها روزنامه ها مجلات و سازمانهایی همچون سازمان سنجش که نابینا ها به توانند از آنها استفاده کنند
و به گمانم فقط پیگیریی مستمر نیاز باشد به هر حال خیلی چیزها و خیلی راه ها هست
که باید به شود اما نمیشود قبل از پایان تشکر تشکر و تشکر از یکان یکان شما عزیزان اهان یادم آمد برایه کتب در اینترنت هم قطعا خود شما وارد تر از بنده یه حقیر هستید من گفتم شاید پیشنهاد به دهم و مورد قبول واقع شود
به امید موفقیت بیشتر شما و راحت تر شدن و درست استفاده کردن امکانات از سویه ما همتونا می خواهم و قررررررررربونه همتون پس بای
فاروق خسروی کرمانشاه

سلام مجتبای عزیز
بی تردید زحمات تو و همکارانت در مرکز موج نور اصفهان قابل قدر دانی و ارزشمنده. اگر چند تا از این دست انجمن ها در استان های مختلف داشتیم که حقیقتا به صورت عملی برای بچه ها فعالیت میکردند نه این که به نام نابینایان و به کام خود ببرند الان وضعیت نابینایان به خصوص در استان های محروم خیلی بهتر از این بود
این که گزارش کار ارائه میدی خود نشان میده که این مدت 6 ماهه همراه با دست آورد های زیادی بوده
خوب میدونم که فعالیت در این زمینه باید انگیزه ای غیر از مسائل مالی داشته باشه چون متناسب با زحماتی که میکشی تامین مالی نمیشوی و امیدوارم اگر در ماه های آینده اگر در پست های بهتری مشغول به کار شدی و حقوق های بالاتری رو گرفتی باز هم یاد جامعه هدف خودت باشی و در این زمینه واسشون فعالیت کنی.
شاید از نظر مالی مرقوم به صرفه نباشه اما قطعا خدا اون دنیا خیلی هواتو داره عزیز

دیدگاهتان را بنویسید