به یاد خالق آلبومهای گل بیتا و یکی هست/دانلود فیلم، عکس، آهنگ، خبر و تحلیل از مرتضی پاشایی

داری دور میشی از دستام
داری میری از این خونه
یه کاری با دلم کردی
که از بغضت دلم خونِ
داری چشماتو میبندی
میگیره نبض احساسم
به جز تو هیچکسو دیگه
نه میبینم نه میشناسم
بخواب آروم گُلِ بیتای بی تاب
بگو جز تو تو قلبم جای کی هست
دارم میسوزم از داغِ نبودِت
بیا بازم بخون واسم یکی هست
یکی هست تو قلبم
که هرشب واسه اون مینویسمو اون خوابه
نمیخوام بدونه
واسه اونه که قلب من اینهمه بی تابه.
لالایی کن گلِ پونه
بهشتت خواب و رویا نیست
مسافر بودی از اول
زمین که جای خوبا نیست
مبارک باشه پروازت
تو آغوش خدا جاته
تو هرجایی بری بازم
دلِ بی تابم همراته.

سلام به هم محلی های عزیز.
با توجه به درخواست دوستان، مجموعه ای جامع و کامل در خصوص خواننده محبوب موسیقی پاپ مرتضی پاشایی واستون گردآوری کردم که در 7 بخش تقدیم میکنم.
هر چند برای تنظیم این پست، دانلود و آپلود فایلهای مرتبط سه روز وقت گذاشتم، اما این کار رو با عشق و علاقه برای کسی انجام دادم که هممون با صدای گرمش خاطره ها داریم.

در بخش اول، به صورت مستند، فیلمهای شبکه های مختلف تلویزیونی، تصاویر مردمی و عکسهای مربوط به تشییع با شکوه پیکر مرتضی پاشایی در تاریخ 25 آبان رو واستون میذارم.

در بخش دوم، حضور مرتضی پاشایی در برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی در سال گذشته و سال جاری رو آماده کردم.

در بخش سوم، آهنگ هایی که سایر خوانندگان پس از درگذشت مرتضی پاشایی به یاد اون خوندن رو تقدیم میکنم.

در بخش چهارم، مصاحبه کامل پزشک معالج مرتضی پاشایی در خصوص بیماری او، و آخرین روزهای زندگی مرتضی پاشایی رو آماده کردم.

در بخش پنجم، دو تحلیل توسط دو جامعه شناس در خصوص این که چرا مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی تا این حد با شکوه و با حضور انبوه جمعیت برگزار شد بررسی میشه.

در بخش ششم، نگاهی انداختم به صفحه اول و سر تیتر روزنامه های داخلی در روز دوشنبه 26 آبان پس از مراسم تشییع و رویکردی که این روزنامه ها نسبت به درگذشت این خواننده محبوب داشتند.

و در بخش هفتم و پایانی، بررسی میکنیم بازتاب گسترده رسانه های خارجی در خصوص پرواز ابدی خالق عصر پاییزی که در یک شب پاییزی در دل خاک آروم گرفت.

بخش اول: مرتضی پاشایی جمعه 23 آبان ساعت 8 صبح به علت بیماری سرطان و به خاطر ایست قلبی در گذشت. این هنرمند محبوب حدود دو هفته در بیمارستان بهمن تهران بستری بود و هر روز شایعه هایی مبنی بر فوت او در شبکه های اجتماعی مطرح میشد.
اخبار ضد و نقیض هر لحظه هواداران و خانواده این مرحوم رو ناراحت و دلخور میکرد.
وقتی پدر مرتضی پاشایی چهار شنبه ظهر 21 آبان در مصاحبه ای اعلام کرد که وضعیت پسرش رو به بهبودی هستش و حتی این امکان هست که مرتضی پاشایی به بخش منتقل بشه، خیلی از این شایعات فروکش کرد.
مصاحبه پدر مرتضی پاشایی در تاریخ چهار شنبه 21 آبان رو از

اینجا

با حجم 8 مگابایت دانلود کنید.
اما دست تقدیر خالق آلبومهای گل بیتا و یکی هست رو جمعه 23 آبان 1393 از بین ما برد.
مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی یکشنبه 25 آبان، ابتدا در مقابل تالار وحدت برگزار شد و سپس برای تدفین به قطعه هنرمندان بهشت زهرا منتقل شد.
فیلم گلچین مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی در مقابل تالار وحدت رو
از این لینک
با حجم 20 مگابایت دانلود کنید
.
برادر من هم از ساعتی قبل از شروع مراسم در مقابل تالار وحدت حاضر بود که فیلمهای زیادی رو از این مراسم تهیه کرده. اما به جهت حجم بالای این فیلمها، اگر میخواین در حال و هوای مراسم به صورت کاملتر قرار بگیرین، برخی از این فیلمها رو به فایلهای صوتی تبدیل کردم که شامل چند آهنگ از مرتضی پاشایی و همخوانی مردم، سخنرانی محمد علیزاده در این مراسم، اجرای چند آهنگ توسط محمد علیزاده و همراهی مردم با او، اجرای مداحی توسط بنیامین و پدر مرتضی پاشایی و مراسم تشییع میشه که شما میتونید این مجموعه صوتی رو با حجم 32 مگابایت از
اینجا
دانلود کنید.
اما پس از پوشش گسترده شبکه های اجتماعی در خصوص مراسم تشییع با شکوه مرتضی پاشایی که برخی از سایتها حضور مردم را صدها هزار نفر تخمین زدند، شبکه های مختلف صدا و سیما هم به پوشش گسترده این مراسم پرداختند.
کاملترین گزارش از مراسم تشییع در مقابل تالار وحدت و بهشت زهرا را برنامه در شهر شبکه تهران به روی آنتن برد.
در ادامه گزارشهای تصویری شبکه های مختلف رو واستون آماده کردم که علاوه بر نابینایان، دوستان نیمه بینا و افراد بینای محلمون هم بتونن از این فیلمها استفاده کنن.

فیلم تشییع پیکر مرتضی پاشایی از برنامه در شهر شبکه تهران با حجم 12 مگابایت
از این لینک

گزارش کامل برنامه ساعت 25 از این مراسم با حجم 8 مگابایت
از اینجا

فیلم مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی از شبکه 3 سیما با حجم 7 مگابایت از
این لینک
گزارش شبکه 6 از مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی با حجم 12 مگابایت از
اینجا
قابل دانلود هستش
.
همچنین یک مجموعه با 32 عکس از این مراسم رو واستون آماده کردم که میتونید از
این لینک
با حجم 5 مگابایت دانلود کنید.
این فیلمها رو به ترتیب، از نظر پوشش کامل این مراسم توسط شبکه های مختلف تلویزیونی واستون قرار دادم.
در مجموع پوشش شبکه های مختلف صدا و سیما برای این مسئله رو میتونیم مثبت و همراه با موج مردمی ارزیابی کنیم.

بخش دوم: حضور مرتضی پاشایی در برنامه های مختلف تلویزیونی، مصاحبه با محمد علیزاده در خصوص مرتضی پاشایی، کنسرت مرتضی پاشایی و همراهی محسن یگانه با او، و حضور پاشایی در رادیو ورزش.
برنامه ساعت 25 با اجرای محمودرضا قدیریان از شبکه تهران پخش میشه.
مصاحبه این برنامه با محمد علیزاده در خصوص آخرین روزهای زندگی مرتضی پاشایی رو از
اینجا
با حجم 7 مگابایت دانلود کنید
.
اما مرتضی پاشایی یک بار مهمون برنامه ساعت 25 بود که فیلم بخشهایی از این برنامه رو میتونید
از این بخش
با حجم 14 مگابایت دانلود کنید.
همین برنامه در حاشیه یکی از کنسرتهای مرتضی پاشایی یک مستند از این خواننده درست کرده که فیلم این مستند جذاب رو
از اینجا
با حجم 13 مگابایت دانلود کنید.
در این مستند، گزارشگر در ماشین مرتضی پاشایی در مسیر رفتن او به برج میلاد حاضر میشه و با مرتضی پاشایی گفت و گو میکنه. همچنین پشت صحنه کنسرت مرتضی پاشایی هم به تصویر کشیده شده.
پیشنهاد میکنم این مستند رو از دست ندین.
همانطور که بیشتر شما عزیزان در جریان هستین، مرتضی پاشایی در برنامه سال تحویل امسال شبکه 2 فرزاد حسنی و آزاده نامداری هم حاضر شد.
فیلم بخشهایی از حضور مرتضی پاشایی در برنامه سال تحویل 1393 شبکه 2 رو میتونید
از این لینک
و با حجم 31 مگابایت دانلود کنید.
یکی از کنسرتهای مرتضی پاشایی که جاودانه شد، کنسرت او با همخوانی محسن یگانه بود.
فیلم این بخش از کنسرت مرتضی پاشایی با حضور محسن یگانه رو
از این لینک
و با حجم 25 مگابایت دانلود کنید.
در پایان این بخش نیز حضور مرتضی پاشایی در برنامه شبهای تابستان رادیو ورزش رو واستون میذارم که مربوط به سوم شهریور سال 92 هستش.
این برنامه ی 156 دقیقه ای رو با حجم 53 مگابایت
از اینجا
دانلود کنید.
این برنامه یکی از مفصلترین مصاحبه های مرتضی پاشایی با یک شبکه رادیویی بود.

بخش سوم: از زمان درگذشت مرتضی پاشایی، موج جدیدی در راستای خواندن آهنگهایی در باره مرتضی پاشایی توسط خوانندگان سرشناس و بعضا ناشناس شکل گرفته.
یکی از زیباترین این آهنگها، کاری با اجرای مهدی یغمایی هستش که متن شعر این آهنگ رو در ابتدای نوشتم آوردم.
آهنگ بخواب آروم از مهدی یغمایی رو با حجم 7 مگابایت
دانلود کنید
علی لهراسبی هم آهنگی با نام شب تاریک در باره ی مرتضی پاشایی خونده که این آهنگ رو میتونید
از اینجا
و با حجم 4 مگابایت دانلود کنید.
رامین بیباک هم آهنگ تو راست میگی مرتضی پاشایی رو باز خوانی کرده که میتونید این آهنگ رو
از این بخش
با حجم حدود 2 مگابایت دانلود کنید.
در پایان این قسمت، یک آهنگ از دوران نوجوانی مرتضی پاشایی رو واستون میذارم که این کلیپ تصویری رو با حجم
2 مگابایت
از اینجا
دانلود کنید.

بخش چهارم: پزشک معالج مرتضی پاشایی در اولین مصاحبه رسانه‌ای خود در رابطه با بیماری این خواننده جوان و محبوب کشورمان با باشگاه خبرنگاران گفتگو کرد.
از پزشک معالج مرتضی پاشایی طی مصاحبه‌ای راجع به ناگفته‌های بیماری وی پرسیدیم، که دکتر حسن توکلی، جراح و متخصص داخلی در مصاحبه‌ رسانه‌ای خود در رابطه با مرتضی پاشایی گفت: آقای پاشایی چندین ماه قبل از مراجعه‌ی اولشان به پزشک، دچار تغییراتی در دستگاه گوارش شده بود و علائمی مثل درد معده و ترش کردن داشتند که پس از مراجعه و انجام روش‌‌های تشخیصی و آندوسکوپی، مشخص شد مبتلا به تومور معده هستند و چند ماهی بود که به این بیماری مبتلا شده بود. این نکته بسیار حائز اهمیت است که در افراد جوان،
سرطان فرم تهاجمی‌تر و پیش رونده‌تری را از نظر پزشکی دارد.

وی افزود: اولین نکته این است که حالت پیش روندگی سریع سرطان در افراد جوان‌ بیشتر است و نکته دوم اینکه هرگونه تغییر در دستگاه گوارش که در حالت عادی وجود نداشته، مستلزم مراجعه فوری به متخصص گوارش است تا کارهای تشخیصی انجام گیرد و اگر بیماری باشد که نیاز به پیشگیری و درمان داشته باشد، سریعتر درمان صورت می‌گیرد.

خبرنگار نظر دکتر توکلی در رابطه با بحث‌هایی که در فضای مجازی راجع به سکته یا مصرف دارویی اشتباه برای مرتضی پاشایی مطرح شده، جویا شد که وی گفت:  هیچکدام از این مطالب مطرح شده صحت ندارد. پیدایش سرطان در بعضی موارد زمینه ژنتیک دارد، ضمن اینکه بعضی از انواع آن ناشی از عوامل محیطی چون تغییرات غذایی غلط مثل مصرف فست فود، سیگار، الکل، میکروب، هلیکوباکتر و استرس‌ها است. اینکه برای شخصی بتوان یک مورد خاص را عامل اصلی دانست، بسیار سخت است ولی تمام این موارد قابل پیشگیری بوده و قبل از پیدایش آن‌ها می‌توان در بروز آن مداخله کرد.

دکتر توکلی ضمن اینکه درگذشت مرتضی پاشایی بر اثر سکته قلبی را تکذیب کرد، گفت: بیش از 2 هفته بود که وی در بیمارستان‌ بستری بودند و بیماری بسیار پیشرفت کرده بود،‌ به طوری که مجاری صفراوی، کبد،‌ ریه،‌ مغز استخوان و شکم درگیر سرطان شده بود و اصلا بحث سکته قلبی وجود نداشت.

با توجه به اینکه مرتضی پاشایی در 30 سالگی مبتلا به سرطان شده، می‌توان گفت که سن سرطان در کشور پایین آمده و یا اینگونه موارد ابتلا به سرطان به ندرت دیده می‌شود؟ دکتر توکلی در پاسخ گفت: کم اتفاق می‌افتد که فرد بدون پیش زمینه ژنتیک مبتلا به سرطان شود ولی در عین حال سن ابتلا به سرطان کاهش پیدا کرده است. امروزه جوانان تمایل زیادی به مصرف غذاهای فست فود پیدا کرده‌اند و از آن‌جایی که این غذاها سالم نیست و حاوی مواد نگهدارنده زیادی است، ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. جوانان امروزه کمتر از غذاهای سالم و سبزیجات استفاده می‌کنند و در مقابل، سن مصرف  سیگار و دخانیات هم خیلی کاهش یافته است و تمام این موارد در ابتلا به سرطان نقش دارند.

دکتر توکلی در پاسخ به این سوال که کدامیک از عوامل خطر زا در مرتضی پاشایی منجر به سرطان شد، پس از چند لحظه سکوت گفت: من پزشک هستم و قرار نیست که مسائل شخصی افراد را عنوان کنم.

دکتر توکلی در خصوص انتشار بعضی تصاویر از مرحوم پاشایی در فضای مجازی گفت: آن تصاویر مربوط به لحظات پایانی مرحوم پاشایی نبوده است. از چهارشنبه شب، هرگونه اقدام درمانی برای مرتضی پاشایی با هماهنگی پدر و دوستان نزدیکش انجام می‌گرفت. چهارشنبه شب مرتضی پاشایی مقداری دچار بی قراری و اضطراب شده بود و این نکته گفتنی است که او بسیار سر سخت بود و با بیماری‌اش می‌جنگید. با همفکری پزشک ICU و خانواده برایش داروی بیهوشی خاصی استفاده کردیم و او را به خواب بردیم تا درد نکشد. از حدود 20:30 تا 21 پنج شنبه شب دچار اختلال در تنفس شد که ناچار شدیم از دستگاه ونتیلاتور برای تنفسش استفاده کنیم و ساعت حدود 8 صبح روز جمعه، دچار اختلالاتی در ریتم قلب و در نهایت ایست قلبی شد.

پزشک معالج مرتضی پاشایی در حالی که  متاثر شده بود، ادامه داد: مرتضی پاشایی بیش از 2 هفته در یکی از بخش‌های ICU بستری بود. او فرد بسیار محبوبی بود و من هم علاقه بسیار زیادی به او داشتم. مراجعات بسیار زیادی داشت و این اواخر تا صبح در لابی بیمارستان بهمن 300 تا 400 نفر منتظر دیدن او بودند. بعضی از مسئولین هم برای عیادت وی آمده بودند.

دکتر توکلی در پاسخ به سوالی در خصوص فیلم منتشر شده از مرتضی پاشایی گفت: آن فیلم مربوط به لحظات آخر وی نبوده است و مهم نیست که چه کسی این کار را انجام داده، مهم این است که کار درستی انجام نداده است.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران نظر دکتر توکلی را در مورد نحوه برخورد با افرادی که اینگونه رفتارها را انجام می‌دهند جویا شد که وی گفت: قطعا باید برخورد کرد ولی صرفا برخورد فیزیکی موثر نیست و باید کار فرهنگی شود و مردم متوجه این موضوع باشند که وارد حریم شخصی و خصوصی افراد نشود.

دکتر توکلی در خصوص تیم درمانی مرتضی پاشایی توضیح داد: تیم پزشکی متشکل از 10 متخصص، درمان مرتضی پاشایی را بر عهده داشتند و متخصصین خون، رادیوتراپی،‌ متخصص آنکولوژی، رادیو لوژیست،‌ گوارش،‌ درد، بیهوشی و… با هم برای درمانش تلاش می‌کردند و برای بیماری که ریه، کبد و مغز استخوان وی درگیر سرطان شده کاری نمی‌توان انجام داد و ما تمام توانمان را بکار بردیم.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران از مدت زمان  آشنایی دکتر توکلی با مرتضی پاشایی پرسید که وی پاسخ داد: نزدیک 1 سال با مرتضی پاشایی در ارتباط بودم و مهمترین خصوصیت وی جنگیدن با بیماری‌اش بود و همین مبارزه او را یک سال زنده نگه داشت او جوان بسیار مقاومی بود و پیش می آمد که 48 ساعت پس از شیمی درمانی، به شهرهای مختلف می رفت و کنسرت اجرا می کرد و گاهی با انجام رادیوتراپی و علی رغم درد بسیار شدید، برای اجرای کنسرت می‌رفت و تا 2 روز قبل از فوتش، امید بسیار به زندگی و زنده مانده داشت و قرار بود به یکی از کشورها برای اجرای کنسرت برود و در اینگونه بیماری‌ها، امید به زندگی بسیار در طول عمر اهمیت دارد.

دکتر توکلی در پاسخ به این سوال که آیا مبتلایان به سرطان خودشان مقصر هستند یا دولت و شرایط بیرونی گفت: ما خودمان مقصر هستیم، افراد باید رفتار، استرس، میزان استراحت، تغذیه و… را کنترل کنند خوردن مداوم انواع پیتزا و ساندویچ از سنین کودکی و جوانی، رفتارهای پر استرس، کمبود استراحت و تغذیه نادرست در بروز سرطانها تاثیر گذار است، مضاف بر اینکه از طریق رسانه‌های سمعی و بصری می توان آگاهی مردم در جوامع را بالا برد تا به این بیماری‌ها مبتلا نشوند و اگر مبتلا شدند به سرعت و به موقع، کنترل کنند.

دکتر توکلی در مورد شانس پیشگیری از انواع سرطان گفت: هر سرطانی اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود،‌ قطعا می‌تواند درمانپذیر باشد.

دکتر توکلی در مورد میزان تلاشش برای بهبودی مرتضی پاشایی گفت: مرتضی دوست من بود دوستی یک ساله‌ای که شاید به اندازه چندین سال با هم دوستی داشتیم، روزانه 1تا 2 ساعت در کنار هم بودیم و لحظات آخر هم بر بالین مرتضی بودم و تمام تاکید مرتضی این بود که می گفت این ضایعه را باید زودتر در بیاوریم و تمام شود.

دکتر توکلی در این قسمت مصاحبه، لحظه‌ای مکث همراه بغض داشت و بعد از چند لحظه سکوت، ادامه داد: خیلی سخت بود، ما پزشکان سعی می‌کنیم با بیماران وارد مسائل عاطفی نشویم چون کار برایمان خیلی دشوار می‌شود ولی من با مرتضی روابط دوستانه پیدا کرده بودم و فقدانش برایم بسیار سخت است.

دکتر توکلی با بیان اینکه اولین مصاحبه را در رابطه با مرتضی پاشایی انجام می‌دهد، گفت: من تا به حال هیچ مصاحبه ای در رابطه با مرتضی با هیچ رسانه‌ای نداشتم و بعضی سخنان از قول من که در برخی رسانه‌ها انتشار یافته واقعیت ندارد من به عنوان یک پزشک کار درمانی‌ام را انجام می دادم و وظیفه پزشکی من ایجاب می‌کند که اسرار بیمارانم را حفظ کنم و در مورد علل و نوع بیماری آنها فقط با اقوام درجه اول بیمار صحبت کنم.

دکتر توکلی گفت: امیدوارم با آموزش در کل جامعه کمتر شاهد اینگونه بیماری‌ها باشیم.

مرتضی پاشایی پزشکش را اذیت نکرد؟ دکتر توکلی قاطعانه جواد داد: اصلا من اذیت نشدم، مرتضی پاشایی جوان بسیار آرام، متین، منطقی و صبوری بود.

دکتر توکلی در پایان گفت: خانواده مرتضی پاشایی بسیار او را حمایت کردند، همچنین دوستان فراوان او که تا آخرین لحظه کنارش بودند همچنین طی این 2 تا 3 هفته پرسنل بیمارستان بسیار خوب همکاری کردند و زحمت کشیدند و علی رغم ازدحام جمعیت و رفت و آمدها پرسنل توانستند با صبوری، همراهی کنند.

وی در پایان برای خانواده و دوستان نزدیک مرحوم مرتضی پاشایی از خداوند آرزوی صبر داشت.

بخش پنجم: پس از حضور انبوه جمعیت در مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی که به اعتقاد خیلی از افراد بینظیر ترین مراسم پس از انقلاب اسلامی حتی بیشتر از ناصر حجازی و مرحوم فردین بود، تحلیلگران زیادی به چرایی این حضور گسترده پرداختند. در ادامه دو تحلیل از دو جامعه شناس رو واستون میذارم.

مرتضی پاشایی خواننده پاپ، جمعه (23 آبان) درگذشت. رسانه‌های اجتماعی و خبری پر از “او” شد. غم و اندوه و سوگواری برای خواننده پاپ از فضای مجازی به خیابان‌های شهرهای مختلف کشیده شد. تشییع پیکرش تهران را قفل کرد و ازدحام جمعیت مانع از تدفینش شد.

مرگ مرتضی پاشایی خیلی‌ها را غافلگیر کرد. این همه ازدحام و ابراز احساسات برای درگذشت خواننده جوان قابل پیش‌بینی نبود. سوال بزرگی ذهن‌ها را به خود مشغول کرد: چرا جامعه ایران در برابر مرگ یک خواننده جوان پاپ چنین واکنشی از خود بروز داد؟

طیف پاسخ‌های مردم از “تراژدی مرگ در جوانی بر اثر سرطان” آغاز و تا “جوزدگی!” به پایان می‌رسید.

افشین داورپناه مردم‌شناس در گفتگویی می‌گوید: سوگواری برای هنرمند جوان مرتضی پاشایی را زمانی بهتر می‌توان درک و تفسیر کرد که آن را با عنوان پدیده اجتماعی «مرتضی پاشایی» مورد توجه و بررسی قرار داد؛ پدیده‌ای با زمینه‌ها، دلایل و کارکردهای اجتماعی گوناگون.

عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری، گفت: یقینا بخشی از کسانی که برای مرتضی پاشایی سوگواری کردند، جزو علاقمندان صدا، آهنگ‌ها، متن ترانه‌ها یا شخصیت او بودند اما همان گونه که شاهد بودیم، دایره کسانی که در روزهای اخیر در «فضای سوگواری» این هنرمند قرار گرفتند، رفته‌رفته گسترده‌تر شد؛ این گستردگی را به ویژه در مراسم تشییع او می‌توان مشاهده کرد. گروه‌های سنی(جوانان، نوجوانان و بزرگسالان)،جنسی (زنان و مردان) و گروه های اجتماعی گوناگون در تشییع او شرکت کرده بودند، از جوانان و نوجوانانی که به مدرسه نرفته بودند تا در مراسم تشییع او شرکت کنند و کارمندانی که برای حضور در تشییع پاشایی مرخصی گرفته بودند، تا زنان خانه‌دار، دانشجویان، برخی افراد سن و سال‌دار. و البته از طبقات اجتماعی مختلف با پوشش‌های مختلف! حتی افرادی از شهرستانها آمده بودند!

داورپناه با اشاره به این‌که سوگواری برای مرتضی پاشایی، صرفا سوگواری‌ برای یک هنرمند نبود، گفت: توجه داشته باشیم که سوگواری برای مرتضی پاشایی، در چنین شرایطی دیگر صرفا سوگواری برای یک هنرمند نیست. از این رو شکوه و ازدحام جمعیت در تشییع او را نباید با تشییع بسیاری از هنرمندان دیگر مقایسه کرد، اگر چه تشییع برخی هنرمندان دیگر نیز در شرایط اجتماعی کم و بیش مشابه، چنین بوده است ـ البته تشییع هیچکدام از هنرمندان ایرانی تا کنون چنین با حضور انبوه جمعیت همراه نبوده است- این دیگر رخدادی است که حیثیتی اجتماعی به خود گرفته است.

وی گفت: کارکرد مناسکی مراسم سوگواری با تمرکز بر یک نقطه وحدت بخش(سوگ مرتضی پاشایی: هنرمندی بدون حاشیه)، که روحیه همبستگی و انسجام گروه‌های مختلف اجتماعی را تقویت می‌کند، باعث ‌شد تا مراسم سوگواری و تشییع این هنرمند جوان، محملی برای گرد هم آمدن گروه‌های مختلف اجتماعی شود! گروه‌هایی که البته به دلیل قرار گرفتن در فضای ایجادشده، نسبت به پاشایی و هنرش نیز علاقه هایی در خود پیدا می‌کردند.

این مردم شناس ادامه داد: واقعیت این است که برخی از جوانان شرکت‌کننده در تشییع جنازه مرتضی پاشایی، از شنوندگان و طرفداران پر و پا قرص او نبودند؛ آنها در یک متن و فضای اجتماعی و با محوریت (بهانه) درگذشت غمگینانه این خواننده، وارد مناسکی شدند که احساس می‌کردند به حضور در آن تجربه آن نیازمندند! آنها مرتضی پاشایی را آیینه تمام نمای نسل خود می‌دیدند؛ با شرایط و وضعیتی مشترک!

افشین داورپناه با اشاره به این که، این خواننده نمادی از نسل جوان ایرانی است، گفت: مرتضی پاشایی، نماد بخش عمده ای از نسل جوان ایرانی به شمار می‌رود؛ نسلی با ترانه‌هایی غمگین (مسائل و مشکلات اجتماعی اجتناب ناپذیر) و در مواجهه با بیماری لاعلاجی که علیرغم معالجات گوناگون و سخت و حتی دعا و توکل، گویی سرنوشتی محتوم در برابر خود می‌بیند، جوانانی که سوگوار خویش‌اند. مادران و پدران شرکت‌کننده در این سوگواری نیز، گویی با چنین موضوعی، همذات پنداری می‌کنند و برای نسل جوانی سوگواری می‌کنند که در وضعیتی دشوار گرفتار آمده و ناکامی را تجربه می‌کند. آنها سوگوار فرزندان خویش‌اند! بهانه گریستن برای نسلی که آینده او دلهره دائم خانواده‌هاست. عموم گروه‌های اجتماعی در این سوگ همراهی کردند.

وی ادامه داد: توجه داشته باشیم که فضای سوگواری برای مرتضی پاشایی از سال گذشته و به تدریج مهیا شد؛ این خواننده جوان و خوش ذوق، در مقایسه با بسیاری از هنرمندان دیگر موسیقی پاپ، هنوز آثار پرتعدادی ارائه نکرده بود و عمر هنری چندانی نداشت اما از سال گذشته و با آشکار شدن خیر بیماری او، گروه‌هایی از مردم، به ویژه جوانان، کم و بیش خبرهای مربوط به بیماری مرتضی پاشایی را دنبال می‌کردند؛ گویی داستان مبارزه ای سخت را دنبال می کردند و با یک همذات پنداری دسته جمعی، و البته با آرزوی پیروزی بر بیماری، منتظر تماشای پایان این مبارزه بودند؛ پایان داستان از مدتی پیش برای بسیاری قابل پیش بینی بود ـ از زمانی که به طور مشخص اطبا درمان بیماری را غیر ممکن می‌دانستند ـ و این به داستان زندگی پاشایی، وجهی تراژیک می‌داد؛ این فضای اجتماعی در طول یکسال اخیر و به تدریج ایجاد شده بود. بنابراین خیر درگذشت این هنرمند، صرفا داستان زندگی او را وارد مرحله سوگواری می‌کرد؛ این سوگواری محملی شد برای سوگواری اجتماعی عظیم‌تری که در رگ‌های جامعه نفس می‌کشد!

داورپناه در انتها و با اشاره به این‌که فضای سوگواری برای مرتضی پاشایی به سرعت فروکش می‌کند، نتیجه گرفت: این فضا، فضایی است مناسکی که به سرعت فروکش می‌کند اما سوگواری پنهان جامعه ایرانی همچنان بر جای خود برقرار خواهد ماند.

 

غلامعلی رجایی از فعالان رسانه ای و فرهنگي در يادداشتي در سايت خود به تشييع جنازه پديده هنر ايران پرداخته و جمعيت انبوه حاضر در مراسم را «شگفت‌آور» خوانده است. متن اين يادداشت را بخوانيد:
مایل بودم درتشییع شرکت کنم تا از نزدیک بهتر بتوانم جامعه ام را که دراین گونه مواقع لایه های پنهان خود را آشکار می کند- همچون دریای عمیقی که با امواج خروشنده خود صدف به ساحل می آورد و برمی گردد- بشناسم اما نشد. از قبل برای جلسه ای قول داده بودم. از دوستانی که به مراسم رفته بودند و از تصاویری که در سایتهای خبری دیدم آمده بود اندکی توانستم بفهمم امروز در جلوی تالار وحدت و خیابانهای اطراف آن که جمعیت تشییع کننده این جوان هنرمند و محبوب تا روی پل هوایی حافظ امتداد داشته است چه گذشته است. شنیده ام از بعضی از شهرستانها عده ای برای تشییع وی به تهران آمده اند.

امروز بعدازظهر در یک تماس داخلی با آیت الله هاشمی از ایشان پرسیدم در جریان مرگ این جوان هنرمند هستید؟ فرمودند بله شنیده ام. به ایشان عرض شد امروز در حد یک مرجع از تشییع جنازه وی استقبال شد و نکاتی را که بذهنم رسید مختصر خدمتشان عرض کردم. به نظر من باید در جلسات کارشناسی متعددی در رسانه ملی و در مراکز مرتبط دیگر این حادثه مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد. در این مجال قصد پرداختن به ابعاد این حادثه را ندارم اما به یکی دو نکته مهم اشاره می شود. شاید مفید باشد.

نکته اول
مرحوم مرتضی پاشایی یک خواننده سی ساله بود که چند سالی بود در مجامع هنری خوش درخشید و در بین جامعه بویژه نسل جوان کشور که امروز با حضور گسنترده خود در مراسم تشییع وی علاقه خود را به وی عملا نشان دادند محبوبیتی کسب کرد اما جدا از خلاقیت های هنری او این بیماری لاعلاج سرطان او جامعه ایرانی را که بسیار احساسی است چند ماه دنبال خود کشاند. به نظر من اینکه همه می دانستند این جوان عزیز رفتنی است نوعی حس همدردی را نسبت به او ایجاد کرد و رفته رفته آتش این احساس را شعله ورتر کرد تا کار بدانجا رسید که عده زیادی از مردم در اتفاقی کم نظیر در جلوی بیمارستانی که وی در آن بستری بود جمع شدند و ترانه های او را همصدا با هم خواندند. البته برای احمدرضا عابدزاده هم چنین تجمعی در جلوی بیمارستانی که وی در آن بستری بود صورت گرفت اما این حضور معنا و پیام متفاوتی داشت.

نکته دوم
این امر اما همه علت حدوث این اتفاق مهم نبود. بنظر من هر چند صدا وسیما پس از مرگ پاشایی شاید از سرناچاری به آن توجهی نشان داد اما رویکرد غیرمنطقی وی با این مساله که نزد نسل جوان از حساسیت بالایی برخوردار بود علت اصلی این حضور انبوه بود. پرداختن رسانه ملی به بعضی مسایل و حادثه بیماری یا مرگ شخصیتهای مذهبی بطور افراطی در سطح گسترده و از شبکه های مختلف بصورت زنده می تواند دو نمونه عینی برای تحلیل این مساله باشد.

دیروز که در دو کلاسی که داشتم در این باره از دانشجویان نظرخواهی کردم تقریبا همه بر این مساله تکیه می کردند که پاشایی هنرمند محبوب ما جوانها بود چرا رادیو تلویزیون اینگونه با بیماری او برخورد کرد که انگار نه انگار این چهره دوست داشتنی در حال رفتن از دنیاست؟ می گفتند مگر همه مثل آیت الله کنی باید معمم یا شخصیت سیاسی باشند که رسانه ی ملی برایشان سنگ تمام بگذارد؟ گفتم تا حدود زیادی حق با شماست هر چند نمی توان شخصیت مرحوم آیت الله کنی را به دلیل سالها خدمات و مجاهداتش در انقلاب با مرحوم پاشایی مقایسه کرد.

به گمان من ما داریم اشتباه می رویم. رسانه ی ملی به گونه ای حرکت می کند و برنامه می سازد و نسبت به بعضی شخصیت ها و جریان ها موضع گیری و جهت گیری می کند که گویی همه ی مردم ایران حزب اللهی دو آتشه و البته از نوع سلیقه ای خاص هستند. به گمان من باید برای تخلیه ی احساسات جوان های جامعه و حتی خود جامعه تدابیر بهتری اندیشیده شود.

مساله ی آب بازی در پارکها و چهارشنبه سوری و شادیهای مردم پس از بعضی پیروزی های ورزشی در سطح منطقه ای و جهانی نمونه هایی هستند که مرتب تکرار می شوند اما بدانها توجه اساسی نمی شود. اگر توجه نشود مثل سیزده بدر که حتی جریان تند و ارزشی انقلاب هم حریف حذف آن نشد واقعیت وجودی خود را بر دستگاه فرهنگی و سیاست گذاری کشور تحمیل خواهد کرد.

ديروز روي پل حافظ هم مملو از جمعيت تشييع كننده شده بود

به نظر من این حضور استثنایی نسل جوان و غیر جوان در تشییع مرحوم پاشایی نوعی اعتراض آرام بخشی از جامعه نسبت به سیاستها و جهت گیری های رسانه ملی و دستگاه‌های سیاست گذاری کشور بود. جمعیت حاضر و همه کسانی که در فضای گسترده مجازی مستمرا به این مساله پرداختند عملا با این حضور خود را بر دستگاه رسانه ای و غیر رسانه ای کشور تحمیل کردند تا دیده شوند. آری آنها آمدند تا دیده شوند و ثابت کنند کسی – هرکس باشد- نمی تواند حضورشان را نادیده بگیرد و مجبور به تحمل این حضور آنهاست.

بخشی از جامعه عملا با این حضور گسترده به بعضی مسولان و سیاست گذاران کشور هشدار داد چشم هایشان را بیشتر باز کنند و حقایق و واقعیتهای محیط اطراف خود را دقیق تر ببینند و بدانند که نباید فقط به مسایلی که خود فکر می کنند مهم است توجه کنند نباید فقط به تجلیل چهره های مقبول و محبوب خود بپردازند و به محبوب های نسل جوان کم اعتنا باشند. به نظر من این پیام بسیار مهمی بود که امیدوارم شنیده شده باشد.

بخش ششم: در این بخش، نگاهی می اندازیم به صفحه اول روزنامه های کشور در تاریخ دوشنبه 26 آبان.
با توجه به اهمیت خبری و تصویری مراسم مرتضی پاشایی باید اشاره کرد که اکثر روزنامه ها بخشی از صفحه اول خود را به این موضوع اختصاص داده اند هر چند بر اساس ذائقه سیاسی از ظن و با نگاه خود.
روزنامه اعتماد عکس یک خود را به شهروندان  موبایل به دست مراسم تشییع پاشایی اختصاص داده و با این تیتر “حاضران غریب یک بدرقه” جمعیت شرکت کننده در این مراسم را انبوه و شگفتی ساز توصیف و با عجیب و غریب خواندن این حضور مردم به تحلیل علت حضور گسترده مردم به بهانه سوگواری برای یک هنرمند پرداخته است.
اعتماد با طرح این سئوال که “آن ها سوگوارند یا کنجکاو و آن همه تلفن همراه میان مراسم تشییع چه می کند؟” این اتفاق را سرگیجه عمومی نامیده است.
روزنامه آرمان اما به یک عکس و تیتر کوچک از این مراسم بسنده کرده و البته در صفحه نخست خود یادداشتی از سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی در خصوص مراسم تشییع پاشایی آورده است.
روزنامه های اصولگرا به جنبه دیگری از این مراسم پرداخته اند و روزنامه های وطن امروز و جوان تیتری کوچک با اشاره به روضه خواندن پدر مرتضی پاشایی برای حضرت علی اکبر در مراسم استفاده کرده اند و.
روزنامه ایران به عنوان روزنامه رسمی دولت هم با توجه به اینکه به زودی قرار است جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم برگزار شود تیتر و عکس یک خود را به مصاحبه با دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی اختصاص داده و در بالای صفحه هم عنوانی از گزارش خود پیرامون مراسم پاشایی دارد.
روزنامه آفتاب در ستون سمت چپ صفحه نخست خود با اخبار مراسم مرتضی پاشایی پرداخته و در مطالبی به تحلیل جامعه شناختی علت حضور بی سابقه مردم در این مراسم پرداخته است.
ابتکار در صفحه نخست تصویری بزرگ از مراسم تشییع مرتضی پاشایی استفاده و تیتر “روز دفن مرتضی” را انتخاب کرده است.

اطلاعات هم مراسم پاشایی را “وداع باشکوه جوانان با خواننده موسیقی پاپ” توصیف کرده و عکسی از تابوت پاشایی در جایگاه تعیین شده در تالار وحدت استفاده کرده است.
روزنامه جام جم ارگان صداوسیما هم در صفحه نخست اشاره ای کوتاه به مراسم پاشایی داشته است.
روزنامه شهروند هم با تیتر اصلی “اجتماع ایرانی برای پاشایی “عکسی بزرگ از مراسم دارد که فوکوس اصلی آن بر مردم موبایل به دست است،این روزنامه در دو صفمرگ این هنرمند را بررسی کرده است.
برخی از روزنامه ها نیز از جمله قدس، فرهیختگان،کیهان،سیاست روز،رسالت،جمهوری اسلامی و … اساسا در صفحه نخست خود اشاره ای به مراسم مرتضی پاشایی نداشته اند و موضوعات دیگری را برای تیتر و عکس یک خود انتخاب کرده اند.

روزنامه رسالت تیتر یک خود را به سخنان مدیرمسئول خود اختصاص داده است و فرهیختگان ارگان دانشگاه آزاد هم تقدیر 190 نماینده از رئیس این دانشگاه را به عنوان تیتر نخست برگزیده است.
در بین روزنامه های اقتصادی هم برخی مانند تفاهم به این موضوع پرداخته اند و “جهان صنعت” عکس صفحه نخست خود را به موضوع تشییع مرتضی پاشایی اختصاص داده و حضور مردم را سنگ تمام برای این هنرمند دانسته است در عین حال تیتر یک این روزنامه گزارش بانک مرکزی مبنی بر بیکاری 24درصد خانوارهای ایرانی است!
روزنامه مردم سالاری سه عکس در صفحه نخست خود از مراسم مرتضی پاشایی منتشر و مراسم او را کم نظیر دانسته است.
روزنامه هفت صبح هم در نگاهی متفاوت با تیتر “بدرقه های به یادماندنی “به بررسی مهمترین تشییع های چهره های فرهنگی و هنری و ورزشی از جمله فردین و تختی و پرداخته است.
روزنامه همشهری علاوه بر انتشار عکس و خبری از مراسم پاشایی در صفحه نخست خود تیتر یک را به موضوع سرطان یعنی علت فوت مرتضی پاشایی اختصاص داده است.
روزنامه شرق نیز با انتشار عکسی از تشییع پاشایی عنوان “بدرقه باشکوه مرتضی” را برای شرح آن برگزیده است.

در مجموع روزنامه های سراسری در صفحه نخست خود در روز دوشنبه عمدتا به دو موضوع مراسم مرتضی پاشایی و سفر وزیر خارجه عمان به تهران پرداخته اند.

بخش هفتم و پایانی: در این قسمت بازتاب مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی از دید رسانه های خارجی رو بررسی میکنیم.
شگفتی رسانه‌های جهان از حضور گسترده مردم؛

بازتاب جهانی تشییع پیکر مرتضی پاشایی.
مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی خواننده جوان پاپ که روز یکشنبه در تهران از تالار وحدت تا بهشت زهرا (س) برگزار شد، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های چاپی، اینترنتی و صوتی و تصویری سراسر جهان داشت.
بسیاری از رسانه‌ها و نشریات بین‌المللی با عناوینی که طنین شگفتی و غافلگیری از آنها به‌گوش می‌رسید به مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی و حاشیه‌های پیش و پس از آن پرداختند. تامس اردبرینک در نیویورک‌تایمز در مقاله‌ای با عنوان «سوگواری عمومی برای خواننده پاپ مایه شگفتی برای ایران » که روز دوشنبه به چاپ رسید، با نام بردن از ترانه «نگران منی» مرتضی پاشایی خواننده فقید ایرانی و با اشاره به اینکه خواننده سی‌ساله برای اولین بار در سال 2013 و پس از ابتلای وی به سرطان اجازه برگزاری کنسرت عمومی پیدا کرد و آوازهای وی، بیش از حد رمانتیک» تشخیص داده شده بود و امکان عرضه در تلویزیون را نداشت، به مقایسه مراسم تشییع پیکر وی با موارد مشابه پرداخت.
این روزنامه در گفت‌و‌گوی کوتاهی با محمد علی ابطحی از قول وی نوشته است که علت حضور گسترده جوانان در این مراسم این بوده که «آقای پاشایی یک خواننده پاپ است و به قلب جوانان نزدیک است». وی البته بدون ارائه توضیح بیشتر گفت که رفتار مردم «دلایل متعدد دیگری نیز دارد.»
لس آن جلس تایمز نیز در گزارشی از چگونگی مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی که روز جمعه به علت ابتلا به سرطان معده در تهران درگذشت، از جوان بیست‌و‌پنج ساله‌ای که در این مراسم حضور داشت، نقل کرد: «او خیلی به قلب ما نزدیک بود. ما از ترانه‌های او درباره داستان‌های عاشقانه لذت ‌بردیم. سیاست برای ما مهم نیست.» این روزنامه به نقل از رسانه‌های داخلی و از جمله تهران تایمز به این نکته که پاشایی با وجود بیماری ماه گذشته آخرین کنسرت خود را در تهران برگزار کرد و با کلاه و عینک آفتابی در آن ظاهر شد تا آثار درمان اشعه را بپوشاند، اشاره کرده است.
خبرگزاری رویترز یکشنبه شب با اشاره به تجمع‌هایی که از پیش از درگذشت پاشایی با دعا و روشن کردن شمع و خواندن آوازهایی مانند «جاده یک‌طرفه» برگزار شد، گزارشی از روند مراسم تشییع پیکر خواننده فقید ارائه داد و با اشاره به اینکه طرفداران خواننده، یکدیگر را با پیام‌های متنی مطلع کرده و فرا خوانده بودند، از جمله نوشت: «جمعیت آنقدر زیاد بود که بخشی از برنامه‌ها لغو شد. تقاضاهای مکرر همکاری از سوی پدر پاشایی نیز تأثیری نداشت.»
گزارش رویترز در بسیاری از رسانه‌های دیگر بازتاب داشت و از جمله دوشنبه در آیریش‌تایمز با تیتر «مراسم تدفین ستاره پاپ شهرنشینان و سنت گرایان ایرانی را متحد می‌کند» منتشر شد. از جمله رسانه‌های دیگری که مراسم روز یکشنبه تشییع پیکر مرتضی پاشایی در تهران را بازتاب دادند، می‌توان به شبکه
ABC، گالف دیلی نیوز چاپ بحرین، رسانه یونانی زبان فایل‌نیوز، نسخه آنلاین مجله ترکی زبان تکویم و سایت‌های ترکی زبان آکتیف‌مدیا و انسون‌هَبر دات کام که از وی با عنوان «تارکان ایران» یاد کرده‌اند و خبرگزاری Yle فنلاند اشاره کرد.

امیدوارم جمعآوری این مجموعه، رضایت علاقمندان مرتضی پاشایی رو جلب کرده باشه و از همتون میخوام یک فاتحه برای شادی روح این مرحوم قرائت کنید.

این داستان در اوج جوانی، میتونه تلنگری برای ما باشه که انقدر این دنیا و زندگی رو سخت نگیریم و به هم بیشتر کمک کنیم و با هم مهربونتر باشیم.

آروم بخواب خالق عصر پاییزی من.

تو مغلوب جاده ی یک طرفه سرنوشت شدی و به همین راحتی نبض احساست از کار افتاد.

اما صدای گرمت، یاد و خاطرت در بین هوا دارانت جاودانه خواهد ماند.

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد اول بهمن 68 و ساکن تهران. یه پسر چهار ساله به اسم آرمان و یه دختر هفت ماهه به اسم باران دارم. امیدوارم شما هم محلی ها هم هرجا که هستین، حال دلتون خوب باشه.
این نوشته در اخبار, خاطره, داستان و حکایت, شعر, صحبت های خودمونی, صوتی, مقاله ها, موسیقی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

33 Responses to به یاد خالق آلبومهای گل بیتا و یکی هست/دانلود فیلم، عکس، آهنگ، خبر و تحلیل از مرتضی پاشایی

 1. 1

  سلام به امیر سرمدی ی عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه من از روزی که مرتضی پاشایی به رحمت خدا رفته نمیتونم براش حتی یه فاتحه هم بخونم اگه میشه بنویس که چند تا آلبوم داره با تشکر از شما دوست عزیز ممنون

 2. 2

  درود امیرر! ممنون داداش دستت طلا خدابیامرزدش! فیلمارو دانلود کردم! برم ببینم!‏

 3. 3
  اصغر says:

  سلام امیر.
  واقعاً نمیدونم چی بگم.
  این همه وقتی که گذاشتی و این همه اطلاعاتی رو که جمع کردی رو نمیدونم چطوری میشه جبران کرد.
  واقعاً سنگ تموم گذاشتی.
  مرسی ازت.

  • 3.1

   سلام به علی اصغر حسنپور، سامان و اصغر. ازتون ممنونم.
   علی جان. مرتضی پاشایی دو آلبوم به نام گل بیتا و یکی هست داره و حدود 30 تک آهنگ.
   البته دوست خوبمون علیرضا فول آلبوم این خواننده رو در سایت گذاشته که میتونی به اون پست مراجعه کنی.
   سامان. چیزی که این روزها تو فضای مجازی زیاد پخش شده، فیلمهای این مراسم هستش که سعی کردم بهترین و کاملترین فیلم ها رو جمعآوری کنم و در اینجا قرار بدم.
   اصغر جان داداش. انجام وظیفست. به خاطر دلم انجام دادم.
   ای کاش حد اقل در اون زمان تهران بودم و میتونستم در اون روز با شکوه همراه مردم باشم.

 4. 4

  سلام. دستتون واقعا درد نکنه. کارتون عالی بود عالی عالی عالی. خیلی خیلی لذت بردم. مرسی ممنون. به نظرم کاملا معلوم بود که مردم میخان اینجوری اعتراض کنند و بگن بدون ما نمیشه. جالبه حالا برنامه های تلویزیونی بیشتر داره به این لجبازی دامن میزنه. مثلا دیشب توی صرفا جهت اطلاع بود گمونم, داشت میگفت که آفرین بر این مردم که در تشییع جنازه پدر شهید بابایی شرکت کردن. درست یادم نیست. یه همچین چیزی میگفت. یعنی مردم رفتین واسه تشییع جنازه کسی که فلان بود و ارزش نداشت و با ارزشها رو گذاشتین و رفتین سراغ …. در هر حال مرسی بازم.

 5. 5
  Ali rahimi says:

  سلام امیر جان از این که زحمت کشیدی و این اطلاعات را برایمان جمعآوری کردی بسیار سپاسگزارم من هم درگذشت این هنرمند محبوب را به همه ی دوستان و هم محلی ها تسلیت می گویم روح این عزیز سفر کرده شاد باد ‏

 6. 6
  رضا says:

  سلام آقا خیلی خیلی خیلی خسته نباشی. کارِت عالی بود. واقعا ممنون .
  فقط یه خبریم که من امروز شنیدم از زبونه مهدی کُرد مدیر برنامه های مرحوم که گفت: قراره که 2تا آلبوم از مرتضي بیاد. یکی امسال. یکی دیگه سال بعد.
  .
  فقط
  مرتضي، خیلی زود بود :'(

  • 6.1

   سلام به زهره، علی و رضا.
   زهره خانوم. من هم تا حد زیادی با تحلیل آقای رجایی موافقم اما متأسفانه در این روزها رسانه های خارجی سعی میکنن، این حضور انبوه رو صرفا به سیاست و یک جنبش اجتماعی و یک اعتراض مردمی منتسب کنن که این تحلیل واقعا دور از انصافه.
   به نظرم مهمترین عامل حضور انبوه جمعیت در مراسم تشییع پیکر مرتضی پاشایی رو میشه به علاقه شدید نسل جوون به آثار و صدای گرم این خواننده محبوب دونست.
   شاید اون تحلیل اول هم بخشی از این حضور انبوه رو شامل بشه اما نه این که همه ی ماجرا این باشه.
   علی رحیمی. ازت ممنونم که اومدی.
   رضا. من هم این خبر رو از زبان مدیر برنامه های مرتضی پاشایی شنیدم.
   قرار بود اگه عمرش به این دنیا باشه، تا پیش از عید آلبوم اسمش عشقه رو روانه بازار موسیقی کنه.
   حالا این که چند قطعه از این آهنگ ضبط شده در جریان نیستم.
   اما اگر آهنگها ضبط شده باشه، به راحتی قابل تنظیم هستش و میشه به صورت آلبوم راهی بازارش کرد.
   مثل اتفاقی که پس از درگذشت زنده یاد ناصر عبد اللهی افتاد.
   فعلا که وبلاگ عاشقان مرتضی پاشایی تبلیغات گسترده ای رو در خصوص این آلبوم و این که پر فروش ترین آلبوم تاریخ موسیقی ایران میشه راه انداختند.
   اما واقعا حیف. فرض کنید مرتضی پاشایی مثلا 20 سال دیگه زنده بود.
   در طول این مدت میتونست صدها آهنگ به یاد ماندنی دیگه واسمون خلق کنه تا از صدای گرمش لذت ببریم.

 7. 7
  مهدیه says:

  سلام آقای سرمدی من هم به نوبه خودم از زحمات 3 روزتون خیلی خیلی تشکر میکنم. روحش شاد.

 8. 8
  ghandeasal says:

  سلام امیر عزیز.
  خیلی خیلی ممنونم ازت بابت زحماتی که کشیدی برای تهیه و تنظیم این مطالب،
  مطالبت واقعاً کامل بود.
  دیگه نمی دونم چی بگم.
  در مورد مرتضی نمی تونم حرف بزنم.
  دوسش دارم، همین.

 9. 9

  سلام.
  خب احتمالً یکی از سختترین پستهای تاریخ محله رو منتشر کردی.
  خسته نباشی.
  من هم درگذشت مرتضی پاشایی رو تسلیت میگم.
  به نظر من گواه بهشتی بودن مرتضی جمعیتی هست که روز تشییعش حضور داشتن و قلبهای فشرده شده و مملوء از غصه ای که هیچ وقت فراموشش نمیکنن
  ممنون.

  • 9.1

   سلام به مهدیه، ghandeasal و شهروز
   از هر سه تاتون ممنونم. همه تلاشم رو کردم تا این پست مثل آثار مرتضی پاشایی عالی باشه.
   شهروز. سختی کار اینجا بود که مثلا فایلها تا 80 90 درصد آپلود میشد و به یک باره نتم قطع میشد و مجبور میشدم دوباره فایل ها رو آپلود کنم.
   از طرفی چند وقته آنتن ایرانسل سمت ما به مشکل خورده و دسترسی به 3g ندارم.
   به هر حال امیدوارم رضایت هوا داران این خواننده محبوب جلب شده باشه.

 10. 10
  عمو حسین مدیر کامنت‌دونی says:

  سلام. منم كار امير عزيز را تحسين ميكنم. واقعا عجب گزارش مبسوطي بود. واقعا دمت گرم امير جان كه روز به روز كارت حرفه اي تر و تخصصيتر ميشه.
  واقعا دست مريزاد عزيييزم.

 11. 11

  سلام.
  از شما تشکر میکنم به خاطر این همه تلاش.
  صحبتهای جامعه شناسان بخشی بود که مورد توجه من قرار گرفت و بسیار تأمل بر انگیز است.
  روحش قرین رحمت دوست.

 12. 12

  سلام به عمو حسین و خانوم جوادیان.
  عمو جان. از لطفتون واقعا ممنونم. خییلی خوشحال شدم که به این پست سر زدین و منو مورد لطف خودتون قرار دادین.
  متأسفانه با شرایطی رو به رو هستم که دیگه مثل گذشته فرصت نمیکنم به همه ی پست های محله سر بزنم و در پست های هم محلی ها کامنت بذارم.
  از گوشه کنار از بعضی از بچه ها شنیدم که امیر تازگیا خودشو میگیره و کلاس میذاره.
  اما واقعا من کی باشم که بخوام کلاس بذارم. اونم واسه هم نوعان خودم. دوستان خودم.
  مسائل کاری رو که ازش فاکتور بگیریم، چون دیگه در فصل بارش قرار داریم پست های وبلاگ من هر کدوم در نهایت بیش از 100 تا کامنت میخوره که باید پاسخگوی سؤالات مردم باشم.
  تحلیل و بررسی نقشه های هواشناسی برای یک نابینا کاری وقتگیر هستش. از طرفی چون چند نفر از بچه های وبلاگم ماشا الله واسه خودشون یه پا کارشناس شدن، باید با دقت بیشتری عمل کنم که از قافله جا نمونم.
  واقعا شرمنده هم محلی ها هستم که نمیتونم مثل گذشته همراهیشون کنم اما خواهش میکنم این مسئله رو به کلاس گذاشتن، بی توجهی و این حرفا ربط ندین.
  همونطور که قبلا هم گفته بودم، هر وقت که بتونم سعی میکنم پست های به درد بخوری رو اینجا منتشر کنم.
  ببخشید عمو جون. سر شما و سایر هم محلی ها رو درد آوردم. خواستم فقط یه کوچولو دردو دل کنم. همین.
  مگر نه از این حرفا منظور خاصی نداشتم. فقط اگه احیاناً برخی بچه ها از این که در پست هاشون کامنت نمیذارم ازم ناراحت هستن، ازشون عذرخواهی میکنم و دلایلش رو هم در بالا گفتم.
  خانوم جوادیان. از شما هم سپاس. آره این روزها نقد های مختلفی در خصوص مرتضی پاشایی و استقبال مردمی داره منتشر میشه که هر کس از یک منظر به اون نگاه میکنه.

 13. 13

  سلام امیر
  عزیزم تشکر که نمیتونه پاسخی به الطاف بیکران تو باشه.
  مثل همیشه نشون دادی که یک فوق استعداد در مباحث رسانه ای هستی.
  اگر الآن تو یکی از این کشور های غربی بودی شاید تا به حال سر دبیر یکی از معتبرترین روزنامه های آنها شده بودی.
  به عنوان یک نابینا به داشتن دوستی مثل شما احساس غرور و افتخار می کنم.
  مرتضی اگر نیست صدایش هست.
  یادش هست.
  امیر دیگه خوابیدن با صدای این بزرگوار عادت این شبهای من شده.
  امیر چیزی که این روز ها خیلی رو مخ من هست اینه که چرا در کمتر از 1 هفته 3 چهره ی مشهور فوت کردند؟
  عجیبتر اینکه همه بر اثر سرطان.
  به بهونه ی مرتضی عزیز یه تسلیت هم به آقا پرویز مظلومی به خاطر از دست دادن برادر بزرگوارش عمو غلام بگیم.
  عمو غلام نشد روزگار رو دریب بزنی.
  روزگار نشان داد که نا مرد تر از این حرف هاست.
  من به عمو غلام قول می دم یه استقلالی تیر بمونم.
  امیر عزیز شاهکار کردی.
  بازم تشکر.

 14. 14

  سلام
  ممنون خيلي زحمت كشيديد
  موفق باشيد

 15. 15
  پرواز says:

  سلام امير جان.متشكر براي زحماتت براي فايلهاي اين خواننده ي دوست داشتني ..م.آره متاسفانه كم سعادتيتون بود ك نبودم مشهد …خخخخخخخخخخخ
  انشا الله بيام تهران ب افتخار زيارتم نايلتون ميكنم.من برم تا سقف محله پايين نيامده …خخخخخخ

  • 15.1

   سلاام به داوود، سرکار کاظمیان و پرواز.
   داوود جان. خیییلی خیییلی ممنونم. دیگه انقدرام تعریفی نیستم که. مثلا فکرشو بکن سردبیر روزنامه سان، دیلی میل یا تایمز لندن. خخخخ.
   آره واقعا. این هفته مرتضی پاشایی، غلامحسین مظلومی و مجید بهرامی رو به علت بیماری سرطان به انواع مختلف از دست دادیم که جای تأسف داره.
   راستی. یه مطلب در خصوص عمو غلام سرطلایی فوتبال ایران نوشتم که فردا در ایران سپید چاپ میشه. تونستی حتما بخونش.
   خانوم کاظمیان از شما هم ممنونم.
   پرواز داداش. بالاخره کی میخوای این همه سعادت رو نصیب ما کنی. خخخخ.
   مرسی از حضورت.

 16. 16
  محمدرضا چشمه says:

  سلام امیر.
  من فکر نمیکنم که در هیچ سایتی اینطور کامل و جامع به این اتفاق و تبعاتش پرداخته شده باشه.
  یکی از دوستان در مورد زحمات سه روزه تو اشاره کرد که من تا اونجایی که خبر دارم از اولین شب فوت اون عزیز تو مقدمات این کار عظیم رو شروع کرده رودی.
  واقعا خسته نباشی بهت میگم که بقول معروف کاری کردی کارستون.
  این درسته که این پست یکی از سخت ترین پست های محله بوده و البته یه پگ کامل خبری در این باب که همیشه به یادگار خواهد موند.
  بازم دست مریزاد و خسته نباشی، تو خیلی بیشتر از اونایی که در حقیقت باید به این ماجرا میپرداختن و نپرداختن زحمت کشیدی.
  از این پست مسلما میشه به عنوان یک منبع اطلاعات در این مورد استفاده کرد.
  ممنون از پست.

 17. 17
  پریسیما says:

  سلام بر امیر سرمدی خبرنگار واقعاً حرفه ای
  وقتی این مجموعه رو دیدم به اینکه یه نابینا چقدر میتونه تو کارش ماهر باشه ایمان آوردم
  از بابت زحمتی که کشیدی ممنونم
  خدا قوت و همچنین خدا مرتضی رو رحمت کنه من واقعاً صداشو دوست داشتم صدایی که شد صدای ماندگار
  موفق باشی

 18. 18
  زهره says:

  سلام امیر سرمدی پروداکشن
  این امیر سرمدی کم پیدا شده چقدر هم خودشو میگیره, هههخخخخخ
  واقعا زحمت کشیدی, ممنونتم,

  • 18.1

   سلاااام به عمو چشمه، پریسیما و زهره.
   عمو جان ازت ممنونم. نه مجموعه ای به این شکل مدون در هیچ سایتی تا اونجایی که من چک کردم وجود نداره.
   میخواستم لینک این پُستم رو برای شبکه های اجتماعی ارسال کنم. اما چون تمامی فایلها فعلا رو سرور اصلی محله هستش و فرصت نکردیم اونا رو به رپید پارس منتقل کنیم، قطعا باعث میشد پهنای باند محله دچار مشکل بشه.
   به همین خاطر ترجیح دادم صرفا هم محلی های خودمون ازش استفاده کنن.
   پریسیما. از تو هم ممنونم خیلی زیاد.
   صمیمانه دوست دارم فشرده تمرین کنی تا خودتو برای مسابقات دو میدانی قطر آماده کنی. تا از اون طریق بتونی سهمیه پارالمپیک ریو رو به دست بیاری تا هممون بهت افتخار کنی.
   رکوردهای ورودی مسابقات رو هم در سایت ایران سپید منتشر کردیم.
   اگه خواستی یه میل بهم بزن تا به همون آدرس رکوردهای ورودی رو واست بفرستم.
   زهره. خدا بگم چی کارت نکنه. خخخخ
   مرسی که اومدی. راستی. بازرس شدن چه حسی داره آیا؟
   تو هم خودتو آماده کن 17 آذر باید بری بابلسر برای مسابقات قهرمانی کشور گلبال بانوان
   ببینم امسال میتونید از پس تیم تهران بر بیایین یا نه.

 19. 19

  سلام
  من به شما و اين همه احساسات تون غبطه ميخورم
  واقعا ممنون و تشكر از اين همه پشت كار
  روحش شاد
  خيلي خيلي ارادت دارمغبطه

 20. 20
  سمانه says:

  سلام بر خبرنگار فعال و کم پیدای محله که این روزا خودشو خیلی میگیره !!!!!!!خخخخخخخخ…….. ممنون از پست کامل و جامعتون من که همشو دانلود کردم و گوش کردم واقعا لذت بردم از این همه ذوق و شوق شما دوست عزیز منم خیلی به این خواننده و صداش علاقه داشتم و به دنبال چند تا از برنامه هاش که شما اینجا گذاشتید هم بودم بازم تشکر میکنم از لطفتون

 21. 21
  مرضیه says:

  درود بر خبر نگار کم نظیر خودمون
  مانند همیشه دقیق و خوش قول.
  شرمنده کردید انتظار نداشتم تا این حد زحمت بکشید و برای تهیه اون انقدر وقت بذارید.
  به راستی خسته نباشید.
  نظرم رو هم که پیشتر بیان کردم.
  سپاس برای چندمین بار.
  در پناه حق سالم و سرزنده باشید.

 22. 22

  سلام به سرکار کاظمیان سمانه و مرزیه.
  سرکار کاظمیان. من واقعا بی حد و اندازه به آثار این خواننده علاقه داشتم تا حدی که هر طور که بود سال گذشته در کنسرتش شرکت کردم.
  مرتضی پاشایی از جمله افرادی بود که اثر بد نداشت و به واقع همه ی کارهاش شنیدنی بود.
  در حالی که سایر خوانندگان کمتر پیش میاد همه ی آهنگ هاشون مورد پسند باشه.
  سمانه. خوشحالم که فیلمهایی که دنبالش بودی در این مجموعه بود. از لطفت ممنونم. کم پیدایی هم عالمی داره دیگه خخخخخ
  مرضیه خانوم. از لطف شما هم سپاس. شاید پیگیری و علاقه شما به مرتضی پاشایی یکی از عواملی بود که بهم انگیزه داد تا برای جمعآوری همچین مجموعه ای دست به کار بشم.
  خوشحالم که رضایتتون جلب شده.

 23. 23

  سلام آقا امیر خیلی زحمت کشیدی ازت ممنونم به خاطر گرد آوری این مجموعه
  حیف توی ایران خواننده هایی نظیر پاشایی خیلی کمن افسوس

 24. 24

  سلام وحید جان. خواهش میکنم عزیز
  اینم برنامه جمعه صبح موسیقی من که از رادیو جوان پخش شد.
  این برنامه جمعه 30 آبان، ساعت 10 صبح تا 11:30 با حضور خانواده مرتضی پاشایی، پدر، مادر، برادر و علی لهراسبی و مدیر برنامه های مرتضی پاشایی پخش شد.
  این برنامه فوق العاده زیبا رو به مدت 90 دقیقه و با حجم 40 مگابایت از
  اینجا
  دانلود کنید.
  واقعا برنامه زیبایی بود.

 25. 25
  مرضیه says:

  سلام.
  کاش از خدا یک چیز دیگه خواسته بودم نه اصلً چرا چیز دیگه من همین رو میخواستم. آخه خیلی دلم می خواست صدای مادرش رو بشنوم.
  چگونه شکر این نعمت گذارم؟
  سپاس

 26. 26
  فاطمه خلیلی says:

  سلام ببخشید خیلی دیر کامنت گذاشتم ولی واقعا کار بزرگی انجام دادید واقعا متشکرم امیدوارم در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید بازم تشکر

دیدگاهتان را بنویسید