مهارت هایی واقعی برای زندگی بهتر, قسمت دوم

بسيارى از مردان ايراني زن فقير هستند و بسياري از زنان شوهرفقير. بسياري از مادران ايراني دخترانشان را براي خانه داري تربيت ميکنند نه براي يار و همسر شدن. اين مادران غافلند از اينکه دامادشان اول همدل و همسر ميخواهد نه آشپز، غذا را ميتوان از بيرون خريد ولي دلدار را نه. يا پسرانشان را جوري تربيت ميکنند که عاقبتش شوهرفقيري عروسشان است، ماشين دارد، خانه دارد، طلا ميخرد ولي همدم نيست، شانه اي براي گريه کردن نيست. همسري که چند نوع قندان در جهيزيه اش است و همه هميشه شسته و مرتب هستند و پر از قند ولي يک چاي دم عصر با همسرش نميخورد، قطعا طرف مقابلش همسرفقير است. جالب است بعضي ها براي شکستن اين قندان بلامصرف ناراحت هم ميشوند. بگذار بشکند. ديگي که براي من نجوشد… بعضي ها کباب پز دارند، خيلي هم مواظبند نشکند يا خراب نشود ولي هيچگاه فکر نميکنند که با اين، کبابي بپزم و يک عصر با همسرم تو حياط نوش جان کنيم و لذت ببريم. خش دل همسر مهمتر است يا خش روي ماشين. واقعا ماشيني که مواظبش باشي خانمت درب آن را محکم به هم نزند ولي در عوض دلش را در آن ميشکني به درد چه ميخورد؟ اگر زد ضبطش را خراب کرد، بگو فداي سرت عزيزم، اگر سوارش شد و کوبيد به ديوار، به محض اينکه شنيدي بگو خودت سالمي؟ بگو فداي سرت. ميداني چرا؟ چون همسرت است، فرم ديگري از خودت است. لباسي که براي همسرت نپوشي تا شاد شود به درد چه ميخورد. اگر همسرت زيبايي و خوش تيپي تو را دوست دارد، چرا معطلي؟ دوستي براي مشاوره نزد من آمده بود و گله ميکرد از همسرش. ميگفت در مجلسي خانوادگي بوديم و همسرم با اينکه جوانترين بود لباسش شبيه مسن ترين فرد بود. گفتم شايد جلو جمع خواسته سنگين باشد. گفت در خانه بدتر است. چقدر بد است مرد يا زن در خانه بسته به شغل مثلا بوي گازوئيل بدهد يا سر کله اش از تدريس گچي باشد يا هميشه بوي قرمه سبزي بدهد. نه ادکلني نه کنار هم نشستني نه درک احساسات طرف مقابل. به خودت برس، به خاطر خودت و همسرت. مردان و زنان بايد يادشان باشد که با همسرشان همخانه نيستند، بلکه همسرند. نگذاريم طرف مقابلمان احساس فقر و کمبود کند. ما نبايد براي خودمان زندگي کنيم، بلکه بايد براي همديگر زندگي کنيم و همديگر را شاد کنيم. اگر همسر شديم، بايد همسري کنيم نه اينکه فقط به امورات خودمان برسيم، فرق نميکند، چه زن و چه مرد، در همه زمينه ها، گفتگو، برنامه ريزي، همکاري، بيرون رفتن، زيبايي و آراستن. نگذاريم همسرمان احساس کند که ارزشش از ماشين يا قندان کمتر است. با هم روزنامه بخوانيم، جدول حل کنيم، فکر کنيم، برنامه ريزي کنيم، بهانه اي براي دور هم بودن بتراشيم، غرورمان را زير پا بگذاريم، احساس يکي بودن کنيم، خودمان را بشکنيم و براي هم زندگي کنيم، دل يکديگر را بدست بياوريم، لازم شد گذشت هم داشته باشيم. آنگاه اگر به امورات خودمان هم رسيديم ايرادي ندارد. زن و شوهر مکمل هم هستند، هر دو حق زندگي دارند و هر دو بايد از زندگي مشترک بهره مند شوند. اين منافاتي با شخصيت‌ زن و مرد ندارد و نه مردسالاري است نه زن ذليلي، اين به معناي درست زندگي مشترک است.?

درباره سجاد نبی لو

خدايا به جهنمت ديگر نيازي نيست!..... ما آدمها بهتر هم ديگر را ميسوزانيم!! سلام متولد 1357 و دارای مدرک تحصیلی دیپلم ادبیات همچنین شغل اپراتوری تلفن بوده که بعدا نابینا شدم رک و بدون تعارف و صادق و اهل شوخی و گردش و مسافرت هستم روش تماس با من ایمیل sajad.nabiloo1@gmail.com آی دی اسکایپ تلفن همراه 09128425520 موفق باشید.
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اجتماعی, روانشناسی, صحبت های خودمونی ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to مهارت هایی واقعی برای زندگی بهتر, قسمت دوم

 1. 1
  مظاهری says:

  سلام، خیلی عالی بود!
  مر3000000000000000000

 2. 2
  بانو says:

  سلام بر آقای نبی لوی گرامی
  واقعا تمام صحبت هاتون صحیح و متین, امیدوارم تمام متأهل های محله و غیر محله بخونند و بهش توجه ویژه داشته باشند و مجرد هایی که قصد ازدواج هم دارند هم با دقت بخونند و بهش توجه کننند….
  واقعا ارزش همسر ما از ماشین و قندون بیشتر هست و البته ارزش پدر و مادر ما, خواهر و برادر ما, دوست ما و …..
  به نظرم میشه تعمیمش داد.
  باز هم ممنون از پست ارزنده تون
  همیشه سربلند باشید

 3. 3

  سلام
  احسنت تک تک کلمات پست رو میلایکم.
  موفق باشید.

 4. 4

  سلام آقای نبی لو. پست بینظیری بود تمام پستتون را لایک میکنم.

 5. 5
 6. 6
  سجاد نبی لو says:

  سلام به همه دوستان ممنون که کامنت میدید من به اتفاق همسرم این مطالب رو جمع آوری و تو سایت منتشر می کنیم و قصد و غرض همانا آگاهی و روحیه بخشیدن و منطقی برخورد کردن در زندگی روزمره هست و تکتک جواب دوستان میسر نیست و امیدوارم که خوشتون بیاد و به دردتون بخوره و همچنین یک کم از نابینائی و نرم افزار و این داستان ها فاصله بگیریم و نگاه شفافتری به دور و بر خودمون داشته باشیم و برای خودمون زندگی کنیم نه برای حرف های مسخره دیگران شاد باشید برای خودتون نه خوش اومد و ببهبه چه چه گفتند دیگران تشکر از حضورتان آبی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید