هر آنچه که باید در مورد بد سکتور وخطاهای متداول هارد و رفع آن بدانید(+نرم افزار)

سلام دوستان امیدوارم که حالتون خوب باشد دوستان اومدم با یک آموزش یک آموزش خوب و مفید امید است که این آموزش مورد پسند واقع شود و کارگشا باشد یا تجربه ای باشد

این شما و این آموزش

راستی من را با نظراتتون برای رفع ایرادات خوشحال کنید

هر آنچه که باید در مورد بد سکتور وخطاهای متداول هارد ورفع آن بدانید(+نرم افزار)

هارد دیسک ها یا همان دیسک های سخت مغناطیسی علی رغم داشتن ساختار به ظاهر ساده دارای پیچیدگی های مخصوص به خود می باشند. بد سکتور (بخش خراب)نیز یکی از همین دست پیچیدگی های است که ممکن است گهگاهی گریبان کاربران را بگیرد و در مواقعی موجب از دست رفتن اطلاعات مهمی شود که هیچ لابراتواری قادر به برطرف سازی آن نباشد. ابتدا لازم است تا بخش های متفاوت یک هارد دیسک را شرح دهیم:
platter :صفحات دوار که از جنس شیشه وبا رویه فلزی هستند.
spindle :محور یا میله برای اتصال صفحات مدور هارد دیسک.
Drive :موتور برای چرخاندن صفحات دوار.
Head: ابزاری برای خواندن اطلاعات از روی صفحات هارد دیسک(که فاصله مابین هد و صفحات هارد دیسک حدود18 نانومتر است).
Arm Head: بازوی نگهدارنده هد
stepper motor : با تغییر دادن میدان مغناطیسی بازوی هد را حرکت می دهد.
Hard Disk Controller: برد الکترونیکی یا مدار فرمان هارد.
buffer (Cash) : حافظه ای برای هماهنگ کردن سرعت هارد با بخش های دیگر.
sector :به کوچکترین اجزای یک هارد دیسک که می توان روی آن اطلاعاتی را ذخیره کرد سکتورمی گویند.حجم هر سکتور 512 بایت می باشد.
per set jam : مجموعه ای از جامپر ها برای تنظیمات هارد دیسک که شامل:
1. MA :که هارد را اولین حافظه فرعی قرار می دهد.
2. SL :که هارد را دومین حافظه اصلی قرار می دهد.
3. SC :که هارد اصلی یا فرعی را تعیین می کند.
آشنایی با بد سکتور
اگر با کامپیوتر و لپ تاپ زیاد سر و کار داشته باشید، تا کنون حتما واژه بدسکتور به گوش تان خورده و شاید هم دچار آن شده اید. برخی بد سکتور را تنها یک ایراد جزئی در هارد می دانند که به راحتی قابل رفع می باشد. گروهی هم آن را یک مشکل بزرگ می شمارند که درمانی ندارد.اجازه دهید ابتدا تعریفی از بدسکتور داشته باشیم: به بخش کوچکی از فضای ذخیره سازی هارد دیسک (یک سکتور یا قطاع) گفته می شود که به ظاهر معیوب و ناکارآمد می شود. در این حالت، سکتور معیوب، به درخواست‌های مبنی بر نوشتن و خواندن اطلاعات عکس‌العملی نشان نمی‌دهد تا آنجا که آن را یک سکتور بد و یا همان بدسکتور می‌نامیم. تمامی این مسائل باعث می شود که سیستم عامل شما از نوشتن اطلاعات بر روی هارد دیسک ناتوان باشد،سیستم عامل های جدید به گونه ای طراحی شده اند که اگر هارد دیسک شما توسط آنها فرمتشود بدسکتورهای آن توسط سیستم عامل کنارگذاشته می شوند و از آنها استفاده نمی شود حتی هاردهای جدید دارای فضای کمکی و جانشینی هستند که در صورت ایجاد بدسکتورجایگزین مناطق از دست رفته می شوند. یکی از خواص بدسکتورها گرایش و تمایل آنها به زیاد شدن می باشد. به دلیل سطح بسیار حساس صفحاتدر هارد دیسک با ایجاد Bad Sector به مانند شیار و ترک روی شیشه که دائما درحال پیشروی است بدسکتورها نیز سایر مناطق صفحه را فر میگیرند و همین امر به مرور زمان باعث از دست رفتن اطلاعات بر روی سکتور های سالم می شود.(که باید از آن پیشگیری کرد)
نشانه های ایجاد بدسکتور چیست؟
بعضی از نشانه های رایج و بارز دال بر وجود بدسکتور شامل موارد زیر می باشند :
1.صفحه ابی یا صفحه مرگ
2.کند شدن غیر عادی سیستم
3.هنگ کردن و قفل کردن مکرر سیستم
4.بوت نشدن و بالا نیامدن سیستم
5.پیغام(windows detect the hard disk problem) .
6.از کار افتادن و توقفهای مکرر و نامنظم مخصوصا زمانی که سیستم در حال بوت شدن می باشد و ویندوز بارگذاری میگردد.
7. پیغامهای خطایی که به صورت مکرر در هنگام انجام برخی از اعمال پایه ای ویندوز مانند کپی کردن یا جابجا کردن فایلها نمایش داده می شوند.
8. اسامی فایل و فولدرها که تغییر کرده اند یا به صورت کدهای نامفهوم در آمده اند
9. ناپدید شدن فایلها و فولدرها و حتی گاهی پریدنو ناپدید شدن درایو موجود بر روی هارد
10. مکث و توقف بسیار طولانی برای باز کردن و دسترسی به یک فولدریا فایل
11. بی صدا و ساکت بودن هارد پس از اینکه دستور بازشدن فولدر یا فایلی را صادر کردید
12. صداهایی که به صورت معمول جزء صداهای هارد محسوب نمیشوند مانند صدای ساییدگی و یا صدای کلیک(صدا میتواند بارزترین و آشکارترین دلیل و نشانه برای بررسی و رسیدگی به هارد دیسک شما باشد) در کل دو نوع بد سکتور وجود دارد(هم در هارد درایو وهم درSSD) که در ادامه به بررسی و دلایل وقوع آن ها می پردازیم.
1. بد سکتور فیزیکی یا «سخت» :در واقع بخشی از فضای ذخیره سازی هارد دیسک است که به صورت فیزیکی آسیب دیده است. ممکن است هد هارد دیسک با آن بخش از هارد برخورد کرده و به آن آسیب رسانده باشد. یا اینکه گرد و غبار روی آن بخش نشسته و سکتور را از کار انداخته است. همچنین در هارد درایوها و SSD ممکن است فرسایش و استهلاک باعث ایجاد سکتور معیوب شده باشد. بدسکتورهای فیزیکی معمولا غیرقابل تعمیر اند.اگر بدسکتور سخت‌افزاری باشد، شاید تنها راهتعویض”سیلندر” هاردیسک باشد.
عوامل ایجاد بدسکتور فیزیکی:
در هارد دیسک های مغناطیسی معمول ، آسیب های فیزیکی می توانند باعث ایجاد بدسکتور شوند. (علاوه بر اینکه ممکن است هارد دیسک شما از ابتدای خروج از کارخانه دچار مشکل باشد)، استهلاک و فرسایش طبیعی هم می تواند باعث نابودی بخشی از هارد درایو گردد. به برخورد نوک هد با سطح بسیار حساس صفحه چرخان حاوی شیارهای مغناطیسی دربرگیرنده اطلاعات Head Crash می گویند، این برخورد هم هد خواندنی و هم سطح صفحه را آسیب می زند و یکی از عوامل شایع آسیب های فیزیکی می باشد.
همچنین سقوط های احتمالی هارد دیسک می تواند باعث لمس سطح پلاتر توسط هد هارد دیسک و صدمه دیدن برخی سکتورها شود. همین طور ورود هوا به بخش مهر و موم شده و غیر قابل نفوذ هارد هم می تواند باعث رسوب گرد و غبار و آسیب دیدن آن شود . ایجاد نوسانات الکتریکی و ایجاد شوک نیز از عوامل بدسکتور فیزیکی هستند.
2.بد سکتور منطقی « نرم» :بدسکتور نرم‌افزاری به کلاستوری از فضای هارددیسک گفته می‌شود که دچار مشکلات نرم‌افزاری شده و به درستی کار نمی‌کند. سیستم‌عامل برای خواندن اطلاعات از روی سکتور خراب تلاش می‌کند اما با عدم تطابق اطلاعات (Error-correcting Code) مواجه می‌شود. این سکتور ممکن است به عنوان سکتور خراب و یا همان بدسکتور علامت‌گذاری شود. در هارد دیسک ها یا درایوهای SSD فرسایش طبیعی سرانجام باعث آغاز خرابی سکتورها می شود و هر چه دفعات خواندن و نوشتن و آدرس دهی آنها در حافظه زیاد می شود، احتمال تولید بد سکتور هم افزایش می یابدو به مرور زمان می تواند ظرفیت و کارایی آنها را کاهش دهد.
عوامل ایجاد بدسکتور منطقی یا نرم:
1.خاموش شدن ناگهانی یا خاموش کردن غیر اصولی بدون انجام عمل SHUT DOWN
2.ویروس و بد افزارها
3.فرمت بیش از حد هارد
4. عملکرد برخی از نرم‌افزارهای معیوب و غیر معتبر
شناسایی و رفع بدسکتور های احتمالی :
خب تا کنون با بدسکتور و انواع حالات ایجاد بد سکتور آشنا شدیم در این قسمت به بررسی وجود بد سکتور و رفع و ترمیم آن(در صورت وجود)می پردازیم .
مرحله اول (شناسایی): در ویندوز ابزاری به طور پیش فرض تحتchkdsk وجود دارد که می تواند تمامی هارد دیسک را اسکن کرده و سکتورهای معیوب را شناسایی کند.به این صورت که مطابق شکل نام درایو را نوشته و سپس اینتر را زده و پس از پایان به عدد مقابل in bad sector توجه کنید اگر مقدارش برابر صفر بود درایو بدون مشکل است در غیر اینصورت دارای بد سکتور است.(برای اجرا کلید های ترکیبی ویندوز+R را فشار دهید تا وارد محیط کامند یا cmd شوید)وبه همین ترتیب برای سایر درایو ها نیز همین عمل را انجام دهید.مدت زمان لازم، به حجم هارد(درایو)شما بستگی دارد.
توجه :اگر ویندوز احساس کند که ممکن است هاردتان کمی مشکل دار شده است، خودش به صورت خودکار هنگام بالا آمدن کامپیوتر chkdsk را اجرا می کند.
وجود تعداد کم بد سکتور به معنای خرابی کامل هارد دیسک شما نیست اما افزایش این تعداد همانطور که گفته شده با تکثیر شدن هارد را به آستانه خرابی می کشاند پس پیشگیری بهتر است. روش دیگر استفاده از ابزار Erorr-cheking در ویندوز می باشد
مطابق دستور بروی درایو کلیک راست کرده و در قسمت properties به تب toolsبروید .بعد از زدن chek تیک دو گزینه زیر را فعال کنید:
Automatically Fix File System Errors
Scan For and Attempt Recovery of Bad Sectors
تمامي برنامه‌ها را ببنديد و در نهايت كامپيوتر خود را مجدداً راه‌اندازي كنيد. اين كار مانع از استفاده‌ي ويندوز از سكتورهاي خراب يافت شده بوده و مي‌تواند تا حد زيادي منجر به بازيابي اطلاعات موجود در مجاورت آن‌ها باشد.
فرايند مذكور را به طور منظم تكرار كنيد تا مطمئن شويد كه سيستم عالم شما تمامي سكتورهاي خراب فيزيكي جديد را شناسايي كرده و به خوبي براي جلوگيري از ذخيره‌ي اطلاعات در مناطق آسيب‌ديده برنامه ريزي شده است. دو روش فوق برای بررسی وجود سکتور خراب و جلوگیری از استفاده ویندوز از آن ها بود(البته نرم افزار هایی مختلفی–Crystal disk info– در این راستا وجود دارد که در این جا مناسبترین راه استفاده از ابزار ویندوزی است)
مر حله دوم (مرمت):
پس از شناسایی سکتور های خراب به تعمیر این سکتور ها در پرداخته می شود.
استفاده از نرم افزار Regenerator HDD (1.51)
یکی از برترین و قدرتمندترین نرم افزارهایی است که جهت تعمیر ، یکپارچه سازی ، رفع بدسکتور ساخته شده است. این برنامه با استفاده از تکنولوژی های گوناگون بدون تغییر در اطلاعات یا از بین بردن آن ها به مشکلات هارد دیسک به طور کامل رسیدگی می کند.عملکرد این برنامه (یا برنامه های مشابه)به این شکل هست که سعی در بازیابی سکتور های دارای مشکل می نمایند و در صورتی که این کار را صورت ندهند با علامت گذاری آن ها ، اطلاعاتی روی ان نوشته نخواهد شد. و در واقع این سکتورها را پنهان خواهد نمود.این نرم افزار تک تک سکتورهای موجود در هارد را مورد بررسی قرار می دهد ، به محض اینکه ارور مغناطیسی در هارد ، مشاهده نماید یا سکتوری را آسیب دیده شناسایی کند. به صورت اتوماتیک مشکل را برطرف خواهد نمود بدون اینکه به اطلاعات منطقه مورد نظر آسیب وارد نماید.(البته سازندگان این نرم افزار توصیه اکید نموده اند که از اطلاعات خود ، نسخه پشتیبان تهیه کنید).
کافی است نرم افزار را نصب کرده و اجرا کنید ودر صورت نیاز یک boot device تهیه کنید. ویژگی های این نرم افزار:
پشتیبانی از تمامی هارد دیسک های موجود در بازار
شناسایی مکان های آسیب دیده و رفع مشکل آن ها
تشخیص بدسکتورهای موجود بر روی دیسک مغناطیسی و رفع آن ها
پشتیبانی از دو فرمت FAT, NTFS و توانایی کار با آن ها
پشتیبانی از دستورات unformatted , unpartitioned
پردازش مستقیم در محیط گرافیکی ویندوز
ساخت بوت دیسک بر روی سی دی یا فلش دیسک جهت کار با برنامه در محیط Dos
از بین بردن بدسکتورها بدون آسیب دیدن هارد
قابلیت خوانده شدن اطلاعاتی که قابل دسترسی نبودند بعدد از تعمیر بدسکتورها
قابلیت بوت کردن فلش USB برای راه اندازی سیستم با آن و انجام کار بازیابی سکتورهای خراب
قابلیت ساخت CD بوت برای بازیابی بدسکتورها
بازیابی بدسکتورها در داخل ویندوز
سازگاری کامل با ویندوز ویستا و ویندوز
فرمت سطح پایین (Low Level Format)
هارددیسکهای نو در کارخانه سازنده، فرمتی ویژه میشوند بنام فرمت سطح پایین(سطح هارد يسك را مجدداً آدرس دهي ميكند)،بسیاری از مواقع انجام دوباره این فرمت باعث رفع بدسکتور میشود. معمولاً، شرکتهای سازنده هارددیسک، نرم‌افزار فرمتسطح پایین را در سایتهایشان قرار میدهند، از جمله مکستور نرم‌افزاری بنام powermax دارد. علاوه بر روش گفته شده، از نرم‌افزار ترمیم کننده هارددیسک (hard disk repair) نیز میتوان استفاده کرد. بعضی از آنها بصورت بوت و تحت داس، کار میکنند.پس از فرمت کردن نیاز به پارتیشن بندی دوباره است.(این عملیات زمان بر است)
دیگر نرم افزار ها جهت این کار:
HD repair program list
Flobo
Killdisk
ANADISK
HD repair
*توجه*:اطلاعات پس از فرمت سطح پایین به هیچ وجه قابل بازیابی نیستند.
پیش گیری از بدسکتور
سعی کنید کامپیوتر خود را خنک و عاری از هر گونه گرد و خاک نگه دارید.
در انتخاب سخت افزار مناسب دقت نمایید.
در حین جابجایی کامپیوتر، این کار را با دقت صورت دهید.
کابل دیتای متصل به هارد خود را تا جایی که ممکن است کوتاه مد نظر قرار دهید.
همیشه کامپیوتر خود را به درستی خاموش نمایید.
جهت جلوگیری از نفوذ ویروس ها و بد افزارها،از انتی ویروس مناسب و به روز در کامپیوتر خود استفاده نمایید.
از DEFRAG کردن هارد خول غافل نشوید.(این کار خرابی های هد هارد شما را کاهش داده در نتیجه احتمال بد سکتور سخت افزاری کاهش پیدا می کند).
آشنایی با خطاهای متداول هارد(وSSD)
در این قسمت چند نمونه از خطاهای متداول رو بررسی می کنیم: خطاهاي درايوي مي‌توانند به عوامل مختلفي بستگي داشته باشد. سن زياد ‌‌هاردديسك،‌دادهاي صدمه ديده، مشكلات سخت‌افزاري، ويروس‌ها و …. همچنين ممكن است حتي در اثر تشخيص داده‌هايي سيستمي كه در روال عادي بارگذاري سيستم ايجاد مشكل مي‌كنند.
پيغام خطا:
HDD controller failure
HDD failure
Hard disk install failure
راه‌حل:
1.دليل بوجود آمدن اين خطا، عدم شناسايي ‌‌هاردديسك توسط بايوس است. پس تمامی کانکتور ها و ارتباطات دیتا (sata &power cable)را بررسی و از اتصال آن اطمینان حاصل کنید

2. بهتر است از وضعيت شناسايي ‌‌هاردديسك در بايوس مطلع شويد. همچنین بررسی کنید که مقدار واقعی ظرفیت هارد نمایش داده شده باشد

3. امکان Auto detect را در بایوس فعال کنید تا بایوس با اسکن نمودن هارد را پیدا کند

4. در شرایط حاد هارد دچار مشکل فیزیکی است که باید به لابراتوار های تخصصی ارجاع داده شود.
پيغام خطا:
Non-system disk
Error replace and strike a key when reday
Error reading media
راه‌حل:دليل اين خطا عدم شناسايي ابزار بوت كننده توسط بايوس است. اولين و معمول‌ترين امكان بوجود آمدن اين مشكل، وجود ابزاری غیر قابل بوت است.

1. ابتدا تمامي ابزارهاي مديا را خارج كرده و دوباره سيستم را راه‌اندازي كنيد.( اگر بازهم پيغام را ملاحظه كرديد اين بدان معني است كه ‌‌هاردديسك توسط بايوس شناخته شده‌است اما داده‌هاي مورد نياز براي بوت‌كردن، شناسايي نمي‌شوند.(
2.اگر ‌‌هاردديسك جديدي را به سيستم‌تان اضافه كرده‌ايد مطمئن شويد كه جامپرهاي آن‌را درست قرار داده باشيد. بدين ترتيب كه ‌‌هاردديسك اوليه‌Master و دومي Slave باشد.( ضمناً ترتیب بوت دو درایو به هم ‌نخورده باشد.)
3. عواملي مانند ويروس‌هاي بوت سكتور، را نیز بررسی، ويروس‌هاي بوت‌سكتور با جابجا كردن داده‌هاي مورد نياز سيستم براي بوت، و جايگزين كردن خودشان در آن محل، باعث فعال سازي در مراحل بوت سيستم مي‌شوند.
پيغام خطا:
Error Reading Drive X
Drive Failure X
Operating system Not Found
راه‌حل:اين خطا زماني بوجود مي‌آيد كه بايوس مي‌تواند اطلاعات درايوXدرايوي كه معمولاً سيستم‌عامل در آن نصب مي‌شود) را ببيند،‌ولي قادر نيست آن‌ها را بخواند. در اين گونه موارد معمولاً‌اطلاعات اين درايو يا صدمه ديده‌اند، يا بدسكتور در محل قرارگيري فايل بوجود آمده است که راه حل نیز رفع بد سکتور و رفع ایراد فیزیکی است.
پيغام خطا:
X bytes in bad sectors
راه‌حل:. این مشکل یعنی بد سكتور دقيقاً در محلي باشد كه اطلاعات اصلي ويندوز در آن قرار داشته باشد، که یا توسط خود ویندوز(ابزار chkdsk)قابل برطرف شدن است یا اینکه ویندوز بالا می آید و باید به طور دستی اقدام به بدسکتور گیری کرد.
پيغام خطا:
Error Reading Drive X
Can not Write To Drive X
Drive X no present
Unrecoverable Error
راه‌حل:اگر هنگام كار كردن در ويندوز با چنين پيغام‌هايي مواجه شديد، اين بدان معني است كه ويندوز نمي‌تواند به اطلاعات موردنظر در پارتيشن و يا درايو دسترسي پيدا كند. اگر از دو ‌‌هاردديسك در سيستم استفاده مي‌كنيد، ممكن است اطلاعات موردنظر در ‌‌هاردديسك دوم قرار داشته باشد، در اين حالت ممكن است ارتباط ‌‌هاردديسك دوم با سيستم‌تان قطع شده است. پس بهتر است كابل‌هاي ارتباطي آن را بررسي كنيد. اگر ‌‌هاردديسك دوم External است بررسي كنيد كه منبع برق سالم باشد و درگاه USB آن نيز بدرستي متصل شده باشد.
پيغام خطا:
has encountered a problem needs to close(program)
has quite unexpectedly(program)
A Problem has been detected
راه‌حل:اين گونه خطاها مي‌تواند براثر بروز مشكلي در محل ذخيره سازي برنامه‌ي مورد نظر بوجود آمده باشد. البته دلايل ديگري هم مي‌تواند در بروز اين‌گونه خطاها نقش داشته باشد. بطور مثال بروز مشكل در درايو. که باید با نرم افزار های مرتبط عیب یابی شوند.
پيغام خطا:
NTLDR is missing press any key to restart
boot:Could not find NTLDR please another disk
NTLDR is missing press Ctrl Alt Del to restart
راه‌حل:بهتر است قبل از هر چيز با NTLDR آشنا شويد. اين کلمه مخفف NT Loader بوده و از آن مي‌توان بعنوان نرم‌افزاري رابط ياد كرد که از طريق سکتور بوت اجرا شده و باعث بارگذاري سيستم و در نهايت اجراي ويندوز مي‌شود. اما دليل بروز مشكل براي اين نرم‌افزار مي‌تواند گوناگون باشد بطور مثال:
سيستم از منبع غير بوتاجرا شود
عدم شناسايي سخت ديسک توسط بايوس
آسيب ديدن NTLDR يا فايل NTDETECT.COM
اضافه شدن سخت ديسک جديد به سيستم و تداخل در شناسايي Master
بوجود آمدن مشکل در کابل‌هاي متصل به ‌‌هاردديسك
راه حل
1. مطمئن شويد هيچ ابزار مدياي غير بوت داخل سيستم نباشند،
2. بررسي وضعيت ‌‌هاردديسك در بايوس است.
3. بررسي كابل‌هاي متصل شده به ‌‌هاردديسك،
4.بررسی ويروسی بودن فايلNTDETECT.COM
پيغام خطا:
صداي‌هاي غير‌عادي مانند، جيرجير كردن، نويزهاي بلند و آني و…. از ‌‌هاردديسك بگوش مي‌رسد.
راه‌حل:
1.از سلامت ‌‌هاردديسك اطمينان حاصل كنيد.
2.اما اگر قبلاً چنين صداهايي را از ‌‌هاردديسك‌تان نمي‌شنديد ممكن است عوامل ديگر در ايجاد اين‌صداها و چمشك‌هاي غيرعادي HDD LED نقش داشته باشند. بطور مثال نصب مشكل دار ويندوز
پیغام خطا(درSSD)
tskmng.exe
راه حل:
1.بررسی کنید که آیا نسخه firmware درایو شما آپدیت هست یا خیر(با مراجعه به سایت سازنده)
2.استفاده از نرم افزار های ترمیم کننده و عیب یاب(امکان ایجاد بدسکتور نرم افزار در بلوک های درایو شما)
پیغام خطا(درSSD)
partition faild wiping volume data prevent future accidental probing faild
راه حل:این مشکل در هنگام ایجاد پارتیشن جدید ایجاد می شود
1.بررسی کنید که آیا نسخه firmware درایو شما آپدیت هست یا خیر(با مراجعه به سایت سازنده یا نصب از روی یک درایو خارجی)
2.بررسی اتصالات درایو
*توجه: در صورت وجود خطای غیر متعارف می توانید آن را در Microsoft Supportجستجو کنید.*
معرفی چند نرم افزار برای تست سلامت و عیب یابی هارد دیسک(وSSD)
command prompt
اولین نرم افزار خود نرم افزار cmd ویندوز است.نرم افزار را از منوی استارت اجرا کرده و دستور wmic را وارد کرده سپس اینتر را بفشارید و diskdrive get status را وارد نمایید و باز هم اینتر را بفشارید پیغام ok به معنای سلامت درایو شما در غیر اینصورت هارد دچار مشکل است.
HD Tune
نرم افزار سودمند هارد دیسک با کاربردهای فراوان می باشد، كه در زمینه بهینه سازی و افزایش بازدهی آن، طراحی و عرضه شده است. اندازه گیری عملکرد درایوها، نوشتن مبنا، تنظیم AAM، مشاهده استفاده فولدر، مشاهده دیسک، تشخیص خطاها، چک کردن وضعیت سلامتی (S.M.A.R.T.)، و … از قابلیت های این نرم افزار می باشد.
WD Drive Utilities
نرم افزاری که شما را قادر به پیکر بندی ،یکپارچه سازی ، مدیریت،پاک کردن و یا فرمت کردن اطلاعات درون هارد و عیب یابی درایو های سخت کمپانی وسترن دیجیتال می سازد
WD Data Lifeguard Diagnostic
ابزاری است مختص عیب یابی هارد دیسک های ساخت کمپانی مشهور وسترن دیجیتال که از فناوری S.M.A.R.t بهره میبرند. .
SeaTools
نرم افزاری برای عیب یابی مطمئن هارد دیسک های ساخت شرکت سیگیت و بررسی کامل و رفع خطاهای ایجاد شده.
Hard Drive Inspector
اما شما با این نرم افزار می توانید بر سلامتی هارد دیسک خود نظارت داشته باشید و سرعت و قدرت آن را تا حد بسیار زیادی حفظ نمایید و از پاک شدن فایل های خود جلوگیری نمایید.(+پشتیبانی از زبان فارسی)
Hard Disk Sentinel
نرم افزاری قدرتمند در زمینه نگهداری از هارد دیسک و نظارت بر قسمت های مختلف هارد می باشد.در این نرم افزار کاربران از ابزارهای مختلفی برای انجام امور نظارتی بر روی سیستم استفاده می کنند که به کمک آن ها می توانند کلیه نکات و جزئییات مربوط به هارد دیسک را نظارت نموده و در صورت بروز مشکلات احتمالی ، سریعا در رفع آن اقدام نمایند. نمایش میزان فضای کل هارد دیسک و هر درایو به همراه میزان فضای خالی
HDDlife
نرم افزاری که هیچ گونه احتیاجی به انجام دادن کاری را ندارد. وقتی بر روی سیستم نصب شود به صورت اتوماتیک شروع به کار می کند و دائما هارد دیسک سیستم را مورد پردازش قرار داده تا کاربر را از وجود کوچکترین مشکلی آگاه سازد. تنها هارد دیسک اصلی سیستم نیست که در این نرم افزار مورد بازبینی دائم قرار می گیرد، هر نوع حافظه ای که به سیستم اتصال داشته باشد در HDDlifre مورد اسکن قرار می گیرد. آنچه در این نرم افزار در مورد هارددیسک اسکن می شود اعمالی نظیر: سلامتی حافظه از نظر سخت افزار، دمای هارد دیسک، میزان فضای اشغال شده، کارآیی آن و … است. HDDlife که از تکنولوژی S.A.M.R.T نیز پشتیبانی می کند کوچکترین ایراداتی که برای دیسک پیش آید را در سریع ترین زمان ممکن به کاربر نشان می دهد تا کاربر بتواند آن را برطرف سازد
ActiveSMART
نرم افزار بسیار ساده ای است که می توان به واسطه آن تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد هارددیسک های متصل به سیستم رایانه ای را به دست آورد. اطلاعاتی که گاهی بسیار حیاتی خواهد بود. دما ، کارآیی و سلامتی هارددیسک سه بخشی هستند که در نرم افزار مورد آزمایش قرار می گیرند و تنها در صورتی که این سه مورد به درستی عمل کنند نرم افزار چراغ سبز به کاربر نشان خواهد داد.عملکرد نرم افزار ActiveSMART به گونه ای است که می توان بسیاری از اطلاعات را به صورت لحظه به لحظه و به شکل نمودار تماشا کرد تا در صورت به وجود آمدن مشکلی آن را پیدا کرده و رفع نمود. حجم بسیار مناسب و اطلاعات فوق العاده کاملی که این ابزار به کاربر می دهد دلایل خوبی هستند که تا شما را متقاعد کنند از این ابزار بهره بگیرید
SSDlife
SSDLife Proنرم افزاری کاربردی برای بررسی سلامت درایو های SSD می باشد که در قالب یک نرم افزار کوچک به کاربران عرضه شده است. همچنین قارد به اندازه گیری درجه حرارت، میزان سلامتی، سرعت خواندن و نوشتن و اندازه گیری میزان بافر و میزان اطلاعات درون هارد است. این برنامه از درایوهای SSD شرکت های Kingstone، OCZ و خیلی شرکت های دیگر پشتیبانی می کند
Checker
و در نهایت نرم افزار disk cheker که بی شک یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های مانیتورینگ و عیب یابی هارد دیسک و در واقع نرم افزاری فراتر از انتظار شما! بد نیست بدانید اسکن یک هارد 120 گیگا بایتی توسط این نرم افزار حدود یک ساعت و نیم زمان میبرد.
در این مقاله سعی شد تا انواع بد سکتور و خطاهای متداول هارد دیسک و روش های رفع و تعمیر آنها( به همراه ارائه تعدادی از نرم افزار های حرفه ای و شناخته شده ) بیان شود و این نکته را نباید فراموش کرد که مشکل بد سکتور و یا برخی از خطاهای احتمالی همیشه به این آسانی قابل رفع نخواهد بود و باید به لابراتوارهای تخصصی هارد دیسک مراجه شود تا با بررسی سلامت و شرایط هارد دیسک(و استفاده از کامپوننت های سخت افزاری مانند دستگاه p3000) اقدام به رفع بد سکتور و بازیابی اطلاعات مهم شود.
*امیدوارم این مطلب مفید واقع شده باشد*
منابع مورد استفاده :
arshnews.ir
hoit.persianblog.ir
linkadeh.blogsky.com
openeyes.rasekhoonblog.com
wikipedia.com
wikihow.com
stellarinfo.com
seagate.com
disk-cheker.software.com
majorgeeks.com
softdevice.informer.com
bugs.launchpad.net
ocztechnologyforum.com

درباره هادی افضلی فر

سلام من هادی افضلی فر هستم اهل فسا فسا هم در 145 کیلومتری شیراز هست ضمنا من در 29 شهریور سال 1362 در فسا متولد شدم و سه ماه بعد بر اثر حادثه ای از موتور سیکلت در راه فسا از کنترل والدین خارج شدم و به داخل جاده افتادم و شد آنچه که باید میشد یا قرار بود بشود ضمنا من در سال 1393 با همسرم که اون هم از بچه های معلول جسمی متوسط هست و لیسانس حقوق هست و در حال حاضر هم مشغول تحصیل در ارشد رشته ی روانشناسی بالینی ازدواج کردم و دارای یک فرزند پسر هم میباشم ضمنا من مدرک درسیم دیپلم ادبیات هست و علاوه بر دیپلم دارای مدارک متعددی چون رایانکار 1 و2 مدرک کسب و کار از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مدارک حک کرک رباتیک و زبانهای برنامه نویسی و هوش مصنوعی و i c d l 1 و 2 آموزش آن هستم ضمنا راهای ارتباط با من هم 09173302985 09389466168 09217272985 hadiafzalifar1662968@gmail.com hadi1662968@gmail.com hadi.afzalifar@outlook.com hadi.afzalifar@hotmail.com میباشد امیدوارم مفید و ارزشمند برای عزیزان واقع شوم
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, کامپیوتر ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 Responses to هر آنچه که باید در مورد بد سکتور وخطاهای متداول هارد و رفع آن بدانید(+نرم افزار)

 1. 1

  سلام هادی جان.
  من خیلی توی این زمینه ها تخصص ندارم و فقط مطمینم که این پست خیلی به درد کله کامپیوتریهای محله میخوره.
  ممنون از پست.

 2. 2
 3. 3
  عمو حسین says:

  درود بر هادی عزیز. آقا خیلی خیلی ممنون و سپاسگزار. واقعا مطلب ارزشمند بود البته باید بیش از دو بار مطالعه‌اش کرد. ولی بقول آقای چشمه خیلی به درد کله کامپیوتریها میخوره به درد ما هم میخوره ولی باید بیش از یک بار مطالعه کنیم. به هر حال دستت طلا و جانت بی بلا. پیروز باشی مهرت پایدار.

 4. 4
  بانو says:

  سلام بر آقای افضلی فر گرامی, خب مطلب زیاد تخصصی بود من یه کم خوندم دیدم زیاد مطلب منو درک نمی کنه ادامه ندادم ولی یه ریکردر دارم فکر کنم بدسکتور گرفته, وقتی دکه هاش رو میزنی روی صفحه پیغام میده فرمت ارور و با کامپیوتر هم نمی تونم فرمتش کنم, نظرتون راجع بهش چی هست آیا؟ باید چی کارش کنم شکلک کمممممککککک؟؟؟؟؟
  همیشه شاد و سربلند باشید

 5. 5
  بانو says:

  شناسنامه تون رو هم الآن خوندم, براتون آرزوی خوشبختی دارم و پیوند تون هم پساپس مبارک و راستی اسم پسرتون چی هست آیا؟

دیدگاهتان را بنویسید