اختصاصی ایران سپید/اجرایی شدن تنها نیمی از سهمیه استخدام معلولان در آموزش و پرورش

طبق قانون جامع حقوق معلولان، افراد نابینا و معلول در همه استخدامها اعم از دولتی و غیر دولتی سهمیه 3 درصدی استخدام دارند. اما خیلی از مواقع رسیدن به این حق با چالشها و مسائل زیادی رو برو است.

یکی از این چالشها رعایت انجام این قانون در آزمونهای استخدامی است. طی ماههای گذشته برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش فرصت مناسبی بود تا افراد نابینا و معلول واجد شرایط بتوانند در این آزمون شرکت کرده و از سهمیه 3 درصدی خود استفاده کنند. سهمیه ای که میتواند سرنوشت شغلی بسیاری از این افراد را تغییر دهد. آزمون برگزار شد و چند روز پیش نیز نتایج مصاحبه و نهایی شدن افراد انتخاب شده مشخص شد.

اما جایگاه و حق افراد معلول و نابینا در این آزمون چقدر بوده؟ برای آگاهی از اینکه اصلاً این سهمیه در آزمون گفته شده اعمال شده یا نه و آگاهی از  میزان دقیق پذیرفته شدگان، به سراغ سیدحسن حسینی، مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش رفتیم تا او پاسخگوی سؤالات ما در این زمینه باشد.

* سهمیه سه درصد اعمال شد: مدیر کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به سؤال ما درباره اینکه در آزمون استخدامی امسال وزارت آموزش و پرورش، سهمیه سه درصدی برای افراد نابینا و معلول اعمال شده یا خیر؟ گفت: بله! امسال یکی از موادی که ما به آن طبق قانون عمل کردیم، استخدام سه درصد معلولان بود. از مجموع 3704 شغل پیشنهادی وزارتخانه، طبق محاسبات و اختصاص سهمیه سه درصدی به افراد معلول و نابینا، 111 نفر در ردیفهای استخدامی ما در سراسر کشور قرار گرفتند که از این تعداد سازمان سنجش هر استان طبق مصاحبه با افراد پذیرفته شده در آزمون و آماری که به اداره کل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش ارائه داده، 56 نفر قبولی نهایی داشتیم. – آیا این میزان پذیرفته شده کمتر از سهمیه محاسبه شده برای افراد نابینا و معلول نیست؟ – همینطور است. اما افرادی که در آزمون شرکت کردند طبق شرایط احراز صلاحیت و پذیرفته شدن نتوانستند قبول شوند.

به عنوان مثال شخصی که برای دبیری ورزش ثبت نام کرده و در آزمون قبول شده، هنگام مصاحبه قبول نمیشود. چرا که با شرایط معلولیتی که دارد طبیعتاً نمیتواند دبیر ورزش شود یا فردی که لکنت زبان دارد و برای دبیری ادبیات شرکت کرده، در مصاحبه قبول نمیشود، چون یکی از شرطهای لازم برای دبیری ادبیات، نداشتن لکنت زبان است. اما هیچ حقی از آنها ضایع نشده و مابقی سهمیه که 55 نفر میشود برای آنان در آزمونهای استخدامی آینده اعمال خواهد شد.

البته این را هم بگویم که ما قرار است با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور صحبت کنیم تا در مورد آن 55 نفر باقی مانده تعیین تکلیف شود. در حال حاضر طبق آمار ارائه شده از استانهای مختلف، تعداد افراد پذیرفته شده در این آزمون که با استفاده از سهمیه سه درصدی در مصاحبه قبول شدند، به تفکیک استانها به شرح ذیل است:

آذربایجان شرقی 4 نفر، اردبیل 2 نفر، اصفهان 4 نفر، تهران 7 نفر، چهارمحال و بختیاری 1 نفر، خراسان جنوبی 1 نفر، خراسان رضوی 5 نفر، خراسان شمالی 1 نفر، خوزستان 4 نفر، زنجان 2 نفر، سمنان 2 نفر، سیستان و بلوچستان 1 نفر، فارس 5 نفر، قزوین 1 نفر، کردستان 1 نفر، کرمان 2 نفر، کرمانشاه 1 نفر، گلستان 1 نفر، گیلان 2 نفر، لرستان 1 نفر، مازندران 2 نفر، مرکزی 2 نفر، همدان 1 نفر، یزد 2 نفر، البرز 1 نفر.

* قابل توجه خوانندگان گرامی: ما همچنان پیگیر هستیم تا به آگاهی شما عزیزان برسانیم دقیقاً در هر استان چه تعداد از عزیزان نابینا و معلول به تفکیک نوع معلولیتشان در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش پذیرفته شدند. همچنان مشغول پیگیری از سازمان سنجش هستیم، ولی لازم دیدیم تا ارائه آمار دقیقتر، همین میزان اطلاعاتی که بدستمان رسیده را در اختیار شما خوانندگان گرامی قرار دهیم.
(لاله باهنر)
منبع: ایران سپید

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد اول بهمن 68 و ساکن تهران. یه پسر چهار ساله به اسم آرمان و یه دختر هفت ماهه به اسم باران دارم. امیدوارم شما هم محلی ها هم هرجا که هستین، حال دلتون خوب باشه.
این نوشته در اخبار, گزارش ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

16 Responses to اختصاصی ایران سپید/اجرایی شدن تنها نیمی از سهمیه استخدام معلولان در آموزش و پرورش

 1. 1
  مریم شیبانی says:

  سلام آقای سرمدی
  من به این آزمون کاری ندارم
  فقط یک سوال دارم که یک بار از بچه‌های سایت پرسیدم و جوابی هم شنیدم
  سوال من در مورد این تبصره است:
  تبصره 1: کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین جسمی ـ حرکتی واجد شرایط را رأساً به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.
  حالا اگر کسی پارتی و آشنایی داشته باشه این تبصره از قانون حمایت از حقوق معلولان کی براش کاربرد داره.
  تشکر بابت پستهاتون

  • 1.1

   درود
   پارتی و آشنا اگه داشته باشید و فقط اسما پارتی نباشه و بخواد پارتی بازی کنه که دیگه نیازی به قانون نداره!
   ما منظور از قانون رو تو این کشور درست متوجه نشدیم!
   قانون در اصل مال وقتیه که بخوایم از انجام کاری یا رسیدن به حقی که قانون دیگه معین کرده جلوگیری کنیم!
   حالا البته حقوقیا میان حرف منو نفی میکنن ولی اون چه در عمل داره اتفاق میفته تقریبا همینه دیگه!
   مثلا من رفتم حساب بانکی باز کنم، بانک اول میگفت باید امین داشته باشی!
   گفتم بانک مرکزی بخشنامه کرده که نابینا با مسئولیت خودش میتونه بدون داشتن امین حساب باز کنه!
   گفتن درسته!
   خب حالا برو محضر امضات رو تإیید کن و بیا تا برات حساب باز کنیم.
   رفتم محضر و اونجا گفتن که برای تإیید امضات باید یه امین داشته باشی و اونا دیگه به هیچ صراطی مستقیم نشدن خخخخ!
   این شد که من به جای این که مثل بچه ی آدم تو همون بانک امین بگیرم و مفتی حساب باز کنم، رفتم تو محضر پول دادم تا با حضور یه امین و ثبت درخواست من از طرف اون، امضام تإیید بشه و بانک حساب رو برام باز کنه!
   خلاصه این که اگه روزی من به جایی رسیدم، حساب اونایی رو که با این جور قوانین جلوم سنگ انداختن فقط با ریختن سرب داغ تو گلوشون میرسم و سعی هم میکنم قانونا این کار رو بکنم خخخخ!

   • 1.1.1

    سلام سعید. لایک.
    با سرب داغ اونم تو گلو شدیداً موافقم خخخ
    البته اینو هم بگم طبق بخشنامه، تنها برای افتتاح حساب جاری و گرفتن دسته چک نیاز به تعهدنامه محضری داشتیا.
    اما اگه یه افتتاح حساب معمولی مثل سپرده قرض الحسنه، یا سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت داشتی، این دیگه نیاز به ثبت محضری نداره.

  • 1.2

   سلام خانم شیبانی.
   شاید میخواستن با این تبصره، به نوعی دست وزارت خانه و سازمان های مختلف برای به کار گیری معلولان رو باز بگذارن.
   اما خب. به هر حال این هم خودش میتونه زمینه ساز مشکلات ثانویه بشه.
   البته باید ببینیم در نهایت اصلاحیه بانون جامع یا همون برنامه جامع حمایت از حقوق معلولان وقتی نهایی بشه، باز هم چنین تبصره یا مشابه این ها وجود داره یا نه.

 2. 2
  زهره خواجه says:

  سلام آقای سرمدی. منم یکی از معلولین نگونبختی بودم که امسال توی این آزمون شرکت کردم و نمره ام هم دو برابر نمره مجاز شده بود. اما متأسفانه دعوت به مصاحبه نشدم و کلا پذیرفته نشدم. این در حالیه که تعداد پذیرفته شدگان در استان من یعنی سیستان و بلوچستان 509 نفر بوده و برای من این سوال پیش اومده که 3 درصد از 509 نفر میشه چند نفر؟ فقط و فقط یک نفر؟ آیا این عادلانه و قانونی هست؟ واقعا گناه من چیه که رشته ادبیات فارسی مورد نفرت مسئولین محترم قرار گرفته؟

  • 2.1

   سلام به زهره خواجه.
   نه ببینید تعداد کل افرادی که از طریق این آزمون استخدام میشن، تنها 3704 نفر هستش. سه درصد این میزان، میشه 111 نفر.
   حالا هر استان متناسب با جمعیتش، یک سهمیه مشخص داره.
   مثلاً فرض کنید سهمیه تهران از این 3704 نفر، تنها 300 نفر استخدام هستش. حالا فرض کنید در تهران، 10 هزار نفر در این آزمون شرکت می کنن و مثلا 4000 نفر پذیرفته میشن.
   در اینجا، سه درصد معلولین رو از این 4000 نفر پذیرفته شده محاسبه نمیکنن. بلکه از اون 300 نفری که باید از تهران استخدام بشن محاسبه می کنن.
   حالا شما هم 509 پذیرفته شده رو در نظر نگیرین. باید ببینید سهمیه استخدام استان شما در این آزمون چقدر هستش، بعد متناسب با اون سه درصد رو حساب کنید.
   البته همونطور که در این گزارش هم اشاره شده بود، از 111 معلولی که میبایست از طریق این آزمون استخدام بشن، فعلا تنها 56 نفر جز استخدامی های امسال هستن و باید در ارتباط با 55 سهمیه دیگه تصمیمگیری بشه.
   حالا رشته شما چندان مشکلی نداره. حد اقل جز رشته هایی که میتونستین باهاش آزمون بدین بود.
   این شهروز بیچاره که کلاً رشته تحصیلیش انگار در دفترچه هیچ آزمون استخدامی وجود نداره و کلاً از بیخ و بن نمیتونه تو این آزمون ها شرکت کنه. فلسفه غرب. خخخخخ

 3. 3
  گوشه نشین says:

  سلام و با تشکر از اطلاع رسانی شما خوبست این را به فال نیک بگیریم به امید آن که در آزمون های بعدی تعداد بیشتری از معلولین بخصوص نابینایان شرکت و پذیرفته شوند منتظر اعلام تعداد نابینایان پذیرفته شده هستیم موفق باشید …

 4. 4

  سلام یکی از زنجانیها نابیناست و من میشناسمش
  البته دو نفر بودن که یکیشون تو مصاحبه قبول نشد و بهش گفتن که قبول نیستی.
  ممنون از اطلاع‍رسانی

 5. 5

  سلام آقاي هميشه در صحنه از اين كه اطلاعات را به موقع به ما ميرسونيد ازتون ممنونم
  موفق باشيد

 6. 6
  محمود هژبری says:

  سلام دوستان عزیزم.
  خدا رو شکر که من توی این آزمون و مصاحبه پذیرفته شدم. بقیش رو توکل بر خدا. امیدوارم دوستان دیگه هم که شرکت کردن قبول شده باشن.
  من رفتم اداره کل آموزش و پرورش استان، با مسئول استخدام که صحبت میکردم گفتن که 5 نفر معلول داریم و یکیشون نابیناست که شمایی. باز هم تشکر از آقا امیر عزیز به دلیل خبر مفیدشون.

 7. 7

  سلام آقای هژبری تبریک میگم
  خیلی خوشحال شدم موفق باشید.
  نه امیر سه نفر هستن یکیشم قبول شده که اسمشو خصوصی بهت میگم.

دیدگاهتان را بنویسید