تندخوانی چیست؟ 100 نکته برای مطالعه موفق

سلام دوستان امیدوارم که روز خوبی را شروع کرده باشین و تا انتها همینجور باشد در اینجا تصمیم گرفتم در باره ی تندخوانی با هم صحبت کنیم و همچنین یکصد نکته برای مطالعه  را با هم مرور کنیم  امیدوارم که این بحث را هم بپسندین  خب میریم که کار مرور را با هم آغاز کنیم

تندخوانی چیست؟
آیا تا به حال از خواندن متون بلند صرف نظر کرده اید؟ برخی از افراد گاهاً با توجه به اینکه علاقه زیادی به مطالعه دارند و تمایل دارند که مطلب بلندی را بخوانند در خواندن آن تعلل میکنند و در نهایت از خواندن آن صرفنظر میکنند!!!

این یک اشتباه بزرگ است! به عقیده ما، تا زمانی که میتوان با تمرین و کسب مهارت در تندخوانی بهترین بود؛ چرا از خواندن متون مورد علاقۀ خود صرفنظر کنیم؟!

برخی از افراد نگران زمان طولانی مطالعه هستند، برخی دیگر تمایل زیادی به مطالعه کتابهای گوناگون در زمان کم دارند و برخی دیگر به مهارت درک سریع مطالب نیاز دارند…

این یک فرصت و انتخاب مناسب برای این دسته از افراد است…
در دنیای امروز که نیاز به خواندن و مطالعه افزایش پیدا کرده است. همچنین با فراگیر شدن کتب الکترونیکی، نیاز به مطالعه در بین تمامی اقشار افزایش یافته است. حال در این میان اکثر افراد توانایی مطالعه سریع را ندارند و ممکن است از هدف اصلی خود که مطالعه کتب گوناگون است دور شوند. با توجه به این موضوع ما به این افراد کسب مهارت در زمینه تند خوانی و خوب خوانی را پیشنهاد میکنیم.

تند خوانی نوعی مهارت، فن یا تکنیکی است که در آن خواننده یک کتاب، مقاله، مطلب، متن، روزنامه و … میتواند با درک صحیحی از مطلب خوانده شده در مدت زمان کوتاهی آن را مطالعه کند. در واقع به بیان ساده تر تندخوانی روشی است برای مطالعه سریع همراه با دقت! این مهارت ممکن است در ابتدا امری نا ممکن به نظر برسد؛ اما با تمرین و تکرار میتوان در مدت زمانی نه چندان دور به این مهارت دست یافت.

تندخوانی به نوعی ترس از مطالعه را از بین می برد…
همچنین یکی از مواردی که تندخوانی در آن تاثیر گذار است فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می باشد. اگر دقت کرده باشید، اکثر کاربران اینترنتی و کسانی که در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند ترجیح میدهند که متون کوتاه و مختصر و مفید را مطالعه کنند. این موضوع شاید در ابتدا خوب و مناسب به نظر برسد. اما در طولانی مدت باعث تنبلی و دور شدن از متون پر بار و با ارزش و طولانی می شود. بنابراین تندخوانی در این زمینه نیز میتواند کمک بزرگی به کاربران اینترنتی کند.
از مزایای تند خوانی میتوان ابتدا به افزایش دانش و اطلاعات عمومی اشاره نمود. دانش آموز کم سن و سالی را در نظر بگیرید که توانایی خواندن و نوشتن را دارد. حال اگر این دانش آموز بتواند با کمک روشهایی که در این زمینه ارائه شده، مهارت تند خوانی خود را افزایش دهد؛ تصور کنید که تا چه اندازه میتواند از هم سن و سالان خود پیشی بگیرد و به این ترتیب اطلاعات و دایره دانش خود را افزایش دهد. اثر این مهارت، در تمامی سنین صدق میکند و میتواند کمک بزرگی برای گسترش دانش عمومی باشد.

در کتاب چگونه ذهن برتر داشته باشیم به قلم مهدی امینی درباره مزایای تند خوانی می خوانیم که: مزایای تند خوانی روی دیگر سکه معایب کند خوانی است به این معنی که:
– باعث صرفه جویی و استفاده بهینه در وقت می شود.
– باعث ایجاد علاقه و انگیزه نسبت به مطالعه می شود.
– باعث ایجاد تمرکز و جمع بودن حواس در هنگام مطالعه می شود.
– دیرتر خسته می شوید و در نتیجه مدت بیشتری می توانید مطالعه کنید و در زمان کمتر معلومات بیشتری به دانسته های خود کنید.
–  اگر بادقت و طبق اصول صحیح مطالعه کنید درک هم بیشتر می شود و موارد دیگر از این قبیل که خود آن ها را تجربه خواهید کرد.
– باعث تقویت روحیه و نشاط می شود چرا که تندخوانی تاثیری به وسعت زندگی بر روی شما خواهد داشت. زمانی که فردی تمرین تندخوانی انجام می دهد باعث ایجاد تحرک می شود، باعث می شود که شور و انگیزه ایجاد شود و در نتیجه زمینه افسردگی را کم می کند یا از بین می برد.
با تند خوانی، شما یک متن را کاملاً جذب مغز خود می کنید. اگر چه با سطحی خواندن می توانید یک مطلب طولانی را سریعاً تمام کنید؛ اما اطلاعاتی که به صورت تند خواندن وارد مغز شما می شود با سطحی خواندن قابل مقایسه نیست؛ زیرا همه متن را نمی خوانید.
با توجه به کتاب ثبت رکوردهای جهانی”  گینس”، تند خوان ترین فرد دنیا کسی نیست جز “هاوارد استیفن برگ” . هاوارد در هر دقیقه می تواند بیش از ۲۵ هزار کلمه را بخواند.

این برای شما نیز امری غیر ممکن نخواهد بود…

کافیست یادگیری را از همین امروز شروع کنید…

خب در اینجا هم به برسی یکصد نکته برای مطالعه میپردازیم

100 نکته برای مطالعه موفق
1-    قبل از چگونه خواندن باید چرا خواندن را بدانید ( هدف خود را کاملا مشخص سازید. )
2-    برنامه ای منظم برای مطالعه داشته باشید. ساعات مطالعه را مشخص کنید.  برای هر درس برنامه زمانی مشخصی در نظر بگیرید و بر طبق آن پیش بروید .
3-    حتی اگر زمانی کمی به امتحان باقی مانده است، اضطراب و دلهره به خود راه ندهید. با خونسردی اما با هوشیاری کامل مطالعه کنید.
4-    مطالب را حفظ نکنید که به زودی فراموش می شوند. سعی کنید مفهوم آنها را بفهمید. زمانی اطلاعات در حافظه بلند مدت به خوبی جای می گیرند که کاملا درک گردند.
5-     مطلب به سرعت خوانده شود و از ماندن و درنگ کردن بر سر مسائل جزئی و از توقف برروی مطلبی که بدان آگاهی نیست، پرهیز شود.
6-    یادداشت برداری باعث انتظام ذهن و تمرکز حواس می شود و همچنین باعث بهتر بخاطر سپردن مطالب می گردد.
7-    از نشستن به حالت لمیده پرهیز شود که درست نشستن، درست نفس کشیدن و تابیدن نور از منبع مات از لزومات یادگیری می باشند.
8-    در هنگام مطالعه است. سستی چشم ها و لختی بدن سبب رخوت فکر می شود .
9-    به استراحت بین زمانهای مطالعه، توجهی خاص داشته باشید. در دقایق استراحت، ذهن متوجه طبیعت و هوای آزاد یا مناظر زیبا شود و یا نوشیدنی و لقمه ای غذا تناول گردد. زیرا که بدست آوردن حوصله و آمادگی لازم برای مطالعه ( مثل سماجت نکردن با خواب، آشفته نبودن ذهن، گرسنه و تشنه نبودن، مضطرب نبودن و…) در درک مطلب و بخاطر سپردن آنها اهمیت دارد.
10-    برای اینکه مطالب ریزتر فراموش نشوند، نباید آنها را یکجا یاد بگیریم (اصل یادگیری توزیعی)
11-    رودیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) می گوید : من دارای شش خدمتکار صادق و باوفا بوده ام که همه دانش خود را مرهون آنها هستم. نامشان به قرار زیر است: کجا، چه، چه موقع، برای چه، چطور و  که   ( اهمیت سوال کردن و کنجکاو بودن و اهمیت سوال گذاری قبل از خواند متن )
12-    نظریه ” گشتالت ” :  “مغز تمایل شدید به انجام هر چه سریعتر کار دارد “. اگر زمان و مقدار مطالعه نامشخص باشد، در مطالعه نقصان ایجاد می شود. بنابراین ، قبل از خواندن هر فصل یا هر بخش، دقیقا مشخص کنید که می خواهید چه مدت و چند صفحه بخوانید .
13-    منحنی فراموشی شبیه سرسره ای در پارک بازی است، که وقتی کند می شود؛ بعد از یادگیری، مطالب با سرعتی زیاد فراموش می گردد و بعد از 24 ساعت میزان فراموشی کاهش می یابد.(اهمیت مرور بلافاصله بعد از خواندن و مرور یک روز بعد.)
14-    خواب به بهبود حافظه بلند مدت کمک می کند، بنابراین در هنگام امتحان مدت زمان خواب خود را بسیار کم  نکنید. به اندازه کافی بخوابید (6-8 ساعت ) بخوابید، البته بیش از اندازه هم نخوابید .
15-    در هنگام مطالعه از آهسته خوانی بپرهیزید. ذهن با سرعتی باورنکردنی می اندیشد. سرعتی که ذهنتان با آن می اندیشد، همان سرعتی است که می توانید با آن بخوانید. پذیرفتن اینکه شخص می تواند با سرعت بالا بخواند، برای برخی از ما دشوار است زیرا از کودکی چنان شرطی شده ایم که با سرعتی معین بخوانیم و آن را به عنوان سرعت طبیعی برای خودمان پذیرفته ایم. این شرطی شدن را می توانیم بشکنیم وبا سرعت بالا بخوانیم .
16-    اگر قرار باشد چیزی را یاد بگیریم و فراموش کنیم و دوباره سعی در یادگیری آن بکنیم، آن یادگیری ارزشی نخواهد داشت. با مرور صحیح، از فراموشی مطالب و دوباره خوانی کتاب جلوگیری کنید .
17-    توجه داشته باشید که هر کس نمره ای بهتر می گیرد باهوشتر نیست بلکه از وقت و نیروی خود به خوبی استفاده می کند و شیوه صحیح مطالعه را می داند .
18-    بعضی از دانش آموزان، در هنگام مطالعه سرشان را پایین انداخته و از صفحه اول شروع به خواندن می کنند. این روش نادرست است. سعی کنید قبل از خواندن یا مطالعه اجمالی و سوال گذاری، اطلاعات اولیه راجع به آن به دست آورید .
19-    اساس خواندن فعال، سوال گذاری است. خواننده فعال در حین خواندن، دائما سوال طرح میکند .
20-    اگر میخی بیشتر در چوب فرو رود، دیرتر کنده می شود. اگر مطالب به خوبی فهمیده شوند و در حافظه بلند مدت به درستی ثبت گردند، دیرتر فراموش می شوند .
21-    اگر به موضوعی علاقه مند باشید، به خاطر سپاری آن راحتتر خواهد بود .
22-    در طول سال تحصیلی درس بخوانید. قبل از شروع کلاس، مطالعه اولیه انجام بدهید و بعد از پایان کلاس، آنچه را که معلم تدریس کرده است، مجددا  مرور کنید و یادداشتهای کلاسی خود را سازماندهی کنید .
23-    نکات مهم درسی و کلاسی را به صورت کلیدی بنویسید .
24-    کلمه کلید، کوتاهترین کلمه ای است که بیشترین معنی را در بر می گیرد.
25-    کلمات کلید را بر روی طرح شبکه ای مغز سازماندهی کنید .
26-    وقتی می خواهید کتابی را بخوانید، آن را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنید و زمان خواندن هر بخش را مشخص کنید. هر چقدر مطالب به بخشهای کوچکتر تقسیم گردند، یادگیری آنها راحتتر خواهد بود .
27-    یک اصل مهم برای خوب بخاطر سپردن این است که با سعی هوشیارانه، مطالب را در حافظه ثبت کنید .
28-    تجسم، سنگ بنای حافظه است. سعی کنید آنچه را که می خوانید در ذهن خود مجسم سازید .
29-    سعی کنید بین نکات کلیدی ارتباط برقرار کنید. مطالب مرتبط با هم بهتر در حافظه جای می گیرند .
30-    چیزهایی که به یکدیگر بستگی دارند، مایلند که در حافظه نیز به طور وابسته باقی بمانند و غالبا یادآوری یکی از آنها، موجب به یادآوری بقیه می شود .
31-    اگر مایلید موضوعی را به خاطر بسپارید، باید فکرتان را کنترل کنید ( کنترل تمرکز وتوجه )
32-    درس خواندن موثر، خط کشیدن زیر خطوط کتاب نیست. مطالعه فعال شامل خواندن، نوشتن، تکرار و مرور است .
33-    خواندن و بازگو کردن مطالب، بسیار بهتر از خواندن صرف است .
34-    به جای خط خطی کردن کتاب با خودکار یا ماژیک، سعی کنید نکات را به صورت کلیدی بنویسید و در حین خواندن، کاملا فعال باشید.
35-    در هنگام درس خواندن، شرایط محیطی لازم را مهیا سازید .
36-    از سیستم های تقویت حافظه برای یادگیری بهتر دروس استفاده کنید .
37-    بعد از گذشت 24 ساعت از مطالعه، حدود 80% مطالب فراموش می شوند. با مرور صحیح، از این فراموشی جلوگیری کنید.
38-    مطالب سازماندهی شده بر روی طرح شبکه ای مغز به سادگی در حافظه جای می گیرند، اما مطالب نامنظم به سختی در حافظه باقی می مانند .
39-    جوابهای زیبا همیشه از پی سوالات زیبا می آیند ( اهمیت سوال گذاری قبل از خواندن )
40-    حدود 90 % مطالب این کتاب غیر ضروری هستند و تنها 10% مطالب مفید و مهم هستند که باید به صورت کلیدی نوشته شوند ( اهمیت کلمات کلیدی)
41-    نیم ساعت مطالعه 5 دقیقه استراحت را همیشه به خاطر داشته باشید.
42-    از درس خواندن در وضعیتهای مختلف اجتناب کنید. تا حد ممکن خود را به نشستن پشت میز مطالعه عادت دهید .
43-    به سلامتی و تغذیه خود اهمیتی خاص بدهید.
44-    سعی کنید تا حد ممکن در یک مکان مطالعه کنید. از مطالعه در پارک ها و مکانها شلوغ اجتناب ورزید .
45-    قبل از شروع مطالعه و بعد از پایان مطالعه کمی استراحت کنید .
46-    اگر متنی را در زمان مقرر و به خوبی یاد گرفته اید، خود را تشویق کنید .
47-    با علاقه و اشتیاق برای رسیدن به هدف درس بخوانید نه از روی اجبار.
48-    سعی کنید  در هنگام شب و قبل از خوابیدن، آنچه را که در طول روز خوانده اید، یک بار دیگر مرور کنید .
49-    خود را به مطالعه منظم و مداوم روزانه عادت دهید .
50-    موضوعهای مشابه ( مانند زبان عربی و زبان انگلیسی ) را پشت سرهم مطالعه نکنید ( بین آنها فاصله بیاندازید )
51-    بلافاصله بعد از غذا خوردن، مطالعه را شروع نکنید. کمی استراحت کنید .
52-    در طول روز ابتدا درسهای مورد علاقه را بخوانید و سپس به سراغ درسهای دیگر بروید .
53-    اتاق مطالعه باید ساکت و آرام باشد .

54-    محکم کاری کنید. تا درسی را یاد نگرفته اید، به سراغ درس دیگر نروید .
55-    سعی کنید کاربرد هر آنچه را که می خوانید پیدا کنید .
56-    در هنگام مرور، اندیشه و تفکر کنید، سوال طرح کنید، خود را جای معلم بگذارید و ضعفهای خود را کاملا بر طرف سازید .
57-    بیشتر با ذهن مطالعه کنید تا با چشم.
58-    در نوشتن نکات مهم بر روی طرح شبکه ای، خلاقیت به خرج دهید و به زبان خودتان بنویسید.
59-    برای درس خواندن، این دست و آن دست نکنید. به محض نشستن پشت میز مطالعه، شروع به خواندن کنید.
60-    گویند هرگاه یک ساعت بامداد و اول صبح خود را از دست بدهید، انگار تمام روز را از دست داده اید.
61-    عادت کنید به محض بیدار شدن از خواب، به جای آنکه چندین دقیقه بی جهت بر روی تختخواب دراز بکشید، از جای برخیزید و برنامه روزانه خود را شروع کنید.
62-    استعداد و اعتماد به نفس دو سربازی هستند که به اتفاق هم می توانند چندین لشکر را شکست بدهند. بنابراین، با کمک استعداد و توانایی خود و با داشتن اعتماد به نفس بالا، برای کسب موفقیت تحصیلی درس بخوانید .
63-    اراده شما برای کسب موفقیت از هر عامل دیگر در زندگی موثرتر است .
64-    آورده اند : قبل از کریسمس، در یک دانشگاه امتحانی از دانشجویان به عمل آمد. امتحان سخت بود. یکی از دانشجویان زیر ورقه سوالات امتحانی نوشت” : فقط خدا جواب این سوالات را می داند، کریسمس خوش “ و ورقه سفید به استاد تحویل داد. استاد بعد از تصحیح اوراق، زیر ورقه آن دانشجو نوشت : “  خدا نمره A می گیرد و تو نمره F سال نو مبارک”
بنابراین با طنز ویا گفتن اینکه سوالات خیلی سخت است،نمی توانید از امتحان فرار کنید. برای قبولی در امتحان باید با شیوه صحیح درس بخوانید. آن وقت اگر امتحان بسیار سخت هم باشد، مشکلی نخواهید داشت .
65-    روش ما به کارگیری حافظه است. اگر با روش صحیح بخوانید، مطالب به سادگی از حافظه شما محو نمی شوند .
66-    برای یادگیری تنها تلاش زیاد، کافی نیست، بلکه شیوه صحیح مطالعه را باید آموخت .
67-    مرور مطالب بلافاصله بعد از یادگیری، به تقویت حافظه کمک می کند .
68-    جدی خواندن مطلب و تصمیم به خاطر سپردن، کمکی بزرگ به یادگیری بهتر می کند .
69-    اصل ” گیت 20% (Gate)  : “ خواندن 80% تفکر و تعمق. یعنی اگر دو ساعت مطالعه کردید، به مدت 8 ساعت بر روی آنچه که خوانده اید، فکر کنید.
70-    ادیسون : نبوغ نتیجه 99% فعالیت و1% استعداد است. بنابراین با تلاش و فعالیت است که می توانید موفق شوید .
71-    سعی کنید یک نفره مطالب را بیاموزید ولی در هنگام یادآوری دو نفره شوید ( از هم سوال کنید .)
72-    در هنگام مطالعه، تمرکزی کامل داشته باشید و عوامل حواس پرتی را برطرف کنید .
73-    نکات اصلی و نکات فرعی را در هنگام مطالعه مشخص کنید.
74-    تنوع آموزشی بهتر از تراکم آموزشی است .
75-    در هنگام مطالعه، تمام حواس خود را به کار گیرید و فعالانه کتاب بخوانید .
76-    قصد و نیت، عامل اساسی برای بخاطر سپاری هر موضوعی است.
77-    یک علت مهم فراموشی، حفظ کردن آموخته ها به صورت خطی و پشت سرهم است .
78-    نکات مهم باید در ارتباط با هم و طبق نظمی خاص بر روی طرح شبکه ای مغز نوشته شوند.
79-    سیستم یادگیری اطلاعات به صورت خطی نیست بلکه به صورت شبکه ای و زنجیره ای است. نکات کلیدی بر روی طرح شبکه ای، ذهن شما را به فعالیت وا می دارد.
80-    وقتی که صرف نوشتن نکات کلیدی و سازماندهی مطالب بر روی طرح شبکه ای مغز می کنید، هدر دادن وقت نیست بلکه زمان مفید برای یادگیری است .
81-    هدر دادن وقت یعنی اینکه چندین بار کتاب را بخوانید ولی در امتحان نتوانید نمره خوب بیاورید.
82-    بهترین زمان یادداشت برداری، بلافاصله بعد از فهمیدن نکته ای از متن است .
83-    در هنگام مطالعه، فاصله چشم با کتاب ( یعنی حدود 40-30 سانتی متر ) را رعایت کنید.
84-    با دید مثبت به هر درس نگاه کنید، تا خواندن و یادگیری آن لذت بخش شود .
85-    حس کنجکاوی خود را پرورش دهید و جستجوگرانه مطالب را بخوانید.
86-    تنفس عمیق را هرگز فراموش نکنید. چرا که به افزایش کارایی حافظه کمک می کند.
87-    هر چقدر به حافظه خود در بخاطر سپاری مطالب، بیشتر اعتماد کنید بهتر میتوانید به خاطر بسپارید.
88-    برای شرکت در سخنرانی، حتما دفترچه یادداشت همراه خود داشته باشید تا نکات مهم را بنویسید .
89-    برای موفقیت، از تلقین مثبت استفاده کنید وبه جنبه های منفی توجه نکنید.
90-    تا آن اندازه موضوع مطالعه را بخوانید که احساس خستگی نکنید و تا آن اندازه خواندن را ادامه دهید که بتوانید بدون هیچ زحمت و فشار مطالب را درک کنید.
91-    طرح شبکه ای نباید زیاد شلوغ و در هم باشد. هر چقدر منظم تر باشد، بهتر است .
92-    باید سیستم ذهنی خود را عوض کنید. یک بار مطلب را بخوانید و یاد بگیرید. خود را شرطی نکنید که مثلا حتما باید 4 بار مطلب را بخوانید و یاد بگیرید.
93-    بعضی از افراد تند تند مطالب را تکرار می کنند. مثلا یک جمله را چند بار پیش خود تکرار می کنند سعی کنید هر جمله را فقط یک بار بخوانید.
94-    در تقویت روحیه خود بکوشید زیرا مطالعه تا حدودی بسیار زیاد، فرایندی روانی دارد.
95-    در هنگام خستگی و برای استراحت کردن، بهترین روش استفاده از تنفس عمیق است .
96-    در هنگام مطالعه، خصوصا زمانهای نزدیک به امتحان خونسرد و آرام باشید ولی بی خیال هم نباشید.
97-    سعی کنید مطالبی را که می آموزید با مطالبی که قبلا گرفته اید، ارتباط دهید .
98-    اعتماد ذهنی را جایگزین اعتماد چشمی کنید.
99-    شب قبل از امتحان، فقط طرحهای شبکه ای را مرور کنید از خواندن مطالب جدید اجتناب ورزید.
100-     آخرین نکته این که : فراموشی ناشی از خیانت حافظه نیست بلکه به خاطر روش نادرست مطالعه است …

خب این هم موضوع این جلسه امیدوارم که مورد توجه و پسند باشد

درباره هادی افضلی فر

سلام من هادی افضلی فر هستم اهل فسا فسا هم در 145 کیلومتری شیراز هست ضمنا من در 29 شهریور سال 1362 در فسا متولد شدم و سه ماه بعد بر اثر حادثه ای از موتور سیکلت در راه فسا از کنترل والدین خارج شدم و به داخل جاده افتادم و شد آنچه که باید میشد یا قرار بود بشود ضمنا من در سال 1393 با همسرم که اون هم از بچه های معلول جسمی متوسط هست و لیسانس حقوق هست و در حال حاضر هم مشغول تحصیل در ارشد رشته ی روانشناسی بالینی ازدواج کردم و دارای یک فرزند پسر هم میباشم ضمنا من مدرک درسیم دیپلم ادبیات هست و علاوه بر دیپلم دارای مدارک متعددی چون رایانکار 1 و2 مدرک کسب و کار از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مدارک حک کرک رباتیک و زبانهای برنامه نویسی و هوش مصنوعی و i c d l 1 و 2 آموزش آن هستم ضمنا راهای ارتباط با من هم 09173302985 09389466168 09217272985 hadiafzalifar1662968@gmail.com hadi1662968@gmail.com hadi.afzalifar@outlook.com hadi.afzalifar@hotmail.com میباشد امیدوارم مفید و ارزشمند برای عزیزان واقع شوم
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to تندخوانی چیست؟ 100 نکته برای مطالعه موفق

 1. 1

  سلام
  اصلا تندخوانی رو دوست ندارم و همیشه ترجیح میدم کتابهایی که میخونم رو با آرامش بخونم و کاملا حسشون کنم اما برای خوندن کتابهای درسی نیاز به تندخوانی و آموزش فنون مطالعۀ صحیح الزامیه.
  ممنون از این پست.
  موفق باشید.

  • 1.1

   سلام استاد استاد این تندخوانی با با اون تندخوانی مد نظر ما متفاوته تندخوانی ما که بعضا در مدارس دور ضبت یا سیدی را بالا میبردیم نیست حال من این آموزشهای مفید را که به صورت m p 3 هست را درصورت استقبال آپلود میکنم در این روش هم با روشهای صحیح مطالعه آشنا میشویم و هم به آرامشی میرسیم که مصال نزدنیست حال از شما ممنونم که باعث شدی من این موضوع را هم باز کنم مرررررررسی استاد راستیممنونم که به اینجا اومدی

 2. 2
  احمد عبد الله پور says:

  سلااام سلاام و دروود درووود بر آقا هادی مرسی بابت پستت فک کنم این پست بتونه به من کمک کنه آخه آذر امسال امتحان کارآموزی وکالت دارم و باید چیزی حدود ده هزار ماده را با متنش تفصیرش مفهومش بخوانم ملکه ی ذهنم کنم تا قبول شوم حساب کن که باید شش کتاب بسیار سخت را در مدت 5 ماه بخونم شاید این تکنیکها بتونه بهم کمک کنه تا در این امتحان سخت که اگه از حقوقیها بپرسی میگن انگار که میخوای شاخ فیل بشکنی نمیخوام بگم که من نمیتونم یا نمیشه چون که هیچ چی نشد نداره میخوام با این توصیف بگم که چه قد سخته به هر حااال این پست رو توی ورد کپی میکنم تا چند باره بخونمش و از تکنیکاش استفاده کنم از تو هم بخاطر انتشار این پست ممنونم در پناه حق بدرود و خدا نگه دار

 3. 3
  سعید says:

  درود هادی خان نازنین ممنون از مطالبی که متذکر شدی امتحان و تمرین میکنم نتیجهاش را هم اگر مثبت بود حتما به اطلاع میرسانم.

 4. 4
  نازنین says:

  سلام
  یادش به خیر! یادمه معلم علوم دوره راهنمایی بخشی از این تکنیکها رو برامون گفتند.
  مثلا نظم دادن به مطالبی که یاد گرفتیم، بلافاصله درس نخوندن بعد از غذا خوردن و مانند اینها.
  بخشی از این تکنیکها هم به تجربه برای خودم ثابت شده.
  پست مفیدی بود و میتونه باشه.
  واقعا ممنون و موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید