پشت خلاقیت نگاهی است

سید عارف صابری

کد خبر : 84026

۱۳۹۵/۰۲/۲۷ – ۱۸:۰۲

سید عارف صابری، 44 ساله، نزدیک به دو دهه است با چشمانی نابینا به فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و هنری با قوتی بیش از گذشته ادامه می‌دهد. تلاش او برای رفع هر نیازش با ایده ای جدید، سبب خلق ابداعات مختلفی هم برای معلولان و هم دیگر شهروندان شده است.

دیگر خطاهایش پشت دوربین زیاد شده بود. بیست و چهارساله بود و همان روزها پزشکان خبر دادند که دارد بیناییش را از دست می‌دهد، آن‌هم زمانی که فیلم‌برداری و عکاسی را حرفه ای دنبال می‌کرد.

سید عارف صابری، 44 ساله، حالا نزدیک به دو دهه است، با چشمانی نابینا به فعالیت‌های فرهنگی و هنری خود شاید با قوتی بیش از گذشته ادامه می‌دهد. وی فعالیت هنری و فرهنگیش را از دبیرستان آغاز کرده بود و در دانشگاه، همزمان در رشته زمین‌شناسی و سینما تحصیل می‌کرد. بیناییش را که از دست داد زمینه مطالعاتی و فعالیت و اشتغالش را تغییر داد. ابتدا دوره روانشناسی (آسیب‌شناسی روانی) را گذراند و بعد روزنامه نگاری خواند و کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی گرفت.

عارف، فعالیت‌های متنوع و زیادی را در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و هنری انجام می‌دهد، به قول خودش آدم یک کاره ای نیست. نویسندگی و پژوهش همواره مورد توجه او بوده و فعالیت انتشاراتی نیز داشته است، اما در سال 90 کار

انتشارات را کنار گذاشت و با توجه به تخصصش در مدیریت فرهنگی به فعالیت در زمینۀ طرح‌ها و پروژه‌های فرهنگی روی آورد؛ فعالیت‌هایی ازجمله ارائه طرح فرهنگسرای معلولان، پارک معلولان، تدوین مجموعه قوانین اجتماعی رفتار با نابینایان، یک کار مطالعاتی سنگین در حوزه جامعه‌شناسی معلولان که ثمره آن نظریه ایست که به نام «هرم وارونه معلولیت» نشر داده است.

ابداعات و خلاقیت‌هایی که صابری از زمان نابینا شدنش ارائه داده بسیار متنوع است. درواقع او برای هر نیازش، ایده ای را خلق کرده است. صابری می‌گوید: «من اهل مطالعه بودم و روزی نبود که حداقل 10 تا 15 صفحه در زمینۀ ادبیات جهان یا ادبیات داستانی ایران یا کتاب‌های فلسفی و تخصصی نخوانم. به فکر افتادم که وسیله جدیدی بسازم که به کمک آن بتوانم مطالعه کنم. ابتدا روش خط کش سیاه را ابداع کردم که روش ساده ای بود، بعد دیدم که دیگر برای مطالعه من جواب نمی‌دهد و این بود که روش فیلتر سیاه را ابداع کردم. همان زمان‌ها عصایی را نیز برای استفاده خودم طراحی کردم.

رفته رفته وارد این فضا شدم که دیدم می‌توانم چیزهای مختلفی را طراحی کنم و این عقیده را پیدا کردم که بسیاری از مشکلات افراد نابینا را می‌توان با ساخت یک ابزار ساده، برطرف کرد. سعی کردم برای انجام هر کاری یک ابزار کوچک طراحی کنم تا بتواند مشکلم را برطرف کند. این‌طور بود که خودم را شناختم و حالا به‌جایی رسیده ام که می‌توانم برای فرهنگ عمومی، بازی‌های آموزشی و فرهنگسرا و … طراحی کنم». این پژوهشگر که به کار فنی نیز علاقه‌مند است در این چندساله در زمینۀ آموزش کودکان به طراحی بازی‌های مختلفی پرداخته است که ازجمله آن‌ها هشت عنوان کارت بازی آموزشی برای کودکان دبستانی است، با موضوع‌هایی همچون فرهنگ ترافیک، تغذیه سالم، بهداشت، شهروندی، اطلاعات قرآنی و غیره. او همچنین تعدادی بازی فکری برای معلولان، به ویژه نابینایان طراحی کرده است که آن‌ها را به دودسته تقسیم می‌کند؛ دسته اول بازی‌هایی است که خودش طراحی کرده است مثل بازی ریاضی پانزده پانزده، جورچین ساینا، دَبِل دوز و جورچین مثلث و دسته دوم بازی‌هایی که آن‌ها را مناسب‌سازی کرده است تا نابینایان هم بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. از معروف‌ترین این بازی‌ها مکعب روبیک، چیکرز، کریدور، سودوکو و آخرین نفر است. صابری می‌گوید: «در زمینۀ مناسب‌سازی این بازی‌ها برای معلولان به صورت تخصصی وارد شدم و حتی جلسات و سخنرانی‌های آموزشی را نیز برای مربیان داشتم تا آن‌ها متوجه شوند که چگونه می‌توانند با تغییراتی در یک بازی، آن را برای کودکان معلول، مناسب‌سازی کنند. من سعی می‌کنم بازی‌ها را به گونه ای مناسب‌سازی کنم که افراد غیر معلول نیز بتوانند با آن بازی کنند و نتوان تشخیص داد که آن بازی برای نابینایان طراحی شده است، چون متأسفانه بسیاری از افراد جامعه از هر آنچه به معلولان تعلق دارد یا به معلولان نسبت داده می‌شود فرار می‌کنند».

صابری در این پنج ساله، کارهای چوبی زیادی را نیز ساخته، در هرگوشه از خانه اش می‌شود هنر دستان او را دید. میز پذیرایی، گل میزها، میز تلویزیون، سرویس خواب، میز ناهارخوری، کتابخانه‌ها و میز کامپیوتر ازجمله کارهای چوبی او هستند که بسیار جلب توجه می‌کنند. «ساعت‌های مسخره» نیز نام مجموعه ساعتی است که او طراحی کرده و قصد دارد تا آخر امسال نمایشگاهی از آن‌ها برپا کند. او به یکی از این ساعت‌ها که به دیوار خانه اش آویزان کرده اشاره می‌کند و می‌گوید: «اسم این‌ها را ساعت‌های مسخره گذاشته ام، چون سعی کرده ام تمامی عناصر سازنده ساعت، ازجمله عقربه، صفحه، پاندول و محور و نیز هر توازن و تناسبی را در آن‌ها بهم بزنم و از قاعده خودش خارج کنم و شکلی فراتر از انتظار هر بیننده به آن‌ها بدهم، البته اگر از نگاه فلسفی به آن نگاه کنیم؛ اما همه آن‌ها ساعت را دقیق نشان می‌دهند.

صحبت از شرایط معلولان در کشور ما که می‌شود، صابری به خانه نشینی بسیاری از معلولان اشاره می‌کند و می‌گوید که او هم‌دوره رکود، افسردگی و خانه نشینی را در حدود دو سال پس از نابیناییش تجربه کرده است اما بعد متوجه شد که این افسردگی و خانه نشینی ثمره ای ندارد و به این فکر افتاد تا شرایط را برای خودش به گونه ای تغییر دهد که بتواند کار کند. او به مشکلات زیاد معلولان در کشور اشاره می‌کند و درباره مقایسه وضعیت معلولان در کشورهای دیگر با ایران می‌گوید: «ازنظر فرهنگی، نگاه جامعه ما به معلول، نگاهی پَست است، درحالی‌که در کشورهای دیگر به ویژه در اروپا که پس از جنگ جهانی دوم با تعداد زیادی معلول مواجه شد یک ارزش‌گذاری به معلولان صورت گرفت و خدمات خاصی به آن‌ها ارائه می‌شود. در اروپا میان معلول جنگی و معلول عادی فرقی نیست، درحالی‌که در کشور ما به معلولان جنگی عنوان جانباز دادند و به نیازهایشان توجه کردند اما در مقابل،، معلول عادی و نیازها و مشکلاتش را فراموش کردند؛ مثلا در زمینۀ اشتغال چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، نگاهی به نوع معلولیت فرد جانباز نمی‌شود و درهرصورت او را به کار می‌گیرند، اما در مورد معلول عادی، بدون توجه به قابلیت‌ها و توانایی‌های او، فقط به معلولیت او نگاه می‌کنند و درهرصورت از هر شغلی محروم است. در کشور ما خلاف کشورهای توسعه‌یافته، مدیریت فرهنگی جامعه، سعی کرده تا حد زیادی شرایط معلول جنگی را به جامعه بشناساند اما از سوی دیگر معلولین عادی را به طور کامل فراموش کرده است و این فاصله تا حدی است که اگر مثلا خانمی با یک جانباز ازدواج کند ارج و مرتبه اجتماعی بالایی پیدا می‌کند، ولی اگر همان خانم با یک معلول عادی با همان شرایط جسمی ازدواج کند ‌جامعه تصور می‌کند که او مشکل یا نقصی داشته که با یک معلول ازدواج کرده است». او در خصوص چگونگی تغییر شرایط معلولان در ایران می‌گوید: «مطابق با نظریه هرم وارونه معلولیت تا زمانی که شکل، محتوا و موقعیت رئوس این هرم یعنی قانون، سازمان بهزیستی، تشکل‌های غیردولتی  و فرهنگ تغییر نکنند هیچ‌گونه تحول مهمی در زندگی معلولان ایرانی رخ نخواهد داد و هر حرکت دیگری، مقطعی خواهد بود». صابری در مورد مدیریت فرهنگی و مدیریت شهری اصفهان در خصوص معلولان نیز معتقد است که احساس نیاز چندانی در آن‌ها برای توجه به نیازهای معلولان وجود ندارد و طرح‌های زیادی برای معلولان ارائه شده که همه یا روی کاغذ مانده اند یا در زونکن‌ها، که ازجمله آن می‌توان به مصوبه کمیسیون بهداشت و سلامت شورای شهر اصفهان اشاره کرد که باید همانند معاونت شهرسازی، در معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری اصفهان نیز مشاوری متخصص در امور معلولان به کار گرفته شود، ولی هنوز اراده ای برای اجرای این مصوبه در این معاونت دیده نمی‌شود..

صابری که پیشتر در نگارش لایحه حمایت از حقوق شهروندی معلولان و سالمندان شهر اصفهان و بررسی اصلاحیه قانون حمایت از حقوق معلولان مجلس مشارکت فعال داشته است، حال در تدارک ایجاد جمعیتی از متخصصین برای پیگیری مسائل حقوقی معلولان است که در یکی دو ماه آینده فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

نویسنده : لیلا شهبازیان روزنامۀ اصفهان امروز

لینک منبع اصلی خبر

درباره شهروز حسینی

سلام دوستان. من شهروز حسینی، متولد 21 فروردین 1368 در تهران هستم و از همون بدو تولد دیدم که نمیبینم. تحصیلاتم رو تا پیش دانشگاهی در مدرسه ی شهید محبی گذروندم و پیش دانشگاهی رو تلفیقی خوندم. فارغ التحصیل رشته ی فلسفه ی غرب در مقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد واحد تهران شمال هستم. صنایع دستی معرق کاری و سفالگری و قالیبافی رو تا حدود زیادی یاد گرفتم. پیانو هم میزنم. سال نود یکی از پایه گذاران کانون نابینایان حس اول در فرهنگسرای معرفت در تهران بودم که به دلیل عدم حمایت لازم از طرف شهرداری منحل شد. اول بهمن نود و پنج، با یکی از همنوعان و هم محله ایهای خودمون، یعنی پریسیما ازدواج کردم. یه پرسپولیسی 2 آتیشه هستم و غذای مورد علاقه ی من هم فسنجونه. کسایی هم که میخوان از طریق اسکایپ با من در تماس باشن آیدی من اینه. hosseinishahrooz25 ایمیلم هم هست: hosseinishahrooz@gmail.com امیدوارم دوستای خوبی برای هم باشیم. مواظب خودتون و خوبیهاتون باشید.
این نوشته در اجتماعی, اخبار, گزارش, مقاله ها ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

57 Responses to پشت خلاقیت نگاهی است

 1. 1
  رعد بارانی says:

  احسنت به عارف . چون یکی بهم گفت که رعد برو بخون که سید عارف نبین چه توانمنده . اونجا هم کامنت گذاشتم .
  البته اونجا عکساش بود چرا اینجا نیست ؟؟؟

 2. 2
  رعد بارانی says:

  چرا کامنتم جمله بندیش اینجوری شد خخخ آره امروز یکی از توانمندیای عارف بهم گفت و بهم گفت برم سرچ کنم . چه جالب که شما هم اطلاع رسانی کردید . بهتر بود عکسها هم گذاشته میشد

 3. 3
  محمد ملکی says:

  سلام شهروز
  واقعا ایول داره
  ممنووووون

 4. 4

  درود. بابا ایول به این صابری کارش درسته.
  راستی من مدایاال میخوااام چه کنم.
  مرسی از این خبر خوم و واقعاً مهم که هر چیزی که باید تو پست گفته شده بود من دیگه چیزی واسه گفتن ندارم. یعنی حرف ناگفته ای باقی نمونده.
  موفق باشی.

 5. 5
  احمد عبد الله پور says:

  سلااام سلااام شهروز وای عجب خبری بودا وای عجب کارایی کرده این آقای صابری وای یعنی تا آخر که خوندم هیچ چی نداشتم واسه گفتن وای الآن میفهممم که من که الآن دانشجوی ارشدم در مقابل ایشون هیچ نیست فقط میتونم بگم آقای صابری دست مریزاد واقعاً عالی بود و کفم برید به هر حال شهروز مرسی که این خبر رو این جا منتشر کردی در پناه حق بدرود و خدا نگه دار

 6. 6
  رهگذر says:

  آفرین آفرین عارف بابا دمت گرم…
  میدونی آدما هر چی پر بار تر باشن افتاده ترن… این عارف اینهمه وقته تو محله س و ما نمیشناختیمش اص… عجب…
  مرسی شهروز حسینی…

 7. 7

  سلام.
  من اگر کامنتها رو تک تک جواب نمیدم دلیلش اینه که میزبان اصلی این پست جناب صابری هستن که انشا الله میبینن این پست رو و خودشون کامنتها رو جواب میدن.
  فقط در مورد عکسها باید بگم که ما عکسها رو نداشتیم و این متن توسط یه ایمیل به دست من رسید.
  از حضور همگی سپاسگزارم.
  موفق باشید.

  • 7.1

   سلام بر شهروز عزیز
   نخست آنکه از لطف شما و انتشار این مطلب بسیار سپاسگزارم و دیگر آنکه شما صاحب اختیار هستید قربان، من هم در پاسخ دوستان حرفی جز تشکر ندارم که بگویم، آنهم با این زبان الکن و نثر نازیبای من.
   من می‌خواستم همان بالا از شما تشکر کنم، بعد دیدم بهتر است بیایم نزدیکتر و روی ماهتان را هم ببوسم خخخ…

 8. 8
  لِنا says:

  درود.بسیار لذت بردم و برای جناب صابری بزرگوار آرزوی موفقیت روز افزون تر دارم هر چند ایشون موفق هستن.امیدوارم ب تمام اهدافشون برسن .از شما هم به خاطر ب اشتراک گذاشتن این پست سپاسمندم.شاد باشید.

 9. 9
  مسعود says:

  درود به شرفِ عارفِ صابری، این هم محله ایِ باعثِ افتخار.
  برات آرزوی موفقیت میکنم عارف جان.

 10. 10
  مادر بزرگمهر says:

  سلام به آقایان حسینی و صابری
  و تشکر از جناب حسینی که باعث شدن ما با توانمندیهای این دوست عزیز بیشتر آشنا بشیم و تبریک به جناب صابری برای اینهمه خلاقیت و تلاش هدفمند
  در پناه حق همیشه شاد و سربلند باشید

 11. 11

  سلام شهروز مرسی خب ما هم باید تلاش کنیم برای رسیدن به خلاقیت

  • 11.1

   درود بر وحید خان
   از اینکه مطلب را خوانده‌ای سپاسگزارم. قطعا همه انسان‌ها خلاقیت‌هایی در وجودشان هست که باید آن را بشناسند، یا شاید هم بشناسند ولی به آنها فرصت و اجازه بروز ندهند. حرف شما دقیقا صحیح است و رسیدن به آن یعنی موفقیت. خوب جمله‌ای گفتی. از حرفت خوشم آمد.

 12. 12
  مریم شیبانی says:

  سلام.
  هزاران آفرین به این همه پشتکار.
  امیدوارم تلاشهای ایشان گره گشای پاره‌ای از مشکلات ما باشد.

 13. 13
  عمو حسین says:

  آقای صابری امشب به نت دسترسی ندارند. ضمن تشکر کردن از ابراز احساسات دوستان، گفتند که به محض برقراری ارتباط، به کامنتها پاسخ خواهند گفت.

  • 13.1

   حسین جان از لطف شما متشکرم و سپاس از اینکه من را از انتشار این مطلب و کامنت‌های آن آگاه کردید. بالاخره هرطور که بود خودم را به اینجا رساندم تا لطف دوستان را پاسخ بگویم، هرچند این تعاریف را نمی‌توان با چند جمله ساده و در یک کامنت پاسخ گفت و شاید بهترین تشکر از این تعاریف آن است که سعی کنم تا کاری درخور برای همنوعان انجام دهم که واقعا کاری باشد که بتوان به آن افتخار کرد. امیدوارم.
   سپاس صد چندان از تو دوست همیشگی

 14. 14

  دوستانی که میخوان عکسهای مربوط به این مطلب رو ببینن میتونن از انتهای پست وارد لینک منبع اصلی خبر بشن که این لینک رو من به پست اضافه کردم.

 15. 15
  کامروز فتحی says:

  سلام شهروز
  واقعا به داشتن همچین دوستان فعالی مثل جناب صابری افتخار میکنم
  ممنون جناب صابری
  و ممنون شهروز جان که درباره جناب صابری اطلاعات خوبی دادی و من افتخار آشنایی با ایشان را پیدا کردم

 16. 16
  مظاهری says:

  سلام شهروز و درود بر آقای صابری,
  منم که پیشتر از لطف شما بهره مند شدم و شاهد خلاقیتها و موفقیتهای شما بودم,
  پشت کار شما بی نظیره,
  دل عالی پر شادی, راستی سلام به خانم محترمتون هم برسونین

 17. 17

  درود به جناب صابری عزیز و گرامی.
  نقدتون در خصوص معلولان جانباز و عادی و ارزش گذاری های نظام حاکمیت به اونها، بسیار قابل توجه بود.
  بسیار عالی بود، راستی شما برای ارشد از زیر شاخه های علوم ارتباطات، از میان روزنامه نگاری، روابط عمومی و مدیریت فرهنگ و رسانه کدوم رو پیشنهاد میکنید.
  از نظر کاربرد و منابع مطالعاتی، کدام ها بیشتر در دسترس ما هستن و در آینده شغلی هم میتونن مفید تر باشن؟
  موفق تر باشید.

  • 17.1

   سلام بر آقای سرمدی عزیز!
   قربان سؤالات سخت سخت می‌پرسید!خخخخ… توی این مملکت هرکدوم از این رشته‌ها را بخوانید آخرش باید بروید سر یک کاری که هیچ ربطی به رشته تحصیلی‌تان ندارد، والا به خدا، باور کن
   ولی من خودم بیشتر به رشته‌های میان رشته‌ای معتقد هستم، مطلق نیست و حیطه کارش هم گسترده‌تر است، ضمن آنکه معمولا منابع درسی آنها را می‌توان از رشته‌های مختلف به دست آورد. ولی در هر شرایطی بهتر است به علاقه خودتان نگاه کنید تا بازار کار، چون وقتی رشتهای را با علاقه بخوانید در آن موفق‌تر هستید تا بالااجبار شرایط. این تجربه را من داشته‌آم.
   راستی شما تنها کسی هستید که به نظرات من در خصوص جایگاه معلولان و جانبازان توجه کرده‌اید. از توجه روزنامه‌نگارانه شما متشکرم.

 18. 18

  سلام.
  خیلی خیلی عالیه.
  امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید آقای صابری.

 19. 19
  محمد رضا خوشی says:

  هایهای
  فقط دمش گرم
  ایول

 20. 20

  سلام بر جناب آقای صابری خیلی به وجود شما افتخار میکنیم از این همه توانمندی لذت میبرم
  همیشه موفق باشید.

 21. 21
  حسین بَلúوَردی says:

  درود بر جناب صابری عزیز تبریک میگویم امیدوارم به هر آن چه که در ذهنتان میپرورانید بتوانید جامع عمل بپوشید و در تمام اهدافتان موفق باشید. موجب افتخار ما هستید.

 22. 22
  سعید says:

  درود جزحماتی که برای قشر نابینا متحمل شده اید در ضمن تشکر از شهروز نازنین برای اطلاع رسانیش.ناب صابری بسیار خرسندم از آشنایی و معرفی قسمتی از فعالیت های شما و

 23. 23
  گوشه نشین says:

  سلام بر جناب صابری خیلی خوشحالم از شنیدن خبرهای مربوط به موفقیت شما البته من قبلاً هم شهرت جناب عالی را شنیده بودم…. و از این بابت خیلی خوشحالم ولی من معتقدم خوشحالی واقعی ما نابینایان زمانی است که تعداد افراد موفق در جامعه نابینایان بسیار و بسیار زیاد باشد نه به اندازه انگشتان دست ضمناً آن موفقیتها هم چشمگیر باشد نه این که مثلاً یک نابینا چند شعر و یا چند آیه قرآن حفظ کند و خودش را موفق بداند یا دیگران آن را موفق بدانند…. همچنین بسیار خوبست که معیار های موفقیت هم تا حدودی برای افراد نابینا تعریف شود تا فردی همچون من هم خودش را جزو افراد موفق جا نزن….به امید موفقیت روز افزون نابینایان کشورمان و حتی نابینایان جهان آمین ربل عالمین…

 24. 24

  سلام
  ممنون از به اشتراک گذاری.
  آقای صابری امیدوارم تو همۀ مراحل زندگیتون موفق باشید و با پشت سر گذاشتن مشکلات و لبخند به آینده به کارتون ادامه بدید و موفقیت پیش روتون باشه.

 25. 25
  مظاهری says:

  خدا مرگم بده آقای صابری خخخ.
  من برادرتون رو دیدم که فکر کنم همراه با برادر بیناتون بودن من شمارو اصلا ندیدم.
  من واقعا شرمنده. به هیچ عنوان متوجه نشدم.
  به بزرگواری خودتون ببخشید.
  کجا و کی سلام کردین که من نفهمیدم کاشکی صدام کرده بودین.
  بازم شرمندم یک دنیا. شما که میدونین من همیشه ارادت دارم یکی از کسانی که منو ترغیب کردن درسم رو به طور جدی ادامه بدم شما بودین.
  ایشالا هرجا هستین و هر کاری میکنید مثل همیشه موفق باشید و جزو بهترینها

  • 25.1

   سلام بر خانم مظاهری!
   اون کسی که کنار احمد آقا بود و به شما سلام کرد خود من بودم! خخخ… اتفاقا به احمد آقا گفتم فکر کنم خانم مظاهری من را نشناخت!
   حالا حال شما خوبه؟ پس بالاخره درس را ادامه دادید، به سلامتی.
   دیروز هم که زنگ زدید من سر نماز بودم، بعد هم میهمان داشتم نتوانستم تماس بگیرم.
   سپاس

 26. 26
  رعد بارانی says:

  آقای صابری ای کاش ی صندلی داغ براتون برگزار کنند .
  خیییلی آدم جالب و عجیبی هستید .
  احمد صابری برادر شما فک کنم باشه .
  چرا خبری نیست ازش . بهش بگید رعد بزرگ دلش برای اشعار فی البداهه شما تنگ شده .
  ای کاش دولت شما رو زیر بالو و پر خودش بگیره . هر چند که باید شکر کرد که دستو بالو دندونتونو نشکنه .
  چون نوشته هاتونو توی وبلاگتون خوندم . احسنت بر شما .
  ای کاش شما دو برادر بیشتر اینجا باشید . خب من دست خودم نیست وقتی ی نفر ی مدت طولانی نباشه دلم شورو تلخو ملس میزنه خخخخ .

 27. 27
  bisayeh says:

  سلام بر جناب آقای صابری برای شما همواره آرزوی موفقیت دارم می خواستم از جناب عالی کسب اجازه کنم و مقاله هرم وارونه ی شما را برای نماینده ی شهرمان ارسال کنم امید است موافقت فرمایید آدرس ایمیلم
  panahkhoda@gmail.com با سپاس

 28. 28
  مظاهری says:

  خخخخخ واااای. آخه ایشون گفتن برادرم هستن یعنی با یه لحنی گفتن که انگار تازه دارن معرفی میکنن و من نمیشناسم هاهههاهههااا.
  خیییلی جالب ناک انگیز بود, البته تقصیر از خودتون هم بوده باید یه حرفی چیزی میزدین خخخ.
  به هرحال بازم شرمنده, بعععلهه, دارم میخونم,
  پست خصووصیهای عمومیم رو اگه وقت کردین بخونین
  اشکال نداره بازم مزاحم میشم

دیدگاهتان را بنویسید