آشنایی با رمزهای قوی و اهمیت استفاده از اونها

درود

خب قبلا در مورد استفاده از رمز خوب چند باری حرف زدیم.

ولی به نظر نمیاد چندان فایده ای داشته بوده باشه خخخ!

این شد که من تصمیم گرفتم یه کلاس فشرده رمز بذارم تا هم از اهمیت استفاده از رمزای خوب آگاه بشید، هم حجم سؤالهای کاربران که مثلا چرا من رمز چهار رقمی کارت عابر بانکمو موقع ثبت نام به عنوان رمزم گذاشتم و حالا نمیتونم وارد بشم کمی کم بشه!

در واقع بهونه این کلاس متنی آموزشی همین سؤالات کاربران تازه ثبت نام شده بود.

اینجا میخوام نکته ای رو بگم که از این به بعد اگه کاربری در مورد رمزش مشکل داشته باشه، اول میفرستیمش این نکته و در نهایت کل این کلاس رو بخونه و برای رمزش اجرایی کنه، بعد اگه باز مشکل به قوت خودش باقی بود، سعی میکنیم مشکلش رو حل کنیم؛ پس خوب دقت کنید.

وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوای امن یه کار خوب و درست میکنه؛ این که تا حد ممکن نمیذاره کاربران از رمزهای ضعیف استفاده کنن.

بنا بر این اگه شما کاربران موقع ثبت نام رمز ضعیف میذاشتید، احتمال داشت که ثبت نامتون انجام بشه؛ ولی رمز ضعیفتون رو سیستم امنیتی سایت رد میکرد.

بعد اگه به فرض با همون عدد چهار رقمی رمز عابر بانکتون که با خوشحالی به عنوان رمز کاربریتونم تعیین کرده بودید میخواستید وارد سایت بشید، میگفت این رمز صحیح نیست.

خب برای حل این مشکل فیلد رمز کلا از ثبت نام حذف شد تا خود وردپرس رمز قوی برای کاربر در نظر بگیره و بعد کاربر اگه خواست بتونه از طریق ایمیل و لینک نوسازی رمز، اون رو عوض کنه.

در ادامه باید بگم بازم خوشحال نباشید!

چون موقع نوسازی هم اون رمز کارتتون به کار نمیاد و سیستم قبولش نمیکنه و باید سعی کنید یه رمز درست درمون در نظر بگیرید تا پذیرفته بشه.

موقع تایپ رمز جدید، اگه با NVDA و Firefox باشید، همین که دارید کاراکترهای رمز رو مینویسید، هی بهتون میگه بسیار سست! بسیار سست! سست! سست! متوسط! متوسط! قوی! خیلی قوی! مرگ! نیستی! نابودی! هستی زیرو رو شد بسه دیگههههههههههه!

بعضیاشو از خودم گفتم خخخ!

اگرم با جاز و مرورگرهای دیگه باشید، به هر حال پایین فیلد رمز همینایی که گفتم رو هی مینویسه و هر چی رمز بهتر بشه وضعیت این نوشته ها هم بهتر میشه.

به هر حال سیستم زمانی رمز رو از شما میپذیره که به متوسط رسیده باشید و از اینجاست که کلاس آشنایی و کاربرد رمزهای خوب و قوی به طور عملی شروع میشه!

اهمیت یک رمز خوب!

خب همین طور که میدونید استفاده ما از سایتها و اکثر فضاهای مجازی دیگه به واسطه حسابهای کاربری هست و معمولا هر حساب کاربری برای باز شدن نیاز به ورود رمز داره.

فرض کنید اون حساب کاربری یک اتاقه که در اختیار شما گذاشته شده، نام اون حساب در اتاق و رمزتون کلیدشه!

حالا اتاق یا خونه خودتون رو در نظر بگیرید!

آیا شده دلتون بخواد کلیدهای متعدد برای اتاقتون درست کنید و به همه اعضای خانواده، فامیل و همسایه ها بدید تا برای ورود به زحمت نیفتن و حتي اگه شما نبودید و اونا کاری داشتن راحت بتونن با کلید خودشون بیان تو؟!

کمتر کسی رو میشناسیم که همچین چیزی بخواد نه؟

اهمیت وجود در و کلید به حریم خصوصی هر کس توی اتاقش، خونهش، مغازهش، محل کارش، ایمیلش، حساب اسکایپش، کاربریش توی فلان سایت و امثال اون مربوط میشه و اصولا در و کلید ساخته شده تا هم در شرایطی از ورود سرما و گرما جلوگیری کنه، هم حریم ما رو در برابر سایرین حفظ کنه!

منو شما وقتی از یه رمز سست استفاده میکنیم، در واقع به یه قفل خراب اهمیت ندادیم، کلیدمون به درد نخور و نا امنه و هر کلید سازی با کمی ور رفتن میتونه کلید این قفل خراب رو درست کنه و بدون اجازه وارد حریممون بشه!

پس اولین کاری که کردیم این بوده که به حریم خودمون احترام نذاشتیم.

در ادامه چون فضاهای مجازی واقعا مجازی هستن و ستونشون جز یه مشت صفر و یک چیز دیگه ای نیست، کلید سازی که وارد حریم ما شده، اگه صفرو یک شناس قابلی باشه، کافیه کمی با درها و قفلهایی که به اتاقها و حریمهای دیگه باز میشن ور بره و به اونا هم نفوذ کنه.

اینه که دومین کار ما بعد از استفاده از رمز ضعیف، زیر پا گذاشتن حریم دیگرانی هست که روحشونم از ماجرا خبر نداشته!

پس امیدوارم تا اینجا همه مون به اهمیت حفظ حریم خود و اطرافیانمون واقف شده باشیم و سعی کنیم اول به خاطر خودمون و بعد به خاطر احترام به حریم سایرین، دیگه از رمز ضعیف توی فضای مجازی استفاده نکنیم!

چرا از انتخاب رمزهای قوی فرار میکنیم؟

پاسخ خیلی از ما به این سؤال که چرا رمز قوی استفاده نمیکنی اینه که رمزم یادم میره و دچار دردسر میشم!

این در حالیه که رمز قوی اصولا رمزی نیست که حتما ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترهای نامتعارف باشه؛ گرچه چنین ترکیبی حتما یک رمز قوی به حساب میاد!

اگه بازم تشابه کلید و رمز رو در نظر بگیرید به این نتیجه خواهید رسید که قضیه خیلی سادهست!

ما کلیدی لازم داریم که انحصارا مال قفل مورد نظر باشه و هیچ کلید سازی یا کمتر کلید سازی موفق بشه بدون دیدن مستقیمش حدس بزنه شکلش چه جوریه؛ که بعد بتونه قالبش رو بزنه و از روش کپی بگیره!

شاید مواجه شده باشید با درهایی که کلیدهایی غیر از کلید خودشون هم میتونه بازشون کنه!

مثلا کلید اون قدر به کلید اون در شبیهه که فوقش با کمی تکون دادن و این ور اون ور کردن بالاخره میچرخه و در رو باز میکنه.

رمز ضعیف این قابلیت خطرناک رو داره که میشه حدسش زد!

مثلا من میدونم شما متولد ۱۳۶۰ هستی و یکی از کارهایی که برای ورود به حریمت میکنم حتما اینه که از اطلاعاتم از جمله همین سال تولدت استفاده کنم و سعی کنم رمزت رو حدس بزنم!

نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد هر کس، شماره مبایل و تلفنش، شماره شناسنامهش، علایق آشکارش، شغلش، جاهایی که همه میدونن میره، اسم اقوام نزدیک و رفیقاش و اطلاعات مربوط به اونها و چیزهایی مثل اینها مواردی هستن که یه هکر برای ورود به حساب کاربری اون شخص مطمئنا بهره میگیره و طبعا استفاده از رمز ضعیف مطابق با پارامترهای بالا یعنی آویزون کردن دسته کلید به میخی که همه از کنار اون میخ رد میشن!

پس به طور خلاصه مهمترین ویژگی رمز قوی، نه الزاما پیچیدگی اون، بلکه غیر قابل حدس بودن اون هست.

در نتیجه: شاید از نظر امنیتی رمزی هم پیدا بشه که مثلا وردپرس اون رو سست تشخیص بده ولی همون رمز رمز غیر قابل حدسی باشه.

ولی بهتره سعی کنیم به عنوان پارامتر اول غیر قابل حدس بودن رو قرار بدیم و به عنوان پارامتر دوم به ضریب امنیتی که نرم افزارهای تشخیص رمز از جمله امنیت وردپرس تعیین میکنن هم اهمیت بدیم.

چون این نرم افزارها بر اساس استفاده بیشتر از حروف و عبارات انگلیسی و همچنین اعداد در رمزهای عبور، با الگوریتمهای خاص و دقیقی ضریب امنیت رو تشخیص میدن که اهمیت ویژه ای داره.

مثلا خیلی ساده انگارانهست که ترکیب qwertyui رو یک رمز خوب به حساب بیاریم؛ یا مواردی همچون mynameissaeed, iamateacher, 13243546 و از این دست.

ساختار و مصداقهایی برای یک رمز خوب

با تفاصیلی که رفت، حالا باید دید چه رمزی هست که هم میتونه ترکیب ناشناخته و غیر قابل حدس برای هکرها و برنامه های رمز شکن باشه و هم در عین حال اون قدر پیچیده نباشه که آدم یادش بره.

گرچه من این اطمینان رو به شما میدم، که اگر توی فضاهای مجازی هر روز هم رمزتون یادتون بره، راههای خیلی ساده ای برای باز یابی و تغییر رمز قرار داده شده که نهایتا شما هیچ وقت از ورود به حساب کاربریتون در نمیمونید.

در مقابل اگه یه رمز ساده هک بشه، بعدش معلوم نیست چی سر اون حساب کاربری میاد و اصولا این سؤال وجود داره که آیا دیگه استفاده از حساب کاربری هک شده کار محتاطانه ای هست یا نه؟

میرسیم به ساختارهایی که قبلا توی پستهای دیگه به بیشترشون اشاره شده و من سعی کردم همه اونها رو اینجا تجمیع کنم.

ساختار پیشنهادی مدیرمون مجتبي خادمی این هست که برای ایجاد یه رمز قوی میتونی با کیبورد انگلیسی بنویسی، با خیال و تصور این که داری با کیبورد فارسی مینویسی!

دیدید بعضی وقتا به خصوص اونهاییمون که صدای تایپ حروف رو تو صفحه خوان قطع میکنیم بعد از مدتی میبینیم هر چی از چند دقیقه پیش فکر کردیم فارسی نوشته بودیم همهش چرتو پرتایی با کیبورد انگلیسی بوده؟

به خصوص مطمئنم این قضیه تو اسکایپ موقع چت کردن زیاد براتون پیش اومده!

حالا در نظر بگیرید همین کار بشه راهی برای ایجاد یه رمز قوی!

مثلا اگه رمز من این عبارت باشه: “بینوایان اثر ویکتور هوگو”

وقتی با کیبورد انگلیسی نوشته بشه به این صورت در میاد.

“fdk,hdhk hev ,d;j,v I,’,”

خب برای تشخیص این رمز تنها راه هکر یا برنامه رمز شکن اینه که دقیقا بدونه جمله یا عبارت فارسیی که من ازش استفاده کردم چی بوده؟، بعد بدونه که این جمله یا عبارت فارسی رو با کیبورد انگلیسی نوشتم.

غیر از این راه، هیچ دستور العمل یا فرهنگ واژگانی وجود نداره که بتونه تو تشخیص ترکیب چپ اندر قیچیی که بالا دیدید به اون هکر یا برنامه کمک کنه!

تازه این یه عبارت کاملا در دسترسه!

فرض کنید من همین جوری از خودم یه جمله یا عبارت میسازم.

مثلا شالوده رمزم میشه: “کتابی که ۳۰ سال بعد مینویسم”

بعد یه شیطنتم بکنم و فاصله های بینش رو حذف کنم. یعنی میشه: “کتابیکه۳۰سالبعدمینویسم”

حالا با کیبورد انگلیسی تایپش میکنم.

“;jhfd;i30shgfunldk,dsl”

به نظرتون چنین رمزی به عقل کدوم جن بدبختی میتونه برسه؟!

ساختار بعدی استفاده از خط بریل به عنوان سازنده رمزهای قوی هست که قبلا خودم پیشنهادش کردم و البته خیلیها مدتهاست دارن از این روش استفاده میکنن و کیفشو میبرن.

تو این ساختار روشهای زیادی وجود داره که من یکیش که خیلی قشنگتر به نظرم میاد رو دوباره بازگو میکنم.

میدونید که تو حروف انگلیسی با فرمت بریل، ۱۰ تای اول دقیقا با اعداد 1 تا 0 یکی هستن.

مثلا حرف a با عدد 1 و حرف hبا عدد 8 مثل هم نوشته میشن.

۱۰ تای بعدی باز همین حالت رو دارن با این تفاوت که به همه شون نقطه ۳ اضافه شده.

مثلا حرف m همون عدد ۳ هست که یه نقطه ۳ بهش اضافه شده و حرف p عدد ۶ با ترکیب نقطه ۳ هست.

از شش تای آخر هم پنج تاش یعنی U V x y و z دقیقا اعداد ۱ تا ۵ هستن که نقاط 3-6 بهشون اضافه شده.

حالا تصور کنید با این ترکیبها چه رمزهای فوق قوی میشه ساخت.

کافیه شما عبارتی رو تو ذهنتون بریل در نظر بگیرید و بعد با تغییر بعضی حروف اون به اعداد یه رمز قوی بسازین.

لازم هم نیست عبارت حتما انگلیسی باشه.

چون حروف انگلیسی توی فارسی هم معادل خودشون رو دارن، تازه استفاده از یه عبارت فارسی قضیه رو خیلی جالبتر و در عین حال رمز ساخته شده رو دست نیافتنی تر هم میکنه.

مثلا عبارت یار مهربان رو در نظر میگیریم.

بعد معادل انگلیسی حروفش رو در میاریم و کنار هم میذاریم.

“iar mhrban”

یا “Yar mhrban”

حالا هرچی حرف قابل تبدیل به عدد تو اولی هست تبدیل میکنم.

“91rm8r21n”

در نهایت از چهار حرف باقی مونده دو تا رو بزرگ و دو تا رو کوچیک تایپ میکنم.

“91Rm8r21N”

به نظرتون این یه رمز خفن نمیتونه باشه؟

رمزهایی که با این دو روش یا مثل اونها بسازید چون یه عبارت یا جمله محوری آشنا البته آشنا برای شما دارن، فراموشتون نمیشن؛ در عین حال هیچ هکری بدون خوندن ذهن شما یا تهش وارد سازی برنامه های جاسوس به کامپیوترتون نمیتونه کشفشون کنه.

ساختار سوم استفاده از Password Generator هست که هم از دو تای قبلی امنتره، هم محکمتر.

احتمالا دقت کردید تو سایتهای مختلف خود سایت موقع وارد کردن رمز، پیشنهاد میکنه از رمز ساز مختص خودشون استفاده کنید، یا دکمه ای با برچسب Random و مثل اون رو میبینید که وظیفهش ساختن یه عبارت ترکیبی از کاراکترهای مختلفه و مطمئنا رمزی با این ساختار چون کاملا تصادفی با در کنار هم گذاشتن حروف، اعداد و کاراکترهای مختلف ساخته شده دارای قوت بسیار زیادیه.

این روش  یه حسن بزرگ  داره! این که به این راحتیها نمیشه حفظش کرد.

البته این احتمالا از نظر شما نه حسن که اشکاله!

ولی خب با تمرین زیاد و عادت به نگهداری رمزهای قوی در حافظه، حتي این نوع رمز رو هم میشه حفظ کرد و اگه موفق به این کار بشید، رمزی بسیار قوی خواهید داشت.

روشهای خیلی خفن دیگه ای هم هست که من خودم استفاده میکنم ولی در سطح این کلاس مقدماتی نیست!

هر کی خواست اونا رو یاد بگیره، باید تو کلاس پیشرفته رمز نگاری ثبت نام کنه که چون هزینهش بالاست خیلی پیشنهاد نمیکنم خخخخ!

ولی با هر کدوم از  روشهای سه گانه که گفتیم یا حتي ترکیب اونها شما میتونید رمزهایی داشته باشید که از استحکامشون کاملا مطمئن باشید و خیالتون از حسابهای کاربری و اطلاعاتی که داخلشون دارید راحت راحت باشه!

و چند نکته در پایان

 1. اگه با همه چیزایی که گفتیم خواستید رمز ضعیفی استفاده کنید، لا اقل تعداد کاراکترهای اون رو کمتر از 8 تا در نظر نگیرید!
 2. اگه با همه چیزایی که گفتیم بازم خواستید رمز ضعیف به کار ببرید، حد اقل از کاراکترهای تکراری توش استفاده نکنید!
 3. اگه در عین حال که میدونید رمز ضعیف چقدر ضرر داره بازم تنبلیتون اومد رمز قوی استفاده کنید، حداقل یه ترکیب حرفی عددی به کار بگیرید و حروف بزرگ و کوچک هم درش قرار بدید!
 4. اگه حریم خودتون و اطرافیانتون تو فضای مجازی براتون مهم نبود و خواستید رمزهای آبکی و ضعیف رو بذارید، دست کم دو سه تا کاراکتر مثل پرانتز، کاما، اسلش و این جور چیزا هم بین کاراکترهاتون قرار بدید.
 5. با همه اون چه گفتیم، هیچ وقت از داشتن یه ضد ویروس خوب و به روز کردن مداوم اون غافل نشید. چرا که یه هکر کار بلد، با افزونه های کوچولویی که از طریق ایمیل و فایلهای آلوده به کامپیوتر شما میرسونه کارشو با وجود رمزهای قوی هم انجام میده.
 6. بالاخره این که در کنار استفاده از رمزهای قوی در حسابهای کاربریتون توی فضاهای مجازی، هیچ وقت ایمیل یا فایلی که نمیدونید فرستندهش کی هست، یا حتي ضمن شناخت فرستنده از اشراف اون به چیزی که براتون فرستاده مطمئن نیستید، تو کامپیوتر یا گوشیتون باز نکنید.

امیدوارم با این گفتار کمی از این به بعد به امنیت خودتون تو فضای مجازی بیشتر توجه داشته باشید و کمتر از هک شدن حساب کاربری اسکایپ، تلگرام و … خبرهای ناگهانی بشنویم.

خوش باشید.

درباره سعید درفشیان

درود من سعید درفشیان هستم! حالم در حدی که بیشتر از اون نشه تصور کرد خوبه و مطمئنم بهتر هم میشه! من آدم خوشبختی هستم که فکر میکنم با الکی خوش بودن و مثبت اندیش بودن خالی هم میشه به همه جا رسید و هیچ دلیلی نداره که آدم هیچ سختیی بکشه! به نظر من آدم باید تو زندگیش چیزی جز لذت رو تجربه نکنه و این شدنیه! فقط یه نکته! سختی نکشیدن رو با تنبلی اشتباه نگیریم! وقتی من تشنهم میشه، میرم سر یخچال، پارچ رو برمیدارم، آب رو میریزم توی لیوان و میخورم! منتها چون تشنمه، از رفتن سر یخچال تا نوشیدن آب رو تماما با لذت انجام میدم! ولی مطمئنم اگه روزی به این نتیجه برسم که باید یه نفر لیوان آب رو بیاره بده دستم تا از نوشیدنش لذت ببرم، بازم به این هدفم خواهم رسید و فقط کافیه که خودم بخوام!
این نوشته در آموزش, آموزش های رایگان, اطلاع رسانی ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

31 Responses to آشنایی با رمزهای قوی و اهمیت استفاده از اونها

 1. 1

  سلام سعید. پستت شدیدا مهم و مفید بود. حساااابی ازت ممنونم

 2. 2
  بهار خانم says:

  میسیییییی استاااد خسته نباشید.

 3. 3
  کامبیز says:

  تلاش میکنم به کار ببرم.
  آفرین، تو تکی

 4. 4
  علاء الدین says:

  سلام!
  دوست داشتم یه مطلب بذارید تا بیام ابراز ارادت. شما هم دوست داشتید به کلبه من سری بزنید. دوست هم نداشتید ما به قصر شما سر می‌زنیم.

 5. 5

  درود سعید. خَخ نکنه رفتی رمز کاربری بچه ها رو دراوردی و بعدش گفتی این پست رو بزنم هَه.
  بیا اعتراف کن بینم رمز من چی هست خَخ.
  من روش مجی رو هم ساده میدونم, و هم کاربردیتر.
  البته میشه با کیبرد انگلیسی یه کلمه رو با حروف کوچیک بنویسیم, و یه کلمه هم با حروف بزرگ.
  و چون ساختار برنامه هایی که رمز رو حدس میزنند بر مبنای حدس کلمات انگلیسی هست, واس همینم امنیت نسبتاً بالایی داره.
  مرسی از پست. دمت هم گرم. ولی منتظر پستهای بعدی هم هستیما.

 6. 6

  سلام منتظر یه بازی از پلی روم بودم بهترشو پیدا کردم
  ایول

 7. 7
  قنبر says:

  درود
  جناب سعید عزیثز مطالب ارزشمند و کاربردی نوشتی .مورد استفاده قرار گرفت .اما از قدیم گفته اند که خدا کند حرامی به زندگی ات وارد نشه ؟ آخه همانطور که در شناسنامه نوشته ای اگر این انسان دوپا بخواهد کاری بکند با هر وسیله و امری انجامش خواهد داد .ای کاش می نوشتی اگر خیلی قوی بود رمز بعد ما یادمان رفت چطوری بشکنیمش یعنی همه قفل ها را محکم کردیم و تمامی رمز هایمان هم گم شد و نتوانستیم به ایمیل خودمان برویم و … آن وقت چطور می شود آنهم وقتی که موبایلمان را نام کاربری ایمیلمان هم نبود .یادش بخیر هر سال چند مورد ریختن چسب و وارد کردن چوب به قفل داریم و دو سال قبلتر مدیرمان تبری داشت و به سادگی خدمتگزار با چند ضربه محکم قفل را نابود میکرد و خندان و شاد همه ما وارد مدرسه می شدیم .خیلی راحت و آنی .ما ملت ایران زنده به آنیم که آرام نگیریم آرامش ما سادگی ما است .!!!! با رمزهای ساده و ضعیف

 8. 8
  مهدی ترخانه says:

  سلام سعید جان
  از پست پربارت ممنونم .
  من از همون ابتدا به این نکات توجه داشتم و یکی از روش هایی که گفتی رو به نحو های مختلف به کار میبرم .
  البته کمی حفظ کرردنشون مشکله , اما اونم میشه با حافظه , یا نوشتن به صورت رمز در جایی مطمین حفظشون کرد .
  هیچ دوست ندارم مثل همه که کسی تو اطلاعاتم سرک بکشه .
  پیروز و شاد باشی همیشه

 9. 9
  نازنین says:

  سلام
  ممنون بابت مطلب خوب و آموزنده ای که گذاشتید.
  ایمیلهایی که هم فرستندشون و هم عنوان یا سابجکتشون ناشناس هستند رو هیچ وقت جرأت نمیکنم باز کنم. برای تغییر رمزم تو همین محله هم سومین روش پیشنهادی رو به کار بردم که هنوز خودم هم نتونستم رمزم رو حفظ کنم خخخخخ. موفق باشید.

  • 9.1

   درود و سپاس از حضورتون.
   برای رمزتون از مهندسی معکوس استفاده کنید.
   یعنی با یه ترفندی به یه عبارت قابل درک دیکدش کنید.
   هاااااااااا این دییییییییکد رمز که گفتم هم جزء همون کلاس پیشرفته با هزینه بالااااااست که هر کی خواست میتونه ثبت نام کنه!

 10. 10
  ابوذر says:

  سلام و متشکر از اطلاعات مفیدی که دادین.
  یه روش دیگه:
  از اونجا که ما به حفظ اعداد علاقه بیشتری داریم، میتونیم یک عدد فرضی مثل شماره تلفن یا کد ملی مون رو پایین تر از ردیف اعداد بنویسیم. یا نصفش رو بالا و نصفش رو پایینتر از جای اعداد و رو حروف بنویسیم. مثلا اگه شماره ما 09353338866 هستش، میتونیم تایپ کنیم: poeteee8866 یا هر ترکیب خلاقانه ای از این دست.
  و یا اینکه همون اعداد رو نصفش رو با شیف بزنیم نصفش رو بی شیفت! البته همه میدونید که منظورم اعداد بالای حروف هستش و نه اعداد قسمت نام پد.

 11. 11
  رعد بارانی says:

  با عرض سلام .واقعیتش من از رمز و قفل کردن بیزارم .
  از اینا بگذریم . من با ی دختر ببینی آشنا شدم که به نبین ها ورزش یاد میده. بهش آدرس گوشکن رو دادم . اسمش شقایقه . الان چی میشه . چرا کسی بهش جواب نمیده. به نظرم وجود شقایق اینجا خیلی مفیده . گفتن از من بود . خداحافظ .

 12. 12

  سلام
  بسیار کاربردی بود.
  لایک داری شدیید.

 13. 13
  maliwerdi says:

  برادر سلام! من یه کار کوچو لوباهات دارم! راه ارتباطی با خودت رو بنویس یا توی واتسآپ برام یه پیام کوچولو بفرست! زنده باشید!

 14. 14
  احمد عبدالله پور says:

  سلام و درود بر استاد درفشیان عزیزم
  خوبین استاد
  خب من یه بار این پست رو خوندم ولی حس کردم که این آموزش نه تنها در محله بلکه در خصوص ثبتنام توی سایتای دیگه هم میتونه کارآمد باشه به همین جهت توی ورد کپی کیس کردم تا دقیقتر بخونمش و یادش بگیرم به هر حال مرسی استاد بخاطر این آموزش تووووووپ و عالی
  روزتون خوش و خدا نگهدار

دیدگاهتان را بنویسید