خانه

گزارش نشست تخصصی بررسی گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت

دوستان گرامی با سلام و آرزوی بهروزی

پیش از تقدیم گزارش نشست تخصصی بررسی گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، بر خود لازم می دانم که از تمامی بزرگوارانی که در این نشست حضور یافتند به ویژه عمو حسین نازنین از اصفهان صمیمانه سپاس گزاری کنم. آقای معینی این وعده را دادند تا در آینده نزدیک نشست هایی را برای مدیران تشکل های نابینایان و کم بینایان کشور در ارتباط با تبیین کنوانسیون حقوق معلولین و گزارش ادواری ایران برگزار کنند.

گزارش نشست بررسی گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت

چهار شنبه سوم خرداد ماه 1396 از ساعت 16 تا 18 انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با همکاری موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران نشست بررسی گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت را با حضور جمعی از علاقمندان و پژوهشگران در موسسه مطالعات حقوق عمومی برگزار نمودند.

در ابتدای نشست دکتر نسرین مصفا ریاست انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد ضمن خیر مقدم به حاضرین، نکاتی را در خصوص برنامه های اخیر انجمن بیان داشتند. این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت توجه به مطالعات حقوق بشری و جایگاه آن در برنامه های انجمن، بررسی گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت که پس از واکاوی های کارشناسی شده در نشست پنج آوریل سال 2017 به تصویب کمیته کارشناسان کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت رسید را گامی مثبت برای تولید ادبیات در حوزه حقوق افراد توان خواه برشمردند و افزودند: به رغم تاخیر در ارائه گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون می توان با همراهی دولت و جوامع مدنی امیدوار به تغییر نگاه مثبت در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت بود. تغییری که نیازمند زمان، گذر از موانع و مشکلات، فراهم ساختن بسترها و زیرساختها، آگاه سازی و ترویج فرهنگ مطالبه گری حق است. تبیین و شفاف سازی قلمرو حق شرط ایران بر کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و پیوستن به پروتکل الحاقی کنوانسیون، جامعه پذیری و درون سازی حقوق افراد دارای معلولیت از دیگر نکات مهم در بحثهای ریاست انجمن ایرانی مطالعات ملل متحد بود.

در ادامه نشست آقای سهیل معینی رئیس تشکلهای نابینایان و کم بینایان کشور و از شرکت کنندگان در نشست بررسی گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت به بیان تجربیات و دیدگاه های خویش از منظر نقش سازمانهای مردم نهاد مربوط به حقوق توان خواهان پرداختند. رئیس تشکلهای نابینایان و کم بینایان کشور که به عنوان نماینده سازمانهای مردم نهاد حوزه افراد دارای معلولیت در ژنو حضور پیدا کرده بودند؛ بر ضرورت گذر از نگاه خیریه ای به نگاه حقوق بشری صرف در این حوزه تاکید داشتند. رویکردی که بیش از هرچیز مد نظر کارشناسان کمیته کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت است. مدیر مسئول روزنامه ایران سپید با اشاره به تصویب کنوانسیون در سال 2006 این سند حقوق بشری را از حیث سرعت در الحاق، امضا و تصویب از سوی کشور ایران دارای اهمیت دانستند و افزودند: اخیرا با همکاری سازمان بهزیستی کشور تلاشهایی برای تاسیس دبیرخانه ای به منظور نظارت بر اجرای کنوانسیون انجام شده است. نماینده سازمانهای مردم نهاد افراد دارای معلولیت در ژنو با پرهیز از نگاه آماری و کمی به اهمیت نگاه کیفی از نظر کارشناسان کمیته پرداختند. آقای معینی دسترس پذیری همگانی و بستر سازی و تسهیل در ارائه امکانات به همه اعم از شهروندان دارای معلولیت و غیر را رویکرد نوین به حوزه پیشبرد حقوق توان یابان دانستند. همچنین فعال حوزه حقوق افراد دارای معلولیت ابراز امیدواری کردند که تا اواسط سال جاری لایحه اصلاحی قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد تا بتوان از حیث پیش بینی های لازم برای برنامه ریزی بودجه جهت اجرای قانون از سال 97 اقدامات شایسته ای صورت گیرد.

آقای ناصر سرگران دانشجوی دکتری حقوق بین الملل دانشگاه تهران به عنوان سخنران پایانی نشست توصیه های کمیته به ایران را مورد بحث قرار دادند. این مدرس دانشگاه با تقسیم بندی توصیه های کمیته به دو بخش کلان و خاص حوزه حقوق افراد دارای معلولیت ضرورت نگاه تخصصی و کلان به منظور تحقق کامل و موثر توصیه های مطرح شده را لازم و ضروری دانستند. دانشجوی دکتری حقوق بین الملل دانشگاه تهران ضمن اشاره به نگرانی های کمیته در خصوص تبعیض میان خدمات رسانی به معلولین جنگی و سایر معلولین، محرومیت از حق بر انتخاب شدن افراد با آسیب بینایی و ناشنوایان از نمایندگی در مجلس، استفاده از الفاظ نامناسب و تحقیرآمیز در قوانین و مقررات، ضعف در اجرای قانون سه درصدی استخدام افراد دارای معلولیت، مجازات قطع عضو و… به توصیه های کمیته برای رفع چالشهای موجود اشاره نمودند.
فعال حوزه حقوق توان خواهان همچنین ضمن اشاره به جنبه های مثبت اقدامات ایران که از سوی کمیته نیز مورد توجه قرار گرفته است تحقق ماده 90 برنامه ششم توسعه در خصوص انجام رایگان آزمایشات ژنتیکی جهت پیشگیری از تولد کودکان دارای معلولیت را به تنهایی برای پیشگیری از وقوع معلولیت کافی ندانستند؛ بلکه اقدامات و نگاه مسئولانه نهادهای ذیربط را برای کاهش تصادفات جاده ای، انفجار مین و مواد منفجره، خطاهای پزشکی و… را امری لازم و اجتناب ناپذیر جهت کاهش معلولیتها دانستند.

در بخشی از نشست خانم حامد از اعضای هیئت ایرانی حاضر در ژنو روند تدوین گزارش ایران را مورد بحث قرار دادند. ایشان ضمن انتقاد از تاخیر در ارائه گزارش ایران به کمیته با اشاره به 42 پرسش مطرح شده از طرف کمیته و پاسخ گویی نهادهای مختلف ذیربط چنین تعاملی را فرصت و ظرفیت مناسبی برای ایجاد تغییرات بعدی و پیشبرد هرچه بهتر حقوق افراد دارای معلولیت ارزیابی کردند.

بخش پایانی نشست نیز به پرسش و پاسخ اختصاص یافت و شرکت کنندگان سوالاتی در خصوص نحوه ارزیابی و نظارت بر اجرای کنوانسیون، حقوق دانشجویان دارای معلولیت در سطح دانشگاه ها، راه های شتاب در توسعه و پیشبرد حقوق افراد دارای معلولیت و نحوه مشارکت جوامع مدنی در این عرصه را مطرح نمودند.

۱۳ دیدگاه دربارهٔ «گزارش نشست تخصصی بررسی گزارش ادواری ایران به دبیرخانه کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت»

درود بر دکتر سرگران گرامی. خیلی خیلی خوشحال شدم که تونستم در جمع شما عزیزان فرهیخته حضور داشته باشم. مطالب سودمندی در این نشست مطرح شد. هرچند که تلاش و پیگیریهای خستگی ناپذیر دوستانمان در تشکلهای مردمی و غیر دولتی ستودنی و موجب امیدواری و رضایتمندیست ولیی موانعی که بر سر راهشان هست تا حدودی مأیوس کننده و ملالآور است. موانعی از قبییل مخالفت حکومت های مذهبی و ایدئولوژیک با معاهدات بیین المللی به دلیل مغایر دانستن مفاد این معاهدات و پیمان نامهها با ارزشهایی که این نوع حکومتها برایی خود متصور هستند. ولی پیام این نشست این بود که در هر حال باید تلاش و ایستادگی کرد تا شاید روزی روزگاری به موفقیت رسید. سخنرانان و بویژه خانم حامد اظهار داشتند که برای پیوستن به میثاقها و پیمانهای جهانی موانع و مشکلات زیادی وجود دارد اکثر آنها با مخالفت شورای نگهبان مواجه میشوند. و اما آنچه که در این نشست سبب خرسندی و دلگرمیم شد بیانات متین علمی و کلاسیک دوستان گرامی جناب معینی و جناب دکتر سرگران بود که انسان امیدوار میشود که نابینایان از نظر کیفی در حال رشد هستند. همه ما حرف حساب را میدانیم ولی در حسابی حرف زدن معمولا مشکل داریم یعنی به گونه ای که با ادبیات فنی و علمی که شایسته مجالس و محافل علمی و رسمی هست سخن بگوییم. خوشبختانه جنابان معینی و سرگران و حتما دوستان دیگری هستند که میتوانند زبان معلولین در گفتگوهای بین المللی و درون کشوری باشند. کاری که از دست ما برمیآید تشویق و حمایت این عزیزان است که با دلگرمی و پشتگرمی بیشتری از حقوق معلولین و بویژه نابینایان دفاع کنند.

عمو حسین نازنین سلام. از لطف و حضور همیشگی شما سپاس گزارم. این مرحله گذار همیشه باید به درستی طی شود. به درستی اشاره فرمودید که موانع بسیار است و مخالفتها بعضا غیر منطقی و شدید است. اما به هر حال ما زمانی برای گرفتن شناسنامه در ایران با چنین باورهایی مواجه بودیم لکن عده ای با زحمت این باورها را پشت سر گذاشتند و حالا هرکس به سهم خود باید با استدلال و منطق این باورهای غلط را پشت سر گذارد. بار دیگر مایه خرسندی خود و دوستانم را از حضور شما دوست گرامی اعلام میکنم.

جناب سرمدی بزرگوار سلام. امیدوارم که مفید واقع شده باشد. انشاالله با تشکیل دبیرخانه جه نظارت و اجرای هرچه بهتر و سریعتر مفاد کنوانسیون و تلاشهای دلسوزانی چون شما به تحقق این مهم نائل آییم.

دوستان عزیز میتونید سخنان جناب معینی و جناب سرگران را از لینکهای زیر دانلود کنید:

ابتدا سخنرانی آقای معینی که دو بخش است، بخش اول ۲۴دقیقه اول فایل است و بخش دوم مربوط به بعد از سخنان خانم حامد است. بویژه در بخش دوم میتوانید بیشتر با موانع و مشکلات سر راه تصویب میثاقها و معاهدات جهانی پی ببرید.
در ضمن صداهایی که در حین سخنرانی میشنوید مربوط به جابجا شدن و یا نشستن و برخاستن افراد روی صندلیهاست. کیفیت صدا چندان مناسب نیست ولی قابل شنود و بهره بردن هست.

سخنرانی جناب معینی از اینجا ۳۰مگابایت

سخنرانی جناب سرگران ۲۴مگابایت

خب خوشبختانه لینکها درست شدند.
از مدیران محترم تقاضا میکنم در صورت امکان ترتیبی اتخاذ کنند که پستهای اینچنینی که بطور طبیعی مظلوم و کم استقبال کننده دارند، اینقدر زود انبوهی از پستها روشون آوار نشه لااقل یه ۲۴ساعتی جزو اگر نگیم اولین لااقل دومی سومی و نهایتا چهارمی باشند چون در گوشی پستها به سرعت برق به صفحات بعدی منتقل میشوند و اصولا مخاطبین کمتر وارد صفحات بعد از صفحه اول میشوند.
با تشکر و سپاس.

ممنون جهت گذاشتن لینک دانلود فایل صوتی بخشی از نشست. متاسفانه فایلهایی که خودم ضبط کرده بودم از رکوردرم پر کشیدند که شما لطف فرمودید فایلها را گذاشتید. اگر موافق باشید احتمالا این پست به دلیل آنکه چند ساعتی است که منتشر شده و احتمالا بازدید کنندگان اصلی آن بازدید کردند پیشنهاد میکنم لینک دانلود سخنرانیها به همراه متن انگلیسی گزارش کمیته کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در خصوص ایران را که به ایمیلتان ارسال کرده ام را منتشر کنید. باز هم سپاس از شما.

با سلام خدمت شما آقای دکتر. ممنون از اینکه این گزارش رو در اختیار ما هم قرار دادید تا با بخشی از این نشست بیشتر آشنا بشیم. من اگر ساکن تهران بودم قطعا تو این جلسه شرکت میکردم تا از نزدیک از بحث های این نشست استفاده میبردم. واقعا به هم نوعانی چون شما و آقای معینی افتخار میکنم واقعا خوشحالم که تو نشستی که مخصوص به کل معلولین بوده دو نفر از معلولین بینایی جز سخنرانان اصلی و برگذار کنندههای این نشست بودند. واقعا ما باید افرادی چون شما رو الگوی رسیدن به هدف و موفقیت های خودمون قرار بدیم .

درود بر شما. از حضور و لطف شما سپاس گزارم. انشاالله تشکلهای مربوط به نابینایان و کم بینایان سراسر کشور با برگزاری چنین نشستهایی سعی در آگاهی جامعه داشته باشند. به هر حال ما با این خلا مواجه هستیم که تشکلها اقدامات خود را در چنین سایتهای پر بازدیدی برای نابینایان پوشش نمیدهند تا تعامل بیشتر و الگو سازی بیشتر صورت گیرد. باز هم از شما سپاس گزارم. در اوج باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

فراموشی رمز عبور

تنظیم دوباره رمز عبور فراموش شده