خانه

ارائه‌ی کتاب خودآموز Get there برای نابینایان

انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان در ادامه‌ی فعالیت‌های خود در جهت تولید کتاب‌های خودآموز برای نابینایان و کم‌بینایان فارسی‌زبان در زمینه‌ی مسیریابی با تلفن همراه، این بار کتابچه خودآموز Get there برای نابینایان را آماده توزیع نموده‌است.

به منظور آشنایی شما با این کتابچه که به صورت صوتی، خودآموز و عملی ارائه شده قسمتی از مقدمه‌ی آن را به حضورتان تقدیم می کنیم.

 

مقدمه

با توجه به اهمیت جهت‌یابی برای نابینایان و کم بینایان و با توجه به نقش تلفن‌های همراه در تسهیل یافتن مکان‌ها و مسیرهای مختلف، انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان پیش‌تر اقدام به تألیف کتاب خودآموز  مسیریابی با استفاده از تلفن‌های همراه برای نابینایان کرده‌بود؛ اما با ارائه نرم‌افزار مسیریابی Get there و ترجمه‌ی آن به فارسی و نظر به اینکه سازنده این نرم‌افزار با ارائه به روزرسانی‌های مناسب به ارتقای آن کمک می‌کند و همچنین به درخواست عده‌ی زیادی از نابینایان و کم‌بینایان تصمیم به تهیه کتابچه‌ی خودآموز Get there برای نابینایان گرفتیم.

 

ساختار کتاب

مطالب این کتاب در شش فصل و یک ضمیمه سازماندهی شده است:

 • در فصل اول نرم‌افزار Get there معرفی شده و نحوه نصب آن، دریافت نقشه و نگاهی به صفحه‌ی اصلی برنامه مورد بررسی قرار گرفته‌است.
 • فصل دوم به کار با نقطه‌ها و هشدارها اختصاص یافته و در آن موضوعاتی مانند ایجاد یک نقطه از موقعیت فعلی و از مکانی بر روی نقشه، عملیات بر روی نقطه‌ها، تهیه‌ی پرونده‌ی پشتیبان از نقطه‌ها و بازگرداندن نقطه‌ها از یک پرونده‌ی پشتیبان و گذاشتن و لغو یک هشدار مطرح شده است.
 • در فصل سوم به بررسی کروکی‌ها پرداخته‌ایم و موضوعاتی از قبیل دریافت کروکی جدید، توقف پیمایش، باز کردن یک کروکی ذخیره شده و بازبینی کروکی‌ها، را توضیح داده‌ایم.
 • در فصل چهارم نقشه‌ها مورد بحث قرار گرفته است؛ در این فصل دریافت یک نقشه، انتخاب یک نقشه، حذف یک نقشه و بررسی برای به روزرسانی‌های نقشه‌ها مورد مطالعه واقع شده‌اند.
 • در فصل پنجم شما را با انواع تنظیمات از قبیل تنظیمات هنگام استفاده از کروکی و هنگام عدم استفاده از آن و تنظیمات عمومی آشنا می‌کنیم.
 • در فصل ششم که آخرین فصل کتاب است؛ به استفاده‌ی عملی از برنامه پرداخته‌ایم و مواردی از قبیل استفاده از امکان هشدار برای نقطه‌ها و استفاده از کروکی را به صورت عملی آموزش داده‌ایم.

در ضمیمه‌ی کتاب مبحث عیب‌یابی را مطرح کرده‌ایم و به ارائه راه حل برای رفع مشکلات معمولی که در هنگام استفاده از برنامه ممکن است با آنها مواجه شوید؛ پرداخته‌ایم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات به کار رفته در کتاب، در صورتی که از زبان انگلیسی در برنامه استفاده کرده باشید؛ همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

 

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به کار گرفته شده در این کتاب Android نگارش ۶.۰.۱ می‌باشد.
 • گوشی تلفن همراهی که در این کتاب از آن استفاده شده سامسونگ گلکسی s۵ می‌باشد.
 • نرم‌افزار Get there که در این کتاب از آن استفاده شده نگارش ۱.۲.۱۱.۱ می‌باشد. این نرم‌افزار قابلیت استفاده به صورت Off line را داراست و فقط برای معدودی از امکانات، از قبیل استفاده از فرمان صوتی و دریافت کروکی از شبکه‌ی اینترنت استفاده می‌کند.
 • لازم به تذکر است که نرم‌افزار Get there را آقای میثم امینی به فارسی ترجمه کرده‌اند.
 • نرم‌افزار Get there نگارش ۱.۲.۱۱.۱ به همراه نقشه‌ی کشور ایران به روز شده تا تاریخ اول مرداد ماه ۱۳۹۶ در پوشه‌ی Tools قرار داده‌شده‌است؛ توجه داشته‌باشید که هم نرم‌افزار و هم نقشه‌های آن به روزرسانی می‌شوند و برای استفاده بهتر از نرم‌افزار، بهتر است آنها را به روز کنید.
 • در این کتاب، زبان پیش‌فرض برای کار در منوها، خواندن و نوشتن فارسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • با توجه به کاربرد هر کدام از نرم‌افزارهای مسیر یابی موجود، پیشنهاد می‌شود؛ همه‌ی آنها را روی تلفن همراهتان نصب و به فراخور نیازتان از آنها استفاده کنید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوینده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان Talk back، نگارش 5.1 است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رایانه و تلفن همراه کار می‌کنید عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

نصرالله رضائی حسین آبادی

 

برای سفارش این کتاب می‌توانید روزهای فرد از ساعت 12 تا 14 و روزهای زوج از ساعت 16 تا 18 به جز روزهای تعطیل با تلفن 03136687033 تماس بگیرید.

 

به امید روزهای روشن‌تر.

۲۰ دیدگاه دربارهٔ «ارائه‌ی کتاب خودآموز Get there برای نابینایان»

درود بر شما، در کتاب خودآموز جهتیابی و حرکت برای کودکان نابینا که زحمت تألیفش را آقای مجتبی خادمی کشیدند و در انجمن موج نور تهیه شده به موضوع جهت‌های اصلی که چپ و راست هم جزء آنها است پرداخته‌ایم. فکر می‌کنیم تهیه کتابی با عنوان خودآموز مهارت‌های اجتماعی که طرز برخورد صحیح با دیگران در آن آموزش داده شده باشد را باید در دستور کار قرار دهیم.

عرض سلام و تشکر فراوان بابت این آموزش به شدت ضروری. قطعا آموزش هایی از این دست به تقویت استقلال ما کمک شانانی خواهد کرد. صمیمانه از زحمتی که می کشید و کارهایی که با کیفیت عالی در اختیار ما قرار می دهید کمال تشکر را دارم.

با سلام و دُرود خدمت انجمن بی نظیر موج نور راجب این انجمن حرف زیاد داشتم اما خب تو این کامِنت جا نمیشه من ۲ تا آرزو داشتم یکی این که خونه مون کاش تو اصفهان میبود تا من هر روز میتونستم بیام موج نور و انوار این انجمن بر وجودم میتابید و منو نورانی میکرد اینو بی تعارف میگم خارج از شوخی و یا خدایی نکرده تعنه حرف قلبیمه و دوم این که کاش پول زیاد میداشتم ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ تومن به این انجمن کمک مالی میکردم سوم این که آرزوی جاودانه بودن این انجمن رو دارم و در آخر ممنونم برای زبت چنین کتاب هایی مفید که گام بزرگیست در جهت استقلال نابینایان فقط کاش قیمتش رو هم ذکر میکردید تا بدونیم چنده!

درود بر شما دوست عزیز، از حسن نظر شما نسبت به انجمن متشکریم. همان‌طور که بارها گفته‌ایم و باز هم تکرار می‌کنیم هنوز معتقدیم درخور شأن نابینایان و کم‌بینایان ایران زمین و فارسی‌زبان کاری انجام نداده‌ایم و امیدواریم به پشتگرمی دوستانی چون شما بتوانیم این راه را ادامه دهیم. قیمت کتابچه خودآموز Get there برای نابینایان ۶۰۰۰۰ ریال یا همان شش هزار تومان است.

درود سپاس از شما به خاطر زحماتتان.
من یه پیشنهاد دارم. البته یک بارم بهتون با تماس گفتم فکر کنم آقای خادمی بودن که جواب دادن. گفتین در دست اقدام هستش به نظرم یه بخش به سایت انجمن به عنوان خرید آنلاین اضافه کنین خیلی خوب میشه. چون اونوقت فرایند خرید سریعتر انجام میشه. به نظرم می تونین برای کسی که آنلاین پرداخت می کنه لینک دانلود رو یا به ایمیلش بفرستید یا حتی اگر هم پست کنید بازم خیلی بهتر میشه.
بازم ممنون از زحماتتون

سلام، این بخش در سایت انجمن وجود دارد؛ محدودیت آن این است که متأسفانه علی‌رغم تلاش‌های ما هنوز امکان پرداخت آن‌لاین فراهم نشده. امیدواریم به زودی این مشکل حل شود. از شما به خاطر دغدغه‌ای که دارید تشکر می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

فراموشی رمز عبور

تنظیم دوباره رمز عبور فراموش شده