ارائه‌ی کتاب خودآموز Get there برای نابینایان

انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان در ادامه‌ي فعاليت‌هاي خود در جهت توليد كتاب‌هاي خودآموز براي نابينايان و كم‌بينايان فارسي‌زبان در زمينه‌ي مسیریابی با تلفن همراه، اين بار كتابچه خودآموز Get there براي نابينايان را آماده توزيع نموده‌است.

به منظور آشنايي شما با اين كتابچه كه به صورت صوتي، خودآموز و عملي ارائه شده قسمتي از مقدمه‌ی آن را به حضورتان تقديم مي كنيم.

 

مقدمه

با توجه به اهمیت جهت‌یابی برای نابینایان و کم بینایان و با توجه به نقش تلفن‌های همراه در تسهیل یافتن مکان‌ها و مسیرهای مختلف، انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان پیش‌تر اقدام به تألیف کتاب خودآموز  مسيريابي با استفاده از تلفن‌هاي همراه براي نابينايان کرده‌بود؛ اما با ارائه نرم‌افزار مسیریابی Get there و ترجمه‌ی آن به فارسی و نظر به اینکه سازنده این نرم‌افزار با ارائه به روزرسانی‌های مناسب به ارتقای آن کمک می‌کند و همچنین به درخواست عده‌ی زیادی از نابینایان و کم‌بینایان تصمیم به تهیه کتابچه‌ی خودآموز Get there برای نابینایان گرفتیم.

 

ساختار کتاب

مطالب این کتاب در شش فصل و یک ضمیمه سازماندهی شده است:

 • در فصل اول نرم‌افزار Get there معرفی شده و نحوه نصب آن، دریافت نقشه و نگاهی به صفحه‌ی اصلی برنامه مورد بررسی قرار گرفته‌است.
 • فصل دوم به کار با نقطه‌ها و هشدارها اختصاص یافته و در آن موضوعاتی مانند ایجاد یک نقطه از موقعیت فعلی و از مکانی بر روی نقشه، عملیات بر روی نقطه‌ها، تهیه‌ی پرونده‌ی پشتیبان از نقطه‌ها و بازگرداندن نقطه‌ها از یک پرونده‌ی پشتیبان و گذاشتن و لغو یک هشدار مطرح شده است.
 • در فصل سوم به بررسی کروکی‌ها پرداخته‌ایم و موضوعاتی از قبیل دریافت کروکی جدید، توقف پیمایش، باز کردن یک کروکی ذخیره شده و بازبینی کروکی‌ها، را توضیح داده‌ایم.
 • در فصل چهارم نقشه‌ها مورد بحث قرار گرفته است؛ در اين فصل دریافت یک نقشه، انتخاب یک نقشه، حذف یک نقشه و بررسی برای به روزرسانی‌های نقشه‌ها مورد مطالعه واقع شده‌اند.
 • در فصل پنجم شما را با انواع تنظیمات از قبیل تنظیمات هنگام استفاده از کروکی و هنگام عدم استفاده از آن و تنظیمات عمومی آشنا می‌کنیم.
 • در فصل ششم که آخرین فصل کتاب است؛ به استفاده‌ی عملی از برنامه پرداخته‌ایم و مواردی از قبیل استفاده از امکان هشدار برای نقطه‌ها و استفاده از کروکی را به صورت عملی آموزش داده‌ایم.

در ضمیمه‌ی کتاب مبحث عیب‌یابی را مطرح کرده‌ایم و به ارائه راه حل برای رفع مشکلات معمولی که در هنگام استفاده از برنامه ممکن است با آنها مواجه شوید؛ پرداخته‌ایم.

این کتاب دارای یک واژه‌نامه هم هست که در آن اکثر لغات به کار رفته در کتاب، در صورتی که از زبان انگلیسی در برنامه استفاده کرده باشید؛ همراه معادل فارسی آن‌ها ارائه شده‌است.

 

توجه در استفاده

لطفاً در استفاده از کتاب به نکات زیر توجه فرمائید:

 • سیستم‌عامل به كار گرفته شده در اين كتاب Android نگارش ۶.۰.۱ مي‌باشد.
 • گوشی تلفن همراهی که در این کتاب از آن استفاده شده سامسونگ گلکسی s۵ می‌باشد.
 • نرم‌افزار Get there که در این کتاب از آن استفاده شده نگارش ۱.۲.۱۱.۱ می‌باشد. این نرم‌افزار قابلیت استفاده به صورت Off line را داراست و فقط برای معدودی از امکانات، از قبیل استفاده از فرمان صوتی و دریافت کروکی از شبکه‌ی اینترنت استفاده می‌کند.
 • لازم به تذکر است که نرم‌افزار Get there را آقای میثم امینی به فارسی ترجمه کرده‌اند.
 • نرم‌افزار Get there نگارش ۱.۲.۱۱.۱ به همراه نقشه‌ی کشور ایران به روز شده تا تاریخ اول مرداد ماه ۱۳۹۶ در پوشه‌ی Tools قرار داده‌شده‌است؛ توجه داشته‌باشید که هم نرم‌افزار و هم نقشه‌های آن به روزرسانی می‌شوند و برای استفاده بهتر از نرم‌افزار، بهتر است آنها را به روز کنید.
 • در این کتاب، زبان پیش‌فرض برای کار در منوها، خواندن و نوشتن فارسی است؛ در عین حال کاربر در صورت تمایل می‌تواند با توجه به امکانات صفحه‌خوان، از سایر زبان‌ها نیز استفاده کند.
 • با توجه به کاربرد هر کدام از نرم‌افزارهای مسیر یابی موجود، پیشنهاد می‌شود؛ همه‌ی آنها را روی تلفن همراهتان نصب و به فراخور نیازتان از آنها استفاده کنید.
 • عبارات دیگری که همراه صحبت‌های گوينده می‌شنوید، خروجی صفحه‌خوان Talk back، نگارش 5.1 است؛ صفحه‌خوان، نوشته‌های خروجی برنامه‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند.
 • با کلمات و عباراتی که از صفحه‌خوان‌ها می‌شنوید به خوبی مأنوس شوید؛ زیرا وقتی با نرم‌افزارها، وب، رايانه و تلفن همراه كار مي‌كنيد عملا توسط صدای آن‌هاست که می بینید.

نصرالله رضائی حسین آبادی

 

براي سفارش اين كتاب مي‌توانيد روزهاي فرد از ساعت 12 تا 14 و روزهاي زوج از ساعت 16 تا 18 به جز روزهاي تعطيل با تلفن 03136687033 تماس بگيريد.

 

به امید روزهای روشن‌تر.

درباره انجمن موج نور

به نام آفریدگار قلم معرفی انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان انجمن علمي-فرهنگي موج نور اصفهان با حمايت علمي خانه رياضيات اصفهان و پشتيباني سازمان بهزيستي استان اصفهان و شهرداري اصفهان، به همت جمعی از اساتید دانشگاه و تعدادی از نابینایان و کم‌بینایان تأسیس و فعاليت¬هاي خود را از سال 1384 هجری شمسی (2005 میلادی) آغاز نموده است. هدف اصلی انجمن آموزش رايانه معمولی به نابينايان و کم¬بينايان فارسی زبان برای کارآفرينی و رفع نيازهای روزمره آنهاست. مهم‌ترین فعالیت انجمن، تولید کتب خودآموز در زمینه‌ی رایانه و تلفن همراه است؛ بر این اساس تا کنون حدود ۷۰ عنوان کتاب خودآموز به صورت صوتی، همراه با کار عملی و بر روی لوح فشرده (CD DVD) در انجمن تولید و به گروه هدف ارائه شده است. فعالیت‌های دیگر انجمن عبارت‌اند از: • تولید کتب صوتی در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات (فاوا)، جهت‌یابی، تلفن همراه و آمار و ریاضی. برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند کلاس های آموزش استفاده از رایانه عادی ومهارتهای زندگی به نابینایان،آموزش آمار و ریاضی. • تهیه نرم‌افزارهای کاربردی؛ مثل قرآن و نهج البلاغه. • پاسخ‌گویی تلفنی به سؤالات و ارتباطات موثر با فارسی زبانان داخل وخارج کشور. • شرکت در سمینار‌های برگزار‌شده در داخل و خارج کشور و ارائه مقالات. • اطلاع‌رسانی از طریق سایت و سامانه تلفن گویا. • پیگیری مناسب‌سازی سایت‌ها و برنامه‌ها و تهیه‌ی استانداردهای طراحی برنامه و سایت. • مناسب‌سازی مبلمان شهری از جمله مناسب کردن پیاده‌رو‌ها. • گویاسازی چراغ‌های راهنما و اتوبوس‌های شهری. • برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اشتغال نابینایان و کمبینایان و تلاش برای کارآفرینی برای آنان . • تولید فیلمهای مختلف برای شناساندن توانمندیهای نابینایان به مردم وکارفرمایان و خانواده های نابینایان • همکاری با سازمان‌ها، شرکت‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها. راه‌های ارتباط با انجمن علمی-فرهنگی موج نور اصفهان به شرح زیر است: تلفن تماس و پاسخ‌گویی به سؤالات: 03136687033 روزهای یک‌شنبه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۱۲ تا ۱۴ به جزء روزهای تعطیل. تلفن سیستم اطلاع‌رسانی: 03136688000 در تمام ساعات شبانه‌روز. پست الکترونیکی: mojenoor84@gmail.com نشانی سایت اینترنتی: www.mnsi.ir نشانی پستی: اصفهان، خیابان سعادت‌آباد، رو به روی مقبره‌ی بانو امین، جنب ورزشگاه امین، خانه‌ی ریاضیات اصفهان، بخش نابینایان. فاکس: 03136692014. کانال انجمن در پیام‌رسان تلگرام: @mojenoor به امید روزهای روشن‌تر.
این نوشته در آموزش, آموزش های خریدنی, اجتماعی, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, صحبت های خودمونی, صوتی, کامپیوتر, کتاب, کتاب صوتی, گزارش, معرفی ابزار, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

20 Responses to ارائه‌ی کتاب خودآموز Get there برای نابینایان

 1. 1
  manchester says:

  سلام،
  یه پیشنهاد براتون داشتم.
  خودآموز نحوه ی تشخیص دست راست از چپ رو هم در برنامه های آتی قرار دهید

 2. 2

  عرض سلام و تشکر فراوان بابت این آموزش به شدت ضروری. قطعا آموزش هایی از این دست به تقویت استقلال ما کمک شانانی خواهد کرد. صمیمانه از زحمتی که می کشید و کارهایی که با کیفیت عالی در اختیار ما قرار می دهید کمال تشکر را دارم.

 3. 3
  مرد اردیبهشت says:

  درود و سپاسِ فراوان از تلاش‌های ارزشمندتان… برقرار و استوار باشید عزیزان…

 4. 4
  ابوذر says:

  سلام و تشکر از فعالیت های بروز انجمن موج نور

 5. 5
  شادمهر says:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما خدا قوت و آرزوی صحت و سلامتی برای شما و یکایک همکارانتون

 6. 6
  احمدرضا says:

  درود بر شما ادامه بدید لطفا درود بر شرف شما
  راستی در دستور کار قرار دادن اون مهارت های اجتماعی را خیلی خوب اومدید خیلی خوشمان آمد خخخخخ

 7. 7
  علی اصغر حسنپور says:

  سلام. مرسی از زحماتی که شما میکشید. منتظر کتابچه ی خودآموز مهارت‌های اجتماعی هستیم. خیلی به درد برخی از همنوعان ما ما میخوره

 8. 8
  امید بقایی says:

  با سلام و دُرود خدمت انجمن بی نظیر موج نور راجب این انجمن حرف زیاد داشتم اما خب تو این کامِنت جا نمیشه من 2 تا آرزو داشتم یکی این که خونه مون کاش تو اصفهان میبود تا من هر روز میتونستم بیام موج نور و انوار این انجمن بر وجودم میتابید و منو نورانی میکرد اینو بی تعارف میگم خارج از شوخی و یا خدایی نکرده تعنه حرف قلبیمه و دوم این که کاش پول زیاد میداشتم 500000000 تومن به این انجمن کمک مالی میکردم سوم این که آرزوی جاودانه بودن این انجمن رو دارم و در آخر ممنونم برای زبت چنین کتاب هایی مفید که گام بزرگیست در جهت استقلال نابینایان فقط کاش قیمتش رو هم ذکر میکردید تا بدونیم چنده!

  • 8.1

   درود بر شما دوست عزیز، از حسن نظر شما نسبت به انجمن متشکریم. همان‌طور که بارها گفته‌ایم و باز هم تکرار می‌کنیم هنوز معتقدیم درخور شأن نابینایان و کم‌بینایان ایران زمین و فارسی‌زبان کاری انجام نداده‌ایم و امیدواریم به پشتگرمی دوستانی چون شما بتوانیم این راه را ادامه دهیم. قیمت کتابچه خودآموز Get there برای نابینایان ۶۰۰۰۰ ریال یا همان شش هزار تومان است.

 9. 9

  درود سپاس از شما به خاطر زحماتتان.
  من یه پیشنهاد دارم. البته یک بارم بهتون با تماس گفتم فکر کنم آقای خادمی بودن که جواب دادن. گفتین در دست اقدام هستش به نظرم یه بخش به سایت انجمن به عنوان خرید آنلاین اضافه کنین خیلی خوب میشه. چون اونوقت فرایند خرید سریعتر انجام میشه. به نظرم می تونین برای کسی که آنلاین پرداخت می کنه لینک دانلود رو یا به ایمیلش بفرستید یا حتی اگر هم پست کنید بازم خیلی بهتر میشه.
  بازم ممنون از زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید