روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

سلام هم محلی های گل.
در این بسته خبری بیست و سه هزار و سیصد کلمه ای، 44 خبر از آخرین های دنیای تکنولوژی و فناوری را تقدیم شما می کنم.
امیدوارم از خواندن این مجله ی خبری، لذت ببرید.
تنظیم و گرداوری مجله ی مذکور، توسط ستون دکه ی خبر وبسایت نابینایان پکتوس صورت گرفته است.

پایان نمایشگاه الکامپ

بیست و سومین نمایشگاه الکامپ در سالن کام استارز، با حضور مسئولین برگزاری و استارتاپ ها به کار خود پایان داد.

به گزارش زومیت، بیست و سومین نمایشگاه الکامپ دوشنبه ی  گذشته در سالن الکام استارزر رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، نایب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، اعضای اجرایی الکامپ استارز و استارتاپ های شرکت کننده به کار خود پایان داد.

برنده های این دوره از الکام استارز به زودی اعلام خواهند شد.

ناصر علی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای، ضمن تشکر از تمام کسانی که در این مراسم زحمت کشیدند، خطاب به استارتاپ های شرکت کننده در این دوره گفت: روزی که اسم elecom stars (ستاره های الکامپ) را برگزیدیم، شاید این نام فقط در حد یک اسم بود؛ اما امروز دیدیم که شما می درخشید و حرارت ایجاد می کنید و هر مانعی که سر راه شما باشد را می سوزانید و پیش می روید.

باقر بحری نیز در اختتامیه ی این مراسم گفت: اتفاق زیبایی که در این دوره افتاد این بود که ما با کسی جز خودمان رقابت نکردیم و از خودمان جلو زدیم. اگر شما جوانان نبودید، با چارچوب های بوروکراتیکی که ما بزرگ ترها ایجاد می کنیم این موفقیت به دست نمی آمد؛ این شما بودید که فراتر از محدودیت ها و چارچوب ها عمل کردید.

استارتاپ همپا، سرویس اشتراک گذاری خودرو در سفر های بین شهری

استارتاپ همپا یکی از نمونه  های جذاب حاضر در نمایشگاه الکامپ ۹۶ بود که با هدف اشتراک گذاری خودرو در سفر های برون شهری فعالیت می کند.

به گزارش زومیت، سرویس های اشتراک گذاری خودرو طی سال های اخیر از جایگاه ویژه ای در جهان برخوردار شده اند. تب جهانی این دسته از سرویس ها مدتی است که به کشورمان نیز رسیده و در حال حاضر، کاربران زیادی به خصوص برای سفرهای داخل شهری از آن ها استفاده می کنند. اما برای آن دسته از مسافرانی که به صورت مداوم در حال انجام سفرهای بین  شهری هستند، سرویسی در این زمینه وجود ندارد.

الکامپ امسال مملو از استارتاپ های متنوع با ایده های جذاب بود. همپا یکی از این استارتاپ ها است که در زمینه ی اشتراک گذاری خودرو در سفرهای بین شهری فعالیت می کند. همپا تلاش زیادی برای تدوین راه  حلی جهت افزایش کیفیت و کاهش قیمت سفرهای بین شهری برای مسافران کرده است.

راننده هایی که روزانه مسیر خاصی را طی می کنند یا به جابجایی مسافران می پردازند، می توانند در همپا به عنوان راننده  ثبت نام  کنند و پس از طی مراحل لازم و ارائه ی مدارک خود، در این سامانه فعالیت کنند. مسافران نیز می توانند با استفاده اپلیکیشن این سرویس، مسیر خود را جستجو کنند و راننده  های موجود را انتخاب و درخواست خود را مبنی بر اشتراک گذاری خودرو ثبت کنند.

استارتاپ همپا در نظر دارد راننده  و مسافران از لحاظ روانی نیز در طول سفر راحت باشند تا سفر دلنشینی را تجربه کنند. این موضوع با بیان خصوصیات راننده، مانند علاقه به سبک خاصی از موسیقی یا کشیدن سیگار، مشخص می شود. بدین ترتیب مسافران می  توانند نزدیک ترین گزینه به خصوصیات مورد نظر خود را برگزینند تا سفر بهتری را تجربه کنند. همچنین کاربران در این سامانه قادر خواهند بود سابقه ی راننده و نظرهای مسافران پیشین وی را ببینند و سپس اقدام به انتخاب گزینه ی مورد نظر خود کنند. بانوان نیز می توانند از سرویس مخصوصی استفاده کنند که راننده یا همه سرنشینان خانم هستند.

همپا در راستای تأمین امنیت مسافران، اقدام به بررسی زمان رسیدن مسافران به مقصد می کند. در صورتی که پس از گذشتن زمان مشخصی از مدت تعیین شده برای رسیدن به مقصد، هیچ یک از مسافران پایان سفر خود را اعلام نکنند، بلافاصله با آن ها تماس گرفته خواهد شد و در مراحل بعدی نیروهای انتظامی در جریان قرار خواهند گرفت. در کنار تأمین هم سفران بهتر و امنیت بیشتر، همپا هزینه ی سفر ها را نیز کاهش می دهد.

با ابرینو؛ پلتفرم ذخیره سازی در فضای ابری آشنا شوید

استارتاپ ایرانی ابرینو در زمینه ی ارائه  ی سرویس های مبتنی بر ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری فعالیت دارد.

به گزارش زومیت، بیست  و سومین دوره از نمایشگاه بین المللی الکامپ، بزرگ ترین رویداد آی سی تی کشور، از روز جمعه ۳۰ تیر و با شرکت ۳۳۸ استارتاپ ایرانی در بخش الکام استارز آغاز به  کار کرد. سالن  های ۸ و ۹ الکامپ امسال به استارتاپ ها و شرکت های نوپا اختصاص داشتند.

ابرینو یکی از استارتاپ هایی است که در نمایشگاه الکامپ امسال حضور داشت. این استارتاپ، پلتفرم ذخیره سازی فایل ها و اطلاعات کاربران در فضای ابری است که توسط شرکت دانش بنیان سامانه نگار آتنا توسعه یافته است. ابرینو داده های کاربران را در فضای ابریِ مستقر در مراکز داده ی داخل کشور نگهداری می کند و از زیرساخت های شبکه ی ملی اطلاعات برای انتقال داده ها استفاده می کند.

ابرینو مدعی است که استفاده از مراکز داده ی داخلی باعث می شود این پلتفرم عملکرد بسیار سریع تری نسبت به رقبای خارجی خود داشته باشد. از جمله ی خدماتی که ابرینو ارائه می دهد، می توان به مواردی مانند همگام سازی اطلاعات روی دستگاه های مختلف، دسترسی به نسخه های پیشین و بازگردانی فایل های حذف شده، به اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران، پشتیبان گیری خودکار از دفترچه تلفن، پیامک ها و سایر اطلاعات گوشی و انتقال آسان اطلاعات از یک گوشی به گوشی دیگر اشاره کرد.

اپلیکیشن ابرینو در حال حاضر برای دو پلتفرم اندروید و ویندوز ارائه شده است؛ اما طبق اعلام این استارتاپ، در آینده ای نزدیک، نرم افزار های اختصاصی برای پلتفرم های دیگر نیز ارائه خواهد شد.

رونمایی از اپلیکیشن همراه کارت

نسخه جدید اپلیکیشن «همراه کارت» با امکانات تازه، رونمایی شد که می توان مهم ترین آنها را امکان انتقال وجه از مبدا بانک های مختلف به همه کارت های عضو شتاب دانست.

به گزارش زومتک، دارندگان اپلیکیشن «همراه کارت» با استفاده از نسخه جدید می توانند از مبدا بانک های آینده، ملی، کشاورزی، انصار، پست بانک و سرمایه به کلیه کارت های بانکی عضو شتاب عملیات انتقال وجه را انجام دهند. بدین ترتیب بیش از ۶۷ میلیون کارت عضو شتاب اکنون می توانند در شبکه «همراه کارت» ثبت شوند.

یکی دیگر از امکانات این نسخه جدید، امکان ورود به قسمت تنظیمات اپلیکیشن با استفاده از اثر انگشت است که ضمن افزایش ایمنی، سرعت در کار را بسیار ارتقا می دهد. تجربه کاربری بالای این اپلیکیشن و عدم نیاز به مراجعه به شعبه برای استفاده از آن، از اصلی ترین مزیت های رقابتی «همراه کارت» است.

تراکنش های انتقال وجه انجام شده در اپلیکیشن «همراه کارت» پس از ارائه نسخه جدید به زودی به ۲۵ میلیون تراکنش خواهد رسید.

شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا به زودی نسخه دیگری از «همراه کارت» ارائه خواهد کرد که خدمات کیف پول الکترونیکی، به آن اضافه شده و به گونه ای خواهد بود که با شرایط جدید پرداخت الکترونیکی کشور سازگار باشد.

«همراه کارت»، جدیدترین محصول خدمات بانکداری الکترونیکی است که از آن می توان در گوشی های تلفن همراه و تبلت های هوشمند با سیستم عامل های Android و iOS استفاده کرد. این اپلیکیشن را می توانید از گوگل پلی یا کافه بازار دانلود کنید.

یک خانه در تهران برگزیده فستیوال جهانی معماری 2017 شد

یک خانه در تهران معروف به «خانه مسحا» به عنوان یکی از برگزیدگان فستیوال جهانی معماری 2017 (WAF 2017) معرفی شد. این خانه از 3 طبقه با 3 نمای مختلف برخوردار است.

به گزارش گجتنیوز، هر ساله فستیوال جهانی معماری (WAF) برگزار می شود و در آن ساختمان های جذابی از سراسر جهان به عنوان برترین معماری های ساختمانی برگزیده می شوند. این فستیوال سال 2015 در بخش ثبت نام فراخوان خود نام ایران را از فهرست انتخاب ملیت معماران و مکان اجرای پروژه ها حذف کرد. خوشبختانه امسال به لطف برجام، بار دیگر شاهد اضافه شدن نام کشورمان در این فستیوال جهانی بودیم تا معماران ایرانی نیز فرصت محک زدن خود را در بین هزاران طرح و پروژه از سراسر جهان داشته باشند.

طی یک رویداد خبری سه روزه در برلین، هیئت داوران WAF برترین معماری ها از سراسر جهان را اعلام خواهد کرد. اما تا آن زمان بد نیست نگاهی به مهم ترین پروژه های مسکونی شرکت کرده در این فستیوال بی اندازیم که نامزد دریافت لقب بهترین ساختمان ها از نظر معماری هستند. نکته جالب توجه حضور یک ساختمان ساخت معماران ایرانی در این لیست است.

برگزیدگان فستیوال جهانی معماری 2017

 1. در یک کوچه باریک در توکیو ژاپن، خانه ای احداث شده است که از اتاق های قرار گرفته بر روی هم با ترتیب خاصی بهره می برد. این خانه متشکل از چهار طبقه است، بنابراین خانواده ای که در این مکان زندگی می کنند فضای بسیار بزرگی را در اختیار خواهند داشت. نام این پروژه “House in the City” است.
 2. همراه با درختان فراوان به کار رفته در نمای ساختمان، «خانه ی Binh» در شهر هو چی مین ویتنام طبیعت را به شهر می آورد.
 3. «برج های Capers» حاصل توسعه مجدد آپارتمان هایی در کوالالامپور مالزی هستند که شامل دو برج پنج طبقه می شود. شکل زیگ زاگی آن ها باعث شده تا مردم محلی کوالالامپور، کاپرز را «ساختمان های پیچیده» بنامند.
 4. در سنگاپور پروژه ای به نام «خانه ای با سایه ها» وجود دارد که از طراحی مجلل 2 طبقه ای همراه با یک استخر برخوردار است.
 5. خانه ی “Living Screen House” در سیدنی استرالیا حاوی استخری است که در مرکز نما و درست وسط سالن پذیرایی قرار دارد.
 6. پروژه “The Superlofts Houthaven” در آمستردام هلند همانند یک شهر کوچک است. این پروژه شامل 2000 خانه مسکونی، بیش از 70 خانه قایقی، یک مدرسه، یک هتل و یک مرکز بهداشتی است.
 7. پروژه “The Courtyard House Plug-in” یک سیستم بازسازی شده آماده است که می تواند در داخل یک ساختمان نصب شود، به طوری که نیازی به تخریب ساختار نباشد. این نخستین خانه قابل حمل و تاشو لیست ما است که در پکن چین و در سال 2016 احداث شده است.
 8. پروژه “The Saeter Terrasse” در اسلو نروژ احداث شده که شامل 33 آپارتمان است. هر کدام از این آپارتمان ها نیز حاوی یک بالکن، تراس و یا یک باغ بر روی پشت بام خود هستند. ساکنان این آپارتمان می توانند از آبدره موجود نیز بهره مند شوند.
 9. پروژه “Three Views” یا «3 نما» یک پروژه ایرانی احداث شده در تهران است. گروه معماری موج نو خانه ی مسحا که در دشت مسحای کوه البرز در نزدیکی قسمت شمالی شهر تهران قرار دارد را با هدف لذت تمام عیار از تمامی چشم اندازهای طبیعی بنا کرده است. شکل کلی این پروژه، حجمی عرضی رو به دشت مسحا است. این بنا که شبیه به سه جعبه کنسول مانند طراحی شده، به شکلی می چرخد تا حتی بتوان از سقف هر طبقه به عنوان تراس طبقه زیرین نیز استفاده کرد.
 10. پروژه “Urban Rigger” جایگزینی کم هزینه برای خوابگاه های سنتی دانشجویان در کپنهاگن دانمارک است. در این پروژه که 15 فضای زندگی مستقل قرار گرفته است، برای ساخت بنا از ظروف قابل بازیافت شناور در بندر این شهر استفاده شده است.
 11. ساخت پروژه “Walmer Yard” در لندن انگلستان با مساحتی بیش از 9 هزار فوت مربع، مدت 7 سال به طول انجامید. این پروژه شامل چهار خانه چوبی است که توسط یک حیاط مشترک به یکدیگر متصل شده اند.

آپدیت جدید تلگرام 4.2 ؛ امکان نوشتن بیوگرافی و ارسال رسانه خود مخرب

آپدیت جدید تلگرام 4.2 (Telegram 4.2) منتشر شد. مهمترین قابلیت های آن امکان نوشتن بیوگرافی و شرح حال مختصر از خود در پروفایل کاربری و ارسال فایل چندرسانه ای دارای شمارشگر تخریب خودکار هستند.

به گزارش گجتنیوز، نسخه تلگرام 4.2 همراه با چندین قابلیت جدید منتشر شد. اکنون ابزار داخلی این پیام رسان به منظور ویرایش تصاویر پیش از ارسال آن ها، به طور کلی دگرگون شده است. به این ترتیب، خیلی سریع تر و راحت تر و بدون نیاز به استفاده از برنامه های جانبی می توانید عکس های خود را ویرایش کنید.

حذف خودکار فایل های چندرسانه ای

دیگر قابلیت جدید تلگرام، مربوط به تعیین زمان برای از بین رفتن خودکار فایل های چندرسانه ای است. با دریافت آپدیت جدید تلگرام 4.2 می توانید در گفتگوهای خصوصی، برای هر ویدیو و یا عکسی که ارسال می کنید یک زمان مشخص تعیین کنید تا بعد از آن، به صورت خودکار از بین برود.

تعیین زمان بر عهده کاربر ارسال کننده است. همچنین شمارشگر از زمانی آغاز به شمارش می کند که مخاطب مقصد، پیام را دریافت کرده و آن را باز کند. بعد از پایان زمان معین شده، این فایل چندرسانه ای برای همیشه حذف خواهد شد. این قابلیت از این جهت، همانند سکرت چت تلگرام است. اگر کاربر مقصد تلاش کند از این رسانه اسکرین شات بگیرد، سریعا یک پیام هشداردهنده به کاربر مبدا ارسال خواهد شد.

امکان افزودن بیوگرافی

از امروز می توانید یک شرح حال مختصر از خودتان در پروفایل کاربری بنویسید که نمایانگر شما در این پیام رسان خواهد بود. تعداد کاراکترهای بیوگرافی تلگرام نمی تواند بیشتر از 70 مورد باشد. این بیوگرافی، حین ورود شما به گروه های بزرگ، نیاز به توضیح دادن درباره خود و معرفی کردن را از بین می برد.

افزایش سرعت در آپدیت جدید تلگرام 4.2

یکی دیگر از تغییرات مهم این به روزرسانی جدید تلگرام، دانلود فایل های چندرسانه ای از کانال هاى عمومى بزرگ با سرعتی به مراتب بیشتر است. این قابلیت به لطف CDN رمزنگارى شده این پیام رسان محقق شده است.

یک قابلیت دیگر پیرامون استیکرها

از این پس و بعد از دریافت آپدیت جدید تلگرام 4.2، دسترسی به استیکرها راحت تر خواهد بود، چرا که با زدن فلش رو به بالای قرار گرفته در سمت راست استیکرها، بخش در بر دارنده آن ها به صورت تمام صفحه در آمده و در آن واحد، تعداد بیشتری از استیکرها به نمایش گذاشته خواهند شد.

  ویژگی های کلی اپلیکیشن تلگرام

 سرعت بالای ارتباطات به خاطر تلاش برای اتصال به نزدیکترین سرور

 ایجاد چت گروهی (گروه) تا سقف 5000 کاربر

 امکان دسترسی دائمی به اطلاعات و ذخیره مطمئن آن ها در سرویس کلاد تلگرام

 رمزنگاری پیشرفته سرتاسری برای حفظ حریم خصوصی

 قابلیت ارسال هر نوع فایل با هر پسوند تا سقف 1000 مگابایت

 استفاده بسیار بسیار کم از پهنای باند در مقایسه با دیگر پیام رسان ها

 وجود استیکرهای متنوع و امکان ساخت استیکر

 امکان تغییر ظاهر برنامه به لطف وجود بی  شمار تم دارای قابلیت سفارشی سازی

تغییرات جدید تلگرام 4.2

 امکان ارسال رسانه خود تخریب شونده

 قابلیت نوشتن بیوگرافی برای خود

 افزایش سرعت دریافت فایل

 استفاده تمام صفحه از استیکرها.

سر انجام فلش به آخر خط رسید؛ توقف پشتیبانی از ادوبی فلش در آینده ی نزدیک

به دنبال کنار گذاشته شدن نرم افزار پینت، کمپانی ادوبی نیز با انتشار بیانه ای رسمی از توقف پشتیبانی از ادوبی فلش تا پایان سال 2020 میلادی خبر داد.

به گزارش گجتنیوز، اگرچه آینده به HTML5 تعلق دارد، اما هنوز هم بسیاری از سایت ها از ادوبی فلش استفاده می کنند. با این حال، شرکت های بزرگ می خواهند تا پایان سال 2020، استفاده از آن را متوقف کرده و از جایگزین های دیگر استفاده کنند. مایکروسافت به دنبال غیر فعال کردن فلش به صورت پیش فرض در “Edge” است. به علاوه، در صورت نصب بودن این پلاگین روی کروم و سافاری، مرورگر پیش از اجرای خودکار آن در هر زمان، کاربران را با نمایش پیغامی مطلع می کند.

به گفته گوگل، استفاده روزانه از فلش، از 80 درصد در سال 2014 به 17 درصد در سال 2017 رسیده و روند نزولی آن هم چنان ادامه دارد. به همین جهت، احتمالا تا سال 2020 کسی متوجه عدم پشتیبانی سازندگان از فلش نخواهد شد.

مایکروسافت بعد از 32 سال به پشتیبانی از نرم افزار پینت پایان می دهد

بنابر گزارش  گاردین، مایکروسافت با عرضه آپدیت Fall Creators ویندوز 10 تا پایان سال جاری میلادی، به پشتیبانی از نرم افزار پینت (Microsoft Paint) پایان می دهد.

به گزارش گجتنیوز، نرم افزار پینت اولین بار در سال 1985 همراه با ویندوز 1.0 معرفی شد. اما حالا مایکروسافت قصد دارد بعد از گذشت 32 سال پشتیبانی از آن را متوقف کند. در عوض، مهندسان این کمپانی تمرکز خود را بر روی توسعه قابلیت های نسخه پیشرفته پینت یعنی “Paint 3D” قرار خواهند داد. هرچند، وجه اشتراکی چندانی میان این برنامه و نرم افزار قدیمی پینت که همه آن را شناخته و دوستش دارند (یا از آن منتفر هستند)، وجود ندارد.

Paint 3D به منظور کار با ابزارهای طراحی عکس سه بعدی توسعه پیدا کرده و البته امکان انجام برخی کارهای ساده در محیط دو بعدی را نیز فراهم می کند. با این وجود، هیچ شباهتی میان این نرم افزار و نسخه اصلی آن دیده نمی شود.

زمانی که آپدیت Fall Creators منتشر شود، نرم افزار پینت همانند “Outlook Express” و “Reader” به لیست ویژگی های منسوخ اضافه خواهد شد.

درجه هوشی ربات جاروبرقی Hom-Bot ال جی در سطح یک کودک 6 تا 7 ساله است

یک آزمایشگاه رباتیک، میزان هوشمندی ربات جاروبرقی Hom-Bot ال جی و چند ربات دیگر را ارزیابی کرد و ربات LG با درجه هوشی بسیار بالا، از رقیبان خود پیشی گرفت.

به گزارش گجتنیوز، شرکت ال جی حدود 16 سال پیش صنعت جاروبرقی را با عرضه اولین جاروبرقی رباتیک در دنیا متحول کرد. مهندسان ال جی با استفاده از سال ها تجربه در صنعت رباتیک لوازم خانگی، امسال جاروبرقی +HOM-BOT Turbo را عرضه کردند که توسط آزمایشگاه رباتیک و هوشمندی برترین دانشگاه کره یعنی دانشگاه بین المللی سئول تحسین شده است؛ آن هم به عنوان شبیه ترین ربات به انسان در صنعت جاروبرقی.

هوش مصنوعی و یا همان AI به عنوان هسته اصلی ربات های پیشرفته امروزی، معانی مختلفی دارد. یکی از این معانی به مفهوم یادگیری از طریق تجربه کردن اشاره می کرد. ربات ها برخلاف تصوری که فیلم های علمی تخیلی و هالیوود ایجاد کرده اند حتما لازم نیست هوشمند باشند، بلکه باید یک نوع کار را با روش درستی انجام دهند. بیشتر ربات های پیشرفته امروزی قابلیت یادگیری را دارند با این حال، بر اساس تحقیقات متخصصان دانشگاه سئول، این یادگیری در همه آن ها به سطح شناخت نمی رسد.

دانشگاه کره ربات های جاروبرقی شرکت های پیشرو را در سه حوزه قضاوت، پیش بینی و عملکرد تست کردند و نتایج را در هرکدام از این حوزه ها دسته بندی کردند. ربات جاروبرقی +HOM-BOT Turbo توانست بیشترین امتیاز را نصیب خود کند و هوش آن در سطح یک کودک اندازه گیری شود؛ در حالی که بقیه مدل ها، هوشی در سطح میمون و یا دلفین داشتند. بر اساس نتایج آزمایشگاه این دانشگاه، هوش جاروبرقی Hom-Bot ال جی در سطح یک کودک 6 تا 7 ساله است. مهندسان ال جی با استفاده از شبکه عصبی کانولوشن (CNN) توانستند به ربات، توانایی تشخیص انسان و سگ را با توجه به تصاویر ذخیره شده بدهند. توانایی ربات جاروبرقی Hom-Bot ال جی در پیش بینی و قضاوت (دو عنصر اصلی سنجش عملکرد AI) بسیار بهبود پیدا کرده است و به لطف فناوری DeepThinQ ال جی، آخرین مدل این جاروبرقی از رتبه هوشمندی میمون که دو سال پیش به دست آورده بود عبور کرده است.

تمایز جاروبرقی Hom-Bot ال جی از سایر جاروبرقی های رباتیک

چیزی که ربات +HOM-BOT Turbo مجهز به DeepThinQ ال جی را از دیگر رقبا متمایز کرده نه تنها توانایی تشخیص موانع و دست اندازها در بهترین حالت ممکن است بلکه در نظر گرفتن انسان در روند جاروکشی است. به عنوان مثال وقتی جاروبرقی در حین تمیز کردن به یک انسان می رسد مدت زمانی صبر می کند تا آن فرد از جلوی راه جاروبرقی کنار برود. در حالی که برای دیگر لوازم خانه، ربات ال جی متوجه می شود که نیازی به صبر کردن نیست و دور آن ها چرخیده و محیط را تمیز می کند. این قابلیت باعث شده که آزمایشگاه دانشگاه سئول، این ربات را لایق قرار گرفتن در دسته بندی کودک بداند.

آقای Dae-hyun رئیس بخش لوازم خانگی و تهویه هوای ال جی می گوید: ما در ال جی تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا نه تنها بهترین لوازم خانگی بلکه باهوش ترین آن ها را در اختیار مشتریانمان قرار دهیم. چیزی که ما در توسعه ربات خانگی خود دریافتیم به ربات های خارج خانه ما مثل ربات فرودگاه نیز انتقال پیدا خواهد کرد. رباتی که قرار است ماه آینده در فرودگاه بین المللی Incheon به کار گرفته شود.

12 تکنولوژی جالب که آینده ی صنعت خودرو را متحول خواهند کرد

به تازگی رویداد سال 2017 جامعه مهندسان اتومبیل در دیترویت برگزار شد. این گردهمایی 12 مورد از تکنولوژی های صنعت خودرو را به ما نشان داد که می توانند به طور کلی آینده صنعت خودرو را تغییر دهند.

به گزارش گجتنیوز، با توجه به پیشرفت بسیار سریع خودروسازی در چند سال اخیر، امکانات امروزه برای ما تمام و کمال به نظر می رسند؛ اما زمانی که فناوری جدیدی معرفی می شود، ظرفیت پیشرفت هرچه بیشتر در آینده صنعت خودرو را متوجه خواهیم شد. در ادامه قصد داریم نگاهی داشته باشیم به 12 فناوری جذابی که در رویداد جامعه مهندسان اتومبیل 2017 معرفی شدند.

1: سوپر شارژر حجم متغیر Hansen

نهایتا سوپرشارژر انقلابی خود را تولید کرد. سرانجام تلاش های هنسن منجر به معرفی سوپر شارژر حجم متغیر شد. ایده ی پشت پرده تولید چنین شکلی از سوپرشارژرها بسیار ابتدایی به نظر می رسد. مهندسان نمی خواستند که میل لنگ خودرو، انرژی خود را در ایجاد هوای فشرده‎ ای صرف کند که پیشرانه نیازی به آن هوا ندارد. این شکل از سوپر شارژرها از نوع دو پیچی (Twin-screw) هستند که طرح عادی سوپرشارژرها است. در محفظه سوپرشارژر با نام هوزینگ، صفحه کشویی متحرکی جای گذاری شده است و در اوقاتی که به هوای فشرده نیازی نیست، باز شده و موجب می شود تا دیگر هوای فشرده ای توسط سوپرشارژر تولید نشود. در این شرایط تنها حالت اتلاف انرژی، مقدار اندکی است که در اصطکاک قطعات وجود دارد و انرژی اضافی برای فشرده سازی هوا صرف نخواهد شد.

این بخش متحرک مستقیما با پدال گاز خودرو هماهنگ است. به طوری که اگر پدال گاز تا یک سوم فشار داده شود، صفحه متحرک باز خواهد بود، سپس اگر پدال تا میزان دو سوم فشار داده شود، صفحه بسته می شود و سوپر شارژر اقدام به تولید هوای فشرده خواهد کرد. همچنین اگر پدال گاز تا آخر فشرده شود، دور موتور تا انتها افزایش یافته و جعبه دنده نیز یک دنده ی معکوس اعمال می کند و نهایت توان خودرو نمایان می شود. در این وضع با بالا رفتن دور موتور خودرو، توربو شارژرهای متداول سوپاپ Wastgate را باز می کنند؛ اما در این نمونه ی جدید نیاز به چنین قطعه ای نیست و تخلیه فشار اضافی، با بازشدن اندک این صفحه متحرک انجام می شود. این مکانیسم ضمن ارائه بازده در حد توربو شارژر، مزایای اصلی سوپرشارژرها یعنی عملکرد در بازه وسیع دور موتور را نیز به خودرو عطا می کند. اگر باقی آزمایشات این سوپرشارژر با موفقیت به انجام برسد، طی آینده ای نه چندان دور، سوپرشارژرهای حجم متغیر، بازار پیشرانه ها را احاطه خواهند کرد.

2: پیشرانه تک سیلندر Monolith

این نوع پیشرانه، حاصل تلاش های کمپانی Monolith Engines است که دفتر مرکزی آن در ایالت ویسکانسین واقع است. این موتور هنوز تکمیل نشده و از همین رو نمایشگاه SAE میزبان تنها یک مدل از آن بود که با چاپگر سه بعدی تولیدشده بود. این بلوک کوچک، یک سیلندر با طول زیاد در خود جای داده و درون آن دو پیستون در سمت مخالف یکدیگر تعبیه شده اند. البته پیستون های به کار رفته بر خلاف پیستون های متداول از نوع دوطرفه طراحی شده اند. یکی اینکه در دو سمت این پیستون ها قابلیت احتراق و انتقال نیرو وجود دارد و با این وجود، در پیشرانه ی مورد بحث سه محفظه احتراق تعبیه شده که یکی میان دو پیستون و دوتای باقی در جهت مخالف هر پیستون تعبیه شده اند. در آخر هر سیلندر دو میل لنگ جای گرفته که به شکل دقیقی با یکدیگر تقارن دارند. این تقارن با دقت زیاد، باعث می شود پیستون ها با دیگری هم مرکز بوده و به این صورت اصطکاک به کم ترین حالت ممکن برسد.

این پیشرانه یک زمانه یا تک سیکل نام گذاری شده چرا که در این موتور هیچ کدام از کورس های پیستون ها با تحرک پیستون دیگر صورت نمی گیرد و به بیان دیگر، پیستون مستقل به نیروی خود است. این پیشرانه درست مثل پیشرانه های  دوزمانه روغن موتور و هوا را مخلوط نمی کند. موتوری که نشان داده شد، حجم 1.2 لیتر داشته و با 36 کیلوگرم وزن، ابعاد 13x30x60 دارد. با این وجود می توان پیش بینی کرد که پیشرانه توانایی تولید قدرتی معادل 200 اسب بخار را دارد. از مهم ترین کاربرد های آن می توان به استفاده به عنوان ژنراتور برق و موتور دوم خودرو های هیبریدی اشاره کرد.

3: کمک فنر فعال Rapa

Rausch & Pausch، شرکت قطعه ساز اهل آلمان که به نام Rapa شناخته می شود، ساخت سیستم تعلیق Active Body Control خودروهای مرسدس را بر عهده دارد و همچنین سیستم های مشابهی نیز برای سایر تولیدکنندگان خودرو می سازد. جدیدترین خودرو شاسی بلند شرکت مرسدس بنز به نام GLS که تا چند ماه دیگر روانه بازار خواهد شد، سیستم تعلیق جدیدی به همراه دارد و اولین خودرو مرسدس بنز است که کمک فنر روغنی فعال خواهد داشت. سیستم Active Body Control یک پمپ مرکزی دارد که وظیفه اش پمپ هوا یا روغن به تعلیق خودرو است؛ اما در سیستم جدید، هر چهار عدد کمک فنر خودرو به سیستم الکتریکی 48 ولتی متصل هستند و به صورت مستقل پمپ هیدرولیکی برقی دارند. این پمپ ها قادر هستند در هر ثانیه، 5 بار تغییر جهت دهند و فرکانس کارکرد 5 هرتز دارند. چنین فرآیندی به کمک فنرها اجازه می دهد که کنترل مطلوب تر بر تحرکات بدنه خودرو داشته باشند. این در حالتی است که سیستم تعلیق مدل های فعلی مرسدس بنز، فرکانس 2 تا 3 هرتز است. در مورد ساختمان داخلی آن، کمک فنرهای مذکور تفاوت چندان زیادی با سایر کمک فنرها ندارد؛ اما می توانند که با استفاده از اطلاعات مخابره شده از یک دوربین در جلو، خود را پیش از مواجه با پستی بلندی ها، آماده سازند و از این رو در هنگام رفتن خودرو در چاله، روغن به داخل کمک فنرها پمپ شده و تا حد امکان بدنه را ثابت نگه می دارد. برای رانندگی عادی و روزمره نیز این کمک فنرها قادرند با پمپ و جریان روغن، به تولید برق بپردازند و به عنوان یک سیستم بازیابی انرژی نقش بازی کنند. با وجود توانایی هایی که این سیستم دارد، پیش بینی می شود مشابه Active Body Control، در این سیستم تعلیق هم نیازی به میل موج گیر و آنتی رول نباشد. البته این سیستم در وضع حاضر، قیمت بالایی دارد اما در صورتی که به تولید انبوه برسد، احتمالا همانند ABC با کاهش هزینه مواجه خواهد شد.

4: دستگاه سی تی اسکن خودرو Caresoft

کلیه ی کمپانی های بزرگ خودروساز بخش محرمانه ای ترتیب دیده اند که محصولات تولیدکنندگان رقیب را خریداری و آزمایش می کنند. این بخش، خودروهای کمپانی های رقیب را خریداری و تکه تکه می کند تا تمامی فناوری های موجود در آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. خودرو پس از پایان تحقیقات کاملا قطعه قطعه شده و دیگر به حالت سابق باز نمی گردند.

اما کمپانی اهل ایلینوی آمریکا به اسم Caresoft Global Inc، روش بسیار بهتری را برای تحقیقات معرفی کرده است. دستگاه اشعه ی ایکس بزرگ با قدرت 9 مگاولت، اصلی ترین قطعه در این روش است که به نرم افزاری ویژه برای تجزیه وتحلیل داده ها و عکس ها مجهز شده است. برای درک بهتر، دستگاه های سی تی اسکن که در بیمارستان ها وجود دارد، قدرتی حدود 100 کیلوولت دارند و می توانند تمام اجزای بدن انسان را تحت بررسی قرار دهد. دستگاه در محفظه وسیعی از جنس بتن نصب خواهد شد و به عنوان مثال، اسکن کامل یک دستگاه تسلا X P90D، حدود سه هفته زمان خواهد برد تا دستگاه اطلاعات را استخراج و بنابراین اطلاعات، مدل هندسی از بخش های مختلف خودرو تولید کند. در بخش هایی که قطعات خودرو به دقت بسیار بالایی در کنار هم قرار گرفته اند، نیاز است ابتدا دمونتاژ شده و سپس مورد اسکن قرار گیرد تا اطلاعات خروجی دقیق باشند. این سیستم همچنین توانایی محاسبه چگالی مواد را نیز دارد و به این طریق می تواند تعیین کند بخش های مختلف خودرو از چه جنسی تولید شده اند. این دستگاه می تواند موادی نظیر آلومینیوم و پلاستیک را از هم تفکیک کند. هرچند که هنوز توانایی تشخیص آلیاژها را ندارد. با این وجود اگر کمپانی قصد داشته باشد اطلاعات را در کار های حساسی نظیر تحلیل تست تصادف استفاده کند، هنوز نیاز است قطعات را از هم جدا کرده و به صورت جداگانه بررسی کند.

طبق ادعای Caresoft، این اسکنر هیچ آسیبی به سیستم های الکترونیکی خودرو وارد نمی کند. نرم افزار در نظر گرفته شده همچنین قادر است قیمت تولید قطعات را تخمین بزند. از آنجایی که هزینه ی کالبدشکافی خودرو های الکتریکی بسیار سرسام آور است، راه حل نرم افزاری Caresoft روش جایگزین بسیار مناسبی در آینده صنعت خودرو به نظر می رسد.

5: سنسور های سرعت توربین Jaquet

توربین هایی که در توربوشارژر ها قرار می گیرند، می توانند تا بیش از 100 هزار دور بر دقیقه چرخش داشته باشند؛ اما همه ی این توربین ها دارای حداکثر سرعت مجاز هستند. به منظور اینکه سرعت توربین ها از حداکثر خود تجاوز نکند، در توربین های بزرگ معمولا سنسور سرعت روی شفت مرکزی توربوشارژر قرار می گیرد تا دور توربین را محاسبه کند؛ اما چنین قطعه ای در خودرو های سواری که توربو های کوچک و فضای اندکی دارند قرار نمی گیرد. از همین رو، مهندسان باید به جای قراردادن سنسور از معادلات ریاضی استفاده کنند و از روش های دیگری برای حفظ سرعت بهره بگیرند. از طرفی این اطلاعات نیاز به صرف دقت و هزینه ی بالایی دارند. اما برای رفع این معضل، کمپانی سوئیسی به نام Jaquet، ایده ی تازه ای را عنوان کرده که حسگر مورد نیاز در بخش خنک کننده توربوشارژر تعبیه می شود که البته این حسگر برخلاف سنسور های متداول، از نوع القایی است. روش کار به این صورت است که هر بار پره های توربین از کنار حسگر می گذرد جریان ضعیفی دریافت کرده و می تواند در سرعت های پایین نیز به خوبی عمل کند. هم اکنون این حسگر تنها در برخی از خودرو های بالا رده بنتلی مورداستفاده قرار می گیرد؛ اما در آینده صنعت خودرو این حسگر در موتورهای کوچک تر و ارزان تر نیز به کار خواهد آمد.

6: گوریلا گلس برای نمایشگر خودروها

گوریلا گلس پوشش شیشه ای است که در حال حاضر در تلفن های هوشمند به کار می رود. امسال در SAE صحبت از این بود که گوریلا گلس برای نمایشگر های داخل خودرو نیز به کار گرفته شود. این نوع از محافظ قابلیت استفاده به صورت انحنادار را نیز دارد و می توان آن را با رنگ های مختلف و تزئینات شخصی سازی شده تولید کرد.

7: محافظ نانو NBD

گفتیم که پوشش گوریلا گلس گزینه ی خوبی برای استفاده در نمایشگر خودروهاست اما مورد منفی در مورد گوریلا گلس این است که توانایی زیادی در جذب اثر انگشت دارد. به همین منظور، کمپانی NBD که در خصوص نانو فعالیت دارد، راه حل جالبی ارائه کرده است.

محصول معرفی شده InvisiPrint نام دارد که از مواد روغنی روی آن پراکنده می شود. این پوشش ماندگاری بالاتری نسبت به پوشش های نانو کنونی دارد. در حال حاضر بسیاری از کمپانی ها به دنبال بهره گیری از این محصول هستند و گزینه ی بسیار مناسبی برای استفاده در عدسی دوربین ها خواهد بود.

8: اکسل الکتریکی e-AAM

در بازار، خودروهای دیفرانسیل جلو بسیاری هستند که اکسل های الکتریکی دارند. اکسل جدیدی که معرفی شده e-AAM نام دارد. این محصول انعطاف پذیری بیشتری داشته و قادر است انعطاف بالاتری را برای چرخ دایره ی بیرونی پیچ ارائه دهد. روی این اکسل موتور الکتریکی قرارگرفته که ضریب آن 9 به 1 و 11 به 1 است و دنده  سیاره ای موجود در آن نیز سه نوع حالت انتقال نیرو عادی، دیفرانسیل باز و حالت بردار گشتاور را ممکن می کند. سیستم مورد بحث همچنین این قابلیت را دارد تا به مقداری که نیاز است گشتاور به چرخ ها منتقل کند. البته این اکسل هنوز به مرحله ی نهایی تولید خود نرسیده است.

9: اکسل کوانتومی AAM

کاربرد اصلی این نوع از اکسل برای خودرو هایی با دیفرانسیل عقب است و وزنی 30 درصد سبک تر نسبت به سایر اکسل ها دارد در حالی که 20 درصد گشتاور بیش تری انتقال می دهد. این اکسل مدولار بوده می تواند در خودروهای مختلفی استفاده شود. چرا که بسیاری از قطعات مختلف و بدنه ی آن بنا بر کاربری و طراحی خودرو قابل تعویض است. در باقی بخش ها می توان از دیفرانسیل معمولی، الکترونیکی یا قفل شونده استفاده شود. این اکسل کیفیت نصب دنده بالایی دارد و این موضوع باعث شده صدای تولیدی چرخ دنده ها به 5 دسی بل کاهش یابد. AAM در حال مذاکره با تولیدکنندگان مختلفی است و سعی دارد این اکسل را تا پیش از سال 2021 به خط تولید برساند و بر آینده صنعت خودرو تاثیر گذار باشد.

10: موتور ژنراتور CPT

فناوری انتقال نیروی کنترل شونده نظیر موتور ژنراتور ها مسیر تازه ای را پیداکرده اند و در خودروهای هیبریدی کاربرد زیادی دارند. موتورهای مقاومتی با وجود داشتن قدرت کم تری نسبت به سایر موتورها، قیمت پایین تری نیز دارند و ساختمان ساده ای را دارا هستند چرا که مگنت دائمی و سیم پیچ های الکتریکی در آن ها وجود ندارد. در سمت مقابل موتور روتور آهنی قادر است با تغییر دادن جریان، جهت چرخش را نیز عوض کند و به این دلیل در استپر موتورها بسیار کارآمد هستند. این شکل از موتور می تواند در دو جهت به عنوان موتور یا ژنراتور به کار آید و این ویژگی برای نصب پس از جعبه دنده و روی اکسل بسیار کاربرد دارد. این نسل از موتور ها 48 ولتی بوده و در دو مدل با قدرت 7 و 15 کیلوواتی به بازار خواهند آمد و در هنگام کارکرد به عنوان ژنراتور قدرت 10 یا 20 کیلووات تولید می کنند.

11: نورپردازی Evonik Acrylite

در طراحی خودروهای مدرن، نورپردازی بسیار قابل توجه است. از همین رو، شرکت شیمایی آلمانی Evonik محصولات جدیدی را معرفی کرده است. اولین محصول طراحی شده، EndLighten است که به شکل یک صفحه بوده و در صورتی که یک لبه ی آن در معرض نور قرار بگیرد، کل صفحه روشن خواهد شد. دومین محصول با نام Satinice  معرفی شده و هنگامی که با نور برخورد داشته باشد، نور را از خود عبور می دهد. در صورتی که منبع نور را مشخص نمی کند. میزان انتشار نور این صفحه 86 درصد است و اگر بخواهد به عنوان چراغ عقب مورد استفاده قرار گیرد، با چراغ های فعلی نور به فاصله مطمئن نمی رسد و باید از چراغ های قوی تری استفاده کرد. همچنین این محصولات برخلاف لنز  چراغ های کنونی، در صورتی که در مقابل نور خورشید قرار بگیرند تغییر رنگ نخواهد داد. هر دو محصول در حال گذراندن آزمایشات مربوطه هستند و هنوز به مرحله ی نهایی نرسیده اند.

12: سنسور رادیاتور شرکت Trensor

گاهی اوقات کوچک ترین ایده ها به کارآمدترین ابزارها تبدیل می شوند. شرکت کالیفرنیایی Trensor حسگر فشار سیستم تهیه مطبوع را با درب مخزن و درایر یکپارچه کرده است. با این وجود سه محلی که پیش از این احتمال وجود نشتی از آن ها وجود داشت از بین رفته اند. این کار باعث صرفه جویی 2.5 دلار در هر خودرو می شود. در حال حاضر این سیستم بر روی یک دستگاه شورولت کروز آزمایش شده اما هنوز برنامه ای برای تولید آن اعلام نشده است.

معرفی 11 عضو مصنوعی انسان که در محیط آزمایشگاهی پرورش داده شده اند

عضو مصنوعی انسان در محیط آزمایشگاهی قابل پرورش است. در این مطلب 11 مورد از اعضای مصنوعی کشت شده توسط دانشمندان را بررسی خواهیم کرد.

به گزارش گجتنیوز، رشد مجدد یک ارگان از دست رفته آنقدرها هم کار سختی نیست؛ البته اگر موضوع صحبت جانورانی چون ستاره دریایی یا سمندر باشد که قادرند به کمک توانایی های شگفت انگیزشان پا یا دم قطع شده خود را با یک عضو بازسازی شده جایگزین کنند. جانوران دیگری هم هستند که از قابلیت مشابهی برخوردارند؛ به عنوان مثال گوزن قادر است که در حدود 30 کیلوگرم شاخ از بین رفته یا آسیب دیده خود را ظرف سه ماه جایگزین کند. همچنین، گورخر ماهی ها می توانند قلب خود را مجددا بسازند و کرم های پهن توانایی بازسازی سر خود را به طور کامل دارند.

در بدن انسان هم پدیده ی مشابهی به صورت جایگزینی دائمی سلول هایی که به مرور زمان کارایی خود را از دست داده اند، وجود دارد. این فرآیند که با افزایش سن کند می شود، در بخشی از بدن مانند پوست قابل مشاهده است؛ بر اساس تحقیقات انجمن شیمی آمریکا (ACS)، انسان قادر است در فاصله زمانی دو تا چهار هفته، تمام پوست بدن خود را جایگزین کند که با این توصیف، مقدار سلول پوستی تولیدشده در طول یک سال برای یک فرد عادی برابر با 510 گرم می شود.

با این وجود، محدودیت های بیولوژیکی به ما این اجازه را نمی دهند که یک ارگان از دست رفته مانند دست، پا و یا کلیه را به صورت کامل جایگزین کنیم؛ اما خوشبختانه در سال های اخیر دانشمندان موفق به کشت طیف وسیعی از ساختار ارگان های مختلف بدن و اعضای مصنوعی انسان در مقیاس کوچک که به آن ها ارگانوئید (Organoid) هم گفته می شود، شده اند. این اعضای مصنوعی برای مطالعه و بررسی عملکرد ارگان ها و ساختارهای مختلف موجود در بدن، پرورش داده می شوند و سطوحی از جزئیات علمی را که در گذشته غیرقابل تصور بود، برای دانشمندان فراهم می کنند. البته هدف اصلی این علم، ساخت عضو مصنوعی در ابعاد واقعی برای استفاده به عنوان اعضای پیوندی است. در ادامه جدیدترین پیشرفت های علم پرورش اعضا را بررسی خواهیم کرد.

 1. لوله رحم

دانشمندان بخش زیست  شناسی عفونت انجمن ماکس پلانک (MPG) در آلمان، با استفاده از سلول  های بنیادی درونی ترین لایه ی سلولی لوله رحم انسان (Fallopian tube) را که شامل ساختارهای متصل  کننده ی تخمدان به رحم می شود، پرورش داده اند. در بیانیه ای که در 21 دی ماه سال 1394 منتشر شد، پژوهشگران ادعا کردند که عضو مصنوعی کشت شده خصوصیات و ساختاری شبیه به آنچه که مختص لوله رحم طبیعی انسان است، دارد.

 1. مغز مینیاتوری

در حدود دو سال پیش، مغزی مینیاتوری به اندازه یک مداد پاک کن معمولی توسط محققان دانشگاه ایالتی اوهایو (OSU)، با استفاده از سلول های پوستی، کشت شد. این عضو مصنوعی از نظر ساختاری و ژنتیکی شبیه به مغز یک جنین پنج هفته ای انسان بود و بر اساس اظهارات دانشمندان در اواسط تابستان سال 1394، سلول های عصبی آن الحاقاتی چون آکسون و دندریت که مخصوص انتقال سیگنال ها هستند را هم داشت.

 1. قلب مینیاتوری

در اواخر سال 1393 پژوهشگران از کشت عضلات قلب و بافت های اتصالی با استفاده از سلول  های بنیادی و قرار دادن این ساختارها در محفظه ای کوچک، برای دستیابی به تپش مصنوعی قلب، خبر دادند. در ویدیوی مربوط به این دستاورد علمی بزرگ تصاویری از عضلات مصنوعی قلبِ در حال تپش که توسط بافت های ساخته شده به ظرف کشت عضو مصنوعی متصل شده بودند، منتشر شد. کِوین هیلی (Kevin Healy)، استاد زیست مهندسی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و یکی از نویسندگان ارشد مقاله مربوط به کشت قلب مینیاتوری در بیانیه ای گفت که این عضو مصنوعی می تواند باعث افزایش چشمگیر سرعت فرآیند نظارت بر روی داروهایی که احتمال به وجود آوردن مشکلات قلبی و عروقی در هنگام تولد نوزاد را دارند، شده و تصمیم گیری در مورد داروهایی که مصرف آن ها در دوران بارداری برای جنین خطرناک است را ساده تر کند. تحقیق مربوطه در ژورنال Nature Communications به چاپ رسیده است.

 1. کلیه مینیاتوری

تیمی متشکل از دانشمندان استرالیایی برای اولین بار با استفاده از سلول  های بنیادی توانستند کلیه ای در ابعاد کوچک را پرورش دهند که سه نوع متفاوت از سلول های کلیوی را در خود دارد. رنگ های قرمز، زرد و آبی برای نمایش این سه نوع سلول که ساختارهای متفاوت داخل کلیه یا همان نِفرون (Nephron) را ساخته اند، استفاده شده است. محققان عضو مصنوعی مذکور را در فرآیندی که شبیه به پروسه ی رشد کلیه به صورت طبیعی است، کشت کرده اند.

 1. ریه مینیاتوری

ارگانوئید ریه حاصل همکاری پژوهشگران موسسه های مختلف است و شامل ساختار نایژه و کیسه هوایی موجود در ریه واقعی انسان، می شود. بر اساس صحبت های جیسون آر اِسپنس (Jason R. Spence)، از نویسندگان اصلی مقاله مربوط به پرورش این عضو مصنوعی و استادیار پزشکی داخلی و زیست  شناسی رشد از دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان در همین رابطه اظهار کرده است که ریه ی کوچک ساخته شده، واکنش هایی شبیه به بافت واقعی ریه دارد و می تواند مدلی بسیار مناسب برای مطالعه و بررسی نحوه شکل گیری ریه در فرآیند رشد انسان، تغییرات ایجادشده در ریه به واسطه ی بیماری ها و واکنش های این ارگان به داروهای مختلف باشد. عضو مصنوعی ساخته شده بیشتر از 100 روز در محیط آزمایشگاهی دوام آورد.

 1. معده مینیاتوری

به گفته جیم وِلز (Jim Wells)، یکی از نویسندگان مقاله کشت معده مینیاتوری و استاد زیست  شناسی رشد از مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسناتی (CCHMC) در ایالت اوهایو آمریکا، ساخت این عضو مصنوعی در پتری دیش نیازمند یک ماه زمان بود و یکی از نتایج تحقیق انجام شده شامل دستیابی به ساختار بیضی شکل توخالی موردنظر که به یکی از دو بخش معده شباهت دارد، می شد. ولز در مصاحبه با وب سایت Live Science اظهار کرد که معده مینیاتوری ساخته شده با قطری در حدود 3 میلی متر، برای بررسی تاثیرات یک باکتری خاص که عامل بیماری معده است، توسط دانشمندان مورداستفاده قرار خواهد گرفت. دلیل اصلی پرورش این عضو مصنوعی هم رفتار متفاوت باکتری مذکور در معده حیوانات دیگر مورد آزمایش، بوده است.

 1. واژن

در اوایل سال 1393 تحقیقی در ژورنال The Lancet به چاپ رسید که در آن از انجام چند عمل موفقیت آمیز پیوند بافت مصنوعی قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنانه یا همان واژن خبر داده شد. این اعضا مصنوعی که با پرورش سلول های بیماران بر روی یک پایه ی مخصوص ساخته شده بودند، چند سال قبل از انتشار مقاله به چهار دختر 13 تا 18 ساله که نقصی مادرزادی در ناحیه واژن و رحم داشتند، پیوند زده شدند. بیماران که پس از پیوند عضو مصنوعی به مدت هشت سال مرتبا مورد معاینه قرار می گرفتند، به زندگی عادی خود بازگشته بودند و امکان مقاربت جنسی بدون درد برای آن ها فراهم شده بود.

 1. آلت تناسلی مردانه

دانشمندان بخش بازسازی پزشکیِ موسسه وِیک فارست (WFIRM) توانسته اند با استفاده از سلول های خرگوش، بافت نعوظی آلت مردی را پرورش داده و عضو مصنوعی کشت شده را به خرگوش های نر پیوند بزنند؛ پس از پروسه پیوند، خرگوش ها توانایی جفت گیری خود را بازیافته بودند. البته این فرآیند هنوز در مراحل آزمایشی اولیه قرار دارد، اما پس از کسب تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، تیم تحقیقاتی مطالعات خود را به بافت انسان گسترش خواهند داد. بودجه مربوط به تحقیقات پرورش این عضو مصنوعی توسط موسسه بازسازی پزشکی نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا و به منظور فراهم کردن امکان ترمیم اعضا آسیب دیده ی سربازان، تامین شده است.

 1. مری

گروهی از دانشمندان سراسر جهان در دانشگاه علوم پزشکی کوبان، در کراسنودار روسیه، با کشت سلول  های بنیادی بر روی یک پایه خاص به مدت سه هفته، موفق به پرورش مری یا همان سرخ نای شده اند؛ پس از اتمام فرآیند پرورش، این عضو مصنوعی با موفقیت به موش های آزمایشگاهی پیوند زده شد. محققان برای کسب این اطمینان از موفقیت دستاورد خود، مقاومت مری ساخته شده را با 10 هزار بار منبسط و منقبض کردن آن، سنجیدند و در حدود 20 درصد سرخ نای ده موش مورد آزمایش را با بافت مصنوعی جایگزین کردند؛ نتایج این آزمایش ها موفقیت آمیز بود.

 1. گوش

به کمک فناوری پرینت سه بعدی و کشت سلول ها به روش برون تنی، ارگانی همانند گوش هم مقابل پرورش است؛ دانشمندان با پوشش فریمی از گوش انسان با سلول های زنده در قالبی که با پرینتر سه بعدی ساخته شده بود، موفق به این کار شده اند. قالب گوش با الگوبرداری از گوش یک کودک در نرم افزار شبیه سازی  شده بود و پس از تکمیل طرح، چاپگر سه بعدی آن را ساخت. در قدم بعدی ترکیبی از سلول های زنده گوش و کلاژن تهیه شده از گاو در داخل قالب تزریق شد و برای آزمایش قابلیت رشد گوش پرورش یافته هم این عضو مصنوعی به بدن موش ها پیوند داده شد؛ در طول سه ماه زمان تعیین شده پس از عمل پیوند، توانایی رشد ارگان هم مورد تایید قرار گرفت.

 1. سلول های کبد

بزرگ ترین عضو داخل بدن انسان، یعنی کبد، در صورت مهیا بودن شرایط مناسب قابلیت های زیادی برای ترمیم و بازسازی خود دارد؛ با این حال در خارج از بدن انسان کشت و زنده نگه داشتن سلول های این عضو که هپاتوسیت (Hepatocyte) نام دارند، برای دانشمندان چالش برانگیز بوده است. اما محققانی از آلمان و خاورمیانه برای اولین بار موفق به پرورش هپاتوسیت در محیط آزمایشگاهی شدند و نتایج دستاورد بزرگ خود را در اوایل پاییز 1394، در ژورنال Nature Biotechnology به چاپ رساندند. با وجود اینکه این عضو مصنوعی به صورت کامل و یا حتی ارگانوئیدی ساخته نشده است، کشت هپاتوسیت گام بزرگی در جهت پیشرفت علم پرورش اعضا مصنوعی بوده است. بر اساس گفته های یاکوف نامییِز (Yaakov Nahmias)، متخصص زیست مهندسی و نویسنده ارشد تحقیق منتشرشده، ارزش این دستاورد در دنیای تحقیقات مرتبط با کبد، همانند ارزش جام مقدس در جهان مسیحیت است!

وجود آب در ماه ؛ آیا قمر زمین مقادیر فراوانی از آب را در زیر پوسته خود پنهان کرده است؟

نزدیک به 10 سال است که از وجود آب در ماه اطلاع داریم. اکنون مطالعه ای جدید نشان می دهد که احتمالا مقادیر فراوانی از آب مایع، در زیر پوسته ماه در جریان است!

به گزارش گجتنیوز، دانشمندان در سال 2008 میلادی از وجود آب در ماه خبر دادند. نبود اتمسفر و میدان مغناطیسی از جمله عواملی هستند که موجب تجزیه سریع آب موجود بر روی کره ماه می شوند. با این حال، چنین وضعیتی در مورد فضای داخلی کره ماه صدق نمی کند؛ چرا که تجزیه و تحلیل های انجام گرفته بر روی سنگ های قمر زمین از ماموریت های آپولو 15 و آپولو 17 در یک دهه قبل، نشان از وجود مقادیر کمی از آب در آنان داشت. اکنون گروهی از دانشمندان بر این عقیده هستند که احتمالا مقادیر بسیاری از آب در زیر پوسته قمر زمین جریان دارد!

ما بیشتر آن چیزی که از فضا می دانیم را به کمک نور آموخته ایم. برای مثال طیف سنج های مداری می توانند شدت نور ساطع شده از خورشید، ماه و یا یک ستاره دوردست را مورد سنجش قرار داده و طول موج آنان را محاسبه کنند. با بررسی دقیق نور منعکس و جذب شده، دانشمندان می توانند از ویژگی های سطحی این جسم آسمانی اطلاع حاصل کنند. مشکل این است که طیف سنج ها، مقدار گرما را نیز در سنجش های خود لحاظ می کنند و از آنجا که دمای سطح ماه در طول روز بالاست، تشخیص دقیق وجود آب در ماه تا حد بسیاری مشکل می شود.

دانشمندان حاضر در این آزمایش، از نمونه  سنگ های موجود از سطح ماه برای انجام تحقیقات خود استفاده کرده اند. این داده ها که ترکیبی از جزئیات حرارتی سطح ماه و نقشه های نواحی مختلف ماه بود، دانشمندان را قادر ساخت که بتوانند داده های حرارتی را از طیف سنج های خود حذف کنند. پس از این، دانشمندان با استفاده از تکنیک خاصی، داده های فضاپیمای هندی چاندریان-1 را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج این مطالعه شگفت انگیز بود؛ چرا که دانشمندان موفق شدند به وجود آب در ماه پی ببرند! جالب اینجاست در مناطقی که در آن فوران های آتش فشانی وجود داشت، شواهدی چشم گیر از وجود آب در ماه به چشم می خورد. رالف میلیکن (Ralph Milliken) به عنوان نویسنده ارشد این مطالعه اظهار کرد: نحوه توزیع این ذخایر آبی در زیر پوسته ماه بسیار حائز اهمیت هستند. نمونه های مشابه با آنچه از ماموریت های آپولو به زمین آورده شد، در سراسر سطح کره ماه یافت می شوند. اما نکته کلیدی اینجاست که این ها تماما از نقاطی با فعالیت های آتش فشانی به سطح ماه رسیده اند. در واقع می توان این احتمال را داد که زیر پوسته ماه، منابعی غنی از آب وجود داشته باشد!

دانشمندان با آماده سازی یک نقشه جالب، وجود آب در ماه را به شکلی گویا به تصویر کشیده اند. نقاط قرمز و زرد رنگ به معنای بیشترین منابع آبی موجود در زیر سطح ماه هستند.

البته هنوز پرسش های بسیاری هستند که پاسخ به آنان به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. این منابع آبی چگونه به قمر کره زمین راه یافته اند؟ با این حال، یافته های اخیر دانشمندان از چندین جهت اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال، با تحقیق بیشتر بر روی نشانه های وجود آب در ماه می توانیم به سرگذشت ابتدایی منظومه شمسی بیشتر پی ببریم. از طرفی، خبر وجود آب در ماه می تواند برای ناسا بسیار خوشحال کننده باشد؛ چرا که این آژانس فضایی سعی دارد در آینده ای نزدیک با سخت یک ایستگاه فضایی در سطح این قمر، راه را برای سفرهای فضایی دورتر هموار سازد. از این جهت، نفوذ به لایه های زیرین پوسته ماه و دسترسی به منابع آبی آن، گاهی مهم در ساخت اقامت گاه های انسانی در این قمر به شمار می رود.

شهر فضایی شناور ؛ پیش بینی رویایی ناسا برای زندگی خارج از زمین

تصور شما از زندگی در خارج از زمین چیست؟ شهر فضایی شناور پیش بینی رویاپردازانه ناسا برای کلونی سازی فضا و سکونت در مکانی غیر از زمین است!

به گزارش گجتنیوز، هنگامی که شرایط حاکم بر زمین به حالتی نامطلوب برای زندگی انسان رسید، می بایست به دنبال مکانی جدید برای سکونت باشیم.

در دهه 1970 میلادی، فیزیک دانان دانشگاه پرینستون (Princeton University) و دانشگاه استنفورد (Stanford University) یک پیش بینی رویاپردازانه از زندگی آینده انسان را ارائه کردند.

در صورتی که شرایط زندگی در زمین به شکلی ناامیدانه رو به وخامت رفت، لازم است که این سیاره را حداقل برای مدتی طولانی ترک کنیم. شهر فضایی شناور ایده ای ست که در دهه 70 میلادی به عنوان مکانی جدید برای سکونت انسان مطرح شد.

در دهه 70 میلادی، دانشمندان پیش بینی کردند که اولین سفر انسان به کلونی  های فضایی در سال 2060 انجام خواهد شد. آنان سه مدل مختلف را طراحی کردند که در مدار خورشید گردش می کرد.

طرح اول – سفینه پیراشکی دونات

اولین مدل مربوط به این شهر فضایی شناور ، در واقع یک سفینه  فضایی با ظاهری همچون پیرایشکی دونات است که می تواند 10 هزار انسان را در خود جای دهد.

– این شهر فضایی دارای مکان هایی برای سکونت انسان، باغچه، پیاده رو و همچنین رودخانه ای به عرض 2.5 کیلومتر است.

– اگر شما به بالا سر خود نگاه کنید، شاتل های فضایی، ربات های هوشمند و همچنین دیگر اجسام فضایی قابل مشاهده خواهند بود.

طرح دوم – سفینه فانکی

دومین مدل این شهر فضایی شناور ، سفینه  فضایی دیگری ست که مانند طرح نخست، قادر است 10 هزار انسان را در خود جای دهد. در قسمت بالای این سفینه، یک آنتن رادیویی نصب گردیده که امکان برقراری ارتباط با سایر شهرها را فراهم می سازد.

– این شهر فضایی امکان کشاورزی را در اختیار انسان قرار می دهد. همچنین لوله هایی چند طبقه به منظور نگهداری حیواناتی از قبیل گاو و جوجه نیز در آن تعبیه شده است.

– همانند طرح نخست، ویژگی های این شهر فضایی شباهت بسیاری به زمین دارد. ضمن اینکه موتور فلزی آن در مرکز این کلونی فضایی قرار گرفته است.

– این شهر در فضا به دور خود گردش می کند.

– انسان ها در جاذبه صفر گرفتار خواهند شد!

طرح سوم – سفینه سیلندر شکل

طرح سوم که ظاهری شبیه به یک سیلندر را داشت، قادر بود تا 1 میلیون انسان را در خود جای دهد.

– این شهر فضایی، تحت تاثیر آلودگی های مختلف و یا تغییرات آب وهوایی قرار نمی گیرد! وجود آب خالص و جنگل های سرسبز از مهم ترین ویژگی های کلونی سوم هستند. ضمن آنکه این شهر فضایی شناور ، از انرژی نامحدود خورشیدی بهرمند است.

– در این سفینه و یا شهر فضایی، ساکنین قادر هستند خورشیدگرفتگی را نیز در بالا سر خود مشاهده کنند.

– همچنین سایر سیارات منظومه شمسی نیز در حین گردش این سفینه فضایی قابل مشاهده هستند.

– در سال 1970 میلادی، ناسا پیش بینی کرد که با ساخت چندین شهر فضایی شناور همانند مدل سوم، می تواند چندین میلیارد انسان را در خارج از زمین جای دهد. با این تفاسیر، ما می توانیم امیدوار باشیم که در صورت خروج از سیاره مادری مان، در یک کلونی شیک به زندگی خود ادامه دهیم.

پرواز بر سطح پلوتو و قمر شارون با انیمیشن های جدید ناسا

سیاره کوتوله پلوتو (Pluto) آنقدر از ما دور است که تصور دیدن جزئیات آن از نزدیک غیر ممکن به نظر می رسد. اما ناسا به تازگی با انتشار انیمیشن هایی از سطح پلوتو و بزرگ ترین قمر آن، شارون (Charon)، انتظارات بسیاری را برآورده کرده است.

به گزارش گجتنیوز، دو سال پیش در روز 23 تیر ماه 1394، کاوشگر نیوهورایزنز (New Horizons) ناسا برای اولین بار در تاریخ، تصاویری از سطح پلوتو ثبت کرد و با پرواز در فاصله ی 12 هزار کیلومتری این سیاره کوتوله، اطلاعات جدید و جالب توجهی را از دنیای کشف نشده آن و ماه های عجیب و غریبش، در اختیار ما قرار داد. اکنون این فضاپیما از سیاره پلوتو دور شده و در حال کاوش اجرام آسمانی دیگر در لبه منظومه شمسی است؛ با این حال، ناسا با انتشار دو انیمیشن سه بعدی، تصاویر شبیه سازی شده از جزئیات منحصربه فرد سطح پلوتو و قمر شارون را در دسترس شیفتگان نجوم و جهان خارج از جو زمین قرار داده و امکان آشنایی بیشتر با ماموریت نیوهورایزنز را فراهم کرده است.

تیم ماموریت نیوهورایزنز این انیمیشن ها را با ادغام اطلاعات مخابره شده توسط کاوشگر و مدل های موجود از فراز و نشیب های سطح پلوتو تهیه کرده اند. ویدیو اصلی منتشرشده از جنوب غربی دشت اسپوتنیک (Sputnik Planitia) که یخچالی نیتروژنی و بخشی از قسمت قلبی  شکل سطح پلوتو است، آغاز شده و با عبور از مناطق دیگر، رشته کوه ها، دریاچه ها و پستی و بلندی های دیگر موجود در سطح سیاره را نمایش می دهد. البته به منظور درک بهتر جزئیات، بلندی ها کمی مرتفع تر نمایش داده شده اند؛ با این وجود حاصل کار تیم، تصاویری دیدنی از پیچیدگی های سطح پلوتو بوده که تفاوت قسمت های مختلف این جرم آسمانی کوچک را به خوبی آشکار می کند.

همان طور که اشاره شد، تیم نیوهورایزنز ویدیوی کوتاهی از بزرگ ترین قمر پلوتو، شارون هم آماده کرده اند. با داشتن ابعادی در حدود نصف سیاره ی میزبان، شارون دنیای پرفراز و نشیب و منحصر به فرد خود را دارد که از کوه های بلند و دره های عمیق پوشیده شده است. در سطح این قمر یک منطقه قرمزرنگ بزرگ هم وجود دارد.

با وجود اینکه دو سال از اولین اکتشافات سطح پلوتو از فاصله ی نزدیک می گذرد، تماشای این ویدیوها برای کسانی که می خواهند خاطرات مربوط به اولین باری که خبر دستاورد تیم نیوهورایزنز منتشر شد را زنده کنند و افرادی که علاقه مندند تا سطح اجرام آسمانی را از چشم یک فضاپیما ببینند، خالی از لطف نیست.

روسیه مخوف ترین جنگ افزارش را با هوش مصنوعی ارائه میکند !

به گزارش زوم تک، روسیه به دنبال استفاده از هوش مصنوعی در موشک ها، پهباد ها و هواپیماهای خود است.در این صورت هوش مصنوعی کمک شایانی به هدفگیری ها در موشک ها و پهباد های روسی خواهد داشت.

براساس این گزارش ، تلاش هایی از سمت روسی ها در این حوزه انجام می شود ، راکت های تاکتیکی روسی به این فناوری مجهز خواهند شد. اما این موضوع باید با حساسیت بالایی اجرا شود و نیاز مند تحقیقات بنیادی در این حوزه است.

‘بوریس آبزورنوف’ مدیر کل شرکت «راکت های تاکتیکی»در حوزه گفت ، ‘امروز دستاوردهای بسیار مناسبی در این حوزه به دست آمده است ولی برای رسیدن به نقطه مطلوب به سال ها زمان نیاز داریم. ’

براساس گزارش های ارسال شده و نقل قول از ویکتور بونداروف فرمانده نیروی هوا فضای روس ، تولید بمب افکن های حامل موشک در گام نخست مورد بررسی است ، آنها به دنبال رادار گریز کردن این بمب افکن ها هستند ، با توجه به این که رادار گریز کردن این موشک ها کاری بسیار سخت و تا جایی غیر ممکن است. بخش اعظم پروژه در این حوزه انجام می پذیرد. در گام نخست بمب افکن پک دا را می توان نام برد که قابلیت حمل موشک را دارد آنالیز های انجام شده بر روی قابلیت خودمختاری سرعت و ارتفاع و جهت این موشک ها انجام پذیرفته، که به نوعی بیشتر برای تنظیم جهت انجام میپذیرد.

براساس گزارش های منتشر شده توسط واشنگتن پست ایالات متحده امریکا در صدد است اولین پهباد های خودمختار خود را آزمایش نماید از این رو  روس ها هم برای مقابله با این اقدام امریکایی ها به دنبال ارائه یک ابزار متفاوت برای قدرت نمایی در مقابل این اقدام امریکایی ها هستند.

 

 

شاتل با فیبرنوری، اینترنت ۸۰ مگابیت برثانیه ای تست گرفت

صبح روز سه شنبه، بیست و هفتم تیر در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پروژه های ملی شرکت شاتل در فاز سوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح شد.

به گزارش گجتنیوز، در این مراسم وزیر ارتباطات سه پروژه این شرکت یعنی  فیبرنوری (FTTC)، دیتاسنتر پشتیبان (DRP) و راه اندازی شبکه تلفن ثابت شاتل در مسکن مهر ۵ استان فارس، قم، گیلان، تهران و خراسان رضوی را افتتاح کرد.

حسن شانه ساززاده، رئیس هیات مدیره گروه شرکت های شاتل، در این مراسم ضمن ابراز خشنودی از همکاری ۴ ساله وزارت ارتباطات با شرکت های خصوصی فعال در صنعت ICT گفت: «در ۸ سال فعالیت ما در دولت نهم و دهم آن قدر با محدودیت و مشکل مواجه بودیم که در برهه ای از زمان به فکر خارج کردن سرمایه خود از بازار افتادیم. انتظار شرکت های PAP در صف دریافت پهنای باند، رسیدن میزان ضریب دسترسی اینترنت به ۸۶ درصد، افزایش انحصار، افزایش قیمت و کاهش کیفیت قابل توجه اینترنت و… همه دست به دست هم داده بودند تا ایران در بخش اینترنت در بدترین وضعیت ممکن خود قرار بگیرد. »

وی در ادامه تأکید کرد که خوشبختانه با تدابیر وزارت ارتباطات دولت یازدهم مسیر راه برای بسیاری از فعالان این صنعت مشخص شد تا جایی که حالا میزان دسترسی به شبکه با ۹۹ درصد رسیده است و در بخش ترافیک داخلی و بین المللی ایران در جایگاه قابل قبولی قرار داریم.

احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل گروه شرکت های شاتل، هم به ارائه توضیحاتی در خصوص پروژه های ملی شاتل بر بستر شبکه ملی اطلاعات پرداخت. نخجوانی با اشاره به پروژه FTTC شاتل گفت: «در حال حاضر یک سوم از خطوط تلفن کاربران کشور، کشش ارائه اینترنت با سرعت بیش از دو مگابیت بر ثانیه را ندارند به همین دلیل تنها راه خروج از این شرایط ایجاد زیرساخت ارتباطی بر بستر فیبرنوری و کابل مسی و به عبارتی FTTC است. شاتل در همین راستا فاز اول پروژه FTTC خود را در ۸ شهر اصلی در نظر گرفته است و در تلاشیم در فاز نخست این راه اندازی یک میلیون پورت با سرعت حداقل ۵۰ مگابیت بر ثانیه را به مشترکان خود واگذار کند.»

در این جلسه تست سرعت FTTC شاتل برای یکی از کاربران، ۸۰ مگابیت بر ثانیه اندازه گیری شد.

براساس اظهارات مدیرعامل شاتل در یک سال آینده شاتل ۲۰ هزار کابینت براساس تکنولوژی فیبر نوری را نصب خواهد کرد. احمدرضا نخجوانی همچنین با اشاره به  پروژه دیتاسنتر پشتیبان شاتل افزود: «با افزایش میزان استفاده کاربران از اینترنت باید برنامه هایی هم برای حفظ امنیت اطلاعات آن ها در نظر گرفته می شد. در نهایت شاتل دیتاسنتر پشتیبان خود را با حضور مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی کرد.» به گفته وی برای توجه به تولیدات داخلی هم تجهیزات این دیتاسنتر توسط تولیدکنندگان داخلی تهیه شده است.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات در این مراسم گفت: «از ابتدا شروع به کار در وزارت ارتباطات دولت یازدهم هدف من و همکارانم شکستن انحصار در حوزه ICT کشور بود. اولین قدم برای این هدف هم با تغییر پروانه شرکت های PAP و تبدیل آن به FCP اتفاق افتاد . حالا این شرکت ها می توانند سرویس هایی را در اختیار کاربران بگذارند که تا پیش از این تنها مخابرات امکان ارائه آن را داشت از جمله تلفن ثابت.»

واعظی در ادامه فعالیت ۱۷ دارنده پروانه FCP را عاملی برای شکست انحصار و ایجاد رقابت برای ارائه سرویس باکیفیت و ارزان دانست  و تأکید کرد پروژه هایی که تا کنون توسط فعالان بخش خصوصی ICT افتتاح شد پازل هایی از شبکه ملی اطلاعات بودند که در نهایت می توانند به ارائه سرویس با کیفیت و محتوای مفید بر بستر این شبکه کمک کنند.

همایش گنو/لینوکس، نرم افزارهای آزاد و جشن انتشار اوبونتو در دانشگاه اصفهان برگزار شد

هفته ی گذشته، همایش گنو/لینوکس، نرم افزارهای آزاد و جشن انتشار اوبونتو ۱۷.۰۴ در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

به گزارش زومیت، همایش گنو/لینوکس و نرم افزارهای آزاد در کنار جشن انتشار اوبونتو ۱۷.۰۴، در تاریخ ۲۲ تیر توسط انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه اصفهان در این دانشگاه برگزار شد. هدف از این همایش، گردهمایی کاربران و طرفداران لینوکس به منظور آشنایی هرچه بیشتر جامعه ی لینوکس ایران و نیز آشنایی علاقه مندان با گنو/لینوکس و یکی از توزیع های پرطرفدار آن بود.

انتشار نسخه ی ۱۷.۰۴ از توزیع اوبونتو بهانه ای بود برای اینکه کاربران و علاقه مندان حوزه ی نرم افزار/سخت افزار آزاد در کنار یکدیگر جمع شوند و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک گذارند.

همایش یادشده شامل دو بخش کارگاه های عملی و ارائه های عمومی بود و برنامه از ساعت ۹:۳۰ صبح با کارگاه های عملی به صورت موازی آغاز شد. در کارگاه ها ی مورد بحث، سعی شده بود همه ی سلایق مورد توجه قرار بگیرند و موضوعات مختلفی پوشش داده شود. همچنین مدرسان کارگاه ها از افراد با تجربه  در حوزه ی خود بودند. مدت زمان کارگاه ها ۲ ساعت بود.

کارگاه های برگزارشده در همایش «گنو/لینوکس و نرم افزارهای آزاد» عبارت بودند از:

 • دنیای Frontend با Reactjs
 • پایگاه داده مبتنی بر رم Redis
 • داکر
 • معماری کرنل لینوکس
 • تولید وب اپلیکیشن SPA با جاوا اسکریپت
 • مزیت های زبان Kotlin نسبت به جاوا در توسعه ی اندروید
 • آموزش داده کاوی و شبکه های عصبی عمیق با پایتون و Tensorflow

پس از برگزاری کارگاه های تخصصی و استراحت و پذیرایی، نوبت به بخش اول ارائه های عمومی رسید و هر ارائه دهنده در مدت ۳۰ دقیقه، موضوع خود را برای تمام شرکت  کنندگان ارائه می داد. سپس شرکت کنندگان مجددا مدتی را برای استراحت و پذیرایی صرف کردند و پس از آن بخش دوم ارائه ها برگزار شد.

ارائه ها ی انجام شده در همایش «گنو/لینوکس و نرم افزارهای آزاد» عبارت بودند از:

 • تحولات اوبونتو و بررسی تغییرات ساختاری اخیر آن
 • Snappy؛ راهکاری مناسب برای توزیع و مدیریت بسته ها در سیستم های گنو/لینوکس
 • فدورا؛ گذشته، حال، آینده
 • آشنایی با ویکی پدیای فارسی و مشارکت و استفاده ی بهینه از آن
 • استگانوگرافی و مخفی نگاری در لینوکس
 • سخت افزار آزاد؛ طراحی و چالش ها
 • عبارات باقاعده در لینوکس
 • بررسی روش های جلوگيری از حملات عدم پذيرش سرويس (DOS&DDOS) در سرورهای لينوكس
 • معرفی کتابخانه های متن باز داده کاوی و یادگیری ماشین و کاربرد هر یک از آن ها

در این بین، دو مسابقه نیز در جریان همایش «گنو/لینوکس و نرم افزارهای آزاد» برگزار شد که مسابقه ی اول شامل یک سری سؤالات مرتبط لینوکس بود و مسابقه ی دوم به بازگو کردن خاطرات لینوکسی شرکت کنندگان مربوط می شد.

پس از برگزاری مسابقات یادشده، نوبت به تقدیر از ارائه دهندگان و اختتامیه ی همایش رسید. نکته ی جالب این همایش، حضور کاربران از شهرهای مختلف ایران بود که نشان دهنده ی علاقه ی جامعه ی نرم افزارهای آزاد به حفظ ارتباطات با یکدیگر و گسترش اعضای این جامعه است.

فاز سوم شبکه  ملی اطلاعات در همراه اول افتتاح شد

فاز سوم شبکه ی ملی اطلاعات، صبح روز یکشنبه، بیست و پنجم تیر با حضور وزیر ارتباطات در همراه اول افتتاح شد.

به گزارش زومیت، فاز سوم شبكه ى ملى اطلاعات روز یکشنبه، بیست و پنج تیر با حضور محمود واعظی، وزير ارتباطات و فناورى اطلاعات، با هدف ارتقاء خدمات و بهبود كيفيت زندگى به بهره برداری رسيد. طبق اعلام وحید صدوقی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار، در فاز سوم شبکه ی ملی اطلاعات، همراه اول از یازده پروژه در مجموع به ارزش ۱۴٬۷۵۰ میلیارد ریال رونمایی کرد.

واعظى اعلام كرد كه مردم می توانند با استفاده از شبكه ی ملی اطلاعات، از خدمات سرويس اينترنت داخلى استفاده كنند و محدوديتى براى استفاده از سرويس هاى بین المللی ندارند. به گفته ى وى، استفاده از سرويس هاى خارجى با هزينه ى بيشتر و سرعتی كمتر از سرويس هاى داخلى خواهد بود.

همچنين واعظی اشاره كرد كه کسب وکارهای داخلى براى حضور در شبكه ى اينترنت محدوديتى نخواهند داشت و اجراى اين طرح به کسب وکارهایی كه در اين حوزه فعال هستند، آسيبى وارد نخواهد كرد.

اپلیکیشن لوکز معرفی شد

لوکز یک اپلیکیشن موقعیت یابی است که نیازهای شما برای یافتن مکان های مورد نظرتان را برآورده می کند.

به گزارش زومیت، تعداد اپلیکیشن های موقعیت محور یا همان مکان یاب در دنیا کم نیست. این روزها بسیاری از ما برای یافتن مکان های خاص کمتر به پرس و جو از اطرافیان می پردازیم و از یکی از اپلیکیشن ها یا سرویس های موقعیت یاب استفاده می کنیم. اپلیکیشن موقعیت یاب ایرانی لوکز یکی از این سرویس ها است که می تواند تمام نیازهای لحظه ای شما از پیدا کردن رستوران و کافه و جایگاه سوخت، مکان های تفریحی و … تا یافتن نزدیک ترین سرویس بهداشتی را پاسخ گو باشد. لوکز مدعی است که ۷۰ درصد از موقعیت های این اپلیکیشن روی گوگل مپس یافت نمی شود؛ زیرا اکثر موقعیت های مکانی گوگل مربوط به کسب و کار هستند.

لوکز مخفف کلمه ی انگلیسی «Locations» به معنی موقعیت است که شاید در این زمینه اولین نباشد؛ ولی تمام سعی خود را برای بهبود بستر داده های خود می کند. البته جالب است بدانید حجم زیادی از اطلاعات این اپلیکیشن توسط مشارکت کاربران تکمیل می شود. به گفته ی بنیان گذار لوکز، تا کنون صد هزار موقعیت مکانی در این اپلیکیشن ثبت شده است.

هم افزایی کسب وکارهای مختلف با لوکز

در نشست خبری لوکز به معرفی همکاری ها و هم افزایی ها با دیگر اپلیکیشن ها پرداخته شد. اولین کسب و کاری که با لوکز همکاری کرده، سرویس رزرو آنلاین  هتل های ایرانی پین تاپین است. مدیر کمپین شرکت پین تاپین، علت این همکاری را درخواست مشتریان برای دریافت اطلاعات اطراف هتل ها اعلام کرد و گفت: «برای مشتریان ما مهم است که بدانند در شهر زیارتی مثل مشهد، فاصله ی هتل تا حرم چقدر است یا مراکز خرید کجا هستند.»

در این مسیر، مهربانه (پلتفرم تأمین مالی جمعی) دومین کسب و کاری است که با لوکز همکاری کرد و هدف از این همکاری، شناسایی و تأمین مالی بر محور موقعیت مکانی بود. برای مثال شما می توانید از روی نقشه، یک مدرسه ی دور افتاده را پیدا کنید و در پروژه های خیریه ی کمک به آن شریک شوید.

این موقعیت ها چطور اعتبار سنجی خواهند شد ؟

هر زمانی که در کنار یک موقعیت مکانی تیک سبزرنگی وجود داشته باشد، به این معنا است که اطلاعات واردشده مورد تأیید است، تیک طوسی نشان دهنده ی این است که اطلاعات توسط اپراتورهای لوکز وارد شده اند و اگر کاربران اطلاعات را وارد کنند آن موقعیت تیک نخواهد داشت.

همچنین در نسخه ی جدید از کاربران فعالی که اطلاعات درست وارد می کنند، راجع به درستی اطلاعات واردشده توسط دیگران سؤال می شود و بابت پاسخ به این پرسش ها به کاربر امتیازاتی داده  می شود. کاربر با افزایش امتیاز خود می تواند کارهای خیریه انجام دهد یا از خدمات پیشنهادی این اپلیکیشن استفاده کند.

لوکز در تمام ایران

یکی از ۱۰ کاربر نخست لوکز، معلم یک روستا در هرمزگان است که در نشست خبری لوکز شرکت کرد. یعقوب ذاکری در اولین برخورد با لوکز مجذوب امکانات کاربردی این اپلیکیشن شد و تصاویری از مدرسه و دانش آموزانش را در این اپلیکیشن بارگذاری کرد و موقعیت دبستان را در نقشه مشخص کرد.

امسال در نمایشگاه الکامپ موقعیت تمامی غرفه ها در لوکز قابل دسترسی خواهد بود و اخبار نمایشگاه نیز در این اپلیکیشن به نمایش درخواهد آمد. نسخه ی جدید لوکز به زودی منتشر می شود و نسخه ی iOS آن نیز تقریبا آماده است.

اینموشن؛ خودروی مفهومی NEVS با فناوری خودران سطح ۵

بدون شک خودروهای آینده تفاوت هایی جدی با مدل های کنونی خواهند داشت. NEVS از خودروسازانی است که روی محصولات آینده نگر، سرمایه گذاری زیادی می کنند و به تازگی از مدل اینموشن رونمائی کرده است.

به گزارش زومیت، NEVS خودروی مفهومی جدید خود یعنی اینموشن (InMotion) را معرفی کرد. این شرکت برای نشان دادن طراحی خودروهای مفهومی آینده، اینموشن را که یک خودروی الکتریکی مربوط به آینده است، با درهای شیشه ای بزرگ و چرخ های محفوظ در بدنه در CES Asia رونمایی کرده است.

نمای بیرونی این خودروی برقی بسیار زیبا و چشم نواز است. NEVS عمدتا روی قطعات داخلی این خودرو متمرکز شده است؛ زیرا خودروهای کاملا خودکار می توانند از داشتن کنترلرهای معمول مانند فرمان و مونتاژ پدال جلوگیری کنند. در نتیجه یک کابین باز، بزرگ و بسیار انعطاف پذیر ساخته شده است. خودروی اینموشن از سطح ۵ فناوری خودران، بهره می برد.

خودروی مفهومی صرفا برای نمایش توانایی ها و خط   مشی خودروسازان در آینده تولید می شود.

به عنوان بخشی از این انعطاف پذیری، اینموشن دارای سه پیکربندی مختلف صندلی از جمله خصوصی، اجتماعی و جلسه است. این مفهوم نیز در نظر گرفته شده که امکانات خودرو توسط یک برنامه کاربردی یا اپلیکیشن کنترل شود و این قابلیت به کاربران امکان می دهد صندلی ها، نور محیط و سیستم کنترل هوای خودرو را تنظیم کنند.

به گفته یوناس هرنکویست، معاون فروش و بازاریابی NEVS: این طرح با یک چشم انداز داخلی شروع می شود؛ با این هدف که نشان بدهد چگونه مردم می توانند با پر کردن زمان ارزشمند خود در سفر، بر کیفیت زندگی خود بیفزایند و از ساعت ها گیر کردن در ترافیک مناطق مرکزی شهر، ترسی نداشته باشند.

منتظر پخش مستقیم ویدئوهای یوتوب در واتس آپ باشید

آنگونه که از اسکرین شات های آخرین نسخه بتای واتس اپ منتشر شده ،  به نظر می رسد واتس اپ قصد دارد تا قابلیتی را فراهم کند که در پنجره های چت بتوان به صورت مستقیم ویدئوهای یوتوب را مشاهده کرد و دیگر نیازی نباشد تا برای دیدن این ویدئوها به اپلیکیشن یوتوب مراجعه کرد.

به گزارش زومتک، اگر این ویژگی در واتس اپ فعال گردد کاربران به صورت مستقیم می توانند ویدئوهای یوتوب را مشاهده نمایند . البته این ویژگی می تواند قابلیت های دیگری مانند نمایش ویدئو به صورت فول اسکرین و زوم کردن دو انگشتی ، مخفی کردن ویدئو و … را به دنبال داشته باشد . در صورتی که شما از چت خارج شوید یا یک پنجره دیگر باز کنید نمایش ویدئو نیز متوقف خواهد شد.

هم اکنون  این ویژگی تنها برای گوشی های اپل ( آیفون ۶ و مدل های جدیدتر) فعال می باشد و فعلا خبری از این ویژگی به صورت آزمایشی برای آندروید و ویندوزفون وجود ندارد . در نتیجه اگر این تست برای نسخه آزمایشی پاسخ مثبت بدهد به احتمال زیاد به زودی شاهد پخش مستقیم ویدئوهای یوتوب در واتس اپ در نسخه IOS  می باشیم.

سامسونگ Galaxy J7 2017 به بازار آمد

یکی از جدیدترین گوشی های سامسونگ Samsung Galaxy J7 2017 می باشد که به تازگی به صورت رسمی وارد بازار ایران شده است . عده ی زیادی منتظر ورود این گوشی بودند.

به گزارش زومتک، در خرداد ماه شاهد رونمایی سامسونگ از گوشی های خانواده گلکسی J بودیم اما امروز مدل دیگری از این خانواده نیز به بازار وارد شده است که با نام گلکسی J7 مدل ۲۰۱۷ یا گلکسی J7 Pro می باشد . این گوشی از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بهبود زیادی نسبت به مدل های گذشته داشته است برخی از مشخصات آن شامل : پردازنده هشت هسته ای اگزینوس ۷۸۷۰ با فرکانس ۱.۶ گیگاهرتز، سه گیگابایت حافظه رم ، صفحه نمایش ۵.۵ اینچی ، ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی ، دوربین ۱۳ مگاپیکسلی ، دوربین سلفی ۱۳ مگاپیکسلی ، باتری ۳۶۰۰ میلی آمپر ساعتی ، حسگر اثر انگشت ، سیستم عامل اندروید ۷.۱ نوقا می باشد .

گوشی Samsung Galaxy J7 2017 به صورت رسمی با گارانتی ۱۸ ماهه  با قیمت ۱.۱۱۵.۰۰۰ هزار تومان در رنگ های مشکی و طلایی به بازار ایران آمده است . در بازارهای بین المللی این گوشی ۳۴۰یورو قیمت دارد.

سامسونگ ۱۵۷ تن فلزات کمیاب و طلا از گلکسی نوت 7 بازیافت می کند

بر اساس بیانیه ی منتشر شده، سامسونگ الکترونیکس سازوکاری فراهم کرده است که می تواند قطعات داخلی گوشی گلکسی نوت ۷ را به طور کامل بازیافت کند.

به گزارش زومیت، سامسونگ الکترونیکس در وب سایت کره ای این شرکت اعلام کرد که قصد دارد گوشی های گلکسی نوت ۷ تحویل گرفته شده را به طور کامل بازیافت کند. سال گذشته، تولید و فروش گلکسی نوت ۷ به دلیل مشکلات مربوط به انفجار باتری این گوشی، متوقف شد. طبق اعلامیه ی سامسونگ، انتظار می رود که ۱۵۷ تن فلزات کمیاب و طلا از گوشی های مرجوع شده، بازیافت شود. به جز گوشی های بازیافت شده، گوشی هایی که مجددا قابل استفاده باشد، با تعویض باتری مجددا وارد بازار خواهد شد.

سامسونگ اعلام کرده است که قطعاتی مثل ماژول های نمایشگر OLED، حافظه و دوربین برای تعمیر گوشی های دیگر استفاده یا به طور کامل بازیافت خواهد شد. در روند بازیافت این قطعات، فلزات خام نظیر کبالت، مس و طلا، استخراج می شود.

به دلیل موضوع انفجار گلکسی نوت ۷، سامسونگ با مشکلات زیادی از طرف سازمان های حفاظت از محیط زیست مواجه شد؛ این موضوع، شرکت های دیگر را مجبور کرد که تاثیر منفی دستگاه های خود را بر محیط زیست کاهش دهند. برای مثال، شرکت اپل در فروردین ماه اعلام کرد که تنها از مواد قابل بازیافت در دستگاه هایش استفاده خواهد کرد. سامسونگ هم در بیانیه ی خود اعلام کرده است که سازوکار جدیدی را برای بازیافت دستگاه های خود ایجاد می کند و همواره پرچم دار حفاظت از محیط زیست خواهد بود.

با وب بلوتوث و کاربردهای آن آشنا شوید

در حالی  که رفته رفته از محبوبیت و کاربرد بلوتوث کاسته می شود، اما بار دیگر با استاندارد جدید «وب بلوتوث» از آن یاد می شود؛ این استاندارد برای اتصال دستگاه های دارای بلوتوث به وب از طریق مرورگر به کار می رود.

به گزارش زومیت، امروزه دیگر بلوتوث مانند چند سال گذشته برای انتقال و اشتراک گذاری اطلاعات استفاده نمی شود و بیشتر برای اجرای موسیقی یا اتصال ابزارهای صوتی (اسپیکرها و هدست ها) به گوشی یا برای نمایش اعلان سریع وضعیت (در مورد ساعت های هوشمند) به کار می رود. در حال حاضر نسخه ی جدیدتر و به روز شده ی دیگری از آن در حال رشد است که به شما اجازه می دهد از طریق مرورگر دستگاه خود به کنترل دستگاههای بلوتوثی مجاور بپردازید؛ این یکی از جالب ترین کاربردهای بلوتوث و به طور کلی هر فناوری ارتباطی دیگر است.

استاندارد جدید بلوتوث با نام «وب بلوتوث» شناخته شده و بخشی از مرورگر کروم محسوب می شود؛ این استاندارد در اینترنت اشیاء به کار می رود و به طراحان وب اجازه می دهد تا به تعامل با محیط پیرامون کاربران در خانه یا محل کار آن ها بپردازند؛ البته برای این  کار نیاز به اجازه ی کاربر نیز دارند.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که یک وب سایت چه نیازی به اتصال به دستگاه های بلوتوثی پیرامون شما داشته و به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارد؛ حتی ممکن است از خود سوال کنید که حریم خصوصی و امنیت در این استاندارد چگونه خواهد بود. از آنجایی که ممکن است چنین سوالاتی برای بسیاری از کاربران پیش آید، از این رو بهتر است پیش از پرداختن به ویژگی های جذاب وب بلوتوث، این سوالات را پاسخ دهیم.

مانند هر API دیگری که در مرورگرهای مختلف از جمله کروم وجود دارند، هر وب سایتی که نیازمند دسترسی به اطلاعات خاصی از کاربر، مانند دسترسی به موقعیت جغرافیایی وی یا اعلان هشدار باشد، باید ابتدا اجازه ی این دسترسی را از کاربر کسب کند. این موضوع در مورد وب بلوتوث نیز صدق می کند و هر وب سایتی برای استفاده از آن باید برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز از کاربر کسب اجازه کند؛ اما چنانچه کاربر مایل نباشد، می تواند این درخواست را نادیده بگیرد یا به آن پاسخ منفی دهد. ضمن اینکه در هر زمان می توانید اجازه ی صادر شده خود را لغو کنید (با کلیک روی آیکون علامت تعجب در سمت چپ نوار آدرس). بنابراین به سادگی می توانید به کنترل و بررسی دسترسی های یک سایت و همچنین انتخاب نوع اطلاعات مد نظر برای اشتراک گذاری بپردازید.

ممکن است این سوال برای تان پیش آید که چرا باید به یک مرورگر اجازه ی اتصال به دستگاه های بلوتوث پیرامون مان دهیم. تصور کنید که رنگ لامپ های خانه ی شما که از طریق مرورگرتان به یک API تغییر آب و هوا متصل است، متناسب با تغییرات آب و هوا، تغییر کند یا وب سایت فیلمی جدید که با اتصال به دستگاه های مجهز به بلوتوث ، مانند اسپیکرها یا چراغ های منزل، تجربه ای فراگیر را فراهم می کند.

با وب بلوتوث، امکان معاینه بیماران از راه دور فراهم می شود

اما یک روش بسیار کاربردی دیگر نیز برای استفاده از وب بلوتوث وجود دارد که می تواند بسیار موثر باشد؛ در حال حاضر در بسیاری از ایالات آمریکا، پزشکان از طریق اینترنت و با استفاده از یک وب کم با بیماران خود ارتباط برقرار می کنند و به تشخیص بیماری و درمان آن ها می پردازند؛ اما تصور کنید که پزشک قادر به سنجش ضربان قلب و فشار خون بیمار به وسیله ی یک ابزار مانیتور ضربان قلب مجهز به بلوتوث (یا حتی یک ساعت هوشمند) باشد یا یک دماسنج بلوتوث به صورت آنی، اطلاعات مربوط به دمای بدن بیمار را به پزشک معالج  ارسال کند. البته عملی شدن ایده های یادشده، در گرو آن است که بیمار چنین ابزارهایی را در اختیار داشته باشد.

به طور حتم وجود ابزارهای یادشده می تواند کیفیت زندگی افراد بیمار را ارتقاء دهد. به موجب استاندارد جدید وب بلوتوث دسترسی به بهترین پزشکان کشور به سادگی امکان پذیر خواهد بود. محدود نبودن به محل زندگی، جهت بهره گرفتن از بهترین امکانات درمانی، به خودی خود، ایده ی جذابی به نظر می رسد.

در حال حاضر وب بلوتوث برای مرورگر کروم در اندروید (نسخه ۶ به بالا)، مک و سیستم عامل کروم در دسترس است و اعضای تیم توسعه دهنده نزدیک به یک سال است که در حال کار روی API- های آن هستند؛ از این رو در حال حاضر برای استفاده ی روزانه آماده نیست، اما به تدریج به این مرحله خواهد رسید.

چنانچه توجه کرده باشید، دو غایب بزرگ لیست یادشده، سیستم های عامل ویندوز و iOS بودند. در حال حاضر یک نسخه از API وب بلوتوث برای ویندوز در دست توسعه است؛ اما هنوز به اندازه ی نسخه های دیگر آماده نیست.

اما در مورد iOS از آنجایی که مرورگر کروم در این سیستم عامل از وب کیت (WebKit) اپل استفاده می کند، بنابراین ابتدا باید کوپرتونشین ها استاندارد وب بلوتوث را به وب کیت اضافه کنند. ممکن است اپل در نسخه های بعدی وب کیت، امکان استفاده از این استاندارد را فراهم کند، اما در حال حاضر اطلاعاتی در این رابطه در دست نیست.

به هرحال وب بلوتوث در راه است و قابلیت فوق العاده ای خواهد بود. این استاندارد پتانسیل  بسیار زیادی دارد و باید منتظر ماند و دید که توسعه دهندگان چه استفاده هایی از آن خواهند برد.

چراغ شب هوشمند شیائومی مجهز به حسگر حرکتی روانه ی بازار می شود

شیائومی از جمله شرکت هایی است که بر تولید محصولات کاربردی با قیمت مناسب تمرکز دارد. چراغ شب هوشمند شیائومی (Mi Night Lamp) جدیدترین محصول این شرکت است که به زودی راهی بازار خواهد شد.

به گزارش گجتنیوز، چراغ  شب هوشمند شیائومی از سنسوری به منظور تشخیص حرکات محیط سود می برد که آن را به گزینه ی مطلوبی برای استفاده سالمندان بدل می کند. این چراغ با استفاده از تکنولوژی مادون قرمز، هنگامی که حرکتی را تشخیص دهد، شروع به کار کرده و نور سفید آن فضا را روشن نگه می دارد.

زاویه ی تشخیص سنسور آن 120 درجه بوده و حداکثر فاصله سنجش، 7 متر است. میزان نور قابل تنظیم است و در صورتی که پس از روشن شدن، حرکت دیگری تشخیص داده نشود، چراغ بعد از 15 ثانیه خاموش خواهد شد. این محصول قابلیت نصب روی سقف و دیوار را دارد و قیمت آن 7 دلار اعلام شده است.

گاز طبیعی و گیربکس الکترونیک؛ نقشه راه فولکس واگن برای آینده

حرکت به سمت فناوری های جدید و پیشرفته در کنار تولید خودروهای مفهومی مدتی است که مورد توجه خودروسازان قرار گرفته است. فولکس واگن هم با سرمایه گذاری روی سیستم DSG و سوخت CNG در این راستا موفقیت های زیادی داشته است.

به گزارش زومیت، در راستای قوانین و مقررات انتشار گازهای گلخانه ای، تولیدکنندگان خودرو به دنبال راه های جدیدی برای افزایش کارایی پیشرانه های خود هستند. فولکس واگن امسال در نمایشگاه موتور وین طیف وسیعی از فن آوری های جدید خودروهای بنزینی، هیبریدی و برقی را به نمایش گذاشته است. هدف این فناوری ها افزایش مسافت پیموده شده خودروها با مصرف سوخت کمتر است.

DSG، یک جعبه دنده الکترونیکی بدون پدال کلاچ معمولی است که به صورت کاملا اتوماتیک یا نیمه دستی کنترل می شود.

فولکس واگن برای کارایی بهتر خودروهای بنزینی، از طریق قابلیت های هوشمند ساخته شده در جعبه دنده DSG تلاش می کند. جعبه دنده مستقیم یا DSG، یک جعبه دنده چند شافتی و چند کلاچه الکترونیکی است که در سیستم تعلیق جلو و بدون پدال کلاچ متداول بکار می رود و به صورت کاملا اتوماتیک یا نیمه دستی کنترل می شود. در هر سرعتی تا ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت، سیستم به طور کامل موتور را خاموش می کند و پس از برداشتن پا از روی پدال گاز در حالی که خودرو با اینرسی خود حرکت می کند، ارتباط جعبه دنده را با چرخ های خودرو جدا می کند.

فولکس واگن می گوید، این سیستم می تواند مصرف سوخت خودرو را ۰.۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر در مقایسه با ۰.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سیستم های فعلی کاهش دهد. فولکس واگن با پشتیبانی از عملکرد جدید و بهبود یافته خود، یک باتری کوچک لیتیوم- یون را به سیستم الکترونیکی ۱۲ ولت خودرو اضافه کرده است. واحد کوچک لیتیوم- یون هنگامی که موتور خاموش است، به جای استفاده از باتری قدیمی سربی-اسیدی، برق تمام سیستم های داخلی خودرو را تامین می کند. هنگامی که خودرو نیاز به قدرت داشته باشد، راننده می تواند با استفاده از کلاچ های موجود در جعبه دنده DSG، استارتر یا ترکیبی از هر دو، پیشرانه را دوباره راه اندازی کند.

فولکس واگن در حال پیشرفت است و توانایی تولید سوخت گاز فشرده (CNG) را برای نسل بعد سیستم مولد قدرت Polo دارد. فقط فولکس واگن در حال تلاش برای گسترش استفاده از CNG نیست. آئودی یکی از بزرگترین طرفداران این سوخت است و محبوبیت این سوخت در میان شرکت های حمل و نقل در حال افزایش است، اما هیچ خودروسازی قیمت متناسبی برای آن پیشنهاد نمی کند.

قدرت سیستم نیرو محرکه در  e-Golf فولکس واگن با قدرت و گستره وسیع تر افزایش یافته است.

فولکس واگن می گوید: CNG حتی با وجود فسیلی بودن، به عنوان یک سوخت پاک برای محیط زیست بهتر از بنزین یا دیزل است. اگر گاز حاصل از منابع تجدیدپذیر، مانند زباله های صنعتی، دفن زباله ها یا تاسیسات تصفیه  خانه فاضلاب باشد، این مزیت را می توان افزایش داد. فولکس واگن در حال حاضر در حال مذاکره با تامین کنندگان انرژی، شرکت های گاز و سازمان های دولتی است که CNG را به طور منظم در دستور کار  تولید قرار دهد. از آنجا که این سوخت شایع و گسترده نیست، پیشرانه TGI سه سیلندر در نمایشگاه وین بر روی هر دوی CNG و بنزین اجرایی شد.

صرف نظر از نوع سوخت و به لطف یک مبدل کاتالیستی هوشمند که به طور موثری از آلاینده های شرایط کارکرد سرد جلوگیری می کند، این موتور ۶۶ کیلووات (۸۹ اسب بخار) قدرت مفید تولید می کند.

استفاده از انرژی الکتریکی در صنعت خودرو اخیرا در کانون توجه قرار گرفته است. فولکس واگن به کمک باتری های مفهومی جدید نشان داده است که هدفش به طور قابل توجهی وسیع تر از گسترش خودروهای برقی خود است.

در حال حاضر، این طیف خودروهای الکتریکی به e-Golf محدود شده است، که باعث شده تا ۱۰۰ کیلو وات (۱۳۴ اسب بخار) قدرت و ۲۹۰ نیوتن متر گشتاور تولید شود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی باتری های سلول سوختی، قدرت این خودروی الکتریکی از ۲۴.۲ کیلووات ساعت به ۳۵.۸ کیلووات ساعت در محدوده ۳۰۰ کیلومتر افزایش یافته است.

فناوری جدید سیستم نیرو محرکه فولکس واگن در نمایشگاه موتور وین که هفته گذشته به پایان رسید، نمایش داده شده است.

هیوندای در حال کار روی فناوری اتصال خودرو-به-خانه

هیوندای از جمله ی خودروسازانی است که سعی دارد تا خود را در میان خودروسازان سطح اول جهان مطرح کند. هیوندای می خواهد با عملی کردن طرح  مفهومی اتصال خودرو به خانه، فناوری مدرن را به محصولاتش اضافه کند.

به گزارش زومیت، شرکت هیوندای موتور در دو سال آینده سیستم های متصل به خودرو را معرفی می کند و اجازه می دهد تا رانندگان وسایل خانگی را از خودروی خود و از طریق دستورات صوتی به کار گیرند. این برنامه ریزی برای اولین بار در بازار داخلی کره جنوبی، به عنوان بخشی از یک استراتژی جدید با استفاده از سیستم عامل داخلی متصل به خودروی هیوندای در حال انجام است. این فناوری ها در نمایشگاه موتور سئول توسط هوانگ سونگ هو، معاون اجرایی بخش خودروی هوشمند گروه هیوندای موتور معرفی شده است. هوانگ نظارت بر توسعه خودروهای متصل هیوندای، کیا و جنسیس را بر عهده دارد.

هوانگ گفت، اتصال خانه به ماشین در سال ۲۰۱۸ معرفی خواهد شد و اتصال ماشین به خانه در سال بعد به پایان خواهد رسید. این سیستم ها در ابتدا به نام تجاری Hyundai در کره جنوبی محدود می شود. اما این فناوری ها به تدریج به بازارهای دیگر کشورها گسترش پیدا می کنند.

این سیستم ها در سراسر جهان، با پلتفرم هایی نظیر آمازون اکو، هاب خانه ی هوشمند کنترل صوتی و Google Home، سخنگوی خانه ی هوشمند متعلق به شرکت گوگل، کار خواهند کرد. در این نمایشگاه خودرو، هیوندای تصویری از آنچه که این فناوری ها ممکن می سازند، نمایش داد.

سیستم خانه به ماشین اجازه می دهد تا رانندگان خودروهای خود را روشن کنند و درب های آن را از طریق دستورات گفتاری باز یا بسته کنند. سیستم اتومبیل به خانه اجازه می دهد تا رانندگان از نورپردازی خانه، کنترل هوا و سیستم های صوتی حتی قبل از تمام کردن مسیر رانندگی استفاده کنند.

هوانگ گفت که این فناوری ها بر پایه سیستم های مخابراتی بلولینک هیوندای که در ایالات متحده ارائه شده اند، ساخته می شوند. او با ارائه پیشنهادات هیوندای برای آینده گفت: “این فناوری بدون شک کامل تر از نسل های گذشته خواهد بود”. اما هیوندای به این که کدام گوشی هوشمند جدید، این سیستم ها را معرفی می کند، اشاره ای نکرد.

به طور جداگانه، هیوندای در حال توسعه شبکه ارتباطی پر سرعت خود در خودرو برای ساده سازی ارسال سیگنال برای همه چیز از جمله سوئیچ داشبورد و پدال های شتاب دهنده به دوربین های داخل خودرو است. هدف این طرح مدیریت بهتر ارتباطات خودرویی است که به طور سنتی در CAN، شبکه کنترل کننده منطقه ای یا سایر سیستم های وسایل نقلیه مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال، سنسورهای دوربین نیاز به سرعت بالا و مسیرهای بزرگ بارگذاری داده ها دارند، در حالی که موارد ساده تری مانند قفل درب ها می توانند از کانال های کم سرعت تری استفاده کنند.

هوانگ گفت: “سیگنال های زیادی در داخل خودرو وجود دارد.” “ما در حال بررسی معماری جدیدی برای شبکه درون خودرو هستیم که شامل تمام آن سیگنال ها می شود. او گفت: “برای خودرو کاملا متصل آینده، این پیچیدگی سیگنال باید از بین برود.” چنین سیستم یکپارچه ای در خودرو می تواند نتایج اولیه خود را طی چندین سال نشان دهد.

هیوندای به دنبال شرکایی برای سرعت بخشیدن به این روند است. سال گذشته، هیوندای و شرکت شبکه سازی “سیسکو سیستمز”، شروع همکاری خود برای کار پیشبرد این پلتفرم را اعلام کردند.

استفاده موفقیت آمیز از باکتری ها برای تأمین توان میکروموتورها

دانشمندان روشی کارآمد را برای به حرکت درآوردن میکروموتورها در یک جهت مشخص با استفاده از باکتری ها پیدا کرده اند.

به گزارش زومیت، شاید در نگاه نخست چنین فکر کنید که یک داستان تخیلی است؛ اما واقعیت این است که پژوهشگران به تازگی روشی برای تأمین توان ریزموتورها (میکروموتورها) با استفاده از باکتری های شناور پیدا کرده اند. تیم پژوهشی موفق شده  است که برای نخستین بار، زمینه ی چرخش سازه های ملخ مانند ریز ِمورد آزمایش را در یک جهت مشخص و با استفاده از اعمال تنظیمات روی موقعیت های نوری فراهم کند.

میکروموتورهای جدید امکان تولید شدن در تعداد بالا و با قیمت پایین دارند و می توانیم از آن ها برای رساندن ماده های دارویی مورد نظر در مراحل درمانی بیماری ها استفاده کنیم. روبرتو دی لناردو، از دانشگاه ساپینزای شهر رم که نویسنده ی اصلی مقاله ی مرتبط با این پژوهش است، می گوید: ما توان تولید آرایه ی بزرگی از موتورهای کنترل شونده به طور مستقل از هم داریم که از نور به عنوان منبع کامل انرژی خود استفاده می کنند.

طراحی ما در واقع ترکیبی از سرعت دورانی بالا و کاهش قابل توجهی در میزان نوسانات و تکان ها است و وقتی آن را با تلاش های قبلی انجام شده بر مبنای استفاده از باکتری ها و سازه های صاف قیاس می کنیم، دارای عملکرد بهتری است.

شاید اندازه ی این ابزارها کمتر از یک میلی متر باشد، ولی باید در نظر داشته باشیم که میکروبات ها یا ریزربات ها پتانسیل زیادی برای ایجاد تغییرات بزرگ در گستره ی وسیعی از کاربردهای مختلف دارند؛ کاربردهایی از تقویت روند رساندن ماده ی دارویی و تشخیص بیماری ها تا انتقال اشیاء بزرگی همچون خودروها در قالب یک کار تیمی (مانند همکاری مورچه ها با هم).

در طی دهه ی اخیر، پژوهشگران روی چگونگی امکان استفاده از باکتری ها برای تأمین توان این ماشین های بسیار کوچک تحقیق کرده اند. یکی از بررسی های انجام شده در این زمینه، تصریح کرده بود که سیگنال های نوری می توانند برای کنترل حرکت باکتری ها استفاده شوند که خود این باکتری ها نیز در ادامه دارای ظرفیت مناسب برای به  پیش راندن میکروبات ها و ایجاد حرکت های مورد نیاز هستند.

البته پژوهشگران پیش از این نیز توانسته بودند میکروبات ها را با این روش به حرکت در آورند؛ ولی به علت حرکت نامنظم و پراکنده ی باکتری ها، آن ها قادر نبودند به یک حرکت در جهت مشخص دست یابند. بخش جالب در روش فوق این است که مایع های سرشار از باکتری  تنها در صورتی می توانند به عنوان منبعی قابل اتکا برای میکروبات ها محسوب شوند که ما شاهد حرکت تمام باکتری ها در یک جهت مشخص باشیم.

دی لناردو و تیم پژوهشی وی برای فائق آمدن بر این مشکل، میکروموتوری ساختند که می توانست زنجیره ای شناور و روان و حساس به نور از باکتری ئی کولای را در خود جای دهد. در بخش بیرونی واحد گردنده موتور کوچک نیز ۱۵ محفظه ی با سطوح شیب دار و دارای زاویه ی مشخص تعبیه شده بود.

با شناور شدن باکتری به سوی میکروموتور، سطوح زاویه دار باعث رانده شدن آن ها به داخل محفظه ها می شوند. حرکت تاژک های باکتری ها باعث به گردش درآمدن میکروموتور می شود و دقیقا به همان شکلی که یک جریان آب باعث چرخیدن آسیاب آبی می شود، این باکتری ها نیز توان لازم برای حرکت میکروموتور را تأمین می کنند.

تیم پژوهشی در گام بعدی، آرایه های میکروموتوری و باکتری های شناور را در برابر یک منبع نوری قرار داد. آن ها می توانستند سطح تابش نور را با یک الگوریتم خاص و در بازه های ۱۰ ثانیه ای کنترل کنند. اعضای تیم با تنظیم میزان نور موفق شدند هرکدام از میکروموتورهای مورد آزمایش را تقریبا در یک سرعت واحد به حرکت درآورند. دی لناردو در این مورد می گوید: این دستگاه ها می توانند روزی در آینده به عنوان عملگرهایی ارزان و مقرون به صرفه در میکروبات ها برای جمع آوری و ذخیره ی سلول های منفرد در آزمایشگاه های زیست شناسی بسیار فشرده شده به کار روند.

گفتنی است که دستاوردهای این پژوهش در Nature Communications منتشر شده است.

دستگاهی که می تواند زندگی را در فضا بازسازی کند

یک دانشمند در حال ساخت دستگاهی است که می تواند کدهای دی ان ای را به شکل سلول های واقعی چاپ کند. آیا می توان از این طریق زندگی را در کره های دیگر بازسازی کرد؟

به گزارش زومیت، در شرایطی که نسل بشر آینده ی خود را در سکناگزینی در ماه و مریخ می بیند؛ دانشمندان به دنبال راه های جدید هستند که تئوریِ زندگی دایمی در سیاره های دیگر را به واقعیت بدل کنند. در حال حاضر چگونگی رشد جنین در شرایط بی وزنی همچنان برای ما ناشناخته است. هرچند ممکن است یک دستگاه جدید این شرایط را تغییر دهد.

کریگ وِنتر، یک بیوتکنولوژیست، درحال طراحی دستگاهی است که توسط آن می توان زندگی را به سادگیِ ارسال یک ایمیل در مکانی دیگر چاپ کرد. ونتر شرکتی به نام Synthetic Genomics را برای ساخت این دستگاه راه اندازی کرده است. این ماشین، مبدل دیجیتال به بیولوژی (DBC) نام دارد و می تواند نمایش دیجیتال دی ان ای را با استفاده از مواد شیمیایی سازنده ی آن (مانند آدنین، سیتوزین، گوانین و تیمین) به ژنوم واقعی تبدیل کند. در مصاحبه ای، ونتر گفته است: همانند یک چاپگر این دستگاه نیز به جوهر نیاز دارد. هرچند جوهر آن مواد شیمیایی خواهند بود. این دستگاه بیولوژی را بازتولید می کند. کاری که سلول های بدن انسان در ابعادی بسیار کوچک تر انجام می دهند.

کار ونتر ممکن است به انقلابی در پزشکی منجر شود. به عنوان مثال به جای تولید واکسن در مکان های خاص و ارسال آن به نقاط مختلف جهان، این دستگاه می تواند به بیمارستان ها اجازه دهد امکانات مورد نیاز خود را بسازند. همچنین درصورت شیوع بیماری این تکنولوژی می تواند با جلوگیری سریع از آن جلوی همه گیر شدن بیماری را بگیرد.

واکسن ها و ضدمیکروب ها در صورت وجود زندگی در فضا، در کره های دیگر نیز مورد نیاز خواهند بود. چگونگی ارسال دارو به مکان های مورد نیاز در زمین نیز به اندازه ی کافی مشکل است. حال تصور کنید نیاز باشد که مسافت های نجومی توسط فضاپیماها برای رساندن این داروها طی شود. ماشین ونتر برای هر تمدن نوپایی بسیار با ارزش خواهد بود.

فرآیند کار با این پرینتر تا اینجا چندان هم راحت نیست. زیرا در ساخت ارگان های پیچیده تر امکان جهش های ژنتیکی بسیار بیشتر می شود. دنیل گیبسون، یکی از دانشمندانِ سینتتیک ژنومز، در این باره می گوید: تنها کافیست که یک پایه ی دی ان ای اشتباه چاپ شود تا یک پروتئین، یک سلول یا یک ماده ی درمانی غیرقابل استفاده شود.

هزینه ی سفرهای فضایی باعث می شود که ما تا جای امکان در ارسال اشیای غیرضروری به فضا صرفه جویی کنیم. به همین دلیل نمی شود یک شهر کوچک را بسته بندی کرد، به یک راکت بست و برای استفاده های بعدی به فضا فرستاد. احتمالا بهترین راه این است که ابزاری مانند پرینتر سه بعدی را به فضا بفرستیم و با استفاده از امکاناتی که محیط جدید به ما ارائه می کند اشیا مورد نیاز خود را بازسازی کنیم.

مبارزه با بیماری‌ ها و پیشرفت علم پرورش اعضا مصنوعی با ساخت قلب مینیاتوری انسان از قلب موش

آزمایش داروهای جدید بر روی حیوانات یکی از مهم ترین روش ها برای تایید کارآمدی داروهاست؛ در همین رابطه محققان با

ساخت قلب مینیاتوری انسان از قلب موش، بازدهی این روش را به میزان زیادی افزایش داده اند.

به گزارش گجتنیوز، استفاده از مدل های مصنوعی اعضا یا آزمایش بر روی ارگان های حیوانات برای کسب اطمینان از صلاحیت داروهای جدید ساخته شده، همیشه ثمربخش نیست، چرا که با وجود شباهت های زیاد میان اعضای حیوانات و اندام انسان، همچنان تفاوت های عمده ای وجود دارند که از تعمیم نتایج آزمایش ها به صورت صد درصدی، به انسان ها جلوگیری می کنند. اما به تازگی، دانشمندان توانسته اند با دستیابی به تکنیکی خاص و تبدیل قلب موش  به نمونه ی کوچکی از قلب انسان، باعث پیشرفت فرآیند آزمایش بر روی اعضا مصنوعی و مدل های ساختگی شوند و نتایج قابل اعتمادتری را به دست آورند.

مبارزه با بیماری ها و پیشرفت علم پرورش اعضا مصنوعی با ساخت قلب مینیاتوری انسان از قلب موش

برای شبیه  سازی قلب مینیاتوری انسان با استفاده از قلب موش، پس از جداسازی این ارگان از بدن حیوان، فرآیندی به نام کانولاسیون ۴ جریانی (4Flow cannulation) آغاز می شود. از طریق این فرآیند می توان مایعات مخصوص را در آئورت، سرخرگ ها و سیاهرگ های قلب وارد کرد و در عین حال، جریان طبیعی و گردش کامل مایعات را حفظ نمود. مایعات مورد استفاده در فرآیند به  گونه ای هستند که سلول های موش را از قلب خارج کرده و با حفظ ماتریس پوششی قلب، ساختار این عضو را دست نخورده باقی می گذارند. سپس سلول های انسان افزوده می شوند؛ این سلول ها به ماتریس پوششی متصل شده و با جایگزینی سلول های موش، باعث شکل گیری قلب مینیاتوری انسان می شوند.

در طول سال های گذشته، اعضای مینیاتوری دیگری نیز با استفاده از سلول های بنیادی و به منظور آزمایش داروهای جدید و تحقیق بر روی بیماری های مختلف پرورش داده شده اند؛ اعضایی مانند کلیه، ریه و کبد که همانند قلب مینیاتوری، با هدف اصلی پرورش ارگان های مختلف در ابعاد واقعی برای پیوند اعضا ساخته شده اند. همچنین پرورش نمونه های کوچکی از مغز برای بررسی عملکرد سیستم عصبی انسان هم در گذشته موفقیت آمیز بوده است.

نتایج تحقیقات انجام شده به تازگی در کنفرانس BCVS 2017 انجمن قلب آمریکا (AHA)، به صورت رسمی بررسی شده اند.

 

 

تعرفه جدید اینترنت اعلام شد

اجرای این طرح،  در تاریخ 11 مرداد با دستور وزیر ارتباطات متوقف شد.

معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جزییات و قیمت تعرفه ی جدید اینترنت را اعلام کرد.

به گزارش زومیت، صادق عباسی شاهکوه با تاکید بر عرضه اینترنت با سیاست مصرف منصفانه و ارائه سرعت حداقل ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه گفت: اپراتورها بسته به شرایط و در حوزه رقابتی می توانند اینترنت داخلی را تا ۱۰ برابر حدود تعیین شده ارائه دهند.

شاهکوه با اشاره به ارائه اینترنت بر مبنای سرعت به جای حجم گفت: «تاکنون اینترنت در بخش ثابت و ADSL به این شکل بود که مردم حجم خریداری می کردند و برای هر گیگابایت ۳۰۰۰ تومان می دادند که البته با افزایش حجم این قیمت کاهش می یافت. این سیاست اکنون تغییر کرده و از این پس به جای اینکه افراد حجم خریداری کنند، سرعت را خریداری می کنند.»

به گفته ی وی، کاربران ماهانه ۱۰ گیگابایت اینترنت بین الملل و دو برابر آن اینترنت داخلی خواهند داشت. هزینه اینترنت تا دو مگابیت ۲۰ هزار تومان، از ۲ تا ۶ مگابیت ۳۵ هزار تومان، از شش تا حدود ۲۰ مگ ۵۰ هزار تومان است. برای کسانی که در حال حاضر مصرف پایین دارند، برای اینکه احساس گران شدن نکنند، نیز سطح ۱۰ هزار تومانی تعریف کرده که شامل ۳ گیگابایت اینترنت بین الملل و ۶ گیگابایت داخلی است.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره اینترنت ارائه شده توسط فیبر نوری و سرعت های بالای ۱۶ مگابیت بر ثانیه نیز گفت: «در جهت تقویت شبکه ملی اطلاعات، قیمت گذاری آن به نحوی است که برای اینترنت داخل نصف اینترنت بین الملل تمام می شود. در سرعت ۲۰ مگابیت در ثانیه حجم ۵۰ و ۱۰۰ گیگابایت برای اینترنت بین الملل و داخل است. سرعت ۵۰ مگابیت در ثانیه نیز دارای ۷۰ و ۱۴۰ گیگابایت برای اینترنت بین الملل و داخل است.»

طبق اظهارات عباسی شاهکوه، اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت می توانند برای رقابت، حجم مصرفی اینترنت داخلی را تا ۱۰ برابر و اینترنت بین الملل را تا دو برابر این حدود تعیین شده ارائه دهند.

سرعت اینترنت

سقف حجم مصرف اینترنت بین الملل

(گیگابایت)

سقف حجم مصرف اینترنت داخلی

(گیگابایت)

قیمت ماهانه

(تومان)

۵۱۲ کیلوبیت تا ۲ مگابیت بر ثانیه

(کم مصرف ها) ۳ گیگابایت ۶ گیگابایت ۱۰ هزار تومان

۵۱۲ کیلوبیت تا ۲ مگابیت بر ثانیه ۱۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۲۰ هزار تومان

۲ تا ۶ مگابیت بر ثانیه ۱۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۳۵ هزار تومان

۶ تا ۲۰ مگابیت بر ثانیه ۱۰ گیگابایت ۲۰ گیگابایت ۵۰ هزار تومان

بالای ۲۰ مگابیت  بر ثانیه ۵۰ گیگابایت ۱۰۰ گیگابایت ۲۵۰ هزار تومان

۵۰ مگابیت بر ثانیه (فیبر نوری) ۷۰ گیگابایت ۱۴۰ گیگابایت ۳۰۰ هزار تومان

مصرف منصفانه، نه اینترنت بی نهایت

عباسی شاهکوه درباره سیاست مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) گفت: «در دنیا متداول است وقتی در بخش ثابت سرعت را می فروشند، یک محدودیت هم قرار می دهند و اینترنت واقعا نامحدود نیست، زیرا ممکن است یک مشترک دائما دانلود و شبکه را اشغال کند. به همین دلیل یک حد را قرار داده که اصطلاحا به آن مصرف منصفانه می گویند. به این معنا که اگرچه سرعت را خریدید، اما تا یک حد می توانید با همان سرعت دانلود کنید. پس از آن یا سرعت را محدود یا هزینه حجم اضافه را دریافت می کنند.»

وی افزود: «ما از مدل دوم استفاده کردیم. بدین ترتیب که کاربران باید برای مصرف اضافه جداگانه حجم بخرند. البته مصرف متداول بیشتر از این نمی شود. قیمت حجم اضافه نیز تقریبا مانند گذشته و حدود ۳۰۰۰ تومان برای هر گیگابایت اضافه در اینترنت بین الملل و از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان برای اینترنت داخلی است. همچنین در حجم اضافه می تواند هر قیمتی که برای اینترنت داخل وجود دارد، یک دهم می شود و برای اینترنت بین الملل می تواند ۴۰ درصد پایین تر باشد.»

اپراتورها تا ۱۰ برابر حجم تعیین شده اجازه ارایه دارند

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه اپراتورها اجازه دارند که از ۲۰ گیگ تا ۲۰۰ گیگ هم بروند، گفت: «با ۲۰۰ گیگابایت اینترنت ماهانه برای سرعت ۲ مگابیت در ثانیه، می توان در روز یکسره تا ۸ ساعت فیلم دانلود کرد و حتی به تماشای تلویزیون آنلاین پرداخت بدون اینکه حجم تمام شود. البته در اینترنت داخلی زیرا مصرف حجم بالا معمولا برای اینترنت داخل است و طراحی شبکه ملی اطلاعات هم برای اینترنت داخل است.»

عباسی شاهکوه با تاکید بر شرایط رقابتی بین اپراتورها برای ارائه حجم اینترنت بیان کرد:«اپراتورها بسته به شرایط و در حوزه رقابتی می توانند اینترنت داخلی را تا ۱۰ برابر این حد تعیین شده ارائه دهند. اینترنت بین الملل نیز اجازه دارد تا دو برابر افزایش یابد. به مرور که انتقال افزایش پیدا می کند اطمینان داریم که اپراتورها حجم را بیشتر از این مقدار خواهند داد، کما اینکه در حال حاضر بعضی اپراتورها هستند که تا ۱۰۰ گیگابایت اینترنت می دهند.»

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در رابطه با تعرفه گذاری برای فناوری های مختلف، گفت: «تعرفه های قبلی همه بر اساس ADSL بود که معمولا تا ۱۶ مگابیت در ثانیه سرعت داشت. ما سرعت های بالاتر را نیز در این طرح خود تعریف کردیم. ممکن است در آینده بعد از ADSL، VDSL بیاید که اپراتورها اکنون روی آن کار می کنند یا ممکن است فیبر نوری واگذار شود که تا سرعت ۵۰ مگابیت در ثانیه را نیز پوشش می دهد.

سرعت کمتر از ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه ممنوع

عباسی شاهکوه درباره زمان اجرایی شدن این مصوبه از طرف اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت گفت: «این تعرفه ها نهایتا تا آخر هفته ابلاغ می شود. همچنین ظرف یک هفته پس از ابلاغ اپراتورها باید آن را اجرایی کنند. بنابراین این طرح نهایتا تا پایان مرداد اجرایی خواهد شد.»

به گفته ی وی، اکنون در چنین شرایطی که اینترنت داخلی ما بیشتر به مردم عرضه می شود، اپراتورها مجاز نیستند سرعت کمتر از ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه ارائه دهند. تاکید ما روی سرویس های داخلی است که امیدواریم با کیفیت و سرعت بیشتری به مردم ارائه شود و انگیزه ای برای اپراتورها باشد که سرویس های داخلی را افزایش دهند تا شبکه ملی اطلاعات به نحو مناسبی در اختیار مردم قرار گیرد.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در هر مدلی ممکن است تخلف یا خطا اتفاق بیفتد، گفت: «با وجود این، نظارت بر سرعت از نظارت بر حجم آسان تر و اجرایی تر است. البته بیشتر خود کاربران باید این نظارت را انجام دهند. بنابراین کاربران در صورت مشاهده تخلف می توانند ابتدا به اپراتور ارجاع داده و اگر نتیجه نداد به رگولاتوری شکایت کنند.»

تعرفه ی خدمات همراه اول و ایرانسل برای حجاج کاهش یافت

تعرفه ی تماس، پیامک و اینترنت همراه برای حجاجی که از اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در سفر حج استفاده می کنند، کاهش یافت.

به گزارش زومیت، طبق اعلام شرکت ارتباطات سیار، با آغاز حج تمتع برای ارائه خدمات به حجاجی که مشترک اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هستند تعرفه ی مکالمه، پیامک و اینترنت همراه کاهش یافت. در این طرح تمام مکالمات دریافتی، داخلی و با ایران و همچنین اینترنت همراه و پیامک شامل تخفیف هستند.

خدمات همراه اول برای حجاج

مشترکین همراه اول در حج امسال برای هر دقیقه تماس داخلی و تماس با ایران به جای ۲ هزار تومان، ۵۴۹ تومان و برای تماس دریافتی نیز به جای ۲ هزار تومان، ۶۴۹ تومان پرداخت می کنند. هزینه ی ارسال پیامک برای مشترکین همراه اول از ۲ هزار تومان به ۱۴۹ تومان رسیده و طبق روال گذشته، پیامک داخلی رایگان است.

تعرفه ی اینترنت این اپراتور برای هر مگابایت با ۹۲ درصد تخفیف از ۲ هزار تومان به ۱۴۹ تومان رسیده است. اپراتور اول تأکید کرده که بسته های اینترنتی در رومینگ بین المللی قابل استفاده نیستند و بهتر است کاربرانی که از اینترنت همراه استفاده نمی کنند، برای کنترل هزینه ها دیتا رومینگ گوشی خود را خاموش کنند.

خدمات ایرانسل برای حجاج

شرکت ایرانسل در طرحی که ارائه داده است علاوه بر کاهش تعرفه ها برای حجاج، روزانه ۱۰ مگابایت اینترنت هدیه نیز به زائران ارائه می دهد. اینترنت رایگان روزانه برای حجاج با شماره گیری #۸*۱۱۱* فعال خواهد شد.

تعرفه ی تماس برای مشترکین ایرانسل در حج برای تمام تماس ها ۵۹۹ تومان، برای ارسال پیامک ۲۹۹ تومان و برای دریافت پیامک رایگان است. تعرفه ی اینترنت همراه به ازای هر مگابیت در صورتی که از بسته و اینترنت هدیه استفاده نکنند، ۲۹۹ تومان است.

بسته های اینترنت ایرانسل در حجم های ۳۰۰ و ۶۰۰ مگابایت ارائه شده اند و قیمت آن ها به ترتیب ۳۰ و ۵۰ هزار تومان است. کد استفاده از این بسته ها، به ترتیب #۱*۲*۳*۱۱۱* و #۲*۲*۲*۱۱۱* است. سرویس رومینگ ایرانسل با شماره گیری #۱*۱۱۱* از طریق سیم کارت یا از طریق اپلیکیشن «ایرانسل من» فعال می شود.

اگر اعتبار مشترکین اعتباری ایرانسل در سفر حج تمام شود، می توانند با شماره گیری #۷* اقدام به دریافت شارژ کنند.

در ایام حج، روشن بودن رومینگ بین المللی برای کاربران ایرانسل هزینه ای ندارد.

اگر مشترکان ایرانسل در این سفر در استفاده از خدمات این شرکت به مشکلی برخوردند، شماره تلفن ۰۰۹۸۹۳۷۷۱۱۰۰۰۰ برای پاسخگویی به آن ها آماده است. همچنین حجاج می توانند با مراجعه به سایت irancell.ir با کارشناسان به صورت آنلاین چت کنند یا در تلگرام به t.me/irancellbot پیام بدهند. حجاج می توانند علاوه بر این روش ها، به نشانی اختصاصی haj@mtnirancell.ir ایمیل ارسال کنند و به صورت ۲۴ ساعت از خدمات پشتیبانی ایرانسل استفاده کنند.

با موافقت مشروط دادستانی، یوتیوب رفع فیلتر می شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرایط رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات در دانشگاه ها را با نظر دادستان کل کشور اعلام کرد.

به گزارش زومیت، محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود، با اشاره به پیگیری  برای رفع فیلتر دو سرویس اینترنتی برای کاربران دانشگاهی نوشت: پس از پیگیری های انجام شده در خصوص رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ اسپات در دانشگاه ها، با نظر مساعد دادستان محترم کل کشور، شرایط رفع فیلتر این سرویس ها در دانشگاه های کشور طی نامه ای به ما اعلام شد.

وی همچنین گفت: «تلاش می کنیم برای پیاده سازی شرایط اعلامی تسریع به عمل آید. جا دارد از حجت الاسلام منتظری بابت پاسخ مثبت به این درخواست تشکر کنم.»

آذری جهرمی از ماه گذشته رایزنی با دادستانی کل کشور برای رفع فیلتر دو سرویس بلاگ اسپات و یوتیوب در جهت درخواست های مجموعه دانشگاهی را شروع کرد و زمان آن به تصمیم کارگروه فیلترینگ موکول شد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین درباره شرایط رفع فیلتر این سرویس ها گفته بود: «موضع دادستانی این است که اگر ما به عنوان مجری بتوانیم نظام کنترل خطوط قرمز را پیاده سازی کرده و در کنار هم قرار دهیم، مخالفتی با این مساله نخواهند داشت. با توجه به این که برخی از این سایت ها به صورت رمزی هستند و قابلیت فیلترینگ هوشمند ندارند، این کار شاید در قالب مذاکره با سرویس دهنده یا استفاده از راهکارهای دیگری انجام شود.»

فاز نخست دولت الکترونیک و دولت همراه افتتاح شد

فاز نخست دولت الکترونیک و دولت همراه برای ارائه ی ۴۴۰ سرویس الکترونیکی توسط ۵۱ دستگاه رونمایی شد.

به گزارش زومیت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات فاز نخست دولت الکترونیک و دولت همراه را افتتاح کرد. در این فاز ۵۱ دستگاه دولتی برای ارائه  ی ۴۴۰ سرویس، الکترونیکی شدند.

از زمان ابلاغ اولیه ی نقشه ی راه این طرح به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ۳۵ ماه گذشته است. به گفته ی واعظی، ابلاغیه ی این طرح ۱۱ شهریور ۹۳ توسط رئيس جمهور به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است و دو نهاد رسمی شامل شورای عالی اداری و شورای اجرایی فناوری اطلاعات، فرآیند اجرای دولت الکترونیک را برای تسهیل خدمت دهی بر بستر شبکه ی ملی اطلاعات به مردم و همچنین تسهیل کسب وکارها فراهم کردند و علاوه بر این دو نهاد، تمام دستگاه های اجرایی نیز برای اجرای این پروژه فعالیت داشتند.

وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد که فاز دوم پروژه ی دولت الکترونیک در دهه ی فجر سال جاری به بهره برداری برسد و تعداد بیشتری از دستگاه های دولتی خدمات خود را الکترونیکی کنند.

مزایای اجرایی شدن این طرح افزایش سرعت ارائه ی خدمات به مردم، کاهش سرگردانی مردم در دستگاه های دولتی، حذف ارائه ی کپی کارت شناسایی، کاهش جعل و تبعیض و فساد، بالا بردن شفافیت و کوچک سازی دولت است.

بر اساس این طرح قرار است هر یک از وزارتخانه ها خدمات خود را به صورت الکترونیک ارائه کنند؛ برای مثال در حوزه ی سلامت دفترچه ی بیمه حذف می شود.

معاون وزیر ارتباطات درباره ی دولت همراه در این مراسم گفت: از نسخه ی موبایل دولت الکترونیک با عنوان دولت همراه رونمایی شد تا تمام شهروندان از فرآیند کاری خود در دولت مطلع شوند.

دیتا سنتر اول دولت به عنوان مرکز پایش وب سایت های دولتی در ساختمان سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز توسط واعظی رونمایی شد. این مرکز قرار است به صورت شبانه روزی، سایت ها و پورتال های دولتی را از نظر امنیتی و کیفیت ارتباطی رصد و ارزیابی کند.

به گفته ی معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات، در این مرکز سرویس های اصلی دولت الکترونیک نگهداری، میزبانی و ارائه می شود و این مرکز عضوی از مرکز تبادل اطلاعات است.

دومین دیتا سنتر دولت در مرکز لشکر سازمان فناوری اطلاعات و سومین دیتا سنتر در ساختمان آفاق این سازمان افتتاح شد.

واکنش تلگرام به خبر انتقال سرورهایش به ایران

صفحه ی تلگرام در توییتر، خبر انتقال سرورهای این پیام رسان به ایران را رد کرد.

به گزارش زومیت، انتقال سرورهای تلگرام به ایران، موضوعی است که این اواخر بارها اعلام و پس از چند ساعت، توسط مدیر تلگرام تکذیب شده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مجددا اعلام کرد که جلسات فشرده ای با این شرکت برگزار شده و سرورهای این سرویس پیام رسان به ایران منتقل شده است. واعظی در سخنانش اظهار داشت که این توافق یک طرفه نیست و مذاکرات نتیجه داده اند. به دنبال انتشار این خبر، پاول دورف امروز مجددا در صفحه ی توییتر رسمی خود، پاسخگوی کاربران بود و به آن ها اعلام کرد که سرورهای تلگرام هرگز به ایران منتقل نخواهند شد.

دورف در پاسخ به یکی از کاربران که لینک این خبر را از پاد (پایگاه اطلاعات رسانی دولت) در صفحه ی توییترش به اشتراک گذاشته بود، نوشت: سیاست مداران و روزنامه نگاران همیشه همه  چیز را با هم قاطی می کنند.

به نظر می رسد این موضوع کمی دورف را کلافه کرده است؛ زیرا تمام رسانه های ایرانی دقیقا موضوعی را که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده بود و در سایت رسمی پاد نیز مطرح شده بود، انعکاس دادند.

شرکت تلگرام نیز در حساب رسمی توییتر خود در واکنش به یکی از کاربران که لینک رسمی خبر را از یکی از خبرگزاری های ایرانی در توییتر منتشر کرده بود، نوشت: اطلاعات این خبر درست نیستند.

یادآور می شود تلگرام چند روز قبل نیز فقط خبر انتقال CDN-های خود به کشورهایی چون ایران، ترکیه، عربستان، هند، اندونزی و عراق را تأیید و بارها اعلام کرده است که قصد ندارد سرورهایش را به ایران منتقل کند.

CDN یا همان شبکه ی انتقال محتوا، مفهومی متفاوت از سرور دارد و وظیفه ی آن  ذخیره سازی اطلاعات در میانه ی راه است. با استقرار CDN-ها در ایران، در واقع اطلاعات از سرور اصلی تلگرام روی CDN-ها کپی می شوند و به دلیل کم شدن مسافت، سرعت دسترسی به محتوا افزایش می یابد، در نتیجه هزینه  نیز کاهش می یابد. اطلاعات CDN-ها رمزگذاری شده هستند.

با توجه به صحبت های واعظی و دورف، به نظر می رسد تاکنون هر دو طرف فقط راجع به انتقال CDN-ها به توافق رسیده اند که البته با توجه به اینکه دورف تأکید کرده است که آن ها حتی به کشورهایی که سانسور در آن ها وجود ندارد نیز اعتماد ندارند، این احتمال وجود دارد که CDN-ها نیز به ایران منتقل نشوند.

هیچ کس تصور نمی کرد که یک سرویس پیام رسان مجازی، روزی آن چنان در زندگی ما رخنه کند که بسیاری از مسائل را تحت تأثیر قرار دهد.

تیم ربات انسان‌ نمای دانشگاه امیرکبیر سوم جهان شد

تیم ربات انسان  نمای دانشگاه صنعتی امیر کبیر در روبوکاپ ۲۰۱۷ ژاپن، مقام سوم جهانی را کسب کرد.

به گزارش زومیت، تیم ربات  انسان نمای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بیست و یکمین مسابقات جهانی روبوکاپ ۲۰۱۷ ژاپن، با شکست دادن تیمی از کشور آلمان به مقام سوم لیگ ربات های انسان نما در رده ی نوجوانان دست یافت.

به گفته ی سرپرست تیم های روبوکاپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در این دوره از مسابقات تیم هایی از کشورهای آلمان، چین، هند، ژاپن و تایوان حضور داشتند.

علاوه بر دانشجویان، دانش آموزان نیز در این مسابقات شرکت کردند. این دوره از مسابقات جهانی روبوکاپ ۲۰۱۷ در شهر ناگویای ژاپن برگزار شد.

ایران در بخش دانشجویی با تیم هایی از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ایلخچی، یزد، اصفهان، واحد علوم و تحقیقات و سایر دانشگاه ها و در بخش دانش آموزی با تیم هایی از مدرسه های قلم و دانش با نام تیم کاوش، مدرسه حلی پنج، سلام، اسلام، فرزانگان، علامه طباطبایی و تیم صدرا ربات از اصفهان در مسابقات جهانی روبوکاپ ۲۰۱۷ شرکت کرد. در مجموع ۳۵ تیم از ایران به این مسابقات اعزام شدند.

این مسابقات که از ۵ مرداد ۱۳۹۶ با حضور بیش از ۲۰۰ تیم از دانشگاه ها، مدارس و آموزشگاه های مختلف از ۴۵ کشور دنیا آغاز شد هشت مرداد به کار خود پایان داد.

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ ‌‌‌(IOI) در تهران برگزار شد

افتتاحیه ی بیست  و نهمین المپیاد جهانی کامپیوتر ۷ مردادماه ۱۳۹۶ به میزبانی ایران و با حضور ۸۴ کشور برگزار شد.

به گزارش زومیت، مراسم افتتاحیه ی  بیست  و نهمین دوره ی المپیاد جهانی کامپیوتر (IOI) با شرکت گروه های دانش آموزی از ۸۴ کشور در برج میلاد تهران برگزار شد. سخنگوی المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ اعلام کرده است که کشورهای حاضر در این دوره، حداکثر تیم های چهارنفره دارند و در دو روز یک شنبه و سه شنبه ی گذشته در آزمون شرکت کردند.

حمیدرضا عظمتی درباره ی ساختار آزمون ها گفت: هر آزمونی متشکل از ۱۵ سؤال تئوری و عملی بود، شرکت کنندگان با طراحی الگوریتم و برنامه نویسی به سؤال هایی که به صورت خلاقانه از مباحث ریاضیات طرح شده است، پاسخ دادند. مدت زمان پاسخگویی ۵ ساعت بود. پس از این دو مرحله، داوری انجام شد و روز پنج شنبه در اختتامیه، نتایج نهایی اعلام شد.

به گفته ی عظمتی، کشور میزبان می توانست دو تیم را در مسابقات شرکت دهد و به همین دلیل ایران در این دوره، دو تیم چهارنفره داشت. ایران سال گذشته در بیست  و هشتمین دوره ی این مسابقات در روسیه، مقام سوم را کسب کرد.

گوشی تاشو گلکسی ایکس سامسونگ تأییدیه‌ بلوتوث دریافت کرد

گوشی هوشمند تاشو گلکسی ایکس سامسونگ گواهی بلوتوث دریافت کرد.

به گزارش زومیت، در چند سال اخیر شایعاتی شنیده ایم مبنی بر اینکه سامسونگ در حال ساخت یک گوشی هوشمند تاشو است. گفته می شود که این غول کره ای تاکنون نمونه های اولیه این محصول را به برخی از شرکای تجاری خود نشان داده است. شرکت مورد بحث تاکنون به صورت رسمی در مورد ساخت گوشی هوشمند تاشوی خود صحبتی به میان نیاورده؛ اما بر اساس شایعاتی که اخیرا منتشر شده، به نظر می رسد که زمان زیادی تا معرفی این دستگاه باقی نمانده است. حال گوشی هوشمند تاشوی گلکسی ایکس سامسونگ گواهی بلوتوث دریافت کرده است.

شناسه ی مدل این دستگاه در بلوتوث اس آی جی، SM-G888N0 ثبت شده است . بلوتوث اس  آی جی ارائه دهنده ی گواهی بلوتوث برای گوشی یادشده است . شناسه ی مدل مورد اشاره، با هیچ یک از شناسه مدل های محصولات کنونی سامسونگ مطابقت ندارد و به همین جهت احتمالا مربوط به گوشی هوشمند معرفی نشده ی گلکسی ایکس است. شناسه ی مدل SM-G888N0 چند ماه قبل نیز در اتحادیه ی وای فای رؤیت شده بود و این یعنی دستگاه یادشده گواهی وای فای نیز دریافت کرده است. در سند مربوط به گواهی بلوتوث گوشی هوشمند مورد بحث، نسخه ی بلوتوث این دستگاه ۴.۲ ثبت شده است. با توجه به اینکه دو گوشی هوشمند پرچم دار جدید سامسونگ یعنی گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس به بلوتوث نسخه ی ۵.۰ مجهز شده اند، اینکه یک گوشی جدید از این کمپانی با بلوتوث ۴.۲ عرضه شود کمی عجیب به نظر می رسد؛ به خصوص اینکه گلکسی ایکس اولین گوشی هوشمند تاشوی سامسونگ است. این احتمال هم وجود دارد که محصول مورد بحث پیش از عرضه ی نهایی به سیستم عامل اندروید ۵.۰ مجهز شود.

سامسونگ تا به این لحظه هنوز تأیید نکرده است که گوشی هوشمند گلکسی ایکس چه زمانی رسما معرفی خواهد شد. اگر گزارش های اخیر در مورد این محصول صحت داشته باشند، امکان دارد این دستگاه اواخر سال جاری یا نهایتا اوایل سال ۲۰۱۸ رونمایی شود.

پینگل، پیام رسانی جدید برای امنیت ارتباطات

رمزگذاری پیشرفته داده ها و عدم ذخیره سازی آنها روی سرورها و تماس صوتی و تصویری رایگان از مزایای پینگل است.

به نقل از زومیت و به گزارش Aragil Digital Marketing Agency، این روزها که بحث امنیت ارتباطات در پیام رسان های مختلف بسیار داغ است، نرم افزار پیام رسان رایگان پینگل، با ارائه امکاناتی چون رمزگذاری فوق پیشرفته، عدم ذخیره سازی دیتا روی سرورها و تماس صوتی و تصویری رایگان گزینه مناسبی برای کاربران است.

این پیام رسان از اپ استور، گوگل پلی و حتی کافه بازار قابل دانلود است، همچون برخی دیگر از نرم افزارهای پیام رسان پیشرفته، از الگوی پیشرفته رمزگذاری end-to-end استفاده می کند که نهایت حفظ اطلاعات کاربران و حریم خصوصی را تضمین می کند. علاوه بر آن، مزیت دیگر این پیام رسان، عدم ذخیره سازی هرگونه دیتا یا اطلاعات کاربران روی سرورهای این شرکت است که خود باعث امنیت حداکثری استفاده از این پیام رسان می شود و امکان هک و نفوذ را ناممکن می کند.

این نرم افزار که هم اکنون میلیون ها کاربر نقاط مختلف جهان از آن استفاده می کنند، در شرکت زیگما تلکام (Zigma Telecom Sia) در کشور لتونی توسعه داده شده و از مزایای دیگر استفاده از آن می توان موارد زیر را برشمرد:

 • امکان تماس صوتی
 • امکان استفاده از تماس صوتی با کیفیت HD
 • امکان تماس بسیار ارزان از پینگل به افراد بدون پینگل
 • کیفیت بالای تماس صوتی حتی در شبکه های با سرعت پایین 2G
 • امکان ارسال بی نهایت فایل و در فرمت های مختلف
 • امکان به اشتراک گذاری مکان
 • امکان استفاده از Call Forwarding به یک شماره دیگر

همچنین به زودی امکان ایجاد کانال های عمومی (Public Channels)، نسخه دسکتاپ و امکان تماس ویدیوئی گروهی نیز به آن افزوده خواهد شد.

علاقه مندان می توانند این نرم افزار پیام رسان را به رایگان از اپ استور، گوگل پلی و حتی کافه بازار دانلود کنند.

سایون، نخستین خودروی خورشیدی جهان

گرایش به سمت سوخت های پاک و تولید خودروهایی سازگار با محیط زیست در حال افزایش است. در این راستا، شرکت تازه تأسیس سونوموتورز از نخستین خودروی خورشیدی جهان، با نام سایون رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، به تازگی سونوموتورز نمونه اولیه خودروی الکتریکی و خورشیدی خود را با نام سایون (Sion) عرضه کرده است. این خودرو که از انرژی خورشیدی به همراه انرژی برق استفاده می کند، در حال آماده سازی و آزمایش نهائی است و انتظار می رود در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شود. ۳۳۰ سلول خورشیدی مجتمع در بدنه سایون به کار رفته است که برق کافی برای پیمودن مسافتی در حدود ۳۰ کیلومتر تولید می کنند. علاوه بر این باتری های این خودرو تا ۳۰ کیلووات ساعت برق ذخیره می کنند که برای مسافتی معادل ۱۶۰ کیلومتر کافی خواهد بود. از ویژگی های قابل توجه این خودرو می توان به شارژر دوجهته اشاره کرد که می تواند خودرو را به یک ایستگاه توان متحرک، با خروجی ۲.۷ کیلووات تبدیل کند. از دیگر ویژگی های سایون می توان به طراحی سبک و خاص سلول های خورشیدی در بدنه، همراه با فیلتر تصفیه ی هوا برای شهرهای آلوده و یک تریلر اختیاری با ظرفیت ۷۵۰ کیلوگرم اشاره کرد.

اگر چه از لحاظ فنی این خودرو به طور کامل خورشیدی نیست (چون تعریف یک مدل خورشیدی خودرویی است که بخش اصلی انرژی آن از نور محیط تأمین شود) اما در میانه ی راه تبدیل شدن به یک خودروی کاملا خورشیدی قرار دارد. سایون اولین محصول الکتریکی است که قادر به شارژ کردن باتری های خود از طریق انرژی خورشیدی است. حال می توان کمتر از قبل، نگران محدوده رانندگی با خودروهای الکتریکی آینده بود. در شرایط مناسب، سلول های خورشیدی سایون، انرژی لازم را برای حرکت تا مسافت ۳۰ کیلومتر را تأمین می کنند که می تواند برای رانندگی روزانه، کافی باشد. شرکت سونو این سیستم را viSono نامیده است.

ساخت سایون، توسط سه جوان کارآفرین در مونیخ آلمان آغاز شد که می خواستند تغییراتی در پیشرانه خودرو به وجود بیاورند که مستقل از نفت و سوخت های فسیلی باشد. لورین، نوینا و جونا برای ساخت و آزمایش نمونه اولیه سایون، سه سال در گاراژ  خانگی وقت صرف کردند تا طرح آماده شد. جولای گذشته آن ها با هدف تولید خودروی الکتریکی خورشیدی، کمپین تبلیغاتی بزرگی به راه انداختند تا بتوانند هزینه ساخت و آزمایش این خودرو را تأمین کنند. این کمپین موفقیت آمیز بود و مبلغی حدود ۶۰ هزار یورو کمک نقدی جمع آوری شد؛ درحالی که حدود ۱۱۰۰ درخواست برای سفارش خرید این خودروی برقی-خورشیدی از طریق همین پویش، ثبت شده است.

بدنه به طور عمده از پلی کربنات ضد زنگ و مقاوم در برابر خراش ساخته شده است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد در طراحی بدنه، وزن سبک و قرار گرفتن سلول های خورشیدی در بدنه، سقف، کاپوت و شیشه عقب خودرو است. برای محافظت از سلول های خورشیدی از اثرات زیست محیطی، سطح این سلول ها با پلی کربنات پوشانده شده است. سقف پانوراما هم در سایون وجود دارد تا چشم اندازی استثنایی برای سرنشینان فراهم می کند.

فضای داخلی سایون بسیار ساده طراحی شده است. فیلتر هوای برسونو که در حقیقت نوعی خزه محسوب می شود، هوای داخلی خودرو را تمیز نگه می دارد. این فیلتر تا بیست درصد ذرات گرد و غبار را فیلتر و رطوبت داخل سایون را تنظیم می کند. این خزه مخصوص نیازی به نگهداری و آبیاری ندارد. علاوه بر این، یک نمایشگر سرگرمی با صفحه نمایش ۱۰ اینچ هم روی داشبورد قرار گرفته است.

شرکت سونو به ایمنی خودرو بسیار اهمیت می دهد. سایون مجهز به ترمزهای ضد قفل، تجهیزات هشداردهنده، کیسه های هوای راننده و سرنشین و سیستم ضد لغزش ESC است.

با توجه به تکنولوژی شارژ دوطرفه، سایون نه تنها می تواند انرژی مورد نیاز خودش را تولید کند، بلکه می تواند انرژی دیگر خودروها را هم فراهم کند. این ویژگی، سایون را به یک نیروگاه برق متحرک تبدیل می کند. با استفاده از این فناوری، تمام دستگاه های رایج با حداکثر ۲.۷ کیلووات می توانند توسط سایون شارژ شوند. شما می توانید دستگاه های الکترونیکی خود را به خودرو وصل کنید و آن ها با باتری سایون کار کنند.

برای نمایشگر داشبورد یک طراحی بسیار ساده استفاده شده است که سرعت حرکت و سطح شارژ باتری را نمایش می دهد. در سمت چپ، کیلومتر کارکرد روزانه ی خودرو دیده می شود. بعد از ۲۴ ساعت، این کیلومترها به سمت راست منتقل می شود، جایی که مجموع کارکرد خودرو قرار دارد.

سایون در ابتدا در دو مدل عرضه خواهد شد: یک مدل شهری با قیمت اولیه ۱۲ هزار یورو با یک باتری ۱۴.۴ کیلووات ساعت و برد واقعی ۹۶ کیلومتر و یک مدل Extender (توسعه یافته) با قیمت اولیه ۱۶ هزار یورو همراه باتری ۳۰ کیلووات ساعت که مسافتی در حدود ۱۷۷ تا ۱۹۳ کیلومتر را می پیماید.  هفته گذشته اعلام شد که این شرکت تصمیم دارد تیراژ مدل Extender را افزایش دهد و از تیراژ تولید مدل شهری بکاهد؛ چرا که تقاضا برای سفارش آن کاهش یافته است. انتظار می رود که هزینه نهایی سایون برای تحویل در سال ۲۰۱۹ همراه با آپشن های کامل، حدود ۲۳ هزار دلار باشد. آزمایشات این خودرو در تابستان سال آینده در ایالات متحده انجام خواهد شد.

خودروی برقی مفهومی بی‌ ام‌ و iM2 رونمایی شد

علاقه ی وافر خودرودوستان به مدل های اسپرت، باعث شده است شرکت بی ام و، طرح های مفهومی و برقی خود را به سبک اسپرت طراحی کند. به همین خاطر خودروی IM2، به صورت یک طرح مفهومی اسپرت رونمایی شده است.

به گزارش زومیت، iM2 ممکن است بر اساس نظر سازنده اش، پلی بین مدل های M2 و i8 باشد؛ اما مشتریان این خودروی اسپرت حاضر به فدا کردن نهایت سرعت، به خاطر شتاب و مصرف سوخت خواهند بود. به گفته دیوید اولیوارز، این ماشین اسپرت کاملا برقی، تلاش خود را بر ارائه ی تجربه ای هیجان انگیز از رانندگی اسپرت به راننده متمرکز می کند؛ اما وقتی که راننده انتظار طی کردن مسافت های طولانی و مسابقه ای را نداشته باشد.

اولیوارز می گوید: خودروی مفهومی iM2 لوکس نیست و شرایط خوبی برای پیمودن مسافت های طولانی ندارد؛ اما شتاب و قیمت رقابتی عالی، این خودرو را متمایز می کند. از آنجایی که این خودرو یک اسپرت تمام الکتریکی است، نیازی به جلو پنجره مشبک نیست؛ هرچند هنوز با دو پنل در جلو، عرضه می شود که دارای جلو پنجره مشبک دوتکه (سبک مخصوص بی ام و) است.

ویژگی های دیگر این خودروی برقی عبارتند از سیستم xDrive تمام چرخ محرک، اورهنگ کم در جلو و عقب (اورهنگ به فاصله محور چرخ ها از جلو یا عقب خودرو گفته می شود) و چرخ های ۲۰ اینچی.

همه چیز در این خودروی مفهومی، جذاب است. هنوز هم نباید امیدی به شکست رقبای بنزینی در مسافت های طولانی داشت؛ اما با فناوری کنونی، حرکت با نهایت سرعتی حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برای یک خودروی برقی مناسب است. به هرحال دنیای طراحی خودرو، دنیای محدودیت ها است و نمی توان انتظار داشت همه ویژگی های خوب در یک خودرو جمع شوند.

احیای مغزی کودک دوساله به روش اکسیژن درمانی برای اولین بار

دختر بچه ای دوساله به نام اِدِن که به مدت پانزده دقیقه در استخر غرق شده بود، به زندگی طبیعی خود بازگشت. این کودک نوپا که دچار آسیب مغزی شدید و ایست قلبی شده بود، به روش اکسیژن درمانی بهبود یافت.

به گزارش زومیت، ادن کارلسون به مدت پانزده دقیقه در آب غرق شده بود. این کودک پس از غرق شدن دچار ایست قلبی به مدت دو ساعت و آسیب شدید در ناحیه ی خاکستری مغز و آتروفی مغزی (کوچک شدن ناحیه خاکستری و سفید مغز و تحلیل بافت آن) شد. او در نتیجه ی این حادثه توانایی راه رفتن، سخن گفتن یا عکس العمل به صداهای اطرافیان را نداشت و تنها به دور خود می پیچید و سرش را مدام تکان می داد.

تیم پزشکی از مرکز سلامت LSU و دانشگاه داکوتای شمالی، توانست به روش اکسیژن درمانی پرفشار (Hyperbaric Oxygen Therapy) آسیب مغزی این کودک نوپا را به صورت قابل توجهی مداوا کند. دانشمندان در آمریکا معتقدند که درمان ادن، اولین احیا مغزی به روش ترکیب اکسیژن درمانی است و این نوع احیا قبلا با هیچ درمانی گزارش نشده است.

پائول هارچ از پزشکان دانشگاه داکوتای شمالی، می گوید: ما قبل از فرسوده شدن بافت های مغز کودک، با مداخله در رشد او باعث ترمیم و رشد مجدد بافت های مغزی شدیم.

این اتفاق ناراحت کننده در فوریه سال گذشته روی داد. وقتی مادر ادن در حال استحمام بود، او از خانه خارج شد و به درون استخر سقوط کرد.

ادن به مدت پانزده دقیقه زیر آب بود؛ در نهایت مادرش متوجه غرق شدن او شد و بلافاصله شروع به احیا قلبی (CPR) کرد؛ اما متأسفانه تلاش های مکرر وی بی نتیجه ماند تا این که پس از دو ساعت، تیم پزشکی مرکز پزشکی منطقه ای واشنگتن در فیت ویل (آرکانزاس) با تلاش های فراوان، موفق به احیا قلبی این کودک شد.

بعد از گذشت دو روز، ادن از بخش مراقبت  های ویژه مرخص شد. اما به علت آسیب های شدید مغزی و عوارض جانبی فیزیکی، دکتر هارچ، تصمیم گرفت تا زمان ترمیم و بهبودی کامل نواحی آسیب مغزی، به اکسیژن درمانی این کودک بپردازند.

اکسیژن درمانی در یک محفظه ی بسته پرفشار اکسیژن (HBOT) انجام می شود که بیمار به صورت خوابیده یا نشسته در آن قرار می گیرد. از این مخزن با اعمال فشار محیطی بزرگ تر از اتمسفر، برای درمان بیماران استفاده می شود. بدین  ترتیب، مقدار اکسیژن موجود در خون بیمار افزایش  می یابد و بدن می تواند میزان اکسیژن ازدست رفته ی موجود در خون را جبران کند و مقدار آن را به حالت طبیعی خود برساند و در نتیجه بافت  های آسیب دیده ترمیم شوند.

دوره ی درمان ادن در اتاقک اکسیژن پرفشار زیاد طول نکشید و پزشکان پس از پنجاه و پنج روز از غرق شدن او، به یک دوره ی اکسیژن درمانی دیگر با عنوان NBOT در سطح دریا پرداختند. این دوره ی درمانی دو بار در روز و هر بار به مدت چهل و پنج دقیقه و از طریق بینی انجام شد. به تدریج، ادن علائم بهبود بیشتری نشان می داد و توانست دستان خود را حرکت دهد، غذا بخورد، جملات کوتاهی را بیان کند و بخندد.

سه هفته بعد، محققان، ادن و خانواده اش را به نیواورلئان منتقل کردند و این بار نیز یک دوره درمانی اکسیژن HBOT را انجام دادند. پس از پانزده جلسه، مادر ادن مشاهده کرد که حرکات او تقریباْ به روال طبیعی خودش برگشته ولی عملکرد حرکتی او چندان رضایت بخش نیست. به همین علت پزشکان شروع به فیزیوتراپی همراه با اکسیژن درمانی کردند.

پس از سی و نُه جلسه اکسیژن درمانی، ادن توانست راه برود و بهتر از قبل صحبت کند. عملکرد حرکتی و آزمایش های اختلالات عصبی نیز بهبودی هرچه بیشتر این کودک را نشان دادند. پس از گذشت ۱۶۲ روز از این حادثه، اسکن MRI نشان داد که تمامی نواحی آسیب دیده ی مغزی برطرف شده و تنها بخش کوچکی از آن باقی مانده  است.

تیم پزشکی این کودک اظهار داشتند که این نوع احیا مغزی قبلاً با هیچ درمانی گزارش نشده است.

واضح است که ترکیب اکسیژن درمانی پرفشار HBOT و معمولی NBOT سبب کاهش التهاب و ترمیم سلول های مغزی شده است، اما پزشکان هنوز درک دقیقی از این نوع احیای شگفت انگیز ندارند. هارچ می گوید: این نوع درمان پزشکی که خطر کمی برای بیمار دارد، می تواند تأثیر عمیقی در بهبود عملکرد بیماران مشابه داشته باشد.

یک سیارک، کارایی سامانه دفاعی ناسا را محک می زند

به زودی یک سیارک تقریباً کوچک، از نزدیکی زمین عبور می کند و ناسا می خواهد سامانه ی دفاعی خود را روی این سیارک آزمایش کند.

به گزارش زومیت، منظومه ی شمسی مملو از تکه های کوچک و بزرگی از سنگ ها است که در مدارهایی جداگانه با سرعت هایی متفاوت در حرکت هستند. زمین روزانه توسط صدها شهاب سنگ بمباران می شود که عمدتاً کوچک هستند و صحنه های بسیار زیبایی را در آسمان می آفرینند؛ اما این احتمال وجود دارد که یکی از سیارک های نسبتاً بزرگی که در منظومه ی شمسی وجود دارند، از مدار خود خارج شود و به طور اتفاقی به زمین برخورد کند و صحنه ی دلخراشی را رقم بزند.

برخورد سیارکی بزرگ به زمین، یک سناریوی آخرالزمانی است که وقوع آن به این زودی ها بعید به نظر می رسد؛ اما اگر احتمال وقوع یک چنین اتفاقی ۱ در ۱۰۰۰۰ نیز باشد، لازم است که ما همواره مراقب باشیم و آسمان را تحت نظر داشته باشیم. ناسا مدتی است که از سامانه ی دفاع سیاره ای خود صحبت می کند؛ اما تا به این لحظه آن را روی یک هدف واقعی آزمایش نکرده است. در ماه اکتبر ما شاهد عبور یک سیارک نسبتاً کوچک از فاصله ی چند هزار کیلومتری زمین خواهیم بود؛ بنابراین به نظر می رسد که اکنون دانشمندان ناسا یک هدف واقعی را برای آزمایش سامانه ی دفاعی خود پیدا کرده اند.

البته این سیارک بزرگ نیست و مردم نباید از عبور آن ترسی داشته باشند. این سیارک که با نام 2012 TC4 شناخته می شود، به صورت کاملاً ایمن از ارتفاع حدود ۶۸۰۰ کیلومتری سطح زمین عبور خواهد کرد. دانشمندان در حال حاضر نمی توانند فاصله ی عبور این سیارک از زمین را به صورت دقیق اعلام کنند و تنها یک مقدار تقریبی را پیش بینی کرده اند؛ زیرا این سیارک از سال ۲۰۱۲ تا به امروز، از میدان دید تلسکوپ خارج بوده است.

عرض این سیارک بین ۱۰ تا ۳۰ متر خواهد بود؛ بنابراین 2012 TC4 یک سیارک کوچک به شمار می رود. ستاره شناسان تا به امروز تنها یک بار این سیارک را دیده اند و آن هم در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. در آن زمان، این سیارک باز هم از کنار زمین عبور کرد و فاصله ی آن با زمین، بسیار کمتر از فاصله ی ماه بود. عبور این سیارک از کنار زمین در سال ۲۰۱۲ حدود هفت روز به طول انجامید؛ بنابراین ستاره شناسان تنها یک هفته فرصت داشتند تا زمان بازگشت دوباره ی این سیارک را محاسبه کنند.

با توجه به محاسبات انجام شده، به نظر می رسد که سیارک TC4 2012 در تاریخ ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ برابر با ۲۰ مهر ۱۳۹۶، باز هم از کنار زمین عبور خواهد کرد. پژوهشگران برای عبور این سیاره کاملاً آماده هستند؛ اما این بار تنها به به روزرسانی مشاهدات خود بسنده نمی کنند، بلکه می خواهند برخی از سامانه ها و تجهیزات دفاعی خود را روی آن آزمایش کنند.

مایکل کِلِی از ناسا که رهبری این گروه پژوهشی را عهده دار است، می گوید: این بار به هنگام عبور سیارک، ما یک کار اضافه را نیز انجام خواهیم داد. ما قرار است از این سنگ آسمانی برای آزمایش شبکه ی جهانی جستجو و شناسایی سیارک استفاده کنیم. ما قرار است که اتحاد جهانی خود را در شرایط ویژه برای چگونگی نشان دادن واکنش در برابر تهدیدات سیارکی، مورد ارزیابی قرار دهیم.

این اولین بار است که پژوهشگران ناسا می خواهند از یک سنگ آسمانی واقعی برای آزمایش سامانه های دفاع سیاره ای خود استفاده کنند و ستاره شناسان سرتاسر جهان نیز در انجام این عملیات شرکت خواهند داشت.

اداره ی هماهنگی دفاع سیاره ای (PDCO) ناسا سال گذشته رسماً کار خود را آغاز کرد و هدف آن نیز تحت پوشش قرار دادن آسمان برای یافتن و از بین بردن اجرام آسمانی که به اندازه ی کافی بزرگ و نزدیک به زمین هستند و می توانند برای بشریت یک تهدید جدی به شمار بروند، خواهد بود. در اکتبر سال گذشته، سیستم های رصد فضایی این اداره، در مورد عبور غیرمنتظره ی یک سیارک از نزدیکی زمین هشدار دادند و توانستند زمان عبور، میزان خطر و موقعیت عبوری آن را پیش بینی کنند. این کار یک دستاورد بزرگ در امر دفاع از زمین در برابر تهدیدات فضایی به شمار می رود. این بار، پژوهشگران قصد دارند که توانایی های دفاعی خود را روی یک هدف واقعی آزمایش کنند.

ویشنو رِدی از دانشگاه آریزونا که قرار است در این آزمایش مشارکت داشته باشد، می گوید: این یک تلاش گروهی است که ده ها رصدخانه، دانشگاه و آزمایشگاه از سرتاسر جهان در آن مشارکت می کنند. بنابراین ما می توانیم به نقاط قوت و ضعف خود در امر تشخیص و مشاهده ی اجرام نزدیک به زمین، پی ببریم.

اگرچه دانشمندان همگی به خوبی می دانند که 2012 TC4  قرار نیست به زمین برخورد کند؛ اما مدار حرکت آن به گونه ای است که فرصتی مناسب را برای آزمایش سامانه ها و تجهیزات ما به ارمغان خواهد آورد و می توانیم توانایی های خود را در امر ردیابی و پیش بینی مسیر اجرام نزدیک به زمین، تقویت کنیم.

پل چودس از مرکز مطالعه ی اجرام نزدیک به زمین ناسا، می گوید: انجام این کار برای آن که رصدخانه ها بتوانند به محض عبور یک سیارک از نزدیکی زمین تلسکوپ های خود را روی آن ثابت کنند، لازم و ضروری است. همچنین یک کار جمعی باعث می شود که مشاهدات بعدی به صورت دقیق تر انجام شوند و تشخیص دقیق مدار حرکت یک سیارک ممکن می شود.

برخورد یک سیارک به زمین و ایجاد یک سناریوی آخرالزمانی دور از ذهن است؛ اما تلاش های ناسا برای شناسایی و فهرست بندی سیارک هایی که احتمال برخورد دارند، قابل ستایش است. هرچند نباید این را فراموش کرد که تنها یکی از همین سیارک ها بود که به زمین برخورد کرد و دایناسورها را به طور کامل منقرض کرد.

متأسفانه با وجود تمام تلاش هایی که به صورت گروهی برای شناسایی این تهدیدات انجام می شوند، در حال حاضر ما تقریباً هیچ کاری نمی توانیم در مقابل این تهدیدات انجام دهیم. به همین دلیل است که کارشناسان بارها به ما هشدار داده اند که پیش  از آن که دیر شود، باید یک فضاپیمای اختصاصی برای این کار ساخته شود و بتواند از زمین دفاع کند.

نیازی نیست که در تاریخ ۲۰ مهر منتظر اتفاق خاصی باشید؛ اما به هر حال امیدواریم که PDCO پیش از آن که یک خطر جدی ما را تهدید کند، بتواند راهی برای مقابله با آن بیابد یا این که یک بمب فضایی را توسعه دهد تا بتوانیم آن خطر را در فضا منفجر کنیم.

 

کشف باقی مانده های قدیمیترین انسان شناخته شده، دیدگاه ما در باره ی تکامل انسان را تغییر میدهد

 

اجداد انسان مدرن زودتر از آن چیزی که فکر می کردید، تکامل یافته اند.

به گزارش زومیت، دانشمندان به تازگی فسیل های قدیمی ترین انسان را در مراکش کشف کردند. این یافته، داستان ریشه های انسان را تغییر می دهد و به یافتن جزئیات تکامل ما کمک می کند.

مدتی پیش دانشمندان گزارش دادند که قدیمی ترین باقی مانده های هوموساپینس ها را در مراکش کشف کرده اند. استخوان ها و دیگر باقیمانده های آن ها در حدود ۳۰۰ هزار سال عمر دارند. این کشف دیدگاهی تازه در مورد خاستگاه انسان امروزی به ما می دهد: یکی از نتایج چنین یافته هایی این است که درمی یابیم انسان ها زودتر از آن چیزی که تصور می کردیم، تکامل یافته اند. فسیل ها مشخص می کنند که با وجود تفاوت های بنیادی بین مغز انسان  امروزی و هوموساپینس ها، چهره ی انسان  مدرن، به شدت به اجداد اولیه اش شبیه است.

تا پیش از این کشف برجسته در جبل ایرهود، قدیمی ترین فسیل های انسانی که کشف شده بودند تنها ۱۹۵ هزار سال عمر داشتند. کارشناسان با توجه به این یافته، نتیجه گرفته اند که گونه ی ما نه فقط در آفریقای شرقی (نزدیک اتیوپی)، بلکه در سرتاسر این قاره در آفریقای غربی (محل کنونی مراکش) هم تکامل یافته است.

فیلیپ گانز، پالوآنتروپولوژیست و نویسنده ی همکار در دو مقاله ی مربوط به این فسیل ها، می گوید: ما فقط از یک گونه از انسان ها در آفریقای شرقی تکامل نیافته ایم.

تا پیش از این، پالوآنتروپولوژیست ها با توجه به فسیل هایی که یافته بودند، گمان می کردند هوموساپینس ها در شرق آفریقا تکامل یافته و سپس در سرتاسر این قاره پراکنده شده اند. اما فسیل های اسرارآمیزی که در سایر نقاط آفریقا یافتند، با این داستان مطابقت نداشت. فسیل هایی که در مراکش کشف شدند، گرچه سؤال های جدیدی ایجاد می کنند؛ اما به حل سؤالات پیشین کمک بسیاری می کنند.

به عنوان مثال، یافته های جبل ایرهود تأیید می کنند که هوموساپینس ها صورت صاف تری داشتند که به صورت های امروزی ما شبیه بود. کریستوفر استرینگر، پالوآنتروپولوژیست موزه ی ملی لندن، فکر می کند که صورت های صاف تر هوموساپینس های اولیه به پیشرفت تکلم مربوط بوده است.

مغز بزرگ تر و گردتر انسان مدرن، پیشرفتی جدیدتر در تکامل انسان بوده است. دکتر گانز معتقد است که تکامل مغز انسان به حالتی گردتر در یکی از فازهای تکاملی اخیر انسان رخ داده است. به ویژه دو بخش از مغز، مخچه و لوب پاریتال که در پشت سر قرار دارند، در طول هزاران سال تکامل یافته اند. دانشمندان هنوز نمی دانند که مغز گردتر چگونه نحوه ی تفکر انسان ها را تغییر داد.

تیغه های چخماقی با همان قدمت در نواحی دیگری از آفریقا کشف شده اند و با توجه به فسیل های جبل ایرهود، احتمالا انسان های اولیه آن تیغه ها را ساخته اند. دکتر گانز و گروه او این گفته را قبول دارند. هوموساپینس ها احتمالا به عنوان شبکه ای گروهی در سرتاسر قاره تکامل یافته اند. اگر گروه بتواند سرمایه ای برای پژوهش های بیشتر جذب کند، بسیاری از سؤالات پاسخ داده خواهند شد.

درباره امیر سرمدی

فعال رسانه ای نابینایان، متولد اول بهمن 68 و ساکن تهران. یه پسر چهار ساله به اسم آرمان و یه دختر هفت ماهه به اسم باران دارم. امیدوارم شما هم محلی ها هم هرجا که هستین، حال دلتون خوب باشه.
این نوشته در آیفون, اخبار, اطلاع رسانی, اندروید, تلفن همراه, کامپیوتر, گزارش, معرفی ابزار, مقاله ها, نرم افزار های کاربردی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

22 Responses to روی خط تکنولوژی. همراه با آخرین اخبار جهان فناوری

 1. 1

  سلام امیرخان. مرسی بابت زحمت فراوونی که واسه این خبرنامه می کشی. با اجازه دوتا نکته رو عرض می کنم. من چند روز پیش همین برنامه همراه کارت رو توی محله معرفی کردم اما دوستانی گفتند که استفاده از آپ بهتره. البته من اونو هم امتحان کردم اما هیچ وقت به لحاظ سرعت و سهولت به پای همراه کارت نمی رسه. نکته دوم هم اینکه در تیتر مربوط به رفع فیلتر یوتیوب، بجای کلمه مشروط اشتباها مشروع نوشته شده که گمان کنم باید اصلاح بشه. باز هم بخاطر همه زحماتی که می کشی صادقانه ممنونم.

  • 1.1

   خب یه نکته دیگه یادم اومد گفتم بگم. خبر مربوط به ماه گرفتگی دیگه اصطلاحا بیات شده. اگر واست مقدوره، اخبار رو طوری تنظیم کن که اخباری که تاریخ مصرف مشخصی دارند بعد از اون تاریخ دیگه منتشر نشن. می دونم شاید سخت باشه یا حتی توقع زیادی دارم، ولی فکر می کنم این طوری کیفیت کار بره بالاتر. ارادت مجدد.

   • 1.1.1

    امید جان سلام.
    خبر ماه گرفتگی رو حذف، و تیتر خبر یوتیوب رو اصلاح کردم.
    اما در خصوص خبر ماه گرفتگی، باید بگم مرجع اصلی این اخبار، برای وبسایت پکتوس طراحی و تنظیم میشه و روز های شنبه ی هر هفته، در قالب مجموعه دکه خبر منتشر میشه.
    قطعاً در اونجا ما حواسمون کامل جمعه که خبر ها تاریخ مصرف گذشته و بیات نباشن.
    برای مثال، همین خبر ماه گرفتگی، برای دکه خبر 14 مرداد بوده.
    اما از اونجایی که من معمولاً میذارم دو سه تا از این دکه خبر ها جمع میشه و در اینجا هم منتشر میکنم، طبیعیه این اتفاقات هم بیفته.
    حقیقتش اگه بخوام دوباره وقتی در اینجا هم منتشر میکنم حواسم به کل اخبار باشه که کدومش بیات شده یا کدوماش اجراش متوقف شده یا تکذیب شده، یکم وقتگیر میشه.
    اگه فرصت داشتم، به روی چشم.
    در غیر این صورت، پیشنهاد می کنم اگه میخواین به اخبار بروزتر دسترسی داشته باشین، روز های شنبه ی هر هفته، ستون دکه خبر وبسایت نابینایان پکتوس رو دنبال کنید.
    از سال گذشته تا الان، 51 شماره رو منتشر کردیم که بالغ بر 750 خبر میشه.
    از نکته سنجی و دقت نظرت سپاس.

 2. 2

  سلام. با تشکر از پست، در پیرو نکاتی که گفته شد منم بگم که اینترنت حجمی فعلا باقیه و طرح سرعت به جای حجم به دلیل منصفانه نبودن و اعتراض کاربران معلق شد. اگه میشه ویرایش کنید. راستی روز خبرنگار هم مبارک.

  • 2.1

   سلام علی.
   نکته ای هم که تو اشاره کردی، بازم بر میگرده به نکاتی که در بالا در پاسخ به امید اشاره کردم.
   زیر تیتر این خبر هم اینو اضافه کردم که اجرای این طرح، با دستور وزیر ارتباطات متوقف شده.
   از قصد کل خبر رو حذف نکردم که مخاطبان در جریان قرار بگیرن این طرح قرار بوده با چه تعرفه هایی و برای چه سرعت هایی اجرایی بشه.
   تا اگه اصلاح شد، بتونن با شرایط اولیه مقایسه کنن.
   ممنون که با دقت دنبال میکنی.

 3. 3
  محمد‌قاسم کفیلی says:

  سلام امیر خان خدا قوت
  این سری هم دست پرتر از دفعه های قبل بودی.
  خودروسازیات هم زیاد بود خوشمان آمد.خخخ
  ارادت.

 4. 4
  Mehdi rajabi says:

  درود جناب سرمدی مرسی بابت خبرها. مصوبه ی تعرفه های جدید اینترنت ظاهرا متوقف شده. لینک خبر رو میزارم.
  http://www.zoomit.ir/2017/8/2/190007/stop-new-tariffs-internet-minister/

 5. 5
  کامبیز says:

  سلام امیر. خسته نباشی.
  مخم هنگید

 6. 6

  در تکمیل خبر همراه کارت عرض کنم که کارت های بانک شهر و پاسارگاد هم همین امروز به کارت های مجاز جهت انتقال وجه از طریق همراه کارت اضافه شدند.

 7. 7
  احمد عبدالله پور says:

  سلاااام و درووود بر داااش امیر جوووونم
  چطوری یا بهتری آیا
  در ضمن روزت هم مباااااارکاااا باشه
  ببین اول که من اون جی 7 2017 رو شااااایییید اگه بودجهم اجازه بده خریدم بعدشم ای ول به اون بلوتوث وایفای
  بعدشم خدا کنه این طرح اینترنت به اصطلاح اینا نامحدود که معلوم نیست خودشون رو مسخره کردن یا ملتو آخه کجای دنیا دیدی که ده گیگ حجم داخل کشور و بیست گیگ حجم خارج از کشور با سرعت دو مگ رو میگن نامحدود بابا اینا کی میخوان از جهان دهمی بیان بیرون ببین داداش من که خارجه سالی بین سیصد تا چهارصد یورو میده برا آبون مان اینترنت اونم با حجمی نامحدود اصاً حجم مطرح نیست اونجا و فقط این آبون مان هم برا سرعت و خدماتیست که بهشون داره ارائه میشه اونا نود رو آنلاین با کیفیت آنتن و کیفیت چیجور میبینن اون وقت ماها برا ده گیگ باید این طرحا برامون مطرح کنن جهان سومی که هیچ بابا اینا با این کاراشون جهان دهمی هم نیستن به خدا بعد برام حرف از قطب منطقه شدن هم میزنن شما فعلاً فیلتر نکنید اینترنت ملی پیشکش والا دیگه شورش رو هم در آوردن
  به هر حال ببخشید دوستان دلم پر بود گفتم اینجا با شماها درد دل کنم
  به هر حال امیر جونم مرسی و به امید این که شبکه ی ملی اینترنت هم اجرایی نشه تا همیشه
  شبت خوش و خدا نگهدار

  • 7.1

   سلام احمد.
   انتظار میره هر چی جلوتر بریم خدمات اینترنت بیشتر بشه و قیمتش کمتر.
   شرکت ها باید خدمات خودشون رو آنلاین کنن و از این طریق درآمد رو بیشتر.
   نه اینکه مردم مجبور باشن برای دسترسی به سرعت خوب اینترنت پول بیشتری بدن.
   امیدوارم هر چه زودتر از جهان سومی بودن به جهان دومی شدن حرکت کنیم.

 8. 8
  سیمرغ says:

  سلام امیر جان از اخبارِ مربوط به ناسا از تو ممنونم اما در موردِ این آقای پُرفُسُر وزیرِ ارتباطات واقعن با تعریفِ جدیدی که از واژه نا مهدود به ما دادند ما را از جهل و نادانی خارج کردند

 9. 9

  آخ که چقدر لذت بردم
  همه‌شو خوندم. همه‌شو امیر!
  ایول

دیدگاهتان را بنویسید