خانه

شهر خبر معلولین. انتشار پانزده خبر در شمارگان چهل و نهم

عرض ادب به همه ی همراهان تار نمای محله نابینایان.
روز و شبتون پر از حس های خوبِ خدا.
چهل و نهمین شمارگان شهر خبر معلولین، با گرداوری 15 خبر پیش روی شماست.

وبسایت گوش کن: نتایج تیم ملی گلبال آقایان و بانوان در مسابقات آسیایی تایلند

از آنجا که رقابتهای آسیایی گلبال در تایلند همچنان در حال برگزاری است، شما می توانید با مراجعه
به این پست
از آخرین نتایج این مسابقات مطلع شوید.

 

ایران سپید: در یک اتفاق تاریخی، نابینایان هم به تماشای خورشید گرفتگی نشستند

حتماً در طول هفته گذشته، در رسانه های مختلف درباره خورشید گرفتگی اخیر در آمریکا شنیده اید. خورشید گرفتگی کامل دوشنبه سی ام مرداد ماه در آمریکا و از اورگان تا کارولینای جنوبی قابل مشاهده بود. این نخستین بار پس از ۳۸ سال بود که یک خورشید گرفتگی کامل در خاک آمریکا مشاهده میشد. همچنین این نخستین بار از ۹۹ سال پیش تا کنون بود که یک خورشید گرفتگی کامل قطر کشور آمریکا را به عبارتی از ساحل اقیانوس آرام تا ساحل اقیانوس اطلس طی میکرد. همین موضوع بر اهمیت این اتفاق افزود، به طوری که پر بیننده ترین رسانه های آمریکا، اصلیترین خبرهایشان را در طول هفته گذشته به این رویداد اختصاص داده بودند.

نابینایان هم مثل سایر ساکنان آمریکا منتظر تجربه کردن این هیجان بودند؛ چرا که خبردار شده بودند که خانه چاپ آمریکا با همکاری کنسرسیوم آموزش فیزیک خورشیدی، از نهادهای زیر نظر ناسا، نرم افزاری طراحی کرده که این امکان را به آنها خواهد داد که مثل سایر آمریکاییها، این رویداد را به شکل زنده تماشا کنند. بستر نرم افزاری این کار به این ترتیب فراهم شد که در وحله اول، شخصی به صورت همزمان تصاویر را برای افراد نابینا توضیح میداد و در آن واحد هم یک دوربین، هر ده ثانیه تصاویر کسوف را به ثبت میرساند و با استفاده از قواعد فیزیک، این تصاویر را به امواج صوت تبدیل میکرد. تکنولوژی لرزه ای هم دیگر ابزاری بود که در این راستا، اطلاعاتی را در اختیار کاربر نابینا قرار میداد. به این ترتیب که کاربر میتوانست بخشهای مختلف صفحه را لمس کند و به محض لمس هر بخش از پدیده کسوف، میزان تیرگی یا روشنی آن قسمت، به کمک لرزش، به او اطلاع داده میشد.

دانشمندان و ابداع کنندگان این سیستم، آن را آغازی میدانند برای ورود نابینایان به حوزه علومی که تا به حال امکان استفاده از آنها را نداشتند. آنها معتقدند این روش نه تنها در عرصه علوم، که در مکانهای عمومی نظیر موزه ها و نمایشگاههای هنری هم میتواند کمک حال نابینایان باشد. «Craig Meador»، مدیر خانه چاپ آمریکا درباره این رویداد میگوید: «امروز دیگر هیچ کس از قطار علم جا نخواهد ماند. ایجاد فرصتهای برابر آموزشی فقط در فراهم کردن منابعی که افراد بینا به آن دسترسی دارند خلاصه نمیشود. فرصت برابر میان افراد بینا و نابینا به این معنا است که بتوانیم کاری کنیم که نابینایان هم رویدادهای اجتماعی، تاریخی و … را مثل سایر افراد جامعه تجربه کنند.» تصور این که این فناوری در خورشید گرفتگی بعدی، چه کیفیتی خواهد داشت و چه حجم از اطلاعات را در اختیار کاربران نابینا قرار خواهد داد، بسیار شیرین و هیجان انگیز است. کارشناسان قرار است ضمن توسعه این فناوری، از آن در کسوف کاملی که در ۲۰۱۹ و در شیلی اتفاق می افتد، استفاده کنند.

 

ایران سپید: وقتی فناوری، استفاده ی نابینایان از توالتهای عمومی را آسان میکند

استفاده از توالتهای عمومی یکی از آن کارهای غیر قابل اجتنابی است که ما هر روز مجبور به انجام آن هستیم. قطعاً انجام این کار نیازی به فکر و تحلیل ندارد، اما تصور کنید به عنوان شهروند نابینا، میخواهید از یکی از سرویسهای بهداشتی عمومی که با آن آشنایی ندارید، استفاده کنید. حتماً موافق هستید که انجام این کار با موانع زیادی همراه خواهد بود؛ اما به مدد فناوری صوتی تازه ای به نام «roomMate»، دیگر روزهای سختی تمام میشود و به راحتی میتوان از چنین سرویسهایی استفاده کرد. «RoomMate»، متناسب با هر سرویس بهداشتی برنامه ریزی میشود و از این امکان برخوردار است که به محض ورود هر نابینا، فقط با یک تکان دادن ساده ی دست، اطلاعات صوتی درباره ی  نحوه ی ورود و خروج و چگونگی استفاده ی فرد از توالت را برایش توضیح دهد. این فناوری تضمین کننده ی استفاده ی همه ی اقشار از توالتهای عمومی است. – ADi RoomMate دقیقاً چیست و چطور کار میکند؟ «RoomMate»، یک وسیله ی الکترونیکی است که بر روی دیوار ورودی توالتهای عمومی نصب میشود و امکان توضیح صوتی در باره ی نحوه ی دسترسی فرد نابینا به امکانات مختلف توالت را فراهم میکند. به همراه هر دستگاه، یک علامت درشت و قابل رؤیت برای کمبیناها هم بر روی دیوار ورودی نصب میشود که این افراد هم بتوانند از وجود چنین امکانی در این توالت عمومی مطلع شوند. نحوه ی کار دستگاه به این ترتیب است که به محض ورود به توالت، یک پیغام صوتی با این مضمون که «این توالت مجهز به راهنمای صوتی است»، برای فرد در حال ورود پخش میشود. بعد توضیحی پخش میشود مبنی بر این که اگر نابینا هستید و نیاز به شنیدن توضیحات دارید، دست خود را در مقابل دستگاه تکان دهید تا توضیح برایتان پخش شود. دستگاه باید سمت راست یا چپ در ورودی و در ارتفاعی در حدود سینه ی یک فرد با قد متوسط نصب شود. این پیغام صوتی همچنین به فرد اطلاع میدهد که دستگاه در کدام طرف در نصب شده و چهار بوق پی در پی هم که از دستگاه پخش میشود به نابینا کمک میکند محل صحیح استقرار آن را پیدا کند. دو دسته اطلاعات در اختیار کاربران قرار میگیرد. اول، دستگاه با استفاده از کوتاهترین عبارات، سعی میکند تصویری کلی از محیط توالت را برای فرد نابینا ایجاد کند و سپس اطلاعاتی در مورد نحوه ی حرکت در آن محیط را در اختیارش قرار میدهد. اطلاعات محلی که این دستگاه قرار است در آن نصب شود، از پیش بر روی آن دستگاه برنامه ریزی میشود و بنا بر این، به محض دریافت، میتوان آن را در محل مورد نظر نصب کرد. حجم صدای دستگاه با توجه به صدای محیطهای مختلف قابل تنظیم است و همچنین در صورت تغییر در ساختار محیط، دستگاه دوباره قابل برنامه ریزی خواهد بود. این دستگاه در حال حاضر در انگلستان به طور آزمایشی استفاده شده و استفاده از آن، هر روز در حال گسترش است.

 

ایران سپید: از شش نقطه ی جهان. گالری انگلیسی امکان بازدید نابینایان را فراهم میکند

یکی از آرزوهای همیشگی نابینایانی که علاقه به حوزه های مختلف هنر دارند، این بوده که بتوانند آثار هنریِ بصری را درک کنند و اصولاً بیشترین امکانی که در این باره در دسترس بوده، حضور فردی به عنوان همراه و توضیحاتی بوده که آن فرد درباره آثار هنری در اختیار بازدید کننده نابینا قرار میداده است. تکنولوژی اما کار را ساده تر کرده و نیاز به حضور یک همراه را مرتفع کرده است.

 

گالری «Penlee House» در انگلستان، برای اولین بار به کمک یکی از انجمنهای خیریه ویژه نابینایان، امکان استفاده آسیبدیدگان بینایی از یکی از نمایشگاههایش را فراهم کرده است. این گالری، این امکان را به وسیله تجهیز تابلوهایش به راهنمای صوتی فراهم کرده است. این توضیحات صوتی، بر روی ابزاری به نام pen friend ضبط شده اند. pen friend، وسیله ای کوچک، به اندازه یک حافظه قابل حمل است که توضیحات صوتی بر روی آن ضبط میشود و فرد نابینا، با نزدیک کردن نوک دستگاه به یک برچسب خاص میتواند توضیحات را بشنود. در این نمایشگاه، یک دستگاه pen friend در اختیار هر بازدید کننده نابینا قرار داده میشود و این بازدید کننده میتواند ضمن گردش در نمایشگاه، دستگاه را در مقابل برچسب هر تابلو قرار دهد تا توضیحات مربوط با آن تابلو برایش خوانده شود.

 

برچسبها به رنگ نارنجی روشن طراحی شده اند تا کاربران کمبینا هم بتوانند به راحتی آنها را پیدا کنند. افرادی هم به عنوان راهنما در نمایشگاه حضور دارند که به نابینایان کمک میکنند بتوانند برچسب مربوط به هر تابلو را پیدا کنند.

«Pam Beattie»، از اعضای انجمن خیریه در باره تجربه اش از بازدید از این نمایشگاه میگوید: «این روش بسیار جالب و در عین حال ساده است. ما به راحتی میتوانیم از دستگاه استفاده کنیم.» ایده انجام چنین کاری هم در واقع از طرف Pam مطرح شده است. او در این خصوص میگوید: «من مدتها بود که در خانه از pen friend استفاده میکردم. به ذهنم رسید که این وسیله چقدر میتواند در یک نمایشگاه نقاشی به افزایش کیفیت بازدید نابینایان کمک کند و این ایده را با انجمن مطرح کردم.» حالا او و سایر نابینایان دور هم جمع شده اند و درباره تجربه شان از بازدید از گالری با هم گفتگو میکنند و ایده هایی درباره چگونگی بهبود این تکنولوژی مطرح میکنند. Pam میگوید: «این روش برای من که از نظر بینایی مرکزی ضعف دارم و نمیتوانم به صورت متمرکز به یک پدیده نگاه کنم، کمک میکند. من میتوانم بخشهایی از تابلو را ببینم و توضیحات صوتی هم کمک میکند تا اطلاعاتی درباره بخشهایی که ندیده ام به دست آورم. آنچه را که دیده و شنیده ام با هم ترکیب میکنم تا بتوانم تصور درستی از تابلوهای نقاشی برای خودم بسازم.» این تکنولوژی بسیار ساده و ارزان است و همه گالریها میتوانند به راحتی آن را برای نمایشگاههایشان به کار ببندند.

 

ایران سپید: خوش باشی، واکنشی به ناکامیهای نهفته

سهیل معینی در ستون سخن هفته شنبه 28 مرداد ایران سپید نوشت: اگر با مسئولان مراکز آموزشی افراد معلول، به ویژه نابینایان صحبت کنید یا با مدیران تشکلهای مردم نهاد نابینایان، شاید یکی از نکات مشترک سخنان آنان که ناشی از تجارب مشترک آنان است، شکوه از این امر باشد که نابینایان از شرکت در کارگاهها یا دوره های آموزشی خیلی استقبال نمیکنند یا حضور خود را در این کلاسها منوط به دریافت خدماتی همچون رایگان بودن دوره های آموزشی یا برخورداری از امکانات تردد قرار میدهند و در نهایت شرکت آنان در دوره های آموزشی چندان منظم نیست و به هر بهانه و عذری، از حضور در جلسات غیبت میکنند، اما اگر مسأله حضور در مراسم تفریحی، استفاده از اردوهای پیکنیکی یا حتی رفتن به گردهماییهای غیر رسمی باشد، نه تنها با رغبت استقبال میکنند و از غیبت خبری نیست، همراهانی را نیز بدون هماهنگی با خود میآورند و حتی اگر قرار باشد وجهی پرداخت کنند، با کمترین مقاومت پرداخت میکنند. به نظر میرسد در میان نابینایان کم نیستند آدمهایی که نوعی گرایش «خوش باشی» و خوش گذرانی دارند و از هر فرصتی، ولو با پرداخت پول برای لذت بردن استفاده میکنند، اما برای آموزش خود، ولو ضروریترین مهارتها که میتوانند زندگی آنان را به کلی متحول کنند، رغبتی نشان نمیدهند. این گرایش و رویکرد البته همه گیر نیست، اما استثنایی نیز نیست؛ به عنوان یک رفتار گروهی قابل تشخیص است. برخی روانشناسان اجتماعی این رفتار را واکنشی در برابر ناکامیهای متعدد اجتماعی نهادینه شده و نهفته در فرد میدانند؛ نوعی فرار از مشکلات یا واکنش دفاعی روانی. علت هر چه باشد، باید برای رفع این رفتار دست به کار شد و کار ترویجی انجام داد؛ زیرا میتواند پیشرفت و بهبود زندگی بسیاری از نابینایان را با مخاطره یا دیرکرد در رشد مواجه کند. این ضرورت را تشکلها و فعالین اجتماعی افراد نابینا باید در دستور کار قرار دهند.

 

ایرنا: شرایط معافیت از سربازی اعضای خانواده های دارای معلول

مدیر کل توانمند سازی معلولین سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و قانون اصلاح موادی از خدمت نظام وظیفه عمومی، مشمول دارای فرد معلول در خانواده با شرایط و ضوابطی میتواند از معافیت خدمت نظام وظیفه عمومی برخوردار شود. افروز صفاریفرد در این باره افزود: هرچند شرایط معافیت از سربازی فرد دارای عضو خانواده معلول سالهاست که اعلام شده، اما اغلب مردم از این قوانین اطلاعی ندارند و در مواردی، زمانی متوجه مشمولیت معافیت میشوند که فقط دو ماه از سربازی آنان باقی مانده است. وی با اشاره به قانون افراد برخوردار از امتیاز معافیت خدمت سربازی، خاطرنشان کرد: اگر یکی از فرزندان پدر و مادری که معلول باشند، یعنی پدر یا مادر معلول شدید یا خیلی شدید باشند، میتواند از معافیت خدمت سربازی استفاده کند؛ البته اگر پدر و مادر بالای 70 سال داشته باشند و ناتوانی آنها ناشی از کهولت سن باشد شامل این بند نمیشوند و نیروی انتظامی طبق مقررات برای آنها تصمیم گیری میکند. انتخاب فرزند برای معافیت نیز بر عهده پدر و مادر است. مدیر کل توانمند سازی معلولین سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: همچنین یکی از فرزندان خانواده هایی که دو فرزند معلول شدید یا خیلی شدید یا این که دارای همسر معلول شدید یا خیلی شدید یا افرادی که حد اقل یک فرزند معلول شدید یا خیلی شدید داشته باشند، میتوانند از معافیت سربازی استفاده کنند. صفاریفرد گفت: تک پسر خانواده ای که حد اقل سه فرزند دختر داشته باشد و پدر یا مادر، مددجوی بهزیستی باشند نیز میتواند از این معافیت استفاده کند؛ البته اعضای معلول خانواده که به واسطه آنها مشمول معاف میشود باید در خانواده نگهداری شوند و در صورتی که در مرکز یا محلی دیگر نگهداری شوند معافیت، شامل حال مشمول نمیشود. مدیر کل توانمند سازی معلولین سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: در صورتی که فردی دارای یکی از شرایط بالا باشد، میتواند به بهزیستی شهرستان محل سکونت خود مراجعه و درخواست خود را ارائه کند تا مورد رسیدگی قرار گیرد. صفاریفرد درباره چگونگی فرآیند رسیدگی به درخواستها گفت: پس از ارائه درخواست معافیت از سوی فرد به اداره بهزیستی شهرستان و در صورت واجد شرایط بودن وی، مستندات مربوطه به بهزیستی استان ارسال شده و در شورای معافیت بهزیستی معلولیت فرد بررسی خواهد شد و در صورت تأیید به اداره وظیفه عمومی استان معرفی میشود. صفاریفرد در پاسخ به این سؤال که شدت معلولیت معلول برای رسیدگی به تقاضای معافیت چه اندازه باید باشد، افزود: در مورد اعضای معلول خانواده که معلولیت ذهنی داشته باشند پرونده معلول ذهنی متوسط هم مورد بررسی برای معافیت قرار میگیرد، ولی در مورد معلولیتهای دیگر حتماً باید شدت معلولیت شدید و خیلی شدید باشد.

 

وبسایت پارالمپیک: برگزاری مرحله نخست اردوی تیم ملی فوتبال نابینایان

مرحله نخست اردوی آمادگی تیم ملی فوتبال پنج نفره جهت حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی مسابقات جهانی سه شنبه ۲۴ مرداد، در شهرستان محلات استان مرکزی آغاز شد. جواد فلفلی، سرمربی تیم ملی فوتبال نابینایان کشورمان گفت: این اردو با حضور 15 ملیپوش و چهار نفر به عنوان اعضای کادر فنی، تا 30 مرداد ادامه خواهد داشت. فلفلی بیان داشت: تیم ملی برای حضور پر قدرت در مسابقات قهرمانی آسیا آماده میشود که از ۱۸ تا ۲۷ آذر ماه سال جاری، در کشور مالزی برگزار خواهد شد. این مسابقات، انتخابی رقابتهای جهانی مادرید است که اردیبهشت ماه سال 97 در اسپانیا برگزار میشود. تیمهای اول تا سوم بازیهای آسیایی مالزی، جواز حضور در رقابتهای جهانی را بدست میآورند. وی با اعلام این که هفت مرحله اردوی آماده سازی برای تیم ملی در نظر گرفته شده است، گفت: حسین رجبپور، احمدرضا شاهحسینی، حجت ا… مزارعی، سامان اجرتدست، علیرضا بخت، نور ا… کریمی و رسول باصری از فارس، صادق رحیمی و محمدرضا مهنینسب از کرمان، بهزاد زادعلی اصغر و امیر پوررضوی از آذربایجان شرقی و کامبیز محکم از خراسان رضوی به عنوان بازیکن و میثم شجاعیان از فارس، ایمان هابیلی از کرمان و مهرداد عباسی از مرکزی به عنوان دروازه بان، به اردو دعوت شده اند. فلفلی از مرکزی به عنوان سرمربی، رضازاده از گیلان به عنوان راهنما، زارع از فارس به عنوان کمک مربی و رفیعی از مرکزی به عنوان مربی بدنساز، در اردوی تیم ملی حضور دارند.

 

فارس: خبر خوش برای افراد کم بینا

استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به استفاده از حسگرهای بینایی برای افراد کم بینا، گفت: به زودی این روش که مدتی است در اروپا و آمریکا ابداع شده است، در ایران نیز انجام می‌شود.

احمد میرشاهی از شبکیه به عنوان حساس ترین رکن چشم و موتور محرکه چشم برای تشکیل تصویر نام برد و اظهارداشت: شبکیه از قسمت های حساس چشم است که خیلی زود آسیب می بیند.

این فوق تخصص شبکیه با عنوان این مطلب که ترمیم شبکیه چشم پروسه پیچیده ای دارد، افزود: تکنولوژی هایی که می آید روز به روز در حال تکامل است، بطوریکه کار گذاشتن سنسورهای بینایی برای بهبود بینایی افراد کم بینا و نابینا، از جمله روش هایی است که اخیرا در اروپا و آمریکا انجام می شود.

میرشاهی در توضیح این روش، گفت: با کار گذاشتن حسگرهایی روی شبکیه، امواج الکترونیکی به مغز فرد کم بینا ارسال و تصویری از اجسام مقابل چشمان او ساخته می شود که می تواند به بهبود بینایی فرد کمک کند.

وی با اشاره به استفاده از جراحی شبکیه و کار گذاشتن میکروچیپس، افزود: در حال حاضر این روش در اروپا و آمریکا انجام می شود و قرار است بزودی در کشورمان از این روش استفاده کنیم.

این استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان این مطلب که هزینه انجام این روش در خارج از کشور بسیار بالا است، تاکید کرد: قطعا، انجام این روش در داخل کشور به مراتب کمتر خواهد بود.

میرشاهی با عنوان این مطلب که کارهای هماهنگی برای واردات این وسیله با وزارت بهداشت انجام شده است، افزود: قرار است این وسیله آمریکایی از طریق نمایندگی که در اروپا دارد، تهیه شود.

وی ادامه داد: با توجه به همین موضوع، روند اعزام بیماران به خارج از کشور را کم کرده ایم تا بتوانیم در آینده نزدیک، این روش درمانی را در داخل انجام دهیم.

بیست و هفتمین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران، در روزهای 13 تا 16 آذر 96 در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

 

ایران سپید: نیمسال دوم 96 با حسینیه ارشاد

بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، در کنار تولید کتابهای گویا برای نابینایان، فعالیتهای جانبی به منظور ایجاد تنوع در ارائه خدمات خود در نظر گرفته است. پرستو ولدخان، مسئول بخش نابینایان کتابخانه حسینیه ارشاد در گفتگو با ایران سپید، خبر از پیشبینی برنامه های تازه این بخش از کتابخانه برای نیمسال دوم سال جاری داد: «به منظور ارائه خدمات متنوع فرهنگی، از سال گذشته اقداماتی در بخش نابینایان کتابخانه حسینیه ارشاد صورت گرفته که بخشی از آنها به مرحله اجرا رسیده و بخش دیگر، به دلایلی مثل مشکلات فنی، در دست بررسیست تا با رفع آن موارد، امکان بهره برداری اعضای بخش نابینایان کتابخانه به طور کامل فراهم شود.» ولدخان در خصوص برنامه های ویژه ای که از سوی کتابخانه حسینیه ارشاد و بخش نابینایان برای نیمسال دوم پیشبینی شده، اظهار داشت: «یکی از تازه ترین اقدامات ما، تولید برنامه های فیلم گویاست. این برنامه، مشابه همان برنامه رادیو فیلم است که قبلاً در رادیو نمایش تولید میشد؛ منتها از آن جا که به لحاظ حقوقی عنوان رادیو فیلم مربوط به رادیوست، به پیشنهاد دوستان دست اندرکار تولید این برنامه، از عنوان فیلم گویا استفاده کردیم.» وی ضمن ابراز امیدواری از بازخوردهای مثبت این برنامه اظهار داشت: «خوشبختانه در تولید برنامه های فیلم گویا، از عواملی بهره گرفتیم که در این زمینه پیشکسوت هستند. تهیه کنندگی و کارگردانی برنامه بر عهده فرشاد آذرنیا، نام آشنای مخاطبان پر و پا قرص رادیوست. امیدوارم با رونمایی از این برنامه، شاهد بازخوردهای گسترده و مثبتی از طرف مخاطبان و اعضای نابینای کتابخانه باشیم.» ولدخان همچنین در باره رونمایی برنامه فیلم گویا اظهار داشت: «مقرر شده در شهریور ماه سال جاری، طی یک برنامه مفصل، با حضور هنرمندان مختلف و فرهیختگان نابینا، این برنامه رونمایی شده و پس از آن، به طور رسمی در اختیار اعضای نابینای کتابخانه قرار بگیرد.» مسئول بخش نابینایان کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد، در پایان به ایجاد کانون طب سنتی ویژه اعضای بخش نابینایان اشاره کرد و اظهار داشت: «یکی دیگر از برنامه هایی که جزو دغدغه های خود من بوده، برگزاری جلسات طب سنتی به عنوان یک برنامه جذاب و مفید است که به دلایلی اجرای آن به تعویق افتاد. اما همین فاصله، سبب شد تا به فکر ایجاد کانون طب سنتی، با همکاری کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد و یکی از متخصصان در این زمینه بیفتیم. خوشبختانه با توجه، همراهی و همکاری همیشگی که خانم خراسانچی، مدیریت محترم کتابخانه نسبت به فعالیتهای بخش نابینایان داشته اند، اقدامات مقدماتی صورت گرفته و امیدوارم به زودی خبر آغاز رسمی فعالیت این کانون را اعلام کنیم.» بخش نابینایان کتابخانه حسینیه ارشاد، فعالیتهای خود را از دهه 70 آغاز کرده و در طول بیش از دو دهه، کتابهای مختلف برای نابینایان به صورت گویا و بریل تولید کرده است.

 

ایران سپید: بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی

نخستین نشست تخصصی «بریل و نیازهای اطلاعاتی» از سلسله هم‌اندیشی‌های «بریل و نیازهای اطلاعاتی؛ بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی» با هدف واکاوی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی در کتابخانه ملی برگزار شد

نخستین نشست تخصصی از سلسله هم‌اندیشی‌های «بریل و نیازهای اطلاعاتی؛ بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی» با حضور مهندس رضا شهرابی، مدیرکل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، و جمعی از صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه بریل و فناوری‌های ویژه افراد با آسیب بینایی و با مشارکت فعال نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد.

حسین عبدالملکی، مسئول بخش نابینایان کتابخانه ملی ضمن تبیین رابطه بریل و نیازهای اطلاعاتی و چگونگی تدوین محورهای اصلی این سلسله هم‌اندیشی گفت: توجه به بریل به‌عنوان خط اصلی نابینایان و یک روش مهم و البته حیاتی در تأمین نیازهای اطلاعاتی این افراد بسیار مهم و ضروری است؛ درحالی‌که از ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان و دسترس‌پذیرسازی اطلاعات برای آن‌ها در کشور استفاده نمی‌شود که متأثر از یکسری عوامل است.

وی درباره ارائه طرح واکاوی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی ادامه داد: طرحی برای واکاوی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان و راهکارهای استفاده حداکثری از ظرفیت بریل در این زمینه را تدوین و به مدیرکل اطلاع‌رسانی ارائه کردم. پس از موافقت با انجام این پیشنهاد، در تیرماه 1395، ضمن انجام مطالعات جامع و منسجم در این زمینه، در مجموع 41 مصاحبه نیز با صاحب‌نظران و کارشناسان این حوزه در طول یکسال اخیر انجام دادم که براساس داده‌‏های به دست آمده، در مجموع 83 گویه مؤثر بر استفاده از بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان مشخص و در هشت محور اصلی دسته‌بندی شد.

عبدالملکی افزود: در واقع، طراحی و برگزاری این سلسله هم‌اندیشی‌، نتیجه محورهای استخراج شده هشت محور اصلی است که به دلیل اختصاص بیشترین گویه به «بریل و فن آوری»، این محور، به‌عنوان، نخستین موضوع مطروحه در این سلسله هم‌اندیشی قرار گرفت. با توجه به طراحی جداول ورودی و خروجی بریل فارسی در «لیب لویی»، به همت محمد‌رضا راشاد، و اهمیت آن در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان فارسی زبان، نقد و بررسی این جداول به‌عنوان موضوع نخستین نشست درنظر گرفته شد. با توجه به استفاده از جداول «لیب لویی» در همه نرم‌افزار‌هایی که امکان پشتیبانی از نمایشگر بریل دارند، از این ‌پس نابینایان فارسی زبان نیز می‌توانند با استفاده از انواع نمایشگرهای بریل، فارسی را بنویسند و بخوانند.

مسئول بخش نابینایان کتابخانه ملی اظهار کرد: در واقع، «لیب لویی» یک بستر متن‌باز، برای ایجاد جدول‌ها و مبدل‌هایی برای تبدیل علائم نوشتاری بریل به بینایی یا جداول ورودی  (Input) و بالعکس، مبدل‌های خط بینایی به علائم بریل یا جداول خروجی (output در هنگام استفاده از رایانه و با استفاده از نمایشگرهای بریل است که رهبری این جریان را بخش نابینایان کتابخانه ملی سوئیس بر عهده دارد.

عبدالملکی گفت: اصلاح نحوه استفاده از نقاط هفت و هشت در جدول خروجی و روشمند ساختن آن و بازگشت به گریدِ یک، توسعه برخی از علائم با مشورت و نظرخواهی از کارشناسان حوزه بریل‌، ایجاد وحدت رویه و ایجاد نقاط اشتراکی بیشتر مابین جداول طراحی‌شده فارسی بر روی لیب لویی و برنامه‌های در دست اقدام شرکت پکتوس و پیگیری پیشنهاد ارائه شده به لیب لویی جهت ایجاد امکان سوئیچ بین جدول‌ها و در صورت عدم امکان این امر، ارائه این پیشنهاد به مدیران پروژهNvda طبقه‌بندی شده به‌عنوان اصلاح و توسعه این جدول‌ها قابل بررسی است.

در ادامه این نشست، محمدرضا راشاد، ضمن ارائه گزارشی از ایجاد و طراحی جدول‌های ورودی و خروجی بریل فارسی بر بستر لیب لویی اظهار کرد: از سال 2012 یک جدول خروجی بریل در لیب لویی وجود داشت که این جدول نیز در واقع، برگرفته از جدول خروجی زبان عربی بود که تنها ضمن اعمال تغییرات کوچکی در آن، چند حرف فارسی نیز به آن نیز افزوده‌ شده بود؛ اما به دلیل پایه عربی جدول خروجی، بریل طراحی ‌شده، دارای مشکلات و نارسایی‌های فراوانی در پشتیبانی از زبان فارسی بود.

وی افزود: از سوی دیگر، هیچ جدول ورودی بریل نیز در لیب لویی برای پشتیبانی از زبان فارسی وجود نداشت که در سال جاری ضمن طراحی مجدد جدول خروجی بریل فارسی و اصلاح جدول خروجی قبلی موجود در لیب لویی، نخستین‌بار جدول ورودی نیز به آن افزوده شد.

 

فدراسیون نابینایان: رکورد گیری تیم ملی شنای نابینایان در شهریور ماه

حمید شریفیان، سرمربی تیم ملی شنای نابینایان گفت: مرحله نخست اردوهای آمادگی تیم ملی شنا در رده سنی جوانان، با حضور ۱۵ شناگر از شش استان کشور برگزار شد. از این شناگران، هفته آخر شهریور ماه، رکورد گیری میشود تا بهترینها برای حضور در بازیهای پاراآسیایی جوانان انتخاب شوند. شریفیان افزود: ۱۵ شناگری که در اردوی آمادگی حضور داشتند تمرینات خود را به صورت غیر متمرکز و در شهرهای خود انجام دادند تا برای رکورد گیری آماده شوند. در پایان رکورد گیری نیز اردوهای دوم تا چهارم آمادگی تیم ملی تا زمان اعزام، برگزار خواهد شد. اسامی تیم ملی را باید تا اول مهر ماه به کمیته ملی پارالمپیک اعلام کنیم. بنا بر این باید بعد از رکورد گیری، برترینها را انتخاب و معرفی کنیم. وی در خصوص برگزاری مسابقات قهرمانی کشور گفت: مسابقات قهرمانی کشور به صورت مشترک میان انجمنهای شنای فدراسیون جانبازان و معلولان و نابینایان و تحت نظر کمیته بین المللی پارالمپیک، برگزار میشود. شریفیان در پایان به دو مشکل شناگران اشاره کرد و افزود: از آنجا که اردوی نخست تیم جوانان بعد از مسابقات قهرمانی کشور و با فاصله چهار ماهه برگزار شد، بی انگیزگی در ورزشکاران وجود داشت و مشکل دیگر، نبودن امکانات منسجم و قوی در محل زندگی شناگران است.

 

ایران سپید: صدای خاطره ها. بخش پایانی گفتگو با قاسمعلی طاهری

برای عده ای از خوانندگان عزیز، شاید طولانی شدن گفتگوی ما با قاسمعلی طاهری، مسئول استودیو و صدابردار قدیمی مرکز رودکی ملالآور شده باشد. در بخش پایانی این گفتگوی بلند، بیان این نکته ضروریست که موقعیت حرفه ای و همچنین سابقه طولانی قاسمعلی طاهری و همکاران او در استودیو، منبع و مأخذ قابل توجهی از اتفاقاتیست که خاطره آفرین بوده اند. بر همین مبنا، برخی گفتگوهای این ستون مثل گفتگوی حاضر، طولانی میشود.

الغرض، آقای طاهری در نقل خاطرات دوران فعالیتش در مرکز رودکی، موضوع را به انتقال ساختمان مرکز، از آموزشگاه نابینایان دکتر خزائلی به ساختمانی که قبلاً در اختیار آموزش و پرورش و کمی پایینتر از خیابان ظهیر الاسلام، محل آموزشگاه دکتر خزائلی بود، رساند. – استودیوهای ساختمان جدید توسط چه کسی تجهیز شد؟ آقایی بود به نام مهندس شمس که با رادیو تلویزیون همکاری میکرد. ما با او آشنا شدیم و موضوع ساخت استودیو در ساختمان جدید را مطرح کردیم. مبنای مد نظر ما، ساخت دو استودیو همزمان بود. وقتی از جزئیات محیط و مختصات آن آگاه شد و دریافت که باید برای محیطی به مساحت 54 متر طرح استودیو ارائه دهد، مقرر شد در قبال دریافت دستمزدی که تعیین کرده بود، طرح و نقشه استودیو را آماده کند. فکر میکنم ظرف یک یا دو هفته، طرح و نقشه را آماده کرد. آن زمان با رادیو تلویزیون خیلی ایاق بودیم. مهندس و سازنده استودیوهای رادیو تلویزیون، آقایی به نام ابطحی بود. وقتی طرح مهندس شمس را به او دادیم، قبول کرد که استودیو را برای ما بسازد. در آن مقطع ما زیر نظر بهزیستی استان تهران بودیم. با پیگیریهایی که با همراهی خانم ارجمندخواه و دوستان داشتیم، بالاخره موافقت مسئولان استان برای ساخت استودیو را گرفتیم. یادم هست که آقای ابطحی برای ساخت دو استودیو با دو اتاق فرمان که دو گوینده همزمان کار ضبط را انجام دهند، از بهترین چوبها برای عایق بندی و آکوست کردن استودیو استفاده کرد. علاوه بر آن، تجهیزاتی مثل میکروفون هم از بهترین نوع رایج آن زمان که میکروفونهای شور آمریکایی بود، تهیه شد. ما 8 میکروفون شور برای استودیوها خریدیم. در کنار اینها، کفپوشها و موکتها از بهترین نوع آلمانی بود که آن زمان متری 18 هزار تومان قیمت داشت. یادم هست که آقای اکبرزاده، صدابردار تئاتر شهر همکاریهای خوبی با ما میکرد. با همفکری و کمک او، توانستیم میکسرهای استودیو را که از بهترین برندهای آن زمان بود، تهیه کنیم. اگر به طور تخمینی محاسبه کنم، شاید نزدیک به دو میلیون تومان جدا از هزینه ساخت استودیوها برای مجهز کردن آنها هزینه شد. با تجهیزات آن زمان، ما میتوانستیم با 16 کانال صدا ضبط کنیم که این تعداد کانالها بیشتر به درد استودیوهای ضبط موسیقی میخورد. میخواهم بگویم که استودیوی ما با یک استودیوی ضبط موسیقی تقریباً برابری میکرد. – از کی ضبط بر روی نوارهای ریل را کنار گذاشتید؟ از همان زمان که استودیوی تازه ساخته شد، نوارهای ریل را کنار گذاشتیم و ضبط کتابها را با نوارهای کاست ادامه دادیم. – یکی از مواردی که در کتابهای قدیمی بیشتر شنیده میشود، تأکید بر خوانش واژه هاست. مثلاً شِکل، شَکل خوانده شده؛ این حساسیت از کجا ریشه میگیرد؟ خود ما روی این موضوع خیلی حساس بودیم. همان طور که خودتان گفتید، در کتابهای قدیمی، مثلاً کتابهایی که بین سالهای 1358 تا 1376 ضبط شده، این نکته خیلی رعایت شده است. ما دائماً به گوینده های استودیو تأکید میکردیم که قبل از شروع به ضبط، حتماً برای درست خواندن واژه ها به فرهنگ لغتهایی که در استودیو داشتیم، مراجعه کنند. – از دهه 70 به بعد، کتابهای بزرگ و مرجع در استودیو ضبط شد. این کتابها توسط چه کسانی انتخاب میشدند؟ در سالهای اول انقلاب، تعداد دانشجوهای نابینا زیاد نبود. اما کم کم به علت افزایش دانشجوها و افزایش نیازهای تحصیلیشان، به همت خانم ارجمندخواه مدیر مرکز، کمیته انتخاب کتاب تشکیل شد که کار انتخاب کتابها را انسجام دهد. تمام کتابهای دهه 70 به بعد، توسط آن کمیته انتخاب میشد.

 

ایران سپید: پیشنهاد مدیرعامل ۵۰۴۰ به شرکت‌های خصوصی برای اشتغال معلولان

قائم مقام مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی در نشست خبری با مدیرعامل شرکت ۵۰۴۰ گفت: با حمایت شرکت ۵۰۴۰ از مددجویان سازمان بهزیستی و رویکردی که مدیران این شرکت دارند، امیدواریم که این شرکت بتواند به الگویی برای دیگر شرکت‌ها تبدیل شود.

محمدعلی کوزه‌گر در مراسم امضای تفاهمنامه با حسنعلی باغبانیان مدیرعامل شرکت ۵۰۴۰ و در جمع خبرنگاران، در خصوص وظایف و گروه‌های هدف سازمان بهزیستی، گفت: سازمان بهزیستی وظایف بسیار گسترده و گروه‌های هدف بسیاری دارد که بدون شک از نیازمندترین افراد جامعه ما هستند که حمایت از آنها بر عهده سازمان بهزیستی است، معلولان جسمی و ناتوانان ذهنی، کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانواده و سالمندان که توانایی داشتن یک زندگی عادی را ندارند، بهزیستی متولی کمک‌رسانی به آنها است.

وی افزود: جامعه‌ای سالم است که در آن جامعه، آسیب‌های اجتماعی کمتری وجود داشته باشد و جامعه از سلامت اجتماعی مناسبی برخودار باشد و دولت به این مسأله توجه خاصی دارد و برای توانمندسازی ناتوانان، تاکنون توسط دولت، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است.

 

قائم مقام و رییس دبیرخانه مسئولیت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی در ادامه گفت: برای توانمندسازی ناتوانان، دولت به تنهایی نمی‌تواند این مسئولیت سنگین را انجام دهد و نیاز است که مردم هم به کمک دولت بیایند و برای حمایت از مددجویان و نا توانان، مشارکت کنند.

 

شرکت ۵۰۴۰ یار و مددکار سازمان بهزیستی است

 

کوزه‌گر بیان کرد: رسالت و اولویت سازمان بهزیستی، این است که سلامت اجتماعی را بر پایه مسئولیت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی ارتقا ببخشد و در این زمینه از تمامی شرکت‌ها، نهادها و مردم انتظار داریم که برای حمایت از ناتوانان، به بهزیستی کمک کنند تا بتوانیم خدمات بهتری به افراد تحت پوشش این سازمان ارائه دهیم.

 

وی به فعالیت‌های شرکت ۵۰۴۰ در راستای حمایت از افراد زیر نظر سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: یکی از شرکت‌هایی که در حمایت از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی در تلاش است که بتواند یار و مددکار این سازمان باشد، شرکت ۵۰۴۰ است.

 

کوزه گر افزود: شرکت ۵۰۴۰ به مسئولیت اجتماعی خود واقف است و به همین خاطر است که در تلاش است به مسئولیت اجتماعی خود عمل کند و در همین راستا این شرکت، با سازمان بهزیستی تفاهم‌نامه‌ای را امضا می‌کند.

 

وی بیان کرد: شرکت ۵۰۴۰ به‌عنوان مددکار و حامی مددجویان سازمان بهزیستی، در تلاش است که مسئولیت اجتماعی خود را به خوبی انجام دهد و به مددجویان ما در اقصی نقاط کشور کمک کند.

 

این مقام مسئول در خصوص نحوه آشنایی سازمان بهزیستی با شرکت ۵۰۴۰ گفت: شرکت ۵۰۴۰ در گذشته هم کمک های جانبی به سازمان بهزیستی در راستای کمک به مددجویان داشته است.

به‌کارگیری معلولان توسط ۵۰۴۰ کار پسندیده‌ای است.

 

وی افزود: یکی از کارهای خوبی که شرکت۵۰۴۰ در راستای کمک به مددجویان سازمان بهزیستی انجام داده این است که در زمینه اشتغال معلولان اقدام کرده و شاهد هستیم که در حال حاضر معلولان زیادی در این شرکت مشغول به کار هستند.

کوزه‌گر به مفاد تفاهم‌نامه سازمان بهزیستی و شرکت ۵۰۴۰ اشاره کرد و گفت: این شرکت متعهد شده است که در آینده‌ای نزدیک، معلولان بیشتری را به خدمت می‌گیرد و این موضوع، کار ارزشمند و پسندیده‌ای است.

 

وی افزود: به کارگیری معلولان توسط شرکت ۵۰۴۰ تنها مربوط به استان تهران نیست و این اشتغالزایی مربوط به سراسر کشور است.

 

۵۰۴۰ فرهنگ حمایت از سازمان بهزیستی را در کشور نهادینه کند

 

این مقام مسئول در ادامه گفت: تفاهم‌نامه سازمان بهزیستی با شرکت ۵۰۴۰ به‌صورت کلی است و بیشتر بحث ما روی اشتغالزایی مددجویان و معلولان است.

 

کوزه‌گر افزود: شرکت ۵۰۴۰ در گذشته بسته‌های حمایتی به مددجویان سازمان بهزیستی ارائه داده است ولی در این تفاهم‌نامه قرار است که بسته‌های حمایتی شرکت ۵۰۴۰ به مددجویان سازمان بهزیستی افزایش پیدا کند.

 

این مقام مسئول در ادامه اظهار داشت: شرکت ۵۰۴۰ به‌عنوان حامی مددجویان سازمان بهزیستی می‌تواند در کارهای تبلیغاتی خود از برند سازمان بهزیستی هم استفاده کند و فرهنگ حمایت از سازمان بهزیستی را در کشور نهادینه کند.

تندیس مسئولیت اجتماعی در انتظار ۵۰۴۰ است

 

کوزه‌گر در خصوص اینکه شرکت ۵۰۴۰ می تواند الگویی برای دیگر شرکت‌ها باشد، گفت: با فعالیت‌هایی که تاکنون شرکت ۵۰۴۰ در حمایت از مددجویان سازمان بهزیستی انجام داده و با رویکردی که مدیران این شرکت دارند و با حمایت‌ها و حسن نیت‌های آنها امیدواریم که این شرکت بتواند به الگویی برای دیگر شرکت‌ها تبدیل شود و آنها هم در مسیر حمایت از مددجویان سازمان بهزیستی، گام بر دارند.

 

وی افزود: سازمان بهزیستی، سالیانه نشان مسئولیت اجتماعی به حامیان خود اهدا می‌کند و به ۱۰ شرکت و یا سازمان که در حوزه سلامت اجتماعی، حامی این سازمان بوده‌اند این نشان را اهدا می‌کند و در حال ارزیابی شاخص‌ها هستیم و امیدواریم که شرکت ۵۰۴۰ یکی از آن شرکت‌هایی باشد که تندیس و نشان مسئولیت اجتماعی سازمان بهزیستی به آن تعلق بگیرد.

 

کوزه‌گر در خصوص پیام شرکت ۵۰۴۰ به جامعه، گفت: با اشتغالزایی که این شرکت برای افراد معلول، انجام داده می‌توان گفت که این پیام را برای جامعه دارد که به مسئولیت اجتماعی خود پایبند باشیم و به آن توجه کنیم و این می‌تواند هشداری برای دیگر شرکت‌ها و نهادها باشد که پای کار بیایند و به مسئولیت اجتماعی خود توجه داشته باشند.

معلولان دارای راندمان کاری بالاتری هستند

در ادامه این نشست، مدیرعامل شرکت تدبیر ایده‌پردازان ۵۰۴۰ در خصوص نحوه به‌کارگیری معلولان در این شرکت، گفت: ما در ابتدا و در ابعاد کوچک‌تر درخصوص به‌کارگیری توان یابان جسمی-حرکتی و معلولان در شرکت اقدام کردیم و بعد از مدتی متوجه شدیم که افراد معلول، انگیزه کاری بهتری دارند و نسبت به افراد سالم دارای راندمان بیشتری هستند.

حسنعلی باغبانیان افزود: ما با به‌کارگیری معلولان، وظیفه مسئولیت اجتماعی خود را انجام داده‌ایم و این کار، از نظر اقتصادی هم می‌تواند به شرکت کمک کند چون که این افراد دارای انگیزه و راندمان بیشتری هستند.

وی افزود: من به سایر شرکت‌های خصوصی این توصیه را دارم که نسبت به استخدام افراد معلول، اقدام کنند چون این افراد نسبت به افراد سالم، دارای انگیزه کاری بیشتری هستند و می‌توانند از لحاظ اقتصادی به شرکت کمک کنند.

 

رفاه بیشتر در انتظار افراد معلول شاغل در ۵۰۴۰

 

مدیرعامل شرکت ۵۰۴۰ که از کارآفرینان برتر کشوری نیز هستند، در ادامه تأکید کردند: ما در شرکت ۵۰۴۰ بر روی افراد دارای معلولیت جسمی، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و به آنها آموزش‌های لازم را داده‌ایم و برای استخدام آنها با هر مدرک تحصیلی، محدودیتی لحاظ نکرده‌ایم.

 

وی در خصوص درآمدهایی یک شخص معلول از شرکت ۵۰۴۰، اظهار داشت: درآمدهای این افراد متغیر است ولی به‌طور میانگین می‌توان گفت که درآمد افراد معلول در این شرکت، ۳۵ درصد بیشتر از حقوق پایه وزارت کار است.

 

باغبانیان افزود: درآمد این افراد به نوع فعالیت آنها و اینکه در کدام یک از بخش‌های شرکت، مشغول به کار هستند، بستگی دارد و بعضی از این افراد دارای درآمدهای میلیونی در ماه هستند.

مدیرعامل ۵۰۴۰، گفت: ما برای جذب افراد معلول در شرکت ۵۰۴۰ محدودیتی مدنظر نداریم.

 

باغبانیان افزود: ما شرایط کار آسان را برای معلولان در نظر گرفته‌ایم و به همین خاطر فعالیت‌های جسمی آنان را کاهش داده‌ایم و برای رفت و آمد آنها وسیله نقلیه در نظر گرفته‌ایم و این موضوع می‌تواند که به آنها کمک کند که عملکرد بهتری داشته باشند.

 

وی در ادامه بیان داشت: در تلاش هستیم که رفاه بیشتری برای معلولانی که در این شرکت مشغول به کار هستند فراهم کنیم و این افراد روز به روز به پیشرفت بیشتری دست پیدا می کنند و قویتر می‌شوند.

 

افراد معلول در ۵۰۴۰ امنیت شغلی دارند

 

باغبانیان افزود: برای افراد معلول شرایط اعطای وام، توسط شرکت را فراهم کردیم و خوشبختانه این افراد با درآمدی که دارند، توانسته‌اند که برای خود مسکن خریداری کنند.

 

وی در خصوص امنیت شغلی افراد معلول در شرکت ۵۰۴۰ گفت: افراد معلول در این شرکت دارای امنیت شغلی هستند و تا زمانی که خود آنها مایل باشند، می‌توانند که در اینجا مشغول به کار باشند.

 

باغبانیان گفت: ما برای افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی، بسته‌های حمایتی در نظر گرفته‌ایم و سازمان بهزیستی طبق صلاحدید خود، این بسته‌ها را در بین مددجویان تقسیم می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت ۵۰۴۰، در خصوص تعداد افراد شاغل در این شرکت، گفت: در حال حاضر بیش از ۲۲۰ نفر از افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی در این شرکت مشغول به کار هستند و با توجه به اینکه فضای تبلیغاتی گسترده‌ای در اختیار داریم و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهیم، امیدواریم که تا سال آینده بتوانیم تعداد چهار هزار و ۵۰۰ نفر از افراد معلول را در شرکت ۵۰۴۰ استخدام کنیم.

در پایان این مراسم بین شرکت ۵۰۴۰ و سازمان بهزیستی، تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید.

 

وبسایت پارالمپیک: انتقام عدم صعود به پارالمپیک ریو را از چین میگیریم

مهدی نباتی، سرمربی تیم ملی گلبال آقایان گفت: هدف اصلی تیم ملی، کسب سهمیه مسابقات جهانی است. مسابقات قهرمانی آسیا-پاسیفیک در دو گروه برگزار میشود که تیم ملی ایران با کره جنوبی، قزاقستان و تایلند میزبان مسابقات، در گروه اول قرار دارند و در گروه دوم نیز تیمهای چین، ژاپن، عراق و استرالیا رقابت خواهند کرد. وی افزود: تیمهای خوبی از آسیا در این مسابقات حضور دارند. تایلند هم تیم دست و پا بسته ای نیست. از این مسابقات دو تیم سهمیه ورودی مسابقات جهانی سوئد را به دست میآورند که هدف اصلی ما، کسب سهمیه مسابقات جهانی و سپس قرار گرفتن بر سکوی اول رقابتهای آسیایی است. سرمربی تیم ملی گلبال مردان درباره شرایط آمادگی شاگردانش اظهار داشت: شش مرحله اردوی آمادگی در طول سه ماه انجام شده است و شرایط ملیپوشان بد نیست. برخی ملیپوشان آسیبدیدگی دارند، چرا که دو سال از میادین مسابقات دور بودند و فدراسیون نابینایان هم برنامه ای برای تیم ملی نداشت. ملیپوشان از لحاظ آمادگی جسمانی در شرایط خوبی نبودند و آسیب دیدند. با این حال، امیدوارم در جریان مسابقات آسیا-پاسیفیک، مشکل خاصی برایشان به وجود نیاید و دست پر برگردیم. وی به حضور گلبال ایران در دو دوره بازیهای پارالمپیک 2008 پکن و 2012 لندن اشاره کرد و گفت: تیم ملی گلبال در بازیهای پارالمپیک 2016 ریو، نتوانست سهمیه کسب کند، چون در آخرین مسابقه کسب سهمیه، فقط یک تیم سهمیه بازیهای پارالمپیک ریو را میتوانست بدست آورد که تیم ما دوم شد. بنا بر این از قاره آسیا فقط چین جواز حضور در این بازیها را کسب کرد، آن هم در شرایطی که در سه-چهار دوره قبل، چین را با اختلاف گل شکست داده بودیم و امیدوارم ملیپوشان عزمشان را برای شکست این تیم جزم کنند و از تیم چین در تایلند، انتقام بگیریم.

 

ایسنا: استفاده از معلولان در سطوح اداری آموزش و پرورش

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه طبق قانون، معلولان دارای سهمیه استخدامی در دستگاه‌ها هستند گفت: معمولا از معلولان به عنوان نیروهای کارشناسی در سطوح اداری، خدماتی و آموزشی که تحرک کمتری می‌طلبد بهره‌مند می‌شویم، اگر هم افرادی مشکلات جسمانی دارند بهتر است در جایی مشغول شوند که کمتر به تدریس آنها آسیب بزند.

مهدی نوید ادهم با اشاره به شرایط معلم شدن و در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت جذب معلمان دارای معلولیت در مدارس استثنایی اظهار کرد: اظهاراتی مبنی بر اینکه “اگر معلمانی دارای شرایط فیزیکی مناسب نباشند به مدارس استثنایی هدایت می‌شوند” مطرح شده بود که باعث آزردگی خاطر معلمان استثنایی  شده است.

وی افزود: از نظر ما معلمان استثنایی جزو معلمان سخت کوش، صبور و فداکار هستند که در سیستم تعلیم و تربیت خالصانه خدمت می‌کنند؛ کار با دانش‌آموزانی که سلامت جسمی دارند بسیار سخت است، چه برسد به آنکه دانش‌آموزی معلول باشد.

 

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه معلمان ما با روحیه تعهد و ایثارگری وارد میدان می‌شوند، عنوان کرد: شور و اشتیاق، مسئولیت‌پذیری و نشاط در معلمان استثنایی دیده می‌شود و نگاه به آنها، نگاهی مثبت و ارزش مدار است. آنها علی رغم تمام مشکلات کاری و معیشتی بسیار مسئولانه در کلاس‌های درس حاضر می‌شوند و ما همواره قدردان آنها هستیم.

 

نوید ادهم با اشاره به اینکه ما قدر دان زحمات و خدمات بی‌شائبه این معلمان هستیم، افزود: طبق قانون، معلولان دارای سهمیه استخدامی در دستگاه‌ها هستند. ما معمولا از معلولان به عنوان نیروهای کارشناسی در سطوح اداری، خدماتی و آموزشی که تحرک کمتری می‌طلبد بهره مند می‌شویم. اگر افرادی مشکلات جسمانی دارند بهتر است در جایی مشغول شوند که کمتر به تدریس آنها آسیب بزند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان گفت: بنابراین دقت در جذب نیرو منحصر به مدارس خاصی نیست و قانون و ضوابط برای مدارس استثنایی و عادی یکسان است.

۲۴ دیدگاه دربارهٔ «شهر خبر معلولین. انتشار پانزده خبر در شمارگان چهل و نهم»

با عرض سلام تشکر و احترام از سرکار محترم راستش مدتی است در مورد میزان مستمری بحثهایی شده اما کسی پاسخی نمیدهد میخواستم اگر مقدور است لطف بفرمایید پاسخ دهید که این که قرار است میزان آن به ۱۹۳۰۰۰تومان برسد اما مشکلاتی بر سر راه است صحیح است یا خیر اگر صحیح است کی این مشکلات برطرف میشوند سپاس

سلام
وااای این شرکت ۵۰۴۰ بدجوری رفت روی اعصابم خخخ
ولی اینها نگفته بودند که از نابیناها هم استفاده کردند.
معلولین جسمی حرکتی که اینها بیشتر مد نظرشونه معمولا شدت معلولیت خفیف و متوسط دارند.
الآن توی همین سازمان بهزیستی خیلیها رو می‌شناسم که شدت معلولیت بینائیشون شدید تخمین زده شده ولی شاید فقط خطوط ریز را نبینند.
به نظر من بین نابیناها با معلولین جسمی و حرکتی تفاوت از زمین تاآسمونه و چقدر خوب می‌شه برای این گروه بتونیم اشتغال زائی داشته باشیم
یک سوالم داشتم. راستش قانون حمایت از حقوق معلولین جدیدا گویا تغئیراتی داشته
خواستم ببینم اون تبصره که مربوط به استخدام نابیناها به عنوان اپراتور، بدون آزمون استخدامی در صورت نیاز هست آیا حذف شده؟
خیلی ممنون بابت شهر خبر که از پستهای مورد علاقه منه

سلام خانم شیبانی.
اصولاً چنین تبصره ای در اصلاحیه قانون حمایت از حقوق معلولان وجود نداره که حالا بخواد تغییری کرده باشه.
تا جایی که من اطلاع دارم، گرفتن اپراتور توسط شرکت ها، جز مشاغل خدماتی محسوب میشه و این رو دولت به خود شرکت های پیمانکاری واگذار کرده.
الان چند سالی میشه که دیگه آزمون استخدامی در این ارتباط نداریم.

سلام به دوستان خوبم.
با اجازتون الان بچه رو گازه و باید برم برش دارم.
فردا پاسخ کامنت های این پست رو میدم.
از اردو که برگشتیم فقط فرصت کردم پست nvda رو اینجا منتشر کنم و نتایج امروز مسابقات آسیایی گلبال رو در پست مربوط به خودش بروز کنم.
تبریک به گلبال مردان برای صعود به نیمه نهایی و تبریک به خاطر مدال طلای امشب حسن یزدانی در مسابقات جهانی کشتی آزاد.
خیلی چسبید این پیروزی مقتدرانه.

سلام امیر جان، چطورید با زحمات ما، واقعاً نمیدونم چگونه بابت گردآوری این اخبار و زحماتی که برای همنوعان در این سایت می کشید تشکر کنم، به خانواده هم سلام برسونید و تشکر بی نهایت بنده را بابت زحماتشان ابلاغ بفرمایید. یا علی.

دیدگاهتان را بنویسید

فراموشی رمز عبور

تنظیم دوباره رمز عبور فراموش شده