پست به روز شد, اولین پست من: دعوت به نشست آشنایی با تفکر انتقادی در تیمتاک محله.

سلام به تمام اعضای نیک اندیش محله.

خواستم به اطلاع شما دوستان برسانم اولین نشست آشنایی با تفکر انتقادی ساعت 9 یکشنبه 30/7/1396،‌در Team Talk و دانشکده ادبیات برگزار خواهد شد. تشریف فرمایی شما باعث هم آموزی بیشتر خواهد بود.

شایان ذکر است کتاب متن نشست، نیاز به بازنگری فنی دارد؛ به محض آماده سازی فایلها در اختیار دوستان قرار میگیرد.

 

 

 

سلام به تمام ساکنین با صفا و متفکر محله ی نابینایان.

امید که همواره دلتان شاد و ذهنتان باز باشد. خرسندم که اولین پستم در این محله ی دوست داشتنی دعوتنامه ایست برای در کنار هم اندیشیدن؛ برای با هم بودن در دوره ی آشنایی با تفکر انتقادی در نرم افزار تیم تاک.

تفکر انتقادی چیست؟

این روزها، بشر با انبوهی از اطلاعات، دعوتها، فراخانها، و توصیه ها رو به رو است. او با زمان محدودی که دارد باید به برخی از این داده ها توجه نشان دهد و برخی را نادیده بگیرد. اما زیر این بمباران اطلاعات، چگونه میتوان فرآیند انتخاب را کنترل کرد؟ آیا باید اجازه داد تا باد سهمگین روزمرگی ما را به هر سمتی که دیگران رفتند ببرد؟ به راستی اندیشه ورزان راهکاری برای برون رفت از این مشکل به دست داده اند؟

پاسخ پرسش دوم خوشبختانه مثبت است؛ محققین علوم مختلف دست در دست هم اقدام به پدید آوردن شاخه ای روش شناسانه در حیطه های مختلف دانش کرده اند که به اصطلاح با یاد دادن ماهیگیری از همه ی جویندگان حقیقت بخواهد که خود دست به صید ماهی بزنند و از افتادن در دام حقیقت نمایان در امانباشند. به مجموعه ی این روشها «تفکر انتقادی» گفته میشود.

زمان، شرایط، و متن نشست.

واضح است که با چند جلسه نمیتوان حق مطلب را در مورد روشهای گوناگون و کاربردی دانشمندان علوم مختلف در تفکر انتقادی ادا کرد؛ لذا برای این سلسله نشستها نام «آشنایی با تفکر انتقادی» را انتخاب کردم. همچنین با در نظر گرفتن زمانهای خالی خود و شرایط سایر کلاسها و نشستهای ارزشمند در تیمتاک، تصمیم گرفتم زمان جلسه روزهای یکشنبه ساعت ۲۱ الی ۲۲.۳۰ باشد تا تعداد بیشتری از دوستان بتوانند با حضورشان وزن علمی نشست را سنگینتر کنند. پیشنهاد میشود دانش آموزانی که وارد مقطع متوسطه ی دوم نشده اند، برای شرکت در نشست ثبت نام نکنند؛ ممکن است مطالب برای این عزیزان کمی سنگین باشد و آنها را از رجوع مجدد به اینگونه مسائل گریزان کند.

متون فراوانی در توصیف و تبیین تفکر انتقادی تدوین شده است؛ از میان این نوشته ها کتاب مغالطات، نوشته ی علی اصغر خندان را برگزیدم. روان بودن کتاب و در دسترس بودن آن برای نابینایان را میتوان دلایل اصلی این انتخاب دانست. شایان ذکر است: به منظور بازنگری در مطالب ارائه شده و استفاده ی بیشتر از کلاسها کوشش میشود کلاسها ضبط شوند.

سخن پایانی:

در پایان باید اعتراف کنم: در برگزاری این نشست تجربه ی خاصی ندارم و مانند سایر دوستان برای آموختن در جلسات شرکت میکنم. امید که در کنار هم به هم یاد بدهیم.

درباره میرهادی

من میرهادی نایینی زاده هستم؛ مدرک تحصیلیم کارشناس ارشد ادبیات فارسی است اما همواره خود را دانشجو (به معنی لغوی آن) میدانم. از از علاقه مندیهایم میتوانم پرداختن به مسائل سیاسی روز، بررسی انتقادی مسائل مذهبی، فوتبال، و پیگیری تحولات فن آوری (به ویژه در باره ی نابینایان) را نام ببرم. خود را انسانی اجتماعی و علاقه مند به پیشرفت دیگران میدانم و امیدوارم بتوانم عضو مفیدی برای محله باشم.
این نوشته در اطلاع رسانی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

16 Responses to پست به روز شد, اولین پست من: دعوت به نشست آشنایی با تفکر انتقادی در تیمتاک محله.

 1. 1

  درود. اولین پستتو بهت تبریک میگم.
  ما هم میتونیم بیاییم آیا؟
  اگه آره: پس یه جا هم اون ته کلاس واس ما بذار.
  مدال منو هم رد کن بیاد. مرسی.
  منتظر پستهای بعدیتم هستیم. ایول. بینم چه میکنی.

 2. 2
  ریحان says:

  سلام اقای میرهادی. پست اول هم تبریک. آیا کتابی که معرفی شد صوتی ش هم موجود هست؟.
  موفق باشید

 3. 3

  سلام، میر هادی عزیز، ا
  گر حافظه ام درست یاری کند، شما را در سال 73 یا 74 در شهید محبی در مسابقات قرآن دیدم، اون موقع شما خیلی کوچک بودید و با سن کم 6 جز قرآن حفظ بودید که تحسین سایرین را بر انگیخته بود، نمیدونم درست شناختم یا نه؟ اگر درست شناختمتون، احتمالاً الآن کل قرآن را حافظید؟ درسته؟ به هر حال آرزوی موفقیت برات دارم و فقط جهت عرض ادب خدمت رسیدم. موفق تر باشید.

 4. 4
  molti says:

  با سلام و تشکر از شما این کتابی که گفتید رو میتونیم از کجا پیدا کنیم

 5. 5

  سلام به میر هادی عزیز.
  اولین پستتون در محله رو تبریک میگم.
  حتما در این دوره شرکت خواهم کرد.
  همیشه شاد و پیروز باشید.

 6. 6
  بیسایه says:

  سلام تشکر از محبتتون حتما شرکت خواهم کرد اما با توجه به محدودیتی که دارم اگه امکانش باشه بیشتر از مباحث به صورت ضبط شده استفاده میکنم مرسی

 7. 7
  s313 says:

  سلام آقای میر هادی پست اولتون را تبریک میگم به جمع گرم محله ای ها خوش اومدید . شاد و سربلند باشید

 8. 8
  پریسا says:

  سلام میرهادیه گرامی. دیر رسیدم خیلی دیر معذرت. خوشحالم پست اول رو زدی. بچه ها که زیاد میشن من بهم خوش می گذره. منتظر حضور بیشتر و پست های بیشتر شما هستیم دوست عزیز.

  • 8.1
   میرهادی says:

   پریسای عزیز محله:
   سلام.
   منم برای اینکه دیر اومدی، دیر اومدم.
   اینکه شوخی بود. ببخش دیر جواب میدم. این خیلی خوبه که خوشحال میشی از بودن بیشتر دوستان. منم همینطور. پس با هم هستیم. هرچه بیشتر بهتر.

دیدگاهتان را بنویسید